Зургийн хичээлийн хураангуй (уламжлалт бус техник). Зурах хичээлийн тэмдэглэл

    "Залуу зураач" оньсого.

    Дулаацаарай.

    Энэ тойрогт хэдэн оноо байгаа вэ?

    Олон удаа гараа өргөцгөөе.

    Хэр их саваа байгаа бол?

    Бид хөлийнхөө үзүүр дээр тийм их зогсох болно.

    Хэдэн гурвалжин гацуур мод байдаг вэ?

    Ийм олон нугалаа хийцгээе.

    Энд бид хэдэн тойрогтой вэ?

    Маш олон үсрэлт хийцгээе!

    Би ажлын жишээг харуулж байна.

    Чи тэгэх ёстой зурж дуусгахобъектын дүрсийг үүсгэх нэмэлт мэдээлэл. Жишээлбэл, та дугуйланг юутай холбодог вэ? (Нар), тойрог нь ямар нэг зүйлийн нэг хэсэг байж болно, жишээлбэл, наранцэцгийн дунд хэсэг гэх мэт. Та тэгш өнцөгт дээр гурвалжинг нэмж, харандаа авч болно, гэх мэт бусад дүрстэй хамт. Таны хувьд гол нөхцөл бол зургуудыг хэн нэгэнд давтахгүй байх, өөрөөр хэлбэл хөршөөсөө хуулбарлахгүй байх явдал юм. Төсөөллөө идэвхжүүлж, бүтээж эхэлцгээе!

    Хөгжим тоглож байна

    Би медаль (эмблем) өгдөг.

Баримт бичгийн агуулгыг үзэх
“Залуу зураачид” зургийн хичээл-тоглоомын хураангуй”

Хичээл - "Залуу зураач" тоглоом

Бэлтгэсэн: багш нэмэлт боловсрол

Еремевцева М.Н.

Зорилтот:Сонирхлыг төрүүлж, сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүлэх дүрслэх урлаг. Уламжлалт бус зургийн техникийг танилцуулах. Одоо байгаа бүтээлч багийг (бүлэг) нэгтгэх.

Даалгаварууд:

Хүүхдийн логик, бүтээлч сэтгэлгээг хөгжүүлэх;

Нарийвчилсан зүйлд анхаарлаа хандуулах;

Төсөөлөл, бүтээлч байдлыг хөгжүүлэх;

Цэвэрч нямбай, харилцан туслалцах чадварыг төлөвшүүлэх;

Багаар ажиллах, бүлгийн эв нэгдэлтэй ажиллах чадварыг хөгжүүлэх.

Урьсан: 2-р ЦДТ-ийн удирдлага, багш нар

Тоног төхөөрөмж:

Хөгжмийн дагалдан, цаасан дээрх даалгавар, өнгөт харандаа, эсгий үзэг, маркер, зурах цаас, даалгавар, интерактив самбар.

Үйл явдлын явц.

Орцонд.Залуус аа, та хоёр багт хуваагдан (багийн дугаар эсвэл өнгө бүхий цаас гаргаж ирэн) дугаарын дагуу (өнгөт) суу.

Сайн уу залуусаа! Өнөөдөр бид та нартай тоглоом тоглож, та нарын хэн нь залуу зураач цолыг хүртэх ёстойг шалгах болно. Бид тантай хамт хэд хэдэн ер бусын, хөгжилтэй ажлыг гүйцэтгэх болно.

Бүх шалгуурыг давсан хүн залуу уран бүтээлч гэж нэрлэгдэх эрхтэй болно.

Залуус аа, та нарын эхний даалгавар бол:

Багаа нэрлэ.

Оньсого.

Одоо бид таныг зураачийн зан чанарыг хэр сайн ойлгож байгааг шалгах болно. Оньсого тааварлаарай.

Энэ нь маш халуун ногоотой байж болно

Мөн тэрээр тод, өнгөлөг зурдаг.

Бүх талаас нь шифер

Модоор хүрээлэгдсэн.

Энэ бол таны найдвартай найз

Мөн зураач - ... (харандаа)

Та энгийн харандаагаар

Сургууль, байшин зурах,

Мөн өнгөт харандаагаар

Навчийг будаарай.

