Зурган дээрх түүхийн үзэл баримтлал нь аман мэдээлэл юм. N.P-ийн уран зургийн хичээл-аялал. Богданов-Бельский "Аман тооцоо". Сургуулийн ханан дээрх дурсгалын самбар

Хичээлийн зорилго:

  • ажиглах чадварыг хөгжүүлэх;
  • сэтгэн бодох чадварыг хөгжүүлэх;
  • бодлоо илэрхийлэх чадварыг хөгжүүлэх;
  • математикийн сонирхлыг бий болгох;
  • N.P-ийн урлагт хүрч байна.

Богданов-Бельский.

ХИЧЭЭЛИЙН ЯВЦ

Сурах гэдэг бол хүнийг хүмүүжүүлж, төлөвшүүлдэг ажил юм.

Уран зургийн амьдралаас дөрвөн хуудас

Нэгдүгээр хуудас

“Аман тооллого” зургийг 1895 онд буюу 110 жилийн өмнө зурсан. Энэ бол хүний ​​гараар бүтээгдсэн уран зургийн нэгэн төрлийн ой юм. Зураг дээр юу харагдаж байна вэ? Зарим хөвгүүд самбарын эргэн тойронд цугларч, ямар нэгэн зүйл харж байна. Хоёр хүү (эдгээр нь урд зогсож байгаа хүмүүс) самбараас буцаж, ямар нэг зүйлийг санаж байна, эсвэл тоолж байна. Нэг хүү багш бололтой хүний ​​чихэнд ямар нэг юм шивнэж байхад нөгөө хүү нь чагнаж байгаа бололтой.

-Яагаад тэд баст гутал өмсөөд байгаа юм бэ?

-Яагаад энд охидууд байдаггүй, зөвхөн хөвгүүд байдаг юм бэ?

– Тэд яагаад багш руу нуруугаа харуулан зогсдог юм бэ?

-Тэд юу хийж байгаа юм бэ?

Энд сурагч, багш хоёрыг дүрсэлсэн гэдгийг та аль хэдийн ойлгосон байх. Мэдээжийн хэрэг, оюутнуудын хувцас нь ер бусын юм: зарим залуус ганган гутал өмссөн, мөн зургийн баатруудын нэг нь (урд талд дүрсэлсэн) урагдсан цамцтай. Энэ зураг манай сургуулийн амьдралаас биш гэдэг нь ойлгомжтой. Зурган дээрх бичээсийг энд оруулав: 1895 он - хувьсгалаас өмнөх хуучин сургуулийн үе. Тариачид тэр үед ядуу амьдарч, хүүхдүүдтэйгээ хамт гутал өмсдөг байв. Зураач энд тариачин хүүхдүүдийг дүрсэлсэн. Зөвхөн тэр үед л тэдний цөөхөн нь бага сургуульд ч сурч чаддаг байв. Зургийг хараарай: эцэст нь оюутнуудын гурав нь л баст гутал өмссөн, үлдсэн нь гутал өмссөн байна. Залуус нь чинээлэг гэр бүлээс гаралтай нь ойлгомжтой. Зурган дээр яагаад охидыг дүрсэлдэггүйг ойлгоход хэцүү биш юм: тэр үед охидыг дүрмээр бол сургуульд авдаггүй байв. Сурах нь "тэдний ажил биш" байсан бөгөөд бүх хөвгүүд сураагүй.

Энэ зургийг "Амаар тоолох" гэж нэрлэдэг. Зургийн урд талд дүрслэгдсэн хүү ямар их анхааралтай бодож байгааг хараарай. Багш надад хэцүү даалгавар өгсөн бололтой. Гэхдээ энэ оюутан удахгүй ажлаа дуусгах байх, ямар ч алдаа гарах ёсгүй: тэр сэтгэцийн арифметикийг маш нухацтай авч үздэг. Гэвч багшийн чихэнд ямар нэг юм шивнэж байгаа сурагч асуудлыг аль хэдийн шийдсэн бололтой, гэхдээ түүний хариулт нь бүрэн зөв биш юм. Хараач: багш оюутны хариултыг анхааралтай сонсдог боловч түүний нүүрэнд ямар ч зөвшөөрөл байхгүй, энэ нь сурагч буруу зүйл хийсэн гэсэн үг юм. Эсвэл багш эхнийх шигээ бусдыг зөв тоолохыг тэвчээртэй хүлээж байгаа тул хариултаа батлах гэж яарахгүй байна уу?

- Үгүй ээ, эхнийх нь зөв хариултыг өгөх болно, урд нь зогсож байгаа нь: тэр ангийн шилдэг сурагч гэдэг нь шууд тодорхой болно.

Багш тэдэнд ямар даалгавар өгсөн бэ? Бид ч бас шийдэж болохгүй гэж үү?

-Гэхдээ оролдоод үз.

Би самбар дээр таны бичиж заншсан байдлаар бичнэ.

(10 10+11 11+12 12+13 13+14 14):365

Таны харж байгаагаар 10, 11, 12, 13, 14-ийн тоо тус бүрийг үржүүлж, үр дүнг нэмж, үр дүнг нь 365-д хуваах ёстой.

– Энэ бол асуудал (та ийм жишээг хурдан шийдэж чадахгүй, ялангуяа толгой дээрээ). Гэсэн хэдий ч амаар тоолохыг хичээгээрэй, би чамд хэцүү газруудад туслах болно. Арван арав бол 100, үүнийг бүгд мэднэ. Арван нэгийг арван нэгээр үржүүлбэл тоолоход хэцүү биш: 11 10 = 110, тэр ч байтугай 11 нь нийт 12 12 нь тоолоход хэцүү биш: 12 10 = 120, 12 2 = 24, нийт нь 144 болно. 13·13=169 ба 14·14=196 гэж би бас тооцоолсон.

Гэтэл үржсээр байгаад ямар тоо авсанаа бараг мартчихаж. Дараа нь би тэдгээрийг санаж байсан, гэхдээ эдгээр тоог нэмэх шаардлагатай хэвээр байгаа бөгөөд дараа нь нийлбэрийг 365-д хуваана. Үгүй ээ, та үүнийг өөрөө тооцоолох боломжгүй.

- Бид бага зэрэг туслах хэрэгтэй болно.

-Та ямар дугаар авсан бэ?

- 100, 121, 144, 169, 196 - үүнийг олон хүн тоолсон.

– Одоо та бүх таван тоог нэг дор нэмээд үр дүнг 365-д хуваахыг хүсч байна уу?

-Бид үүнийг өөрөөр хийх болно.

- За эхний гурван тоог нэмье: 100, 121, 144. Энэ нь хэд болох вэ?

- Та хэд хуваах ёстой вэ?

- Мөн 365 дээр!

– Эхний гурван тооны нийлбэрийг 365-д хуваавал хэд болох вэ?

- Нэг! - Хүн бүр үүнийг аль хэдийн ойлгох болно.

– Одоо үлдсэн хоёр тоог нэмбэл: 169 ба 196. Та хэд авах вэ?

- Мөн 365!

- Энд нэг жишээ байна, бас маш энгийн. Зөвхөн хоёр л байгаа нь харагдаж байна!

- Зөвхөн үүнийг шийдэхийн тулд нийлбэрийг нэг дор хувааж болохгүй, харин хэсэг болгон, гишүүн бүрийг тусад нь эсвэл хоёр, гурван гишүүнтэй бүлэг болгон хувааж, үр дүнг нэгтгэх хэрэгтэй.

Гуравдугаар хуудас

Энэ зургийг "Амаар тоолох" гэж нэрлэдэг. Үүнийг 1868-1945 онд амьдарч байсан зураач Николай Петрович Богданов-Бельский бичсэн.

Богданов-Бельский бяцхан баатруудаа маш сайн мэддэг байсан: тэр тэдний дунд өссөн бөгөөд нэгэн цагт хоньчин байсан. "...Би ядуу охины хууль бус хүү учраас Богданов, Бельский нар дүүргийн нэрээр нэрлэгдсэн" гэж зураач өөрийнхөө тухай ярьжээ.

Тэрээр Оросын нэрт багш профессор С.А.-ын сургуульд орох аз тохиосон юм. Хүүгийн урлагийн авъяас чадварыг анзаарч, түүнийг олж авахад нь тусалсан Рачинский урлагийн боловсрол.

