Ахлах бүлгийн зургийн хичээлийн хураангуй: "Намрын навчис уналт. “Алтан намар” дүрслэх урлагийн хичээлийн хураангуй

Хичээлийн тэмдэглэл
дүрслэх урлагт
ахлах бүлэгт
сэдвээр:
"Намрын ой"

Зорилго: хүүхдүүдэд янз бүрийн хэлбэр, бүтэцтэй мод зурахыг заах.
Зорилго: 1. Хүүхдүүдэд янз бүрийн зурах арга техникийг ашиглан бүхэл хуудсан дээр зургийг байрлуулахыг заах (нойтон хуудсан дээр зурах, сойзны үзүүрээр, бүх үстэй, цус харвах);
2. Уран зургийн төрөл - ландшафтын талаархи хүүхдийн мэдлэгийг нэгтгэх;
3. Хүүхдүүдийн эргэн тойрон дахь ертөнцийн талаархи гоо зүйн ойлголтыг хөгжүүлэх;
4. Байгальд халамжтай хандах хандлагыг төлөвшүүлэх.
Арга, арга техник: танилцуулга яриа, уран сайхны илэрхийлэл (А. Плещеевийн "Намар ирлээ" шүлэг), намрын ландшафтыг дүрсэлсэн уран зургийн үзлэг.
Хичээлийн хэрэглэгдэхүүн: ландшафтыг дүрсэлсэн зураг, төрөл бүрийн модны диаграмм, цомгийн хуудас, энгийн харандаа, усан будгийн будаг, сойз, өөдөс, лонхтой ус.
Урьдчилсан ажил: Байгалийн мэдэгдэл, улирлын өөрчлөлтийн талаархи мөчлөгийн ажиглалт, намрын тухай яриа, зургаас намрын тухай дүрсэлсэн түүх зохиох, зурах янз бүрийн арга техниктэй танилцах, "Аль модны навч вэ?" дидактик тоглоом, "Хэтийн төлөв" дидактик тоглоом.

Хичээлийн явц:
Сурган хүмүүжүүлэгч:
- Залуус аа, жилийн аль цаг болохыг санацгаая? (намар)
- Бид намрын ямар шинж тэмдгийг мэддэг вэ? (хүүхдүүд намрын шинж тэмдгийг жагсаав).
-Тийм шүү залуусаа. Намрын талаар хэр ихийг сурч мэдсэнээ хараарай. Олон зохиолч, яруу найрагч, уран бүтээлчид жилийн энэ цагийг хайрлаж, намрыг алтан гэж нэрлэдэг. А.Плещеев ямар гайхалтай шүлэг бичсэнийг сонсоорой.
Намар ирж, хатаж, шарлаж байна
Цэцэг нь хатаж,
· Нугад өвс
Мөн тэд гунигтай харагдаж байна, энэ нь зүгээр л ногоон болж хувирдаг
Талбайд өвлийн нүцгэн бутнууд.

Тэнгэрийг үүл бүрхэж, ус чимээ шуугиантай
Нар тусдаггүй. Хурдан дамжуулалт.
Талбайд салхи үлээж, шувууд нисэн одов
Шиврээ бороо орж байна. Дулаан бүс нутагт.
Сурган хүмүүжүүлэгч:
- Залуус аа, надад хэлээч, энэ шүлэг ямар сэтгэл хөдлөлийг төрүүлдэг вэ, яагаад? (хүүхдийн хариулт).
- Сайн байна, залуус аа, та бидний өмнө гунигтай дүр зураг зурж байгааг зөв тэмдэглэв. Гэхдээ намар нь баяр хөөртэй, баярын уур амьсгалыг бий болгож чадна. Эдгээр зургуудыг хараад, зохиолчид баярын уур амьсгалыг бий болгоход юу тусалсан бэ? (Хүүхдүүд өнгөний тод байдал, агаарын тунгалаг байдлыг тэмдэглэдэг).
-Тэгэхээр өнөөдөр бид намрын ойд тус бүр өөр өөрийнхөөрөө байх болно. Зарим нь гунигтай, бороотой, бусад нь алтлаг өнгөтэй, нүдийг баясгадаг. Гэхдээ эхлээд санацгаая: намрын ойд ямар мод харж болох, тэдгээрийг хэрхэн зөв зурах вэ?
Хүүхдүүд асуултанд хариулдаг бөгөөд багш нь даалгаврыг хөнгөвчлөхийн тулд янз бүрийн модны диаграммыг зурдаг.
- Одоо бид жаахан амарна.

Биеийн тамирын минут

Залуус аа, нүдээ аниад намрын ойг төсөөлөөд үз дээ. Харандаа эсвэл будаг аваад ажилдаа ор.
Хүүхдүүд намрын ойг зурдаг. Багш нь тусламж үзүүлдэг. Ажил дууссаны дараа тэдгээрийг индэр дээр өлгөдөг. Багш хүүхдүүдтэй хамт зургийн ач тус, олон талт байдлыг тэмдэглэдэг.

