Бид хоёр дахь залуу бүлэгт шувуу зурдаг. "Шувуунд зориулсан мөчир" сэдэвт зургийн хичээлийн тойм (бага бүлэг) нэгдүгээр бага бүлгийн зургийн хичээлийн тойм.

Татьяна Шапошникова

Даалгаварууд:

* Хүүхдэд хэмнэлийн мэдрэмжийг хөгжүүлэх, цаасан дээр зурахыг заах;

* Бийрээ зөв барих чадварыг бэхжүүлэх;

* Хэвтээ ба босоо шугамыг холбох чадварыг хөгжүүлэх;

* Хөгжүүлэх нарийн моторт ур чадваргар;

* Өнгө, хэлбэр, хэмжээ, тоо хэмжээний талаарх мэдлэгээ нэгтгэх;

* Шувуудад халамжтай хандах хандлагыг төлөвшүүлэх.

Урьдчилсан ажил:Сайт дээр шувуу ажиглах цэцэрлэг, сэдвийн талаархи чимэглэлийг үзэж, шувуудын тухай ярьж байна.

Материал:



Бор шувууны дүрс бүхий цаас, шар будаа, тэжээгч, сойз, шар, хар гуаш, хөвөн арчдас, А.Яшиний "Өвөл шувуудыг тэжээ" шүлэг

Хөдөлгөөн завгүй байна бас би:Багш А.Яшины “Өвөл шувуудыг тэжээ” шүлгийг уншиж байна.

Өвлийн улиралд шувууг тэжээх.

Хаа сайгүй ирээсэй

Тэд чам руу гэр шигээ хошуурах болно,

Саравч дээрх сүрэг.

Тэдний хоол баялаг биш.

Надад атга үр тариа хэрэгтэй байна

Нэг атга -

Бас аймаар биш

Тэдний хувьд өвөл болно.

Тэдний хэд нь нас барсныг тоолох боломжгүй,

Харахад хэцүү.

Гэхдээ бидний зүрх сэтгэлд байдаг

Мөн шувуудад дулаахан байдаг.

Бид яаж мартах вэ:

Тэд нисч чадна

Тэгээд тэд өвөлдөө үлдсэн

Хүмүүстэй хамт.

Хүйтэнд шувуудаа сурга

Таны цонх руу

Ингэснээр та дуугүй явах шаардлагагүй болно

Хаврыг угтъя.

Хүүхдүүдтэй хийсэн яриа ми:


Багш хүүхдүүдэд хооллох савыг үзүүлдэг. Асуулт асууж байна:



Энэ нь юу вэ (тэжээгч) Тэжээгч нь ямар хэлбэртэй вэ (тэгш өнцөгт) Тэжээгч нь юу вэ (хоолны тавиур - доод ба дээвэр) Хүүхдүүд тэжээгчийн ирмэгээр гүйдэг . Агаарт тэжээгчийг зур.

Залуус аа, нүдээ ань, би та нарт одоо нэг юм үзүүлье.


Одоо нээ!

Багш хүүхдүүдэд шар будаа үзүүлэв. Хүүхдүүд ээ, надад юу байна (шувууны үр тариа) Хүүхдүүд үр тариаг шалгаж, хүрч, үр тарианы өнгө, хэлбэр, хэмжээг тодорхойлно.




Багш хүүхдүүдэд биеийн тамирын хичээл санал болгодог :

Бяцхан шувууд (Бид гараа далавч шиг далладаг)

Жижиг шувууд

Тэд ой дундуур нисч, дуу дуулдаг.

Хүчтэй салхи үлээж, Гараа дээш өргөв (бид хажуу тийшээ найгадаг.)

Би шувууг авч явахыг хүссэн.

Шувууд хөндийд нуугдав (Бид тонгойв)

Тэнд дулаахан, тухтай байдаг. (толгойгоо гараараа тагла.)

Практик цаг т:

Багш хүүхдүүдийг тэжээгч зурахыг урьж байна.