Бүх зүйлийг дараа нь засахын тулд

Хэрэгтэй -... (баллуур)

Тэр зураг зурах болно

Буратино үүнийг будах болно,

Тэр сурталчилгаа бичих болно

Мөн баяр хүргэх хуудас.

Зурагт хуудас зурах мастер

Хурц нимгэн... (эсгий үзэг)

Танилцъя: Би будагчин,

Би дугуй саванд сууж байна.

Би чамд зориулж будах ном өгье,

Мөн түүнчлэн - үлгэрт зориулсан зургууд

Би хүүхдэд зориулж зурна.

Би харандаанаас ч илүү гэрэл гэгээтэй

Маш шүүслэг... (гуаш)

Үслэг хэрэм үс

Би үүнийг гуашаар бага зэрэг дүрнэ.

Бүх зураг, гар урлал

Би үүнийг маш тод будна.

Би нар, навчийг зурна

Зөөлөн торгомсог... (сойз)

Би шинэ өнгө үүсгэж байна

Би банз шиг харагдаж байна.

Хайрцагт байхгүй будаг

Зураач өөрөө үүнийг хийж чадна.

Тэрээр будгийг зальтай хольдог

Миний тусламжтайгаар - ... (палитр)

Бидний таамагласан бүх зүйл зураачдад ашигтай байх болов уу? Мэдээжийн хэрэг, тэр эдгээр шинж чанаруудгүйгээр амьдарч чадахгүй! Жинхэнэ уран бүтээлч хүнд бас анхаарал хэрэгтэй. Таны анхаарлыг шалгацгаая.

Хос олоорой!

Самбар дээр та хоёр баганад байгаа зургуудыг харж байна. Та зураг бүрийн хосыг олох хэрэгтэй. Хариултыг таасан хүн самбар дээр гарч, зургуудыг шугамаар холбоно (Тодорхой байхаас гадна соронзон самбар дээрх үгсийн оронд хүүхдүүдэд хэвлэсэн зургуудыг үзүүлж болно).

Харандаа түлхүүр

ЦЭЦГИЙН Утас

ТҮГЖҮҮЛЭГЧ

Эрвээхэйний палитр

ЗҮҮНИЙ ОРОЛЦУУЛГА

ШУВУУН БУДАГ

Мөн залуусаа, жинхэнэ зураач хүн орон зайг сайн мэдэрч, зөв ​​өнгө сонгох ёстой ( Интерактив самбар).

    Аль зурагт бийр нь харандаанаас урт байна вэ?

    Аль зураг дээрх бөмбөг нь шоо хэмжээтэй ижил хэмжээтэй байна вэ?

    Аль зураг дээрх мод байшингаас доогуур байна вэ?

    Ямар объектууд буруу өнгөөр ​​будагдсан бэ? Тэдний жинхэнэ өнгийг нэрлэ.

"Залуу зураач" оньсого.

Баг бүрт оньсого өгдөг. Бид үүнийг аль болох хурдан цуглуулах хэрэгтэй!

Дулаацаарай.

Энэ тойрогт хэдэн оноо байгаа вэ?

Олон удаа гараа өргөцгөөе.

Хэр их саваа байгаа бол?

Бид хөлийнхөө үзүүр дээр тийм их зогсох болно.

Хэдэн гурвалжин гацуур мод байдаг вэ?

Ийм олон нугалаа хийцгээе.

Энд бид хэдэн тойрогтой вэ?

Маш олон үсрэлт хийцгээе!

Залуус аа, бид энэ бүгдийг санамсаргүйгээр хийгээгүй гэж бид давтан хэлэв геометрийн хэлбэрүүд, гэхдээ тэд бүгд энд байхгүй, ямар тоо баримт дутуу байна вэ? (зууван, дөрвөлжин, тэгш өнцөгт). Надад хэлээч, геометрийн дүрс нь зурахад тусалдаг гэдгийг та мэдэх үү? Ямар ч дүрсийг геометрийн дүрс ашиглан зурж болох уу? Мэдээж.

