Л.Толстойн "Үсрэлт" бүтээлийн сэдвээр хийсэн илтгэл. Н.Толстой" Хичээлийн сэдэв, зорилгыг боловсруулах

Малышева Ольга Николаевна

бага ангийн багш

"5-р лицей" хотын боловсролын байгууллага

Железногорск, Курск муж

Хичээлийн сэдэв: Л.Н.Толстой "Үсрэх"

Хичээлийн зорилго:зөв, чөлөөтэй унших ур чадварыг сайжруулах, текстийг чиглүүлэх, уран зохиолын баатруудын үйл ажиллагааны сэдэл, үр дагавар, мэдрэмж, туршлагыг ойлгох, текстэд дүн шинжилгээ хийх чадварыг хөгжүүлэх, зохиогчийн санаа бодлыг ойлгох

Төлөвлөсөн үр дүн:

Хувийн:суралцах чадвараа ухамсарлах; Амжилт эсвэл бүтэлгүйтлийн шалтгааныг хангалттай үнэл.

Мета субьект:

Танин мэдэхүйн: боловсролын ном зохиолыг ашиглан боловсролын ажлыг гүйцэтгэхэд шаардлагатай мэдээллийг хайх; аман хэлбэрээр яриа хэлцлийг бүтээх, хэлбэрдүн шинжилгээ хийх, харьцуулах, дүгнэлт гаргах чадвар.

Зохицуулалт:суралцах даалгаврыг хүлээж авах, хадгалах чадварыг хөгжүүлэх; өөрийн үйлдлийг хянаж, үнэл.

Харилцааны: монолог ба харилцан яриаг хөгжүүлэх;асуудлыг хамтран шийдвэрлэхэд хамтран ажиллах, хамтарсан үйл ажиллагаанд нэгдсэн шийдэлд хүрэх.

Сэдэв:Л.Толстойн бүтээлүүдтэй танилцах, текстийг жолоодож сурах, сайтар хянаж үзэх, зөв ​​газраа олох; баатруудын үйлдэл, мэдрэмж, туршлагын сэдэл, үр дагаврыг ойлгох, харьцуулах үндэслэл, шалгуурыг сонгох, объектыг ангилах.

Хичээлийн явц

1. Сурах үйл ажиллагааны сэдэл

Слайд 2 (М.Цветаевагийн зурагтай хийсэн мэдэгдэл)

“Ард үлдсэн нууцаа задлахгүй, задлахгүй бол унших гэж юу вэ?
үгээр хэлэхийн аргагүй мөрүүд"
М.. Цветаева

Багш аа.Слайд дээрх бичлэгийг уншина уу. Та эдгээр үгсийг хэрхэн тайлбарлах вэ?

Хүүхдүүд.Унших нь нууцын мэдлэг, заримдаа текстэд нуугдаж байдаг бөгөөд үүнийг зохиогч бидэнд дамжуулахыг хичээдэг. Үүнийг тайлах, мэдрэхийн тулд анхааралтай уншигч байх хэрэгтэй.

Багш аа.Хэнийг анхааралтай уншигч гэж нэрлэж болох вэ?

Хүүхдүүд.Анхааралтай уншигч зохиолчийн уншсан мөрийн ард нуугдаж буй сэтгэл санааг мэдэрдэг.

Багш аа.Ийм уншигч байх амархан гэж та бодож байна уу?

Хүүхдүүд.Анхааралтай уншигч байх хэцүү.

Багш аа.Үүний тулд юу хийх ёстой вэ?

Хүүхдүүд.Та номонд дуртай, анхааралтай уншиж, зохиолчийн сэтгэл санаа, дүрүүдэд хандах хандлагыг ойлгох хэрэгтэй.

Багш аа.Би яагаад энэ үгээр хичээлээ эхэлсэн гэж бодож байна вэ?

Хүүхдүүд.Өнөөдөр бид үг хэллэгээс гадна шугамын ард юу үлдэхийг ойлгохыг хичээх болно. Бид зохиолоос баатруудын сэтгэл хөдлөлийн байдал, тэдний үйлдлийг ойлгоход тусалдаг үгсийг олж сурахаас гадна түүхийн сэдвийг нээхэд туслах болно.

2. Мэдлэгийг шинэчлэх

Багш аа.Бид уран зохиолын уншлагын орноор аяллаа үргэлжлүүлж байна. Нүдээ аниад гартаа шидэт саваа байгаа гэж төсөөлөөд үз дээ, түүний тусламжтайгаар та том зүйлийг жижиг болгож, жижиг зүйлийг том болгож чадна. Савааны ид шидийн хүчийг туршиж үзээд нэг өгүүлбэрийг бүхэл бүтэн түүх болгон хувиргацгаая.

Багш аа.Бид ямар даалгавар хийх вэ?

Хүүхдүүд.Бид өгүүлбэрийг хэрхэн бүхэл бүтэн түүх болгон хувиргах талаар сурах болно.

Багш аа.Энэ нь юу гэсэн үг вэ?

Хүүхдүүд.Бид өгүүлбэрийг уншиж, мэдээллийг сонгож, богино текст бичнэ.

Багш аа.Та өгүүлбэрт юу ч нэмэх шаардлагагүй. Өгүүлбэрээс бүх мэдээллийг задлаарай, гэхдээ нэмэлт зүйл нэмж болохгүй, өөрийн талбайг бүү үүсгэ.

Багш аа.Өгүүлбэрийг уншина уу.

Саналыг самбар дээр бичсэн:

Далайчид илүү чанга инээж эхлэхэд хүү улайж, хүрэмээ тайлж, сармагчингийн араас шон руу гүйв.

Багш аа.Бүх үгс тодорхой байна уу? Маст гэдэг үгийн утгыг тайлбарла.

Слайд 3. (Машны зураг)

Хүүхдүүд. IN дарвуулт онгоцонд зориулсан өндөр, хүчтэй бэхлэгдсэн шон.

Багш аа.Ийм хөлөг онгоцны тавцан нь 15-20 метрийн өндөрт, өөрөөр хэлбэл 5-8 давхар байшингийн өндөрт өргөгдсөн байв. Дүүргүүд нь далбааг дэмждэг хөндлөвчтэй байв. Хөндлөвчнөөс хөндлөвч хүртэл сунгасан олон олс, олс шат байв.

Багш аа.Далайчид гэж хэн бэ?

Хүүхдүүд. Тэнгисийн цэргийн хүчинд алба хааж буй далайчин.

Багш аа.Бид түүхээ хаанаас эхлэх вэ? Үйл ажиллагаа хаана явагдаж болох вэ?

Хүүхдүүд.Усан онгоцон дээр. Хөлөг онгоцон дээр байна.

Багш аа.Манай түүхийн баатрууд хэн бэ?

Хүүхдүүд.Залуус аа, далайчид.

Багш аа.Далайчид юу хийсэн бэ?

Хүүхдүүд.Тэд хөлөг онгоцон дээр зогсож байв чанга инээв.

Багш аа.Хүү яаж байсан бэ?

Хүүхдүүд. Хүү хүрэмээ тайлаад дээшээ гарав.

Багш аа.Зохиогч хүүгийн үйлдлийг дүрслэхдээ ашигласан үгсийг уншина уу.

Хүүхдүүд.М хүү улайж, хүрэмээ тайлж, сармагчингийн араас шон руу гүйв.

Багш аа.Хүрэмийг тайлсан гэдэг үгийг тайлсан гэсэн үгээр сольж болох уу?

Хүүхдүүд. Энэ нь боломжтой, гэхдээ илүү нарийвчлалтай "шидсэн" гэсэн үг нь "шидсэн" гэдэг нь үйлдлийг хурдан гүйцэтгэх гэсэн үг юм.

Багш аа."Яарсан" гэдэг үгийг ижил утгатай үгээр солино уу.

Хүүхдүүд.Тэр гүйж, авирав.

Багш аа.Тэр яагаад сармагчингийн араас гүйсэнийг та хэлж чадах уу?

Хүүхдүүд.Үгүй ээ, бид үүнийг баттай мэдэхгүй. Гэхдээ ямар нэг зүйл болсон. Эцсийн эцэст "далайчид чанга инээж, хүү улайв." Энэ нь тэр уурлаж, бухимдсан гэсэн үг юм.

