"Далайн загас" сэдвээр ахлах бүлгийн зургийн хичээлийн хураангуй. Ахлах бүлгийн зургийн хичээлийн хураангуй

Хичээлийн төрөл:Мэдлэг, ур чадварыг нэгтгэх, нэгтгэх.

Үйл ажиллагааны төрөл:Сэдэвчилсэн хичээл.

Зорилтууд:

  • Өвөрмөц загас бүхий аквариумын дүр төрхийг бий болгох.
  • Өмнө нь эзэмшсэн техникийг бүтээлчээр ашиглах нөхцлийг бүрдүүлэх урлагийн материалболон дүрслэлийн илэрхийллийн хэрэгсэл.
  • Хамтын аквариум бий болгох.

Даалгаварууд:

  • Боловсролын: өмнөх ангиудад эзэмшсэн мэдлэг, ур чадвараа нэгтгэх, нэгтгэх; Энэ сэдвийг илчлэхийн тулд дүрслэх арга, уран сайхны материал, дүрслэх хэрэгслийг бие даан олоход хүүхдүүдэд заах; уран сайхны болон график ур чадварыг сайжруулах; уран сайхны хэрэгцээ, өөрийн болон бусад хүүхдүүдийн ажилд дүн шинжилгээ хийх чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх.
  • Хөгжлийн: уран бүтээлийн төрөл бүрийн материалыг ашиглан бүтээлч санаачилга, төсөөллийг хөгжүүлэх; хэмнэл, өнгө, найрлагын мэдрэмжийг хөгжүүлэх; Бидний эргэн тойрон дахь ертөнцийн гоо зүйн ойлголт, гоо үзэсгэлэнг харах чадварыг хөгжүүлэх; хүрээлэн буй ертөнцөд сонирхлыг хөгжүүлэх.
  • Боловсролын: гоо зүйн болон ёс суртахууны мэдрэмжийг төлөвшүүлэх, өрөвдөж, өрөвдөж, туслах хүсэл эрмэлзэл, хүрээлэн буй байгаль, тэжээвэр амьтдыг хүндэтгэх.

Урьдчилсан ажил:

  1. А.С.Пушкины "Загасчин ба загасны үлгэр" үлгэрийг уншиж, энэ бүтээлийн зургуудыг үзэв.
  2. Хүүхдүүдийн уран сайхны сэтгэгдлийг баяжуулахын тулд далай, гол, аквариумын загасыг дүрсэлсэн зураг, гэрэл зураг, чимэглэл, ил захидлыг судлах.
  3. Далайн болон голын загасны амьдралын тухай яриа.
  4. Гадна тоглоом "Далай санаа зовж байна - нэг, тэнгис санаа зовж байна - хоёр ...". Аквариум арчилгаа: ургамал, чулуу угаах.
  5. Усны ургамлуудыг авч үзэх, хуурай газрын ургамалтай харьцуулах (тэдгээр нь хэрхэн төстэй, ямар ялгаатай).
  6. Байгалиас авсан замаг, загасны тойм зураг, төсөөллөөр зурах; бэлтгэх, амтлах загасны хоолболон далайн байцаатай хоол.
  7. Өнгөт цаасаар хайчилж авсан загасны дүрсийг чимэглэх.

Арга зүйн техник:Хүүхдүүдтэй янз бүрийн аквариумтай зургийг шалгаж, ямар материалаар бүтээсэн болохыг тодорхойлох; зураг зурахдаа хүүхдийн байрлалд анхаарлаа хандуулаарай, гэнэтийн мөч.

Уран зохиол:Т.Г. Казакова, Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд дүрслэх урлагийн хичээл: Цэцэрлэгийн багш, эцэг эхчүүдэд зориулсан ном. I.A. Лыкова, Харааны үйл ажиллагаа цэцэрлэг. Бэлтгэл бүлэг. I.A. Лыкова, Харааны үйл ажиллагаацэцэрлэгт. Ахлах бүлэг. I. A. Лыкова, хөтөлбөр урлагийн боловсрол, 2-7 насны хүүхдийн хүмүүжил, хөгжил “Өнгөт алга”.

