Та болон таны нэр сэдвийн талаархи танилцуулга. Ономастик. Та болон таны нэр. Хамгийн ховор нэрс

Людмила Таранова
Хичээлийн тэмдэглэл бэлтгэл бүлэг"Чи болон таны нэр"

Хотын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага

Липецк мужийн Лебедян хотын 3-р хосолсон цэцэрлэг

: "Чи болон чиний нэр» .

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Таранова Л.В.

Сэдвийн дагуу бэлтгэл бүлгийн хичээлийн хураангуй: "Чи болон чиний нэр» .

Зорилтот: хүүхдүүдэд нээлттэй шинэ ертөнц- хүний ​​нэр, овог төрсөн ертөнц; хүүхдүүд бидний нэр хаанаас ирснийг тодорхой ойлгох ёстой; танил болон танил бус номнуудын зугаа цэнгэлийн материалыг ашиглах, нэрсийн утгыг илчлэх, удам угсаа гэж юу болохыг тайлбарлах; хүүхдүүдэд цаасан мод тарааж, тэдэн дээр нь бичиж болно мод: үндэс - элэнц эмээ, эмээ, өвөө, их бие - ээж, аав, мөчир - хүүхдүүд.

Тоног төхөөрөмж: ватман цаасан дээрх ургийн мод, хамаатан садны зураг, гэр бүлийн тухай зураг.

Хичээлийн явц:

Залуус аа, манайх ангинээлт гэж нэрлэдэг. Бид юу нээхийг та өөрөө таах хэрэгтэй!

Хүн бүр юу өмсдөг вэ?

Бүхэл бүтэн урт, богино зуун уу?

Тэр энэ замд ачаа үүрч байна

Хаана ч салдаггүй

Мөн төрөхөд ач зээ нар

Тэд ачаагаа үүрдэг.

Хүүхдүүд ээ, бид ямар ачааны тухай ярьж байна гэж та бодож байна вэ?

Энэ нь зөв, овгийн тухай.

Тэр алс холын тэр цаг үед, чи бид хоёр энэ дэлхийд хараахан болоогүй байхад манай Галактикт нэгэн гайхамшигт үлгэрийн орон гарч ирэв. Мөн энэ улсад янз бүрийн нэрс амьдардаг байв. Тэдний ямар харагдахыг хэн ч харсангүй, гэхдээ тэд агаар мэт тунгалаг, мөнгөн гялалзсан өнгөлөг гэрлээр гялалздаг гэж хэлэв. Нарны анхны туяагаар нэрс цэцгийн нугад цугларч, бие биедээ өөр өөр зүйлийг хэлж эхлэв. үлгэрүүд. Дараа нь клиринг хөгжмийн сайхан эгшигээр дүүргэсэн нь зүгээр л сэтгэл татам байлаа. Тэд бас аялах нэрэнд дуртай байв. Тэд ялангуяа манай гараг руу нисэх дуртай байсан. Олон өнгийн гэрлээр гялалзаж, хүмүүс унтаж байх хооронд тэд газарт буув. Тэгээд дараа нь хүн бүр гайхалтай зүүд зүүдлэв, учир нь тэд нэрийг хэрхэн хэлэхээ мэддэг байсан сонирхолтой түүхүүд. Тэд надад итгээрэй, тэдний ихэнхийг мэддэг байсан. Хүмүүс эдгээр ид шидийн амьтдад маш их дуртай байсан тул тэд өөрсдөө нэрлэж эхлэв. Тэгээд бие биетэйгээ харилцах нь бүр ч хялбар болсон нь тогтоогдсон.

С.В.Михалковын үлгэр нь овог нэрэнд зориулагдсан болно.

Үүнийг ингэж нэрлэдэг "Инээдтэй овог нэр".

Зөвхөн ямар нэрс? Үгүй:

Пятеркин, Двоикин, Супов,

Слюнтяев, Тряпкин-Дармоед,

Пупков, Перепупов нар!

Янз бүрийн хүмүүсийн овог нэрээр,

Заримдаа бид бие биенээ мэддэг,

Загас, шувуудын нэр сонсогдож байна

Амьтад, шавж: Лисичкин,

Раков, Индюков, Селедкин, Мышкин,

Телкин, Мокрицын, Волков,

Мотылков, Бобров, Перепелкин нар!

Гэхдээ тодорхой Комаров арслангийн шинж чанартай байж магадгүй юм.

Мөн тодорхой Барсов эсвэл Львов бол шумуул Умишко юм.

Коршунов өөр Синичкинээс айдаг.

Чисттунов бол гахай гэдгээрээ алдартай.

Простачков бол үнэг юм!

Раков тэнэг биш бол мунхаг, тэнэг юм.

Энэ нь хорт хавдар шиг буцаж хөдөлдөггүй

Мөн бүх зүйл урагш тэмүүлдэг!

Плевков овог нэрээ өөрчилсөн.

Өөрийгөө сувд гэж нэрлэдэг

Гэхдээ тэр үндсэндээ өгзөг байсан

Тэр илжиг хэвээр үлдэв!

Грибоедов, Пирогов

Үүрд ​​алдартай!

Тиймээс дүгнэлт нь, ийм л байна:

Бүх зүйл нэр биш, харин хүний ​​тухай!

Бидний сэдэв ангиуд"Чи болон чиний нэр» . Нэр гэж юу вэ, яагаад хэрэгтэй байгааг олж мэдэх хэрэгтэй.

Тоглоом "Үгийг тайлах"

Ширээн дээр чинь илбэдүүлсэн үгстэй картууд байгаа. Тусгай тэмдэг ашиглан эдгээр үгсийг тайлж, энэ үгийг бич. (Хүүхдүүд нэрээ бичдэг).

Энэ нь нэргүй бол бие биетэйгээ харилцах, хэний тухай ярьж байгааг ойлгоход хэцүү байдаг гэсэн үг юм. Чамайг эцэг эх чинь нэрлэсэн өөр өөр нэрс. Таны нэрс сонсогдож байна өөрөөр. Жишээ нь: Оля - Ольга.

Тоглоом тоглоцгооё, би нэрний чинь богино хэлбэрийг хэлье, чи өөрийнхөө нэрийг хэлнэ бүтэн нэр(багш бөмбөгийг хүүхэд рүү шидэж, товчилсон нэрийг дуудаж, хүүхэд бөмбөгийг буцааж, дуудаж байна. бүрэн хэлбэрнэр).

Биеийн тамирын минут.

Бидний өвдөгийг дээш өргө

Бид буга шиг алхдаг. (өндөр хип өргөлтөөр алхах, гараа толгойноосоо давж, хуруугаа дэлгэх).

2-3 хүүхдээс асуу.

Одоо нэрсийн талаар ярилцъя.

Та нар юу гэж бодож байна вэ, Орост эрэгтэйчүүдийн хамгийн дуртай хувцас юу байсан бэ? (Иван)

Иван бол эртний нэр юм.

