OO Урлаг, гоо зүйн хөгжлийн талаархи хичээлийн тэмдэглэл. Харааны үйл ажиллагаа. Дунд бүлэгт зураг зурах. Дунд бүлгийн "Зэрлэг ба гэрийн тэжээвэр амьтад" сэдэвт зургийн хичээл Баавгай зурах хичээл

Дүрслэх урлагийн хичээлийн тэмдэглэл дунд бүлэг
"Баавгай зурах" ( уламжлалт бус арга: "Нутсан зураг")

Зорилго: Харааны ур чадвар, чадварыг сайжруулах, уран сайхны болон бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх.
Даалгаварууд:
Зурган дээрх дүрийн дүр төрхийг дамжуулах чадварыг үргэлжлүүлэн сайжруулах уран зохиолын бүтээлүүд(Евгений Иванович Чарушины зурсан зургууд).
Сансар огторгуй дахь объектуудын байрлалыг цаасан дээр дамжуулах, мөн дүрсүүдийн хөдөлгөөнийг сур.
Хүүхдүүдийг үргэлжлүүлэн танилцуул уламжлалт бус аргаархөвөн ба гуаш (хуурай арга) ашиглан зурах.
Материалыг хэмнэлттэй ашиглах, болгоомжтой ажиллах чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх.

Урьдчилсан ажил: Орос хэл унших ардын үлгэр“Маша ба баавгай”, “Гурван баавгай”, Э.Чарушин “Баавгай” болон бусад амьтдын тухай өгүүллэгүүд. Э.Чарушингийн дүрслэлийг шалгах. -аас барилгын ажил геометрийн хэлбэрүүдүнэг, туулайн биеийн хэсгүүдийг зурж дуусгах амьтад. Хаврын улиралд амьтадтай хийсэн зургуудыг үзэх, хаврын улиралд амьтдын амьдралын тухай яриа, "Хэн ямар гэртэй вэ?" самбар, хэвлэмэл тоглоом, "Хэн юу иддэг вэ?" дидактик тоглоом. Аппликац, амьтдын загварчлал.

Материал: Баавгай архирах дууны бичлэг, бамбаруушны тоглоом. Уран зохиолбаавгайн тухай оньсого, "Ойн цэвэрлэгээнд" дидактик тоглоом, амьтны тоглоомын багц, Евгений Иванович Чарушины баавгайн зураг, гуаш, сойз, хөөс хөвөн, салфетка, 1/2 ногоон өнгийн ландшафтын хуудас дэвсгэр.

Хичээлийн явц
Оршил хэсэг
Багш хүүхдүүдийг ойн цоорхойд цугларахыг урьж байна.
-Гадаа жилийн хэдэн цаг вэ? (хавар)
Багш "Баавгайн архирах" дууны бичлэгийг тоглодог.
- Залуус аа, сонсоорой, хэн архирч байна вэ? (Хэрэв хүүхдүүд хариулахад хэцүү байвал баавгайн тухай оньсого асуу):
- Тэр гүн ойд амьдардаг,
Тэр том, болхи
Жимс, зөгийн бал дуртай
Мөн өвлийн улиралд тэр сарвуугаа хөхдөг. (Баавгай)
Багш нь "Баавгай" дидактик тоглоомыг зохион байгуулдаг. Хүүхдүүд бамбаруушийг тойрог хэлбэрээр бие биедээ дамжуулж, бамбаруушны үслэг эдлэлийг хүрэлцэх мэдрэмж (зузаан, сэвсгэр, сэгсгэр, бор, хүрэн, урт, дулаан, зузаан гэх мэт) ашиглан дүрсэлдэг.
Үндсэн хэсэг
Багш хүүхдүүдийг Евгений Чарушины зургуудыг үзэхийг урьж байна. Асууж байна:
- Та энэ дүрслэлийг мэддэг үү? Хүүхдүүдийн хариултыг сонсдог. (Энэхүү баавгайн зургийг зураач Евгений Иванович Чарушин зурсан).
Зураачийн дүрсэлсэн шиг баавгайн үслэг эдлэлд анхаарлаа хандуулдаг.
- Та ижил сайхан үстэй баавгайн бамбаруушийг зурмаар байна уу? (хүүхдийн хариулт)
- Та бидэнд зурахад юу хэрэгтэй гэж бодож байна вэ? Хүүхдүүдийн хариултыг сонсдог (цомгийн хуудас, энгийн харандаа, гуаш, нимгэн сойз).
Багш хүүхдүүдийн анхаарлыг зургийн материалд хандуулдаг.
- Баавгайн бамбаруушны үслэг эдлэлийг хэрхэн зурах вэ? (хатуу сойз, хөвөн, ноосон утас гэх мэт)
-Таны ширээн дээр юу байна? (төгсгөлд нь хөөстэй саваа).
- Хөөс резинэнд хүрвэл ямар мэдрэмж төрж байна вэ? (хатуу, том бөмбөлөгтэй сүвэрхэг, хуурай)
Багш баавгайн бамбаруушийг зурахыг санал болгож байна ер бусын байдлаар, хөвөн, гуаш ашиглан зурах уламжлалт бус арга (хуурай арга "нудрах арга").
Сурган хүмүүжүүлэгч:
- Бид баавгайн бамбаруушийг хаанаас эхлэх ёстой гэж та бодож байна вэ? (Хүүхдийн хариулт)
- Сайн байна! Эхлээд бид баавгайн бамбаруушийг зурах болно энгийн харандаагаар, зургийг тоймлохын тулд гөлгөр шугам ашиглана уу. Биеийг зурах нь үргэлж доош чиглэсэн чиглэлээс эхэлдэг. Баавгайн биеийн аль хэсэг нь орой дээр байдаг вэ? (Толгой)
- Зөв! Баавгайн толгой ямар хэлбэртэй вэ? (Дугуй)
Багш хүүхдүүдийн нэгийг баавгайн бамбаруушны толгойг мольберт дээр зурахыг урьж байна.
- Сайн байна. Дараа нь биеийн аль хэсгийг зурах вэ? (Их бие/баавгайн бамбаруушны бие)
- Гайхалтай, баавгайн бие ямар хэлбэртэй байдаг вэ? (зууван)
Багш хүүхдүүдийн нэгийг баавгайн бамбаруушны биеийг мольберт дээр дүрслэхийг урьж байна.
- Манай бамбаруушны хувьд ямар хэсгүүдийг дуусгах шаардлагатай байна вэ? (урд болон хойд хөл, тэдгээр нь зууван хэлбэртэй, чих нь хагас тойрог хэлбэртэй байдаг).
Багш хүүхдүүдийг баавгайн биеийн дутуу хэсгүүдийг мольберт дээр бөглөхийг урьж байна.
- Мөн баавгайн бамбаруушийг сэвсгэр, сэвсгэр болгохын тулд бид хөвөнгээр зурах болно. Хэрэв та хуурай хөвөнг шаардлагатай өнгөт (хүрэн) будаг руу дүрж, дараа нь будсан талыг харандаагаар зурсан зураасан дээр бага зэрэг дарж, гадаргуугаас нь шууд урж авбал та зураас өгөх дардас авах болно. эзэлхүүн ба сэвсгэр байдал. Цаасан дээр илүүдэл будгийг арилгахаа бүү мартаарай. Дараагийн хэвлэлтийг зэрэгцүүлэн байрлуулж, өмнөх болон дараагийн хэвлэхэд хоосон зай үлдээхгүй. Контур бэлэн болмогц доторх зайг хэвлэмэл хэлбэрээр дүүргэ.

