Бэлтгэл бүлгийн намрын гунигтай зураг. Нөхөн төлбөрийн бэлтгэл бүлгийн зургийн хичээлийн хураангуй "Намрын сүүл. Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын бэлтгэл бүлгийн ландшафтын зураг зурах онцлог

Зургийн хичээлийн хураангуй бэлтгэл бүлэгнөхөх чиг баримжаа

« Намрын орой».

Бэлтгэсэн, удирдсан багш: Светлана Львовна Николаева.

Зорилтот:

Намрын сүүлээр хүүхдүүдийн сонирхлыг өдөөж, яруу найргаар илэрхийлсэн уйтгар гуниг, уйтгар гунигийг сэтгэл хөдлөлөөр сарниулах чадварыг хөгжүүлэх. Ландшафтын зураг дээрх өнгөний тусламжтайгаар энэ байдлыг илэрхийлэх хүслийг төрүүл.

Даалгаварууд:

1. Засах, хүмүүжүүлэх:

Намрын тэмдгүүдийг нэрлэх дадлага нь хүүхдийн үгсийн санг баяжуулах болно;

Төвийг сахисан өнгөний (хар, цагаан, хар саарал, цайвар саарал, хүрэн) талаархи санаа бодлыг бий болгож, намрын сүүлээр зураг зурахдаа эдгээр өнгийг ашиглах;

Намрын оройн ландшафт, түүний өнгө (байгаль дээр тод өнгө байхгүй) зураг дээр бие даан илэрхийлэх чадварыг хөгжүүлэх;

Янз бүрийн бүтэцтэй мод, навчисгүй бутыг зурах чадварыг дадлагажуулах;

Сойзны үзүүрээр зурах техникийг бэхжүүлэх;

Байгалийн үзэгдлийг дүрслэх чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх уламжлалт бус аргаар(нухах техник хөвөн арчдас- цас).

Палетттай ажиллах чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлж, өнгөт схемийг бий болгож, уйтгартай саарал өнгө олж аваарай.

2. Засах, хөгжүүлэх:

Шүлгийн хэлийг мэдрэх, ойлгох, дүрслэх чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх;

Хөдөлгөөний зохицуулалт, дагалдах яриаг хөгжүүлэх;

Хөгжүүлэх нарийн моторт ур чадвархуруугаараа тоглох замаар гар;

Төсөөллийг хөгжүүлэх;

3. Засах, хүмүүжүүлэх:

Яруу найраг, төрөлх байгалийг хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх;

Байгалийн гоо зүйн ойлголтыг төлөвшүүлэх;

Хүүхдэд зураг зурах сонирхол, тэдгээрийг үзэх, ярих хүслийг төлөвшүүлэх.

Материал:

Багшийн хийсэн дээж. Ландшафтын цаасыг будсан. Гуаш, усан будаг, палитр, багс №2, 3, устай аяга, аяга, салфетка, хөвөн арчдас.

Урьдчилсан ажил:

А.Н.Плещеев, А.С.Пушкин болон бусад Оросын яруу найрагчдын намрын тухай шүлгийг унших.

М.Ходяковын “Намрын тухай”, А.Фетийн “Харцайнууд үгүйлэгдэж байна” шүлгийг цээжилж байна.

Намрын орой ба түүний шинж тэмдгүүдийн тухай яриа.

Уран зургийн хуулбарыг харж байна алдартай уран бүтээлчид"Уран бүтээлчдийн нүдээр намрын орой" илтгэлд.

Зураг, зураг, хуулбарыг шалгах.

Алхаж байхдаа тэнгэр, мод, бороо, цас зэргийг ажиглах.

Хичээлийн явц:

Залуус аа, одоо жилийн хэдэн цаг вэ?

Намрын ямар саруудыг та мэдэх вэ? Хэдэн сар вэ? Арваннэгдүгээр сар бол намрын сүүлчийн сар юм.

А.Плещеевын шүлгийг сонсоорой, яруу найрагч ямар намрын тухай ярьж байна вэ?

Намар ирлээ

Цэцэг нь хатаж,

Мөн тэд гунигтай харагдаж байна

Нүцгэн бутнууд.

Хуурайшиж, шар өнгөтэй болдог

Нугад өвс

Зүгээр л ногоон болж байна

Талбайд өвөл.

