"Merry Orchestra" МХТ-ийг ашиглан урлаг, гоо зүйн хөгжлийн (хөгжим) шууд боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй. Бид ажлын туршлагаа хуваалцдаг

ECD хичээлийн хураангуй "Хөгжмийн орон руу аялал"

(Насны бүлэг: ахлах - бэлтгэл)

Боловсруулсан 1-р зэрэглэлийн багш Сүхих Н.С.

Сэдэв: "Хөгжмийн орноор аялах"

Маягт хамтарсан үйл ажиллагаа: нэгдсэн GCD

Байгууллагын хэлбэр: бүлэг, хувь хүн

Газар нутгийг нэгтгэх: " хөгжмийн хөгжил"," танин мэдэхүйн хөгжил "," ярианы хөгжил ".

гэсэн утгатай:

Харааны:

  1. хөгжмийн зэмсэг,
  2. тэмдэглэл бүхий ажилтны том зураг,
  3. цэцэг - долоон цэцэг;

Мюзикл:

  1. А.Вивальдигийн “Хавар” бүтээлээс ишлэл,
  2. "Инээмсэглэл", "Чунга-Чанга" дуунууд
  3. "Барбарикагийн найзууд" бүжиг;

Уран зохиол:

  1. яруу найргийн жүжиглэлт;

Тоног төхөөрөмж: таблет компьютер, хөгжмийн зэмсэг.

ЗОРИЛТ: хөгжмийн бичиг үсгийн үндэс дээр судалсан материалыг нэгтгэх.

ДААЛГАВАР:

Боловсролын:

Хөгжмийн болон дуу чимээний талаархи мэдлэгээ давтаж, нэгтгэх;

Ажилтнуудын тухай хүүхдийн мэдлэгийг нэгтгэх, тэмдэглэл, гурван талт түлхүүр, масштаб;

Боловсролын:

Хүүхдүүдийн танил хөгжмийг удирдах чадварыг хөгжүүлэх;

Дуу хоолойгоо чангалахгүйгээр найрал дуугаар үргэлжлүүлэн дуулж сур,

Сэтгэл хөдлөлөө баяр хөөртэй, таашаалтайгаар илэрхийлэх;

Боловсролын:

сонирхлыг төлөвшүүлэх хөгжмийн соёл, дэлхийн сонгодог;

Танин мэдэхүйн асуудлыг шийдвэрлэх явцад үе тэнгийнхэнтэйгээ найрсаг хандлагыг төлөвшүүлэх.

Даалгавруудыг харгалзан үзэх хувь хүний ​​онцлогсурагчид:

Хамгийн бага сурагч Алисыг яруу найраг сурахад урь;

Өгөх бие даасан даалгавархэт идэвхтэй Марк, Иван, Никита;

Тоглоомын дүрмийг дагаж мөрдөх хяналтыг Дима, Аня нарт даатгах;

Егор, Марк хоёрын дуу авианы дуудлагад анхаарлаа хандуулаарай.

Төлөвлөсөн үр дүн:

1. Ярианы үйл ажиллагаа, хэмнэл, аялгууны мэдрэмж яруу найргийн текстболон хөгжим;

2. Илэрхийлэл сэтгэл хөдлөлийн хандлагаутга зохиол, хөгжмийн бүтээлд;

3. Найрал дуугаар дуулах, дугуй бүжиг бүжиглэх, хэмнэл, тактикийг мэдрэх чадвар;

4.Хөгжмийн зэмсэг мэддэг байх;

5. Нотны бичгийн мэдлэгтэй байх;

6.Хичээлийн явцад үе тэнгийнхэнтэйгээ харилцах чадвартай байх;

7. 20-25 минутын турш төвлөрч ажиллах чадвартай байх.

ЗОХИОН БАЙГУУЛАЛТЫН МӨЧ.

Хүүхдүүд танхимд ордог.

Хөгжмийн найруулагч: Сайн байна уу хүүхдүүд ээ! Таны сэтгэл ямар байна вэ?

Хүүхдүүд. Сайн уу, сайн уу! Зүгээр л гайхалтай.

Хөгжмийн найруулагч: Бие биенийхээ гарыг атгаж, бие биенийхээ халуун дулаан байдлыг мэдэрч, бие бие рүүгээ инээмсэглээрэй.

ХИЧЭЭЛИЙН ЯВЦ.

Залуус аа, өнөөдөр өглөө би хөгжмийн өрөөнд ороход манай хивсэн дээр гялалзсан тод гэрэл харагдлаа. Би гайхаж, гүйж очоод ганцхан гэрлийг сугалж чадсан, бусад нь алга болсон. Миний гарт юу үлдээснийг хараарай (долоон цэцэг).

Нэг цэцэг хараарай. Энэ ямар цэцэг вэ? (хүүхдийн хариулт)

Дэлбээ тоолж үзье.

Хэдэн дэлбээтэй вэ? (7)

Хөгжмийн найруулагч: Энэ цэцэг яагаад ч юм энд гарч ирсэн юм шиг санагдаж байна, биднийг хаа нэгтээ урьж байна. Та энэ цэцэгтэй ямар нэгэн үлгэрт таарч байсан уу? (хүүхдийн хариулт). Энэ нь магадгүй адилхан юм шидэт цэцэг. За, түүний дуудсан газар очъё? (Тийм).

Тэгээд нүдээ аниад хэлье шидэт үгс: "Ниснэ, дэлбээгээ баруунаас зүүн тийш, хойноос урагшаа урагшаа нисч, тойрог хийчихээд буцна. Та газар хүрмэгц энэ нь бидний захиалга юм. Энэ дэлбээ биднийг дууддаг газар байхыг бидэнд тушаа."

Хүүхдүүд нүдээ аниад үгсийг дууддаг.

(А.Вивалдигийн хөгжим “Улирал. Хавар”)

(Ажилчид нээгдэнэ.)

Хөгжмийн найруулагч: Бид хаана байна?

Хөгжмийн найруулагч: Бид хөгжмийн нутагт орчихсон юм шиг байна

Өө, энэ юу вэ? (Ажилчид руу зааж)

Тэмдэглэл амьдардаг байшингийн нэрийг хэн санаж чадах вэ?

Хөгжмийн бүрэлдэхүүнд хэдэн мөр байдаг вэ? (5)

Бүх тэмдэглэлийн "хаан" гэж юу вэ? (Гурван давтамжийн түлхүүр)

Хөгжмийн палитрт хэдэн нот байдаг вэ? 7.

Тэднийг дуулцгаая.

(хүүхдүүд хэмжүүр дуулдаг)

"Нотууд хаана амьдардаг вэ?" Жүжгийн жүжиг

Та илүү их аялахыг хүсч байна уу?

Хөгжмийн найруулагч: Дараа нь бид хоёр дахь дэлбээгээ таслав.

"Нис, дэлбээ..."

Бүжгийн хөгжим тоглож байна. ("Барбарикагийн найзууд")

Хөгжмийн найруулагч: Залуус аа, сонсоорой, ямар нэгэн хөгжим тоглож байна.

Энэ ямар хөгжим вэ?

Хөгжмийн найруулагч: Энэ ямар хөгжим вэ, дуу, марш эсвэл бүжиг? (Бүжиг)

Тийм ээ, бид бүжиглэх хотод байна,

"Барбарикагийн найзууд" бүжиг тоглогддог

Хөгжмийн найруулагч: Цаашаа явцгаая?

"Нис, дэлбээ..."

Бөмбөрийн хөгжим сонсогдож байна.

Хөгжмийн найруулагч: Өө, ямар сонирхолтой юм бэ, бид хаана хүрсэн бэ?

Магадгүй бид сонсогдох хөгжимнадад хэлэх үү? Бид үүнийг юу гэж нэрлэж болох вэ?

Хөгжмийн найруулагч: Залуус аа, сонсоцгооё, аяыг нь сонсож чадах уу? (ҮГҮЙ)

Та юу сонсож байна вэ? (Бөмбөр) Гэхдээ энэ бол бас хөгжим.

Бид өөрсдийгөө хэмнэлтэй дуу чимээний хотод олсон.

ямар дуу чимээ байдаг вэ? (дуу чимээ, хөгжим)

Хүүхдүүд дэлхийн бүх зүйлийг мэддэг

Янз бүрийн дуу чимээ гардаг

Крануудын салах ёс гүйцэтгэх уйлах

Онгоц чанга дуугарах,

Хашаан доторх машины чимээ.

