Teikumi ar vārdu "y". Rakstīšanas nodarbība. Burts Y. stundu plāns krievu valodā (1. klase) par tēmu Jauna materiāla apguve

Mērķis: Iepazīstināt skolēnus ar burtiem Y; attīstīt fonēmisko apziņu, atšķirt un raksturot skaņu [th], attīstīt prasmi lasīt zilbes, teikumus ar pētītajiem burtiem, loģisko domāšanu; audzināt zinātkāri. Pilnveidot prasmes rakstīt zilbes un vārdus ar burtu y.

Lejupielādēt:


Priekšskatījums:

Rakstīšanas nodarbība. 1. klase

Temats: Lielais burts Y.

Mērķis: Iepazīstināt skolēnus ar burtiem Y; attīstīt fonēmisko apziņu, atšķirt un raksturot skaņu [th], attīstīt prasmi lasīt zilbes, teikumus ar pētītajiem burtiem, loģisko domāšanu; audzināt zinātkāri. Pilnveidot prasmes rakstīt zilbes un vārdus ar burtu y.

Studentu aktivitātes un plānotie rezultāti:

Temats: atšķirt skaņas un burtus, raksturot skaņu [th"] - līdzskaņa, balss, mīksta;

Normatīvie akti: pieņemt apmācībuuzdevumu, skolotāja vadībā risināt mācību uzdevumu, pareizi, atbilstoši modelim, nosaukt burtu Y elementus. Analizējiet rakstīto vēstuli, izvēlieties veiksmīgāko variantu, apzīmējot to ar punktu, koncentrējieties uz labāko variantu rakstīšanas procesā. Ievērojiet skaņu [th"] vārda beigās un vidū, dzirdiet to, apzīmējiet to rakstiski ar burtu y. Kopējiet vārdus un teikumus no drukātā fonta bez kļūdām;

Kognitīvā:reproducēt pētāmā burta formu un tā saistību ar citu burtu pēc algoritma. Salīdziniet rakstītos burtus И, й ar modeli. Rakstiet vārdus ar pētītajiem burtiem zem diktāta un ar komentāriem. Pareizi norādiet teikuma robežas;

Komunikācijas:veikt vārdu zilbisku skaņu analīzi ar skaņu [th"]. Ievērot noteikumus, strādājot pāros;

Personīgi: novērtēt savas aktivitātes.

Nodarbības gaita.

1. Organizatoriskais moments.

Zvans deva mums signālu.

Ir pienācis laiks strādāt.

Tāpēc netērēsim laiku

Un mēs sākam strādāt.1. slaids. Rakstīšanas stunda.

2. Zināšanu papildināšana.

Starp vārdiem ir kņada,

Cik dīvaini vārdi

Visas mājas bija aizņemtas.Slidiniet 2 mājas ar vārdiem.

Puiši, vai jūs zināt šos vārdus?

Kas ar viņiem notika? (trūkst burta)

Kāda veida vēstule šī ir? (Y — īss)

Nosauc vārdus, kas apdzīvoja šīs mājas. (zaķis, T-krekls, tējkanna, kūts, jogurts, čūska)

Ko nozīmē burts Y - īss vārdos? (Svarīgi)

Kāpēc? (Ja tas nav savā vietā vārdā, tad vārds kļūst nesaprotams un zaudē savu nozīmi un nozīmi).

Kāpēc šī vēstule ieguva šādu nosaukumu?

Un mūsu viesi mums to palīdzēs, tikai jums ir jāuzmin viņu vārdi. slaidu emocijzīmes

Vai mēs runājam, kad nobīstāmies vai redzam ko negaidītu? Ak!

Kad mēs savainojam sevi, krītam, ieduram sevi, vai mēs kliedzam?

Ā!

Vai mēs kliedzam, kad mums kādam ir jāsauc?

ČAU!

Ko jūs varat teikt par mūsu varoņu vārdiem?

(Starpsaucieni. Izsakiet jūtas, nosakiet, bet nenosauciet tās vārdā.)