Багш зааварчилгааг үзүүлэн, хүүхдүүдийг урьж байна.

Манай бяцхан баавгай юу дутагдаж байна вэ? (Хүүхдийн хариулт)
- Зөв. Зураг хатах үед бид баавгайн нүдийг нимгэн сойзоор будна. хамар, ам, хумс.
Би таныг ойн цоорхойд амарч, дасгал хийхийг урьж байна.

[Холбоос үзэхийн тулд файлыг татаж авна уу]
Бамбарууд шугуйд амьдардаг байв
Тэд толгойгоо эргүүлэв
Ингэж тэд толгойгоо эргүүлэв.
Бамбарууд зөгийн бал хайж байв
Тэд хамтдаа модыг сэгсэрч,
Ингэж, ингээд хамтдаа модыг сэгсэрлээ.
Бамбарууд ус уусан
Бид бие биенээ дагаж,
Ингэж л, бүгд л нэг нэгнийгээ дагасан.
Бамбарууд бүжиглэв
Тэд сарвуугаа дээш өргөөд,
Ингэж, ингээд сарвуугаа дээш өргөв.

Сайн байна, бид ямар гайхалтай баавгайн бамбаруушнууд хийсэн бэ? Та эцэг эхдээ бяцхан сэвсгэр баавгай бэлэглмээр байна уу? (Тийм).
- Эдгээр баавгайн бамбаруушийг зурцгаая!
Хүүхдийн бие даасан ажил.

Эцсийн хэсэг
Багш нь янз бүрийн мод, соронзон самбарт наасан ой модтой.
-Таны бодлоор баавгай хаана амьдардаг вэ? (хүүхдийн хариулт)
-Баавгай ойд алхах дуртай. Манай бамбарууд бас ойд дуртай.
Хүүхдүүд баавгайн бамбаруушийг ойн цоорхойд байрлуулж, бие биетэйгээ харилцаж, бамбаруушныхаа тухай ярьдаг.
- Баавгайн бамбарууш нь үзэсгэлэнтэй, сэвсгэр үсээ хэрхэн олж авсан бэ?
- Бид ямар илэрхийллийн хэрэгсэл ашигласан бэ? (хөөс резин, гуаш, өнгө).

Лавлагаа.
Төрсөн цагаасаа сургууль хүртэл. Ерөнхий боловсролын суурь хөтөлбөр сургуулийн өмнөх боловсрол/ Ред. Н.Е.Веракси, Т.С.Комарова, М.А.Васильева. – 3-р хэвлэл, илч. болон нэмэлт – М: Мосайка-Синтез, 2014 - 368 х.
Комарова Т.С. Харааны үйл ажиллагааВ цэцэрлэг(4-5 жил). Дунд бүлэг / T. S. Комарова. – М: Мосайка-Синтез, 2015 – 112 х.