Залуус аа, болгоомжтой байгаарай, миний араас бүгдийг давт. Би цаасан дээрээ зурж чадна, чи яг над шиг зурна - таны цаасан дээр.


Зөв сойз аваарай. (бүх хүүхдэд анхаарлаа хандуулж, сойзоо засаад хүүхдийн гарт байрлуулж, сойзоо усанд дүрж, бага зэрэг шахаж, сойзыг хар гуашаар дүрнэ). Бид дээд ба доор хэвтээ шугам зурж эхэлдэг. (Бийрээ хэрхэн зөв барьж байгаад анхаарлаа хандуулаарай).


Бид тэдгээрийг босоо шугамаар холбож, дээрээс нь доошоо зурдаг. (Багш бүх хүүхдүүд босоо шугам зурахыг анхаарна.)



Одоо хоолон дээр цас орохгүйн тулд тэжээгчийн дээврийг зурцгаая. Бид дээд талд нь холбосон хоёр шугамыг зурдаг.


Бийрээ угааж, тавиур дээр тавьцгаая. Тэр одоо бидэнд хэрэггүй болно.


Багш шувуунд үр тариа өгөхийг санал болгож байгаа бөгөөд үүнийг хийхийн тулд та хөвөн арчдас аваад гуашаар дүрэх хэрэгтэй. шар өнгө. Мөн бид өргөдөл гаргана хөвөн арчдасүр тариа тэжээгч рүү хэмнэлээр, нудрах байдлаар хийнэ. Үр тариаг тэжээгчийн ёроолын бүх гадаргуу дээр байрлуулах шаардлагатай гэдгийг анхаарна уу.

Залуус аа, та нар ямар сайхан ажил вэ! Манай шувууд дүүрэн, аз жаргалтай байх болно!








Та өнөө орой эцэг эхтэйгээ хамт алхахдаа шувууг ямар аргаар тэжээсэн бэ?








Зорилго: гоёл чимэглэлийн дүрс дээр объектын хэлбэрийг харж, түүн дээр ээлжлэн өнгөт толбо ашиглан гоёмсог хэв маягийг бий болгох, гоёл чимэглэлийн хэв маягийн элементүүдээр тойрог, зураасыг дамжуулах дасгал хийх. Бийрээ зөв барьж, даралтыг тохируулах, үйлдлүүдийн дарааллыг хийж сур. Сонирхол, сонирхол, Дымково тоглоомыг анхааралтай судалж, бишрэх чадварыг хөгжүүлэх.

Толь бичгийн өргөтгөл: хавар, дулаан бүс, Дымково тоглоом.

Хичээлийн явц:

I хэсэг. Хүүхдүүд хивсэн дээр зогсож байна.

Гадаа жилийн хэдэн цаг вэ?

Хүүхдүүд: - Хавар!

Хавар гэж яаж таамагласан бэ?

Хүүхдүүд: - Хурц нар дулаарч, өвс ногоо ургаж, дулаан цаг агаараас шувууд нисч ирэв.

II хэсэг. Би цонхны тавцан дээр сууж буй шувууны анхаарлыг татдаг (Дымково тоглоом).

Тэр бидэнтэй уулзахаар нисч, хавар далавчаа авчирсан. Би хүүхдийн шүлэг уншиж байна:

Шувууд нисч байв

Жижиг шувууд

Тэд хэрхэн ниссэн

Бүх хүмүүс харав

Тэд яаж суув

Бүх хүмүүс гайхсан!

Хүүхдүүд шувуу мэт дүр эсгэдэг: тэд нисч, далавчаа хийв. Дараа нь тэд ширээн дээр сууж, дунд нь цагаан гуашаар бүрхэгдсэн шавар шувууг бэлддэг. Тэдний дунд Дымково шувуу "сууж" байна. Дымково шувууны нэрийн өмнөөс би будаагүй шувуудаас асууж байна:

Шувуудын найзууд аа, та нар яагаад гунигтай байна вэ, яагаад гэвэл гадаа хавар, дулаахан, нар дулаарч байна!

