Валерий Медведев Баранкин бол эрэгтэй хүний ​​хураангуй. Үлгэрийн баатруудын нэвтэрхий толь бичиг: "Баранкин, хүн бай!"

  • Зорилтот : баяжуулах дотоод ертөнцУншсан зүйлийнхээ туршлагыг номоор дамжуулан хүүхэд, шинэ бодол, танил үзэгдэл, зүйлсийн талаархи шинэ ойлголтыг бий болгодог.
  • уран зохиолын талаархи мэдлэгийг өргөжүүлэх;

Уран зохиолын ном сонирхлыг хөгжүүлэх;

Гүн утгыг илэрхийлэх чадварыг хөгжүүлэх урлагийн бүтээлунших номыг бие даан сонгох;

Бүрэлдэхүүн мэдээллийн соёлоюутны хувийн шинж чанар;

Хичээлийн хэлбэр: уран зохиолын тоглоом; хэлэлцүүлэг.
Арга : тайлбар ба дүрслэл.
Ажлын хэлбэр: бүлэг;
Тоног төхөөрөмж : мультимедиа; номын үзэсгэлэн;

хүүхдийн дүрслэл, эссэ-үндэслэл.

Хичээлийн явц:

Халаалт
“Баранкин, эр хүн бай!” номыг хэн бичсэн бэ?
Гол дүрүүдийг нэрлэ. (Юра Баранкин, Костя Малинин).
Өөр ямар баатруудыг санаж байна вэ?
(Кузякины эрин үе, ерөнхий редакторханын сонин;
Алик Новиков, сэрүүн ханын сонины гэрэл зургийн тусгай сурвалжлагч;
Венка Смирнов, чавх буудагч, шоргоолжны үүр устгагч;
Зина Фокина, ангийн удирдагч; Миша Яковлев, онц сурлагатан).

Энэ нь заримдаа нууцлаг байдаг зохиолчийн хувь заяа. Зөвхөн
анхны оролдлого хийж буй зохиолч
Нэг нь сонгодог ном гэж хэлж магадгүй, дараа нь тэр удаан хугацаанд чадахгүй
ижил үнэ цэнэтэй юу ч бүтээдэггүй - тэр маш их бичиж, нийтэлдэг ч.
Хөгжилтэй хүүхдийн зохиолч Валерий яг ийм зүйл тохиолдсон юм
Владимирович Медведев.

Валерий Владимирович Медведев их сонирхолтой хүн. Тэр
театрт ажиллаж, кинонд тоглож, зохиол бичсэн. Тэр үед
Армид алба хааж байхдаа цэргүүд үргэлж байдгийг би анзаарсан
хөгжилтэй, хөгжилтэй хүний ​​эргэн тойронд цугларах.
Түүний эргэн тойронд үргэлж инээд хөөр, инээмсэглэл байдаг. Ийм хүмүүс бусдад өгдөг
эрч хүч, хүч чадал, бэрхшээлийг даван туулахад тусалдаг. Валерий
Владимирович залууст үүнийг өгөх ёстой гэж шийдэв
уян хатан баатар.

“Баранкин, эр хүн бол” үлгэр ингэж гарч ирэв.
тэр даруй бараг дэлхий даяар алдар нэрийг олж авав. Аль хэдийн орсон
гарч ирснээс хойш хэдэн жилийн дараа энэ нь зөвхөн Японд байсан
арав гаруй хэвлэлийг дамжсан. Тэгээд дараа нь Медведев ч гэсэн
ар араасаа ном хэвлүүлсэн: ("Зуурсан зураас" өгүүллэг,
"Ахмад толгойгоо худлаа"), тэдний хэн нь ч босож чадсангүй
зохиолчийн анхны ном. Медведев одоохондоо зохиолч хэвээр байна
хөгшингүй Баранкин.

Яриа.

Медведевийн түүх яагаад түүний ажлын хамгийн шилдэг нь болсон бэ?

Зохиолч хөгжилтэй, тайван байдлаар ийм чухал сэдвийг хөндсөн: ЭНЭ ДЭЛХИЙ ДЭЛХИЙ ХЭРХЭН ЭРҮҮЛ, ЯМАР САЙХАН ГЭДЭГ ГЭВЧ ДЭЛХИЙ ДЭЭР ХҮН БАЙХ ХЭРХЭН ХАРИУЦЛАГАТЭЙ ВЭ.

Түүнээс гадна, энэ нь маш байгалийн байдлаар харагдаж байна.

Түүхийн үндэс нь юу вэ? Зүүд, уран зөгнөл?

Тийм ээ, үйл явдал. Түүх бүхэлдээ үйл хөдлөл дээр суурилдаг.

Нийт хэдэн арга хэмжээ байдаг вэ? (36)

Үйл явдал бүр өөрийн гэсэн нэртэй байдаг.

Бүлэг, мөр, догол мөр бүр нь үйлдэл, учрал юм.

Үүний үр дүнд - өдөр тутмын эргэлтХүн байх !
Медведев энэ үгийг хамгийн түрүүнд хэлсэн мэт шинэ маягаар тоглож эхлэв.
Гэхдээ хүн байх нь юу гэсэн үг вэ, бид дахин оролдоно
олж мэд.

Харин номын тухай яриагаа эхлэхийн тулд номыг уншиж байхдаа танилцсан баатруудын нэрсийг санацгаая.

1 асуулт . Баранкин яагаад бор шувуу, шоргоолж, эрвээхэйний сүрэгт атаархав?

Зургаа дахь үйл явдал. Өдөр бүр ням гараг, энэ л миний сэтгэлийг хөдөлгөв
төсөөлөл.

Дэд асуулт.

Бор шувууны амьдрал ямар гайхамшигтай вэ?

Шувууд болон янз бүрийн шавжны амьдрал хайхрамжгүй, энгийн байв
гайхалтай: тэдний хэн нь ч хэнийг ч хүлээгээгүй, хэн ч юу ч хийгээгүй
суралцсан, хэнийг ч хаашаа ч явуулаагүй, хэнд ч лекц уншаагүй,
Хэнд ч хүрз өгсөнгүй. Хүн бүр өөр өөрийнхөөрөө амьдарч байсан
юу хүссэнээ. Тэгээд л миний бүх амьдрал. Бүх өдрүүдийг ягаанаар буддаг
будаг. Энэ бол үргэлж амралтын өдөр юм. Долоо хоногийн 7 өдөр - мөн бүх ням гарагт.

Асуулт 2. Баранкин, Малинин хоёр вандан сандал дээр сууж байхдаа ямар амьдралыг мөрөөддөг байсан бэ?

Асуулт 3 . Юра Баранкины ээжийн хэлсэн үг юу гэсэн үг вэ гэж та бодож байна: "Хэрэв та үнэхээр хүсч байвал хамрын хамарбүргэд болж чадах уу"?

Асуулт 4 . Яагаад Баранкин, Малинин хоёр ямар нэгэн шавж болж хувирах бүртээ үхлийн аюулд өртдөг байсан бэ?

Муска гарч ирэхэд Юрка ... тэр зүгээр л дасаагүй гэж боддог
Учир нь би бор шувуу.

Зөвхөн хүүхэд гэлтгүй бүх амьд амьтанд ямар нэгэн зүйл байдаг нь тодорхой болсон
судлах. Залуус өөр хүн болж хувирах бүртээ тэд нээлт хийдэг.

Асуулт 5 .Баранкин эрвээхэй ямар нээлт хийсэн бэ?

Эрвээхэй - хэзээ нэгэн цагт унтах ёстойг.

Костя Малинин юу гэж хариулав?

Чи бид хоёр хүн шиг эрвээхэй- энэ л юм.

Асуулт 6 . "Зөн совингийн хяналтан дор ажилладаг" гэсэн хэллэг юу гэсэн үг вэ?

Шоргоолж бол дэлхийн хамгийн хөдөлмөрч шавж юм. Тэднийг өдөр бүр ажиллуулдаг зүйл нь түүний "зөн совин" шиг юу вэ?

Баранкин бодлоо: та зөн совиндоо дуулгаваргүй байж болно, тэр ч байтугай
үнэндээ байдаг. Гэтэл тэр гэнэт хүссэн
ажил. Энэ хүсэл нь хүчтэй бөгөөд эсэргүүцэх аргагүй байв. "Ажил
зөн совингийн хяналтан дор" - нэг бодолтой ажилла: "Алив,
чирэх гэх мэт.

Зөн совин биднийг нэг хурднаас нөгөө хурд руу шилжүүлсэн. (ХЭЗЭЭ?)