Хөгжим:"Аквариум" Сент-Саенс.

Материал ба тоног төхөөрөмж:

  • Багшид: аквариум, загасны дүрс бүхий чимэглэл, төрөл бүрийн урлагийн материалаар хийсэн аквариумтай хүүхдийн ажил, мультимедиа төхөөрөмж, хачин загас, усны оршин суугчдын слайд, соронзон самбар, хөгжмийн төв.
  • Хүүхдэд: таблет дээр наасан A4 эсвэл A3 форматтай дугуй аквариумын цаас, шахмал, хоосон зай, тууз, гуаш, усан будаг, сойз, өөдөс, энгийн харандаа, лав өнгийн харандаа, хар маркер, загасыг хүүхдүүдээр урьдчилан чимэглэсэн өөр өөр өнгө, цавуу.

Төлөвлөгөө:

1. Зохион байгуулах цаг- 2 минут.
2. Эвристик яриа – 6 мин.
3. Бүтээлч эрэл хайгуул, туршилтын ажил – 10 мин.
4. Динамик түр зогсолт – 2 мин.
5. Хичээлийн хураангуй:
а) хүүхдийн бүтээлийн үзэсгэлэн, дүн шинжилгээ хийх - 2 мин.
б) өөртөө дүн шинжилгээ хийх - 3 мин.

ХИЧЭЭЛИЙН ЯВЦ

1. Зохион байгуулалтын мөч

Бүгд энд байна!
Насанд хүрэгчид, хүүхдүүд!
Бид эхэлж болно!
Гэхдээ эхлээд,
Та "Сайн уу" гэж хэлэх хэрэгтэй!

Д.:Сайн уу.

П.:Өнөөдөр цэцэрлэгийн ойролцоо манайхаар ирсэн нартай таарлаа. Гэхдээ нар бол энгийн биш, харин ид шидтэй. Үүнийг гартаа атгасан хүн дэлхийн хамгийн эелдэг, эелдэг хүүхэд болно. Шалгацгаая! (Бид дамжуулдаг бөмбөлөг- хонгор минь, бие биедээ сайхан үг хэлэх). Бид хамгийн эелдэг, хамгийн эелдэг нь болсон нь үнэн.

2. Эвристик харилцан яриа

П.:Хүүхдүүд ээ, над дээр ирээрэй. Аквариум ямар том, үзэсгэлэнтэй болохыг хараарай. Тэнд ямар загас сэлдэг вэ?
Загас ямар хэсгүүдээс бүрддэг вэ? Тэд ямар геометрийн дүрстэй төстэй вэ? (масс, бие - зууван, сүүл - гурвалжин, сэрвээ, нүд). Загасны биеийн хэсгүүдийг үзүүлж, зорилгыг нь тайлбарлахад хүүхдүүдийг урь. Сэрвээ нь жолоо, тоормосны үүрэг гүйцэтгэдэг, сүүл нь загасны хөдөлгүүр болдог.

П.:Хүүхдүүд ээ, одоо энд хараарай. Багш хүүхдүүдийг зурагт руу аваачиж, хачин загастай слайд үзүүлэв. Тэдний тод масштабын анхаарлыг татдаг.
Загас зурахыг хэн оролдох вэ? Хүүхэд соронзон эсвэл шохойн самбар дээр загас зурдаг.

3. Практик ажил

П.:(төрөл бүрийн урлагийн материалаар хийсэн аквариумуудыг наасан соронзон самбарт хүүхдүүдийг авчирдаг).

П.:Зураач ийм сайхан аквариумуудыг бүтээхдээ ямар материал, техник ашигласан бэ? Өөр ямар материалыг ашиглаж болох вэ? (Хүүхдийн хариулт)
Гэхдээ та өөрийн гараар загас зурж болно.

4. Хурууны гимнастик:

Миний загас үргэлж чимээгүй байдаг
Дуулдаггүй, архирдаггүй, архирдаггүй.
Би яагаад гэдгийг ойлгохгүй байна, энэ бол асуудал юм.
Магадгүй түүний аманд ус орсон юм болов уу?

