Бөмбөгний дараах түүх дэх аймшигт өглөөний үр дагавар. Эссэ

8-р ангийн уран зохиолын хичээл: "Амьдралыг өөрчилсөн өглөө" (Л.Н. Толстойн "Бөмбөлөгний дараа" өгүүллэгээс сэдэвлэсэн)

Хичээлийн зорилго:

Зорилго, зорилтууд:

Оюутнуудад эргэн тойронд болж буй бүх зүйлд ёс суртахууны хариуцлагын талаархи зохиогчийн санаа бодлыг ойлгуулах;

Өгүүллийн хэсгүүдийг харьцуулж ойлгоход тусална уу үзэл суртлын утга учиражил;

Шүүмжлэл сэтгэлгээний технологийг ашиглан сурагчдын бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх;

Хичээлийн төрөл: шинэ мэдлэг эзэмших хичээл

Хичээлийн хэлбэр: хичээл - судалгааны лаборатори

Тоног төхөөрөмж: зохиолчийн хөрөг зураг, самбар, бие даасан ажилд зориулсан сургалтын карт.

Судалгааны газрын зураг ( Хичээлийн үеэр оюутнуудын бөглөсөн жишээг налуу үсгээр бичсэн;

Ф.И.

Сэдэв

амьдралыг өөрчилсөн үйл явдал

Зорилтот

Таамаглал (таамаглал)

Хүний амьдрал өөрчлөгддөг...

Судалгааны сэдэв

"Бөмбөгийн дараа" түүх

Эд анги

Бөмбөгний өмнө

Бөмбөгний дараа

Судалгааны объектууд (баатрууд)

Дүгнэлт

Хичээлийн явц

    Байгууллагын мөч.

    Урам зориг.

Багшийн үг: Залуус аа, өнөөдөр бидэнд ер бусын хичээл байна. Бид судалгааны лабораторийн ажилтан болно.

Тэд лабораторид юу хийдэг вэ? (Тэд ямар нэг зүйлийг судалж, бусдад болон өөртөө чухал зүйлийг олж илрүүлдэг.)

Та ч мөн адил нээлт хийж, өөрийн ширээн дээр байгаа “СУДАЛГААНЫ КАРТ”-уудад тэмдэглэнэ. Тэднийг шалгаарай.

Залуус аа, судлаачийн ажил амар уу? (Үгүй)

Яагаад?

Судлаач ямар шинж чанартай байх ёстой вэ? (Анхаарал, тэвчээр, ажиглалт, хичээл зүтгэл, түүний "сэтгэл ажил")

Таны хөдөлмөр бас үнэлэгдэх болно.

Уран зохиолын хичээл дээр бид юу судалж болох гэж та бодож байна вэ? (судалгааны хариулт)

Бидний судалгааны сэдэв юу байх вэ? - Л.Н.Тодстойн "Бөмбөгийн дараа" өгүүллэг.

2. Гэрийн даалгавраа шалгах.

1) "Бөмбөгийн дараа" өгүүллэгийг бичсэн цаг, төрөл.

Өгүүллэг хэзээ бичигдсэн бэ, зохиолч хэдэн цагийг дүрсэлсэн бэ? (19-р зууны 40-өөд он, Николаевын урвалын жилүүд)

Урьдчилан бэлтгэсэн оюутан түүхийг бүтээсэн түүх, түүний анхны гарчгийн талаар илтгэл тавина.

Тиймээс эхлээд "Бөмбөлөг ба гарны түүх", "Охин, аав", "Чи хэлдэг ..." гэсэн нэртэй байсан. Өгүүллийн нэрийг яагаад өөрчилсөн бэ?
("Миний амьдрал бүхэлдээ нэг шөнө, эсвэл өглөөнөөс өөрчлөгдсөн" гэж Иван Васильевич хэлэв, энэ нь үлгэрийн гол зүйл бол өглөө, бөмбөгний дараа юу болсон гэсэн үг юм.").

Та манай судалгааны сэдвийг хэрхэн томъёолох вэ? (амьдралыг өөрчлөх үйл явдал)

Картан дээр сэдвээ бичнэ үү.

3. Зорилгоо тодорхойлох.

- Залуус аа, та хэзээ нэгэн цагт...үүнээс хүний ​​амьдрал өөрчлөгдөж, чиглэгддэг.

Өгүүлбэрийг дуусга

Хүний амьдрал үүнээс өөрчлөгддөг

Судалгааны газрын зураг дээр таамаглалаа (таамаглал) бичнэ үү.

За, энэ бол бидний байр суурь.

Судалгааны үр дүнд бид юу олж мэдэх ёстой вэ? (Иван Васильевич амьдралаа хэрхэн удирдаж байсан бэ? Энэ амьдралд ямар нэгэн чухал утга учир байсан уу, эсвэл дэмий хоосон байсан уу?)

Түүх рүүгээ эргэж, уг бүтээлийн текстийн талаарх таны мэдлэгийг шалгацгаая.

4. “ЗӨВ СУДАЛГАА”

(Оюутнууд өөрсдөө бэлтгэлийнхээ түвшинг үнэлж, багшид мэдээлдэг) Асуулт: Өнөөдөр хэн "А"-д бэлэн байна гэж бодож байна вэ? (Оюутнууд гараа өргөдөг.) "4" дээр үү? "3" дээр үү? Баярлалаа...

5. Бүтээлийн текстийн талаархи мэдлэгийг шалгах.
Судалгааны арга
"Үнэн ба худал асуултууд" Энэ түүхийг Иван Васильевичийн нэрийн өмнөөс өгүүлдэг (тийм ээ).
Тэр Варенка Б.-д маш их хайртай байсан (тиймээ).

Бөмбөг Зул сарын баяраар мужийн удирдагчийн гэрт болсон (үгүй, Масленицагийн сүүлчийн өдөр)).

Иван Васильевич бөмбөгөнд дургүй байсан (үгүй, "Бөмбөлөг гайхалтай байсан").
Бүх үдэш И.В. Варенка Б.-тэй бүжиглэв (үгүй)
Варенка аавтайгаа хамт Мазурка бүжиглэв (тийм ээ).
Шөнийн 3 цагт тэд дөрвөлжин бүжиг бүжиглэж байсан (тиймээ).
Бөмбөгний дараа өгүүлэгч унтаж чадсангүй (тийм ээ).
Өглөө эрт алхаж байхдаа И.В.
Татар: "Туслаарай!" (Тийм)
Хурандаа Б. хажуугаар нь явж байгаад нэг цэргийг загнасан (тиймээ)
I.V. Варенка Б.-тэй гэрлэж, явсан цэргийн алба(Үгүй).

5. Судалгааны ажил.

6. Хүснэгтийг бөглөх (тексттэй ажиллах).

Бенчмаркингангиуд

Таны бодлоор ямар дүр зургийг гол гэж нэрлэж болох вэ? Яагаад? Ангийг уншъя (цэргийн шийтгэлийн хэсэг)

Цаазаар авах ажиллагааны хэсэгт дүрслэгдсэн үйл явдлууд хэзээ болсон бэ? Үүнээс өмнө юу болсон бэ? (бөмбөгний дараа)

Бөмбөгний дараа болсон зүйл бол Толстой яагаад бөмбөгийг дүрсэлсэн бэ? Ангийг уншъя.

Тэгэхээр бидний өмнө хоёр анги байна. Тэднийг бичье. Энэ техникийг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Бидний судалгааны гол объект нь хэн бэ? (хүснэгтийг бөглөх)

Иван Васильевич, хурандаа

Одоо өөрөө ширээгээ дүүргэ, манай баатруудын сэтгэл санаа өөрчлөгдөж байна уу?