Венка хүрзийнхээ бариулыг шоргоолжны үүр рүү цоолоход.

Залуус шоргоолжны талаар юу гэж бодсон бэ?

Боловсролгүй хүмүүс. Тэд энэ нь юу болохыг ч мэдэхгүй байх
Ням гараг. Тэгээд чи бид хоёр боловсролтой.

7. Асуулт. Малинин өөр шавж байх үед тэрээр хүн хэвээрээ байсан гэсэн Баранкины санааг тайлбарлана уу? Энэ хүн ямар гайхамшиг вэ: түүний гар, хөл, толгой.

Костя хүн шиг шоргоолжны тусламж руу яаравчлав. Тэгээд би орсон
зовлон үлдээсэнгүй. Бас нэг нь надгүйгээр хэн ч болж хувирахыг хүсээгүй.
Мөн тэрээр "мимик"-ийн өмнө эргэлзсэнгүй. Тэгээд тэр хүн шиг үхсэн! Тэгээд ямар ч шаардлага байгаагүй
түүнд шивнэх зүйл алга шидэт үгсхүн болж хувирах.
Би бүр хүн шиг л бодсон.

К.Малинин - Би манай ангиас хоцорсон.

Ю Баранкин - Би өөрөө залуустай уулзахыг хүссэн.
сургуулийн хажуугаар нисэх.

Асуулт 7 . Хүмүүсийн дунд амьдарч, хүн байх нь юу гэсэн үг вэ?

Бид энэ асуултыг дахин асуух уу?

Энэ хэллэгийг ихэвчлэн ашигладаг бөгөөд маш өөр арга замаар ашигладаг.

Машин аваад хүн болсон. Бас өндөр албан тушаал авсан
заримдаа тэд ингэж хэлдэг. Та бид ч бас үүнд хариулахыг хичээсэн

Асуулт.

Өөрийнхөө түүх рүү дахин орцгооё.

Хэрэв та Баранкагийн үйл явдлыг харвалдээр, дараа нь Юра, Кост нарын жинхэнэ хүмүүсийн тухай тодорхой болох болно Би тусалж байхдаа л тэнд байсана л ба хар шоргоолжнд муу-аас асар том улаан түрэмгийлэгчидтэй тулалдах эсвэл үхлийн аюулд өртөх үед бие биенээсээ салахыг хүсээгүй.

Номын бүх агуулга энэ сэдэвт зориулагдсан гэж та бодож байна уу?

Евгений Шварцын "Хоёр агч" жүжигт хоёр хүү байдаг -
Баба Яга ах дүүсийг жижиг мод болгон хувиргадаг. Тэдний ээж байхад
Ажилчин Василиса тэднийг хүн төрөлхтөнд буцааж өгч чаджээ
Тэгээд руу,
Жинхэнэ моднууд тэдэнд ийм тушаал өгдөг: "Уучлаарай
th тэр ах нар
агч мод! Биднийг битгий гомдоо!

ТА ТЭРГҮҮЛЭГД БАЙНА "БИД АМЬД БАЙГАА БҮҮ МАРТ"
Медведевийн номонд ийм шууд захиалга байдаггүй, гэхдээ мөрийн хооронд байдаг
сонсогдож байна.

Үр дүн:

НОМ ЮУ ЗААХ ВЭ?

Амьд бүхнийг хайрлахыг заадаг. Зохиолч баатруудыг албаддаг
өөрийн туршлагаЭнэ нь бидний хувьд ямар байгааг хараарай
Т гоожих
харгис хэрцгий харьцахдаа бор шувуу, эрвээхэй гэх мэт
хөвгүүд.

Энэ нь ийм болсон! Тэр найзууд хамгийн зоригтойгоо үргэлжлүүлэв
ердийнхөөрөө аялах n Aries залхуу хүмүүс, дараа нь курст
тэдний адал явдал, тэд хүний ​​зэрэглэлд хүрсэн. гавьяатай
Тэгээд эсэх
хүний ​​дүр төрх рүү буцах эрх.

Гэхдээ энэ дүр төрхөд юу дутагдаж байна вэ?

ГАРЧИЛГАА НИЙТЛҮҮЛ "МӨН ЗҮРХ, ЗҮРХ БАЙХ ЁСТОЙ
ХҮН ТӨРӨЛХӨН." "Эелдэг, зоригтой зүрх нь толгойг чиглүүлнэ
Тэгээд

гар нь нэг зүгт, хорон муу гэх мэт. r нөхцөлт......Энд энд эндовъёос

Хүлээж аваарай мөн Юра, Костя нар тэдэнд тохиолдсон сорилтыг даван туулж чадсан
Зөвхөн шоргоолж хүн төрөлхтнийг хадгалсан учраас биш
ухамсар, гэхдээ хамгийн гол нь тэд CHEL-ийг хадгалсан учраас
ХАМТ ОЛОХ ҮДШИЙН ТУХАЙ CFU
ЗҮРХ. Чухам энэ л тусламж хүссэн юм
r Өө, орлоо
Хэцүү мөч нь тэднийг эцсийн мөч хүртэл тулалдахад хүргэв
боломжууд.

ЯМАР МӨЧМӨӨ ИНЭЭГДҮҮЛСЭН БЭ?

НОМ ТАНД ЮУ ЗААВАРСАН ВЭ? ЭСВЭЛ ҮГҮЙ ҮҮ?

Бүх анхаарлаа төвлөрүүлж, насан туршдаа хүн хэвээрээ байгаасай гэж маш ихээр хүсэн ерөөе. Жинхэнэ хүн.

Хүмүүсийн дунд, хүмүүсийн төлөө амьдар.


  • Бүтээлийн төрлийг заана уу.

таван хэсэг, 36 үйл явдал бүхий шүлэг

  • Ажлын гол сэдвийг анхаарч үзээрэй.

нөхөрлөлийн тухай

  • Хэний өнцгөөс түүхийг өгүүлсэн бэ?

Юра Баранкиний нэрийн өмнөөс

  • Үгсийг тааварлаарай. Тэднийг бич.

Малинин

  • Эдгээр баатруудын талаар та юу хэлэх вэ?

Юра Баранкин - гол дүр, уйгагүй мөрөөдөгч, алсын хараатай. Хүн насан туршдаа хөдөлмөрлөж, суралцах үүрэгтэй учраас нэг л өдөр хүн байхаас залхдаг залхуу оюутан. Бүх асуудлаа шийдэхийн тулд бор шувуу, дараа нь эрвээхэй, дараа нь шоргоолж болон хувирч, тэдний оршин тогтнох нь тэд юу ч хийж чадахгүй, өдөржин залхуурахад чиглэнэ гэж найдаж байна. Костя Малинин - хамгийн сайн найзИйм зохион бүтээгч, мөрөөдөгч Баранкина. Хүүхдүүдэд "хүний ​​бус" амьдралын бэрхшээлийг даван туулахад нь тусалдаг жинхэнэ нөхөрлөлийн ачаар л тэд хүн байх ямар агуу болохыг ойлгосон!

  • Яагаад залууст гайхалтай, гайхалтай, бүр ер бусын зүйл тохиолдсон юм бэ?

Тэд хичээлийн жилийн эхэнд геометрийн хичээлээр D оноо авсан.

  • Баранкин, Малинин хоёрын гэрэл зургийг сонины аль буланд байрлуулсан бэ?

"Хошигнол ба хошигнол"

  • Хамгийн их санаж байгаа гол дүрүүдийн ангийнхаа хүүхдүүдийг жагсааж, яагаад гэдгийг тайлбарла.

Зинка Фокина, ангийн дарга гол дүрүүдийн эсрэг хуйвалдаан хийсэн. БА алдартай хэллэг: "Баранкин, эр хүн бай!" түүнд харьяалагддаг. Алик НовиковСургуулийн ханын сонины тусгай гэрэл зургийн сурвалжлагч Баранкин, Малинин хоёрын зургийг сонинд байрлуулжээ. Эра Кузякин, ханын сонины ерөнхий редактор, " биеийн хөдөлмөр - хамгийн сайхан амралтсэтгэцийн ажлын дараа." Мишка ЯковлевОнц сурлагатай оюутан Баранкин, Малинин нартай хамт сурлагын амжилтаа ахиулах гэж байв. Венка Смирнов, дээр байгаа залуусын төлөө боссон ерөнхий хурал, гэхдээ Баранкин, Малинин хоёрыг бор шувуу болон хувирч, хамт оролдох үед чавхаар бууджээ. Генкой Коромысловзалуус эрвээхэй болж хувирахад хүрзээр цохиж, дараа нь Баранкин, Малинин нар шоргоолж болж хувирахад шоргоолжны үүрийг устгасан.