Н.П. Богданов-Бельский Москвагийн Уран зураг, уран баримал, архитектурын сургуулийг төгссөн, ийм мэргэжлээр суралцсан. алдартай уран бүтээлчид, V.D шиг. Поленов, В.Е. Маковский.

Богданов-Бельский олон хөрөг зураг, ландшафтын зургийг зурсан боловч хүмүүсийн ой санамжинд юуны түрүүнд мэдлэгт шунасан хөдөөгийн ухаалаг хүүхдүүдийн тухай яруу найргаар, үнэнээр хэлж чаддаг зураач гэдгээрээ үлджээ.

Бидний дунд "Сургуулийн үүдэнд", "Эхлэн суралцагчид", "Эссе", "Тосгоны найзууд", "Өвчтэй багшийн дэргэд", "Дууны тест" гэсэн зургуудыг мэдэхгүй хүмүүс байдаг. тэд. Ихэнхдээ зураач сургуулийн хүүхдүүдийг дүрсэлдэг. Дур булаам, итгэлтэй, төвлөрсөн, бодолтой, амьд сонирхолоор дүүрэн, байгалиас заяасан оюун ухаанаараа үргэлж тэмдэглэгдсэн байдаг - Богданов-Бельский тариачны хүүхдүүдийг мэддэг, хайрладаг байсан бөгөөд тэднийг бүтээлдээ мөнхөлжээ.

Дөрөвдүгээр хуудас

Зураач энэ зурган дээрээ бодит амьдрал дээр байгаа оюутнууд болон багшийг дүрсэлсэн байна. 1833-1902 онуудад Оросын нэрт багш Сергей Александрович Рачинский өнгөрсөн зууны өмнөх зууны Оросын боловсролтой хүмүүсийн гайхалтай төлөөлөгч амьдарч байжээ. Тэрээр байгалийн ухааны доктор, Москвагийн их сургуулийн ургамал судлалын профессор байсан. 1868 онд С.А. Рачинский хүмүүст очихоор шийдэв. Багшийн цолны “шалгалтыг өгч байна” анхан шатны ангиуд. Тэрээр өөрийн хөрөнгөө ашиглан Смоленск мужийн Татьево тосгонд тариачны хүүхдүүдэд зориулсан сургууль нээж, тэнд багш болжээ. Тиймээс түүний шавь нар амаар маш сайн тооцоолсон тул сургуульд ирсэн бүх хүмүүс гайхаж байв. Таны харж байгаагаар зураач С.А. Рачинский оюутнуудтайгаа аман асуудал шийдвэрлэх хичээл дээр. Дашрамд хэлэхэд зураач өөрөө N.P. Богданов-Бельский бол С.А. Рачинский.

Энэ зураг бол багш шавь хоёрын дуулал юм.

олон хүнд танигдсан. Уг зураг нь тосгоны сургуулийг харуулжээ XIX сүүлзуунд арифметикийн хичээлийн үеэр бутархайг толгойдоо шийдэж байна.

Багш - жинхэнэ хүн, Сергей Александрович Рачинский (1833-1902), ургамал судлаач, математикч, Москвагийн их сургуулийн профессор. 1872 онд популизмын дараа Рачинский төрөлх Татево тосгондоо буцаж ирээд тариачны хүүхдүүдэд зориулсан дотуур байртай сургууль байгуулж, оюун ухааны арифметик заах өвөрмөц аргыг боловсруулж, тосгоны хүүхдүүдэд өөрийн ур чадвар, математикийн үндсийг суулгажээ. бодож байна. Богданов-Бельский өөрөө Рачинскийн шавь байсан бөгөөд хичээл дээр ноёрхсон бүтээлч уур амьсгал бүхий сургуулийн амьдралаас сэдэвт бүтээлээ зориулжээ.

Гэсэн хэдий ч энэ зургийн бүх алдар нэрийг олж харсан цөөхөн хүн түүн дээр дүрслэгдсэн "хэцүү даалгавар" -ын агуулгыг судалжээ. Үүнд бүрдэнэ аман тоолохТооцооллын үр дүнг хурдан олох:

10 2 + 11 2 + 12 2 + 13 2 + 14 2
365

Авьяаслаг багш сургуульдаа тооны шинж чанарыг чадварлаг ашиглахад тулгуурлан оюуны тоололыг хөгжүүлсэн.

10, 11, 12, 13, 14 тоонууд нь сонирхолтой шинж чанартай:

10 2 + 11 2 + 12 2 = 13 2 + 14 2 .

Үнэхээр тэр цагаас хойш

100 + 121 + 144 = 169 + 196 = 365,

Википедиа тоологчийн утгыг тооцоолох дараах аргыг санал болгож байна.

10 2 + (10 + 1) 2 + (10 + 2) 2 + (10 + 3) 2 + (10 + 4) 2 =

10 2 + (10 2 + 2 10 1 + 1 2) + (10 2 + 2 10 2 + 2 2) + (10 2 + 2 10 3 + 3 2) + (10 2 + 2 ·10·4 + 4 2) =

5 100 + 2 10 (1 + 2 + 3 + 4) + 1 2 + 2 2 + 3 2 + 4 2 =

500 + 200 + 30 = 730 = 2·365.

Миний бодлоор энэ нь хэтэрхий төвөгтэй юм. Үүнийг өөрөөр хийх нь илүү хялбар байдаг:

10 2 + 11 2 + 12 2 + 13 2 + 14 2 =

= (12 - 2) 2 + (12 - 1) 2 + 12 2 + (12 + 1) 2 + (12 + 2) 2 =

5 12 2 + 2 4 + 2 1 = 5 144 + 10 = 730,

730 = 2.
365

Дээрх үндэслэлийг амаар хийж болно - 12 2 Мэдээжийн хэрэг та 12-ын зүүн ба баруун талд хоёр гишүүний квадратуудын үржвэрийг хоёр дахин нэмэгдүүлэх хэрэгтэй. 2 харилцан устгагдсан бөгөөд тэдгээрийг тоолж болохгүй, гэхдээ 5·144 = 500 + 200 + 20 - хэцүү биш.

Энэ техникийг ашиглаад нийлбэрийг амаар олцгооё.

48 2 + 49 2 + 50 2 + 51 2 + 52 2 = 5 50 2 + 10 = 5 2500 + 10 = 12510.

Үүнийг төвөгтэй болгоё:

84 2 + 87 2 + 90 2 + 93 2 + 96 2 = 5 8100 + 2 9 + 2 36 = 40500 + 18 + 72 = 40590.

Рачинскийн цуврал

Алгебр бидэнд энэ асуултыг тавих арга замыг өгдөг сонирхолтой онцлогтооны цуврал

10, 11, 12, 13, 14

ерөнхийдөө: энэ нь эхний гурвын квадратуудын нийлбэр нь сүүлийн хоёрын квадратуудын нийлбэртэй тэнцүү байх дараалсан таван тооны цорын ганц цуврал мөн үү?

Шаардлагатай тоонуудын эхнийхийг х-ээр тэмдэглэвэл бид тэгшитгэлтэй болно

x 2 + (x + 1) 2 + (x + 2) 2 = (x + 3) 2 + (x + 4) 2.

Гэсэн хэдий ч хайсан тоонуудын эхнийх нь биш, харин хоёр дахь нь x-ээр тэмдэглэх нь илүү тохиромжтой. Дараа нь тэгшитгэл нь илүү энгийн хэлбэртэй болно

(x - 1) 2 + x 2 + (x + 1) 2 = (x + 2) 2 + (x + 3) 2.

Хаалтуудыг нээж, хялбаршуулснаар бид дараахь зүйлийг авна.

x 2 - 10x - 11 = 0,

хаана

x 1 = 11, x 2 = -1.

Тиймээс шаардлагатай өмчийг агуулсан хоёр цуврал тоо байдаг: Рачинскийн цуврал

10, 11, 12, 13, 14

ба эгнээ

2, -1, 0, 1, 2.

Үнэндээ,

(-2) 2 +(-1) 2 + 0 2 = 1 2 + 2 2 .

Хоёр!!!

Зохиогчийн блогийн зохиолч В.Искрагийн зөвхөн хоёр оронтой тооны квадратуудын тухай төдийгүй тэдгээрийн тухай өгүүлэлд бичсэн гэрэл гэгээтэй, сэтгэл хөдөлгөм дурсамжаар дуусгамаар байна...