Kas šiem nosaukumiem ir kopīgs? (Y burts)

Cik skaņu ir katrā vārdā? (2)

Sakiet pēdējo skaņu.

Kas tas ir - patskanis vai līdzskaņs? Kāpēc? (Izrunājot skaņu Y, lūpas netiek plaši atvērtas, starp zobiem veidojas neliela sprauga, mēles vidus pieskaras aukslējām)

Noteiksim: kas tas ir – ciets vai mīksts, saki vēlreiz? (Ausīs ir zvanīšana; kad to izrunā, dzirdama balss un troksnis. Skaņa Y tiek izrunāta klusi)

Secinam!!!

(skaņa Y ir līdzskaņa, balss, vienmēr maiga).

Vārdos, kas satur burtu “th”, mēs dzirdam skaņu I, bet mēs to nedziedam, bet izrunājam to ar pārtraukumiem, īsi.

Kopā deklamējam dzejoli (korī):

Kopā mēs unisonā teiksim:

Jums jāatceras īsais burts Y!

Šī vēstule nav viegla

Jo komats

Viņš sēž uz viņas pleciem.

Slaids rakstot burtu Y (lielais burts) 25. lpp.

3. Mērķu izvirzīšana un nodarbības tēmas noteikšana.

Nodarbības mērķis.

1. Iepazīstieties ar lielā Y burta rakstīšanu.

2. Salīdzināsim drukātās un rakstītās vēstules.

3. Mācīsimies rakstīt vārdus un teikumus ar jaunu burtu.

4. Darbs pie nodarbības tēmas.

1. Ievadot burtus J, y. (Pielikums Nr. 1)

Nāc, patīk, rej kopā,

Jums jāatceras burts Y.

Šī vēstule nav viegla

Jo komats

Sēž viņai uz pleciem.

Burtu Y sauc par "un īsu".

Tu kā es savā piezīmju grāmatiņā.

Lai Y netiktu sajaukts ar I,

Augšpusē ierakstiet ķeksīti.

Dod viņai cepuri -

Vēstule I kļūs īsa.

A. Šibajevs

Salīdzināsim drukātos un rakstītos burtus.

Kā izskatās burts Y?

No cik elementiem šis burts sastāv? (3)

Nosauciet elementus ar lielo burtu th.

Uzrakstiet lielo Y burtu.

Lasiet no tāfeles. (Pielikums Nr. 2)

Ma mana lei

Lai gaudo dzert

Lai roi wei

Ļaujiet man dziedāt šo

5. Fiziskās audzināšanas minūte"zaķi"

Lēkšana un lēkšana mežā
Zaķi ir pelēkas bumbiņas
(Rokas pie krūtīm, kā zaķu ķepas; lec).
Lēc - lec, lec - lec -
Mazais zaķis stāvēja uz celma
(lēkšana uz priekšu - atpakaļ)
Viņš visus sarindoja rindā un sāka rādīt vingrinājumus.
Vienreiz! Visi staigā savās vietās.
Divi! Viņi kopā vicina rokas.
Trīs! Viņi apsēdās un piecēlās kopā.
Visi kasīja aiz auss.
Mēs sasniedzām četrus.
Pieci! Viņi noliecās un noliecās.
Seši! Visi atkal sastājās rindā
Viņi gāja kā komanda.

6. Darba turpināšana par nodarbības tēmu.

Strādāsim ar vārdu krājuma vārdiem un pierakstīsim tos vārdnīcā.

(Pielikums Nr. 4)

JOGURTS, JODS

Kas ir jogurts?

Izdomāsim teikumu ar vārdu jogurts.

Skolēni, kas labi lasa, lasa tekstu. Visi uzmanīgi klausās un atbild uz maniem jautājumiem.

Jods.

Zaķis savā dzīvē visvairāk baidījās no vilka, pele baidījās no kaķa, un daži saskrāpēti bērni baidījās no Jodas. Ieraugot viņu, viņi sāk kliegt un paslēpjas zem gultas. Bet, ja nebūtu joda, skrambas ilgstoši nedzīstu, un noskrāpētais pirksts ilgi asiņotu. Jods ir nepieciešams ne tikai skrāpējumu ārstēšanai.

