Runas attīstība ir krievu tautas pasaku tēma. Nodarbības par runas attīstību kopsavilkums "Krievu tautas pasakas". "Caur pasaku lappusēm." GCD kopsavilkums sagatavošanas grupā ⋆ Bērnības planēta

Nodarbības par runas attīstību kopsavilkums sagatavošanas grupa

"Krievu tautas pasakas".

Mērķis: Bērnu zināšanu nostiprināšana par krievu tautas pasakām.

Uzdevumi:

Izglītojoši: Mācīties atpazīt pasaku pēc ilustrācijām, epizodēm, mīklām; nostiprināt bērnu prasmes pasaku atstāstīšanā, paplašināt vārdu krājums, konsolidēt tautas pasaku nosaukumus.

Izglītojoši: attīstīt runu un kognitīvā darbība bērni, spēja salīdzināt, vispārināt, izdarīt secinājumus un secinājumus; attīstīt domāšanu, iztēli, vizuālo atmiņu, novērošanu.

Izglītojoši: audzināt interesi par tautas pasakas, attīstīt sadarbības prasmi un labo gribu.

Nodarbības gaita: ( bērni sēž puslokā )

Kāds vienkārši un gudri izdomājis
Satiekoties sveiciniet: "Labrīt!"
"Labrīt!" saule un putni.
"Labrīt!" smaidošas sejas.
Un visi kļūst laipni un uzticami!
Ļaujiet Labrīt ilgst līdz vakaram!

Pedagogs: puiši, vai jums patīk pasakas? Kāpēc tu viņus mīli? Ko mums māca pasakas? (Pasakās ir daudz gudrības, tās māca būt stipriem, laipniem, dāsniem, palīdzēt tiem, kas nonākuši grūtībās. Viņi māca smagi cīnīties par taisnīgu lietu un uzvarēt.)
Pedagogs: Puiši, kādas pasakas mēs saucam par tautas pasakām?(tās pasakas, ko cilvēki izdomāja.)

Pedagogs: Tautas pasakām nav autora, tās ir pasakas, kas radušās ļoti sen, un tās netika lasītas, bet stāstītas bērniem, nereti pievienojot tām kaut ko jaunu. Un viena un tā pati pasaka varētu kļūt vai nu gara, vai īsa. Pasakas tika nodotas no vienas paaudzes uz otru, tāpēc pasakas piedermutiski tautas māksla.

Tagad lasām pasakas jau apstrādē. Adaptācijas padara seno pasaku saprotamāku mūsdienu bērniem. Pasakās ir daudz brīnumu. Kuras, piemēram?(dzīvnieki, putni, zivis, uzvedieties kā cilvēki, es varu runāt.)

Pedagogs: šodien es tev atnesu veselu lādi ar pasakām. Paskatīsimies, kādas pasakas tajā ir.(skolotājs parāda lādi, un bērni pamana, ka tā ir aizslēgta. Un zem lādes ir vēstule no Baba Yaga.)

“Sveiki, bērni! Nevar atvērt lādi??? Ha-ha-ha.. tieši es lūdzu varenajam vējam apburt tavu lādi un aiztaisīt to ar mezglu. Lai atvērtu mezglu, jums jāveic vairāki uzdevumi. Ar katru izpildīto uzdevumu jūs nonāksiet tuvāk pasaku zemei. Tieši tur jūs atradīsit burvestību, kas palīdzēs atraisīt krūšu mezglu. Padomā, uzmini. Šeit ir daži padomi no manis. Ha-ha-ha.. Lūk, tavs pirmais mājiens: daudzās pasakās ir tāds maģisks objekts, kas parāda ceļu pie pasaku varoņiem. Kas, jūsuprāt, ir šī prece?(burvju bumba). Man ir tikai viens, mans draugs reiz to man uzdāvināja. burvju zeme pasakas Bet viņš ir atšķetināts. Ha ha ha.. Un, lai atgrieztu tā maģisko spēku, vajag nosaukt tautas pasaku nosaukumus un uztaisīt vienu šķeteri. Jo vairāk pasaku nosauks, jo ātrāk vītīsi pavedienu bumbiņā un atgriezīsi tai burvību. . Tas būs jūsu pirmais uzdevums. Lai veicas...hee hee hee..."

Pedagogs: Nu, Baba Yaga nevar dzīvot mierā, lai kādam nekaitētu! Jums un man ir grūts uzdevums - nokļūt pasaku zemē un atrast burvestību. Vai esat gatavs?

Pedagogs: Nu, puiši, atgriezīsim spēku burvju bumbiņai.(spēle « Nosauc pasaku " Bērni pārmaiņus sauc pasaku vārdus un vij pavedienu uz bumbu.)

( vista, pīlādzis, bulciņa, Maša un lācis, Vasilisa skaistā, teremoks, rāceņi, sals, gaiļu un pupiņu sēklas, varžu princese, zosis-gulbji, trīs lāči, cirvju putra, Sniega meitene, lapsas māsa un pelēkais vilks, Autors līdakas komanda.., Zajuškas būda, māsa Aļonuška un brālis Ivanuška, vērsis - darvas muca, tornis, lapsa un celtnis.)

Pedagogs: puiši, kāpēc mēs tikām pie tik lielas bumbas? Tā kā tu zini daudz pasaku, tu esi lielisks. Veiksmīgi izpildījām pirmo uzdevumu. Teiksim burvju vārdi: "Palīdzi mums mazā bumbiņa, aizved mūs uz pasaku zemi!"

(bumba ripoja pa karti uz pasaku zemi..)

Pedagogs: Mums ir otrs uzdevums. Baba Yaga raksta: "Šī jums ir neparasta pasaka, klausieties to un atrodiet kļūdas un nosauciet pasakas nosaukumu."

Pasaka" Katja un trīs vilki

Tur dzīvoja ģimene. Viņiem bija meita Katenka. Katja viena iegāja mežā un apmaldījās. Klīstot pa mežu, viņa uzgāja būdiņu. Un būdā dzīvoja trīs vilki, kuri devās medībās. Katja iegāja būdā un sāka to pārvaldīt. Viņa ēda putru no visiem šķīvjiem, apsēdās uz visiem krēsliem un tad apgūlās uz mazākās gultiņas un aizmiga. Vilki atgriezās no medībām, pamanīja, ka viņu māju kāds vada, un nu, sāka lamāties. Un Katja dzirdēja, izlēca pa logu un aizbēga. Tāpēc vilki tā arī neuzzināja, kurš ir atbildīgs par viņu māju.

(pasaka “Trīs lāči”, meiteni sauc Maša, varoņi nav vilki, bet lāči. Maša apgūlās nevis gultiņā, bet gultā.)

Pedagogs: Šeit ir nākamais uzdevums: pēc ilustrācijām nosakiet, kura pasaka ir šifrēta? Nosauciet pasakas varoņus un to, kas ar viņiem notika.

    Vilks un 7 bērni.

    Zosis gulbji.

    Ryabka vista. utt.

Pedagogs: atrisināt mīklas.

Viņš visu dienu nogulēja uz plīts

Un viņam nepatika strādāt.

