Поп дууны хичээлийн хураангуй. "Сайн уу, хөгжим!" Хүүхдийн дууны студи дэх хичээлийн хураангуй.

Г.Кострома

2014

Дууны студи дэх хичээлийн хураангуй

Сэдэв: "Сайн уу, хөгжим!"

Зорилтот: хөгжил танин мэдэхүйн сонирхолхүүхэд, түүний эргэн тойрон дахь ертөнцөд гоо зүйн, сэтгэл хөдлөлийн ухамсартай хандлагыг бий болгох.

Даалгаврууд :

Боловсролын:

    хөгжмийн сонсгол, ой санамжийг хөгжүүлэх;

    сонсгол, дуу хоолойны зохицуулалтыг хөгжүүлэх;

    үндсэн шинж чанаруудын танилцуулга хөгжмийн дуу чимээ(өндөр, үргэлжлэх хугацаа, хүч чадал -е- R);

    Төрөл бүрийн агуулга, шинж чанартай хөгжимд ухамсартай хандах чадварыг хөгжүүлэх.

Боловсролын:

    бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх;

    хөгжмийн болон урлагийн амтыг хөгжүүлэх.

Боловсролын:

    хөгжимд хайр, сонирхлыг төлөвшүүлэх;

    сонсох, дуулах соёлын боловсрол.

Хичээлийн төрөл :

танилцуулга.

Ажлын хэлбэр :

Бүлэг.

Тоног төхөөрөмж:

    төгөлдөр хуур,

    Бичлэгийн тоглуулагч,

    дууны фонограмм " Хөгжилтэй тэмдэглэлүүд- хөгжилтэй өдрүүд"

    хөгжмийн нот,

    хөгжмийн шат,

    зурагт хуудас - В.Шленскийн шүлэг бүхий эпиграф “Хөгжим бүх зүйлд амьдардаг. Түүний ертөнц ид шидтэй!"

    "Нээлтүүдийн цээж"

    титэм "Эрхэмсэг шидтэн - Хөгжим".

    тэмдэглэл - хүүхдүүд, багш нарын нэр бүхий тэмдэг.

Хөгжмийн материал

    С.Соснин, М.Садовский “Баяртай тэмдэглэлүүд - хөгжилтэй өдрүүд»

    Г.Струве, Н.Соловьева “Шинэ жилийн дугуй бүжиг”

    Е.Тиличеева, В.Викторов “Уурын зүтгүүр ирж байна, явж байна”

    О.Юдахина, В.Татаринов “Заан ба хийл”

    Г.Струве, Н.Соловьева “Найз бидэнтэй хамт”

Чиглүүлэлт

Үе шат

Цаг хугацаа

Багш аа

Хүүхдүүд

Зохион байгуулалтын

минут

1.1.Хүүхдийг ажилд бэлтгэнэ. Сэтгэл хөдлөлийн холбоо тогтоодог.

1.2 Удахгүй болох уран бүтээлийн сонирхол, таныг хөгжмийн материал ашиглан аялалд урьж байна.

1.3 Хөгжмийн мэндчилгээ дэвшүүлнэ.

Тэд сонсож байна.

Багшийн асуултад хариулна уу.

Тодорхой болгох асуулт асуу.

Тэд хөгжмийн мэндчилгээ хийдэг.

Үндсэн

30
минут

1.1.Хөгжмийн тоглоом ашиглан хичээлийн үндсэн хэсгийг танилцуулна.

Гүйцэтгэлийн сэтгэл хөдлөлийн байдалд анхаарлаа хандуулдаг.

Хөгжимт тоглоомд оролцоорой.

Багшийн зөвлөгөөг дагаж мөрдөөрэй.

1.2.Асуудалтай нөхцөл байдлыг бий болгодог.

Асуудлын нөхцөл байдлыг шийдвэрлэх.

1.3.Дээрх ажлыг зохион байгуулна хөгжмийн материалхичээлийн сэдвээр харилцан яриа, оньсого, "хөгжим зурах" арга техник, дуу дуулах.

Багшийн асуултанд хариулах,

оньсого таавар.

Тэд дуу дуулдаг.

Эцсийн хэсэг

5 минут

1.1 Багш хүүхдүүдийн ажилд талархаж байна.

1.2.Аянаа дүгнэж, шидэт авдрыг нээнэ.

1.3.Хамгийн идэвхтэй аялагчдад титэм өгнө.

1.4 Хүүхдүүдэд "бэлэг" - шүлэг өгдөг.

Тэмдэглэл-тэмдэгтүүдийг анхаарч үзээрэй.

Асуултанд хариулна уу.

Багшийг сонс.

Хичээлийн явц

I Байгууллагын үе шат

1.1 Холбоо барих.

“Merry Notes – Merry Days” дууны хөгжим тоглогдоно (1-р шүлгийг сонсох).

Багш:

Хөгжим ямар амархан бөгөөд нууцлаг, энгийн бөгөөд нууцлаг төрдөг вэ!

Дэлхий дээрх хүн бүр өөрийн гэсэн хөгжимтэй.

Салхи, мод, талбайнууд аз жаргалын тухай дуулдаг.

Заримдаа аз жаргалтай, заримдаа гунигтай, заримдаа илүү чанга, заримдаа илүү зөөлөн

Чадварлаг од, жижиг горхи дуулдаг.

Цэцэглэж буй цэцэрлэг чимээ шуугиан тарьж байна уу?

явж байна уу өвөл цас,

Дууны ертөнц сайхан,

Та түүнтэй хамт дуулж чадна!

Залуус аа, та дуулах дуртай юу?

(Хүүхдүүд хариулдаг)

Багш:

Би чамайг хөгжим ид шид, уран зөгнөл ба үлгэр, бүтээлч ертөнцөд урьж чадна гэж бодож байна. Бид "хөгжмийн" улс руу аялах болно. Энэ улс бусад орны нэгэн адил өөрийн гэсэн төрөлх хэлтэй хөгжимтэй. Би чамд энэ хэлийг ойлгуулж, туслах, “орчуулагч” болно.