Ja gaisā, ūdenī vai pārtikā nav joda, cilvēki sāk slimot. Lielākā daļa joda ir atrodams jūras ūdenī un jūras gaisā. Tas ir tāpēc, ka jūrā aug aļģes, kas satur daudz joda. Tieši no šīm aļģēm rūpnīcā tiek ražots jods.

Ko interesantu jūs uzzinājāt par jodu?

No kā iegūst jodu?

Veiksim vārda “jods” skaņu burtu analīzi (darbs ar diagrammām).

Izlasiet V. Luņina četrrindi. Nosauciet vārdus, kuru nozīme ir pretēja vārdiem "labs" un "ļauns". Pierakstiet vārdus, kurus dzejoļa varonis kliedz.

Izlasi vārdus, sadali vārdus zilbēs. Pierakstiet vārdus no divām zilbēm. (mīļā, mana, mazgājies).

Iepazīšanās ar vārdiem, kas atbild uz jautājumu Kurš? (citrona, gudra, mierīga). Ieraksts kopiju grāmatā.

Attēli uz tāfeles: tramvajs, trolejbuss. (Pielikums Nr. 3)

Kas tas ir? (transports)

Kādus transporta veidus jūs zināt?

Kādus ceļu satiksmes noteikumus jūs zināt?

Kādas trīs krāsas ir luksoforam? (sarkans, dzeltens, zaļš).

Ar kādu skaņu visi šie vārdi beidzas?

Lasīsim S. Maršaka dzejoli "Bumba" (8. slaids)

Ko jūs zināt par tramvajiem un trolejbusiem?

Izdomājiet teikumus ar šiem vārdiem un pierakstiet tos savā piezīmju grāmatiņā.

Tramvajs kursē pa sliedēm.

Pa ceļu brauc trolejbuss.

VII. Apkopojot stundu.

Pārdomas - Nodarbības laikā uzzināju......

– Es atceros……

Es iemācījos......

Biju pārsteigts......

Veiciet pašnovērtējumu, izmantojot algoritmu.



Un atkal sadaļa jums burtu apguve. Kā jūs pareizi uzminējāt, šodien mums ir līdzskaņa burts "Y". Kāpēc līdzskaņi? Un izdod skaņu. Nu, cik viegli skaņa ceļo? Protams, viņš sastopas ar šķēršļiem, viņam traucē mēle un zobi.

Jūs neredzēsit šo skaņu vārda sākumā tik bieži, bet vārda vidū un beigās tik bieži, cik vēlaties. Tāpēc sāciet ar šo, izdomājiet vārdus ar skaņu “Y”. Izkārtojiet vai veidojiet burtu.

Es tikai piedāvāju jums palīdzēt praktisks materiāls: māksliniecisks vārds, spēles, mēles mežģījumi, mīklas.

burts "Y"


Smieklīgi dzejoļi

Jods ir labs, jods nav ļauns.

Velti tu kliedz: "Ak, ak, ak!" –

Es tikko redzēju joda pudeli.

Jods, protams, dažreiz sadedzina,

Bet tas atveseļosies ātrāk

Ar jodu nosmērēta brūce.

V. Luņins

Pāri vārtiem lido putns,

Bet viņš nesēž uz vārtiem.

E. Tarlapāns

Man ir adata un diegs

Es mācos šūt pie mammas.

Ja es ieduru pirkstu,

Es iebēršu brūcē jodu.

Ak-o un ak-ay

- Ak-o-o! - teica ak-o. –

Es, mans draugs, esmu diezgan liels!

- Ej pastaigāties,

Viss pāries! - teica Ai-ai.

G. Vieru

Jo komats

Sēž viņai uz pleciem.

V. Koževņikovs

Jogs palīdzētu Ivanam,

Lai jogs dzīvo aiz jūras.