  • Энэ ажилд зориулсан чимэглэл байж болох зургуудыг будна уу.

  • Баранкин, Малинин хоёр ямар "систем" -ээр амьтан болсон бэ?

Тэд шившлэг хийж, жинхэнэ хүсэл эрмэлзэлтэй байсан.

  • Гол дүрүүд хэн болж хувираагүй вэ?

В
  • "Эх орон" гэдэг үг ямар утгатай гэж та бодож байна вэ?

Хэн нэгэнтэй нийтлэг эх оронтой хүн.

  • Үлгэрээс өгүүлбэрүүдийг сэргээ.

Цаашид маш их зүйл байна хүний ​​амьдралбас ийм хэцүү хичээлийн жил... Тэгээд маргааш ийм хэцүү ням гараг байна!..

Шувууд болон төрөл бүрийн шавжны амьдрал хайхрамжгүй, зүгээр л гайхамшигтай гэдэгт итгэлтэй байхын тулд нэг удаа харахад хангалттай байсан ...

Миний танилцуулга бүргэдийнхтэй яг эсрэгээрээ байсан. Би монхор хамартай байсан.

Энэ нь хэрэв та үнэхээр хүсч байвал юунд ч хүрч, юунд ч хүрч чадна гэсэн үг!

Хүн - энэ нь бахархалтай сонсогдож байна!

  • Хөвгүүд шинэ дүр төрхөөрөө юу хийх ёстой байсан бэ? Тоглолт хийх.
Холоос нис бор шувуу
-аас зугтах муур
Хүүгээс нуугдах чавх
Дунд нь далдлах цэцэг
Эргэж сур үүрүүд
төлөө тэмцэх шувууны байшин
-тэй тулалдах мирикс
-аас бут руу зугт зөгий
Хамт охидоос холд тор
Засвар шоргоолжны үүр
  • Валерий Владимирович Медведев өөр ямар бүтээл бичсэнийг тааварлаарай. Та ч бас тэдгээрийг уншихыг хүсч магадгүй юм.

YKNNNOVOBONYY LYKAVEN

Медведев В.В. "Баранкин, эр хүн бай!" өгүүллэг.

Төрөл: уран зохиолын үлгэр, уран зөгнөлт түүх.

"Баранкин, эр хүн бай!" үлгэрийн гол дүрүүд. ба тэдгээрийн шинж чанарууд

  1. Юра Баранкин. Ялагдагч, орхидог, залхуу, зодоон цохиондоо дуртай хүн. Зоригтой, авхаалжтай, алсын хараатай. маш сонирхолтой, бүтээлч хүү.
  2. Костя Малинин. Залхуу, сул дорой. Бүх зүйлээс, бүх зүйлээс айдаг. айдас. Баранкинд бүх зүйлд захирагддаг.
  3. Зинка Фокина, ангийн дарга.
  4. Мишка Яковлев, залуустай хамт суралцах ёстой байсан онц сурлагатан
  5. Венка Смирнов гутамшигтай. Бор шувуу, эрвээхэй, шоргоолжны аянга цахилгаан.
"Баранкин, эр хүн бай!" Түүхийг дахин ярихаар төлөвлө.
  1. Геометрийн хоёр D
  2. Уулзалт
  3. Дутууг засна гэж амлаж байна
  4. Сандал дээр
  5. Хүрз тарааж байна
  6. Үг үсэг
  7. Хоёр бор шувуу
  8. Сүүлгүй бор шувуу
  9. Муска муур
  10. Хөгшин бор шувуу
  11. Венка Смирновын чавх
  12. Ээж Бор шувуу
  13. Хэрхэн үүр хийх вэ
  14. Шувууны байшингийн төлөө тулалдах
  15. Агаарын урвуу
  16. Эрвээхэй болгон хувиргах
  17. Хуучин танил бор шувуу
  18. Венка Смирновын малгай
  19. Цуглуулгад зориулсан эрвээхэй
  20. Шинэ өөрчлөлт
  21. Ажилчин шоргоолжнууд
  22. Венка Смирновын саваа
  23. Шоргоолжны үймээн
  24. Шоргоолжны дайн
  25. Сүүлийн өөрчлөлт.
"Баранкин, эр хүн бол!" Өгүүллийн товч хураангуй. Учир нь уншигчийн өдрийн тэмдэглэл 6 өгүүлбэрт
  1. Юра Баранкин, Костя Малинин нар муу үнэлгээ авч, хурал дээр загнуулдаг
  2. Юра, Костя нар сурч, ажиллахыг хүсэхгүй байгаа тул бор шувуу болж хувирав
  3. Тэд тулалдаж, чавхаар буудаж, муур болон бусад бор шувуунд агнаж, эрвээхэй болж хувирдаг.
  4. Эрвээхэйд нам гүм амьдрал байдаггүй - бор шувуу, хөвгүүд, эрвээхэйг цуглуулах гэж барьдаг охид
  5. Залуус шоргоолж болон хувирч, шоргоолжны үүрийн тусын тулд ажиллаж, дайнд үхэх шахсан
  6. Залуус хүн болж, онц сурлагатан болдог.
"Баранкин, эр хүн бай!" Түүхийн гол санаа.
Хүн хөдөлмөрлөж, суралцах ёстой, эс бөгөөс эр хүн гэж нэрлэгдэх эрхгүй

"Баранкин, эр хүн бол!" Түүх юу сургадаг вэ?
Энэ түүх бидэнд суралцах, ажиллах дуртай байхыг заадаг. Хэцүү үед найздаа тусалж, хэцүү үед найзаа хэзээ ч орхихгүй байхыг танд заадаг. Байгаль болон түүний оршин суугчидтай болгоомжтой харьцах ёстойг заадаг. Бор шувууг чавхаар харваж болохгүй, эрвээхэй барьж болохгүй, шоргоолжны үүр устгаж болохгүй гэж сургадаг.

"Баранкин, эр хүн бай!" үлгэрийн тойм.
Энэ бол надад маш их таалагдсан инээдтэй бас сургамжтай түүх юм. Түүний гол дүрүүд байгаль дээрх бүх амьтан ажилладаг гэдгийг ойлгодог, эс тэгвээс энэ нь боломжгүй юм. Мөн бүрэн энгийн байх ямар ч амьтан байхгүй байна амар амьдрал. Хүн хөдөлмөрлөх ёстой, энэ бол амьдралын гоо сайхан гэдгийг үлгэрийн баатрууд ойлгодог.
Хөвгүүд дахин боловсрол эзэмшиж, маш их зүйлийг ойлгож, өөр хүмүүс болсон нь надад таалагдсан.

"Баранкин, эр хүн бол!" үлгэрт зориулсан зүйр үгс.
Хүн - энэ нь бахархалтай сонсогдож байна.
Та цөөрөмөөс загасыг хүндрэлгүйгээр гаргаж чадахгүй.
Нар дэлхийг будаж, хүн бол хөдөлмөр юм.
Бизнес хийх цаг, зугаацах цаг.