Хөгжмийн мэндчилгээ Миний тоглолтод “Сайн уу” гэж сонсогддог.

Би та бүхэнд мэндчилгээ дэвшүүлж, бидэнтэй хамт байгаа болон бидний ер бусын аялалд урьж байгаа бүх хүмүүст сайн сайхан, эрүүл энхийг хүсэхийг урьж байна.

(Хүүхдүүд "Сайн уу" гэж дуулдаг)

Багш:

Би удирдагч байх болно - удирдаач (түүний нэрийг дуулдаг, овог нэр - импровизаци).

Би бүх багийнхнаас өөрсдийгөө танилцуулахыг хүсэх болно хөгжмийн хэл.

(Хүүхдүүд нэрээ дуулдаг , хичээл эхлэхийн өмнөхөн тус бүрт тэмдэглэл дээр хавсаргасан болно)

Залуус аа, аялалд гарахын өмнө би та бүхэнд эр зориг, анхааралтай, зохион байгуулалттай, мэдрэмжтэй, авхаалжтай байхыг хүсч байна. Тэгээд хэн мэдэх вэ, магадгүй гайхамшиг, гэнэтийн зүйл биднийг хүлээж байгаа болов уу? Юуны өмнө сонсъё.

Энэ мөчид та эргэн тойронд юу сонсож байна вэ? Ямар сонсогдож байна вэ?

(Хүүхдүүд хариулдаг).

Тийм ээ, янз бүрийн дуу чимээ биднийг хүрээлж байдаг, дуу чимээ, хөгжим. Хөгжмийн дуу чимээнээс эхлээд хүүхдүүдийн мэддэг хөгжмийн зэмсэг хүртэл - тооллого. Одоо хүн бүрт байдаг хамгийн ойр, хамгийн нарийн хөгжмийн “зэмсэг” бол хоолой юм. Дуулах хоолойер бусын аялалд бидний гол хөгжмийн “зэмсэг” байх болно.

Тиймээс бид ид шидийн хөгжмийн орон руу явах гэж байгаа ч явахаасаа өмнө би та бүхэнд "Хөгжмийн цуурай" тоглоомыг санал болгохыг хүсч байна. Энэ тоглоом бидэнд төөрөлдөхгүй байхыг заах болно хөгжмийн ертөнц, түүний хамгийн ойрын "хэрэгсэл" - түүний дуулах хоолойг ашиглан.

1.2.Магналт

"Шинэ жилийн дугуй бүжиг" дууг дуулах дасгал болгон ашигладаг.

(Багш эхний үгийг дуулдаг - хүүхдүүд үүнийг "цуурай").

Дууг бүхэлд нь ингэж дуулдаг.

Багш миний гүйцэтгэлийг яг хуулбарлахад (идэвхтэй үг, сэтгэл хөдлөл гэх мэт) хүүхдүүдийн анхаарлыг хандуулдаг.

II. Үндсэн үе шат

Сэдвийн ил тод байдал. Асуудлын нөхцөл байдлыг бий болгох

Багш:

“Бөөрөнхий бүжиг” гэдэг үгийн гүйцэтгэл ямар ялгаатай вэ (би дуулдаг; 1 удаа аялгуу шат өгсөх; 2 удаа - байрандаа хөдөлдөг). Хүүхдүүдийг аялгууны хөдөлгөөний чиглэлийг ойлгоход чиглүүл.

Залуус аа! Та зүгээр л хөгжимчин болж төрсөн! Та үүнийг анзааралгүйгээр гол зүйлийг олж мэдсэнхөгжмийн дууны шинж чанар - түүнийөндөр!

Дуу нь түүний хэмжээг өөрчилдөг. Үүнийг сонсоод зогсохгүй бас харж болно. Чамайг надтай тоглохыг санал болгож байнатоглоомонд "Намайг ойлгоорой! Би шат дагуух дуу бүрийн хөдөлгөөнийг харуулсан "Уурын зүтгүүр явж байна" дууг гүйцэтгэдэг. Ая нь шатаар дээш доош "алхдаг" гэсэн дүгнэлтэд хүрэх ёстой.

Залуус аа, галт тэрэг хөдөлгөхөд юу хэрэгтэй вэ?

(Хүүхдүүд : уур, түлш)

Дуулахын тулд бид бас амьсгалах хэрэгтэй болдог. “Дуулах урлаг бол амьсгалах, гаргах урлаг” гэж өвгөн багш нар бас хэлдэг байсан.

(Бид хүүхдүүдтэй амьсгалах - барих - гаргахын тулд "гар" хийхийг хичээдэг).

Та зөв амьсгалж сурсан, хамтдаа галт тэргэнд сууцгаая.

Бид хамтдаа "Уурын зүтгүүр ирж байна" дууг дуулдаг (багш шатаар хөдөлгөөн хийж, галт тэрэг шиг амьсгалж байгааг харуулж байна).

Хөгжмийн материал дээр ажиллаж байна

Багш:

Бид хотоос хэр хол явсан бэ? Ойд хэн нэгэн бидэнтэй уулзаж байх шиг байна. ДЭМБ? Нууцлаг!

Та түүнийг үргэлж ойд олж болно.

Хоёулаа зугаалж, уулзацгаая.

Зараа шиг өргөстэй зогсож байна

Өвлийн улиралд зуны даашинзтай!

Энэ юу вэ?

Энэ нь зөв, энэ бол зул сарын гацуур мод юм!

"Ёлка" дуу тэр даруй сонсогддог.

Хоёр дахь удаагаа багш хүүхдүүдээс найрал дууг хамтдаа дуулахыг хүснэ. Хөгжим нь зөвхөн харагдахаас гадна "зурах" боломжтой юм байна!

"Хөгжим зурах" дасгал.