Нэгэн удаа, 1962 онд манай "математикч" Любовь Иосифовна Драбкина 7-р ангийн сурагчдад ийм даалгавар өгсөн юм.

Тэр үед би шинээр гарч ирсэн КВН-г их сонирхож байсан. Би багийн төлөө зүтгэж байсан Москвагийн ойролцоох хотФрязино. "Фриазинчууд" логик "экспресс шинжилгээ" ашиглан аливаа асуудлыг шийдвэрлэх, хамгийн төвөгтэй асуудлыг "сугалах" онцгой чадвараараа ялгардаг байв.

Би толгойдоо хурдан тооцоо хийж чадахгүй байсан. Гэсэн хэдий ч "Фрязин" аргыг ашиглан хариултыг бүхэл тоогоор илэрхийлэх ёстой гэж би бодсон. Үгүй бол энэ нь "амаар тоолох" байхаа больсон! Энэ тоо нэг байж болохгүй - тоологч ижил 5 зуутай байсан ч хариулт нь илүү их байх болно. Нөгөө талаар тэр "3" гэсэн тоонд хүрээгүй нь тодорхой.

- Хоёр!!! - Манай сургуулийн шилдэг математикч найз Леня Струковоос хоёр секундээр түрүүлчихлээ.

"Тийм ээ, үнэхээр хоёр" гэж Леня батлав.

-Та юу гэж бодсон бэ? гэж Любовь Иосифовна асуув.

- Би огт тооцоогүй. Зөн совин - Би бүх ангийн инээдэнд хариулав.

Любовь Иосифовна "Хэрэв та үүнийг тооцоогүй бол хариулт нь тооцохгүй" гэж үг хэлэв. Леня, чи бас тооцоогүй гэж үү?

"Үгүй, яагаад болохгүй гэж" гэж Леня тайван хариулав. Би 121, 144, 169, 196-г нэмэх ёстой байсан. Би нэг, гурав, хоёр, дөрөв гэсэн тоог хосоор нь нэмсэн. Энэ нь илүү тохиромжтой. 290+340 болсон. Эхний зууг оруулаад нийт дүн нь 730. 365-д хуваагаад 2 гарна.

- Сайн байна! Гэхдээ ирээдүйд санаарай - дараалан хоёр оронтой тоо- түүний төлөөлөгчдийн эхний тав нь гайхалтай өмчтэй. Цувралын эхний гурван тооны (10, 11, 12) квадратуудын нийлбэр нь дараагийн хоёрын (13 ба 14) квадратуудын нийлбэртэй тэнцүү байна. Мөн энэ нийлбэр нь 365-тай тэнцүү байна. Санахад хялбар! Жилд ийм олон өдөр. Хэрэв он нь үсрэнгүй жил биш бол. Энэ өмчийг мэдсэнээр хариултыг секундын дотор авах боломжтой. Ямар ч зөн совингүйгээр...

* * *

...Олон жил өнгөрчээ. Манай хот өөрийн гэсэн “Дэлхийн гайхамшиг” буюу газар доорхи гарцууд дахь мозайк зургуудтай болсон. Олон шилжилт, бүр илүү олон зураг байсан. Сэдвүүд нь маш өөр байсан - Ростовын хамгаалалт, сансар огторгуй ... Төв гарц, Энгельсийн уулзвар (одоогийн Большая Садовая) дор - Ворошиловский үндсэн үе шатуудын талаар бүхэл бүтэн панорама хийсэн. амьдралын зам Зөвлөлтийн хүн- амаржих газар - цэцэрлэг- сургууль, төгсөлтийн баяр ...

"Сургуулийн" зургуудын нэг нь танил дүр зургийг харж болно - асуудлын шийдэл ... Үүнийг "Рачинскийн асуудал" гэж нэрлэе ...

...Он жил өнгөрч, хүмүүс өнгөрөв... Хөгжилтэй, гунигтай, залуухан, тийм ч залуу биш. Зарим нь сургуулиа санаж байхад зарим нь “тархиа ашигласан”...

Юрий Никитович Лабинцев тэргүүтэй мастер хавтанцар, зураачид гайхалтай ажил хийлээ!

Одоо "Ростовын гайхамшиг" нь "түр зуур боломжгүй" байна. Худалдаа гэдэг нь шууд утгаараа болон бэлгэдлийн утгаараа тэргүүлж ирсэн. Гэсэн хэдий ч энэ нийтлэг хэллэгийн гол үг нь "түр зуур" гэж найдаж байна ...

Эх сурвалж: Я.И. Перелман. Хөгжилтэй алгебр (Москва, "Шинжлэх ухаан", 1967), Википедиа,

Олон хүн "Улсын сургуулийн сэтгэцийн арифметик" зургийг харсан. 19-р зууны сүүлч улсын сургууль, самбар, ухаалаг багш, муу хувцасласан, 9-10 насны хүүхдүүд самбар дээр бичсэн асуудлыг оюун ухаандаа урам зоригтойгоор шийдвэрлэхийг хичээдэг. Бусдын сонирхлыг алдахгүйн тулд хамгийн түрүүнд шийдсэн хүн хариултаа багшид шивнэж хэлдэг.

Одоо бодлогоо харцгаая: (10 квадрат + 11 квадрат + 12 квадрат + 13 квадрат + 14 квадрат) / 365 =???

Новш! Новш! Новш! Манай хүүхдүүд 9 настайдаа ийм асуудлыг шийдэхгүй, ядаж оюун ухаанаараа! Хөл нүцгэн тосгоны хүүхдүүдийг нэг өрөө модон сургуульд яагаад ийм сайн сургадаг байсан бол манай хүүхдүүд яагаад ийм муу сургадаг байсан бэ?!

Уурлах гэж бүү яар. Зургийг сайтар хараарай. Багш хэтэрхий ухаантай, ямар нэгэн байдлаар профессор шиг харагддаг, илт дүр эсгэсэн хувцастай гэж та бодохгүй байна уу? Яагаад орсон сургуулийн ангиийм өндөр тааз, цагаан хавтантай үнэтэй зуух? Тосгоны сургууль, багш нар нь үнэхээр ийм байсан уу?

Мэдээжийн хэрэг, тэд тийм биш байсан. Уг зургийг "С.А.Рачинскийн улсын сургуульд аман арифметик" гэж нэрлэдэг. Сергей Рачинский бол Москвагийн их сургуулийн ургамал судлалын профессор, засгийн газрын тодорхой харилцаатай хүн (жишээлбэл, Синод Победоносцевын найз), газрын эзэн - амьдралынхаа дундуур бүх ажлаа орхиж, түүний үл хөдлөх хөрөнгө (Смоленск муж дахь Татево) болон тэнд бизнесээ эхлүүлсэн (мэдээж өөрийн дансанд) туршилтын улсын сургууль.

Сургууль нэг ангитай байсан нь тэнд нэг жил сургасан гэсэн үг биш юм. Ийм сургуульд тэд 3-4 жил (мөн хоёр жилийн сургуульд - 4-5 жил, гурван жилийн сургуульд - 6 жил) заажээ. Нэг анги гэдэг үг нь гурван жил сурсан хүүхдүүд нэг анги болж, нэг багш бүгдийг нэг хичээлээр заадаг гэсэн үг. Энэ бол нэлээд төвөгтэй бизнес байсан: нэг жилийн сургуулийн хүүхдүүд ямар нэгэн бичгийн дасгал хийж байхад хоёрдугаар курсийн хүүхдүүд самбар дээр хариулж, гуравдугаар курсийн хүүхдүүд сурах бичиг уншиж байсан гэх мэт. багш ээлжлэн бүлэг тус бүрт анхаарлаа хандуулав.

Рачинскийн сурган хүмүүжүүлэх онол нь маш анхны байсан бөгөөд түүний өөр өөр хэсгүүд нь ямар нэгэн байдлаар хоорондоо таарч тохирохгүй байв. Нэгдүгээрт, Рачинский хүмүүсийн боловсролын үндэс нь сүмийн славян хэл, Бурханы хуулийг заах гэж үзсэн бөгөөд залбирлыг цээжлэхээс бүрдсэн тайлбар биш юм. Рачинский тодорхой тооны залбирлыг цээжээр мэддэг хүүхэд маш өндөр ёс суртахуунтай хүн болж өсөх нь гарцаагүй бөгөөд сүмийн славян хэлний дуу чимээ нь ёс суртахууныг сайжруулах нөлөө үзүүлнэ гэдэгт итгэлтэй байв. Хэл сурахын тулд Рачинский хүүхдүүдийг нас барагсдын тухай Дуулал номыг уншихаар хөлсөлж байхыг зөвлөсөн (sic!).