Бид хавар болж байгаадаа баяртай байна, гэхдээ бид чамайг зүгээр л хардаг: чи үнэхээр үзэсгэлэнтэй, толгой дээрээ улаан малгайтай, далавчаа будсан, харин бид зүгээр л цагаан өнгөтэй, далавч, сүүл дээр өнгөт өд байхгүй!

Залуус аа, бид яах ёстой вэ, энэ сүрэг шувуудыг хэрхэн баярлуулах вэ?

Хүүхдүүд тэднийг будахыг санал болгож, дараа нь шувууд хөгжилтэй, үзэсгэлэнтэй болно.

III хэсэг. Би хүүхэд бүрийг шувуу авахыг урьж байна.

Шувууны толгой хаана байгааг надад харуулаач? Тэгээд энэ юу вэ? (сүүл) Тэгээд энэ? (далавч)

Дээж ашиглан би шувууг хэрхэн яаж будахыг харуулж байна: эхлээд сойз дээр шар будгийг хийж, хушуу, далавчаа сүүлээр нь чимэглээрэй. Дараа нь бид сойзоо зайлж, бичнэ цэнхэр будагнүдийг нь түрхэж, далавч дээр нь дүрж, сүүлийг нь тоймло. Үүний дараа сойзоо угаасны дараа сойз дээр улаан будаг түрхэж, шувууны толгойг улаан малгайгаар чимэглэнэ.

Уран зураг үзэсгэлэнтэй болж, будаг бүрийн дараа зайлж, эцэст нь сойзоо салфетка дээр хатааж байхын тулд би хүүхдүүдэд дахин нэг удаа сануулж байна.

IV хэсэг. Бие даасан ажил, хичээлийн үеэр хүндрэлтэй хүмүүст туслах.

V хэсэг. Хурууны гимнастик "Алив, тоолоорой, арван шувуу бол сүрэг юм."

VI хэсэг. Би хатаасан шувууг авч, тэдэнтэй тоглохыг санал болгож байна: "Нисдэг" бүлгийг тойрон, "Шувууд нисч байсан ..." үржүүлгийн шүлгийн үгсийг хэлж, шувууд үүний төлөө хүүхдүүдэд "баярлалаа" гэж хэлдэг. Тэднийг будсан, одоо тэд адилхан үзэсгэлэнтэй болсон Дымково тоглоомуудМанай "Гайхамшигт манан" музейгээс.

Зэвүүн бодисыг устгах / Дүйл ажиллагааны огноо_________

2 кишилерtobynaАрналганУйдамсканөөКызметининтехнологигазрын зураг

Чиглүүлэлтзохион байгуулалтын боловсролын үйл ажиллагаа

2-р бага бүлэг

Би салас авдаг/Боловсролын газар: "бүтээл"

Болими/ Бүлэг:Зурах

Такируудболно/ Сэдэв:"Бид шувуу зурж байна"

Максаты /Зорилтот:Хүүхдүүдэд толгой ба бие гэсэн хоёр дугуй хэсгээс шувуу зурахыг заа.

МIndetteri/ Даалгавар:Хөөстэй арчдастай ажиллах чадвараа сайжруул. Төсөөллийг хөгжүүлэх. Нүүдлийн шувуудад найрсаг хандлагыг төлөвшүүлэх.

Создик жумушы/ Cтөвөгтэй ажил:нүүдлийн шувууд.

ТИлдик бүрэлдэхүүн хэсэг / Хоёр хэлний бүрэлдэхүүн хэсэг:шувуу - кус.

Технологийн дүрэм-жабдыктар /Технологийн дэмжлэг:соронзон самбар, шувууны зураг, цомог, гуаш, хөөс арчдас, салфетка, эсгий үзэг.

Алдын-алаzhumys / Урьдчилсан ажил:"Шувууд" сэдвээр оньсого таамаглах, зураг чимэглэл, хурууны болон гадаа тоглоом үзэх.