Izvilka zivis no upes,

Es aizmirsu visas savas bēdas. (Emēlija)

Viņa uzauga dārzā

Ļoti stiprs, apaļš, salds.

Nav viegli to nojaukt -

Jums ir jāizsauc pele pēc palīdzības. (rāceņi)

Dziļā mežā, manā būdā,

Veca sieviete dzīvo viena.

Viņa neslauka grīdu ar slotu,

Slota ir vecas sievietes lidmašīna. (Baba Yaga)

Viņš ir nemirstīgs un tievs,

Un vienmēr šausmīgi dusmīgs.

Pasakās viņš ir galvenais nelietis,

Ir valstība, bet nav draugu. (Koschei)

Esmu atpalicis no visiem saviem draugiem,

Apmeklēju lāčus.

gulēju, ēdu putru...

Kā sauc meiteni? ... (Maša)

Viņam nav ne roku, ne kāju,

Bet viņš metās skriet.

Viņš skaļi dziedāja dziesmas,

Tas trāpīja Lizai tieši pa muti. (Koloboka)

Viņš dzīvo dziļjūrā, bezdibenī,

Bet viņš peld vecajam vīram palīgā.

Viņš izpildīs jebkuru pieprasījumu spēlējot -

Acīmredzot viņa ir burve, jo viņa ir zeltaina. (Zivis)

Pedagogs: Priekšā pēdējais uzdevums un beidzot tiksim pasaku zemē.Vingrinājums: Jūsu priekšā ir apburti dzīvnieki, lai tos apburtu, jums jāatceras pasaka, kurā parādās šis dzīvnieks. (kaza, lācis, vilks, zosis, lapsa, vista, zaķis.)

Pedagogs: Labi darīti puiši. Tā mūsu burvju mazā bumbiņa ieripojās pasaku zemē. Un šeit ir burvestības vārdi. Mums jāsaka trīs burvju vārdi dažādos veidos: snoop, snoop, snoop! 1. Pārsteigumā atver acis un plaši izpleti rokas.

2. ar neapmierinātu seju, stampājot ar kājām.

3. jautri smaidot, sasitot plaukstas.

(pēc šiem vārdiem skolotāja atraisa lādītē esošo mezglu. Skolotāja atver lādi un kopā ar bērniem aplūko grāmatas ar pasakām un to ilustrācijām. Un lādes apakšā atrod dāvanu - krāsošanu grāmatas ar tautas pasaku varoņiem Bērni patstāvīgi brīvais laiks izkrāso tos.)

Izglītības joma: runas attīstība.

Dalībnieki: Sagatavošanas grupas skolotāja un bērni.

Vecums: 6-7 gadi.

Klases veids: apvienots.

Mērķis: nostiprināt bērnu zināšanas par krievu tautas pasakām.

Uzdevumi:

Izglītojoši: iemācīties atpazīt pasaku no ilustrācijām, mīklām, epizodēm; nostiprināt bērnu prasmes pasaku atstāstīšanā.

Attīstība: Attīstīt bērnu runu un izziņas darbību, spēju salīdzināt, vispārināt, izdarīt secinājumus un secinājumus; attīstīt domāšanu, iztēli, vizuālo atmiņu, novērošanu.

Izglītojoši: veicināt interesi par krievu tautas pasakām.

Aprīkojums:

Lāde, diegu kamols, ilustrācijas pasakām, mape – grāmatas vāka imitācija, 7 daudzkrāsainas lapas, aploksnes modelēšanai, aploksnes ar mīklām, burtiem.

Metodes un tehnikas:

Verbāls: pārsteiguma brīdis; saruna; atbildes uz jautājumiem; apelēt uz bērnu pieredzi; uzdot mīklas; pedagoģiskā vērtēšana, stimulēšana;

Vizuāli: demonstrācija, ilustrāciju apskate

Praktiski: pasakas modelēšana; problēmsituācijas risināšana; meklēšanas darbības; didaktiskās spēles; veselību saudzējošas tehnoloģijas (pirkstu vingrošana, vizuālā vingrošana, fiziskie vingrinājumi, sejas vingrošana).

Priekšdarbi:

Krievu tautas pasaku lasīšana ( "Maša un lācis" , "Trīs lāči" , "Kolobok" , "Lapsa un zaķis" , "rāceņi" , "Teremok" , apskatot tiem ilustrācijas; pasaku pārstāstīšana; didaktiskā spēle “Uzziniet, no kuras pasakas ir varonis” .

Paredzamais rezultāts:

  • Bērnam ir priekšstats par pasakām, viņš zina vārdus un atpazīst pasaku varoņus.
  • Apgūst spēju spriest un runāt.
  • Iegūto zināšanu izmantošana patstāvīgās darbībās.
  • Praktisko iemaņu veidošana darbā ar dažādiem materiāliem bērnā.

Nodarbības ilgums: 30 min

1. Organizatoriskais punkts:

Bērni ienāk un stāv aplī.

Garīgās veselības spēle.

Pedagogs: Bērni. Kāda šodien ir brīnišķīga diena. Smaidīsim viens otram un apsveicam.

Kāds vienkārši un gudri izgudroja,

Satiekoties pasveicini: - Labrīt!

Labrīt! Saule un putni!

Labrīt! Smaidošas sejas.

Un visi kļūst laipni, uzticīgi...

Lai labrīts ilgst līdz vakaram.

2. Artikulācijas vingrošana "Smaids" , "Pūt skūpsts"

2. Galvenā daļa:

Pedagogs:

Puiši, vai jums patīk pasakas? (Bērnu atbildes)

Kāpēc tu viņus mīli? (Bērnu atbildes)

Puiši, kāpēc, jūsuprāt, pasakas sauc par tautas pasakām? (bērnu atbildes) (jo tos veidoja cilvēki). Pasakas tika nodotas no viena cilvēka uz otru. Tāpēc pasakas pieder pie mutvārdu tautas mākslas.

Pedagogs:

Puiši, es jūs atvedu jauna grāmata pasakas Paskaties, cik viņa ir skaista! (Atveru un izrādās, ka visas lapas ir pazudušas).

Puiši, kur, jūsuprāt, pazuda grāmatas lappuses? (bērni prāto, izsaka savus pieņēmumus).

Vienas lapas vietā ir burts. No kā tas varētu būt? Izlasīsim to. “Sveiki, bērni! Vai nevarat atrast savas grāmatas lapas? Tas biju es, Baba Yaga, kas lūdza Varenajam Vējam tos izkaisīt pa pasaku zemi! Meklē, varbūt atradīsi! Bet negaidiet no manis palīdzību!"

Pedagogs:

Baba Yaga nevar dzīvot, nevienam nekaitējot. Jums un man ir grūts uzdevums: mums jāatrod visas mūsu grāmatas lappuses, lai mēs varētu to izlasīt. Mēs nezinām, kur atrodas šī pasaku zeme. Kā tur nokļūt? Kurš mums parādīs ceļu? (bērnu izteikumi.)

