"К.И. Чуковскийн үлгэрийн асуулт хариулт" бэлтгэл бүлгийн зугаа цэнгэл. Корней Иванович Чуковскийн бүтээлээс сэдэвлэсэн утга зохиолын асуулт хариултын тоглоом

"Сургуулийн өмнөх боловсролын холбооны улсын боловсролын стандартыг хэрэгжүүлэх хүрээнд сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагуудын боловсролын үйл явцыг зохион байгуулах нь" Бүх Оросын бага хурал.

ЗОРИЛГО: Хүүхдэд К.Чуковскийн бүтээлийг сонирхох, шинэ үлгэр сурах хүслийг төлөвшүүлэх; бие биедээ найрсаг хандах, өрөвдөх сэтгэл, бусдад туслах хүсэл; бузар мууг ялан дийлэхэд сайн сайхан, нөхөрлөл, хайранд итгэх итгэлийг төлөвшүүлэх.

МАТЕРИАЛ: К.И.Чуковскийн хөрөг, К.И.Чуковскийн бүтээлээс сэдэвлэсэн хүүхдийн зураг, бүтээлийн чимэглэл алдсан зүйлс, хайчилсан зураг (алчуур, усны цорго, угаалгын алчуур, лонх, саван), "Үлгэрийн шидэт ном", дуу бичлэг: "Баавгайнууд дугуй унаж байсан" дуу хөгжимтэй "Баавгай" үлгэр. И.Цветков, К.И.Чуковскийн үг,

УРЬДЧИЛАН АЖИЛ: К.И.Чуковскийн "Мойдодыр", "Доктор Айболит", "Флай-Цокотуха", "Федориногийн уй гашуу", "Төөрөгдөл" үлгэрүүдийг унших; үр бүтээлтэй үйл ажиллагаа: "К.Чуковскийн үлгэрийн баатрууд" сэдвээр зураг зурах, "Федоринагийн аяга таваг" сэдвээр загварчлах, "Муха-Цокотухагийн олон өнгийн даашинз" сэдвээр зураг зурах.

Хичээлийн явц

Музагийн "Жоом" үлгэрийн "Баавгай унадаг дугуй унаж байсан" аудио бичлэгт. И.Цветкова, К.И.Чуковскийн үгс, хүүхдүүд гоёмсог чимэглэсэн танхимд орж, сандал дээр сууна.

ХӨТӨЛБӨР: Москвагаас холгүй орших Переделкино тосгонд нэгэн жижиг байшинд олон жилийн турш өндөр буурал үстэй хүн амьдардаг байсан бөгөөд түүнийг бүх хүүхдүүд мэддэг байв. Эрдэмтэн, зохиолч, орчуулагч, утга зохиолын шүүмжлэгч К.Чуковский хүүхдүүдэд зориулж олон шүлэг, үлгэр туурвисан.

Чуковский бол нууц нэр юм. Жинхэнэ нэрзохиолч Корнейчуков Николай Васильевич Чуковский санамсаргүйгээр хүүхдийн яруу найрагч, үлгэрч болжээ. Тэгээд ийм болсон.

Бяцхан хүү нь өвдсөн. Корней Иванович түүнийг шөнийн галт тэргэнд авч явжээ. Хүү эр зоригтой, ёолж, уйлж байв. Аав нь түүнийг ямар нэгэн байдлаар зугаацуулахын тулд түүнд "Нэгэн цагт матар гудамжаар алхдаг байсан" гэж үлгэр ярьж эхлэв. Хүү гэнэт чимээгүй болж, сонсож эхлэв. Маргааш өглөө нь сэрээд ааваасаа өчигдрийн үлгэрийг ярьж өгөхийг хүсэв. Тэр бүгдийг үг үсгээр нь санаж байсан нь тодорхой болов.

Би чамайг тэдний амьдардаг ид шидийн үлгэрийн оронд очихыг санал болгож байна сайхан үлгэрүүдКорней Иванович Чуковский. Та санал нийлж байна уу? (Хүүхдийн хариулт).

Хөтлөгч: Нүдээ ань. Бид үлгэрийн орон руу явах болно.

Өвөө Корней айлчилж байна
Бүх хүүхдүүдийг урьж байна.
Гэхдээ тэр онцгой баяртай байна
Эдгээр залуусыг урь.
Хэн үлгэр сонсож чадах вэ?
Эсвэл тэдгээрийг унших дуртай.

Яг л манай хаалган дээр гайхамшигт мод ургаж, дээр нь цэцэг биш, навчис биш, харин К.И.Чуковскийн үлгэрүүд (модыг үлгэрээр чимэглэсэн).

Хөтлөгч: Залуус аа, модон дээр хичнээн үлгэр ургасныг хараарай. Та Корней өвөөгийн бүх үлгэрийг мэдэх үү? Бид одоо шалгах болно.

HOST: Ном авахыг хүсч байна:

Одоо
Найзууд аа, та бидэнтэй танилцаарай.
Хамтдаа бодоорой залуусаа
Та эдгээр үлгэрийг санаж байх хэрэгтэй!

1 . Баавгайнууд унадаг дугуй унаж байв.
Мөн тэдний ард арагшаа муур байдаг.
Мөн түүний ард шумуул байдаг бөмбөлөг.
Мөн тэдний ард доголон нохойн хавч байдаг.
Гүү дээр чоно. Машинд суугаа арслангууд.
Трамвайн туулайнууд.
Шүүрэн дээрх бах...
Тэд машин жолоодож, инээж, цагаан гаатай талх зажилдаг.
Гэнэт аймшигт аварга биет хаалганаас гарч ирэв.
Улаан үстэй, сахалтай Та-ра-кан! ("жоом")

2. Гэнэт ээжийн унтлагын өрөөнөөс
Нум хөлтэй, доголон
Угаалгын сав дуусч байна
Тэгээд толгой сэгсэрнэ. ("Мойдодыр")

3. Ялаа талбай дээгүүр алхаж,
Ялаа мөнгөө олов.
Ялаа зах руу явав
Тэгээд би самовар худалдаж авсан. ("Цокотуха нисэх")

4. Гэнэт хаа нэгтээгээс нэг шаал гарч ирэв
Тэр гүү унаж:
Энд танд зориулсан цахилгаан утас байна
Хиппопотамаас!:
"Эмч ирээрэй
Удахгүй Африк руу
Тэгээд эмчээ авраач
Манай хүүхдүүд" ("Доктор Айболит")

5. Жоомууд гүйж ирэв
Бүх шил согтуу байсан.
Шавжнууд нь тус бүр гурван аяга,
Сүү, претзелтэй. ("Цокотуха нисэх")

6. Үнэгүүд шүдэнз авч,
Цэнхэр далай руу явцгаая,
Цэнхэр далай гэрэлтэв.
Далай шатаж байна,
Далайгаас халим гүйв... (“Төөрөгдөл”)

7. Мөн Том мөрөнд
Матар худлаа ярьж байна
Энэ нь түүний шүдэнд шатдаг гал биш, -
Нар улаан өнгөтэй
Нар хулгайлагдсан. ("Хулгайлсан нар")

8. Мөн тэдний ард хашааны дагуу
Федорагийн эмээ давхиж:
"Өө өө өө! Өө өө өө!
Гэртээ ир!"