OS-ийн нэр

MBDOU "Александровскийн "Ягодка" цэцэрлэг

Албан тушаал

багш

RM Лямбирскийн дүүрэг, тосгон. Александровка

үүссэн огноо

Сэтгэгдэл 0

Татаж авсан зүйлс 14

Файлын хэмжээ 13.5Кб

Корякова Татьяна Дмитриевна
MBDOU "Ягодка" Александровскийн цэцэрлэг, Р.М. Лямбирский дүүрэг, Александровка тосгон
Ахлах бүлгийн дүрслэх урлагийн GCD-ийн хураангуй
Сэдэв: "Алтан намар"
Зорилго: хүүхдүүдэд алтан намрын тухай сэтгэгдлээ зурган дээрээ тусгаж сургах.
Их бие, титэм, өнгөний бүтцийн онцлог шинж чанарыг илтгэх навчит модыг зурах чадварыг бэхжүүлэх. Сойзтой ажиллахдаа янз бүрийн техник хэрэглээрэй (бүх үс ба төгсгөл). Бүтээлч байдлыг хөгжүүлэх.
Урьдчилсан ажил. Модыг шалгаж, навч, жимс цуглуулах. I.I-ийн уран зургийн хуулбартай танилцах. Левитан, В.Васнецов.
Материал. Цагаан цаас, гуаш будаг, сойз, лонхтой ус, салфетка. И.Левитаны “Хусан төгөл” зургийн хуулбар.
Хүүхдийн боловсролын үйл ажиллагааны агуулга
1. Сэдвийн танилцуулга.
Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аа, хариулт нь бидний ярианы сэдвийг танд хэлэх оньсогыг сонсоорой.
Будаггүй, сойзгүй ирсэн
Тэгээд бүх навчийг дахин будсан
Хүүхдүүд: (намар)
Сурган хүмүүжүүлэгч. Алхсаны дараа танд ямар сэтгэгдэл төрсөн бэ? Та харсан зүйлээсээ ямар сэтгэл хөдлөл, мэдрэмжийг мэдэрсэн бэ?
Намрын улирал ирж байгальд ямар өөрчлөлт гарсан бэ?
Хүүхдүүд. (Хүйтэн болж, бороо орж, шувууд нисч, навч шарлаж, унаж байна).
Сурган хүмүүжүүлэгч. Тийм шүү залуусаа. Салхи үлээж, модны навчис унав. Намрын энэ цагийг юу гэж нэрлэдэг вэ?
Хүүхдүүд. (Навч унана.)
Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аа, И.Левитаны "Хусан төгөл" зургийг харцгаая. Шишкин, Левитан, Васнецов зэрэг олон алдартай зураачид байгалийг зурах дуртай байв. Тэд маш үзэсгэлэнтэй газруудыг сонгож, өөрсдөө биширч, сайхан зургуудыг зурж бидэнтэй баяр баясгаланг хуваалцсан.
Тэд удаан, удаан хугацаанд суралцаж, өдөр бүр маш их зурдаг байв. Гэхдээ жинхэнэ зураачид ч тэр даруй зурж сураагүй.
Сурган хүмүүжүүлэгч. Зураач ямар улирлыг дүрсэлсэн бэ? (Алтан намар).
-Яагаад намрыг энэ цагт алтан гэж нэрлэдэг юм бэ? (Учир нь шаргал навч намрын наранд гялалзахдаа алт шиг харагддаг.)
Биеийн тамирын минут.
Навч, навчис салхинд нисч байна
Мөн хүүхдүүд хөл дороо чимээгүйхэн шуугина.
(Хөлийнхөө хуруун дээр гүйж, гараа даллах)
Тэд жигд найгаж, дугуй бүжиг удирддаг.
Намрын салхи тэдэнд дуу дуулдаг.
(Биеийн гөлгөр савлуур, гараа дээш өргөв, баруун - зүүн.)
Тиймээс өнөөдөр бид алхаж байхдаа харсан сэтгэгдлээ дамжуулахыг хичээх болно.
Сурган хүмүүжүүлэгч. Моднууд хэрхэн адилхан, бие биенээсээ юугаараа ялгаатай болохыг харьцуулж үзье.
Хүүхдүүд (Их биеийн хэлбэр, зузаан, титэм хэлбэр, өнгөний дагуу).
Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид их биеийг сойзны бүх үсээр, мөчрүүдийг үзүүрээр нь зурна.
Одоо та нар бүгдээрээ "Алтан намар" зургаа зур.
Ажлын төгсгөлд хүүхдүүдтэй хамт зурсан зургуудыг хянаж, хамгийн илэрхийлэлтэй зургийг сонгохыг санал болго.

№1 хуудсыг урьдчилан харах

MBDOU "Александровскийн "Ягодка" цэцэрлэг

Бэлтгэсэн багш: Корякова Татьяна Дмитриевна

Дүрслэх урлагийн ахлах бүлгийн GCD-ийн хураангуй

Сэдэв: "Алтан намар"

Зорилго: хүүхдүүдэд алтан намрын тухай сэтгэгдлээ зурган дээр тусгах.

Их бие, титэм, өнгөний бүтцийн онцлог шинж чанарыг илтгэх навчит модыг зурах чадварыг бэхжүүлэх. Сойзтой ажиллахдаа янз бүрийн техник хэрэглээрэй (бүх үс ба төгсгөл). Бүтээлч байдлыг хөгжүүлэх.