Pedagogs: Daudzās krievu tautas pasakās ir viens maģisks objekts, kas parāda varoņu ceļu. Vai atceries, kas ir šī prece? Šī ir burvju bumba. Man ir tāda bumba, kāda mana draudzene burve man to uzdāvināja. Tas tiek glabāts šajā brīnišķīgajā somā. (Es atveru maisu un tur atrodu atritinātu bumbiņu) Ak, puiši, Baba Yaga arī šeit spēja mums nodarīt pāri, atritinot visu bumbu. Ko darīt, kā atgriezt bumbas maģisko spēku? Es zinu vienu veidu - es taisu vienu šķeteri, un tajā pašā laikā jūs saucat par krievu tautas pasakām. Jo vairāk nosauksim, jo ​​vairāk maģiskas spējas būs pie glomeruliem.

Spēle "Nosauciet pasakas" : bērni piespēlē viens otram bumbu, tinot diegu un saucot pasaku).

Pedagogs:

Paskaties, kā izrādījās bumba! Kāpēc viņš ir tik liels? (bērnu atbildes).

Tieši tā, jo tu zini daudz pasaku! Šī balle mums parādīs ceļu uz pasaku zemi. (Bērni kopā ar skolotāju saka burvju vārdus: "Palīdzi mums mazā bumbiņa, aizved mūs uz pasaku zemi!" , bumba ripināja uz krūtīm).

Šeit mums ir uzdevums. Tagad es jums lasīšu neparasta pasaka, uzklausi mani un pastāsti kādas kļūdas tika pieļautas pasakā.

Pasaka "Katja un trīs vilki"

Reiz dzīvoja ģimene: māte, tēvs un meita Katenka. Katja viena iegāja mežā un apmaldījās. Viņa klīda pa mežu un uzgāja būdiņu. Un būdā dzīvoja vilku ģimene, kas bija devusies medībās. Katja iegāja būdā un sāka to pārvaldīt. Viņa ēda putru no šķīvjiem, apsēdās uz krēsliem un tad devās gulēt uz mazākās gultiņas. Vilki atgriezās no medībām un sāka dusmoties par to, ka kāds pārzina viņu māju. Katja izdzirdēja troksni, izlēca pa logu un aizbēga. Tāpēc vilki nekad neuzzināja, kas ir bijis viņu būdā.

(Pasaka "Trīs lāči" . Pasakā meitenes vārds ir Maša. Varoņi nav vilki, bet lāči. Maša apgūlās nevis uz gultiņas, bet gan uz gultas.)

Pedagogs: Tātad mēs atradām vienu lapu! Paskaties kādā krāsā? (sarkans)

Pedagogs: Bumba, mans draugs, palīdzi mums atrast atlikušās grāmatas lappuses! (Bumba ved bērnus pie galda, uz kura atrodas Baba Yaga vēstule “Nu labi, bērni! Viņi beidzot atrada ceļu, un tikai vienu lapu. Vienkārši neesiet pārāk laimīgs, bet labāk ieskatieties aploksnē. Vai redzi, par kādiem es pārvērtu tavus mīļākos varoņus? Ja spēsi pārtraukt burvestību, uzzini varoņus, no kuras pasakas viņi ir, iegūsi citu lapu! (Pasaku modelēšana: "Maša un lācis" , "Rjaba vista" , "rāceņi" , Bērni nosauc pasaku, varoņus).

Pedagogs:

Un tagad ir atrasta cita lapa! Kāda krāsa (oranža).

Pameklēsim paši, varbūt kaut kur tuvumā ir paslēptas atlikušās lapas?

Vingrošana acīm: "Skatīsimies tālumā, skatīsimies tuvumā, paskatīsimies uz augšu, uz leju, ar acīm zīmēsim bumbu." .

Pedagogs: Nekur nav redzama neviena lapa. Sapinies, ved mūs tālāk, rādi mums ceļu! (Viņi iet, tuvojas krēsliem, apsēžas).

Pedagogs: Šeit ir vēl viena vēstule, tā rakstīts uz aploksnes "Palīdziet!" . Es vienkārši nesaprotu, kam vajadzīga mūsu palīdzība? (Es atveru aploksni un izņemu kartītes).

Spēle "Palīdziet!" .

Tiek piedāvāts ne tikai nosaukt tos, kam palīdzība nepieciešama, bet arī mēģināt viņiem palīdzēt).

"Palīdziet, trīs lāči mani dzenā!" ("Trīs lāči" )

"Palīdziet! Es izlauzu dzīvnieku māju! ("Teremok" )

"Palīdziet! Es pārvērtos par kazlēnu! ("Māsa Aļonuška un brālis Ivanuška" )

"Palīdziet, man nonāca aste!" ("Māsa Lapsa un pelēkais vilks" )

"Palīdziet! Es pārvērtos par mākoni! (Sniega meitene")

Pedagogs:

Kāds tu esi lielisks puisis! Un šeit ir atrasta vēl viena lapa. Kādā krāsā? (dzeltens)

Vai jūs zināt, kas tur rakstīts? PALDIES! Šie ir varoņi, kas jums pateicas!

Pirms mēs turpinām ceļu, iesaku nedaudz uzspēlēt un ļaut savai bumbai atpūsties!

Fiziskās audzināšanas minūte "Pasakas"

Šeit mēs viņu iestādījām (noliecies)

Un viņi uzlēja viņai ūdeni (kustības simulācija)

Rāceņi auga labi un spēcīgi (izpletiet rokas uz sāniem)

Tagad velkam to (kustības simulācija)

Un mēs vārīsim putru no rāceņiem (pārtikas imitācija)

Un no rāceņa būsim veseli un stipri (parādīt "spēku")

Pedagogs:

- Puiši, paskatieties un sakiet, no kuras pasakas ir šī ilustrācija? - rāda ilustrāciju no pasakas "Vilks un septiņas kazas"

Ko šī pasaka mums māca? (Jo nevajag atvērt durvis svešiniekiem, klausīties māti, neesiet dusmīgs kā vilks, bet jābūt laipnam.)

"Zosis-gulbji" . Kā sauc šo pasaku? Kāpēc gulbja zosis atņēma manu brāli? Kāpēc Aljonuškai palīdzēja plīts, ābele un upe? Ko jūs darītu, ja nonāktu šādā situācijā?

Paskaties un pasaki, no kuras pasakas ir šī ilustrācija? - parāda ilustrāciju no pasakas "Cālis Rjaba" (Tā ir pasaka "Cālis Rjaba" .)

Kura vista šajā pasakā ir laba vai slikta? (Vistas ir labas. Viņa iedeva vectēvam un vecmāmiņai zelta olu, un, kad pele to salauza, viņa apžēloja un izdēja vēl vienu olu.)

Tā mēs atradām vēl divas grāmatas lappuses. Kādā krāsā tās ir? (Zaļš un zils).

Vai jums patīk risināt mīklas? Ja atrisināsim visas mīklas, Baba Yaga atdos mums vēl vienu lapu!

1. Bulta lidoja un iekrita purvā,

Un šajā purvā kāds viņu noķēra.

Kas atvadījās no zaļas ādas.

