Ахлах ярианы эмчилгээний бүлгийн ярианы чөлөөт цагийн хувилбар. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн ярианы хөгжилд зориулсан зугаа цэнгэл Хэл яриаг хөгжүүлэх зугаа цэнгэл

Ахлах бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан ярианы эмчилгээний чөлөөт цаг "Захидал идэгч захидал хэрхэн хулгайлсан бэ"


Бүтээлийн зохиогч:Радулова Светлана Михайловна, Бендери хотын "Бендерийн 9-р цэцэрлэг" хотын боловсролын байгууллагын ярианы эмч-багш
Ажлын тодорхойлолт:Хэл ярианы чөлөөт цагийн эцсийн хувилбарыг OHP-тэй ахлах ярианы эмчилгээний бүлэгт зориулж боловсруулсан. Чөлөөт цагийн агуулга нь багш - ярианы эмч, сурган хүмүүжүүлэгч, хөгжмийн найруулагчийн ажлын харилцааг илэрхийлдэг. Энэ материал нь ярианы эмч, сурган хүмүүжүүлэгч нарт ярианы хөгжил, бичиг үсгийн ур чадварыг нэгтгэхийн тулд ахлах болон бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдтэй ажиллахад хэрэгтэй болно.

Зорилтот:Хичээлийн жилийн засаж залруулах ажлын үр дүнг баярын уур амьсгалд дүгнэх.
Залруулах боловсролын даалгавар:
Яриа дахь өгөгдсөн дуу авиаг зөв дуудах автоматжуулалт.
Ярианы дүрмийн бүтцийг сайжруулах (харьцангуй нэр үг, нэр үг, жижиг дагавар бүхий нэмэлт үг, ижил үндэстэй үгсийг бүрдүүлэх загас, эсрэг утгатай үгс).
Өгүүлбэр унших чадварыг сайжруулах.
Залруулах, хөгжүүлэх даалгавар:
Нарийн болон том моторт чадварыг хөгжүүлэх.
Интонацын илэрхийлэлийг сайжруулах.
Харилцан уялдаа холбоотой яриа, фонемик ойлголт, сэтгэлгээ, ой санамжийг хөгжүүлэх.
Залруулах, хүмүүжүүлэх даалгавар:
Хүүхдэд харилцан туслалцах, өрөвдөх сэтгэл, багаар ажиллах мэдрэмжийг төлөвшүүлэх.
Хүүхдэд болж буй зүйлд сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүлэх.
Тоног төхөөрөмж:"Үлгэр" ном, ҮЛГЭР гэдэг үгнээс бүрдсэн үсэг, хөх даавуу, загасны хавтгай дүрс, оньсоготой чулуу, өгүүлбэр бүхий гуалин, хүнсний ногоо бүхий салатны аяга, сав, амьтан, зулзагануудын объектын зураг, тоглоомын хөзөр "4 нэмэлт", "Харин хэлэх" загас бариултай хувин, үсэг, тэмдэглэгээ, бичсэн өгүүлбэр бүхий картууд бүхий навч.
Урьдчилсан ажил.Яруу найраг, хэл ярианы эгшигт авианы дуудлагыг автоматжуулах. Нэг үндэстэй үг үүсгэх загасярианы эмчтэй ганцаарчилсан хичээлд. "Ойд" хурууны гимнастик сурах, бүжиглэх. "Гол", "Загасчин", "Цэцгийн дагина", "Ойн дагина", "Захидал идэгч" өвөө, гном, цэцгийн малгай (хонх, chamomile, эрдэнэ шиш, намуу, ягаан) хувцас хийх.

Чөлөөт цагийн үйл ажиллагаа

Хүүхдүүд хөгжмийн аясаар танхимд ордог.
Ярианы эмч.Сайн байна уу, эрхэм зочид! Бид таныг эцсийн илтгэлийн баяртаа урьсан! Залуус аа, гэхдээ эхлээд зөв, сайхан ярианы нууцыг санацгаая.
1 хүүхэд.Бид үргэлж сайхан, зоригтой, гэхдээ удаан ярьдаг.
2 дахь хүүхэд.Бид яарахгүй байгаа учраас тодорхой, тодорхой ярьдаг.
3 хүүхэд.Амьсгалаа гаргахдаа зөөлөн бөгөөд тодорхой ярь.
4 хүүхэд.Ярихаасаа өмнө юу хэлэхээ бодож үзээрэй.
Хүүхдүүд толины өмнө зогсож байна.

Артикуляцийн гимнастик.
Хэрэв та бүх зүрх сэтгэлээрээ үлгэрт итгэдэг бол
Хаалга ид шидийн ертөнцөд нээгдэх болно!
"Цонх" дасгал.
Та тэнд амархан хүрч чадна
Шидэт хивсэн онгоцон дээр
1-ээс 10 хүртэл хэлээ өргөн, тайван байлга.
Нисдэг том хөлөг онгоцон дээр
"Аяга"
Эсвэл шүүр дээр Баба Ягатай хамт,
"Үзэх"
Сүү голын сал дээр
"Хуушуур"
Мөн Бяцхан Бөгтөр морь унаж байна.
"Морь"
Та галт шувуугаар үлгэрт нисч чадна,
"Савлуур"
Та Колобока руу явж болно,
"Амттай чанамал"
Та зараа дээрх заан шиг унаж болно.
"сам"
Өө! Бид аль хэдийн үлгэрт орсон бололтой...
Хүүхдүүд сандал дээр сууна.
Ярианы эмч.
Эрт урьд цагт нэгэн хүү амьдардаг байжээ.
Тэр яаж уншихаа мэддэг байсан.
Мөн орой болгон номтой
Тэр цонхны дэргэд суув.
Нэг хүү ном бариад гарч ирээд сандал дээр суугаад "уншдаг".


Охид хүү рүү ойртож байна.

Охидууд.
Витя, гэртээ битгий суу
Хашаандаа гарсан нь дээр!
Витя.
Намайг битгий зовоо, би явахгүй
Би ном уншмаар байна!
Охидууд.
Витя, энэ хэн бэ, хараач!
Тэр бидэн дээр ирээд тогшдоггүй...
Хөгжим тоглож байна. Буквоэд өвөө гарч ирнэ.
Буквоэд өвөө.
Би бүх үсгийг авна
Тэгээд би үүнийг дэлхий даяар түгээх болно.
Захидал идэгч номноос үсгүүдийг аваад гарна.
Витя.
Би яах ёстой вэ, үсэг хаана байна?
Би бүх үсгийг яаж олох вэ? (уйлж байна).
Ярианы эмч.Хүүхдүүд ээ, бид Витад тусалж чадах уу?
Хүүхдүүд.Тиймээ.
Ярианы эмч.
Бид огтхон ч эргэлзэж чадахгүй
Замдаа гарцгаая найзуудаа!
Хөгжим тоглож байна. Витя хонгилоор алхаж, гол руу ойртоно. Цэнхэр даавуун дээр оньсого, загас, эрэг дээр өгүүлбэр бүхий гуалин бүхий чулуун хавтгай дүрс байдаг.


Ярианы эмч.
Замд тэдний өмнө гол гарч ирэв.
Гол.
Надад хэцүү байна, би ядарч байна.
Надад туслаач, найзууд аа!
Чулуунуудыг зайлуул!

Таавар шийдвэрлэх.
Ярианы эмч.Бид оньсого тааварлах хэрэгтэй бөгөөд чулууг голоос зайлуулж болно.
Хүүхдүүд оньсого шийддэг.

Тоглоом "Өгүүлбэрийг засах."
Ярианы эмч.Голыг гатлахын тулд гүүр барих хэрэгтэй. Далайн эрэг дээр моднууд байдаг. Өгүүлбэрүүдийг зас, бид модноос гүүр барих болно.


Гол нь эхний үсгийг өгдөг.
Ярианы эмч.
Залуус аа, эрэг дээр хэн байгааг тааварлаарай
Өглөө нь саваа бариад сууж байна
Тэгээд тэр хөвөгчийг харж байна уу?
Хүүхдүүд.Загасчин.
Загасчин хувин, саваа барьсаар орж ирэв.
Загасчин.
Би бол хөгжилтэй загасчин
Би дэгээ дээр загас барьдаг.
Надад загас болгонд нэг ширхэг байдаг
Хорхой бэлэн боллоо.

Тоглоом "Үгийн бүлгийг нэрлэ."
Ярианы эмч.Залуус аа, Загас гэдэг үгэнд нэг гэр бүлийн үг зохиоё. Загасчин үг болгоныхоо төлөө загас барина.
Хүүхдүүд үгсийг нэрлэнэ: загас, загас, загас, загас, загас, загасчин, загасчин, загасчин, загасчин, загасчин, загасчин). Загасчин голоос загас барихын тулд саваа, соронз ашигладаг.


Загасчин.
Өө тусалсанд баярлалаа
Маш олон загас барих.
Би чамтай баяртай гэж хэлэх цаг болжээ
Тэгээд барьж аваад гэртээ харь.
Загасчин хоёр дахь захиаг өгдөг.
Ярианы эмч.
Витя захидал хүлээн авлаа.
Тэр замдаа яаравчлав.

Ярианы эмч.
Бид хаана байна.
Тэнд том хивс хэвтэж байна,
Хэн ч үүнийг нэхээгүй.
Тэр өөрийгөө дэлгэв
Цэнхэр голын дэргэд оршдог
Мөн шар, цэнхэр, улаан!
Хүүхдүүд.Нуга руу.


Ярианы эмч.Нугын эзэгтэй бол Цэцгийн дагина юм.
Хөгжмийн эгшгээр Цэцгийн дагина амьтад, нялхсын зураг агуулсан сагс барин орж ирдэг.