Манай ангиудад геометрийн дүрс ашиглан муур, туулай, шувуу гэх мэтийг үе шаттайгаар зурах даалгавартай тулгарсан. Одоо би танд нэг буюу хэд хэдэн геометрийн дүрсийг ашиглан өөрөө зураг гаргахыг санал болгож байна. геометрийн дүрсийг объект болгон хувиргах.

Бүтээлч даалгавар"Геометрийн дүрсийг объект болгон хувирга"

Би ажлын жишээг харуулж байна.

Хүүхдүүдэд янз бүрийн геометрийн дүрс бүхий цаас өгдөг.

Чи тэгэх ёстой зурж дуусгахобъектын дүрсийг үүсгэх нэмэлт мэдээлэл. Жишээлбэл, та дугуйланг юутай холбодог вэ? (Нар), тойрог нь ямар нэг зүйлийн нэг хэсэг байж болно, жишээлбэл, наранцэцгийн дунд хэсэг гэх мэт. Та тэгш өнцөгт дээр гурвалжинг нэмж, харандаа авч болно, гэх мэт бусад дүрстэй хамт. Таны хувьд гол нөхцөл бол зургуудыг хэн нэгэнд давтахгүй байх, өөрөөр хэлбэл хөршөөсөө хуулбарлахгүй байх явдал юм. Төсөөллөө идэвхжүүлж, бүтээж эхэлцгээе!

Хөгжим тоглож байна

Маша ба баавгайн дуу "Тосон зураг"

Хичээлийн хураангуй. Медаль гардуулах (бэлгэ тэмдэг)

Сайн байна, залуус аа, та нар бүгд даалгавраа гүйцэтгэсэн, одоо та хэрхэн хурдан дүрс бүтээх, геометрийн дүрсийг объект болгон хувиргахаа мэддэг болсон. Таны төсөөлөл, анхаарал, авхаалж самбаа үүнд тусалсан. Та бүх сорилтыг даван туулж, маш их зүйлийг сурч, санаж, багаар ажиллах нь хичнээн сонирхолтой болохыг мэдэж авсан тул одоо таныг нэрлэх нь зөв юм. залуу уран бүтээлчид.

Би медаль (эмблем) өгдөг.


Зорилтот:нудрах аргыг ашиглан амьтдыг зурахыг хүүхдүүдэд заа. Бийрээр зураг зурах дасгал хий янз бүрийн аргаар, өнгөний ойлголтыг бэхжүүлэх. Хүүхдүүдийн амьтдын тухай мэдлэгийг өргөжүүлэх, хүүхдийн үгсийн санг баяжуулах. Асуултанд хариулж сур. "Доор" гэсэн угтвар үгийг засаарай.
Анхаарал, ой санамж, сэтгэн бодох чадварыг хөгжүүлэх дидактик тоглоом"Зураг цуглуулах", өмнө нь судалж байсан шүлгээ ярих замаар оньсого тааварлах. Таван дотор тоолох, хоёр бүлгийн объектыг харьцуулах чадвар, геометрийн дүрсүүдийн нэр (хагас тойрог, зууван, гурвалжин) засах.
Хөгжүүлэх нарийн моторт ур чадвар(сойзтой ажиллах), физикийн минутаар дамжуулан ерөнхий математик, тоглоомын нөхцөл байдлыг бий болгох.
Үйл ажиллагааны сонирхлыг өдөөх.
Амьтдыг хайрлах, ажилдаа үнэн зөв, тэсвэр тэвчээрийг төлөвшүүлэх.
Тоног төхөөрөмж:
Демо материал:
мольберт, соронзон самбар, ажлын дарааллыг харуулах материал (зөөлөн ба хатуу үстэй хоёр сойз), хүүхдийн гар урлал (мөөг, алим), нугад зориулсан цаасан цэцэг, хус модны зураг, хоёр тоглоомын мод.
Тараах материал:
Ландшафтын хуудас, харандаа, гуаш, салфетка, 2 багс, савтай ус, хайчилбар зураг.