Александр бол хүмүүсийн хамгаалагч юм.

Дмитрий - Дэлхийн дарь эхийн харьяалал.

Сергей өндөр.

Екатерина цэвэрхэн.

Андрей зоригтой.

Ирина - амар амгалан.

Галина тайван, нам гүм.

Эдгээр нь таны нэрс ямар үзэсгэлэнтэй юм бэ. Нэрс бидэнтэй хамт ургадаг. Өнөөдөр та жижигхэн, таны нэр жижигхэн байна. Насанд хүрсэн хүнд хандахдаа бид түүний нэр дээр үргэлж овог нэрийг нь нэмж, улмаар түүнд хүндэтгэлтэй ханддаг. Насанд хүрсэн хойноо бас нэрээр чинь дуудна. Оросын соёлд овог нэрийг эцгийн нэрээр өгдөг.

Алёша, таны аавыг хэн гэдэг вэ? (Гена). Тэгэхээр таны дунд нэр Геннадьевич Алексей Геннадьевич юм. Хамтдаа олж мэдээд хоёрынхоо нэрийг нэг нэгээр нь нэрлэе. (Хүүхдүүд овог нэрээ хэлдэг).

Таны нэр ямар утгатай байсан, ямар ч хэлнээс гаралтай бай, үргэлж санаж яваарай зүйр үг: (самбар дээрх тэмдэг нээгдэнэ)

Хүнийг нэр нь биш, харин хүний ​​нэр л болгодог.

Энэ зүйр үгийг та хэрхэн ойлгож байна вэ?

Нээрээ нэг хүн илүү их хэмжээгээрТүүний сайн үйлс, үйлдэл нь түүнийг буддаг. Манай гараг дээр илүү их сайхан сэтгэл, инээмсэглэл, аз жаргал байгаасай гэж би үнэхээр хүсч байна. Магадгүй хэн нэгний нэр таны сайн үйлс, үйлсээрээ алдартай болно.

Доод шугам:

Бидний сэдэв юу вэ ангиуд, Коля?

Удам угсаа гэж юу вэ, Яна?

Юу гэсэн үг вэ чиний нэр?

Баярлалаа, баяртай.

Сэдэв:Та болон чиний нэр.Даалгаварууд: 1. Өөрийн нэрийн гарал үүслийн түүхийг сонирхох;2. Нэрийн гарал үүслийн түүхийн талаар эрэл хайгуул хийх сэтгэл хөдлөлийн хүслийг төрүүлэх.

Хичээлийн явц.

    Хичээлийн зохион байгуулалттай эхлэл. Сэтгэлзүйн сэтгэлийн байдал. Хичээлийн сэдвийг мэдээлэх.
"Би чамайг нэрээ алдах бодолгүй байгаа гэж найдаж байна.""Мэдээж үгүй" гэж Алис эргэлзэн хэлэв."Би мэдэхгүй, мэдэхгүй" гэж Комар бувтнав.-Нэргүй гэртээ харих нь ямар тохиромжтой вэ гэж бодоод үз дээ. Жишээлбэл, таныг хичээл дээр дууддаг. Багш хэлэхдээ: "Самбар руу яв ..." - тэгвэл тэр чимээгүй болно, учир нь чамд нэр байхгүй бөгөөд мэдээжийн хэрэг та нэр нь та биш, харин өөр хүн байгаа мэт дүр эсгэх боломжтой болно. !"Үүнээс юу ч гарахгүй" гэж Алис хэлэв, "та хэн нэгэнд биш, харин надад хариулах ёстой." Багш миний нэрийг мартвал: "Хөөе, чи!", эсвэл "Хөөе!", эсвэл өөр зүйл гэж хэлэх болно.*Хүмүүст нэр хэрэгтэй юу? Юуны төлөө? Яриадаа найз нөхөд, танилынхаа нэрийг ашиглахгүй байхыг ядаж нэг өдөр хичээгээрэй. Та харах болно. Энэ нь боломжгүй зүйл: эсвэл тэд чамайг огт ойлгохгүй байх болно, эсвэл та хүмүүсийг маш олон үгээр дүрслэх хэрэгтэй болж, энэ санаагаа орхих болно.Сэдвийн мессеж . II Нэрс үүсэх.
    Хуучин Оросын нэрс.
Чоно Тихомир ВераБизон Добрынья НадеждаБелка Светлана ЛюбовьНекрас Владимир Людмила сайн бишКрив Владислав Первуша Любомир Вторак *Эхний баганад байгаа нэрсийг уншина уу. Эдгээр нь эртний зарим нэрс юм. Эцэг эхчүүд хүүхдүүдээ яагаад ийм хачин нэрээр дууддаг гэж та бодож байна вэ? * Первуш, Третьяк гэдэг нэр хаанаас ирсэн гэж та бодож байна вэ? 2-р баганад өгөгдсөн солилцоо яагаад үүссэнийг та тааж чадах уу?
    Зээлсэн нэрс.
Бусад ард түмний хэлнээс олон нэр орос хэлэнд орж ирэв. Энэ тохиолдолд тэдний үнэ цэнийг мэдэхгүйгээр тодорхойл гадаад хэл, боломжгүй. Ийм алдартай нэрс, Оросын ноёдын өмсдөг Игорь, Олег, Ольга шиг хойд зүгээс ирсэн. Эдгээр нь Оросын дуудлагад тохирсон Ингвар, Хелг, Хельга нэр юм.Игорь Ингвар Ольга Хельга Олег Хельг Еврей, Грек, Латин хэлнээс бидэнд олон нэр ирсэн. Эдгээр нэрс нь бас өөрийн гэсэн утгатай.Александр - (Грек) - хүмүүсийн хамгаалагчАнтон - (Грек) - өрсөлдөгчАндрей - (Грек) - зоригтойСергей - (Грек) - өндөр, хүчтэйИрина - (Грек) - амар амгалан, амар амгаланМария - (эртний Грек) хайрт
Акмарал - цагаан хүрэнАйгүл - сарны цэцэгОлс - далавч Ауэз - дуу хоолой, дуу чимээАсел - зөгийн бал Арман - мөрөөдлийн Алим - эрдэмтэн
* Таны нэр ямар утгатай болохыг та мэдэх үү?Хэл шинжлэлд хувь хүний ​​нэрийг судлах тусгай хэсэг байдаг - ономастик. III Нэрийн зөв бичих дүрэм. Хүний нэр нь түүнийг бусад хүмүүсээс ялгах, хувийн шинж чанарыг нь онцлох зорилготой байдаг тул бичихЗөв нэрийг том үсгээр бичнэ.Хэлний тоглоомууд * Тааваруудыг таагаарай