Цэцгийн дагина.
Сайн уу найзуудаа!
Надтай уулзаарай - Үлгэр!
Би үргэлж цэцэг дунд амьдардаг
Мөн би цэцгийн нектар уудаг.
Цэцэгтэй малгай өмссөн охид гарч ирдэг.
Хонх.
Би загварлаг цэнхэр малгай өмссөн
Хонх нь зальтай юм.
Би хэнтэй уулзахгүй -
Би газар бөхийж байна.
Chamomile.
Би бол алтан зүрхтэй Daisy,
Би өндөр иштэй.
Cornflower.
Би гол мөрөн шиг цэнхэр байна
Наранд халсан эрдэнэ шишийн цэцэг.
Намуу.
Би хамгийн тод, хамгийн час улаан нь
Миний дэлбээнүүд дөл шиг
Би улаан намуу, би ганцхан өдөр цэцэглэдэг
Мөн би наранд үнэхээр хайртай!
Нил ягаан.
Би залуу ягаан байна!
Би ойн захад нахиалж байна.
Анхилуун, зөөлөн
Бидний нүд сайхан байна!

Тоглоом "Аль нь?"
Сурган хүмүүжүүлэгч.Үгсийг сонгоно уу: "Аль нь?"
Хүүхдүүд.Цэнхэр, нарийн, анхилуун үнэртэй, анхилуун үнэртэй.

Тоглоом "Эелдэгээр нэрлэ"
Сурган хүмүүжүүлэгч.Би цэцэгсийг нэрлэх болно, та ижил үгсийг энхрийлэн хэлэх болно. Цэнхэр эрдэнэ шишийн цэцэг.
Хүүхдүүд.Бяцхан цэнхэр эрдэнэ шишийн цэцэг.
Хүүхдүүд тэднийг: бяцхан цагаан Daisy, бяцхан цэнхэр мартдаг гэх мэт дууддаг.
Цэцгийн дагина.
Нугад тоо томшгүй олон цэцэг бий!
Энд эрдэнэ шишийн цэцэг, сарнай цэцэг,
Үүрийн өнгө нь час улаан,
Намуунд хөнжил байдаг.
цэнхэр хонх,
Бүгд толгойгоо сэгсэрч,
Эрхэм бяцхан алдаа,
Chamomile дээр суув.
Эрвээхэй, зөгий аз жаргалтай,
Цэцэг цэцэглэв! (Л. Алейникова)
Эрвээхэйнүүд ээ, хурдан ирээрэй!
Мөн цэцэг тоос хүртээх!

Цэцэг, эрвээхэйний бүжиг.

Тоглоом "Ээждээ бамбаруушаа олоход нь тусал"
Цэцгийн дагина хүүхдүүдэд амьтад, нялхсын зургийг өгдөг.
Сурган хүмүүжүүлэгч.Шувууд, амьтад зулзагаа дагуулан нуга дээр гарч ирэв.
Хөгжмийн дагуу хүүхдүүд танхимыг тойрон алхаж, хос (ямаа - хүүхдүүд гэх мэт) хайж байна. Хүүхэд бүр зургаар нь өгүүлбэр зохиодог.
1 хүүхэд.Туулай хүүхэдтэй.
2 дахь хүүхэд.Тахианы тахиа.
3 хүүхэд.Морь нь унагатай.


Цэцгийн дагина гурав дахь үсгийг өгдөг.
Ярианы эмч.
Витя захидал хүлээн авлаа
Тэр замдаа яаравчлав.
Хөгжим тоглож байна. Витя танхимаар алхаж байна.
Ярианы эмч.
Энэ нь ногоон, зузаан юм
Тэр өндөр, том
Заримдаа энэ нь гацуур, заримдаа царс,
Энэ бол улиас нарс юм.
Ногоон байшинд ирээрэй -
Та үүнээс гайхамшгуудыг харах болно!
Бид хаана байна.
Хүүхдүүд.Ойд.


Ярианы эмч.
Ойд эзэгтэй нь өөр байдаг.
Ойн дагина энд амьдардаг.
Хөгжмийн эгшгээр ойн дагина "4 нэмэлт" тоглоомын хөзрүүдийг агуулсан сагстай орж ирдэг.


Ойн дагина.
Сайн байна уу, эрхэм зочид! Чамайг харсандаа баяртай байна!
Шидтэн - Ойн дагина
Би энд ойд босс байна.
Би бүгдийг мэднэ, чадна,
Би гүзээлзгэнэ идэж, шүүдэр уудаг.

Хурууны гимнастик "Ойд"
Өтгөн ойд гацуур мод ургадаг
Хуруунууд хоорондоо холбоотой, эрхий хуруу нь толгойн орой дээр байдаг.
Мөн хорон муу, муу чоно тэнүүчилж байна.
"Ам дарах"-ыг харуулах
Заримдаа туулай гүйдэг
Туулайн чихийг харуул.
Мөн модны мөчир чичирнэ.
Хуруунууд нугалж байна - "сарвуу".
Заримдаа баавгай хөлтэй байдаг
Хуруунууд хоорондоо уялдаатай, эрхий хуруунууд - хошуу
Тэр модонд сарвуугаараа хүрэх болно.
Мөн хөгшин зараа, түүний өргөст тал,
Тэр модны доор унтдаг,
Бөмбөлөг болж муруйсан.
Хуруунуудыг бөмбөг болгон нугалав.

Тоглоом "Дөрөв дэх дугуй"
Үлгэр хүүхдүүдэд тоглох картуудыг тарааж өгдөг. Хүүхдүүд нэмэлт объект олж, тайлбарладаг. Ойн дагина дөрөв дэх үсгийг өгдөг.


Ойн дагина.Чамтай баяртай гэж хэлэх цаг болжээ. Гэхдээ би та нарыг хуучин найзуудтайгаа, үлгэрийн гномуудтай танилцуулахыг хүсч байна.


Гном 1.
Сайн байна уу, эрхэм найзууд!
Гном 2.
Бид хоёр хөгжилтэй гном,
Бид хэдэн зуун жил амьдарч байна
Манай сайхан байшинд
Үдийн хоолонд шөл биднийг хүлээж байна.

Тоглоом "Ямар салат?"
Сурган хүмүүжүүлэгч.Үдийн хоолны үеэр гномууд байцаатай салат бэлтгэсэн. Ямар салат?
Хүүхдүүд.Байцаа.
Хүүхдүүд зурган дээр үндэслэн салат, шөл гэж нэрлэдэг.

Тоглоом "Үгсийг хойш нь хэл".
Сурган хүмүүжүүлэгч.Одойнууд үгийн тоглоомыг арагшаа тоглох дуртай. Бид тэдэнтэй тоглох уу?
Багш хос зураг үзүүлж, нэг үг хэлдэг. Хүүхдүүд эсрэг утгатай үгийг сонгодог.


Одойнууд тав дахь үсгийг өгдөг.

Яриа мушгих.
Ярианы эмч.Уулан дээр суугаад хэл амаа хэлье.
Хүүхдүүд ганцаарчилсан хичээлээр сурсан хэлээ эргүүлж дууддаг. Буквоэд өвөө хөгжимд орно.
Буквоэд өвөө.
Ухаантай, тэгээд л болоо!
Би эрт баярласан.
Би одоо танд захидал өгөх болно,
Эхлээд тэднийг таамагла.
Бас амархан гэж битгий бодоорой
Таны даалгаврыг даван туулах болно.
Захидал идэгч алга болно.

Тоглоом "Үсгүүдийг бөглөнө үү"
Ярианы эмч.Буквоэд өвөө бидэнд захидлуудыг өгсөн боловч тэд эвдэрсэн. Тэмдэглэгээг аваад үсгүүдийг бөглөнө үү.
Хүүхдүүд цаасан дээр үсгийн хэсгүүдийг зурдаг.

Хичээлийн зорилго.

o K.I-ийн үлгэрийн талаархи хүүхдүүдийн мэдлэгийг нэгтгэх. Чуковский ба А.Бартогийн шүлгүүд;

o Хүүхдийг хөтөлбөрийн шүлэг, үлгэр ярих замаар ярианы үйл ажиллагааг харуулах;

o хүүхдүүдэд баяр баясгалантай сэтгэл хөдлөлийг бий болгох;

o хүүхдийн ярианы аялгуу илэрхийлэлийг бий болгох;

o хүүхдийн урлагийн бүтээлийн агуулгыг сэтгэл хөдлөлөөр мэдрэх чадварыг бэхжүүлэх;

o дүрүүдийн дүрсийг дамжуулах чадварыг хөгжүүлэх: нүүрний хувирал, дохио зангаа.

Хичээлийн явц.

Илтгэгч 1: Залуус аа, өнөөдөр бид үлгэр, шүлгийн орноор аялах болно. Хүсч байна?

Илтгэгч 2: Гагцхүү энэ гайхамшигт улс маш хол байдаг. Бид тийшээ явган явах боломжгүй. Уурын галт тэргээр явцгаая? Чиргүүлүүд гараад ирээрэй. Яв!

Илтгэгч 1: Залуус аа, бид ер бусын цэвэрлэгээнд ирлээ. Тэр ид шидтэй. Энд ямар үзэсгэлэнтэй болохыг хараарай! Хэдэн цэцэг, шувууд. Энэ тунгалагт янз бүрийн үлгэрүүд амьдардаг. Сууж, хэн хамгийн түрүүнд манайд очихоор яарч байгааг олж мэдье.