Судалгааны үр дүн:

Ф.И.

Сэдэв

амьдралыг өөрчилсөн үйл явдал

Зорилтот

Иван Васильевич амьдралаа хэрхэн удирдаж байсан бэ?

Таамаглал (таамаглал)

Хүний амьдрал өөрчлөгддөг...

Судалгааны сэдэв

"Бөмбөгийн дараа" түүх

Эд анги

Бөмбөг дээр

Бөмбөгний дараа

Судалгааны объектууд (баатрууд)

Иван Васильевич

Хурандаа

Иван Васильевич

Хурандаа

Хайрын мэдрэмжинд хүрсэн;
Тэр зөвхөн хөгжилтэй төдийгүй маш их баяртай байв;
Дарсгүй согтуу байсан

Варенкагийн аав царайлаг, царайлаг байсан;
Бөмбөг дээр тэрээр хайртай, анхааралтай, сайхан сэтгэлтэй аав юм;
Охинтойгоо бүжиглэж байна

Энэ нь ичмээр байсан;
Миний зүрх сэтгэлд бараг дотор муухайрах хүртэл бие махбодийн гунигтай байсан;
Би гэм буруугийн мэдрэмжинд автсан, би харсан зүйлээсээ ичсэн

цухуйсан уруул;
Тэр Иван Васильевичийг хараад сүрдмээр, ууртай хөмсөг зангидан;
Тэр хатуу алхамаар хөдөлж, ууртай хоолойтой байв

Дүгнэлт

Тэгэхээр,Хурандаа бол бөмбөгөнд байгаа хүн мөн үү? Тэр хоёр нүүртэн юм уу, үгүй ​​юу?( Тэр хоёр нүүртэн биш. Энэ бол түүний ажил, тэр үүрэг хариуцлагаа ухамсарладаг)

Хурандаа охиндоо хайртай байсныг нотлох уу? (Тэр загварлаг хувцасладаггүй байсан. Бүх мөнгө нь охиноо дэлхий рүү гаргахаар очсон. Тэр түүн рүү хайрын нүдээр харав)
Иван Васильевич яагаад цэргийн албанд элсээгүй юм бэ? ? (Хэрэв хүрээлэн буй орчин нь "сохож", тэр өөрийн эрхгүй адилхан болчихвол яах вэ)

Үзсэн зүйлийнхээ дараа өгүүлэгчийн амьдрал хэрхэн өөрчлөгдсөн бэ?

Самбар дээр та түүхийн төгсгөлийн төслийг харж байна. Эцсийн хувилбарыг уншиж, Толстой Иван Васильевичийн амьдралын түүхийг яагаад өөрчилсөн бэ гэсэн асуултад хариулахыг хичээцгээе.

"Би түүнтэй бага уулздаг болсон. Миний хайр ямар ч үр дүнд хүрсэнгүй, гэхдээ би цэргийн албанд хийхийг хүсч байсан зүйлээ хийж, хурандаа шиг өөрийнхөө үүргийн ухамсарыг өөртөө бий болгохыг хичээсэн бөгөөд үүнийг хэсэгчлэн биелүүлсэн. Зөвхөн хөгширсөн хойноо л би харсан зүйлийнхээ аймшигт байдлыг бүрэн ойлгосон."

Үнэхээр, in эцсийн хувилбарбаатрын ертөнцөд ноёрхож буй шударга бус байдлын төлөө хариуцлага хүлээх мэдрэмж илүү хүчтэй илэрхийлэгддэг. Иван Васильевич бол хурандаагийн амьдралаар амьдарч, хүнлэг бус хуулийг дагаж мөрддөг олон хүн шиг амьдарч чадахгүй.

Одоо бид түүхийн зохиогчийн тавьсан асуултад хариулж болох юм: Дүгнэлт (оюутнууд): Иван Васильевич амьдралаа хэрхэн захиран зарцуулсан бэ? Энэ амьдралд ямар нэгэн чухал утга учир байсан уу, эсвэл дэмий хоосон байсан уу?)

Толстой баатраа амьдралын жирийн замаас зайлсхийж чадсан жирийн нэгэн гэж дүрсэлдэг. Иван Васильевич тахимаа хийсэнгүй, өөрийнхөө хүрээлэлд ч жигшүүрт гэж тооцогдоогүй жигшүүрт үйлдлээс хөндийрч, хуульчлан зөвшөөрч, дээрээс нь урам зориг өгч, карьер хийхийг нь зөвшөөрчээ. Гэхдээ Иван Васильевич шиг ажилладаг бусад энгийн хүмүүс байсан бололтой, магадгүй түүний нөлөөгүйгээр биш юм. Ийм хүмүүсийн дүр төрх нь энгийн байдлыг баталсан ёс суртахууны үнэт зүйлс- эелдэг байдал, эелдэг байдал, өрөвч сэтгэл. Иван Васильевич бол "бүх хүнд хүндлэгдсэн" хүн бөгөөд залуучууд түүнийг биширч сонсдог бөгөөд энэ нь дэмий хоосон өнгөрөөгүйн маргаангүй нотолгоо юм.

    Хичээлийг дүгнэж хэлэхэд:

Өнөөдөр бид Толстойн "Бөмбөгийн дараа" өгүүллэг болон уг бүтээлийн зохиогчийн тавьсан асуудлуудад дүн шинжилгээ хийх ажлыг сайн хийлээ. Та маш сайн ажилласан.

7. Гүйцэтгэлийн үр дүнг харилцан үнэлэх.

"Зүрх сэтгэл" -ийн танилцуулга.

8. Тусгал

"ХЭЛБЭРИЙГ ҮРГЭЛЖЛҮҮЛЭХ"

"Үлбэрийг үргэлжлүүлэх" даалгавар бүхий карт:

    Би гайхаж байсан ...

    Өнөөдөр бид үүнийг ойлголоо ...

    Би өнөөдөр ойлгосон ...

    Надад хэцүү байсан...

    Маргааш хичээлдээ ормоор байна...

8. Гэрийн даалгавар.

Эссэ - сэдвүүдийн талаархи бяцхан бүтээлүүд:

Хүн бүр эргэн тойронд болж буй үйл явдлын төлөө хариуцлага хүлээх чадвартай юу?

Бөмбөгний дараа Иван Васильевич хүлээн авах цахилгааны текстийг бич.

Л.Н.Толстойн "Бөмбөгийн дараа" өгүүллэгт дүрсэлсэн үйл явдлуудыг зохион бүтээгээгүй. Тэд 1853 онд Орост болсон бөгөөд тавин жилийн дараа зохиолч эдгээрийг бүтээлдээ тулгуурлан бүтээжээ. Энэ түүх анхнаасаа хайрын тухай юм шиг санагдаж байсан ч тийм биш.

Өгүүллийг нэгдүгээр хүнээр ярьдаг. Түүхийн гол дүр бол Иван Васильевич юм. Залуу насандаа тэр маш хөгжилтэй, хөгжилтэй, бас баян байсан. Тэрээр залуу бүсгүйчүүдтэй морь унах дуртай, заримдаа нөхдүүдтэйгээ хамт зугаацдаг байсан ч түүний гол зугаа цэнгэл нь үдэш, бөмбөг тоглодог байв.