Багш аа.Цаг агаар ямар байсныг хэлж чадах уу?

Хүүхдүүд.Тийм ээ, учир нь зөвхөн цаг агаар сайхан үед далайчид тавцан дээр цуглардаг.

Багш аа.Одоо бидний хэлсэн бүх зүйлийг уялдаа холбоотой түүх болгон оруулъя.

Хүүхдүүд.Сайхан өдөр байлаа. Далайчид тавцан дээр зогсож байв. Ойролцоох сармагчин байсан. Бүгд хөгжилтэй байсан, далайчид чанга инээв. Гэнэт хүү хүрэмээ тайлж, сармагчингийн араас дээш авирав.

3. Хичээлийн сэдэв, зорилтыг боловсруулах

Багш аа.Бид яагаад энэ өгүүлбэрийг ашиглан түүхийг бичсэн гэж та бодож байна вэ?

Хүүхдүүд.Бид ийм өгүүлбэр агуулсан текстийг үзэх болно.

Багш аа.Түүхтэй танилцаж, баатруудтай холбоотой үйл явдал цаашид хэрхэн хөгжиж байгааг олж мэдмээр байна уу.

Хүүхдүүд.Сурах бичигт.

Багш аа.Сурах бичгийг нээнэ үү. 161 болон бүтээлийн гарчгийг уншина уу. Өгүүллийн зохиогч хэн бэ? Та Л.Н.Толстойн талаар юу мэдэх вэ?

4. Л.Н.Толстойн бүтээлүүдтэй танилцах

Слайд 4 (Толстойн хөрөг)

Лев Николаевич 1828 онд - бараг 200 жилийн өмнө төрсөн. Тэрээр бага насаа Ясная Поляна тосгонд өнгөрөөсөн. Толстойг 2 нас хүрээгүй байхад ээж нь нас баржээ. Толстой гурван ах, нэг эгчтэй байсан бөгөөд тэдний хүмүүжилд холын хамаатан садан байв.

Слайд 5 (Ясная Полянагийн зураг)

Тэр үед ядуу хүмүүсийн хүүхдүүд сурч чаддаггүй сургууль маш цөөхөн байсан; Лев Николаевич Ясная Поляна хотод сургууль нээж, хүүхдүүдэд зориулсан сурах бичиг бичиж, өөрөө заажээ.

Толстой 1910 онд нас баржээ. Тэрээр 82 насалж, бүх амьдралаа утга зохиолд зориулжээ. Түүний номууд олон хэлээр орчуулагдсан бөгөөд дэлхийн өнцөг булан бүрт уншдаг. Бүрэн бүтээлүүд - 90 боть!

Слайд 6.(Өрөөний дотоод засал чимэглэл)

Багш аа.Л.Н.Толстойн амьдарч, ажиллаж байсан өрөө ийм л харагдаж байв.

Багш аа.Та Л.Толстойн ямар ном уншсан бэ?

Слайд 7. (Номын үзэсгэлэн)

5. Тексттэй ажиллах

1) үгсийн сангийн ажил

Багш аа.Өгүүллийн гарчгийг уншина уу.

Багш аа."Үсрэх" гэдэг үг ямар утгатай вэ?

Слайд 8 (Толь бичгийн тайлбар)

Үгээр толь бичигт "үсрэх"биеийн хурдацтай хөдөлгөөн, дэмжлэгийн аль ч цэгээс түлхэлт гэж нэрлэдэг. Энэ бол зүгээр л үйлдэл.

Багш аа.Текстийн гарчигтай холбоотой үгсийг сонгоно уу.

Хүүхдүүд.Үсрэх, үсрэх.

2) багшийн текстийг анхлан унших

Багш үг хүртэл уншдаг «… Бүгд айсандаа хөшиж орхив..." Тэгээдзогсолт хийдэг.

"Таамаглалын сагс" техник

Багш аа.Дараа нь юу болохыг таахыг хичээцгээе? Хосоор ажиллах.

Хосоор ажиллах

Хүүхдүүд таамаглалаа илэрхийлдэг.Багш текстийг дуустал уншдаг.

Багш аа.Таны таамаг түүх дээрх үйл явдлуудтай давхцаж байсан уу? (Хүүхдийн мэдэгдэл)

Багш аа.Хүү яагаад үсрэлт хийсэн бэ? (хариулт хоёрдмол утгатай)

Хүүхдүүд.Аав нь хашгирч, хүү айж, айж, хурдан буухыг хүссэн ч буух боломжгүй байв.

Багш аа.Яагаад хүн бүрийн хариулт өөр өөр байдаг вэ?

Хүүхдүүд.Түүхэнд хандах хандлага өөр, хүн бүр ойлгодоггүй, бид мэдэхгүй.

Багш аа.Ямар асуудал байсан бэ? Бид ямар асуултанд хариулах ёстой вэ?

Хүүхдүүд.Хүү яагаад үсэрсэн бэ?

3) урлагийн бүтээл уншиж, дүн шинжилгээ хийх

Багш аа.Текст рүү буцъя. Өгүүллийн эхний догол мөрийг уншина уу. Энэ хэсэгт зохиолч бидэнд юу гэж хэлсэн бэ?

Хүүхдүүд.Цаг агаар сайхан байна, хүмүүс тавцан дээр цугларав.

Багш аа.Зохиолч яагаад цаг агаарын сайн сайхны тухай бидэнд хэлдэг вэ?

Хүүхдүүд.Эдгээр дэлгэрэнгүй мэдээлэл нь тавцан дээрх хүмүүсийн сэтгэл санааг ойлгоход тусална, хүмүүс аялалаас залхаж, шинэ туршлага олж авахыг хүсч байгаа тул тоглож буй сармагчинг харж байна.

Багш аа.Түүхийн гол баатруудыг нэрлэ.

Хүүхдүүд.Хөвгүүн, ахмад.

Багш аа.Х Толстой хүүгийн талаар юу гэж хэлсэн бэ? Текстээс үгээр дэмжээрэй.

Хүүхдүүд.Ахмадын хүү. Тэр 12 настай.

Багш аа.Сармагчин хөлөг онгоцон дээр хэрхэн гарч ирсэн бэ?

Хүүхдүүд.Усан онгоц дэлхийг тойрсон аялалаас буцаж байсан бөгөөд түүнийг халуун орны хаа нэгтээ авч явсан байх.

Багш аа.“Илүү их зөрүүтэй” гэдэг хэллэгийг та хэрхэн ойлгож байна вэ?

Хүүхдүүд.Тэр маш их тоглож, шуугиан дэгдээж, тоглож эхлэв.

Багш аа.

Багш аа.Сармагчин малгайгаар юу хийсэн бэ?

Хүүхдүүд.Тэр хүүгээсээ аваад урж эхлэв.

Багш аа.Хүү малгайгүй хоцрохдоо эхний хоёр минутад хэрхэн биеэ авч явсан бэ? Уншаад үз.

Слайд 9. (Хариултыг сонгоно уу)

Багш аа.Хүү яагаад сармагчингийн араас явсан юм бэ?Хариултыг сонгоно уу.

    тэр алдсан малгайгаа өрөвдөв;

    тэр сармагчинтай хүч чадал, авхаалж самбаагаараа өрсөлдөхийг хүссэн;

    далайчдын тохуурхалтаас ичиж, гомдов.

Багш аа.Хүүгийн зан байдал далайчдын зан араншинтай холбоотой юу?

Хүүхдүүд.Аавдаа захирагддаг далайчдын тохуурхлаас зайлсхийхийн тулд хүү сармагчинг дагаж явав.

Багш аа.Энэ үлгэрт гардаг хүүг та хэрхэн төсөөлж байсан бэ?Түүхийн баатрыг дүрслэхэд ямар үгс тохиромжтой вэ? Хамгийн чухал гэж үзсэнээ сонгоод сонголтоо тайлбарла.

Бүлгээр ажиллах. Үгсийг цаасан дээр бичсэн байдаг.

Слайд 10.(Хүүгийн шинж чанар)

    зориг

    болгоомжгүй байдал

    баатарлаг байдал

    тууралт

    сайрхаж байна

    шийдэмгий байдал

    бахархал

Багш аа. Тэгэхээр та баатарыг дүрслэхдээ ямар үг сонгосон бэ?