Гартаа шидэт бийр авч, дууны бүх дууг агаарт "зурахыг" хичээцгээе.

Яагаад зарим дуу урт, зарим нь богино байдаг вэ?

Тэд гараа сунгаж байна өөр цаг. Хөгжмийн дууны энэ шинж чанарыг нэрлэдэгүргэлжлэх хугацаа.

Залуус аа, би та нарын тухай мэдэхгүй ч энэ хөгжим намайг тойрон бүжиглэх хүслийг төрүүлдэг.

(Тэд дуу дуулж, хөдөлгөөнөөр гар барина)

Тойрог хөдөлгөөн хийхдээ анхаарлаа хандуулаарайхэллэгүүд найрал дуунд.

"Ид шидийн хөгжим" биднийг ид шидэлж, хөдөлгөж, дуу болж хувиравдуу бүжиг.

Тэр дугуй бүжигт бидэнтэй хамт байгаагүй нь харамсалтай ойн оршин суугчид. Залуус аа, энэ ид шидийн ид шидийн орны оршин суугчид ямар хэлээр ярьдаг гэж та бодож байна вэ?

( Хүүхдүүд хариулдаг: Хөгжмийн хувьд)

Заан хийл хоёр дууг сонсоцгооё (тоглолт). Энэ хөгжим юуны тухай, ямар сэтгэл хөдлөлийг бий болгож байгааг та ойлгож байгаа гэдэгт итгэлтэй байна. Энэ хөгжим нь уянгалаг, тайван, уянгалаг, энхрийлэл, уянгалаг, вальс шиг. Энэ дуу нь вальс бүжгийн дуу болон хувирав. Дахин нэг удаа тэр дууг хөдөлгөөнөөр гүйцэтгэдэг.

Залуус аа, энэ дууг огцом дуулах боломжтой юу?

(Хүүхдүүд: Үгүй ээ, зүгээр л аажмаар, зөөлөн -legato . (гүйцэтгэх).

Хөгжмийн хэл ойлгодог, маш анхааралтай, идэвхтэй, нөхөрсөг залуустай хамт аялах ямар сайхан бэ! Би одоо нөхөрлөлийн тухай дуу дуулмаар байна. Та надад туслах уу? Би үүнийг танд дамжуулах болно хөгжмийн үгс, шидэт бөмбөг шиг, бүү алдаарай!

(Тэд "Найз бидэнтэй хамт" дууг дуулдаг)

Энэ хөгжмийн дүр нь юу вэ?

(Хүүхдүүд хариулдаг: Хөгжилтэй, хөгжилтэй, хөгжим дуугарч, эрч хүчтэй, алхахад тухтай - марш)

Энэмарш дуу . Дууг нь өөрчилснөөр дахин дуулахыг оролдъё -дууны хүч. Би чанга дуулах болно -е, мөн та цуурай мэт чимээгүй байна - p.

(хариулт бүрийн дараа дууны тоглолт, хүүхдүүдийг урамшуулдаг).

Цаг хугацаа ямар хурдан өнгөрснийг бид анзаарсангүй. Тэгээд яагаад?

(Хүүхдүүд хариулдаг).

IV. Эцсийн шат

Багш:

Дуусч байгаа бидний баяр баясгалантай аялалд та маш анхааралтай, хөгжимтэй, идэвхтэй байж, олон нээлт хийсэн. Чамайг гэнэтийн бэлэг барих ёстой гэж бодож байна. Бидний өмнө цээж байна. Тэгээд тэнд юу байгаа юм бэ?(Цээжийг нээх)

Тийм ээ, эдгээр нь бидний нээлтүүд юм! Тэмдэглэлүүдийг нэг нэгээр нь гаргаж авдаг:

Өнөөдөр бид үүнийг сурсан:

    дуу чимээ нь дуу чимээ, хөгжим юм;

    санах ойн хөгжмийн зэмсэг;

    хөгжмийн дууны шинж чанаруудын талаар олж мэдсэн (давхарга, үргэлжлэх хугацаа, хүч);

    дуулах амьсгалтай танилцсан;

    "legato" гэж юу болохыг олж мэдсэн (гөлгөр тоглох, дууг холбох);

    дуу, бүжиг, марш гэх мэт хөгжмийн төрлүүдийг санаж байсан

    тэд найзалж, дуу бүжиг, дууны марш болж чадна гэдгийг мэдсэн.

Хөгжмийн хэлийг сонсож, ойлгож сурсан гэж бодож байна. Тэд урьд өмнө сонсож байгаагүй дуунуудаа тоглож, сурагчдын шилдэг чанаруудыг харуулсан. Тиймээс, Эрхэмсэг ноён "Шидтэний хөгжим" танд өөрт байгаа хамгийн нандин зүйл болох титэмээ өгдөг. Мөн энэ титмийг авах эрхийг хамгийн идэвхтэй, хамгийн хичээнгүй, хамгийн анхааралтай, хамгийн зоригтой, ерөнхийдөө хамгийн шилдэг нь олгодог!

(Хамгийн идэвхтэй, анхааралтай, авхаалжтай, хөгжимтэй байсан хүнд титэм өгдөг).

Та бүхний ажил, хичээл зүтгэлд талархаж, салах ёс гүйцэтгэх бэлэг болгон эдгээр яруу найргийн мөрүүдийг өгөхийг хүсч байна.

2х2 гэдгийг бид мэдэх үү?

Ердийнх шиг дөрөв.

Зөвхөн ид шидгүйгээр

Дэлхий уйтгартай байх болно ...

Сонсооч, бүх дэлхий дуулж байна:

Шүгэл, шүгэл, жиргээ!

Хөгжим бүх зүйлд амьдардаг.

Түүний ертөнц ид шидийн юм!

Ном зүй

    Кабалевский Д.Б. "Хүүхдэд хөгжмийн тухай яаж хэлэх вэ?" - М., 2005.

