Бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан хичээлийн тэмдэглэл. Төрөлх хот. “Миний төрөлх хот” дунд бүлгийн GCD-ийн хураангуй

Зорилго: хүүхдүүдэд төрөлх хотынхоо тухай анхан шатны ойлголтыг бий болгох; үгсийн санг баяжуулах, идэвхжүүлэх; Өгүүлбэрийн хэсэг болгон дахь угтвар үгийг ашиглаж сурах; сэтгэлгээ, гарны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх; Хотоо хайрлах хайрыг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: төрөлх хотынхоо гэрэл зураг, хотын янз бүрийн газар, гэр бүлийн гишүүдийг харуулсан цаас, талбай, гудамжийг дүрсэлсэн зураг.

* * *

I. Зохион байгуулалтын мөч

Багш аа. ОХУ-д олон хот байдаг гэж бид танд хэлсэн. Хараач, энэ бол манай хотын зураг (төрөлх хотынхоо зургийг үзүүл).

Бидний амьдарч буй хотын нэр юу вэ?

Хүүхдүүд хариулдаг.

II. Төрөлх хотынхоо гэрэл зураг дээр үндэслэсэн хичээлийн сэдвээр ярилцах

Багш аа. Манай хот том, үзэсгэлэнтэй. Олон гудамж, талбай, байшин, дэлгүүр, үйлдвэрүүдтэй. Манай хот маш үзэсгэлэнтэй, учир нь олон мод, цэцгийн мандал, усан оргилуур, хөшөө дурсгалууд байдаг (түүхтэй зэрэгцэн хотын үзэмжийг харуулсан гэрэл зургуудыг үзүүл). Та хотоо сайн мэдэх үү? Нэр нь юу вэ гол талбайманай хот уу? Таны амьдардаг гудамжны нэр юу вэ? Танай гудамжинд ямар байшингууд байдаг вэ - нэг давхар эсвэл олон давхар уу? Танай гэрийн ойролцоо ямар дэлгүүр байдаг вэ? Та амралтын өдрүүдээр хаашаа явах дуртай вэ? (Цэцэрлэгт хүрээлэнд.) Та хүүхдийн жүжиг үзэхийн тулд хаашаа явдаг вэ? (Театр руу, хүүхэлдэйн театр руу.) Та хаана үзсэн бэ? циркийн шоу? (Цирк дээр.) Та өглөө бүр хаашаа явдаг вэ? (IN цэцэрлэг.) Ах, эгч нар чинь хаашаа явдаг вэ? (Сургууль руу.)

III. Дидактик тоглоом"Зам зурах"

Дээр нь том хуудасцаасан дээр үйлдвэр, дэлгүүр, сургууль, цэцэрлэгт хүрээлэн, кино театр, цирк, цэцэрлэг, орон сууцны барилга, доод хэсэгт - ээж, аав, ах, эгч.

Багш аа. Аав хаашаа явж байна гэж бодож байна?

Хүүхдүүд. Аав үйлдвэр рүү явдаг.

Багш аа. Ээж хаашаа явж байгаа юм бэ?

Хүүхдүүд. Ээж дэлгүүрт явдаг.

Бусад саналыг ч мөн адил гаргадаг. Үүний зэрэгцээ хүүхдүүдийн нэг нь гэр бүлийн тодорхой гишүүнээс зохих газар руу чиглүүлдэг.

IV. Талбай ба гудамжны харьцуулалт

Талбай, гудамжийг дүрсэлсэн хоёр зургийг авч үзэхийг санал болгож байна.

Багш аа. Энэ юу вэ?

Хүүхдүүд. Энэ гудамж.

Багш аа. Аль гудамж?

Хүүхдүүд. Урт, нарийн.

Багш аа. Энэ юу вэ?

Хүүхдүүд. Энэ бол талбай.

Багш аа. Аль бүс нутаг?

Хүүхдүүд. Том, өргөн

Багш аа. Талбай, гудамжууд юугаараа төстэй вэ?

Хүүхдүүд. Тэд хотод байдаг. Талбай, гудамжинд мод, байшин бий. Хүмүүс талбай, гудамж гэх мэтээр алхдаг.

Багш аа. Талбай, гудамж хоёрын ялгаа юу вэ?

Хүүхдүүд. Гудамж нь нарийн бөгөөд урт. Талбай нь том, өргөн. Гудамжинд машинууд явж байна. Талбайг тойроод машин явахгүй. Талбайд усан оргилуур бий. Гадаа усан оргилуур байхгүй. Талбай дээр хөшөө бий. Гудамжинд хөшөө байхгүй гэх мэт.

V. Дүгнэлт

Багш аа

Миний хот (ишлэл)

Хайрт сайхан хот минь,

Чи надад маш их хайртай,

Та хамгийн сайн хотдэлхий дээр

Том дэлхий даяар..

Би аавтайгаа хамт алхах дуртай

Том гудамж дагуу

Мөн хүмүүс рүү инээмсэглэ

Танил, танихгүй хүмүүс.

О.Г.Зыкова

Хүүхдүүд энэ шүлгийг оройн цагаар цээжлэхийг урьж байна. Хүүхэд бүрийн ажлыг үнэлдэг.

Зорилтот: эх оронч сэтгэлгээг төлөвшүүлэх.

Даалгаварууд:

- төрөлх хот, төрсөн өдөр, гол гудамж, хувь хүний ​​түүх, соёлын талаар анхны санаа бодлыг бий болгох; архитектурын дурсгалууд;

- уугуул нутгийн тухай мэдээлэл сонирхохыг дэмжих;

- хүлээн авсан мэдээллийг тоглоомын үйл ажиллагаанд ашиглахыг идэвхжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:Таны төрөлх хотыг дүрсэлсэн зургууд, таны хотод зориулсан гэрэл зургийн цомог, хотын үзэмжийг бүдүүвчээр дүрсэлсэн бэлгэдлийн картууд.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Залуус аа, миний зээ охин Оля өөр хотоос над дээр ирсэн. Тэр хэзээ ч манайд очиж үзээгүй болохоор бүх зүйлийг харахыг үнэхээр хүсч, зураг авахуулахын тулд камер авч, найзууддаа үзүүлэв. Гэтэл тэр гэнэт бие нь муудсан тул бидэнтэй уулзалгүй гэртээ харьсан үзэсгэлэнтэй хот, манай үзэсгэлэнт газрууд. Өчигдөр би түүнээс захидал хүлээн авлаа. Энэ нь дунд бүлгийн хүүхдүүдэд зориулагдсан болно. Оля таныг хотоо сайн мэднэ гэж бичээд хамгийн үзэсгэлэнтэй, мартагдашгүй газрууд, үзвэрийн газруудын зургийг авч, түүхийн хамт түүнд илгээхийг хүсч байна. Бид Оляад хотынхоо тухай ярих уу? Та бид хоёр ихэвчлэн гудамжаар нь алхаж, хотын хүмүүсийн ажил, амралтыг хардаг байсан. Бодоод, хариултдаа цаг гаргаад, бид гэрэл зураг авна гэж хэлээрэй.

