Prezentācija par tēmu jūs un jūsu vārds. Onomastika. Tu un tavs vārds. Retākie vārdi

Ludmila Taranova
Nodarbības piezīmes iekšā sagatavošanas grupa"Tu un tavs vārds"

Pašvaldības budžeta pirmsskolas izglītības iestāde

apvienotais bērnudārzs Nr.3 Ļebedjanas pilsētā, Ļipeckas apgabalā

: "Tu un Tavs vārds» .

Audzinātāja:

Taranova L.V.

Nodarbības kopsavilkums sagatavošanas grupā par tēmu: "Tu un Tavs vārds» .

Mērķis: atvērts bērniem jauna pasaule- cilvēku vārdu un uzvārdu dzimšanas pasaule; bērniem skaidri jāsaprot, no kurienes nāk mūsu vārdi; izmantojot izklaidējošu materiālu no pazīstamām un nepazīstamām grāmatām, atklāt vārdu nozīmi, izskaidrot, kas ir ciltsraksti; izdaliet bērniem papīra kokus, uz kuriem viņi var pierakstīt savus koks: saknes - vecvecmāmiņas, vecmāmiņas, vectēvi, stumbrs - mātes, tēti, zari - bērni.

Aprīkojums: ciltskoks uz whatman papīra, radinieku fotogrāfijas, zīmējumi par ģimeni.

Nodarbības gaita:

Puiši, mūsējie klasē sauc par atklāšanu. Uzminiet paši, ko mēs atklāsim!

Ko valkā katrs cilvēks?

Visu garo un īso gadsimtu?

Viņš nes nastu uz šī ceļa

Nekur nesadalās

Un piedzimstot mazbērni

Viņi saņem slogu.

Bērni, par kādu nastu, jūsuprāt, mēs runājam?

Tieši tā, par uzvārdu.

Tajos tālajos, tālajos laikos, kad mēs ar tevi vēl nebijām pasaulē, mūsu Galaktikā parādījās brīnišķīga pasaku valsts. Un tajā valstī dzīvoja dažādi vārdi. Neviens neredzēja, kā viņi izskatās, bet viņi teica, ka tie ir caurspīdīgi, kā gaiss, un mirdzēja ar sudrabaini mirdzošām krāsainām gaismām. Līdz ar pirmajiem saules stariem vārdi pulcējās ziedu pļavā un sāka cits citam stāstīt savādāk pasakas. Un tad izcirtums bija piepildīts ar saldu mūzikas skaņu, kas bija vienkārši hipnotizējoša. Viņi arī mīlēja vārdus, kurus ceļot. Viņiem īpaši patika lidot uz mūsu planētu. Mirdzot ar daudzkrāsainām gaismām, viņi nolaidās zemē, kamēr cilvēki gulēja. Un tad visiem bija brīnišķīgi sapņi, jo viņi prata minēt vārdus interesanti stāsti. Un viņi zināja, ticiet man, daudzus no tiem. Cilvēkiem tik ļoti patika šīs maģiskās radības, ka viņi arī sāka izdomāt sev nosaukumus. Un izrādījās, ka sazināties vienam ar otru bija vēl vieglāk.

S. V. Mihalkova fabula ir veltīta uzvārdiem.

Tā to sauc "Smieklīgs uzvārds".

Kādi tikai vārdi? :

Pjaterkins, Dvoikins, Supovs,

Sļuntjajevs, Triapkins-Darmoeds,

Pupkovs un Perepupovs!

Dažādu personu uzvārdos,

Dažreiz mēs pazīstam viens otru,

Skan zivju un putnu vārdi,

Dzīvnieki un kukaiņi: Lisičkins,

Rakovs, Indjukovs, Seledkins, Miškins,

Telkins, Mokritsins, Volkovs,

Motilkovs, Bobrovs un Perepeļkins!

Bet varbūt kādam Komarovam ir lauvas raksturs,

Un zināms Barsovs vai Ļvova ir ods Umishko.

Gadās, ka Koršunovs baidās no cita Siničkina,

Un Čistunovs tiek uzskatīts par cūku,

Un Prostačkovs ir lapsa!

Un Rakovs, ja ne muļķis, ir nezinošs un stulbs,

Tas nepārvietojas atpakaļ kā vēzis

Un viss tiecas uz priekšu!

Plevkovs mainīja uzvārdu,

Sevi sauca par pērli

Bet būtībā viņš bija ēzelis

Viņš palika ēzelis!

A Gribojedovs, Pirogovs

Slavens uz visiem laikiem!

Un tātad secinājums, tā tas ir:

Viss nav par vārdu, bet gan par cilvēku!

Tēma mūsu klases"Tu un Tavs vārds» . Mums ir jānoskaidro, kas ir vārds un kāpēc mums tas ir vajadzīgs.

Spēle "Atšifrēt vārdu"

Uz jūsu galdiem ir kārtis ar apburtiem vārdiem. Izmantojot īpašus simbolus, atšifrējiet šos vārdus un uzrakstiet šo vārdu. (Bērni raksta savus vārdus).

Tas nozīmē, ka bez vārda ir grūti sazināties vienam ar otru un saprast, par ko viņi runā. Tavi vecāki tevi nosauca dažādi nosaukumi. Jūsu vārdi ir dzirdēti savādāk. Piemēram: Oļa - Olga.

Spēlēsim spēli, es saku jūsu vārda īso formu, un jūs sakāt savu pilnais vārds(skolotājs met bumbu bērnam, saucot saīsināto vārdu, bērns atdod bumbu, saucot pilna forma nosaukums).

Fiziskās audzināšanas minūte.

Paceliet mūsu ceļus uz augšu

Mēs ejam kā brieži. (ejot ar augstu gurnu pacēlumu, rokas sakrustotas virs galvas, pirksti izplesti).

Pajautājiet 2-3 bērniem.

Tagad parunāsim par nosaukumiem.