Кызмет кезендери-үйл ажиллагааны үе шатууд

Тарбиэшинин ис-арекети

Багшийн үйлдэл

Балалардын ис-арекети

Хүүхдүүдийн үйлдэл

Урам зориг-лептик

Урам зоригийн урамшуулал.

Хүүхдийг үйл ажиллагаанд оролцохыг урамшуулах:

Хүүхдүүдийн анхаарлыг дуу авианд хандуулдаг.

Тэрээр соронзон самбарт ойртож, шувуунд анхаарлаа хандуулдаг.

Асуудлын нөхцөл байдлыг бий болгох:

Оньсого таахад урам зориг өгдөг.

Бүх нүүдлийн шувууд илүү хар өнгөтэй,

Тариалангийн талбайг өт хорхойноос цэвэрлэнэ.

Юу болж байгааг сонирхох.

Шувуудын дууг сонс.

Сонирхлыг харуулах

Шийдвэрлэх шаардлагатай асуудлын талаархи хүүхдийн ухамсар.

Оньсого таагаарай: дэгээ

Уйымдастык-издэнистik

Байгууллагын хайлт

Асуудлыг шийдвэрлэхэд хүүхдийг чиглүүлэх:

Шүлэг уншдаг.

Намайг бяцхан шувуу болгоё

Найзууд минь, надад нэг зуршил бий:

Хүйтэн эхлэхэд -

Ойгоос шууд чам руу, энд.

Шувууг харахыг санал болгож байна.

Хөөс резинэн арчдас ашиглан шувууг хэрхэн зурахыг үзүүлэв. Тэрээр эсгий үзэгний тусламжтайгаар нарийн ширийн зүйлийг гүйцээнэ.

Жижиг тойрог - толгой том тойрог– бие, хоёр богино шугам, сүүл, хушуу, сарвуу.

Хурууны гимнастик

"Шувуу"

Шувуу - шувуу

Энд танд ус байна!

Энд миний алган дээрх үйрмэгүүд байна.

Шувуу зурахыг санал болгож байна.

Хүүхдэд үзүүлэх сэтгэлзүйн болон сурган хүмүүжүүлэх тусламж:

Шаардлагатай хувь хүний ​​туслалцааг үзүүлдэг.

Хүүхдийг үйл ажиллагааны үйл явцад оролцуулах.

Шүлэг сонсох

Шувуу руу харж байна

Багшийн үйлдлийг ажигла

Текстийн дагуу хурууны гимнастик хийх.

Ажилдаа явах

Хүүхэд шаардлагатай тусламж авахын тулд насанд хүрэгчдэд ханддаг.

Багштай хамт зур.

Рефлексивти-корригирлИкти

Рефлекстэй - засч залруулах.

Хүүхдүүдийн гүйцэтгэлийн үр дүнгийн дүн шинжилгээ:

Үүссэн шувуунд анхаарлаа хандуулдаг.

Шувууг үр тариагаар эмчлэхийг санал болгож байна.

Тэд зургийн үзэсгэлэнгээ гаргаж байна.

Сайн зурсан хүүхдүүдэд баярлалаа.

Хүүхдийн үйл ажиллагааны үр дүнгийн талаархи мэдлэг

Тэд нөхдийнхөө ажлыг хардаг.

Хоолыг дүрслэх цэгүүдийг зур.

Тэд амжилтандаа баярладаг.

Тэд сэтгэгдлээ хуваалцаж байна.

Кутимди доогуур- Хүлээгдэж буй үр дүн:

Колданади - Үржүүлэх:толгой ба бие гэсэн хоёр дугуй хэсгээс шувуу зурах чадвар.

Тусинеди - Ойлгох:хөөсөн арчдасыг хэрхэн ашиглах.

Кабылдайди - Өргөдөл гаргах:нүүдлийн шувуудад найрсаг хандлага.

Бэлтгэсэн: ГБДОУ No47-ийн багш Москина Л.А.

Тасралтгүй боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй

хоёр дахь хамгийн залууд бүлэг.

Сэдэв:"Шувуудыг тэжээцгээе».