Дүгнэлт, товч дахин өгүүлэх"Баранкин, эр хүн бай!" өгүүллэг. бүлгээр
Нэгдүгээр хэсэг "Баранкин самбар руу".
1. Хоёр хошуу.
Юра Баранкин болон түүний найз Костя Малинин нар геометрийн хичээлээр D үнэлгээ авсан. Ангийн ахлагч Зинка Фокина тэднийг ичээж, гэрэл зурагчин Алик Новиков тэдний царайны зургийг авч, ханын сонинд хавсаргаж, ханын сонины эрхлэгч хөвгүүдэд ийм сонин сүйтгэсэнд уурлаж байна.
Ерөнхийдөө хичээлийн жил эхлэхээс л бүх зүйл буруу болсон.
2. Тэд чамайг ухаан орохыг ч зөвшөөрдөггүй.
Хичээлийн дараа ангийнхан хурал зарлав. Ихэнх залуус, ялангуяа Юра, Костя нар уурлаж байв.
3. Дуурийн урлагт хэрхэн ажилладаг.
Уулзалт дээр залуус хөвгүүдийг загнаж, блок толгойтнууд, паразитууд, дронууд гэж нэрлэдэг. Тэд сониноос авсан стандарт клишег ашигладаг. Хөөрхий оюутан, толгой муутай Венка Смирнов хамгийн чанга хашгирч байгаад Баранкин уурлаж байна. Гэхдээ энэ нь болж байна. Венка Баранкиныг амралтын дараа шууд удирдах зөвлөлд дуудах боломжгүй гэж хашгирав.
Юра, Костя нар 2-р улиралд засч залруулна гэж амласан боловч дарга Фокина маргааш хоёрыг засахыг шаардав. Тэдэнд онц сайн оюутан Яковлевын тусламж үзүүлсэн.
4. Хэрвээ би хүн байхаас залхаж байвал яах вэ?
Уулзалтын дараа залуус тарж, Юра, Костя нар ширээнийхээ ард цочирдон суув. Фокина тэдэнтэй ойртож, Баранкинаас эр хүн болж, хүн байх, хүн шиг ярихыг шаардаж эхлэв.
Баранкин өөрийгөө эр хүн байхаас их залхсан гэж боддог.
5. Тэд хүрзээ өгсөөр байгаа бөгөөд Баавгай гарч ирэх гэж байна.
Ням гарагийн өглөө Юра, Костя нар вандан сандал дээр суугаад Мишка Яковлевыг хүлээж байна. Цаг агаар сайхан байна. Хотын дарга Фокина, гэрэл зурагчин Новиков нар хашаанд гарч ирэв. Фокина хүрз бариад Баранкинд өгөв. Тэрээр хичээлээ дуусгаад хөвгүүдийг сургуулийн хашаанд мод тарихаар ирэхийг шаарддаг.
6. Долоо хоногийн долоон өдөр амарна, энэ л миний төсөөллийг татсан
Юра бор шувуу, эрвээхэйнүүд хэрхэн эргэлдэж, шоргоолжнууд газар даган гүйлдэхийг ажиглаж, амьдралгүй, харин тасралтгүй амралттай байгаа эдгээр амьтдад маш их атаархдаг. Тиймээс Баранкин удаан хугацааны турш бодож байсан гайхалтай санаагаа яг энэ өдөр хэрэгжүүлэхээр шийдэв.
7. Дэлхий дээрх цорын ганц заавар.
Юра Костя-д хэрэв чи үнэхээр ямар нэг зүйлийг хүсч байвал энэ нь заавал биелэх болно гэж хэлэв. Тэрээр бор шувуу болон хувирч, хүн шиг ядаж нэг өдрийг өнгөрөөхийг санал болгож байна.
Юра Костя руу "Заавар" бичсэн дэвтэр өглөө.
8. Би сурахыг хүсэхгүй байна, би шувуу болохыг хүсч байна.
Залуус юу нь илүү дээр вэ, хэн болж хувирахаа шийдэж эхэлдэг. Костя эрвээхэйг санал болгодог боловч Юра бор шувууг шаарддаг. Сүүлчийн хичээл дээр бор шувуу маш сайн амьдардаг гэж сонссон. Костя ч энэ жүжгийн хэрээний дүрд тоглосон тул бор шувуу болж хувирахад амар байх болно гэж хэлжээ.
Залуус газар үсрэх дасгал хийж, шившлэг хийж эхэлдэг.
Хоёрдугаар хэсэг. Чиг-жиргээ! Амьдрал гайхалтай!
9. Та үүнийг үнэхээр хүсэх ёстой ба
Юра нүдээ аниад үнэхээр бор шувуу болохыг хүссэн. Тэр мөчир дээр нисэх, агаарт нисэх гэсэн хачин хүсэлтэй байгаагаа мэдэрсэн. Дараа нь тэр овъёос хүссэн.
Эцэст нь Юра нүдээ нээн эргэн тойрноо харав. Тэр үнэхээр бор шувуу болж хувирав.
Гэхдээ Костя Малинин тэнд эрэгтэй хүний ​​дүрд сууж байв.
10. Бор шувууны хэлээр юу гэсэн үг вэ?
Костя Баранкин бор шувууг хараад түүнтэй ярихыг оролдов. Харин бор шувуу зөвхөн жиргэдэг. Бор шувуу түүнийг таг гэж дууддагт Костя гомджээ
Костя шившлэгээ дахин давтаж эхлэв. Яг энэ мөчид Яковлев унадаг дугуйгаар булан тойрон гарч ирсэн боловч вандан сандал дээр очиход тэнд хэн ч байхгүй. Зөвхөн хүрз, сурах бичиг. Мишка сурах бичгээ аваад Юрагийн гэрт очив.
Баранкин, Малинин нар баяртай байна.
11. Сүүлгүй хүмүүстэй уулзах.
Юра хонхойсон хушуутай бор шувуу болж хувирсан бөгөөд Костя ер бусын цэнхэр нүдтэй хэвээр байв. Бор шувууны хөвгүүд шалбаагнаас ус ууж, овъёос хайж эхлэв.
Зарим шалтгааны улмаас үр нь тэдэнд тохирохгүй байв.
Костя том сүүлгүй бор шувуугаар овъёосноос холддог. Дараа нь тэр Юра руу үсэрч эхэлдэг. Гэвч Юра мөн өдөө сэгсэрч, том бор шувууг бүдэрч унагав. Тэр унаж, айсан чимээгүй болов.
Гэвч залуус түүнд овъёос санал болгов, учир нь тэд унасан хүмүүсийг цохидоггүй. Бор шувуу нисч, Костя ойролцоо муур байна гэж Юра руу хашгирав.
12. Муска муур намайг идмээр байна.
Баранкин эргэж хараад ээжийнхээ хайртай муур Мускаг харав. Тэр айсангүй, тэр байтугай мод руу ухаалгаар ниссэн Костягийн уйлахыг ч анзааралгүй мууртай ярьж эхлэв.
Үүний үр дүнд муур Баранкин руу үсэрч, түүнийг доор нь дарав. Юра мултарч, муурны сарвуунд хэд хэдэн өд үлдээв.
13. Эмээ нар юуны тухай жиргэдэг вэ.
Хөгшин бор шувуу Юра, Костя хоёр руу нисч ирээд тэднийг загнаж эхлэв. Тэр хөвгүүд мууртай ийм эелдэг харьцаж байгаад уурлав. Бор шувууд танил мууртай байж болохгүй гэж тэр хэлэв. Тэрээр эцэг эхийнхээ нэрийг өгөхийг шаардсан.
Костя, Юра хоёр бор шувууны амьдралд сэтгэл дундуур байсан тул яаран нисэв. Тэд хоосон модон дээр суухад Юрагийн хажуугаар ямар нэгэн зүйл исгэрэв.
14. Оптик хараатай холын зайн чавх.
Юра түүний өрөөний найз Венка Смирнов түүнийг чавхаар онилж байгааг харав. Түүгээр ч барахгүй энэ чавхыг Баранкин өөрөө хийсэн.
Костя хоёр хурдан нисч, шувууны нүднээс харахад хот муур, чавх барьсан хөвгүүдээр дүүрэн байгааг анзаарав. Энэ нээлт нь тэднийг сэтгэлээр унагадаг. Тэд ядарч, гэнэт бор шувуу тэднийг дууддаг.
15. Хөвгүүд ээжээсээ татгалзвал юу болдог вэ.
Бүдүүн бор шувуу хөвгүүдийг нялх хүүхэд гэж дуудаж, үүр барихыг урьдаг. Костя, Юра хоёр бор шувууд түүнийг андуурсан бөгөөд тэд түүний хүүхдүүд биш гэж хэлэв. Бор шувуу уурлаж, бусад бор шувууг гэрчээр дуудаж, төсөөлж буй хүүхдүүдэд сайхан цохилт өгдөг.
Костя, Юра хоёр түүний хүүхдүүд болохыг зөвшөөрч, үүрээ барихаар нисэв.
16. Костя бид хоёр үүр барьж сурч байна.
Бор шувуу хөвгүүдэд үүрээ хэрхэн яаж хийхийг зааж, үе үе тэднийг шоолж, хөвгүүд гайхширдаг. Бор шувуу ч гэсэн сурч, ажиллах ёстой болдог.
Энэ үед тарган улаан бор шувуу ирж, хөвгүүдийн эцэг Чика болж хувирав.
17. Шувууны байшингийн төлөө тэмц.
Чика бүхэл бүтэн гэр бүлээ урагшаа ниссэн шувууны байшингийн төлөөх тулаанд чирч, Малинин хэрхэн тулалдахаа мэдэхгүй ч Баранкин түүнийг чирэв.
Бор шувуу шууд л тулалдаж буй бор шувууны сүрэг рүү унана.
Малинин Баранкины сүүлнээс наалдаж, Юра түүнийг тулаанаас гаргав.
18. Костя Малинин жиргэжээ.
Залуус тулаан болсон газраас нисэх гэж оролдсон ч дөрвөн бор шувуу хөөж, энэ хоёр хамгийн чанга жиргэсэн гэж хашгирав.
Баранкин зальтай арга хэрэглэдэг - тэр нисэх үед нуруугаараа эргэж, хөлөөрөө өшиглөнө. Тиймээс тэр хөөцөлдөгчдөө тарааж, залуус нисэн одов.
Ядарч, бухимдсан Костя муур иддэггүй, үүрээ барьдаггүй эрвээхэй болж хувирахыг санал болгож байна.
Юра эргэлзэж байгаа ч найзыгаа дэмжихээр шийдэв. Гурван муур тэдэн рүү мөлхөж ирэхэд хөвгүүд хөрвүүлсэн шившлэгийг яаран уншив.