Тэдэнд аквариумын хоосон зайг хавсаргасан тул ирээрэй. Танд гуаш, усан будаг, лав харандаа, хар маркер байна. Эдгээр материалын тусламжтайгаар аквариумын дүр төрхийг бий болгохыг хичээцгээе, гэхдээ та бүхний хувьд энэ нь өөр өөр байх болно.
бусад.

5. Биеийн тамирын дасгал

Загаснууд аз жаргалтай тоглож байна
Цэнхэр нарлаг усанд,
Тэд багасаж, тайлах болно,
Тэд өөрсдийгөө элсэнд булах болно.

Цахлай болгон хувиргах.

Бид цахлайнууд, далавчаа дэлгэж, гол дээгүүр эргэлдэж, олз хайж байна. Тэд загас хараад, ус руу бууж, (дошоо бөхийж) загас барьж, эрэг рүү нисэв.
Хүүхдүүд өөрсдийн хандлагыг илэрхийлсэн үйлдлүүдийг хийдэг уран сайхны илэрхийлэлхөдөлгөөн, нүүрний хувирлаар дамжуулан.

6. Хүүхдийн бүтээлд дүн шинжилгээ хийх, үзэсгэлэн гаргах

П.:Танд юу байгааг харцгаая. Бид даалгавраа гүйцэтгэсэн үү (аквариум зурсан)? Хамгийн өнгөлөг загасыг хэн авсан бэ? Тэдний нэр хэн бэ? Аль нь хамгийн хөгжилтэй вэ? Хэн хамгийн сонирхолтой, хөгжилтэй, үзэсгэлэнтэй, ил тод, ид шидийн аквариумтай вэ? Яагаад? гэх мэт. (Ажил ахих тусам)

7. Дотоод сэтгэлгээ

П.:Хүүхдүүд ээ, аквариум ямар том, үзэсгэлэнтэй болохыг хараарай. Гэхдээ хоосон байна. Загасаар дүүргэцгээе. Энд бидний өмнө нь чимэглэсэн загаснууд байна. Хэрэв та сайн ажилласан бол улаан эсвэл шар загас ав. Хэрэв та даалгавраа гүйцээгүй гэж бодож байвал ногоон эсвэл цэнхэр загас авч болно.
Хүүхдүүд загасыг том аквариум дээр наадаг.

П.:Та бүгд өнөөдөр маш сайн ажилласан. Бидний хичээл дууслаа. Бидэнд загас үлдсэн хэвээр байгаа тул зочдод хичээлийнхээ дурсгал болгон өгье. Дараагийн хичээл дээр уулзацгаая.

Нэр:"Загас" зургийн хичээл, хичээлийн танилцуулга
Нэр дэвших:Цэцэрлэг, Хичээлийн тэмдэглэл, GCD, харааны үйл ажиллагаа, Дунд бүлэг

Албан тушаал: дээд зэрэглэлийн багш
Ажлын байр: 30-р цэцэрлэг
Байршил: Ярославль муж, Рыбинск

Дунд бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан дүрслэх урлагийн хичээлийн хураангуй

"Загас" сэдэв


Хөтөлбөрийн агуулга:

  1. “Загас цуглуул” даалгаврыг гүйцэтгэснээр загасны бүтцийн талаарх мэдлэгээ бататгана.
  2. Хүүхдийн илтгэх чадварыг хөгжүүлэх шинж чанаруудзагас: сэрвээ, сүүл, нүд, өөр өөр өнгө (босоо буюу хэвтээ судал, толбо, толбо).
  3. Бийр болон будгаар будах чадварыг бэхжүүлэх: сойз дээрх будгийг болгоомжтой авч, савны ирмэг дээр байгаа илүүдэл будгийг үсийг нь бага зэрэг нааж, тоймоос хэтрүүлэхгүйгээр будна.
  4. "Загасыг олох" даалгаврыг гүйцэтгэхдээ дэлгэцийн гадаргуу дээрх өнгөний ойлголт, чиг баримжааг хөгжүүлэх.
  5. Бүтээлч байдал, төсөөллийг урамшуул.
  6. Нийтлэг зорилгыг хэрэгжүүлэхэд хамт олон, харилцан туслалцаа үзүүлэх мэдрэмжийг төлөвшүүлэх.

