Nodarbību konspekti vidējai grupai “Mana dzimtā pilsēta. NOD kopsavilkums “Mēs ļoti mīlam savu pilsētu”

Integrētās nodarbības kopsavilkums in vidējā grupa"Mana pilsēta"

Integrēta aktivitāte bērniem vecumā no 4-5 gadiem

Tēma: "Mana pilsēta"

Mērķis: Turpināt iepazīstināt bērnus ar mazā dzimtene.

Paplašināt bērnu priekšstatus par savu dzimto pilsētu;

Izraisīt bērnos apbrīnu par dzimtās pilsētas skaistumu;

Māciet bērniem zīmēt liela māja, nodod sienu taisnstūra formu, logu rindas.

Attīstīt spēju papildināt tēlu, balstoties uz apkārtējās dzīves iespaidiem.

Izkopt mīlestību pret savu dzimto pilsētu un lepnuma sajūtu par to, vēlmi to padarīt vēl skaistāku.

Vārdnīcas darbs: Oktjabrskas pilsēta, Ikas upe, ielu nosaukumi, ēku nosaukumi (slimnīca, bibliotēka, skola, bērnudārzs, veikals).

Materiāli: Foto stends “My Favourite City”, albumu lapas zīmēšanai, krāsaini zīmuļi.

Priekšdarbi: ekskursija pa bērnudārza teritoriju, dzejoļu lasīšana par pilsētu, fotoalbuma “Mūsu pilsētas daba” apskatīšana, sarunas par Oktjabrskas pilsētu, fotostenda “Mana pilsēta” apskate, aplikācija “Mājas pilsēta”.

Nodarbības gaita:

Pedagogs: Puiši, stāvēsim aplī. Parādiet plaukstas. Berzējiet tos kopā. kā tu jūties? (Silts). Tas ir laipno roku siltums un labās dvēseles. Mēs piedāvājam saviem draugiem savu siltumu, plaukstas un sakām:

Pienāk rīts

Saule lec.

Mēs ejam

Dosimies labā ceļojumā.

Paskatīsimies viens uz otru

Parunāsim par sevi:

“Kas ir mūsu labais puisis?

Kurš ir mūsu skaistākais? »

(Bērni pārmaiņus sauc viens otru mīļos vārdos).

Pedagogs: Es ļoti priecājos, ka jūs esat tik sirsnīgi, laipni, izveicīgi puiši. Ir interesanti runāt ar šādiem bērniem.

(Es vēršu bērnu uzmanību uz fotogrāfijām).

Uzmanīgi apskatiet fotogrāfijas un sakiet, ko tās parāda. (Bērnu atbildes).

Pedagogs: Puiši, kā sauc pilsētu, kurā mēs dzīvojam? (oktobris).

Kur atrodas mūsu pilsēta? (Ik upes krastos).

Pedagogs: Pasaulē ir daudz lielu un mazu pilsētu. Un mēs runāsim par savu pilsētu, par vismīļāko, par skaistāko. Vai es pareizi teicu, ka mūsu pilsēta ir visskaistākā? (bērnu atbildes)

Pedagogs: Pastāstiet, lūdzu, kas jums patīk mūsu pilsētā? (bērnu atbildes).

Pedagogs: Mūsu pilsētā ir daudz ielu. Un katrai ielai ir savs nosaukums. Pastāsti man, kurā ielā tu dzīvo? (bērnu atbildes)

Pedagogs: Puiši, jūs katru dienu staigājat pa pazīstamām ielām. Kādas ēkas var redzēt mūsu pilsētas ielās? (Veikals, pasts, aptieka, slimnīca, skola, bibliotēka, bērnudārzs).

Audzinātāja. Puiši, pastāstiet man, ko dara jūsu mātes? Kur viņi strādā? (bērnu stāsti)

Pedagogs: Kam rūp mūsu pilsētas skaistums? (Pieaugušie, cilvēki).

Kā viņiem tas rūp? (Pieaugušie stāda kokus, puķes, izved atkritumus.)

Secinājums. Pareizi. Pieaugušie cenšas padarīt mūsu pilsētu skaistu un mājīgu. Viņi vēlas, lai visi cilvēki dzīvotu jautru un interesantu dzīvi mūsu pilsētā. Tāpēc mums jārūpējas par pieaugušo rokām darināto, jāuztur tīrība un kārtība.

Pedagogs: Visi cilvēki mīl savu pilsētu, kurā viņi dzīvo. Viņi raksta dzejoļus un dziesmas par savu dzimto pilsētu. Mēs zinām arī dzejoļus par savu dzimto pilsētu. (Dzejoļu lasīšana par Oktjabrski)

Secinājums. Jūs daudz stāstījāt par mūsu pilsētu. Viņi pareizi teica, ka mums ir daudz ielu, māju, skaista daba. Mūsu pilsētā strādā daudz cilvēku, kuri vēlas, lai mūsu pilsēta kļūtu labāka, skaistāka un bagātāka.

Pedagogs: Tagad iesim pastaigāties pa mūsu pilsētu. Tas, kurš atrod mūsu pilsētas fotogrāfiju, parāda to visiem bērniem (uz galda ir izliktas Oktjabrska un citu pilsētu fotogrāfijas).

Fiziskie vingrinājumi.

Mēs ceļamies agri no rīta

Mēs redzam pilsētu aiz loga.

Viņš pamodās, viņš dzīvo.

Viņš mūs sauc ārā.

Pedagogs: Un tagad es iesaku katram uzzīmēt pats mājās. (Bērnu produktīvās aktivitātes).

Pedagogs: Paskaties, cik skaistas mājas tu esi uzzīmējis (uzcēlis). Izrādījās visa pilsēta. Bērni skatās uz darbu.

Pašvaldības budžets pirmsskola“Bērnudārzs Nr.2 “Beločka”, Nurlata, Tatarstānas Republika

Integrācija izglītības jomās: izziņa, komunikācija, mākslinieciskā jaunrade, fiziskā kultūra, veselība, drošība, socializācija.
Programmas saturs: Izglītojošs uzdevums: Iepazīstināt ar pilsētas simboliem, iemācīt bērniem atpazīt pēc ilustrācijām un prast runāt par savas pilsētas apskates vietām, noskaidrot bērnu zināšanas par savu dzimto pilsētu, savu dzimto zemi.
Attīstības uzdevums: attīstīt zinātkāri, audzināt mīlestību un interesi par dzimtās pilsētas vēsturi, raisīt bērnos apbrīnu par dzimtās zemes skaistumu.
Izglītības uzdevums: izkopt gādīgu un draudzīgu attieksmi pret savu dzimto pilsētu. Paplašināt bērnu redzesloku, vēlmi uzzināt par viņiem pēc iespējas vairāk jauna un interesanta.