Гуравдугаар хэсэг. Би скит хүү, Костя бол хараацай.
19. Хүн амд танигдсан хортон шавьж.
Муурнууд хөвгүүд рүү сэмхэн очиж, тэд цөхрөнгөө барсан шившлэгийг уншсаар байна. Муурууд салж, үсрэхэд бэлддэг. Баранкин бүх зүйл алдагдсан гэж боддог ч муурнууд гэнэт эргэж, зугтдаг.
Баранкин өөрийгөө шалгаж үзээд эрвээхэй болж хувирснаа ойлгов. Тэрээр Костяаг хайж эргэн тойрноо хараад гайхалтай эрвээхэйг харав. Костя Малинин нь хараацайн сүүл, Баранкин өөрөө хорхойтон, хортон шавьж болж хувирав.
Костя түүнтэй хамт Юраг дуудаж, түүнийг нектараар эмчилнэ гэж амлав.
20. Нойрсож буй гоо сайхан
Хөвгүүд нектар авахаар нисч байсан боловч гэнэт Костя сувгийн нүхэнд үзэсгэлэнтэй шар эрвээхэй байгааг анзаарч, түүнтэй танилцахаар шийджээ. Баранкин түүнийг охин гэж дуудсан боловч танилаасаа юу ч гарсангүй. Эрвээхэй унтаж байв. Энэ бол байгалийн хууль бөгөөд эрвээхэй өвөл унтдаг гэж Костя хэлэв. Өвлийн амралтаараа унтахыг хүсээгүйдээ Баранкин сэтгэл дундуур байв.
Дараа нь танил сүүлгүй бор шувуу гарч ирээд Костя нуугдав. Баранкин аюулын талаар мэдээгүй бөгөөд бор шувуутай ярьж эхэлсэн боловч Костя түүнийг дээвэр дор татав.
Баранкин эрвээхэйний амьдралын бэрхшээлийг чимээгүйхэн тэвчихээр шийджээ.
21. Агаарын довтолгооноос хамгаалах таг.
Залуус сайхан нектар үнэртсэн том цэцгийн мандал руу нисэв. Баранкин "Цыган эрвээхэйг бутлана" гэж хашгирахыг сонсоод аль хэдийн идэж эхэлсэн байв. Тэр уран гулгагч байсан тул тэдэнд анхаарал хандуулсангүй. Гэтэл ойролцоох малгай унав. Хөвгүүд түүнийг хайж байв. Энэ нь дахин Венка Смирнов болон өөр хүү байх шиг санагдав. Тэд Баранкиныг буудаж унагасандаа баярлаж, өвсөн дундаас хайв.
Юра далавчаа эвхээд нуугдав. Залуус цааш эргэхэд тэр хөөрч Костягийн хажууд цагтай шон дээр суув.
22. Баяртай залуусаа, магадгүй бид дахин уулзахгүй байх
Баранкин хүнсний ногооны талбай руу нисэхийг санал болгосон боловч Костя тийшээ явах боломжгүй, эрвээхэйнүүд тэнд химийн бодисоор хордсон гэж хэлэв. Тэгээд тэр сургуулийн цэцэрлэг рүү нисэхийг санал болгоод тэр үед хүүхдүүд рүү харав.
Костя хурдан нисч, Баранкин хоцорч эхлэв. Дараа нь тэр Костягийн сарвуунаас бариад, чирээд сургууль руу нисэв. Тэд цонхны тавцан дээр суугаад цэцэрлэгт ажиллаж буй залуусыг харав.
Дараа нь Яковлев хүрч ирээд шуугиан дэгдээв. Залуус Баранкин, Малинин нарыг хайж байсан нь тодорхой.
Костя Юраг цэцэг рүү дуудаж, тэд доошилж эхлэв.
23. Найтаах эсрэг вакцинжуулалт.
Юра асар том цэцэг сонгоод дотогшоо авирав. Тэрээр нектар идэж, найтаалгаж эхлэв. Дараа нь хэн нэгэн түүнийг цохиход Юра түүнийг буцааж цохив.
Гэвч тэр цэцэгнээс мөлхөж гарахдаа зөгий түүн рүү харж байхыг харав. Юра айгаад нисэн одов. Тэр Костягийн хаана байгааг хараад зөгий түүнийг цэцэг рүү хөтөлсөн байхыг харав.
Баранкин хөнгөн мөчрийг шүүрэн авч, зөгий араас цохив. Тэгээд тэр өлсгөлөнд нэрвэгдэн өвсөнд унав.
24. Би алдаагаа ойлгож байгаа ч байгалийн аймшигт хууль үйлчилж байна.
Баранкин шалбаагны дэргэд ухаан орж, ус ууж эхлэв. Тэрээр бор шувуу, эрвээхэй болж хувирах нь алдаа гэдгийг ойлгосон ч хэн болж хувирах ёстойгоо мэдэхгүй байв. Юра шоргоолжнууд руу хараад, ийм шаргуу хөдөлмөрч болж болохгүй гэж шийдэв.
Гэнэт Баранкин хурал дээр түүнийг хэрхэн нисгэгчгүй онгоц гэж нэрлэснийг санаж, Малинин руу нэн даруй юу ч хийхгүй байгаа нисгэгчгүй онгоц болж хувирах хэрэгтэй гэж хашгирав.
Гэвч залуус дрон ямар байдгийг санасангүй. Эцэст нь Костя дрон нь зөгийтэй адил гэж хэлэв.
Юра Костя унтаж байгааг хараад өвлийн турш унтаж чадна гэдгээ ойлгов. Тэр түүн дээр шалбаагнаас ус асгахыг хүссэн.
25. Тэдний цуглуулгад аль хэдийн над шиг эрвээхэй байгаа.
Ангийн залуус Баранкин, Малинин хоёрыг хөл дор байна гэж сэжиглээгүй юм. Фокина болон бусад охид дугуйлан сууж, эрвээхэйний тухай сурвалжлага уншиж эхлэв.
Баранкин Малининыг анзаарахгүйн тулд цаасаар бүрхэхийг хүсч, нэг сонин чирэв. Тэд түүнийг анзаарсан боловч Фокина тэд аль хэдийн скит хийсэн гэж хэлэв.
Дараа нь тэд Костяг анзаарч, Фокина сандарч эхлэв. Манай хотод Уссури мужаас жинхэнэ хараацай сүүлтэй байдаг нь ямар вэ.
Тор барьсан охид Костя руу сэмхэн гүйж эхлэв.
26. Толбо дотор, тиймээс хатаагч, мөн шулуутгагч.
Охидууд Костягийн хоол хийжээ аймшигтай үхэлмөн Баранкин жүжиглэхээр шийдэв. Тэр Костя руу гүйж очоод түүнийг түлхэж, дараа нь түүнийг лаа хий гэж хашгирч, эрвээхэйнүүд тэнгэрт хөөрөв.
Гэвч Костя унтахыг хүссэн хэвээр, шоргоолжны дэргэд бутанд унав.
Баранкин түүнийг гижигдэж эхлэхэд Костя дахин сэрлээ. Юра түүнд толбо, цуглуулгын талаар хэлээд Костя эцэст нь сэрлээ.
Тэр галууны овойлт болж хувирах шившлэг уншиж эхлэв. Баранкин нисгэгчгүй онгоц болохыг хүссэн ч нөхдөө орхиж чадаагүй бөгөөд бас нисгэгчгүй онгоц болжээ.