Материал ба тоног төхөөрөмж:

Проектор, зөөврийн компьютер, ангид зориулсан танилцуулга, "Загас угсрах" даалгаварт бие даасан хэсгээс хийсэн загас.

Gouache будаг, сойз, цаасан хуудас, будсан цэнхэр эсвэл хөх өнгөтэй.

Хичээлийн явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, өнөөдөр бид ер бусын аялал хийх гэж байна. Бид шумбагч онгоцоор усан доогуур алхах болно. Та адал явдалд бэлэн үү?

Шулуун суугаад мөрөө тэгшлээд дэлгэц рүү анхааралтай хар. Бид усан дор явна! (видео 1, Усан доорх хааны хэллэгийн төгсгөлд, видеог түр зогсоо).

Усан доорх хаан:

Өө-хо-хо. Хэн миний домайн руу халдаж, надад саад учруулж зүрхэлсэн бэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Сайн уу, Усан доорх хаан. Далайн уудам, бүрэн эрхт. Бидэнд битгий уурлаарай. Бид усан доорх гоо үзэсгэлэнг биширч, танд саад учруулахыг хүссэнгүй.

Усан доорх хаан:

Гэхдээ би үүнийг авч, миний даалгаврыг биелүүлэх хүртэл чамайг дэлхий рүү буцаахгүй.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Далайн хаан, бид таны даалгаврыг биелүүлэхийг хичээх болно. Нээрээ залуусаа? (хүүхдийн зөвшөөрөл)

Усан доорх хаан:

Энд миний анхны даалгавар байна. Миний нэрлэх загасыг олоод далайн замаг руу сэлж туслаарай.

(видео 2, Усан доорх хааны хэллэгийн төгсгөлд, видеог түр зогсоо).

- Ногоон сүүлтэй, ногоон сэрвээтэй шар загас.

Шар сүүлтэй, улаан сэрвээтэй ягаан загас.

- Цэнхэр сүүлтэй, цэнхэр сэрвээтэй улбар шар загас.

(Хүүхдүүд дэлгэцэн дээрх нэрлэсэн загас руу зааж, даалгавраа биелүүлж, багш зөөврийн компьютер дээрх үзүүлэн дээр компьютерийн хулганыг ашиглан хөдөлгөдөг).

Усан доорх хаан:

Сайн хийлээ. Та нэг даалгавар гүйцэтгэсэн байна. Хоёр дахь даалгавар. -аас загас цуглуул бие даасан хэсгүүд.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, анхааралтай ажиглаад загасны ямар хэсгүүд байгааг хэлээч? (Их бие, сэрвээ, сүүл, нүд)

- Биеийн ямар хэлбэртэй вэ?

- Сүүл нь ямар хэлбэртэй вэ? сэрвээ?

- Хэн загас цуглуулахыг хүсдэг вэ? (1-2 хүүхдийг дуудаж, цаасан дээрээс хайчилж авсан салангид хэсгүүдээс мольберт дээр загас угсрах)

Усан доорх хаан:

Сайн байна. Мөн та энэ даалгавраа биелүүлсэн. Миний гурав дахь даалгавар. Загасыг бүгдийг нь өөр өөр байхаар зур.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Загас зурах үзүүлбэр.

Бид яаж загас зурах вэ? (хүүхдийн хариулт) Загас зурах дарааллыг ярилц.

- Зургийг хараад, загасыг ямар өнгөөр ​​хийж болохыг надад хэлээч? (босоо буюу хэвтээ судлууд, толбо, толбо).

Зурж эхлэхээсээ өмнө тоглоцгооё. Миний араас хөдөлгөөнийг давт.

Таван бяцхан загас голд шумбаж байв

(загасыг дуурайлган).

Элсэн дээр том дүнз хэвтэж байв

(гараа хажуу тийш нь сунгана).

Эхний загас: - Энд шумбах амархан

(дуураймал шумбах).

Хоёр дахь нь: "Энд гүн байна" гэж хэлэв.