Тэнгэрийг үүл бүрхэв

Нар тусдаггүй

Талбайд салхи үлээж,

Шиврээ бороо орж байна.

Ус шуугиж эхлэв

Хурдан дамжуулалт

Шувууд нисэн одов

Илүү дулаан цаг агаар руу.

Яруу найрагчийн зурсан энэ зурганд сэтгэл хангалуун байна уу?

Плещеев шүлэгт намрын оройн ямар шинж тэмдгүүдийн талаар ярьдаг вэ?

Үнэхээр ч шүлэг нь уйтгартай, гунигтай, хүйтэн намрын тухай өгүүлдэг.Модноос навчис унаж, өвс ногоо хатаж, шарлаж, бут сөөг нь уйтгартай, нүцгэн, цэцэг хатаж, шувууд дулаан цаг агаар руу нисч, шиврээ бороо орох нь элбэг.

Намар бол жилийн үдэш шиг. Орой нь бид унтахдаа бэлддэг. Тиймээс моднууд хувцсаа тайлж, бороонд угаав. Амьд байгальунтдаг.Оройхон гунигтай намар айсуй. Намрын сүүлээр ихэвчлэн хүйтэн шиврээ бороо орж, заримдаа цас орж, цасан шуурга шуурч, мод сүүлчийн навчаа урсгаж, өвс хатаж, цэцэг хатаж унадаг. Сүүлчийн шувууд урагшаа нисдэг. Амьтад өвөлд бэлдэж, хүмүүс дулаан хувцас өмсдөг.

Биеийн тамирын минут

Бороо бидний цонхыг тогшиж, тоглохыг урьж байна.

Хоёр дусал дуслаар нэг удаа. (Хүүхдүүд хоёр хөл дээрээ үсрэлт хийдэг)

Эхлээд маш удаан, (Гараа атгаж, хүүхдүүд тойрог хэлбэрээр алхдаг)

Тэгээд дараа нь, дараа нь, дараа нь

Бүгд гүй, гүй, гүй. (хурдатгалтай тойрог замаар алхах)

Бид шүхрээ нээв, (Бид гараараа толгой дээрээ бөмбөг хийдэг)

Борооноос өөрийгөө хамгаалав. (Хөхлөө)

Өнөөдөр би таныг намрын сүүлийг зурахыг урьж байна. Үүнд ямар өнгө хэрэгтэй вэ - дулаан, тод эсвэл хүйтэн, саарал?

Намрын сүүлийг дүрсэлсэн зургийг хараарай. Тэнгэр ямар өнгөтэй вэ? -Ямар моднууд вэ?

Дээжний шалгалт.

Намрын ямар шинж тэмдгийг дүрсэлсэн бэ? (хөнгөн цас, гунигтай тэнгэр, модны навч байхгүй).

Зурах техник.

Одоо би эдгээр зөөлөн өнгийг хэрхэн яаж авахыг танд хэлэх болно. Таны ширээн дээр зураачид эдгээр палитрыг ашиглан будгийг зохиодог. Та жинхэнэ уран бүтээлчид шиг үүнийг хийх болно.

Саарал будаг авахын тулд ямар гуашийг холих хэрэгтэй вэ? (цагаан гуаш дээр хар дусал нэмнэ).

Тийм ээ, саарал будаг авахын тулд та цагаан дээр бага зэрэг хар будаг нэмэх хэрэгтэй. Хэрэв та үүл зурвал ав цэнхэр будагүүн дээр бага зэрэг хар, цагаан будаг нэмээд палитр дээр хутгана. Намрын сүүлээр навч, өвсний өнгө нь мөн тодоо алдсан - хүрэн өнгөтэй. Ногоон будаг аваад бага зэрэг шар, хүрэн нэмнэ - та хүрэн өнгөтэй болно.

Тиймээс эхлээд палитр дээр хүссэн будгаа тавьж, дараа нь хуудсан дээр зурах хэрэгтэй.

Цас хэрхэн "ид шидээр" дүрслэгдсэнийг та анзаарсан уу? Бид цасыг яаж будна гэж бодож байна? ("нудрах" аргыг ашиглан)

Бид хэрхэн мод зурах вэ? (сойзны үзүүрээр).

Хурууны гимнастик.