Үржлийн газарт нохой хуцаж байна

Дугуй тогших, машины дуу чимээ

Салхины чимээгүй чимээ.

Эдгээр нь дуу чимээ юм - чимээ шуугиан,

Бусад нь л байдаг:

Шаржигнахгүй, тогшихгүй -

Хөгжмийн дуу чимээ

Ямар төрлийн хөгжмийн дуу чимээ байдаг вэ? (чимээгүй-чанга, өндөр-нам)

Бага дуу чимээ хаана байгааг ажилтнууд дээр зааж өгөөч? Өндөр нь хаана байна?

Та ямар хөгжмийн зэмсэг мэддэг вэ?

Хүүхдүүд асуултанд хариулж, хөгжмийн зэмсгийг нэрлэнэ.

Хөгжмийн найруулагч: Тантай хамт хөгжмийн боловсролын тоглоом тоглоцгооё!

(Ширээн дээр металлофон, гитар, хэнгэрэг, шажигнуур, гаанс, бөмбөр байдаг)

Хөгжмийн хувьд - дидактик тоглоом"Би юу тоглож байгааг таагаарай"

Тоглоомд бүх хүүхдүүд оролцдог.

Хөгжмийн найруулагч: За, та бүгд юу тоглож байсныг бид тааварласан.

Хөгжмийн найруулагч: Та зэмсэг таахдаа сайн, одоо би танд дуртай аялгуугаа ямар ч зэмсэг дээр тоглохыг санал болгож байна, бид үүнийг таахыг хичээх болно.

Тоглоом "Ая тоглох"

Хэд хэдэн зүйлийг сонсоцгооё хөгжмийн бүтээлүүдмөн тэднийг таамагла.

Хөгжмийн найруулагч: Бид цаашаа явах уу?

Бид нүдээ аньдаг

"Нис, дэлбээ..."

“Инээмсэглэл” дууны аялгуу сонсогддог

Хөгжмийн найруулагч: Дахиад ямар нэгэн хөгжим тоглож байна. Тэр танд танил биш гэж үү? (танил)

Энэ юу вэ? (ДУУ)

Хөгжмийн найруулагч: Тийм ээ, учир нь бид одоо дууны оронд байна.

Нэг дуу дуулъя:

"Инээмсэглэл" дуу

Хөгжмийн найруулагч: Жилийн аль цаг вэ, зун ирэхэд хавар, зуны шинж тэмдгийг хэн хэлж чадах вэ?

Улирлын тухай яриа.

Хөгжмийн найруулагч: Зуны тухай хөгжилтэй “Чунга-Чанга” дууг дуулъя.

Хүүхдүүд дуу тоглодог.

Хөгжмийн найруулагч: Та маш сайхан бүжиглэдэг, нот, хөгжмийн зэмсгийн талаар бүгдийг мэддэг.

Манай долоон цэцэгт дэлбээ хүртэл тодроод байх шиг байна.

Хараач, бид цэцэг дээр дэлбээтэй хэвээр байна, хэдэн ширхэг байгааг тоолъё. (3)

Хөгжмийн найруулагч: Өнөөдөр л бид тэднийг таслахгүй, учир нь ид шидийн ертөнцХөгжмийн ертөнц үнэхээр асар том бөгөөд бидэнд түүгээр аялж, хөгжмийн талаар маш их зүйлийг сурах зүйл байсаар байгаа бөгөөд үүнд долоон цэцэгт цэцэг туслах болно.

Хөгжмийн найруулагч: Одоо бид буцаж ирэх цаг болжээ цэцэрлэг, нүдээ аниад цэцэг биднийг буцаан авчрахыг хүсье.

(Хүүхдүүд нүдээ анидаг)

Бяцхан цэцэг, биднийг буцааж ав

Бидний дуртай цэцэрлэгт.

А.Вивальдигийн ХӨГЖМИЙН ДУГААР (хүүхдүүд нүдээ нээнэ.)

Хөгжмийн найруулагч: Ингээд бид гайхалтай аялалаасаа буцаж ирлээ.

Танд таалагдсан уу?

Хамгийн их санаж байгаа зүйлээ надад хэлээч

бидний аялалд? (хүүхдийн хариулт.)

Та ямар мундаг хүн бэ, бидний дурсгалд зориулсан үйл ажиллагаанд би маш их баяртай байна

Аялал, би чамд будах ном өгөхийг хүсч байна.

(Хөгжмийн найруулагч будах ном тараадаг)

Ийм сайхан үйл ажиллагаа явуулсан залуустаа баярлалаа гэж хэлэн дараагийн үйл ажиллагаанд урьж байна. Би чамайг хүлээж байх болно. Баяртай!

Тэмдэглэлтэй найзууд болцгооё

Шинэ дуу сур

Хөгжмийн ертөнц үнэхээр гайхалтай

Үүнд олон гайхалтай дуунууд бий!

Байгууллага: 29-р “Ягодка” цэцэрлэг.

Орон нутаг: Бүгд Найрамдах Башкортостан Улс, Белорецк

Зорилтот: баяжуулах амьдралын туршлагахүүхдүүд тод сэтгэгдэл, өөрийгөө илэрхийлэх боломжийг олгох янз бүрийн төрөлхөгжмийн үйл ажиллагаа.

Даалгаварууд:

Боловсролын: Төрөл бүрийн хөгжмийн бүтээл, ашигласан илэрхийллийн хэрэглүүртэй танилцуулах замаар хүүхдийн туршлагыг баяжуулах. Хөгжмийн зохиолч П.И.Чайковскийн бүтээлтэй үргэлжлүүлэн танилцана. Хүүхдийн яриаг сайжруулж, бодлоо тодорхой илэрхийлэх, баяжуулах үгсийн сан. Хэлбэр танин мэдэхүйн сонирхолхөгжмийн үйл ажиллагааны явцад хүүхдүүд.

Боловсролын: Дуу дуулах, артикуляторын аппаратыг ажиллах замаар дуулахад бэлтгэх янз бүрийн аргаарВ.В.Емельяновын фонопедийн аргын дагуу. Эв нэгдэлтэй дуулах чадварыг бэхжүүлэх, танилцуулга хийсний дараа цагтаа дуулж эхлэх, хоолойны хүчийг өөрчлөх, дуулах олон төрлийн арга техникийг эзэмших. Хөгжмийн онцлогт тохируулан дүрслэх хөдөлгөөний гүйцэтгэлийг сайжруулна. Бүжгийн бүтээлч байдлыг хөгжүүлэх, өвөрмөц байдал, илэрхийлэл, бие даасан байдлыг харуулах.

Сурган хүмүүжүүлэгчид: Сонгодог хөгжим сонсох соёлыг бий болгох. Бусад хүүхдүүдийн үйлдлийг бодитойгоор үнэлэх чадварыг сайжруулах. Бие биенээ хүндэтгэх, багаар ажиллах, санаачлагатай байх, бие даасан байдлыг бий болгох.

Техникийн дэмжлэг:

  • Компьютер
  • Проектор
  • Аудио болон видео төхөөрөмж

Хэвлэл мэдээллийн сан

  • Мультимедиа үзүүлэн
  • Фонограмм

Тоног төхөөрөмж:

  • Хөгжмийн тэмдэг (форте, төгөлдөр хуур)
  • Хөгжмийн тэмдэглэл
  • Цохивор хөгжмийн зэмсэг (цан, халбага, аяны блок, хушга зам..)
  • Цасан бөмбөг
  • Цаасан малгай

Хичээлийн явц:

Хүүхдүүд хөгжмийн найруулагч угтсан танхимд ордог.

Хөгжим гар : Өдрийн мэнд залуусаа. Залуус аа, би та бүхнийг харсандаа маш их баяртай байна. Гэхдээ өнөөдөр би чамтай илүү сайн танилцахыг хүсч байна. Үүнийг хийхийн тулд би танд өөрийн бүжгийн этюд гэж нэрлэгдэхийг санал болгож байна « танилцацгаая" , тэдгээр. Та өөрийгөө хэрхэн харуулах, илэрхийлэх хөдөлгөөнийг олох хэрэгтэй, энэ нь ямар нэгэн ер бусын поз, дохио зангаа байж болно ...