(тэд долоовор хуруугаа сэгсэрнэ).

Гурав дахь нь: - Би унтмаар байна

(чихний доор гараа дарсан).

Дөрөв дэх нь бага зэрэг хөлдөж эхлэв

(Мөрөө сойзоор үрнэ).

Тав дахь нь: "Энд матар байна" гэж хашгирав.

(гар нь матрын амыг дуурайдаг).

Залгихгүйн тулд хурдан усанд сэлэх хэрэгтэй

(Алга нь загас хэрхэн сэлж байгааг харуулдаг).

Хүүхдүүдийн ажлыг гүйцэтгэх.

Багш зөвлөгөө өгөх, чиглүүлэх асуултууд, “гар гараасаа хөтлөлцөх” арга техникээр туслалцаа үзүүлдэг.

Хүүхдүүд ажлаа дуусгасны дараа багш:

Бид юу хийснээ Далайн хаанд үзүүлэх үү? (хүүхдийн зөвшөөрөл)

Усан доорх хаан:

Үзэсгэлэнтэй! Чи намайг аз жаргалтай болгосон. Би чамайг дэлхий рүү явуулахыг зөвшөөрч байна. Сайн аялал!

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Баярлалаа! Баяртай! Бид гадаргуу дээр гарч ирдэг (видео зүсэлт).

-Өнөөдөр бид хаашаа явсан бэ?

-Усан доорх хаант улсад бид хэнийг харсан бэ?

- Бид дахин аялал хийх үү?

Уламжлалт бус зургийн техникийг ашигласан ахимаг насны хүүхдүүдэд зориулсан хичээлийн хураангуй

"Алтан загас"

Програм хангамжийн даалгавар:

Алтан загасны илэрхий дүр төрхийг бий болгох чадварыг хөгжүүлэх уламжлалт бус техникзураг - цэгтизм, будсан шил.

Хөгжүүлэх уран сайхны ойлголт, төсөөлөл, бүтээлч сэтгэлгээ, нарийн моторт ур чадваргар.

Ажилдаа үнэн зөв, тууштай байхыг төлөвшүүлэх.

Урьдчилсан ажил:

Далай ба аквариумын оршин суугчдын тухай яриа, А.С.Пушкиний "Загасчин ба загасны үлгэр" үлгэрийг уншиж, "Далайн оршин суугчид" сэдвээр зураг үзэх.

Материал ба тоног төхөөрөмж:

"Ер бусын загас" танилцуулга, мультимедиа төхөөрөмж, хөгжмийн дагалдан, загас бүхий аквариум, найрлагыг бий болгоход шаардлагатай материал

(хуванцарыг аквариум хэлбэрээр туузаар эмчилсэн, загасны будах, гуаш будагнэмсэн цавуутай).

Хичээлийн явц

Хөгжим тоглож байна. ( Далайн чимээг сонс)

Q. Залуус аа, надад хэлээч, энэ хөгжим танд юуг сануулж байна вэ?

Тэд яагаад далайг амьд гэж хэлдэг вэ? (Хүүхдийн хариулт.)

Q. Тэгвэл аквариумд хэн амьдардаг вэ, яагаад? (Хүүхдийн хариулт.)

Мультимедиа үзүүлэнгийн слайдуудыг харуулах

А. Эрт дээр үед аялагчид халуун орны жижиг загасны гоо үзэсгэлэнг анзаарч, аквариумд үржүүлэх зорилгоор бидэнд авчирдаг байв.

Загаснууд өнгө, хэлбэрийн хувьд ямар ялгаатай болохыг хараарай.

Загасны бие юугаар бүрхэгдсэнийг хэн мэдэх вэ? Загасны биеийн хэлбэр ямар байдаг вэ?

Загас биднийг хэрхэн хардаг гэж та бодож байна вэ? (загас нүдтэй)

Загас усанд амьдрах дуртай, энэ бол түүний гэр юм. (Хүүхдийн хариулт.)