Хүүхдүүд хотын үзэсгэлэнт газруудыг жагсааж, багш өмнө нь зурсан тэмдэгт картуудыг үзүүлэв.

Картуудыг анхааралтай ажиглаад хэлээрэй, бид юу ч мартсан уу?

Багш картуудыг санамсаргүй байдлаар үзүүлж, хүүхдүүд тэдгээрт дүрсэлсэн зүйлийг нэрлэнэ: Соёлын ордон, дайны баатруудын хөшөө, хотын захиргааны байр, кино театр, музей, автобусны буудал, шуудангийн барилга, сүм. , гэх мэт. Та бид хоёр гэрэл зураг авахаар тохиролцсон ч Оля мөн эдгээр газруудын талаар танд хэлэхийг хүссэн. Хэн манай хотын талаар ярихыг хүсч байна вэ? Би чиний түүхүүдийг бичих болно.

Тоглоом "Намайг хаана байгааг таах"

Хүүхдүүд ямар нэгэн дурсгалт газрыг сонгож, нэрлэхгүйгээр ээлжлэн ярьдаг. Бусад нь төрөлх хотынхоо аль газрын тухай ярьж байгааг таах ёстой.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Сайн байна залуусаа. Оля ч бас таны түүхийг унших сонирхолтой байх гэж бодож байна. Одоо маш хэцүү ажил: та энэ тухай дүрслэх хэрэгтэй ("хэлж"). сонирхолтой газруудманай хот болон түүний эргэн тойрон.

Хүүхдүүд Соёлын ордон (бүжиглэх), насанд хүрэгчдийн ажил гэх мэтийг дүрсэлдэг.

Сайн хийлээ! Залуус аа, та манай хотын нэрийг санаж байна уу? Ямар сонирхолтой нэр вэ. Яагаад ингэж нэрлэдэг гэж та бодож байна вэ?

Хүүхдүүд хариулдаг.

Залуус аа, бид яагаад хотоо гэр гэж нэрлэдэг вэ?

Хүүхдүүд. Бид энд төрсөн, манай хамаатан садан энд амьдардаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Хүн бүр өөрийн төрсөн өдөртэй байдаг. Манай хотод ч бас байдаг гэж бодож байна уу?

Хүүхдүүд хариулдаг.

Манай хотын төрсөн өдөр хэзээ вэ? Хотын төрсөн өдрийг хэрхэн тэмдэглэдэг вэ?

Хүүхдүүд хариулдаг.

Хотын төрсөн өдрөөр бүх оршин суугчид цугларч, баярлаж, хөгжилтэй байдаг, учир нь тэнд амьдардаг бүх хүмүүс түүнд маш их хайртай. Энэ өдөр гудамжууд баяраар чимэглэгдэж, дуу дуулж, хүмүүс ирдэг мартагдашгүй газрууд, хотынхоо төлөө их зүйл хийсэн хүмүүсийн яриаг сонс. Залуус аа, манай хотын ямар газруудыг мартагдашгүй гэж үздэг вэ?

Хүүхдүүд хариулдаг.

Тиймээс та бид хоёр Олягийн захидалд хариулсан: бид зураг авах газраа сонгож, тэдний тухай, яагаад манай хотыг ингэж нэрлэсэн талаар ярилцав. Оля болон түүний найзууд бидний төрөлх нутгийг үзэхийг хүсэх нь гарцаагүй гэж би бодож байна. Одоо бид зугаалж, сайт дээрээ юу зураг авах боломжтойг харж, гэрэл зургуудыг үзэсгэлэнтэй болгохын тулд барилга байгууламжийн эргэн тойрон дахь зүйлсийг эмх цэгцтэй болгоно.

Агошкова Валентина Федоровна
MDOU TsRR 8-р цэцэрлэг " алтан загас" Белгород муж, Валуики
багш

Хичээлийн тэмдэглэл дунд бүлэг"Миний хот" сэдвээр

Багш В.Ф.Агошковагийн явуулсан "Миний хот" сэдвээр дунд бүлгийн хичээлийн хураангуй.

Зорилтот: ПХүүхдүүдээ бяцхан эх орон, түүний үзэсгэлэнт газрууд, гудамж талбай, орон сууцны барилга байгууламжтай үргэлжлүүлэн танилцуулах; нийтийн барилгууд, тэдний зорилго, мэргэжил, эцэг эхийн ажлын байр. Хүүхдүүдийн төрөлх хотын талаархи санаа бодлыг өргөжүүлэх, тэдний хаяг, цэцэрлэгийн хаягийн талаархи хүүхдүүдийн мэдлэгийг нэгтгэх, сэдвийн талаархи хүүхдийн үгсийн санг баяжуулах.

Хот босгосон хүмүүс их хичээж, ажлаа сайн хийсэн гэж ойлгоорой.

Том байшинг нааж сур, тэгш өнцөгт хэлбэртэй хана, эгнээ цонхыг дамжуулж сур. Тохиромжтой яриаг хөгжүүлэх бүтээлч сэтгэлгээболон санах ой. анхаарал, төсөөлөл, бүтээлч байдал, гэрлэн дохионы утгын талаархи мэдлэгийг нэгтгэх. Нэр үгнээс нэмэлт үг үүсгэж сурах (шилээр хийсэн байшин - шил...), ерөнхийлсөн үгсийг ойлгож, хэрэглэж сур.

Төрөлх хотоо хайрлах, үүгээрээ бахархах, улам үзэсгэлэнтэй болгох хүсэл эрмэлзлийг төлөвшүүл.

Арга, техник:

Харагдах байдал: үзүүлэх, үзэх, тавих.

Амаар: тайлбар, асуулт, шалгалт, харилцан яриа, харьцуулалт, уран сайхны илэрхийлэл.

Практик: "Гурван бяцхан гахай" үлгэрийн хэсгээс жүжигчилсэн тоглолт, "Бид барилгачид" D/I тоглоом, D/I "Өөр байшин", биеийн тамирын дасгал "Автобус", "Алхах"

Ганцаарчилсан ажил: "Манай хот" шүлгийг цээжлэх.

Материал: е“Миний дуртай хот” ото-стенд, наалт хийх картон, наалт хийх байшингийн дэлгэрэнгүй мэдээлэл “Аль нь вэ? гайхалтай байшин", цавуу, салфетка, хотын зураг, гэрэл зураг, бүлгийн эцэг эхчүүд, "Бид барилгачид" тоглоомын хэрэгсэл, байшингийн загвар, замын гарц, гэрлэн дохио. . .

