Толстойн үсрэх хичээлийг танилцуулгатай. Л.Толстойн уран зохиолын уншлагын хичээлийн танилцуулга "Үсрэх" сэдэвт унших хичээлийн танилцуулга (2-р анги). III. Гэрийн даалгавраа шалгаж байна

Анги: 3

Хичээлийн зорилго:

  • Оюутнуудыг Лев Толстойн "Үсрэлт" үлгэртэй танилцуулах.
  • Бүтээлийн талаархи сэтгэл хөдлөл, гоо зүйн ойлголтыг хөгжүүлэх
  • Хүүхдийн бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх
  • Үгсийн санг баяжуулж, ярианы хөгжлийг дэмжинэ
  • Төслийн даалгавруудыг гүйцэтгэж сур
  • Багаар ажиллаж сур
  • Баатрын үүднээс уран зохиолын текстийг өөрчлөх чадварыг заа

Боловсролын материал:

Уран зохиолын уншлагын сурах бичиг, хичээлийн танилцуулга, Лев Толстойн "Үсрэлт" өгүүллэгийн аудио бичлэг, төслийн даалгавруудыг гүйцэтгэх гарын авлага, эргэцүүлэн бодох гарын авлага.

Хичээлийн явц

I. Зохион байгуулалтын мөч.

II. Мэдлэгийг шинэчлэх:

– Өнгөрсөн хичээл дээр бид ямар бүтээлтэй ажилласан бэ? (Л.Н. Толстойн "Акул" өгүүллэгээр).

III. Гэрийн даалгавраа шалгах:

  • -Гэрийн даалгавар юу байсан бэ? (Энэ бүтээлийг дахин өгүүлэх).
  • - Өнөөдөр бид бие биенээ үргэлжлүүлж, дахин ярих болно. Бидний түүхийг илүү үнэн зөв болгохын тулд та ажлын текстийг дагаж болно.

    1. – Энэ бүтээлээрээ Лев Толстойн хэлэхийг хүссэн гол санаа юу вэ? (Хүүхдүүд заримдаа аюулыг мэдэрдэггүй бөгөөд том асуудалд хүргэж болзошгүй үйлдэл хийдэг. Мөн насанд хүрэгчид хүүхдүүддээ маш их хайртай, тэдний төлөө санаа зовдог, заримдаа бэрхшээлээс гарахын тулд маш их эрсдэлд ордог.)

    IV. Шинэ сэдвийн танилцуулга:

  • – “Акул” үлгэрийн далбаат завийг авч үзье. Одоо слайд дээрх далбаат завийг хар. Слайд 2.Ийм хөлөг онгоц нь урт хугацааны далайн аялалын гол хэрэгсэл болдог байв. Ийм хөлөг онгоцны тавцан нь чулуу шиг хатуу модоор хийгдсэн байв; шонгууд тавцангаас 15-25 метр өндөрт өргөгдсөн, өөрөөр хэлбэл. 5-8 давхар байшингийн өндөртэй байв. Дүүргүүд нь далбааг дэмждэг хөндлөвчтэй байв. Хөндлөвчнөөс хөндлөвч хүртэл сунгасан олон олс, олс шат байв.
  • - Далайчид далбаагаа шонгийн орой дээрх хөндлөвч рүү өргөхөд ямар хэцүү байсныг мэдрэхийг хичээцгээе. ( Физминутка:хүүхдүүд босож, далбааг хэрхэн дээшлүүлж байгааг зохих хөдөлгөөнөөр харуулна).
  • – Өнөөдөр бид шинэ бүтээлтэй танилцана. Энэ бол Лев Толстойн "Үсрэлт" түүх юм. Слайд 3.Үйл явдал задгай тэнгист хөлөг онгоцон дээр өрнөнө. Энэ ажил бас их сургамжтай. Зохиогч бидэнд юу хэлэхийг хүссэнээ анхааралтай сонсож, бодоорой.
  • V. Лев Толстойн “Үсрэлт” өгүүллэгийн аудио бичлэгийг тоглож байна.

  • - Танд түүх таалагдсан уу?
  • Хүчтэй оюутнуудын бүтээлийг давтан унших.
  • VI. Текстийн агуулга дээр ажиллах:

    (боломжтой бол текстээс хариултыг иш татна уу).

    – Усан онгоцон дээр сармагчин хаана байсан гэж та бодож байна вэ? Слайд 4.(Усан онгоц дэлхийг тойрох аялалаас буцаж байсан бөгөөд түүнийг халуун орны хаа нэгтээ авч явсан байх.)

    – “Илүү их зөрүүтэй” гэдэг хэллэгийг хэрхэн ойлгох вэ? (Энэ нь тэр улам эргэсэн, үсэрсэн гэх мэт).

    - Хүүхэд яагаад хөлөг онгоцны тулгуур дээр авирсан бэ? (Сармагчин толгойноосоо малгайгаа урж, өмсөж, шуудан дээр авирч эхлэв. Тэгээд бүгд инээж эхлэв.)

    – Сармагчин хэрхэн биеэ авч явсан бэ? (Тэр авхаалж самбаатайгаар улам өндөрт авирав.)

    - Эцэст нь тэр юу хийсэн бэ?

    – Хүүг сармагчинг хөөхөд тавцан дээрх хүмүүс хэрхэн хүлээж авсан бэ?

    – Хэзээ бүгд айсандаа хөлдсөн бэ? Яагаад? Слайд 5.

    – Хүү юу ухаан орж, доошоо харж, гуйвсан бэ?

    -Тэр үед тавцан дээр хэн ирсэн бэ? Слайд 6.Түүний гарт юу байсан бэ? Юуны төлөө?

    – Ахлагч нөхцөл байдлыг хараад юу хийсэн бэ?

    -Хүү юу хийсэн бэ?

    -Хүүг яаж аварсан бэ?

    VII. Баатруудын онцлог:

    – Хүү нь хамгийн орой дээр гарсан нь санамсаргүй тохиолдсон уу эсвэл түүний зан чанарын зарим шинж чанарууд энд үүрэг гүйцэтгэсэн үү: баатарлаг байдал, эр зориг, бардамнал, өөртөө итгэх итгэл, мэдрэмж, бардамнал, өөрийгөө сорих эсвэл харуулах хүсэл. унтраах, бүх зүйлийг өөрийнхөөрөө хийх үү? Слайд 7.(Хүүхдийн сонголт). Слайд 8.

    -Хүү аюултай байдалд орсонд хэн буруутай вэ?

    Слайд 9. (Сармагчин бол зөвхөн далайчид ба хүүгийн хоорондох зөрчилдөөний шалтгаан юм гэсэн дүгнэлтэд хүүхдүүдийг авчир. Эцсийн эцэст тэр ахмадын хүү байсан тул доод тушаалтнууд нь түүнийг шоолж байв.)

    - Хүүд ямар мэдрэмж төрж байсан бэ? (Тэр эхлээд инээх, уйлахаа мэдэхгүй байсан, дараа нь тэр улайж, сармагчингийн араас гүйж, урам зоригоор дүүрч, маш их догдолж, дараа нь хашгирахаас ухаан орж, ганхав.)

    – Хүүгийн аав болох ахмадын зан чанарын талаар та юу хэлэх вэ? (Хүчтэй, авхаалжтай, шийдэмгий, үгэндээ хүрдэг хүн.)

    -Та ахмад яагаад уйлсан гэж бодож байна вэ? (Тэр хэтэрхий их цочирдсон. Тэр хүүгээсээ их айсан.)

    VIII. Төслийн ажил:

  • - Одоо та бүлгүүдэд хуваагдах болно. Бүлэг бүр төслийн даалгавар бүхий картыг хүлээн авна.
  • Хэлэлцүүлгийн дараа бид таны хариултыг сонсох болно.
  • Хүүхдүүд хариултын хувилбаруудыг ярилцаж, илтгэгчийг сонгоно.

    - "Үсрэлт" үлгэрийн гол санаа юу вэ? Зохиогч тэдэнд юу хэлэхийг хүссэн бэ? Слайд 10.

    – “Акул”, “Үсрэх” хоёр өгүүллэг адилхан уу? (Тохирох байдал нь төстэй - усан дээрх хөлөг онгоц. Тэд сэтгэлийн байдал, туршлагаараа ижил төстэй байдаг: эхлээд бүгд сайхан ааштай, дараа нь түгшүүр, догдлол, айдас, эцэст нь тайвширч, тайвширдаг. Хоёр бүтээлд Эцэг нь хүүгээ аварч, эмгэнэлт мөчүүдэд авхаалж самбаагаа харуулдаг бөгөөд хүүхдүүд нь үхлийн ирмэг дээр байх үед тэдний зан чанар, эр зориг, жүжиглэх чадвар, төөрөхгүй байх чадвар нь тэднийг авардаг.

    X. Тусгал:

    - Өнөөдрийн хичээл таалагдсан уу?

    – Танд тааралдсан ажил таалагдсан уу?

    -Та энэ ажлаасаа юу авчирсан бэ?

    -Та хэдэн оноо авсан бэ? Слайд 11.