Vai tu esi kļuvusi mīļa, skaista, skaista? (Princese - varde)

2. Sieviete jāj uz slotas debesīs un virs zemes,

Baisi, ļauna, kas viņa ir? (Baba Yaga)

3. Kurš dzīvnieks ieņēma otro vietu pasakainajā Teremokā?

4. Kurš pasaku dzīvnieks nespēja papusdienot ar dzērvi un pasniedza Kolobokam lielības mācību? (Lapsa)

5. Kurā pasakā ir vārdi: “Vai tev ir silti, jaunava, vai tev silti, skaistule? (Morozko)

6. Kurš izpildīja visas Emeljas vēlmes? (līdaka)

Pedagogs:

Labi darīts, bērni, jūs atrisinājāt visas mīklas! Šeit ir vēl viena lapa. Kādā krāsā tas ir? (zils)

Bumba mūs aicina uz priekšu! Atlikusi vēl viena lapa, un mēs varam apkopot savu grāmatu.

Stāviet aplī, aicinu spēlēties.

Spēle: "Tu man dod - es tev dodu" .

(Bērni stāv aplī. Vadītājs no apļa vidus met bumbu bērniem, nosaucot dzīvnieku. Bērni pēc kārtas atbild, kurā pasakā šis varonis parādās.) Piemēram: govs - pasaka "Sīka - Khavroshechka" .

Kaza -…; Lācis -…; Vilks -…; Zosis -...; Lapsa -…; Vistas -…; Zaķis-…; Zirgs… -; Labi darīts! -

Pedagogs:

Šeit ir pēdējā atrastā lapa! Kādā krāsā? (violeta)

Visas mūsu grāmatas lapas ir daudzkrāsainas. Nosauksim tos visus. Sarkana, oranža, ..., violeta.

Ko šīs krāsas tev atgādina? (Bērnu atbildes).

Varavīksnes krāsas. Labi darīts, tagad pārvērtīsim savu grāmatu par īstu pasaku grāmatu. Mūsu burvju lāde. Ieliksim grāmatu lādē un sakām burvju vārdus "Snoop, snap, snoop!" . Lai notiktu brīnums, šie burvju vārdi ir jāpasaka 3 reizes dažādos veidos:

  • esi pārsteigts, acis plaši atvērtas, rokas izplests uz sāniem;
  • seja pauž neapmierinātību, izrunājot burvju vārdus, dauzoties ar kājām;
  • jautri, smaidot, aplaudējot.

(Bērni uzstājas kopā ar skolotāju)

Atspulgs:

3. Pedagogs: Paskatīsimies savā krūtīs! Paskaties, kādu grāmatu mēs varējām salikt kopā! Mēs to lasīsim kopā ar jums katru vakaru! Jūs visi esat lieliski! Jūs esat labākie krievu tautas pasaku cienītāji, labākie pazinēji! Ticēt pasakai ir laime. Un tiem, kas tic, pasaka noteikti atvērs visas durvis. Un viņš jums iedos kaut ko interesantu. (Bērni dāvanā no lādes saņem krāsojamās grāmatas). Baba Yaga nosūtīja jums dāvanu par jūsu drosmi, par jūsu pūlēm, par jūsu mīlestību pret krievu tautas pasakām. Iesaku pašam tās mājās izkrāsot, pēc tam pastāstīt mammai un tētim kādu pasaku par šo varoni. Es ierosinu nosūtīt mūsu bumbu uz pasaku, kur tā var būt noderīga citiem varoņiem, un pašiem doties uz mūsu grupu.

Pedagogs:

Ko mums māca pasakas?

Kādas tur pasakas?

Kas jums visvairāk palicis atmiņā no mūsu nodarbības? (bērnu atbildes)

Labi darīti puiši! Es gribu pateikt paldies no visiem pasaku varoņi. Jūs ļoti labi zināt krievu tautas pasakas.

Atsauces

  1. Gerbova V.V. Runas attīstība pirmsskolas grupā bērnudārzs. -M.: MOZAĪKA-SINTĒZE, 2015
  2. Gurovičs M.L. Bērns un grāmata: Rokasgrāmata bērnudārza audzinātājām /L. M. Gurovičs, L.B. Beregovaya - Sanktpēterburga: Izdevniecība "Bērnības prese" , 2000
  3. Koryakina L.V. Jautras fiziskās audzināšanas minūtes. //Pirmsskolas izglītība. 2006. - Nr.5
  4. PROGRAMMA pirmsskolas izglītība "NO DZIMŠANAS LĪDZ SKOLAI" zinātniskie redaktori N.E. Veraksa, T.S. Komarova, M. A. Vasiļjeva, izdevniecība MOSAIKA-SYNTHESIS, Maskava, 2015
  5. Sukhin I.G. « Literārās viktorīnas, testi un pasakas-mīklas pirmsskolas vecuma bērniem un sākumskolas vecuma bērniem" - M.: « Jauna skola» , 2007.
  6. Jūsu pirmā bibliotēka "Krievu tautas pasakas" - M.: "Bērnības planēta" , 2003.
  7. Falkovičs T.A., Barilkina L.P. “Runas attīstība, sagatavošanās rakstīšanas apguvei” - M.: "WACO" , 2005.

Nodarbība par runas attīstību pirmsskolas izglītības iestādēs. Sagatavošanas grupa. Tēma: “Ceļojums pa krievu tautas pasakām”