Урьдчилсан ажил: "Миний гэр, миний гэр бүл" гэрэл зургийн цомгийг үзэж, гудамжаар аялах. ургийн мод, Валуики хотын тухай яриа,

Хичээлийн явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, дугуйлан зогсооцгооё. Мөн биднийг үргэлж дулаацуулдаг наранд гараа сунгаж, хөршийнхөө гарыг барьцгаая. Энэ бол эелдэг гаруудын халуун дулаан байдал ба сайхан сэтгэлүүд. Бид найз нөхөддөө халуун дулаан сэтгэл, алгаа өгөөд:

Өглөө ирдэг

Нар мандаж байна.

Бид явж байна,

Сайхан аялалд гарцгаая.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та нар сайн найзууд байгаад би маш их баяртай байна. Ийм хүүхдүүдтэй зугаалж, тоглох сонирхолтой байдаг ч өнөөдөр бид хамтдаа төрөлх хот руугаа аялалд гарах гэж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, бидний амьдардаг хотын нэр юу вэ? (Валуики).

Манай хот хаана байрладаг вэ? (Валюй голын эрэг дээр)).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Дэлхий дээр маш олон том жижиг хотууд байдаг. Мөн бид хотынхоо тухай, хамгийн хайртай, хамгийн үзэсгэлэнтэй хотын тухай ярих болно. Манай хот хамгийн үзэсгэлэнтэй гэж би зөв хэлсэн үү? (хүүхдийн хариулт)

Залуус аа, өнөөдөр би та нарт оньсого хэлье, та нар бид хаашаа аялахыг тааварлаарай.

Одоо та бид хоёр ямар тээврийн хэрэгслээр зорчихыг бодоорой. (Автобусны тухай оньсого)

Бид хүн бүрийг одоо автобусанд суухыг хүсч байна.

Бид хотоо харна.

Бид хамтдаа автобусанд суув

Тэгээд бид цонхоор харав

Манай жолооч бензин дээр гишгэв

Тэгээд автобус явж эхлэв.

Залуус аа, цэцэрлэгийнхээ хажууд (Пархоменко гудамж, 26-р байр) хаягийг давтъя том барилгаМанай цэцэрлэгийн төгсөгчид суралцдаг 4-р сургууль. Залуус аа, Данно тэнд зогсож байна, яагаад ч юм маш гунигтай харагдаж байна. Түүнд юу тохиолдсоныг олж мэдье.

Юу болсон бэ, найз аа?

Би сургуулиа тараад гэртээ хэрхэн харихаа мэдэхгүй байна.

Та ямар хаягаар амьдардаг вэ? Бид танд унаа өгөх болно.

Энэ муу байна. Манай хүүхдүүд хаягаа хэлж өгөөч. Магадгүй замдаа та гэр орноо таньж мэдэх байх.

Манай автобус хурдан явж байна

Тэр биднийг үйлдвэрт авчирсан.

Залуус аа, энэ том аж ахуйн нэгжийг хараарай, Приосколье үйлдвэр, Слава Кашуба, Полина Макущенко, Карина Павленко, Эвелина Рудофилова нарын ээжүүд энд ажилладаг. Тэд манай хотын иргэдэд маш их махан бүтээгдэхүүн үйлдвэрлэдэг. Энэ үйлдвэрийн хэдэн барилга байгааг хараарай, тоолж үзье. (Ургамал болон эцэг эхийн зургийг харах)

Жолооч биднийг маш хурдан жолоодож, өөр үйлдвэрт авчирсан. Энэ ургамлыг "Лобаз" гэдэг, ямар том болохыг хараарай. Энэ үйлдвэрт Кристина Пахомова, Паша Подобедов нарын ээжүүд ажилладаг. Энэ ургамал нь бидний хайртай амьтдад хоол хүнс үйлдвэрлэдэг (Эцэг эхийн ургамал, зургийг үзэх). Бид бага зэрэг ядарсан, одоо амрах болно.

Одоо бид өөрсдийн нэртэй урт үзэсгэлэнтэй гудамжаар явж, том үзэсгэлэнтэй барилга дээр зогсоход энэ барилга ямар төрлийн барилга болохыг сонирхолтой оньсогоноос олж мэдэх болно (галт тэрэгний тухай оньсого)

Янз бүрийн хотуудын галт тэрэгнүүд энэ тавцан дээр ирж, манай хотын зочдыг энд авчирдаг. төмөр замэцэг эхийн ажил: Саша Дудкина, Альбина Кирьянова. Станцын ойролцоо манай хотод ирсэн зочдод зориулсан үзэсгэлэнтэй талбай байдаг бөгөөд үүн дээр та цэргийн командлагч Николай Федорович Ватутины хөшөөг харж болно. Оросын цэргийн хөшөөнөөс холгүй олон нийтийн булшассан Мөнхийн гал. Автобуснаас буун эдгээрийн дагуу алхцгаая сайхан газруудманай хот.

Дахин жолооч биднийг хурдан жолоодож, шинэ, үзэсгэлэнтэй газруудад авчирдаг.

анхаарал хандуулах сайхан байшингуудавтобусны цонхноос бидний харж буй барилгууд. Тэдгээрийг хийсэн төрөл бүрийн материалТэд өөр өөр хэмжээтэйхэлбэр дүрсээрээ тэд бүгд оршин суугчдаа хүйтэн, бороо, салхи, урилгагүй зочдоос хамгаалдаг.

Тоосго, мод, шавар, шил гэх мэт тоосгоноос барьсан байшингуудыг тодорхойлж үзье. Яагаад үгүй ​​гэж? "Өөр өөр байшин" дидактик тоглоом

Биеийн тамирын минут.

Бид туг далбаагаа намируулж байгаа мэт гараараа дээш доош гүйлдэх

Мөрөө тэнийлгэцгээе

Гар нь бие бие рүүгээ хөдөлдөг

Гараа хажуу тийш. Инээмсэглэл.

Баруун тийшээ бөхийж, зүүн тийшээ бөхий.

Манай хүүхдүүдийн ээжүүд "Diamant", "Zarya", "Magnit" хэмээх үзэсгэлэнт дэлгүүрүүдэд ажилладаг: Маша Лобенко, Альбина Кирьянова, Андрей Колтяпин. Тэд хэрэгцээтэй, өндөр чанартай, үзэсгэлэнтэй барааг санал болгодог: хувцас, гутал, хүнсний бүтээгдэхүүн. Үүний төлөө худалдан авагчид тэдэнд талархаж байна. Та аль дэлгүүрээр зочлохыг хүсч байна вэ? (тоглоомын дэлгүүр) Манай хотод ийм дэлгүүрүүд маш олон байдаг: "Бегемотик", "Товч", "Хөндий сараана" гэх мэт.