Дөрөвдүгээр хэсэг. Хамгаалагч! Мимрики"
27. Фокинагийн хувьд тааламжгүй үйл явдал, бидний хувьд аврах үйл явдал
Охид бут руу мөлхөж очсон боловч тэнд эрвээхэй байсангүй, харин хоёр шоргоолж байв.
Юра Костяг шоргоолж болон хувирлаа гэж зэмлэсэн ч тэр түүнийг даллав. Тэрээр зөн совиндоо итгэдэггүй, өнөөдөр амралтын өдөр, шоргоолжнууд бас амарч байна гэж хэлэв.
Хөвгүүд дугуй үр олж, хөл бөмбөг тоглож эхлэв. Жинхэнэ шоргоолжнууд тэднийг хараад антенаа хөдөлгөв.
Костя, Юра хоёр бутнуудаас гарч ирэн шоргоолжнууд ямар нэгэн зүйл үүрэн зам дагуу гүйж байхыг харав. Тэд бүгд ажилласан.
Хөвгүүд хурдан явахыг хүссэн боловч зөн совин нь тэднийг шоргоолжны үүр рүү нүүхэд хүргэв.
28. Бид шоргоолжны үүрийг засаж байна
Залуус ажиллахыг хүсээгүй ч зөн совингоор нь мөчрийг шүүрч аваад шоргоолжны үүр рүү чирэв. Тэд шоргоолжны үүр рүү нааш цааш гүйж, янз бүрийн жинг чирч эхлэв. Тэд зөн совингийн үйлдлээс өөрсдийгөө чөлөөлөхийг оролдсон боловч юу ч тус болсонгүй.
Дараа нь Венка Смирнов шоргоолжны үүрний хажуугаар өнгөрч, саваагаар нудлав.
Тэр шоргоолжийг гурав дахь араа руу шилжүүлж, тэд шоргоолжны үүрийг эрчимтэй сэргээж эхлэв.
29. Энэ бол дэлхий дээрх цорын ганц үймээн самуун байсан байх.
Энэ бол түүний мөрөөдөж байсан амьдрал биш гэдгийг Баранкин ойлгож байна. Тэрээр зөн совинтойгоо тэмцэхийг оролдож, үймээн самууныг эхлүүлэхээр шийддэг. Тэрээр нарс зүү шидэж, Малининыг навч шидэхийг шаарддаг. Костя мөн навчийг шидэж, хөвгүүд бут руу гүйв. Тэд хүн болж хувирахын тулд шившлэг хийж эхэлдэг ч дараа нь зарим шоргоолжнууд тэднийг барьж авдаг.
30. Гэнэтийн аюулаас гэнэтийн аврал.
Хөгшин шоргоолж яагаад ажиллахгүй байгааг залуусаас асууж эхлэв. Өнөөдөр ням гариг, өнөөдөр амралтын өдөр гэж Баранкин хэлэв. Эдгээр нь тоосгон шоргоолжны үүрэнд байдаг дүрэм юм.
Шоргоолжнууд чимээ гаргаж, хөвгүүдийг сэжиглэж эхлэв.
Тэгээд хөгшин шоргоолжнууд зөвлөлдөж, энэ бол урьд өмнө байгаагүй гэмт хэрэг бөгөөд үүний төлөө энэ хоёр хоосон шоргоолжийг цаазаар авах ял оноов.
Костя, Юра хоёрыг шоргоолжны үүрнээс чирч авав.
31. Энэ бол мирмикууд бөгөөд Костя Малинин бол энэ юм.
Энэ үед харуулын шоргоолж түгшүүр төрүүлэв - мирмикууд гарч ирэв. Костя, Юра хоёр цэцэг дээр авирч, дээрээс харж эхлэв. Тэд асар том улаан шоргоолж гарч ирэхийг хараад хар шоргоолжны толгойг хурдан хазаж авав.
Дараа нь залуус харав жинхэнэ дайншоргоолж. Улаан шоргоолжнууд хар шоргоолжны үүрийг бүслэн дайрчээ. Гэвч Блэк бууж өгсөнгүй, өөрийн тооны давуу талаа ашигласан. Хар арьстнууд улаануудыг бөөгнүүлж эхлэв.
Энэ үед хөвгүүд шоргоолжны үүр рүү яаран ирж буй улаач нарын асар том отрядыг анзаарав.
Юра түүнийг яаралтай хүн болгох хэрэгтэй гэж хэлсэн боловч Костя мөчрийг шүүрэн авч, "Мирмикүүдэд үхэл!" Гэж хашгирав.
32. Бид хүрээлэгддэг
Костя саваагаа бэлэн болгоод ганцаараа Мирмикс рүү гүйв. Тэр үхэх байсан байх, гэхдээ Баранкин түүнийг барьж аваад ой руу чирч чадсан.
Гэхдээ энд ч гэсэн тэднийг улаан шоргоолж олжээ.
Баранкин Костя руу цэцэг рүү авирч, яаралтай хүн болж хувирахыг тушааж, тэр өөрөө авирав.
Мимрикүүд хөвгүүдийн араас ишний оргилд авирч эхлэв.
33. Хоёр жижиг дээр арван том, аалзны тор.
Улаан шоргоолжнууд цэцэг дээр тууштай авирч, Юра тэднийг мөчрөөр тасартал цохив. Хөвгүүд цэцгийн дундуур ухарч, Костя найзгүй хүн болж хувирахаас эрс татгалзав.
Дараа нь Баранкин цэцгийн дээгүүр аалзны тор байхыг хараад залуус түүн дээр хурдан үсэрэв. Юра аалзны торыг хазаж, салхинд хийсчээ. Улаан шоргоолжнууд хөвгүүдийг барьж амжсангүй.
Дээрээс залуус шоргоолжны дайн аль хэдийн дуусаж, хар арьстнууд ялж, хэвийн ажилдаа буцаж ирснийг харав.
Хөвгүүд шившлэгийг уншиж эхэлсэн боловч хурдан нисч байхдаа Костяг шүүрэн авч явав.
Тавдугаар хэсэг. Баранкин, хүн бай!
34. Булшны цаанаас гарах дуу хоолой.
Баранкин баатар болж нас барсан найзынхаа үхлийг мэдэрдэг. Тэрээр эр хүн болсныг олж мэдээд хэнийг ч анзааралгүй гэртээ харьдаг. Юра вандан сандал дээр суугаад уушгиныхаа дээд хэсэгт архирна.
Гэвч дараа нь тэр яагаад нулимс дуслуулсан тухай асуух дуу хоолойг сонсдог.
35. Бид оршдог!
Энэ бол Малинины хоолой байв. Баранкин найз нь өөр ертөнцөөс өөртэй нь ярьж байна гэж шийдэв, учир нь тэр түүнийг хэрхэн хурдан идсэнийг харсан юм. Гэхдээ Малинин хурдан хүн Баранкиныг хэрхэн идсэнийг бас харсан.
Эцэст нь Юра нүдээ нээж Костяаг харав.
Залуус баяртай байна. хашгирах, бие биенээ мэдрэх. Тэд дахин хүн болсондоо баяртай байна.
Дараа нь бусад залуус ирж, хөвгүүд бүгдийг нь тэвэрч, "Хүн минь, энэ нь бахархалтай сонсогдож байна" гэж хашгирав.
Тэд сурч эхлэх гэж яарч байна.
Шатан дээр Юра Венка Смирновыг хараад толгой руу нь алгадаж, чавхыг нь хугалав.
36. Би үүрд хүн байхыг хүсч байна.
Тэр өдөр Юра, Костя хоёр дөрвөн цагийн турш гэрийн даалгавар хийжээ. Дараа нь тэд сургуулийн цэцэрлэгт сэтгэл догдлон ажилласан.
Маргааш өглөө нь найзууд хамгийн түрүүнд сургууль дээр ирдэг.
Хөвгүүдийн амьдрал өөрчлөгддөг. Тэд сайн сурч, унасан дүнгээ засаж эхэлдэг бөгөөд тэдэнд бүх зүйл сайхан байна.

"Баранкин, эр хүн бол!" өгүүллэгийн зураг, чимэглэл.

Валерий Медведевийн "Баранкин, эр хүн бол!" гайхалтай байдгаараа олон үеийн хүүхдүүдэд хайртай сонирхолтой адал явдалтүүний дүрүүд, танилцуулгад хялбар, зарим, заримдаа бүхэлдээ хүүхэд биш асуултуудын хариулт.