Гэвч тэвш хариулав:
"Би Федорад уурлаж байна!"
Тэгээд покер хэлэв:
"Би Федорагийн зарц биш!" ("Федориногийн уй гашуу")

9. Миний утас дуугарав.
- Хэн ярьж байна?
- Заан.
- Хаана?
- Тэмээнээс. ("утас")

10. Бяцхан хүүхдүүд!
Арга ч үгүй
Африк руу битгий яв
Африкт зугаалгаар яваарай!

Африк дахь акулууд
Африк дахь горилла
Африкт том
Муу матрууд.

Тэд чамайг хазах болно
Зодох, гомдоох, -
Битгий яв, хүүхдүүд ээ,
Африк руу зугаалах. ("Бармалей")

Илтгэгч: Сайн байна, та олон үлгэр мэддэг. Та нар яагаад эдгээр үлгэрт дуртай вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт: Тэд эелдэг, хөгжилтэй, сонирхолтой, сургамжтай учраас.

Илтгэгч: Үлгэр бидэнд юу заадаг вэ?

Хүүхдүүд: Эелдэг, нямбай, эелдэг бай.

ТОГЛООМӨрсөлдөөн.

Ширээн дээр байгаа зүйлс байна янз бүрийн үлгэрүүдК.И.Чуковский. Хүүхдүүд 4 багт хуваагдана. Баг бүр зөвхөн өөрсдийн үлгэрт тохирсон зүйлсийг сонгох ёстой.

1-р баг - "Мойдодыр" үлгэр (саван, шүдний оо, шүдний сойз, алчуур, сам).

2-р баг - "Федориногийн уй гашуу" үлгэр (хавтан, таваг, тогоо, халбага, сэрээ).

ХӨТӨЛБӨР: Чуковский хаана ч байсан: трамвайн дээр, дараалалд, эмч дээр байхдаа тэр цагаа дэмий үрээгүй, харин хүүхдүүдэд зориулсан оньсого зохиодог байв. Сонсоод таамагла.

Надад тэрэг байсан
Гэхдээ морь байсангүй
Тэгээд тэр гэнэт инээв
Тэр инээгээд гүйв.
Хараач, тэр гүйсэн
Морьгүй тэрэг. (машин)

Хөгжилтэй байшин, гайхалтай байшин байсан.
Тэгээд түүний дотор ямар нэгэн зүйл тогшив.
Тэгээд тэр осолдсон, тэндээс
Гайхамшиг амьд гарч ирэв.
Ийм дулаахан, тийм
Сэвсгэр, алтан өнгөтэй. (Дэгдээхэй)

Дугуйгүй уурын зүтгүүр,
Ямар гайхамшигт зүтгүүр вэ!
Тэр галзуурсан уу?
Чи далайг гаталж шууд явсан уу? (Уурын завь)

Би чиний хөл дор хэвтэж байна
Гутлаараа намайг гишгээрэй
Тэгээд өглөө намайг хашаанд аваач
Тэгээд намайг цохи, намайг цохи.
Тиймээс хүүхдүүд над дээр эргэлдэж болно
Богино болон над руу эргэлдэв. (хивс)

Энд зүү, зүү байна
Тэд вандан сандлын доороос мөлхөж гарч ирдэг.
Тэд над руу харж байна
Тэд сүү хүсч байна.
Хүүхдүүд:
Зараа!

Хөтлөгч: Чуковский зараагийн тухай шүлэгтэй.

"Заанууд инээдэг" шүлэг

Ховилоор
Хоёр бужигнагч
Тэд зараа тээглүүр зардаг.
Та инээхгүй байж чадахгүй!
Хүн бүр зогсоож чадахгүй:
"Өө, та нар тэнэг өөгшөөгчид!
Бидэнд зүү хэрэггүй:
Бид өөрсдөө тээглүүртэй гацсан” гэж хэлжээ.

Тоглоом "зараа зүү цуглуул."

Тоног төхөөрөмж:Зарааны хоёр зураг, 2 тэмдэглэгээ.

Тоглоомын явц:Багууд зараа зүү зурах хэрэгтэй. Хэний баг даалгаврыг хурдан гүйцэтгэх вэ?

Илтгэгч: Одоо хүүхдүүд ээ ахлах бүлэгТэд бидэнд "Цокотуха ялаа" үлгэрийн хэсгээс өгүүлэх болно.

Илтгэгч: Залуус аа, эдгээр үлгэрийн нэрс ямар дүрд хамаарах вэ?

Тоглоом "Хэн нь хэн бэ".

  • Айболит - (эмч)
  • Бармали - (дээрэмчин)
  • Федора - (эмээ)
  • Каракула - (акул)
  • Мойдодыр - (угаалгын сав)
  • Тотошка, Кокошка - (матар)
  • Цокотуха - (нисдэг)
  • Улаан үстэй, сахалтай аварга - (жоом)

ТОГЛООМ "Хар хайрцаг".

Хайрцагт "Утас" үлгэрийн матруудын дуртай амттан байдаг.

- Энэ юу вэ? (Галош)
Хайрцагт "Мойдодыр" үлгэрт матрын залгисан зүйл байдаг.
- Энэ юу вэ? (Угаалгын алчуур)
Хайрцагт "Бөөрөнхий ялаа" үлгэрт гардаг эрвээхэйг эмчилсэн юм.
- Энэ юу вэ? (саатал)
Хайрцагт эмч "Айболит эмч" үлгэрт гардаг хиппосыг эмчилдэг байсан зүйл байдаг.
- Энэ юу вэ? (шоколад)
Хайрцагт "Жоом" үлгэрт шумуул унадаг байсан.
- Энэ юу вэ? (Бөмбөлөг)

  1. Багшийн нээлтийн үг.
  2. Iаялал- "Үлгэрээ санаарай."
  3. IIаялал - « Хэн нь хэн бэ".
  4. IIIаялал."Мэргэжилтнүүдийн өрсөлдөөн."
  5. Фэнүүдэд зориулсан асуултууд.
  6. IVаялал."Алдагдсан зүйлсийн сагс."
  7. Ваялал."Таавар тааг"
  8. VIаялал."Нэрүүдийг тайл үлгэрийн баатрууд».
  9. Үзэгчидтэй тоглож байна.
  10. Үлгэрийг театржуулах.
  11. Дүгнэж, ялагчдыг шагнаж урамшуулж байна.

Москвагаас холгүй орших Переделкино тосгонд нэгэн жижиг байшинд олон жилийн турш өндөр буурал үстэй хүн амьдардаг байсан бөгөөд түүнийг бүх хүүхдүүд мэддэг байв. Тэр бол Муха-Цокотуха, Бармалея, Мойдодира зэрэг олон үлгэрийн баатруудыг бүтээсэн хүн юм. Энэ залуугийн нэр байсан гайхалтай хүнКорней Чуковский. 2007 оны дөрөвдүгээр сарын 1, хэрэв тэр амьд байсан бол 125 нас хүрэх байсан.

Корней Чуковский уран зохиолын нууц нэрзохиолч. Түүний жинхэнэ нэр Николай Васильевич Корнейчуков.