Хүүхдүүд сонгосон үгсийг уншиж, тайлбар өгнө.

1. Эр зориг– хулчгар хүн ийм өндөрт гарч аюулд өртөхгүй байх байсан.

2. Болгоомжгүй байдал- түүний мэдрэмж шалтгаанаас, шалтгаанаас дээгүүр байр суурь эзэлдэг байсан бөгөөд тэрээр өөрийн үйлдлүүдийг хянадаггүй, зөвхөн урам зоригоор удирддаг байв.

4. Тууралт- тэр үр дагаврын талаар огт бодоогүй.

5. ШийдвэрлэлХүү эргэлзсэнгүй, хөдөлгөөн нь хурдан байв: тэр нэг минутын дотор шонгийн оройд хүрэв.

6. Өөрийгөө хайрлах - доторхэрэв далайчдын шоолох нь түүнийг өдөөсөн бол хүү гомдсон, тэр

Тэр ахмадын хүү малгайгаа арчлаагүйдээ ичиж, сармагчинг тохуурхахыг зөвшөөрөв.

Багш аа.Бусдын сармагчингийн зан авир, хүүгийн зан араншинд хандах хандлага өөрчлөгдсөн үү? Энэ нь ямар үед болсон бэ? Уншаад үз.

Хүүхдүүд уншдаг еүгээр эхэлсэн текстийн хэсэг: "Гэхдээ хүү маш их сэтгэл хөдөлсөн"

Багш аа."Хүү догдолсон" гэсэн хэллэгийг та хэрхэн ойлгож байна вэ?

Хүүхдүүд.Би догдолж, сармагчингаас малгайгаа авахыг хүссэн тул зогсоож чадсангүй.

Багш аа.Та үүнийг өөрөөр яаж хэлэх вэ?

Хүүхдүүд.Сэтгэл хөдөлж, догдолж, урам зориг авч, догдолж, мартсан

Багш аа.Зохиогч хүүгийн үйлдлийг дүрслэхдээ ямар үг, үйлдлүүдийг ашигласанд анхаарлаа хандуулаарай.

Хүүхдүүд.Тэр хашгирч, авирч, авирч, догдолж, урам зоригоо харуулсан, зогссон, шидсэн, гишгэсэн, харсан, ганхсан, савласан, үсэрсэн.

Багш аа.Малгай өлгөгдсөн тулгуураас хөндлөвчний төгсгөл хүртэл ямар зайтай байсан бэ?

Хүүхдүүд.Хоёр аршин

Багш аа.Аршин гэж юу вэ?

Хүүхдүүд.Аршин бол метр хүрэхгүй эртний уртын хэмжүүр юм.

Багш аа.Зохиогч хүүгийн амь насанд аюул заналхийлж байгааг ямар үгээр илэрхийлсэн бэ? Ишлэлүүдийг уншина уу.

Хүүхдүүд.Бүгд айсандаа хөшиж орхив. Гэнэт хүмүүсийн дунд хэн нэгэн айсандаа амьсгал хураав. Хүү энэ хашгираанаас ухаан орж доош харан ганхав.

Багш аа.Баатар нь ахмад байдаг текстийн хэсгийг олж, дахин уншина уу.

Хүүхдүүд үгээр эхэлсэн текстийн хэсгийг уншдаг: "Энэ үед хөлөг онгоцны ахмад, хүүгийн аав бүхээгээс гарч ирэв."

Багш аа.Ахлагч хүү рүү онилж, "Би чамайг буудна!" гэж хашгирахдаа зөв гэж бодож байна уу? Магадгүй та зүгээр л "Ус руу үсэр!" гэж хашгирах ёстой байсан болов уу?

Хүүхдүүд.Аавын шийдэмгий бөгөөд заналхийлсэн хашгирах нь "Би чамайг буудна!" дээш өргөгдсөн буу нь хүүг дуулгавартай дагаж, эргэлзэлгүйгээр ус руу үсрэв. Ахмадын аливаа шийдэмгий, зөөлөн байдал нь хүүгийнхээ үхэлд хүргэж болзошгүй юм.

Багш аа.Текстээс ахмадын зан байдлыг дүрсэлсэн үгсийг олоорой.

Хүүхдүүд.Гарч ирсэн, үүрч, харсан, шууд онилж, хашгирч, хашгирч, харсан, зугтсан, уйлсан.

Багш аа.Ахмад ямар чанаруудтай байсан бэ?

Бүлгээр ажиллах.

Хүүхдүүд цаасан дээр чанаруудыг бичээд дараа нь уншдаг.

Хүүхдүүд.Авьяаслаг, шийдэмгий, айдасгүй, тэсвэр хатуужилтай, хүнд хэцүү нөхцөлд хэрхэн шийдвэр гаргахаа мэддэг, хүнд хэцүү нөхцөл байдалд төөрөлдөж чаддаггүй, өөртөө итгэлтэй байдаг.

Багш аа.Ахмад яагаад уйлж, бүхээг рүүгээ гүйж ирснийг бодоорой?

Хүүхдүүд.Би тэднийг нулимсыг нь хараасай гэж хүсээгүй. Би хүчтэй цочролыг мэдэрч, хүүгээсээ маш их айсан.

Багш аа.Цинквейн (бүтээлч зохиолын нэг төрөл, таван мөрт холбогоогүй шүлэг) бичиж сэтгэгдлээ илэрхийлэхийг хичээцгээе.

Багш аа.Синквинийг эмхэтгэх схемийг эргэн санацгаая.

Слайд 11. (Syncwine зурах төлөвлөгөө)

1 мөр - сэдэв нэг үгээс бүрддэг - нэр үг.

2 мөр сэдвийн тайлбар хоёр үгээс бүрдэнэ нэр үг.

3-р мөрөнд - сэдвийн хүрээнд хийсэн үйлдлийн тайлбар үйл үг гэсэн гурван үгээс бүрддэг.

4-р мөр - сэдэвт хандах хандлага - дөрвөн үгтэй хэллэг.

5-р мөр – сэдвийн нэрийн синоним – нэг нэр үг.

Бүлгийн ажил

Хүүхдүүд синквин хийж, хамтдаа ажиллаж, дараа нь тайлан гаргах. (Нэг оюутан эсвэл бүхэл бүтэн бүлэг унших боломжтой)

1-р бүлэг - сармагчингийн тухай

2-р бүлэг - хүүгийн тухай

3-р бүлэг - ахмадын тухай

4) чимэглэлтэй ажиллах.

Багш аа.Зураг дээр юу харагдаж байна вэ? Текстээс эдгээр дүрслэлд тохирох хэсгүүдийг олоорой.

Слайд 12.

Тэр хөлөг онгоцны ахмадын хүү 12 настай хүү рүү үсэрч, малгайг нь урж,

Тэр үүнийг өмсөж, хурдан шигүү мөхлөгт авирав. Бүгд инээлдсэн ч хүү малгайгүй, инээх, уйлахаа мэдэхгүй үлджээ.

Слайд 13.

Гэнэт хүмүүсийн дунд хэн нэгэн айсандаа амьсгал хураав. Хүү энэ хашгираанаас ухаан орж доош харан ганхав.

Слайд 14.

Тэрээр хүүгээ шон дээр хараад, тэр даруй хүүгээ онилж, хашгирав: "Усан руу! одоо ус руу үсэр! Би чамайг буудна!"

Багш аа.Энэ түүхийг яагаад "Үсрэлт" гэж нэрлэсэн гэж та бодож байна вэ? Л.Толстой “үсрэх” гэдэг үгэнд ямар утгатай вэ?

Хүүхдүүд. Энэ бол хүү эцгийнхээ зарлигийг сонсоод хийсэн үйлдэл юм; тэр амийг нь аварч, эцгийгээ уй гашуугаас аварсан.

Багш аа.Үсрэлт ямар үүрэг гүйцэтгэсэн бэ?

Хүүхдүүд.Үсрэлт нь хүүгийн амийг аварчээ, үсрэлт нь аавынхаа зарлигийг сонсоод хүүгийн хийсэн үйлдэл, ямар ч гайгүй, өөрийгөө татаж, бүлэглэж чадсан. Амиа аварч, аавынхаа хүүг алдсаны харууслыг хэлтрүүлсэн.