Kā jūs domājat, kāds bija vismīļākais vīriešu apģērbs Krievijā? (Ivans)

Ivans ir sens vārds.

Aleksandrs ir cilvēku aizsargs.

Dmitrijs - pieder Zemes dievietei.

Sergejs ir garš.

Jekaterina ir tīra.

Andrejs ir drosmīgs.

Irina - miers.

Gaļina ir mierīga un klusa.

Lūk, cik skaisti ir jūsu vārdi. Vārdi aug kopā ar mums. Šodien jūs esat mazs, un jūsu vārds ir mazs. Uzrunājot pieaugušo, mēs vienmēr pievienojam viņa patronimitāti viņa vārdam, tādējādi izrādot viņam cieņu. Kļūstot pilngadīgam, jūs uzrunās arī jūsu vārds. Krievu kultūrā patronīms tiek dots pēc tēva vārda.

Aļoša, kā sauc tavu tēti? (Gena). Tātad jūsu otrais vārds Gennadijevičs ir Aleksejs Gennadijevičs. Noskaidrosim kopā un nosaucam tavu otro vārdu pa vienam. (Bērni saka savus pirmos un vidējos vārdus).

Neatkarīgi no tā, ko nozīmē jūsu vārds, no kādas valodas tas nāk, vienmēr atcerieties sakāmvārds: (atveras zīme uz tāfeles)

Cilvēku veido nevis vārds, bet gan cilvēka vārds.

Kā jūs saprotat šo sakāmvārdu?

Patiešām, cilvēks iekšā lielākā mērā Viņa labie darbi un rīcība viņu iekrāso. Es ļoti vēlos, lai uz mūsu planētas būtu vairāk laipnības, smaidu un laimes. Un varbūt kāda cita vārds kļūs slavens ar jūsu labajiem darbiem un darbiem.

Apakšējā līnija:

Kāda ir mūsu tēma klases, Koļa?

Kas ir ciltsraksti, Yana?

Ko tas nozīmē Tavs vārds?

Paldies, atā.

Temats: Tu un Tavs vārds.Uzdevumi: 1. Izraisīt interesi par sava vārda rašanās vēsturi;2. Izraisīt emocionālu vēlmi meklēt darbu vārdu rašanās vēsturē.

Nodarbības gaita.

    Organizēts nodarbības sākums. Psiholoģiskais noskaņojums. Ziņo par nodarbības tēmu.
"Es ceru, ka jūs neplānojat zaudēt savu vārdu.""Protams, nē," Alise apmulsusi teica."Es nezinu, es nezinu," nomurmināja Komārs.– Padomājiet, cik ērti ir atgriezties mājās bez vārda. Piemēram, jūs esat aicināti stundā. Skolotāja saka: “Ej pie tāfeles...” - un tad viņa apklusīs, jo tev nebūs vārda un tu, protams, varēsi izlikties, ka vārds nav tu, bet tur kāds cits !"No tā nekas neiznāks," sacīja Alise, "un jums joprojām būs jāatbild man, nevis kādam citam." Ja skolotāja aizmirsīs manu vārdu, viņa teiks: "Hei, tu!", vai "Hei!", vai kaut ko citu.*Vai cilvēkiem ir vajadzīgi vārdi? Par ko? Centieties savā runā vismaz vienu dienu neizmantot draugu un paziņu vārdus. Tu redzēsi. Ka tas nav iespējams: vai nu viņi jūs vispār nesapratīs, vai arī jums būs jāapraksta cilvēki tik daudzos vārdos, ka jūs atteiksities no šīs idejas.Tēmas ziņojums . II Vārdu rašanās.
    Vecie krievu vārdi.
Vilks Tihomirs VeraBizons Dobrinja NadeždaBelka Svetlana Ļubova Nekras Vladimirs Nav laba Ludmila Krivs Vladislavs Pervuša Ļubomirs Vtoraks *Izlasiet nosaukumus pirmajā slejā. Šie ir daži no senajiem nosaukumiem. Kāpēc, jūsuprāt, vecāki savus bērnus sauc tik dīvainos vārdos? * Kā jūs domājat, no kurienes varēja rasties vārds Pervušs, Tretjaks? Vai varat uzminēt, kāpēc radās 2. ailē norādītās maiņas?
    Aizgūti vārdi.
Daudzi nosaukumi no citu tautu valodām ienāca krievu valodā. Šajā gadījumā nosakiet to vērtību, nezinot svešvaloda, neiespējami. Tādas slaveni vārdi, tāpat kā Igors, Oļegs, Olga, ko valkāja krievu prinči, nāca no ziemeļiem. Tie ir vārdi Ingvar, Helg, Helga pielāgoti krievu izrunai. Igors Ingvars Olga Helga Oļegs Helgs Daudzi nosaukumi mums radās no ebreju, grieķu un latīņu valodas. Šiem nosaukumiem ir arī sava nozīme.Aleksandrs - (grieķu val.) - cilvēku aizsargsAntons - (grieķu val.) - pretinieksAndrejs - (grieķu valoda) - drosmīgsSergejs - (grieķiski) - garš, spēcīgsIrina - (grieķu valoda) - miers un klusumsMarija - (sengrieķu) mīļotā
Akmaral - balts brūnsAigul - mēness zieds Virve - spārns Auez - balss, skaņa Asels - medus Arman - sapnis Alim - zinātnieks
* Vai jūs zināt, ko nozīmē jūsu vārdi?Valodniecībā ir īpaša sadaļa, kas nodarbojas ar personvārdu izpēti - onomastika. III Vārdu rakstība. Tā kā personas vārds ir paredzēts, lai viņu atšķirtu no citiem cilvēkiem, lai uzsvērtu viņa individualitāti, in rakstīšanaĪstos vārdus raksta ar lielo burtu.Valodu spēles * Uzminiet mīklas