Юра Баранкин, Костя Малинин гэсэн хоёр найз есдүгээр сарын эхний долоо хоногт геометрийн хичээлд муу оноо авснаас бүх зүйл эхэлдэг. Тэд бүгдээрээ сурлагын амжилтаараа сургуульдаа хамгийн сайн байхыг үнэхээр хүсч, сурагч бүр чадах бүхнээ хийнэ гэж найдаж байсан тул ангийнхан нь уурлаж байна. Тэгээд ч санаа зоволтгүй хоёр найз хичээлдээ бэлдэж цаг үрэхийг хүссэнгүй, нөхдөө урмыг нь хугалав. Хүн бүрийн сэтгэлийг гомдоосон зүйл бол эдгээр нь оны эхний ангид хамгийн эхний анги байсан явдал байв. Юра, Костя нар эргээд математикч өөр хэн нэгнийг дуудсан бол ямар ч асуудал гарахгүй гэдэгт итгэдэг бөгөөд тэд өөрсдөө үүнд ямар ч холбоогүй гэж үздэг.

Бүхэл бүтэн багийг гутаахгүйн тулд ангийн ерөнхий хурал хоцрогдсон хүмүүстэй ажиллахаар шийдсэн бөгөөд онц сурлагатан Миша Яковлев энэ ирэх ням гарагт цэцэрлэгт мод тарьсны дараа шууд эхлэх ёстой.

Ням гарагийн өглөө ангийнхаа хүүхдүүдийг хүлээж байхдаа найзууд өнгөрсөн уулзалтын талаар ярилцаж, ням гарагт амрахын оронд хичээл хийх ёстой гэж уурлаж байна. нийгмийн үйл ажиллагааба геометрийн хэмжилт. Онц сурлагатан Зинагийн "Баранкин, эр хүн бай!" Тэр ерөөсөө хүн биш юм шиг! Гэхдээ жишээ нь хүн биш, харин бор шувуу байх нь гайхалтай байх ёстой! Та өөрийн салбар дээрээ суугаад өдөржин жиргэчихээд хичээл, олон нийтийн даалгавар байхгүй! Энэ санаа нь хүүхдүүдийн анхаарлыг маш ихээр татдаг тул яаран энгийн шившлэг зохиож, тэд ээлжлэн бор шувуу, эрвээхэй, шоргоолж болж хувирдаг. Гэсэн хэдий ч ийм амьдрал бүрэн хайхрамжгүй болж хувирав. Та сурч, ажиллаж, хоол хүнс хайж, олон аюулаас зайлсхийх хэрэгтэй болсон. Бор шувуу муурнаас зугтаж, чавхаар бууддаг. Залуу хүмүүс эрвээхэй агнаж, цуглуулгад цуглуулдаг, үүнээс гадна намар орондоо ордог бөгөөд хавар сэрэх эсэх нь тодорхойгүй байна. Шоргоолжнууд ерөнхийдөө харанхуй болтол ажиллаж, зөн совиндоо захирагдаж, мирмикуудын довтолгоонд өртөж, маш харгис хэрцгий, цуст дайн хийдэг. Ням гарагийн амралт гэж юу болохыг хэн ч мэдэхгүй!

Дахин хүн болсон залуус амьдралаа бүрэн өөрчилдөг. Тэд нийгмийн ажилд оролцож, хичээнгүйлэн суралцаж эхэлдэг. Бор шувуу, эрвээхэй, шоргоолж байсан тэд ихийг мэдэж, ихийг хийж чаддаг, хөдөлмөрч байх нь ямар чухал болохыг өөрсдийн туршлагаасаа ойлгосон. Хүнийг Хүн болгодог зүйл бол мэдлэг юм. Тэд хүн болж сурсан бөгөөд Валерий Медведевийн гайхалтай түүхийг залуу уншигчдад олон жилийн турш зааж байна.

Медведевийн зураг эсвэл зурсан зураг - Баранкин эрэгтэй байх

Уншигчийн өдрийн тэмдэглэлд зориулсан бусад өгүүлбэрүүд

  • Веберийн "Чөлөөт буудагч" дуурийн хураангуй

    Буудлагын баяр хаяанд ирлээ. Тус тэмцээний ялагч Килианд тосгоныхон баяр хүргэж эхлэв. Макс хэмээх анчин нэг ч удаа бай онож чадалгүй инээдэм болсон. Уурласандаа Макс Килиан руу нударгаараа дайрна

  • Чисти Дор Ковалын хураангуй

    Нэгэн хүн хөдөөний замаар ойролцоох тосгон руу явж байгаад газарт хэвтэж байсан сүхтэй таарав. Тэр үүнийг аваад замаа үргэлжлүүлэв.

  • Саарал хүзүүний Мамин-Сибирякийн товч тойм

    Намрын улиралд шувууд дулаан газар руу нисэхээр бэлтгэж байв. Нугас, дрейк хоёр байнга маргаж байв. Тэрээр нөхрөө хүүхдүүддээ хайхрамжгүй хандсаныг буруушаав. Тэр өөрийгөө зөв ажиллаж байна гэж бодсон. Бүх хэрүүл маргаан бага зэрэг шархадсан нугастай холбоотой байв

  • Sylvester's Domostroy-ийн товч тойм

    Энэ бол аливаа хүний ​​амьдралын хэв маягийн үндсүүдийн цуглуулга юм Ортодокс хүн. Энэ нь дэлхийн бүтэц, зөв ​​шударга амьдралын тухай жижиг сүм болох гэр бүлийн тухай ойлголтыг өгдөг. Гэр бүлийн гишүүн бүр болон тохиолдол бүрт зориулсан зааварчилгааг агуулна.

  • Dandelion Wine Рэй Брэдберигийн хураангуй

    Уг номонд арван хоёр настай Дуглас хүү, түүний гэр бүл, найз нөхдийн тухай өгүүлдэг. Тэрээр залуу амьдралынхаа өдөр бүр гайхалтай нээлтүүдийг хийдэг

Зохиогчийн тухай танилцуулга.
В.Медведевийн түүх 40 гаруй жилийн өмнө (1961) гарч ирсэн. Гэвч түүнийг нийтлэхээс шалтгаалсан хүмүүсийн дунд маргаан гарч ирэв: Баранкинагийн тухай түүхийг нийтлэх эсвэл зохиогчид буцааж өгөх.
Олон хүмүүс энэ үлгэрт андуурч байсан - үлгэр биш, зүгээр л үлгэр. Жирийн зөрүүд залуус, урам зориггүй ялагдсан хүмүүс ямар ч шидтэний оролцоогүйгээр өөрсдийнхөө зохион бүтээсэн энгийн шившлэгүүдийн тусламжтайгаар... бор шувуу, дараа нь... эрвээхэй, дараа нь... шоргоолж болон хувирдаг.

Аз болоход энэ ном хэвлэгдэн гарч, хэдэн үеэрээ хүүхдүүдийн дуртай ном болжээ.
Энэ ном хэд хэдэн хэвлэлээр дамжсан; 20 гаруй хэлээр орчуулагдсан. Хүүхэлдэйн киноны зураг авалт, бүр оперетта хүртэл гарсан.
Олон жил өнгөрч, зохиолч Баранкиний адал явдлыг үргэлжлүүлэхээр шийджээ. "Супер сансрын нисгэгчийн супер адал явдал" гэсэн хоёр дахь хэсэг гарч ирэв.
Валерий Медведевийн хоёр түүх хоёулаа хошин шог, уран зөгнөлөөр дүүрэн байдаг.

Мөн бид өөрсдийн төсөөллийг аврах ажилд дуудаж, унаад явцгаая уран зохиолын тойруулга.
Заан, морь, тэмээ, сармагчингууд хүүхдүүдээ хүлээж байна найзууд. Гэхдээ манай уран зохиолын гайхамшигт тойруулга өөрийн гэсэн дүртэй. Хэн юу унах вэ гэдгийг сугалаагаар тодорхойлно.
- эрвээхэй дээр хэн байна,
- бор шувуун дээр хэн байна,
- шоргоолж дээр хэн байна.

Амжилт хүсье, манай уран зохиолын тойруулга!
Баг бүр ээлжлэн асуултуудад хариулдаг.