5) зүйр цэцэн үгтэй ажиллах

Багш аа.Л.Н.Толстойн "Үсрэлт" өгүүллэгт ямар зүйр үг тохирох вэ? Сонголтоо тайлбарлана уу. Та хосоороо ажиллах болно.

Хосоор ажиллах.

Хүүхдүүд зүйр цэцэн үгсийг ярилцаж, тохирохыг нь сонгож, сонголтоо зөвтгөнө.

Слайд 15. (Сургаалт үгс)

Хүүгээ зоригтой гэж аав нь бахархдаг.

Хөдөлмөрийн тэжээл, ус.

Нэг толгой сайн, харин хоёр нь дээр.

Зоригтой үйлдэл бол авралын тал юм.

Багш аа.Ажлын санаа нь юу вэ? Зохиолч яагаад бидэнд энэ түүхийг хэлсэн бэ?

Хүүхдүүд.Энэхүү түүх нь айдсыг даван туулах, хүнд хэцүү нөхцөл байдалд хурдан шийдвэр гаргах, учир нь амьдрал үүнээс шалтгаалж, яаруу үйлдэл хийхгүй байхыг зааж, өөрийгөө болон сэтгэл хөдлөлөө удирдахыг заадаг.

6. Тусгал

Слайд 16. (Өгүүлбэрийг дуусгах)

1 . Өнөөдөр хичээл дээр би олж мэдсэн ...

2. Хичээлийн үеэр би гайхсан ...

3. Хичээл дээр надад хэцүү байсан...

4. Би туслахыг хүссэн...

5. Өнөөдөр би худалдаж авсан ...

Хүүхдүүд нэг хэллэг сонгоод хариултыг зохиодог

Багш аа.Таны ширээн дээр завины зураг байна. Усан онгоцны далбааг зурцгаая.

Үүнийг хийхийн тулд та хичээл дээрээ хийсэн ажлаа дүгнэх хэрэгтэй.

    Маш сайн ажиллаж, бүх зүйлийг ойлгосон - ногоон дарвуул

    Энэ нь сайн ажилласан, гэхдээ асуултууд байсаар байв - шар дарвуул.

    Би юу ч ойлгосонгүй, шинэ зүйл сураагүй - цэнхэр дарвуул.

Багш аа.Хичээл дууслаа. Маш сайн ажиллаж, нөхдөдөө тусалсанд баярлалаа.

Ашигласан уран зохиол

1. Хүргэлт http://ja-rastu.ru/uploads/posts/2012-07/1342020576_leto22.jpg

2. Чуракова Н.А.“Уран зохиолын уншлага. 2-р анги." М.: Академийн ном/Сурах бичиг, 2013 он.

3. Захарова В.В., Серова М.В. “Н.А.Чураковагийн сурах бичигт зориулсан уран зохиолын уншлагын хичээл. 2-р анги" Москва: "Вако", 2012 он.

4. Шумакова Н. Б. редакторласан. Хичээл - бага сургуулийн судалгаа. орос хэл. Уран зохиолын уншлага." М.: Боловсрол, 2014 он.

5. Хичээлийн хөгжилБывшева Жанна Алексеевнс

Сэдэв. Л.Н. Толстой "Үсрэх"

Зорилго:

    Л.Н.-ийн ажилтай танилцаж үргэлжлүүлээрэй. Толстой.

    Зохиол дахь зөрчилдөөний сэтгэл зүйн мөн чанарыг илчил.

    Уран зохиолын баатруудын үйл ажиллагаанд дүн шинжилгээ хийх, тэдний сэдлийг харах чадварыг сайжруулах, гол зүйл, шалтгааныг тодруулах, нотлох чадварыг хөгжүүлэх.

    Чөлөөтэй, ухамсартай, илэрхийлэлтэй унших чадварыг бий болгох.

    Бүтээлч төсөөлөл, сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл, oүгсийн санг баяжуулж, ярианы хөгжлийг дэмжинэ.

    Хүнийг өрөвдөх сэтгэл, энэрэн нигүүлсэхүй, үйлдлээ хариуцах мэдрэмжийг төлөвшүүлэх.

Төлөвлөсөн үр дүн:

Сэдэв: уншсан зүйлдээ хандах хандлагыг илэрхийлэх, гуйвуулахгүйгээр, ухамсартайгаар чангаар уншиж сурах болно; ажлын агуулгыг урьдчилан таамаглах; Л.Н.Толстойн бүтээлүүдийг жагсаах; уншсан зүйлийнхээ гол утгыг ойлгох; ажилд шаардлагатай мэдээллийг олох.

Салбар хоорондын.

Танин мэдэхүйн : багшийн асуултанд үндэслэн уран зохиолын текстэд дүн шинжилгээ хийх, ажлын гол санааг тодорхойлох, хамтарсан хамтын үйл ажиллагаанд нэгтгэх түвшинд томъёолох, бүтээл дэх дүрүүдийн зан байдлыг тодорхойлох;

зохицуулалт: Санал болгож буй даалгаврын дүн шинжилгээнд үндэслэн хичээлийн сэдэв, боловсролын зорилгыг томъёолох, даалгаврын дагуу унших, амжилттай ажилд эерэг хандлагын утга, зорилгыг ойлгох, хичээл дээр хийсэн ажлаа дүгнэх;

харилцах чадвартай : бүлэгт ажиллах дүрмийг ойлгох (хариуцлага хуваарилах, хамтарсан үйл ажиллагааны талаар тохиролцох).

Хувийн : багшийн удирдлаган дор бүтээлийн баатруудын болон өөрсдийнхөө үйлдлийг үнэлэх, Л.Н.Толстойн бүтээлүүдийг сонирхох.

Тоног төхөөрөмж:

"Уран зохиолын уншлага" сурах бичиг, зохиолч Л.Ф. Климанова, В.Г. Горецкий

Зохиолчийн хөрөг, түүний номууд.

Компьютер, проектор (хичээлийн танилцуулга)

С.И.Ожеговын тайлбар толь бичиг.

Хичээлийн явц.

I Зохион байгуулалтын мөч.

    Сэтгэл хөдлөлийн байдал.

Бид ухаантай! Бид нөхөрсөг!

Бид анхааралтай байна!

Бид хичээнгүй!

Бид мундаг оюутнууд.

Бид амжилтанд хүрнэ!

    Сурах сэдэл.

Багш аа.

Энэ илэрхийллийн утгыг та хэрхэн ойлгож байна вэ?

(Слайд 3)

Уншигч хүн үхэхээсээ өмнө мянган амьдралаар амьдардаг.

Хэзээ ч уншдаггүй хүн ганц л зүйлийг мэдэрдэг.

Оюутнууд .

Хүн уншихдаа тухайн бүтээлийн баатруудын хамт бүхий л үйл явдал, адал явдлыг хамтдаа туулдаг. Уншигч баатруудтай хамт аялах боломжтой. Тэр бүтээлийн баатрын оронд өөрийгөө төсөөлж, түүнтэй хамт баярлаж, гуниглаж, амьдралаар амьдарч чадна.

ІІ. Гэрийн даалгавраа шалгаж байна.

    Багш:

Өмнөх хичээл дээр бид ямар түүхийн гэрч болсон бэ?

Оюутнууд :

Бид Л.Н.Толстойн "Акул" түүхтэй танилцсан.

    Л.Н.Толстойн "Акул" өгүүллэгт зориулсан чимэглэл. Оюутнууд өөрсдийн зурсан зургуудыг дагалдаж, уг ажлыг дуусгасан түүхийн хэсгүүдийг дахин ярьж өгдөг.

    Л.Н.Толстойн "Акул" бүтээлийг оюутнуудын дахин өгүүлэх.

I ІІ .Анхан шатны мэдлэгийг шинэчлэх. Хичээлийн сэдвийг тодорхойлох.

Багш:

Мэдэгдэж байгаадчи хүсч байна уудүрсэлсэн хүнсхөрөг дээрх th? (Слайд4)

Оюутнууд:

Хөрөг нь Лев Николаевич Толстойг дүрсэлсэн байдаг.

Багш:

Лев Николаевич Толстойн тухай юу мэддэгээ санаж байна уу?