Kurus vārdus dzejolī izrunā vienādi, bet raksta atšķirīgi? Kāpēc?Godīgu cilvēku redzeslokā Luda baidās iet no kalna lejā. Un Saša un Sanija Ramanas pašas nobrauc no kalna. * Veidojiet teikumus ar vārdu pāriem: Roze-roze, Romiešu romāns, Auskars-auskars.* Tagad es lasīšu fragmentus no pasakām, un jūs nosaucat tajos minēto varoņu vārdus.
Meitene sēdēja tulpju kausā uz zaļas lapas. Viņa bija maza – maza, tikai vienu collu. Tā viņi viņu sauca (Īkstīte)
Meitene, balta kā sniegs un apaļa kā bumba, saka vecajiem ļaudīm: “Es esmu saritinājusies no pavasara sniega, pavasara saules sasildīta un sagrauta. Mani sauc…. Sniega meitene" Kā sauc labo ārstu, kurš ārstēja dzīvniekus, putnus un kukaiņus? Aibolit
* Klausieties Čukovska dzejoli un pastāstiet man, cik meitenes ir pieminētas? Natālija, Natočka,Nataša, Nataļenka,Natuļenka, Natusenka.
Jekaterina, Katenka,Katjuša, Katerina, Kasenka.
Mīlestība, Ļubonka,Ļubanja, Ļubaša, Ļubuška, Ļubočka,
Maryuška, Marusenka,Mašenka un ManečkaSkriesim uz veikaluUn nopirkām piparkūkas.
*Cik vārdu ir minēti?
IV Nodarbības kopsavilkums *Ko jaunu tu šodien uzzināji stundā? *Kas ir vārds?
Vārds- raksturīgs vārds, personas apzīmējums, kas viņam piešķirts dzimšanas brīdī.
Starp dzīviem cilvēkiem vispār nav neviena vārda:
katra dzimšanas minūtē -gan zems, gan cēls -jūsu vārds no jūsu vecākiemsaņem kā saldu dāvanu.(Homērs)
Kādreiz jūs visi kļūsiet par vecākiem un jums būs jāizvēlas bērnam vārds. Apstrādājiet to uzmanīgi, lai tas neizrādītos kā S. Maršakam

Mamma gribēja draudzēties

Manai blondajai meitai,

Tāpēc es izdomāju to piezvanīt

Meita pēc diktatūras.

Lai gan ģimene viņai piezvanīja

Saīsināti Dita

Bija uz maniem vecākiem

Meitene ir dusmīga.

Tēvs meklēja citu

Vārds ir gudrāks

Un viņš beidzot piezvanīja

Meita tava ideja

Vārdi bija mamma un māsa

Meitenes ideja

Un puiši no pagalma sāka

Sauc mani par Turciju

Lai tēvs un māte saprot

Kas ar šo segvārdu?

Visam būs jāilgst mūžīgi

Bērniem neatdalāms.

(Vēlējums bērniem)

Jūs visi esat skaisti, skanīgi nosaukumi. Es vēlos, lai jūsu liktenis būtu laimīgs ar šādiem vārdiem.

Pedagoģiskā darbnīca

Petričenko N.V., 10.ģimnāzijas skolotājs

"Tu un tavs vārds"
Nodarbība-radošais projekts 4.klasē

Nodarbības mērķis:

  • absolventu apmācība pamatskola projektēt un veikt pētījumus vidējā līmeņa vadībā;
  • skolēnu radošo spēju attīstība.
  • spēja strādāt ar uzziņu grāmatas

Uzdevumi:

  • nostiprināt krievu valodas stundās iegūtās zināšanas, literārā lasīšana un apkārtējā pasaule;
  • iepazīstināt skolēnus ar organizāciju projekta aktivitātes:
  • izveidot uzziņu grāmatu kā projekta aktivitātes produktu (visi klases skolēni ar skolotāja un ģimenes locekļu palīdzību).

Aprīkojums:

  • prezentācijas datora versija;
  • videofilma;
  • uzziņu grāmata “Tu un tavs vārds”;
  • grāmatu izstāde

Nodarbību laikā - prezentācijas:

slaids - Nodarbības prezentācija "Tu un tavs vārds"

slidkalniņš - Ceļojums pagātnē

1 vadošais - Mūsu krievu valodas mācību grāmatā ir sadaļa “Ceļojums uz pagātni”. Tajā akadēmiskais gads tā runā par cilvēku vārdu izcelsmi un nozīmi.

2 vadošais - Mācību grāmata tikai dod īsa nozīme vārds, un pat tad divpadsmit vārdi, un mēs esam 28! Un mēs nolēmām uzzināt par saviem vārdiem, bet ne tikai to īso nozīmi.

1 vadošais – Esam sastādījuši darba plānu.

3 slaids - Darba plāns

  1. Uzziniet, ko nosaukums nozīmē, no kādas valodas tas nonāca krievu valodā.
  2. Uzziniet no saviem vecākiem, kāpēc viņi izvēlējās šo vārdu, kas viņus vadīja.
  3. Izveidojiet ciltskoku no savas dzimtas vārdiem.
  4. Apkopojiet informāciju par cilvēkiem, kuriem ir tādi paši vārdi vai vārdi.

1 vadošais - Un, kad Ņinai Vasiļjevnai tika dots viņas topošās 1. klases saraksts, mēs redzējām, ka nākamgad 1. klasē “B” mācīsies sešas meitenes ar vārdu Daria, mums radās jautājums: varbūt ir vārdu mode? Mēs nolēmām rast atbildi uz šo jautājumu.

2 vadošais - Ņina Vasiļjevna lūdza visiem klases skolēniem atbildēt uz jautājumiem. Daži puiši darbu sāka bez entuziasma, taču laika gaitā viņiem tas radās interese.

1 vadošais – Pirmais, ko izdarījām, bija mūsu ģimnāzijas bibliotēka.