Дараагийн зогсоол залуусаа, манай хотын төв, бүх оршин суугчид амардаг Чөлөөт цаг, баяр тэмдэглэх. Талбайн ойролцоо зуны улиралд усан оргилуур, хүүхдүүдийн тоглох, амрах тоглоомын талбайгаар зочдоо баясгадаг амралт зугаалгын цэцэрлэгт хүрээлэн бий. Чи бид хоёр автобуснаас бууж намрын цэцэрлэгт хүрээлэнгийн замаар алхна.

Биеийн тамирын минут:

Бид хотыг тойрон алхаж, байгалийг ажиглаж байна

Нар руу харав

Мөн туяа биднийг дулаацуулсан.

Шувууд үүрэндээ сууж байна,

Шувууд тэнгэрт нисдэг

Тэгээд тэд овойлт дээгүүр үсэрч, хэн ч уйлдаггүй.

Залуус аа, бид цэцэрлэгт хүрээлэнгээс холдохын өмнө зогсов. Яагаад? Энэ үед жолооч ямар өнгийн гэрлэн дохиогоор зогссон, явган зорчигчид юу хийж байна вэ? Бидний аялал өндөрлөж байна

Одоо бид тантай хамт хүүхдийн хамгийн дуртай газар болох Дивноградын хүүхдийн амралт, зугаа цэнгэлийн парк руу нүүх болно. Дэлхий бидэнтэй уулздаг үлгэрийн баатрууд. Хараач, хоёр гахай гэрийн ойролцоо гунигтай байна, яагаад ийм гунигтай байгааг олж мэдье?

Манай байшингуудыг муу чоно сүйтгэж, өвөл ирж байна. Бидэнд шинэ байшин барих цаг гарахгүй

Гахайнуудад тоосго, чулуугаар бат бөх байшин барихад нь тусалцгаая. Тэд ямар хэсгүүдээс бүрддэгийг бүү мартаарай. Үүнийг хийхийн тулд бид "Бид барилгачид" тоглоомыг тоглож, бат бөх, найдвартай (суурь - суурь, хана - суурь, хана, дээвэр - суурь, хана, дээвэр, цонх гэх мэт) байшинг хэсгүүдээс барина. , хаалга - байшингийн ойролцоо суурь, хана, дээвэр, цонх, хаалга, мод, цэцэг).

Одоо залуус манай гахайнуудад болон өөрийн гэсэн гэргүй хүмүүст зориулж байшин барих болно (апликейшн хийх).

Чи ямар мундаг хүн бэ! Бүгд шинэ сайхан байшинтай болсон. (Залуус гахайнуудад байшин өгч, байшингаас шинэ гудамж гаргадаг.

Залуус аа, үүнийг олж мэдье сонирхолтой нэрсманай гудамж (Гайхалтай, Ой, Аз жаргалтай, Манай)

Гахайнууд шинэ гэртэй болсонд баярлалаа. . Тэгээд бид гэртээ буцаж ирдэг - цэцэрлэг. Манай хот таалагдсан уу? Залуус аа, аялалд юу үзсэнээ санаж, хотынхоо тухай шүлэг уншцгаая.

Жижиг голын эрэг дээр хот байдаг,

Дэлхий дээр илүү хөөрхөн хүн байхгүй.

Эндхийн уугуул булан бүр хаа сайгүй байдаг,

Дэлхий даяар хамгийн дуртай.

Та олон жилийн турш миний хотод амьдарсан,

Нар чам дээр эрт манддаг.

Белгород бол бидний нутаг,

Та үргэлж өмнөх шигээ хүчтэй байх болтугай!

Валуики, үргэлж үзэсгэлэнтэй бай,

Том, үзэсгэлэнтэй, шинэ, өөр!

Гайтанова Татьяна Евгеневна
Албан тушаал:багш
Боловсролын байгууллага: MADOU "CRR - 10-р цэцэрлэг "Нар"
Орон нутаг:Бүгд Найрамдах Башкортостан улсын Благовещенск
Материалын нэр:хийсвэр
Сэдэв:"Миний хот" дунд бүлгийн нэгдсэн хичээл
Нийтэлсэн огноо: 05.02.2017
Бүлэг:сургуулийн өмнөх боловсрол

"Миний хот" дунд бүлгийн нэгдсэн хичээлийн хураангуй.
Зорилтот:
Хүүхдүүдийг бяцхан эх оронтой нь үргэлжлүүлэн танилцуулах.
Даалгаварууд:
-Бүгд найрамдах улс, төрөлх хотынхоо тухай хүүхдийн санаа бодлыг өргөжүүлэх; -Хүүхдэд төрөлх хотынхоо сайхныг бишрэх мэдрэмжийг төрүүлэх; -Төрсөн хотоо хайрлах, түүгээрээ бахархах, улам сайхан болгох хүслийг төлөвшүүлэх.
Тайлбар толь бичгийн ажил:
Эх орон, жижиг эх орон, Эх орон, Благовещенск хот, Благовещенск хотын оршин суугчид, Белая гол, гудамжны нэрс, барилга байгууламжийн нэрс (эмнэлэг, номын сан, сургууль, цэцэрлэг, дэлгүүр).
Материал:
бөмбөг, "Миний дуртай хот" гэрэл зургийн тавиур, танилцуулга, Dunno хувцас, "автобус", малгай, жолооны хүрд, чимэглэл, автобусны хөдөлгөөнийг бичдэг магнитофон, диск, хотын хүрээтэй зураг, тойрог - замын дохио.
Урьдчилсан ажил:
хотоор аялах, хотын тухай шүлэг цээжлэх, "Манай хотын байгаль" зургийн цомгийг үзэх, Благовещенск хотын тухай яриа, "Хотын байшингууд" програм. Хичээлийн явц: (Хүүхдүүд тойрог дээр зогсдог.)
Тоглоом "Эелдэгээр нэрлэ"
- Залуус аа, алгаа харуул. Тэднийг хооронд нь үрнэ. Чи юу мэдэрч байна? (Дулаан). Энэ бол эелдэг гар, сайхан сэтгэлийн халуун дулаан байдал юм. Алгаараа халуун дулаан сэтгэлээ найз нөхөддөө дамжуулж: Өглөө ирж байна, нар мандаж байна гэж хэлцгээе. Бид бэлдэж, сайхан аялалд явж байна. Бие биенээ харцгаая
Өөртөө "Хэн нь сайн бэ? Манай царайлаг хэн бэ? "(Хүүхдүүд ээлжлэн бие биенээ эелдэг үгсээр дуудаж, сууна).
TSO. Дуу сонсож байна
- Залуус аа, дууг сонсоод юуны тухай болохыг хэлээч? (“Эх орон хаанаас эхэлдэг вэ?” дууны хөгжим тоглогдоно) + Энэ дуу нь Эх орны тухай. -Эх орон гэж юу вэ? + Эх орон бол хүний ​​төрж өссөн нутаг юм. -Эх орон гэж бас эх орон гэж хэлж болно. Энэ үгийг хамтдаа хэлцгээе. -Бид ямар бүгд найрамдах улсад амьдардаг вэ? + Бид Бүгд Найрамдах Башкортостан улсад амьдардаг. - Зөв. Мөн энэ бол бидний Эх орон юм.
Тоглоом "Үг сонгох - тэмдэг"
- Хүн бүхний хамгийн эрхэм нандин газар бол төрж өссөн нутаг. Бидний бяцхан эх орон бол бидний хот. -Манай хотын нэр юу вэ? + Благовещенск хот. - Үг сонгох - хот гэдэг үгийн тэмдэг. Манай хот юу вэ? + Том, үзэсгэлэнтэй, хайрт, хайрт, гайхалтай, баян, сонирхолтой, ер бусын, гайхалтай, гайхалтай, хуучин, дулаахан, ойрхон. - Хэрэв бид Благовещенск хотод амьдардаг бол хотын оршин суугчдыг юу гэж нэрлэдэг вэ? + Зар сурталчилгааны оршин суугчид.
Тоглоом "Эсрэгээрээ"