Vārdu krājuma darbs: aktivizējiet vispārīgos vārdus runā: pilsētas atrakcijas, daudznacionāls, "starojošs zirgs". Spēja runāt “skaļi - klusi”, attīstīt balss spēku; paplašināt vārdu krājums: koka, stikla, akmens, ķieģeļu; ievadiet pasīvajā vārdnīcā pilsētas aprakstu: skaista, gaiša, mīļa.
Priekšdarbi: dzimtās pilsētas ilustrāciju apskate, gleznu un albumu reprodukcijas, ekskursijas pa pilsētu (uz parku, pa pilsētas ielām, uz laukumu, uz pastu, uz tipogrāfiju, uz pilsētas kultūras pili , uz pilsētas pieminekļiem, uz mākslas skolu, uz dzelzceļa staciju, uz liftu). Saruna ar katru bērnu par ielu, uz kuras viņš dzīvo. Bērni mācās no galvas dzejoļus tatāru un krievu valodā par savu dzimto pilsētu. Bērni zīmē attēlus par tēmu “Mana pilsēta”.
Demonstrācijas materiāls: ilustrācijas, pastkartes, rādītājs, fotogrāfijas, bumba. Bērnu zīmējumu izstāde par tēmu “Mana pilsēta”. Nurlatas pilsētas ģerbonis.
Aprīkojums: Magnetofons, dziesmu audio ieraksts tatāru valodā “Nurlat himns”, “Nurlatym, AY Nurlat” mūzika R. Miftahova, vārdi F. Muhametova.
Pasākuma gaita: visas nodarbības laikā klusi skan mūzika.
Pedagogs: Kurā pilsētā mēs dzīvojam? (Nurlat)
Tu stāvi uz kalna
Jūs priecājaties redzēt sauli un vēju
Kviešu kaklarotā
Mūsu mīļais Nurlats
Jūs augat, un mēs apbrīnojam,
Mēs lepojamies ar tevi, Nurlat,
Mēs dzīvojam un strādājam labi
Šeit visi ir draugs un brālis.
Vai tu seko līdzi laikam?
Tas nav vienkāršs, tas nav viegls ceļš
Slavināsim ar labu vārdu
Mums mazliet jāpaaug.
Pedagogs: Kas ir dzimtene? (Bērnu atbildes).
Pedagogs: Jā, bērni, dzimtene ir tā vieta, kur cilvēks ir dzimis, kur ir viņa mājas. Mēs visi mīlam savu dzimteni, un, ja, kļuvuši pieauguši, mēs to pametam, tad visu mūžu joprojām atceramies savu mazo dzimteni, atceramies tās skaistumu.
Ne velti sakāmvārdi saka: "Svešā pusē tu priecājies par savu mazo vārnu", "Svešā pusē pat pavasaris nav skaists."
Uzmini mīklu:
Mājas stāv divās rindās
- Desmit, divdesmit, simts pēc kārtas
- Un kvadrātveida acis
Viņi skatās viens uz otru. (iela)
Pedagogs: - Kas tie ir? (plats, garš, skaists, viegls)

IN liela pilsēta es dzīvoju
Es viņu ļoti mīlu.
Ielas ir platas
Visas mājas ir augstas.
Pedagogs: – Kādas ir mājas mūsu pilsētā?
(bērns lasa dzejoli)
Ir dažādi māju veidi:
Zaļa un sarkana
Augsts un zems
Tālu un tuvu.
Panelis, ķieģelis
– Šķiet, ka tās ir parastas.
Pirmsskolas, ārstniecības,
Tirdzniecība, izglītība,
Teātri un dzīvojamās telpas,

Tik skaisti

Noderīgi, brīnišķīgi, -

Mājas ir dažādas.

Pedagogs: Spēlēsim spēli: “Kas ir mājā?” (skolotājs dod bērniem bumbu aplī, un bērni, padodot to tālāk, nosauc viens otram: logi, sienas, griesti, grīda, durvis utt.)

Labi darīts!

Skolotājs rāda bērniem ģeometriskās formas: aplis, kvadrāts, trīsstūris, taisnstūris.

Spēle: "Kāda varētu būt šī forma?"

Trīsstūris - jumts.

Kvadrāts - grīda, griesti, logs, durvis, paklājs, balkons.

Aplis - logs, galds, skats, jumts.

Taisnstūris - durvis, logs, caurule.

Labi darīts!

Pedagogs: - Puiši, jūs teicāt, ka mūsu pilsētā mājas ir dažādas.

Kā mēs saucam māju no ķieģeļiem - ķieģeļu,

izgatavots no akmens - akmens, izgatavots no stikla - stikls,

izgatavots no koka - koka.

Labi darīts!

Kur parasti atrodas mājas? (pa ielu). Tieši tā, mūsu pilsētā ir daudz dažādu ielu un katrai ielai ir savs nosaukums. Vai tu zini, kurā ielā tu dzīvo? (Bērni: Školnaja, Čkalova, Sovetskaja, Gimatdinova utt.)

Pedagogs: - Labi darīts, katras ielas nosaukumam ir savs stāsts, par to parunāsim nedaudz vēlāk.

Netālu no mūsu pilsētas tek divas upes Kondurča un Čeremšaņa. Paskatieties uz šīm fotogrāfijām, cik tur ir skaisti. Šīs ir Nurlat iedzīvotāju iecienītākās vietas. Ir vieta, kur iemest makšķeri un baudīt makšķerēšanu. Karstajā vasarā atpūtieties kopā ar visu ģimeni.

Upe sadala krastu divās daļās: kreisajā un labajā.

Kas jādara, lai savienotu abas bankas? (uzbūvēt tiltu)

"Izgatavots no metāla - milzis,

Viņu aizveda labs darbs -

Es apgūlos pāri upei.

Pēc viņa teiktā, aizmirstot par brīnumu,

Cilvēki šķērso upi"

Spēle: "Bērni pa pāriem attēlo tiltus, pēc kuriem bērni sadodas rokās - tas izrādās draudzības tilts."

Pedagogs: – Mūsu pilsēta naktīs ir ļoti skaista. Ko viņi uzstāda ielās, lai naktī būtu gaišs? (laternas)

(bērni mūzikas pavadībā izliekas par laternām)

Kāds diennakts laiks patīk laternai? (nakts, vakars)

Kāds no tā labums? (izgaismo ielu, sagādā prieku)

Mūsu pilsētā ir skaistas strūklakas. (Foto raidījums)

Kam domātas strūklakas? (izrotāt, atsvaidzināt)

Šeit nav cipreses, bet tikai apses

Un koki stāv sakārtotā rindā

Sirdi aizkustina dzimtā daba

Viņu zaļais tērps ir patīkams.

Pedagogs: - Bērni, kādus mūsu pilsētas apskates objektus jūs zināt? (bērnu atbildes: Sporta pils; Centrālais laukums; Novadpētniecības muzejs; Dziedošā strūklaka; Slavas aleja utt.)

Mūsu pilsētas centrā atrodas piemineklis Nurly At, kas izgatavots no bronzas, tas tika uzstādīts Nurlatas pilsētā 2004. gadā. Šī simboliskā pieminekļa celtniecība, kuras nosaukums ir tulkots no tatāru valoda nozīmē “starojošs zirgs”, bija veltīts Pilsētas dienas atzīmēšanai. Šī pieminekļa autors ir slavenais Tatarstānas tēlnieks Kadims Jami. (rādīt fotoattēlu)

Pilsētā ir parks, Kultūras pils un daudzas dažādas iestādes, kur cilvēki atpūšas. Nurlatā parādās arvien vairāk jaunu māju, pilsēta kļūst skaistāka, cilvēki stāda kokus un puķes, kopj tos.

