Дунд бүлгийн хөгжмийн хичээлийн хураангуй “Хөгжилтэй хөгжимчид. Дунд бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан хөгжмийн хичээлийн хураангуй

Хөгжмийн хичээлийн хураангуй дунд бүлэг

тоглоомын үйл ажиллагааны элементүүдтэй.

Хичээлийн зорилго:

Хөгжил сэтгэл хөдлөлийн хүрээсургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд.

Дуу дуулах сонирхол, хөгжимд дуртай байх.

Бие биетэйгээ харилцах чадварыг хөгжүүлэх.

Тоглоомыг ашиглаж байна янз бүрийн төрөл хөгжмийн үйл ажиллагаа.

Даалгаварууд:

Боловсролын:

    хүүхдүүдийн танил дууг танин мэдэх чадварыг нэгтгэх, танил хөгжим, хэмнэлтэй хөдөлгөөнийг хэмнэлтэй гүйцэтгэх дасгал хийх. олж авсан мэдлэг, ур чадвар, чадварыг тоглоомын үйл ажиллагаанд ашиглах. хүүхдийн хөгжмийн туршлагыг баяжуулах.

Боловсролын:

    бие биетэйгээ сэтгэл хөдлөлийн харилцааны ур чадварыг хөгжүүлэх. уран сэтгэмж, бүтээлч сэтгэлгээг хөгжүүлэх, дуулах ур чадвар, хэмнэлтэй чих, тембр чих, аялгууг хөгжүүлэх; тоглоомын үйл ажиллагаанд олж авсан мэдлэг, ур чадвар, чадварыг хөгжүүлэх. хүүхдийн хөгжмийн туршлагыг баяжуулах. хүүхдэд хэмнэл, тембр, динамик сонсголын мэдрэмжийг хөгжүүлэх. Хөдөлгөөний ур чадварыг хөгжүүлэх: гүйх, дугуй бүжгийн алхам, пүрш, гишгэх алхам

Боловсролын:

    хөгжим, дуулах сонирхол, хайрыг төлөвшүүлэх. өөрийн мэдрэмжээ илэрхийлж, сонсдог хөгжмийн тухай ярих чадвартай байх, хамтын үзлийг төлөвшүүлэх, хамтын тоглолтыг хайрлах

Арга:Харааны-харааны, хараа-сонсголын, аман, уран сайхны болон практик арга.

Хичээлийн төрөл:Сонгодог

Харааны хэрэглүүр:

· Дуу чимээ гаргах хэрэгсэл: халбага, шажигнуур, хонх.

· Жолоочийн малгай.

· Хоёр алиалагч тоглоом.

· Хаврын нуга засахын тулд зурсан цэцэг.

· Хөгжмийн зохиолчийн хөрөг

ЗОХИОН БАЙГУУЛАХ ЦАГ.

Хүүхдүүд марш хөгжмөөр танхимд орж, тойрог хийдэг.

ХИЧЭЭЛИЙН ЯВЦ

Дуулал:Хүүхдүүд дуугарах, тайван дуугаар, тод, огцом дуугаар, зөөлөн, уянгалаг хоолойгоор мэндчилдэг.

"Танилцах" харилцааны тоглоом явагдана.

Хүүхэд бүр нэрээ дуулдаг (жишээлбэл, "Би Наташа!"),

Хөгжмийн найруулагч : Өнөөдөр бид галт тэргээр аялалд гарах гэж байна. Гэтэл манай зүтгүүр цэцэрлэгээс хол зайд байрладаг тул бид тэнд очих ёстой. Алив, бидний хөл, зам дагуу явцгаая.

(Хүүхдүүд гар нийлж "Зам" бүжгийн дасгал хийдэг.

Хамтдаа гар барцгаая

Тэгээд бид тойрог замаар явах болно. " Тэд дугуй бүжгийн гишгүүрээр дугуйлан алхдаг."

Бид бүгд удаан алхаж байна.

Бид хөлөө хөлийн хуруун дээр тавьдаг. Бид зам дагуу явна

Тэгээд тамга дарж эхэлцгээе.

Бид зам дагуу алхаж байна. "Үертэй алх."

Нуруугаа шулуун байлга

Зэгс шиг шулуун

Хөлийн хурууг буцааж татсан

Сайхан задалсан . "Тойрог эргэв"

Оймс - нэг удаа,

Оймс - хоёр! Энэ бол баруун хөл юм Хөлийн хуруун дээр хөлөө тавих

Оймс - нэг, оймс - хоёр

Энэ бол зүүн хөл юм. " Тэд хөлөө хөлийнхөө хуруун дээр тавьдаг"

Хөлийн хуруу салгаж, өсгий нь хамт, "Хавар."

Бид газар дээр нь бүжиглэнэ. "Хавар."

Хаврын гэрээнүүд

Мөн нуруу нь шулуун болно.

Одоо бид яарах болно

Хурдан гүйцгээе. " Гүй"

Тэгээд жаахан живье

Зам дагуу, зам дагуу! " Шатах алхам"

Хөгжмийн найруулагч: Залуус аа, ямар сайхан галт тэрэг вэ?
Хамтдаа алга ташцгаая. " Скит хөдөлгөөн
Хөгжмийн найруулагч: Одоо бид түлхэхгүйгээр чиргүүл рүү орлоо.
Та Вера Николаевна (багшийн нэр, овог нэр) жолооч болохыг хүсч байна уу?

Хариулт: Тийм ээ!

Дараа нь байраа эзлээд явцгаая, аяллыг илүү хөгжилтэй болгохын тулд бид хамтдаа дуртай "Галт тэрэг" дуугаа дуулах болно.


Хөгжмийн найруулагч
: Бид ирлээ. Эхний зогсоол бол театр юм. Театрт хэн байсан бэ? (Хүүхдийн хариулт) Тэд театрт юу хийж байна вэ? (Хүүхдийн хариулт) Хэн ярьж байна вэ? (Хүүхдийн хариулт) Гурав дахь хонх дуугарав, (багш хонх дуугарна) яаран суу. Театрын танхим бүрэн дүүрэн, тайзан дээр хөгжөөнт хөгжим эгшиглэнэ. Чи бид хоёр оркестрын хөгжимчдөд туслах болно. (Багш хүүхдүүдэд дуу чимээний хэрэгслийг тарааж өгдөг: халбага, чимээ, хонх).
Оросын ардын хөгжмийн фонограмм эгшиглэж байна.

Хүүхдүүд зэмсэг тоглодог: эхлээд халбага, дараа нь чимээ шуугиан, хонх, эцэст нь бүгд хамтдаа.
Хөгжмийн найруулагч: Оркестр театрт амрах цаг боллоо.
Удахгүй галт тэргэнд суу, хүүхдүүд ээ!
Хөгжмийн найруулагч: жолооч аа, зүтгүүр хөдлөхөд бэлэн байна. Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм ээ!

Хөгжмийн найруулагч: За тэгвэл явцгаая, манай хөвгүүд гунигтай байгааг харж байна, охид, тэдэнд зориулж дуу хийцгээе, бүгдээрээ хамтдаа хөдөлгөөн хийцгээе.

Охидууд дуу хийдэг “Уурын зүтгүүр” Үг М.Картушина, Хөгжим. Д.Кабалевский,мөн хөдөлгөөнийг бүгд хамтдаа хийдэг. Чи бид хоёр циркт ирлээ. Энд алиалагч нар ирлээ!