Тэр маш эрт, нар мандмагц босоод шууд ажилдаа оров. Хавар, зун би цэцэрлэгт хүрээлэн эсвэл байшингийн урд талын цэцгийн цэцэрлэгт ухаж, өвөлдөө би шөнө унасан цаснаас замыг цэвэрлэдэг байв. Хэдэн цаг ажилласны дараа тэр зугаалсан. Тэр гайхалтай амархан, хурдан алхдаг, заримдаа тэр алхаж байхдаа тааралдсан хүүхдүүдтэйгээ уралдаж эхэлдэг. Тэр "Хоёроос тав хүртэл" номоо эдгээр хүүхдүүдэд зориулжээ.

Эрдэмтэн, зохиолч, орчуулагч, утга зохиол судлаач, К.Чуковский хүүхдүүдэд зориулсан олон шүлэг, үлгэр бичсэн.

ХАМТ эхний жилүүдТүүний шүлгүүд бид бүгдэд баяр баясгаланг авчирдаг. Зөвхөн та төдийгүй таны эцэг эх, эмээ өвөө нар бага насаа Корней Чуковскийн үлгэргүйгээр төсөөлж чадахгүй байсан!

Өнөөдөр бид таныг ер бусын аялалд хүргэж, Корней Чуковскийн үлгэрийн баатруудтай уулзах болно.

Би дугуйрдаг "Үлгэрийг санаарай."

Мөр ямар үгээр төгссөнийг санаж, үлгэрийг нэрлэ .

Бага насны хүүхдүүдийг эмчилдэг
Шувууд, амьтдыг эдгээдэг
Тэр нүдний шилээрээ хардаг
Сайн эмч... ( Айболит)
"Айболит"

Гэнэт гарцаас -
Аймшигтай аварга
Улаан үстэй, сахалтай... ( жоом)
"жоом"

Би бол Агуу Лавер
Алдартай... ( Мойдодир)
Умывалников дарга
Мөн угаалгын алчуурын дарга.
"Мойдодыр"

Гахайнууд миау - миау - миов,
Kitties... ( гэж ярвайв)
"төөрөгдөл"

Африкт нэг дээрэмчин байдаг
Африкт нэг муу санаатан байдаг
Африкт бол аймшигтай... ( Бармали)
"Бармалей"

Хүмүүс хөгжилтэй байна -
Ялаа гэрлэх гэж байна
Зоригтой, зоригтой хүмүүсийн хувьд
Залуу... ( шумуул)
"Цокотуха нис"

Нар тэнгэрт алхаж байв
Тэгээд үүлний ард гүйв.
Бүжин цонхоор харав
Жаахан туулай болчихлоо... ( харанхуй).
"Хулгайлсан нар"

Үгүй үгүй! Nightingale
Гахайн төлөө дуулдаггүй
Дуудсан нь дээр... ( хэрээ)
"Утас"

Мөн аяга таваг нь ирж, явдаг
Энэ нь талбай, намаг дундуур алхдаг.
Тэгээд данх индүү рүү хэлэв
- Надад явах зүйл их байна... ( би чадахгүй).
"Федориногийн уй гашуу"

Бутны цаанаас гэнэт л
Цэнхэр ойн улмаас
Алс холын нутгаас
Ирж байна... ( бор шувуу)
"жоом"

Мөн түүний ард хүмүүс байдаг
Тэгээд тэр дуулж, хашгирав:
- Ямар галзуу юм бэ, ямар галзуу юм бэ!
Ямар хамар, ямар ам вэ!
Энэ хаанаас гаралтай вэ ... ( мангас).
"Матар"

Тэгээд надад хэрэггүй
Мармелад, шоколад байхгүй
Гэхдээ зөвхөн бяцхан хүүхдүүд
За, маш жижиг ... ( хүүхдүүд)
"Бармалей"

2-р тойрог "Хэн нь хэн бэ".

Эдгээр үлгэрийн нэрс ямар дүрд хамаарах вэ?

Айболит - ( эмч)
Бармали - ( дээрэмчин)
Федора - ( эмээ)
Каракула - ( акул)
Моидодир - ( угаалгын сав)
Тотошка, Кокошка - ( матар)
Цокотуха - ( нисэх)
Барабек - ( ховдог)
Улаан үстэй, сахалтай аварга - ( жоом)

III тойрог. "Мэргэжилтнүүдийн өрсөлдөөн."

К.Чуковскийн бүтээлээс сэдэвлэсэн кроссворд тааварыг шийдэж, зохиолчийн анхны үлгэрийн нэрийг олж мэдээрэй.

Хэвтээ:

  1. Чуковскийн үлгэрт гардаг акулын нэр.
  2. Нялх амьтдыг залгидаг үлгэрийн мангас.
  3. Ялааны нэр нь төрсөн өдрийн охин юм.
  4. Халтартай таарсан матрын нэгнийх нь нэр.
  5. Угаалгын савны дарга, алчуурын дарга.
  6. Хулгайлсан нарыг хэн буцааж өгсөн бэ?
  7. Айболит Африк руу явах замдаа ямар үгийг давтсан бэ?
  8. Амьтад гиппопотамыг намгаас чирч гаргасан шүлгийн гарчиг.

Босоо:

  1. Чуковскийн анхны үлгэр.

Фэнүүдэд зориулсан асуултууд. (багууд кроссворд бөглөж байх үед).

Дуудлага худалдаа.

  1. Ямар ажилд аяга таваг нь эзнээ дахин хүмүүжүүлсэн бэ? ( "Федориногийн уй гашуу")
  2. Энэ нь тохиолддог үлгэрийг нэрлэ аймшигт гэмт хэрэг- алах гэж оролдсон уу? ( "Цокотуха нис").
  3. Аль баатар нь аймшигт хорон санаатан байж, дараа нь шинэчлэгдсэн бэ? ( "Бармалей")
  4. Матрыг ялсан хүүг хэн гэдэг байсан бэ? ( Ваня Васильчиков)
  5. Аль үлгэрт бор шувууг алдаршуулсан байдаг вэ? ( "жоом")
  6. Үлгэр нэрлэ гол утгаҮүнийг "Цэвэр байдал бол эрүүл мэндийн түлхүүр" гэсэн үгээр илэрхийлж болно. ( "Мойдодыр", "Федориногийн уй гашуу")
  7. Шүлэгт амьтад юу хүссэн бэ - "Утас" үлгэр: ( Заан - шоколад, Цагаан зээр - тойруулга, Сармагчингууд - ном, Матар - галош)
  8. Айболит болон түүний найзууд Африк руу хэнээр аялсан бэ? ( Чоно, халим, бүргэд)
  9. “Эрэлхэг эрчүүд” шүлэгт уяачид ямар “эвэрт араатан”-аас айдаг байсан бэ? ( эмгэн хумс)
  10. Аль үлгэрт матар баатар болдог вэ? ( “Төөрөгдөл”, “Жоом”, “Мойдодыр”, “Утас”, “Бармалей”, “Хулгайлсан нар”, “Матар”)

Кроссворд шалгах.

IV тойрог. "Алдагдсан зүйлсийн сагс."

Миний сагсанд (цүнхэнд) янз бүрийн зүйл бий. Хэн нэгэн тэднийг алдсан. Тэдний эзнийг олоход нь тусал, үлгэр, энэ зүйлийн тухай өгүүлсэн мөрүүдийг санаарай.