Дунд бүлгийн дүрслэх урлагийн хичээлийн хураангуй

"Баавгай зурах" (уламжлалт бус арга: "Poking Drawing")

Зорилтот: Харааны ур чадвар, чадварыг сайжруулах, уран сайхны болон бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх.

Даалгаварууд:

  • Уран зохиолын баатруудын зургийг зурахдаа дамжуулах чадварыг үргэлжлүүлэн сайжруулах (Евгений Иванович Чарушингийн зураг).
  • Сансар огторгуй дахь объектуудын байрлалыг цаасан дээр дамжуулах, мөн дүрсүүдийн хөдөлгөөнийг сур.
  • Хүүхдүүдэд хөвөн, гуаш (хуурай арга) ашиглан зурах уламжлалт бус аргуудыг үргэлжлүүлэн танилцуулах.
  • Материалыг хэмнэлттэй ашиглах, болгоомжтой ажиллах чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх.

Урьдчилсан ажил:Оросын ардын үлгэр "Маша ба баавгай", "Гурван баавгай", Э.Чарушин "Баавгай" болон бусад амьтдын тухай үлгэрүүдийг унших. Э.Чарушингийн дүрслэлийг шалгах. Амьтдын геометрийн дүрсийг зохион бүтээх, үнэг, туулайн биеийн хэсгүүдийг зурж дуусгах. Хаврын улиралд амьтадтай хийсэн зургуудыг үзэх, хаврын улиралд амьтдын амьдралын тухай яриа, "Хэн ямар гэртэй вэ?" самбар, хэвлэмэл тоглоом, "Хэн юу иддэг вэ?" дидактик тоглоом. Аппликац, амьтдын загварчлал.

Материал: Баавгайн архирах дууны бичлэг, бамбаруушны тоглоом. Баавгайн тухай уран зөгнөлт оньсого, "Ойн цэвэрлэгээнд" дидактик тоглоом, амьтны тоглоомын багц, Евгений Иванович Чарушин баавгайн зураг, гуаш, сойз, хөөсөн хөвөн, салфетка, ногоон дэвсгэртэй 1/2 ландшафтын хуудас.

Хичээлийн явц

Оршил хэсэг

Багш хүүхдүүдийг ойн цоорхойд цугларахыг урьж байна.

Жилийн хэдэн цаг вэ?(хавар)

Багш "Баавгайн архирах" дууны бичлэг тоглодог.

Залуус аа, сонсоорой, хэн архирч байна вэ? (Хэрэв хүүхдүүд хариулахад хэцүү байвал баавгайн тухай оньсого асуу):

Тэр гүн ойд амьдардаг,

Тэр том, болхи

Жимс, зөгийн бал дуртай

Мөн өвлийн улиралд тэр сарвуугаа хөхдөг. (Баавгай)

Багш нь "Баавгай" дидактик тоглоомыг зохион байгуулдаг. Хүүхдүүд бамбаруушийг тойрог хэлбэрээр бие биедээ дамжуулж, мэдрэхүйн тусламжтайгаар баавгайн үсийг дүрсэлдэг (зузаан, сэвсгэр, сэгсгэр, бор, бор, урт, дулаан, зузаан гэх мэт.).

Үндсэн хэсэг

Багш хүүхдүүдийг Евгений Чарушины зургуудыг үзэхийг урьж байна. Асууж байна:

Энэ зураг танд танил байна уу? Хүүхдүүдийн хариултыг сонсдог. (Баавгайн энэ зургийг зураач Евгений Иванович Чарушин зурсан).

Зураачийн дүрсэлсэн шиг баавгайн үслэг эдлэлд анхаарлаа хандуулдаг.

Та ижил сайхан үстэй баавгайн бамбаруушийг зурмаар байна уу?(хүүхдийн хариулт)

Бид зурахад юу хэрэгтэй гэж та бодож байна вэ? Хүүхдүүдийн хариултыг сонсдог (ландшафтын хуудас, энгийн харандаа, гуаш, нимгэн сойз).

Багш хүүхдүүдийн анхаарлыг зургийн материалд хандуулдаг.

Бид баавгайн бамбаруушны үсийг хэрхэн зурах вэ? (хатуу сойз, хөвөн, ноосон утас гэх мэт)

Таны ширээн дээр юу байна? (төгсгөлд нь хөөстэй саваа).

Хөөс резинэнд хүрнэ үү, энэ нь ямар санагдаж байна вэ? (хатуу, том бөмбөлөгтэй сүвэрхэг, хуурай)

Багш нь баавгайн бамбаруушийг ер бусын аргаар зурахыг санал болгож, уламжлалт бус зургийн хэрэгсэл, хөвөн, гуаш (хуурай аргаар "нухах арга") ашиглан зурахыг зөвлөж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Та баавгайн бамбаруушийг хаанаас зурж эхлэх хэрэгтэй гэж бодож байна вэ? (Хүүхдүүдийн хариулт)

Сайн байна! Эхлээд бид баавгайн бамбаруушийг энгийн харандаагаар зурж, дүрсийг тоймлохын тулд гөлгөр шугамуудыг ашиглана. Биеийг зурах нь үргэлж доош чиглэсэн чиглэлээс эхэлдэг. Баавгайн биеийн аль хэсэг нь орой дээр байдаг вэ? (Толгой)

Зөв! Баавгайн толгой ямар хэлбэртэй вэ? (дугуй)

Багш хүүхдүүдийн нэгийг баавгайн бамбаруушны толгойг мольберт дээр зурахыг урьж байна.