Бөмбөгний нэгэнд тэрээр хурандаагийн охин Варенкатай уулзаж, түүнд дурлажээ. Тэр ягаан бүстэй цагаан даашинз өмссөн өндөр нарийхан охин байсан. сайхан цараймөн зөөлөн цэнхэр нүд. Иван Васильевич тэр оройдоо огт архи уугаагүй бөгөөд Варягийн хайранд согтуу байв. Тэр охиноос хайртай эсэхийг нь ч асуугаагүй, гол нь тэр охин түүнд хайртай байсан. Тэрээр Варятай бараг бүх бүжиг бүжиглэдэг байсан бөгөөд вальс тоглохдоо биеэ огт мэдэрдэггүй байв.

Цаг хугацаа тасралтгүй нисч, бөмбөг төгсгөлд ойртож байв. Тэгээд Варенкагийн аав ирэв. Энэ бол Николаевын хуучин кампанит ажилчин шиг цэргийн командлагч байв. Зохиолч түүнийг маш сайн бие бялдартай, өргөн цээжтэй, хүчтэй мөртэй, урт нарийхан хөлтэй хүн гэж тодорхойлдог. Эргэн тойронд байгаа бүх хүмүүс хурандааг охинтойгоо бүжиглэхийг ятгаж байсан бөгөөд эцэст нь зочид арга барилаа олов. Хурандаа сэлмээ бүснээсээ гаргаж ирээд илгэн бээлий өмсөв баруун гар"Бүх зүйлийг хуулийн дагуу хийх ёстой" гэж тэр инээмсэглэн хэлээд охиныхоо гараас атгаж, цохилтыг хүлээж зогсов. Мазурка эхлэхийг хүлээсний эцэст аав охин хоёр танхимыг тойрон хөдөллөө. Иван Васильевич энэ мөчийг биширээд зогсохгүй хосуудын хөдөлгөөн бүрийг сэтгэл догдлон ажиглав. Түүнд хурандаа таалагдаж, түүнд ямар нэгэн эелдэг урам зоригтой мэдрэмж төрж байв. Варенкагийн аав өгүүлэгчийн хувьд эелдэг, эелдэг хүн шиг санагдсан.

Гэртээ ирээд Иван Васильевич унтаж чадсангүй. Ноёнуудаа сонгож байх тэр мөчид ч юм уу, оройн хоолондоо шампан дарс шимэн суух тэр мөчид ч тэр нүдээ анилгүй өмнө нь хайртаа харав. Гэхдээ хамгийн гол нь тэр Варенкаг аавтайгаа хамт бүжиглэж байх үед нь харсан.

Залуу хэтэрхий их баярлаж, бүх зүйлийг харав ягаан өнгө. Гэртээ хоёр цаг нойргүй хоносоныхоо дараагаар зугаалахаар шийджээ. Гадаа хамгийн их Хуушуурын долоо хоног байсан: манан, усаар ханасан, зам дээр цас хайлж, бүх дээвэр дээрээс дуслууд урсав. Тэр үед Иван Васильевичийн хувьд бүх зүйл онцгой сайхан, чухал байв. Гэнэт тэр том, хар юм хараад тэндээс лимбэ, бөмбөр дуугарах чимээ сонсогдов. Түүний сэтгэлд бүх зүйл дуулж, хааяа мазуркагийн сэдлийг сонсдог байв. Гэхдээ энэ нь өөр, хэрцгий, муу хөгжим байсан.

Иван Васильевич цэргүүдийг сургаж байна гэж бодсон ч зугтсаны төлөө шийтгүүлж байгаа нь Татар хүн гэж хэлүүлжээ. Гэмт этгээдийн хажууд нэгэн өндөр цэргийн хүн алхаж байсан бөгөөд түүний дүр төрх нь залууд танил бололтой. Энэ бол Варенкагийн аав байв. Татарыг модоор маш хүчтэй цохиж, тэр үгээ дахин давтсаар байв. Энэ хүн дуугарсангүй, харин уйлж: "Ах нар аа, өршөөгөөч. Ах нар аа, өршөөгтүн” гэж хэлсэн. Гэвч цэргүүд түүнийг зодож, нуруу руу нь саваагаар хүчтэй цохив. Ойртоод ирэхэд Иван Васильевич шийтгэгдэж буй хүний ​​нурууг харав. Энэ нь маш алаг, нойтон, улаан, ер бусын зүйл байсан тул хүний ​​бие гэдэгт итгэсэнгүй.

Гэнэт хурандаа зогсоод нэг цэрэг рүү гүйлээ. "Би чамайг тослох болно. Та үүнийг түрхэх гэж байна уу? Чи тэгэх үү?” гэж Иван Васильевич түүний ууртай хоолойг сонсов. Тэгээд тэр залуу хүчтэй гараараа хурандаа айсан цэрэг Татарыг хүчтэй цохиогүй тул нүүр рүү нь хэрхэн цохиж байгааг харсан. Иван Васильевич маш их ичиж, нүдээ аниад гэртээ харихаар яарав. Замын турш түүний чихэнд бөмбөр цохиж, лимбэ исгэрч, "Ах нар аа, өршөөгөөч" гэсэн үг эсвэл хурандаагийн ууртай хоолой: "Та нар түрхэх гэж байна уу? Чи тэгэх үү?"

Энэ үйл явдлын дараа Иван Васильевичийн амьдрал маш их өөрчлөгдсөн. Тэрээр урьд нь хүсч байсан шигээ цэргийн албанд орох боломжгүй болж, цэргийн хүн болоогүй төдийгүй хаа ч явсангүй. Тэр өдрөөс хойш Варягийн хайр буурч, эцэст нь алга болжээ.

"Тэгвэл яагаад гол дүрэлсээгүй юм уу?" - чи асууж байна. Тэр харгис хэрцгий, хүнлэг бус хуулиудад үйлчлэхийг хүсээгүй учраас би бодож байна. Хөршийнхөө өмнө хариуцлага хүлээх мэдрэмж, түүнийг хайрлах сэтгэл нь улам бүр нэмэгдэв.

Толстой бидэнд мөс чанар нь сэрсэн хүнийг харуулсан бөгөөд зохиолчийн хэлснээр зөвхөн ийм хүмүүс л дэвшилтэт, эрин үеийнхээ шилдэг төлөөлөгч болж чадна.

(Одоогоор үнэлгээ өгөөгүй)