Шүлэгт ижил дуудагдсан боловч өөр бичигдсэн ямар үгс байдаг вэ? Яагаад?Шударга хүмүүсийн нүдэн дээр Люда уулнаас буухаас айдаг. Саша, Санья Чарга өөрөө толгод урууддаг. * Сарнай-сарнай, Роман-тууж, Ээмэг-ээмэг гэсэн хос үгээр өгүүлбэр зохио.* Одоо би үлгэрийн ишлэлүүдийг унших болно, та тэдгээрт дурдсан баатруудын нэрийг нэрлээрэй.
Нэг охин ногоон навчан дээр алтанзул цэцгийн аяганд сууж байв. Тэр жижигхэн байсан - жижигхэн, ердөө нэг инч. Тэд түүнийг ингэж дуудсан (Thumbelina)
Цас шиг цагаан, бөмбөлөг шиг бөөрөнхий охин хөгшчүүлдээ хандан: "Хаврын цаснаас өнхөрч, хаврын наранд дулаацаж, ширүүн байна. Миний нэр... Цасан охин" Амьтан, шувуу, шавьжийг эмчилдэг сайн эмчийг хэн гэдэг вэ? Айболит
* Чуковскийн шүлгийг сонсоод хэдэн охидыг дурддагийг надад хэлээч? Наталья, Наточка,Наташа, Наталенка,Натуленка, Натусенка.
Екатерина, Катенка,Катюша, Катерина,Касенка.
Хайртай, Любонка,Любаня, Любаша, Любушка, Любочка,
Марюшка, Марусенка,Машенка, МанечкаДэлгүүр рүү гүйцгээеТэгээд бид цагаан гаатай талх худалдаж авсан.
*Хэдэн нэр дурдагдсан бэ?
IV Хичээлийн хураангуй *Өнөөдрийн хичээл дээр та ямар шинэ зүйл сурсан бэ? *Нэр гэж юу вэ?
Нэр- төрөх үед түүнд өгсөн хүний ​​өвөрмөц нэр, нэршил.
Амьд хүмүүсийн дунд нэргүй хүн байдаггүй.
хүн бүр төрсөн минутанд -доод ба эрхэмсэг аль аль нь -эцэг эхээсээ таны нэрчихэрлэг бэлэг болгон авдаг.(Хомер)
Хэзээ нэгэн цагт та бүгд эцэг эх болж, хүүхэддээ нэр сонгох хэрэгтэй болно. Үүнийг С.Маршак шиг болохгүйн тулд болгоомжтой хандаарай

Ээж найз нөхөдтэй болохыг хүссэн

Миний шаргал охинд

Тэгээд залгая гэж бодлоо

Дарангуйллын охин.

Хэдийгээр гэрийнхэн нь түүнийг дуудсан ч гэсэн

Дита гэж товчилсон

Аав ээж дээр байсан

Охин ууртай байна.

Аав өөр хүн хайж байсан

Нэр нь илүү ухаалаг юм

Тэгээд тэр эцэст нь залгасан

Охин минь таны санаа

Нэр нь ээж, эгч байсан

Охины санаа

Тэгээд хашааны залуус эхлэв

Намайг Турк гэж дууд

Аав, ээжийгээ ойлгоорой

Энэ хоч нь юу вэ?

Бүх зүйл үүрд үргэлжлэх ёстой

Хүүхдүүдийн хувьд салшгүй.

(Хүүхдэд зориулсан хүсэл)

Та нар бүгд үзэсгэлэнтэй, дуу чимээтэй нэрс. Ийм нэрээр хувь тавилан тань жаргамаар байна.

Сурган хүмүүжүүлэх семинар

Петриченко Н.В., 10-р гимназийн багш

"Чи болон таны нэр"
4-р ангийн хичээлийн бүтээлч төсөл

Хичээлийн зорилго:

  • төгсөлтийн сургалт бага сургуульдунд шатны удирдлагад төсөл, судалгааны үйл ажиллагаа явуулах;
  • сурагчдын бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх.
  • хамтран ажиллах чадвар лавлах номууд

Даалгаварууд:

  • орос хэлний хичээлээр олж авсан мэдлэгээ нэгтгэх, уран зохиолын уншлагаболон хүрээлэн буй ертөнц;
  • оюутнуудыг байгууллагатай танилцуулах төслийн үйл ажиллагаа:
  • төслийн үйл ажиллагааны бүтээгдэхүүн болгон лавлах ном бүтээх (багш, гэр бүлийн гишүүдийн тусламжтайгаар ангийн бүх сурагчид).

Тоног төхөөрөмж:

  • танилцуулгын компьютерийн хувилбар;
  • видео кино;
  • "Та ба таны нэр" лавлах ном;
  • номын үзэсгэлэн

Хичээлийн явц - илтгэлүүд:

слайд - Хичээлийн танилцуулга "Чи мөн чиний нэр"

слайд - Өнгөрсөн рүү аялах

1 тэргүүлэх - Манай орос хэлний сурах бичигт “Өнгөрсөн үе рүү хийсэн аялал” гэсэн хэсэг бий. Үүнд хичээлийн жилЭнэ нь хүмүүсийн нэрний гарал үүсэл, утгын тухай өгүүлдэг.

2 тэргүүлэх - Сурах бичиг нь зөвхөн өгдөг богино утганэр, тэр ч байтугай арван хоёр нэр, тэгээд бид 28 байна! Мөн бид өөрсдийн нэрсийн талаар мэдэхээр шийдсэн, гэхдээ зөвхөн тэдний богино утгыг биш.

1 тэргүүлэх -Бид ажлын төлөвлөгөө гаргасан.

3 слайд - Ажлын төлөвлөгөө

  1. Энэ нэр ямар утгатай болохыг, ямар хэлнээс орос хэл рүү орж ирснийг олж мэдээрэй.
  2. Эцэг эхээсээ яагаад энэ нэрийг сонгосон, тэднийг юу чиглүүлснийг олж мэдээрэй.
  3. Гэр бүлийнхээ нэрээр ургийн мод хий.
  4. Ижил нэртэй эсвэл ижил нэртэй хүмүүсийн талаар мэдээлэл цуглуул.

1 тэргүүлэх - Нина Васильевнад ирээдүйн 1-р ангийнхаа жагсаалтыг өгөхөд бид ирэх жил Дарья нэртэй зургаан охин 1-р "В" ангид суралцах болно гэдгийг олж харлаа, бидэнд асуулт гарч ирэв: Магадгүй нэрсийн загвар байдаг болов уу? Бид энэ асуултын хариултыг олохоор шийдсэн.

2 тэргүүлэх - Нина Васильевна ангийн бүх сурагчдаас асуултад хариулахыг хүссэн. Зарим залуус энэ ажлыг урам зориггүй эхлүүлсэн ч цаг хугацаа өнгөрөхөд тэд үүнийг сонирхож эхэлсэн.

1 тэргүүлэх -Бидний хамгийн түрүүнд гимнастикийн номын санд очсон.

Видеоны 1-р хүрээ (N.V.-ийн бичлэгийн арын дэвсгэр дээр) Уншлагын танхимд бидэнд сэдэвчилсэн ном (номын үзүүлэн) өгсөн боловч тэдгээр нь хүн бүрт хангалтгүй байсан тул бид зөвхөн номны ерөнхий танилцуулга хийсэн. Залуус нэрээ олох гэж оролдсон боловч бүгд байсангүй. Энэ бол 04.15.