Илтгэгч 2: Гэхдээ хэн болохыг мэдэхийн тулд та оньсого тайлах хэрэгтэй.

Жижиг, гэхдээ алслагдсан.

Бүх зүйл нисч, шуугина ...

Илтгэгч 1 : Манай ялаа хаана байна? Энд ялаа байна. Цокотуха нис. Мөн ид шидийн орны түүхч Ира Буслова бидэнд ялааны тухай үлгэр ярих болно. Мөн та анхааралтай сонс.

K.I.-ийн үлгэрийн ишлэлийг жүжигчилсэн найруулга. Чуковский "Ялаа - шуугиан".

Тэргүүлсэн 2 : Нисдэг, нисдэг - чимээ шуугиантай ялаа, чи юу идэх дуртай вэ?

Нисдэг ба хүүхдүүд : Жимс!!!

Илтгэгч 1 : Зөв. Манай ид шидийн нугад маш олон жимс ургадаг. Одоо нис, залуус чамд жимс түүнэ.

"Жимс цуглуулах" тоглоом тоглогддог: хөгжим тоглож байхад хүүхдүүд зөвхөн жимс цуглуулдаг.

Илтгэгч 2: Энд ялаа, чамд зориулсан жимс байна ( Бүлгийн голд нэг аяга жимс тавиад түүн рүү ялаа ниснэ). Тэгээд залуус бид хоёр ялааны тухай хөгжилтэй дууг мэддэг.

Хүүхдүүд хөтлөгчидтэй хамт "Бууда, нис, нис!" Хөгжимт тоглоом тоглодог. (дискний дугаар 2, зам 5).

Илтгэгч 1: Ямар мундаг залуус вэ! Тэгээд тэд жимс цуглуулж, ялаа хөөв. Таны гар цэвэр үү? Бидэнд үзүүл ( Илтгэгчид хоёр талаас гарч, хүүхдүүдийн алгаа шалгана. Гэнэт тэд бохир гартай охиныг олж харавби юу). Тэгээд энэ ямар охин бэ? Манайд гараад ир. Энэ ямар халтар охин бэ?!

А.Бартогийн “Өө, чи муухай охин” шүлгийн жүжиг.

Илтгэгч 1: Чи үнэхээр борлосон уу? шалгацгаая ( хөтлөгч, нойтон алчуур, халтар охины хамрыг угаана). Тийм ээ, таны хүзүүнд өнгөлөгч, хамар доор чинь толбо бий.

Илтгэгч 2: Залуус бид шороотой юу хийх хэрэгтэй вэ? ( угаах). Бид хэнээс тусламж дуудах вэ? ( Мойдодира).

Энэ бүлэгт Мойдодыр багтдаг. K.I.-ийн үлгэрийн ишлэлийг жүжигчилсэн найруулга. Чуковский "Мойдодыр". Дараа нь Мойдодыр чийгтэй даавуугаар "бохир" алгаа арчина.

Илтгэгч 2: Залуус аа, бүгдээрээ гараа угаацгаая, тэгвэл бид цэвэрхэн гартай болно. Бидэнтэй дугуйлан нэгдээрэй.

Хүүхдүүд хөтлөгчидтэй хамт "Бид гараа угаана" хөгжимт тоглоомыг тоглодог (диск №25, 27-р зам).

Илтгэгч 1: Сайн байна залуусаа! Суух. Сонсооч, хэн нэгэн бидэн рүү яаран ирж байна ( хөгжмийн дэлгэц амраагч "Burns" асаалттай, диск №25, 36-р зам). Хэн байж болох вэ? Бүжин хүүхдүүд рүү гүйж байна - залуус. Энэ нь зөв, эдгээр нь туулайнууд юм.

А.Бартогийн "Бүжин" шүлгийн жүжиг.

Тэргүүлсэн 2 : Залуус аа, та бид хоёр "Бяцхан саарал туулай сууж байна" дугуй бүжгийг мэднэ. Бяцхан зочдоо баярлуулцгаая.

Хүүхдүүд хөтлөгчидтэй хамт "Бяцхан саарал туулай сууж байна" хөгжимт тоглоом тоглодог.

Илтгэгч 2: Манай цэвэрлэгээнд бас нэгэн үлгэр нуугдаж байна. Энд байшин байна. Энэ хэний байшин вэ? Тэнд хэн амьдардаг вэ? ( Муур). Зөв. Манай муур хаана байна ...

"Тили - бом!" Хүүхдийн шүлгийн найруулга.

Илтгэгч 1 : За ингээд бидний аялал дууслаа. Бид цэцэрлэгт явах хэрэгтэй. Тэнд биднийг чихэрлэг амттай цай хүлээж байна.

Тэргүүлсэн 2 : Галт тэрэг биднийг хүлээж байна. Хэтэрхий их! Вагонууд зогсож байна. Яв!

Хүүхдүүд хөтлөгчидтэй хамт "Зүтгүүр, чух - чух - чух" хөгжмийн тоглоомыг тоглодог (диск № 25, 29-р зам).

Хаягдал материалаар хийсэн хувцасны загварын шоу бол цэцэрлэгүүдийн дунд маш их алдартай зугаа цэнгэлийн арга хэмжээ юм. Бид танд үүнийг илүү гэрэл гэгээтэй, илүү үр дүнтэй, хөгжилтэй, мартагдашгүй болгоход туслах болно.

ОХУ болон гадаадад янз бүрийн бүс нутагт "галзуу гарууд" ямар гайхамшигтай даашинз, хувцас, малгай урласан болохыг хараарай. Энэ хэсэгт цуглуулсан "экологийн загвар" зугаа цэнгэлийн хувилбаруудад анхаарлаа хандуулаарай. Алхам алхмаар мастер ангиудын хэлбэрээр танилцуулсан ер бусын хувцас бүтээх анхны аргуудыг анхаарч үзээрэй.

Экологийн загварын шоу, "хогийн загвар" нь гайхалтай олон янзаар.

Хэсэгт багтсан:
  • Экологийн амралт, хувилбарууд, асуулт хариултууд. Байгаль, Дэлхий гараг.
  • Хог. Байгаль орчны сэдэвт үйл ажиллагаа, сценари, гар урлал

Нийт 123-аас 1-10 хүртэлх нийтлэлийг харуулж байна.
Бүх хэсгүүд | Хаягдал материалаар хийсэн хувцас. Хүүхдэд зориулсан хог хаягдлаар хийсэн байгальд ээлтэй загвар, хувцас, даашинз

2018 оны 4-р сарын 20-ны өдөр манай цэцэрлэгт Эх дэлхийн өдөрт зориулсан гайхалтай, гэгээлэг, үзэмжтэй баярын арга хэмжээ боллоо. хаягдал материал"Эко- Загвар. Энэ бол гайхалтай хог» . Бүх насны ангиллын сурагчид оролцсон. Гайхалтай хувцас...

Экологийн бохирдол"Эко - загварЗалуу байгаль хамгаалагчдад зориулав"» Зорилтот: Экологийнтеатрын үйл ажиллагааны хэлбэрүүдээр дамжуулан өөрийн бүс нутгийн байгалийн баялагт болгоомжтой хандах хандлагыг төлөвшүүлэх, байгалийн баялгийг зохистой ашиглах хэрэгцээ. Даалгаврууд: - оролцоо...

Хаягдал материалаар хийсэн хувцас. Хүүхдэд зориулсан экологийн загвар, хог хаягдлаар хийсэн хувцас, даашинз - "Хогийн хувцасны загвар" баярын хувилбар. Байгаль орчны төсөл “Бүү уйл”

“Хогийн хувцасны загвар” баярын сценари” нийтлэл. “Бүү уйл” экологийн төсөл Оролцогчид: Хөтлөгч, Айболит, алдаа, шоргоолж, аалз, 2 лав далавч, баавгай, хүүхдүүд, “Хогийн савны загвар” тэмцээнд оролцогчид. Тоног төхөөрөмж: Хогийн сав бүхий сагс, оролцогчдод зориулсан маск, малгай, цэвэр, бохир хотын зураг, мод. Зорилго: Хариуцлагатай...

"MAAM-зураг" зургийн сан

Хаягдал материалаар хийсэн даашинз. Байгальд ээлтэй хувцас загвар, хог хаягдлаар урласан хүүхдийн хувцас, даашинз, хаягдал материалаар хийсэн хувцасны загварын шоу зэрэг нь цэцэрлэгүүдийн дунд маш их алдартай зугаа цэнгэлийн арга хэмжээ юм. Энэ нь бидний амьдралыг илүү гэрэл гэгээтэй, илүү гайхалтай,...

Шинэ оны босгон дээр баярын уур амьсгалд автахгүй хүн нэгээхэн ч үгүй ​​болов уу. Би бүтээж, чимэглэж, тайтгарал, үлгэрийг бүтээхийг хүсч байна. Та зөвхөн цаснаас биш жинхэнэ цасан хүнийг хийж чадна! Та өөрийн гараар цасан хүнийг ямар ч материалаар хийж болно, тэр ч байтугай...


Ахлах бүлгийн эцэг эхчүүдэд зориулсан нээлттэй арга хэмжээ "Загвар ба би" Төслийн төрөл: бүтээлч, дунд хугацааны, бүлэг. Төслийн хамаарал Байгаль орчны боловсрол нь боловсролын тогтолцооны үндсэн чиглэлүүдийн нэг бөгөөд энэ нь хүүхдийн мэдрэмж, ухамсар, үзэл бодолд нөлөөлөх арга юм.