  1. Л.Н.Толстойн "Бөмбөлөгний дараа" өгүүллэгт өгүүллэгийг нэрлэсэн Иван Васильевичийн дүр төрхийг эргэцүүлэн бодох нь уншигчдыг зөв үнэлэхэд хүргэдэг. сүнслэг чанаруудгол дүр. Залуу насандаа Иван ...
  2. Оросын уран зохиол 2-р 19-р зууны хагасзуун Оросын сонгодог уран зохиолоос хүний ​​амьдралын зорилго, утга учрыг хайж байна. (Л.Н.Толстойн “Бөмбөгийн дараа” өгүүллэгээс сэдэвлэсэн) Амьдралын утга учир юу вэ? Яагаад бүтээгдсэн бэ ...
  3. Л.Н.ТОЛСТОЙЫН “БӨМБӨГНИЙ ДАРАА” ӨГҮҮЛЭГТ ХҮНИЙ ЁС ЗҮЙН ХАРИУЦЛАГЫН АСУУДАЛ Оросын нэрт зохиолч Л.Н.Толстойн бүтээлийг сонирхох сонирхол жил ирэх тусам буураагүй. Түүний бүтээлүүд бидний үеийн эцэг эхийн сэтгэлийг хөдөлгөж байсан...
  4. Л.Н.ТОЛСТОЙЫН "БӨМБӨГИЙН ДАРАА" ӨГҮҮЛЭГИЙН ЗОХИОГЧ, ӨГҮҮЛЭГЧ Лев Николаевич Толстой төрөлх, хүмүүжил, төрлөөрөө амьдралын туршлагаОросын хамгийн дээд газрын эзэн язгууртанд харьяалагддаг байв. Гэсэн хэдий ч зохиолч бүх шударга бус явдлыг харсан ...
  5. “БӨМБӨГИЙН ДАРАА” (эссэ- тойм) Л.Н.Толстойн “Бөмбөгийн дараа” өгүүллэгт зохиолчийн уран сайхны ур чадвар, авъяас, өвөрмөц байдал, илтгэх хэлбэр, хэв маяг, арга барилыг сонгох чадвар...
  6. Сонголт 1 Орондоо хэвтэж байхдаа би өнөө өглөө онцгой байсныг ойлгосон. Цонхны гадаа шувуудын дуулах нь надад баяр баясгалантай, дуугарсан, хөгжилтэй байсан тухай өгүүлэв. Нойрны үлдэгдлийг хөөж гаргаад би үсэрлээ...
  7. БӨМБӨГИЙН ДАРАА Өгүүллийн үзэл санаа, уран сайхны өвөрмөц байдал "Бөмбөгийн дараа" өгүүллэгт зохиолчийн бусад бүтээлүүдтэй харьцуулахад буруутгах эмгэг онцгой хүчтэй байдаг. Энэ түүх нь сургаалт зүйрлэл, ёс суртахууны зарчмуудын элементүүдийг агуулдаг бөгөөд гэгээрлийн санаа нь уг санааны эсрэг байдаг ...
  8. A. A. FET * * * Өнөө өглөө, энэ баяр баясгалан, Энэ өдөр ба гэрлийн хүч, Энэ хөх бунхан, Эдгээр сүрэг, шувууд, Энэ хашхиралт ба утас, Энэ усны яриа, ...
  9. Төлөвлөгөө 1. "Зогс, хоромхон зуур, чи үзэсгэлэнтэй!" 2. Өглөө үүрээр эхэлдэг: A) сайн уу, нар; B) зуны өглөө; C) байгальтай ганцаараа. 3. Сайхан сэтгэл- амжилтын түлхүүр. Амьдрал байгаасай...
  10. БОРОНЫ ДАРАА Б.Л.ПАСТЕРНАК Цонхны гадаа хагарч, навчис нь бөөгнөрөн, унасан тэнгэрийг замаас аваагүй байна. Бүх зүйл чимээгүй байв. Гэхдээ эхлээд юу болсон бэ! Одоо яриа өмнөх шигээ байхаа больсон ...
  11. 19-р зууны 2-р хагасын Оросын уран зохиол Оросын уран зохиол дахь хүний ​​сэдэв. (И. С. Тургеневын "Дуучид" өгүүллэгээс сэдэвлэсэн) Хүний тухай сэдэв бол Оросын бүтээлийн гол сэдэв юм. сонгодог уран зохиол. Энэ сэдэв...
  12. Никитин 1854-55 онд бичсэн "Өглөө" шүлэгт маш их дуртай байв. Түүгээр ч барахгүй тэрээр түүнийг өөрийн ажилд хамгийн амжилттай хүмүүсийн нэг гэж үздэг байв. Уг бүтээлд зуны өглөөний тухай орос хэлээр...
  13. Татьяна Ниловна Яблонская бол Оросын гайхамшигтай зураач бөгөөд түүний бүтээлүүдийн дунд олон алдартай, хайртай зургууд байдаг. Тэдний нэг нь "Өглөө" уран зураг юм. Зургийг анх удаа хараад би...
  14. Нартай дулаахан өглөө босоод цонхоо онгойлгох ямар сайхан гээч. Яблонскаягийн "Өглөө" киноны баатар яг ийм зүйл хийсэн. Охин тагтны хаалгыг онгойлгож, түүнийг өрөөнд оруулав. цэвэр агаармөн өглөөний сэрүүн. Залуу...
  15. Олон уран бүтээлчид амьдралын үзэгдэлд татагдаж байсан энгийн хүмүүс. Тэд хэрхэн ажилладаг, амарч, тэмдэглэдэг. Аркадий Александрович Пластов энэ сэдэвт арван мянга орчим зураг зориулав. Тэрээр хөдөөгийн амьдралаас урам зориг авсан. Энэ зураг надад үнэхээр таалагдаж байна...
  16. Оросын мөн чанар маш олон янз байдаг тул хүн энэ сэдвийг дахин дахин эргүүлж, түүний шинэ талыг нээж болно. Шишкинд харьяалагддаг их тооТэрээр манай талбайн сайхныг алдаршуулж,...
  17. шүлэг" Өвлийн өглөө” гэж iambic үсгээр бичсэн. Зохиолч хурдан, гол, илэрхийлэлтэй, үзэсгэлэнтэй, огт нууцлаг биш цаг хугацааны гарын үсгийг ашигладаг. Шүлгийг уншихад баяр баясгалангаар дүүрэн байгааг та мэдрэх болно. Шүлгийг бүхэлд нь хэд хэдэн хэсэгт хувааж болно ...
  18. Баатрын зовлонд хэн буруутай вэ? (Н. С. Лесковын түүхээс сэдэвлэсэн " Хуучин суут ухаантан") Н.С.Лесковын бүтээл чухал үе шатОросын уран зохиолын үндэсний өвөрмөц байдлыг бий болгоход. Тэр ярихаас айгаагүй ...
  19. Герасимовын "Борооны дараа" зураг бол тэдгээрийн нэг юм шилдэг бүтээлүүдзураач. Тэр дүрсэлдэг нойтон дэнжмөн зуны дулаахан өдөр цэцэрлэгийн булан. Саяхан аадар бороо орсон. Тэр норсон ...
  20. Борис Пастернак Оросын уран зохиолын түүхэнд яруу найрагч-философичийн хувиар орж ирсэн бөгөөд түүний бүтээлүүд нь гүн гүнзгий утга учир, үнэний эрэл хайгуулаар дүүрэн байдаг. Гэсэн хэдий ч, эрт ажилПастернак уянгын судалд хадгалагдаж, бараг бүрэн ...
  21. Төлөвлөгөө: 1. Уран зураг үүссэн түүх. 2. Зургийн найрлага. 3. Уран зураг гэдэг нь тухайн зураачийн уран зургийг бүтээхэд ашигладаг. 4. Зотон зургийн ерөнхий төлөв байдал. Гудамж бүхэлдээ нойтон байна. Чичирч, шувууд өтгөн навчит зулзаган дор булагдсан байна. Ф....
  22. Чехов - мастер богино өгүүллэг. Тэрээр бүдүүлэг, филистизмын эвлэршгүй дайсан, хэргүүдийн хязгаарлагдмал ертөнцөд амьдардаг жирийн хүмүүсийг үзэн ядаж, үл тоомсорлодог байв. Тийм ч учраас гол сэдэвТүүний өгүүллэгүүд утгын сэдэв болсон...
  23. Максим Горькийн Цэнхэр амьдралын түүх (1924, 1925 онд хэвлэгдсэн) Худалдаачин Константин Миронов алслагдсан мужийн хотод амьдардаг. Түүнийг бага байхад эцэг эх нь архи ууж, байнга маргалддаг байжээ. Үүний зэрэгцээ...
  24. Ю.Непринцевийн "Тулааны дараа амрах" зургийн үндэс нь Твардовскийн "Василий Теркин" шүлэг гэдгийг би мэдсэн. Дайны тухай ийм гайхалтай зургийг зураач зурахад түүний уншлага л нөлөөлсөн...
  25. Энэ зураачийн хамгийн дуртай бүтээлүүдийн нэг бол 1879 онд зурсан "Борооны дараа" зураг юм. Түүхчид үүнийг холбон тайлбарладаг хожуу үеКуинджигийн бүтээлүүдэд. Миний бодлоор зураач сэтгэлийг нь татсан юм шиг...
  26. Михаил Афанасьевич Булгаковын "Мастер Маргарита хоёр" романыг уншсаны дараа би маш их сэтгэл хөдөлсөн, учир нь хэдэн өдрийн турш би "галууны овойлтыг" мэдэрсэн. Есүс Христийн эрин үеийн хослол ба Зөвлөлт Холбоот Улс, миний хувьд ...
  27. Гогол Николай Васильевич 1809-1852 Хамар Энэ нь төрөл зүйл юм гайхалтай түүх. Үүний гол дүр нь коллежийн үнэлгээч Ковалев юм. Насанд хүрээгүй хүмүүсийн дунд үсчин Иван Яковлевич, үйлчлэгч Иван, Нос өөрөө, штабын ажилтан Подточина, цагдаа...
  28. Верещагины бүтээлд дайны сэдэв асар их үүрэг гүйцэтгэсэн. Зураачийн ихэнх зургууд нь энэ сэдэвт зориулагдсан байдаг, тэр дундаа "Довтолгооны дараа. Плевнагийн ойролцоох хувцас солих газар." Тэр энэ зургийг зурсан ...
Амьдралыг өөрчилсөн өглөө (Л. Н. Толстойн "Бөмбөлгийн дараа" өгүүллэгээс сэдэвлэсэн)