Урьдчилсан ажил:зараа дүрсэлсэн зургуудыг үзэх, шүлэг сурах, гар урлал хийх: мөөг, алим, Е.Чарушин "Заа", Ю.Дмитриевагийн "зараа" үлгэрүүдийг унших.

Хичээлийн явц:

1. Зохион байгуулалтын мөч.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Нүдээ ань.
Би чамд шүлэг уншиж өгөх болно, чи сонссон бүх зүйлээ сайхан, намуухан хөгжим танд туслах болно.

Нуга гэж юу вэ?
Эргэн тойрон өвсөн хивс.
Цэцгийн гоёл чимэглэлийн титэм,
Дуут царцаа,
Хөгжилтэй эрвээхэйнүүд
Цог хорхойнууд тайван,
Амтат зөгийн балтай,
Бөднө шувууны дуу.
Та энэ гоо сайхныг төсөөлж байсан уу? Нүдээ нээ: энд нуга байна - чиний өмнө (хивсэн дээр олон өнгийн цаасан цэцэг тавьсан)
Өө, энэ юу вэ? (цэцгийн доор дугтуйнууд байдаг), нэг нэгээр нь ав. Тэнд юу байгааг би гайхаж байна уу?

2. Үндсэн хэсэг:
Хүүхдүүд дугтуйнуудыг хараад хайчилсан зургуудыг олдог. Би бүхэл бүтэн дүрс гаргахын тулд зүссэн зургуудыг цуглуулахыг санал болгож байна.
Гэхдээ эхлээд би оньсого асууя.

Тэр өтгөн ойд амьдардаг,
Тэр өөрөө дугуй хэлбэртэй, өргөстэй.
Таагаарай. Энэ хэн бэ?
За, мэдээжийн хэрэг ... .(зараа)

Тэгэхээр таны хайчилсан зургууд зараа харуулж байна. Хүүхдүүд зурагтай ажилладаг.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Энэ нь хэн манайд зочлох ёстой гэсэн үг юм: зараа. Гэхдээ тэд ямар нэгэн байдлаар хоцордог.
Тэднийг клирингоос хайцгаая. Бид ямар ч зараа олсонгүй. Гэхдээ бид гацуур мод, зэрлэг алимны модыг харсан. Энэ юу вэ?
Хүүхдүүд:Мөөг.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Мөөг хаана байрладаг вэ?
Хүүхдүүд:Зул сарын гацуур модны доор.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Алим хаана байна?
Хүүхдүүд:Алимны модны доор.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Хэдэн мөөгийг тоол (таван)
Хэдэн алим? (тав)
Мөөг, алимны тоог яаж хэлэх вэ?
Хүүхдүүд:Үүнтэй адил.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Тиймээс зараанд зориулсан амттан байсан ч зараа өөрсдөө байхгүй. Би тэднийг хаанаас авах вэ? Зурцгаая?!

Ажлын арга барил, гүйцэтгэлийн дарааллыг харуулсан түүх, үзүүлбэр.
Дээжийг харуулав.
Хүүхдүүд дээжийг шалгаж, зараагийн биеийн хэсгүүдийн нэрийг (их бие, толгой, хамар, нүд, сарвуу, зүү) тодруулж, өнгийг нь зааж өгдөг.
Би зараа том, хуудасны дундуур зурах ёстойг харуулж байна. Би зурахдаа ашиглах геометрийн хэлбэрийг зааж өгсөн: хагас тойрог, зууван, гурвалжин.
Би нүүр, сарвууг хэрхэн будахыг зааж өгдөг (зөөлөн үстэй сойз).
Би нудрах аргыг (хатуу, богино үстэй сойзоор) хэрхэн зөв зурах талаар анхаарлаа хандуулдаг. Би хүүхдүүдийг биеийн хэсгүүдийн нэрийг дуудаж байхдаа хуруугаараа агаарт зараа зурахыг урьж байна.
Бие даасан ажилхүүхдүүд:
Энгийн харандаагаар ажилладаг.
Биеийн тамирын минут.
Асар том нарс модны дор
Ойн цоорхойд,
Хаана байгаа навчис овоо,
Зараа зараатайгаа хамт гүйдэг.
Бид бүх зүйлийг эргэн тойрноо харах болно,
Хожуул дээр сууцгаая.
Тэгээд бид бүгд хамтдаа бүжиглэнэ,
Гараа ингэж тосолцгооё.
Тэд даллаж, тойрч,
Тэгээд тэд гэр лүүгээ яарав.