Манай хотод маш олон гудамж бий. Гудамж нь өөр. (Багш бөмбөгийг авдаг.) - Гудамж өргөн ба... (нарийн) байж болно. Урт ба... (богино). Шинэ ба... (хуучин). Харанхуй ба... (гэрэл). Шулуун ба... (муруй). Цэвэрхэн ба... (бохир). -Гудамж болгон өөр өөрийн гэсэн нэртэй байдаг. Тухайлбал, манай цэцэрлэг Седовагийн гудамжинд байрладаг.
Тоглоом "Хаяг нэрлэх"
- Чи хаана амьдардаг вэ? хаягаа өгөөч. (Хүүхдүүд хаягаа нэрлэнэ).
Гэнэтийн мөч
(Мэдэхгүй, жолоогоо гартаа барин гүйж ирэв). Мэдэхгүй: Сайн байна уу залуусаа! Та намайг таньж байна уу?.. Би хэн бэ? + Мэдэхгүй ээ! Мэдэхгүй: Залуус аа, би өнөөдөр танай хотод анх удаа зочиллоо. Надад маш их таалагдсан! Танай хотын нэр юу вэ? + Благовещенск
Хурууны гимнастик
Сурган хүмүүжүүлэгч: Мэдэхгүй ээ, хүүхдүүд маань одоо та нарт манай хотын тухай ярих болно. Энд сонсоорой! (Хурууны үзүүрийг нэг нэгээр нь өөрөө массаж хий: эхлээд нэг гараараа, дараа нь нөгөө талаас). + Гудамж, талбайн цуглуулга, - 1 Машин, автобус, хүмүүс, - 2
Олон давхар байшингууд- 3 Боть ном шиг үнэтэй. - 4 Гэсэн хэдий ч бид хотод хайртай! - 5 Зунаас өвөл хүртэл - 1 Бид баяр хөөртэй найзуудтайгаа уулздаг, - 2 Тэдэнтэй хамт та музейд очиж болно, - 3 Цирк, тэшүүрийн талбай руу явж болно, - 4 Ямар ч өдөр зугаалж болно! - 5
Яриа
Сурган хүмүүжүүлэгч: Та манай хотын талаар маш их зүйлийг хэлсэн. Бидэнд олон гудамж, байшин, үзэсгэлэнт байгаль. Благовещенск хотод ажиллаж, манай хотыг илүү сайхан, илүү үзэсгэлэнтэй, баян чинээлэг болгохыг хүсдэг олон хүмүүс байдаг. Залуус аа, манай хотын ойролцоо ямар гол урсдаг вэ? + Манай хотын ойролцоо Белая гол урсдаг. Мэдэхгүй: Цагаан уу? Яагаад улаан биш гэж? Эсвэл шар уу? + Учир нь Белая голын ёроолд цагаан шохой шиг лаг шавар байдаг. Тиймээс шохой шиг цагаан. Мэдэхгүй: Би танай хотын талаар илүү ихийг мэдмээр байна! Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид танд хотоо харуулахдаа баяртай байх болно! Би хүн бүрийг аялалд явахыг санал болгож байна. Бид автобусаар явна. Ваня, чи жолооч болно. (Малгай өмс.) Залуус бид бол зорчигчид. (Хөшиг нээгдэж, "автобус" зогсож, бүгд сууж, намуухан хөгжим "автобусны хөдөлгөөн" сонсогддог). Сурган хүмүүжүүлэгч: Дуу дуулъя: + Бид аялалд явж байна (жолоо эргүүлэх дуураймал), Бид хотоо мэдэхийг хүсч байна. Бид гудамжаар явах болно (тэдгээр нь хүргэдэг гарны талууд), Тэгээд цонхоор харцгаая! (Бид толгойгоо эргүүл.)
Сурган хүмүүжүүлэгч: Зогс! Эхний зогсоол. Цонхоор хар. Энэ ямар барилга вэ? + Хотын захиргаа. (Слайд). + Энэ бол манай хотын гол барилга юм. Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв! Энд янз бүрийн мэргэжилтэй хүмүүс ажиллаж, манай хотыг удирдаж байна. Мэдэхгүй: Хажууд нь ямар барилга байгаа юм бэ? + Хотын соёлын ордон. (Слайд). Мэдэхгүй: Энэ соёлын төв юунд зориулагдсан бэ? + Тэнд янз бүрийн баяр тэмдэглэдэг, жишээ нь "Ёлка". + Тэд мөн үзүүлбэр, хүүхэлдэйн кино үзүүлдэг. + Цирк тийшээ ирж байна! Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, автобусанд суу. Үргэлжлүүлье. Мэдэхгүй: Энэ бол барилга! Энэ кино театр юм болов уу? + Үгүй! Энэ бол Арматурын үйлдвэр! (Слайд). Сурган хүмүүжүүлэгч: Семеновын ээж Арсения энд ажилладаг, одоо тэр хэний төлөө ажилладагийг бидэнд хэлэх болно. (Хүүхэд ээжийнхээ зургийг барьдаг.)
Хүүхдийн түүх
+ Энэ бол Арматурын үйлдвэр, миний ээж энд ажилладаг, түүнийг Юлия Михайловна гэдэг... Мэдэхгүй: Энэ бол Белая гол гэдгийг би мэднэ. + Үгүй ээ, энэ бол хотын цөөрөм. (Слайд). + Тэнд янз бүрийн загас байдаг. Мэдэхгүй: Мөн акулууд байдаг уу? + Үгүй. Цөөрөмд цурхай, зулзага, алгана, хадран, хадран загас байдаг. (Зургийг үзүүл).
Сурган хүмүүжүүлэгч: Өмнө нь мэдэхгүй, манай цөөрөмд маш олон загас байсан бол одоо маш цөөхөн үлдсэн. Мэдэхгүй: Яагаад? Та бүгдийг барьж авсан уу? + Үгүй ээ, учир нь хүмүүс цөөрмийг бохирдуулж, цэвэрлэхээ больсон. + Цөөрөм бохирдож, доторх загаснууд үхэж эхлэв. Сурган хүмүүжүүлэгч: Тиймээс, залуус аа, та бид хотоо анхаарч, ус бохирдуулахгүй, хог хаяхгүй байх хэрэгтэй ... Одоо бид зогсох болно. Залуус аа, цонхоор хар. Энэ ямар барилга вэ? + Энэ бол хотын цэцэрлэгт хүрээлэн юм. (Слайд). Мэдэхгүй: Юунд зориулагдсан юм бэ? + Хавар, зуны улиралд хүүхдүүд эцэг эхийнхээ хамт энд ирж амардаг. + Энд тэд морин тойруулга болон үзвэрүүдээр аялдаг. + Энд янз бүрийн баярууд болдог. Мэдэхгүй: Өө! Би бас амрахыг хүсч байна! Сурган хүмүүжүүлэгч: За тэгвэл. Дараа нь бид зам хөндлөн гарах хэрэгтэй болно. Үүний тулд та үүнийг хэрхэн зөв гатлахаа мэдэх хэрэгтэй. Мэдэхгүй: Тэгэхээр би яаж зөв хөндлөн гарахаа мэднэ. Одоо би чамд заах болно. Та гэрлэн дохиог харах хэрэгтэй. Улаан гэрэл асмагц хурдан зам хөндлөн гарах хэрэгтэй. Энд! Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та Дуннотой санал нийлж байна уу? Замыг хэрхэн зөв хөндлөн гарахыг танд хэлье. + Улаан гэрэл - зам байхгүй! Шар - аялалд бэлэн байгаарай! Мөн ногоон гэрэл - яв! + Та яаран зам хөндлөн гарч болохгүй! + Та зөвхөн явган хүний ​​гарцаар гарах хэрэгтэй. Сурган хүмүүжүүлэгч: Та санаж байна уу, мэдэхгүй байна уу? Мэдэхгүй: Би дахиж хэзээ ч улаан гэрэл рүү эргэхгүй, зөвхөн ногоон гэрэл рүү шилжихгүй, би яарахгүй, анхааралтай байх болно.
(Багш гэрлэн дохиог аваад гэрлийг нэг нэгээр нь асаана). Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, Дунно нар зам хөндлөн гарахад бэлэн байгаарай. ("Явган хүний ​​гарц" дээр байгаа хүүхдүүд ногоон гэрэл ассан үед зам хөндлөн гардаг) ... Сайн байна уу, залуусаа! Бид зам хөндлөн гарсан. Одоо цэцэрлэгт хүрээлэнд очоод жаахан тоглоом тоглоцгооё.
Дугуй бүжгийн тоглоом "Бид бүгдээрээ ямар төстэй вэ?"
- Бид дугуйлан бүжиглэдэг, бид бие биедээ маш их хайртай. Эргэж, инээмсэглэж, гараа чанга атгацгаая. Хамт үсэрнэ, Хамт гишгэнэ, Морь шиг давхина, Үнэг шиг гүйнэ. Бид баавгай шиг харагдаж байна, Бид бүгд ямар төстэй юм бэ! Дахиад дугуй бүжигт буцаж, Гараа илүү чанга атгацгаая. Бид бүгд тойрог хэлбэрээр явж байна, Зогсооцгооё, амьсгаа ав: Бид гүнзгий амьсгаа авдаг, Нарийн хоолойгоор амьсгалдаг. Тоглоом бүгдэд таалагдсан уу? Үүнийг давтах цаг боллоо! Сурган хүмүүжүүлэгч: За, одоо автобусанд суу. Үргэлжлүүлье. Цонхоор хар. Бид одоо ямар барилгын хажуугаар өнгөрч байна вэ?
+ Энэ бол шуудангийн газар. (Слайд). - Залуус аа, бид шуудангийн газар руу аялалаар явлаа. Данно-д хэлээч, хүмүүс шуудангийн газарт ямар мэргэжлээр ажилладаг вэ? Мэдэхгүй: Тиймээс би аль хэдийн мэдэж байгаа - шууданчид. + Буруу! Тэднийг шууданчид гэдэг. Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, шууданч гэж юу болохыг мэдэхгүй байна уу? + Шуудангийн ажилтан хүмүүст шуудан хүргэдэг: захидал, сонин, сэтгүүл, цахилгаан утас. + Тэд маш шаргуу ажилладаг: хүнд цүнхтэй тэд ямар ч цаг агаарт шуудан хүргэдэг. Мэдэхгүй: Том болоод би гарцаагүй шууданчин болно. Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, энэ ямар барилга вэ? Мэдэхгүй: Би мэднэ, энэ бол цагдаа! + Үгүй ээ, энэ бол Цагдаагийн байр. Сурган хүмүүжүүлэгч: Мэдэхгүй ээ, одоо тэд цагдаа биш, цагдаа гэж байна. Цагдаа биш цагдаа. Санаж байна уу. Залуус аа, энэ ямар мэргэжил вэ? + Цагдаа нар гэмт хэрэгтнүүдийг барьж авдаг. + Тэд хотын оршин суугчдыг хамгаалж, бидний амар амгаланг хамгаалдаг. Сурган хүмүүжүүлэгч: Бүгдээрээ цонхоор хар. Та алсаас юу харж чадах вэ? Мэдэхгүй: Энэ бол Белая гол! Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм ээ, мэдэхгүй! Энэ бол манай Белая гол юм. Благовещенск хот нь бид Башкирийн хамгийн үзэсгэлэнтэй, хамгийн гүн голын ойролцоо байрладаг азтай юм. Зуны улиралд голын эрэг дээр амрах үнэхээр сайхан, алхах нь эрүүл мэндэд тустай. Мэдэхгүй ээ, та байгальд амрах дуртай юу? Та яаж амрах дуртай вэ? Мэдэхгүй: Би амралтаараа янз бүрийн амттан идэх дуртай, гэхдээ би хогоо цэвэрлэдэггүй.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, мэдэхгүйд амралтаараа хэрхэн биеэ авч явахаа тайлбарла: + Амралтаар ийм нигүүлсэл байдаг! +Сэлж, наранд биеэ шарах гэж энд гүй! +Гэхдээ зүлгэн дотор бүх төрлийн хогийг бүү орхи, +Элсэнд булж, ус руу бүү хая! +Одоо ой, цөөрөмд хог бүү хая - +Чи бид хоёр энд нэгээс олон удаа ирэх болно! Мэдэхгүй: За тэгвэл чи хотод хогоо хаяж болно, эцэст нь гудамж цэвэрлэгчид тэнд цэвэрлэдэг. Сурган хүмүүжүүлэгч: Мэдэхгүй байна уу? + Үгүй ээ, энэ буруу! +Саналын хайрцгийг эргүүлж болохгүй! Энэ бол муухай, соёлгүй юм! +Хог нь хаа сайгүй тарж, цэвэрхэн хот бохир болж хувирна, +Тэгээд жижүүрүүд энэ хогийг дахин хогийн саванд цуглуулах хэрэгтэй болно. +Гэхдээ хүмүүст: "Тэд хог хаядаггүй газар л цэвэрхэн байдаг" гэж хэлдэг нь утгагүй юм! Сурган хүмүүжүүлэгч: Мэдэхгүй, энэ бүх дүрмийг санаарай, хэзээ ч зөрчихгүй ... Одоо бид цаашаа явна. Хараач, энэ ямар барилга вэ? + Энэ бол манай "Нар" цэцэрлэг юм. (Слайд). Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та цэцэрлэгтээ хайртай юу? Юуны төлөө? + Би тэнд олон найзтай. + Мөн би хөгжмийн хичээлд явах дуртай. + Би баримал хийх, зурах дуртай. + Би гэртээ байхдаа тоглоом, багш нараа санадаг. Сурган хүмүүжүүлэгч: Мэдэхгүй ээ, бид таныг цэцэрлэгтээ урьж байна. (Бүгд автобуснаас бууж, сандал дээр сууна).
TSO. Видео үзүүлж байна