    “Хөгжим ба яруу найраг” Зохиогч-комп. Э.Н. Домрина. - М., 1999.

    Холопова В.Н. "Хөгжим бол урлагийн нэг төрөл" Сурах бичиг. тэтгэмж. - Санкт-Петербург, 2000 он

MBOU DO House хүүхдийн бүтээлч байдал

Дууны хичээлийн тэмдэглэл

хүүхдүүдэд 1 жил суралцах

Бэлтгэсэн:

Мец Татьяна Валентиновна

Нэмэлт боловсролын багш

боловсрол

Шинэ Уренгой

2015

Сэдэв: "Дуу дуулах амьсгал дээр ажиллах, хэмнэлийн мэдрэмжийг хөгжүүлэх."

Зорилтот:Дууг ашиглан дуулах чадварыг бий болгох.

Даалгаварууд:

1.Дуулах амьсгал, дэмжлэгийн мэдрэмжийг хөгжүүлэх.

2. Оюутнуудын хэмнэлийн ур чадварыг төлөвшүүлэх, бататгах

тэдгээрийг дасгалын тусламжтайгаар;

3. Хөгжүүлэх хөгжмийн чих, аялгууны цэвэр байдлыг хөгжүүлэх;

4. Дууны гүйцэтгэлийн соёлын ур чадварыг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:

Төгөлдөр хуур, хөгжмийн төв.

Дидактик материал:

Дасгал, эмотикон бүхий картууд.

Маягт:бүлгийн хичээл

Хичээлийн явц:

оршил:

Сайн уу залуусаа. Өнөөдөр бид дуулах амьсгалын талаар үргэлжлүүлэн ажиллаж, хөгжим дэх судасны цохилт, хэмнэлийн талаар ярилцаж, "Ээждээ баярлалаа" дууны хэмнэлтэй хээ дээр ажиллах болно.

Дууны суурилуулалт - дуучны дуулж эхлэхээс өмнө авах ёстой байрлал: нуруу, мөр шулуун, толгойн шулуун чөлөөтэй байрлал, хоёр хөл дээрээ тогтвортой дэмжлэг, гар чөлөөтэй.

Халаалт

1.Нүүрний массаж, хөмсөг зангидах, амрах, өргөх, инээмсэглэх. 2.Толгойг эргүүлэх, эргүүлэх

3. Мөрний эргэлт

4. "Хүүхэлдэй" дасгал (сэтгэлийн дарамтыг арилгах)

Амьсгалын дасгалууд:

1. Амьсгалах - тайван амьсгалах (цэцэг үнэрлэх)

2.Богино чимээгүй амьсгалах - урт амьсгалах (бөмбөлөг хийлэх)

3. Богино, чимээгүй амьсгалах - урт амьсгалахдаа бид ямар ч дуу чимээ гаргаж, жигд, цочролгүйгээр амьсгалаа гаргадаг.

4. Богино чимээгүй амьсгалах - удаан амьсгалах үед тодорхой, идэвхтэй тоо 10 хүртэл (бид аажмаар тоог нэмэгдүүлнэ)

5. Богино чимээгүй амьсгалах - амьсгалаа гаргах үед бид s-s-s-s богино дууг гаргадаг.

6.Богино чимээгүй амьсгалах - 3 цэгээр амьсгалах: 1 - далдуу, 2 - 1 метрийн зайд, 3 - аль болох хол.

7. Тоглоом "Хэн илүү удаан авдаг вэ?" (зөгий шиг дуугарах, шумуул шиг дуугарах).

Артикуляция: Хүүхдийн дуу хоолой, артикуляцийн дасгалын гүйцэтгэлийг байнга хянаж байгаарай, ингэснээр хүүхдүүд энэ болон бусад дасгалыг зөв хийх чадварыг эзэмшдэг.

1. Үзэх

2. Тарилга

3. Пиноккиогийн инээмсэглэл

4. Дуудлага хийх үед идэвхтэй үе мөч E-U-A-U сонсогдож байна

5. Эрүү уналт

6. Тодорхой хэмнэлийн хэв маягаар хэлээ дарах (Том морь (форте) - жижиг морь (төгөлдөр хуур).

Дууны дасгалууд: Ур чадвар эзэмшихийн тулд дасгалыг дахин дахин давтаж, хагас тонноор дээш доош шилжүүлж эсвэл даалгаврыг өөрчлөх (legato -staccato, зөөлөн довтолгоо - хатуу дууны довтолгоо,төгөлдөр хуур - forte).

Бүлэгт нэгдмэл, эв найртай дуулахын тулд хүүхэд зөвхөн өөрийнхөө дуу хоолойг төдийгүй бусад хүүхдүүдийн дуу хоолойг сонсож сурдаг. Ур чадварыг хөгжүүлэх маш үр дүнтэй арга техник чуулга ба бүрдэл: "гинжээр" дуулах, "дуу - цуурай", "урсгал" тоглох, "өөртөө дуулах", чихтэй дуулах.

1. Бид "Зөгий" тоглоомыг нэгтгэж, дуулж байна.

2.Ма - ма, па - па - би (ма-ме-ми-мо-му) - нэг дуугаар, нэг амьсгал дээр эв нэгдлийг бий болгох.

3. "Мотор" - "Br-r-r-r-r" гэж уруулаараа зэргэлдээх хоёр авиагаар дуурай.

4. “Лэ-ли-лэ-ли-лэ” дууг “до-ре-ми-ре-до” нотны дагуу удаан хэмнэлээр дуулах ба “до-ре-ми-фа-сол-фа- mi-re- to" хурдан хурдаар.

5. "Бүүжин цэцэрлэгт, цэцэрлэгт алхаж байна" (legato болон staccato ээлжлэн).

6. “Тахиа, хөхөө”, стаккато гурвалын дагуу Ко-ко-ко, ку-ку-ку үеийг дуулах (өндөр байрлал, зөв ​​аялгуу, эгшиг үүсэх, хүрээг тэлэх).