Оюутнууд:

Лев Толстой бол Оросын алдартай зохиолч юм. Ясная Поляна эдлэнд амьдардаг байсан. Тэрээр насанд хүрэгчид болон хүүхдүүдэд зориулж бичсэн. Өөрийн эдлэнд хөдөөгийн хүүхдүүдэд зориулсан сургууль нээж, өөрөө заажээ. Тэрээр хүүхдүүдэд зориулсан сургамжит олон үлгэр, үлгэр зохиож, Толстойн далайгаар аялж, ажиглалтдаа үндэслэн хэд хэдэн өгүүллэг бичсэн.

Багш:

Л.Н. Та Толстойг уншсан уу?

Оюутнууд. Л.Н.Толстой “Филиппок”, “Хоёр нөхөр”, “Жакдав ба сав”, “Хэрээм ба чоно”, “Акул”, “Мурзага”, “Яс”, “Арслан ба нохой” зэрэг өгүүллэгүүдийг бичсэн.

Багш аа.

Та ямар бүтээлийн чимэглэлийг хардаг вэ? (Слайд 5, 6)

Оюутнууд .

- “Акул”, “Мурзага”, “Яс”, “Арслан ба нохой”

Багш аа.

Оюутнууд.

Өнөөдөр бид Л.Н.-ийн бүтээлтэй танилцах болно. Толстой.

Багш аа.

Үсгүүдээс үг бүтээ. Энэ нь бидний өнөөдрийн танилцах ажлын нэр байх болно. (Слайд 7)

Оюутнууд.

Үсрэх.

Багш аа.

Энэ үгийн утгыг тайлбарлаүсрэх . Үсрэлтийн төрлүүд юу вэ?

Оюутнууд.

Үсрэх нь тулгуураас хурдан түлхэж өөр газар руу шилжих явдал юм. Олсоор харайх, урт харайлт, өндрийн харайлт, цанаар харайх, шумбах самбар, шүхрээр харайх зэрэг төрлүүд байдаг.

IV . Биеийн тамирын минут .

Нэг, хоёр, гурав, дөрөв, тав!
Үсрээд харайцгаая! (Газар дээрээ үсрэх.)

Баруун тал нь нугалав. (Биеийг зүүн, баруун тийш хазайлгана.)

Нэг, хоёр, гурав.

Зүүн тал нь нугалав.

Нэг, хоёр, гурав.

Одоо гараа өргөцгөөе (Гараа өргө.)

Тэгээд бид үүлэнд хүрэх болно.

Гараа дээш, доошоо гар

Гараа дээш, доошоо гар.

Тэд тэднийг хөнгөхөн татав.

Бид хурдан гараа сольсон!

Бид өнөөдөр уйдахгүй. (Нэг шулуун гараа дээшээ, нөгөө гараа доошлуул, гараа хөдөлгөх.)

алгаа ташиж суугаад:

Доош - алгадах, дээш - алгадах.

Бид хөл, гараа сунгаж,

Энэ нь сайн байх болно гэдгийг бид баттай мэдэж байна. (Хөлсөж, толгой дээрээ гараа алгадах.)

Бид толгойгоо эргүүлж, эргүүлж,

Хүзүүгээ сунга (Толгойгоо баруун, зүүн тийш эргүүл.)Зогс!

В .Шалгалт өгөх бэлтгэл ажил

    Яриа халаах . Хэл эргүүлэгч дээр ажиллаж байна .(Слайд 8)

(Өөр өөр хурдаар унш.)

Усан онгоц нь карамель ачсан,
хөлөг онгоц газар унасан
Тэгээд гурван долоо хоногийн турш далайчид
хагарсан карамель идсэн.

    Оньсого дээр ажиллаж байна.

Энэ нь давстай ус агуулдаг.
Усан онгоцууд усан дээр хөвж,
Долгион, задгай агаарт салхи,
Цахлайнууд эргэлдэж байна….(далайн)

    Зүйр цэцэн үг, үг зохиох. ( Слайд 9, 10)

Үг: далбаат завь, тавцан, ахмад, далайчид, хүү, шигүү мөхлөг, малгай.

Сургаалт үг. Далай зоригтой, чадварлаг хүмүүст хайртай.

    Бүтээлийн агуулгыг урьдчилан таамаглах .

Багш аа.

- Хэлний мушгиа, оньсого, зүйр цэцэн үг, үүссэн үгсийг холбохын тулд ямар сэдвийг ашиглаж болох вэ? Шинэ бүтээлийн үйл явдлууд хаана өрнөх вэ?

Оюутнууд.

Эдгээр үг, зүйр цэцэн үгс нь далай тэнгис, хөлөг онгоцтой холбоотой байдаг. Энэ нь далайд үйл явдал дахин болно гэсэн үг юм. ( Слайд 11)

Багш аа.

Өгүүллийн гарчгийг уншина уу. Үүний тулд зургуудыг үзээрэй. Гарчиг болон дүрслэл дээр үндэслэн өгүүллэг юуны тухай болохыг тодорхойл. (Слайд 12)

Оюутнууд

(Хүү хөвгүүн хөлөг онгоцон дээр явж байсан байх. Малгай нь хөндлөвчийг мөргөсөн. Салхинд хийссэн байх. Хүү авах гэж оролдсон тул үсрэхээс өөр аргагүй болсон.)

VI . Шинэ материал сурах.

    Тайлбар толь бичгийн ажил . ( Слайд 13)

Багш аа.

Шинэ бүтээл дээр та уншихад хэцүү эсвэл танил бус үгстэй тулгарах болно. Тэднийг унш. Үл мэдэгдэх үгсийн утгын тайлбарыг хаанаас олох вэ?

Оюутнууд.

Үгийн утгын тайлбарыг тайлбар толь бичгээс олж болно.

Багш аа.

Та эдгээр үгсийн алийг нь өөрөө тайлбарлаж чадах вэ?

Оюутнууд.

Byl гэдэг үг нь үнэхээр болсон үйл явдлуудыг илэрхийлдэг.

Багш аа.

Үгсийн утгыг толь бичгээс олооройшигүү мөхлөгт , аршин , кабин, урам зориг

(Толь бичигтэй ажиллах)

Оюутнууд.

( Маст - хөлөг онгоцны дарвуулт онгоцонд зориулсан өндөр тулгуур.Аршин - 71 см-тэй тэнцэх уртын эртний хэмжүүр.Бүхээг - хөлөг онгоцон дээр тусдаа амьдрах байр.Урам зориг - урам зориг, сэтгэлийн хөөрөл.)

Багш аа.

Усан онгоцыг хар. Энэ хөлөг онгоцны тавцан нь чулуу шиг хатуу модоор хийгдсэн байв. шонгууд -хөлөг онгоцны өндөр баганатавцангаас дээш 15 - 25 метр өндөрт өргөгдсөн, өөрөөр хэлбэл. 5 давхар байшингийн өндөр байв. Асаалттайтулгуурууд - далбааг бэхэлсэн хөндлөвч. Хөндлөвчнөөс хөндлөвч хүртэл сунгасан олон олс, олс шат байдаг

    Багшийн үлгэр уншиж, хүчирхэг сурагчдын уншлагатай хослуулсан.

    Анхан шатны уншлагын шалгалт .
    Багш аа
    .

Танд түүх таалагдсан уу?

Бүтээлийн баатрууд хэн бэ?

Оюутнууд.

Хүү, ахмад, сармагчин.

Багш аа.
- Аль ангиуд хамгийн их стресстүүлсэн бэ?

Оюутнууд.

- Хүү байхдаашонг шидээд хөндлөвч рүү оров. Ухаан орж ирээд ямар өндөр байгааг хараад ганхаж орхив. Ахмад хүүг харай, буудна гэж хашгирах үед.

Багш аа.

Түүхийг сонсоход ямар сэтгэгдэл төрсөн бэ?

Оюутнууд сэтгэгдлээ хуваалцлаа.

    Асуудалтай нөхцөл байдлыг бий болгох.

Багш аа.

- Хүү яагаад үсрэлт хийсэн бэ?Оюутнууд өөрсдийн таамаглалыг илэрхийлэх.

Сармагчингаас болж, малгайнаас болж, эцгийнхээ сүрдүүлгээс, айсандаа гэх мэт.

    Оюутнуудын бүтээлийг унших.

    Ажлын агуулга дээр ажиллах.