Ноорог: "Хоёулаа танилцацгаая"

Хөгжим гар: Хэн танд хамгийн их таалагдсан бэ? Хэн өөрийгөө илүү зөв илэрхийлж чадах вэ? Би чамтай уулзахдаа үнэхээр их таалагдсан, та нар бүгд өөр, ер бусын байсан, энэ нь та авьяастай гэсэн үг! Магадгүй та бүгд хөгжим хийх дуртай байх? ( Хүүхдийн хариулт)

Одоо би таныг уран зургийн хөгжмийн үзэсгэлэнд урьж, таны хөтөч болмоор байна. Чи надтай хамт явахыг зөвшөөрч байна уу? Та зургийн үзэсгэлэн гэж юу болохыг мэдэх үү? (хүүхдийн хариулт)Зөвхөн энэ нь ер бусын үзэсгэлэн байх болно. Бид энэ үзэсгэлэнд байгаа зургуудыг үзээд зогсохгүй сонсох болно.

Залуус аа, бид үзэсгэлэнд яаж очих вэ? Энэ бол хөгжмийн үзэсгэлэн учраас бид ямар нэгэн хөгжмийн даалгавар биелүүлэх ёстой гэсэн үг үү? Хөгжмийн зам нь биднийг тийшээ очиход туслах бөгөөд бид явахдаа бүжгийн даалгавраа биелүүлэх ёстой. Та бэлэн үү?

(Хүүхдүүд текстийн дагуу хөдөлгөөн хийж, улмаар хөгжмийн өрөөгөөр дамждаг).

Хамтдаа гар барцгаая

Бид бүгд удаан алхаж,

Бид хөлөө хөлийн хуруун дээр тавьдаг.

Нуруугаа шулуун байлга

Зэгс шиг шулуун.

Хөлийн хуруу, үсрэх, хажуу тийш давхих.

Энд бид хөгжмийн үзэсгэлэнд оролцож байна. Слайд (хайрцаг, хүүхэлдэй)

Залуус аа, зураг дээр юу харагдаж байна вэ? Та энэ сайхан хайрцгийг нээж, дотор нь юу байгааг олж мэдмээр байна уу? Слайд: Хайрцаг нээгдэнэ дотор нь - цагаан гаатай талх.)

Та бид хоёр яагаад цагаан гаатай талх хардаг юм бол оо? Залуус аа, цагаан гаатай талханд хэн дуртай байсан бэ?

Бяцхан Петя. Хөгжмийн зохиолч Петр И.Ч. “Шинэ хүүхэлдэй” хөгжмийг зохиож байхдаа багадаа байнга хардаг хүүхэлдэйгээ санав. Тэрээр охидын амьдардаг өрөөг тохижуулжээ. Энэ бол хөдлөх үетэй, гар, хөл нь хөдөлж, бөхийлгөсөн салхитай хүүхэлдэй байв. Ирээдүйн хөгжмийн зохиолч түүнийг бишрэхийн тулд охид руу гүйв. Тэр зөвхөн хүүхэлдэйний төлөө бус өрөөнд зочилсон нь үнэн. Цагаан гаатай талх хадгалдаг авдар байсан. Тэд хамгийн түрүүнд бяцхан Петяг сонирхож байсан.

П.И.Чайковский бол Оросын агуу хөгжмийн зохиолч юм.

IN чөлөөт цагП.И. бяцхан дүү нартайгаа тоглох дуртай байсан. P.I эгч дээр. Александра Ильинична долоон хүүхэдтэй байсан бөгөөд Чайковский тэдэнд зориулж галын гал, салют буудуулж, мэдээжийн хэрэг бүжиглэж, өөрөө төгөлдөр хуур дагалдаж байв.

Бага зээ нь бэлтгэл хийх цагуудад төгөлдөр хуур тоглох нарийн ширийнийг эзэмшихэд бэрхшээлтэй байсан. Петр Ильич веранда дээр цай ууж суухдаа азгүй "төгөлдөр хуурч" хажуугийн өрөөнд хэмжүүр, этюд шаналж байхыг сонсов. Тэрээр нялх хүүхдээ өрөвдөж, анхлан суралцагчийн бэрхшээлийг анхаарч, хялбар, мартагдашгүй, олон янзын дүр төрхтэй төгөлдөр хуурын цомог бичихээр шийджээ. сонирхолтой нэрс. Эндээс та байгалийн зураг, хүүхдийн тоглоомуудын нэрийг олж болно. Үлгэрийн баатруудболон бүжгийн аялгуу.

"Хүүхдийн цомог" нь төгөлдөр хуурын 24 хялбар бүтээл юм. Асаалттай гарчиг хуудасанхны хэвлэл: "Володя Давыдовт зориулав. Хүүхдийн цомог. Хүүхдэд зориулсан хялбар жүжгийн цуглуулга."

Слайд - "Алхаж буй цэргүүд, хүүхэлдэй"

П.И.Чайковский зөвхөн охидод төдийгүй хөвгүүдэд зориулсан жүжиг бичсэн. Эдгээр тоглоомуудын тухай өгүүлдэг жүжгийг "Морьтой тоглоом" гэж нэрлэдэг.

Хөвгүүд цэрэг тоглох дуртай. Энд тоглоомын арми инээдтэй марш алхаж байна. "Марш" гэдэг үг ямар утгатай вэ? ( хариулах

хүүхдүүд)Тиймээ, марш гэдэг үг нь жагсаал гэсэн утгатай. Хүмүүс хөгжим рүү алхах нь илүү тухтай байдаг. Хөгжмийн хэмнэл маш их сайн дамжуулагч. Дуу нь өөрөө хөдөлгөөнийг удирдаж чаддаг. Бүх тохиолдлуудад зориулсан жагсаалууд байдаг. Хөгжим - марш бол таны алхмыг дагалдуулах төдийгүй алхаж буй хүмүүсийн хөрөг зураг юм.

Энэ жүжиг модон цэргүүдийн хөгжмөөс юугаараа ялгаатай вэ? Үүнийг юу гэж нэрлэдэг вэ?

"Шинэ хүүхэлдэй." Түүний доторх аялгуу нь баяр баясгалан, баяр баясгаланг илэрхийлж, аз жаргалаар гялалзаж байх шиг байна.

Сонсох: "Модон цэргүүдийн марш", "Шинэ хүүхэлдэй"

Слайд - "Өвлийн зураг"

Та тэнд юу харж байна вэ? Өвөл, сэвсгэр цастай хүүхдүүд хэрхэн хөгжилдөж байна.

Гэхдээ өвлийн цас ширүүн, ширүүн байж болно. Хүйтэн салхи үлээж, цасан шуурга шуурна. Цасан шуурганы хөгжмийг цасан ширхгийн бүжгээс өөрөөр дүрсэлсэн байх ёстой - тоглоом нь шийдэмгий, зоригтой, хурдан байх ёстой.

Шуурга дуугарч байна, ажилд - бешу - мит.

Ганцаараа байх нь маш аймшигтай, гэхдээ цасан шуурга хэвээр байна, тиймээ-өө-өө!

Слайд - "бор шувуу"

Өө, хар л даа, бор шувуу ирээд бас баяртай байна өвлийн өдөр, дуугаа дуулж:

Дэгдээхэйн жиргээ, дэгдээхэйн жиргээ, би цасан бөмбөг дээр үсрэв! (бор шувуу)

Түүний дууг бас дуулъя.

Одоо үе мөчний аппаратаа дулаацуулж, хэлээрээ тоглоцгооё, би чиний уруул хөлдсөн байхыг харж байна.

Тэд хэлээ харуулж, бага зэрэг хазав.

Одоо тэд тэдэнтэй тоглож, бидний уруулыг долоов.

Бид бөмбөлөг өнхрүүлэв, бид өөрсдөө бөмбөлөг хийв.

Өө! Тиймээс миний бөмбөлөг хагарлаа!

Хурдан инээмсэглээрэй, бид бүгд илүү хөгжилтэй байна!

В.Емельяновын дуу хоолойг хөгжүүлэх фонопедийн аргын талаархи дасгалууд

Залуус аа, энэ ямар аялгуу вэ? Зөв. Энэ бол өвлийн дуу юм.

Эдгээр хөгжмийн тэмдгүүдийг анхааралтай ажигласнаар бид үүнийг гүйцэтгэх болно. Тэдгээрийг юу гэж нэрлэдэг вэ, орчуулгад юу гэсэн үг вэ. ( Forte ба төгөлдөр хуур.)