    XI. Гэрийн даалгавар: "Үсрэх" үлгэрийг илэрхийлэлтэй унших бэлтгэл хийх.

    Өргөдөл

    Бүлэгт зориулсан даалгаврын картууд:

    Төлөвлөсөн ёсоор тавцан дээр байсан далайчны үүднээс юу болсныг бидэнд хэлээч.

    • Би хамгийн түрүүнд юу харсан, яагаад инээдтэй байсан бэ?
    • Дараа нь юу болсон, яагаад би айсан юм бэ?
    • Миний ахмад юу хийсэн бэ?
    • Би энэ талаар юу гэж бодож байна вэ?

    Төлөвлөгөөний дагуу хүүгийн өмнөөс юу болсныг бидэнд хэлээч.

    • Юу болсон, би яагаад гомдсон бэ?
    • Би юу хийсэн бэ, яагаад үр дагаврыг нь бодоогүй юм бэ?
    • Би хэзээ айсан бэ?
    • Би яагаад ус руу үсэрсэн юм бэ?
    • Би энэ талаар юу гэж бодож байна вэ?

    Төлөвлөгөөний дагуу ахмадын өмнөөс юу болсныг бидэнд хэлнэ үү.

    • Би тавцан дээр гарахдаа юу харсан бэ, яагаад айсан юм бэ?
    • Би юу хийсэн бэ?
    • Хүүгээ усан дор байхад надад ямар санагдсан бэ?
    • Би яагаад хашгираад кабин руугаа гүйсэн юм бэ?

    Тусгал карт:

    Хичээл дээр хийсэн ажлаа дүгнэх (хариултыг сонгох, шаардлагатай тооны оноог дугуйлж, үр дүнг тооцох)

    1. Би түүхийг анхааралтай сонсож, уншсан уу? Тийм - 1 оноо. Үгүй - 0 оноо.
    2. Би тавьсан асуултуудын хариултыг сайтар бодож үзсэн үү?
    3. Тийм - 1 оноо. Үгүй - 0 оноо.
    4. Би төслийн ажилд оролцсон уу? Тийм - 1 оноо.
    5. Үгүй - 0 оноо.
    6. Би энэ бүтээлийг уншаад зөв дүгнэлт хийсэн үү? Тийм - 1 оноо. Үгүй - 0 оноо.

    Би хичээлдээ идэвхтэй байсан уу? Тийм - 1 оноо. Үгүй - 0 оноо.

    Толстой, Лев Николаевич - 19-р зууны агуу зохиолч - Оросын уран зохиолын алтан үе. 1829 оны 9-р сарын 9-нд Тула мужийн Ясная Поляна эдлэнд төрсөн тэрээр 1910 оны 11-р сарын 20-нд 82 насандаа таалал төгсөв. Гүн нь язгууртан, баян гэр бүлд харьяалагддаг байв. Тэрээр ноёд Трубецкой, Голицын болон бусад язгууртнуудтай холбоотой байв. Ээжийнхээ талаас тэрээр А.С. Залуу насандаа Толстой Кавказад алба хааж, Севастополийн баатарлаг хамгаалалтад оролцсон. Тэтгэвэрт гарсны дараа тэрээр Европ даяар маш их аялсан. Үйл явдал, сэтгэгдлээр дүүрэн амьдрал хожим авьяаслаг үгийн дарханд жинхэнэ утга зохиолын шилдэг бүтээлүүдийг бүтээхэд тусалсан. www.site

    Слайд 3

    Бүтээлийн төрөл нь богино өгүүллэг юм. Үлгэрээс ялгаатай нь - зохиомол зохиол, түүх бол бодит түүх, бодит түүх юм.. www.site

    Слайд 4

    Лев Толстойн "Үсрэлт" үлгэрийн баатрууд бол далайчид (давцан дээрх хүмүүс), хүү, түүний аав - хөлөг онгоцны ахмад, сармагчин юм. www.site

    Слайд 5

    Дүгнэлт - Тайван, дулаахан өдөр далайчид дэлхийг тойрох аялалаас буцаж ирсэн хөлөг онгоцны тавцан дээр уйдаж байв. Гэнэт нэгэн уян хатан сармагчин 12 настай ахмадын хүүгийн малгайг авч, түүгээрээ хөлөг онгоцны тулгуур руу авирч эхлэв. Далайчдын доог тохуунд хилэгнсэн хүү сармагчингаас малгайгаа авахаар гүйж, түүний араас хөөцөлдөж, өндөр шонгийн орой дээр гарч ирэв. Хүүг ийм өндрөөс унаж үхэх вий гэж далайчид айж байв. Дахиж хэн ч инээгээгүй. Гэнэт капитан кабинаасаа гарч ирэв. Нөхцөл байдлын ноцтой байдлыг тэр даруй ухаарсан тэрээр хүү рүүгээ: "Ус руу үср, тэгэхгүй бол би чамайг буудна!" Хүү далай руу үсрэв. Далайчид ус руу яаран орж хүүг аварчээ. www.site

    Слайд 6

    Түүхийн талаархи асуултууд: Үйл явдал хаана өрнөдөг вэ? (Хөлөг онгоцон дээр) Усан онгоц хаанаас буцаж ирсэн бэ? (Дэлхийг тойрсон тоймоос) Хүү хэдэн настай байсан бэ? (12) Хүүгийн аав хэн байсан бэ? (Хөлөг онгоцны ахмад) Хүү яагаад сармагчингийн араас гүйсэн бэ? (Тэр малгайг түүнээс авав. Тэр үүнийг авахыг оролдов.) Хүү өндрөөс айдаггүй байв. Тэрээр сармагчингийн араас аюулаас үл хамааран улам өндөрт авирав. Ийм болгоомжгүй үйлдэл хийх болсон шалтгаан нь юу байсан бэ? Хүүгээ аврагдсаны дараа нийслэл яагаад уйлсан бэ? www.site

    Слайд 8

    Шүүгүүрийн өндөр - 19-р зуунд байсан хөлөг онгоцон дээрх шигүү мөхлөгүүд. Дэлхийг тойрон аялж, 25 м өндөрт хүрч чадна, өөрөөр хэлбэл. 8 давхар барилга. Тавцангууд нь хад шиг хатуу модоор хийгдсэн байв. www.site

    Слайд 9

    Дүгнэлт - хүү малгайгаа огт харамсаагүй. Тэд түүнийг шоолж байсан тул түүнд эвгүй санагдсан. Нэр төрөө хамгаалахыг хичээж, амь насаа алдах шахсан увайгүй үйлдэл хийсэн. Олны тохуурхалд ийм ач холбогдол өгч болохгүй. Та өөрийн гэсэн бодолтой байх ёстой бөгөөд түр зуурын дургүйцэлд автахгүй байх ёстой. Эцэг эхчүүд хүүхдүүдээ маш их хайрладаг бөгөөд тэднийг аюулаас хамгаалахыг үргэлж хичээдэг. www.site

    Слайд 10

    Оргил үе бол текст дэх үйл явдлын онцгой хурцадмал газар юм. www.site

    Слайд 11

    Текст нь 3 хэсгээс бүрдэнэ: танилцуулга - үйл явдал өрнөж буй газрын тодорхойлолт; хуйвалдаан - сармагчин хүүгийн малгайг авч, бүгд инээж, хүү гомдсон; оргил үе - хүү сармагчинг хөөж, шигүү мөхлөгийн хамгийн орой дээр авирав. тэр үхлийн аюулд орсон; няцаалт - ахмад шийдвэртэй үйлдлээр хүүгээ аварна. www.pptcloud.ru

    Сэдэв. Л.Н. Толстой "Үсрэх"

    Зорилго:

      Л.Н.-ийн бүтээлүүдтэй танилцахаа үргэлжлүүлээрэй. Толстой.

      Зохиол дахь зөрчилдөөний сэтгэл зүйн мөн чанарыг илчил.

      Уран зохиолын баатруудын үйл ажиллагаанд дүн шинжилгээ хийх, тэдний сэдлийг харах чадварыг сайжруулах, гол зүйл, шалтгааныг тодруулах, нотлох чадварыг хөгжүүлэх.

      Чөлөөтэй, ухамсартай, илэрхийлэлтэй унших чадварыг бий болгох.

      Бүтээлч төсөөлөл, сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл, oүгсийн санг баяжуулж, ярианы хөгжлийг дэмжинэ.

      Хүнийг өрөвдөх сэтгэл, энэрэн нигүүлсэхүй, үйлдлээ хариуцах мэдрэмжийг төлөвшүүлэх.

    Төлөвлөсөн үр дүн:

    Сэдэв: уншсан зүйлдээ хандах хандлагыг илэрхийлэх, гуйвуулахгүйгээр, ухамсартайгаар чангаар уншиж сурах болно; ажлын агуулгыг урьдчилан таамаглах; Л.Н.Толстойн бүтээлүүдийг жагсаах; уншсан зүйлийнхээ гол утгыг ойлгох; ажилд шаардлагатай мэдээллийг олох.

    Салбар хоорондын.