Урьдчилсан ажил. Модыг шалгаж, навч, жимс цуглуулах. I.I-ийн уран зургийн хуулбартай танилцах. Левитан, В.Васнецов.

Материал.Цагаан цаас, гуаш будаг, сойз, лонхтой ус, салфетка. И.Левитаны “Хусан төгөл” зургийн хуулбар.

1.Сэдвийн танилцуулга.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Залуус аа, хариулт нь бидний ярианы сэдвийг танд хэлэх оньсогыг сонсоорой.

Будаггүй, сойзгүй ирсэн

Тэгээд бүх навчийг дахин будсан

Хүүхдүүд:. ( намар)

Сурган хүмүүжүүлэгч. Алхсаны дараа танд ямар сэтгэгдэл төрсөн бэ? Та харсан зүйлээсээ ямар сэтгэл хөдлөл, мэдрэмжийг мэдэрсэн бэ?

Намрын улирал ирж байгальд ямар өөрчлөлт гарсан бэ?

Хүүхдүүд. (Хүйтэн болж, бороо орж, шувууд нисч, навч шар болж, унаж байна).

Сурган хүмүүжүүлэгч.Тийм шүү залуусаа. Салхи үлээж, модны навчис унав. Намрын энэ цагийг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Хүүхдүүд. ( Навч унах.)

Сурган хүмүүжүүлэгч.Залуус аа, И.Левитаны "Хусан төгөл" зургийг харцгаая. Шишкин, Левитан, Васнецов зэрэг олон алдартай зураачид байгалийг зурах дуртай байв. Тэд маш үзэсгэлэнтэй газруудыг сонгож, өөрсдөө биширч, сайхан зургуудыг зурж бидэнтэй баяр баясгаланг хуваалцсан.

Тэд удаан, удаан хугацаанд суралцаж, өдөр бүр маш их зурдаг байв. Гэхдээ жинхэнэ зураачид ч тэр даруй зурж сураагүй.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Зураач ямар улирлыг дүрсэлсэн бэ? ( Алтан намар).

Энэ үед намрыг яагаад алтан гэж нэрлэдэг вэ? ( Учир нь шар навч намрын наранд гялалзахдаа алт шиг харагддаг.)

Биеийн тамирын минут.

Навч, навчис салхинд нисч байна

Мөн хүүхдүүд хөл дороо чимээгүйхэн шуугина.

(Хөлийнхөө хуруун дээр гүйж, гараа даллах)

Тэд гөлгөр найгаж, дугуй бүжиг удирддаг.

Намрын салхи тэдэнд дуу дуулдаг.

(Биеийн жигд найгах, гараа дээш өргөх, баруун - зүүн.)

Тиймээс өнөөдөр бид алхаж байхдаа харсан сэтгэгдлээ дамжуулахыг хичээх болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Моднууд хэрхэн төстэй, бие биенээсээ юугаараа ялгаатай болохыг харьцуулж үзье.

Хүүхдүүд.( Их биений хэлбэр, зузаанаас хамааран титэм хэлбэр, өнгө).

Сурган хүмүүжүүлэгч.Бид их биеийг сойзны бүх үсээр, мөчрүүдийг үзүүрээр нь будна.

Одоо та нар бүгдээрээ "Алтан намар" зургаа зур.

Ажлын төгсгөлд хүүхдүүдтэй зурсан зургуудыг хянаж үзээд хамгийн илэрхий зургийг сонгохыг санал болго.

-тай холбоотой

"Намрын навчны вальс" сэдвээр ахлах бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан шууд боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй.

Зохиогч: Наталья Петровна Рудометкина, Челябинск мужийн Озерск хот, MBDOU TsRR DS №58 "Жемчужинка"-ийн нэмэлт боловсролын багш.
Материалын тодорхойлолт:Би танд "Намрын навчны вальс" сэдвээр ахмад бүлгийн (5-6 насны) хүүхдүүдэд зориулсан шууд боловсролын үйл ажиллагааны хураангуйг санал болгож байна. Энэ материалыг хуучин бүлгийн багш нар дүрслэх урлагийн хичээлд ашиглаж болно. Хичээлийн үеэр хүүхдүүд дүрслэх урлагийн төрөл болох ландшафттай танилцаж байна.
Тэд уламжлалт бус төрлийн харааны аргын талаархи мэдлэгийг нэгтгэдэг (хуруугаар будах, хөвөн арчдас, шүүсний сүрэлээр үлээх).
Хичээл нь хүүхдийн гоо сайхны мэдрэмжийг төлөвшүүлэх, бүтээлч чадварыг хөгжүүлэхэд чиглэгддэг.