Алиалагч циркт юу хийдэг вэ? (хүүхдийн хариулт, үзэгчдийг зугаацуулах)

Бүгдээрээ сандал дээр суугаад сонсцгооё хөгжилтэй хөгжим, үүнийг "Алиалагч" гэж нэрлэдэг

Дуу чимээ хөгжмийн зохиол"Алиалагч".

Хөгжмийн найруулагч: Таны сонссон хөгжим ямар шинж чанартай вэ, хурдан эсвэл удаан сонсогдож байна уу? Чанга уу, чимээгүй юу?

Тэгээд тэр энэ хөгжмийг бичсэн.

Энэ хөгжмийг дахин сонсоод алиалагч нар циркт хэрхэн тоглодгийг төсөөлцгөөе

Дасгал хийж байна. "Алиалагч".

Хөгжмийн найруулагч: Ингэж алиалагч нар биднийг хөгжөөж, бид бүгд инээмсэглэдэг. Салах бэлэг болгон тэр танд малгайгаа өгөхийг үнэхээр хүсч байна, бид одоо түүнтэй тоглох болно.

С., В. Железнов нарын "Малгай" тоглоом тоглож байна

Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож, гар барина.

Тойргийн голд малгай өмссөн хүүхэд байна. Залуус түүнийг тойрон бүжиглэж, дуулдаг:

“Найз минь, малгайгаа өмсөөд хурдан тойрог руу яв.

Бөгс, хөлөө дэвс, бага зэрэг бүжиглэ.

Одоо боль, гурван удаа хурдан эргэж,

Нүдээ малгайгаар тагла, хүссэн хүнээ сонго!"

"Жолооч" нь текстийн дагуу хөдөлгөөн хийдэг. "Нүдээ малгайгаар тагла" гэж хэлэхэд тэр юу ч харахгүйн тулд малгайгаа нүд рүүгээ татдаг. "Сонгох" гэсэн үгийн дараа хүүхдүүд зогсоод жолооч "сохроор" хэн нэгнийг сонгодог. Тоглоом дахин давтагдах үед түүний хүрсэн хүүхэд удирдана. (2-3 удаа тоглох)

Хөгжмийн найруулагч: Жолооч, бид хөдөлж байна, би хүн бүрийг суудалдаа суухыг хүсч байна.

Одоо галт тэрэг хөдөлж байх хооронд хөвгүүд охидод зориулж дуу дуулж, бид бүгд хамтдаа хөдөлгөөн хийх болно.

Гүйцэтгэсэн дуу: “Уурын зүтгүүр” Үгийг М.Картушина, Хөгжим. Д.Кабалевский

Хөгжмийн найруулагч: Манай галт тэрэг хурдан биднийг Музыкальная өртөөнд хүргэв.

Та нар бүгдээрээ урлагийн хүн байх, цэцэрлэгийн амралтаараа тоглох дуртай гэдгийг би мэднэ. (Хүүхдийн хариулт) Энэ бол бүх эмэгтэйчүүд, ээжүүд, эмээ нар, охидын баяр юм, та ээжийн тухай дууг маш сайн дуулсан, та юу гэж бодож байна, би одоо танд энэ дууны оршилыг тоглуулах болно (Хүүхдийн хариулт) Одоо бид бүгд босоод уран бүтээлчид шиг дуулах болно.

Муз "Ээждээ баяр хүргэе" дуу, үгийг Z Root-ын дууг хүргэж байна.

Хөгжмийн найруулагч:

Чи бид хоёр галт тэргэнд явж, цонхоор харж, тэнд юу харж байна вэ?

Одоо жилийн хэдэн цаг вэ? (Хүүхдийн хариулт), хаврын ямар шинж тэмдгийг та мэдэх вэ? (Хүүхдийн хариулт). Тийм ээ, одоо би чамайг хаврын нугад урьж байна, миний нугад цэцэг дэлгэрч, хүн бүр цэцэг сонгож, хажууд нь зогсоод бид бүгд хамтдаа хаврын дууг дуулах болно "Хавар"

"Хавар" дууг дуулж байна Хөгжим, үг »

ХИЧЭЭЛИЙН ҮР ДҮН

Хөгжмийн найруулагч: Тэгээд одоо хийх цаг нь болсон цэцэрлэг. Бидний аялал дуусч, бид бүгд вагонд сууж, галт тэрэг цэцэрлэг рүүгээ явж байх хооронд би танаас асуумаар байна.

Танд аялал таалагдсан уу?

Чи найрал хөгжим тоглоход ямар чимээ шуугиантай хэрэгслүүд тусалсан бэ?

Цирк дээр бид ямар хөгжим сонссон бэ? Хөгжмийн нэр юу байсан бэ? Ямар дүр? Ямар хурдтай байна вэ? Хэн бичсэн бэ?

Чиний малгайгаар тоглож байсан чинь надад үнэхээр таалагдсан!

Гуравдугаар сарын 8-ны баярын үеэр бидний хийсэн дууг та маш зөв хүлээн зөвшөөрсөн, чи үнэхээр гайхалтай юм!

Таныг “Хавар” дууг тоглоход эргэн тойрон дахь бүх хүмүүс инээмсэглэж байхыг харсан

Хөгжмийн найруулагч: манай хөгжмийн хичээл дууслаа, бүгдээрээ баяртай гэж хэлцгээе.

"Хөгжмийн алхалт"

цэцэрлэгийн дунд бүлгийн хөгжмийн хичээлийн хураангуй

Зорилтот: Төрөл бүрийн хөгжмийн үйл ажиллагаанд хүүхдийн хөгжим, бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх, дууны болон хөгжмийн амтыг бий болгох, хүүхдийн сэтгэцийн эрүүл мэндийг бэхжүүлэх.

Даалгаварууд:

Хөгжимд хэмнэлтэй хөдөлж сурах, бүтээлийн хоёр хэсгээс бүрдэх хэлбэрийг сонсож, хөгжмийн өөрчлөлтийн шинж чанарын дагуу хөдөлгөөнийг бие даан өөрчилж сурах;

Хөгжүүлэх хүүхдийн бүтээлч байдалхөгжмийн сэтгэл хөдлөлийн шинж чанартай хөдөлгөөнийг зохицуулах замаар;

Тоглоомын дүр төрхийг илэрхийлэх чадварыг хөгжүүлэх;

Тоглоомын харилцан үйлчлэлд сайн дурын анхаарал, хязгаарлалтыг төлөвшүүлэх;

Хүүхдийн ярианы хөгжлийг дэмжих.

Тоног төхөөрөмж: Туулайн тоглоом, Бөжин малгай, өнгөт тууз (хүүхдийн тоогоор нэг хүүхдэд нэг хос), урилга, соронзон самбар, проектор, дидактик тоглоом"Эрвээхэй", хүүхдийн хөгжмийн зэмсэг, харааны материал"Энэ гайхалтай хэмнэл", "Эрвээхэйний нислэг" видео кино.

Хөгжмийн репертуар:

  1. Валеологийн дуулал " Өглөөний мэнд! Арсеневская О.Н.
  2. "Иймэрхүү" Беларусь ардын аялгуу, Г.Фрид боловсруулах
  3. Грибоедовын "Вальс"
  4. "Полечка" Д.Кабалевский
  5. "Happy Beetle" хөгжим. гэх мэт. Р.Котляровский
  6. Латви ардын аялгуу
  7. "Бүжин чи туулай" орос ардын дуу
  8. "Хаврын полька" хөгжим. Е.Тиличеева сл. В. Викторова
  9. Тиличеевийн "Март" Е.
  10. "Бид нуга руу явлаа" хөгжим. Филлипенко А., sl. Т.Волгина

ХИЧЭЭЛИЙН ЯВЦ:

Багштай хүүхдүүд хөгжмийн дагалдан танхимд орж ирэн сандал дээр сууна.