Боловсролын үйл ажиллагааг нэгтгэх:

· Танин мэдэхүй - ертөнцийн цогц дүр төрхийг бий болгох;

· Биеийн тамир;

· Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжил - зураг зурах.

Сурган хүмүүжүүлэх технологи:Мнемоник, тоглоом.

Даалгаврууд.

· Боловсролын:

Хүүхдүүдэд шувууг таних, нэрлэхийг заах; харааны ой санамж, сэтгэлгээг хөгжүүлэх;

· Боловсролын:

Харааны санах ойг хөгжүүлэх.

Хөгжүүлэх урлагийн үйл ажиллагаа, бэхлэх, өнгийг зөв нэрлэх.

Төсөөлөл, уран сэтгэмжийг хөгжүүлэх, будгаар зурах чадварыг бэхжүүлэх.

Хүүхдийн тоглоомын үйл ажиллагаа, "Шувууд" биеийн тамирын дасгалд хамтдаа тоглох чадварыг хөгжүүлэх."Шувууд.

Гарны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх (сойзоор ажиллах).

· Боловсролын:

Байгаль дэлхийгээ хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх хүүхдийн шинэ зүйл сурах хүсэл.Танин мэдэхүйн үйл ажиллагаа, уран сайхны бүтээлч сонирхлыг өдөөж, хадгалах.

Материал ба тоног төхөөрөмж:

Шувуудын зураг (бор шувуу, тагтаа, хэрээ, титэм).

Дэлгэц, шувуу, тэжээгч, хөгжмийн дагалдан.

Mnemotables.

Тэжээгчийн зураг бүхий цомгийн хуудас.

Будаг - gouache: шар, хар; сойз, салфетка.

Урьдчилсан ажил :

1. Алхаж байхдаа шувуу ажиглах.

2. Унших уран зохиол: С.Городецкий “Шувууд үүрээ хэрхэн барьж сурсан бэ”, А.Шевченко “Үүр”, Т.Нужина “Бор шувуу”, “Залгих” гэх мэт.

3. "Байгальтай ганцаараа", "Эргэн тойрон дахь ертөнцийн дуу чимээ", "Байгаль, шувууд, амьтад" аудио кассет сонсох.

4. Оньсого асуух.

5. Анхаарал хандуулах дидактик материал, номын чимэглэл.

Тасралтгүй боловсролын үйл ажиллагааны ахиц дэвшил.

Хичээлийн явц:Дэлгэцийн ард бор шувуу харагдана.

Бор шувуу:жиргэх, жиргэх, жиргэх, жиргэх

Сурган хүмүүжүүлэгч:Өө, залуус аа, бидэн дээр хэн ирсэн бэ?

Хүүхдүүд:Шувуу

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, та ямар шувууг мэддэг вэ?

Хүүхдүүд:Титмоус, бухын шувуу, хэрээ, бор шувуу

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа : "Хэн зоригтой юм бэ? Хэн түрүүлж ирсэн бэ? Мэдээжийн хэрэг, бор шувуу: үсрэх, хөхөх. Илүү олон бор шувуу ирлээ. Тэд үр тариаг юугаар иддэг вэ? Хамар биш хушуу. Хушуу нь хурц. Тэд хоноод, сүргээрээ шинэ газар руу нисэх болно. Тэд хэрхэн харилцдаг вэ? Сонсооч. Тэд жиргэж байна уу?

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, яагаад өвлийн улиралд шувууг тэжээх хэрэгтэй вэ?

Хүүхдүүд:Ингэснээр тэд хүйтэн, өлсгөлөнгөөс болж үхэхгүй.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, хамтдаа бор шувууг тэжээцгээе. ( Багш хүүхдүүдтэй хамт үрийг тэжээгч рүү хийнэ).

Сурган хүмүүжүүлэгч:Бор шувуу үсэрч, үсэрч байна

Бага насны хүүхдүүдийг асууж байна

Бор шувуу руу үйрмэг шид

Би чамд дуу дуулъя

Бор шувуу:Дэгдээхэй жиргээ, дэгдээхэйн жиргээ, дэгдээхэйн жиргээ.