Багш аа.

-- Зохиолын гол дүр бол хүү юм. Хүү яаж хөлөг онгоцонд суусан бэ?

Оюутнууд.

Хүү нь хөлөг онгоцны ахмадын хүү юм. Ахмад хүүгээ дагуулан аялалд гарчээ.

Багш аа.

Усан онгоцон дээрх сармагчин хаана байсан бэ?

Оюутнууд.

Усан онгоц дэлхийг тойрсон аялалаас буцаж байсан бөгөөд түүнийг халуун орны хаа нэгтээ авч явсан байх.

Багш аа.

"Илүү их ялгаатай" гэсэн хэллэгийг хэрхэн ойлгох вэ?

Оюутнууд.

Энэ нь тэр мушгиж, улам бүр үсэрсэн гэсэн үг юм.

Багш аа.

Хүү яагаад хөлөг онгоцны тулгуур дээр авирав?

Оюутнууд.

Сармагчин толгойноос нь малгайгаа урж, өмсөж, хурдан шигүү мөхлөгт авирав. Тэгээд бүгд инээж эхлэв.

Багш аа.

Хүү сармагчинг хөөхөд тавцан дээрх хүмүүс анх хэрхэн хүлээж авсан бэ?

Оюутнууд.

Эхэндээ хүмүүс инээж, дараа нь айсан.

Багш аа.

Хүү юу ухаан орсон бэ?

Оюутнууд.

Тавцан дээр байгаа хэн нэгэн чангаар амьсгалав. Хүү доошоо хараад айв.

Багш аа.

Ахлагч нөхцөл байдлыг хараад юу хийсэн бэ?

Оюутнууд.

АхмадБи андуурсангүй, шигшүүрийг хурдан үнэлэвгэж хашгирав: « Ус руу! одоо ус руу үсэр! Үсэр, эсвэл чамайг буудна!.. Нэг, хоёр…»

Багш аа.

Хүүг хэрхэн аварсан бэ?

Оюутнууд.

Далайчид далай руу үсэрч, хүүг хөлөг онгоцонд суулгав.

7. Ажлын дүн шинжилгээ. Бүлгээр ажиллах.

Багш аа.

Түүхийн туршид хүмүүсийн зан байдлыг дагаж мөрдье. Тэдний зан авирыг тодорхойлъё.

(Залуус гурван бүлэгт хуваагдана. Эхний бүлэгт тавцан дээрх хүмүүсийн зан байдлын тухай өгүүлбэр олох даалгавар өгнө. Хоёр дахь бүлэгт хүүгийн зан байдлын тухай, гуравдугаар бүлэгт ахмадын тухай. Оюутнууд уншина. даалгаварт тохирсон өгүүлбэрүүдийг гаргаж, дүрүүдийн зан төлөвт дүн шинжилгээ хийх.

1-р бүлэг

- Хүмүүс эхлээд сармагчингийн зан авир, хүүгийн араатан амьтанд ямар хариу үйлдэл үзүүлэхийг хараад хөгжилтэй байсан. Юу болохыг хэн ч төсөөлөөгүй. Дараа нь тэд сандарч, айж эхлэв. Хүүг ус руу үсрэх үед далайчны хөвгүүд ямар ч эргэлзээгүйгээр түүнийг аврахаар яаравчлав. Томчууд хүүг шоолж инээх хэрэггүй, хүүг зогсоох ёстой байсан.

2-р бүлэг:

Хүү эхэндээ эргэлзэв. Тэд өөрийг нь шоолж байгаад гомдсон хүү өөрт нь заналхийлсэн аюулын талаар огт бодоогүй. Тэр сэтгэл хөдөлсөн. Хөндлөвчний ирмэг дээр өөрийгөө олж, тавцангаас айсан дууг сонсоод хүү бас айж, юу хийхээ ойлгосонгүй.

Хүү халуун ууртай,бодлогогүй, зоригтой, бардам, нэр төрөө хамгаалах гэж оролдсон. ПХүүгийн ааш авир нь тавцан дээрх хүмүүсийн зан араншинтай шууд холбоотой: хүү нь ахмадын хүү учраас далайчдын тохуурхахаас зайлсхийхийн тулд сармагчингийн араас авирч, бүгд түүнийг шоолж байв.

Багш аа.

Хүү юу үсэрсэн бэ?

Оюутнууд.

Аавын хашгирах нь хөлөг онгоцны ахмадын тушаалыг эргэлзээгүй, тэр даруй биелүүлдэг гэдгийг тэмдэглэх нь зүйтэй)

3-р бүлэг:

- Аав нь гайгүй байсан тул нөхцөл байдлыг хурдан үнэлж, зөв ​​шийдвэр гаргасан. Хүүгээ аврагдсаныг мэдээд тэрээр нулимс дуслуулжээ. Үүнийг хэн ч харахгүйн тулд тэр бүхээгт гүйв.

Ахмад бол хүчирхэг, шийдэмгий, хүүгээ хайрладаг хүн юм.

Багш аа.

Ахмад яагаад уйлсан гэж та бодож байна вэ?

Оюутнууд.

Тэр маш их айсанминий хүүгийн төлөө.

8. Зүйр цэцэн үгтэй ажиллах.

Багш аа.

Бүлэг бүр 3 зүйр цэцэн үгээс далайчин, хөвгүүн, ахмадын зан төлөвт тохирсон үгсийг сонгоно (Слайд 14).

1. Усан онгоцон дээр хийсэн бүх зүйл хурдан хийгддэг (Далайчид)

2. Ахмад хөлөг онгоцныхоо хурдаас илүү хурдан сэтгэх ёстой. (Ахмад)

3. Хүн бүр өөрийн нэр төрийг эрхэмлэдэг (Хүү).

VIII .Ерөнхий ойлголт.

    Туршилтын даалгавар: . (Даалгаврын текстийг оюутан бүрт хэвлэсэн болно.)

A) Түүхийн баатрыг дүрслэхэд ямар үгс тохиромжтой вэ? Хамгийн чухал гэж үзсэнээ сонгоод сонголтоо тайлбарла.

Эр зориг, өөрийгөө сорих хүсэл,хүүгийн урам зориг , нэр төрөө хамгаалах хүсэл , зөрүүд байдал, өөрийгөө харуулах хүсэл, тэнэглэл,ахмадын хүү гэдгээ батлах хүсэл

б) Хүүг үсрэлт хийхэд юу нөлөөлсөн бэ? Зөв сонголтын доогуур зур.

Хүү алдсан малгайгаа өрөвдөв;
-Тэр сармагчинтай хүч чадал, авхаалж самбаагаа уралдуулахыг хүссэн.
- Далайчдын инээдэнд тэр гомдсон мэт санагдав. Өөрийн нэр төрөө хамгаалах хүсэл

(Үр дүнг шалгаж байна

    Туршилтын даалгаврын биелэлтийг шалгах.

3. Өгүүллийн гарчиг дээр ажилла. Багш аа.

Оюутнууд.

Хүү тавцан дээр унаж үхэх боломжтой байсан.

Багш аа.
- Зохиолч бүтээлээ яагаад “Үсрэх” гэж нэрлэсэн бэ?

Оюутнууд.
- Үсрэлт нь хүүгийн амийг аварсан, үсрэлт нь хүүгийн хийсэн үйлдэл юм. Эцгийнхээ тушаалыг сонсоод тэрээр өөрийгөө нэгтгэж, бүлэглэж чадсангүй. Хүү амийг нь аварч, аавыгаа хүүгээ алдсан уй гашуунаас нь хэлтрүүлсэн.
Багш аа.

Хүүгийн аав нь айдас, шийдэмгий ангал руу агшин зуур унах мэт үсрэлт хийдэг бөгөөд магадгүй түүний "үсрэлт" нь бүр ч аймшигтай байх болно, учир нь тэр аав нь хүүгийнхээ төлөө хариуцлага хүлээдэг.

IX . Тусгал Багш аа.

Та баатарт ямар хандлагатай байдаг вэ?
Оюутнууд бие даан бодож, хүүгийн зан чанарын талаар хувийн үнэлгээ өгөх.
Багш аа.

Энэ байдлаас зайлсхийх боломжтой байсан уу?

Оюутнууд.