Хоёрдугаарт, тариачид толгойдоо хурдан тоолох нь ашигтай бөгөөд шаардлагатай гэж Рачинский үзэж байв. Рачинский математикийн онолыг заах сонирхол бага байсан ч сургуульдаа сэтгэцийн арифметикийн хичээлийг маш сайн хийдэг байв. Оюутнууд нэг фунт стерлингийг 8 1/2 копейкээр 6 3/4 фунт лууван худалдаж авсан хүнд хэдэн рубль өгөх ёстойг хатуу бөгөөд хурдан хариулав. Уран зурагт дүрслэгдсэн квадрат хэлбэр нь түүний сургуульд сурч байсан математикийн хамгийн хэцүү үйлдэл байв.

Эцэст нь Рачинский орос хэлийг маш практик заахыг дэмжигч байсан - оюутнуудад ямар ч тусгай зөв бичгийн чадвар, сайн гар бичмэл байх шаардлагагүй, тэдэнд онолын дүрмийг огт заадаггүй байв. Хамгийн гол нь болхи гар бичмэл, тийм ч чадварлаг биш ч гэсэн чөлөөтэй уншиж, бичиж сурах нь тариачин хүнд өдөр тутмын амьдралд хэрэг болохуйц энгийн захидал, өргөдөл гэх мэт зүйл байв. Бүр Рачинскийн сургуульд ч гэсэн гар хөдөлмөр, хүүхдүүд найрал дуугаар дуулж, бүх боловсрол тэнд дуусав.

Рачинский жинхэнэ сонирхогч байсан. Сургууль түүний бүх амьдрал болсон. Рачинскийн хүүхдүүд дотуур байранд амьдардаг байсан бөгөөд коммун болгон зохион байгуулагдсан: тэд өөрсдөө болон сургуулийнхаа бүх засвар үйлчилгээний ажлыг гүйцэтгэдэг. Гэр бүлгүй Рачинский өглөө эрт орой болтол бүх цагаа хүүхдүүдтэй өнгөрөөж, маш эелдэг, эрхэмсэг, хүүхдүүдэд чин сэтгэлээсээ ханддаг байсан тул шавь нартаа үзүүлэх нөлөө асар их байв. Дашрамд хэлэхэд, Рачинский асуудлыг шийдсэн анхны хүүхдэд лууван өгсөн (энэ үгийн шууд утгаараа түүнд саваа байгаагүй).

Сами сургуулийн үйл ажиллагаажилийн 5-6 сарыг эзэлдэг байсан бөгөөд үлдсэн хугацаанд Рачинский ахимаг насны хүүхдүүдтэй бие даан ажиллаж, тэднийг дараагийн шатны боловсролын байгууллагад элсүүлэхэд бэлтгэдэг байв; улсын бага сургууль бусадтай шууд холбоогүй байсан боловсролын байгууллагуудҮүний дараа нэмэлт бэлтгэлгүйгээр бэлтгэлээ үргэлжлүүлэх боломжгүй байв. Рачинский шавь нараасаа хамгийн дэвшилтэт хүмүүсийг багшаар харахыг хүссэн бага сургуульболон тахилч нар байсан тул тэрээр хүүхдүүдийг голчлон теологийн болон багшийн семинарт бэлтгэдэг байв. Мөн мэдэгдэхүйц үл хамаарах зүйлүүд байсан - юуны түрүүнд энэ бол зургийн зохиогч Николай Богданов-Бельский байсан бөгөөд Рачинский үүнийг оруулахад тусалсан юм. Москвагийн сургуульуран зураг, уран баримал, архитектур. Гэхдээ хачирхалтай нь тариачин хүүхдүүдийг боловсролтой хүний ​​гол замд хөтлөх нь гимнастик / их сургууль / байдаг. төрийн алба- Рачинский хүсээгүй.

Рачинский сурган хүмүүжүүлэх алдартай нийтлэл бичиж, нийслэлийн оюуны хүрээлэлд тодорхой нөлөө үзүүлсээр байв. Хамгийн чухал нь хэт нөлөө бүхий Победоносцевтэй танилцах явдал байв. Рачинскийн санаа бодлын тодорхой нөлөөгөөр шашны хэлтэс земство сургууль ямар ч ашиггүй, либералууд хүүхдүүдэд сайн зүйл заадаггүй гэж шийдсэн бөгөөд 1890-ээд оны дунд үеэс тэд өөрсдийн бие даасан сүмийн сургуулийн сүлжээг хөгжүүлж эхлэв.

Зарим талаараа сүм хийдийн сургуулиуд нь Рачинскийн сургуультай төстэй байсан - тэд сүмийн славян хэл, залбирал ихтэй байсан бөгөөд бусад хичээлүүд нь зохих хэмжээгээр буурсан байв. Гэвч харамсалтай нь Татевын сургуулийн давуу талыг тэдэнд дамжуулсангүй. Санваартнууд сургуулийн үйл хэргийг төдийлөн сонирхдоггүй, дарамт шахалт дор сургуулиудыг удирдаж, эдгээр сургуульд өөрсдөө хичээл заадаггүй, хамгийн гуравдугаар зэрэглэлийн багш нарыг хөлсөлж, Земствогийн сургуулиудтай харьцуулахад мэдэгдэхүйц бага цалин авдаг байв. Тариачид сүм хийдийн сургуульд дургүй байсан, учир нь тэд тэнд ямар ч ашиг тустай зүйл бараг заадаггүй гэдгээ ойлгодог байсан бөгөөд залбирлыг төдийлөн сонирхдоггүй байв. Дашрамд дурдахад, тэр үеийн хамгийн их хувьсгалт мэргэжлийн бүлгүүдийн нэг нь лам хуврагуудаас элсүүлсэн сүмийн сургуулийн багш нар байсан бөгөөд тэднээр дамжуулан социалист суртал ухуулга тосгонд идэвхтэй нэвтэрсэн юм.

Одоо бид энэ бол нийтлэг зүйл гэдгийг бид харж байна - багшийн гүнзгий оролцоо, урам зоригт зориулагдсан аливаа анхны сурган хүмүүжүүлэх ухаан нь олноор үржихэд тэр даруй үхэж, сонирхолгүй, унтарсан хүмүүсийн гарт ордог. Гэхдээ тэр үед энэ нь маш их гай байсан. 1900 он гэхэд улсын бага сургуулийн гуравны нэг орчмыг бүрдүүлдэг байсан сүм хийдийн сургуулиуд бүгд дургүйцдэг байв. Хэзээ 1907 оноос эхлэн улс илгээж эхэлсэн бага боловсролмаш их мөнгө, Думаар дамжуулан сүмийн сургуулиудад татаас өгөх тухай яриа гараагүй;

Илүү өргөн тархсан земство сургууль нь Рачинскийн сургуулиас тэс өөр байв. Эхлээд Земствогийн хүмүүс Бурханы хуулийг огт хэрэггүй гэж үзсэн. Түүний хэлснээр түүний сургаалаас татгалзах боломжгүй байв улс төрийн шалтгаанууд, тиймээс земствочууд түүнийг чадах чинээгээрээ буланд шахав. Бурханы хуулийг дутуу цалин авч, үл тоомсорлодог сүмийн санваартан зааж байсан нь зохих үр дүнд хүрсэн.

Земствогийн сургуульд математикийг Рачинскийнхээс муу, бага хэмжээгээр заадаг байв. -тэй хийсэн хагалгаагаар курс төгсөв энгийн бутархайхэмжүүрийн хэмжүүрийн бус систем. Сургаал нь экспонентацийн хэмжээнд хүрээгүй тул жирийн бага сургуулийн сурагчид зурган дээрх асуудлыг ойлгохгүй байв.

Земствогийн сургууль орос хэл заах ажлыг тайлбарлах уншлага гэж нэрлэгдэх замаар дэлхий судлал болгохыг оролдсон. Техник нь диктант юм боловсролын текстОрос хэл дээр багш нь текстэд юу гэж хэлснийг оюутнуудад цааш нь тайлбарлав. Ийнхүү хөнгөвчлөх арга замаар орос хэлний хичээлүүд нь газарзүй, байгалийн түүх, түүх, өөрөөр хэлбэл нэг ангийн сургуулийн богино хугацааны хичээлд багтаагүй бүх хөгжлийн хичээлүүд болж хувирав.