2 - видео хүрээ . Маргааш нь буюу ням гарагт залуус өөр номын сан руу явж, ном авч, залуусын гэрт хэсэг бүлгээрээ цугларав. Хамтдаа ажиллах нь илүү хөгжилтэй, сонирхолтой...

4 слайд - "Та болон таны нэр" лавлах

2 хөтлөгч - Бидний ажлын үр дүн бол Нина Васильевна болон эцэг эхтэйгээ хамтран хийсэн нэрсийн лавлах юм. Өнөөдөр бид үүнийг танд толилуулж байна.

5-р слайд

1 илтгэгч - V.I. Dahl-ийн толь бичигт нэр нь "нэр, нэршил, нэрлэсэн үг нь хүн гэсэн утгатай" гэж үздэг.

Бид хүн бүрийг овог нэрээр нь дууддаг болсон. Гэхдээ тэр хүний ​​нэр санамсаргүй гарч ирээгүй. Эртний хүмүүс нэг хүнийг олон түмнээс ялгаж, нэрээр нь хэлэх аргыг бодож олохоос өмнө олон жил өнгөрчээ.

6-р слайд

2 хөтлөгч - 988 онд Орос Христийн шашныг хүлээн авсан. Энэ шашныг Византиас зээлж авсан. Үүнтэй зэрэгцэн Византийн олон нэр Рус руу орж ирсэн бөгөөд энэ нь эргээд эртний Грек, Ромоос гаралтай байв.

7-р слайд - Нэрс гарч ирнэ

Нэрийг нь дуудах (багш удирддаг).

Хуучин славян нэрс: Светлана тод, цэвэр ариун.

Латин нэрс:

Альбина цагаан өнгөтэй.
Валерий хүчтэй, эрүүл.
Валерия эрүүл, хөгжилтэй, хүчтэй.
Сергей ойлгомжтой, маш их хүндэтгэлтэй ханддаг.
Жулиа - сэвсгэр, 7-р сар.

Еврей нэрс:

Анна - дэгжин, хөөрхөн, нигүүлсэл.
Мария гунигтай байна.
Яна бол Бурханы нигүүлсэл юм.

Грек нэрс:

Алена тод, гэрэлтдэг.
Анжелина бол сахиусан тэнгэр юм.
Анастасия - амилагч,
Андрей зоригтой.
Артем эрүүл байна.
Юрий бол тариачин.
Денис - Дионисусын харьяалал. (Эртний Грекчүүдийн хувьд энэ бол бурхан юм эрч хүч)
Дариа хүчтэй, ялж байна.
Диана бол тэнгэрлэг.
Кэтрин бол цэвэр ариун, цэвэр ариун.
Ирина - амар амгалан, нам гүм.
Никита бол ялагч.
Петр бол чулуу, хад юм.
София - мэргэн ухаан.
Алексей бол хамгаалагч юм.

Багш:Та нарын зарим нь энэ хичээлд бэлдэж байхдаа өөрийнхөө нэртэй дуу, шүлгийг хүртэл олж чадсан. Мөн тэд таны нэрсийн утгыг баталж байна. Алексей нэр нь Грекийн "хамгаалагч" гэсэн үгнээс гаралтай. "Алёша" дууг сонсоорой.

Дуу тоглож байна.

Багш аа -

Энэ бол түүний нэгэн цагт өгүүлсэн эгшигтэй шүлгүүд юм хүний ​​нэрсагуу өвгөн Гомер. Тэгэхээр яах вэ? Олон мянган жил өнгөрсөн ч түүний хэлсэн зүйл хэвээрээ л байна.

8-р слайд

1 илтгэгч-Эхний өдрүүдээс бага насХүн өөрийнхөө нэр шиг олон удаа сонсдог ганц ч үг байдаггүй. Эхлээд энэ нь жижигрүүлсэн хэлбэрээр, дараа нь бүрэн хэлбэрээр ашиглагдаж, дараа нь дунд нэр нь нэмж эхэлдэг.

9-р слайд - (хоосон)

Шүлэг.

2 хөтлөгч - IN Ортодокс уламжлалнэрийг хуанлийн дагуу сонгосон: хүүхдийг дурсгалын өдөр нь нялх хүүхдийн төрсөн өдөртэй давхцаж байсан эсвэл хамгийн ойр байсан гэгээнтний нэрээр нэрлэсэн. Ийнхүү гэгээнтэн хүний ​​үл үзэгдэх хамгаалагч болжээ.

Багш аа- Манай ангид зөвхөн Анжелина, Валерия хоёрыг сүмийн хуанлийн дагуу нэрлэсэн.

Баптисм хүртэх нь бие махбодийн төрөлтөөс хамаагүй чухал сүнслэг төрөлт гэж тооцогддог байв. Тиймээс төрсөн өдөр биш, харин нэрийн өдрийг тэмдэглэдэг заншилтай байв. Мөн одоо зарим хүмүүс нэрийн өдрүүдийг тэмдэглэдэг, гэхдээ төрсөн өдрөө тэмдэглэдэг. Лавлах нь төрсөн өдрийн календарийн програмыг агуулдаг.

Өнөө үед хүүхдийн нэрийг хуанлийн дагуу байнга өгдөггүй. Заримдаа хүүхдийг нэрлэх нь бий гэр бүлийн уламжлал, ихэвчлэн дурсамж эсвэл хүндэтгэлд эрхэм хүн. Хүүхэд хайртай хүнийхээ нэрээр нэрлэгдэх тохиолдол гардаг утга зохиолын баатарэсвэл ямар нэгэн алдартай, хүндтэй хүн. Эцэг эхчүүд үүнийг утгын дагуу хүүхдэд эерэг шинж чанаруудыг урьдчилан өгөхийг хүсдэг.

Эцэг эхээ нэр сонгоход юу чиглүүлсэн бэ?

1 илтгэгч- Аав, ээж хоёрынхоо дуунд дуртай байсан болохоор бид 7-д нэр өгсөн.

Диана, чи нэрээ хэрхэн сонгосон бэ?
Чи яах вэ, Андрей?
Юлия Герасимова яах вэ?
Альбина, сайн байна уу?
Ирина яах вэ?
Юлия Дитятева, сайн байна уу?
Та, Екатерина?
Та, Никита Мальцев уу? Тэгэхээр нэрний моод байсаар байна гэсэн үг үү?

10-р слайд -Загвар

Нэр дэх загварын тухай оюутны түүх.

2 хөтлөгч -Гэхдээ манай ангийн хүүхдүүдийн ихэнх нь хайртай хүнийхээ дурсгалд зориулж, эсвэл гэр бүлийн уламжлал ёсоор нэрээ авсан.
Сергей, чамайг хэнээр нэрлэсэн бэ?
София, чи 9 настай
Чи, Яна?
Тэгээд чи, Анастасия?