Тийм ээ, хэрэв томчууд хүүг цаг тухайд нь зогсоож, энэ инээдтэй мэт санагдах нөхцөл байдлаас юу гарахыг урьдчилан таамагласан бол.

Багш аа.
- Зохиолч яагаад энэ түүхийг бичсэн бэ? Энэ бүтээлийн санаа юу вэ? Тэр бидэнд юу заадаг вэ?
Оюутнууд.

Л.Н. Энэ түүхийн жишээг ашиглан Толстой бидэнд яаруу үйлдэл хийхгүй байхыг, өөрийгөө, сэтгэл хөдлөлөө хянаж сурахыг, ийм нөхцөл байдал үүсэхгүйн тулд тохуурхахыг анзаарахгүй байхыг заадаг.

X . Дүгнэж байна. Багш аа.

Бид өнөөдөр ямар бүтээл дээр ажилласан бэ, зохиогч нь хэн бэ?

оюутнууд.

Оюутнууд.

Өнөөдөр бид Л.Н.Толстойн "Үсрэлт" өгүүллэгтэй танилцлаа.

Багш аа.
- Энэ ажил биднийг юу гэж бодсон бэ?
Оюутнууд.

Ямар ч нөхцөл байдлаас гарах гарц байдаг, тэр ч байтугай хамгийн хэцүү, та зүгээр л өөрийгөө нэгтгэж, зөв ​​шийдлийг олох хэрэгтэй.

Багш аа.
-Тэгэхээр хүн бүр түүхээс өөрөө авч болно гэж үү? (Эсвэл: та өөртөө ямар дүгнэлт хийх вэ?)
-Бид өмнөө тавьсан даалгавраа биелүүлсэн гэж бодож байна уу?
(Оюутнууд өөрсдийн ажлыг үнэлдэг.)

XI . Гэрийн даалгавар. (Слайд 15)

Бүтээлч даалгавар.
Түүхийг дахин уншиж, ахмад, хүү эсвэл далайчдын аль нэгний нэрийн өмнөөс дахин ярь (заавал биш). Дахин ярихдаа гол анхаарлаа үйл явдалд төдийгүй дүрүүдийн мэдрэмж, туршлагыг дамжуулахад анхаарах хэрэгтэй.

Лев Толстойн "Үсрэлт" түүхийг зургаар уншина уу


Зургуудыг томруулсан

Үсрэх

Нэг хөлөг онгоц дэлхийг тойрч, гэртээ буцаж ирэв. Цаг агаар тайван, бүх хүмүүс тавцан дээр байв. Хүмүүсийн дунд нэгэн том сармагчин эргэлдэж, хүмүүсийг зугаацуулж байв. Энэ сармагчин бужигнаж, үсэрч, инээдтэй царай гаргаж, хүмүүсийг дуурайж, тэд өөрийг нь зугаацуулж байгааг мэдэж байгаа нь илт байсан тул тэр бүр зөрчилдөж байв.

Тэр хөлөг онгоцны ахмадын хүү 12 настай хүү рүү үсрэн гарч, толгойноос нь малгайгаа урж, өмсөж, шон дээр хурдан авирав. Бүгд инээлдсэн ч хүү малгайгүй, инээх, уйлахаа мэдэхгүй үлджээ.

Сармагчин шонгийн эхний хөндлөвч дээр суугаад малгайгаа тайлж, шүд, сарвуугаараа урж эхлэв. Тэр хүүг шоолж, түүн рүү чиглүүлж, өөдөөс нь царай гаргаж байгаа бололтой. Хүү түүнийг айлган сүрдүүлж, хашгирсан ч тэр бүр ууртай малгайгаа урж орхив.

Далайчид илүү чанга инээж эхлэхэд хүү улайж, хүрэмээ тайлж, сармагчингийн араас шон руу гүйв. Нэг минутын дотор тэр олсоор эхний хөндлөвч рүү авирав; Харин сармагчин яг тэр мөчид түүний бодсончлон түүнээс ч илүү авхаалжтай, хурдан байдаг
малгайгаа шүүрэн авч, бүр дээш авирав.

Тиймээс чи намайг орхихгүй! - гэж хүү хашгирч, дээш авирлаа.
Сармагчин түүнийг дахин дуудаж, улам дээш авирсан боловч хүү аль хэдийн урам зоригдоо автаж, хоцрогдсонгүй. Ингээд сармагчин хүү хоёр нэг минутын дотор хамгийн оргилд хүрчээ.

Хамгийн орой дээр сармагчин бүхэл бүтэн уртаашаа сунгаж, арын гараараа олс барьж, малгайгаа сүүлчийн хөндлөвчний ирмэг дээр өлгөж, шигүү мөхлөгт авирч, тэндээс мушгиж, шүдээ харуулав. мөн баярлав.
Малгай өлгөөтэй хөндлөвчний үзүүр хүртэл хоёр аршин байсан тул олс, шонг суллахаас өөрөөр авах боломжгүй байв.
Гэвч хүү маш их догдолж эхлэв. Тэр шонг унагаад хөндлөвч дээр гишгэв. Тавцан дээрх бүх хүмүүс сармагчин, ахмадын хүү хоёрын юу хийж байгааг хараад инээв; гэвч тэд түүнийг олсноос салж, хөндлөвч дээр гишгэж, гараа сэгсэрч байхыг хараад бүгд айсандаа хөшиж орхив.
Түүнд бүдрэх л үлдлээ, тэгвэл тэр тавцан дээр эвдэрч сүйдэх байсан. Тэр бүдэрч унааагүй ч хөндлөвчний ирмэг дээр хүрч, малгайгаа авсан байсан ч түүнд эргэж, шон руу явахад хэцүү байх байсан. Бүгд түүн рүү чимээгүйхэн харж, юу болохыг харахыг хүлээж байв.

Гэнэт хүмүүсийн дунд хэн нэгэн айсандаа амьсгал хураав. Хүү энэ хашгираанаас ухаан орж доош харан ганхав.
Энэ үед хөлгийн ахмад хүүгийн аав бүхээгээсээ гарчээ. Тэр цахлай буудах буу барьсан.

Тэрээр хүүгээ шон дээр хараад тэр даруй хүүгээ онилж, хашгирав.

Ус руу! одоо ус руу үсэр! Би чамайг буудна!

Хүү гайхаж байсан ч ойлгосонгүй. "Үсэр, эсвэл би чамайг буудна!.. Нэг, хоёр ..." гэж аав нь "гурав" гэж хашгирмагц хүү толгойгоо доошлуулан үсэрлээ.
Их бууны сум шиг хүүгийн бие далай руу үсэрч, давалгаа түүнийг бүрхэж амжаагүй байхад 20 залуу далайчин хөлөг онгоцноос далай руу үсэрчээ. Ойролцоогоор 40 секундын дараа - энэ нь бүгдэд удаан хугацаа мэт санагдсан - хүүгийн бие гарч ирэв.

Түүнийг барьж аваад хөлөг онгоцон дээр чирэв. Хэдэн минутын дараа түүний ам, хамраас ус урсаж, амьсгалж эхлэв.
Үүнийг харсан ахмад гэнэт ямар нэгэн зүйл боомилж байгаа мэт хашгирч, уйлахыг нь хэн ч харахгүйн тулд бүхээг рүүгээ гүйв.

Өөр сайт дээр хуулж, нийтлэхдээ идэвхтэй холбоосыг зааж өгнө үү: https://www.site/library/

  • #1

    маш сайн түүх

  • #2

1. Оюутнуудыг Л.Н.Толстойн “Үсрэлт” бүтээлтэй танилцуулах; баатруудын үйлдэлд дүн шинжилгээ хийж сур. 2.Амны уялдаа холбоотой яриа, танин мэдэхүйн чадварыг хөгжүүлэх. 3. Усан онгоц үүссэн түүхийг танилцуулах 4. Эргэн тойрныхоо хүмүүст ёс суртахууны хандлагыг төлөвшүүлэх.


Төлөвлөгөөний дагуу текстийг дахин ярих. Африкийн эргээс холгүй. Удаан хүлээсэн тушаал: "Усан сэлэх!" Далайн эрэг дээрх залуу усанд сэлэгчдийн тэмцээн. Аав нь хүүгээ биширч, урам зориг өгдөг. Далайн мангасын дүр төрх. Айсан хөвгүүдийн хашгирах чимээ. Аавын айдас, цөхрөл. Шуурхай шийдэл. Хөвгүүдийг авраач. Баяр хөөрийн хашгираан.