Temats:"Ceļojums caur krievu tautas pasakām"
Izglītības joma: runas attīstība.
Dalībnieki: Sagatavošanas grupas skolotāja un bērni.
Vecums: 6-7 gadi.
Nodarbības veids: Kombinēts.
Mērķis: Bērnu zināšanu nostiprināšana par krievu tautas pasakām.
Uzdevumi:
Izglītojoši: Mācīties atpazīt pasaku pēc ilustrācijām, mīklām, epizodēm; nostiprināt bērnu prasmes pasaku atstāstīšanā.
Izglītojoši: Attīstīt bērnu runu un izziņas darbību, spēju salīdzināt, vispārināt, izdarīt secinājumus un secinājumus; attīstīt domāšanu, iztēli, vizuālo atmiņu, novērošanu.
Izglītojoši: Radīt interesi par krievu tautas pasakām.
Aprīkojums:
Lāde, diegu kamols, ilustrācijas pasakām, mape – grāmatas vāka imitācija, 7 daudzkrāsainas lapas, aploksnes modelēšanai, aploksnes ar mīklām, burtiem.
Metodes un tehnikas:
Mutiski: pārsteiguma brīdis; saruna; atbildes uz jautājumiem; apelēt uz bērnu pieredzi; uzdot mīklas; pedagoģiskā vērtēšana, stimulēšana;
Vizuāls: demonstrācija, ilustrāciju apskate
Praktiski: pasaku modelēšana; problēmsituācijas risināšana; meklēšanas darbības; didaktiskās spēles; veselību saudzējošas tehnoloģijas (pirkstu vingrošana, vizuālā vingrošana, fiziskie vingrinājumi, sejas vingrošana).
Priekšdarbi:
Krievu tautas pasaku lasīšana (“Maša un lācis”, “Trīs lāči”, “Koloboka”, “Lapsa un zaķis”, “Rācenis”, “Teremok”, ilustrāciju skatīšana tām; pasaku pārstāstīšana; didaktiskā spēle "Uzziniet, kura pasaka ir no varoņa".
Paredzamais rezultāts:
- Bērnam ir priekšstats par pasakām, viņš zina vārdus un atpazīst pasaku varoņus.
- Apgūst spēju spriest un runāt.
- Iegūto zināšanu izmantošana patstāvīgās darbībās.
- Praktisko iemaņu veidošana darbā ar dažādiem materiāliem bērnā.
Nodarbības ilgums: 30 min
1. Organizatoriskā mamma nt:
Bērni ienāk un stāv aplī.
Garīgās veselības spēle.
Pedagogs: Bērni. Kāda šodien ir brīnišķīga diena. Smaidīsim viens otram un apsveicam.
Kāds vienkārši un gudri izgudroja,
Satiekoties pasveicini: - Labrīt!
- Labrīt! Saule un putni!
Labrīt! Smaidošas sejas.
Un visi kļūst laipni, uzticīgi...
Lai labrīts ilgst līdz vakaram.
2. Artikulācijas vingrošana “Smaids”, “Pūt skūpsts”
2. Galvenā daļa:
Pedagogs:
- Puiši, vai jums patīk pasakas? (Bērnu atbildes)
- Kāpēc tu viņus mīli? (Bērnu atbildes)
- Puiši, kāpēc, jūsuprāt, pasakas sauc par tautas pasakām (bērnu atbildes) (jo tās sacerēja tauta). Pasakas tika nodotas no viena cilvēka uz otru. Tāpēc pasakas pieder pie mutvārdu tautas mākslas.
Pedagogs:
- Puiši, es jums atnesu jaunu pasaku grāmatu. Paskaties, cik viņa ir skaista! (atveru un izrādās, ka visas lapas ir pazudušas).
- Puiši, kur, jūsuprāt, pazuda grāmatas lappuses? (bērni prāto, izsaka savus pieņēmumus).
- vienas lapas vietā ir burts. No kā tas varētu būt? Lasīsim to. “Sveiki, bērni! Vai nevarat atrast savas grāmatas lapas? Tas biju es, Baba Yaga, kas lūdza Varenajam Vējam tos izkaisīt pa pasaku zemi! Meklē, varbūt atradīsi! Bet negaidiet no manis palīdzību!"
Pedagogs:
Baba Yaga nevar dzīvot, nevienam nekaitējot. Jums un man ir grūts uzdevums: mums jāatrod visas mūsu grāmatas lappuses, lai mēs varētu to izlasīt. Mēs nezinām, kur atrodas šī pasaku zeme. Kā tur nokļūt? Kurš mums parādīs ceļu? (bērnu izteikumi.)
Pedagogs: Daudzās krievu tautas pasakās ir viens maģisks objekts, kas parāda varoņu ceļu. Vai atceries, kas ir šī prece? Šī ir burvju bumba. Man ir tāda bumba, kāda mana draudzene burve man to uzdāvināja. Tas tiek glabāts šajā brīnišķīgajā somā. (Es atveru maisu un tur atrodu atritinātu bumbiņu) Ak, puiši, Baba Yaga arī šeit paspēja mums nodarīt pāri, viņa atritināja visu bumbu. Ko darīt, kā atgriezt bumbas maģisko spēku? Es zinu vienu veidu - es taisu vienu šķeteri, un tajā pašā laikā jūs saucat par krievu tautas pasakām. Jo vairāk mēs nosauksim, jo ​​vairāk bumbiņai būs maģisks spēks.

Spēle "Nosauc pasakas": bērni piespēlē viens otram bumbu, tinot diegu un saucot pasaku).
Pedagogs:
- Paskaties, kāda tā izrādījās bumba! Kāpēc viņš ir tik liels? (bērnu atbildes).
– Tieši tā, jo tu zini daudz pasaku! Šī balle mums parādīs ceļu uz pasaku zemi. (Bērni kopā ar skolotāju saka burvju vārdus: “Palīdzi mums ar bumbu, ved mūs uz pasaku zemi!”, bumbiņa ripināja uz krūtīm).
- Šeit mums ir uzdevums. Tagad es jums izlasīšu neparastu pasaku, klausieties mani un pastāstiet man, kādas kļūdas tika pieļautas pasakā.

Pasaka "Katja un trīs vilki"
Reiz dzīvoja ģimene: māte, tēvs un meita Katenka. Katja viena iegāja mežā un apmaldījās. Viņa klīda pa mežu un uzgāja būdiņu. Un būdā dzīvoja vilku ģimene, kas bija devusies medībās. Katja iegāja būdā un sāka to pārvaldīt. Viņa ēda putru no šķīvjiem, apsēdās uz krēsliem un tad devās gulēt uz mazākās gultiņas. Vilki atgriezās no medībām un sāka dusmoties par to, ka kāds pārzina viņu māju. Katja izdzirdēja troksni, izlēca pa logu un aizbēga. Tāpēc vilki nekad neuzzināja, kas ir bijis viņu būdā.
(Pasaka “Trīs lāči”. Pasakā meiteni sauc Maša. Varoņi nav vilki, bet lāči. Maša apgūlās nevis uz gultiņas, bet uz gultas.)
Pedagogs:Šeit ir atrasta viena lapa! Paskaties kādā krāsā? (sarkans)
Pedagogs: Bumba, mans draugs, palīdzi mums atrast atlikušās grāmatas lappuses! (Bumba ved bērnus pie galda, uz kura atrodas vēstule no Baba Yaga: "Nu, labi, bērni! Beidzot atradām ceļu, un tikai viena lapa. Vienkārši neesiet pārāk priecīgi, bet labāk paskatieties aploksnē Redziet, par ko es pārvērtu jūsu iecienītākos varoņus, noskaidrojiet varoņus, no kuras pasakas viņi ir, jūs iegūsit citu lapu!
Pedagogs:
- Un tagad ir atrasta cita lapa! Kādā krāsā (oranža).
– Pameklēsim paši, varbūt kaut kur tuvumā ir paslēptas atlikušās lapas?
Vingrošana acīm:"Skatīsimies tālumā, skatīsimies tuvumā, paskatīsimies uz augšu, uz leju, ar acīm zīmēsim bumbu."
Pedagogs: Nekur nav redzama neviena lapa. Sapinies, ved mūs tālāk, rādi mums ceļu! (Viņi iet, pieiet pie krēsliem, apsēžas).
Pedagogs:Šeit ir vēl viena vēstule, uz aploksnes rakstīts “Palīdziet!” Es vienkārši nesaprotu, kam vajadzīga mūsu palīdzība? (Es atveru aploksni un izņemu kartītes.)
Spēle "Palīdzi!"
Tiek piedāvāts ne tikai nosaukt tos, kam palīdzība nepieciešama, bet arī mēģināt viņiem palīdzēt).
"Palīdziet, trīs lāči mani dzenā!" ("Trīs lāči")
"Palīdziet! Es izlauzu dzīvnieku māju! ("Teremok")
"Palīdziet! Es pārvērtos par kazlēnu! (“Māsa Aļonuška un brālis Ivanuška”)
"Palīdziet, man nonāca aste!" (“Māsa Lapsa un pelēkais vilks”)
"Palīdziet! Es pārvērtos par mākoni! (Sniega meitene")
Pedagogs:
- Cik jūs esat lieliski biedri! Un šeit ir atrasta vēl viena lapa. Kādā krāsā? (dzeltens)
– Vai tu zini, kas tur rakstīts? PALDIES! Šie ir varoņi, kas jums pateicas!
- Pirms turpinām ceļu, iesaku nedaudz uzspēlēt un ļaut savai bumbai atpūsties!