Найрлага

Л.Н.Толстой амьдралынхаа төгсгөлд буюу 1903 онд "Бөмбөгийн дараа" өгүүллэгээ бичжээ. Энэхүү бүтээл нь Лев Николаевичын дүү Сергей Николаевичтай тохиолдсон бодит үйл явдлаас сэдэвлэсэн байв.

Энэ өгүүллэгийг хүн болгонд нэр хүндтэй Иван Васильевичийн нэрийн өмнөөс өгүүлдэг. Иван Васильевич залуу нас болон анхныхаа тухай ярьж байна жинхэнэ хайрхурандаагийн охин Варенка Б.

Тухайн үеийн оюутан Иван Васильевичийн амьдралыг үндсээр нь өөрчилсөн өглөө бол жирийн нэгэн өглөө - 3-р сард. Иван Васильевич гэрэл орж эхэлмэгц гэрээсээ маш эрт гарав.

Хоёр цагийн өмнө тэрээр аймгийн тэргүүн хутагтын бөмбөрцөгт байсаар байв. Тэнд тэрээр хайртай охин Варенкатайгаа бараг үргэлж бүжиглэдэг байв. Цаг хугацаа урсан өнгөрөв. Тэр зөвхөн хөгжилтэй, сэтгэл хангалуун бус, баяр баясгалантай, аз жаргалтай, эелдэг байсан, тэр бол тэр биш, харин мууг мэддэггүй, зөвхөн сайн сайхныг л чаддаг нэгэн төрлийн амьтан байв.

Тиймээс намайг гэртээ ирэхэд Иван Васильевич унтаж чадсангүй. Тэр гудамжинд гараад Варенкагийн гэрт очив. Гэвч түүний байшин байсан талбайн төгсгөлд тэр том, хар зүйлийг олж хараад лимбэ, бөмбөрний аймшигт чимээг сонсов.

"Энэ юу вэ?" гэж Иван Васильевич бодов.

Жаахан цааш алхсаар олон хар хүмүүсийг ялгаж эхлэв. "Магадгүй цэргүүд бэлтгэл хийж байгаа байх" гэж тэр шийдэв. Гэвч хэдхэн минутын дараа би алдаагаа ойлгосон.

Энэ бол сургамж биш байсан, гэхдээ харгис хэрцгий шийтгэл spitsrutenami - гүйцэтгэл. Энд тэд тэвчихийн аргагүй цэргийн албанаас зугтахыг оролдсон залуу Татар цэргийг шийтгэв. Хүлсэн Татарыг хоёр цэрэг удирдаж, эгнээнд зогсож байсан хүн бүр ээлжлэн түүний нүцгэн нурууг модоор хамаг хүчээрээ цохиж байв. Татар араас нэг офицер алхав.

Гэнэт Иван Васильевич энэ офицерыг Варенкагийн аав, цагаан сахалтай хурандаа болохыг олж мэдэв. Өдгөө язгууртны зан авирыг нь бөмбөгөнд гайхан биширч байсан энэ хурандаа цагаан илгэн бээлийтэй хүчирхэг гараараа нэг цэргийг цохиж байв. Тэр яагаад цэргийг зодсон бэ? Учир нь хурандаагийн хэлснээр залуухан биетэй цэрэг Татарын зэрэмдэг нуруу руу саваагаар цохисонгүй.

Аймшигт, зэрлэг аллага Иван Васильевичийг маш их цочирдуулж, баяр баясгалантай мэдрэмж нь зэвүүцэл төрүүлэв. Түүнд энэ бүх үзэгдлээс орж ирсэн аймшигт зүйлээр бөөлжих гэж байгаа юм шиг санагдав.

Гэхдээ хурандаа огт харгис байгаагүй юм болов уу? Эцсийн эцэст, Николаевын үед энэ шийтгэлийг хуульчилсан. Магадгүй тэр үүргээ гүйцэтгэж байсан юм болов уу?

Үгүй! Мөн дахин үгүй! Хурандаа их харгис хүн байсан. Эс бөгөөс тэр шинэхэн шпицрутеныг шийтгэхээр аваагүй байж магадгүй, цэргүүд Татарыг бүх хүчээрээ цохиж байхыг тийм сонор сэрэмжтэй ажиглаагүй байж магадгүй юм. Тэр залуу цэргийг сул цохилтоор зодоогүй байх.

Цэргүүдэд ийм хүнлэг бус хандсан нь ганц хурандаа Б. Толстой 95 настай цэрэгтэй уулзсан дурсамждаа Николасын армид цэргүүд ямар харгис хэрцгий ханддаг байсныг бичжээ. Николас I хочтой цэргүүд - Николай Палкин.

Нэгэн настай цэрэг Лев Николаевич, хаан Александрын үед 100 хүнээс 20 нь үхтэл нь зодуулсан, хэрэв Александр түүнтэй харьцуулбал нигүүлсэнгүй гэж тооцогддог байв.

Иван Васильевичийн хажууд юу болсон бэ? тэр одоо ч гэсэн армид өөрийн хувь заяагаа хаяхыг хүссэн үү? Үгүй! Гуравдугаар сарын өглөө түүний сэтгэлийг хөдөлгөсөн хэрэг явдлын дараа тэрээр цэргийн алба хаах тухай бодохоо больсон. Мөн түүний Варенкаг гэх халуун хайр нь эзэн нь ийм хүн байсан байшинд очиж чадахгүй байсан тул аажмаар алга болжээ. Одоо Варенкатай уулзах нь түүнд тааламжгүй байв.

Гэвч Иван Васильевич армигүйгээр алга болоогүй, зохиолч, хүн бүрт нэр хүндтэй хүн болжээ. Түүний бүтээлч байдлын ачаар олон хүн жинхэнэ хүмүүс болсон.