МЭНДЧИЛГЭЭ:

Muz.ruk .: Сайн уу хүүхдүүд ээ! Чамайг харсандаа баяртай байна! Хараач, өнөөдөр бид зочинтой байна (сарвуудаа кастанеттай туулай руу зааж байна). Туулай шинийг авчирсан хөгжмийн зэмсэгмөн бидэнтэй хөгжимөөр мэндлэхийг хүсч байна (хөгжмийн гар янз бүрийн хэмнэлтэй хээ тогшиж, хүүхдүүд гар, өвдөг, хацраа алгадах замаар давтана).

Өглөө, үдээс хойш эсвэл оройн хэдэн цаг болохыг та мэдэх үү?(хүүхдийн хариулт) Тэд өглөө өөр яаж, ямар үгээр мэндлэх вэ?(Өглөөний мэнд!)

Өглөөг үнэхээр сайхан, хөгжилтэй болгохын тулд бид хөнгөн хөгжмийн дасгал хийх болно. Үүнийг хийхийн тулд та босох хэрэгтэй. Бүгд зөв сууж байгаа эсэхийг шалгацгаая. Гарууд нь "онгоц" хийж, эргэн тойрон эргэлддэг. Та хэн нэгнийг цохисон уу? Тиймээс бид зөв боссон.

Валеологийн уриа "Өглөөний мэнд!":

Өглөөний мэнд!

Удахгүй инээмсэглээрэй!Зүүн тийш эргэж, гараа хажуу тийш нь тараана;

Мөн өнөөдөр бүтэн өдөрХавар хийх.

Энэ нь илүү хөгжилтэй байх болно.

Бид таны духыг илнэТекстийн дагуу хөдөлгөөн хийх;

Хамар, хацар.

Бид үзэсгэлэнтэй байх болноТолгойгоо баруун, зүүн тийш хазайлгаж, гараа туузан дээр тавина.

Цэцэрлэгт байгаа цэцэг шиг!

Хамтдаа алгаа үрцгээеТекстийн дагуу хөдөлгөөн хийх.

Илүү хүчтэй, илүү хүчтэй!

Одоо алга ташъя

Илүү зоригтой, илүү зоригтой!

Одоо бид чихээ үрэх болноЧихэндээ хуруугаараа массаж хийх;

Мөн бид эрүүл мэндээ аврах болно.

Дахин инээцгээеБаруун тийшээ эргэж, гараа хажуу тийш, бэлхүүс рүүгээ тараана;

Бүгдээрээ эрүүл байгаарай!Зүүн тийш эргэж, гараа хажуу тийш нь тараана.

МУЗИК-РОМИК ХӨДӨЛГӨӨНҮҮД:

Хөгжмийн найруулагч: За, сэтгэлийн байдал сайжирсан, тийм үү? Дасгал нь биднийг баярлуулахад тусалсан. Өнөөдөр цаг агаар ямар сайхан байна вэ, би зүгээр л зугаалмаар байна. Залуус аа, туулай бидэнд ил захидал авчирсан (урилгыг уншдаг). Бид урилгыг зөвшөөрөх үү?

Хөгжим үргэлж илүү сонирхолтой, хөгжилтэй байдаг тул би чамтай хамт хөгжим авч явахыг санал болгож байна. Хөгжим бас биднийг хөдөлгөхөд тусалдаг. Хэрэв та өөдрөг, хэмнэлтэй хөгжим сонсвол юу хийх вэ?(алхам ) Тийм ээ, та өвдгөө өндөрт өргөж, нуруугаа шулуун байлгаж, хурдан алхах хэрэгтэй.. Тэдний алхдаг хөгжмийн нэр юу вэ? (марш). Хэрэв хөгжим өөрчлөгдсөн бол яах ёстой вэ? (хөдөлгөөнийг өөрчлөх)Хэрэв хөгжим хурдан бөгөөд хялбар сонсогдож байвал та яаж хөдлөх ёстой вэ? (хуруугаараа гүйх).Замдаа хэнийг ч алдахгүйн тулд ар араасаа алхах хэрэгтэй. Хөгжимтэй хамт хөдөлж, замд гарцгаая.

(хүүхдүүд "Алхах ба гүйх" дасгалыг Латви ардын аялгуунд гүйцэтгэдэг)

Хөгжмийн найруулагч: Энд бид нугад байна. Манай бөжин таныг түүн дээр очиж байгаад маш их баяртай байгаа бөгөөд чамайг түүнтэй хамт үсэрч тоглохыг хүсч байна. Та хөгжилтэй хөгжилтэй туулайн дүр төрхийг дамжуулж байгаа мэт өвдөгөө бага зэрэг нугалж, амархан үсрэх хэрэгтэй. Та нар бүгд өөр өөр бөжин юм: зарим нь үсэрч, зарим нь чихээ хөдөлгөж, ойролцоо үнэг байгаа эсэхийг сонсож байгаа мэт, бусад нь сарвуугаа дулаацуулдаг. (Дасгал хийсний дараа хүүхдүүд сандал дээр сууна)

(хүүхдүүд доор "Бүжин үсрэх" дасгалыг хийдэгхөгжим "Полечка" Д. Кабалевский)

ХӨГЖИМ ТОГЛОХ, ХЭМНЭЛИЙН МЭДРЭМЖИЙГ ХӨГЖҮҮЛЭХ:

Хөгжмийн найруулагч: Мөн ойд хавар ид үргэлжилж байна. Алдаа, өт сэрж, эрвээхэй, эрвээхэй гарч ирэв.

(Хөгжмийн найруулагч хүүхдүүдэд дуулдагОросын ардын дуу"Бүжин чи бол туулай""ла-ла-ла" руу орж, дууг олж мэдэхийг санал болгож байна. Дараа нь тэр "Bunny-Bunny" гэсэн эхний хэллэгийн хэмнэлийн хэв маягийг гаргаж, "TA-ti-ti-TA-TA" гэж дуулна. Бүх хүүхдүүд ижил зүйлийг хийдэг, дараа нь хүссэн хүүхдүүд сонгосон хөгжмийн зэмсэг дээрээ хэмнэлийн хэв маягийг тоглодог, бусад нь хэмнэлийг алгаагаар "тоглодог").

Хөгжмийн найруулагч: Юу - эрвээхэйхарагдахгүй, зөвхөн катерпиллар мөлхдөг

ХУРУУНЫ ГИМНАСТИК "Катерпиллар"

Caterpillar, Caterpillar, -нэг гарын алга катерпиллар шиг "мөлхөж", нугалав

Тэгээд бөхийх доторөөр гараас

Эрвээхэйн охин, -Гарны гадна талын дагуу мөрөн рүү буцаж "мөлхдөг"
Энэ нь өвсний ир дагуу мөлхөж байна, --аас гараа сольж, бид мөн адил хийдэг

Хурууны үзүүр хүртэлх мөрний үе
Навч иддэг: -нөгөө тал руугаа буцна
Би! - алгаа урдаа нийлүүл! Бүр

Би! "Ам!" гэсэн үг нэг алга нөгөө далдуугаараа гулсдаг

Би! дээш, эрхий хуруунаас бусад бүх хуруугаараа "хазах",

Ам нөгөө далдуу модны шулуун хуруунууд. Дараа нь алга өөрчлөгдөнө.