Багш нь хөгжмийн дохиог харуулж, хүүхдүүд дууг заримдаа чимээгүй, заримдаа чанга дуугаар гүйцэтгэдэг.

Дуу чимээ В.Витлинагийн "Өвлийн дуу"

Слайд - "Зул сарын гацуур мод"

Энэ зураг дээр бид зул сарын гацуур модыг харж байна. Та бид хоёр гацуур модны тухай дуу мэдэх үү?

Та бүхэнтэй үгээ нэгтгэе. Зул сарын гацуур модонд бид юу хэлэх вэ? Сайн уу…

Бид зул сарын гацуур мод дээр юу хийж байна вэ? Бид тойрог хэлбэрээр бүжиглэдэг. Удирдах асуултуудын тусламжтайгаар хүүхдүүд дууны үгийг бататгадаг.

Эдгээр нь бидэнд энэ дууг дуулахад тусална: хөгжмийн тэмдэглэл(тэмдэглэл-загас, тэмдэглэл-хүүхдүүд)

Дуу сонсогдож байна: Сайн байна уу, зул сарын гацуур мод, А.Михайленко

Слайд - "Гялалзсан гацуур мод".

Бидний зул сарын гацуур модыг дуулах арга нь таалагдсан. Дуу нь хөгжилтэй, баяр баясгалантай, дуугарав.

Слайд - "Гурвалсан түлхүүр, бөмбөр тоглож буй зараа."

Хараач, энд гурвалсан түлхүүр зурсан байна, энэ нь юу гэсэн үг вэ?

Та хөгжмийн зараатай уулзаж байсан уу? Жишээлбэл, бөмбөр тоглодог хүмүүс? Гэхдээ Молдавын яруу найрагч Георгий Виер тэгэх ёстой гэж төсөөлөөд үз дээ!

Түүний хэрхэн тайлбарласныг сонсоцгооё:

Зараа бөмбөртэй алхаж байна: boom-boom-boom!

Зараа өдөржин тоглодог: boom-boom-boom!

Мөрний ард бөмбөр бариад, бум-бум-бум!

Нэг зараа санамсаргүйгээр цэцэрлэгт тэнүүчилж оров, бум-бум-бум!

Тэр алимд маш их дуртай байсан, boom-boom-boom!

Тэр цэцэрлэгт бөмбөрийг мартсан байна, boom-boom-boom!

Хөгжмийн найруулагч: Хөгжилтэй шүлэг, тийм үү? Одоо бид зохицуулах болно сонирхолтой тоглоом. Яруу найрагт, бусад мөр бүрт ямар үгс байнга давтагддаг байсныг надад хэлээч? Хэдэн бөмбөрийн цохилт эдгээр үгсийг төлөөлдөг вэ? Одоо тоглоомон бөмбөрөө гаргаж, саваа авцгаая. Дахин давтагдах үгсийн хувьд та бөмбөрийг үнэн зөв, хэмнэлтэй хийх болно.

Одоо бид цохиур хөгжмийн зэмсэг авч, хөгжмийн зараа дүрслэхийн тулд ашиглах болно.

Оркестр цохивор хөгжим: "Хөгжмийн зараа"

Хөгжмийн найруулагч: Энэ юу вэ, юу болсон бэ?

Гэнэт цаг агаар өөрчлөгдөв

Хөгжилтэй салхи үлээж байв

Тэгээд гэнэт цас орж эхлэв.

Бүгдийг тойрогт хий

Цасан бөмбөг бүжиглэх болно.

Тоглоом бол бүжиг юм: « Шидэт цасан бөмбөг"

Хөгжмийн найруулагч: Чи ямар ухаантай юм бэ, хэд вэ бүжгийн хөдөлгөөнүүдТа ямар ч баатрын дүрийг бүтээж чадна гэдгийг мэднэ.

Бидний аялал дуусч, цэцэрлэгтээ буцах цаг боллоо. Та анхааралтай сонсогчид, гайхалтай жүжигчид, зүгээр л сайн, гайхалтай залуус болсон. Та юуг хамгийн их санаж, юунд дуртай вэ? Яагаад таалагдсан бэ? Та өнөөдөр намайг маш их гайхшруулсан тул би чамд зориулж “Би сайн боллоо!” гэсэн цаасан малгай бэлдсэн.

Ашигласан уран зохиол:

  • Е.И. Юдина "хөгжим ба бүтээлч байдлын талаархи миний анхны сурах бичиг",
  • “Хөгжмийн найруулагчийн гарын авлага” No3 2015 он
  • "Дууны хөгжил" В.В.Емельянов

NOD "Merry Orchestra"-ийн тойм

Зорилтот:Хөгжмийн зэмсгийн талаархи санаа бодлыг өргөжүүлэх.

Газар нутгийг нэгтгэх:

Уран сайхны хувьд - гоо зүйн хөгжил

1. Хөгжим, урлагийн амтыг төлөвшүүлэх, бүтээлч илрэлийг өдөөх.

2. Хөгжмийн ой санамжийг хөгжүүлэх.

3. Хүүхдүүдэд хөгжмийн хэсгүүдийг эхнээс нь дуустал анхааралтай сонсохыг үргэлжлүүлэн заа.

4. Хүүхдүүдэд энэ болон бусад хөгжмийн зэмсгийн дууны гоо сайхныг сонсох, энэ хөгжмийн зэмсгийн нэр, дууг санаж байхыг заа.

Танин мэдэхүйн хөгжил

Хүүхдүүдтэй хамт "оркестр", найрал хөгжмийн төрөл, хөгжмийн зэмсгийн бүлгүүдийн тухай ойлголтыг бататгах.

Яриа хөгжүүлэх

Хүүхдийн алсын хараа, үгсийн санг өргөжүүлэх.

Нийгмийн болон харилцааны хөгжил

Хөгжмийн ой санамжийг хөгжүүлэх

Урьдчилсан ажил:

    Оркестрийн төрлүүдийн танилцуулга

    "Fashionista" дууг сурч, "Богино" бүжиг

    Намрын эхэн ба хожуу үеийн зургуудыг үзэж байна

    Шүлэг цээжлэх, унших

Тоног төхөөрөмж:

    дэлгэц, проектор, зөөврийн компьютер

    хөгжмийн төв

    Хөгжмийн зэмсгийн чимэглэл

Арга:

    Визуал - мультимедиа танилцуулга, хөгжмийн зэмсэг хийл.

    Практик - сонсох, дуулах, бүжиглэх

    Амаар - харилцан яриа, уран зохиолын үгсийг ашиглах.

Боловсролын үйл ажиллагааны логик

Хүүхдүүд хөгжмийн аясаар танхимд ордог. Ороорой том тойрог.

Хөгжмийн мэндчилгээ

Хөгжмийн найруулагч:Би хөгжилтэй До-ми-сол-ка, би маш сайхан, баяр баясгалантай байна. Чамайг ч бас уйдахгүй байгаасай гэж хүсч байна. Би та бүхэнтэй сэтгэл санаагаа хуваалцах болно. Үүнийг тойруулан дамжуулъя.

Тэр алган дээрээс нь үлээж, хажуугаар нь дамжуулдаг. зогсож байгаа хүүхэд, тэр цааш дамжуулдаг.

За, одоо бид бүгд баяр хөөртэй, хөгжилтэй, бие биен рүүгээ инээмсэглэх болно.

Залуус аа, та аялах дуртай юу? Би чамайг очихыг санал болгож байна гайхалтай аялал- хөгжмийн зэмсгийн хот руу. Чи үүнийг хүсч байна уу? Энэ хотод очиход амаргүй. Бид тийшээ үүлэн дээгүүр явна. Та санал нийлж байна уу? Өөрийгөө тав тухтай байлга.

Бид үүлэн дээр нисч байна

Бид үүлнээс дэлхийг хардаг.
Бид уулсыг харж байна Слайд 2.


Эдгээр нь зүгээр л гайхамшиг юм!
Ид шидийн ертөнц рүү, үзэсгэлэнтэй ертөнц рүү
IN хөгжмийн ертөнцорцгооё
Тэнд бид маш их зүйлийг сурах болно
Тэгээд бид үүнийг авчрах болно.
А.В.Глотова

Ингээд та бид хоёр хөгжмийн зэмсгийн хотод ирлээ.