1. Ханын сонины Баранкин, Малинин хоёрын гэрэл зургийг байрлуулсан хэсгийг юу гэж нэрлэдэг байсан бэ? / "Хошигнол ба хошигнол."
2. “Дуурь дээр яаж болдог юм бол...” Энэ юуны тухай вэ? / Ням гарагийн өглөө - М.Яковлевтэй хичээл, дараа нь - мод тарих."За, энэ нь дуурьт гардаг шиг болж байна гэсэн үг юм ... "Зовсон сэтгэлд нойргүй, амрахгүй!"
3. Баранкины амьдарч байсан байшингийн хананд ямар бичээс байсан бэ? /Баранкин бол азгүй зүүдлэгч!!!
4. Хэнтэй хамт бор шувууны нэрийн дор нуугдаж байв цэнхэр нүд? /Костя Малинин.
5. “Хүн төрхтэй эрвээхэй” ямар сорилттой тулгарсан бэ? /бор шувуу; хөвгүүд ("Торгоны хорхойг бутлах"); өлсгөлөн: хүнсний ногооны талбайнууд хордож байна; зөгий, өвөлжөө; залуучууд
6. Костя, Юра хоёр шоргоолжийг хэн, юуны төлөө шийтгэсэн бэ? / Тэд ажлаа зогсоож, орондоо оров. Ахлагч шоргоолжны зөвлөл.
7. Харьцуулалтыг үргэлжлүүлнэ үү (Баранкины хэлснээр):
"Би вандан сандал дээр нүдээ аниад сууж байна, миний бие галзуу юм шиг галзуурч, гүйж байна ... / Залуус маш их завсарлага авч байна."

(Хариулахдаа та текстийг ашиглаж болно).

8. “Костя ингэж ажилласан.../ хамгийн жинхэнэ шоргоолж."
9. “Баранкин! Чи нисэж байна уу ... /байцаатай бялуу?/Бүх дөрөө дар. Нектар ирж байна!
10. “Надаас уур асгарч, зүрх минь ... шиг үсэрч байв. буцалж буй данхны таг."

1. “Өө, чи ийм сайхан сонин сүйтгэсэн юм бэ? / Эра Кузякина - ханын сонины ерөнхий редактор.
2. "Хэний үнээ мөөрөх бол, харин түүний үхэр дуугүй байх болно." Юра, Костя нарын эдгээр үгсийг хэнд, яагаад хэлэх вэ? /Венка Смирновт хандсан.Энэ Венкагийн өнгөрсөн жилийн гүйцэтгэл Баранкин, Малинин хоёроос ч дор байсан.
3. Баранкин Малининыг ням гарагийг хүн шиг өнгөрөөхийг санал болгов. Энэ яаж байна? /"Энэ нь үнэн гэсэн үг. Өөртөө жинхэнэ амралтаа өгцгөөе, энэ арифметикээс, Мишка Яковлевоос хэрэгтэй шигээ амарцгаая... дэлхийн бүх зүйлээс амарцгаая."
4. “Чап-чап-утгагүй тэмдэглэгээ” - энэ юуны тухай вэ? . /Өвгөн (= хөгшин бор шувуу)нүдээ эргэлдүүлэн, бяцхан бор шувууд түүний үед хичнээн хичээнгүй, дуулгавартай байсан, тэд бүгд ямар ухаантай байсан, тэнэг биш байсан ч одоо тэд бүгд тэнэг болсон тухай жиргэж эхлэв.
5. Ангийн удирдагч Зинка Фокина Костягийн төлөө ямар аймшигт үхэлд бэлтгэж байсан бэ? / "Бид үүнийг барьж аваад толбо руу хийнэ, дараа нь хатаагч руу хийнэ, дараа нь тэгшлэгч рүү хийнэ ..."
6. Костя яагаад улаан шоргоолжтой тулалдсан бэ? Зөн совин? /Үгүй. Костя хотод нэгэн эр үг хэлэв. Шударга бус байдал.

7. “Муска!” - Би бодох цаг гаргаж, бүх хүчээрээ хажуу тийш, дээшээ хуайс руу гүйв ... .../чавхны чулуу” гэж бичжээ.
8. “Би авирсан хойд хөл. Би ядарсан нуруугаа заслаа. Тэгээд тэр бүх талбай руу чангаар хашгирав .../Петр I Полтавагийн ойролцоо.
9. "Эрвээхэй заналхийлсэн маягтай дуугарч, намайг цохиж, толгойгоо миний толгой дээр нааж, намайг цэцэгнээс шахав. .../гуурсан шүдний оо.”
10. “Цэцгийн мандал дээр үзэсгэлэнтэй, цагаан, цэнхэр олон цэцэг байсан бөгөөд бүгдээс нь ... гэх мэт гайхалтай нектар үнэртэж байв. Гал тогоонд байгаа ээжийн жигнэмэгээс."



1. Юра Баранкин энэ талаар ямар санал тавьсан бэ? /“Сонин дахин гоё болохын тулд картуудаа хасахыг санал болгож байна! Эсвэл хамгийн сүүлчийн арга бол уриа лоозонгоо зур! - “Зөвхөн “сайн”, “онц” үнэлгээгээр сур.
2. Ю.Баранкины азгүй толгой дээр өглөөнөөс орой хүртэл ямар үйл үг буув? / ^ Сэрэх, хувцаслах, явах, авчрах, авах, худалдаж авах, шүүрдэх, туслах, заах, бүү хий, бүү хуур, битгий бүдүүлэг бай, бүү хоцро.
3. Юра Баранкин бор шувуу болон хувирснаа хэрхэн мэдсэн бэ? /Хүнлэг бус бодлууд гарч эхлэв:бор шувууны хэлээр бага зэрэг жиргэх; хүмүүнлэг бус хүсэл, зорилго: вандан сандал дээрээс нисч, агаарт бага зэрэг нисэх, дараа нь хус модны орой дээр суух, дараа нь шувууны байшинд бага зэрэг амьдрах, овъёос ховхлох ...
4. Баранкин бор шувуу ямар нөхцөлд "баррель" байлдааны техникийг ашигласан бэ? / Шувууны байшингийн төлөө тэмц.
5. “Бид шоргоолжны үүрээс холдохыг хүссэн ч энд бидэнд ямар нэгэн зүйл тохиолдов
6. ойлгомжгүй зүйл...” Юу вэ? / Зөн совин
7. "Би нүүрээ гараараа таглаж, архирч, амьдралдаа анх удаа архирлаа." / Найзыгаа алдсан.
8. "Бор шувууд Костя бид хоёрыг улам чанга загнаж, "ээж" маань биднийг маш их цохисон тул Костя бид хоёрын хөвсгөр хөвсгөр гарч ирэв ... /дэрнээс.”
9. “Тэр шалбаагны эрэг дээр бүгд цэцгийн тоосонд түрхсэн, нэг далавч нь цухуйсан, нөгөө далавч нь ... шиг унжсан байдалтай сууж байв. нохойны чих."
10. “Костя Малинин миний хажууд чанга зогссон боловч гэнэт байрандаа эргэлдэж эхлэв, жишээ нь.../ Өөрийгөө сүүлнээс нь барихыг хүсдэг нохой."
11. “Би энэ өлсгөлөнгөөс болж галзуурч эхэлсэн гэж бодож байна. Ухаан орохоор нь аваад өөрийгөө сэгсэрлээ.../ усанд орсны дараа нохой.


1. Хоч нэрлэх - teasers. /Жишээ нь сайд - М.Яковлев;
гэрэл зураг - Тоо, таны илрэл - Алик;
залуучууд - галзуу хүмүүс,
Яковлев бол онц сайн оюутнуудын гэр бүлээс гаралтай).
2. Юра, Костя хоёрын уруулнаас ямар шившлэг сонсогдов?

Би сурахыг хүсэхгүй байна, би шувуу болохыг хүсч байна! Бор шувуу санаа зовох зүйлгүй амьдардаг гэдэгт би итгэлтэй байна! Би энд байна! Энд би бор шувуу болж хувирч байна!
Эрвээхэй санаа зоволтгүй амьдардаг гэдэгт би итгэлтэй байна! Би энд байна! Би энд байна! Би эрвээхэй болж байна!
Би өдөр шөнөгүй эрвээхэй байхыг хүсэхгүй байна! Мэдээжийн хэрэг дэлхийн бүх хүн дрон байх нь дээр.
Өө, ээж ээ! Би эрвээхэй байхыг хүсэхгүй байна! Аймшигтай байх нь сайн хэрэг! Эрвээхэй сайн биш!

3. Аль нь хамгийн чухал вэ?
Шөнө биш! Өдрийн цагаар биш! Хүсэхгүй байна! Бай! Шоргоолж!
Би хүсч байна! Үүрд!
Хүн байгаарай!

Номын баатрууд энгийн үнэнийг ойлгосон - Хүн байх нь гайхалтай.
Заримдаа бид ядарч, өдөр тутмын бэрхшээлээс ангижрахыг хүсдэг, энэ ертөнцөд хэн нэгэн хөгжилтэй, хайхрамжгүй амьдардаг юм шиг санагддаг. Гэхдээ энэ нь үнэн биш юм.


Эцэст нь гэнэтийн бэлэг: шаржигнуур ба хүүхэлдэйн кино.