  • утас ( Миний утас дуугарав)
  • Бөмбөлөг ( Баавгай унадаг дугуй унасан ... араас нь бөмбөлөгт шумуулууд)
  • Саван ( Тиймээс саван үсэрлээ)
  • таваг ( Мөн тэдний ард таваг байна)
  • Галош ( Надад хэдэн арван шинэ галош явуулаач)
  • термометр ( Мөн тэдэнд зориулж термометр тогтоодог)
  • шигшүүр ( Шигшүүр тариалангийн талбайн дундуур эргэлдэнэ)
  • бээлий ( Тэгээд туулайнууд: "Чи бээлий илгээж болох уу?")
  • Зоос ( Ялаа талбай дээгүүр алхаж, ялаа мөнгө олов)
  • Шоколад ( Тэгээд тэр хүн бүрт дарааллаар нь шоколад өгдөг.)
  • Хүзүүвч ( Матар эргэж хараад Барбозаг залгиж, хүзүүвчнийх нь хамт залгив.)
  • угаалгын алчуур ( Тэгээд угаалгын алчуур нь яг л жигнэмэгийг залгисан мэт)

V тойрог "Таавар тааг"

(Хөрөг зураг дээр давж заалдах)
- Өндөр, урт гар, том гар, том царай, том сониуч хамар, сахалтай сойз, духан дээр унжсан сахилгагүй үс, инээх нүд, гайхалтай хялбар алхалт. Энэ бол Корней Иванович Чуковскийн дүр төрх юм.

Тэрээр асар их хөдөлмөрөөрөө ялгарсан. "

"Би хаана ч байсан: трамвайд, талхны оочер, шүдний эмчийн хүлээлгийн өрөөнд цаг алдахгүйн тулд үргэлж оньсого бичдэг байсан" гэж тэр бичжээ. К.Чуковскийн оньсого таавар. ()

хүүхдүүд хүсэл мөрөөддөг.
Гайхалтай гэр байсан,
Цагаан ордон
Гайхалтай байшин
Тэгээд түүний дотор ямар нэгэн зүйл тогшив.
Тэгээд тэр осолдсон, тэндээс
Амьд гайхамшиг дуусав -
Ийм дулаахан, сэвсгэр, алтан өнгөтэй.

(Өндөг, тахиа)
Гайхалтай агуй.
Миний агуй дахь улаан хаалганууд,
Цагаан амьтад үүдэнд сууна.
Мах, талх хоёулаа - миний бүх олз -
Би үүнийг цагаан амьтдад баяртайгаар өгдөг!

(Ам, шүд)
Болгоомжтой байгаарай!
Өө, надад битгий хүр:
Би чамайг галгүйгээр шатаах болно!
Тэд намайг усан дагуу авч явдаг.

(хамхуул)
Гайхалтай зүтгүүр.
Дугуйгүй уурын зүтгүүр!
Ямар гайхамшиг вэ - уурын зүтгүүр!
Тэр галзуурсан уу?
Тэр шууд далайг гатлав!

(Уурын завь)
Яагаад?
Мэргэн түүний дотор мэргэн хүнийг олж харав.
Тэнэг - тэнэг, хуц - хуц,
Хонь түүнийг хонь мэт харж,
Мөн сармагчин - сармагчин.
Гэвч тэд түүнийг түүн дээр авчирсан
Федя Баратова,
(Федя сэгсгэр сэвсгэрийг харав.

Толин тусгал)
Гайхалтай морьд.
Би хоёр морьтой, хоёр морьтой,
Мөн ус нь хатуу
Чулуу шиг!)

(Тэшүүр ба мөс.
Шүдний нууц
Би ой дундуур тэнүүчлэхгүй, ,
Мөн сахлаар нь, үсээр нь
Миний шүд илүү урт,
Чоно, баавгайгаас илүү.

(сам)

VI шат: "Үлгэрийн баатруудын нэрийг тайл."

Үлгэрийн баатруудын нэрийг авахын тулд шифрлэгдсэн үгсэд эгшиг оруулаарай.

BRMLY

TsKTH

MYDDR

YBLT

TRKNSCH

KRKL

KRKDL

BRBC

(GPPPTM)

Бармалей, Мойдодыр, Айболит, Каракула, Барабек, Цокотуха, Федора, жоом, матар, хиппопотам(Үзэгчидтэй тоглох)

багууд ажиллаж байхад

Үлгэрийн баатрыг түүний хийсэн үйлдэлтэй холбоно.

К.Чуковский санамсаргүйгээр хүүхдийн яруу найрагч, үлгэрч болжээ. Тэгээд ийм болсон. Бяцхан хүү нь өвдсөн. К.Чуковский түүнийг галт тэргэнд суулгав. Хүү эр зоригтой, ёолж, уйлж байв. Түүнийг ямар нэгэн байдлаар зугаацуулахын тулд аав нь түүнд үлгэр зохиож эхлэв.
Нэгэн удаа матар байсан,

Тэр гудамжаар алхав.

К.Чуковскийн үлгэрүүд нь бүх хүүхдэд эргэн тойрныхоо ертөнцийг чиглүүлэхэд тусалж, шударга ёс, сайн сайхан, эрх чөлөөний төлөөх хийсвэр тулаанд аймшиггүй оролцогч мэт сэтгэгдэл төрүүлдэг.

К.Чуковскийн шүлгүүд нь өрөвдөж, өрөвдөж, баярлах чадварыг хөгжүүлдэг.

Бүгдээрээ хамтдаа баярлаж, К.Чуковскийн үлгэрийн ишлэлүүдийг жүжигчилсэн тоглолтыг үзэцгээе.

Үлгэрийг жүжиглэх. Бид К.И.Чуковскийн бүтээлүүдтэй дахин олон удаа таарах болно. Ахлах сургуульд байхдаа орчуулагч Чуковскийтэй уулзах болно. Тэрээр англи хэлнээс “Барон Мюнхаузены адал явдал”, “Робинзон Крузогийн адал явдал”, “Том Сойерын адал явдал”, “Ханхүү ба ядуур”, “Рикки – Тикки – Тави” болон бусад номуудыг орчуулсан.

Ираклий Андроников ингэж бичжээ.Чуковский шавхагдашгүй авьяастай, ухаалаг, гайхалтай, хөгжилтэй, баяр хөөртэй. Насан туршдаа ийм зохиолчтой хэзээ ч салж болохгүй."

Зорилтот:

K.I-ийн уншсан үлгэрийн талаархи хүүхдүүдийн мэдлэгийг нэгтгэх. Чуковский.

Боловсролын:

Уран зохиолын сонирхол, хайрыг хадгалах;

Үгийн санг баяжуулж, идэвхжүүлэх;

Алсын хараагаа тэлэх.

Боловсролын:

Хүүхдийн сэтгэн бодох чадвар, бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх; Өөртөө итгэх итгэл, багаар ажиллах мэдрэмжийг хөгжүүлэх;Анхаарлыг хөгжүүлэх

логик сэтгэлгээ

, хөдөлгөөнтэй яриаг зохицуулах.