Идсэн - бид зогсоод, алгаа хамтдаа нугалавБи унтмаар байсан. -нэг нь нударгаараа зангидаж, нөгөө нь түүнийг хамардаг -

Алим шиг нударга барьдаг

Сэрсэн - алгаа аажмаар шулуун болго
Эрвээхэй болж хувирав! -
Бид гараа бугуйндаа, далдуугаараа хөндлөн гаргадаг

Одоо - эрвээхэйний далавч

Энэ нь ниссэн, ниссэн, ниссэн! -бид "далавч" -аа далилдаг: бугуй эсвэл шуу

гаталсан, зүүн далдуубаруун талд даллаж байна

мөрөн ба эсрэгээр

СОНСОЛ:

Хөгжмийн найруулагч: Залуус аа, ойд өөрийн гэсэн хөгжим бий, гэхдээ та үүнийг чимээгүйхэн л сонсох боломжтой. Хэрэв та сонсвол салхины чимээ, навчны чимээ, борооны дуслууд эсвэл эрвээхэй эргэлдэж байгааг сонсож болно. Чимээгүй суу(хүүхдүүд хивсэн дээр хагас тойрог хэлбэрээр, хөгжмийн найруулагчтай нүүр тулж сууна).Одоо бид бүжиглэж, эргүүлэх боломжтой маш сайхан, намуухан хөгжим сонсох болно. Хүмүүс эргэлддэг ямар бүжгийг та мэдэх вэ?(Вальс) Мэдээж энэ бол вальс, одоо та бид хоёр вальс бүжиглэх болно.

(Хүүхдүүд А. Грибоедовын "Вальс" дууг сонсдог).

Хөгжмийн найруулагч: Хүүхдүүд ээ, надад хэлээч, хөгжим дандаа адилхан сонсогдож байсан уу эсвэл өөрчлөгдсөн үү?(хүүхдийн хариулт) Анх хөгжим намуухан, хөнгөн, хөдөлгөөнтэй сонсогдож байсан ч дундуур нь өөрчлөгдөж, илүү чанга, илүү догдолж байсан гэж би сонссон. Эцэст нь дахин амар, чимээгүй болно. Энэ вальс хэдэн хэсэгтэй гэж та бодож байна вэ?(хүүхдийн хариулт) Хөгжим танд өөр юу хэлсэн бэ? Хэн ийм амархан эргэлдэж, бүжиглэж чадах вэ гэж бодоод үз дээ, тэр ч байтугай нэг нь флют гэж хэлж болох уу?(хүүхдүүд сонголтуудыг санал болгодог: энэ нь маш хөнгөн, нисдэг зүйл байх ёстой - навч эсвэл цасан ширхгүүд, эрвээхэй эсвэл өд, Dandelion ялаа).

Тус бүрдээ хоёр тууз ав. Одоо чи бид хоёр өөрсдийгөө эрвээхэй мэт төсөөлж, хөгжимд бүжиглэх болно. Хөгжим хагаст өөрчлөгдөх болно гэдгийг санаарай!

(Хүүхдүүд А. Грибоедовын "Вальс" хөгжимд бүжиглэдэг).

Хөгжмийн найруулагч: Та бүжгээ маш гоё үзүүллээ.(хүүхдүүд сагсанд атрибут цуглуулдаг)

ДУУНЫ НЭГДСЭН СОНСГОЛЫН ХӨГЖИЛ:

Хөгжмийн найруулагч: ( "Эрвээхэйний нислэг" видео киног үзүүлэв)Хүүхдүүд ээ, эрвээхэйнүүд ямар үзэсгэлэнтэй нисдэг, жижиг, том, ямар ялгаатай болохыг хараарай. Магадгүй охин эрвээхэй, эх эрвээхэй. Эрвээхэй дуулахыг сонс(Металлофон глиссандо C1-ээс C2 хүртэл сонсогддог). Таны бодлоор хэн дуулж байна - эх эрвээхэй эсвэл охин эрвээхэй? (С2 шиг сонсогдож байна.) Ямар хоолой вэ (өндөр). Эх эрвээхэй ямар хоолойтой вэ, сонсоорой: Энэ нь C2 шиг сонсогдож байна.(богино) . Одоо эрвээхэй чамтай тоглохыг хүсч байна. Гараа бэлдээд дуугаа сонсоорой.

"Эрвээхэй" хөгжим, дидактик тоглоом

Багш хүүхдүүдтэй хамт зургийг харж байна (дидактик гарын авлага ) зургийн төв хэсэгт байрлах эрвээхэйний дүрс бүхий. Хүүхдүүд эрвээхэй хаашаа "нисч" байгаагаас хамааран өгсөх эсвэл уруудах хөдөлгөөнөөр "A" a capella дууны аялгууг дуулахыг урьж байна (энэ тохиолдолд багш эрвээхэйг загас барих шугам дээр хөдөлгөдөг).

Эрвээхэй нар руу нисдэг -

Дуу нь өндөр сонсогдож байна.

Тэр цэцэг дээр сууж байна -

Дуу бага сонсогдож байна.

Одоо нүдээ аниад аль эрвээхэй ниссэнийг сонсоорой - ээж эсвэл охин.(металлофон дээрх дууг сонсож, таамаглах)

ДУУЛАХ, ДУУЛАХ

А үе мөчний гимнастик:

"Хэл сэрлээ" (хэлээ баруун, зүүн хацар руу түлхэх);

"Хэл, өөрийгөө харуул!" (хэлний үзүүрийг хазах);

"Шүднээс бүү ай!" (хэлээ урагш сунгаж, арагшаа хөдөлгөх);

"Шүд хазах" (доод ба дээд уруулыг бүхэлд нь гадаргуу дээр хазах);

"Уруул инээж байна" (дээд уруулаа инээмсэглэн нээ);

"Хөвөн гомдлоо" (доод уруулаа эргүүлэх);

"Амттай хэл" (хэлээ хажуугийн уруулаараа зажлах);

"Шүдээ цэвэрлэх" (дээд уруул болон шүдний хооронд, доод уруул болон шүдний хооронд хэлээ гүйлгэх);

"Инээмсэглэл" (инээмсэглэл).

Хөгжим гар: Хүүхдүүд ээ, би та нарт нэг хүсэл хэлье хөгжмийн оньсого. Дууг таах!("Хаврын Полка" дууны оршил сонсогдож байна) (хүүхдийн хариулт)Мэдээжийн хэрэг, энэ бол "Хаврын Полка" бөгөөд үүнийг үзүүлье.

Дуулах: "Хаврын Полка" » хөгжим. Е.Тиличеева, дууны үг. В. Викторова.

Хөгжим гар: Одоо жилийн хэдэн цаг вэ?(хавар) Энэ нь зөв, гэхдээ эрвээхэй аль хэдийн гарч ирсэн бол (манай катерпиллараас) удахгүй ирэх үү? (зун) Бид зуныг үнэхээр тэсэн ядан хүлээж байгаа тул бид цохны тухай шинэ дуу сурч эхлэв. Энэ ямар дуу вэ?(хөгжилтэй, эелдэг)Дууны эхэнд ямар сонсогдож байгааг санаж байна уу?(оршил) Бидэнд яагаад хэрэгтэй байна вэ?(Бэлтгэлдээ ороод хамтдаа дуулах)Зөв шүү, нуруугаа зэгс шиг тэгшлээрэй. Оршил сонсоод бүгдээрээ 1 бадаг дуулна.

"Happy Beetle" хөгжмийг дуулж байна. гэх мэт. Р.Котляровский.