Сайн байна. Дараа нь биеийн аль хэсгийг зурах вэ? (Баавгайн их бие/бие)

Гайхалтай, баавгайн бие ямар дүр төрхтэй вэ? (Зууван)

Багш хүүхдүүдийн нэгийг баавгайн бамбаруушны биеийг мольберт дээр дүрслэхийг урьж байна.

Манай бамбаруушны хувьд ямар хэсгүүдийг дуусгах шаардлагатай байна вэ? (урд ба хойд хөл нь зууван хэлбэртэй, чих нь хагас тойрог хэлбэртэй байдаг).

Багш хүүхдүүдийг баавгайн биеийн дутуу хэсгүүдийг мольберт дээр бөглөхийг урьж байна.

Баавгайгаа сэвсгэр, сэвсгэр болгохын тулд бид хөвөнгээр зурах болно. Хэрэв бид хуурай хөвөнг хүссэн өнгөт будгаар дүрвэл (бор ), дараа нь будсан талыг харандаагаар зурсан зураасан дээр бага зэрэг дарж, гадаргуугаас нь шууд урж хаявал та шугамын хэмжээ, сэвсгэр байдлыг өгөх дардас авах болно. Цаасан дээр илүүдэл будгийг арилгахаа бүү мартаарай. Дараагийн хэвлэлтийг зэрэгцүүлэн байрлуулж, өмнөх болон дараагийн хэвлэхэд хоосон зай үлдээхгүй. Контур бэлэн болмогц доторх зайг хэвлэмэл хэлбэрээр дүүргэ.

Багш зааварчилгааг үзүүлэн, хүүхдүүдийг урьж байна.

Манай бяцхан баавгай юу дутагдаж байна вэ? (Хүүхдүүдийн хариулт)

Зөв. Зураг хатах үед бид баавгайн нүдийг нимгэн сойзоор будна. хамар, ам, хумс.

Би таныг ойн цоорхойд амарч, дасгал хийхийг урьж байна.

Бамбарууд шугуйд амьдардаг байв

Тэд толгойгоо эргүүлэв

Ингэж тэд толгойгоо эргүүлэв.

Бамбарууд зөгийн бал хайж байв

Тэд хамтдаа модыг сэгсэрч,

Ингэж, ингээд хамтдаа модыг сэгсэрлээ.

Бамбарууд ус уусан

Бид бие биенээ дагаж,

Ингэж л, бүгд л нэг нэгнийгээ дагасан.

Бамбарууд бүжиглэв

Тэд сарвуугаа дээш өргөөд,

Ингэж, ингээд сарвуугаа дээш өргөв.

Сайн байна, бид ямар гайхалтай баавгайн бамбаруушнууд хийсэн бэ? Та эцэг эхдээ бяцхан сэвсгэр баавгай бэлэглмээр байна уу? (Тийм).

Эдгээр баавгайн бамбаруушийг зурцгаая!

Хүүхдийн бие даасан ажил.

Эцсийн хэсэг

Багш нь янз бүрийн мод, соронзон самбарт бэхлэгдсэн гэнэтийн ой модтой.

Баавгай хаана амьдардаг гэж та бодож байна вэ? (хүүхдийн хариулт)

Баавгай ойд алхах дуртай. Манай бамбарууд бас ойд дуртай.

Хүүхдүүд баавгай бамбарууштай ойн цоорхойд байрлуулж, бие биетэйгээ харилцаж, бамбаруушныхаа тухай ярьдаг.

Баавгайн бамбарууш нь үзэсгэлэнтэй, сэвсгэр үсээ хэрхэн олж авсан бэ?

Бид ямар илэрхийллийн хэрэгслийг ашигласан бэ?(хөөс резин, гуаш, өнгө).

Лавлагаа.

  1. Төрсөн цагаасаа сургууль хүртэл. Сургуулийн өмнөх боловсролын ерөнхий боловсролын үндсэн хөтөлбөр/ Ред. Н.Е.Веракси, Т.С.Комарова, М.А.Васильева. – 3-р хэвлэл, илч. болон нэмэлт – М: Мосайка-Синтез, 2014 - 368 х.
  2. Комарова T. S. Цэцэрлэгийн харааны үйл ажиллагаа (4-5 нас). Дунд бүлэг / T. S. Комарова.– М: Мосайка-Синтез, 2015 – 112 х.

“Баавгай хаврыг хэрхэн угтсан”

Дунд бүлгийн зургийн эцсийн хичээлийн хураангуй

Даалгаврууд.

Илчлэх:

Бүх гадаргуу дээр дизайныг хэрэглэх чадвар;

Тоног төхөөрөмж:

Жилийн хэдэн цаг вэ?(хавар)

Хөдлөх

(Тэд сэрдэг).

Одоо би баавгай хавар хэрхэн танилцсаныг танд хэлэх болно.

Нүхэнд унтаж буй баавгай ба баавгайн дүр зураг.

Баавгай үүрэндээ санаа зоволтгүй, санаа зоволтгүй унтав.