Mūsu pilsēta ir daudznacionāla, šeit dzīvo cilvēki dažādas tautības. Katrai tautai ir sava kultūra, sava valoda, savas pasakas, tautastērpi, bet visi cilvēki mīl savu pilsētu. Klausieties dzejoli par tautu draudzību (lasa bērns)

Mēs dzīvojam harmonijā kā ģimene

Un lai laime plosās manā dvēselē.

Mūsu priekam ziedi kā dārzs pavasarī,

Mūsu Nurlat, sirdij dārgā zeme!

Pedagogs: – Mūsu pilsēta ir slavena arī ar pirmo cukurfabriku Tatarstānā un vienu no lielākajām naftas atradnēm republikā.

Ak, dzimtene, neaizmirstības zeme!

Es mīlu tevi no visas sirds,

Tavs skaistums dārgais

Es to glabāšu savā dvēselē visu savu dzīvi.

Izmantotās literatūras saraksts
1. Č. ed. Lappo G.M. Krievijas pilsētas: enciklopēdija. M.: Lielā krievu enciklopēdija, 1994.
2. Krievijas pilsētu un reģionu tautas enciklopēdija “Mana pilsēta”. Nurlat.
3. Dzejoļu krājums par Nurlatu “Mūsu zeme”. 1989. gads
4. I. Sandlere. “Nurlat (1930 -2000)”, “Draudzība”, Nr.77, 2000, 15.jūl.
5. “Dzimtā zeme, mūžam mīļa” (uz novada izveidošanas 70. gadadienu). “Draudzība”, Nr.88, 2000, 11. augusts.
6. R. Gilmutdinovs “Nurlata – jaunbūvju pilsēta.” "Draudzība", Nr.89, 2000, 12. augusts.
7. I. Sandlere “Arhīvu lappušu lasīšana” (no Nurlatas novada vēstures). “Draudzība”, Nr.94, 2000, 25. augusts.

Nedēļas tēma: Mana pilsēta.

Veidlapa: viktorīna “Kas? Kur? Kad?"

Datums: 2012. gada marts.

Izglītības jomu integrācija:

Izziņa, komunikācija, socializācija, lasīšana daiļliteratūra, mākslinieciskā jaunrade.

Mērķis: Turpināt skolēnu elementāru priekšstatu veidošanu par savu mazo Dzimteni – Novokuibiševskas pilsētu.

Izglītojoši:

Sistematizējiet domu, ka katram cilvēkam mazā Dzimtene ir vieta, kur viņš ir dzimis un kur pavadījusi bērnību;
turpināt iepazīstināt ar Novokuibiševskas pilsētas apskates vietām;
turpināt nostiprināt zināšanas par saviem uzvārdiem un uzvārdiem;
pilnveidot spēju veidot dažāda izmēra un arhitektūras mājas, zīmējot no sagatavēm (arhitektūras ēku siluetiem); izvēlieties savas krāsas krāsas, lai izveidotu vispārēju kompozīciju.

Izglītojoši:

Attīstīt studentu radošās, kompozīcijas spējas un iztēli;
Attīstīt prasmes verbālā komunikācija, attīstīt spēju izteiksmīgi lasīt dzeju.

Izglītojoši:

Izkopt patriotiskas jūtas, mīlestību pret Tēvzemi;
Turpiniet veidot draudzīgas attiecības starp bērniem.

Materiāli un aprīkojums:

“Pasaku bumba” no diegiem, dators prezentāciju demonstrēšanai no sērijas “Mana pilsēta”, vatmana papīrs ar pilsētas ainavas attēlu, krāsas, otas zīmēšanai, salvetes, sagataves individuālajam darbam (arhitektūras ēku silueti) , audio ieraksts ar dziesmas “Blue Car” mūziku, augšā ar bultiņu; plakāti: “Labākus spēlētājus par mūsu ekspertiem neatradīsit!”, “Novokuibiševskai ir 60 gadi”; nozīmītes – emblēmas komandām: “Eksperti” un “Erudīti”; "rēbuss ar burtiem"; balvas; "Pilsētas Erudīta" emblēmas, maskas - krāsainas cepures spēlei, divas aploksnes, puzles ar Novokuibiševskas pilsētas ģerboņa attēliem, kartītes ar mīklām "Mystēriju viktorīna", mīkstais celtnieks spēlei "Būvnieki".

Priekšdarbi:

Sarunas: “Es un mana ģimene”, “Mana pilsēta”.
Aplūkojot ilustrācijas par Novokubiševskas pilsētu, Novokubiševskas pilsētas kartes, apskatot valsts simboli pilsētu (ģerboņi). Samaras reģions;
Lasīt un mācīties dzejoļus par pilsētu, klausīties un mācīties dziesmas par mūsu pilsētu ierakstos,
Bērnu zīmējumi par tēmu: “Mana pilsēta”
Atribūtu veidošana.
Individuālais darbs: Palīdzēt bērniem, kuriem ir grūtības izvēlēties sagataves (arhitektūras ēku silueti) un patstāvīgā radošā darba procesā.

Spēles gaita: uz magnētiskās tāfeles ir panelis, kas attēlo tukšu un blāvu pilsētas ielu, bērnu zīmējumi par iecienītāko pilsētu, plakāti. Skan mūzika, bērni ienāk un sveic viesus.

Pedagogs: - Puiši, es šodien atnācu pie jums nevis viens, bet ar mazu draugu.
- Mēģiniet uzminēt, kas tas ir -

Pastāsti man ātri
Kāda bumba ir izgatavota no mīkstiem pavedieniem?
Izskatās pēc bulciņas, ar garu asti...
(ķeļa)

(Grupā ieripo bumbiņa. Skolotājs to paņem rokās un pieliek pie auss...)

Pedagogs: - Balle vēlas sasveicināties un iepazīties ar katru no jums. Kā to izdarīt? (Bērni piedāvā savus apsveikuma variantus. Pēc skolotāja ieteikuma bērni nolemj nodot bumbu aplī, pasakot sveiciena vārdus un nosaucot savus vārdus, uzvārdus un uzvārdus).

Pedagogs: - Puiši. Šodien spēlēsim spēli “Kas? Kur? Kad?".

Lai to izdarītu, jums un man ir jāsadalās divās komandās. Un mūsu burvju bumba mums to palīdzēs. Viņš tev uzdos jautājumus, un tu atbildēsi. Tas, kurš atbildēs pareizi, sēdēs uz krēsla kādā no komandām.

Pedagogs:

Puiši, jūs visi tikko noteicāt savu uzvārdu, vārdu un uzvārdu.
- Kurš tev deva vārdu, uzvārdu un uzvārdu? (Vecāki)
– Kad vecāki tev deva vārdu, otro un uzvārdu? (Kad mēs piedzimām)

(Ar bumbiņas palīdzību, kuru skolotājs nodod no rokas rokā bērniem, bērni atbild uz jautājumu, apsēžas uz krēsliem un saņem dažādu krāsu spēles dalībnieku emblēmas)

Pedagogs:

Pareizi. Katra ģimene, katrs cilvēks svin savus ģimenes un personīgos svētkus.

Kurš no tiem ir vissvarīgākais? (dzimšanas diena)

Dzimšanas dienu var svinēt ne tikai cilvēks.