(Удиртгалын дараа нэг шүлгийг “Цуурай” зарчмаар хоолойгоор дуулах - Би - Та. Текстийн дуудлагыг ажиглаж, өгүүлбэр бүрийн төгсгөлд байгаа үгсийн төгсгөлийг дуудах)

Хөгжмийн найруулагч: Дуу нь маш хөгжилтэй тул бөжин чамтай бүжиглэж тоглохыг хүссэн.

ТОГЛООМ, БҮЖИГ, БҮЖИГ:

“Иймэрхүү” Беларусийн ардын аялгуу, Г.Фридийн найруулга,

"Бид нуга руу явлаа" хөгжим. A. Филлипенко, дууны үг. Т.Волгина Д.

Хөгжим гар: Залуус аа, ээж туулайг гэртээ дуудсан тул бид цэцэрлэгтээ буцах цаг боллоо. Нэг нэгээр нь босоод зам руу эргэ. Та хамт алхах болно өндөр зам, том тойрог дотор.

(хүүхдүүд Е.Тиличеевагийн хөгжмийн "Март" руу алхаж байна)

Хөгжмийн найруулагч: Хүүхдүүд ээ, бид явган аялалаасаа буцаж ирлээ. Тэгээд бидний хичээл дууслаа. Манай зочдод "Баяртай" гэж хэлээрэй.

(Хүүхдүүд багшийг дагаж танхимаас гарав)

Уран зохиол:

  1. Каплунова I., Novoskoltseva I. Өдөр бүр амралт (дунд бүлэг - Санкт-Петербург, 2011).
  2. Kaplunova I., Novoskoltseva I. Энэ гайхалтай хэмнэл - Санкт-Петербург,. 2007.
  3. Каплунова I., Novoskoltseva I. Ухаалаг хуруунууд - Санкт-Петербург, 2009 он.

"Баян хуур" дунд бүлгийн бүтээлч үйл ажиллагаа давамгайлж байна.

1) Сургалтын даалгавар:

Хөгжмийн зэмсгийн тембрийг ялгах;

Хөгжмийг анхааралтай сонсож, хөгжмийн зохиолын динамикийг сонсож, алга таших;

Дууны ур чадварыг хөгжүүлэх, танилцуулга хийсний дараа дуулж эхлэх, чуулгад, гоцлол дуучидтай эв найртай дуулах, дууны үгийг тодорхой хэлэх.

2) Хөгжлийн даалгавар:

Импровиз хийх бүжгийн хөдөлгөөнүүдолж авсан ур чадварын дагуу хөгжим бүжиглэх;

Өгөгдсөн бичвэрт аялгуу зохиож сурах; - бүтээлч төсөөллийг хөгжүүлэх;

Салбар хоорондын холбоог хөгжүүлэх (хөгжим + дизайн).

3) Боловсролын даалгавар:

Эх оронч үзлийг төлөвшүүлэхийн тулд:

эх орноо хайрлах;

Орос хэлэнд хайртай ардын урлаг. Арга зүйн дэмжлэг:

Оросын ардын аялгуу "Peddlers" дууны фонограмм.

3 зөөлөн тоглоом, үүний дагуу хөгжмийн зэмсэг: хэнгэрэг, бөмбөр, баян хуур;

Тоглоом Антошка;

Цаасан оригами баян хуур,

Хичээлийн явц

Оркестр тоглосон ардын хөгжмийн зэмсэгОросын ардын аялгуу "Peddlers" (фонограмм) сонсогддог. Хүүхдүүд гар бариад дугуй бүжиглэж танхимд ордог.

Хөгжмийн найруулагч.Сайн уу залуусаа! Өнөөдөр манай танхимд хөгжмийн зэмсгийн дэлгүүр ажиллах бөгөөд та бүхнийг дуртай тоглоомоо авч явахыг урьж байна. Би тэнд худалдагч болно. Мөн та тоглоомонд хөгжмийн зэмсэг сонгоход туслах болно.

Поночка ямар хэрэгсэл худалдаж авахыг хүсч байгааг тааварлаарай?

Тэрээр дэлгэцийн ард гарч, зэмсэг тоглодог: Поночка - гурвалжин, Чип - хэнгэрэг, Лев - бөмбөр, Баавгай - баян хуур.

Багш тоглоомонд багаж хэрэгсэл өгдөг.

Баян хуурын анхаарлыг татдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч.гармоника хэрхэн тоглодог вэ? Оросын ард түмэн баян хуурын хөгжимд бүжиглэх дуртай байсан бөгөөд одоо ч баяр ёслолын үеэр тоглож байгааг сонсох боломжтой. Чи яаж бүжиглэж чадахаа надад харуулаач? (Хүүхдүүд хэд хэдэн бүжгийн хөдөлгөөн хийдэг.) Та өөр ямар хөдөлгөөнийг мэдэх вэ? Одоо бид бүгд хамтдаа хөгжимд бүжиглэх болно.

Фонограмм сонсогдоно: Оросын ардын хөгжмийн зэмсгийн найрал хөгжим бүжгийн дууг тоглож байна.

Хөгжмийн найруулагч.

Тэд ингэж л хөгжилтэй бүжиглэсэн

Бас бага зэрэг ядарсан.

Суугаад амарцгаая

Сандал руугаа явцгаая.

“Өө, хус!” Оросын ардын аялгууг сонсож байна.

Хөгжмийн найруулагч. Одоо бид “Ай хус!..” гэсэн аялгууг Оросын ард түмэн зохиосон юм. Хөгжмийн мөн чанар нь юу вэ? (Тоглодог.)

Хүүхдүүдийн хариулт.

Хөгжмийн найруулагч. Та үүнтэй юу хийж чадах вэ?

Хүүхдүүд. Бүжиглэх.

Хөгжмийн найруулагч. Бүжгийн хөгжим.

Залуус аа, хөгжим үргэлж ижилхэн сонсогддоггүйг та анзаарсан байх, хэн нь хамгийн анхааралтай байсан бэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Хөгжмийн найруулагч. Тийм ээ, би хааяа чимээгүй, заримдаа чанга тоглодог байсан. Одоо хөгжим тоглоход бид алгаа алгадах болно. (Тоглодог.)

Хаалга тогшиж байна.

Антошка тоглоом танхимд орж ирэв.

Антошка.

Зам тавьж өгөөч, шударга хүмүүс ээ,

Сайн хүн ирж байна.

Хөгжмийн найруулагч.

Сайн байна уу, сайн хүн.

Би чамайг юу гэж дуудах ёстой вэ, чамайг эрхэмлэх үү?

Антошка.

Намайг Антошка гэдэг

Миний баян хуур надтай хамт байна.

Хөөе гармоника, тогло

Залуус аа, дуулж эхлээрэй!

Хөгжмийн найруулагч.

Дууг аятай болгохын тулд

Бид эхлээд гоцлол дуучнаа сонгоно.

“Антошка” дуу тоглож, хөгжим нь В.Шаинский, үг нь Ю.Энтин. Хүүхдүүд гоцлол дуучинтай дуу дуулж өгдөг.

Антошка. Дуугаа сайн дуулсан болохоор би бүгдэд нь тоглоом бэлэглэнэ. Надад юу байгааг хар даа.

Антошка цаасан баян хуур гаргаж авдаг

Хөгжмийн найруулагч. Залуус аа, Антошкад зориулж дараах үгтэй дуу зохиоё.

"Би гармоник тоглодог

Тэгээд би зам дагуу алхаж байна."

Хүүхдүүд ая зохиодог.

Антошка. Аль хүүхэлдэйн киноны баатар дуулж, хөөмий тоглох дуртай байсан бэ?