Сойз, гуаштай ажиллах (ажлын явцад багш ажиглаж, зөвлөж, тусалдаг).
Ажлаа аль хэдийн дуусгасан хүмүүст багш нэг алим, нэг мөөгийг авч, зараагаа эмчлэхийг санал болгодог.

Хүүхдийн бүтээлийн дүн шинжилгээ:
Соронзон самбар дээр - хус. Хүүхдүүд өөрсдөө модны нэрийг тодорхойлдог (их бие цагаан - хус).
Дараа нь тэд зараа авчирч, соронзоор хус модны доор бэхэлдэг.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Ямар хөөрхөн зараа вэ!
Шүлгийг санацгаая?
(хүүхдүүд хамтдаа уншдаг)
Хусан дор, толгод дээр
Хөгшин зараа нүх гаргаж,
Мөн модны доор тэд хэвтэж байна
Таван бяцхан хүүхэд идэж байна.

Нээрээ л манай зараа яг л амьд юм шиг. Сайн байна! Та зурахдаа сайн! Хичээл дууслаа!

MBOU Астраханы багш "NSHDS No 97"

Астрахань, Орос

Хүүхдүүдийг уламжлалт бус зургийн техниктэй үргэлжлүүлэн танилцуулах.

Мод бол амьсгалж, идэж, ургадаг амьд биет гэсэн мэдлэгийг нэгтгэх; Хэрэв та болгоомжтой байхгүй бол мод үхэж болзошгүй.

Хөгжүүлэх уран сэтгэмж, хүүхдийн бүтээлч төсөөлөл.

Ажилдаа үнэн зөвийг төлөвшүүлэх.

Сурах сонирхлыг хадгалах янз бүрийн аргаарбодит байдлын зургууд.

Тоног төхөөрөмж: хуудас цаас, энгийн харандаа, усан будгийн будаг, сойз, устай сав, 2 хэмжээтэй тамга (навч хэлбэрээр хайчилж авсан), тавиур дээр ногоон бэх.

Материал: модны тухай оньсого, модны дүрслэл өөр өөр цаг хугацаажил, дагина модыг дүрсэлсэн зургууд.

Ахлах бүлгийн зургийн хичээлийн явц:

V. - Хүүхдүүд ээ, оньсого сонсож, таахыг хичээгээрэй.

Энэ нь хавар таныг баярлуулах болно

Зуны улиралд сэрүүн байх болно,

Намар нь хооллох болно

Мөн өвлийн улиралд энэ нь таныг дулаацуулах болно.

V. - Яагаад хаврын улиралд мод биднийг баярлуулдаг гэж оньсого хэлдэг гэж та бодож байна вэ?

(Урт өвлийн дараа модон дээр нимгэн нарийхан навч, цэцэг гарч ирдэг - энэ нь биднийг баярлуулдаг).

V. - Зуны улиралд мод яагаад хүйтэн байдаг вэ? (Халуун цаг агаарт хүн бүр модны сэрүүн сүүдэрт амрах дуртай).

V. - Намар мод биднийг тэжээнэ гэдэг нь юу гэсэн үг вэ? (Алим, чавга, лийр, самар - энэ бүхэн бол хүмүүс, амьтдын найрладаг модны жимс юм).

Мод таныг өвлийн улиралд яаж дулаацуулж чадах вэ? (Хөгшин өвчтэй модыг түлээ бэлтгэхийн тулд тайрдаг бол зурам, шувуу, цох болон бусад шавжнууд залуу, эрүүл модонд өвөлждөг).

Нэг жижиг ардын оньсого ямар их мэдээлэл агуулж байгааг та харж байна. Мөн өөр оньсого сонсоорой:

Модны тухай оньсого

Цонхны дэргэд байгаа энэ гайхамшиг юу вэ?

Олон гар, гэхдээ нэг хөл үү?