Зорилтот:Хүүхдэд уран сайхны илэрхийлэл, хөгжим, уран зургийн хэрэгслээр байгальд хандах сэтгэл хөдлөл, баяр баясгалантай хандлагыг бий болгох.
Даалгаварууд:
Боловсролын:
Жилийн аль ч үед байгаль дэлхий үзэсгэлэнтэй байдгийг харуулахын тулд дүрслэх урлагийн төрөл болох ландшафтын талаар хүүхдүүдэд үргэлжлүүлэн танилцуулах.
Хүүхдүүдийн уламжлалт бус дүрслэх урлагийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх (хуруугаар зурах, хөвөн арчдасаар зурах, модоор хэвлэх, шүүсний сүрэлээр үлээх).
Хүүхдүүдийг уран сайхны үйл ажиллагаанд илэрхийлэх арга хэрэгсэлтэй танилцуулах: өнгө, материал, найрлага.
Боловсролын:
Зураг зурах, янз бүрийн материал, арга барилтай ажиллах техникийн ур чадварыг хөгжүүлэх.
Бүтээлч сэтгэлгээ, ярианы үйл ажиллагаа, харилцааны ур чадвар, анхаарал, ой санамжийг хөгжүүлэх.
Сониуч зан, төсөөлөл, гарны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх.
Боловсролын:
Төрөлх нутгийнхаа байгальд халамжтай хандах хандлагыг төлөвшүүлэх.
Хүүхдүүдийн гоо үзэсгэлэнгээ уран зурагт хадгалах хүслийг бий болгох.
Хичээлийн материал:бэлэн дэвсгэр бүхий ландшафтын хуудас (өмнөх хичээл дээр хийсэн), гуаш, усан будаг, сойз, аяга ус, салфетка, хөвөн арчдас, шүүсний хоолой, цавуу, эрдэнэ шишийн үр тариа.
И.Левитан, И.Шишкин, А.Васильев, И.Остроухов нарын уран зургийн хуулбар.
Төрөл бүрийн үйл ажиллагааг нэгтгэх: ой руу аялах, мод үзэх; И.Шишкин, И.Левитан нарын уран зургийн хуулбартай танилцах,
А.Васильева; Оросын яруу найрагчдын шүлгийг унших; дидактик тоглоом "Аль модны навч вэ?", "Мод" сугалааны тоглоом.
Тайлбар толь бичгийн ажил:алтан, нил ягаан, мөнгөлөг, дулаан, хүйтэн намар, навч унах, намрын шинж тэмдэг, ландшафт.
Боловсролын чиглэл: харилцаа холбоо, эрүүл мэнд, танин мэдэхүй, нийгэмшүүлэх, уран зохиол унших, хөгжим.
GCD шилжих:
Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо та бид хоёр навч цуглуулах болно. Гараа бэлдээрэй. Миний араас давт.
Хурууны гимнастик "Бид навч цуглуулах болно"
Нэг хоёр гурав дөрөв тав -
Бид навч цуглуулах болно. (нударгаа зангидан, тайлах)
Хусан навч, (эрхий хуруугаа нугалах)
Rowan навч, (долоовор хуруугаа нугалах)
Улиас навч, (дунд хуруугаа нугалах)
Улиас навч, (Бөгжгүй хуруугаа нугалах)
Царсны навч (бага хуруугаа нугалах)
Бид цуглуулна.

Бид ээждээ намрын цэцгийн баглаа авчрах болно. (нударгаа зангидан, тайлах)
- Залуус аа, эдгээр мод хаана ургадаг вэ?
Нууцлаг.
Байшин бүх талаараа нээлттэй,
Энэ нь сийлсэн дээврээр хучигдсан байдаг.
Ногоон байшинд ирээрэй
Та үүнээс гайхамшгуудыг харах болно. (ой)

-Тийм ээ, ойд.
Өнөөдөр бид тантай хамт ой руу явах болно.
Уран бүтээлчдийн зургийг биширч, сонсоорой шүлэг
Т.А. Шорыгина "Ойд алхах"
. Хөгжим чимээгүй байна.
Ногоон ойд сайхан байна!
Өвс хивс шиг тархаж,
Мөн сийлсэн агч навч
Тэд биднийг майхнаар бүрхэв.
Бид ойн замаар алхаж байна,
Бид эргэн тойрноо хардаг.
Ургамлууд, нарс зүү шиг үнэртэй,
Сүүдэрүүд их биений дагуу тэнүүчилж байна.
Бид шоргоолжны үүрийг анзаарах болно
Мөн том хөвд хожуул;
Бид давирхайт гацуур ой руу явах болно,
Халуун үдээс хойш сүүдэртэй газар.
Оксалис хожуулын ойролцоо ургадаг,
Хөндийн сараана цэцэг өвсөнд цэцэглэдэг,
Шувууд нисдэг
Тэд дуулж, дуулж байна!
Гүзээлзгэнэтэй гэрэл
Өвсөнд гэрэлтээрэй
Алтан долгионы гялбаа
Тэд навчны дундуур гүйдэг.
Бид удахгүй ирмэг дээр гарах болно,
Унасан тэвшин дээр сууцгаая
Тэгээд хөхөө сонсоцгооё
Зөгий бүжиглэхийг харцгаая.