Бамбарууд шугуйд амьдардаг байв

Тэд толгойгоо эргүүлэв

Бамбарууд зөгийн бал хайж байв

Тэд хамтдаа модыг сэгсэрч,

Бамбарууд бүжиглэв

Тэд сарвуугаа дээш өргөөд,

Биеийн тамирын минут

Ямар баавгай? Баавгайд юу байдаг вэ? Ямар хэлбэр вэ? Хэдэн вэ?

(Толгой).

(Их бие/баавгайн бамбаруушны бие)

(зууван)

Манай бамбаруушны хувьд ямар хэсгүүдийг зурах шаардлагатай хэвээр байна вэ?

Баавгайн бамбарууш нь ямар үслэг эдлэлтэй вэ?

(“Нутгах арга”).

Бийрээ ингэж барь

Хэцүү байна уу? Үгүй ээ, юу ч биш!

Баруун - зүүн, дээш, доош

Манай сойз гүйлээ.

Тэгээд дараа нь, тэгээд

Бийр эргэн тойрон гүйдэг.

Топ шиг эргэлдэв.

Нухсаны дараа нудрах болно!

Доод шугам

2019.04.17-ны өдрийн 15 дугаар протокол

Даалгаврууд.

"Баавгай хаврыг хэрхэн угтав" зургийн эцсийн хичээл

Баавгайг тогтмол зурах чадвар;

Нудрах аргыг ашиглан зурах чадвар;

Хуудасны бүх гадаргуу дээр дизайныг хэрэглэх чадвар;

Ажил гүйцэтгэхдээ сойзоо зөв барих чадвар; тухай мэдлэггадаад төрх

мөн хаврын баавгайн амьдралын тухай.

Бүх гадаргуу дээр дизайныг хэрэглэх чадвар; Ажиллаж байхдаа нарийвчлалыг төлөвшүүлэх.

өнгөт цаас, гуаш, сойз, салфетка, баавгайн зураг, хаврын байгалийн зураг.

p/n

Бүтэн нэр

хүүхэд

баавгай зурдаг

нудрах аргыг ашиглан зурдаг

бүхэлд нь зурдаг

гадаргуу

барьдаг

сойз

гадаад төрх байдлын талаар ярьдаг

баавгай

Арсланов Саша

Варушкин Семён

Глухинская Ксюша

Грек Дарина

Демидова Вероника

Дозорцева Вероника

Базарт Маша

Мошкин Егор

Эвэртэй Ксюша

Хакимова Милена

Черников Кирилл

1 –

2 –

3 –

Шачнев Сема

1 оноо - бүрдээгүй;

2 оноо - бүрэн бүрдээгүй;

3 оноо - бүрэн бүрдүүлсэн.

___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

Үр дүн: ______________________________________________________________________ __________

Одоогийн: __________________________(хавар)

1 - Жилийн хэдэн цаг вэ?

Залуус аа, хавар байгальд юу болдог талаар бодоцгооё.

Самбар дээр хаврын шинж тэмдэг бүхий зургууд байдаг.(Голын мөс хагарч, бүлээн салхи үлээж, тэнгэр цэлмэг, хавар мэт болж, цас хайлж, дэлхий гарч ирэв).

Амьтад хавар баярлаж байна уу? Тэр ичээнд орсон амьтад юу болох вэ?Хөдлөх

Одоо би баавгай хавар хэрхэн танилцсаныг танд хэлэх болно. (Нүхэнд унтаж буй баавгай ба баавгайн зураг

2 Баавгай үүрэндээ санаа зоволтгүй, санаа зоволтгүй унтав

Хавар болтол өвөлжин унтаж, зүүдэлсэн байх

Гэнэт хөл нь сэрж, дуслууд сонсогдов - ямар гамшиг вэ!

Тэр харанхуйд сарвуугаараа тэмтэрч, үсрэн бослоо - эргэн тойрон устай байв.

Баавгай гадаа яаравчлав: үерлэж байна - унтах цаг алга!

Тэр гарч ирээд харав: шалбааг, цас хайлж, хавар ирсэн.

– Урин дулаан болж, анхны навч гарч ирэхэд баавгай сэрдэг. Гэхдээ тэр ганцаараа гунигтай байх болно, түүнд одоохондоо найз байхгүй. Бид баавгайд хэрхэн туслах вэ?(Түүнд зориулж найзуудаа зур - баавгай.

3 Биеийн тамирын хичээлийн минут

Бамбарууд шугуйд амьдардаг байв

Тэд толгойгоо эргүүлэв

Ингэж тэд толгойгоо эргүүлэв.

Бамбарууд зөгийн бал хайж байв

Тэд хамтдаа модыг сэгсэрч,

Ингэж, ингээд хамтдаа модыг сэгсэрлээ.

Бамбарууд бүжиглэв

Тэд сарвуугаа дээш өргөөд,

Ингэж, ингээд сарвуугаа дээш өргөв.

Хүүхдүүд ширээн дээр сууж байна

4 - Аль баавгай? Баавгайд юу байдаг вэ? Ямар хэлбэр вэ? Хэдэн?

Та баавгайн бамбаруушийг хаанаас зурж эхлэх хэрэгтэй гэж бодож байна вэ?(Их биеийг зурах нь үргэлж дээрээс доошоо эхэлдэг).