Боловсролын:

  1. Бие биенээ хүндлэх, эелдэг найрсаг байдлыг төлөвшүүлэх.
  2. Материал ба тоног төхөөрөмж:
  3. Асуултын хураангуй.
  4. Зохиолчийн хөрөг.

Хүүхдэд зориулсан хувцас - үлгэрийн баатрууд.

К.И.-ийн үлгэртэй номын үзэсгэлэн. Чуковский.

5. Зөв хариултын чип, дуу хураагуур.

Урьдчилсан ажил:

Зохиолчийн хөрөгтэй танилцах;

K.I-ийн үлгэр уншиж, жүжиглэх. Чуковский;

Үлгэр бүрийн хэлэлцүүлэг;

Урлагийн үйл ажиллагааны талаархи бүтээлч бүтээлүүд (үлгэрт үндэслэсэн).

Үйл явдлын явц:

Зохион байгуулах цаг

Хүүхдүүд хөгжмийн аясаар танхимд орж, сандал дээр сууна.

Шүүгчдийн танилцуулга. Багуудаас мэндчилж байна.

Хүүхдүүд аль хэдийн 2 багт хуваагдсан байна.

“Мойдодыра” баг, “Муха-цокотуха” багууд ахлагчаар сонгогдсон.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

1. Ахмадуудын тэмцээн.

"Хэсэгт нэр өгөх" - тэд нэг нэгээр нь нэрлэнэ, хэрэв чадахгүй бол баг нь туслах эсвэл нүүдлийг алгасах болно.

2. Тэмцээн "Энэ хэн бэ?"

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Эдгээр үлгэрийн баатрууд ямар үлгэрийн баатруудад хамаарах вэ?"

Багууд ээлжлэн хариулдаг.

Айболит (эмч)

Бармали (дээрэмчин)

Федора (эмээ)

Каракула (акул)

Мойдодыр (угаалгын сав)

Замбараагүй байдал (нисэх)

Улаан үстэй, сахалтай аварга (жоом)

Тотошка, Кокоша (матар)

3. Үлгэрийн баатруудын тухай оньсого.

Зөв хариулт бүрийн хувьд 1 оноо. Өөр багт зориулагдсан оньсого тааварлахад - 2 оноо. Багууд ээлжлэн таамагладаг.

1. Танечка, Ванечка нартай хамт

Би өөрийгөө тэгшлэхийг мөрөөддөг байсан

Харин дараа нь тэр илүү эелдэг болсон

Тэгээд тэр бүр хүүхдүүдэд дурласан. (Бармалей.)

2. Би самовар худалдаж авсан,

Тэгээд шумуул түүнийг аварсан. (Цокотухагаар нис.)

3. Энэ ямар соёотой хулгайч вэ?

Та улаан нарыг хулгайлсан уу?

Өө, баавгай түүнийг зодох болно,

Энэ нь ирээдүйд муу туршлага болно. (Матар.)

4. Энэ үлгэрийн баатар

Хөлтэй, доголон.

Тэр хаа сайгүй алдартай

Тэгээд тэр халтар залуу хүн болгонд уурлана. (Мойдодир.)

4 Биеийн тамирын хичээл: "Чуковскийн үлгэрүүд."- Мөн аяга таваг урагшаа урагшаа - талбайнуудаар, намаг дундуур явдаг. (Хүүхдүүд тойрог хэлбэрээр алхдаг)

Би гүйж, гүйж, гүйж байна - би барьж чадахгүй (тэд тойрог хэлбэрээр гүйдэг).

Гэнэт ээжийн унтлагын өрөөнөөс нум хөлтэй, доголон гарч ирээд

Угаалгын сав нь дуусч, толгойгоо сэгсэрнэ (толгой баруун, зүүн тийш хазайсан).

5. Хэсгээс бүтээлийг тааварлаарай:

1. Урт, удаан хугацааны матар

Цэнхэр далай унтарчээ

Бялуу, бин,

Мөн хатаасан мөөг. ("Төөрөгдөл.)

2. Би цай уумаар байна

Би самовар руу гүйж байна,

Гэхдээ надаас гэдэс дотрыг авсан

Тэр галаас зугтсан мэт зугтав. (“Мойдодыр.”)

3. Гэхдээ тэд газал сонсоогүй

Тэгээд тэд чимээ шуугиан тарьсаар:

Үнэхээр, үнэхээр

Бүх савлуур шатаж байна уу?

Ямар тэнэг цагаан зээрүүд вэ! ("утас".)

4. Тэр зэсийн савыг цохив

Тэгээд тэр хашгирав: "Кара-барас!" (Мойдодир.)

5. Гутал шажигнана

Өсгий тогшиж байна -

Байна, дундах болно

Өглөө болтол хөгжилтэй байгаарай: ("Нисэх - чимээ")

6. Тэгээд одоо модны цаанаас түүнд

Үслэг чононууд дуусч: (“Айболит”)

7. “К.И.Чуковскийн оньсого.”

1. Цагаан байшин байсан

Гайхалтай байшин

Тэгээд түүний дотор ямар нэгэн зүйл тогшив.

Тэгээд тэр осолдсон, тэндээс

Амьд гайхамшиг дуусав -

Ийм дулаахан, сэвсгэр, алтан өнгөтэй.

(Өндөг, тахиа.)

2. Би хоёр морьтой

Хоёр морь.

Тэд намайг усан дагуу авч явдаг.

Чулуу шиг!

3. Өө, надад битгий хүр:

Би чамайг галгүйгээр шатаах болно!

(хамхуул.)

4. Тэр доошоо ургадаг

Энэ нь зун биш, харин өвлийн улиралд ургадаг.

Гэхдээ нар түүнийг шарах болно -

Тэр уйлж үхэх болно.

(Мөс.)

5. Би талбай дээгүүр алхсан

Тэгээд би самовар худалдаж авсан,

Тэгээд тэр надтай гэрлэсэн

Зоригтой бяцхан шумуул. (Цокотухагаар нис.)

6. Тэр дэлхийн бусад хүмүүсээс илүү эелдэг

Тэр өвчтэй амьтдыг эдгээдэг.

Тэгээд нэг өдөр хиппопотам

Тэр түүнийг намаг дээрээс татан гаргасан. (Доктор Айболит.)

7. Энд зүү, зүү байна

Тэд вандан сандлын доороос мөлхөж гарч ирдэг.

Тэд над руу харж байна

Тэд сүү хүсч байна. (зараа.)

8. Тэд бөөрөлзгөнө рүү нисэв

Тэд түүнийг хөхөхийг хүссэн.

Гэхдээ тэд галзуу хүнийг харсан -

Тэгээд хурдан цэцэрлэгээс гар!

Галзуу хүн саваа дээр сууж байна,

Угаалгын алчуураар хийсэн сахалтай. (Амруулагч.)

7. "Эдгээр зочид манайд ямар үлгэрээс ирсэн бэ?"

Багш "Тахиа" үлгэрийн бүх дүрийг нэг дор үзүүлэв. Үлгэрийг илүү хурдан таньсан багт нэг оноо өгдөг.

8. "Үлгэрийн зочид."

Багш нь салфетка, самовартай сандал тавьдаг.

Нэгдүгээр багийн охин орос хувцастай гарч ирээд эсрэг багийнханд хандан:

Мөн цагаан сандал дээр,

Тийм ээ, хатгамал салфетка дээр

Самовар нь үнэ цэнэтэй юм

Халуу шатаж байгаа юм шиг.