Хүүхдүүд. Матар Гена.

Хөгжмийн найруулагч."Чебурашка" дуугаа дуулж, баян хуур шиг тоглоцгооё.

“Чебурашка” дуу, хөгжим В.Шаинский, үг нь А.Тимофеевский.

Антошка. Одоо та нар, хүүхдүүд ээ,

Хөгжилтэй тоглоом хүлээж байна.

хурдан гараад ир найз минь

Надтай тойрогт нэгдээрэй.

Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож байна.

Антошка. Би танд ер бусын, ид шидийн тоглоом өгсөн бөгөөд энэ нь янз бүрийн объект болж хувирдаг. Та өөр юу хийж чадахаа, яаж нугалж чадахаа бодоорой.

Хөгжмийн найруулагч хөгжим тоглодог бөгөөд хүүхдүүд нь гаргаж ирээд эвлүүлдэг шинэ зүйлмөн хөгжмийн мөн чанарын дагуу түүнтэй хамт хөдөл:

А.Гречаниновын "Мазурка" - цэцэг, хэмжээ 2/4 - шүүр;

"Вальс" 3/4 - фен;

"Полка" 2/4 - банзал.

Төгсгөлд нь Д.Шостаковичийн “Вальс онигоо” дууны аяны дор “Эрвээхэй”, “Эрвээхэй” нар танхимд тархан нисэв.

Хичээлийн үр дүнг нэгтгэн дүгнэв.

Лариса Витальевна
"Хөгжилтэй хөгжимчид" дунд бүлгийн хөгжмийн хичээлийн хураангуй

Дунд бүлгийн хөгжмийн хичээлийн хураангуй« Хөгжилтэй хөгжимчид»

Зорилтот ангиуд: хөгжмийн хувьд- хүүхдийн сэтгэл хөдлөлийн боловсрол, тэдний цогц хөгжил хөгжмийн чанар; төсөөлөл, уран зөгнөлийг хөгжүүлэх; хүүхдийн мэдлэг, ур чадварыг хослуулах нөхцлийг бүрдүүлэх.

1. Дууны болон дуулах чадварыг бэхжүүлэх, анхаарлыг хөгжүүлэх.

2. тухай ойлголтуудыг бататгах хөгжмийн жанрууд : дуу, бүжиг, марш.

3. Уран зөгнөлийн ертөнц ба бодит байдлын ертөнцийн хооронд ассоциатив холбоо тогтоох;

4. Хайр сэтгэлийг төлөвшүүлэх хөгжим, дуулах.

Тоног төхөөрөмж

I. Kaplunova, I. Novoskoltseva нарын хөтөлбөрт зориулсан CD диск "За", (дунд бүлэг,бөмбөр, тоглоом бе-ба-бо-бөжин, муур, муурны зураг, хөгжмийн зохиолч В.А.Моцартын хөрөг;

Хөтөлбөр ажилладаг: "Үсрэх"Францын ардын аялгуу, "Хоёр муур", Польш ардын дуу, "Бүжингийн бүжиг" - дурын 2 хэсэгтэй хөгжим, "Бүүвэйн дуу"хөгжим В.А.Моцарт, "Буужин"хөгжим М.Старокадамский, "Бөмбөрчин"хөгжим М.Красева, "Бүжин урхи"хөгжим Ж.Гайдн

Хөдлөх ангиуд ; (дунд бүлэг)

Хүүхдүүд орж ирдэг хөгжмийн танхим. Бөжин тэдэнтэй уулзахаар гарч ирдэг (би-ба-бо хүүхэлдэй)

Багш нь туулайн хамар дээр байгаа хөвсгөр дээр хүүхдүүдийн анхаарлыг хандуулж, хөвсгөрийг нь үлээхийг санал болгодог. (уруулаа сүрэлээр сунгаад чимээгүйхэн амьсгалах)

Хөгжим Менежер: Залуус аа, манай бөжин хэрхэн үсэрч байгааг хараарай. Нэг хөл дээрээ, нөгөө хөл дээрээ. Үүнтэй адил оролдоод үзье. Эхлээд үгүй хөгжмийн дагалдан , дараа нь доор хөгжим.

Дасгал хийх "Үсрэх". Францын ардын аялгуу.

Хөгжим гар: Бөжин, чи бидэнд юу авчирсан бэ?

Туулай: Энэ хөгжмийн зэмсэг, бөмбөр. Та намайг үүн дээр марш тоглохыг хүсч байна уу? Марш хөгжилтэй, эрч хүчтэй сонсогдож байгаа тул та эрч хүчтэй алхах хэрэгтэй. Та миний марш руу явж үзмээр байна уу?

Дуу чимээ "Бөмбөрийн марш"

Хөгжим гар: Энэ нь бидний хувьд үнэхээр гайхалтай болсон. Одоо хар даа, надад энэ зураг байна. Тэгээд би танд нэгийг хэлье түүх: Эрт урьд цагт хоёр муур, хоёр ноорхой сүүлтэй, саарал муур шүүгээ, цөцгий рүү гараа сунгаж, гаргаад, хар муур шүүгээнд гараа сунгаж, тэнд хулгана барьжээ.

Туулай: Өө, би Польшийн ардын дууг мэддэг, үүнийг ингэж нэрлэдэг "Хоёр муур"Чи түүнийг сонсмоор байна уу?

Гарын хөгжим: Залуус аа, энэ дууны хэмнэлийг алгадацгаая. Алдагдал дээр анхаарлаа хандуулаарай: хэрэв хулгана гүйж байвал дуу чимээ өндөр, муур гүйж, дуу чимээ бага байна.

Сонссоны дараа муур гарч ирнэ.

Муур: Мур, мио, сайн уу залуусаа, би хажуугаар нь явж байтал та нарыг миний тухай дуу дуулж байхыг сонсоод би чам дээр очихоор шийдлээ.

Хөгжим гар: Сайн уу, муур! Таныг манайд ирсэнд бид баяртай байна.

Туулай: Китти чи хулгана барихаас өөр юу хийх дуртай вэ?

Муур: Би бүжиглэх үнэхээр дуртай хөгжилтэй бүжиг.

туулай: За, бүжиглэцгээе. Залуус бидэнд энэ талаар туслах болно. 1-р хэсэг хэзээ гарах вэ? хөгжим, муур бүжиглэх бөгөөд 2-р хэсэгт би бүжиглэх болно, Bunny.

"Буужин, мууранд зориулсан полька"Ямар ч 2 хэсэгтэй хөгжим.

туулай: Тэгээд би нэг тоглоом бодож оллоо "Нарийн боовчин", залуусаа, та надтай тоглохыг хүсч байна уу?

Хурууны гимнастик:

Талхчин, гурилан боов "жигнэх" хөдөлгөөнийг хий

бялуу"

Бидэнд колобокс жигнэж, эрхий хуруу, индекс хуруугаа холбоно.

Тиймээ хатаах - Ванюшка Гар тус бүр дээр хуруугаараа тус тусад нь

Тийм ээ, жолооны хүрд - Таня Эрхий хуруу, заагчаа холбоно уу -

Тиймээ, bagels - Гришка, гараа хажуу тийш нь бага зэрэг тараана

Тийм ээ, жигнэмэг - Маришка. Хурууныхаа үзүүрийг холбож,

тохойгоо хажуу тийш нь сунга.

Муур: Яахав, чиний тоглолт сайн, гэхдээ би тайван бүүвэйн дуунд дуртай. Эцсийн эцэст та тэдэнд маш сайхан унтдаг, ээжүүд хүүхдүүддээ үргэлж бүүвэйн дуу дуулж, нялх үрээ доргиож өгдөг.