1. video kadrs (uz N.V. uzņemto materiālu fona) Lasītavā mums iedeva grāmatas par mūsu tēmu (grāmatu ekspozīcija), taču izrādījās, ka visiem nepietika, tāpēc mums bija tikai ļoti vispārīgs ievads ar grāmatām. Puiši mēģināja atrast viņu vārdus, taču ne visi tur bija. Bija 15.04.

2 - video kadrs . Nākamajā dienā, kas bija svētdiena, puiši devās uz citām bibliotēkām, paņēma grāmatas un pulcējās grupās pie puišu mājām. Kopā strādāt ir jautrāk un interesantāk...

4 slaids - Katalogs “Tu un tavs vārds”

2 vadītājs - Un mūsu darba rezultāts bija vārdu katalogs, kuru izveidojām kopā ar Ņinu Vasiļjevnu un mūsu vecākiem. Šodien mēs to jums piedāvājam.

5. slaids

1 vadītājs - Saskaņā ar V. I. Dāla vārdnīcu vārds ir "vārds, apzīmējums, vārds, ko sauc, nozīmē personu".

Mēs esam pieraduši visus saukt vārdā un uzvārdos. Taču personas vārds nav radies nejauši. Pagāja gadi, līdz senie cilvēki izdomāja, kā vienu cilvēku atšķirt no pūļa, uzrunājot viņu vārdā.

6. slaids

2 vadītājs - 988. gadā Krievija pieņēma kristīgo reliģiju. Šī reliģija tika aizgūta no Bizantijas. Līdz ar to Krievijā nonāca daudzi bizantiešu vārdi, kas savukārt cēlušies no sengrieķu un romiešu vārdiem.

7. slaids - Uznirst vārdi

Vārdu grozīšana (skolotājs vada).

Vecie slāvu vārdi: Svetlana ir gaiša un tīra.

Latīņu nosaukumi:

Albīna ir balta.
Valērijs ir stiprs un vesels.
Valērija ir veselīga, dzīvespriecīga, spēcīga.
Sergejs ir skaidrs, ļoti cienīts.
Jūlija - pūkaina, jūlijs.

Ebreju vārdi:

Anna - gracioza, skaista, gracioza.
Marijai ir skumji.
Yana ir Dieva žēlastība.

Grieķu vārdi:

Alena ir gaiša un starojoša.
Andželīna ir eņģelis.
Anastasija - augšāmcēlēja,
Andrejs ir drosmīgs.
Artems ir vesels.
Jurijs ir zemnieks.
Deniss - piederīgs Dionīsam. (Senajiem grieķiem tas ir dievs vitalitāte)
Daria ir spēcīga, uzvar.
Diāna ir dievīga.
Katrīna ir tīra, nevainojama.
Irina - miers, klusums.
Ņikita ir uzvarētājs.
Pēteris ir akmens, klints.
Sofija - gudrība.
Aleksejs ir aizsargs.

Skolotājs: Gatavojoties šai nodarbībai, dažiem pat izdevās atrast dziesmas un dzejoļus ar savu vārdu. Un tie apstiprina jūsu vārdu nozīmi. Vārds Aleksejs cēlies no grieķu vārda “aizsargs”. Klausieties dziesmu "Alyosha".

Skan dziesma.

Skolotājs -

Tie ir skanīgie panti, par kuriem viņš savulaik stāstīja cilvēku vārdi lielais vecais Homērs. Nu ko? Ir pagājuši tūkstošiem gadu, bet viņa teiktais joprojām ir patiess.

8. slaids

1 vadītājs– No pirmajām dienām Agra bērnība Nav neviena vārda, ko cilvēks dzird tik bieži kā savu vārdu. Vispirms to lieto deminutīvā, pēc tam pilnā formā, tad tam sāk pievienot otro vārdu.

9. slaids — (tukšs)

Dzejolis.

2 vadītājs - IEKŠĀ Pareizticīgo tradīcija vārds tika izvēlēts pēc kalendāra: bērns tika nosaukts tā svētā vārdā, kura piemiņas diena sakrita ar mazuļa dzimšanas dienu vai bija tai vistuvāk. Tādējādi svētais kļuva par neredzamu cilvēka aizsargu.

Skolotājs– Mūsu klasē tikai Andželīnai un Valērijai tika doti vārdi pēc baznīcas kalendāra.

Kristība tika uzskatīta par garīgu dzimšanu, kas ir daudz svarīgāka nekā fiziska. Tāpēc bija pieņemts svinēt nevis dzimšanas, bet vārda dienu. Un tagad daži svin vārda dienas, bet arī dzimšanas dienas. Direktorijā ir dzimšanas dienas kalendāra programma.

Mūsdienās bērna vārds ne vienmēr tiek dots pēc kalendāra. Dažreiz bērns tiek nosaukts atbilstoši ģimenes tradīcija, bieži piemiņai vai godam mīļais cilvēks. Gadās, ka mazulis tiek nosaukts mīļotā vārdā literārais varonis vai kāds slavens, cienīts cilvēks. Vecāki vēlas, lai tas atbilstoši tās nozīmei jau iepriekš apveltītu bērnu ar pozitīvām īpašībām.

Kas vadīja jūsu vecākus, izvēloties vārdu?

1 vadītājs- 7 no mums ieguva vārdus, jo mūsu vecākiem patika to skanējums.

Diāna, kā tu izvēlējies savu vārdu?
Kā ar tevi, Andrej?
Kā ar Jūliju Gerasimovu?
Albīna, kā tev iet?
Kā ar Irinu?
Jūlija Ditjateva, kā tev iet?
Un tu, Jekaterina?
Un tu, Ņikita Maļcevs? Tātad, vai tas nozīmē, ka joprojām pastāv vārdu mode?

10. slaids -Mode

Studenta stāsts par modi nosaukumos.

2 vadītājs – Bet lielākā daļa mūsu klases bērnu saņēma vārdus par piemiņu vai par godu kādam mīļam cilvēkam, vai pēc ģimenes tradīcijām.
Sergej, kura vārdā tevi nosauca?
Sofija, un jums ir 9
Tu, Yana?
Un tu, Anastasija?