Сайхан зурахын тулд хуруугаа сунгах хэрэгтэй.

Нэг, хоёр, гурав, дөрөв, тав (хуруугаа зангидаж, тайлах)

Бороо ойд зугаалахаар унав, (Зүүн гарын хуруу баруун гарын алганы дагуу "алхдаг")

Бороо ойд зугаалахаар гарч ирэв (Хуруунууд баруун гарзүүн гарын алганы дагуу "алхах")

Царс, хус, агч, улиас, (Эрхий хуруунаас эхлээд хуруугаа нугалах)

Бургас, улиас, эгц,

Зургийнхаа талаар бодоод ажилдаа ор.

Зурах явцад багш нь найруулга, өнгө гаргах, ажлын нарийвчлалд анхаарлаа хандуулдаг.

Зурж дууссаны дараа хүүхдүүд дуртай зургуудаа сонгож, бүтээлүүдийг үзэхийн тулд харуулна. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд зурсан зүйлээ хэлдэг. Багш хүүхдийн үйл ажиллагаанд дүн шинжилгээ хийдэг.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан намрын ландшафтыг зурах. Сэдэв: "Намрын ландшафтууд"


Средина Ольга Станиславовна, багш, MDOU №1 "Баавгай бамбар", Юрюзань, Челябинск муж.
Сурган хүмүүжүүлэгчдэд зориулсан мастер анги.
Зорилтот:Нарийн төвөгтэй сэдвийг танилцуулж, зургийн хэд хэдэн хувилбарыг харуулах.
Материал:
Сонголт 1: усан будаг, гуаш, ("хуурай сойз")
Сонголт 2: цаас, тэмдэглэгээ
Сонголт 3: пастел, гуаш
Сонголт 4: лав өнгийн харандаа, усан будаг, PVA цавуу, өнгөт цаас(ширхэг).
Тодорхойлолт:
Ахлах бэлтгэл бүлгийн сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн хэтийн төлөвийн хуулиудыг хагалсан талбайтай намрын ландшафтыг зурах жишээг ашиглан хүртээмжтэй хэлбэрээр үзүүлж болно. (Энэ материалыг бага насны оюутнуудад ч ашиглаж болно).
Эхлэхийн тулд бид холоос болон ойроос авсан ижил объектыг судалж буй "Ойр - хол" сэдэвт гэрэл зураг, гарын авлагыг хардаг. Үхэр, машин, галт тэрэг, хүн, байшин, цэцэг, зураачийн зурсан эсвэл гэрэл зурагчны авсан эрвээхэй. өөр өөр өнцөгдаавуун дээр бидэнд санагддаг өөр өөр хэмжээтэй, гэхдээ үнэндээ тэдний хэмжээ өөрчлөгддөггүй.
Энэхүү үзэл баримтлалыг нэгтгэхийн тулд бид моторт ур чадварыг ашигладаг бөгөөд "Илүү ойр - илүү, цааш - бага" гэсэн хэллэгийг гараараа ойртож, холдож, хэмжээгээ өөрчилдөг.
Дараагийн шат бол "тэнхрээний шугам" гэсэн ойлголттой танилцах явдал юм. Ландшафтыг хараад бид тэнгэр, газар нийлдэг шугамыг олж, нам, өндөр, мөн тодорхойлж сурдаг дунд шугамтэнгэрийн хаяа.
1 Доод давхрагын шугам
Практик ажил нь давхрагын шугамыг зурахаас эхэлдэг. Энэ нь хуудасны дундаас доогуур хийгддэг. Дараа нь бид босоо шугамыг хуудасны ирмэг хүртэл буулгаж, ижил цэгээс хуудасны доод булан руу шулуун шугам зурна. Хамгийн хэцүү үе шат дууслаа. Одоо та хагалсан талбайг үүсгэхийн тулд нэг цэгээс олон шулуун, огтлолцохгүй шугам татах хэрэгтэй. Хүүхдүүд "хагалах" үе шатыг дуусгахад олон урам зоригтой дуунууд сонсогддог: "Хөөх! Энэ үнэхээр яаж болсон бэ!
Одоо бид "Илүү ойр - илүү, цаашаа - бага" гэсэн ойлголтыг санаж, ойрын болон холын гацуур модны дүрсийг дуусгаж байна. Модны байршил, тоо нь багшийн зурсан зургаас өөр байж болно.
Алсын уулс, нар, үүл, нисдэг шувууд нэмэлт байж болно ...