Баавгайн биеийн аль хэсэг нь орой дээр байдаг вэ?Ямар баавгай? Баавгайд юу байдаг вэ? Ямар хэлбэр вэ? Хэдэн вэ? Баавгайн толгой ямар хэлбэртэй вэ? (Дугуй)

Дараа нь биеийн аль хэсгийг зурах вэ?(Толгой).

Баавгайн бие ямар хэлбэртэй байдаг вэ?(Их бие/баавгайн бамбаруушны бие)

5 - Манай бамбаруушны хувьд ямар хэсгүүдийг зурах шаардлагатай хэвээр байна вэ?(урд ба хойд хөл нь зууван, чих нь хагас дугуй хэлбэртэй).

Манай бамбаруушны хувьд ямар хэсгүүдийг зурах шаардлагатай хэвээр байна вэ?(сэвсгэр, сэвсгэр, хүрэн).

Та ижил сайхан үстэй баавгайн бамбаруушийг зурмаар байна уу?

Бид ямар аргаар зурж болох вэ?Баавгайн бамбарууш нь ямар үслэг эдлэлтэй вэ?

Хуруугаараа тоглоцгооё.

6 Бийрээ ингэж барь

Бийрээ ингэж барь

Хэцүү байна уу? Үгүй ээ, юу ч биш!

Баруун - зүүн, дээш, доош

Манай сойз гүйлээ.

Тэгээд дараа нь, тэгээд

Бийр эргэн тойрон гүйдэг.

Топ шиг эргэлдэв.

Эдгээр сэвсгэр баавгайн бамбаруушнуудыг зурцгаая!

Хүүхдийн бие даасан ажил.

Зургийг хатаах үед бид баавгайн нүд, хамар, ам, сарвуу дээр хар нэмнэ. Баавгайнууд маань уйдахгүйн тулд хаврын шинж тэмдгээр зурсан зургуудаа нөхөх болно. (хаврын нар, үүл, анхны өвс).

Нухсаны дараа нудрах болно!

Сайн байна, бид ямар гайхалтай баавгайн бамбаруушнууд хийсэн бэ? Одоо манай баавгай олон шинэ найзуудтай болсон.


Хичээлийн зорилго:

Хүүхдүүдэд дуртай тоглоомынхоо дүрсийг зурж, харьцангуй хэмжээ, эд ангиудын хэлбэр, байршил, өнгө, пропорцийг ажиглах замаар дүрслэхийг заах;

Цаасан дээр бүхэлд нь томоор зурж сураарай;

Бөөрөнхий болон зууван хэлбэрийг тоймоос хэтрүүлэхгүйгээр дугуй хөдөлгөөнөөр зурах, зурах дасгал хийх;

Хүүхдийн бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх;

Үгийн санг өргөжүүлэх, идэвхжүүлэх;

Хүмүүжүүл болгоомжтой хандлагатоглоом руу.

Урьдчилсан ажил:

Тоглоомыг судлах, яриа хөгжүүлэх хичээл дээр тэдгээрийн талаар дүрсэлсэн түүх бичих, А.Бартогийн "Тоглоом" шүлгийг унших, дидактик тоглоомууд, объект, объектын хэлбэр, хэмжээ, бүтцийг эзэмших, тоглоомоор тоглох, хэлбэр дүрсийг нь тодруулахад чиглэгддэг.

Тоног төхөөрөмж: аз жаргалтай, гунигтай баавгай, тоглоомон баавгай, цомгийн хуудас, өнгөт харандаа зэргийг дүрсэлсэн зургууд.

Хичээлийн явц:

Залуус аа, та тоглоомоор тоглох дуртай юу? Надад хэлээч, би тэдэнтэй яаж тоглох вэ?

Бичгийн машинтай юу? (зөөх, өнхрүүлэх, ачих, бүү хая)

Хүүхэлдэйтэй юу? (унтуулах, хооллох, самнах, усанд орох ...)

Бөмбөгтэй юу? (шидэх, өнхрүүлэх, барих ...)

Шоо? (байшин барих, гүүр, зам барих...)

Охид ямар тоглоомоор тоглох дуртай вэ? Хөвгүүд үү? Тоглоомууд юунд зориулагдсан вэ? Та тэдэнтэй тоглоход таны сэтгэл санаа ямар байна вэ? (хүүхдийн хариулт) Зөв. Танд байна сайхан сэтгэл, чи инээмсэглэ. Бие биенээ хараад инээмсэглэ. Тэгээд тоглоом чинь эвдэрвэл та юу хийдэг вэ? Тийм ээ, чи гунигтай байна. Хүн гунигтай байхдаа ямар байдгийг харуул. Таны нүүрний хувирал хэрхэн өөрчлөгдсөнийг хараарай. Зургийг хараад, аль зурганд гунигтай баавгай, аль нь аз жаргалтай баавгайтай болохыг хэлээрэй.

(Модны дор хэн нэгэн нуугдаж байгааг хүүхдүүдийн анхаарлыг тат)

Тэнд хэн байгаа гэж та бодож байна вэ? Оньсого тааварлаарай:

Тэр хаана амьдардаг вэ? Ихэнх тохиолдолд хамгийн бодит.

Тэр тэнд алхаж, унтаж, хүүхдүүдээ тэнд өсгөдөг.

Лийрэнд дуртай, зөгийн бал хайрладаг, чихэрлэг амттай гэдгээрээ алдартай.