3. video kadrs

Skolotājs Es ieteicu jums izveidot ciltskoku no jūsu dzimtas vārdiem. Jūs paveicāt lielisku darbu ar saviem vecākiem. Šeit ir visi jūsu brīnumkoki. Tikai viena lieta neiederējās - Peter Circled tālāk. Lūdzu, pastāstiet mums, kā jūs pie tā strādājāt.

11. slaids -(ģimenes koks)

Kružilšas Pētera stāsts.

Skolotājs Puiši, tādi paši vārdi kā jums bija vai ir slaveni cilvēki. Lūdzu, pastāstiet mums par tiem.

12-16 slaidi -(portreti)

Studentu stāsti.

  • vadošais- Plaši tiek uzskatīts, ka vārds ietekmē cilvēka likteni un raksturu. Protams, ja šī ietekme būtu pilnīga un izšķiroša, tad visi Ņikita, Jūlija, Petits dzīvotu tieši tāpat. Tikai šī ietekme ir atšķirīga. Nav divu vienādu cilvēku, nav divu vienādu likteņu.
  • vadošais Un mūsu klasē ir divas Jūlijas. Varbūt piekritīsiet mums pastāstīt, vai pēc rakstura esat tādi paši kā jūsu vārdi vai nē?

Un tu, Ņikita, vai tu mums nepastāstīsi? Vai varbūt Petit? Paldies par atklātību.

Skolotājs No kā, jūsuprāt, ir atkarīgs cilvēka raksturs? Tāpēc var tikai salīdzināt, kāds tad īsti ir varonis un vai tas atbilst aprakstam grāmatā. Gadās, ka sakritību ir daudz. Es tagad jums nolasīšu viena vārda īpašības, klausos un padomāšu, kam šis vārds varētu piederēt? Viņš ir pati laba daba, maigums. Bērnībā viņš ir mīļš un mīļākais. Viņš ir intelektuālis, viņš nekad apiet vai neiznīcinās barjeru. Viņam ir ārkārtējs mākslinieciskā gaume, labi zīmē. Kurš tas varētu būt? Kā tu uzminēji?

Tātad, puiši, jūs esat atbildējuši uz visiem mūsu projekta plāna jautājumiem. Apkoposim.

17. slaids - (Projekta mērķis)

Izveidojiet uzziņu grāmatu, lai palīdzētu bērniem, kurus interesē šī problēma. Pjotru Kružiļinu šī problēma noteikti interesēja. Varbūt kāds cits? Bet nākamgad tu iesi 5. klasē, bet kā ar “Rokasgrāmatu”

Paldies par nodarbību! ES vēlos veiksmi tev!

Mērķi.

1. Iepazīstināt skolēnus ar vārdu vēsturi, nozīmi un unikalitāti.

2. Iemācīties strādāt ar uzziņu materiālu, populārzinātnisku literatūru, daiļliteratūras tekstiem un izgūt materiālus no interneta.

3. Attīstīt spēju prezentēt materiālu klases priekšā.

4. Veicināt intereses veidošanos par vārdiem.

Nodarbību laikā

Cilvēks nomirst, bet vārds dzīvo.
Sakāmvārds

Skolotāja vārds. Cilvēks savu vārdu nes visu mūžu un ņem līdzi kapā. Klans un cilts ir beigušies, bet vārds dzīvo. Jebkuram krievu vārdam ir nozīmīga nozīme. Vārds ir dāvana. Zinātne par īpašvārdi sauc par onomastiku. Onoma ir vārds. 95% krievu ir veci tradicionālie vārdi. Maskaviešu Krievijā vārdus un patronīmus lietoja atšķirīgi atkarībā no sociālā statusa. Vergus un kalpus sauca pazemojoši: Filki, Pētersīļi, Ivaški. Nebija runas par patronimitāti šai cilvēku kategorijai. Nosaukumi, kas izmantoti dažādas nozīmes: viņi izteica pieķeršanos un maigumu (Vanyushka, Mishenka, Mashenka, Glashenka), ārlaulības bērnu vārdiem tika pievienots īpašs piedēklis (Jaroslavecs, Mstislavets). Popova vārdi tika ierakstīti - tīrītājs(Stepanišče, Ivančiše).

Šodien nodarbībā iepazīsimies ar vārdu izcelsmi, nozīmi un oriģinalitāti, leģendām, paražām, vārdu lomu cilvēka dzīvē.

Klausīsimies interesanti stāsti studenti. Vispirms noskaidrosim vārda “nosaukums” izcelsmi un nozīmi.

S.I. Ožegova rediģētajā krievu valodas vārdnīcā sniegta vārda “Vārds” interpretācija:

  1. Personas vārds, kas dots dzimšanas brīdī.
  2. Uzvārds, uzvārds
  3. Personīgā slava, reputācija
  4. Slavens, slavens cilvēks.
  5. Priekšmeta, parādības nosaukums.
  6. Gramatikā: locīto vārdu kategorija.

Studenti, strādājot grupās, meklē vārda “Vārds” izcelsmi etimoloģiskajā vārdnīcā. Nosaukums ir no senkrievu “im’ti” — “turēt”, “skaitīt”, “ņemt” kādam vai kaut kam;

Iepriekš sagatavotie skolēni grupās stāsta par sava vārda nozīmi un to, kā tas ienācis krievu valodā. Viņi paskaidro, kāpēc vecāki izvēlējušies šo vārdu. Viņi sniedz sava vārda astroloģisku aprakstu.

Astroloģiskās īpašības

  1. Vārds - izcelsme.
  2. Dzimšanas datums, gads.
  3. Zodiaka zīme.
  4. Planēta ir patrons.
  5. Labvēlīgas krāsas.
  6. Augu.
  7. Talismana akmens.
  8. Slavenas personības ar tavu vārdu.