2 Өндөр давхрагын шугам
Өндөр давхрагын шугамыг (хуудасны дундаас дээш) зур. Бид шаардлагатай барилгын ажлыг гүйцэтгэдэг. Эхлээд давхрын шугамын дундаас хуудасны доод ирмэг хүртэл босоо шугамыг зур. Үүнтэй ижил цэгээс бид хуудасны доод булан руу шулуун шугам зурдаг. Бид талбайн зургийг шугамын "фен" -ээр нөхдөг. Талбайг "хагалж" байна. Дараа нь бид талбайн нэг захад, өндөр модны дор зогсож байна гэж төсөөлж, талбайн нөгөө захад ижил моднууд ургадаг, гэхдээ тэдгээр нь бидэнд ... (юу?) жижиг мэт санагддаг. Бид эхлээд их бие, дараа нь модны мөчрүүдийг дүрсэлдэг. Хэрэв хүсвэл бид урд талын ландшафтыг бут, шоргоолжны үүр эсвэл хожуулаар нөхдөг. Бид нар, үүл, орхигдсон үүр, нисдэг шувуудыг зурдаг.










3 Дундаж давхрага
Бид хуучин хус модны их биеийг дүрсэлсэн хоёр босоо шугам зурдаг. Бид тэдгээрийг хуудасны дундаас зүүн тийш модыг хөдөлгөж зурдаг. Их биеийн зүүн ба баруун талд бид тэнгэрийн хаяаны дунд шугамыг зурдаг. Модны холтосыг зур.
Хагалсан талбай нь хус модны баруун, зүүн талд бидэнд харагдах болно. Тал бүр дээр сэнсний шугам зур.
Хусны мөчрүүд газарт бөхийж байна. Бид нимгэн мөчрүүдийг зурж дуусгадаг. Та нар жаргах нар, хөндий, бут, хожуул, шоргоолжны үүрээр зургийг нөхөж болно.






АЖЛЫН ХОЁРдахь хувилбар (ӨНГӨТЭЙ)
Энэ тохиолдолд эсгий үзэгээр бус харандаа эсвэл лав өнгийн харандаагаар хийсэн зургийг усан будгаар эсвэл гуашаар будна. Навчийг PVA дээр будаж эсвэл нааж болно


















ХҮҮХДИЙН БҮТЭЭЛ

ЗОРИЛТ : Хүүхдийн уран сайхны болон бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх.

ДААЛГАВАР :

шинэ хүмүүсийг танилцуулахуламжлалт бус зургийн арга - навчаар хэвлэх ;

хүүхдүүдэд шинж чанаруудыг дамжуулахыг урамшуулахнамрын мод , өнгөний тусламжтайгаар илэрхийлэлд хүрэх;

баяжуулах ажлыг үргэлжлүүлнэ үгсийн сан, хүүхдийн ярианд нэр үгсийг идэвхжүүлж, ойлголтыг нэгтгэх"байдал" ;

гарны нарийн моторт ур чадварыг сайжруулах;

бүтээлч асуудлын стандарт бус шийдлийг олох чадварыг хөгжүүлэх;

гоо үзэсгэлэнд сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүлэхнамар .

ТОНОГ ТӨХӨӨРӨМЖ : цагаан цаас, А4 формат, гуаш, усан будаг, 2сойз : зузаан No5, савтай ус, салфетка, модны навч(царс, үнс, улиас гэх мэт) ,цагаан цаасбүх хүүхдэд шинжилгээ өгөх. П.И. Чайковскийн хөгжмийн бичлэг« Намар » мөчлөгөөс"Улирал" ; I. Levitan-ийн уран зургийн хуулбар"Алтан намар » , I. Grabar"Руэн" , I. Остроухова"Алтан намар » гэх мэт; З.Федоровскаягийн шүлэг« Намар » .

УРЬДЧИЛСАН АЖИЛ : - алхаж байхдаа модыг ажиглах; -тай танилцахуламжлалт бус уран сайхны болон график техникзурах , дээжийн шинжилгээ; - шинж тэмдгийн тухай ярианамар; хуудсыг урьдчилан сүүдэрлэсэн (бүх зургийн арын дэвсгэрийг хийсэн) .

Явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч : -Залуус аа, манай байгаль аль ч улиралд сайхан байдаг ч бидэнд онцгой гоо үзэсгэлэнг өгдөг жилийн нэг үе байдаг. Энэ үед байгаль галд шатаж байна сүүлийн удаа олон өнгийн будагхавар болтол гүн нойронд автах.

Залуус аа, жилийн энэ цагийг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Хүүхдүүд : Намар .

Тэгээд юу болох вэнамар ?

Хүүхдүүд : -Эрт, алтан, оройтсон.

- намар бол өөр , одоо тод, дэгжин, одоо гунигтай, саарал, тухайнамрын тухай маш их ярьсан , яруу найрагчид түүний тухай шүлэгтээ бичсэн,зураачид зураг зурсан .

Хүүхдүүд ээ, байгалийн тухай зургийг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Хүүхдүүд : - Үзэсгэлэнт газар.(уран зурагтай слайдуудыг үзүүлэх)

Хүүхдүүд ээ, та аялах дуртай юу?

Тийм ээ!

Өнөөдөр бид тантай хамт явах болно ид шидийн ойХатан хаанНамар . Нүдээ аниад тийшээ хөдөлцгөөе.(хүүхдүүд нүдээ аних, хөгжмийн чимээ)

Сурган хүмүүжүүлэгч-Намар : Би ургац авчирдаг,

Би талбайг дахин тариалж байна,

Би өмнө зүг рүү шувуу илгээдэг,

Би модыг хуулж байна

Гэхдээ би зул сарын гацуур модонд хүрдэггүй,нарс мод . Би хэн бэ -…

Хүүхдүүд : - Намар

Сурган хүмүүжүүлэгч :

Залуус аа, би та нарт шүлэг унших болно:"Зун нисдэг" :

Өглөө нь бид хашаа руугаа явдаг

Навч бороо шиг унаж,

Тэд хөл дор чимээ шуугиан тарьж байна

Мөн тэд нисдэг, нисдэг, нисдэг. ,.

Аалзны тор нисдэг

Дунд нь аалзтай,

Мөн газраас өндөр

Тогоруунууд хажуугаар өнгөрөв.

Бүх зүйл нисдэг!

Энэ л байх ёстой

Манай зун нисч байна!

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Ямар гайхалтай шүлэг вэ. Чамтай жаахан тоглоцгооё, бид гэж төсөөлөөд үз дээНамрын навч !

Физик МИНУТ. Ухуулах хуудас

Бид навчнууднамар ,

Бид салбарууд дээр сууж байна. Салхи үлээж, тэд нисэв.(Гараа хажуу тийшээ.)

Бид нисч байсан, бид нисч байсан

Тэгээд тэд газар дээр чимээгүйхэн суув.(Суух.)

Салхи дахин ирэв

Тэгээд тэр бүх навчийг түүв.(Гараа толгой дээрээ зөөлөн эргэлдүүл.)

Эргэж, нисэв

Тэгээд тэд дахин газар суув.(Хүүхдүүд сууна.)

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Би навчийг өнгөөр ​​будаж чаддагийг та мэднэ өөр өөр өнгө!

Чи намайг чамд сургамаар байна уу?

Хүүхдүүд : -Тийм ээ!

Бидний ажлыг эхлүүлэхийн тулд бидэнд цомгийн хуудас хэрэгтэй болно, танд аль хэдийн байгаабэлтгэсэн , будсан!

Навчийг харцгаая, эдгээр навчнууд ямар модноос гаралтай болохыг надад хэлээч?

Хүүхдүүд : Царс, царс, агч модноос, агч модноос ...

Сурган хүмүүжүүлэгч : -Залуус аа, манайд сюрприз хийцгээенамар , мөн бид түүнд зориулж гайхалтай ландшафтуудыг зурах болно! Гэхдээ эхлээд юу болохыг санацгааяБид зургийн уламжлалт бус аргуудыг аль хэдийн мэддэг болсон ? Хүүхдүүд : - Бид чаднахурууны будаг , далдуу мод, хөөстэй резин, үрчлээстэй цаас, нойтон цаасан дээр, навчаар хэвлэнэ.