Fiziskās audzināšanas minūte "Pasakas"
Šeit mēs viņu iestādījām (noliecamies)
Un viņi viņai uzlēja ūdeni (kustības imitācija)
Rāceņi izauga jauki un spēcīgi (izpletiet rokas uz sāniem)
Tagad velkam to (kustības imitācija)
Un mēs vārīsim putru no rāceņiem (pārtikas imitācija)
Un no rāceņa būsim veseli un stipri (parādīt “spēku”)
Pedagogs:
- Mūsu bumba ir atpūtusies un ir gatava ripot tālāk! Redzēsim, kur tas iet. (Pieejam pie galda, kur ir ilustrācijas pasakām.)
- Puiši, paskatieties un sakiet, no kuras pasakas ir šī ilustrācija? - rāda ilustrāciju no pasakas "Vilks un septiņas kazas"
– Ko šī pasaka mums māca? (Jo nevajag atvērt durvis svešiniekiem, klausīties māti, neesiet dusmīgs kā vilks, bet jābūt laipnam.)
- Paskaties un pasaki, no kuras pasakas ir šī ilustrācija? - parāda ilustrāciju no pasakas “Zosis un gulbji”. Kā sauc šo pasaku? Kāpēc gulbja zosis atņēma manu brāli? Kāpēc Aljonuškai palīdzēja plīts, ābele un upe? Ko jūs darītu, ja nonāktu šādā situācijā?
- Paskaties un pasaki, no kuras pasakas ir šī ilustrācija? - parāda ilustrāciju no pasakas “Vists Rjaba” (Šī ir pasaka “Vists Rjaba”.)
- Kura vista šajā pasakā ir laba vai slikta? (Vistas ir labas. Viņa iedeva vectēvam un vecmāmiņai zelta olu, un, kad pele to salauza, viņa apžēloja un izdēja vēl vienu olu.)
– Tātad mēs atradām vēl divas grāmatas lappuses. Kādā krāsā tās ir? (Zaļš un zils).
– Un bumba mūs ved tālāk. (Bērni kopā ar skolotāju nāk pie galda ar mīklām)
- Vai jums patīk risināt mīklas? Ja atrisināsim visas mīklas, Baba Yaga atdos mums vēl vienu lapu!
1. Bulta lidoja un iekrita purvā,
Un šajā purvā kāds viņu noķēra.
Kas atvadījās no zaļas ādas.
Vai tu esi kļuvusi mīļa, skaista, skaista? (Princese - varde)

2. Sieviete jāj uz slotas debesīs un virs zemes,
Baisi, ļauna, kas viņa ir? (Baba Yaga)

3. Kurš dzīvnieks ieņēma otro vietu pasakainajā Teremokā?

4. Kurš pasaku dzīvnieks nespēja papusdienot ar dzērvi un pasniedza Kolobokam lielības mācību? (Lapsa)

5. Kurā pasakā ir vārdi: “Vai tev ir silti, jaunava, vai tev ir silti, skaistule (Morozko)?

6. Kurš izpildīja visas Emeljas vēlmes? (līdaka)
Pedagogs:
- Labi darīts, bērni, jūs atrisinājāt visas mīklas! Šeit ir vēl viena lapa. Kādā krāsā tas ir? (zils)
- Bumba mūs sauc uz priekšu! Atlikusi vēl viena lapa, un mēs varam apkopot savu grāmatu.
- Stāviet aplī, iesaku paspēlēties.
Spēle: "Tu dod man, es dodu tev."
(Bērni stāv aplī. Vadītājs no apļa vidus met bumbu bērniem, nosaucot dzīvnieku. Bērni pēc kārtas atbild, kurā pasakā šis varonis parādās.) Piemēram: govs - pasaka “Krošečka”. - Havrošečka.
Kaza -…; Lācis -…; Vilks -…; Zosis -...; Lapsa -…; Vistas -…; Zaķis-…; Zirgs… - ; Labi darīts!
Pedagogs:
- Pēdējā lapa ir atrasta! Kādā krāsā? (violeta)
- Visas mūsu grāmatas lapas ir daudzkrāsainas. Nosauksim tos visus. Sarkana, oranža, ...., violeta.
– Ko šīs krāsas tev atgādina? (Bērnu atbildes).
- Varavīksnes krāsas. Labi darīts, tagad pārvērtīsim savu grāmatu par īstu pasaku grāmatu. Mūsu burvju lāde mums palīdzēs. Ieliksim grāmatu lādē un sakām burvju vārdus "Snoop, snap, snoop!" Uz notika brīnums, mums šie burvju vārdi jāpasaka 3 reizes dažādos veidos:
esi pārsteigts, acis plaši atvērtas, rokas izplests uz sāniem;
seja pauž neapmierinātību, izrunājot burvju vārdus, dauzoties ar kājām;
jautri, smaidot, aplaudējot.
(Bērni uzstājas kopā ar skolotāju)

Atspulgs:
3. Pedagogs: Ieskatīsimies savā krūtīs! Paskaties, kādu grāmatu mēs varējām salikt kopā! Mēs to lasīsim kopā ar jums katru vakaru! Jūs visi esat lieliski! Jūs esat labākie krievu tautas pasaku cienītāji, labākie pazinēji! Ticēt pasakai ir laime. Un tiem, kas tic, pasaka noteikti atvērs visas durvis. Un viņš jums iedos kaut ko interesantu. (Bērni dāvanā no lādes saņem krāsojamās grāmatas). Baba Yaga nosūtīja jums dāvanu par jūsu drosmi, par jūsu pūlēm, par jūsu mīlestību pret krievu tautas pasakām. Iesaku pašam tās mājās izkrāsot, pēc tam pastāstīt mammai un tētim kādu pasaku par šo varoni. Es ierosinu nosūtīt mūsu bumbu uz pasaku, kur tā var būt noderīga citiem varoņiem, un pašiem doties uz mūsu grupu.
Pedagogs:
– Ko mums māca pasakas?
– Kādas tur pasakas?
- Kas jums visvairāk palicis atmiņā no mūsu nodarbības? (bērnu atbildes)
- Labi darīts puiši! Gribu pateikties visu pasaku varoņu vārdā. Jūs ļoti labi zināt krievu tautas pasakas.