Patter

Nomocītā varene

Atgriežoties no klases.

Visu stundu pavadīju tērzējot ar sīķi.

Un viņa atgriezās mājās ar divnieku.

Sakāmvārdi un teicieni

1. Nav simts rubļu, bet ir simts draugu.

2. Iegūstiet jaunus draugus, bet nezaudējiet vecos.

3. Nebaidieties no aukstuma. Nomazgājies līdz viduklim.

Spēles

Spēle "Kurš ir vairāk".

Padomājiet par vārdiem ar skaņu [th] sākumā (jods, jogs, jota), vidū (T-krekls, lejkanna, čūska), vārda beigās (maijs, tēja, reģions).

Spēle "Vārdu pagriešana".

Mainiet vārdus tā, lai tie nozīmētu lūgumu, pavēli, stimulu rīkoties: vērts ( stop), mazgā ( mans), būvē ( būvēt), dzied
(dziedāt), nolemj ( izlemt), spēlē ( spēlēt), atkārtojas ( atkārtojiet), peld ( peldēt), domā ( domā).

Spēle "Kur ir skaņa".

Skolotājs lūdz bērnus noteikt burta “th” pozīciju vārdos: stiprs, žokejs, ripa, jods, lineāls.

Spēle "Atpazīt skaņu".

Sasit plaukstas vienreiz, kad dzirdat skaņu [th] vārdos: lapsa, haskijs, spēlētājs, seja, izlietne, lakstīgala, autobuss, trolejbuss, šķēres, automašīna, čūska, vārds, tēja.

Spēle "Saki vārdu".

Spēle "Ziņkārīgs".

- Kā tevi sauc? (Andrijs.)

– Kas tev garšo brokastīs? (Ola.)

– Kādam transporta veidam dodat priekšroku? (Tramvajs, trolejbuss.)

– Kur tev patīk doties brīvajās dienās? (Uz muzeju.)

– Ar ko jūs savācat ūdeni, lai laistītu ziedus? (Lastkannā.)

- Kādi augļi tev garšo? (Cidonija.)

– Kāds dzēriens tev garšo? (Tēja.)

Spēle "Vēstule ir pazaudēta".

Aizpildiet trūkstošos burtus vārdos:

sha - ba, gero -, tramvajs -, mācās - tie.

Spēle "Vārdu pagriešana".

1. Aizpildiet trūkstošos burtus vārdos:

Atbilde: T-krekls, rieksts, zaķis, haskijs, banda;

lejkanna, līstes.

2. Mainiet katru vārdu tā, lai tajā būtu burts "th".

Celtnieks ( celtniecība), ielej ( lejkanna), zaķis ( zaķis), lasītājs ( lasīt), ziema ( ziemā).

Spēle "Izklaidējošie modeļi".

Veidojiet vārdus, izmantojot šādus modeļus.

1. – – th (Maijs, riešana, tēja, gaudošana, cīņa.)

– – th – – (T-krekls, T-krekls, kaija, sīlis, rieksts.)

2. – – ak (mala.)

– – – ak (Klēts, ķērpis.)

– – – – ak (Pielāgots, gadījums.)

--- viņai (Muzejs, licejs, žokejs, kviešu zāle.)

Mīklas

Nu, mani dārgie, jūsējie praktiski padomi pievienoja vēl vienu burtu, šo burts "Y".