Надад хэлээч, та ямар хөгжмийн зэмсэг мэддэг вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт

Хөгжмийн зэмсгийг ямар бүлэгт хуваадаг вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт

Залуус аа, оркестр гэж юу вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт

Тийм ээ, удирдаачаар ахлуулсан том хөгжимчид.

Та ямар төрлийн найрал хөгжим мэддэг вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт

Өнөөдөр би ямар хэрэгслүүд гол хэсгийг бүрдүүлдэгийг танд хэлэх болно симфони найрал хөгжим. Слайд 5.

Ямар бүлэг хэрэгслүүдийг харцгаая

симфони найрал хөгжмийн гишүүд юм. Слайд 6.

    Утастай - бөхийлгөсөн

    Гуулин салхи,

    Модон үлээвэр

Хөгжмийн зэмсгийн хотод найрал хөгжмийн талбай байдаг. Энэ бол чи бид хоёрын газар юм. Энд утаснуудын гэр бүл амьдардаг - нумтай хэрэгслүүд. Слайд 7.

Бид очиж тэдэнтэй уулзах болно.

Хүүхдүүд дэлгэцийн дэргэдэх сандал дээр сууна.

Утастай - нумын бүлэгонцгой
Би чамд нэг нууц хэлье:
Багажнууд зөв дуугарахгүй
Хэрэв ойролцоо нум байхгүй бол.

Залуус аа, хийлийг симфони найрал хөгжмийн хатан хаан гэдэг.

Залуус аа, та хийл хөгжимтэй танилцмаар байна уу?

Ингээд тэр симфони найрал хөгжмийн хатан хаан болжээ.

Хийл хөгжим харж байна (бодит)

Түүний хүзүүг хараарай - хүзүү, бие - дууны самбар гэх мэт нимгэн бэлхүүс. Хийл хөгжим 4 чавхдастай ба чавхдас бүр өөрийн гэсэн нэртэй байдаг.

Хийл хөгжим ерөөсөө хийл тоглож чадахгүй
Хийл хөгжим содон дуулж чаддаг
Хийлч хийлийг болгоомжтой авдаг
Хөнгөн, зөөлөн түүнийг мөрөн дээр нь тавив
Баруун гараараа тэр нумыг өргөдөг
Мөн энэ мөчид бүх зүйл хөлдөж байх шиг байна
Санаа алдаж, тэр нумаа утсан дээр буулгав:
Хийл хөгжим сонс: Чимээгүй! Чимээгүй!

Хийл хөгжим сонсох (аудио бичлэг)

Хийл хөгжим сайхан сонсогдож байгаа биз дээ, залуусаа? Жижиг хийл нь гайхалтай цэвэр ариун, хүчтэй дуу хоолойг агуулдаг. Тэр баярлаж, уйлж, уурлаж чадна. Симфони найрал хөгжимд хийл ямар их зай эзэлдэгийг хараарай.

Бид залуу хийлчид гэж төсөөлөөд хийл тоглохыг хичээцгээе.

Хүүхдүүд хийл тоглож дуурайдаг.

Сайн байна, чи сайн хийлээ.

Хийл хөгжимд нэг ах бий. Слайд 10.

Түүнийг Алт гэдэг. By гадаад төрхэнэ нь хийлтэй маш төстэй, гэхдээ бага зэрэг илүү том хэмжээтэйдуу нь хилэн, баян юм. Энэ нь хэрхэн сонсогдож байгааг сонсоцгооё.

Виолагийн дууг сонсож байна

Ж.С.Бах "Гэгээн Маттьюгийн хүсэл тэмүүлэл" (оршил, хэсэг)

Хийлийг хийлч, хийл хөгжимд хийлч тоглодог.

Симфони найрал хөгжимд виола энэ хэсгийг эзэлдэг. Слайд 11.

Утсан хөгжмийн гэр бүлд өөр хэн байдаг бол оо?

Тэр илүү хийлболон виола
Тэдэнтэй маш төстэй
Хатагтай виолончель
Мөн нумаар тоглодог.

Морин хуурыг хийл, хийл хөгжмийн эх гэж нэрлэж болно.

Энэ нь илүү том хэмжээтэй бөгөөд сууж байхдаа тоглодог. Слайд 13.

Тэрээр тоглож байхдаа зэмсэг тулгуурласан тусгай саваатай. Түүний хоолой намуухан, намуухан. Тэд морин хуурын талаар уйлдаг гэж ярьдаг. Энэ нь хэрхэн сонсогдож байгааг сонсоцгооё.

Морин хуурын дууг сонсож байна.

C. Saint-Saens "Хун"

Хөгжимчин - виолончельчин - хийл тоглодог.

Мөн симфони найрал хөгжимд тэд удирдаачийн баруун талд байдаг. Слайд 14.

Тэгээд энэ аав байна хөгжмийн гэр бүлтом сайхан контрбасс.

Энэ нь ямар том болохыг хараарай. Контрабассын дуу маш бага; контрбасс тоглуулагч үүнийг зогсож байхдаа тоглодог.

Одоо бид хөгжим сонсох болно, та нар хөгжмийн зохиолч хэнийг дүрсэлсэн бэ гэж бодож, хэлээрэй.

Контрабассын дууг сонсож байна

C. Saint-Saens "Заан"

Симфони найрал хөгжимд контрабас нь чавхдаст хөгжмийн зэмсгүүдийн хамгийн арын байрлалыг эзэлдэг. Слайд 16.

Ингээд утсан хөгжмийн гэр бүлтэй танилцсан.

Энэ гэр бүлд ямар хөгжмийн зэмсэг амьдардаг вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт

Дуу чимээтэй нэрхүн бүрт байдаг

Санах эсвэл уншихыг хичээ!

Хийл - охин, Слайд 17.

түүний дүү нь Виола. Слайд 18.

Ээж бол хийл хөгжимчин. Слайд 19.

Хамгийн том нь дөлгөөн зөгий шиг шуугих контрбасс юм. Слайд 20.

Сайн байна уу залуусаа, та бүх зүйлийг даван туулсан.

Хөгжмийн зэмсгийн хотод цэцэрлэгт хүрээлэн байдаг гэдгийг та мэднэ. Үүнийг "Улирал" гэж нэрлэдэг. Одоо би чамайг тийшээ явахыг санал болгож байна. Чи үүнийг хүсч байна уу? Тэгээд явцгаая.

Биеийн тамирын минут

Бид эхлээд зөв явна, 1 - 2 - 3
Тэгээд зүүн тийшээ явцгаая, 1 - 2 - 3
Тэгээд бид бүгд 1 - 2 - 3-д цугларах болно
Тэгээд бид бүгд өөр өөр замаар 1 - 2 - 3 явна
Тэгээд бид бүгд 1 - 2 - 3 сууна
Тэгээд бид хамтдаа 1 - 2 - 3 зогсох болно

Энд бид цэцэрлэгт хүрээлэнд байна. Сандал дээр суу. Энэ цэцэрлэгт хүрээлэн нь ид шидтэй, хөгжимтэй. Хараач, энд шувууны тэмдэглэл байна.

нисье, нүдээрээ харцгаая,

тэд хаашаа явсан юм

"BIRD" нүдэнд зориулсан гимнастик

Шувуу нисч,
Шувуу доош нисч,
Шувуу баруун тийш нисэв
Шувуу зүүн тийш нисэв
Тэгээд тэр алган дээр суув!
Шувуу нисч,
Шувуу доош нисч,
Шувуу баруун тийш нисэв
Шувуу зүүн тийш нисэв
Тэгээд тэр ниссэн!

Одоо цэцэрлэгт хүрээлэнд жилийн хэдэн цаг байна вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт

Тийм шүү, намар. Хоёр намар байдаг. Нэг нь баяр баясгалантай, тансаг чимэглэсэн, ургацаар баялаг, маш үзэсгэлэнтэй. Энэ ямар намар вэ? Тийм шүү, алт. Түүний тухай "Fashionista" дууг дуулъя

"Загвар өмсөгч" дуу Sl. болон хөгжим О.П.Григорьева "Хонх" No 43 х 7

Энэ бол алтан намар. Слайд 22.


Бидэн дээр дахин ирлээ
Ийм гоо үзэсгэлэн
Яагаад нүдээ салгаж болохгүй гэж
Сэтгүүлээс авсан юм шиг байна
Загвар өмсөгчид хаана зогсож байна вэ?
Би амтаараа сонгосон
Таны намрын хувцас

Загвар өмсөгч, загвар өмсөгч бидэн рүү яарах гэж яарч байна

Энд улаан саравчтай.