Тиймээс бидний зураг ердийн бус, өвөрмөц сургуулийг дүрсэлсэн байдаг. Энэ бол консерватив, эх орончдын бүлгийн сүүлчийн төлөөлөгч, өвөрмөц зан чанар, багш Сергей Рачинскийн хөшөө бөгөөд хараахан оруулж чадаагүй байна. алдартай илэрхийлэл"Эх оронч үзэл бол новшийн сүүлчийн хоргодох газар юм." Олон нийтийн сургууль эдийн засгийн хувьд хамаагүй ядуу, математикийн хичээл нь богино, энгийн, заах нь сул байв. Мэдээжийн хэрэг, жирийн бага сургуулийн сурагчид зөвхөн шийдэж зогсохгүй зурган дээр харуулсан асуудлыг ойлгож чадна.

Дашрамд хэлэхэд, сургуулийн сурагчид самбар дээрх асуудлыг шийдвэрлэхийн тулд ямар арга хэрэглэдэг вэ? Зөвхөн шууд урагшлах: 10-ыг 10-аар үржүүлж, үр дүнг санаж, 11-ийг 11-ээр үржүүлж, үр дүнг хоёуланг нь нэмэх гэх мэт. Рачинский тариачинд бичгийн хэрэглэгдэхүүн байхгүй гэж үзэж байсан тул тоолохын тулд зөвхөн аман аргыг зааж, бүх арифметик болон алгебрийн хувиргалт, цаасан дээр тооцоо хийх шаардлагатай.

Яагаад ч юм зураг дээр зөвхөн хөвгүүдийг харуулсан бол бүх материалд Рачинский хоёр хүйсийн хүүхдүүдийг сургасан болохыг харуулж байна. Энэ нь юу гэсэн үг вэ гэдэг нь тодорхойгүй байна.

Нэг танхимд Третьяковын галерейхарж болно алдартай уран зурагзураач N.P. Богданов-Бельский "Аман тооцоо". Энэ нь хөдөөгийн сургуулийн хичээлийг дүрсэлдэг. Хичээлийг хуучин багш заадаг. Тосгоны хөвгүүд ядуу тариачны цамц, ганган гутал өмссөн байв. Тэд анхаарлаа төвлөрүүлж, багшийн санал болгосон асуудлыг урам зоригтойгоор шийдэж байна ... Зохиол нь олон хүнд бага наснаасаа танил байсан ч энэ нь зураачийн төсөөлөл биш бөгөөд зурган дээрх бүх дүрүүдийн ард байгаа гэдгийг тэр бүр мэддэггүй. жинхэнэ хүмүүс, түүний амьдралаас зурсан - түүний мэддэг, хайрладаг хүмүүс, хамгийн чухал нь зан чанар- ахмад багш, зураачийн намтарт гол үүрэг гүйцэтгэсэн хүн. Түүний хувь тавилан нь гайхалтай бөгөөд ер бусын юм - эцэст нь энэ хүн бол Оросын гайхамшигтай сурган хүмүүжүүлэгч, тариачны хүүхдүүдийн багш Сергей Александрович Рачинский (1833-1902) юм.


Н.П. Богданов-Бельский "Рачинскийн улсын сургуульд аман тооцоо" 1895 он.

Ирээдүйн багш С.А.Рачинский.

Сергей Александрович Рачинский Смоленск мужийн Белский дүүргийн Татево эдлэнд язгууртан гэр бүлд төржээ. Арванхоёрдугаар сарын хөдөлгөөнд оролцож байсан түүний аав Александр Антонович Рачинский үүний төлөө гэр бүлийнхээ Татево дахь эдлэн газарт цөллөгджээ. Энд 1833 оны 5-р сарын 2-нд ирээдүйн багш мэндэлжээ. Түүний ээж байсан эгчяруу найрагч Е.А. Баратынский болон Рачинскийн гэр бүл Оросын соёлын олон төлөөлөгчидтэй нягт холбоотой байв. Гэр бүлд эцэг эх нь төлдөг байсан их анхааралхүүхдүүддээ цогц боловсрол олгох. Энэ бүхэн ирээдүйд Рачинскийд маш их хэрэгтэй байсан. Москвагийн их сургуулийн Байгалийн ухааны факультетэд маш сайн боловсрол эзэмшсэн тэрээр маш их аялж, танилцдаг. сонирхолтой хүмүүс, философи, уран зохиол, хөгжим болон бусад зүйлийг судалдаг. Хэсэг хугацааны дараа тэр хэд хэдэн зүйл бичдэг шинжлэх ухааны бүтээлүүдМосквагийн их сургуульд ургамал судлалын чиглэлээр доктор, профессорын зэрэг хамгаалсан. Гэхдээ түүний сонирхол зөвхөн шинжлэх ухааны үндэслэлээр хязгаарлагдахгүй байв. Ирээдүйн хөдөөгийн багш сурдаг байсан утга зохиолын бүтээлч байдал, яруу найраг, зохиол бичдэг, төгөлдөр хуур тоглодог, ардын аман зохиол цуглуулдаг байсан - ардын дуунуудболон гар урлал. Хомяков, Тютчев, Аксаков, Тургенев, Рубинштейн, Чайковский, Толстой нар Москва дахь түүний байранд байнга зочилдог байв. Сергей Александрович бол П.И. Чайковский түүний зөвлөгөө, зөвлөмжийг сонсож, анхны утсан дөрвөлөө Рачинскийд зориулсан. Л.Н. Петровскийн (одоо Тимирязевский) академийн ректор Константин Александрович Рачинскийн дүүгийн охин Сергей Александровичийн зээ охин, Мария Толстойн хүү Сергей Львовичийн эхнэр байсан тул Толстой Рачинский найрсаг, гэр бүлийн харилцаатай байсан. Толстой, Рачинский хоёрын захидал харилцаа нь сонирхолтой, олон нийтийн боловсролын талаархи хэлэлцүүлэг, маргаанаар дүүрэн байдаг.

1867 онд нөхцөл байдлын улмаас Рачинский Москвагийн Их Сургуулийн профессорын ажлаа орхиж, хотын амьдралын бүх бужигнаантай хамт төрөлх Татево руу буцаж ирээд, тэнд сургууль нээж, тариачны хүүхдүүдийг сургаж, хүмүүжүүлэх ажилд өөрийгөө зориулжээ. Хэдэн жилийн дараа Смоленскийн Татево тосгон Орос даяар алдартай болжээ. Боловсрол, үйлчилгээ энгийн хүмүүстүүнээс хойш түүний бүх амьдралын ажил болно.

Москвагийн их сургуулийн ургамал судлалын профессор Сергей Александрович Рачинский.

Рачинский хүүхдэд заах шинэлэг, тэр үеийн ер бусын системийг боловсруулж байна. Онолын болон практикийн хосолсон судалгаа нь энэ тогтолцооны үндэс суурь болдог. Хичээлийн үеэр хүүхдүүдэд тариачдад хэрэгтэй төрөл бүрийн гар урлалыг зааж өгсөн. Хөвгүүд мужаан, номын урлалд суралцсан. Бид сургуулийн цэцэрлэг, зөгий талбайд ажилладаг байсан. Байгалийн түүхийн хичээлийг цэцэрлэг, талбай, нугад хийсэн. Сургуулийн бахархал бол сүмийн найрал дуу, дүрс зурах цех юм. Рачинский өөрийн зардлаар алс холоос ирсэн, орон байргүй хүүхдүүдэд зориулсан дотуур байр барьжээ.

Н.П. Богданов-Бельский "Рачинскийн улсын сургуульд сайн мэдээний ням гарагийн уншлага" 1895 он. Зураг дээр баруун гар талаас хоёр дахь нь С.А. Рачинский.

Хүүхдүүд янз бүрийн боловсрол эзэмшсэн. Арифметикийн хичээлээр бид зөвхөн нэмэх хасах аргад суралцаад зогсохгүй алгебр, геометрийн элементүүдийг хүүхдүүдэд хүртээмжтэй, хөгжилтэй байдлаар, ихэвчлэн тоглоом хэлбэрээр эзэмшиж, замдаа гайхалтай нээлтүүдийг хийсэн. Чухамдаа тооны онолын нээлтийг дүрсэлсэн байдаг сургуулийн зөвлөл"Аман данс" зураг дээр. Сергей Александрович хүүхдүүдийг шийдэхийг зөвшөөрөв сонирхолтой даалгавармөн тэдгээрийг амаар, оюун ухаандаа шийдэх ёстой байсан. Тэрээр: "Та харандаа, цаас авахын тулд талбай руу гүйж чадахгүй, чи толгойдоо тоолж чаддаг байх ёстой."