7. "Ойд" Ау-Ау - тавны интервалыг дуулах (хатуу, зөөлөн дууны довтолгоо, үнэн зөв аялгуу, эгшиг үүсэх, хүрээг тэлэх).

Ритмийн дасгалууд, хэмнэлтэй тоглоомууд

Хөгжим сонсоход хөгжмийн хэмнэлд алгаа таших эсвэл хөлөө дэвслэх хүсэл үргэлж төрдөг. Үүний зэрэгцээ бидний дотор тодорхой тооллого явагддаг - бид тэнцүү хэсгүүдийг тоолдог (дуу дуулах, дасгал хийх, хэлээ эргүүлэх, тоолох эсвэл алга таших).

1. “НЭГ - хоёр-гурав-дөрөв, НЭГ- хоёр-гурав-дөрөв” гэж алга ташина.

Үүний зэрэгцээ "RAZ" нь онцлон тэмдэглэдэг. Энэ өргөлтийг хүчтэй цохилт гэж нэрлэдэг! Үлдсэн хувьцаанууд сул байна! Тэдний ээлжлэн хэлбэрүүд хөгжмийн хэмжигч- тодорхой "импульс" хөгжмийн хэсэг. Тэгэхээр, метр- энэ бол цаг хугацааны явцад хүчтэй ба сул цохилтуудын ээлж юм.

2. "Нэг-хоёр-гурав-дөрөв" гэсэн тоогоор хөлөө цохиж, "Нэг" дээр алгаа таших.

3. "Нэг-хоёр-гурав-дөрөв" алга ташилтыг 1 эгнээ хүүхэд, "Нэг" алга ташилтыг 2 эгнээгээр гүйцэтгэдэг.

Одоо би дууг алга ташиж дуулах болно, сонсоорой, та юу анзаарах вэ? (өөр өөр урттай алга ташилт)

Энэ нь зөв, урт богино дуу авианы тодорхой дарааллаар хослуулахыг хэмнэл, хэмнэлийн хэв маяг гэж нэрлэдэг. Аялгуу бүр өөрийн гэсэн хэмнэлтэй байдаг.

4. Тоглоом "Дууг хэмнэлээр нь таних" ("Бүжин цэцэрлэгт хүрээлэнгээр алхаж байна", "Бид эмээтэйгээ амьдардаг байсан, 2 хөгжилтэй галуу", "Зүтгүүрийн алдаа")

5. "Цуурай" тоглоом (энгийн хэмнэлийн хэв маягийг давтах)

6. Тоглоом "Хөвөн барих"

Дикц дээр ажиллах:

1. Туурайны чимээнээс хээрийн дээгүүр тоос ниснэ

2. Бид эрэг дээгүүр гүйв.

3.Дуулах дуунууд « Bra-bra-bri-bro-bru", "vra-vra-vra-vra-vru",

Удаан хэмнэлээс хурдан хэмнэлтэй, удаан хэмнэлтэй, идэвхтэй шивнэхээс өөртөө итгэлтэй, тод дуу хүртэл дуулах.

Хэсэг дээр ажиллах:

Текстийг бэхлэх:

1. зохиолыг дууны хэмнэлээр чимээгүй буюу шивнэж дуудах.

2. гадаад дуу авиан дээр тулгуурлан оюун санааны дуулах үед чимээгүй идэвхтэй үе мөч.

Гүйцэтгэлийн чанарын ажил:

1. цуурайтай дуулах, багш нэг өгүүлбэр дуулж, дараа нь хүүхдүүд үүнийг давтдаг.

2. нийлмэл элементүүдийг үг эсвэл дуугаар дуулах.

3. дуулах хэллэг.

4 киноны дууг дуулах + ба –

Хичээлийг дүгнэж байна.

Та өнөөдөр ангидаа ямар шинэ зүйл сурсан бэ?

(Өнөөдөр бид дуулах амьсгал дээр ажиллаж, бие биенээ сонсож, нэгдмэл байдлаар дуулж сурч, хэмнэл хэмнэл гэх мэт шинэ ойлголтуудтай танилцаж, хэмнэлийн дасгалд ихээхэн анхаарал хандуулсан.)

Аливаа хөгжим сонсохдоо түүний импульс, хэмнэлийн хэв маягийг сонсож, мэдрэхийг хичээ. Мөн та сэтгэл хөдлөл, хичээлийн талаархи сэтгэгдлээ эмотиконоор илэрхийлж болно.

Хичээл дууслаа. Баяртай.

Бүрэн тэмдэглэл

Хөгжлийн нээлттэй хичээлийн хураангуй
"Интонацын хослол" сэдвээр дуулах ур чадвар
дуулахдаа цэвэр, зөв ​​ярианы илэрхийлэл"
сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан

Зорилтот: зөв, тодорхой дуулах дикцийг бий болгох.

Даалгаварууд:

  1. Цэвэр аялгуунд оруулан утга учиртай, уран сайхны илэрхийлэлтэй дуулж сур.
  2. Артикуляцийн аппаратын хөдөлгөөнийг үргэлжлүүлэн хөгжүүлж, дууны хүрээг өргөжүүл.
  3. Хүүхдэд дуулах сонирхлыг бий болгох.

Арга зүйн дэмжлэг:

Дидактикийн туслах хэрэгслүүд: даавуугаар оёсон хөгжмийн ажилтнууд, ирмэгийн ноотууд өөр өнгө (7 ширхэг), тугалган цаасны хэсэг бүхий хайрцаг.

Аудио төхөөрөмж: стерео систем, П.Грагерын "Улс орны цэцэрлэгт хүрээлэн" дууны бичлэг бүхий диск.

Урам зориг: хөгжмийн найруулагчтархай бутархай бөмбөлгүүдийг цуглуулахад туслахыг хүүхдүүдээс хүснэ (хувийн ашиг сонирхлын шалтгаан).