Pedagogs: - Kam vēl varētu būt dzimšanas diena? (Bērnu atbildes)

Pedagogs: - Grāmatām, rotaļlietām, mājām un pat visai pilsētai ir sava diena. Pilsētām, tāpat kā cilvēkiem, tiek doti “vārdi”, un pilsoņi svin savas dzimšanas dienas.

Mūsu pilsēta svin 60 gadu jubileju.

Pedagogs: - Puiši, sakiet man, kā sauc vietu, kur cilvēks ir dzimis un audzis? (Krievija, Dzimtene, mazā Dzimtene)

Ko nozīmē vārdi Dzimtene un mazā dzimtene? (Dzimtene ir valsts, kurā dzīvojam, un mazā Dzimtene ir vieta, kur cilvēks ir dzimis un audzis.)

Kas ir tava mazā dzimtene? (Novokuibiševskas pilsēta)

Kā sauc mūsu pilsētas iedzīvotājus? (Novokuibyshevites).

Kurā gadā sākās pilsētas celtniecība? (1947. gadā)

Nosauc cilvēku, kurš vadīja mūsu pilsētas celtniecību un kura vārdā ir nosaukta viena no mūsu pilsētas ielām? (Ivans Ignatjevičs Mironovs)
– Kādas ielas vēl jūs zināt mūsu pilsētā? (Sverdlova, Vorošilova, Pirogova utt.)

Katrai pilsētai ir savs ģerbonis. Kas ir attēlots Novokuibiševskas pilsētas ģerbonī? (trīs baltas lilijas uz zila fona)

Pedagogs:

Komandas “Eksperti” un “Erudīti” ir gatavas spēlei. Izvēlēsimies komandu kapteiņus ar skaitīšanas atskaņu:

Viens, divi trīs, četri, pieci
Mēs ejam spēlēt.
Pie mums atlidoja varene
Un viņa tev lika braukt. (Katras komandas bērni izvēlas komandas kapteiņus, izmantojot skaitīšanas atskaņu)

Pedagogs:

Skatītāji apkopos mūsu spēles rezultātus.

Dārgie spēlētāji, ļaujiet man jūs iepazīstināt ar jūsu pretinieku - šī ir maģiska bumba, kas jums uzdos jautājumus. (Katras komandas bērni griež virsotni)

Glomeruls:

Uzmanību, dārgie spēlētāji. Pirmās sacensības "Iesildīšanās".

Tagad spēlētājam no katras komandas skaļi un izteiksmīgi jāizlasa dzejolis par savu dzimto pilsētu.

Komanda "Eksperti".

1 bērns:

IN Krievu aizmugure, tālu no galvaspilsētām,
Ielas izpletās kā putnu spārni.
Strādnieku apmetne ieguvusi jaunu izskatu -
Un tā jauna pilsēta stāv uz Volgas.

2. bērns:

Mana mīļākā pilsēta! Zied un aug!
Es nevaru atrast nekur dārgāku par tevi!
Es tevi slavēju, mana Novokuibiševsk!
Un lai kur es būtu, tu esi man blakus!

Komanda "Erudīti".

1 bērns.

Ir maza, bet jauka pilsēta.
Pār Volgu, Krievijas upi.
Gadi iet, bet viņš joprojām ir jauns,
Mūsu Novokuibiševska ir dārga.

2. bērns.

Katrs iedzīvotājs mīl savu pilsētu,
Cilvēki ir labi, strādīgi.
Naftnieks, ķīmiķis un celtnieks
Viņi šeit dzīvo kā draudzīga ģimene.

Bumba: - Labi darīts! Abas komandas tika galā ar pirmajām sacensībām.

(Bērni griež augšpusi)

Bumba: - Sāksim spēli. Otrais konkurss "Atbildi uz jautājumu".

Jautājums "Ekspertu" komandai.

1. Kāpēc pilsētai ir šāds nosaukums - Novokuibiševska? (Tā kā mūsu pilsēta tika uzcelta Lipjagi ciema vietā, blakus Kuibiševas pilsētai (tagad Samara)

2. Pie kuras lielās Krievijas upes atrodas Novokuibiševskas pilsēta? (Novokuibiševska atrodas netālu no Volgas upes - lielās Krievijas upes)

Labi darīts! Šī ir pareizā atbilde.

Balle: - Trešais konkurss “Kurš ir uzmanīgs”. (Prezentācija par pilsētu, kuras pamatā ir spēle “Ceturtais ritenis”)

Bumba: — Jautājums “Ekspertu” komandai.

1. Kura iela nav Novokuibiševskā? Sverdlova ielas, Cvetočnaja ielas, Gorkija ielas, Dzeržinska ielas? (bērni izvēlas pareizo atbildi: Novokuibiševskā nav Cvetočnaja ielas)

Labi darīts! Šī ir pareizā atbilde.

Bumba: - Jautājums Erudītu komandai.

2. Kāda atrakcija nav N-kuibiševskas pilsētā? Parks "Dubki", laukums nosaukts pēc. Ļeņins, mūžīgā liesma, operas nams? (pilsētā nav operas nama)

Labi darīts! Šī ir pareizā atbilde. Abas komandas sniedza pareizas atbildes uz šiem jautājumiem.

4. Spēle “Mēs esam celtnieki” (Bērni pēc signāla būvē ēku no konstrukcijas komplekta)

Bumba: - Un tagad ir laiks ātri spēlēt. Tagad jūs un es strādāsim par celtniekiem. Katra komanda uzcels savu ēku, izmantojot konstrukciju komplektu.

Mērķis ir to izdarīt pēc iespējas ātrāk un uzticamāk. Tātad, ķersimies pie uzdevuma.

Labi paveikts, abas komandas izpildīja uzdevumu.

5. Prezentācijas rādīšana pēc spēles veida “Ceturtais ritenis”.

Bumba: — Jautājums “Ekspertu” komandai.

1. Kādas profesijas ir mūsu pilsētā - skolotājs, celtnieks, zemnieks, šoferis? (Mūsu pilsētā ir profesijas: skolotājs, celtnieks, autovadītājs)

Jautājums Erudītu komandai.

2. Uz kuras ielas atrodas mūsu bērnudārzs?

Vorošilova ielā, st. Stroiteley, st. Ave. Pobedy, st. Karbiševa. (Mūsu bērnudārzs atrodas Karbiševa ielā)

Labi darīts. Abas komandas tika galā ar šiem uzdevumiem.

6. Vispārējo attīstošo vingrinājumu komplekts “Profesija”

Tagad atpūtīsimies visi kopā un izpildīsim kustības atbilstoši tekstam.

Es, šoferis, mazgāju mašīnu, (stupšanas solis)
Viņš sēdās pie stūres un izlieka muguru.
Dzinējs dūko un riepas
Viņi čaukstēja ap mašīnu.
Sētnieks slauka pagalmu,
Sētnieks izved atkritumus. (noliecas uz priekšu ar vienlaicīgiem roku grūdieniem, imitējot slaucīšanu)
Mūsu apsargs dežurē
Drosmīgi skatās tumsā. (pagriezieties pa labi un pa kreisi, novietojot plaukstu pie acīm)
Un kurpnieka zābaki
Tā uzšūs kājas jebkuram. (rokas uz jostas, apsēdieties, piecelieties, pārmaiņus novietojot vienu kāju uz papēža)
Viņš piešūs pakavus pie zābakiem
Un - dejo bez apstājas.
Mūsu piloti ir piloti (ķermenis noliecas pa kreisi un pa labi, rokas taisnas uz sāniem)
Gatavojamies lidojumam.
Es esmu vingrotājs. Mana prasme
Priecē visus apkārtējos. ( dažādi veidi lec)
Vai jūs redzat, cik veikls viņš ir uz nelīdzenajiem stieņiem?
Es izpildu sarežģītu triku.
Paskatieties apkārt jautrāk: (mierīga ieelpošana caur degunu un ilga izelpošana)
Pediatrs ir bērnu draugs.