Atsauces
1. Gerbova V.V. Runas attīstība bērnudārza sagatavošanas grupā. -M.: MOZAĪKA-SINTĒZE, 2015
2. Gurovičs M.L. Bērns un grāmata: Rokasgrāmata bērnudārza skolotājiem / L.M. Gurovičs, L.B. Beregovaya - Sanktpēterburga: Izdevniecība "CHILDHOOD PRESS", 2000
3. Koryakina L.V. Jautras fiziskās audzināšanas minūtes. //Pirmsskolas izglītība. 2006. - Nr.5
4. Pirmsskolas izglītības PROGRAMMA “NO DZIMŠANAS LĪDZ SKOLAI” zinātniskie redaktori N.E. Veraksa, T.S. Komarova, M. A. Vasiļjeva, izdevniecība MOSAIKA-SYNTHESIS, Maskava, 2015
5. Suhin I.G. “Literārās viktorīnas, testi un pasakas-mīklas pirmsskolas vecuma bērniem un sākumskolas vecuma bērniem” - M.: “Jaunā skola”, 2007.
6. Tava pirmā bibliotēka “Krievu tautas pasakas” - M.: “Bērnības planēta”, 2003.g.
7. Falkovičs T.A., Barilkina L.P. “Runas attīstība, sagatavošanās rakstīšanas apguvei” - M.: “VAKO”, 2005.

Mērķis: Atcerieties bērniem zināmās krievu tautas pasakas. Iepazīstināt ar krievu tautas pasaku “Havrošečka” (adapt. A. Tolstojs).

Uzdevumi:

Izglītojoši:

Attīstīt spēju reprezentēt tēlu, raksturu;

Turpināt mācīt bērniem atbildēt uz skolotāja jautājumiem par lasīto darbu;

Attīstīt monologu un dialogisku runu;

Attīstīt spēju izprast vizuālos un izteiksmīgos līdzekļus;

Iepazīstināt bērnus ar jauniem, nepazīstamiem vārdiem, izskaidrot to nozīmi;

Veidot bērnos priekšstatus par strādīgu, laipnu un ļaunu cilvēku;

Palīdz atcerēties darba sākuma frāzi un beigas, veicināt pasakas tēlainās valodas asimilāciju.

Izglītojoši: attīstīt interesi par mutvārdu tautas mākslu, daiļliteratūra; formā emocionāla attieksme literārie darbi.

Izglītojoši: attīstīt spēju uzmanīgi un ieinteresēti klausīties pasakas; veicināt attīstību pozitīvas emocijas, kas ietekmē materiāla asimilāciju. attīstīt rekonstruktīvo iztēli, dzirdes atmiņu; spēja pēc iespējas vairāk koncentrēties uz notiekošo.

Metodes un tehnikas: vizuāls (izrāde, demonstrācija)

verbāls: lasīšana, diskusija, viktorīnas spēle

spēle: organizatoriskais brīdis, fizkultūras stunda, pārsteiguma moments, beigu daļa.

Priekšdarbi: bērni rotā kabatlakatiņus, griež un krāso ābolus; strādāt pie sakāmvārdiem par darbu, labo un ļauno; fizisko vingrinājumu apguve.

Aprīkojums: krievu tautas pasakas “Havrošečka” teksts, ilustrācijas tai; magnētiskā tāfele, ābeles modelis ar āboliem; burvju kaste; grāmatu izstāde ar krievu tautas pasakām, A. N. Tolstoja portrets un viņa grāmatas, žetoni (āboli ar smaidu); krāsojamās grāmatas; burvju bumba, klēpjdators.

Vārdnīcas bagātināšana: Vienacaina, Divaca, Trīsaciņa, Sīka-Havrošečka, raiba govs, grūti dzīvot labu dzīvi, knābāt, vērpt, aust, badā, saulē cepties, brašs, lej.

Nodarbības vadīšanas metodika

Bērni sēž puslokā. Skan E. Ptičkina dziesma “Pasakas staigā apkārt pasaulei”.

Bērni pieceļas, iet uz priekšu pie skolotāja un dejo apaļu deju.

Atskaņošana: Visi bērni sapulcējās aplī

Es esmu tavs draugs un tu esi mans draugs

Cieši turēsim rokas

Un pasmaidīsim viens otram.

Cik priecīgs, labrīt. Šodien, puiši, mēs neesam vieni. Pie mums ieradās viesi. Pasmaidi arī viņiem.

Es zinu, ka tev patīk spēles

Dziesmas, mīklas un dejas

Bet nav nekā interesantāka

Nekā mūsu pasakas!

Bērni, jūs jau pamanījāt mūsu izstādi. Kādas grāmatas tu esi šeit?

tu redzēji? Tieši tā, tās ir pasakas. Kā jūs uzminējāt (pamatojoties uz ilustrācijām)

Jūs un es esam skatījušies un lasījuši daudzas grāmatas. Mēs mīlam grāmatas, vai ne?

Es aicinu jūs, biedri, bērni:

Pasaulē nav nekā noderīgāka par grāmatu!

Ļaujiet grāmatām ienākt mājās kā draugiem,

Lasiet visu atlikušo mūžu, iegūstiet prātu!

Šie vārdi ir adresēti ikvienam bērnu rakstnieks S. Mihalkovs.

Atskaņošana: Un tagad, puiši, es vēlos pārbaudīt, cik labi jūs zināt pasakas.

Redz, ka mūsu pulciņā izaugusi neparasta ābele. Vai vēlaties izmēģināt ābolu? Maģiski? No kādas pasakas tā ir?

Skolotājs noplēš ābolu un nolasa jautājumu. Ieliek ābolus grozā.

Kurš ripoja pa taku? (Kolobok.)

Ko viņi sita, sita, bet nesalūza? (Ola.)

Kurš iznīcināja torni? (Lācis.)

Kuru Maša piemānīja ar pīrāgiem? (Lācis.)

Kuram aste nosalusi dīķī? (Pie vilka.)

Ar kādu graudu gailis aizrījās? (Bobovs.)

Kādu dārzeņu vectēvs nevarēja izvilkt? (Rāceņi.)

Ivanuškas mīļākā vieta - muļķis? (Plīts.)

Kāda būda bija zaķim? (Lubyanaya.)

Kā sauc Baba Yaga māju? (būda uz vistas kājām.)

Ar kādiem vārdiem sākas krievu tautas pasakas?

Ar kādiem vārdiem tie beidzas? Kāpēc viņi ir krievu tauta?

Atskaņošana: Tagad, puiši, ejam uz krēsliem. Šodien es jums lasīšu krievu tautas pasaku “Havrošečka”. Šo pasaku krievu tauta sacerēja jau sen. Un lielais krievu rakstnieks A.N to dzirdēja no tautas (cilvēkiem). Tolstojs to pierakstīja. Un tagad viņi to izdrukā un taisa krāsainus zīmējumus. Šeit ir rakstnieka portrets un dažas viņa grāmatas. Mēs tos noteikti skatīsimies un lasīsim. Aleksejs Nikolajevičs uzrakstīja pasaku “Zelta atslēga jeb Pinokio piedzīvojumi”, apstrādāja un ierakstīja daudzas krievu tautas pasakas.