Шар будаа, арвайд хая

Би чамд өдөржин дуулах болно.

Чип-жиргээ, жиргээ-жиргээ, чип-жиргээ

Тиймээс бусад шувууд ирэв. Хүүхдүүд шувууг юу гэж нэрлэдэг, тагтааны өд, хөл нь ямар өнгөтэй байдаг, тагтаа, бор шувуу хэн нь том хушуутай вэ гэсэн асуултуудад хариулдаг. Шувууд ичимхий. Бага зэрэг - тэд хөөрч, нисэх болно. Насанд хүрсэн хүн: "Биднээс бүү ай, бид чамайг гомдоохгүй. Тийм үү? Бид сайхан сэтгэлтэй." Тэдэнд хэлээрэй, залуусаа.

Биеийн тамирын дасгал.

Шувууд нисч байв

Тэд том биш.

Тэд хэрхэн ниссэн

Бүх хүмүүс харж байв.

Тэд яаж суув

Бүх хүмүүс гайхсан.

Бид суулаа, бид суулаа,

Тэд хөөрч, нисэв

Тэд дуу дуулсан.

Сурган хүмүүжүүлэгч:За залуусаа, бид бяцхан бор шувуугаа хооллосон, тэр цатгалан, дулаарсан, тэр ямар баяртай байгааг хараарай. Түүнийг ямар их хөгжилтэй, хэрхэн баярлаж, далавчаа хийдгийг харуулъя. (Хүүхдийн шоу)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Өө, залуус аа, бидэн рүү хичнээн шувуу ниссэнийг хараарай. Тэднийг бас эмчилье. Тэднийг идэхийн тулд та тэдэнд зориулж хоол зурах ёстой.

Хүүхдүүд шувууны загвартай ширээнд сууна.

Багш нь мольберт дээр зурах арга техникийг тайлбарлаж, харуулж байна. Залуус аа, энэ тэжээгч бол шувууны гуанз юм. Цасанд үр, үр тариа харагдахгүй тул шувууд тэжээгч дотор хооллодог. Үр, ямар өнгөтэй вэ? Хар. Тиймээс бид хар будгаар будна. Мөн үр тариа ямар өнгөтэй вэ? Шар. Бид тэдгээрийг зурах болно шар будаг. (Хүүхдүүд нам гүм, тайван хөгжим дагалддаг).

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, та шувууддаа маш олон амттан зурсан, одоо тэднийг тэжээж, үр тариагаа хушуугаар нь ховхлоорой.

Хүүхдүүд шувуугаа тэжээхэд хөгжим тоглодог.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Сайн байна уу залуусаа, шувууд хооллож байгаад баярлалаа. Үрийг нь сойзны үзүүрээр, үрийг нь “нудрах”-аар ямар сайхан будсан бэ.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Та зурж, тоглосон. Одоо та нартай хамт гадаа гарч, цэцэрлэгийнхээ бусад бор шувууг тэжээцгээе.

Хичээлийн тэмдэглэл боловсруулсан

багш: Мартьянова А.М.

ГБОУ-ын 296-р дунд сургууль

бүтцийн нэгж

сургуулийн өмнөх боловсролын хэлтэс

Фрунзенскийн дүүрэг

Санкт-Петербург

"Шувууны аж ахуй"

(сургуулийн өмнөх насны бага нас)

Зорилтот:шувууны тухай хүүхдийн мэдлэгийг нэгтгэх.

Даалгаварууд:

Боловсролын:Хүүхдийг далдуу модоор бичих техниктэй танилцуулах. Зургийг нөхөж сур.

Боловсролын:Хөгжүүлэх харааны ойлголт, нарийн моторт ур чадвар.

Сурган хүмүүжүүлэгчид:Өрөвчлөх чадварыг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: зураг - галууны хоосон зай, усаар шингэлсэн гуаш бүхий өргөн аяга, салфетка.