Хаягдал материалаар хийсэн хувцас. Хүүхдэд зориулсан экологийн загвар, хог хаягдлаар хийсэн хувцас, даашинз - "Эко-шик. Гоо сайхан ба хогны загвар"

Зорилго: хүүхдүүдэд хүрээлэн буй орчны төлөв байдалд хариуцлага хүлээх мэдрэмжийг хөгжүүлэх. бүтээлч төсөөлөл, тоглох, бүжиглэх бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх; Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд илтгэх явцад нийгэм, харилцааны ур чадварыг хөгжүүлэх; хувь нэмэр оруулах...

Ахлах бүлгийн хэл яриаг хөгжүүлэх зугаа цэнгэлийн хураангуй.

Сэдэв. Нафанигийн төрсөн өдөр.

Зорилтот. Ардын аман зохиолтой танилцах замаар сүнслэг байдлыг төлөвшүүлэх.

Даалгаврууд.
Боловсрол: ардын итгэл үнэмшил, уламжлал, ардын аман зохиолын талаархи хүүхдийн мэдлэгийг системчлэх; нөхөрлөлийн тухай зүйр цэцэн үгс, үлгэр, шүлгийн талаархи мэдлэгээ нэгтгэх.
Хөгжүүлэх: үгсийн санг баяжуулах; хамтарсан тоглоомд оролцох чадварыг нэгтгэх, бүтээлч, хөгжилтэй харилцааны нөхцөлд богино яриа хэлцэл хийх.
Боловсролын: бусдын мэдрэмж, үйлдлийг ойлгож, үнэлж сурах, өөрийн дүгнэлтийг тайлбарлах; сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн хооронд эерэг харилцааг бий болгож, сайн үйлсийг урамшуулах.

Материал. Оросын амьдралын шинж чанарууд, алимны мод, цээж, бор хүүхэлдэй, "Зүссэн зураг" тоглоом, хатаах амттан, шахмал, цэнхэр даавуу, усны сараана, мэлхийн тоглоом, зэгс загвар, мод, сагс, захидал, сум, хүүхэлдэй сахиус.

Урьдчилсан ажил. Нөхөрлөлийн тухай зүйр цэцэн үг сурах, зүйр цэцэн үгсийн утгыг боловсруулах; үлгэр ярих, Т.Александровагийн "Бяцхан Брауни Кузя", "Сайхан Василиса" номыг унших; ditties сурах, оросын гадаа тоглоом, Оросын ард түмний амьдралтай танилцах музейд зочлох; сахиус хийх.

Уран зохиол. "Алтан хаалга". Эмхэтгэсэн: Н.А.Тарасевич. Новосибирск 2002 он.
"Сайхан үг цаг агаар муутай нартай адил юм." Г.Науменко эмхэтгэсэн. Москва "Хүүхдийн уран зохиол" 1979 он.
"Бизнес хийх цаг, зугаацах цаг." Москва "Хүүхдийн уран зохиол" 1988 он.
"Үзэсгэлэнт Василиса." "Хүүхэд" хэвлэлийн газар 1990 он.

Хичээлийн явц

Хүүхдүүд бүлэгт суудаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Дэлхий дээр олон үлгэр байдаг -
Гунигтай бас инээдтэй.
Тэгээд дэлхийд амьдар
Бид тэдэнгүйгээр амьдарч чадахгүй!

Залуус та үлгэрт дуртай юу?
-Үлгэр ихэвчлэн хэрхэн эхэлдэг вэ?
- Тэд хэрхэн төгсдөг вэ? (Хүүхдүүд жишээ өгдөг.)
- Үлгэр бидэнд юу сургадаг вэ?

Өнөө өглөө би бүлгээс Василисагийн захиаг оллоо. Түүний бидэнд юу бичсэнийг сонсоорой.

“Сайн уу, эрхэм залуус аа! Би Нафанягийн жигнэмэг дээр зочилж байсан бөгөөд тэнд би хүүхэлдэйгээ, туслахаа орхисон. Түүнийг буцааж авахад надад туслаач."
Василиса.
- Та юу гэж шийдсэн бэ, Василисагийн сахиус руу явцгаая?
- Дараа нь миний араас шидэт үгсийг давт:

Сайн байна уу, ухаалаг улс минь
Эндээс юу харагдахгүй байна!
Хаанаас ч юм гарч ирэх
Гайхамшиг тохиолдох болтугай!
Замд саад болно
Биднийг оруулаарай!

Хүүхдүүд багшийг дагаж үгсийг давтаж, танхимд орно. Замдаа тэд "үлгэр" гэсэн сумтай таарч, гэнэт модны цаанаас уйлах сонсогдов.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Бид юу хийх вэ? Бид яарч байгаа болохоор хажуугаар нь өнгөрөх үү, эсвэл зовлонтой хүнд туслах уу? (Хүүхдүүд туслахыг санал болгодог).

Сурган хүмүүжүүлэгч. Чи ямар сайхан сэтгэлтэй юм бэ. Ингээд ойртъё. Тэнд хэн уйлж байна вэ? Манайд гараад ир.
Үнэг (үнэгний хувцас өмссөн охин) гарч ирнэ.
- Үнэг, юу болсон бэ? Чи яагаад уйлаад байгаа юм?

Үнэг. Би төөрчихлөө, гэр минь хаана байдгийг мэдэхгүй.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аа, үнэг ямар үлгэрт амьдардаг вэ? (Хүүхдүүд үнэг байдаг үлгэрийн нэрийг жагсаадаг).

Үнэг. Өө, би ямар үлгэрийн хүн гэдгээ санаж байна. Та үүнийг миний оньсогоноос сурах болно.
Би ядарч байна, маш их ядарсан.
Би голын ойролцоо алхаж байсан.
Тариачныг хуурсан
Тэгээд тэр бүх загасыг хулгайлсан!

Үнэг хүүхдүүдэд баярлалаа гэж хэлээд тэдэнтэй баяртай гэж хэлээд зугтав.

Хүүхдүүд сум хайж, аялалаа үргэлжлүүлэв. Тэд алимны мод руу ойртож байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Бид ямар үлгэрт өөрийгөө олсон бэ?
Хүүхдүүд алимны модны тухай ямар үлгэрт гардагийг санаж байна. Алимны мод танаас түүнд туслахыг гуйж байна. Үүнээс алим цуглуул.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Алимны модонд тусалцгаая, бид өөр үлгэр рүү явах гэж байна, тийм үү? (Хүүхдүүд туслахаар шийдсэн).
Алимыг хамтад нь салга.
Мөн сагсыг дүүргэ!

Хүүхдүүд модноос алимны дамми гаргаж аваад сагсанд хийнэ. Тэд алим нь энгийн биш, харин даалгавартай гэдгийг анзаардаг.

Эхний даалгавар бол үлгэрийн оньсого таамаглах явдал юм.

Гэхдээ зам урт, сагс нь амаргүй.
Модны хожуул дээр суугаад бялуу идмээр байна.

Гол ч, цөөрөм ч байхгүй - би хаанаас ус ууж болох вэ?
Маш амттай ус - туурайн нүхэнд!

Ойн захад ойрхон
Тэдний гурав нь овоохойд амьдардаг,
Гурван сандал, гурван аяга байна.
Гурван ор, гурван дэр.

Би чонын өмнө чичирээгүй. Баавгайгаас зугтсан
Мөн үнэгний шүд
Баригдсан хэвээр байна (Колобок).

Алимны мод бидэнд тусалсан, зуух бидэнд тусалсан,
Сайхан цэнхэр гол тусалсан.
Бүгд бидэнд тусалсан, бүгд биднийг хамгаалсан,
Бид гэртээ ээж, аавдаа ирлээ.
Миний дүүг хэн аваад явсан бэ? Номыг нэрлэ.

Сум нисч намагт оногдов.
Энэ намагт хэн нэгэн түүнийг барьж авав.
Ногоон арьстай хэн баяртай гэж хэлсэн бэ?
Та гэнэт үзэсгэлэнтэй, хөөрхөн болсон уу?

Хоёр дахь даалгавар. Залуус аа, Баба Яга энд зочилж, бүх үлгэрийг хольж хутгав. Тэднийг цуглуулцгаая.
Хүүхдүүд хайчилж авсан зургийг цуглуулдаг. Хүүхэд бүр өөр өөр үлгэртэй зурагтай байдаг. Эхлээд цуглуулсан хүн найздаа тусалдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Сайн хийлээ! Бүх зүйлийг зөв хослуулсан. Тэдний хэлснээр: "Би ажлаа дуусгалаа, алхаарай!"
Жаахан тайвширч Алтан хаалга тоглоом тоглоцгооё.

Хоёр хүн өөд өөдөөсөө харан зогсоод хоёр гараа барьж, өргөөд хаалга үүсгэнэ. Үлдсэн тоглогчид гар нийлж, зорилгын дор гинжээр гүйж, дуулж:

Алтан хаалгаар гараарай, ноёд оо!
Ээж нь хамгийн түрүүнд өнгөрөх болно - тэр бүх хүүхдүүдийг харах болно.
Эхний удаа уучлагдсан, хоёр дахь удаагаа хориотой,
Мөн бид таныг гурав дахь удаагаа санахгүй байна!