V. - Бодоод үз дээ, нэг хөл нь модон дээр байгаа, энэ юу вэ? (Их бие). Тэгээд гар гэж юу вэ? (салбарууд)

V. - Тийм шүү, хүүхдүүд ээ. Үлгэр, хүүхэлдэйн кинон дээр бид модны мөчрийг гар болгон ашиглаж байгааг олонтаа харж болно. Энэ нь мод амьдардагтай холбоотой юм.

Тэд амьсгалдаг (эцсийн эцэст бүх ургамал агаар хэрэгтэй), хооллодог (тэд шингэдэг шим тэжээлгазраас), ургаж, заримдаа бүр өвдөж үхдэг. Өвлийн улиралд мод унтаж, хавар сэрж, мөчир дээр зөөлөн навч гарч ирдэг.

V. - Энэ жилийн өвөл тийм ч хүнд болоогүй ч мод унтсан хэвээр байв. Удахгүй хавар ирж, моднууд тод навчаар цэцэглэнэ. Энэ хооронд ийм навчнууд бидний зураг дээр ургах болно.

Хараач, та энэ зурган дээр юу харж байна вэ?

Тийм ээ, энэ нь харандаагаар мод, гараа харуулж байна. Эдгээр зургууд хоорондоо төстэй юу? (Гар нь модны их бие, мөчрүүд шиг). Гараар зурсан зурган дээр зурвал гэж боддог бор будагмөн ногоон навч нэмбэл та гайхалтай залуу мод авч болно. Бид танд зориулж бэлтгэсэн марктай навчийг хэвлэх болно. Тэд хоёр хэмжээтэй ирдэг гэдгийг анхаарна уу. Салбаруудад ойртох тусам бид том навч, цаашлаад титэмний ирмэг дээр жижиг навчийг хэвлэнэ. (Тусламжийг хэсэгчилсэн дэлгэц дагалддаг.

Хүүхдийн бие даасан ажил

Хүүхдүүд ноорог дээр туршилтын хэвлэх ажлыг хийдэг. Дараа нь тэд бие даан ажиллаж эхэлдэг.)

Таны бүтээлийг байгалийн буланд өлгөж, ямар сайхан болохыг бахдацгаая хаврын ойБид өөрсдийн гараар бүтээсэн!

Сургуулийн өмнөх бүлэг

Сэдэв: Зураг зурах

Сэдэв: Өнгөний ертөнц

Програм хангамжийн даалгавар:

Хүүхдэд харандаа, сойз, цаасны зориулалтыг танилцуулах;

Зурах хүслийг төлөвшүүлэх;

Бийрийг хэрхэн зөв барих, палитр ашиглах, будаг авах, хуудасны гадаргуу дээр сойзоор хүрэхийг заах;

Материал: будаг, багс, палитр, цаас .

Хичээлийн явц

    Таны сойз айдасгүйгээр

Тэр будаганд дүрдэг

Дараа нь сойзоор будсан

Цомогт тэр хуудсуудыг хөтөлдөг (Brush)

Эртний хүн зурж эхлэхэд түүнд ямар ч хэрэгсэл байгаагүй нь мэдээж. Тэрээр чулуун сүхээр дүрс сийлж, шавар, чулуугаар зурдаг байв. Эхлээд энэ хэрэгсэл нь өөрийн хуруу, дараа нь саваа, нэг баглаа өвс байв. Сойзыг зохион бүтээсэн нь шувууны өднөөс санаа авсан байх магадлалтай. Өнөөдөр зарим ардын гар урчууд үүнийг зурахдаа ашигладаг. галууны өд. Өнөөгийн бийрний "эмээ" гарч ирэхэд тэрээр гадаад төрхөөрөө үл анзаарагдам байв. Морин дээр уясан бөөн морины үсийг зурахад ашигладаг байсан. Гэсэн хэдий ч энэ нь аль хэдийн сойз байсан.

2 .Хэрвээ чи үүнийг сайн хийвэл,

Хүссэн зүйлээ зур:

Нар, далай, уулс, наран шарлагын газар.