    Танин мэдэхүйн : багшийн асуултанд үндэслэн уран зохиолын текстэд дүн шинжилгээ хийх, ажлын гол санааг тодорхойлох, хамтарсан хамтын үйл ажиллагаанд нэгтгэх түвшинд томъёолох, бүтээл дэх дүрүүдийн зан байдлыг тодорхойлох;

    зохицуулалт: Санал болгож буй даалгаврын дүн шинжилгээнд үндэслэн хичээлийн сэдэв, боловсролын зорилгыг томъёолох, даалгаврын дагуу унших, амжилттай ажилд эерэг хандлагын утга, зорилгыг ойлгох, хичээл дээр хийсэн ажлаа дүгнэх;

    харилцах чадвартай : бүлэгт ажиллах дүрмийг ойлгох (хариуцлага хуваарилах, хамтарсан үйл ажиллагааны талаар тохиролцох).

    Хувийн : багшийн удирдлаган дор бүтээлийн баатруудын болон өөрсдийнхөө үйлдлийг үнэлэх, Л.Н.Толстойн бүтээлүүдийг сонирхох.

    Тоног төхөөрөмж:

    "Уран зохиолын уншлага" сурах бичиг, зохиолч Л.Ф. Климанова, В.Г. Горецкий

    Зохиолчийн хөрөг, түүний номууд.

    Компьютер, проектор (хичээлийн танилцуулга)

    С.И.Ожеговын тайлбар толь бичиг.

    Хичээлийн явц.

    I Зохион байгуулалтын мөч.

      Сэтгэл хөдлөлийн байдал.

    Бид ухаантай! Бид нөхөрсөг!

    Бид анхааралтай байна!

    Бид хичээнгүй!

    Бид мундаг оюутнууд.

    Бид амжилтанд хүрнэ!

      Сурах сэдэл.

    Багш аа.

    Энэ илэрхийллийн утгыг та хэрхэн ойлгож байна вэ?

    (Слайд 3)

    Уншигч хүн үхэхээсээ өмнө мянган амьдралаар амьдардаг.

    Хэзээ ч уншдаггүй хүн ганц л зүйлийг мэдэрдэг.

    Оюутнууд .

    Хүн уншихдаа тухайн бүтээлийн баатруудын хамт бүхий л үйл явдал, адал явдлыг хамтдаа туулдаг. Уншигч баатруудтай хамт аялах боломжтой. Тэр бүтээлийн баатрын оронд өөрийгөө төсөөлж, түүнтэй хамт баярлаж, гуниглаж, амьдралаар амьдарч чадна.

    ІІ. Гэрийн даалгавраа шалгаж байна.

      Багш:

    Өмнөх хичээл дээр бид ямар түүхийн гэрч болсон бэ?

    Оюутнууд :

    Бид Л.Н.Толстойн "Акул" түүхтэй танилцсан.

      Л.Н.Толстойн "Акул" өгүүллэгт зориулсан чимэглэл. Оюутнууд өөрсдийн зурсан зургуудыг дагалдаж, уг ажлыг дуусгасан түүхийн хэсгүүдийг дахин ярьж өгдөг.

      Л.Н.Толстойн "Акул" бүтээлийг оюутнуудын дахин өгүүлэх.

    I ІІ .Үндсэн мэдлэгийг шинэчлэх. Хичээлийн сэдвийг тодорхойлох.

    Багш:

    Мэдэгдэж байнадчи хүсч байна уудүрсэлсэн хүнсхөрөг дээрх th? (Слайд4)

    Оюутнууд:

    Хөрөг нь Лев Николаевич Толстойг дүрсэлсэн байдаг.

    Багш:

    Лев Николаевич Толстойн тухай юу мэддэгээ санаж байна уу?

    Оюутнууд:

    Лев Толстой бол Оросын алдартай зохиолч юм. Ясная Поляна эдлэнд амьдардаг байсан. Тэрээр насанд хүрэгчид болон хүүхдүүдэд зориулж бичсэн. Өөрийн эдлэнд хөдөөгийн хүүхдүүдэд зориулсан сургууль нээж, өөрөө заажээ. Тэрээр хүүхдүүдэд зориулсан сургамжит олон үлгэр, үлгэр зохиож, Толстойн далайгаар аялж, ажиглалтдаа үндэслэн хэд хэдэн өгүүллэг бичсэн.

    Багш:

    Л.Н. Та Толстойг уншсан уу?

    Оюутнууд. Л.Н.Толстой “Филиппок”, “Хоёр нөхөр”, “Жакдав ба сав”, “Хэрээм ба чоно”, “Акул”, “Мурзага”, “Яс”, “Арслан ба нохой” зэрэг өгүүллэгүүдийг бичсэн.

    Багш аа.

    Та ямар бүтээлийн чимэглэлийг хардаг вэ? (Слайд 5, 6)

    Оюутнууд .

    - “Акул”, “Мурзага”, “Яс”, “Арслан, нохой”

    Багш аа.

    Оюутнууд.

    Өнөөдөр бид Л.Н.-ийн бүтээлтэй танилцах болно. Толстой.

    Багш аа.

    Үсгүүдээс үг бүтээ. Энэ нь бидний өнөөдрийн танилцах ажлын нэр байх болно. (Слайд 7)

    Оюутнууд.

    Үсрэх.

    Багш аа.

    Энэ үгийн утгыг тайлбарлаүсрэх . Үсрэлтийн төрлүүд юу вэ?

    Оюутнууд.

    Үсрэх нь тулгуураас хурдан түлхэж өөр газар руу шилжих явдал юм. Олсоор харайх, урт харайлт, өндрийн харайлт, цанаар харайх, цамхагт шумбах, шүхрээр харайх төрлүүд байдаг.

    IV . Биеийн тамирын минут .

    Нэг, хоёр, гурав, дөрөв, тав!
    Үсрээд харайцгаая! (Газар дээрээ үсрэх.)

    Баруун тал нь нугалав. (Биеийг зүүн, баруун тийш хазайлгана.)

    Нэг, хоёр, гурав.

    Зүүн тал нь нугалав.

    Нэг, хоёр, гурав.

    Одоо гараа өргөцгөөе (Гараа өргө.)

    Тэгээд бид үүлэнд хүрэх болно.

    Гараа дээш, доошоо гар

    Гараа дээш, доошоо гар.

    Тэд тэднийг хөнгөхөн татав.

    Бид хурдан гараа сольсон!

    Бид өнөөдөр уйдахгүй. (Нэг шулуун гараа дээшээ, нөгөө гараа доошлуул, гараа хөдөлгөх.)

    алгаа ташиж суугаад:

    Доош - алгадах, дээш - алгадах.

    Бид хөл, гараа сунгаж,

    Энэ нь сайн байх болно гэдгийг бид баттай мэдэж байна. (Хөлсөж, толгой дээрээ гараа алгадах.)

    Бид толгойгоо эргүүлж, эргүүлж,

    Хүзүүгээ сунга (Толгойгоо баруун, зүүн тийш эргүүл.)Зогс!

    В .Шалгалт өгөх бэлтгэл ажил

      Яриа халаах . Хэл эргүүлэгч дээр ажиллаж байна .(Слайд 8)

    (Өөр өөр хурдаар унш.)

    Усан онгоц нь карамель ачсан,
    хөлөг онгоц газар унасан,
    Тэгээд гурван долоо хоногийн турш далайчид
    хагарсан карамель идсэн.

      Оньсого дээр ажиллаж байна.

    Энэ нь давстай ус агуулдаг.
    Усан онгоцууд усан дээр хөвж,
    Долгион, задгай агаарт салхи,
    Цахлайнууд эргэлдэж байна….(далайн)

      Зүйр цэцэн үг, үг зохиох. ( Слайд 9, 10)

    Үг: далбаат завь, тавцан, ахмад, далайчид, хүү, шигүү мөхлөг, малгай.

    Сургаалт үг. Далай зоригтой, чадварлаг хүмүүст хайртай.

      Бүтээлийн агуулгыг урьдчилан таамаглах .

    Багш аа.

    - Хэлний мушгиа, оньсого, зүйр цэцэн үг, үүссэн үгсийг холбохын тулд ямар сэдвийг ашиглаж болох вэ? Шинэ бүтээлийн үйл явдлууд хаана өрнөх вэ?

    Оюутнууд.

    Эдгээр үг, зүйр цэцэн үгс нь далай тэнгис, хөлөг онгоцтой холбоотой байдаг. Энэ нь далайд үйл явдал дахин болно гэсэн үг юм. ( Слайд 11)

    Багш аа.

    Өгүүллийн гарчгийг уншина уу. Үүний тулд зургуудыг үзээрэй. Гарчиг болон дүрслэл дээр үндэслэн өгүүллэг юуны тухай болохыг тодорхойл. (Слайд 12)

    Оюутнууд

    (Хүү хөвгүүн хөлөг онгоцон дээр явж байсан байх. Малгай нь хөндлөвчийг мөргөсөн. Салхинд хийссэн байх. Хүү авах гэж оролдсон тул үсрэхээс өөр аргагүй болсон.)

    VI . Шинэ материал сурах.

      Тайлбар толь бичгийн ажил . ( Слайд 13)

    Багш аа.