Усан онгоцны тухай түүх. Эрт дээр үед хүмүүс ан хийх эсвэл аялах замаа богиносгохын тулд усан дээр нүүх шаардлагатай болдог. Үүний тулд тэрээр энгийн мод ашигласан. Дараа нь тэр хүн ямар нэгэн зүйл тээвэрлэх шаардлагатай болж, хэд хэдэн модыг уяв. Анхны сал ингэж гарч ирэв. Чулуун зэвсгийн үед хүн багаж хэрэгсэл хэрэглэж сурсан ба дараа нь чулууны тусламжтайгаар модны нүхийг нүхэлж эхэлсэн бөгөөд анхны завь ингэж бий болжээ. Гэхдээ олон хүмүүс амьтны арьсаар завь хийдэг байсан


Анхны хөлөг онгоцууд - сэлүүрний тусламжтайгаар хөдөлдөг янз бүрийн хэлбэртэй жижиг модон хөлөг онгоцууд манай эринээс өмнө Египет, Крит, Эртний Грек, Ромд гарч ирсэн. МЭӨ 5-р зуунд хэд хэдэн эгнээ сэлүүртэй хөлөг онгоцууд гарч ирэв. Хоёр эгнээ сэлүүртэй хөлөг онгоцыг брем, гурван эгнээтэй хөлөг онгоцыг триреме гэж нэрлэдэг байв.


Том хөлөг онгоцны багийн гишүүд хэдэн зуун хүн байв. 5-р зуунд Венецид галлерей хэмээх илүү хурдан хөлөг бүтээгдсэн. Түүний урт нь 40-50 метр, өргөн нь 6 метр, нэг эгнээ сэлүүр, 450 хүртэлх хүнтэй, 7 зангилаа (13 км / цаг) хурдтай байв. Сэлүүрээс гадна ташуу далбаатай хоёр тулгууртай байв. Сэлүүрт спортоос дарвуулт завь руу шилжих нь 15-15-р зууныг хүртэл явагдсан.













Агуулга дээр ажиллаж байна. Сармагчин хөлөг онгоцон дээр хэрхэн гарч ирсэн бэ? Яагаад үлгэрийн төгсгөлд сармагчингийн тухай юу ч байхгүй байна вэ? “Илүү их зөрүүтэй” гэдэг хэллэгийг та хэрхэн ойлгож байна вэ? Та үүнийг өөрөөр яаж хэлэх вэ? Текстээс олоод сармагчин малгайгаар юу хийснийг уншина уу? Хүү малгайгүй хоцрохдоо эхний хоёр минутад хэрхэн биеэ авч явсан бэ? Уншаад үз. Дараа нь үйл явдал хэрхэн өрнөсөн бэ?


"Хүү догдолсон" гэсэн хэллэгийг та хэрхэн ойлгож байна вэ? Та үүнийг өөрөөр яаж хэлэх вэ? Зохиогч хүүгийн үйлдлийг тодорхойлохдоо ямар үйл үг ашигласан болохыг анхаарна уу? Энэ түүнд юу хэлэх вэ? Хүү яагаад хөлөг онгоцны тулгуур дээр авирав? Бусдын сармагчингийн зан авир, хүүгийн зан араншинд хандах хандлага өөрчлөгдсөн үү? Энэ нь ямар үед болсон бэ? Уншаад үз. Ахмад хүүг аврахын тулд юу хийсэн бэ, ахмад яагаад уйлсан гэж бодож байна вэ? Та аль хэсэгт хүүгийн талаар санаа зовж байсан бэ? Хэрэв та хүүгийн оронд байсан бол яах байсан бэ? Та хөвгүүнд ямар зөвлөгөө өгөх вэ?


Зүйр цэцэн үгээр бүлгээрээ ажиллана. Даалгавар: Картанд санал болгосон зүйр цэцэн үгсийг уншиж, тэдгээрийн алийг нь Лев Толстойн түүхүүдтэй холбож болохыг хэлээрэй. Энэ түүхийг нэрлэ. 1) Оюун ухаан, зүрх сэтгэлдээ зоригтой бай. 2) Хүүгээ зоригтой хүн гэж аав нь бахархдаг. 3) Та зөвхөн ур чадвар, дадал зуршилгүйгээр сайн хийж чадахгүй. 4) Зарим хүмүүсийн хувьд хөгжилтэй байдаг ч би инээхгүй байна. 5) Тэмцэгч хаана ухаарсан бол дайсны төгсгөл тэнд байна.





"Лев Толстойн сургамж" - Энгийн байдал, сайн сайхан, үнэн байдаггүй агуу зүйл гэж байдаггүй. Хүүхэд насны дурсамж. Төлөвлөгөө. Л.Н.Толстой. Бяцхан Лева Толстой "хүний ​​ахан дүүсийн тухай" мөрөөддөг. Хичээлийн сэдэв: Командлагч Кутузов. Лев Толстойн аз жаргалтай хүүхэд нас. Николасын I. "Хүүхэд нас", "Өсвөр нас", "Залуу нас". Таяг сахилга бат. Лев Николаевич Толстой.

"Толстойн хүүхэд насны үлгэр" - Николенка зохиолчийн адил ээжийгээ сайн санадаггүй байв. Асуудалтай асуулт: Николенкагийн амьдралын ямар үйл явдлыг тэр насан туршдаа санах вэ? Асуудалтай асуулт: Толстойн "Хүүхэд нас" түүх намтар мөн үү? Николенка ширээний бүтээлэгтэй болсон явдлыг амьдралынхаа эцэс хүртэл санаж байв. Асуудалтай асуулт: Николенка яагаад эцэг эхээ францаар дууддаг вэ?

"Л.Н. Толстойн амьдралын он жилүүд" - Даяанчлалын хэмжээнд хүрсэн шашны мэдрэмжүүд нь арчилгаа, хөзөр, цыган руу аялах зэргээр ээлжилдэг. Амьд үлдсэн цорын ганц зураг. Алексей Львович Толстой (1881 оны 10-р сарын 31-нд төрсөн, 1886 оны 1-р сарын 18-нд нас барсан) 12. 180 насны төрсөн өдөр. Лев Николаевич, София Андреевна Толстой нарын гэр бүлд арван гурван хүүхэд төржээ.

"Севастополийн түүхүүд" - Танилцуулга. Агуулга. 2. Б.Васильевын “Жагсаалтад ороогүй” роман дахь дайны эрийн эр зориг. Оросын офицерын дүр төрх. 1. Л.Н.Толстойн төсөөлж байсан орос офицер (“Севастополийн түүхүүд”, “Дайн ба энх”). Уг роман нь 18-хан настай байсан гол дүрийн баатарлаг үйлсийн тухай өгүүлдэг. Залуу, сахалгүй, хүсэл тэмүүллээр дүүрэн дэслэгч Плужников коллеж төгссөн.

"Толстойн амьдрал ба ажил" - И.Е.Репиний хөрөг. Л.Н.Толстой тариалангийн талбайд. И.Н.КРАМСКОЙ (1837-1887) Зохиолч Л.Н.Толстойн хөрөг. 1873. Хүснэгт "Амьдрал бол хүний ​​сэтгэлийн өсөлт юм." И.Репиний зурсан зураг. Н.А. Некрасов, "Современник" сэтгүүлийн редактор. Толстойн булш. Л.Н. Толстой, хүсэл эрмэлзэлтэй зохиолч. Ясная Поляна дахь тариачны хүүхдүүдэд зориулсан сургууль. "ABC".

"Толстойн амьдралын он жилүүд" - Дасгалжуулагчийн гар чичирч, нүүрнээс нь хөлс урсаж байв. 1870 - 77 - "Анна Каренина" 1879 - 82 - "Хүлээлт". Зохиолч, нийгмийн зүтгэлтэн, багш (1860-1870). Байгалийн ухааны талаар бага зэрэг мэдлэгтэй болно. 11. Ясная Поляна: бие даасан амьдралын туршлага (1849 – 1851). Толстой Ясная Поляна дахь. 1908. Миний судлах бүх хичээлээс эссэ зохио.