Багш нь галууны тухай дууны эхний шүлгийг хүүхдүүдэд дуулдаг:

Эмээтэйгээ амьдардаг байсан

Хоёр хөгжилтэй галуу -

Нэг саарал

Өөр нэг цагаан

Хоёр хөгжилтэй галуу

Хүзүүгээ сунгав

Хэн урттай вэ?

Нэг саарал

Нөгөөх нь цагаан.

Хэн урттай вэ?

Галууны хөлийг угаах

Шуудууны дэргэдэх шалбаагт -

Нэг саарал

Өөр нэг цагаан

Тэд шуудуунд нуугдав.

Энд эмээ хашгирч байна:

Өө, галуу алга болжээ -

Нэг саарал

Өөр нэг цагаан

Галуу, галуу минь!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, эмээ галууг буцааж өгөхөд нь тусалцгаая. Тэгээд тэдгээрийг зурцгаая. Та гуашийн аяганд алгаа бүхэлд нь дүрж, дардас хийх хэрэгтэй доторалга (хуруугаа чанга дарах, эрхий хуруушууд дээшээ харна) цаасан дээр. Бүх хүүхдүүд зурж дуусаад багш: "Тиймээс бид галууг эмээ рүү буцааж өгсөн. Тэднийг дүрсэлцгээе: бид алган дээрээ хушуу гаргаж, алгаа "нээгээд" "ха-ха-ха!" Гэж хэлнэ.

Татаж авах:


Урьдчилан үзэх:

Хичээлийн тэмдэглэл боловсруулсан

Сурган хүмүүжүүлэгч: Мартьянова А.М.

ГБОУ-ын 296-р дунд сургууль

Бүтцийн нэгж

Сургуулийн өмнөх боловсролын хэлтэс

Фрунзенскийн дүүрэг

Санкт-Петербург

Бага бүлгийн зургийн хичээлийн хураангуй

"Шувууны аж ахуй"

(сургуулийн өмнөх насны бага нас)

Зорилтот: шувууны тухай хүүхдийн мэдлэгийг нэгтгэх.

Даалгаварууд:

Боловсролын:Хүүхдүүдийг далдуу модоор бичих техниктэй танилцуулах. Зургийг нөхөж сур.

Боловсролын: Харааны ойлголт, нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх.

Сурган хүмүүжүүлэгчид: Өрөвчлөх чадварыг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: зураг - галууны хоосон зай, усаар шингэлсэн гуаш бүхий өргөн аяга, салфетка.

Боловсролын үйл ажиллагааны явц:

Багш нь галууны тухай дууны эхний шүлгийг хүүхдүүдэд дуулдаг:

Эмээтэйгээ амьдардаг байсан

Хоёр хөгжилтэй галуу -

Нэг саарал

Өөр нэг цагаан

Хоёр хөгжилтэй галуу

Хүзүүгээ сунгав

Хэн урттай вэ?

Нэг саарал

Нөгөөх нь цагаан.

Хэн урттай вэ?

Галууны хөлийг угаах

Шуудууны дэргэдэх шалбаагт -

Нэг саарал

Өөр нэг цагаан

Тэд шуудуунд нуугдав.

Энд эмээ хашгирч байна:

Өө, галуу алга болжээ -

Нэг саарал

Өөр нэг цагаан

Галуу, галуу минь!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, эмээ галууг буцааж өгөхөд нь тусалцгаая. Тэгээд тэдгээрийг зурцгаая. Гуашьтай аяганд алгаа бүхэлд нь дүрээд, далдуу модныхоо дотор талыг (хуруугаа чанга дарж, эрхий хуруугаа дээш харуулан) цаасан дээр дарах хэрэгтэй. Бүх хүүхдүүд зурж дуусаад багш: "Тиймээс бид галууг эмээ рүү буцааж өгсөн. Тэднийг дүрсэлцгээе: бид алган дээрээ хушуу гаргаж, алгаа "нээгээд" "ха-ха-ха!" Гэж хэлнэ.