    Шинэ бүтээл дээр та уншихад хэцүү эсвэл танил бус үгстэй тулгарах болно. Тэднийг унш. Үл мэдэгдэх үгсийн утгын тайлбарыг хаанаас олох вэ?

    Оюутнууд.

    Үгийн утгын тайлбарыг тайлбар толь бичгээс олж болно.

    Багш аа.

    Та эдгээр үгсийн алийг нь өөрөө тайлбарлаж чадах вэ?

    Оюутнууд.

    Byl гэдэг үг нь үнэхээр болсон үйл явдлуудыг илэрхийлдэг.

    Багш аа.

    Толь бичгээс үгийн утгыг олооройшигүү мөхлөгт , аршин , кабин, урам зориг

    (Толь бичигтэй ажиллах)

    Оюутнууд.

    ( Маст - хөлөг онгоцны дарвуулт онгоцонд зориулсан өндөр тулгуур.Аршин - 71 см-тэй тэнцэх уртын эртний хэмжүүр.Бүхээг - хөлөг онгоцон дээр тусдаа амьдрах байр.Урам зориг - урам зориг, сэтгэлийн хөөрөл.)

    Багш аа.

    Усан онгоцыг хар. Энэ хөлөг онгоцны тавцан нь чулуу шиг хатуу модоор хийгдсэн байв. шонгууд -хөлөг онгоцны өндөр баганатавцангаас дээш 15 - 25 метр өндөрт өргөгдсөн, өөрөөр хэлбэл. 5 давхар байшингийн өндөр байв. Асаалттайтулгуурууд - далбааг бэхэлсэн хөндлөвч. Хөндлөвчнөөс хөндлөвч хүртэл сунгасан олон олс, олс шат байдаг

      Багшийн үлгэр уншиж, хүчирхэг сурагчдын уншлагатай хослуулсан.

      Анхан шатны уншлагын шалгалт .
      Багш аа
      .

    Танд түүх таалагдсан уу?

    Бүтээлийн баатрууд хэн бэ?

    Оюутнууд.

    Хүү, ахмад, сармагчин.

    Багш аа.
    - Аль ангиуд хамгийн их стресстүүлсэн бэ?

    Оюутнууд.

    - Хүү байхдаашонг шидээд хөндлөвч рүү оров. Ухаан орж ирээд ямар өндөр байгааг хараад ганхаж орхив. Ахмад хүүг харай, буудна гэж хашгирах үед.

    Багш аа.

    Түүхийг сонсоход ямар сэтгэгдэл төрсөн бэ?

    Оюутнууд сэтгэгдлээ хуваалцлаа.

      Асуудалтай нөхцөл байдлыг бий болгох.

    Багш аа.

    - Хүү яагаад үсрэлт хийсэн бэ?Оюутнууд өөрсдийн таамаглалыг илэрхийлэх.

    Сармагчингаас болж, малгайнаас болж, эцгийнхээ сүрдүүлгээс болж, айсандаа гэх мэт.

      Оюутнуудын бүтээлийг унших.

      Ажлын агуулга дээр ажиллах.

    Багш аа.

    -- Зохиолын гол дүр бол хүү юм. Хүү яаж хөлөг онгоцонд суусан бэ?

    Оюутнууд.

    Хүү нь хөлөг онгоцны ахмадын хүү юм. Ахмад хүүгээ дагуулан аялалд гарчээ.

    Багш аа.

    Усан онгоцон дээрх сармагчин хаана байсан бэ?

    Оюутнууд.

    Усан онгоц дэлхийн өнцөг булан бүрээс буцаж ирсэн бөгөөд түүнийг халуун орны хаа нэгтээ авч явсан байх.

    Багш аа.

    "Илүү их ялгаатай" гэсэн хэллэгийг хэрхэн ойлгох вэ?

    Оюутнууд.

    Энэ нь тэр мушгиж, улам бүр үсэрсэн гэсэн үг юм.

    Багш аа.

    Хүү яагаад хөлөг онгоцны тулгуур дээр авирав?

    Оюутнууд.

    Сармагчин толгойноос нь малгайгаа урж, өмсөж, хурдан шигүү мөхлөгт авирав. Тэгээд бүгд инээж эхлэв.

    Багш аа.

    Хүү сармагчинг хөөхөд тавцан дээрх хүмүүс анх хэрхэн хүлээж авсан бэ?

    Оюутнууд.

    Эхэндээ хүмүүс инээж, дараа нь айсан.

    Багш аа.

    Хүү юу ухаан орсон бэ?

    Оюутнууд.

    Тавцан дээр байгаа хэн нэгэн чангаар амьсгалав. Хүү доошоо хараад айв.

    Багш аа.

    Ахлагч нөхцөл байдлыг хараад юу хийсэн бэ?

    Оюутнууд.

    АхмадБи андуурсангүй, шигшүүрийг хурдан үнэлэвгэж хашгирав: « Ус руу! одоо ус руу үсэр! Үсэр, эсвэл чамайг буудна!.. Нэг, хоёр…»

    Багш аа.

    Хүүг хэрхэн аварсан бэ?

    Оюутнууд.

    Далайчид далай руу үсэрч, хүүг хөлөг онгоцонд суулгав.

    7. Ажлын дүн шинжилгээ. Бүлгээр ажиллах.

    Багш аа.

    Түүхийн туршид хүмүүсийн зан байдлыг дагаж мөрдье. Тэдний зан авирыг тодорхойлъё.

    (Залуус гурван бүлэгт хуваагдана. Нэгдүгээр бүлэгт тавцан дээрх хүмүүсийн зан байдлын тухай өгүүлсэн өгүүлбэрийг олох даалгавар өгнө. Хоёрдугаар бүлэгт хүүгийн зан байдлын тухай, гурав дахь бүлэг нь ахмадын тухай. Оюутнууд өгүүлбэрүүдийг уншина. даалгаварт тохирсон, дүрүүдийн зан төлөвт дүн шинжилгээ хийдэг.

    1-р бүлэг

    - Хүмүүс эхлээд сармагчингийн зан авир, хүүгийн араатан амьтанд ямар хариу үйлдэл үзүүлэхийг хараад хөгжилтэй байсан. Юу болохыг хэн ч төсөөлөөгүй. Дараа нь тэд сандарч, айж эхлэв. Хүүг ус руу үсрэх үед далайчны хөвгүүд ямар ч эргэлзээгүйгээр түүнийг аврахаар яаравчлав. Томчууд хүүг шоолж инээх хэрэггүй, хүүг зогсоох ёстой байсан.

    2-р бүлэг:

    Хүү эхэндээ эргэлзэв. Тэд өөрийг нь шоолж байгаад гомдсон хүү өөрт нь заналхийлсэн аюулын талаар огт бодоогүй. Тэр сэтгэл хөдөлсөн. Хөндлөвчний ирмэг дээр өөрийгөө олж, тавцангаас айсан дууг сонсоод хүү бас айж, юу хийхээ ойлгосонгүй.

    Хүү халуухан ууртайбодлогогүй, зоригтой, бардам, нэр төрөө хамгаалах гэж оролдсон. ПХүүгийн ааш авир нь тавцан дээрх хүмүүсийн зан араншинтай шууд холбоотой: хүү нь ахмадын хүү учраас далайчдын тохуурхахаас зайлсхийхийн тулд сармагчингийн араас авирч, бүгд түүнийг шоолж байв.

    Багш аа.

    Хүү юу үсэрсэн бэ?

    Оюутнууд.

    Аавын хашгирах нь хөлөг онгоцны ахмадын тушаалыг эргэлзээгүйгээр, тэр даруй биелүүлдэг гэдгийг тэмдэглэх нь зүйтэй)

    3-р бүлэг:

    - Аав нь гайгүй байсан тул нөхцөл байдлыг хурдан үнэлж, зөв ​​шийдвэр гаргасан. Хүүгээ аврагдсаныг мэдээд тэрээр нулимс дуслуулжээ. Үүнийг хэн ч харахгүйн тулд тэр бүхээгт гүйв.

    Ахмад бол хүчирхэг, шийдэмгий, хүүгээ хайрладаг хүн юм.

    Багш аа.

    Ахмад яагаад уйлсан гэж та бодож байна вэ?

    Оюутнууд.

    Тэр маш их айсанминий хүүгийн төлөө.

    8. Зүйр цэцэн үгтэй ажиллах.

    Багш аа.

    Бүлэг бүр 3 зүйр цэцэн үгээс далайчин, хөвгүүн, ахмадын зан төлөвт тохирсон үгсийг сонгоно (Слайд 14).

    1. Усан онгоцон дээр хийсэн бүх зүйл хурдан хийгддэг (Далайчид)

    2. Ахмад хөлөг онгоцныхоо хурдаас илүү хурдан сэтгэх ёстой. (Ахмад)

    3. Хүн бүр өөрийн нэр төрийг эрхэмлэдэг (Хүү).

    VIII .Ерөнхий.

      Туршилтын даалгавар: . (Даалгаврын текстийг оюутан бүрт хэвлэсэн болно.)