Загасны бие ямар хэлбэртэй болохыг надад харуул. ( хүүхдүүд дохио зангаагаар тоймыг зурдаг загас)

Загасыг усанд сэлэх үед юу тусалдаг вэ? (сүүл, сэрвээ)

Тэднийг хэрхэн сэлж байгааг харуулцгаая.

"Загас" биеийн тамирын дасгал

Загас усанд сэлж байна (хүүхдүүд тойрог дээр зогсож байна)

Загаснууд тоглохдоо хөгжилтэй байдаг. (гараараа долгион шиг хөдөлгөөн хийх)

Загас, загас, золгүй явдал, (тойрогт гүйх)

Бид чамайг барихыг хүсч байна.

Загас нуруугаа нугалав (текстийн дагуу хөдөлгөөнүүд)

Би талхны үйрмэг авсан,

Загас сүүлээ даллав

Загас хурдан сэлж одов.

А. Бид загасны тухай ямар үлгэр уншдагийг санаж байна уу? (Загасчин ба загасны үлгэр)

Энд манай аквариумд байна алтан загас.

Аквариумын оршин суугчдыг шалгаж байна.

Алтан загас зурах боломжтой юу? (Хүүхдийн хариулт.)

Өнөөдөр би аквариумд хэрхэн загас зурахыг танд үзүүлэхийг хүсч байна. Эхлээд бид аль хэдийн зурсан харь гаригийн загасыг аквариумдаа байрлуулж, хоолойноос будгаар тоймыг зурах болно. Дараа нь бид түүний биеийг цэгүүдээр чимэглэх болно. Та энэ техникийг ашиглан аль хэдийн зурсан байна: баллуураар төгсгөлд нь харандаа ашиглан дарвуулт завь зурсан. Энэ техникийг пуунтилизм гэж нэрлэдэг гэдгийг сануулъя. Мөн өнөөдөр цэгэн жагсаалтын хэв маягаар алтан загасыг будгийн хоолой ашиглан олон өнгийн цэгүүдээр дүрсэл. Дахин хэлэхэд, таны ашиглах техникийн нэр юу вэ? ( Хүүхдүүдийн хариулт).

Асуулт: Аквариум хоосон биш, дотор нь замаг, хайрга, өвс байдаг бөгөөд бид тэдгээрийг цэгэн цэгийн техник ашиглан зурах болно гэдгийг анхаарна уу.

Хурууны гимнастик "Загас".

Загас сэлж, шумбав
Цэвэр, бүлээн усанд.
Тэд багасаж, тайлах болно,

Тэд өөрсдийгөө элсэнд булах болно.

Багш танд зургийн дүрмийг сануулж байна.

Хүүхдийн бие даасан ажил (хөгжмийн дагалдах, шаардлагатай бол багшийн тусламж).

Дууссан аквариумуудыг нэг ширээн дээр цуглуулж, хүүхдүүд тэднийг хардаг.

Q. Бид хичнээн үзэсгэлэнтэй, ид шидийн загастай болсон бэ, тунгалаг аквариумд тэд маш тод харагдаж байна.

"Загас" шүлгийг уншиж байна.

Загас сэрвээтэйгээ хөдөлдөг. Тэд цэвэр усыг шавартай болгодог.

Өдрийн хоолоо идэцгээе - баярлалаа. Тэд хэнд ч хэлдэггүй.

Тэд олон зууны турш ингэж амьдардаг. Хаашаа ч харсан, -

Загас зөвхөн сэрвээгээ талархан хөдөлдөг.

Яагаад ийм загас вэ? Тийм ээ, тэдний аманд ус байна!

Тэгээд тэд хэзээ ч баярлалаа гэж хэлж чадахгүй.

Q. Мөн бидний загас энгийн биш, харин алтан юм. Тэд зөвхөн ярихаас гадна хүслээ биелүүлж чаддаг. Загас руугаа хүслээ хэлээд чимээгүйхэн шивнээрэй. (Хүүхдүүд хүсэл мөрөөддөг)

Тайвшруулах дасгал "Тунгалаг, зөөлөн усанд, загасны цуваа сэлдэг."

Нижний Новгород мужийн Уренскийн дүүргийн МБДОУ №8 "Елочка" цэцэрлэг

Зохион байгуулалттай боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй

Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжил

Зурах

Сэдэв: "Загас аквариумд сэлэх" .