Сурган хүмүүжүүлэгч : -Хэндбидний зур намрын ландшафтууд , бид өнөөдөр энэ аргыг хэрэглэж байназурах - навчаар хэвлэх .

Сурган хүмүүжүүлэгч :

Хэрэв та навчийг сайтар ажиглавал тэдгээрийн дотор жижиг мод байгааг харж болно, навч нь өөрөө модны титэм шиг харагддаг, навчны дунд хэсэгт судал байдаг бөгөөд үүнээс нимгэн судлууд хажуу тийшээ сунадаг. эдгээр нь мөчрүүд юм. Навчны ёроолд иш байдаг бөгөөд энэ нь модны их биетэй төстэй. Одоо би навч ашиглан хэрхэн хэвлэхийг танд үзүүлэх болно. Үүний төлөөшаардлагатай : 1) Ямар ч хуудсыг аваад будгаар бүрхээрэй(шар, улаан, улбар шар, хүрэн) . Та хуудасны хагасыг нэг өнгөөр, нөгөөг нь өөр өнгөөр ​​бүрхэж болно. Бид будгийг зузаан сойзоор түрхэж, хоосон зай үлдээхгүй. 2) Навчны будсан талыг ландшафтын хуудсан дээр байрлуулж, доош бариулж, цаасан дээр амны алчуураар сайтар дар. 3) Дараа нь навчийг ишнээс нь болгоомжтой авч, цаасны гадаргуугаас салгана.

4) Дараагийн цаасыг аваад өөр өнгөөр ​​будаж, эхнийх нь хажууд хэвлэ.

5) Бүх навчнууд гэх мэт.

Сурган хүмүүжүүлэгч : - Одоо модоо зур.

Гэхдээ үүний тулд бид хуруугаа сунгах хэрэгтэй.

Хурууны гимнастик :

"Салхи, салхи, сэвшээ салхи"

Салхи ой дундуур үлээж, хүүхэд алгаа гөлгөр хөдөлгөөн хийж байв.

Салхи навчийг тоолов : долгион шиг хөдөлгөөн.

Энд царс мод байна, Хүүхэд нэг хуруугаараа хуруугаа нугалав.

Энд агч нь байна, Хүүхэд гараа дээш өргөөд, дараа нь жигдхэн

Энд - rowan, сийлбэр, алгаа ширээн дээр эсвэл өвдөг дээрээ тавьдаг.

Энд - хус модноос алтан өнгөтэй.

Энд - сүүлийн хуудасулиаснаас

Салхи түүнийг зам дээр шидэв

Хүүхдүүд ширээн дээр сууж, хөнгөн, нам гүм хөгжмийн дуугардаг; Багш бие даасан ажил хийдэг.Сурган хүмүүжүүлэгч : - Манай ландшафтууд бараг бэлэн болсон. Хүүхдүүд ажлаа дуусгаж, багш нь бэрхшээлтэй хүмүүст тусалдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Та нар ямар мундаг залуус вэ, юу вэ сайхан зургуудчи ойлгосон байна. Зургуудаараа үзэсгэлэн гаргая, бусад хүүхдүүд над дээр ирэхэд таны гайхалтай зургуудыг харах болно!

АЖЛЫН ШИНЖИЛГЭЭ :

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Та хамгийн тод зургийг хэн авсан гэж бодож байна вэ? Хэн хамгийн өтгөн ойтой вэ? Хэн хамгийн өндөр модтой вэ? Тэгвэл аль ньтаны ашигласан уламжлалт бус зургийн арга ?

ХИЧЭЭЛИЙН ҮР ДҮН. Сурган хүмүүжүүлэгч:

Та нар бүгд үнэхээр агуу юм, та нар бүгд хичээсэн, үүний тулд би чамд бэлэг бэлдсэн, хонгор миньнамрын алим , өөртөө тусал!( Намар алим тараадаг )

Зорилго:арга хэрэгслээр байгалийн сайхныг харж сургах дүрслэх урлаг.

Хөтөлбөрийн агуулга:хүүхдүүдийг танилцуулах уламжлалт бус технологизураг зурах - модны навчийг хэвлэх, хүүхдүүдийн ажиллахдаа будгийг анхааралтай ашиглах чадварыг бэхжүүлэх, бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх, зурах үйл явцад сонирхлыг хөгжүүлэх.