    A) Түүхийн баатрыг дүрслэхэд ямар үгс тохиромжтой вэ? Хамгийн чухал гэж үзсэнээ сонгоод сонголтоо тайлбарла.

    Эр зориг, өөрийгөө сорих хүсэл,хүүгийн урам зориг , нэр төрөө хамгаалах хүсэл , зөрүүд байдал, өөрийгөө харуулах хүсэл, тэнэглэл,ахмадын хүү гэдгээ батлах хүсэл

    б) Хүүг үсрэлт хийхэд юу нөлөөлсөн бэ? Зөв сонголтын доогуур зур.

    Хүү алдсан малгайгаа өрөвдөв;
    -Тэр сармагчинтай хүч чадал, авхаалж самбаагаа уралдуулахыг хүссэн.
    - Далайчдын инээдэнд тэр гомдсон мэт санагдав. Өөрийн нэр төрөө хамгаалах хүсэл

    (Үр дүнг шалгаж байна

      Туршилтын даалгаврын биелэлтийг шалгах.

    3. Өгүүллийн гарчиг дээр ажилла. Багш аа.

    Оюутнууд.

    Хүү тавцан дээр унаж үхэх боломжтой байсан.

    Багш аа.
    - Зохиолч бүтээлээ яагаад “Үсрэх” гэж нэрлэсэн бэ?

    Оюутнууд.
    - Үсрэлт нь хүүгийн амийг аварсан, үсрэлт нь хүүгийн хийсэн үйлдэл юм. Аавынхаа тушаалыг сонсоод тэр ямар ч санаа зовсонгүй, өөрийгөө нэгтгэж, бүлэглэж чаджээ. Хүү амийг нь аварч, аавыгаа хүүгээ алдсан уй гашуунаас нь хэлтрүүлсэн.
    Багш аа.

    Хүүгийн аав нь айдас, шийдэмгий ангал руу агшин зуур унах мэт үсрэлт хийдэг бөгөөд магадгүй түүний "үсрэлт" нь бүр ч аймшигтай байх болно, учир нь тэр аав нь хүүгийнхээ төлөө хариуцлага хүлээдэг.

    IX . Тусгал Багш аа.

    Та баатарт ямар хандлагатай байдаг вэ?
    Оюутнууд бие даан бодож, хүүгийн зан чанарын талаар хувийн үнэлгээ өгөх.
    Багш аа.

    Энэ байдлаас зайлсхийх боломжтой байсан уу?

    Оюутнууд.

    Тийм ээ, хэрэв насанд хүрэгчид хүүг цаг тухайд нь зогсоож, инээдтэй мэт санагдсан энэ байдлаас юу гарахыг урьдчилан таамагласан бол.

    Багш аа.
    - Зохиолч яагаад энэ түүхийг бичсэн бэ? Энэ бүтээлийн санаа юу вэ? Тэр бидэнд юу заадаг вэ?
    Оюутнууд.

    Л.Н. Энэ түүхийн жишээг ашиглан Толстой бидэнд яаруу үйлдэл хийхгүй байхыг, өөрийгөө, сэтгэл хөдлөлөө хянаж сурахыг, ийм нөхцөл байдал үүсэхгүйн тулд тохуурхахыг анзаарахгүй байхыг заадаг.

    X . Дүгнэж байна. Багш аа.

    Бид өнөөдөр ямар бүтээл дээр ажилласан бэ, зохиогч нь хэн бэ?

    оюутнууд.

    Оюутнууд.

    Өнөөдөр бид Л.Н.Толстойн "Үсрэлт" өгүүллэгтэй танилцлаа.

    Багш аа.
    - Энэ ажил биднийг юу гэж бодсон бэ?
    Оюутнууд.

    Ямар ч нөхцөл байдлаас гарах гарц байдаг, тэр ч байтугай хамгийн хэцүү, та зүгээр л өөрийгөө нэгтгэж, зөв ​​шийдлийг олох хэрэгтэй.

    Багш аа.
    -Тэгэхээр хүн бүр түүхээс өөрөө авч болно гэж үү? (Эсвэл: та өөртөө ямар дүгнэлт хийх вэ?)
    -Бид өмнөө тавьсан зорилтоо биелүүлсэн гэж бодож байна уу?
    (Оюутнууд өөрсдийн ажлыг үнэлдэг.)

    XI . Гэрийн даалгавар. (Слайд 15)

    Бүтээлч даалгавар.
    Түүхийг дахин уншиж, ахмад, хүү эсвэл далайчдын аль нэгний нэрийн өмнөөс дахин ярь (заавал биш). Дахин ярихдаа гол анхаарлаа үйл явдалд төдийгүй дүрүүдийн мэдрэмж, туршлагыг дамжуулахад анхаарах хэрэгтэй.

    Малышева Ольга Николаевна

    бага ангийн багш

    "5-р лицей" хотын боловсролын байгууллага

    Железногорск, Курск муж

    Хичээлийн сэдэв: Л.Н.Толстой "Үсрэх"

    Хичээлийн зорилго:зөв, чөлөөтэй унших ур чадварыг сайжруулах, текстийг чиглүүлэх, уран зохиолын баатруудын үйл ажиллагааны сэдэл, үр дагавар, мэдрэмж, туршлагыг ойлгох, текстэд дүн шинжилгээ хийх чадварыг хөгжүүлэх, зохиогчийн санаа бодлыг ойлгох

    Төлөвлөсөн үр дүн:

    Хувийн:суралцах чадвараа ухамсарлах; Амжилт эсвэл бүтэлгүйтлийн шалтгааныг хангалттай үнэл.

    Мета субьект:

    Танин мэдэхүйн: боловсролын ном зохиолыг ашиглан боловсролын ажлыг гүйцэтгэхэд шаардлагатай мэдээллийг хайх; аман хэлбэрээр яриа хэлцлийг бүтээх, хэлбэрдүн шинжилгээ хийх, харьцуулах, дүгнэлт гаргах чадвар.

    Зохицуулалт:суралцах даалгаврыг хүлээж авах, хадгалах чадварыг хөгжүүлэх; өөрийн үйлдлийг хянаж, үнэл.

    Харилцааны: монолог ба харилцан яриаг хөгжүүлэх;асуудлыг хамтран шийдвэрлэхэд хамтран ажиллах, хамтарсан үйл ажиллагаанд нэгдсэн шийдэлд хүрэх.

    Сэдэв:Л.Толстойн бүтээлүүдтэй танилцах, текстийг жолоодож сурах, сайтар хянаж үзэх, зөв ​​газраа олох; баатруудын үйлдэл, мэдрэмж, туршлагын сэдэл, үр дагаврыг ойлгох, харьцуулах үндэслэл, шалгуурыг сонгох, объектыг ангилах.

    Хичээлийн явц

    1. Сурах үйл ажиллагааны сэдэл

    Слайд 2 (М.Цветаевагийн зурагтай хийсэн мэдэгдэл)

    “Ард үлдсэн нууцыг задлахгүй, задлахгүй бол унших гэж юу вэ?
    үгээр хэлэхийн аргагүй мөрүүд"
    М.. Цветаева

    Багш аа.Слайд дээрх бичлэгийг уншина уу. Та эдгээр үгсийг хэрхэн тайлбарлах вэ?

    Хүүхдүүд.Унших нь нууцын мэдлэг, заримдаа текстэд нуугдаж байдаг бөгөөд үүнийг зохиогч бидэнд дамжуулахыг хичээдэг. Үүнийг тайлах, мэдрэхийн тулд анхааралтай уншигч байх хэрэгтэй.

    Багш аа.Хэнийг анхааралтай уншигч гэж нэрлэж болох вэ?

    Хүүхдүүд.Анхааралтай уншигч зохиолчийн уншсан мөрийн ард нуугдаж буй сэтгэл санааг мэдэрдэг.

    Багш аа.Ийм уншигч байх амархан гэж та бодож байна уу?

    Хүүхдүүд.Анхааралтай уншигч байх хэцүү.

    Багш аа.Үүний тулд юу хийх ёстой вэ?

    Хүүхдүүд.Та номонд дуртай, анхааралтай уншиж, зохиолчийн сэтгэл санаа, дүрүүдэд хандах хандлагыг ойлгох хэрэгтэй.

    Багш аа.Би яагаад энэ үгээр хичээлээ эхэлсэн гэж та бодож байна вэ?

    Хүүхдүүд.Өнөөдөр бид үг хэллэгээс гадна шугамын ард юу үлдэхийг ойлгохыг хичээх болно. Бид зохиолоос баатруудын сэтгэл хөдлөлийн байдал, тэдний үйлдлийг ойлгоход тусалдаг үгсийг олж сурахаас гадна түүхийн сэдвийг нээхэд туслах болно.

    2. Мэдлэгийг шинэчлэх

    Багш аа.Бид уран зохиолын уншлагын орноор аяллаа үргэлжлүүлж байна. Нүдээ аниад гартаа шидэт саваа байгаа гэж төсөөлөөд үз дээ, түүний тусламжтайгаар та том зүйлийг жижиг болгож, жижиг зүйлийг том болгож чадна. Савааны ид шидийн хүчийг туршиж үзээд нэг өгүүлбэрийг бүхэл бүтэн түүх болгон хувиргацгаая.