1. Norādiet kļūdaino spriedumu 1) Vārdā DECIDED, visām līdzskaņām ir pāris cietība - maigums 2) Vārdā Z apzīmē skaņu [s]

UZZINIET, ka visas līdzskaņu skaņas ir bezbalsīgas.4) Vārdā ir VĒL četras skaņas.
2. Norādiet kļūdaino spriedumu.1) Vārdā RUTHLES burts T apzīmē neizrunājamu skaņu 2) Vārdā SHELL visām līdzskaņu skaņām ir cietības pāris 3) Vārdā AROUND burts G apzīmē skaņu [k] 4) Vārdā TAGAD ir vairāk burtu nekā skaņu.
3. Norādiet kļūdaino spriedumu 1) Vārdā BICYCLE burts D apzīmē skaņu [t] 3) Vārdā RIDE ir bezbalsīgi ) Vārdam TRĪS ir divas zilbes.
4. Norādiet kļūdainu spriedumu 1) Vārdā UN HAPPY līdzskaņa T apzīmē neizrunājamu skaņu 2) Vārdā SOON pirmā skaņa ir [f]. t'] rakstveidā apzīmē ar burtu b (mīkstā zīme 4) Vārdā BRĀĻI ir mazāk skaņu nekā burtu.
5. Norādiet kļūdaino spriedumu 1) Vārdā NAUDA visas līdzskaņu skaņas ir mīkstas. 2) Vārdā TRAINS ir vienāds patskaņu un līdzskaņu skaits skaņas. 4) Vārdā TRAIN pēdējā skaņa ir [t].

1. Kurā rindā visos vārdos trūkst burta A? 1) mācīt, uzņemties, vadīt 2) pārstāvēt, mērķēt, izrotāt 3) dzemdēt,

fantāzija, l..laboratorija4) aicināt..uz, ug..sēdēt, augt..sti
2. Kurā rindā man trūkst visos vārdos? 1) mēģiniet..mēģiniet, savienojiet..apvienība, no..dod 2) pazust..tērauds, attīstīties..prāts, prioritāte..the3) priviliģēts..leģēts, past..lat, ex..izeja 4) vienkārši. .lamājas, krīt..dārznieks, nicīgi
3. Kurā rindā visos vārdos ir rakstīts burts O? 1) reģions..mezgls, iz..gayu, k..sekretārs2) priekš..rya, g..lanteris, grēku nožēla3) izteiksmīgs, r..drenāža, k..leidoskops4) ukr.. piedošana, piedāvājums, piezīme
4. Kurā rindā visos vārdos trūkst burta E? 1) jāizšķīdina, t..temperatūra, dist..rane
5. Kura rinda sastāv no vārdiem, kuros trūkst tikai nepārbaudītu neuzsvērtu saknes patskaņu? 1) neiznīcināms, iespaids..sabrukums, velosipēds 2) aizkustinošs, ex..nāve, p..sabrukums 3) augt..sla, deklarēt, definēt..dot 4) mediķis.. policisti, kontinents, miniatūra
6. Kura rinda sastāv no vārdiem, kuros trūkst tikai pārbaudīto saknes neuzsvērto patskaņu? 1) svētīt, saīsināt, r..splendid2) provizorisks, izlaist..rullēt, vēlēšanu kampaņa3) steidzams..sl., di..gonal4) priekšnoteikums .vitāls, pravietis..kļūst, p..noram
7. Kurā rindā visos vārdos trūkst pārbaudāmās saknes neuzsvērtā patskaņa? 1) pamest, atkāpties, beigt.
8. Kurā rindā visos vārdos trūkst pārbaudāmās saknes neuzsvērtā patskaņa? 1).
9. Kurā rindā visos vārdos trūkst pārbaudāmās saknes neuzsvērtā patskaņa? 1) gat, pārkarst, obligāti
10. Kura rinda sastāv no vārdiem, kuros trūkst tikai nepārbaudītu neuzsvērtu saknes patskaņu? 1) uzaicināt, pierunāt, audzēt..sti2) pārstāvēt, nolūks..dec..dec.3) d..dzimšana, fantāzija, l..laboratorija4) mācīt.. likt, pieņemt, vienkāršot
11. Kura rinda sastāv no vārdiem, kuros trūkst tikai pārbaudīto saknes neuzsvērto patskaņu? 1) augstākais, pārvarošs, d..namic
12. Kurā rindā visos vārdos trūkst pārbaudāmās saknes neuzsvērtā patskaņa? 1). ral, zap..zas..atkārtojums
13. Kurā rindā visos vārdos trūkst pārbaudāmās saknes neuzsvērtā patskaņa? 1) karsēt..karsēt, dedzināt..heatel2) iestatīt..sadedzināt, hw..apdullināt, izsekot..3) pāri..pārtraukt, vārot, sānis..ron4) apmēram.. žāvāties, pieskarties...sapņot, l..slidošana
14. Kurā rindā visos vārdos trūkst pārbaudāmās saknes neuzsvērtā patskaņa? 1) zīdijs, mīkstināts, mīkstināts

Organizatoriskais punkts:

Tika zvanīts ilgi gaidītais zvans,

Nodarbība sākas.