Эгнээ модтой зогсож байна. Слайд 24.


Гэхдээ улаан ороолттой
Мөөгтэй сууж байна. Слайд 25.


Улаан буудайн талбайн дунд слайд 26.


Алтан хувцастай
Бас хөөрхөн малгайтай
Бороонд алхах.

Загвар өмсөгч, загвар өмсөгч бидэн рүү яарах гэж яарч байна,
Бид түүний хувцсыг хараад баяртай байна

Сайн байна залуусаа. Хоёр дахь намар бол үл үзэгдэх, бага зэргийн бороо, өглөөний хяруу чимээгүйхэн уйлах гунигтай. Үүнийг ингэж нэрлэдэг: намрын сүүл. Одоо бид симфони найрал хөгжим ямар сонсогддогийг сонсох болно. Пётр Ильич Чайковскийн "Намрын дуу"-г сонсоно.

Надад хэлээч, алтан болон оройтсон намрын ялгаа юу вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт

Бидний сонссон хөгжмийн бүтээлийн нэр юу вэ?

Би чамайг гунигтай байна гэж бодож байна уу? Нартайг санаж байсан байх зуны өдрүүд, тийм үү? Битгий гуниглаарай, хараарай, энэ цэцэрлэгт хүрээлэн хүртэл бүжгийн талбайтай.

Явж бүжиглэцгээе.

"Богино өмд" бүжиг

А.В.Глотовагийн хөдөлгөөнийг хөгжүүлэх

Сайн байна! Танд дахиад байна сайхан сэтгэл. Слайд 29.

Бидний аялал дуусч байна. Бид цэцэрлэгтээ буцах цаг болжээ. Энд үүл ирлээ, хөгжмийн зэмсгийн хоттой баяртай гэж хэлээд замд гарцгаая. Өөрийгөө тав тухтай байлга. Слайд 30.

Бид ямар гэр бүлийн хэрэгсэлтэй танилцсан бэ?

Ямар оркестроос бүрддэг вэ? утсан хөгжмийн зэмсэг?

Энэ гэр бүлийн аль хэрэгсэл нь хамгийн том нь вэ?

Ингээд бид цэцэрлэгт ирлээ. Слайд 30.

Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож байна. Танд аялал таалагдсан уу?

Хэрэв та хөгжмийн зэмсгийн хотоор зочлох сонирхолтой байсан бол гурван талт түлхүүр авч, ямар нэг зүйлд дургүй эсвэл сонирхолгүй байвал түр завсарлаарай.

Баярлалаа, тантай хамт аялахдаа таатай байлаа.

Хөгжмийн салах ёс гүйцэтгэсэн. Слайд 31.

Хүүхдүүд хөгжимд заалнаас гарна.

Пантелеева Елена Анатольевна,

хөгжмийн найруулагч

MBOU "2-р дунд сургууль"

ХМАО-Югра, Югорск

Зорилтот

Хүүхдүүдийн дуу авианы төрлүүдийн талаархи мэдлэгийг бий болгох; хөгжмийн бичиг үсэг. Хөгжүүлэх хөгжмийн чадвардуулах, бүжиглэх, хөгжмийн зэмсэг тоглох зэргээр дамжуулан. Хөгжимд дурлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Хичээлийн явц.

Хөгжмийн найруулагч:

Залуус аа, өнөөдөр бид хичээлээ хөгжилтэй дасгалаар эхлүүлэх болно.

Залуус бид нөхөрсөг, хамтдаа

Бид байрандаа гүйдэг.

Хэрэв зүрх сэтгэлд амар амгалан байхгүй бол

Тэд хөлөө чанга дэвсэв!

Бас өөр!

Тэгээд одоо миний сайн хүмүүс

Гараа чанга алгада!

Тэгээд суу!

Хөгжмийн найруулагч:

Залуус аа, бид одоо юу хийж байсан бэ?

Хүүхдүүд.Тэд гишгэж, алга ташиж, чимээ шуугиан тарьсан.

Хөгжмийн найруулагч:

Та ийм дуу чимээг яаж дуудах вэ?

Хүүхдүүд.Дуу чимээ.

Хөгжмийн найруулагч:

Хэсэг хугацаанд чимээгүй байж, эргэн тойрныхоо дуу чимээг сонсоцгооё. Та энэ ертөнцийг чимээгүй гэж бодож байна уу, үгүй ​​юу? (хариулт). Бидний эргэн тойрон дахь ертөнц дуугарч байна. Бидний эргэн тойронд олон дуу чимээ байдаг.

Надад хэлээч, гудамжинд ямар чимээ сонсогдож байна вэ? Ямар байшингууд вэ? (хариулт)

Энэ нь зөв, энэ бүхэн чимээ шуугиан юм. Тоглоцгооё. Би чимээ шуугианд оньсого хийх болно, та таах болно.

Тоглоом "Дуу чимээг таах" (дэлгэцийн ард чимээ гарч байна)

Дуу чимээ бол хөгжмийн бус дуу чимээ, түүний дотор байгалийн дуу хоолой, та одоо юу сонсож байна вэ?

Та одоо юу сонсож байна вэ? ( металлофон тоглодог). Эдгээр нь бас дуу чимээ, гэхдээ ямар төрлийн? Дуу чимээ?

(хариулт) Хөгжмийн зэмсгээр эгшиглэх дуу авиаг хөгжим гэж нэрлэдэг. Хүний дуулах нь хөгжмийн дуу авианд мөн хамаарна. Дахин хэлье: ямар дуу чимээ байдаг вэ?

Хөгжмийн найруулагч: Одоо жаахан асуулт асууя.

Хоёулаа хоёр багт хуваагдан хөзөр авъя, би дуу авиаг нэрлэе, та нар хөгжмийн болон хөгжмийн бус гэж ангилна.

(хүү дуулах, хаалга шажигнах, дуу чимээ эмэгтэйчүүдийн найрал дуу, далайн чимээ, бөмбөгний чимээ, хийл тоглох, найрал хөгжмийн чимээ, машины чимээ, төгөлдөр хуур тоглох)

Хүнийг хараагүй ч ямар дуугаар таних вэ?

Хөгжмийн найруулагч:Залуус аа, би танд улс орноор аялахыг санал болгож байна Хөгжмийн дуу чимээ, гэхдээ эхлээд асуултанд хариулах хэрэгтэй.

Хөгжмийн зохиолч нь хэн бэ?

Хөгжимчин гэж хэн бэ?

Хөгжимчин хэнд зориулж уран бүтээлээ хийдэг вэ? (сонсогчид)

Таныг аялахад бэлэн байгааг би харж байна. Сайн байна!

Мөн ер бусын хөлөг онгоц биднийг хөгжмийн дууны нутаг руу аваачна.

"Агаарын хөлөг дээр" логоритмик найруулга (шүлэг, хөдөлгөөний зохиолч Э.Э. Соколов)

Ингээд бид “Дин-Динг” хэмээх хөгжмийн эгшгийн нутагт ирлээ. Энэ хотын оршин суугчдын нэр хэн бэ? Оньсого тааварлаарай.

Хөгжилтэй дэгээнүүд

Тэд захирагч дээр суудаг

Тэд захирагч дээр суудаг

Чамайг дуу дуул гэж байгаа юм уу? (тэмдэглэл)

Надад шидэт түлхүүр байгаа бөгөөд түүнгүйгээр та тэмдэглэл амьдардаг байшингийн хаалгыг онгойлгож чадахгүй. Энэ түлхүүрийн нэр юу вэ? ( гурвалсан түлхүүр эсвэл G clef)

Одоо бидний тэмдэглэлтэй танилцах цаг болжээ.

Хүүхдүүд тэмдэглэлийн талаар ярилцаж, тэдгээрийг ажилтан дээр байрлуулна

"C" тэмдэглэгээ

"Do" зам дагуу гэр рүүгээ гүйж,

"Do" хаалганд хүрэв

Энэ нь шатаар өгсөж байна.

"D" тэмдэглэл

Тэмдэглэл нүхэнд нуугдаж,

Эхний мөрний доор

"ми"-г тэмдэглэ

Шугамын эхнийх нь "ми"!

Хөгжимчид үүнийг мэддэг!

Одоо та ойлгож байна:

Надад өөр нот хөгжим байхгүй!