Эдгээр үгсээр хаалга доошоо бууж, гинжнээс хэн нэгнийг барьж авдаг. Баригдсан хүмүүс хаалга байсан хүмүүстэй гар нийлж, хаалттай тойрог үүсч, гинж дамжин өнгөрч, дууг давтах бүрдээ дууг давтаж, тойрог дээр зогсож буй тоглогчдын өргөсөн гараас үүссэн хаалга руу шумбана. Тойрог томрох бүрт гинж нь багасдаг. Бүхэл бүтэн гинж баригдах хүртэл дуу давтагдана - энэ бол тоглоом дуусна.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Маш их хөгжилтэй байсан. Та нар хамтдаа тоглож, үлгэр мэддэг байсан. Тэд бүх оньсого тааж, тусалж, хэнийг ч асуудалд үлдээгээгүй. Тэд жинхэнэ найзууд шиг аашилсан. Та нөхөрлөлийн тухай ямар зүйр цэцэн үгс мэддэг вэ? Хариулт бүрийн хувьд алимны мод бидэнд самбар (тэгш өнцөгт картон хуудас) өгөх бөгөөд энэ нь бидний замд ашигтай байх болно.
Хүүхдүүд ээлжлэн зүйр цэцэн үг хэлдэг.

Хүүхдүүд цаашаа явна. Замдаа тэд намагтай тулгарна. (Даавуу нь хөх өнгөтэй, дээр нь усны сараана, овойлт, мэлхийн тоглоомууд, намгийн захад хуурамч зэгс байдаг). (Багш. Тиймээс алимны модны өгсөн банзнууд хэрэг болсон. Бид түүнд тусалсан, тэр ч бидэнд тусалсан. (Хүүхдүүд гүүр барьж, намаг дундуур гатлав. Тэд Нафанягийн амьдардаг байшинд хүрэв) .

Нафаня (костюм өмссөн насанд хүрсэн хүн). Сайн байна уу, эрхэм зочид, өнөөдөр миний төрсөн өдөр. Та миний гэрт тавтай морил. Хашаанд ирсэн зочин нь эзнийхээ хувьд баяр баясгалан юм.

Хүүхдүүд. Танай гэрт амар амгалан, бүгдэд нь эрүүл энх!

Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аа, бид Натаняад яаж баяр хүргэх вэ, бид бэлэггүй ирээгүй юм уу?
Хүүхдүүд түүнд дити дуулахыг санал болгодог.

Брауни ийм бэлэг өгсөн хүүхдүүдэд баярлалаа. Тэр тэднийг цээж рүү нь харахыг урьж, шидэт үгсийг хэлж байна:

Цээж, цээж, алтадмал торх,
Будсан таг, зэс хавхлага!
Нэг хоёр гурав дөрөв тав!
Та тагийг нь өргөж болно!

Хүүхдүүд тагийг онгойлгох үед цээжнээс хөгжим сонсогддог (таг дээр наасан хөгжмийн ил захидал). Тэнд тэд хатаах амттан олдог. Тэд түүнд талархаж, Василисагийн сахиусыг аваад бүлэг рүү явав


Хавсаргасан файлууд

"Тоглоом" дунд бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан ярианы хөгжилд зориулсан зугаа цэнгэл

Зорилтот: Хүүхдэд баяр баясгалантай сэтгэл хөдлөлийг бий болгох, А.Л.Бартогийн бүтээлүүдийн талаархи хүүхдүүдийн мэдлэгийг нэгтгэх, хүүхдийн үйл ажиллагаа, ярианы илэрхийлэл, ой санамжийг хөгжүүлэх, хүүхдүүдэд өөртөө итгэх итгэлийг бий болгох.
Даалгаврууд: ярианы үйл ажиллагаа, хүүхдийн уялдаа холбоотой яриа, ой санамж, анхаарал, сэтгэлгээг хөгжүүлэх; уран зохиолын бүтээлийн сонирхлыг хөгжүүлэх;
Урьдчилсан ажил: А.Бартогийн шүлгийг бүлгээр уншиж, бүтээлийн чимэглэлийг үзэх.
Материал: тоглоомын зураг - баавгай, бух, бөжин, морь, Таня хүүхэлдэй; баавгайн тоглоом, хавиргатай бөмбөг;
Зугаа цэнгэлийн дэвшил.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, өнөөдөр хэн тантай уулзахаар ирсэнийг хараарай! Энэ бол баавгай Михаил юм! Тэр танд сонирхолтой зургууд авчирч, чамтай тоглохыг хүсч байна, та хүсэж байна уу?
Хүүхдүүд: Тийм ээ!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Оньсого тааварлаарай:

Тэд түүнийг зодсон ч тэр уйлсангүй, тэр зүгээр л өндөр, өндөр үсэрч байна уу?

(Бөмбөлөг)
Манай Таня чангаар уйлж байна,
Тэр бөмбөгийг гол руу унагав.
Чимээгүй, Танечка, битгий уйл
Бөмбөг голын усанд живэхгүй.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Таняг тайвшруулахын тулд бид түүнтэй тоглоом тоглох болно.
Тоглоом "Аль, аль нь, аль нь." (Нар дугуй, шар, тод; тэнгэр цэнхэр, үзэсгэлэнтэй; хүүхэлдэй үзэсгэлэнтэй, шинэ; байшин том, улбар шар гэх мэт)
Хүүхдүүд сандал дээр сууна.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ хэн бэ?

Хүүхдүүд: туулай

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та бөжингийн тухай шүлэг мэдэх үү?
Эзэмшигч нь туулайгаа орхижээ.
Нэг туулай бороонд үлдэв.
Би вандан сандалнаас гарч чадсангүй
Би бүрэн нойтон байсан.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Туулайг тайвшруулж, "Энэ бол туулайн төрсөн өдөр" тоглоом тоглоцгооё.

А: Энэ туулайн төрсөн өдөр. Бөжин янз бүрийн амттан бэлдсэн (сэдвийн зургуудыг харуулав: самар, загас, зөгийн бал). Туулай хэнд зориулж самар бэлдсэнийг таагаарай? Загас уу? Хонгор минь?

D: самар - хэрэм

Загас - үнэг

Баавгайд зориулсан зөгийн бал

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Би ямар үзэсгэлэнтэй болохыг хараарай

Сүүл, дэл хоёулаа сайн,

Цохих, цохих, шуугих, туурай тогших,

Та унаад явахыг хүсэхгүй байна уу? Энэ хэн бэ?

(Морь)

Багш ба хүүхдүүд шүлгийг санаж байна:
Би морьдоо хайртай
Би түүний үсийг зөөлөн самнах болно.
Би сүүлийг самаар тэгшлэнэ,
Тэгээд би морьтой очиж уулзах болно.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Морь яаж товшиж байна вэ? (хүүхдүүд үзүүлэв). Морь шиг давхицгаая.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, тэр хэн бэ?

Хүүхдүүд: Бух.
Багш ба хүүхдүүд шүлгийг санаж байна:
Бух алхаж, ганхаж байна,
Тэр алхаж байхдаа санаа алдаад:
- Өө, самбар дууслаа,
Одоо би унах гэж байна!
Сурган хүмүүжүүлэгч: Танхай хавиргатай замаар хэрхэн алхахыг үзүүлье

унахгүйн тулд болгоомжтой.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна.
Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хөл, том

Өвлийн улиралд хэн үүрэнд унтдаг вэ?

Хүүхдүүд хариулдаг ... (баавгай.)
Багш ба хүүхдүүд шүлгийг санаж байна:
Тэд баавгайг шалан дээр унагав.
Тэд баавгайн саварыг таслав.
Би одоо ч гэсэн түүнийг орхихгүй.
Учир нь тэр сайн.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Баавгайтай "Эелдэгээр дууд" тоглоомыг тоглоцгооё - хүүхдүүд тойрог дээр зогсож, баавгайг бие биедээ дамжуулж, түүнийг эелдэг, эелдэг үгсээр дууддаг.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та баавгайтай тоглох дуртай юу? Өнөөдөр бид хэнийг харсан бэ? Тэд юу хийж байсан бэ?

Хүүхдүүд: (хүүхдийн хариулт).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Баавгайтай баяртай гэж хэлцгээе!

Ахлах бүлгийн ярианы хөгжилд зориулсан зугаа цэнгэлийн хураангуй


Материалын тодорхойлолт:Энэхүү хураангуй нь ахмад бүлгийн цэцэрлэгийн багш нарт хэрэг болно.
Зорилтот:Тохиромжтой яриаг хөгжүүлэх.
Даалгаварууд:
1. Үлгэрийн талаархи мэдлэгээ нэгтгэх.
2. Хүүхдүүдийн оньсого тааварлах чадварыг сайжруулах.
3. Монолог, харилцан яриа, уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх.
4. Олны танил, хайртай үлгэр, нөхөрлөлд сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүлэх.
Тоног төхөөрөмж: дуу хураагч, дэлбээтэй цэцэг, сайхан ярианы тоглоомын дагина, үлгэр бүхий чимэглэл
зугаа цэнгэлийн курс:
Сурган хүмүүжүүлэгч
: - Залуус аа, та өнөөдөр бүлэгт ирэхэд ямар нэгэн ер бусын зүйл анзаарсан уу? (ер бусын цэцэг).
Сурган хүмүүжүүлэгч:Үүнийг хэн бидэнд өгсөн гэж та бодож байна вэ? (хүүхдийн хариулт).
-Мөн Мэдлэгийн нутагт амьдардаг сайхан ярианы дагина өгсөн. Тэр яарч байсан тул "Речцветик" -ээс даалгавар өгөв. Хэн даалгавраа сайн даван туулж чадна, тиймээс маш их хичээгээрэй жил, та бэлэн үү?
Тэгэхээр 1 даалгаварсайхан ярианы үлгэр нь хөгжилтэй хэлний тухай үлгэрийг санаж байхыг санал болгож байна, би үлгэр ярьж өгөх болно, та хэлний хөдөлгөөнийг харуулах болно.
"Хөгжилтэй хэлний тухай" үлгэр
Ам бол байшин, уруул бол хаалга.
Энэ байшинд хэн амьдардаг вэ?
Энэ байшинд найз минь
Хөгжилтэй хэл амьдардаг.
Өө, тэр ухаалаг хүү юм
Бас жаахан дэггүй.
(Ам нь нээлттэй, нарийн хэлийг хэд хэдэн удаа харуулав. "Сум" дасгал.)
Бидний хөгжилтэй хэл
Тэр хажуу тийшээ эргэв.
Зүүн тийшээ харна, баруун тийшээ харна...
Тэгээд дахин урагшаа,
Энд жаахан амраарай.
("Цаг", "Могой" дасгалууд.)
Хэл цонхоо онгойлгож,
Мөн гадаа дулаахан байна.
Бидний хэл сунасан
Тэр бидэн рүү өргөн инээмсэглэж,
Тэгээд би зугаалахаар явлаа,
үүдний тавцан дээр наранд шарах.
("Инээмсэглэл", "Хатгах", "Сум" дасгал.)
Саран дээр хэвтэж байна
Тэр савлуур руу гүйв.
Тэр зоригтойгоор нисэв ...
Гэхдээ ажилдаа орох цаг болжээ.
("Хусуур", "Дүүжин" дасгалууд.)