Šodien uz mūsu nodarbību ieradās Gudrā Pūce. Viņai ir maģiska zināšanu lāde. Pūce dalīsies ar mums savās zināšanās, bet pretī mums savas jaunās zināšanas jāieliek šajā lādē.

Nodarbības tēmas un mērķa aktualizēšana.

Minūte rakstīšanas prasmes:

Gudrā Pūce atnesa uz klasi vēstules.

Kādas vēstules Pūce atnesa?

Kas ir burti?

Kāda veida vēstules tur ir?

Spēle "Trešais ritenis"

No burtiem N, I, Y, kurš burts ir nepāra burts un kāpēc?

Raksturības mirklī Gudrā Pūce aicina rakstīt burtus un to kombinācijas un, y, I, y, Iy, Y.

Rakstot atcerēsimies sēdēšanas noteikumus.

Izlasi uz tāfeles uzrakstīto dzejoli.

Mūsu nodarbības vadītājs būs burts Y.

Jauna materiāla apgūšana

Burta Y iezīmes.

Kāpēc vēstuli tā sauc?

Kad burts Y kļūst par lielo?

Nosauciet vārdus, kas sākas ar burtu Y.

Fiziskie vingrinājumi (acīm).

Skaņas iezīmes th.

Nosauciet skaņu, ko apzīmē burts Y.

Kas ir runas skaņas?

Kādas skaņas tur ir?

Ko mēs zinām par skaņu th?

Fizminutka:

Es nosaukšu vārdus. Ja skaņa th ir vidū, tad meitenes piecelsies, un, ja šī skaņa ir vārda beigās, tad zēni piecelsies.

Maijs, karš, domā, viltība, zaķis, čūska, muzeji.

Kāpēc neviens necēlās kājās, kad tika nosaukts pēdējais vārds?

Mainiet vārdu tā, lai tajā parādītos skaņa y.

Burta Y loma vārdā.

Uz jūsu galda ir kartītes ar vārdiem. Katrā rindā ir divi identiski vārdi.

Vienā no tiem aizstājiet burtu I ar Y.

Kas notika ar vārdiem?

Vārdu sadalīšana zilbēs.

Sadaliet vārdus zilbēs.

Tagad pārbaudiet sava darba pareizību ar Gudrās Pūces piedāvāto iespēju uz tāfeles. Cik zilbju ir vienā vārdā?

cīņas

Fizminutka:

Kāpēc ir zilbe ar vienu patskaņu I un nav zilbes ar vienu burtu Y?
Ir vārdi, kas beidzas ar “-ay”,
Viņi kopā ar mums dzenā "klaipiņu".
Kā dzirdēt vārdu ar beigām?
uz “-ay”,

Tad uzreiz ātri pietupies.

Maijs, tēja, lei, mala, šķūnis, lemj, ziema, raža, liela, nolem, lasi, tramvajs.

Runas attīstība

Izveidojiet teikumu, izmantojot jebkuru no kartītē uzrakstītajiem vārdiem.

Gudrā Pūce iesaka pierakstīt teikumu no dzejoļa burtnīcā.

Saimnieks zaķi pameta.

Kā jūs vērtējat meitenes rīcību?

Visa teikuma vārdos pasvītrojiet burtu Y.

Nodarbības kopsavilkums

Kādas zināšanas mēs šodien varam ielikt Pūces viedajā lādē?

Mājas darbs:

Mājās uzzīmējiet attēlus, attēlojot burtu Y tā, kā jūs to iztēlojaties.