С.А.Рачинский. Зургийг N.P. Богданов-Бельский.

Рачинскийн сургуульд хамгийн түрүүнд очсон хүмүүсийн нэг бол Белский дүүргийн Шитики тосгоны ядуу тариачин хоньчин Коля Богданов байв. Энэ хүүд Рачинский зураачийн авьяасыг таньж, түүнийг хөгжүүлэхэд нь тусалж, ирээдүйн уран сайхны боловсролыг бүрэн хариуцаж байв. Ирээдүйд аялагч зураач Николай Петрович Богданов-Бельскийн (1868-1945) бүх бүтээл нь тариачны амьдрал, сургууль, түүний хайртай багшид зориулагдсан болно.

"Сургуулийн босгон дээр" зураг дээр зураач Рачинскийн сургуультай анх танилцсан мөчийг дүрсэлсэн байдаг.

Н.П.Богданов-Бельский "Сургуулийн босгон дээр" 1897 он.

Гэхдээ бидний үед Рачинскийн улсын сургуулийн хувь заяа юу вэ? Нэгэн цагт Орос даяар алдартай Татев хотод Рачинскийн дурсамж хадгалагдан үлдсэн үү? 2000 оны 6-р сард анх тэнд очиход эдгээр асуултууд миний санааг зовоосон юм.

Эцэст нь хэлэхэд, энэ нь миний өмнө, ногоон ой, талбайн дунд тархсан, хуучин Смоленск мужийн Белский дүүргийн Татево тосгон бөгөөд одоо Тверь мужийн нэг хэсэг юм. Хувьсгалын өмнөх Оросын ард түмний боловсролын хөгжилд ихээхэн нөлөөлсөн алдарт Рачинскийн сургууль энд бий болсон юм.

Үл хөдлөх хөрөнгийн үүдэнд би Линден гудамж, олон зуун жилийн настай царс мод бүхий ердийн цэцэрлэгт хүрээлэнгийн үлдэгдлийг харав. Үзэсгэлэнт нуурВ цэвэр успарк тусгагдсан байдаг. Рачинскийн өвөө, Санкт-Петербургийн цагдаагийн дарга Антон Михайлович Рачинскийн дор булаг шанднаас тэжээгддэг хиймэл гаралтай нуурыг ухсан.

Эдлэн газар дээрх нуур.

Ингээд би багана бүхий хуучирсан байшин руу ойртлоо. 18-р зууны сүүлчээр баригдсан сүрлэг барилгын араг яс л одоо үлджээ. Гурвалын сүмийг сэргээн засварлах ажил эхэлсэн. Сүмийн ойролцоо Сергей Александрович Рачинскийн булш нь даруухан чулуун хавтан бөгөөд үүн дээр түүний хүсэлтээр Сайн мэдээний үгс бичээстэй байдаг: "Хүн зөвхөн талхаар амьдрахгүй, харин Бурханы амнаас гарах үг бүрээр амьдрах болно." Тэнд гэр бүлийн булшны чулуун дунд түүний эцэг эх, ах, эгч нар амардаг.

Өнөөдөр Татев дахь эзэн хааны байшин.

50-аад онд газрын эзний байшин аажмаар нурж эхлэв. Үүний дараа устгал үргэлжилж, өнгөрсөн зууны далаад онд бүрэн оргилдоо хүрчээ.

Рачинскийн үед Татев дахь байшингийн эзний байшин.

Татев дахь сүм.

Сургуулийн модон барилга өнөөг хүртэл хадгалагдаагүй байна. Гэхдээ сургууль нь өөр хоёр давхар тоосгон байшинд хадгалагдан үлдсэн бөгөөд барилгын ажлыг Рачинский төлөвлөж байсан боловч 1902 онд түүнийг нас барсны дараахан гүйцэтгэсэн. Германы архитекторын бүтээсэн энэ барилгыг өвөрмөц гэж үздэг. Загварын алдааны улмаас энэ нь тэгш бус болсон - нэг далавч байхгүй байна. Нэг зураг төслийн дагуу дахиад хоёрхон барилга барьсан.

Өнөөдөр Рачинскийн сургуулийн барилга.

Сургууль нь амьд, идэвхтэй, нийслэлийн сургуулиас олон талаараа давуу гэдгийг мэдэхэд таатай байлаа. Энэ сургуульд намайг тэнд очиход компьютер эсвэл бусад орчин үеийн шинэлэг зүйл байгаагүй, гэхдээ багш нар, хүүхдүүд маш их уран сэтгэмж, шинэлэг байдал, шинэлэг байдлыг харуулсан баярын уур амьсгалтай байсан; Сургуулийн захирал тэргүүтэй багш, сурагчид намайг илэн далангүй, халуун дотно, эелдэг найрсаг байдлаар угтаж авсанд үнэхээр их гайхсан. Энд үүсгэн байгуулагчийнхаа дурсгалыг хүндэтгэдэг. IN сургуулийн музейтэд энэ сургуулийг бий болгосон түүхтэй холбоотой дурсгалуудыг халамжилдаг. Сургууль, анги танхимын гадна тохижилт хүртэл гэрэл гэгээтэй, ер бусын, манай сургуулиудад харж байсан стандарт, албан ёсны загвараас тэс өөр байсан. Эдгээр нь оюутнуудын өөрсдөө чимэглэж, будаж байсан цонх, хана, хананд өлгөсөн тэдний зохион бүтээсэн хүндэтгэлийн код, өөрсдийн сургуулийн сүлд дуу гэх мэт.

Сургуулийн ханан дээрх дурсгалын самбар.

Татевын сургуулийн ханан дотор. Эдгээр будсан цонхыг сургуулийн сурагчид өөрсдөө хийсэн.

Татевын сургуульд.

Татевын сургуульд.

Өнөөдөр Татевын сургуульд.

Музей N.P. Богданов-Бельский хуучин байшинменежер

Н.П. Богданов-Бельский. Өөрийгөө хөрөг зураг.

"Аман данс" уран зургийн бүх дүрийг амьдралаас зурсан бөгөөд Татево тосгоны оршин суугчид өвөө, элэнц өвөг дээдсээ хүлээн зөвшөөрдөг. Зураг дээр дүрслэгдсэн зарим хөвгүүдийн амьдрал хэрхэн өрнөсөн талаар бага зэрэг яримаар байна. Энэ тухай зарим нэгийг нь таньдаг нутгийн ахмадууд хэлж байсан.

С.А. Рачинский шавь нартайгаа Татев дахь сургуулийн босгон дээр. 1891 оны зургадугаар сар.

Н.П.Богданов-Бельский "Рачинскийн улсын сургуульд аман арифметик" 1895 он.

Олон хүмүүс зураач өөрийгөө зургийн урд талд дүрсэлсэн хүүгийн дүрд дүрсэлсэн гэж боддог - үнэндээ энэ нь тийм биш, энэ хүү бол Ваня Ростунов юм. Иван Евстафьевич Ростунов 1882 онд Демидово тосгонд бичиг үсэг мэддэггүй тариачны гэр бүлд төржээ. Арван гурван настайдаа би Рачинскийн улсын сургуульд орсон. Дараа нь тэрээр нэгдлийн фермд нягтлан бодогч, эмээлч, шууданчаар ажилласан. Шуудангийн цүнх дутмаг байсан тул дайны өмнө тэрээр малгайтай захидал авч явдаг байв. Ростунов долоон хүүхэдтэй байв. Тэд бүгд Татевт сурч байсан ахлах сургууль. Тэдний нэг нь малын эмч, нөгөө нь агрономич, нөгөө нь цэргийн хүн, нэг нь малын мэргэжилтний охин, нөгөө охин нь Татев сургуулийн багш, захирал байв. Агуу их үед нэг хүү нас баржээ Эх орны дайн, өөр нэг нь дайнаас буцаж ирээд удалгүй тэнд авсан гэмтлийн улмаас нас баржээ. Саяхан болтол Ростуновын ач охин Татевын сургуульд багшаар ажиллаж байсан.