Энэ юу вэ? (Харандаа)

"Харандаа" гэдэг үг нь түрэг хэлний "кара" - хар ба "таш" - чулуунаас гаралтай. Хуучин цагт одоогийнх шиг харандаа байгаагүй. Сургуулийн сурагчид шохой эсвэл тугалгаар бичдэг, зураачид мөнгөн саваагаар зурдаг байв. Арьсан гуурсанд хийж, угаахад гуурсан дээрх арьсыг нь тасдаж, савааг нь хурцалсан.

3 . Нарийн байшинд бөөгнөрөх

Олон өнгийн хүүхдүүд.

Зүгээр л байгальд нь тавьчих

Хоосон байдал хаана байв

Хараач, тэнд гоо үзэсгэлэн бий (Өнгөт харандаа)

Өнгөт пигментийг харандаа хийхэд ашигладаг.

Олон өнгийн эгч нар

Усгүй уйдаж байна.

Тэд чамайг харж байна

Тэд үнэхээр зурахыг хүсдэг. (Будаг)

Эрт дээр үед, мянга мянган жилийн өмнө, хүмүүс дэлхий дээр амьдарч байх үед анхдагч хүмүүс, хэн нэгэн нэг удаа шавар авч, гадаргуу дээр тослог ул мөр үлдээж байгааг анзаарсан бөгөөд та түүнтэй хамт зурж болно. Дэлхий дээрх анхны зураачид энэ материалыг ашиглан хадны олон сийлбэр хийсэн. Шавар болон зарим ургамлууд өнгө өгдөг болохыг олж мэдсэн өөр өөр өнгө, эртний дайчид нүүр, биеэ дайны будгаар будаж эхэлсэн. Хожим нь эмэгтэйчүүд ургамлын гаралтай бодисыг гоо сайхны будагч бодис болгон ашиглаж эхэлсэн.

Усан будаг нь усанд уусдаг будаг юм. Тэд ил тод байдаг.

4. Биеийн тамирын дасгал

5. Технологийн мэдээлэл.

    Бийртэй ажиллах үндсэн дүрмийг хүүхдүүдэд тайлбарла.

A) Бийрээ усанд бүү орхи

B) Ажлын дараа сойзоо угаана

6. Бие даасан ажил

Хэрвээ хүсвэл хүүхдүүдийг дэд бүлгүүдэд хувааж (нэг нь харандаагаар, нөгөө нь будгаар ажилладаг) "ЗУН" зурдаг.

7. Хичээлийн хураангуй

Даалгаварууд:

1. Хүүхдүүдийн хүнсний ногооны талаархи мэдлэгийг нэгтгэх (өнгө, хэлбэр, ургах газар).

2. Харандаа, будаг болон бусад материалаар зурах техникийн ур чадвар, анхаарал, санах ой, логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх.

3. Хөдөлмөрлөх, эерэг хандлагабайгальд хандах, түүнд анхаарал халамж тавих хүсэл.

Тоног төхөөрөмж: сойз, энгийн харандаа, тосон даавуу, салфетка, будаг (гуаш), палитр, лонхтой ус, хуудас цаас, сагс, хүнсний ногоо (цуккини, өргөст хэмх, сонгино, сармис, лууван, улаан лооль, байцаа, төмс), МХТ.

Урьдчилсан ажил:цэцэрлэгт хүнсний ногооны ургалтыг ажиглах, ургац хураах, зураг үзэх, жинхэнэ ногоотой харьцуулах, оньсого тайлах, "Чиполино" (МХТ) хүүхэлдэйн киноны хэсгээс үзэх.

Хичээлийн явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Залуус аа, тэд бидэнд захидал илгээсэн. Гэхдээ хэнээс ирсэн нь тодорхойгүй байна. Магадгүй бид үүнийг уншиж чадах болов уу?"

Хүүхдүүд: "Алив!"

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Өө, залуус аа, хэн нэгний тусламж хүссэн захидалд түүнийг ойн шулам илбэдсэн гэж бичсэн байдаг. Илбэ тайлахын тулд та оньсого тайлах хэрэгтэй!"