Хөгжим гар: Тэгвэл Китти, бид чамайг доргиож, сонсох болно "Бүүвэйн дуу", Австрийн хөгжмийн зохиолч В.А.Моцартын бичсэн бөгөөд түүний хөрөг зураг энд байна.

Хөгжим гар: Залуус аа, энэ бүтээл ямар дүр төрхтэй вэ?

Хүүхдүүд: Хөгжим зөөлөн, тайван, уянгалаг. Би үүнийг сонсоод унтмаар байна.

Туулай: Гэхдээ надад илүү таалагдаж байна хөгжилтэй, амьд аялгуу, мөн миний дуртай дуу гэж нэрлэгддэг "Буужин"хөгжмийн зохиолч М.Старокадомский, бүгдээрээ хамтдаа тоглоцгооё.

Гарын хөгжим: Манай залуус ч бас дуртай дуутай бөгөөд энэ нь бөжин таны өнөөдөр бидний төлөө тоглож байсан хөгжмийн зэмсгийн тухай юм. Энэ нь бөмбөрийн тухай юм.

Хүүхдүүд ээ, хэн манай зочдод энэ дууг дуулахыг хүсч байна вэ? Хэн бидэнтэй хамт бөмбөр дээр тоглохыг хүсдэг вэ?

Дуу "Бөмбөрчин"хөгжим М.Красева

Туулай: Таны дуулах арга надад үнэхээр таалагдсан. Одоо би та нартай тоглохыг хүсч байна. Та энэ тоглоомыг мэдэх үү? "Бүжин урхи"?

Тоглоом "Бүжинтэй урхи"Ж.Гайдны музей.

Эхний удаа туулай гүйцэх үед Kitty тоглоомд 2-3 удаа оролцож болно.

Гарын хөгжим: За, бид зочидтойгоо сайн тоглосон, гэхдээ баяртай гэж хэлэх цаг нь болсон тул Туулайтай нарийхан, чанга дуугаар, Киттитэй намуухан дуугаар баяртай гэж хэлье.

Татьяна Ушакова
Тоглоомын үйл ажиллагааны элементүүдтэй дунд бүлгийн хөгжмийн хичээлийн хураангуй

Дунд бүлгийн хөгжмийн хичээлийн хураангуй

-тай тоглоомын үйл ажиллагааны элементүүд.

Зорилтот ангиуд:

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн сэтгэл хөдлөлийн хүрээг хөгжүүлэх.

Дуу дуулах сонирхол, хайрыг хөгжүүлэх хөгжим.

Бие биетэйгээ харилцах чадварыг хөгжүүлэх.

Тоглоомыг янз бүрийн хэлбэрээр ашиглах хөгжмийн үйл ажиллагаа.

Даалгаврууд:

Боловсролын:

Хүүхдүүдийн танил дууг таних чадварыг танилцуулах замаар бэхжүүлэх

Танил дууг хэмнэлээр гүйцэтгэх дасгал хий хөгжмийн хувьд- хэмнэлтэй хөдөлгөөн.

Олж авсан мэдлэг, ур чадвар, ур чадвараа ашиглах тоглоомын үйл ажиллагаа.

Баяжуулах.

Хөгжлийн:

Бие биетэйгээ сэтгэл хөдлөлийн харилцааны ур чадварыг хөгжүүлэх.

Төсөөлөл, бүтээлч сэтгэлгээг хөгжүүлэх

Дууны ур чадвар, хэмнэлтэй чих, тембр чих, аялгууг хөгжүүлэх.

эзэмшсэн мэдлэг, ур чадвар, ур чадвараа хөгжүүлэх тоглоомын үйл ажиллагаа.

Баяжуулах хүүхдийн хөгжмийн сэтгэгдэл.

Хүүхдэд хэмнэл, тембр, динамик сонсголын мэдрэмжийг хөгжүүлэх.

Хөдөлгөөний чадварыг хөгжүүлэх: гүйх, дугуй бүжгийн алхам, пүршний алхам, гишгэх алхам

Боловсролын:

Сонирхол, хайрыг төлөвшүүлэх хөгжим, дуулах.

Өөрийн мэдрэмжээ илэрхийлж, сонссон зүйлийнхээ талаар ярих чадвартай байх хөгжим

Нэгдмэл байдал, хамтын гүйцэтгэлийг хайрлахыг төлөвшүүлэх

Арга зүй: Харааны-харалтын, хараа-сонсголын, үгийн, уран сайхны болон практик арга.

Төрөл ангиуд: Сонгодог

Харааны хэрэгсэл:

Дуу чимээний хэрэгсэл: халбага, шажигнуур, хонх.

Жолоочийн малгай.

Хоёр алиалагч тоглоом.

Хаврын нуга засахын тулд зурсан цэцэг.

Хөгжмийн зохиолч Д.Б.Кабалевскийн хөрөг

ЗОХИОН БАЙГУУЛАХ ЦАГ.

Хүүхдүүд жагсаалын шугамын дагуу танхимд ордог хөгжим, тойрог хийх.

Хичээлийн явц

Дуулал: Хүүхдүүд тод, тайван дуугаар, тод, огцом дуугаар, эелдэг, уянгалаг хоолойгоор мэндчилдэг.

Харилцааны тоглоом тоглож байна "танил".

Хүүхэд бүр нэрээ дуулдаг (жишээлбэл, "Би бол Наташа!",

Хөгжмийн найруулагч: Өнөөдөр бид галт тэргээр аялалд гарах гэж байна. Гэтэл манай зүтгүүр цэцэрлэгээс хол зайд байрладаг тул бид тэнд очих ёстой. Алив, бидний хөл, зам дагуу явцгаая.

(Хүүхдүүд гар барьж, бүжгийн дасгал хийдэг "Зам"

Хамтдаа гар барцгаая

Тэгээд бид тойрог замаар явах болно. "Тэд дугуй бүжгийн алхамаар тойрог хэлбэрээр алхдаг".

Бид бүгд удаан алхаж байна.

Бид хөлөө хөлийн хуруун дээр тавьдаг. Бид зам дагуу явна

Тэгээд тамга дарж эхэлцгээе.

Бид зам дагуу алхаж байна. "Үертэй алхам".

Нуруугаа шулуун байлга

Зэгс шиг шулуун

Хөлийн хурууг буцааж татсан

Сайхан задалсан. "Тойрог эргэв"

Оймс - нэг удаа,

Оймс - хоёр! Энэ бол баруун хөл, хөлөө хөлийнхөө хуруун дээр тавь

Оймс - нэг, оймс - хоёр

Энэ бол зүүн хөл юм. "Тэд хөлөө хөлийнхөө хуруун дээр тавьдаг"

Хөлийн хуруу салгаж, өсгий нь хамт, "Хавар".

Бид газар дээр нь бүжиглэнэ. "Хавар".

Хаврын гэрээнүүд

Мөн нуруу нь шулуун болно.

Одоо бид яарах болно

Хурдан гүйцгээе. "Гүйх"

Тэгээд жаахан живье

Зам дагуу, зам дагуу! "Шилдэг алхам"

Хөгжмийн найруулагч: Залуус аа, ямар сайхан галт тэрэг вэ?

Хамтдаа алга ташцгаая. "Хөдөлгөөн "хавтан"

Хөгжмийн найруулагч: Одоо бид түлхэхгүйгээр чиргүүл рүү орлоо.

Та Вера Николаевна (багшийн нэр, овог нэр)чи машинист болохыг хүсч байна уу?