Хамгийн зүүн талд гутал, нил ягаан цамц өмссөн хүү бол эмч болсон Дмитрий Данилович Волков (1879-1966) юм. үед Иргэний дайнцэргийн эмнэлэгт мэс заслын эмчээр ажиллаж байсан. Аугаа эх орны дайны үед тэрээр партизаны ангид мэс засалч байсан. IN тайван цагТатевын оршин суугчдыг эмчилсэн. Дмитрий Данилович дөрвөн хүүхэдтэй байв. Охинуудынх нь нэг нь аавтайгаа нэг отрядын партизан байсан бөгөөд германчуудын гарт баатарлагаар амиа алдсан юм. Өөр нэг хүү нь дайнд оролцсон. Нөгөө хоёр хүүхэд нь нисгэгч, багш мэргэжилтэй. Дмитрий Даниловичийн ач хүү САА-н захирал байв.

Зүүн талаас дөрөв дэх нь зурган дээр дүрслэгдсэн хүү бол Андрей Петрович Жуков бөгөөд тэрээр багш болж, Рачинскийн бүтээсэн сургуулиудын нэгэнд багшаар ажиллаж байсан бөгөөд Татеваас хэдхэн километрийн зайд байрладаг.

Андрей Ольховников (зураг дээр баруун гар талаас хоёр дахь) мөн нэр хүндтэй багш болжээ.

Хамгийн баруун талд байгаа хүү бол Оросын анхны хувьсгалын оролцогч Василий Овчинников юм.

Мөрөөдөж, гараа толгойныхоо ард байрлуулсан хүү бол Татевын Григорий Молоденков юм.

Горелки тосгоноос ирсэн Сергей Куприянов багшийн чихэнд шивнэж байна. Тэр математикийн хамгийн авъяастай байсан.

Самбарын дэргэд эргэлзсэн өндөр хүү бол Припече тосгоны Иван Зелтин юм.

Татевын музейн байнгын үзэсгэлэнд Татевын эдгээр болон бусад оршин суугчдын тухай өгүүлдэг. Татевын гэр бүл бүрийн угийн бичигт зориулсан хэсэг байдаг. Өвөө, элэнц өвөө, аав, ээжийн гавьяа зүтгэл. Татевын сургуулийн шинэ үеийн сурагчдын амжилтыг толилуулж байна.

Н.П.-ийн зурсан элэнц өвөг эцгийнхээ царайтай ижил төстэй өнөөгийн Татевын сургуулийн сурагчдын нээлттэй царайг харж байна. Богданов-Бельский, Оросын сурган хүмүүжүүлэгч даяанч, миний өвөг дээдэс Сергей Александрович Рачинскийн маш их найддаг оюун санааны эх сурвалж бүрмөсөн мөхөөгүй байж магадгүй гэж би бодсон.

Олон хүн "Улсын сургуулийн сэтгэцийн арифметик" зургийг харсан. 19-р зууны төгсгөлд улсын сургууль, самбар, ухаалаг багш, муу хувцасласан 9-10 насны хүүхдүүд самбар дээр бичсэн асуудлыг оюун ухаандаа урам зоригтойгоор шийдвэрлэхийг хичээдэг. Бусдын сонирхлыг алдахгүйн тулд хамгийн түрүүнд шийдсэн хүн хариултаа багшид шивнэж хэлдэг.

Одоо бодлогоо харцгаая: (10 квадрат + 11 квадрат + 12 квадрат + 13 квадрат + 14 квадрат) / 365 =???

Новш! Новш! Новш! Манай хүүхдүүд 9 настайдаа ийм асуудлыг шийдэхгүй, ядаж оюун ухаанаараа! Хөл нүцгэн тосгоны хүүхдүүдийг нэг өрөө модон сургуульд яагаад ийм сайн сургадаг байсан бол манай хүүхдүүд яагаад ийм муу сургадаг байсан бэ?!

Уурлах гэж бүү яар. Зургийг сайтар хараарай. Багш хэтэрхий ухаантай, ямар нэгэн байдлаар профессор шиг харагддаг, илт дүр эсгэсэн хувцастай гэж та бодохгүй байна уу? Сургуулийн ангид яагаад ийм өндөр таазтай, цагаан хавтантай үнэтэй зуух байдаг юм бэ? Тосгоны сургууль, багш нар нь үнэхээр ийм байсан уу?

Мэдээжийн хэрэг, тэд тийм биш байсан. Уг зургийг "С.А.Рачинскийн улсын сургуульд аман арифметик" гэж нэрлэдэг. Сергей Рачинский бол Москвагийн их сургуулийн ургамал судлалын профессор, засгийн газрын тодорхой харилцаатай хүн (жишээлбэл, Синод Победоносцевын найз), газрын эзэн - амьдралынхаа дундуур бүх ажлаа орхиж, түүний үл хөдлөх хөрөнгө (Смоленск муж дахь Татево) болон тэнд бизнесээ эхлүүлсэн (мэдээж өөрийн дансанд) туршилтын улсын сургууль.

Сургууль нэг ангитай байсан нь тэнд нэг жил сургасан гэсэн үг биш юм. Ийм сургуульд тэд 3-4 жил (мөн хоёр жилийн сургуульд - 4-5 жил, гурван жилийн сургуульд - 6 жил) заажээ. Нэг анги гэдэг үг нь гурван жил сурсан хүүхдүүд нэг анги болж, нэг багш бүгдийг нэг хичээлээр заадаг гэсэн үг. Энэ бол нэлээд төвөгтэй бизнес байсан: нэг жилийн сургуулийн хүүхдүүд ямар нэгэн бичгийн дасгал хийж байхад хоёрдугаар курсийн хүүхдүүд самбар дээр хариулж, гуравдугаар курсийн хүүхдүүд сурах бичиг уншиж байсан гэх мэт. багш ээлжлэн бүлэг тус бүрт анхаарлаа хандуулав.

Рачинскийн сурган хүмүүжүүлэх онол нь маш анхны байсан бөгөөд түүний өөр өөр хэсгүүд нь ямар нэгэн байдлаар хоорондоо таарч тохирохгүй байв. Нэгдүгээрт, Рачинский хүмүүсийн боловсролын үндэс нь сүмийн славян хэл, Бурханы хуулийг заах гэж үзсэн бөгөөд залбирлыг цээжлэхээс бүрдсэн тайлбар биш юм. Рачинский тодорхой тооны залбирлыг цээжээр мэддэг хүүхэд маш өндөр ёс суртахуунтай хүн болж өсөх нь гарцаагүй бөгөөд сүмийн славян хэлний дуу чимээ нь ёс суртахууныг сайжруулах нөлөө үзүүлнэ гэдэгт итгэлтэй байв.

Хоёрдугаарт, тариачид толгойдоо хурдан тоолох нь ашигтай бөгөөд шаардлагатай гэж Рачинский үзэж байв. Рачинский математикийн онолыг заах сонирхол бага байсан ч сургуульдаа сэтгэцийн арифметикийн хичээлийг маш сайн хийдэг байв. Оюутнууд нэг фунт стерлингийг 8 1/2 копейкээр 6 3/4 фунт лууван худалдаж авсан хүнд хэдэн рубль өгөх ёстойг хатуу бөгөөд хурдан хариулав. Уран зурагт дүрслэгдсэн квадрат хэлбэр нь түүний сургуульд сурч байсан математикийн хамгийн хэцүү үйлдэл байв.

Эцэст нь Рачинский орос хэлийг маш практик заахыг дэмжигч байсан - оюутнуудад ямар ч тусгай зөв бичгийн чадвар, сайн гар бичмэл байх шаардлагагүй, тэдэнд онолын дүрмийг огт заадаггүй байв. Хамгийн гол нь болхи гар бичмэлээр, тийм ч чадварлаг биш ч гэсэн чөлөөтэй уншиж, бичиж сурах нь тариачин хүнд өдөр тутмын амьдралд хэрэг болохуйц зүйл: энгийн захидал, өргөдөл гэх мэт.. Рачинскийн сургуульд ч гэсэн зарим гарын авлага Хөдөлмөр сургаж, хүүхдүүд найрал дуугаар дуулж, бүх боловсрол тэнд дуусав.