Залуус аа, ойд ургадаг модыг нэрлэнэ үү?
Хүүхдүүдийн хариулт: (гацуур, эгнээ, царс, хус, агч, нарс, шинэс)
Ой нь бидэнд ид шидийн гоо үзэсгэлэн, халуун өдөр сүүдэр, сэрүүн байдал, амьсгалах хүчилтөрөгч, жимс жимсгэнэ, эмийн ургамал, удаан эдэлгээтэй модыг өгдөг бөгөөд үүнээс чадварлаг гар урчууд шаардлагатай олон зүйлийг хийдэг.
Сайн байна, одоо бид тоглох болно Тоглоом "Аль модноос жимс, навч гардаг вэ?"
Самбар дээр янз бүрийн модны зураг өлгөөтэй байна. Хүүхдүүд янз бүрийн модны навч, жимс жимсгэнэ байгаа ширээн дээр очдог. Тэд навч, жимс авч, түүн рүү ойртож, хүссэн моддоо хавсаргана.
Би асуулт асууж байна:
Ямар мод бидэнд чихэрлэг шүүс өгдөг вэ? (хус)
Аль мод бусад модноос урт насалдаг вэ? (царс)
Царс модны жимсийг юу гэж нэрлэдэг вэ? (царс)
Шувууд ямар модны жимсэнд дуртай вэ? (роуан)
Ямар модыг мөнх ногоон гэж нэрлэдэг вэ? (үслэг мод, нарс мод).
Хэн гацуур боргоцой идэх дуртай вэ? (хэрэм, баавгай, тоншуул).
Агч үрнээс юу хийж болох вэ? (гар урлал).
Та алимнаас юу хийж чадах вэ? (саатал, бялуу, жүүс).
Алимыг яагаад үлгэрт "залуужуулах" гэж нэрлэдэг вэ? (тэд маш эрүүл, маш их хэмжээний витамин агуулдаг).
Сурган хүмүүжүүлэгч: Модыг хараад түүний бүтцийг санаарай.
Хүүхэд самбар дээр очиж, модны хэсгүүдийг нэрлэж, харуулав.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, байгалийг зурсан зургуудын нэр юу вэ? (үзэгдэх орчин). Зураачид уран зурагтаа жилийн аль цагийг дүрсэлсэн бэ? (намар) Намар бол жилийн маш сайхан цаг юм. Намрын сарууд юу вэ? (9-р сар, 10-р сар).
Намар ямар байдаг вэ? (дулаан, хүйтэн).
П.И.Чайковскийн хөгжмийн арын дэвсгэр дээр би "Намрын дуу"-г уншсан. шүлэг
В.Авдиенко "Намрын"

Намар зам дагуу алхаж,
Хөлийг шалбаагт норгочихлоо.
Бороо орж байна, гэрэл алга.
Зун хаа нэгтээ алдагдсан.
Намар алхаж, намар тэнүүчилж байна.
Салхи агч модны навчийг унагав.
Таны хөл дор шинэ хивс байна,
Шар-ягаан, агч.

Зураач ландшафт дээр юу зурдаг вэ? (мод, тэнгэр, үүл, далай, гол мөрөн, уулс, байшин). Зөв.
Намар бол үлгэр шиг, юутай ч зүйрлэшгүй,
Хүн бүр энэ намрыг санаж байхыг хүсч байна!

Өнөөдөр та ч бас зураач болж, намрын ландшафтаа өөрөө бүтээх хэрэгтэй. Гэхдээ бид модыг ер бусын байдлаар зурах болно. Бидэнд усан будгийн будаг, сойз, ус, шүүсний сүрэл хэрэгтэй болно.
Бид хаанаас мод зурж эхэлдэг талаар бодож үзээрэй? (Гээжин дээрээс)
Зөв. Би сойзоор шулуун, өндөр хонгилыг зурах болно. Үүнийг хийхийн тулд сойз дээрээ шаардлагатай хэмжээнээс бага зэрэг ус, будгаар будаж, шулуун зурна. Бид модыг ямар өнгөөр ​​будах вэ? (Хүрэн болгох) Энэ нь модны их бие байсан.
Хэрэв энэ нь хус бол (бид цагаан будаг авдаг).
Мод хийхийн тулд өөр юу хийх хэрэгтэй вэ? (салбарууд)
Энэ нь зөв, салбарууд. Би модны их бие дээр дуслууд үүссэн; Үүнтэй адил (харуулж байна). Мөн бидний нүдний өмнө модны мөчрүүд ургадаг.
Залуус аа, мод болсон уу? (Тийм) Намрын мод хийхийн тулд навчийг ямар өнгөөр ​​будах вэ? (Шар, улаан, улбар шар, цайвар ногоон).
Та модны навчийг хэрхэн зурж болохыг санацгаая? (сойз, хуруу, хөвөн арчдас).
Мөн хуурай навч, эрдэнэ шишийн үр тариа, гэхдээ үүний тулд бидэнд цавуу хэрэгтэй.
Бид ямар өнгөөр ​​будах вэ? Ширээн дээр юу байгааг хараарай? (усан будаг, гуаш)
Хүүхдийн бие даасан үйл ажиллагаа.
Хүүхдүүд навчийг дүрслэх аргыг өөрсдөө сонгодог. Хүүхдүүд модыг янз бүрийн аргаар зурдаг. П.И.Чайковскийн "Улирал" аялгуу тоглож байна. Багш нь хүүхдүүдэд тэргүүлэх асуулт, зөвлөгөө өгөх, шаардлагатай хүмүүст үзүүлэх, зураг авах зэрэгт тусалдаг.
Сурган хүмүүжүүлэгч:
Та модны дэргэд өөр юу зурж болох вэ? (Өвс, үүл, шалбааг, нисдэг шувууд, зараа). Та мөн шүүсний сүрэл ашиглан өвс зурж болно. Сойзоор жижиг толбо тавьж, дуслыг нь сүрэл ашиглан үлээлгэнэ. Үүн шиг.
Мөн таны ширээн дээр янз бүрийн хэлбэрийн тэмдэг байдаг - байшингууд, жижиг моднууд) - та тэдгээрийн тусламжтайгаар зурсан зургаа нэмж болно. Үүнийг хийхийн тулд та тэмдгийг тэгш тал дээр будаж, зурган дээр хэвлэх хэрэгтэй (багшийг үзүүл).
Та ямар гайхалтай ландшафтуудыг бүтээсэн бэ? Бидэнд хэлээч, хэн ямар мод зурсан бэ? (хүүхдийн хариулт)
Бүтээлүүд хатаж дуусмагц бид “Намрын навчис вальс” үзэсгэлэнг зохион байгуулна.
Таны ажилд баярлалаа.
Хүүхдүүд модны тухай шүлэг сурсан гэдгийг би мэднэ.
Тэгээд одоо тэд бидэнд хэлэх болно.