Гэхдээ хамгийн гол нь тэр гүн, урт унтах дуртай.

Тэр намар хэвтэж, хавар ирэхэд л босно.

(Баавгай)

Хүүхдүүд оньсого таасаны дараа тоглоомыг үзүүлэв.

Баавгайн бамбарууш манайд ирсэн боловч яагаад ч юм их гунигтай байлаа. Тэр яагаад ийм болсныг түүнээс тодруулцгаая. Тэр найз нөхдөө алдаж, одоо маш их гунигтай, ганцаардаж байгаа юм байна. Бид түүнийг яаж баярлуулах вэ? Бид түүнд найз нөхөд олоход нь туслах хэрэгтэй. Гэхдээ яаж?

(хүүхдийн хариулт)

Та зурж чадах уу?

Мишуткаг тайвшруул, битгий гуниглаарай, бид найз нөхөд олоход тань туслах болно, бид тэднийг чам шиг үзэсгэлэнтэй зурах болно.

Гэхдээ зурж эхлэхээсээ өмнө бид бага зэрэг амрах болно.

Физик. Ганцхан минут.

Энд том пирамид байна (дээш хүрэх)

Хөгжилтэй дуугарах бөмбөг (газар дээрээ үсрэх)

Зөөлөн хөлтэй баавгай (хөлний гадна талд алхмууд)

Хүн бүр том хайрцагт амьдардаг (том талбайг харуулах)

Гэхдээ би орондоо ороход (гар хацрын доор, нүдээ аниад)

Бүгд тоглож эхэлдэг (ямар ч хөдөлгөөнийг дүрсэл)

Мишуткаг харцгаая. Баавгайн биеийн аль хэсэг нь хамгийн том, толгой, их бие, сарвуу, чих нь ямар хэлбэртэй болохыг надад хэлээрэй (хүүхдийн хариулт). Баавгайг жинхэнэ мэт харагдуулахын тулд томоор зурах хэрэгтэй. Залуус аа, эхлээд агаарт зууван зуръя, дасгал хийцгээе (бөөрөнхийлж, урт талдаа дахин бөөрөнхийлж, дахин урт талдаа сайн байна, тоглоом зурж эхэлье, гэхдээ үүнээс өмнө бид хуруугаа дулаацуулах хэрэгтэй).

Хурууны тоглоом:

Хуруунууд нуугдаж тоглож, толгойг нь авч хаясан.

Ингэж толгойг нь авч хаясан.

Одоо та тус бүрдээ баавгайгаа зурах болно.

Бид хаанаас зурж эхлэх ёстой гэж та бодож байна вэ? Эхлээд бид баавгайн хамгийн том хэсгийг зурдаг - бие нь ямар хэлбэртэй байдаг (зууван). Энэ нь хаана байрладаг вэ? (хуудасны хэсгийн дунд хэсэгт бүх хэсгүүд нь таарч байхаар; зургийн үзүүлэн) Аль хэсэг нь их биеээс жижиг вэ? (толгой) Толгой нь ямар хэлбэртэй вэ? (дугуй) Энэ нь хаана байрладаг вэ? (биеийн орой дээр) Толгой дээр нь жижиг чих зур. Одоо зууван сарвууг зурцгаая - дээд талд 2, доод талд 2 (шоу). Одоо баавгайг будъя. Хар хамартай, тод дугуй нүдтэй Мишкагийн нүүрийг зурахаа бүү мартаарай. Мишкагийн сэтгэл санааг илэрхийлэхийг хичээ: аз жаргалтай эсвэл гунигтай.

Хүүхдүүд даалгавраа биелүүлж, баавгайн бамбаруушны биеийн бүтэц, ялангуяа түүний өнгөт анхаарлаа хандуулж, хүүхдийн биеийн байдлыг хянаж байна.

Хичээлийн төгсгөлд - бүх зураг үзэсгэлэнд зориулагдсан болно.

Баавгай, чи одоо хэдэн найзтай болохыг хараарай! Хүүхдүүд танд туслах гэж маш их хичээсэн, одоо чи гуниглахаа болино.

Баавгайд тусалсан залуустаа баярлалаа. Танд таалагдсан уу? Аль зураг танд хамгийн их таалагдсан бэ? Та нар өнөөдөр сайн ажилласан, та даалгавраа биелүүлсэн. Гэхдээ баавгайн бамбарууш ой руу явах цаг болсон, гэхдээ эхлээд тэр бидэнтэй тоглох болно ("Тедди баавгай" тоглоом), баавгай баяртай гэж хэлээд орхив.

Зорилтот: хүүхдүүдийг баавгайн зураг (контур) ашиглан баавгай зурах, "нудрах" аргыг ашиглан контурын дагуу зурахыг заах, өнгөт (бор) мэдлэгээ нэгтгэх, янз бүрийн аргаар зурах сонирхлыг бий болгох.

Материал:баавгайн бэлэн зургийн дээж, ландшафтын хуудсан дээрх баавгайн тойм, тоглоом - том хүрэн баавгай, stencils, №4 үстэй сойз, нимгэн зөөлөн багс, энгийн харандаа, гуаш (бор, хар) , салфетка.

Хичээлийн явц:

1. Зохион байгуулалтын мөч, асуудалтай нөхцөл байдал.