Видеоны 3 дахь хүрээ

Багш ааБи чамайг овгийнхоо нэрээр ургийн мод хийе гэж зөвлөсөн. Та эцэг эхтэйгээ маш сайн ажилласан. Таны бүх гайхамшигт мод энд байна. Зөвхөн нэг л зүйл тохирохгүй байсан - Питер дугуйлсан. Та үүн дээр хэрхэн ажилласан тухайгаа ярина уу.

11-р слайд -(гэр бүлийн мод)

Кружилша Петрийн түүх.

Багш ааЗалуус аа, та нарынхтай ижил нэрс алдартай хүмүүс. Тэдний тухай бидэнд ярьж өгнө үү.

12-16 слайд -(хөрөг зураг)

Оюутнуудын түүхүүд.

  • тэргүүлэх-Нэр нь хүний ​​хувь тавилан, зан чанарт нөлөөлдөг гэж түгээмэл үздэг. Мэдээжийн хэрэг, хэрэв энэ нөлөө бүрэн бөгөөд шийдэмгий байсан бол Никита, Юлия, Петит бүгд яг адилхан амьдрах болно. Зөвхөн энэ нөлөө нь өөр юм. Хоёр ижил хүн, хоёр ижил хувь тавилан гэж байдаггүй.
  • тэргүүлэхМанай ангид хоёр Юлиа байдаг. Магадгүй та өөртэйгөө адилхан зан чанартай эсэхээ хэлэхийг зөвшөөрөх болов уу?

Чи, Никита, бидэнд хэлэхгүй юу? Эсвэл Петит үү? Шударга хандсанд баярлалаа.

Багш ааТаны бодлоор хүний ​​зан чанар юунаас хамаардаг вэ? Тиймээс тухайн дүр нь яг юу вэ, номон дээрх тайлбартай таарч байгаа эсэхийг л харьцуулж болно. Маш олон давхцал тохиолдох тохиолдол гардаг. Би одоо танд нэг нэрний шинж чанарыг уншиж, сонсож, энэ нэр хэнд хамаарах талаар бодож үзээрэй? Тэр өөрөө сайхан зан чанартай, эелдэг зөөлөн зантай. Бага наснаасаа тэр хайрт, дуртай хүн юм. Тэр бол сэхээтэн, тэр хэзээ ч саад бэрхшээлийг даван туулахгүй, устгахгүй. Түүнд ер бусын зүйл бий урлагийн амт, сайн зурдаг. Хэн байж болох вэ? Та яаж таамагласан бэ?

Залуус аа, та манай төслийн төлөвлөгөөний бүх асуултанд хариулсан. Дүгнэж хэлье.

17-р слайд - (Төслийн зорилго)

Энэ асуудлыг сонирхож буй хүүхдүүдэд туслах лавлах ном бүтээ. Петр Кружилин энэ асуудлыг сонирхож байсан нь гарцаагүй. Магадгүй өөр хэн нэгэн? Харин дараа жил 5-р ангид орох гэж байгаа ч “Гарын авлага”-ыг яах вэ?

Хичээл өгсөнд баярлалаа! Би хүсч байна чамд амжилт хүсье!

Зорилго.

1. Оюутнуудад нэрсийн түүх, утга учир, өвөрмөц байдлын талаар танилцуулах.

2. Лавлах материал, шинжлэх ухааны алдартай уран зохиол, уран зохиолын бичвэрүүдтэй ажиллах, интернетээс материал авч сурах.

3. Ангийн өмнө материалаа танилцуулах чадварыг хөгжүүлэх.

4. Нэрийн сонирхлыг бий болгоход хувь нэмэр оруулах.

Хичээлийн явц

Хүн үхдэг ч нэр нь үлддэг.
Сургаалт үг

Багшийн үг. Хүн амьдралынхаа туршид нэрээ авч явж, булшинд нь авч явдаг. Овог, овог нь зогссон ч энэ нэр хэвээр үлджээ. Аливаа орос нэр нь чухал утгатай байдаг. Нэр бол бэлэг юм. шинжлэх ухаан зохих нэрсономастик гэж нэрлэдэг. Онома бол нэр юм. Оросуудын 95% нь хуучин уламжлалт нэртэй байдаг. Москвагийн Орос улсад овог нэр, овог нэрийг нийгмийн байдлаас хамааран өөр өөрөөр ашигладаг байв. Боол, зарц нарыг доромжлон дууддаг: Филки, Яншуй, Ивашки. Энэ ангиллын хүмүүсийн овог нэрийн талаар огт яриагүй. Хэрэглэсэн нэрс өөр өөр утгатай: тэд энхрийлэл, эмзэглэлийг илэрхийлсэн (Ванюшка, Мишенка, Машенка, Глашенка), хууль бус хүүхдүүдийн нэрэнд тусгай дагавар нэмсэн (Ярославец, Мстиславец). Поповын нэрийг бичжээ -цэвэрлэгч(Степанище, Иванчише).

Өнөөдөр хичээлээр бид нэрсийн гарал үүсэл, утга учир, өвөрмөц байдал, домог, зан заншил, хүний ​​​​амьдрал дахь нэрсийн үүрэг зэрэгтэй танилцах болно.

Сонсооцгооё сонирхолтой түүхүүдоюутнууд. Юуны өмнө "нэр" гэдэг үгийн гарал үүсэл, утгыг олж мэдье.

С.И.Ожеговын найруулсан орос хэлний толь бичигт "Нэр" гэсэн үгийн тайлбарыг өгсөн болно.

  1. Хүний төрөх үед өгсөн хувийн нэр.
  2. Овог, овог нэр
  3. Хувийн алдар нэр, нэр хүнд
  4. Алдартай, алдартай хүн.
  5. Аливаа объект, үзэгдлийн нэр.
  6. Дүрмийн хувьд: урвуу үгийн ангилал.

Оюутнууд бүлгээрээ ажиллаж, "Нэр" гэдэг үгийн гарал үүслийг этимологийн толь бичгээс хайж олдог. Энэ нэр нь хуучин орос хэлнээс гаралтай "им'ти" - "байх", "тоолох", "авах" гэсэн үг юм.

Урьдчилан бэлтгэсэн оюутнууд бүлгээрээ өөрсдийн нэрний утга учир, орос хэлэнд хэрхэн нэвтэрсэн талаар ярилцдаг. Эцэг эхчүүд яагаад энэ нэрийг сонгосон талаар тэд тайлбарлав. Тэд нэрнийхээ зурхайн тайлбарыг өгдөг.

Зурхайн шинж чанарууд

  1. Нэр - гарал үүсэл.
  2. Огноо, төрсөн он.
  3. Zodiac тэмдэг.
  4. Гариг бол ивээн тэтгэгч юм.
  5. Тааламжтай өнгө.
  6. Ургамал.
  7. Талисман чулуу.
  8. Алдартай хүмүүстаны нэрээр.