Хичээлийн төлөвлөгөө:

  1. Хүүхдийн танхимд орох хаалга. Хөгжмийн мэндчилгээ “Өдрийн мэнд”, хөгжим К. Андреас.
  2. Амьсгал дээр ажилладаг. Хөгжмийн дагалдах "Хүйтэн салхи", "Дулаан гар", "Алга" дасгалууд.
  3. Үе мөчний гимнастик: "цонх", "сармагчингууд", "хөөрхөн", "цаг", "морь" (“Улс орны цэцэрлэг”, хөгжим П. Грэгер).
  4. Дууны интонацын дасгалууд: "зүтгүүр" - уруулын чичиргээ, "хөдөлгүүрийн архирах" - "r" (до-ре-ми-фа-сол). Дасгалуудыг хагас тонноор дээш доош шилжүүлдэг.
  5. “Гучин гурван бүрээчид түгшүүрийн дохио дуугарч байна”, хөгжим. Т.Зебряк. Өөр өөр хэмнэлтэй дуулдаг (Ленто, Модерато, Аллегро, Пректо).
  6. "Аалз" дуу, ардын аман зохиол г.
  7. Попевочка "Галт шувуу" d.f.
  8. "Муур бөмбөг хулгайлсан" b. n. руу.
  9. "Ямар гунигтай" дууг сурах, хөгжим. С.Соснина.
  10. “Үлгэр, үлгэр, ир!” дууны тоглолт, хөгжим. Е.Соколова.

Арга зүй:

Хүүхдүүд танхимд ордог.

Хөгжмийн мэндчилгээ "Өдрийн мэнд", хөгжим. К.Андреас.

Хөгжмийн найруулагч хүүхдүүдийг ширээн дээр ирэхийг урьж, дээр нь ирмэгийн ноот бүхий ажилтан байдаг.

М.Р.: Залуус аа, хараарай!

Шидэт утаснууд дээр

Бөмбөлгүүдийг өлгөөтэй байна.

Энгийн бөмбөлгүүдийг биш -

Тэд бүгд сонсогдож байна.

Сайхан хүзүүний зүүлт -

Энэ бол хөгжимтэй.

Би чамд зориулж бэлэн байна!

Эдгээр ирмэгийн тэмдэглэлүүд нь өөр өөр дууг бүрдүүлдэг. Би чамд энэ дууг дуулъя.

M. r. "тэмдэглэл" авдаг - тэд ширээн дээр унадаг.

M.R.:Өө! Бөмбөлгүүдийг яг ширээн дээр тараав. .

Тэгээд дахиад хөгжим байхгүй байх болов уу.

Нотны бөмбөлгүүдийг цуглуулахад тусална уу?

Хүүхдүүдийн хариулт.

M.R.:Гэхдээ бөмбөлгүүдийг "дуулах" тулд та тодорхой дасгал хийх хэрэгтэй. Бага зэрэг хүчин чармайлт амьсгалыг тань сайжруулна.

Амьсгалын дасгалууд.

Хүйтнийг алган дээрээ мэдэр.

Илбэчин шиг - хяруу

Би цонхон дээрээ хээ зурдаг.

"Хүйтэн салхи" дасгал.

Бид бага зэрэг дулаацах болно

Алгаа дулаацуулаарай.

"Гараа дулаацуулах" дасгал.

Энд алга, энд нударга байна.

Та үүнийг хийж чадах уу?

"Алга" дасгал.

Тэгээд одоо дуугүй бай, хэлээ бүжиглэ.

Артикуляцийн гимнастик.

"Цонх", "сармагчингууд", "хөөрхөн", "цаг", "морь".

Дууны интонацын дасгалууд.

Хөгжилтэй бяцхан галт тэрэг биднийг аялалд хүргэж байна.

"Уурын зүтгүүр" - уруулын чичиргээ.

Энэ нь нохойн хөдөлгүүр архирахтай адил: "Зогс" гэж хэлдэг.

"Хөдөлгүүр архирах" - "R" дууны чичиргээ.

Бүрээ дуугарна (фонограмм).

M.R.:Бүрээчид түгшүүрийн дохио дуугарч байна - бүгд аврахаар ирж байна.

Яст мэлхий аажмаар, айдасгүйгээр бидэнд дуулдаг.

Т.Зебряк “Гучин гурван бүрээчин” - Лентогийн хэмнэлээр.

Бага зэрэг хурдан - алдаа, аалзны алдаа.

Т.Зебряк “Гучин гурван бүрээчин” - Модерато хэмнэлээр.

Би сэрүүлэг, эрвээхэйг сонссон.

Т.Зебряк “Гучин гурван бүрээчид” - Аллегро хэмнэлээр.

Хамгийн яаруу нь шоргоолж, бүр илүү хурдан байдаг.

Т.Зебряк “Гучин гурван бүрээчин” - Пректо хэмнэлээр.

Хэл эргүүлэх үйлдлийг хийсний дараа дуу чимээ сонсогддог.

M.R.:Энэ нэг бөмбөлгүүдийг гэртээ буцаж ирэхийг хүсч байна.

M. r. ажилтанд нэг ирмэгийг хавсаргана.

M.R.:Тэгээд энд бидний өмнө (хүүхдүүд аялгуун дээр үндэслэн дууг таадаг)Аалз тороо нэхдэг.

"Аалз" дуу - гараараа дуулах (гурав дахь хуруугаараа тав дахь хуруугаараа цохих)удаан хурдаар.

Өөр нэг чимээ сонсогдож байна - хүүхдүүд: "Хэр их вэ?" гэж таамаглаж байна.

Бөмбөлгүүдийг ажилтанд хавсаргасан байна.

M.R.:Миний нударганд оньсого нуугдаж байна:

Гэрэл нь тод биш, харин шөнө нь бэлэг шиг байдаг.

Энэ шөнө дэлхий дээр арай илүү гэрэл гэгээтэй болно.