Энэ ажлын бусад бүтээлүүд

"Тэр өдрөөс хойш хайр буурч эхлэв ..." (Л.Н.Толстойн "Бөмбөлөгний дараа" өгүүллэгээс сэдэвлэсэн) "Бөмбөгийн дараа." Л.Н.ТолстойБөмбөгний дараа “Л.Н.Толстойн “Бөмбөгийн дараа” өгүүллэг юуны эсрэг чиглэсэн бэ? Зохиогчийн хэлснээр хүмүүсийн харилцааны өөрчлөлтийг юу тодорхойлдог вэ? Л.Н.Толстойн "Бөмбөлөгний дараа" өгүүллэгийн зохиолч, өгүүлэгч. Иван Васильевич бөмбөг болон бөмбөгний дараа ("Бөмбөгийн дараа" өгүүллэгээс сэдэвлэсэн) Лев Толстойн "Бөмбөлөгний дараа" өгүүллэгийн үзэл санаа, уран сайхны өвөрмөц байдал Л.Н.Толстойн "Бөмбөгийн дараа" өгүүллэг дэх хувь хүн ба нийгэм. Л.Н.Толстойн "Бөмбөгийн дараа" өгүүллэгийн талаарх миний сэтгэгдэл Иван Васильевичийн дүр (Л. Н. Толстойн "Бөмбөлөгний дараа" үлгэрээс сэдэвлэсэн) Бөмбөг дээр болон бөмбөгний дараа хурандаа Хурандаа бөмбөг болон бөмбөгний дараа (Л. Н. Толстойн "Бөмбөгийн дараа" түүхээс сэдэвлэсэн) Иван Васильевич яагаад үнэт зүйлээ дахин үнэлэв? (Л. Н. Толстойн "Бөмбөгийн дараа" түүхээс сэдэвлэсэн) Яагаад Л.Н. Толстойг "Бөмбөгийн дараа" гэж нэрлэдэг. Л.Н.Толстойн түүхийг яагаад "Бөмбөлөг" биш "Бөмбөлөгний дараа" гэж нэрлэдэг вэ? Л.Н.Толстойн "Бөмбөлөгний дараа" өгүүллэгийн тодосгогч техник. Л.Толстойн “Бөмбөгийн дараа” өгүүллэг. Л.Н.Толстойн “Бөмбөгийн дараа”, И.А.Бунин “Кавказ”, М.Горькийн “Челкаш” өгүүллэгүүд дэх ландшафтын үүрэг. Амьдралыг өөрчилсөн өглөө (Л.Н.Толстойн "Бөмбөгийн дараа" түүхээс сэдэвлэсэн) Миний ойлголтоор нэр төр, үүрэг, ухамсар гэж юу вэ (Л.Н.Толстойн "Бөмбөгийн дараа" өгүүллэгт дүн шинжилгээ хийх) Л.Н.Толстойн "Бөмбөлөгний дараа" өгүүллэгт Иван Васильевичийн эргэцүүлэл. Хүний амьдрал дахь тохиолдлын үүрэг (Л. Н. Толстойн "Бөмбөлөгний дараа" үлгэрийн жишээн дээр үндэслэн) Лев Толстойн "Бөмбөлөгний дараа" өгүүллэгийн найруулга, утга Л.Н.Толстойн "Бөмбөлөгний дараа" өгүүллэгийн зохиолын онцлог 19-р зууны Оросын зохиолчдын бүтээл дэх контрастын үүрэг (Л.Н. Толстойн "Бөмбөлөгний дараа" өгүүллэгийн жишээн дээр үндэслэсэн) Урлагийн бүтээлийн найрлага, утга (Л.Н. Толстойн "Бөмбөлөгний дараа" үлгэрийн жишээн дээр үндэслэсэн) Толстойн "Бөмбөлөгний дараа" өгүүллэгийн үзэл баримтлалын үзэсгэлэн Лев Толстойн "Бөмбөгийн дараа" өгүүллэгийн асуудлууд

Л.Н.Толстой амьдралынхаа төгсгөлд буюу 1903 онд “Бөмбөгийн дараа” өгүүллэгээ бичжээ. Энэхүү бүтээл нь Лев Николаевичын дүү Сергей Николаевичтай тохиолдсон бодит үйл явдлаас сэдэвлэсэн байв.

Энэ өгүүллэгийг хүн болгонд нэр хүндтэй Иван Васильевичийн нэрийн өмнөөс өгүүлдэг. Иван Васильевич залуу нас, хурандаагийн охин Варенка Б.-д анхны жинхэнэ хайрынхаа тухай ярьж байна.

Тухайн үеийн оюутан Иван Васильевичийн амьдралыг үндсээр нь өөрчилсөн өглөө бол жирийн нэгэн өглөө - 3-р сард. Иван Васильевич гэрэл орж эхэлмэгц гэрээсээ маш эрт гарав.

Хоёр цагийн өмнө тэрээр аймгийн тэргүүн хутагтын бөмбөрцөгт байсаар байв. Тэнд тэрээр хайртай охин Варенкатайгаа бараг үргэлж бүжиглэдэг байв. Цаг хугацаа урсан өнгөрөв. Тэр зөвхөн хөгжилтэй, сэтгэл хангалуун бус, баяр баясгалантай, аз жаргалтай, эелдэг байсан, тэр бол тэр биш, харин мууг мэддэггүй, зөвхөн сайн сайхныг л чаддаг нэгэн төрлийн амьтан байв.

Тиймээс намайг гэртээ ирэхэд Иван Васильевич унтаж чадсангүй. Тэр гудамжинд гараад Варенкагийн гэрт очив. Гэвч түүний байшин байсан талбайн төгсгөлд тэр том, хар зүйлийг олж хараад лимбэ, бөмбөрний аймшигт чимээг сонсов.

"Энэ юу вэ?" гэж Иван Васильевич бодов.

Жаахан цааш алхсаар олон хар хүмүүсийг ялгаж эхлэв. "Магадгүй цэргүүд бэлтгэл хийж байгаа байх" гэж тэр шийдэв. Гэвч хэдхэн минутын дараа би алдаагаа ойлгосон.

Энэ бол дасгал биш, харин spitzrutens-ийн харгис хэрцгий шийтгэл - цаазаар авах ял байв. Энд тэд тэвчихийн аргагүй цэргийн албанаас зугтахыг оролдсон залуу Татар цэргийг шийтгэв. Хүлсэн Татарыг хоёр цэрэг удирдаж, эгнээнд зогсож байсан хүн бүр ээлжлэн түүний нүцгэн нурууг модоор хамаг хүчээрээ цохиж байв. Татар араас нэг офицер алхав.

Гэнэт Иван Васильевич энэ офицерыг Варенкагийн аав, цагаан сахалтай хурандаа болохыг олж мэдэв. Өдгөө язгууртны зан авирыг нь бөмбөгөнд гайхан биширч байсан энэ хурандаа цагаан илгэн бээлийтэй хүчирхэг гараараа нэг цэргийг цохиж байв. Тэр яагаад цэргийг зодсон бэ? Учир нь хурандаагийн хэлснээр залуухан биетэй цэрэг Татарын зэрэмдэг нуруу руу саваагаар цохисонгүй.

Аймшигт, зэрлэг аллага Иван Васильевичийг маш их цочирдуулж, баяр баясгалантай мэдрэмж нь зэвүүцэл төрүүлэв. Түүнд энэ бүх үзэгдлээс орж ирсэн аймшигт зүйлээр бөөлжих гэж байгаа юм шиг санагдав.