"F" тэмдэглэл

"Фа" - ойд шар шувуу хашгирч байна!

"давс"-ыг анхаарна уу

Хоёр дахь мөрөнд би байна,

"Давс" ​​гэсэн тэмдэглэл бол миний нэр.

"А" тэмдэглэл

"Ла" - бүх дэлхий дуулсан!

"B" тэмдэглэл

"B"-г анхаарна уу! Би хамгийн туранхай нь

Тиймээс би дээшээ авирав.

Би "ми" ба "сол"-оос дээгүүр амьдардаг

Гурав дахь мөр бол миний хаяг!

Таван мөрөнд

Хөгжилтэй, найрсаг

Тэмдэглэлүүд бүгд амьд байна.

До, ре, ми, фа, давс, ла, си - тэднийг ингэж нэрлэдэг!

Хүүхдүүд хэмжүүр дуулдаг

Одоо бүх тэмдэглэлүүд цугларсан,

Тиймээс бид удахгүй дуулах болно!

Шатны дагуу - гайхалтай.

Дээш доош алхах нь маш амархан

Тэмдэглэлүүдийг судлах шаардлагатай

Бидэнд дуу дуул!

"Дугуй бүжиг эхэлцгээе" дуу (Бямба. И.Каплунова, И.Новокольцев нарын "Өвлийн уран зөгнөл")

Хөгжмийн найруулагч:

Залуус аа, Notes маш хөгжилтэй, тэд гүйх, үсрэх, бүжиглэх дуртай, хэрхэн найзлахаа мэддэг.

Та хичнээн хөгжилтэй, найрсаг гэдгээ харуул.

"Хайлт" тоглоом (Бямба. "Өдөр бүр амралт" И.Каплунова, И.Новокольцев)

Одоо нот хөгжим таныг хөгжмийн зэмсэг зардаг хөгжмийн дэлгүүрт урьж байна. Энэ дэлгүүр нь ер бусын бөгөөд худалдан авалт хийхийн тулд хэмнэлийг зөв товших хэрэгтэй.

Тоглоом "Хөгжмийн лото"
"Ряба тахиа" үлгэр
хүүхдүүд Т.Е.Тютюнниковагийн үлгэрийг дуугаргадаг

Хөгжмийн найруулагч.

Ингээд та бид хоёр тэмдэглэл амьдардаг улсад очиж үзлээ. Тэмдэглэлүүд нь тэдэнд маш их хайртай төрөлх хот, тэдний амьдардаг, та аль хотод амьдардаг вэ? (хариулт). Та хотод хайртай юу?

Эх орны тухай дуу дуулъя, өө уугуул нутаг, чи хаана төрсөн бэ.

"Бид эх орон гэж юу гэж нэрлэдэг" дуу ("Хонх" сэтгүүл 2002 оны №25)

Хөгжмийн найруулагч: Залуус аа, бидний аялал дууслаа, цэцэрлэгтээ буцах цаг боллоо. Би чамд хөгжимд хайртай, түүнтэй нөхөрлөхийг хүсч байна. Хөгжим таны найз байг. Хөгжимд амжилт хүсье! Таны сэтгэлд бяцхан хонх дуугарч, дуу нь эргэн тойрныхоо хүмүүст дулаан, баяр баясгаланг өгдөг!

Хүүхдүүд хөгжимд танхимаас гарна.

Ашигласан уран зохиол.

Н.А. Морева " Хөгжмийн ангиудсургуулийн өмнөх насны зугаа цэнгэл"

"Катюшка, Андрюшка нарт зориулсан ном, хөгжим, тоглоом" сэтгүүл 2002 оны №3.

"Хөгжмийн палитр" сэтгүүл 2005 оны No4

"Хонх" сэтгүүл 2002 оны 25 дугаар

“Хэвлэгдсэн гэрчилгээ” Цуврал А дугаар 0000899, илгээсэн огноо 2013 оны 2-р сарын 21, хүлээн авсан тоо 62502658075633

Багш нарыг урьж байна сургуулийн өмнөх боловсролТюмень муж, Ямал-Ненецкийн автономит тойрог, Ханты-Мансийскийн автономит тойрог-Югра нар таны мэдээллийг нийтэлдэг. арга зүйн материал:
- Сурган хүмүүжүүлэх туршлага, анхны хөтөлбөрүүд, арга зүйн гарын авлага, хичээлд зориулсан танилцуулга, цахим тоглоом;
- Боловсролын үйл ажиллагаа, төсөл, мастер анги (видео бичлэгийг оруулаад), гэр бүл, багш нартай хийх ажлын хэлбэрийг биечлэн боловсруулсан тэмдэглэл, хувилбарууд.

Бидэнтэй хамт нийтлэх нь яагаад ашигтай вэ?

Хийсвэр

боловсролын цахим нөөцийг ашиглан хөгжмийн шууд боловсролын үйл ажиллагаа

"Хөгжимд зочлоход"

Зорилтот:

П.И.Чайковскийн "Хүүхдийн цомог"-ын хөгжмийн зохиолуудтай хүүхдүүдийг танилцуулах

Даалгаварууд:

    Боловсролын:

П.И.Чайковскийн бүтээлүүдтэй хүүхдүүдийг танилцуулах

Хүүхдүүдийн хөгжмийн туршлагыг баяжуулах

Жанрын тухай ойлголтыг бататгах. Чихний төрлүүдийг тодорхойлох чадвартай байх: марш, полька, вальс

Симфони найрал хөгжмийн зэмсгийн талаархи мэдлэгээ нэгтгэх.

    Боловсролын:

Хөгжмийн талаархи сэтгэл хөдлөл, дүрслэл, ассоциатив ойлголтыг хөгжүүлэх

Хүүхдийн хөгжмийн болон бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх

Хөгжмийн мэдрэхүйн ойлголтыг хөгжүүлэх: хөгжмийн зэмсгийн дууг ялгах

Хүүхдийн хөгжмийн зэмсэг тоглох хөгжим, хэмнэл, ур чадварыг бэхжүүлэх.

    Боловсролын:

Хайрыг нь төрүүл сонгодог хөгжим

Хөгжим сонсох соёлыг төлөвшүүлэх

Хөгжмийн амтыг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:мультимедиа проектор, дэлгэц, зөөврийн компьютер, стерео, электрон материал, "Зочлох хөгжим", аудио материал.

Атрибутууд:цэргүүдийн шакос, морь, ороолт, хэнгэрэг, марак, хонх, металлофон, гурвалжин, модон саваа.

Шууд боловсролын үйл ажиллагааны явц

П.И.Чайковскийн "Щелкунчик" балетын "Март" хөгжимд хүүхдүүд танхимд орж ирэв.

(Слайд 1)

Хөгжмийн найруулагч:Сайн уу залуусаа! Зураач хүн зураг зурдаг, зохиолч ном бичдэг, хэн хөгжим зохиодог гэдгийг та бүхэн мэдэх үү? Хүүхдүүдийн хариулт.

Зөв! Өнөөдөр бид Оросын агуу хөгжмийн зохиолч П.И.Чайковскийн бүтээлтэй танилцах болно.

(Слайд 2)

П.И.Чайковский 100 гаруй жилийн өмнө амьдарч байжээ. Тэрээр маш олон хөгжмийн бүтээл туурвисан тул өнөөг хүртэл дэлхий даяар түүнийг дурсаж, үнэлдэг.

П.И.Чайковский олон дуурь, балет, симфони зохиосон бөгөөд хүүхдүүдэд зориулсан олон хөгжим бичсэн.

Тэрээр бага насны дурсамжаасаа “Хүүхдийн цомог”, (слайд 3)

Хүүхэд байхдаа хийх дуртай бүхнээ дуу авианы тусламжтайгаар дүрсэлсэн байдаг.

Та хаана хөгжим сонсож болох вэ? Хүүхдүүдийн хариулт.

Өнөөдөр бид П.И.Чайковскийн хөгжмийг сонсохоор концертын танхимд очно.

Ямар концертын танхимууд байгааг хараарай. (Слайд 4)

Тэд гаднаасаа ийм л харагддаг. Энэ бол манай Краснодар филармонийн барилга.

Тэгээд дотор нь ийм байна. (Слайд 5)

Одоо концертын танхимд орж суудалдаа орцгооё.

П.И.Чайковскийн "Щелкунчик" балетын "Цэцгийн вальс" хөгжимд хүүхдүүд сандал дээр сууна.