Материал:зургийн цаас, сойз, гуаш, хөвөн арчдас, лонхтой ус, нойтон салфетка, модны навч.

Интеграци боловсролын бүсүүд: « уран сайхны бүтээлч байдал","харилцаа","хөгжим","танин мэдэхүй".

Хичээлийн явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, одоо жилийн хэдэн цаг вэ?

Хүүхдүүд: намар.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм ээ. Жилийн хамгийн сайхан үеүүдийн нэг. Олон яруу найрагч, зохиолч, зураачид намрыг бүтээлдээ дүрсэлсэн байдаг.

Хүүхдүүд И.И.Левитаны зургийн хуулбарыг үзэж байна. Алтан намар».

Зураг дээр юу харагдаж байна вэ?

Зураач ямар мэдрэмжийг илэрхийлэхийг хүссэн бэ?

Зургийг яагаад "Алтан намар" гэж нэрлэсэн бэ?

Зураач намрын “алт”-ыг ямар өнгөөр ​​харуулсан бэ?

Хоёр долоо хоног, нэг сарын дотор ийм гайхамшигтай газар нутаг юу болох вэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч: намрын тухай шүлэг уншдаг (А. Пушкиний "Намар", И. Бунин "Будсан цамхаг шиг ой").

Багш асуулт асуудаг: яруу найрагчид "намрын" улирлыг хэрхэн дүрсэлсэн бэ? Хүүхдүүдийн хариулт.

Багш: За, одоо жаахан амарцгаая ("Навч" биеийн тамирын дасгал хийж байна):

Бид намрын навчис, бид мөчир дээр суудаг (хүүхдүүд бөхийдөг)

Салхи үлээв - тэд нисэв (гараа дээш өргөөд, сэгсэр)

Бид ниссэн, бид ниссэн (тойрог дотор хялбар гүйх)

Тэд газар дээр чимээгүй суув (хүүхдүүд бөхийв)

Салхи хүчтэй гарч ирэв (гараа өргөж, сэгсрэх)

Тэгээд би бүх навчийг авлаа (тойрог дотор хялбархан гүйх)

Эргэж, ниссэн (хүүхдүүд эргэлдэж байна)

Тэгээд тэд газар дээр чимээгүй суув (хүүхдүүд бөхийв).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна, хэрэв та зураач байсан бол намрын ямар дүр төрхийг дүрслэхийг хүсч байна вэ? ямар будаг хэрэглэх вэ? Багш хүүхдүүдийг модны навчийг ашиглан намрын зураг зурахыг урьж байна (хүүхдүүд тэднийг явганаар цуглуулсан). Навчийг гуашаар будаж, цаасан дээр дардасаа зурж, модны их биеийг сойзоор зурж, хөвөн арчдас ашиглан намрын олон нисдэг навчийг зурцгаая. Бид ландшафтын хувьд өөр юу зурж болох вэ?

Хүүхдүүд: тэнгэр, нар, гол.

Практик хэсэг.

Бие даасан ажил.

Тусгал:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, бид өнөөдөр юу хийсэн бэ?

Хүүхдүүд: намрын ландшафтыг зурсан.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид намрын модыг хэрхэн зурсан бэ?

Хүүхдүүд: модны навчны хэвлэмэл.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна, ямар үзэсгэлэнтэй юм бэ намрын зурагТа нар үүнийг хийсэн. Эдгээр намрын ландшафтууд таныг баясгаж, сэтгэл санааг чинь өргөх болтугай.

Эцэст нь хүүхдүүд П.И.Чайковскийн "Октябрь. Намрын дуу."

МБДОУ д/с No17-ийн багш гүйцэтгэв "Колобок" г.-к. Анапа Гамрецкая Анна Сергеевна

Хөтөлбөрийн агуулга:

  1. Хүүхдүүдийг Иссак Ильич Левитаны зурсан зурагтай танилцуулах "Алтан намар" .
  2. Төрөл бүрийн уламжлалт бус арга техникийг ашиглан зурах чадварыг бэхжүүлэх (түүхий зурах, үлээх, хөвөн гаргах, зургийг бүхэлд нь хуудсан дээр байрлуулах.
  3. Дүрслэх урлагийг сонирхох, байгалийн сайхныг харах чадварыг төлөвшүүлэх.
  4. Бүтээлч байдал, төсөөлөл, цаасан дээр жолоодох чадварыг хөгжүүлэх.