Хариулах: Тийм ээ!

Дараа нь байраа аваад явцгаая, аяллыг илүү хөгжилтэй болгохын тулд бид хамтдаа дуртай дуугаа дуулах болно. "Галт тэрэг".

Дуу дуулж байна: "Зүтгүүр"

Хөгжмийн найруулагч: Бид ирлээ. Эхний зогсоол бол театр юм. Театрт хэн байсан бэ? (Хүүхдийн хариулт)Тэд театрт юу хийж байна вэ? (Хүүхдийн хариулт)Хэн ярьж байна вэ? (Хүүхдийн хариулт)Гурав дахь дуудлага ирлээ (багш хонх цохив)хурдан суулаа. Театрын танхим бүхэлдээ завгүй, тайзан дээр хөгжилтэй байдаг хөгжим сонсогдож байна. Мөн бид танд туслах болно хөгжимчдийн найрал хөгжмийн гишүүд. (Багш хүүхдүүдэд дуу чимээний хэрэгслийг тарааж өгдөг: халбага, чимээ, хонх).

Орос ардын фонограмм дуугарна хөгжим.

Хүүхдүүд зэмсэг тоглож байна: эхлээд халбага, дараа нь шажигнана, хонх, эцэст нь бүгд хамтдаа.

Хөгжмийн найруулагч: Оркестр театрт амрах цаг боллоо.

Удахгүй галт тэргэнд суу, хүүхдүүд ээ!

Хөгжмийн найруулагч: жолооч аа, зүтгүүр хөдлөхөд бэлэн байна. Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм ээ!

Хөгжмийн найруулагч: За тэгвэл явцгаая, манай хөвгүүд гунигтай байгааг харж байна, охидууд, тэдэнд зориулж дуу хийцгээе, бүгдээрээ хөдөлгөөн хийцгээе.

Охидууд дуу хийдэг "Зүтгүүр"М.Картушенагийн үг, Хөгжим. Д.Кабалевский, хөдөлгөөнийг бүгд хамтдаа хийдэг.

Мюзиклудирдагч Та бид хоёр циркт ирлээ. Энд алиалагч нар ирлээ!

Алиалагч циркт юу хийдэг вэ? (хүүхдийн хариулт, үзэгчдийг зугаацуулах)

Бүгдээрээ сандал дээр суугаад хөгжилтэй зүйлийг сонсоцгооё хөгжимгэж нэрлэдэг "Алиалагч"

Дуу чимээ хөгжмийн зохиол"Алиалагч"Д.Б.Кабалевский.

Хөгжмийн найруулагч: Сонсогчийн зан чанар юу вэ? хөгжим, яаж хурдан эсвэл удаан сонсогдож байна вэ? Чанга уу, чимээгүй юу?

Тэгээд би үүнийг бичсэн хөгжим Б. Б. Кабалевсей.

Үүнийг дахин сонсоцгооё хөгжим, мөн алиалагч нар циркт хэрхэн тоглодогийг төсөөлөөд үз дээ

Дасгал хийж байна. "Алиалагч"Д.Б.Кабалевский.

Хөгжмийн найруулагч: Ингэж алиалагч нар биднийг хөгжөөж, бид бүгд инээмсэглэдэг. Салах бэлэг болгон тэр танд малгайгаа өгөхийг үнэхээр хүсч байна, бид одоо түүнтэй тоглох болно.

Тоглоом тоглож байна "Малгай"С., В. Железнов нар

Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож, гар барина.

Тойргийн голд малгай өмссөн хүүхэд байна. Залуус түүнийг тойрон эргэлдэж, дугуй бүжиглэдэг дуулах:

“Найз минь, малгайгаа өмсөөд хурдан тойрог руу яв.

Бөгс, хөлөө дэвс, бага зэрэг бүжиглэ.

Одоо боль, гурван удаа хурдан эргэж,

Нүдээ малгайгаар тагла, хүссэн хүнээ сонго!"

"Жолооч"текстийн дагуу хөдөлгөөнийг гүйцэтгэдэг. Үгээр "Нүдээ малгайгаар тагла"юу ч харахгүйн тулд нүдээ малгайгаа татна. Үгний дараа "сонгох"хүүхдүүд зогсоод жолооч "сохроор"хэн нэгнийг сонгодог. Тоглоом дахин давтагдах үед түүний хүрсэн хүүхэд удирдана. (2-3 удаа тоглох)

Хөгжмийн найруулагч: Жолооч, бид хөдөлж байна, бүгдээрээ суудалдаа суу.

Одоо галт тэрэг хөдөлж байх хооронд хөвгүүд охидод зориулж дуу дуулж, бид бүгд хамтдаа хөдөлгөөн хийх болно.

Дуу дуулж байна: "Зүтгүүр"М.Картушенагийн үг, Хөгжим. Д.Кабалевский

Хөгжмийн найруулагч: Манай галт тэрэг биднийг хурдан буудал руу авчирлаа Мюзикл.

Та нар бүгдээрээ урлагийн хүн байх, цэцэрлэгийн амралтаараа тоглох дуртай гэдгийг би мэднэ. (Хүүхдийн хариулт)Тийм ээ, энэ бол бүх эмэгтэйчүүд, ээжүүд, эмээ нар, охидын баярын өдөр бөгөөд та ээжийн тухай дууг маш сайн дуулсан, та алийг нь таах вэ, би танд энэ дууны оршилыг тоглох болно. (Хүүхдийн хариулт)Одоо бүгдээрээ босоод уран бүтээлчид шиг дуулах болно.

Дуу дуулж байна "Баяр хүргэе ээжээ"Хөгжим, үг нь Z Root.

Хөгжмийн найруулагч:

Чи бид хоёр галт тэргэнд явж, цонхоор харж, тэнд юу харж байна вэ?

Одоо жилийн хэдэн цаг вэ? (Хүүхдийн хариулт, та хаврын ямар шинж тэмдгийг мэддэг вэ? (Хүүхдийн хариулт). Тийм ээ, одоо би чамайг хаврын нугад урьж байна, миний нугад цэцэг дэлгэрч, хүн бүр өөртөө цэцэг сонгож, хажууд нь зогсоод бид хамтдаа хаврын дууг дуулах болно. "Хавар"

Дуу дуулж байна "Хавар" Хөгжим ба үг М. В. Сидорова"

ҮР ДҮН АНГИ

Хөгжмийн найруулагч: Одоо цэцэрлэгт явах цаг боллоо. Бидний аялал дуусч, бид бүгд вагонд сууж, галт тэрэг цэцэрлэг рүүгээ явж байхад би асуумаар байна. Та:

Танд аялал таалагдсан уу?

Чи найрал хөгжим тоглоход ямар чимээ шуугиантай хэрэгслүүд тусалсан бэ?

Аль нь Бид циркт хөгжим сонссон? Юу гэж нэрлэдэг байсан юм хөгжим? Ямар дүр? Ямар хурдтай байна вэ? Хэн бичсэн бэ?

Чиний малгайгаар тоглож байсан чинь надад үнэхээр таалагдсан!

Гуравдугаар сарын 8-ны баярын үеэр бидний хийсэн дууг та маш зөв хүлээн зөвшөөрсөн, чи үнэхээр гайхалтай юм!

Тэгээд дуугаа дуулах үед чинь "Хавар"Эргэн тойрон дахь бүх хүмүүс инээмсэглэж байхыг би харсан

Хөгжмийн найруулагч: манайх хөгжмийн хичээл дууслаа, бүгдээрээ баяртай гэж хэлцгээе.