Би аль үлгэрийн хүн болохыг таагаарай? (“Федориногийн уй гашуу.”)

Хоёрдугаар багийн нэг хүү баавгайн малгай өмсөн гарч ирээд өрсөлдөгчиддөө хандан:

“Өө, зузаан хуруутай хүмүүс хаашаа алга болчихов оо?

Өвгөн чи намайг хэн рүү шидсэн юм бэ?"

Би аль үлгэрийн хүн болохыг таагаарай?

9. Асуултыг дүгнэж байна.

Багш хүүхдүүдийг магтдаг. Шүүгчдийн бүрэлдэхүүн эсвэл багш ялагч багийг тодорхойлно.

Баг хамт олноо дурсгалын бэлгээр шагнаж урамшууллаа.

Уран зохиолын асуулт хариулт K.I-ийн үлгэр дээр үндэслэсэн. Чуковский

ахимаг насны хүүхдүүдэд зориулсан сургуулийн өмнөх насны

Даалгаварууд:

K.I-ийн ажилд хүүхдүүдийн сонирхлыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх. Чуковский, хүүхдүүдийн уншсан үлгэрийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх.

Ашигласан тоног төхөөрөмж, бараа материал:

1. К.И.-ийн хөрөг. Чуковский.

2. Номын үзэсгэлэн К.И. Чуковский.

4. Зөв хариултын чипс.

6. Ялагч болон оролцогчдод зориулсан гэрчилгээ.

Урьдчилсан ажил:

К.Чуковскийн бүтээлүүдийг унших: "Утас", "Доктор Айболит", "Хулгайлагдсан нар", "Төөрөгдөл", "Федориногийн уй гашуу" гэх мэт; зураг үзэх; К.И.Чуковскийн бүтээлээс сэдэвлэсэн хүүхэлдэйн киног үзэх; К.Чуковскийн үлгэрийн баатруудыг зурах.

Үйл явдлын явц:

Хүүхдүүд хөгжмийн аясаар танхимд орж, сандал дээр сууна.

Дэлгэц дээр K.I-ийн хөрөг зураг байна. Чуковский.

Илтгэгч

Хүүхдүүд ээ! Чи бид хоёр орсон гайхалтай улсүлгэр ба өнөөдөр бид гайхалтай бүтээлүүдтэй уулзах болно хүүхдийн зохиолч.

Энэ хүн 1882 оны 4-р сарын 1-нд төрсөн. Энэ өдөр бид инээд хөөр, хөгжилтэй өдрийг тэмдэглэдэг гэдгийг та мэднэ. Тиймээс хувь заяа нь түүнийг хүүхдүүдэд зориулсан хөгжилтэй, эелдэг үлгэр бичнэ гэж таамаглаж байв. Энэ хүний ​​нэрийг К.И. Чуковский (хөрөг зураг харуулж байна).

Тэр олон үлгэр бичсэн: Муху-Цокотуху, Мойдодыра...

K.I-ийн өөр ямар үлгэрүүд байдаг. Чуковскийг мэдэх үү?

Хүүхдүүдийн хариулт

Өнөөдөр бид энэ танхимд цугларсан асуулт хариултын уралдаанд оролцож, К.И. Чуковский.

Тааварт 2 баг оролцоно.

Тэдэнтэй мэндчилье:

“Нар” хэсгийн 2-р баг, “Цэцэг” хэсгийн 7-р баг.

Багуудад алга ташилт

"Нар" багийн уриа:

Бид бол бяцхан туяа
Бид нарны хүүхдүүд.
Хөгжилтэй, зоригтой
Охид, хөвгүүд!

Багийн уриа "Цэцэг"

Бид цэцэгс - хүүхдүүд,
Охид, хөвгүүд!
Манай цэцэрлэгт
Бид амьдардаг, ургадаг, цэцэглэдэг!

Багуудын даалгавар бол асуулт хариултын асуултуудыг анхааралтай сонсож, хурдан хариулах явдал юм. Зөв хариулт бүрийн хувьд баг чип хүлээн авна. Асуултын төгсгөлд хамгийн олон чипс авсан баг ялагч болно.

Тиймээс бид эхэлнэ ...

I. Хурдан бөгөөд тодорхой хариулна уу.

1. “Доктор Айболит” үлгэрийг хэн бичсэн бэ? (Корней Иванович Чуковский)

2. "Жоом" үлгэрт туулайнууд юу унасан бэ? (Трамвайгаар)

3. “Жоом” үлгэрийн заан дээр юу унасан бэ? (Сар)

4. “Утас” шүлэгт дусал өгөхийг гуйсан баатруудын гэдэс яагаад өвдсөн бэ? (Тэд хэтэрхий олон мэлхий идсэн)

5. Доктор Айболит Африкт өвчтэй амьтдыг юу эмчилсэн бэ? (Гоголь-могол)

6. Тагнаж буй ялаа руу хэн дайрсан бэ? (аалз)

7. Чуковскийн аль үлгэр нь нэрийн өдрөөр эхэлж, хуримаар төгсдөг вэ? (Цокотуха нисэх)

8. Танечка, Ванечка хоёр ямар үлгэрт Африк руу зугтсан бэ? (Бармалей)

9. “Мойдодыр” үлгэрийн хүүд дэг журмыг хэн зааж өгсөн бэ? (Угаалгын сав)

10. “Хулгайлсан нар” үлгэрийн нарыг хэн залгисан бэ? (матар)

11. Аль үлгэрт эсрэгээрээ байдаг вэ? ("төөрөгдөл")

Сайн байна уу залуусаа, та энэ даалгавраа сайн хийлээ.

II. "Үгийг хэл"

Бутны цаанаас гэнэт л

Цэнхэр ойн улмаас

Алс холын нутгаас

Ирлээ..... (бор шувуу)

Урт, удаан хугацааны матар

Цэнхэр далай унтарчээ

Бялуу, бин,

Мөн хатаасан .... (Мөөг)

Би лааны төлөө байна

Лаа зуух руу явдаг!

Би номын төлөө байна

Гүй

Мөн алгасах

Доор …. (Ор)

Мухад бөөс ирж,

Тэд түүнд гутал авчирсан

Гэхдээ гутал нь энгийн биш юм -

Тэд тэврэлттэй .... (Алтан)

Харанхуй унав

Хаалганаас цааш бүү яв:

Гудамжинд хэн гарсан бэ?

Төөрчихөөд... (алга болсон)

Түүний ард сэрээ байна,

Шил, шил

Аяга, халбага

Үсэрч байна... (зам)

Бас ийм хог

Бүх өдөр:

Дин - ди - залхуурал

Дин - ди - залхуурал

Дин - ди - залхуурал

Нэг бол буга дуудна, тэгвэл... (тамга)

Бага насны хүүхдүүдийг эмчилдэг
Шувууд, амьтдыг эдгээдэг
Тэр нүдний шилээрээ хардаг
Сайн эмч... (Айболит)

Гэнэт гарцаас -
Аймшигтай аварга
Улаан үстэй, сахалтай... (жоом)

Би бол Агуу Лавер
Алдартай... (Мойдодыр)
Умывалников дарга
Мөн угаалгын алчуурын командлагч.