Багш аа. "Нэр" гэдэг үг хэлэнд хамаатан садан байдаг. Холбогдох үгсийн жишээг өгч, тэдгээрээр хэллэг зохио (Толстойн үл хөдлөх хөрөнгө, нэр дэвшсэн, найзынхаа нэрийн өдөр, ангийн найзын төрсөн өдөр, хувийн тогтоол, хүүхдийн тоглоомын нэр, нэр хүндтэй зочин, ижил нэртэй роман, Петр гэж нэрлэдэг, нэр үг, нэр үгээс үүссэн).

Сургаалт үгс, зүйр цэцэн үгсийн толь бичгийг оюутнуудад тарааж өгдөг.

Дасгал хийх. Нэрний тухай зүйр цэцэн үг, зүйр цэцэн үгсийг олоорой (Баатар үхнэ, гэхдээ нэр нь үлдэнэ. Сайн нэр нь эд баялгаас дээр. Маша сайн, гэхдээ биднийх биш. Федул бахирлаа. Иван нэртэй, нэргүй - тэнэг. Тэр сайн нэртэй. Миний нэрийг битгий гутааж бай).

Нэртэй холбоотой ард түмний ардын тэмдэг, уламжлал.

Нэр сонгохдоо тодорхой дүрэм журам, хоригийг дагаж мөрдсөн. Та саяхан нас барсан гэр бүлийн гишүүний нэрээр төрсөн хүүхдэд нэр өгөх боломжгүй. Дээр үед, тэр байтугай бидний үед ч хүүхдүүд өвөө, эмээ, ойр дотны хүмүүсийнхээ нэрээр овоглодог байсан.

"Таны нэр юу вэ?" асуулт хариулт.

1. Баатрын нэрийг олоорой

Н.В.Гоголь "Обломов" Лука Лукич
А.С.Грибоедов "Пальто" Фома Фомич
М.Ю.Лермонтов "Иван Иванович Иван Никифоровичтэй хэрхэн маргалдав" Максим Максимыч
И.А.Гончаров "Байцаагч" Акаки Акакиевич
Н.В.Гоголь "Бидний үеийн баатар" Иван Иванович
Н.В.Гоголь "Ухаан нь халаг" Илья Ильич

Багш: Та нэр сольж болохгүй. Нэр солино гэдэг нь хувь заяагаа солилцох гэсэн үг. Шинэ нэртэй хүн зан чанарын шинэ шинж чанарыг олж авдаг. Давхар нэр өгөх уламжлал нь католик шашны зан үйлээс гаралтай. Баптисм хүртэх үед эцэг эх нь нэр өгч, хүүхэд төрсөн өдөр гэгээнтний нэрийг нэмсэн. Манай сургуулийн 9Б ангийн сурагч Сикорская Мария-Николетта гэдэг давхар нэртэй. Николетта бол Мэриг төрөхийн төлөө залбирдаг гэлэнмаа юм. Ивээн тэтгэгч гэгээнтнүүд бол хүний ​​хувьд "талисман" юм.

11А ангийн нэрсийн тархалтын статистик.

Дүгнэлт. Манай ангийн нэрсийн статистикт дүн шинжилгээ хийсний дараа бид Михаил, Павел, Александр (эрэгтэй), Александра, Анастасия (эмэгтэй) зэрэг нэрс илүү алдартай гэж хэлж болно.

(Жишээ нь: А.С. Пушкин "Евгений Онегин", А.С. Пушкин "Борис Годунов", К.Ф. Рылеев "Иван Сусанин", Л.Н. Толстой "Анна Каренина", Карамзин " Хөөрхий Лиза”, С.А.Есенин “Анна Снегина”, В.А.Жуковский “Светлана”, “Людмила”, “Игорийн кампанит ажлын тухай үлгэр”).

3. Хүмүүсийн нэрнээс үүссэн ямар овог нэрийг мэддэг вэ (Иванов, Петров, Станиславский, Алексеев, Алешин, Аванесов, Ваничкина, Захаров, Григорьева).

Багш: 1-р сарын жавартай, баяр хөөртэй, ямар нэгэн байдлаар хаврын уур амьсгалтай өдөр байдаг. Энэ бол 1-р сарын 25 - Татьянагийн өдөр юм. Бүх оюутны өдөр. Энэ нь магадгүй сүмийн сайд, оюутнууд хоёулаа нэг өдөр гэж хэлдэг түүхэн дэх цорын ганц тохиолдол бөгөөд тал бүр баярыг өөр өөрийнхөөрөө ойлгодог.

Татьянагийн өдөр бол оюутны баяр бөгөөд юуны түрүүнд залуучуудын хөгжилтэй, гялалзсан баяр юм. Татьянагийн өдөр бол мэдлэг, шинэ, үл мэдэгдэх бүх зүйлд цангадаг хүмүүст зориулагдсан юм. Татьянагийн өдрийн баярын түүх нь хоёр зуун гаруй жилийн түүхтэй. Татьянагийн өдөр Москвад анхны их сургуулийн нээлтийн өдөртэй давхцаж байна. 1755 оны энэ өдөр хатан хаан Елизавета Петровна дээд боловсролын байгууллага нээх тухай зарлигт гарын үсэг зурсан гэж түүхэнд тэмдэглэжээ.

4. Та нэрэнд зориулсан ямар баяруудыг мэддэг вэ ("Ильиний өдөр", "Иван Купала", "Петр ба Феврониагийн өдөр", "Итгэл, найдвар, хайр").

5. Нэрсүүд нь хотуудын нэрс, аль нь (Владимир, Ярославль, Санкт-Петербург, Екатеринбург, Иваново, Лида (Беларусь), Елена (Болгар) гэсэн нэртэй холбоотой байдаг.

6. Цэцэг хүртэл нэртэй байдаг (Rose, Lily, Pansy, Narcissus, Ivan da Marya, Daisy, Cornflower).

Багш: Хар салхины нэрсийг ихэвчлэн эмэгтэй, гэгээнтнүүдийн нэрээр нэрлэдэг бөгөөд энэ нь дэлхийн ижил бүсэд хэд хэдэн өөр өөр халуун орны циклонуудад нөлөөлж болзошгүй эдгээр хар шуургыг айлгахгүйн тулд (Алис, Катрина, Бренда, Мария, Клара) , Шарлотт, Виктория).

7. Нэр нь хаа сайгүй байдаг: гудамжны нэрээр- Катя Соловянова, Иван Голубец (Анапа), транс. Марьяна Роща (Москва), Карл Маркс (Армавир), дэлгүүр, кафе, зочид буудал("Валентина", "Людмила", "Кузьмичийнд", "Алис", "Дариа", "Натали").

8. Та бүгд дуу дуулах дуртай. Зөв нэртэй холбоотой дуунуудын мөрүүдийг санаж, нэрлэ.

Жишээ нь:

1) "Катюша эрэг дээр ирэв ..."

2) "Ксюша бол тансаг банзал ..."

3) "Миний уй гашууг тайл, Натали ..."