Labi darīts. Mēs labi atpūtāmies. Turpināsim spēli.

7. Nākamais konkurss “Izrunā vārdu” (uzmanībai)
(Komandām tiek dots uzdevums - pēc iespējas ātrāk salikt un atrisināt vārdu)

Norīkojums “Ekspertu” komandai.

RA – MA – SA
EVSK – PA – CHA
Agri – SALDI
TI – YAT – ​​TOL

Norīkojums Erudītu komandā.

GA – VOL
KA – MAR – SA
KA – EV – PA – CHA
KA – YAN – TAT

Labi darīts. Komandas izpildīja savus uzdevumus.

8. "Muzikālā pauze". (Bērni dzied dziesmu “Ziņkārīgais pilsonis” pie dziesmas “Blue Car” melodijas)

1. Ja kāda iemesla dēļ jums nav noskaņojuma,
Ja man atkal paliek skumji.
Es ņemu līdzi savus draugus un sauju saldumu,
Un es dodos pastaigā pa pilsētu.

Koris:
Pilsētā, pilsētā
Dzīve vienmēr rit pilnā sparā
Mūsu pilsētai nav laika garlaikoties.
Lieliski, lieliski
Un man vienalga melanholija
Es gribu zināt visu par pilsētu.

2. Kāpēc ielu sauca Ozernaja?
Un kāpēc Pobeda avēnijā?
Kāpēc no manis plūst kā upe,
Varbūt es varu saprast, kas ir kas?

3. Cik apgabalu mums ir?
Un cik skolas?
Un kāds muzejs šeit atvērts?
Es vēl neesmu atradis atbildes uz visu,
Bet es gribu tos ātri atrast.

Bumba: - Labi darīts. Jūs ļoti labi dziedājāt dziesmu par savu pilsētu.

9. “Noslēpumu viktorīna”.

Cienījamie spēlētāji, jums ir laimīgais sektors “Mistēriju viktorīna”.

Jums ir iespēja uzdot jautājumus - mīklas vienam otram. (No katras komandas iznāk bērns, paņem lapiņu ar jautājumu - mīklu un nolasa mīklu otrai komandai)

Tātad, uzdevums komandai “Eksperti”.

Noslēpumu viktorīna.

1. Uzminiet, puiši?
Jūs esat mīkla par pilsētu.
Sākšu lasīt dzeju
Būs jāturpina.
Vilcieni visur ir trokšņaini,
Un cilvēki iet uz visām pusēm.
No visām pusēm, no visiem galiem,
Kurš gaida, kad pienāks vilcieni?
Mēs aicinām viņu uz zāli,
Ko sauc...
(dzelzceļa stacija)

2. Tajā ir pārsteidzošas gleznas,
Gleznas ir retas un pārsteidzošas.
Bet viņi tos nedrīkstēs iegādāties.
Ne tāpēc, ka tie maksā daudz.
Galu galā šī ir manas valsts bagātība,
Šeit nav veikals, bet...
(muzejs)

3. Šeit varat izlaist burtu,
Nosūtiet telegrammu.
Zvanīt pa telefonu
Komandējumā mammai.
Šeit varat iegādāties aploksni
Steidzami nosūtīt paku.
Sasveicinieties ar visiem
Galu galā šī ēka ir...
(pasts)

4. Cilvēkiem baltā nav garlaicīgi
Nesēdi dīkā
Ārstēšanas kurss ir noteikts
Šie cilvēki ir baltā.
Ja kāds saslimst
Visi dodas ārstēties
Uz pilsētu, reģionu,
Bērnu...
(slimnīca)

5. Kas šī ir par brīnišķīgu māju?
Simts bērnu tajā mājā
Bērni ir ļoti laimīgi mājās.
Kas tas ir?...
(bērnudārzs)

6. Ja ledusskapis ir tukšs,
Ja tev nav ko ēst,
Nav maizes, nav kāpostu,
Nav ne sviesta, ne griķu.
Nāc šurp ātri
Un paņem grozu
Pērciet to, kas garšo labāk
Mūsu…
(veikals)

Labi darīts. Visas mīklas tika atrisinātas.

10. "Savāc attēlu."

Bumba: - Nākamais uzdevums “Kurš saliks ātrāk puzles” ar Novokubiševskas pilsētas simbolu. Katrai komandai aploksnē tiek dots uzdevums – savākt attēlu ar pilsētas simbolu un uzminēt, kas uz tā attēlots. (Datora ekrānā parādās “vesels” attēls ar pilsētas ģerboni, bērni to salīdzina ar savu attēlu).

Labi paveikts, abas komandas veiksmīgi izpildīja uzdevumu.

11. Mazkustīguma spēle “Iestādi puķes puķu dobē”.

Mērķis: Nostiprināt zināšanas par krāsām, spēju orientēties telpā, kustēties mūzikas pavadījumā un ievērot spēles noteikumus. (Bērni uzliek maskas - ziedu cepures, lielus sarkanus, zilus un dzelteni ziedi. Skan mūzika, staigā bērni, staigā puķes. Kad mūzika beidz spēlēt, bērni ieņem vietas “puķu dobē” atbilstoši krāsai.)

Balle: - Labi darīts, tu iestādīji skaistus ziedus savās puķu dobēs.

Rezumējot spēli “Kas? Kur? Kad?"

Bumba: - Puiši, jūs esat lieliski! Jūs šodien ļoti labi atbildējāt uz maniem jautājumiem. Es redzu, ka jūs zināt un mīlat savu pilsētu, kurā dzīvojat. Apsveicu abas komandas ar uzvaru un visiem spēlētājiem pasniedzu Urban Erudite nozīmītes (Bērni valkā Urban Erudite emblēmas).

12. Mākslinieciskā jaunrade bērniem.

Vispārējās kompozīcijas “Mana pilsēta” izveide.

Balle: – Pilsētai ir jubileja, dzimšanas diena – 60 gadi, un tādās dienās ir pieņemts dāvināt dāvanas. Es ieliku to savā burvju lāde tie ir ēku papīra silueti, ziedi, koki, otas, krāsas.

Un jums un man arī ir liela lapa papīrs, kurā attēlota pilnīgi tukša un blāva pilsētas iela. Un vissvarīgākais ir tas, ka katrs no jums mazais mākslinieks un sapņotājs.

Un tagad jūs izveidosit kolektīvu kompozīciju, izrotāsiet mūsu pilsētu ar ēkām, kokiem un ziediem. (Skan mūzika, bērni izpilda uzdevumu)

Pedagogs: - Mūsu dāvana ir gatava. Katrs no jums deva daļu savas mīlestības savai dzimtajai pilsētai. Kā mēs sauksim savu darbu?