Бидэнд гэрэл гэгээ өгдөг гайхалтай алдаа. (Галт шувуу).

Галт хорхойнууд харанхуйд хэрхэн гялсхийж, унтардагийг төсөөлөөд үз дээ.

М.Р тугалган цаасыг дээш шидэж, шалан дээр унана.

M.R.:Галт шувууг сонгоод гар чийдэнгээ дахин асаахыг хүс.

"Галт" дууг дуулж d.f. өөр өөр түлхүүрээр.

Хоёр чимээ сонсогддог - хүүхдүүд таамаглаж байна.

Хоёр шалгана байшинд буцаж ирэв.

M.R.:Бөмбөлөг ганцаараа эргэлдэж, бөмбөг болж хувирав.

Энэ үлгэрт зальтай муур байдаг. Хэн бидэнд дуу дуулах вэ?

"Муур бөмбөг хулгайлсан" дуун дээр ажиллаж байна.

Нэг дуу сонсогдож байна. Өөр нэг ирмэгийг хавсаргав.

M.R. "Ямар гунигтай байна!" дууны оршилыг хийж байна. - хүүхдүүд таамаглаж байна.

“Ямар гунигтай байна?” дуун дээр ажиллаж байна.

  1. Текстийг хөгжмийн хэмнэлээр шивнэж дуудах.
  2. 17-р баарнаас - удаан хэмнэлтэй дуулах.
  3. 29-р мөрөнд аялгуу дээр ажиллах.
  4. Анхнаасаа гүйцэтгэл.

Хоёр дуу чимээ сонсогддог - хүүхдүүд таамаглаж байна, бөмбөлгүүдийг ажилтнуудад хавсаргав.

M.R.:Одоо бид нэг дуутай. Ийм л байна!

Долоон нот сонсогддог - энэ бол "Үлгэр, үлгэр, нааш ир!" Дууны эхлэл юм.

“Үлгэр, үлгэр, нааш ир!” дууг тоглож байна. (гоцлол дуучидтай).

M.R.:Одоо бүх бөмбөлгүүдийг гэртээ харьсан.

Хөгжимгүй бол бид дуулж бүжиглэнэ гэдэг хэцүү

Бид бөмбөлгүүдийг хөгжмийн номонд хийнэ.

Миний бүх найзууд дахин гайхалтай хөгжимд баяртай байна

Мөн бид эдгээр бөмбөлгүүдийг цаашид алдаж чадахгүй.

M.R.:Та өөрийнхөө ажлыг хэрхэн үнэлж байгааг мэдмээр байна. Ажлаа сайн хийсэн гэж бодож байгаа хүн “А”-г дуул, бүх зүйл бүтэхгүй байна гэж бодож байгаа хүн “О”-г дуул.

Хүүхдүүд ажлаа үнэлдэг. Тэд “Баяртай!” гэж дуулаад танхимаас гарлаа.

Бэлтгэл сургуулийн "Хөгжмийн зүүлт" бүлэгт дуу, найрал дууны хөгжмийн хичээл

Зорилтот:
- Хүүхдийн дууны урлагийн ертөнцөд амжилттай ороход хувь нэмэр оруулах баяр баясгалантай, найрсаг уур амьсгалыг бий болгох.
Даалгаварууд:
- Дууны аяыг цэвэр аялгуугаар утга учиртай, илэрхий дуулж сурах;
- Артикуляторын хөдөлгөөнийг хөгжүүлэх, хүүхдийн дуулах хүрээг өргөжүүлэх;
- Тод, тод дуулах дикс бүрдүүлэх;
- Хүүхдийн дуулах сонирхлыг төлөвшүүлэх.

Хичээлийн төлөвлөгөө.
1. Хүүхдийн танхимд орох хаалга
2. Хөгжмийн мэндчилгээ
3. Амьсгалын дасгал.
4. Үе мөчний гимнастик.
5. Хэл мушгих.
6. Дуу хоолой - интонацын дасгалууд.
7. Дуу сурах
8. Хөгжмийн тоглоом
9. Баяртай, хөгжим.

Хичээлийн явц

Хүүхдийн танхимд орох хаалга.
Хөгжмийн мэндчилгээ.
Бид бие биетэйгээ гар барьж, инээмсэглэн "Сайн уу!" бид дуулдаг.
Өдрийн мэнд Өдрийн мэнд Бид суралцахдаа залхуу биш - 2 рубль.
Хөгжмийн найруулагч хүүхдүүдийг ширээн дээр ирэхийг урьж, дээр нь ирмэгийн ноот бүхий ажилтан байдаг.
М.Р.: Залуус аа, хараарай!
Шидэт утаснууд дээр
Соронзон өлгөөтэй байна.
Энгийн соронз биш -
Тэд бүгд сонсогдож байна.
Сайхан хүзүүний зүүлт -
Энэ бол хөгжимтэй.
Би чамд зориулж бэлэн байна!
Эдгээр соронзон нотууд нь янз бүрийн дууг бүрдүүлдэг. Би чамд энэ дууг дуулъя.

M. r. "тэмдэглэл" авдаг - тэд ширээн дээр унадаг.

М.Р.: Өө! Бөмбөлгүүдийг тараав.
Тэгээд дахиад хөгжим байхгүй байх болов уу.
Надад нот хөгжмийн соронз цуглуулахад тусална уу?
Соронзон нот цуглуулж, хөгжмийн хайрцагт хийцгээе, магадгүй бид амжилтанд хүрнэ хөгжмийн хайрцагбүх тэмдэглэлээ дахин эвлүүлэх үү?
М.Р.: Гэхдээ соронзон нотыг "дуулах" тулд та тодорхой дасгалуудыг хийх хэрэгтэй.
Дугуйлан зогсож байцгаая
Бага зэрэг хүчин чармайлт амьсгалыг тань сайжруулна.
Амьсгалын дасгалууд.
"Цасан ширхгүүд"
"Цасан ширхгүүдийг" аваад үлээлгээрэй, тэд нисэж, гоо үзэсгэлэнгээрээ биднийг баярлуулцгаая.
Утас барьж байхдаа цасан ширхгийг үлээж байна
« алтан загас»
Гайхалтай амьдардаг хөгжмийн орон"Алтан загас" загас гадаргуу дээр гарч (амьсгалах), ДАВАЛДАГ (хязгаарлах үед амьсгалаа гаргах), дахин гарч ирээд шумбах.