царс. И.Токмакова
Бороо, салхины царс
Огт айдаггүй.
Тэр царсыг хэн хэлсэн юм
Ханиад хүрэхээс айж байна уу?
Эцсийн эцэст намрын орой хүртэл
Энэ нь ногоон өнгөтэй байна.
Тиймээс царс нь тэсвэртэй,
Энэ нь хатуурсан гэсэн үг.

А.Кулагины хус мод
Цагаан хус сүлжсэн үсээ буулгаж,
Цагаан хус мөчрөө буулгав.
Сүлжмэлийн шар навчнууд нь чимдэг,
Тэгээд тэд чимээгүйхэн, чимээгүйхэн газарт унав.

Роуэн. С.А.Васильева
Манай хотод намар ирлээ
Эргэн тойрон дахь гэрэл асаав.
Тод улаан боловсорсон бөмбөг -
Энэ бол огт гар чийдэн биш юм.
Шувуу, хурдан ирээрэй,
Роуан модоор хоолло!

Maple
Хавар цэцэглэдэг
Гоёмсог агч – сийлсэн навч.
Навч бүр од шиг
Та агч модыг амархан таньж чадна.

Алимны мод.
Модны өндөрт алим боловсорч гүйцсэн,
Боловсорч гүйцсэн талууд нь наранд шингэсэн;
Бид хэзээ ч ийм алим идэж байгаагүй
Тэгээд хэн ч оролдсонгүй, гарцаагүй
.

Загас яс О.Высоцкая
Навч ч биш, өвс ч биш!
Манай цэцэрлэг нам гүм болов.
Мөн хус, улиас
Уйтгартай хүмүүс зогсож байна
Зөвхөн нэг зул сарын гацуур мод
Хөгжилтэй, ногоон.
Тэр хүйтнээс айдаггүй бололтой
Тэр зоригтой байгаа бололтой.

Энэ бол хүүхдүүдийн хийсэн ажил юм.

Дунд бүлгийн уламжлалт бус зургийн хичээлийн хураангуй

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энина Ольга Владимировна

Сэдэв: "Намрын"

Зорилтот.Уламжлалт бус зургийн арга болох хэвлэх аргыг хүүхдүүдэд танилцуулах. Уламжлалт бус навчны зургийг сонирхохыг хөгжүүлэх; туршилт хийх сонирхлыг дэмжих; гарны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх; танин мэдэхүйн сонирхлыг бий болгох; хариу үйлдэл, сайн санаа, үнэн зөв, бие даасан байдлыг төлөвшүүлэх.

Материал:намрын янз бүрийн модыг дүрсэлсэн ноорог, чимэглэл, ландшафтын хуудас, гуаш, сойз, янз бүрийн модны намрын навч, салфетка.

Урьдчилсан ажил.Байгаль үзэх, мод харах, намрын тухай шүлэг сурах, шүлэг унших. алхаж байхдаа навч цуглуулах .

Газар нутгийг нэгтгэх:танин мэдэхүйн хөгжил, урлаг, гоо зүйн хөгжил, хөгжим.

Хичээлийн явц.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Залуус аа, бид гудамжинд унасан навчийг хэрхэн харсныг санаарай.

Навчнууд хаа сайгүй байдаг: шалбааг, асфальтан дээр. Дэлхий яг л өнгө өнгийн хивс шиг.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Надад хэлээч, одоо жилийн хэдэн цаг вэ? (Намрын).

Сурган хүмүүжүүлэгч.Түүний шинж тэмдгийг нэрлэ. (сэрүүн байна, навч шар өнгөтэй, бороо орж байна, шувууд дулаан цаг агаар руу нисч байна).

Сурган хүмүүжүүлэгч.Та намар дуртай юу?