Bērni izdomā vārdu un izliek kolāžu bērnudārza grupā.

Ščerbakova Irina Aleksandrovna,
bērnudārza “Karablik” bērnudārza audzinātāja
GBOU vidusskola Nr.19, Novokuibiševska, Samaras apgabals


Nodarbības kopsavilkums vidējā grupā par tēmu “Mana pilsēta”, ko vadīja skolotāja V. F. Agoškova.
Mērķis: turpināt iepazīstināt bērnus ar savu mazo dzimteni, tās apskates objektiem, ielām, dzīvojamām ēkām, sabiedriskās ēkas, viņu mērķis, profesijas un vecāku darba vieta. Paplašināt bērnu priekšstatus par savu dzimto pilsētu, nostiprināt bērnu zināšanas par savu adresi, bērnudārza adresi, bagātināt bērnu vārdu krājumu par šo tēmu.
. Radiet izpratni, ka cilvēki, kas uzcēla pilsētu, ļoti centās un labi paveica savu darbu.
Uzdevumi:
-Uzziniet, kā aplikēt lielu māju, nodot taisnstūra formu sienām, logu rindām. Attīstīt sakarīgu runu tēlaina domāšana un atmiņa. uzmanību, iztēli, radošumu, nostiprināt zināšanas par luksoforu nozīmi. Iemācīties veidot īpašības vārdus no lietvārdiem (māja no stikla - stikls...), saprast un lietot vispārinošus vārdus.
-Izkopt mīlestību pret savu dzimto pilsētu un lepnuma sajūtu par to, vēlmi to padarīt vēl skaistāku.
Metodes un tehnikas:
Vizuāli: rādīšana, skatīšanās, iestudēšana.
Verbāls: skaidrojums, jautājumi, pārbaude, saruna, salīdzinājums, mākslinieciskā izteiksme.
Praktiski: pasakas “Trīs sivēntiņi” fragmenta dramatizējums, D/I spēle “Mēs esam celtnieki”, D/I “Dažādas mājas”, fizisks vingrinājums “Autobuss”, “Pastaiga”
Individuālais darbs: dzejoļa “Mūsu pilsēta” iegaumēšana no galvas.
Materiāls: foto stends “My Favourite City”, kartons aplikācijai, mājas detaļas aplikācijai “Kurš brīnišķīga māja", līme, salvete, pilsētas bildes un fotogrāfijas, grupas vecāki, inventārs spēlei "Mēs esam celtnieki", māju maketi, ceļa krustojums, luksofors..
Priekšdarbi: ekskursija pa savām ielām, apskatot fotoalbumu “Manas mājas, mana ģimene”, tapšana dzimtas koks, sarunas par Valuiki pilsētu,
Nodarbības gaita:
-Skolotājs: Puiši, stāvēsim aplī. Un izstiepsim rokas pret sauli, kas mūs vienmēr silda, un paspiedīsim roku kaimiņam. Tas ir laipno roku un laipno dvēseļu siltums. Mēs piedāvājam saviem draugiem savu siltumu, plaukstas un sakām:
Pienāk rīts
Saule lec.
Mēs ejam
Dosimies labā ceļojumā.
Pedagogs: Es ļoti priecājos, ka esat labi draugi. Ir interesanti doties pārgājienos un spēlēties ar tādiem bērniem, bet šodien mēs kopā dodamies ceļojumā uz mūsu dzimto pilsētu: Puiši, kā sauc pilsētu, kurā mēs dzīvojam?
Kur atrodas mūsu pilsēta? (Valuy upes krastā) Pedagogs: Pasaulē ir daudz lielu un mazu pilsētu. Un mēs runāsim par savu pilsētu, par vismīļāko, par skaistāko. Vai es pareizi teicu, ka mūsu pilsēta ir visskaistākā? (bērnu atbildes)
Puiši, šodien mēs pateiksim mīklu, un jūs uzminiet, kur mēs dosimies ekskursijā.
Tagad uzminiet, kādu transportu jūs un es izmantosim. (Mīkla par autobusu)
Lūdzam visus tūlīt kāpt autobusā.
Apskatīsim savu pilsētu.
Kopā iekāpām autobusā
Un mēs skatījāmies ārā pa logu
Mūsu šoferis iespieda gāzi
Un autobuss sāka kursēt.
- Puiši, atkārtosim mūsu bērnudārza adresi (Parkhomenko ielā 26) Blakus mūsu bērnudārzam liela ēka Skola Nr.4, kurā mācās mūsu bērnudārza absolventi. Skatieties, puiši, tur stāv Dunno, nez kāpēc viņš izskatās ļoti bēdīgs. Noskaidrosim, kas ar viņu noticis.
- Kas noticis, draugs?
-Es pametu skolu un nezinu, kā tikt līdz mājai.
-Kādā adresē tu dzīvo? Mēs tevi pavedīsim.
-Nezinu.
Tas ir slikti. Mūsu bērni zina savu adresi (Bērni saka savas adreses). Varbūt pa ceļam atpazīsiet savas mājas.
Mūsu autobuss brauc ātri
Viņš mūs atveda uz rūpnīcu.
-Puiši, paskatieties uz šo milzīgo uzņēmumu, Prioskoljes rūpnīcu, mātes, kas šeit strādā, ir Slava Kašuba, Poļina Makuščenko, Karīna Pavļenko un Evelīna Rudofilova. Viņi ražo daudz gaļas izstrādājumu mūsu pilsētas iedzīvotājiem. Paskatieties, cik šīs rūpnīcas ēku jūs redzat, saskaitīsim. (Skatoties uz augu un vecāku fotogrāfijas)
Šoferis jau brauc, kur tālāk vest puišus?
Šoferis mūs tik ātri pabrauca un atveda uz citu rūpnīcu. Šo augu sauc par "Lobaz", paskatieties, cik tas ir liels. Šajā rūpnīcā strādā Kristīnas Pakhomovas un Pašas Podobedovas mātes. Šis augs ražo barību mūsu mīļajiem dzīvniekiem (skatiet augu un vecāku fotogrāfijas). Esam nedaudz noguruši un tagad atpūtīsimies.
Un tagad mēs braucam pa garām skaistām ielām ar saviem nosaukumiem un apstājamies pie lielas skaistas ēkas, un jūs uzzināsit, kāda ir šī ēka, no interesantas mīklas (mīkla par vilcienu).
Uz šīs platformas piebrauc vilcieni no dažādām pilsētām un atved šurp mūsu pilsētas viesus. dzelzceļš vecāki strādā: Sasha Dudkina, Albina Kiryanova. Netālu no stacijas atrodas skaists laukums viesiem, kas apmeklē mūsu pilsētu, uz kura var redzēt pieminekli militārajam komandierim Nikolajam Fedorovičam Vatutinam. Un netālu no pieminekļa krievu karavīram uz masu kaps lit mūžīgā liesma. Izkāpsim no autobusa un ejam pa šiem skaistas vietas mūsu pilsēta Un atkal šoferis mūs ātri aizved un atved uz jaunām, skaistām vietām.
Lūdzu, ņemiet vērā skaistas mājas un ēkas, kuras redzam pa autobusa logu. Tie ir izgatavoti no dažādi materiāli Viņi dažādi izmēri un formas, tie visi pasargā savus iedzīvotājus no aukstuma, lietus un vēja, un nelūgtiem viesiem.
Noskaidrosim, kā sauc mājas, kas celtas no ķieģeļiem (ķieģelis, koks, māls, stikls) Vai ir iespējams izgatavot mājas no papīra un salmiem? Kāpēc ne? Didaktiskā spēle "Dažādas mājas"
Fiziskās audzināšanas minūte.
Augšup un lejup rausta ar rokām, it kā mēs vicinātu karogus
Izstiepsim plecus
Rokas virzās viena pret otru
Rokas uz sāniem. Pasmaidi.
Noliecies pa labi, paklanies pa kreisi.
Skaistajos veikalos “Diamant”, “Zarya”, “Magnit” strādā mūsu bērnu mammas: Maša Lobenko, Albīna Kirjanova, Andrejs Koltjapins. Tie piedāvā noderīgas, kvalitatīvas, skaistas preces: apģērbu, apavus, pārtikas preces. Pircēji viņiem par to ir pateicīgi. Kuru veikalu jūs vēlētos apmeklēt? (rotaļlietu veikals) Mūsu pilsētā ir ļoti daudz šādu veikalu: “Begemotik”, “Knopka”, “Maijlilija” utt.
Nākamā pietura puiši, mūsu pilsētas centrs, kurā atpūšas, pavada visi iedzīvotāji brīvais laiks, svinēt svētkus. Blakus skvēram atrodas atpūtas parks, kas vasarā priecē viesus ar strūklakām, bērnu rotaļu un atpūtas laukumiem. Mēs ar tevi izkāpsim no autobusa un ejam pa rudens parka takām.
Fiziskās audzināšanas minūte:
Pastaigājamies pa pilsētu, vērojot dabu
Paskatījās uz sauli
Un stari mūs sildīja.
Putni sēž savās ligzdās,
Putni lido pāri debesīm
Un viņi lec pāri izciļņiem un neviens neraud.
. Puiši, pirms paspējām braukt prom no parka, mēs apstājāmies. Kāpēc? Pie kādas krāsas luksofora apstājās vadītājs un ko šajā laikā dara gājēji? Mūsu ekskursija tuvojas noslēgumam
. Tagad kopā ar jums pārcelsimies uz bērniem iekārojamāko vietu Divnogradas bērnu atpūtas un izklaides parku. Pasaule mūs satiek pasaku varoņi. Paskaties, pie mājas skumst divi sivēni, noskaidrosim, kāpēc viņi tik skumji?
Mūsu mājas iznīcināja ļaunais vilks, un tuvojas ziema. Mums nebūs laika būvēt jaunas mājas
-Palīdzēsim sivēniem uzbūvēt stipras mājas no ķieģeļiem un akmens. Neaizmirstiet, no kurām daļām tie sastāv. Lai to izdarītu, spēlēsim spēli “Mēs esam celtnieki” un uzcelsim māju no daļām, lai tā izrādītos spēcīga, uzticama (pamats - pamats, sienas - pamats, sienas, jumts - pamats, sienas, jumts, logi , durvis - pamati, sienas, jumts, logi, durvis, koki un puķes pie mājas).
Un tagad puiši būvēs mājas mūsu sivēniem, un tiem, kuriem nav savas mājas (veicot aplikāciju).
- Kāds tu esi lielisks puisis! Visiem izrādījās skaistas jaunas mājas. (puiši iedod mājas sivēniem un no mājām uztaisa jaunu ielu.
- Puiši, izdomāsim interesanti vārdi mūsu iela (Pasakaina, Meža, Laimīga, Mūsu)
– Sivēni pateicas par savām jaunajām mājām. . Un mēs atgriežamies savās mājās – bērnudārzā. Vai jums patika mūsu pilsēta? Puiši, atcerēsimies ekskursijā redzēto un lasīsim dzejoļus par mūsu pilsētu.
Pie mazas upes ir pilsēta,
Pasaulē nav mīļāka cilvēka.
Šeit katrs dzimtais stūrītis ir visur,
Mīļākais uz visas planētas.
Daudzus gadus tu dzīvo manā pilsētā,
Saule tev lec agri.
Belgoroda ir mūsu zeme,
Lai jūs vienmēr būtu tikpat stiprs kā iepriekš!
Valuiki, esi vienmēr skaista,
Liels, skaists, jauns, savādāks!