Гахайнууд миау - миау - миов,
Kitties... (архиран ярив)

Африкт нэг дээрэмчин байдаг
Африкт нэг муу санаатан байдаг
Африкт энэ нь аймшигтай ... (Бармалей)

Хүмүүс хөгжилтэй байна -
Ялаа гэрлэх гэж байна
Зоригтой, зоригтой хүмүүсийн хувьд
Залуу... (шумуул)

Нар тэнгэрийн дээгүүр алхаж байв
Тэгээд үүлний ард гүйв.
Бүжин цонхоор харав
Энэ нь жаахан туулай болсон ... (харанхуй).

Үгүй үгүй! Nightingale
Гахайн төлөө дуулдаггүй
Дуудсан нь дээр... (хэрээ)

Мөн аяга таваг нь ирж, явдаг
Энэ нь талбай, намаг дундуур алхдаг.
Тэгээд данх индүү рүү хэлэв
- Би дахиж явж чадахгүй ... (би чадахгүй).

III. Үлгэрт зориулсан чимэглэл дээр суурилсан ажил

Илтгэгч зургуудыг үзүүлж, хүүхдүүд энэ зураглалыг аль бүтээлээс авсан болохыг таамаглаж байна.

IВ. Ахмадын тэмцээн “Үлгэр маргалдав” (мозайк) Багийн ахлагч нар зургаа эвлүүлж, үлгэрийг таах ёстой.

V. "Шидэт цүнх", багш нь цүнхнээсээ зүйлийг гаргаж авдаг бөгөөд хүүхдүүд Чуковскийн бүтээлээс нэг мөр хэлэх ёстой.

1. Утас (миний утас дуугарав)

2. Бөмбөлөг (Баавгай унадаг дугуй унаж, араас нь шумуул унадаг)

3. Саван (Энд саван үсэрлээ)

4. Таваг (Тэдний ард таваг, диг ла-ла байдаг),

Тэргүүлж байна

Корней Чуковскийн үлгэрүүд эелдэг, хөгжилтэй, сонирхолтой байдаг. Үлгэр нь гайхалтай сонсогдож, бидний яриаг хөгжүүлж, шинэ үгсээр баяжуулж, хошин шогийн мэдрэмжийг бий болгож, биднийг хүчирхэг, ухаалаг болгодог. Бидний асуулт хариултын уралдаан дуусах дөхөж байна. Багуудын олсон чипүүдийн тоог тоолъё.

Багууд чипсээ тоолж байна

К.И.-ийн үлгэрээс сэдэвлэсэн асуулт хариултын уралдаанд ялж, оролцсон багууд гэрчилгээ олгодог. Чуковский

Доод хөгжилтэй хөгжимбагууд танхимаас гарна

Татьяна Изотова
Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан К.Чуковскийн үлгэрээс сэдэвлэсэн утга зохиолын асуулт хариулт

Үлгэрийн талаархи уран зохиолын асуулт хариулт К. Чуковский сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан

Зорилтот:

1. Оюутнуудыг К.И.-ийн амьдрал, уран бүтээлтэй танилцуулах. Чуковский,

уншигчдын сонирхлыг тодорхойлох.

Даалгаврууд:

1. Хөгжүүлэх хүүхдүүд бодож байна,

1. Маягт хүүхдүүдОросын зохиолч, яруу найрагчдыг хайрлах мэдрэмж.

3. хөгжлийг дэмжих хүүхдүүдхошин шогийн мэдрэмж дээр суурилсан үлгэр К. БА. Чуковский.

4. Номонд болгоомжтой, халамжтай хандах хандлагыг төлөвшүүлэх.

Асуултын явц.

1. Зохион байгуулалтын мөч

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, би та нарт хэлье.

Би өнөөдөр уран зохиолын асуулт хариулт өгөх болно,

чи болно, Та өнөөдөр үлгэр сур,

мөн хэн нь үлгэр мэддэг, та хариулах хэрэгтэй.

Гэхдээ хэн Би эдгээр үлгэрийг хүүхдүүдэд зориулж бичсэн? (хариулт хүүхдүүд)

2. Нээлтийн үг

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Москвагаас холгүй орших Переделкино тосгонд нэгэн жижиг байшинд олон жилийн турш өндөр буурал үстэй хүн амьдардаг байсан бөгөөд түүнийг бүх хүүхдүүд мэддэг байв. Тэр л олон зүйлийг гаргаж ирсэн үлгэрийн баатрууд: Муху-Цокотуху, Бармалея, Мойдодыра. Энэ гайхалтай хүний ​​нэрийг Корни гэдэг Чуковский. (K.I.-ийн хөрөг гарч ирнэ Чуковский)

Тэр одоо 133 нас хүрэх байсан.

– Өндөр, урт гар, том гар, том царай, том сониуч хамар, сахалтай сойз, духан дээрээ унжсан сахилгагүй үс, инээх хөнгөн нүд, гайхалтай хялбар алхалт. Энэ бол Корней Ивановичийн дүр төрх юм Чуковский.

Үндэс Чуковский бол зохиолчийн уран зохиолын нууц нэр юм. Түүний жинхэнэ нэрийг Николай Васильевич гэдэг Корнейчуков.

Тэр маш эрт, нар мандмагц босоод шууд ажилдаа оров. Хавар, зун би цэцэрлэгт хүрээлэн эсвэл байшингийн урд талын цэцгийн цэцэрлэгт ухаж, өвөлдөө би шөнө унасан цаснаас замыг цэвэрлэдэг байв. Хэдэн цаг ажилласны дараа тэр зугаалсан. Тэр гайхалтай амархан, хурдан алхдаг, заримдаа тэр алхаж байхдаа тааралдсан хүүхдүүдтэйгээ уралдаж эхэлдэг. Тэр эдгээр хүүхдүүдэд номоо зориулжээ.

Эрдэмтэн, зохиолч, орчуулагч, утга зохиолын шүүмжлэгч, TO. Чуковский хүүхдүүдэд зориулж олон шүлэг, үлгэр бичсэн.

Өнөөдөр бид таныг ер бусын аялалд хүргэж, баатруудтай уулзах болно Корней Чуковскийн үлгэрүүд.

3. Гэнэтийн мөч (утас дуугарав). Багш утсаар хариулж, хариулдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, Федорагийн эмээ залгасан. Тэр ийм л байна гэж хэлдэг үлгэрүүд холилдсон, мөн биднийг галт тэргээр ирж туслаач гэж гуйсан. Гэхдээ галт тэргэнд суухын тулд тасалбар хэрэгтэй. Үүнийг хийхийн тулд та ширээн дээр очиж, дугаартай тасалбар авч, галт тэргэнд ижил дугаартай суудал олох хэрэгтэй. Хүүхдүүд хөгжим тоглох тасалбарыг ялгадаг. За, явцгаая! (аяга дуугарна "Хөгжилтэй галт тэрэг")

Зогс (1)

Даалгаврыг дуудаж байна "Хэн нь хэн бэ?"Би танаас асуулт асууж байна, та зөв хариултыг слайд дээрээс шалгаж болно.