Мэдэхгүй: Залуусаа надад хотоо үзүүлсэнд баярлалаа, үнэхээр үзэсгэлэнтэй юм! Мөн та надад маш их зүйлийг зааж өгсөн. Та надад хотынхоо талаар ярихыг хүсч байна уу? (Тийм)… Би Цэцэгт хотод амьдардаг. Тэнд надад олон найз бий. Энд, хар. (Видео үзүүлэв: хүүхэлдэйн киноны хэсгээс). Сурган хүмүүжүүлэгч: Танд ч бас баярлалаа, Дунно сонирхолтой түүхЦэцэг хотын тухай. Мэдэхгүй: Залуус аа, би та нарт "Цэцгийн хотод мэдэхгүй" хүүхэлдэйн киноны CD өгөхийг хүсч байна. Энэ нь та нарт сайхан байна, гэхдээ би хотоо санаж байна, найзууд маань намайг аль эрт алдсан байх. Тэд "Чи хаана төрсөн газар нь хэрэгтэй байсан" гэж хэлдэггүй. Сурган хүмүүжүүлэгч: Та бидэн дээр дахин ирлээ. Мөн манайхаас дурсгал болгон Благовещенск хотын дүр төрхтэй энэхүү гэрэл зургийг авч найзууддаа үзүүлээрэй. Мэдэхгүй: Баярлалаа, залуусаа! Баяртай! (Жололоо аваад цааш явна.)
Хичээлийн хураангуй
Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, бид өнөөдөр хаашаа явсан бэ? Та юу харсан бэ? Танд юу хамгийн их таалагдсан бэ? Манай хотын нэр юу вэ?
Уран зохиол:

Татьяна Телицына
"Миний хот" дунд бүлгийн нэгдсэн хичээлийн хураангуй.

Татьяна Телицына
"Миний хот" дунд бүлгийн нэгдсэн хичээлийн хураангуй.

4-5 насны хүүхдүүдэд зориулсан нэгдсэн үйл ажиллагаа

Сэдэв: "Миний хот»

Телицына Татьяна Александровна, 1-р зэрэглэлийн багш,

Северодвинск.

Зорилтот: Хүүхдүүдийг бяцхан эх оронтой нь үргэлжлүүлэн танилцуулах.

Даалгаврууд:

Хүүхдүүдийн төрөлх нутгийн тухай ойлголтыг өргөжүүлэх хот;

Хүүхдүүдэд төрөлх нутгийнхаа гоо үзэсгэлэнг бишрэх мэдрэмжийг төрүүлэх хотууд;

Хүүхдүүдэд зурахыг заа том байшин, хана, цонхны эгнээний тэгш өнцөгт хэлбэрийг дамжуулах.

Эргэн тойрон дахь амьдралын сэтгэгдэл дээр үндэслэн дүр төрхийг нөхөх чадварыг хөгжүүлэх.

Гэр бүлээ хайрлах хайрыг төлөвшүүлэх хотмөн үүгээрээ бахархах мэдрэмж, түүнийг улам үзэсгэлэнтэй болгох хүсэл.

Тайлбар толь бичгийн ажил: Северодвинск хот, Хойд Двина гол, гудамжны нэрс, барилга байгууламжийн нэрс (эмнэлэг, номын сан, сургууль, цэцэрлэг, дэлгүүр).

Материал: Фото зургийн лангуу "Миний дуртай хот» , зургийн цомгийн хуудас, лав өнгийн харандаа, Северодвинскийн тухай дуу бичиж байна.

Урьдчилсан ажил: аялал хот, тухай шүлэг цээжлэх хот, зургийн цомог үзэж байна "Бидний мөн чанар хотууд» , тухай яриа Северодвинск хот, хүүхдүүдтэй зугаалах, applique "Гэртээ хотууд» .

Хичээлийн явц:

-Багш аа: Залуус аа, дугуйлан зогсооцгооё. Алгаа харуул. Тэднийг хооронд нь үрнэ. Чи юу мэдэрч байна? (Дулаан). Энэ бол эелдэг гар, сайхан сэтгэлийн халуун дулаан байдал юм. Бид найз нөхөддөө халуун дулаан сэтгэл, алгаа санал болгодог бид ярьдаг:

Өглөө ирдэг

Нар мандаж байна.

Бид явж байна,

Сайхан аялалд гарцгаая.

Бие биенээ харцгаая

Өөрсдийнхөө тухай яръя:

"Манай сайн залуу хэн бэ?

Бидний дунд хэн царайлаг вэ?"