"Үүл ба бороо"
Удахгүй хавар ирж, цас хайлж, бороо орно
Үүл нисч (амьсгалах), бороо орж эхлэв (амьсгалаа гаргаж, хамрын нүхийг товших)

Амьсгалын дасгал хийсний дараа дуу чимээ сонсогддог.
М.Р.
M. r. ажилтнуудад тэмдэглэл хавсаргана.

Тэгээд одоо дуугүй бай, хэлээ бүжиглэ.
Артикуляцийн гимнастик.
Хэлний дасгал энд байна: (Хүүхдүүд тоглоомын текстийн дагуу хөдөлгөөн хийдэг).
Хэл нь эргэв
Баруун зүүн. талд. Хүүхдүүд хэлээрээ хацраа илбэж байна -
Бид амаа нээж, баруун ба зүүн
Бид хэлээрээ ярилцаж, "Чижигч" дасгалыг хий
Одоо найзууд аа, хошигнох хэрэггүй,
Шүдээ цэвэрлэхийн тулд хэлээ ашигла. Хэлээ хэд хэдэн удаа шудар
Бүх найзууд руугаа инээмсэглэцгээе. дээд шүд, дараа нь доод шүд
Инээмсэглэлгүйгээр дуулж чадахгүй. Уруулыг өргөн сунган инээмсэглэ

Артикуляторын гимнастик хийсний дараа дуу чимээ сонсогддог.
М.Р.: Энэ нэг тэмдэглэл гэр лүүгээ буцахыг хүсэж байна.
M. r. ажилтнуудад тэмдэглэл хавсаргана.

Хэл мушгина гэдэг тийм ч амар ажил биш.
Бид үүнийг сайхан, ойлгомжтой, чадварлаг хэлэх болно.

Түргэн хэллэг.
Нүхэнд хулганаар бичсэн
Өглөө болтол хэлээ эргүүлэх хүртэл
Яг дөч гарсан
Тэр хэлээ эргүүлдэг.

Хэл эргүүлэх үйлдлийг хийсний дараа дуу чимээ сонсогддог.
М.Р.: Энэ нэг бөмбөлгүүдийг гэртээ буцаж ирэхийг хүсч байна.
M. r. ажилтанд нэг ирмэгийг хавсаргана.
Хэрэв та чанга дуулахыг хүсч байвал
Баавгай шиг битгий суу
Хөлөө шалан дээр илүү хүчтэй дарж,
Нуруугаа хурдан тэгшлээрэй.
Гар, мөр бүгд чөлөөтэй.
Дуу дуулах нь аятайхан, тухтай байдаг.

Дууны интонацын дасгалууд.
“Цасан ширхгүүд, цагаан хөвсгөр унаж байна
Алгаа дээш тавиад жаахан хүлээ."

“1,2,3,4,5, Хурдан гадуур зугаал
Бид мөстэй толгодоор бууна
Бид олны дунд явах болно"

"Тэд баавгайг шалан дээр унагаж, баавгайн саварыг таслав.
Би түүнийг орхихгүй, учир нь тэр сайн."

"Анаш хамгийн өндөр болж, тэнгэрт хүрдэг"

"Заан бол байшин шиг том, түүнийг тойрон яв.
Ийм өндөр байшинд авирах амаргүй гэдгийг та харах болно."

Дууны болон аялгууны дасгал хийсний дараа дуу чимээ сонсогддог.
М.Р.: Энэ нэг бөмбөлгүүдийг гэртээ буцаж ирэхийг хүсч байна.

Дуу нь бидэнтэй уулзахаар ирдэг
Мөн энэ нь бид бүгдэд баяр баясгаланг авчирдаг.

"Gingerbread House" дууны видео
Дуу сурах
1. Дууны үгийг дууны хэмнэлээр уншина уу
2. Дууны 1 бадаг дуулах
3. Дууны шүлгийг сур.
4. 1 бадаг, найрал дууг дуулна.

Дууг тоглосны дараа дуу сонсогддог.
М.Р.: Эдгээр бөмбөлгүүдийг гэр лүүгээ буцахыг хүсч байна.
M. r. ажилтнуудад таван бөмбөлгүүдийг хавсаргана.

Хөгжмийн тоглоом
"Өсгий, хуруу"

Тоглоом дууссаны дараа дуу чимээ сонсогддог.
М.Р. Эдгээр бөмбөлгүүдийг гэртээ буцаж ирэхийг хүсч байна.
M. r. ажилтнуудад таван бөмбөлгүүдийг хавсаргана.

М.Р.: Тэгэхээр бүх бөмбөлгүүдийг гэртээ харьсан.

Хөгжимгүй бол бид дуулж бүжиглэнэ гэдэг хэцүү
Бид бөмбөлгүүдийг хөгжмийн номонд хийнэ.
Миний бүх найзууд дахин гайхалтай хөгжимд баяртай байна
Мөн бид эдгээр бөмбөлгүүдийг цаашид алдаж чадахгүй.

М.Р.: Залуусаа, над дээр ирж, намайг баярлуулсанд баярлалаа, юу санаж, юу таалагдсан бэ?
Свами надад маш их баяртай байсан бөгөөд би тэдний цагаан гаатай байшингийн гномуудаас хангинаж буй чихрийн кокерелийг танд хүргэхийг хүсч байна.
ПЕТУШКОВ-д өгдөг.

Хөгжим рүү гарч байна.