Залуус аа, хэн нэгэн уйлж байх шиг байна, та нар хүүхэлдэй булангаас сонсож байна уу?

Энд хэн уйлж байна вэ? (Баавгай). Тийм ээ, энэ бол хөлтэй Мишка юм.

Чи яаж энд ирсэн юм, Мишка, чи яагаад уйлаад байгаа юм бэ? (Багш тоглоомыг дуугаргадаг.)

Би ойгоос чам дээр ирсэн. Удахгүй өвөл ирж, үүрэнд унтах хэрэгтэй байна.

Тэгээд энэ нь яагаад чамайг ингэж их бухимдуулсан бэ? Эцсийн эцэст, бүх баавгай өвлийн улиралд үүрэндээ унтдаг. Тэд өвлийн улиралд дулаан, тохь тухтай байдаг.

Тийм ээ, энэ үнэн. Би аль хэдийн бүхэл өвлийн турш үүрэндээ хэвтэхийг хүсч байсан ч найз нөхөдгүй, би ганцаараа гэдгээ санав. Тэгээд би маш их гунигтай санагдсан (уйлсан).

Битгий уйл, Мишка! Чи үнэхээр үзэсгэлэнтэй, сэвсгэр, сэвсгэр, тайвшир (Баавгай уйлж байна).

Өө залуусаа, бид юу хийх ёстой вэ? Бид Мишкаг хэрхэн баярлуулах вэ? Бид түүнд найз нөхөд олоход нь туслах хэрэгтэй. Гэхдээ яаж? (Хүүхдийн хариулт.)

Та зурж чадах уу?

Тайвшир, Мишка, битгий гуниглаарай, бид чам шиг үзэсгэлэнтэй найз нөхөд олоход тань туслах болно.

Ширээнүүд рүүгээ явцгаая (тэнд хэрэгтэй бүх зүйл байгаа).

Миний гарт манай Тедди баавгайн нэг найз бий (дээж үзүүлээд тоглоом руу эргүүл).

Хараач, Мишка, чамд ийм сайхан, эелдэг найзууд олон байх болно.

2. Үндсэн хэсэг.

Өнөөдөр бид stencil ашиглан баавгай зурах болно. Ширээн дээрээ баавгайн зурааснууд байдаг, бүгд өөр өөр байдаг: зарим нь баавгай зогсож, зарим нь баавгай бүжиглэдэг, зарим нь баавгай дасгал хийдэг. Бид Мишка өөр өөр найз нөхөд зурах болно. Үүнийг хийхийн тулд та stencil-ийг цаасан дээр тавиад тоймыг харандаагаар зурах хэрэгтэй.

Эхлээд stencil-ийг гартаа аваад хуруугаараа зур. Энэ мэт. Дараа нь бид баавгайг будах болно, бид үүнийг шинэ аргаар хийх болно. Баавгайг сэвсгэр гэж дүрслэхийн тулд бид үстэй сойз ашиглана. Сойз нь тусгай аргаар ажиллах болно: энэ нь дээш доош үсрэх болно. Бийрээ гартаа аваад будаггүйгээр туршаад үзээрэй (сойз хэрхэн ажиллахыг харуул).

Сайн байна, та бүх зүйлийг зөв хийж байна! Бид толгойноосоо будаж эхэлдэг. Хараач, би будаг авч байна. Баавгайг будахад бидэнд ямар өнгийн будаг хэрэгтэй вэ? (Хүрэн.)

Би залгаж байна бор будаг- Тэгээд би контурын дагуу зурж эхэлдэг. Би "нудрах" аргыг ашиглан бүхэл бүтэн тоймыг тойрч, дараа нь ижил аргаар баавгайг бүхэлд нь будна. Миний сойз дээш доош үсэрч байна. Үр дүн нь үзэсгэлэнтэй, сэвсгэр баавгай байв. Гэхдээ би юу зурахаа мартсан бэ? (Нүд, ам, хамар.) Нүд, ам, хамар зурахын тулд би нимгэн сойз авч, хар будгаар дүрж, сойзны үзүүрээр будна. Миний баавгайн сэтгэл санаа ямар байна вэ?

3. Биеийн тамирын минут: "Хоёр баавгай сууж байв ..."

4. Хүүхдийн бие даасан үйл ажиллагаа.

Одоо та нар тус бүр өөрийн баавгайгаа зурах болно. Та ямар төрлийн баавгайтай болох вэ - аз жаргалтай эсвэл гунигтай юу?

5. Дүгнэж байна.

Шинжилгээ: (Би тоглоом авдаг) Баавгай, чи одоо хэдэн найзтай болохыг хараарай! Хүүхдүүд танд туслах гэж маш их хичээсэн. Одоо та үүрэндээ тайван унтаж болно.

Баярлалаа залуусаа, би энэ хөгжилтэй бяцхан баавгай, энэ инээдтэй баавгайд дуртай, би бүгдэд нь үнэхээр дуртай, одоо би маш олон найзтай болсон! Өө! Баяртай!

Гэхдээ явахаасаа өмнө бидэнтэй тоглоорой (“Баавгай хуруут баавгай” тоглоом).

Бидэнтэй хамт байж, тоглож байгаад баярлалаа. Одоо та ой руу явах цаг боллоо, баяртай.