Сурган хүмүүжүүлэгч. БАБи намар үнэхээр дуртай! Би алтан хивсэн дээр унасан навчис дээр алхах дуртай.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Шүлэг сонсоорой

Хүүхэд 1.З.Федоровская “Намар”

Намар өнгөний ирмэг дээр цэцэглэж байв

Би чимээгүйхэн сойзоор навчис дээгүүр гүйж,

Самар мод шарлаж, агч нар гэрэлтэв.

Намрын нил ягаан нь зөвхөн ногоон царс.

Намрын консолууд: зун харамсах хэрэггүй!

Хараач, төгөл алтаар хувцасласан байна.

Хүүхэд 2.М.Лессовая “Алтан намар”

Навч нарны туяагаар дүүрэв

Навч наранд дэвтээнэ.

Дүүрсэн, хүнд,

Тэд шар болж, нисч одов,

Тэд бутнуудын дундуур чимээ шуугиан тарьж,

Тэд мөчир дээр үсрэв.

Салхи алтаар эргэлддэг,

Алтан бороо шиг сонсогдож байна!

Биеийн тамирын минут."Намрын"

Навчнууд унаж, унаж байна (хүүхдүүд гараа дээш өргөөд эргэлддэг)

Манай цэцэрлэгт навч унаж байна

Шар, улаан навч. (тойрох, нисэх)

Шувууд урагшаа нисдэг (дугуйлан гүйж, далавчаа хийв)

Галуу, дэгээ, тогоруу

Энэ бол сүүлчийн сүрэг

Алсын зайд далавчаа дэвсэж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Бид амарлаа, одоо суудалдаа орцгооё.

Намрын дүр төрх, модны үзэсгэлэнт чимэглэлийг хараарай.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Залуус аа, намар модны навчийг ямар өнгөөр ​​будаж байсныг надад хэлээч. (шар, улаан, улбар шар).

Сурган хүмүүжүүлэгч.Намрын улиралд их гоё байдаг юм биш үү. Шидтэн эргэн тойрны бүх зүйлийг тод өнгөөр ​​будсан мэт.

Сурган хүмүүжүүлэгч.

Өнөөдөр би чамайг өөрөө шидтэн болж, намрын ид шидийн зургийг зурахыг урьж байна.

Яагаад ид шид гэж? Гэхдээ бид ер бусын аргаар зурах болно - хэвлэх.

Энэ юу вэ? Энэ бол ямар нэгэн хэлбэрээр, энэ тохиолдолд навч, цаасан дээрх дардас юм.

Үүнийг бид яаж хийх гэж байна вэ? Би одоо хэлье.

Бид хуудасны даавуун алчуур дээр тавиад сойз ашиглан будгаар бүрхэнэ. Дараа нь бид будсан талыг цаасан дээр болгоомжтой байрлуулж, амны алчуураар дарж, дараа нь бүх зүйлийг болгоомжтой арилгана. (Түүх нь шоу дагалддаг).

Хүүхдүүд П.И.Чайковскийн “Улирал. Намар".

Зургийг индэр дээр байрлуулж, хүүхдүүд шалгаж, ярилцдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Ямар навч, ямар модноос зурсан бэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч.Та яагаад энэ будгийг сонгосон бэ?

Эдгээр зургуудыг тэмдэглэцагт хоёр буюу гурван өнгийн навчтай nki.

Зорилго:

Хүүхдүүдэд "навч (цэцэг) хэвлэх" гэсэн уламжлалт бус зургийн аргыг танилцуул. Будаг (гуаш) хэрэглэх чадварыг бэхжүүлэх.
Хүүхдийн үгсийн санг "ландшафт", "дүрс", "хүрээ", "арын дэвсгэр", "эзель" гэсэн үгсээр баяжуулж, "навчны хивс", "алтан намар" гэсэн үг хэллэг, харьцуулалтаар идэвхжүүлээрэй.
Цаасан дээр дүрсийг хэрхэн сайхан зохион байгуулах талаар суралц. Хэмнэлийн мэдрэмж, гоо зүйн ойлголтыг хөгжүүлэх. Цэвэрч нямбай байдал, багаар ажиллах чадвар, дүрслэх урлагт сонирхолтой болгох.

Тоног төхөөрөмж:

Хотын ландшафт, хуурай навч, цэцэг, гуаш, хөөсөн арчдас, хөвөн арчдас, салфетка, жааз, мольберт, П.И.-ийн "Улирал, намар" аудио бичлэгийн хэлтэрхий бүхий 60х40 см хэмжээтэй ватман цаасны хуудас. Чайковский, Гр. Гладков, А.Кушнер нар "Уран зургийн тухай" цомог, ландшафтын хуулбарласан цомог, "Гоо сайхны булаг" цувралын хүүхдийн бүтээлүүдийг хуулбарласан цомог.

Урьдчилсан ажил:

Багш хүүхдүүдийг Gr дууг сонсохыг урьж байна. Гладков, А.Кушнер "Зургийн тухай дуу". "Ландшафт", "Хөрөг", "Натюрморт" уран зургийн нэрсийн хэлэлцүүлэг.