Тэр хашаа руугаа яаран,
Хашаа засахын тулд.
Тэр хурдан ажилдаа оров
Тэгээд ажил буцалж эхлэв.
("Хашаа" дасгал.)
Хумс, алх, бахө -
Мужаанд хэрэгтэй зүйлс.
Алх "тогш-тогш!"
Тэр бол хэлний хамгийн сайн найз.
(Амыг хаасан. Шүд нь ил гарсан. Хэлний хурц үзүүрээр шүдээ цохиж, “t-t-t” гэж дахин дахин давтана.)
Хажууд нь лаазтай будаг бий.
Хашаа шинэчлэх шаардлагатай байна.
Даавуу бүжиглэж эхлэв,
Манай хашаа танигдахын аргагүй.
"Зураач" дасгал.)
Бидний хэл ажлаа дуусгав.
Тэр аюулгүй амарч чадна
- Би морио зугаалуулна,
Би түүнд зориулж хөөмий тоглоно.
Би хөл бөмбөг тоглож байна
Тэгээд би гоол оруулна.
Маш хэцүү ажил -
Бөмбөгийг хаалга руу чиглүүл.
("Морь", "Баян хуур", "Хөл бөмбөг" дасгалууд.)
Нар уулын ард нуугдаж,
Хэл нь гэртээ харьсан.
Тэр хаалгаа түгжив.
Тэр орондоо хэвтээд чимээгүй болов.
("Слайд", "Хусуур" дасгалууд.)
За, та эхний даалгавраа гүйцэтгэсэн, хоёр дахь дэлбээгээ урцгаая.
"Эсрэгээр нь хэл" даалгавар
Пиноккио хөгжилтэй, Пьеррот гунигтай байна
Хэрээ нь хүнд, эрвээхэй нь хөнгөн
Шулам нь муу, дагина бол сайн
Хурдны зам өргөн боловч зам нь нарийн
Далай гүн, шалбааг нь гүехэн
Могой гөлгөр, үнэг нь сэвсгэр,
Ойд чоно өлсөж байгаа ч ойд байгаа нохой сайн хооллодог
Зундаа халуун, өвөлдөө хүйтэн,
Нарс өндөр, гацуур мод намхан
Бариу урт, оймс нь богино
Боов нь зөөлөн боловч жигнэмэг нь хатуу байдаг
Шөнөдөө харанхуй, өдөр нь гэрэлтэй байдаг
Аалзны тор нимгэн ч олс нь зузаан
Од жижиг ч нар том

Бид дараагийн дэлбээгээ урж хаядаг.
- Хүүхдүүд ээ, та үлгэрт дуртай юу? (Хүүхдийн хариулт)
Оньсого таавар.
1) Бохироос зугтсан
Аяга, халбага, тогоо
Тэр тэднийг хайж, дуудаж байна.
Тэгээд замдаа нулимс урсдаг. (Федора) "Федориногийн уй гашуу" үлгэр
2) Бяцхан туулай, эм чоно -
Бүгд түүн рүү эмчилгээ хийлгэхээр гүйдэг. (Айболит) "Доктор Айболит" үлгэр
3) ороомог идэх,
Нэг залуу зуухан дээр сууж байв.
Тосгоныг тойрон давхилаа
Тэгээд тэр гүнжтэй гэрлэсэн. (Емеля) "Цурхайн тушаалаар" үлгэр.
4) Сүүтэй ээжийг хүлээж байв
Тэд чоныг байшинд оруулав.
Эдгээр нь хэн байв
Бага насны хүүхдүүд? (Долоон ямаа) "Чоно ба долоон ямаа" үлгэр
5) Миний энгийн асуултын дээр
Та их хүчин чармайлт гаргахгүй
Урт хамартай хүү хэн бэ?
Үүнийг гуалингаар хийсэн. (Папа Карло) "Алтан түлхүүр" үлгэр
4 дэлбээний даалгавар.Надад эгшиг болон гийгүүлэгч нь холилдсон байдаг авиа нь гийгүүлэгчээс ялгаатай.
5 дэлбээтэй.Би чамд шүлэг уншиж өгье, чи алдаагаа засна. Мөн багийн ахлагч нэмсэн үгэнд хэдэн үе байгааг харуулна. Шүлэгний жишээ:
Зуухнаас утаа гарч, дотор нь амттай BOOT жигнэнэ. (энэ нь зөв - бялуу)
Зөгий цэцэгнээс нектар ууж, амтат мөс хийх болно. (зөгийн бал)
Уурын завь голын эрэг дагуу хөвж, лаа шиг хийснэ. (зуух)
Самарыг хэн нарийн хагалах вэ? Яахав мэдээж ХАЛААЛТЫН ХАЛААГЧ. (хэрэм)
Бодвол шуугилдаж, овоо бороо биднийг авчирлаа. (үүл)
Бидэнд дахиад нэг дэлбээ үлдлээ. Үзэсгэлэнт ярианы дагина нь номыг нээж, зургийг харсан, гэхдээ энэ нь зөвхөн дуу чимээ (L) байгаа зүйлсийг будах хэрэгтэй Үлгэрийн даалгавар, тэр танд гэнэтийн бэлэг үлдээсэн.
Манай улаан цэцэг
Дэлбээ тарааж байна
Салхи бага зэрэг амьсгалж,
Дэлбээ нь ганхаж байна.
Манай улаан цэцэг
Дэлбээ ойр
Тэд толгой сэгсэрч,
Тэд чимээгүйхэн унтдаг.

Ахлах бүлгийн хэл яриаг хөгжүүлэх зугаа цэнгэлийн хураангуй.

Сэдэв. Нафанигийн төрсөн өдөр.

Зорилтот. Ардын аман зохиолтой танилцах замаар сүнслэг байдлыг төлөвшүүлэх.

Даалгаврууд.
Боловсрол: ардын итгэл үнэмшил, уламжлал, ардын аман зохиолын талаархи хүүхдийн мэдлэгийг системчлэх; нөхөрлөлийн тухай зүйр цэцэн үгс, үлгэр, шүлгийн талаархи мэдлэгээ нэгтгэх.
Хөгжүүлэх: үгсийн санг баяжуулах; хамтарсан тоглоомд оролцох чадварыг нэгтгэх, бүтээлч, хөгжилтэй харилцааны нөхцөлд богино яриа хэлцэл хийх.
Боловсролын: бусдын мэдрэмж, үйлдлийг ойлгож, үнэлж сурах, өөрийн дүгнэлтийг тайлбарлах; сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн хооронд эерэг харилцааг бий болгож, сайн үйлсийг урамшуулах.

Материал. Оросын амьдралын шинж чанарууд, алимны мод, цээж, бор хүүхэлдэй, "Зүссэн зураг" тоглоом, хатаах амттан, шахмал, цэнхэр даавуу, усны сараана, мэлхийн тоглоом, зэгс загвар, мод, сагс, захидал, сум, хүүхэлдэй сахиус.

Урьдчилсан ажил. Нөхөрлөлийн тухай зүйр цэцэн үг сурах, зүйр цэцэн үгсийн утгыг боловсруулах; үлгэр ярих, Т.Александровагийн "Бяцхан Брауни Кузя", "Сайхан Василиса" номыг унших; ditties сурах, оросын гадаа тоглоом, Оросын ард түмний амьдралтай танилцах музейд зочлох; сахиус хийх.

Уран зохиол. "Алтан хаалга". Эмхэтгэсэн: Н.А.Тарасевич. Новосибирск 2002 он.
"Сайхан үг цаг агаар муутай нартай адил юм." Г.Науменко эмхэтгэсэн. Москва "Хүүхдийн уран зохиол" 1979 он.
"Бизнес хийх цаг, зугаацах цаг." Москва "Хүүхдийн уран зохиол" 1988 он.
"Үзэсгэлэнт Василиса." "Хүүхэд" хэвлэлийн газар 1990 он.

Хичээлийн явц

Хүүхдүүд бүлэгт суудаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Дэлхий дээр олон үлгэр байдаг -
Гунигтай бас инээдтэй.
Тэгээд дэлхийд амьдар
Бид тэдэнгүйгээр амьдарч чадахгүй!

Залуус та үлгэрт дуртай юу?
-Үлгэр ихэвчлэн хэрхэн эхэлдэг вэ?
- Тэд хэрхэн төгсдөг вэ? (Хүүхдүүд жишээ өгдөг.)
- Үлгэр бидэнд юу сургадаг вэ?