Бид одоо хэн бэ? концертын танхим? Хүүхдүүдийн хариулт.

Сонсогчид! Хуучин өдрүүдэд тэд хамгийн нэр хүндтэй олон нийт гэж хэлдэг байсан! Энэ нь юу гэсэн үг вэ?

Тэд таны тухай "Хамгийн хүндэт үзэгчид" гэж хэлэхийн тулд суу.

Би энэ тоглолтын хөгжөөн дэмжигч, түүхч байх болно. Тэгээд - эхэлцгээе! (Слайд 3)

"Бом, бом, бом -

Цомог нээгдэнэ.

Энгийн биш, гэхдээ хөгжимтэй,

Одоо хөгжилтэй, одоо гунигтай,

Залуусдаа зориулж бичсэн

Олон жилийн өмнө."

"Амтат мөрөөдөл" шиг сонсогдож байна(слайд 6)

Надад хэлээч, ямар хөгжим байсан бэ? Тайван, тод, эелдэг, нам гүм.

Зүүд гэж юу вэ? Мөрөөдөл, дурсамж.

Өвлийн хүйтэн өдөр цонхоор харж байхдаа ямар нэгэн зүйлийн тухай мөрөөдөх ямар сайхан гээч.

П.И.Чайковский бага байхдаа хайртай эмээгийнхээ түүхийг сонсох, мөрөөдөх дуртай байсан бөгөөд мэдээжийн хэрэг тоглоомондоо дуртай байсан.

Хараач, тэд маш олон байна! (Слайд 7)

Хөгжимд дүрслэгдсэн тоглоомыг та өөрөө таньж мэдэх байх гэж бодож байна.

"Морин тоглоом" шиг сонсогдож байна

Энэ хөгжим юуны тухай вэ? Хүүхдүүдийн хариулт.

Энэ нь ямар сонсогдож байна вэ? Хурдан, хурдан, огцом, чанга.

Хөгжим ямар байдаг вэ?

Хөгжимд ямар тоглоом дүрслэгдсэн бэ? Хүүхдүүдийн хариулт. (Слайд 8)

Жүжгийг “Морьдын тоглоом” гэдэг.

Одоо "Хүүхдийн цомог"-ын дараагийн хэсгийг сонсож, П.И.Чайковскийн өөр ямар тоглоомыг хөгжимд дүрсэлсэн болохыг олж мэдье.

"Модон цэргүүдийн марш" шиг сонсогдож байна. (слайд 7)

Та олж мэдсэн үү? Хөгжимд хэн онцолсон бэ? Хүүхдүүдийн хариулт.

Хөгжим ямар байсан бэ? Чанга, хэмнэлтэй, тод, хөгжилтэй.

Төрөл төрлийг тааварлаарай. (Слайд 9)

Зөв! Энэ бол марш. (Слайд 10)

П.И.Чайковский энэ жүжгийг "Модон цэргүүдийн марш" гэж нэрлэсэн.

"Бид модон цэргүүд,

Бид баруун, зүүн тийш алхдаг.

Бид бол үлгэрийн хаалганы хамгаалагчид,

Бид тэднийг хамгаалдаг бүх жилийн турш.

Бид тодорхой алхаж байна, браво,

Бид саад бэрхшээлээс айдаггүй,

Бид хөгжим амьдардаг хотыг хамгаалдаг!"

Одоо би тоглохыг санал болгож байна. Зарим хөвгүүд яг л цэрэг шиг алхана (шакос өмсөх)хөвгүүдийн нөгөө хэсэг нь морь унадаг (сонсож байна морь). Хэний хөгжим эгшиглэж эхлэх бол тэр хүн даалгавраа биелүүлдэг.

Тоглоом "Цэргүүд ба морьтон"

суу.

Бид П.И.Чайковскийн "Хүүхдийн цомог"-оос үргэлжлүүлэн сонсдог.

"Вальс" шиг сонсогдож байна

Ямар төрлийн хөгжим вэ? Хөнгөн, хөнгөн, үзэсгэлэнтэй . (Слайд 9)

Ямар жанр вэ? Хүүхдүүдийн хариулт.

Энэ нь зөв - бүжгийн төрөл.

Ямар бүжгийн төрөл? Хүүхдүүд хариулдаг. (Слайд 11)

П.И.Чайковскийн хөгжимд бид зөвхөн мөрөөдөж, жагсч, тоглоом тоглохоос гадна бүжиглэж чадна. Охид оо ороолтоо шүүрч аваад вальс бүжиглэцгээе.

"Вальс" дуугарч, охид ороолттой бүжиглэнэ

суу.

Хөгжим хянагч:"Бом, бом, бом - бид цомгоо уншиж байна!"

Та бүхнийг “Хүүхдийн цомог”-оос дахин нэг бүтээл сонсохыг урьж байна.

"Полка" шиг сонсогдож байна(Слайд 12)

Хөгжмийн мөн чанар нь юу вэ? Хөнгөн, хөгжилтэй.

Ямар бүжгийн төрөл? Хүүхдүүдийн хариулт.

Энэ нь зөв - полка .

Та ямар хөгжмийн зэмсэг сонссон бэ? (Слайд 13)

- Энэ нь зөв - хийл. (Слайд 14)

Энэ нь симфони найрал хөгжмийн аль бүлэгт хамаарах вэ? Хариултууд.

(Слайд 15)

Энэ бүлэгт өөр ямар хөгжмийн зэмсэг багтдаг вэ? Хүүхдүүдийн хариулт.

Та өөр ямар симфони найрал хөгжмийн зэмсгүүдийг мэдэх вэ? (Слайд 16)

Одоо бид зөвхөн цохивор хөгжмийн найрал хөгжим тоглодог ижил полька сонсох болно.

Испани хэлээр "Хүүхдийн цомог"-ын "Полка" шиг сонсогдож байна. "Виват" чуулга

Хөгжим өөрчлөгдсөн үү?

Хөгжмийн дүр төрх нь хөгжилтэй, хөнгөн хэвээр байгаа боловч дүр төрх өөрчлөгдсөн.

Та ямар цохилтот хөгжмийн зэмсэг сонссон бэ? (Слайд 17)

Одоо би чамайг найрал хөгжимд тоглохыг санал болгож байна. Хөгжмийн зэмсэг аваад П.И.Чайковскийн "Полка"-г тоглоцгооё

Полка оркестрт тоглож байна

Эрхэм найзууд аа, хөгжимтэй бидний уулзалт өндөрлөж байна. Концертын танхимын хөшиг бууж байна (слайд 18),Анхаарал тавьсанд баярлалаа, эрхэм үзэгчид!

Залуус аа, өнөөдөр бид концертын танхимд зочилж, Оросын агуу хөгжмийн зохиолч П.И.Чайковскийн уран бүтээл, “Хүүхдийн цомог” түүвэр бүтээгдсэн түүх, энэ цомгийн зарим жүжгүүдтэй танилцлаа. Та хөгжим сонсох, бүжиглэх, найрал хөгжимд тоглох дуртай байсан гэж найдаж байна. Энэ тоглолтод оролцсон нь надад үнэхээр таалагдсан, харин та? Хүүхдүүдийн хариулт.

П.И.Чайковскийн "Щелкунчик" балетын "Вальс" хөгжимд хүүхдүүд гарч ирдэгтанхим

Ашигласан уран зохиолын жагсаалт ба хөгжмийн материал:

    I. Kaplunova, I. Novoskoltseva "Ладушки": Хөтөлбөр хөгжмийн боловсролхүүхдүүд сургуулийн өмнөх насны. – SPb./2010

    И.Каплунова, И.Новокольцева “Өдөр бүр амралт” 3CD ахлах бүлэг

    Н.А.Метлов "Хүүхдэд зориулсан хөгжим": Сурган хүмүүжүүлэгч, хөгжимчдөд зориулсан гарын авлага. Det-ийн дарга. цэцэрлэг / Comp. S. I. Chesheva, A. P. Nikolaicheva. - М.: Боловсрол, 1985.

    Т.Н.Девятова "Дуу бол ид шидтэн" / Материал боловсролын хөтөлбөрСургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн хөгжмийн боловсролын талаар.-М.: LINKA-PRESS, 2006.

    Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын сэдэвчилсэн өдрүүд, долоо хоногууд. Хөгжим. /Зохиогч-комп. Н.Б.Улашенко - Волгоград: ITD "Корифей"