Хичээлийн явц:

Залуус аа, жилийн аль цаг болохыг дахин нэг удаа санацгаая? Намар өвөл, зуныхаас юугаараа ялгаатай вэ? Түүний шинж тэмдгүүд юу вэ? (Хүүхдийн хариулт - навч шарлаж, унадаг; бороо орж, шувууд дулаан цаг агаар руу нисдэг.)
- Та намрын улиралд дуртай юу? Хэрхэн? Би алтан хивсэн дээр унасан навчис дээр алхах дуртай. Та намар хотоор зугаалж үзсэн үү? Намрын улиралд их гоё байдаг юм биш үү. Сайн шидтэн эргэн тойрны бүх зүйлийг тод өнгөөр ​​будсан мэт. Өнөөдөр би чамайг өөрөө шидтэн болж, намрын ид шидийн зургийг зурахыг урьж байна.

Яагаад ид шид гэж? Гэхдээ бид ердийнх шигээ харандаа эсвэл будгаар зурахгүй, харин ид шидээр, ер бусын байдлаар зурах болно. Бид ландшафт зурах болно. Ландшафт гэдэг нь байгалийн дүр төрхийг илэрхийлдэг. Байгаагаар нь ч юм уу, хүн яаж хийсэн ч юм уу. Яагаад ландшафтын намар байдаг вэ? Бид намар зурах болно, энэ нь бидний ландшафт намар болно гэсэн үг юм.

Энэ шинэ үгийг илүү сайн санахын тулд давтан хэлье. Хараач, манай намрын ландшафтанд хүрээ аль хэдийн бэлэн болсон байна. Тэгээд цаасан дээр би дэвсгэр зурсан. Гэвч өнөөг хүртэл манай ландшафт цайвар, уйтгартай, огт ид шидгүй харагдаж байна. Би үүнийг мольберт дээр тавина. Энэ бол зураг зурах тусгай хүснэгт юм. Easel - энэ үгийг санахыг хичээ. Одоо сонсоход чихээ, харах нүдээ, санахад оюун ухаанаа бэлд. Ид шидийн зураг зурж сурцгаая.

Би модны навчийг түрхэнэ
Доод талыг нь шар будгаар будсан.
Би үүнийг дээрээс индүүдэх болно -
Үлгэрт гардаг шиг мод гарч ирнэ.

Модыг ингэж зурж байна -
Юу ч илүү энгийн байж чадахгүй.
Би тамга дарж чадна
Жижиг төгөл.

Навчийг гүдгэр судалтай газар доороос нь тараах хэрэгтэй гэдгийг анхаарна уу. Будсан мөчрийн ойролцоо арын дэвсгэр дээр будсан талыг болгоомжтой байрлуул. Мөн хөдлөхгүйгээр салфеткаар болгоомжтой дараарай. Зургийг будахгүйн тулд та навчийг маш болгоомжтой өргөх хэрэгтэй.

Багш нь бие даасан хүүхдүүдэд дараахь зүйлийг санал болгодог.
- Салхинд урагдаж газарт унасан навчийг хэвлэ.
- "Бут" гэж бичээд, бутанд жимсийг хөвөн арчдасаар сайтар зур.
- Цэцгийн мандал дээр цэцэг хэвлэх.

Ингээд бидний зураг бэлэн боллоо. Бид үүнийг "Намрын ... (түр зогсоох) ландшафт" гэж нэрлэх болно. Үүнийг мольберт дээр тавиад биширцгээе.
- Чиний дуртай? Таны газар нутаг надад үнэхээр таалагдсан. Та бол жинхэнэ шидтэн юм. Та нар миний тайлбарыг анхааралтай сонсож, хичээнгүйлэн, нягт нямбай, эв найртай ажилласан учраас ийм сайхан хийсэн гэдгийг мэднэ. Будаг нь бага зэрэг хатсаны дараа бид таны "Намрын ландшафт"-ыг коридорт өлгөх бөгөөд ингэснээр хүүхэд, насанд хүрэгчдэд таалагдах болно.

Бүтээлч буланд би танд зориулж хоёр ном тавих болно. Дараа нь та тэдгээрийг гүйлгэн харж, тэдгээрээс алдартай зураачид болон тан шиг хүүхдүүдийн зурсан ландшафтуудыг олж болно.

Үүгээр бидний хичээл дуусч, шидтэнүүд минь та нар амарч болно.

Жич: хүүхдүүд Чайковскийн "Улирал. Намар". Үдээс хойш энэ хөгжмийг сонсож, ярилцаж өнгөрөөдөг.

Дэлхий дээрх бүх зүйлийн талаар:

1930 онд Америкт Кавказын нуруунд нэгэн охин хулгайлагдсан тухай "Хуульчин дуу" кино гарчээ. Жүжигчин Стэн Лорел, Лоуренс Тиббетт, Оливер Харди нар энэ кинонд нутгийн луйварчдын дүрийг бүтээжээ. Гайхалтай нь эдгээр жүжигчид дүрүүдтэйгээ тун төстэй...

Хэсгийн материал

Залуу бүлэгт зориулсан сургамж:

Дунд бүлгийн ангиуд.