Сурган хүмүүжүүлэгч: Смирнова Н.А

2015

Хөтөлбөрийн агуулга:

Хүүхдүүдэд усанд сэлж буй загас мэт дүр эсгэхийг заа өөр өөр чиглэлүүд: хэлбэр дүрс, сүүл, сэрвээ зэргийг зөв дамжуулах. Сойз, будаг, харандаа, эсгий үзэг, зураас ашиглан зурах чадварыг бий болгох өөр өөр шинж чанартай. Өөрийнхөө зорилгыг тодорхойлж, түүнийгээ хэрэгжүүлэх, түүнийгээ тэмдэглэх чадварыг хөгжүүл өөрийн ололт амжилтболон бусад хүүхдүүдийн ололт амжилт, бие даасан байдал, бүтээлч байдал, шийдэмгий байдлыг хөгжүүлэх.

Урьдчилсан ажил:“Загас хаана амьдардаг вэ?” харилцан яриа, загас баримал хийх, стенкээр зурах, “Аквариумын загас” цомгийг үзэх, загасны зураг зурах хээг изо буланд байрлуулж, хүүхдүүдийн анхаарлыг татах, урлагийн бүтээл унших: А.С. Пушкин “Алтан загас”, Пермяк “Анхны загас”, Н.Носов “Карасик”, И.Токмаковагийн “Загас унтдаг газар” шүлэг, загасны нэрийг танилцуулах зорилгоор аквариумын загасыг авч үзэх, видео кино. онцлог Гадаад төрх, тэднийг санахад надад туслаач.

Гэртээ аквариумтай болох талаар хүүхдүүдтэй ярилцах. Гэртээ аквариумтай гэр бүлүүдийг "Миний аквариум" гэрэл зургийн үзэсгэлэнд оролцуулж, хүүхдийг үлгэр зохиож, үе тэнгийнхэндээ "Би гэртээ загасыг хэрхэн халамжилдаг" гэж ярих.

Ашигласан номууд:Т.С.Комарова “Цэцэрлэг/дунд бүлэг/ дэх урлагийн үйл ажиллагаа.

Материал: Аквариум, тоглоомон загас янз бүрийн хэлбэрүүд, аквариум хэлбэртэй цаас (дугуй, тэгш өнцөгт, дөрвөлжин), усан будгийн будаг, лонхтой ус, сойз, өөдөс, эсгий үзэг, лав өнгийн харандаа, харандаа, Сан Сена "Аквариум" хөгжмийн аудио бичлэг, далайн чимээ.

Хичээлийн явц:

А: Хүүхдүүд ээ, та гэнэтийн бэлэг барих дуртай юу? (хүүхдийн хариулт) Өнөөдөр би та бүхэнд нэгэн сонирхолтой сюрприз бэлдлээ. Нүдээ аниад бүү нээ (Би Сан Сен "Аквариум"-ын хөгжмийг асаана) Та хөгжим сонсохдоо юу төсөөлж байсан бэ (Би хүүхдүүдийн саналыг үндэслэлтэйгээр сонсдог, тэгвэл тэдэнд анхаарлаа хандуулахыг зөвлөж байна хүснэгт (хүүхдүүд салфетка доорх объектыг тодорхойлж, санал бодлоо илэрхийлдэг, би оньсого тааж таамаглалыг шалгахыг санал болгож байна).

Сурган хүмүүжүүлэгч: (оньсого хэлэх)

Өвс, хонгил нь үйрмэг,

Цэвэр ус…

тоглож байна дотор нь загас байдаг -

Тэнд загас замбараагүй байна.

Би харж байна - загасны нэг

Тэр над руу сэрвээгээ даллаж байна -

Тэр хэлж байгаа бололтой

Шилэн цаад амьдралын тухай

Энэ юу вэ? Хэн таамагласан бэ? Яагаад?