Гэхдээ хурандаа огт харгис байгаагүй юм болов уу? Эцсийн эцэст, Николаевын үед энэ шийтгэлийг хуульчилсан. Магадгүй тэр үүргээ гүйцэтгэж байсан юм болов уу?

Үгүй! Мөн дахин үгүй! Хурандаа их харгис хүн байсан. Эс бөгөөс тэр шинэхэн шпицрутеныг шийтгэхээр аваагүй байж магадгүй, цэргүүд Татарыг бүх хүчээрээ цохиж байхыг тийм сонор сэрэмжтэй ажиглаагүй байж магадгүй юм. Тэр залуу цэргийг сул цохилтоор зодоогүй байх.

Цэргүүдэд ийм хүнлэг бус хандсан нь ганц хурандаа Б. Толстой 95 настай цэрэгтэй уулзсан дурсамждаа Николасын армид цэргүүд ямар харгис хэрцгий ханддаг байсныг бичжээ. Николас I хочтой цэргүүд - Николай Палкин.

Нэгэн настай цэрэг Лев Николаевич, хаан Александрын үед 100 хүнээс 20 нь үхтэл нь зодуулсан, хэрэв Александр түүнтэй харьцуулбал нигүүлсэнгүй гэж тооцогддог байв.

Иван Васильевичийн хажууд юу болсон бэ? тэр одоо ч гэсэн армид өөрийн хувь заяагаа хаяхыг хүссэн үү? Үгүй! Гуравдугаар сарын өглөө түүний сэтгэлийг хөдөлгөсөн хэрэг явдлын дараа тэрээр цэргийн алба хаах тухай бодохоо больсон. Мөн түүний Варенкаг гэх халуун хайр нь эзэн нь ийм хүн байсан байшинд очиж чадахгүй байсан тул аажмаар алга болжээ. Одоо Варенкатай уулзах нь түүнд тааламжгүй байв.

Гэвч Иван Васильевич армигүйгээр алга болоогүй, зохиолч, хүн бүрт нэр хүндтэй хүн болжээ. Түүний бүтээлч байдлын ачаар олон хүн жинхэнэ хүмүүс болсон.

Уран зохиолын тухай эссэ: Амьдралыг өөрчилсөн өглөө

Л.Н.Толстойн "Бөмбөгийн дараа" өгүүллэгт дүрсэлсэн үйл явдлуудыг зохион бүтээгээгүй. Тэд 1853 онд Орост болсон бөгөөд тавин жилийн дараа зохиолч эдгээрийг бүтээлдээ тулгуурлан бүтээжээ. Энэ түүх анхнаасаа хайрын тухай юм шиг санагдаж байсан ч тийм биш.

Өгүүллийг нэгдүгээр хүнээр ярьдаг. Түүхийн гол дүр бол Иван Васильевич юм. Залуу насандаа тэр маш хөгжилтэй, хөгжилтэй, бас баян байсан. Тэрээр залуу бүсгүйчүүдтэй морь унах дуртай, заримдаа нөхдүүдтэйгээ хамт зугаацдаг байсан ч түүний гол зугаа цэнгэл нь үдэш, бөмбөг тоглодог байв.

Бөмбөгний нэгэнд тэрээр хурандаагийн охин Варенкатай уулзаж, түүнд дурлажээ. Тэр бол ягаан бүстэй цагаан даашинз өмссөн, үзэсгэлэнтэй царайтай, зөөлөн цэнхэр нүдтэй, өндөр нарийхан охин байв. Иван Васильевич тэр оройдоо огт архи уугаагүй бөгөөд Варягийн хайранд согтуу байв. Тэр охиноос хайртай эсэхийг нь ч асуугаагүй, гол нь тэр охин түүнд хайртай байсан. Тэрээр Варятай бараг бүх бүжиг бүжиглэдэг байсан бөгөөд вальс тоглохдоо биеэ огт мэдэрдэггүй байв.

Цаг хугацаа тасралтгүй нисч, бөмбөг төгсгөлд ойртож байв. Тэгээд Варенкагийн аав ирэв. Энэ бол Николаевын хуучин кампанит ажилчин шиг цэргийн командлагч байв. Зохиолч түүнийг маш сайн бие бялдартай, өргөн цээжтэй, хүчтэй мөртэй, урт нарийхан хөлтэй хүн гэж тодорхойлдог. Эргэн тойронд байгаа бүх хүмүүс хурандааг охинтойгоо бүжиглэхийг ятгаж, эцэст нь зочид арга замыг нь олж авав. Хурандаа сэлмээ бүснээсээ гаргаж, баруун гартаа илгэн бээлий татан, "бүх зүйлийг хуулийн дагуу хийх ёстой" гэж инээмсэглэн хэлээд охиныхоо гараас атган зогсон, цохихыг хүлээж байв. Мазурка эхлэхийг хүлээсний эцэст аав охин хоёр танхимыг тойрон хөдөллөө. Иван Васильевич энэ мөчийг биширээд зогсохгүй хосуудын хөдөлгөөн бүрийг сэтгэл догдлон ажиглав. Түүнд хурандаа таалагдаж, түүнд ямар нэгэн эелдэг урам зоригтой мэдрэмж төрж байв. Варенкагийн аав өгүүлэгчийн хувьд эелдэг, эелдэг хүн шиг санагдсан.

Гэртээ ирээд Иван Васильевич унтаж чадсангүй. Ноёнуудаа сонгож байх тэр мөчид ч юм уу, оройн хоолондоо шампан дарс шимэн суух тэр мөчид ч тэр нүдээ анилгүй өмнө нь хайртаа харав. Гэхдээ хамгийн гол нь тэр Варенкаг аавтайгаа хамт бүжиглэж байх үед нь харсан.

Залуу хэтэрхий их баярлаж, бүх зүйлийг ягаан өнгөөр ​​харав. Гэртээ хоёр цаг нойргүй хоносоныхоо дараагаар зугаалахаар шийджээ. Гадаа хамгийн их Хуушуурын долоо хоног байсан: манан, усаар ханасан, зам дээр цас хайлж, бүх дээвэр дээрээс дуслууд урсав. Тэр үед Иван Васильевичийн хувьд бүх зүйл онцгой сайхан, чухал байв. Гэнэт тэр том, хар юм хараад тэндээс лимбэ, бөмбөр дуугарах чимээ сонсогдов. Түүний сэтгэлд бүх зүйл дуулж, хааяа мазуркагийн сэдлийг сонсдог байв. Гэхдээ энэ нь өөр, хэрцгий, муу хөгжим байсан.

Иван Васильевич цэргүүдийг сургаж байна гэж бодсон ч зугтсаны төлөө шийтгүүлж байгаа нь Татар хүн гэж хэлүүлжээ. Гэмт этгээдийн хажууд нэгэн өндөр цэргийн хүн алхаж байсан бөгөөд түүний дүр төрх нь залууд танил бололтой. Энэ бол Варенкагийн аав байв. Татарыг модоор маш хүчтэй цохиж, тэр үгээ дахин давтсаар байв. Энэ хүн дуугарсангүй, харин "Ах нар аа, өршөөгөөч" гэж уйлав. Гэвч цэргүүд түүнийг зодож, нуруу руу нь саваагаар хүчтэй цохив. Ойртоод ирэхэд Иван Васильевич шийтгэгдэж буй хүний ​​нурууг харав. Энэ нь маш алаг, нойтон, улаан, ер бусын зүйл байсан тул хүний ​​бие гэдэгт итгэсэнгүй.