4) “Яал дүүрэн маажин

Костя намайг Одесс руу авчирсан...”

5) "Алёша уулын дээгүүр зогсож байна ..."

6) "Жанна гэдэг онгоцны үйлчлэгч ..."

Багш: Уран зураг бол бодит байдлыг уран сайхны тусгал, тайлбарлах, үзэгчдийн бодол санаа, мэдрэмжинд нөлөөлөх чухал хэрэгсэл юм. Үзэл суртлын төлөвлөгөөУран зургийн бүтээлийг сэдэв, өрнөлөөр тодорхойлж, найруулга, хийц, өнгө (өнгө)-ийн тусламжтайгаар дүрсэлсэн байдаг.

Уран зургийн нэрэнд зохих нэрийг ихэвчлэн ашигладаг. Интернетээс ийм зургуудыг олоорой (Васенцов "Алёнушка", Иван Царевич саарал чоно дээр", "Игорь Святославичийг половцчуудын хамт устгасны дараа", Тициан "Тольны дэргэдэх Сугар", Рембрандт "Данае", Леонардо да Винчи "Мона" Лиза").

Багш: Хичээлээ нэгтгэн дүгнэе.

Гэрийн даалгавар.

  1. Гэгээнтнүүдийн нэрсийн талаар ярилц
  2. Нэрийн өвөрмөц байдал

-д танилцуулах хичээлийн цагБэлтгэсэн: "ВСОШ" хотын боловсролын байгууллагын орос хэл, уран зохиолын багш Степанова О.А. Зөвхөн танд хамаарах зүйл, гэхдээ бусад хүмүүс таныхаас илүү ашигладаг зүйл юу вэ? Энэ нь танд өгсөн, гэхдээ хүмүүс үүнийг ашигладаг уу?Хүний нэр, хувь заяа

"Хөлөг онгоцыг яаж дууддаг бол аялал ч тийм байх болно" - энэ үг бусадтай адил юм ардын мэргэн ухаан, ямар нэг шалтгаанаар үүссэн.

Хүний нэр бол түүний тухай мэдээллийн хүчирхэг тээвэрлэгч юм. Ижил нэртэй хүмүүс зан авир, амьдралын хэв маяг, заримдаа гадаад төрхөөрөө бие биетэйгээ төстэй байдгийг албан ёсны статистик мэдээ хүртэл эрт дээр үеэс тогтоожээ.

Нэр нь тухайн хүнийхээ хувь заяа, хувь заяанд нөлөөлдөг үү, эсвэл тухайн хүний ​​орчноос хамаардаг уу? Энэ асуултад хоёрдмол утгагүй хариулт өгөх боломжгүй юм. Хариултуудын аль аль нь өөр өөрийнхөөрөө зөв байх магадлалтай. Хүн төрж, нэг нэрээр дуудагдахдаа энэ нэрний онцлогт тохируулан далд ухамсрын түвшинд өөрийн Би-ээ бүрдүүлж эхэлдэг.

Дууны шинж чанар

Нэр дэх дуу авианы хослол нь маш чухал үүрэг гүйцэтгэдэг. Хэрэв таны нэрний дуу нь дотоод хэмнэлтэй нийцэж байвал энэ нь ямар ч зүйлийг өдөөдөг эерэг сэтгэл хөдлөл: бахархал, хүндлэл, өөрөөр хэлбэл танд таалагдаж байна - энэ нь сонсогдох болгондоо эвгүй мэдрэмж төрж, хүмүүст атаархахаас хамаагүй илүү аз жаргалтай, амжилттай хүн болох магадлал өндөр байна. сайхан нэрс. Үүнтэй холбогдуулан сэтгэл судлаачид бичиг цаасны асуудлаас айхгүй байхыг зөвлөж, паспортынхаа нэрийг хүссэн нэрээр солихыг зөвлөж байна.

Түүхэн үндэс

Нэр бүр түүхийн явцад бий болсон өөрийн гэсэн хувийн дүр төрхтэй байдаг. Олон нийтийн ухамсарт агуу хүмүүсийн нэрс тодорхой хүсэл эрмэлзэл, ололт амжилтаар холбогддог. Нэртэй хүмүүсийн мөлжлөгийн талаар олж мэдсэн хүн үүнийг хийж чадна гэсэн нэмэлт итгэлийн эх үүсвэрийг олж авдаг. Өөр өөр цаг үеийн хааны удмын үед ижил нэрс үе дамжин давтагдаж байсан бөгөөд өнөөг хүртэл хүүхдүүд амжилттай, алдартай хүмүүсийн нэрээр нэрлэгдэж байсан нь үндэслэлгүй юм.

Үндэсний онцлог

Дүрмээр бол хүнийг дуудах үед үндэсний нэр, энэ нь өөрөө түүнийг ард түмнийхээ зан заншил, соёлд оролцуулдаг. Гэхдээ хэрэв та хүүхэддээ иргэний харьяаллыг өөрөө тодорхойлох эрх чөлөөг өгөхийг хүсч байвал түүнийг ямар нэгэн зүйл гэж нэрлэсэн нь дээр олон улсын нэр(Жишээ нь: Лаура, Денисгэх мэт).

Нэрийн утга

Эхэндээ бидний алс холын өвөг дээдсийн нэрс "ярьдаг" хэллэгүүд байсан тодорхой утга: "Хурдан буга", "Том соёот", "Тодорхой нүд". Цаг хугацаа өнгөрөхөд нэрс нь илүү энгийн, эелдэг хэлбэрийг олж авсан бөгөөд утга нь ойлголтын гадаргуугаас алга болжээ. Гэсэн хэдий ч нэр бүр өөрийн гэсэн тайлбартай байдаг. Жишээ нь " Артур"-г "баавгай" гэж тайлбарлаж, " Лариса- цахлай шиг. Зарим нэр нь шууд утгаараа хэвээр үлдсэн: " Хайртай», « Найдвар"," суут ухаантан.

Ихэвчлэн хүн дор хаяж хоёр нэртэй байдаг: паспорт (бүтэн) ба жижиглэсэн ( Анна- Аня). Тэгээд тэр тэдэнд огт өөрөөр хариу үйлдэл үзүүлж, хариу үйлдэл үзүүлдэг. Жишээлбэл, хэрэв таныг байнга бүтэн нэрээр нь дууддаг байсан бол та арай өөр хүн болж өсөх байсан байх: учир нь бүтэн нэр нь жижигрүүлсэн хэлбэрээс илүү хүндэтгэлтэй, хатуу хандлагыг илэрхийлдэг. Мөн эсрэгээр. Гэхдээ та хоёр нэр хоёулаа таных гэдгийг хүлээн зөвшөөрч байна. Та "хоёр хуваагдаж", тэдгээрт дасан зохицож, улмаар таны ойлголтын түвшинг өргөжүүлж байгаа юм шиг. Нэг тогтмол нэртэй хүмүүс ( Денис, Глеб, Итгэл, Алис...) илүү нухацтай, "нэг талын", илүү тогтмол, бодолтой ...