1. Залуус аа, аяга таваг нь хэнээс зугтсан бэ, учир нь

Та бохир байхыг хүсээгүй юм уу?

2. Тэр алхаж, талбай дундуур явж байгаад гэнэт мөнгө олов уу?

3. Тэр Африкт очиж амьтдыг эмчилсэн, хэн

Энэ нь бидэнд хурдан хариулах уу?

4. Хэн муу жоомыг ялсан бөгөөд энгийнээр

Тэр шууд залгисан уу?

5. Энэ талаар хэн хамгийн түрүүнд байна утсаар үлгэр дуудлаа

тэгээд тэр хэнтэй удаан хугацаанд утсаар ярьсан бэ?

6. Тэд түүнийг намаг дээрээс чирэх үед энэ ажил амаргүй байсан уу?

7. Ялааг хэнээс аврах вэ үлгэрүүдхэнгүйгээр хариулах вэ зөвлөмжүүд?

Зогс (2)

Залуус аа, эцэг эх тань санаж байна уу? Чуковскийн үлгэрүүд?

Тоглоом "Гайхалтай цүнх".

Энэ уутанд янз бүрийн зүйл багтдаг. Хэн нэгэн тэднийг алдсан. Тэдний эздийг олоход тусалцгаая. Эцэг эхчүүд объектуудыг гаргаж аваад дүрийг нь нэрлэнэ үлгэрүүд.

1. Утас – "Миний утас дуугарав".

2. Бөмбөлөг - “Баавгайнууд дугуй унаж байсан.

Мөн тэдний ард арагшаа муур байдаг

Түүний ард бөмбөлөг дэх шумуулууд байна" (жоом) .

3. Саван – "Тиймээс саван үсэрч, үсийг минь барьж авав." (Мойдодир) .

4. таваг - "Тэдний ард таваг байна ...". (Федориногийн уй гашуу) .

5. Галош – "Надад хэдэн арван шинэ галош явуулаач" (утас).

6. Термометр – "Тэгээд бид тэдэнд термометр тавьж, суурилуулсан" (Айболит).

Зогс (3)

Тоглоом тэмцээн.

Багуудад хуваах.

Ширээн дээр өөр өөр шинж чанарууд байдаг үлгэр К. Чуковский. Баг бүр өөрт тохирохыг нь сонгох ёстой үлгэр.

1 баг- үлгэр"Мойдодыр" (саван, алчуур, шүдний сойз, шүдний оо)

Баг 2 - үлгэр"Федориногийн уй гашуу" (хавтан, тогоо, халбага, шил)

1 баг - үлгэр"Цокотуха нис" (аяга, самовар, жигнэмэг, зөгийн бал)

Баг 2 - үлгэр"Айболит" (термометр, хөвөн ноос, фонендоскоп, тариур)

Зогс (4)

Дидактик тоглоом "Надад үг хэлээч"

1. Түүнтэй хамт эх туулай,

Би бас бүжиглэв.

Тэгээд тэр инээж, хашгирав:

"За, баярлалаа, ... (Айболит!"

2. Мөн түүний ард сэрээ байна,

Шил, шил

Аяга, халбага

Үсэрч байна... (мөр)

3. Баавгай чимээгүйхэн ойртож,

Түүнийг хөнгөхөн түлхэв:

"Би чамд хэлж байна, муу санаатан,

Нарыг нулим... (хурдан!"

4. Гэнэт хаа нэгтээгээс нисдэг

Бяцхан шумуул,

Түүний гарт Бяцхан шатаж байна ... (гар чийдэн).

5. Тэгээд тэд дуудсан туулай:

Илгээх боломжтой юу... (бээлий?

6. Тэгээд тэд залгасан сармагчингууд:

Илгээхгуйя... (номууд!

7. Ээжийн унтлагын өрөөнөөс гэнэт

Хөлтэй, доголон,

Угаалгын сав дуусч байна

Тэгээд чичирч байна ... (толгой).

8. Гэхдээ нэг өглөө

Кенгуру давхилаа

Би барбель харсан

Халуунд орилсон:

"Энэ аварга амьтан мөн үү?

Зүгээр л... (жоом!

Зогс (5)

"Тааварыг хамтад нь тавь"

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Одоо та бүхний хийх даалгавар өөр байна

мөн мэдээжийн хэрэг, тийм ч энгийн биш,

Баатрыг таахын тулд та оньсого эвлүүлэх хэрэгтэй.

Ширээн дээр хоёр багийн оньсого байдаг үлгэрүүд: "Мойдодыр"Тэгээд "Цокотуха нис".

Тушаалын дагуу хүүхдүүд зураг цуглуулж, үүнээс ишлэлийг санаж байх ёстой үлгэрүүд.

Зогс (6)

"Уншаж байна үлгэрүүд»

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Одоо сандал дээр суугаад анхааралтай сонс үлгэр.

Уншиж байна үлгэрүүд"Гайхамшигт мод".

Залуус аа, энэ модонд юу өлгөөтэй байсан бэ? (гутал гэх мэт)Эдгээр зүйлсийг ширээн дээрээс олцгооё (хүүхдүүд урьдчилан тайрах зургийг сонгодог)мөн тэдэнтэй хамт манай модыг чимэглээрэй. Өргөдөл "Гайхамшиг - мод".

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Тийм ээ, залуусаа, би та нарыг магтаж, бүгдэд нь баярлалаа, одоо та нар бүгд суугаад бие бие рүүгээ инээмсэглээрэй.

Федора-Егоровна хөгжимд гарч ирэв.

Өө залуусаа, баярлалаа! Та ямар ухаалаг, сайн уншдаг вэ. Та бидэнд тусалсан, тэгээд л болоо үлгэрүүдбайрандаа орлоо. Үүний тулд би чамд амттан авчирсан. Эрүүл мэндээ идэж, бидний хоолыг бүү мартаарай үлгэрүүд!.

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан орос ардын үлгэрийн утга зохиолын асуулт хариултСэдэв: "Орос хэл дээрх уран зохиолын асуулт хариулт ардын үлгэрВ дунд бүлэг." Зорилго: хүүхдүүдийг танилцуулах ардын соёл- үлгэрийн мэдлэг Даалгавар:.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан С.Я Маршакийн бүтээлээс сэдэвлэсэн утга зохиолын асуулт хариултЗорилго: хэлний дуудлагын бүрэн системийг бүрдүүлэх, янз бүрийн нөхцөл байдалд сонсголын дуудлагын чадварыг автоматжуулах.

К.И.Чуковскийн үлгэрээс сэдэвлэсэн утга зохиолын асуулт хариулт MADOU DSKV №14 "Умка", багш Гарнатка А. К.И.Чуковскийн үлгэрээс сэдэвлэсэн утга зохиолын асуулт хариулт. Даалгавар: 1. Үргэлжлүүлэн танилцуулна.

Сургуулийн өмнөх насны онцгой хэрэгцээтэй хүүхдүүд болон тэдний эцэг эхчүүдэд зориулсан "Үлгэрт зочлох нь" уран зохиолын асуулт хариултЗорилго: Үлгэрийн материал дээр суурилсан сэтгэл хөдлөлийн тохь тухтай боловсролын орон зайг бий болгох замаар хүүхдийн ярианы хөгжлийг дэмжих. Даалгаварууд:.