    Багш аа.Бид ямар даалгавар хийх гэж байна вэ?

    Хүүхдүүд.Бид өгүүлбэрийг хэрхэн бүхэл бүтэн түүх болгон хувиргах талаар сурах болно.

    Багш аа.Энэ нь юу гэсэн үг вэ?

    Хүүхдүүд.Бид өгүүлбэрийг уншиж, мэдээллийг сонгож, богино текст бичнэ.

    Багш аа.Та өгүүлбэрт юу ч нэмэх шаардлагагүй. Өгүүлбэрээс бүх мэдээллийг задлаарай, гэхдээ нэмэлт зүйл нэмж болохгүй, өөрийн талбайг бүү үүсгэ.

    Багш аа.Өгүүлбэрийг уншина уу.

    Саналыг самбар дээр бичсэн:

    Далайчид илүү чанга инээж эхлэхэд хүү улайж, хүрэмээ тайлж, сармагчингийн араас шон руу гүйв.

    Багш аа.Бүх үгс тодорхой байна уу? Маст гэдэг үгийн утгыг тайлбарла.

    Слайд 3. (Машны зураг)

    Хүүхдүүд. IN дарвуулт онгоцонд зориулсан өндөр, хүчтэй бэхлэгдсэн шон.

    Багш аа.Ийм хөлөг онгоцны тавцан нь 15-20 метрийн өндөрт, өөрөөр хэлбэл 5-8 давхар байшингийн өндөрт өргөгдсөн байв. Дүүргүүд нь далбааг дэмждэг хөндлөвчтэй байв. Хөндлөвчнөөс хөндлөвч хүртэл сунгасан олон олс, олс шат байв.

    Багш аа.Далайчид гэж хэн бэ?

    Хүүхдүүд. Тэнгисийн цэргийн хүчинд алба хааж буй далайчин.

    Багш аа.Бид түүхээ хаанаас эхлэх вэ? Үйл ажиллагаа хаана явагдаж болох вэ?

    Хүүхдүүд.Усан онгоцон дээр. Хөлөг онгоцон дээр байна.

    Багш аа.Манай түүхийн баатрууд хэн бэ?

    Хүүхдүүд.Залуус аа, далайчид.

    Багш аа.Далайчид юу хийсэн бэ?

    Хүүхдүүд.Тэд хөлөг онгоцон дээр зогсож байв чанга инээв.

    Багш аа.Хүү яаж байсан бэ?

    Хүүхдүүд. Хүү хүрэмээ тайлаад дээшээ гарав.

    Багш аа.Зохиогч хүүгийн үйлдлийг дүрслэхдээ ашигласан үгсийг уншина уу.

    Хүүхдүүд.М хүү улайж, хүрэмээ тайлж, сармагчингийн араас шон руу гүйв.

    Багш аа.Хүрэмийг тайлсан гэдэг үгийг тайлсан гэсэн үгээр сольж болох уу?

    Хүүхдүүд. Энэ нь боломжтой, гэхдээ илүү нарийвчлалтай "шидсэн" гэсэн үг нь "шидсэн" гэдэг нь үйлдлийг хурдан гүйцэтгэх гэсэн үг юм.

    Багш аа."Яарсан" гэдэг үгийг ижил утгатай үгээр солино уу.

    Хүүхдүүд.Тэр гүйж, авирав.

    Багш аа.Тэр яагаад сармагчингийн араас гүйсэнийг та хэлж чадах уу?

    Хүүхдүүд.Үгүй ээ, бид үүнийг баттай мэдэхгүй. Гэхдээ ямар нэг зүйл болсон. Эцсийн эцэст "далайчид чанга инээж, хүү улайв." Энэ нь тэр уурлаж, бухимдсан гэсэн үг юм.

    Багш аа.Цаг агаар ямар байсныг хэлж чадах уу?

    Хүүхдүүд.Тийм ээ, учир нь зөвхөн цаг агаар сайхан үед далайчид тавцан дээр цуглардаг.

    Багш аа.Одоо бидний хэлсэн бүх зүйлийг уялдаа холбоотой түүх болгон оруулцгаая.

    Хүүхдүүд.Сайхан өдөр байлаа. Далайчид тавцан дээр зогсож байв. Ойролцоох сармагчин байсан. Бүгд хөгжилтэй байсан, далайчид чанга инээв. Гэнэт хүү хүрэмээ тайлж, сармагчингийн араас дээш авирав.

    3. Хичээлийн сэдэв, зорилтыг боловсруулах

    Багш аа.Бид яагаад энэ өгүүлбэрийг ашиглан түүхийг бичсэн гэж та бодож байна вэ?

    Хүүхдүүд.Бид ийм өгүүлбэр агуулсан текстийг үзэх болно.

    Багш аа.Түүхтэй танилцаж, баатруудтай холбоотой үйл явдал цаашид хэрхэн хөгжиж байгааг олж мэдмээр байна уу.

    Хүүхдүүд.Сурах бичигт.

    Багш аа.Сурах бичгийг нээнэ үү. 161 болон бүтээлийн гарчгийг уншина уу. Өгүүллийн зохиогч хэн бэ? Та Л.Н.Толстойн талаар юу мэдэх вэ?

    4. Л.Н.Толстойн бүтээлүүдтэй танилцах

    Слайд 4 (Толстойн хөрөг)

    Лев Николаевич 1828 онд - бараг 200 жилийн өмнө төрсөн. Тэрээр бага насаа Ясная Поляна тосгонд өнгөрөөсөн. Толстойг 2 нас хүрээгүй байхад ээж нь нас баржээ. Толстой гурван ах, нэг эгчтэй байсан бөгөөд тэдний хүмүүжилд алс холын хамаатан садан байв.

    Слайд 5 (Ясная Полянагийн зураг)

    Тэр үед ядуу хүмүүсийн хүүхдүүд сурч чаддаггүй сургууль маш цөөхөн байсан. Лев Николаевич Ясная Поляна хотод сургууль нээж, хүүхдүүдэд зориулсан сурах бичиг бичиж, өөрөө заажээ.

    Толстой 1910 онд нас баржээ. Тэрээр 82 насалж, бүх амьдралаа утга зохиолд зориулжээ. Түүний номууд олон хэлээр орчуулагдсан бөгөөд дэлхийн өнцөг булан бүрт уншдаг. Бүрэн бүтээлүүд - 90 боть!

    Слайд 6.(Өрөөний дотоод засал чимэглэл)

    Багш аа.Л.Н.Толстойн амьдарч, ажиллаж байсан өрөө ийм л харагдаж байв.

    Багш аа.Та Л.Толстойн ямар ном уншсан бэ?

    Слайд 7. (Номын үзэсгэлэн)

    5. Тексттэй ажиллах

    1) үгсийн сангийн ажил

    Багш аа.Өгүүллийн гарчгийг уншина уу.

    Багш аа."Үсрэх" гэдэг үг ямар утгатай вэ?

    Слайд 8 (Толь бичгийн тайлбар)

    Үгээр толь бичигт "үсрэх"биеийн хурдацтай хөдөлгөөн, дэмжлэгийн аль ч цэгээс түлхэлт гэж нэрлэдэг. Энэ бол зүгээр л үйлдэл.

    Багш аа.Текстийн гарчигтай холбоотой үгсийг сонгоно уу.

    Хүүхдүүд.Үсрэх, үсрэх.

    2) багшийн текстийг анхлан унших

    Багш үг хүртэл уншдаг «… Бүгд айсандаа хөшиж орхив..." Тэгээдзогсолт хийдэг.

    "Таамаглалын сагс" техник

    Багш аа.Дараа нь юу болохыг таахыг хичээцгээе? Хосоор ажиллах.

    Хосоор ажиллах

    Хүүхдүүд таамаглалаа илэрхийлдэг.Багш текстийг дуустал уншдаг.

    Багш аа.Таны таамаг түүх дээрх үйл явдлуудтай давхцаж байсан уу? (Хүүхдийн мэдэгдэл)

    Багш аа.Хүү яагаад үсрэлт хийсэн бэ? (хариулт хоёрдмол утгатай)

    Хүүхдүүд.Аав нь хашгирч, хүү айж, айж, хурдан буухыг хүссэн ч буух боломжгүй байв.

    Багш аа.Яагаад хүн бүрийн хариулт өөр өөр байдаг вэ?

    Хүүхдүүд.Түүхэнд хандах хандлага өөр, хүн бүр ойлгодоггүй, бид мэдэхгүй.

    Багш аа.Ямар асуудал байсан бэ? Бид ямар асуултанд хариулах ёстой вэ?

    Хүүхдүүд.Хүү яагаад үсэрсэн бэ?

    3) урлагийн бүтээлийг унших, шинжлэх

    Багш аа.Текст рүү буцъя. Өгүүллийн эхний догол мөрийг уншина уу. Энэ хэсэгт зохиолч бидэнд юу гэж хэлсэн бэ?

    Хүүхдүүд.Цаг агаар сайхан байна, хүмүүс тавцан дээр цугларав.