(Хүүхдүүд ээлжлэн бие биенээ эелдэг үгсээр дууддаг).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та нарыг ийм эелдэг, эелдэг, чадварлаг залуус байгаад би маш их баяртай байна. Тэгээд ийм хүүхдүүдтэй ярилц Сонирхолтой.

(Би хүүхдүүдийн анхаарлыг гэрэл зурагт хандуулдаг).

Гэрэл зургуудыг анхааралтай ажиглаж, юу харуулж байгааг хэлээрэй. (Хүүхдийн хариулт).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, үүнийг юу гэж нэрлэдэг вэ? хот, бид хаана амьдардаг вэ? Северодвинск

Манайх хаана байна хот? (эрэг дээр Цагаан далайн, Хойд Двинагийн эрэг дээр).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Дэлхий дээр том жижиг зөндөө бий хотууд. Мөн бид өөрсдийнхөө тухай ярих болно хот, хамгийн хайртай, хамгийн үзэсгэлэнтэйгийн тухай. Манайх гэж би зөв хэлсэн хот хамгийн үзэсгэлэнтэй? (хүүхдийн хариулт)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Манайх юунд дуртайгаа хэлээч хот? (хүүхдийн хариулт).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Д манай хотод олон гудамж бий. Мөн гудамж бүр өөрийн гэсэн нэртэй байдаг. Та ямар гудамжинд амьдардаг вэ? (хүүхдийн хариулт)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та өдөр бүр танил гудамжаар алхдаг. Тэгээд манай гудамжинд ямар барилгууд харагдаж байна хотууд? (Дэлгүүр, шуудан, эмийн сан, эмнэлэг, сургууль, номын сан, цэцэрлэг).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Д манай хот нь олон янзын барилга байгууламжтай. Гэхдээ том, цэлгэр барилга байдаг бөгөөд энэ нь насанд хүрэгчид болон хүүхдүүдийн аль аль нь очих дуртай байдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ барилгыг хэн таньсан бэ? (хүүхдийн хариулт)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та бүхний олонх нь жүжиг, циркийн тоглолт үзэхээр драмын театрт очсон. Драмын театрт зөвхөн урлагийн тоглолт үзүүлээд зогсохгүй уран бүтээлчид дуулж, бүжиглэж, шүлэг уншдаг янз бүрийн концерт зохион байгуулдаг. Одоо бяцхан уран бүтээлчид болж, тоглоцгооё Хөгжмийн зэмсэг. (Орос хэлээр ардын аялгуухүүхдүүд хөгжмийн зэмсэг тоглож байна).

Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аа, ээжүүд чинь юу хийдэг вэ? Тэд хаана ажилладаг вэ? (хүүхдийн түүх)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Манай гоо сайхан хэнд хамаатай юм бэ хотууд? (Насанд хүрэгчид).

Тэд яаж санаа тавьдаг вэ? (Насанд хүрэгчид мод, цэцэг тарьж, хогоо арилгадаг.)

Дүгнэлт. Зөв. Насанд хүрэгчид бидний хийх гэж оролддог хот нь үзэсгэлэнтэй, тухтай. Тэд хүн бүрийг аз жаргалтай амьдрахыг хүсдэг Манай хотод сонирхолтой. Тиймээс бид насанд хүрэгчдийн гараар хийсэн зүйлийг анхаарч, цэвэр цэмцгэр, эмх цэгцтэй байх ёстой.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бүх хүмүүс өөртөө хайртай хот, тэдний амьдардаг. Хайртай хүмүүсийнхээ тухай шүлэг, дуу бичээрэй хот. Бид уугуул нутгийнхаа тухай шүлэг мэддэг хот. (шүлэг унших)

"Миний хот»

Цагаан тэнгисийн эрэг дээр

Мөн Хойд Двинагийн аманд

Суурьшсан Жижиг хот,

Гэхдээ улс орны хувьд маш чухал.

Эндхийн хүмүүс хийдэг зүйлдээ дуртай

Энд завь, хөлөг онгоцууд баригдсан,

Далайн далайг энд хамгаалдаг

мөн тэд хамгийн сайн зүйлд итгэдэг.

Северодвинск бол гайхалтай хот!

мөн жил бүр илүү үзэсгэлэнтэй болж байна.

Мөн үүнд сайхан хот

чи бид хоёр хамт амьдардаг.

Даниил Аксенов, 8 настай, сургууль. 20.

"Миний хот»

Далайн дээгүүр цахлай нисдэг,

Далайн эрэг дээрх хот зогсож байна.

Хот нь үзэсгэлэнтэй, цэвэрхэн

Түүний гялалзсан алдар суунд!

Цагаан шөнийн жигүүр

Амар амгалан нойрыг бүрхэнэ.

Завь эргүүлд гарна

Далайн давалгааны гүн дор.

Үүл гэрэлтэж байна.

Усан дээгүүр бүрхэг манан.

Миний хот бол хамгаалалтын зориулалттай,

Би чамаар маш их бахархаж байна.

Илья Горелов, 10 настай, сургууль. 20.

"Миний Северодвинск"

ХотХойд хэсэгт жижиг нь байдаг,

түүнийг чимээ шуугиантай долгионоор угаана ...

Цагаан тэнгис ба чимээ шуугиантай далайн аялал -

Хотолон хүнд хайртай, эрхэм хүн!

Энэ Северодвинск хотын нэр!

далайн хот, ойролцоо долгион урсаж байна.

далайн эргийн давалгаатай шивнэж байна,

Манайх юу вэ ийм хот ганц л байдаг!

Катя Матвеева, 8 настай, сургууль. 20.

Дүгнэлт. Та бидний тухай их ярьсан хот. Манайх олон гудамж, байшин, сайхан байгальтай гэж тэд зөв хэлсэн. Д манай хотМанайхыг хүсдэг олон хүн ажиллаж байна хот сайхан болсон, илүү үзэсгэлэнтэй, илүү баян.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо манайхаар зугаалцгаая хот. Бидний зургийг хэн олох вэ хотууд, бүх залуусыг харуулж байна (Северодвинскийн зураг болон бусад хотууд).

Биеийн тамирын дасгал.

Бид өглөө эрт босдог

Цонхны гадна талд бид хотыг хардаг.

Тэр сэрлээ, тэр амьд байна.

Тэр биднийг гадаа дуудаж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо би хүн бүр өөрийнхөөрөө зурахыг санал болгож байна уугуул гэр. (Хүүхдийн үр бүтээлтэй үйл ажиллагаа. Северодвинскийн тухай дууны бичлэг тоглогдоно)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та хичнээн сайхан байшин зурсаныг хараарай (баригдсан). Энэ нь бүхэлдээ болсон хот. Хүүхдүүд ажлыг харж байна.