Бүжингийн тухай оньсого:

Тэр лууван зажлах дуртай

Тэр байцаа маш ухаантай иддэг,

Тэр энд тэнд үсэрдэг,

Талбай, ой модоор дамжин

Саарал, цагаан, ташуу

Надад хэлээч, тэр хэн бэ?

Багш: "Залуус аа, та нар юу ч сонсож байна уу?"

Хүүхдүүд: Тийм ээ, энэ бол хөгжим.

Хөгжимд бөжин гарч ирэхэд тэр том сагс үүрч, хэцүү байгаа тул хүүхдүүд түүнд тусалдаг. Бөжин оньсого тааж, шившлэгийг нь эвдсэн залууст баярлалаа.

Хүүхдүүд: "Бүжин, шулам яагаад чамайг илбэв?"

Бөжин: "Тэр сайн үйлд дургүй, гэхдээ би сайн зүйл хийхийг хүссэн учраас ээжийгээ ажил дээрээ байхад нь туслахыг хүссэн."

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Залуус аа, бөжин сагсанд юу байгааг хараарай?"

Хүүхдүүд: "Хүнсний ногоо."

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Эдгээр нь ямар төрлийн хүнсний ногоо вэ?" (хүүхдийн жагсаалт). "Бүжин тэднийг хаанаас авсан бэ?"

Хүүхдүүд: "Цэцэрлэгт."

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Эдгээр ногоо хэрхэн ургадаг вэ?"

Хүүхдүүд: "Бутан дээр, газарт."

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Эдгээр хүнсний ногооны аль нь модонд ургадаг вэ?"

Хүүхдүүд: "Үгүй. Модон дээр зөвхөн жимс, жимсгэнэ ургадаг!"

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Тийм шүү!"

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Залуус аа, эдгээр ногоо ямар өнгөтэй, ямар хэлбэртэй вэ?"

Хүүхдүүд: "Дугуй, зууван, улаан, шар, ногоон, улбар шар, цагаан, саарал, хүрэн."

Багш: "Тийм ээ."

Багш: "Бүжин, яагаад эдгээр ногоо хэрэгтэй байна вэ?"

Бөжин: "Би ямар нэгэн зүйл хийхийг хүссэн ч юу хийхээ мэдэхгүй байна!"

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Залуус аа, та юу хийж чадах вэ?"

Хүүхдүүд: "Щи."

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Бид байцаатай шөлөнд яг юу хийх гэж байна?"

Хүүхдүүд: "сонгино, сармис, байцаа, улаан лооль, төмс, лууван."

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Тийм ээ, бид бас байгаа цуккини, өргөст хэмхийг тавина."

Хүүхдүүд: "Үгүй ээ, бидэнд цуккини, өргөст хэмх хэрэггүй, тэд байцаатай шөлөнд хийдэггүй!"

Багш: "Тийм ээ, тэгдэггүй. Бөжин, чи үүнийг байцаатай шөлөнд хийх шаардлагагүй гэдгийг ойлгосон уу?

Бөжин: "Ойлголоо! Өө, би гэртээ харихдаа мартах болно!"

Багш: "Залуус аа, туулай юу ч мартахгүйн тулд бид та нартай юу хийж чадах вэ?"

Хүүхдүүд: "Бид байцаатай шөлөнд хийх шаардлагатай бүх ногоог зурж болно. Бүжин гэртээ ирээд бидний зурсан зургуудыг хараад бүгдийг санах болно."

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Тийм ээ, чиний зөв! Залуус аа, та өөрөө зурахыг хүссэн ногоогоо сонго."

Физминутка:

Хичээлийн хураангуй:

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Залуус аа, та сайн ажилласан, хүнсний ногоо чинь үзэсгэлэнтэй, тод өнгөтэй болсон."

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Залуус аа, өнөөдөр та нартай юу хийснийг надад хэлээч?"

Хүүхдүүд: "Бид туулайд тусалсан: бид оньсого тааж, бүх ногоог нэрлэж, зурж, тэднээс юу хийж болохыг хэлэв."

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Та бидний хийсэн зүйлийг өөр юу гэж нэрлэх вэ?"

Хүүхдүүд: "Бид сайн үйлс хийлээ!"