Өнөө өглөө би бүлгээс Василисагийн захиаг оллоо. Түүний бидэнд юу бичсэнийг сонсоорой.

“Сайн уу, эрхэм залуус аа! Би Нафанягийн жигнэмэг дээр зочилж байсан бөгөөд тэнд би хүүхэлдэйгээ, туслахаа орхисон. Түүнийг буцааж авахад надад туслаач."
Василиса.
- Та юу гэж шийдсэн бэ, Василисагийн сахиус руу явцгаая?
- Дараа нь миний араас шидэт үгсийг давт:

Сайн байна уу, ухаалаг улс минь
Эндээс юу харагдахгүй байна!
Хаанаас ч юм гарч ирэх
Гайхамшиг тохиолдох болтугай!
Замд саад болно
Биднийг оруулаарай!

Хүүхдүүд багшийг дагаж үгсийг давтаж, танхимд орно. Замдаа тэд "үлгэр" гэсэн сумтай таарч, гэнэт модны цаанаас уйлах сонсогдов.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Бид юу хийх вэ? Бид яарч байгаа болохоор хажуугаар нь өнгөрөх үү, эсвэл зовлонтой хүнд туслах уу? (Хүүхдүүд туслахыг санал болгодог).

Сурган хүмүүжүүлэгч. Чи ямар сайхан сэтгэлтэй юм бэ. Ингээд ойртъё. Тэнд хэн уйлж байна вэ? Манайд гараад ир.
Үнэг (үнэгний хувцас өмссөн охин) гарч ирнэ.
- Үнэг, юу болсон бэ? Чи яагаад уйлаад байгаа юм?

Үнэг. Би төөрчихлөө, гэр минь хаана байдгийг мэдэхгүй.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аа, үнэг ямар үлгэрт амьдардаг вэ? (Хүүхдүүд үнэг байдаг үлгэрийн нэрийг жагсаадаг).

Үнэг. Өө, би ямар үлгэрийн хүн гэдгээ санаж байна. Та үүнийг миний оньсогоноос сурах болно.
Би ядарч байна, маш их ядарсан.
Би голын ойролцоо алхаж байсан.
Тариачныг хуурсан
Тэгээд тэр бүх загасыг хулгайлсан!

Үнэг хүүхдүүдэд баярлалаа гэж хэлээд тэдэнтэй баяртай гэж хэлээд зугтав.

Хүүхдүүд сум хайж, аялалаа үргэлжлүүлэв. Тэд алимны мод руу ойртож байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Бид ямар үлгэрт өөрийгөө олсон бэ?
Хүүхдүүд алимны модны тухай ямар үлгэрт гардагийг санаж байна. Алимны мод танаас түүнд туслахыг гуйж байна. Үүнээс алим цуглуул.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Алимны модонд тусалцгаая, бид өөр үлгэр рүү явах гэж байна, тийм үү? (Хүүхдүүд туслахаар шийдсэн).
Алимыг хамтад нь салга.
Мөн сагсыг дүүргэ!

Хүүхдүүд модноос алимны дамми гаргаж аваад сагсанд хийнэ. Тэд алим нь энгийн биш, харин даалгавартай гэдгийг анзаардаг.

Эхний даалгавар бол үлгэрийн оньсого таамаглах явдал юм.

Гэхдээ зам урт, сагс нь амаргүй.
Модны хожуул дээр суугаад бялуу идмээр байна.

Гол ч, цөөрөм ч байхгүй - би хаанаас ус ууж болох вэ?
Маш амттай ус - туурайн нүхэнд!

Ойн захад ойрхон
Тэдний гурав нь овоохойд амьдардаг,
Гурван сандал, гурван аяга байна.
Гурван ор, гурван дэр.

Би чонын өмнө чичирээгүй. Баавгайгаас зугтсан
Мөн үнэгний шүд
Баригдсан хэвээр байна (Колобок).

Алимны мод бидэнд тусалсан, зуух бидэнд тусалсан,
Сайхан цэнхэр гол тусалсан.
Бүгд бидэнд тусалсан, бүгд биднийг хамгаалсан,
Бид гэртээ ээж, аавдаа ирлээ.
Миний дүүг хэн аваад явсан бэ? Номыг нэрлэ.

Сум нисч намагт оногдов.
Энэ намагт хэн нэгэн түүнийг барьж авав.
Ногоон арьстай хэн баяртай гэж хэлсэн бэ?
Та гэнэт үзэсгэлэнтэй, хөөрхөн болсон уу?

Хоёр дахь даалгавар. Залуус аа, Баба Яга энд зочилж, бүх үлгэрийг хольж хутгав. Тэднийг цуглуулцгаая.
Хүүхдүүд хайчилж авсан зургийг цуглуулдаг. Хүүхэд бүр өөр өөр үлгэртэй зурагтай байдаг. Эхлээд цуглуулсан хүн найздаа тусалдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Сайн хийлээ! Бүх зүйлийг зөв хослуулсан. Тэдний хэлснээр: "Би ажлаа дуусгалаа, алхаарай!"
Жаахан тайвширч Алтан хаалга тоглоом тоглоцгооё.

Хоёр хүн өөд өөдөөсөө харан зогсоод хоёр гараа барьж, өргөөд хаалга үүсгэнэ. Үлдсэн тоглогчид гар нийлж, зорилгын дор гинжээр гүйж, дуулж:

Алтан хаалгаар гараарай, ноёд оо!
Ээж нь хамгийн түрүүнд өнгөрөх болно - тэр бүх хүүхдүүдийг харах болно.
Эхний удаа уучлагдсан, хоёр дахь удаагаа хориотой,
Мөн бид таныг гурав дахь удаагаа санахгүй байна!

Эдгээр үгсээр хаалга доошоо бууж, гинжнээс хэн нэгнийг барьж авдаг. Баригдсан хүмүүс хаалга байсан хүмүүстэй гар нийлж, хаалттай тойрог үүсч, гинж дамжин өнгөрч, дууг давтах бүрдээ дууг давтаж, тойрог дээр зогсож буй тоглогчдын өргөсөн гараас үүссэн хаалга руу шумбана. Тойрог томрох бүрт гинж нь багасдаг. Бүхэл бүтэн гинж баригдах хүртэл дуу давтагдана - энэ бол тоглоом дуусна.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Маш их хөгжилтэй байсан. Та нар хамтдаа тоглож, үлгэр мэддэг байсан. Тэд бүх оньсого тааж, тусалж, хэнийг ч асуудалд үлдээгээгүй. Тэд жинхэнэ найзууд шиг аашилсан. Та нөхөрлөлийн тухай ямар зүйр цэцэн үгс мэддэг вэ? Хариулт бүрийн хувьд алимны мод бидэнд самбар (тэгш өнцөгт картон хуудас) өгөх бөгөөд энэ нь бидний замд ашигтай байх болно.
Хүүхдүүд ээлжлэн зүйр цэцэн үг хэлдэг.

Хүүхдүүд цаашаа явна. Замдаа тэд намагтай тулгарна. (Даавуу нь хөх өнгөтэй, дээр нь усны сараана, овойлт, мэлхийн тоглоомууд, намгийн захад хуурамч зэгс байдаг). (Багш. Тиймээс алимны модны өгсөн банзнууд хэрэг болсон. Бид түүнд тусалсан, тэр ч бидэнд тусалсан. (Хүүхдүүд гүүр барьж, намаг дундуур гатлав. Тэд Нафанягийн амьдардаг байшинд хүрэв) .

Нафаня (костюм өмссөн насанд хүрсэн хүн). Сайн байна уу, эрхэм зочид, өнөөдөр миний төрсөн өдөр. Та миний гэрт тавтай морил. Хашаанд ирсэн зочин нь эзнийхээ хувьд баяр баясгалан юм.

Хүүхдүүд. Танай гэрт амар амгалан, бүгдэд нь эрүүл энх!

Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аа, бид Натаняад яаж баяр хүргэх вэ, бид бэлэггүй ирээгүй юм уу?
Хүүхдүүд түүнд дити дуулахыг санал болгодог.

Брауни ийм бэлэг өгсөн хүүхдүүдэд баярлалаа. Тэр тэднийг цээж рүү нь харахыг урьж, шидэт үгсийг хэлж байна:

Цээж, цээж, алтадмал торх,
Будсан таг, зэс хавхлага!
Нэг хоёр гурав дөрөв тав!
Та тагийг нь өргөж болно!

Хүүхдүүд тагийг онгойлгох үед цээжнээс хөгжим сонсогддог (таг дээр наасан хөгжмийн ил захидал). Тэнд тэд хатаах амттан олдог. Тэд түүнд талархаж, Василисагийн сахиусыг аваад бүлэг рүү явав

13 Хуудас 14115


Хавсаргасан файлууд

Эмхэтгэсэн: Санкт-Петербург хотын Пушкинскийн дүүргийн ГБДОУ No5-ын багш Елена Борисовна Бородачева

Хамааралтай байдал.

Өнөө үед олон хүүхэд идэвхтэй үгсийн сан, санаа бодлоо уялдаатай илэрхийлэх чадвараараа сайрхаж чадахгүй. Тиймээс орчин үеийн сурган хүмүүжүүлэгчийн өмнө хүүхдүүдийг чадварлаг, сайхан ярихыг заах үүрэг тулгарч байна. Үг хэлэх баяр, зугаа цэнгэл нь энэ асуудлыг шийдэх боломжийг танд олгоно. Эцсийн эцэст тоглоомын даалгавар нь хүрээлэн буй орчны сонирхлыг хөгжүүлэх, сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн танин мэдэхүйн үйл ажиллагааг идэвхжүүлж, сэтгэцийн болон ярианы үйл ажиллагааг хөгжүүлэхэд хувь нэмэр оруулдаг. Тоглоом нь боловсролын шууд үйл ажиллагаанд үүсдэг хурцадмал байдлыг намдаана.