Гэнэт хурандаа зогсоод нэг цэрэг рүү гүйлээ. "Би чамайг тослох уу?" Иван Васильевич түүний ууртай хоолойг сонсов. Тэгээд тэр залуу хүчтэй гараараа хурандаа айсан цэрэг Татарыг хүчтэй цохиогүй тул нүүр рүү нь хэрхэн цохиж байгааг харсан. Иван Васильевич маш их ичиж, нүдээ аниад гэртээ харихаар яарав. Замын турш түүний чихэнд бөмбөр, лимбэ исгэрч, "Ах нар аа, өршөөгөөч" гэсэн үгийг сонсов; Дараа нь хурандаагийн ууртай хоолой: "Чи түрхэх гэж байна уу?"

Энэ үйл явдлын дараа Иван Васильевичийн амьдрал маш их өөрчлөгдсөн. Тэрээр урьд нь хүсч байсан шигээ цэргийн албанд орох боломжгүй болж, цэргийн хүн болоогүй төдийгүй хаа ч явсангүй. Тэр өдрөөс хойш Варягийн хайр буурч, эцэст нь алга болжээ.

"Тэгвэл гол дүр яагаад ороогүй юм бэ?

"Үйлчилгээ?" - гэж та асууж байна. Би түүнийг харгис хэрцгий, хүнлэг бус хуулиудад үйлчлэхийг хүсээгүй гэж бодож байна. Түүний хөршийнхөө төлөө хариуцлага хүлээх мэдрэмж, түүнийг хайрлах нь улам бүр нэмэгдэв.

Толстой бидэнд мөс чанар нь сэрсэн хүнийг харуулсан бөгөөд зохиолчийн хэлснээр зөвхөн ийм хүмүүс л дэвшилтэт, эрин үеийнхээ шилдэг төлөөлөгч болж чадна.

Л.Н.Толстой амьдралынхаа төгсгөлд буюу 1903 онд "Бөмбөгийн дараа" өгүүллэгээ бичжээ. Энэхүү бүтээл нь Лев Николаевичын дүү Сергей Николаевичтай тохиолдсон бодит үйл явдлаас сэдэвлэсэн байв.

Энэ өгүүллэгийг хүн болгонд нэр хүндтэй Иван Васильевичийн нэрийн өмнөөс өгүүлдэг. Иван Васильевич залуу нас, хурандаагийн охин Варенка Б.-д анхны жинхэнэ хайрынхаа тухай ярьж байна.

Тухайн үеийн оюутан Иван Васильевичийн амьдралыг үндсээр нь өөрчилсөн өглөө бол жирийн нэгэн өглөө - 3-р сард. Иван Васильевич гэрэл орж эхэлмэгц гэрээсээ маш эрт гарав.

Хоёр цагийн өмнө тэрээр аймгийн тэргүүн хутагтын бөмбөрцөгт байсаар байв. Тэнд тэрээр хайртай охин Варенкатайгаа бараг үргэлж бүжиглэдэг байв. Цаг хугацаа урсан өнгөрөв. Тэр зөвхөн хөгжилтэй, сэтгэл хангалуун бус, баяр баясгалантай, аз жаргалтай, эелдэг байсан, тэр бол тэр биш, харин мууг мэддэггүй, зөвхөн сайн сайхныг л чаддаг нэгэн төрлийн амьтан байв.

Тиймээс намайг гэртээ ирэхэд Иван Васильевич унтаж чадсангүй. Тэр гудамжинд гараад Варенкагийн гэрт очив. Гэвч түүний байшин байсан талбайн төгсгөлд тэр том, хар зүйлийг олж хараад лимбэ, бөмбөрний аймшигт чимээг сонсов.

"Энэ юу вэ?" гэж Иван Васильевич бодов.

Жаахан цааш алхсаар олон хар хүмүүсийг ялгаж эхлэв. "Магадгүй цэргүүд бэлтгэл хийж байгаа байх" гэж тэр шийдэв. Гэвч хэдхэн минутын дараа би алдаагаа ойлгосон.

Энэ бол дасгал биш, харин spitzrutens-ийн харгис хэрцгий шийтгэл - цаазаар авах ял байв. Энд тэд тэвчихийн аргагүй цэргийн албанаас зугтахыг оролдсон залуу Татар цэргийг шийтгэв. Хүлсэн Татарыг хоёр цэрэг удирдаж, эгнээнд зогсож байсан хүн бүр ээлжлэн түүний нүцгэн нурууг модоор хамаг хүчээрээ цохиж байв. Татар араас нэг офицер алхав.

Гэнэт Иван Васильевич энэ офицерыг Варенкагийн аав, цагаан сахалтай хурандаа болохыг олж мэдэв. Өдгөө язгууртны зан авирыг нь бөмбөгөнд гайхан биширч байсан энэ хурандаа цагаан илгэн бээлийтэй хүчирхэг гараараа нэг цэргийг цохиж байв. Тэр яагаад цэргийг зодсон бэ? Учир нь хурандаагийн хэлснээр залуухан биетэй цэрэг Татарын зэрэмдэг нуруу руу саваагаар цохисонгүй.

Аймшигт, зэрлэг аллага Иван Васильевичийг маш их цочирдуулж, баяр баясгалантай мэдрэмж нь зэвүүцэл төрүүлэв. Түүнд энэ бүх үзэгдлээс орж ирсэн аймшигт зүйлээр бөөлжих гэж байгаа юм шиг санагдав.

Гэхдээ хурандаа огт харгис байгаагүй юм болов уу? Эцсийн эцэст, Николаевын үед энэ шийтгэлийг хуульчилсан. Магадгүй тэр үүргээ гүйцэтгэж байсан юм болов уу?

Үгүй! Мөн дахин үгүй! Хурандаа их харгис хүн байсан. Эс бөгөөс тэр шинэхэн шпицрутеныг шийтгэхээр аваагүй байж магадгүй, цэргүүд Татарыг бүх хүчээрээ цохиж байхыг тийм сонор сэрэмжтэй ажиглаагүй байж магадгүй юм. Тэр залуу цэргийг сул цохилтоор зодоогүй байх.

Цэргүүдэд ийм хүнлэг бус хандсан нь ганц хурандаа Б. Толстой 95 настай цэрэгтэй уулзсан дурсамждаа Николасын армид цэргүүд ямар харгис хэрцгий ханддаг байсныг бичжээ. Николас I хочтой цэргүүд - Николай Палкин.

Нэгэн настай цэрэг Лев Николаевич, хаан Александрын үед 100 хүнээс 20 нь үхтэл нь зодуулсан, хэрэв Александр түүнтэй харьцуулбал нигүүлсэнгүй гэж тооцогддог байв.

Иван Васильевичийн хажууд юу болсон бэ? тэр одоо ч гэсэн армид өөрийн хувь заяагаа хаяхыг хүссэн үү? Үгүй! Гуравдугаар сарын өглөө түүний сэтгэлийг хөдөлгөсөн хэрэг явдлын дараа тэрээр цэргийн алба хаах тухай бодохоо больсон. Мөн түүний Варенкаг гэх халуун хайр нь эзэн нь ийм хүн байсан байшинд очиж чадахгүй байсан тул аажмаар алга болжээ. Одоо Варенкатай уулзах нь түүнд тааламжгүй байв.

Гэвч Иван Васильевич армигүйгээр алга болоогүй, зохиолч, хүн бүрт нэр хүндтэй хүн болжээ. Түүний бүтээлч байдлын ачаар олон хүн жинхэнэ хүмүүс болсон.