Skolotājs. Vārdam “Vārds” valodā ir radinieki. Sniedziet saistītu vārdu piemērus un veidojiet no tiem frāzes (Tolstoja īpašums, Nominatīvais gadījums, drauga vārda diena, klasesbiedra dzimšanas diena, personīgais dekrēts, bērnu spēļu nosaukums, izcils viesis, romāns ar tādu pašu nosaukumu, saukts Pēteris, denominēts, veidots no lietvārda vai īpašības vārda).

Skolēniem tiek izdalītas sakāmvārdu un teicienu vārdnīcas.

Vingrinājums. Atrodi sakāmvārdus un teicienus par vārdu (Varonis nomirs, bet vārds paliks. Labs vārds ir labāks par bagātību. Maša ir laba, bet ne mūsējais. Feduls nopūtās. Ar vārdu Ivans, bez vārda - muļķis. Viņam ir labs vārds, neapkauno manu vārdu).

Ar vārdiem saistītas tautas zīmes un tautu tradīcijas.

Izvēloties vārdu, tika ievēroti noteikti noteikumi un aizliegumi. Jūs nevarat nosaukt jaundzimušo nesen miruša ģimenes locekļa vārdā. Vecajās dienās un pat mūsu laikos bērni bieži tiek nosaukti vectēva, vecmāmiņas un tuvāko radinieku vārdā.

Viktorīna "Kas ir tavā vārdā?"

1. Atrodiet varoņa vārdu

N.V.Gogols "Oblomovs" Luka Lukičs
A.S.Griboedovs "Mētelis" Foma Fomiča
M.Ju.Ļermontovs “Kā Ivans Ivanovičs strīdējās ar Ivanu Ņikiforoviču” Maksims Maksimičs
I.A. Gončarovs "Inspektors" Akaki Akakievičs
N.V.Gogols "Mūsu laika varonis" Ivans Ivanovičs
N.V.Gogols “Bēdas no asprātības” Iļja Iļjičs

Skolotājs: Jūs nevarat mainīt vārdus. Apmainīties ar vārdiem nozīmē apmainīties ar likteņiem. Cilvēks ar jaunu vārdu iegūst jaunas rakstura iezīmes. Dubultvārdu došanas tradīcija nāk no katoļu rituāliem. Kristībā vecāki deva vārdu un pievienoja tā svētā vārdu, kura dienā bērns piedzima. Mūsu skolā 9.B klases skolniecei arī ir dubultvārds - Sikorskaja Marija-Nikoletta. Nikoleta ir mūķene, kura lūdza, lai Marija piedzimst. Svētie aizbildņi ir cilvēka “talismans”.

Statistika par vārdu izplatību 11.A klasē.

Secinājums. Izanalizējot mūsu klases vārdu statistiku, varam teikt, ka populārāki ir tādi vārdi kā Mihails, Pāvels, Aleksandrs (vīrietis), Aleksandra, Anastasija (sieviete).

(Piemēram, A. S. Puškins “Jevgeņijs Oņegins”, A. S. Puškins “Boriss Godunovs”, K. F. Riļejevs “Ivans Susaņins”, Ļ. N. Tolstojs “Anna Kareņina”, Karamzins “ Nabaga Liza”, S.A. Jeseņins “Anna Sņegina”, V.A. Žukovskis “Svetlana”, “Ludmila”, “Pasaka par Igora kampaņu”).

3. Kādus uzvārdus jūs zināt, veidojot no cilvēku vārdiem (Ivanovs, Petrovs, Staņislavskis, Aleksejevs, Alešins, Avanesovs, Vaņičkina, Zaharovs, Grigorjeva).

Skolotājs: Ir diena salnā janvārī, krāsota ar priecīgu, kaut kā pavasarīgu noskaņu. Šis ir 25. janvāris – Tatjanas diena. Visu studentu diena. Šis, iespējams, ir vienīgais gadījums vēsturē, kad gan baznīcas kalpotāji, gan studenti apgalvo vienu un to pašu dienu, un katra puse svētkus saprot savā veidā.

Tatjanas diena ir studentu svētki, pirmkārt jautri un dzirkstoši ar jaunību. Svētki Tatjanas diena ir tiem, kam ir tieksme pēc zināšanām, visa jaunā un nezināmā. Tatjanas dienas svētku vēsture sniedzas vairāk nekā divus gadsimtus. Tatjanas diena sakrīt ar pirmās universitātes atklāšanu Maskavā. Vēsture vēsta, ka šajā dienā 1755. gadā ķeizariene Elizabete Petrovna parakstīja dekrētu par augstākās izglītības iestādes atvēršanu.

4. Kādus nosaukumiem veltītus svētkus zināt (“Iļjina diena”, “Ivana Kupala”, “Pētera un Fevronijas diena”, “Ticība, cerība, mīlestība”).

5. Nosaukumi ir saistīti ar pilsētu nosaukumiem, nosauciet, kuras (Vladimirs, Jaroslavļa, Sanktpēterburga, Jekaterinburga, Ivanova, Lida (Baltkrievija), Jeļena (Bulgārija).

6. Pat ziediem ir nosaukumi (Roze, Lilija, Pansy, Narcissus, Ivan da Marya, Margrietiņa, Rudzupuķe).

Skolotājs: Viesuļvētrām tiek doti arī vārdi, parasti sieviešu, svēto vārdi, lai nenobiedētu šīs viesuļvētras, kas vienā un tajā pašā pasaules daļā var ietekmēt vairākus dažādus tropiskos ciklonus (Alise, Katrīna, Brenda, Marija, Klāra , Šarlote, Viktorija).

7. Vārdi ir visur: ielu nosaukumos- Katja Solovjanova, Ivans Golubets (Anapa), tulk. Maryina Roshcha (Maskava), Kārlis Markss (Armavir), veikali, kafejnīcas, viesnīcas(“Valentīna”, “Ludmila”, “Pie Kuzmiča”, “Alise”, “Daria”, “Natālija”).