    Багш аа.Зохиолч яагаад цаг агаарын сайн сайхны тухай бидэнд хэлдэг вэ?

    Хүүхдүүд.Эдгээр нарийн ширийн зүйлс нь тавцан дээрх хүмүүсийн сэтгэл санааг ойлгоход тусална, хүмүүс аялалаас залхаж, шинэ туршлага олж авахыг хүсч байгаа тул тоглож буй сармагчинг харж байна.

    Багш аа.Түүхийн гол баатруудыг нэрлэ.

    Хүүхдүүд.Хөвгүүн, ахмад.

    Багш аа.Х Толстой хүүгийн талаар юу гэж хэлсэн бэ? Текстээс үгээр дэмжээрэй.

    Хүүхдүүд.Ахмадын хүү. Тэр 12 настай.

    Багш аа.Сармагчин хөлөг онгоцон дээр хэрхэн гарч ирсэн бэ?

    Хүүхдүүд.Усан онгоц дэлхийн өнцөг булан бүрээс буцаж ирсэн бөгөөд түүнийг халуун орны хаа нэгтээ авч явсан байх.

    Багш аа.“Илүү их зөрүүтэй” гэдэг хэллэгийг та хэрхэн ойлгож байна вэ?

    Хүүхдүүд.Тэр маш их тоглож, шуугиан дэгдээж, тоглож эхлэв.

    Багш аа.

    Багш аа.Сармагчин малгайгаар юу хийсэн бэ?

    Хүүхдүүд.Тэр хүүгээсээ аваад урж эхлэв.

    Багш аа.Малгайгүй үлдсэн хүү эхний хоёр минутад хэрхэн биеэ авч явсан бэ? Уншаад үз.

    Слайд 9. (Хариултыг сонгоно уу)

    Багш аа.Хүү яагаад сармагчингийн араас явсан юм бэ?Хариултыг сонгоно уу.

      тэр алдсан малгайгаа өрөвдөв;

      тэр сармагчинтай хүч чадал, авхаалж самбаагаараа өрсөлдөхийг хүссэн;

      далайчдын тохуурхалтаас ичиж, гомдов.

    Багш аа.Хүүгийн зан байдал далайчдын зан араншинтай холбоотой юу?

    Хүүхдүүд.Аавдаа захирагддаг далайчдын тохуурхлаас зайлсхийхийн тулд хүү сармагчинг дагаж явав.

    Багш аа.Энэ үлгэрт гардаг хүүг та хэрхэн төсөөлж байсан бэ?Түүхийн баатрыг дүрслэхэд ямар үгс тохиромжтой вэ? Хамгийн чухал гэж үзсэнээ сонгоод сонголтоо тайлбарла.

    Бүлгээр ажиллах. Үгсийг цаасан дээр бичсэн байдаг.

    Слайд 10.(Хүүгийн шинж чанар)

      зориг

      болгоомжгүй байдал

      баатарлаг байдал

      тууралт

      сайрхаж байна

      шийдэмгий байдал

      бахархал

    Багш аа. Тэгэхээр та баатарыг дүрслэхдээ ямар үг сонгосон бэ?

    Хүүхдүүд сонгосон үгсийг уншиж, тайлбар өгнө.

    1. Эр зориг– хулчгар хүн ийм өндөрт гарч аюулд өртөхгүй байх байсан.

    2. Болгоомжгүй байдал– түүний мэдрэмж шалтгаанаас, учир шалтгаанаас дээгүүр байр суурь эзэлдэг байсан бөгөөд тэр үйлдлээ хянадаггүй, зөвхөн урам зоригоор удирддаг байв.

    4. Тууралт- тэр үр дагаврын талаар огт бодоогүй.

    5. ШийдвэрлэлХүү эргэлзсэнгүй, хөдөлгөөн нь хурдан байв: тэр нэг минутын дотор шонгийн оройд хүрэв.

    6. Өөрийгөө хайрлах - доторхэрэв далайчдын шоолох нь түүнийг өдөөсөн бол хүү гомдсон, тэр

    Тэр ахмадын хүү малгайгаа арчлаагүйдээ ичиж, сармагчинг тохуурхахыг зөвшөөрөв.

    Багш аа.Бусдын сармагчингийн зан авир, хүүгийн зан араншинд хандах хандлага өөрчлөгдсөн үү? Энэ нь ямар үед болсон бэ? Уншаад үз.

    Хүүхдүүд уншдаг еүгээр эхэлсэн текстийн хэсэг: "Гэхдээ хүү маш их сэтгэл хөдөлсөн"

    Багш аа."Хүү догдолсон" гэсэн хэллэгийг та хэрхэн ойлгож байна вэ?

    Хүүхдүүд.Би догдолж, сармагчингаас малгайгаа авахыг хүссэн тул зогсоож чадсангүй.

    Багш аа.Та үүнийг өөрөөр яаж хэлэх вэ?

    Хүүхдүүд.Сэтгэл хөдөлж, догдолж, урам зориг авч, догдолж, мартсан

    Багш аа.Зохиогч хүүгийн үйлдлийг дүрслэхдээ ямар үг, үйлдлүүдийг ашигласанд анхаарлаа хандуулаарай.

    Хүүхдүүд.Тэр хашгирч, авирч, авирч, догдолж, урам зоригоо харуулсан, зогссон, шидсэн, гишгэсэн, харсан, ганхсан, савласан, үсэрсэн.

    Багш аа.Малгай өлгөгдсөн тулгуураас хөндлөвчний төгсгөл хүртэл ямар зайтай байсан бэ?

    Хүүхдүүд.Хоёр аршин

    Багш аа.Аршин гэж юу вэ?

    Хүүхдүүд.Аршин бол метр хүрэхгүй эртний уртын хэмжүүр юм.

    Багш аа.Зохиогч хүүгийн амь насанд аюул заналхийлж байгааг ямар үгээр илэрхийлсэн бэ? Ишлэлүүдийг уншина уу.

    Хүүхдүүд.Бүгд айсандаа хөшиж орхив. Гэнэт хүмүүсийн дунд хэн нэгэн айсандаа амьсгал хураав. Хүү энэ хашгираанаас ухаан орж доош харан ганхав.

    Багш аа.Баатар нь ахмад байдаг текстийн хэсгийг олж, дахин уншина уу.

    Хүүхдүүд үгээр эхэлсэн текстийн хэсгийг уншдаг: "Энэ үед хөлөг онгоцны ахмад, хүүгийн аав бүхээгээс гарч ирэв."

    Багш аа.Ахлагч хүү рүү онилж, "Би чамайг буудна!" гэж хашгирахдаа зөв гэж бодож байна уу? Магадгүй та зүгээр л "Ус руу үсэр!" гэж хашгирах ёстой байсан болов уу?

    Хүүхдүүд.Аавын шийдэмгий бөгөөд заналхийлсэн хашгирах нь "Би чамайг буудна!" дээш өргөгдсөн буу нь хүүг дуулгавартай дагаж, эргэлзэлгүйгээр ус руу үсрэв. Ахмадын аливаа шийдэмгий, зөөлөн байдал нь хүүгийнхээ үхэлд хүргэж болзошгүй юм.

    Багш аа.Текстээс ахмадын зан байдлыг дүрсэлсэн үгсийг олоорой.

    Хүүхдүүд.Гарч ирсэн, үүрч, харсан, шууд онилж, хашгирч, хашгирч, харсан, зугтсан, уйлсан.

    Багш аа.Ахмад ямар чанаруудтай байсан бэ?

    Бүлгээр ажиллах.

    Хүүхдүүд цаасан дээр чанаруудыг бичээд дараа нь уншдаг.

    Хүүхдүүд.Авьяаслаг, шийдэмгий, аймшиггүй, тэсвэр хатуужилтай, хүнд хэцүү нөхцөлд хэрхэн шийдвэр гаргахаа мэддэг, хүнд хэцүү нөхцөлд төөрөлдөхгүй, өөртөө итгэлтэй байсан.

    Багш аа.Ахмад яагаад уйлж, бүхээг рүүгээ гүйж ирснийг бодоорой?

    Хүүхдүүд.Би тэднийг нулимсыг нь хараасай гэж хүсээгүй. Би хүчтэй цочирдлоо мэдэрч, хүүгээсээ маш их айсан.

    Багш аа.Цинквейн (бүтээлч зохиолын нэг төрөл, таван мөрт холбогоогүй шүлэг) бичиж сэтгэгдлээ илэрхийлэхийг хичээцгээе.

    Багш аа.Синквинийг эмхэтгэх схемийг эргэн санацгаая.

    Слайд 11. (Syncwine зурах төлөвлөгөө)

    1 мөр - сэдэв нэг үгээс бүрддэг - нэр үг.

    2 мөр сэдвийн тайлбар хоёр үгээс бүрдэнэ нэр үг.

    3-р мөрөнд - сэдвийн хүрээнд хийсэн үйлдлийн тайлбар үйл үг гэсэн гурван үгээс бүрддэг.

    4-р мөр - сэдэвт хандах хандлага - дөрвөн үгтэй хэллэг.

    5-р мөр – сэдвийн нэрийн синоним – нэг нэр үг.