Nodarbības tēma: Sveiki! Tas esmu es un šī ir mana pilsēta

Programmas saturs: atgādiniet bērniem par uzvedības pamatnoteikumiem, saziņas ētiku un sveicieniem. Attīstīt komunikācijas prasmes attiecībās ar vienaudžiem un pieaugušajiem. Mudiniet bērnus būt draudzīgiem, sazinoties bērnudārzs un mājās savā runā izmantojiet "pieklājības vārdus". Noskaidrojiet pirmsskolas vecuma bērnu zināšanas par viņu dzimtās pilsētas nosaukumu un tās galvenajām apskates vietām. Iepazīstināt ar Voroņežas pilsētas kā sargu cietokšņa rašanās vēsturi Pētera I valdīšanas laikā. Veicināt uzvedības kultūru, mīlestību un lepnuma sajūtu par mazo Dzimteni.

Materiāls: Nezinu lelle, fotogrāfijas ar skatiem uz Voroņežu. Bērnu fotogrāfijas pie mājām, kurās viņi dzīvo. "Voroņežas sardzes cietokšņa" modelis.

Nodarbības gaita

Skolotāja informē bērnus, ka šodien pie viņiem ciemos ieradīsies kāds ļoti īpašs cilvēks. labs draugs. Viņš pagājušajā gadā ļoti bieži apciemoja bērnus. Bērni viņam daudz mācīja. Lai gan šis draugs uz daudziem jautājumiem atbildēja: "Es nezinu!"

– Vai esi uzminējis, kurš nāks pie mums ciemos? (tiek apspriestas bērnu atbildes)

Atskan pieklauvējumi pie durvīm, un istabā ienāk lelle Dunno. Dunno ļoti priecājas satikt bērnus, viņš pasmaida un saka sveiki (apzināti sajaucot bērnu vārdus). Skolotājs aizrāda Dunno un aicina bērnus iepazīstināt sevi ar Danno: nosauciet savu vārdu un dzīvesvietas adresi.

Diriģēts didaktiskā spēle"Kā tevi sauc un kur tu dzīvo?"

Bērni saka savu vārdu, uzvārdu un adresi. Atrodiet fotoattēlu

ar šīs ielas attēlu un izkārtots uz magnētiskas tāfeles. Ja iela atkārtojas, bērns to norāda.

Nezinu, mani sauc Oļegs Kuļešovs. Es dzīvoju Domostroiteley ielā, mājā 25, dzīvoklis 51.

Nezinu, mani sauc Maša Ivanova, es arī dzīvoju Domostroiteley ielā, ēka 17, dzīvoklis 2.

Nezinu, mani sauc Egors Tarasovs, es dzīvoju Marshak ielā, ēkā 5, dzīvoklī 40 utt.

Dunno ir pārsteigts, ka bērni tik labi zina savu adresi, vārdu un uzvārdu.