8. Jums visiem patīk dziedāt dziesmas. Atcerieties un nosauciet rindas no dziesmām, kas saistītas ar īpašvārdiem.

Piemēram:

1) "Katjuša izkāpa krastā..."

2) "Ksyusha ir plīša svārki..."

3) "Redzē manas bēdas, Natālij..."

4) “Scows pilnas kefales

Kostja mani atveda uz Odesu...”

5) "Alioša stāv virs kalna..."

6) "stjuarte vārdā Žanna..."

Skolotājs: Glezniecība ir svarīgs līdzeklis mākslinieciskai realitātes atspoguļošanai un interpretācijai, kas ietekmē skatītāju domas un jūtas. Ideoloģiskais plāns glezniecības darbi tiek konkretizēti tēmā un sižetā un iemiesoti ar kompozīcijas, dizaina un krāsas (krāsu) palīdzību.

Gleznu nosaukumos bieži tiek lietoti īpašvārdi. Atrodiet šādas gleznas internetā (Vasencovs “Aļonuška”, Ivans Tsarevičs uz pelēkā vilka”, “Pēc Igora Svjatoslaviča slaktiņa ar polovciešiem”, Ticiāns “Venēra pie spoguļa”, Rembrandts “Danae”, Leonardo da Vinči “Mona”. Lisa”).

Skolotājs: Apkoposim stundu.

Mājasdarbs.

  1. Runājiet par svēto vārdiem
  2. Vārdu dīvainības

Prezentācija uz klases stunda Sagatavojusi Pašvaldības izglītības iestādes “VSOSH” krievu valodas un literatūras skolotāja Stepanova O.A. Kas pieder tikai tev, bet ko biežāk izmanto citi, nevis tu? Tas jums ir dots, bet cilvēki to izmanto? Cilvēka vārds un liktenis

“Kā tu nosauks kuģi, tāds būs arī ceļojums” – šis teiciens ir kā jebkurš cits tautas gudrība, radās kāda iemesla dēļ.

Cilvēka vārds ir spēcīgs informācijas nesējs par viņu. Pat oficiālā statistika jau sen ir noteikusi, ka viena vārda nesēji ir līdzīgi pēc rakstura, dzīvesveida un dažreiz arī pēc izskata.

Vai vārds ietekmē tā nesēja personību un likteni, vai arī tas viss ir atkarīgs no cilvēka vides? Uz šo jautājumu nav iespējams viennozīmīgi atbildēt. Visticamāk, abi atbilžu varianti ir pareizi savā veidā. Kad cilvēks piedzimst un tiek saukts vienā vai otrā vārdā, viņš sāk veidot savu Es zemapziņas līmenī atbilstoši šī vārda īpašībām.

Skaņas īpašības

Skaņu kombinācijai nosaukumā ir ļoti svarīga loma. Ja jūsu vārda skanējums ir harmonijā ar iekšējiem ritmiem, tas izsauc jebkuru pozitīvas emocijas: lepnums, cieņa, tas ir, jums tas patīk - jums ir daudz lielākas iespējas kļūt par laimīgu un veiksmīgu cilvēku, nekā tad, ja jūs katru reizi, kad tas izklausās, jūtat diskomfortu un apskaudat cilvēkus skaisti vārdi. Šajā sakarā psihologi iesaka nebaidīties no dokumentu kārtošanas un noteikti nomainīt pases vārdu uz vēlamo.

Vēsturiskās saknes

Katram vārdam ir savs personīgais tēls, kas veidojies vēstures gaitā. Lielu cilvēku vārdi sabiedrības apziņā ir saistīti ar noteiktiem centieniem un sasniegumiem. Uzzinot par savu vārdabrāļu varoņdarbiem, cilvēks iegūst papildu pārliecību, ka viņš var darīt to pašu. Ne velti dažādu laiku karaliskajās dinastijās no paaudzes paaudzē atkārtojās vieni un tie paši vārdi, un līdz pat mūsdienām bērni bieži tiek nosaukti veiksmīgu un slavenu cilvēku vārdos.

Nacionālās īpatnības

Kā likums, kad cilvēku sauc nacionālais nosaukums, tas pats par sevi liek viņam iesaistīties savas tautas paražās un kultūrā. Bet, ja vēlaties dot bērnam izvēles brīvību tautības pašnoteikšanā, labāk viņu saukt par kaut ko starptautiskais nosaukums(Piemēram: Laura, Deniss un tā tālāk.).

Nosaukuma nozīme

Sākotnēji mūsu tālo senču vārdi bija “runājošas” frāzes noteiktu nozīmi: "Swift Deer", "Big Fang", "Keen Eye". Laika gaitā nosaukumi ieguva vienkāršāku un eifoniskāku formu, un to nozīme pazuda no uztveres virsmas. Bet katram vārdam tomēr ir sava individuāla interpretācija. Piemēram " Artūrs" tiek interpretēts kā "lācis" un " Larisa- kā kaija. Daži nosaukumi ir saglabājuši savu burtisko nozīmi: “ Mīlestība», « Ceru", "Ģēnijs".

Parasti cilvēkam ir vismaz divi vārdi: pase (pilna) un deminutīvs ( Anna- Anya). Un viņš uz tiem reaģē un reaģē pilnīgi atšķirīgi. Piemēram, ja jūs pastāvīgi sauktu pilnajā vārdā, jūs, iespējams, izaugtu par nedaudz citu cilvēku: jo pilns vārds simbolizē cieņpilnāku, stingrāku attieksmi nekā tā deminutīvā forma. Un otrādi. Bet jūs atzīstat, ka abi vārdi ir jūsu. Tas ir tā, it kā jūs "sadalītos divās daļās", pielāgojoties tiem, tādējādi paplašinot savas uztveres līmeni. Cilvēki ar vienu nemainīgu vārdu ( Deniss, Gļebs, Ticība, Alise...) nopietnāks un “vienpusīgāks”, pastāvīgāks un pārdomātāks...