    Бүлгийн ажил

    Хүүхдүүд хамтран ажиллаж, дараа нь syncwine хийдэг тайлан гаргах. (Нэг оюутан эсвэл бүхэл бүтэн бүлэг унших боломжтой)

    1-р бүлэг - сармагчингийн тухай

    2-р бүлэг - хүүгийн тухай

    3-р бүлэг - ахмадын тухай

    4) чимэглэлтэй ажиллах.

    Багш аа.Зураг дээр юу харагдаж байна вэ? Текстээс эдгээр дүрслэлд тохирох хэсгүүдийг олоорой.

    Слайд 12.

    Тэр хөлөг онгоцны ахмадын хүү 12 настай хүү рүү үсэрч, малгайг нь урж,

    Тэр үүнийг өмсөж, хурдан шигүү мөхлөгт авирав. Бүгд инээлдсэн ч хүү малгайгүй хоцорсон бөгөөд инээх, уйлахаа мэдэхгүй байв.

    Слайд 13.

    Гэнэт хүмүүсийн дунд хэн нэгэн айсандаа амьсгал хураав. Хүү энэ хашгираанаас ухаан орж доош харан ганхав.

    Слайд 14.

    Тэрээр хүүгээ шон дээр хараад, тэр даруй хүүгээ онилж, хашгирав: "Усан руу! одоо ус руу үсэр! Би чамайг буудна!"

    Багш аа.Энэ түүхийг яагаад "Үсрэлт" гэж нэрлэсэн гэж та бодож байна вэ? Л.Толстой “үсрэх” гэдэг үгэнд ямар утгатай вэ?

    Хүүхдүүд. Энэ бол хүү эцгийнхээ зарлигийг сонсоод хийсэн үйлдэл юм; тэр амийг нь аварч, эцгийгээ уй гашуугаас аварсан.

    Багш аа.Үсрэлт ямар үүрэг гүйцэтгэсэн бэ?

    Хүүхдүүд.Үсрэлт нь хүүгийн амийг аварчээ, үсрэлт нь аавынхаа зарлигийг сонсоод хүүгийн хийсэн үйлдэл, ямар ч гайгүй, өөрийгөө татаж, бүлэглэж чадсан. Амийг нь аварч, аавынхаа хүүг алдсаны харууслыг хэлтрүүлсэн.

    5) зүйр цэцэн үгтэй ажиллах

    Багш аа.Л.Н.Толстойн "Үсрэлт" өгүүллэгт ямар зүйр үг тохирох вэ? Сонголтоо тайлбарлана уу. Та хосоороо ажиллах болно.

    Хосоор ажиллах.

    Хүүхдүүд зүйр цэцэн үгсийг ярилцаж, тохирохыг нь сонгож, сонголтоо зөвтгөнө.

    Слайд 15. (Сургаалт үгс)

    Хүүгээ зоригтой гэж аав нь бахархдаг.

    Хөдөлмөрийн тэжээл, ус.

    Нэг толгой сайн, харин хоёр нь дээр.

    Зоригтой үйлдэл бол авралын тал юм.

    Багш аа.Ажлын санаа нь юу вэ? Зохиолч яагаад бидэнд энэ түүхийг хэлсэн бэ?

    Хүүхдүүд.Энэхүү түүх нь айдсыг даван туулах, хүнд хэцүү нөхцөл байдалд хурдан шийдвэр гаргах, учир нь амьдрал үүнээс шалтгаалж, яаруу үйлдэл хийхгүй байхыг зааж, өөрийгөө болон сэтгэл хөдлөлөө удирдахыг заадаг.

    6. Тусгал

    Слайд 16. (Өгүүлбэрийг дуусгах)

    1 . Өнөөдөр хичээл дээр би олж мэдсэн ...

    2. Хичээлийн үеэр би гайхсан ...

    3. Хичээл дээр надад хэцүү байсан...

    4. Би туслахыг хүссэн...

    5. Өнөөдөр би худалдаж авсан ...

    Хүүхдүүд нэг хэллэг сонгоод хариултыг зохиодог

    Багш аа.Таны ширээн дээр завины зураг байна. Усан онгоцны далбааг зурцгаая.

    Үүнийг хийхийн тулд та хичээл дээрээ хийсэн ажлаа дүгнэх хэрэгтэй.

      Маш сайн ажиллаж, бүх зүйлийг ойлгосон - ногоон дарвуул

      Энэ нь сайн ажилласан, гэхдээ асуултууд байсаар байв - шар дарвуул.

      Би юу ч ойлгосонгүй, шинэ зүйл сураагүй - цэнхэр дарвуул.

    Багш аа.Хичээл дууслаа. Маш сайн ажиллаж, нөхдөдөө тусалсанд баярлалаа.

    Ашигласан уран зохиол

    1. Хүргэлт http://ja-rastu.ru/uploads/posts/2012-07/1342020576_leto22.jpg

    2. Чуракова Н.А.“Уран зохиолын уншлага. 2-р анги." М.: Academbook/Сурах бичиг, 2013.

    3. Захарова В.В., Серова М.В. “Н.А.Чураковагийн сурах бичигт зориулсан уран зохиолын уншлагын хичээлийн хөгжил. 2-р анги" Москва: "Вако", 2012 он.

    4. Шумакова Н. Б. редакторласан. Хичээл - бага сургуулийн судалгаа. орос хэл. Уран зохиолын уншлага." М.: Боловсрол, 2014 он.

    5. Хичээлийн хөгжилБывшева Жанна Алексеевнс

    "Лев Толстойн сургамж" - Энгийн байдал, сайн сайхан, үнэн байдаггүй агуу зүйл гэж байдаггүй. Хүүхэд насны дурсамжууд. Төлөвлөгөө. Л.Н.Толстой. Бяцхан Лева Толстой "хүний ​​ахан дүүс" гэж мөрөөддөг. Хичээлийн сэдэв: Командлагч Кутузов. Лев Толстойн аз жаргалтай хүүхэд нас. Николасын I. "Хүүхэд нас", "Өсвөр нас", "Залуу нас". Таяг сахилга бат. Лев Николаевич Толстой.

    "Толстойн хүүхэд насны үлгэр" - Николенка зохиолчийн адил ээжийгээ сайн санадаггүй байв. Асуудалтай асуулт: Николенкагийн амьдралын ямар үйл явдлыг тэр насан туршдаа санах вэ? Асуудалтай асуулт: Толстойн "Хүүхэд нас" түүх намтар мөн үү? Николенка ширээний бүтээлэгтэй болсон явдлыг амьдралынхаа эцэс хүртэл санаж байв. Асуудалтай асуулт: Николенка яагаад эцэг эхээ францаар дууддаг вэ?

    "Л.Н. Толстойн амьдралын он жилүүд" - Даяанчлалын хэмжээнд хүрсэн шашны мэдрэмжүүд нь арчилгаа, хөзөр, цыган руу аялах зэргээр ээлжилдэг. Амьд үлдсэн цорын ганц зураг. Алексей Львович Толстой (1881 оны 10-р сарын 31-нд төрсөн, 1886 оны 1-р сарын 18-нд нас барсан) 12. 180 насны төрсөн өдөр. Лев Николаевич, София Андреевна Толстой нарын гэр бүлд арван гурван хүүхэд төржээ.

    "Севастополийн түүхүүд" - Танилцуулга. Агуулга. 2. Б.Васильевын “Жагсаалтад ороогүй” роман дахь дайны эрийн эр зориг. Оросын офицерын дүр төрх. 1. Л.Н.Толстойн төсөөлж буй орос офицер (“Севастополийн түүхүүд”, “Дайн ба энх”). Уг роман нь 18-хан настай байсан гол дүрийн баатарлаг үйлсийн тухай өгүүлдэг. Залуу, сахалгүй, хүсэл тэмүүллээр дүүрэн дэслэгч Плужников коллеж төгссөн.

    "Толстойн амьдрал ба ажил" - И.Е.Репиний хөрөг. Л.Н.Толстой тариалангийн талбайд. И.Н.КРАМСКОЙ (1837-1887) Зохиолч Л.Н.Толстойн хөрөг. 1873. Хүснэгт "Амьдрал бол хүний ​​сэтгэлийн өсөлт юм." И.Репиний зурсан зураг. Н.А. Некрасов, "Современник" сэтгүүлийн редактор. Толстойн булш. Л.Н. Толстой, хүсэл эрмэлзэлтэй зохиолч. Ясная Поляна дахь тариачны хүүхдүүдэд зориулсан сургууль. "ABC".

    "Толстойн амьдралын он жилүүд" - Дасгалжуулагчийн гар чичирч, хөлс нь урсаж байв. 1870 - 77 - "Анна Каренина" 1879 - 82 - "Хүлээлт". Зохиолч, нийгмийн зүтгэлтэн, багш (1860-1870). Байгалийн ухааны талаар бага зэрэг мэдлэгтэй болно. 11. Ясная Поляна: бие даасан амьдралын туршлага (1849 – 1851). Толстой Ясная Поляна дахь. 1908. Миний судлах бүх хичээлээс эссэ зохио.