Visas šīs fotogrāfijas ir novietotas uz magnētiskas tāfeles. Skolotāja vēlreiz nosauc apskatāmās fotogrāfijas: Domostroiteley iela, Marshak iela, Pirogov iela, cirks, bērnu bibliotēka utt. Viņš apvelk visas šīs fotogrāfijas ar krāsainu marķieri un lūdz bērnus vienā vārdā nosaukt visu, ko viņi ievietojuši.

Kā to visu var nosaukt vienā vārdā: ielas, mājas, veikali, cirks utt.? Ko mēs publicējām ar jums, izmantojot fotogrāfijas? (pilsēta)

Kā sauc pilsētu, kurā dzīvojam? (Voroņeža)

Dunno apbrīno pilsētu un uzdod jautājumu: “Kura skaista pilsēta. Vai viņš vienmēr ir bijis šāds?

Skolotājs aicina bērnus un Dunno sēdēt uz krēsliem un uzzināt, kā parādījās Voroņežas pilsēta.

Skolotājs uz paklāja izklāj “Skatīšanās cietokšņa” modeli un pavada darbības ar stāstu:

Tas bija sen, kad mūsu zemē bija tādi blīvi, necaurejami meži kā šis (tiek izstādīts mežs).

Blīvājos mežos bija daudz putnu un dzīvnieku (izstādīti lācis, vilks, lapsa, vāvere, alnis, vārna, pūce, ezis, zaķis).

Vai jūs viņus atpazināt? (bērni nosauc putnus un dzīvniekus)

Blakus mežam tecēja liela dziļa upe. Šajā upē bija daudz zivju (izklāj upi). Piemērotākā vieta, kur apmesties.

Bet nez kāpēc nekur nav redzami cilvēki. Kāpēc jūs domājat? (tiek apspriestas bērnu atbildes)

Šajā apgabalā tiešām bija cilvēki, bet viņi devās tālu blīvos mežos, jo mūsu zemei ​​ļoti bieži uzbruka ienaidnieki. Un viņus sauca par tatāriem. Atnāks tatāri, iznīcinās mūsu zemes un atkal aizbēgs. Tolaik mūsu Krieviju valdīja cars Pēteris I. Cars par to uzzināja un uzrakstīja dekrētu:

“Lai apturētu tatāru baru nežēlību,

Glābiet Svēto Krieviju no ienaidniekiem

Karalis pavēlēja nocirst cietoksni kalnā

Un sauc to par Voroņežu"

Žigulins

Tātad dziļūdens upes krastā blakus blīvam mežam izauga cietoksnis (uzcelts žogs, sargtornis, vairākas mājas, lielgabali utt.). To ieskauj augsts robains žogs. Dažreiz to sauc par štokādi, kāpēc jūs domājat? (augsti mieti tika uzstādīti tuvu (vai bieži) viens otram). Viņi izraka dziļu grāvi gar sienām un piepildīja to ar ūdeni. Pie vārtiem uzbūvēja tiltiņu, kas ar ķēdēm tika piestiprināts pie žoga. Kāpēc jūs domājat? (lai grūtībās to varētu pacelt). Aiz augsta žoga viņi uzcēla augstu torni ar zvanu. Kāds vīrietis stāvēja tur dienu un nakti. Cik daudzi no jums uzminēja, ko viņš dara? (bērnu atbildes tiek apspriestas un noved pie tā, ka viņš vēroja ienaidniekus un laikus ziņoja par viņu tuvošanos). Citādi var teikt, ka viņš sargāja. Papildus sargtornim aiz žoga tika uzceltas mājas. Šajās mājās dzīvoja Strelci, šāvēji un sargi. Kā jūs domājat, ko viņi darīja? (tiek apspriestas bērnu atbildes). Kā var nosaukt cietoksni, kas visu laiku stāvēja patruļā, sardzē un aizstāvēja mūsu Dzimtenes nomali? (sargsuns vai sargsuns).

Kā cietokšņa aizstāvji atvairīja uzbrukumus, ja uzbruka ienaidnieks?

Tiek rīkota didaktiskā spēle: "Kā mēs aizstāvēsim savu cietoksni?"

(Bērni, kad skolotājs stāsta, izliek objektus uz maketa).

Ja sargs redz briesmas, viņš sāk zvanīt. Loka šāvēji un šāvēji ieņem vietu pie lielgabaliem un pie logiem cietoksnī. Apkakles ātri aizskrūvē vārtus un paceļ tiltu, lai neļautu ienaidniekam iekļūt cietoksnī.

Skolotāja aicina bērnus klausīties fragmentus no Viktora Budakova dzejoļa “Voroņežas cietoksnis”.

Un orda ieraudzīja stāvo cietoksni -

Sienas, vārti un torņi.

Un orda aplenca savus zirgus,

Neizrokot slāvu aramzemi.

Jā, viņi ir viltīgi, spēcīgi un lido,

Bet šis cietoksnis stāvajā nogāzē draud ar šķērsli -

Noskanēja zvans! Khans pamāja ar galvu:

"Voroņeža nav labs cietoksnis!"

Un putekļainā orda pagriezās atpakaļ,

Mežonīgā laukā viņi pazuda bez vēsts.

Šim cietoksnim, tāpat kā jebkuram citam, ir sava emblēma jeb citādi saukts par ģerboni. Ģerbonis var mums daudz pastāstīt. Apskatīsim mūsu cietokšņa ģerboni.

Kas uz tā ir attēlots? (lielgabals, krauklis sēž uz lielgabala)

Kāpēc uz ģerboņa ir lielgabals? (lai novērstu ienaidnieku uzbrukumus)

Kāpēc uz ģerboņa ir krauklis? (tiek apspriestas bērnu atbildes)

Kādā krāsā ir šis putns? (melns) Vai tumsā ir iespējams redzēt kraukli?

Krauklis ir putns, kas lido augstu un redz tālu.

Kādas šī putna īpašības noderēs mūsu cietokšņa aizstāvjiem? (modrība, novērošana, slepenība, ātrums)

Ko mums vēstīja mūsu cietokšņa ģerbonis? (tiek apspriestas bērnu atbildes)

Ir pagājuši daudzi gadi, un tagad mūsu pilsēta nemaz nav sardzes cietoksnis. Tāpēc mūsu pilsētas ģerbonis ir atšķirīgs.

Bērni ar skolotāju apskata mūsdienu Voroņežas pilsētas ģerboni.

Kas pietrūkst šim ģerbonim? (ieroči, vārna)

Kāpēc jūs domājat? (nav briesmas, cilvēki dzīvo mierīgi)

Kas ir attēlots uz jaunā ģerboņa? (kalns, krūze. Un no krūzes tek ūdens).

Ja zemi nepārtraukti laista ūdens, tad ko par šādu zemi var teikt? (tā ir auglīga, bagāta ar ūdeni utt.).

Bez ūdens uz planētas nav dzīvības. Ūdens ir laipnības, skaistuma un prieka avots ikvienam, kas dzīvo mūsu zemē. Ar katru gadu mūsu pilsēta kļūst arvien skaistāka, tā attīstās un mainās. Mainīsies arī mūsu pilsētas ģerbonis.

Nezino pateicas visiem, kas viņam palīdzēja uzzināt, kā Voroņežas pilsēta parādījās uz zemes. Atvadās no bērniem un apsola nākt ciemos vēlreiz.