Ашигласан технологи: COR, эрүүл мэндийг хэмнэх.

Материал ба тоног төхөөрөмж:

И.Левитан зурсан зураг "Алтан намар" , өнгөт цаасны хуудас, гуаш, палитр, үлээгч хоолой, салфетка, хөөс хөвөн.

Хичээлийн явц:

Цонхоор хар. Одоо жилийн хэдэн цаг вэ? (намар). Яагаад?

Намрын ямар шинж тэмдгийг та мэдэх вэ?

Тийм ээ, одоо намар боллоо. Бараг бүх навч унасан. Би өнөөдөр очсон цэцэрлэг, навчнууд хөл доор тааламжтай чимээ шуугиантай. Навч түүж аваад наашаа авчрах юмсан. Энэ навч энгийн биш, харин нууцлаг байсан.

Оньсого сонс:

Байгалийн улам бүр бараан царай:
Хүнсний ногооны талбайнууд хар өнгөтэй болжээ
Ой мод нүцгэн болж,
Шувууны дуу чимээгүй,

Баавгай өвөлдөө унав
Тэр хэдэн сард манайд ирсэн бэ?

(11-р сар)

Тийм ээ, намрын гурав дахь сар. Та намрын өөр ямар саруудыг мэдэх вэ?

I. Оршил хэсэг.

Самбарыг хар, энд юу харж байна вэ? Эдгээр нь уран зургийн хуулбар юм. Эдгээр зургуудын аль нь намрыг дүрсэлсэн бэ? гэж нэрлэгддэг Исак Ильич Левитаны энэ зураг "Алтан намар" . Та үүн дээр юу харж байна вэ? (байгаль). Энд бас өөр уран зураг бий.

Энэ зургийг зурсан Исак Ильич Левитан байгалийг зурахад их дуртай байжээ. Тэр алдартай зураач байсан.

Ядарсан уу? Жаахан амарцгаая.

Биеийн тамирын дасгал.

Бид намрын ойд байгаа бөгөөд зам дагуу алхаж байна гэж төсөөлөөд үз дээ. Тиймээс бид зогсоод:

Гараа өргөж, сэгсэрлээ
Эдгээр нь ойд байдаг мод юм.
Гараа нугалав
Бийр нь сэгсэрсэн

Салхи шүүдэрийг үлээлгэдэг
Гарын хажуу тал руу
Зөөлөн даллацгаая
Эдгээр нь өмнө зүгт нисдэг шувууд юм.

Тэд хэрхэн суудгийг бид танд үзүүлэх болно.
Далавчуудыг хойш нь нугалав.

II. Гол хэсэг

Залуус аа, та бүгдийг уран бүтээлч гэж төсөөлөөд үз дээ. Хэрэв бид уран бүтээлч бол яах вэ? (будаг)Хэрхэн? Бид юугаар зурж болох вэ?

Бидэнд юу туслах вэ? (манай туслах бол хоолой)Та түүнтэй юу зурж чадах вэ? (мод). Хэрхэн? (энэ бол үлээх техник).

Зурж эхэлцгээе.

Хүүхдийн бие даасан ажил. Хувь хүний ​​тусламжамжилтанд хүрээгүй хүмүүсийн хувьд.

Уран зургуудаа хар, юу авсан бэ? Уран зураг ямархуу байсан бэ? Маш харамсалтай байна, тийм үү? Яагаад? (моднууд ганган алтан даашинзгүй зогсож байна). Модны даашинзыг юугаар хийдэг вэ? (навчнууд)Үүнд манай шидэт хөвөн туслах болно. Хэрхэн? (техник - хөвөн зураг)

III. Эцсийн хэсэг

Өнөөдөр бид юу зурсан бэ? Хэрхэн? (техникч)Та бүхний зургаар асар том ой хийцгээе. Бүх ажлаа энд авчир. Ямар үзэсгэлэнтэй, ид шидтэй, гоёмсог намрын ой болж хувирав. Энэ ойн бүх мод маш үзэсгэлэнтэй. Та намрын ойд дуртай юу? (Тийм)Тэгээд би үнэхээр дуртай! Та нар ийм л сайн уран бүтээлчид юм!