Зорилго:

  1. Боловсрол: Үг дэх дууны байршлын талаархи мэдлэгийг тодруулах; үг үүсгэх аргын талаархи мэдлэгийг системчлэх; ярианы харилцан ярианы хэлбэрийг сайжруулах; гийгүүлэгч авиаг чихээр ялгах чадварыг хөгжүүлэхэд хувь нэмэр оруулна.
  2. Хөгжүүлэлт: хүүхдийн яриаг хөгжүүлэх дасгал хийх; объектыг дүрслэх чадварыг нэгтгэх; ярианд ерөнхий утгатай нэр үгийг ашиглах чадварыг хангах; ярианы интонацын илэрхийлэлийг сайжруулах; Хүүхдэд нэрлэсэн болон яллах тохиолдолд нэр үгийг зөв ашиглахад нь туслах.
  3. Боловсрол: баяр баясгалантай сэтгэл хөдлөлийг бий болгох; хүүхдүүдэд хариу үйлдэл үзүүлэх, хайртай хүмүүстээ туслах хүслийг төрүүлэх.

Салбаруудыг нэгтгэх: ярианы хөгжил, бие бялдар, танин мэдэхүйн.

ХИЧЭЭЛИЙН МАТЕРИАЛ: жимс, хүнсний ногоо, амьтны зураг; багийн бэлгэ тэмдэг.

ХӨГЖИМТЭЙ ХҮҮХДИЙН ОРЦ

ТЭРГҮҮЛЭГЧ:

Сайн байна уу, эрхэм зочид! Бид тантай уулзаж байгаадаа маш их баяртай байгаа бөгөөд энэ уулзалтыг инээмсэглэл, хөгжилтэй, сайхан сэтгэлээр санаж явахыг хүсч байна. Өнөөдөр бидний баяр - Эх хэлний өдөр. Хүн бүрийн хувьд хамгийн ойлгомжтой, төрөлх хэл бол түүний анхны үгээ хэлсэн хэл юм. Та бид хоёр ямар хэлээр ярьдаг вэ?

ХҮҮХДҮҮД: Орос хэлээр.

VED: Энэ нь хүмүүст яагаад хэрэгтэй гэж та бодож байна вэ?

ХҮҮХДҮҮД: Бие биетэйгээ харилцах.

K-F-ИЙН ХӨГЖИМ "Пиноккиогийн адал явдал"

VED: Залуус аа, сонсож байна уу! Хэн нэгэн бидэн рүү гүйж байна, хэн нэгэн бидэн рүү гүйж байна!

ХҮҮХЭД ПИНОКРОЦИО ХУВЦАС ӨМСӨН ГҮЙЖ БАЙНА.

Сайн уу залуусаа! Сайн байна уу, эрхэм насанд хүрэгчид! Энд ямар үзэсгэлэнтэй юм бэ! Та ямар амралтаа өнгөрөөж байна вэ?

VED: Өнөөдөр бидний эх хэлний өдөр! Хүүхдүүд маань хичнээн зөв, сайхан ярьж чаддагаа харуулах болно. Хэрэв та хүсвэл бид танд бас зааж өгөх болно!

Пиноккио: Би үнэхээр хүсч байна! Би ухаалаг залуусыг сонсож, ухаалаг, ухаалаг болно!

Э.Д: Буратино, ухаантай, үндэслэлтэй байхын тулд та маш их сурч, ажиллах хэрэгтэй бөгөөд үүний тулд та цэцэрлэг, сургуульд суралцах хэрэгтэй. Гэхдээ өнөөдөр та манай хүүхдүүдээс маш их зүйлийг сурч чадна. Мөн та уйдахгүй, учир нь манайд хэлний ур чадвараар өрсөлдөж буй 2 баг байна - "Знайки" Тэгээд "Диплом" . Тэднийг угтан авцгаая!

Пиноккио танд багаа сонгохыг зөвлөж байна.

ПИНОКОЦИО ХҮҮХДҮҮДИЙН ТӨЛӨӨ ЗОГСООД СҮЛД ХҮЛЭЭН БАЙНА.

Одоо, багууд, таны уриа!

БАГИЙН УРИА "ЗНАЙКИ" - "Илүү ихийг мэдээрэй!" , "ГРАМОТЕЙ" - "Чи САЙХАН ЯРЬЖ БАЙГАА ЮМ СОНСОХАД ГАЙХАЛТАЙ" . БАГИЙН УДИРДЛАГАА ЗАРЛАЖ БАЙГАА ЭЦЭГ ЭХЧҮҮДЭЭС ШҮҮГДЭДИЙГ СОНГОЖ БАЙНА.

VED: Орос хэлний жинхэнэ мэргэжилтэн хэн бэ гэдгийг мэдэхийн тулд би уралдаан зарлаж байна.

  1. тэмцээн гэж нэрлэдэг "Багийн сурталчилгаа" . Энэ тэмцээний хувьд багийн гишүүд нэг нэгээр нь нэг үг хэлж, багийг тодорхойлохыг хичээдэг.
  2. "Шидэт сандал" . Нөгөө багийн хүүхэд сууж байна "сэнтий" эсрэг багийн бүх гишүүд түүнийг магтдаг.
  3. Үгэнд байгаа дууны байршлыг хэн илүү нарийн тодорхойлж чадах вэ?
  4. "Удирдагчид" -оролцогчид үгийг үе болгон хуваах чадварыг харуулдаг.

VED. Манай зочин залуус аа, жаахан ядарсан бололтой. Чамайг түүнтэй тоглохыг санал болгож байна.

ИДЭВХТЭЙ ТОГЛООМ.

Одоо бүгд хамтдаа босоод Пиноккиотой тоглов.

Түүнтэй хамт бид сунгаж, гар, өвдөг нь шүргэлцэв.

Зүүн, баруун эргэв.

Тэгээд одоо бүгд хамтдаа суугаад бүгд над руу харцгаав.

5 тэмцээн. "Хэлний мушгиа давт"

  1. Манай Полкан урхинд оров
  2. Бид гацсан үедээ бурбот олсон

Одоо эцэг эх үзэгчдээсээ дараах хэллэгийг хэлэхийг хүсье: "Бяцхан чалчаа хүүхэн сүүгээ чалчиж, чалчиж байсан ч үг дуугарсангүй." бас нэг "Улиас дээр унасан, эрэг дээр хайрга бий"

6. Тэгээд одоо маш хэцүү тэмцээн "Намайг ойлго"

1 тоглогч нэг үг санал болгож байна "үхэр" . Тоглогч хөрш рүүгээ эргэж, дараах шинж чанарууд дээр үндэслэн үгийг таахыг түүнээс хүснэ. "Энэ бол гэрийн тэжээвэр амьтан, эвэртэй" Хэрэв тоглогч таамаглавал энэ үгийг багийн 3-р тоглогчид тайлбарлаж, өөр үг хэлнэ. (энэ тэмцээнд тоглогчдын чихийг тагладаг)

7. "Сайхан хэлээрэй"

8. "Зураг цуглуул"

Багийн бүх гишүүдээс хүнсний ногоо, жимсийг дүрсэлсэн зураг цуглуулахыг хүснэ. Дараа нь та түүний шинж чанарыг тодорхойлох хэрэгтэй (исгэлэн, чихэрлэг ...)түүнээс гаргаж авсан шүүсийг нэрлэ.

9. "Бамбаруудыг нэрлэ"

10. Ахмадуудын тэмцээн. Тэднээс дараах асуултад хариулахыг хүсч байна.

1-р багийн ахлагчаас асуух асуултууд:

Эмээ юу алдаж байна вэ?

Бухын эхнэрийг хэн гэдэг вэ?

Хус эсвэл жимсний мод уу?

Баба Ягагийн онгоцыг нэрлэх үү?

2-р багийн ахлагчийн асуултууд:

Ямар дуу чимээ байдаг вэ?

Санта Клаусын ач охины нэр хэн бэ?

Нялх хонийг нэрлэ.

Аль үлгэрийн гол дүрийг гурилаар хийсэн аялагч вэ?

Байцаа ямар мод дээр ургадаг вэ?

Э.Д: Шүүгчид багуудын авсан оноог тоолж байх хооронд бид гадаа тоглоом тоглох болно "Хэдэн ширхэг вэ.." (тоглоом нь хүүхдүүдийн ярианд тоонуудыг ашиглах чадварыг харуулдаг)

ОНОО ТООЦООД БҮЛГИЙН ХҮҮХДҮҮДЭД ЭХ ХЭЛЭЭР ТЭГШ ЧАДВАРТАЙ, САЙХАН ЯРЬЖ БАЙГАА ШҮҮГЧИД МЭДЭЭЛЖ ОРОЛЦОГЧДОД БЭЛЭГ-МЕДАЛЬ гардуулж байна. "САЙН ХИЙЛЭЭ"

Пиноккио: Хүүхдүүд ээ, маш их баярлалаа! Одоо би найзууддаа Малвина, Перро нарт маш их зүйлийг зааж өгч чадна! Би мартахгүйн тулд үлгэр рүүгээ зугтах болно.

Баяртай!

Уран зохиол:

  1. vscolu. ru/korablik_archive/korablik_archiv. html
  2. V.P. Лапковская, Н.П. Володкова "Цэцэрлэг дэх ярианы зугаа цэнгэл" , Москва, 2009 он