Нэр бол хүний ​​сэтгэлийн түлхүүр юм.

НЭР ЮУ ВЭ?

Яагаад биднийг ингэж нэрлэдэг вэ?

1. “Алтанзул цэцгийн аяганд, ногоон навчис дээр нэгэн охин сууж байв. Тэр жижигхэн, жижигхэн, ердөө нэг инч байв. Тэд түүнийг ингэж дуудсан ..."

2. “Цасан бөмбөлөг шиг цагаан, бөөн юм шиг бөөрөнхий охин хөгшчүүлдээ: “Чиний цаснаас өнхөрч, хаврын наранд дулаацаж, ширүүн байна, намайг гэдэг...” гэж хэлдэг.

3. Амьтан, шувуу, шавьжийг эмчилдэг сайн эмчийг хэн гэдэг вэ?

"ТИЙМ БАЙСАН"

Дэлхий дээр хэдэн нэр байдаг гэж та бодож байна вэ?

4 тэрбум.

Мөн энэ нь гайхах зүйл биш юм. Хүн 7 мянган жилийн өмнөөс нэрийг ашиглаж эхэлсэн.

Хоч нэр

Бидний өвөг дээдэс бол оршин суугчид юм Эртний ОросТэд амьтан, ургамал, юмсын нэрнээс авсан хочтой байв. Чоно, хандгай, цурхай, Калина, Пот гэсэн нэртэй хүмүүстэй бид ихэвчлэн уулздаг

Хүмүүсийн амьдрал дахь үйл явдлуудтай холбоотой нэрс.

Гэр бүлд ууган хүү төрсөн - тэд түүнийг Первуша, гурав дахь хүү нь Третьяк гэж нэрлэжээ. Хэрэв охин хавар төрсөн бол тэд түүнийг Веснянка гэж нэрлэсэн бол өвлийн улиралд хөвгүүн төрсөн бол түүнийг Frost эсвэл Fur Coat гэж нэрлэдэг байв.

Зарим нэрийг зааж өгсөн

хүмүүсийн ажил мэргэжил:

Купер, дархан, зөгийчин, нэхмэлчин.

Хүмүүсийн ажил мэргэжлийг харуулсан нэрс.

Хүний шинж тэмдэг, зан чанарыг харуулсан нэрс.

Тахир, Добрыня, Скоморох, Дикон, Харайгч, Исгэлэн.

Ер бусын нэрс

Хамгийн ер бусын нэрс бол хүүхдийг муу ёрын сүнснүүдээс хамгаалахын тулд өгсөн нэрс байв. Эдгээр нэрс нь хүүхдэд эдгээр чанаруудыг эзэмшсэн гэсэн үг биш юм: хүүхэд өвдөхгүйн тулд муу ёрын сүнсийг хуурч мэхлэх ёстой байв.

НЕКРАС, МАНАЙ БИШ, НЕМИЛ, ТЭНЭГ.

Гэгээнтнүүдийн хүндэтгэлд зориулж өгсөн нэрс.

Орос улсад Христийн шашныг хүлээн авсны дараа тахилч нар зарим гэгээнтнүүдийг хүндэтгэн хүүхдүүдэд нэр өгч эхлэв. Эдгээр бүх нэрс тусгай номууд - хуанли дээр байсан. Тэнд янз бүрийн ард түмнүүдийн нэрс ирсэн байж болох юм.

Та Ефимын өдөр төрсөн болохоор ингэж нэрлэсэн . Хэрэв нэг өдрийн турш хэд хэдэн нэр байсан бол тэднээс эцэг эх нь хүүхдэдээ хүссэн нэрийг сонгож болно.

"Чи болон таны нэр."

Амьд хүмүүсийн дунд нэргүй хүн байдаггүй.

Үнэхээр төрөх мөчид бүгд л дорд, эрхэмсэг

Тэрээр эцэг эхээсээ нэрээ амтат бэлэг болгон авдаг.

Шинээр төрсөн хүүхдэд нэр өгөх нь маш хэцүү байдаг. Гэр бүлийн гишүүн бүр нэрээ санал болгодог.

Залуус аа, тэд чамайг яагаад ингэж дуудсныг мэдэх үү?

"Алдаа гаргахгүй"

Би нэрний товчилсон хэлбэрийг хэлье,

мөн та бүтэн нэрээ өгнө үү.

Саша-Андрюша-Оля-

Маша-Серёжа-Максим-

Миша - Аня - Вова -

Марина - Паша - Кристина -

Охид, хөвгүүдэд ямар нэр хэрэглэдэг вэ?

Валя, Саша, Паша, Женя, Юлия-Жули, Жан - Жанна, Федор-Федора, Виктор-Виктория, Ульян - Ульяна, Василий-Василиса, Валерий-Валериа.

Гарчиг нь овог нэр агуулсан бүтээлийн нэр?

“Руслан Людмила хоёр”, “Светлана”, “Садко”, “Цасан охин”, “Василий Теркин”, “Тимур ба түүний баг”, “Иван хаан ба худалдаачин Калашниковын тухай дуу”, “Мазай өвөө ба туулай ", "Ванка", "Тарас Булба", "Васюткино нуур", "Евгений Онегин", "Дубровский"

"Обломов", "Ромео Жульетта", "Хөөрхий Лиза", "Цэргийн эх Орина", "Том Сойер"

Бидний аялал дуусч байна.

Эцэст нь хэлэхэд нэр гэж юу вэ?

НЭР - ХУВИЙН НЭР,

ТҮҮНИЙГ ТӨРӨХӨӨД ӨГСӨН ЮМ.

Хүний амьдралд хувийн нэрийн үүрэг их байдаг.

Хүн бүрийг зөвхөн нэрээр нь дуудаж болно.

түүний сайн муу бүх үйлс

олон нийтэд зарладаг.

Эндээс илэрхийллүүд гарч ирэв:

ТЭР САЙН НЭРТЭЙ. МИНИЙ НЭРИЙГ БИТГИЙ гутааж бай.

Тэд үүгээрээ юу гэсэн үг вэ?

  • Зөвхөн танд хамаарах зүйл юу вэ, гэхдээ бусад хүмүүс илүү их ашигладаг вэ?
  • Хамгийн богино нэрийг нэрлэнэ үү.
  • Хамгийн урт нэрсийг нэрлэ.
  • Хүүг хэзээ эелдэг эмэгтэй нэрээр дууддаг вэ?
  • Аль нэрийг зүүнээс баруун тийш, баруунаас зүүн тийш ижил уншдаг вэ?
  • Аль хот нь нэг эрэгтэй, нэг зуун эмэгтэй нэрсээс бүрддэг вэ?
  • Манай хотын дарга хэн бэ?
  • Хэн анх сансарт ниссэн бэ?
  • Анхны эмэгтэй сансрын нисэгчийг нэрлэ.
  • Нэрнийхээ гарал үүслийг тайлбарла.