Vārds ir cilvēka dvēseles atslēga.

KĀDS IR TAVS VĀRDS?

Kāpēc mūs tā sauc?

1. “Tulpju kausā, uz zaļas lapas, sēdēja meitene. Viņa bija maza, maza, tikai vienu collu. Tā viņi viņu sauca..."

2. "Meitene balta kā sniega bumba, apaļa kā kamols saka veciem cilvēkiem: "Es esmu saritināts no jūsu sniega, pavasara saules sildīts un raustīts, mani sauc..."

3. Kā sauc labo ārstu, kurš ārstēja dzīvniekus, putnus un kukaiņus?

"TAS BIJA"

Cik vārdu, tavuprāt, ir pasaulē?

4 miljardi.

Un tas nav pārsteidzoši. Cilvēks vārdus sāka lietot apmēram pirms 7 tūkstošiem gadu.

Iesaukas

Mūsu senči ir iedzīvotāji Senā Krievija Viņiem bija segvārdi, kas ņemti no dzīvnieku, augu un lietu nosaukumiem. Mēs bieži satikām cilvēkus ar vārdiem: Vilks, Alnis, Līdaka, Kalina, Pots

Vārdi, kas saistīti ar notikumiem cilvēku dzīvē.

Ģimenē piedzima pirmdzimtais dēls - viņu sauca par Pervušu, trešais dēls - Tretjaks. Ja meitene piedzima pavasarī, viņi viņai deva vārdu Vesnyanka, ja zēns piedzima ziemā, aukstā laikā viņi viņu sauca par salnu vai kažoku.

Norādīti daži vārdi

cilvēku nodarbošanās:

Mucis, kalējs, biškopis, audēja.

Vārdi, kas norāda uz cilvēku profesijām.

Vārdi, kas norāda uz cilvēka pazīmēm vai rakstura iezīmēm.

Greizs, Dobrynya, Skomorokh, Diakons, Jumper, Sour.

Neparasti nosaukumi

Visneparastākie vārdi bija tie, kas doti, lai pasargātu bērnu no ļaunajiem gariem. Šie vārdi nenozīmēja, ka bērnam ir šīs īpašības: tiem vajadzēja maldināt ļauno garu, lai bērns nesaslimtu.

NEKRAS, NE MŪSU, NEMIL, MULLĀ.

Vārdi, kas doti par godu svētajiem.

Pēc kristietības pieņemšanas Krievijā priesteri sāka dot vārdus bērniem par godu dažiem svētajiem. Visi šie vārdi bija īpašās grāmatās – kalendārā. Vārdi tur varētu būt nokļuvuši no dažādām tautām.

Tā kā jūs esat dzimis Efima dienā, jūs esat tā nosaukts . Ja vienā dienā bija vairāki vārdi, tad no tiem varēja izvēlēties to, kādu vecāki bērnam novēlēja.

"Tu un tavs vārds."

Starp dzīviem cilvēkiem neviens nav bezvārda.

Patiešām, dzimšanas brīdī visi, gan zemi, gan cēli

Savu vārdu viņš saņem no vecākiem kā mīļu dāvanu.

Nosaukt jaundzimušo ir ļoti grūti. Katrs ģimenes loceklis piedāvā savu vārdu.

Puiši, vai jūs zināt, kāpēc viņi jūs tā sauca?

"Nekļūdieties"

Es saku vārda saīsināto formu,

un tu nosauc savu pilno vārdu.

Saša-Andrjuša-Olja-

Maša-Seryozha-Maxim-

Miša - Anija - Vova -

Marina- Pasha-Christina-

Kādi vārdi tiek lietoti zēniem un meitenēm?

Vaļa, Saša, Paša, Žeņa, Jūlija-Jūlija, Žans - Žanna, Fjodors-Fedora, Viktors-Viktorija, Uļjans - Uļjana, Vasilijs-Vasilisa, Valērijs-Valērija.

Nosauciet darbus, kuru nosaukumos ir vārdi un uzvārdi?

“Ruslans un Ludmila”, “Svetlana”, “Sadko”, “Sniega meitene”, “Vasīlijs Terkins”, “Timurs un viņa komanda”, “Dziesma par caru Ivanu Briesmīgo un tirgotāju Kalašņikovu”, “Vectēvs Mazajs un zaķi ”, “Vanka”, “Taras Bulba”, “Vasjutkino ezers”, “Jevgeņijs Oņegins”, “Dubrovskis”

“Oblomovs”, “Romeo un Džuljeta”, “Nabaga Liza”, “Orīnas karavīra māte”, “Toms Sojers”

Mūsu ceļojums beidzas.

Nobeigsim, kas ir vārds?

VĀRDS — PERSONAS VĀRDS,

KAS VIŅAM TIEK DODĪTA PIEDZIMOT.

Personvārda loma cilvēka dzīvē ir liela.

Katru cilvēku var saukt tikai vārdā, tāpēc

visus viņa labos vai sliktos darbus

tiek publiskoti.

Lūk, no kurienes nāk izteicieni:

VIŅAM IR LABS VĀRDS. NENONIECIET MANU VĀRDU.

Ko viņi ar to domā?

  • Kas pieder tikai tev, bet ko biežāk izmanto citi cilvēki?
  • Nosauciet īsākos vārdus.
  • Nosauciet garākos vārdus.
  • Kad zēnu sauc mīļā sievietes vārdā?
  • Kuri vārdi tiek lasīti vienādi no kreisās uz labo un no labās uz kreiso pusi?
  • Kurā pilsētā ir viens vīriešu un simts sieviešu vārds?
  • Kā sauc mūsu pilsētas mēru?
  • Kurš pirmais lidoja kosmosā?
  • Nosauciet pirmo astronautu sievieti.
  • Paskaidrojiet sava vārda izcelsmi.