(хүүхдийн хариулт) Хэрэв оньсого хийсний дараа ч гэсэн хүүхдүүд зөв хариулж чадахгүй бол би салфеткаа хэсэгчлэн нээж, дараа нь бүрэн тайлдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ нь зөв, энэ бол аквариум юм. Үүнийг илүү сайн харахын тулд би таныг ширээн дээр суухыг санал болгож байна(аквариумыг харж байна) Миний аквариум шилэн бөгөөд хоосон байна, та нарын ширээн дээр аквариумууд бас хоосон байна, аквариумдаа загас барихын тулд та юу хийж чадах вэ (хүүхдийн хариулт)? Аквариумд өөр юу байж болох вэ?(хайрга, замаг, элстэй хамт та хонхорхойг дүрсэлж болно).

Бид зурж эхлэхээсээ өмнө ямар төрлийн загас хэлбэртэй болохыг санацгаая (би аквариумын загасны зураг, загас зурах зарим диаграммыг нийтэлдэг. Би загаснууд дугуй, зууван, гурвалжин хэлбэртэй байдаг гэсэн хүүхдүүдийн хариултыг нэгтгэдэг. бас өөр өнгөтэй байна. Эдгээр дүрсийг гараараа агаарт хэрхэн зурахыг харуул. Загас өөр юутай вэ? (сэрвээ, хайрс, нүд, ам).

Та аквариумд ямар төрлийн загас, өөр юу хийхийг хүсч байгаагаа бодоорой.Аквариумын дурын хэлбэр, юугаар зурахаа сонгоод аквариум дахь загасыг дүрсэлж эхлээрэй. Загасыг тод, үзэсгэлэнтэй болгохын тулд ямар өнгөөр ​​будах нь дээр гэж бодоорой, би хөгжим асаахад хүүхдүүд зурж эхэлдэг (Хэрэв хүүхэд төлөвлөгөө, зорилгоо биелүүлж чадахгүй бол би зөвлөгөө өгөх эсвэл хуваалцахад тусална. Миний туршлагаас харахад би хүүхдүүдийг урамшуулж, тэдний амжилтад анхаарлаа хандуулдаг)

Сурган хүмүүжүүлэгч : Залуус аа, таны аквариумд ямар сайхан загас байдаг вэ, бүгд хэлбэр, хэмжээгээрээ ялгаатай. Бид аквариумдаа юу хийж чадах вэ? (хүүхдийн хариулт - Бэлэг өгөх, ном гаргах, үзэсгэлэн гаргах)

Та одоо ч гэсэн манай аквариумтай тоглож болох уу? Аквариумын загасыг хаанаас худалдаж авч болохыг надад хэлээч?(хүүхдийн хариулт: Амьтны дэлгүүрт.)

Сурган хүмүүжүүлэгч : Амьтны дэлгүүрт янз бүрийн загас зардаг: алтан загас, сэлэмний сүүл, гуппи, муур. Борлуулалтын зөвлөхүүд тэдний талаар үйлчлүүлэгчиддээ хэлдэг.

Манай группт амьтны дэлгүүр нээгдэж байна.Хэн ч загастай өөрийн аквариумыг нэмж, худалдааны зөвлөх болж, аквариум эсвэл найзынхаа аквариумын талаар хэрэглэгчдэд хэлэх боломжтой. (багш өөрөө эсвэл өөр хүүхдээс аквариумын талаар ярихыг хүсч болно, зохиогч нь хувийн шинж чанараас шалтгаалан өөрийн бүтээлийг тодорхойлж чадахгүй) Түүхийг шалгаж, ярихдаа багш борлуулалтын зөвлөхтэй ярилцаж, тэмдэглэж байна. хүүхэд бүрийн амжилт)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та бүгд амжилтанд хүрсэн сонирхолтой түүхзагасны тухай. Би бүх сайхан загасыг худалдаж авахыг хүссэн. Манай гэрийн тэжээмэл амьтдын дэлгүүр үдийн цайны завсарлагаанаар амарлаа. Бид таны эцэг эх Нина Ивановна, Ольга Николаевна нарыг урьж, тэдэнд аквариумын загасны тухай ярьж өгөх болно, тэд манай тэжээвэр амьтдын дэлгүүрт зочлоход таатай байх болно.