Рачинский жинхэнэ сонирхогч байсан. Сургууль түүний бүх амьдрал болсон. Рачинскийн хүүхдүүд дотуур байранд амьдардаг байсан бөгөөд коммун болгон зохион байгуулагдсан: тэд өөрсдөө болон сургуулийнхаа бүх засвар үйлчилгээний ажлыг гүйцэтгэдэг. Гэр бүлгүй Рачинский өглөө эрт орой болтол бүх цагаа хүүхдүүдтэй өнгөрөөж, маш эелдэг, эрхэмсэг, хүүхдүүдэд чин сэтгэлээсээ ханддаг байсан тул шавь нартаа үзүүлэх нөлөө асар их байв. Дашрамд хэлэхэд, Рачинский асуудлыг шийдсэн анхны хүүхдэд лууван өгсөн (энэ үгийн шууд утгаараа түүнд саваа байгаагүй).

Сургуулийн ангиуд өөрсдөө жилд 5-6 сар үргэлжилдэг байсан бөгөөд үлдсэн хугацаанд Рачинский ахимаг насны хүүхдүүдтэй нэг бүрчлэн суралцаж, тэднийг дараагийн шатны боловсролын байгууллагад элсэхэд бэлтгэдэг байв; Улсын бага сургууль нь бусад боловсролын байгууллагатай шууд холбоогүй байсан тул нэмэлт бэлтгэлгүйгээр үргэлжлүүлэн суралцах боломжгүй байв. Рачинский шавь нарынхаа хамгийн дэвшилтэт хүүхдүүдийг бага сургуулийн багш, санваартан болохыг харахыг хүссэн тул хүүхдүүдийг голчлон теологийн болон багшийн семинарт бэлтгэдэг байв. Мөн чухал үл хамаарах зүйлүүд байсан - юуны түрүүнд Рачинский Москвагийн Уран зураг, уран баримал, архитектурын сургуульд ороход тусалсан зургийн зохиогч Николай Богданов-Бельский юм. Гэхдээ хачирхалтай нь, Рачинский тариачны хүүхдүүдийг боловсролтой хүн болох гимнастик / их сургууль / төрийн үйлчилгээний үндсэн замаар хөтлөхийг хүсээгүй.

Рачинский сурган хүмүүжүүлэх алдартай нийтлэл бичиж, нийслэлийн оюуны хүрээлэлд тодорхой нөлөө үзүүлсээр байв. Хамгийн чухал нь хэт нөлөө бүхий Победоносцевтэй танилцах явдал байв. Рачинскийн санаа бодлын тодорхой нөлөөгөөр шашны хэлтэс земство сургууль ямар ч ашиггүй, либералууд хүүхдүүдэд сайн зүйл заадаггүй гэж шийдсэн бөгөөд 1890-ээд оны дунд үеэс тэд өөрсдийн бие даасан сүмийн сургуулийн сүлжээг хөгжүүлж эхлэв.

Зарим талаараа сүм хийдийн сургуулиуд нь Рачинскийн сургуультай төстэй байсан - тэд сүмийн славян хэл, залбирал ихтэй байсан бөгөөд бусад хичээлүүд нь зохих хэмжээгээр буурсан байв. Гэвч харамсалтай нь Татевын сургуулийн давуу талыг тэдэнд дамжуулсангүй. Санваартнууд сургуулийн үйл хэргийг төдийлөн сонирхдоггүй, дарамт шахалт дор сургуулиудыг удирдаж, эдгээр сургуульд өөрсдөө хичээл заадаггүй, хамгийн гуравдугаар зэрэглэлийн багш нарыг хөлсөлж, Земствогийн сургуулиудтай харьцуулахад мэдэгдэхүйц бага цалин авдаг байв. Тариачид сүм хийдийн сургуульд дургүй байсан, учир нь тэд тэнд ямар ч ашиг тустай зүйл бараг заадаггүй гэдгээ ойлгодог байсан бөгөөд залбирлыг төдийлөн сонирхдоггүй байв. Дашрамд дурдахад, тэр үеийн хамгийн их хувьсгалт мэргэжлийн бүлгүүдийн нэг нь лам хуврагуудаас элсүүлсэн сүмийн сургуулийн багш нар байсан бөгөөд тэднээр дамжуулан социалист суртал ухуулга тосгонд идэвхтэй нэвтэрсэн юм.

Одоо бид энэ бол нийтлэг зүйл гэдгийг бид харж байна - багшийн гүнзгий оролцоо, урам зоригт зориулагдсан аливаа анхны сурган хүмүүжүүлэх ухаан нь олноор үржихэд тэр даруй үхэж, сонирхолгүй, унтарсан хүмүүсийн гарт ордог. Гэхдээ тэр үед энэ нь маш их гай байсан. 1900 он гэхэд улсын бага сургуулийн гуравны нэг орчмыг бүрдүүлдэг байсан сүм хийдийн сургуулиуд бүгд дургүйцдэг байв. 1907 оноос эхлэн улсаас бага боловсролд их хэмжээний мөнгө хуваарилж эхлэхэд Думаар дамжуулан сүмийн сургуулиудад татаас өгөх асуудал гараагүй;

Илүү өргөн тархсан земство сургууль нь Рачинскийн сургуулиас тэс өөр байв. Эхлээд Земствогийн хүмүүс Бурханы хуулийг огт хэрэггүй гэж үзсэн. Улс төрийн шалтгаанаар түүнд хичээл заахаас татгалзах боломжгүй байсан тул земствочууд түүнийг чадах чинээгээрээ буланд шахав. Бурханы хуулийг дутуу цалин авч, үл тоомсорлодог сүмийн санваартан зааж байсан нь зохих үр дүнд хүрсэн.

Земствогийн сургуульд математикийг Рачинскийнхээс муу, бага хэмжээгээр заадаг байв. Хичээл нь энгийн бутархай, хэмжүүрийн хэмжүүрийн бус системтэй үйлдлээр төгсөв. Сургаал нь экспонентацийн хэмжээнд хүрээгүй тул жирийн бага сургуулийн сурагчид зурган дээрх асуудлыг ойлгохгүй байв.

Земствогийн сургууль орос хэл заах ажлыг тайлбарлах уншлага гэж нэрлэгдэх замаар дэлхий судлал болгохыг оролдсон. Энэхүү техник нь орос хэл дээрх боловсролын текстийг бичихдээ багш нь текстэд юу гэж хэлснийг оюутнуудад нэмж тайлбарлах явдал байв. Ийнхүү хөнгөвчлөх арга замаар орос хэлний хичээлүүд нь газарзүй, байгалийн түүх, түүх, өөрөөр хэлбэл нэг ангийн сургуулийн богино хугацааны хичээлд багтаагүй бүх хөгжлийн хичээлүүд болж хувирав.

Тиймээс бидний зураг ердийн бус, өвөрмөц сургуулийг дүрсэлсэн байдаг. Энэ бол "Эх оронч үзэл бол новшийн сүүлчийн хоргодох газар" гэсэн алдартай хэллэгийг хараахан хэлж чадахгүй байсан консерватив, эх орончдын бүлгийн сүүлчийн төлөөлөгч, өвөрмөц зан чанар, багш Сергей Рачинскийн хөшөө юм. Олон нийтийн сургууль эдийн засгийн хувьд хамаагүй ядуу, математикийн хичээл нь богино, энгийн, заах нь сул байв. Мэдээжийн хэрэг, жирийн бага сургуулийн сурагчид зөвхөн шийдэж зогсохгүй зурган дээр харуулсан асуудлыг ойлгож чадна.

Дашрамд хэлэхэд, сургуулийн сурагчид самбар дээрх асуудлыг шийдвэрлэхийн тулд ямар арга хэрэглэдэг вэ? Зөвхөн шууд урагшлах: 10-ыг 10-аар үржүүлж, үр дүнг санаж, 11-ийг 11-ээр үржүүлж, үр дүнг хоёуланг нь нэмэх гэх мэт. Рачинский тариачинд бичгийн хэрэглэгдэхүүн байхгүй гэж үздэг байсан тул цаасан дээр тооцоо хийх шаардлагатай бүх арифметик болон алгебрийн хувиргалтыг орхигдуулан зөвхөн аман тоолох арга техникийг заажээ.

P.S. Яагаад ч юм зураг дээр зөвхөн хөвгүүдийг харуулсан бол бүх материалд Рачинский хоёр хүйсийн хүүхдүүдийг сургасан болохыг харуулж байна. Энэ юу гэсэн үг болохыг би олж чадаагүй.