Atskaņošana: Puiši, šajā pasakā jūs sastapsities ar nepazīstamiem vārdiem. Dažus no tiem mēs savā runā vairs neizmantojam.

Khavroshechka - veca sievietes vārds Sēj.

puds - veca krievu svara vienība, kas vienāda ar 16,35 kg

vērpšana - vērpšana (šķiedra diega izgatavošanai)

aust - darināt (auduma materiālu) no diega

raiba govs - raiba ar citas krāsas plankumiem

badā - spīdzināts

saulē cepta - sasildīta

nežēlīgi ļauns

beztaras (ābols) - sulīgs, nogatavojies. Atpūta neskaidri vārdi Es jums to paskaidrošu lasot.

“Pie mūsu durvīm klauvē pasaka

Pastāstiet pasakai, lai ienāk iekšā,

Tas ir teiciens, puiši

Pasaka būs priekšā"

Pasakas lasīšana

Pasaulē ir labi cilvēki, ir sliktāki, ir arī tādi, kuriem nav kauna par savu brāli.( kā jūs saprotat šos vārdus)

Ko jūs domājat, ka viņiem nav kauna par savu brāli?

Šeit nokļuva Tiny Khavroshechka. Viņa palika bārene, šie cilvēki viņu paņēma, pabaroja un nogalināja ar darbu: viņa auž, vērpj, tīra, viņa par visu atbild.

Un tā īpašniekam bija trīs meitas. Vecāko sauca viena acs,

vidējā ir Divacis, bet mazākā ir Trīsacis.

Meitas zināja tikai sēdēt pie vārtiem un skatīties uz ielu, un Sīkā Havrošečka viņām strādāja: apvilka, vērpa un auda viņu labā, un viņa nedzirdēja nevienu laipnu vārdu.

Atskaņošana: Puiši, vai Khavroshechka dzīve bija grūta? Kādas jūtas viņa piedzīvoja (skumjas, skumjas, aizvainojums, īgnums). Mēģiniet attēlot, kā Khavroshechka raudāja.

Puiši, pastāstiet man, lūdzu, kāda bija Tiny Khavroshechka? (mazs, strādīgs, laipns, gudrs). Kādas bija meitas? (slinks, dusmīgs, skaudīgs, viltīgs)

Vai mums var būt viņas žēl? Teiksim viņai labas lietas laipni vārdi.

(rāda bumbu) Šī ir burvju bumba. Tas palielināsies no jūsu laipnajiem un sirsnīgajiem vārdiem.

Spēle "Burvju bumba"

Vispirms es teikšu... (bērni saka labus vārdus, bērns vij diegu ap bumbu) Cik liels viņš ir kļuvis!

Fiziskās audzināšanas minūte "Pasaka"

Pele skrēja ātri (skrienot vietā)

Pele luncināja asti (kustības imitācija)

Ak, es nometu olu (noliecies, "paņem olu")

Paskaties, es to salauzu (parādīt "sēklinieku" ar izstieptām rokām)

Atskaņošana: Tagad uzmini mīklu.

Uz lielām līkām kājām,

Ar lieliem līkiem ragiem,

Nerūc un nedzied

Bet viņš vienmēr košļā.

Dzīvnieks košļājas stāvot un guļot.

Viņš nevar dzīvot bez košļājamās

Viņš dzīvo ļoti dīvaini:

Viss košļā, košļā, košļā.

Tāpēc viņš košļā un klusē,

Un tad viņš sāk muldēt: “Moo-oo-oo” (govs).

Puiši, ne velti es jums teicu šo mīklu. Galu galā Tiny Khavroshechka bija govs.

Agrāk bija tā, ka sīkā Havrošečka izgāja laukā, apskāva savu govi, kurai ir iecirtums, gulēja uz kakla un stāstīja, cik grūti viņai ir dzīvot.

- Govs māte! Viņi mani sita un lamā, maizi nedod, neliek raudāt. UZ rīt Man lika izkāst, aust, balināt un velmēt pīpēs, kas sver piecas mārciņas. Un govs viņai atbildēja:

- Sarkanā jaunava, iekāp man vienā ausī un izkāp no otras - viss nokārtosies.

Un tā tas piepildījās. Khavroshechka iederēsies vienā govs ausī, iznāks no otras - viss ir gatavs: tā ir austa un balināta, un velmēta caurulēs.

Viņa aizvedīs audeklus īpašniekam. Viņa skatās uz to, nomurmina, paslēpj to krūtīs un Mazā Havrošečka vairāk darba jautās.

Havroška atkal nāks pie govs, apskauj, noglāstīs, iederēsies vienā ausī, izkāps no otras un paņems sagatavoto un atnes saimniecei. Tā mājsaimniece nosauca savu meitu ar vienu aci un sacīja viņai:

- Mana labā meita, mana glītā meita, nāc un paskaties, kas palīdz bārenim: aust, vērpj, un pīpes velmē?

Vienacs iegāja ar Havrošečku mežā, devās viņai līdzi uz lauku, bet aizmirsa mātes pavēli, cepās saulē un apgūlās uz zāles. Un Khavroshechka saka: "Guļ, mazais aciņš, guli, mazais aciņš!"

Mazā Acs un Vienaciņa aizmiga. Kamēr Viena acs gulēja, mazā govs visu noauda, ​​nobalsināja un sarullēja caurulēs. Tā saimniece neko neuzzināja un nosūtīja savu otro meitu Divacis:

- Mana labā meita, mana skaistā meita, paskaties, kas palīdz bārenim.

Divacis gāja līdzi Havrošečkai, aizmirsa mātes pavēli, sakarsa saulē un apgūlās uz zāles. Un Khavroshenka šūpuļi: "Guļ, mazais aciņa, guli, mazais!"

Divu acu acis aizvērtas. Mazā govs to noauda, ​​nobalsināja, sarullēja caurulēs, un Divacis joprojām gulēja.

Vecā sieviete sadusmojās un trešajā dienā atsūtīja savu trešo meitu Trīs acis un deva bārenim vēl vairāk darba.

Trīsacis lēkāja un lēca, nogura saulē un nokrita zālītē. Havrošečka dzied: - Guli, aciņa, guli, otrs!

Un es aizmirsu par trešo skatienu. Divas Trīsacu acis ir aizmigušas, un trešā skatās un redz visu: kā Havrošečka iekļuva vienā no govs ausīm, izkāpa no otras un paņēma gatavos audeklus.

Trīsacis atgriezās mājās un visu izstāstīja mātei. Vecā sieviete bija sajūsmā, un nākamajā dienā viņa ieradās pie sava vīra. - Nogriez govi ar kabatu! Vecītis šitā un tā: - Ko tu, vecīt, domā? Govs jauna un laba! - Nogriez, un tas arī viss!

Atskaņošana: Kādu dziesmu Khavroshechka dziedāja savām meitām pļavā, lai viņas ātrāk aizmigtu?

Guli mazo aci, guli otru.

Atskaņošana: Vai cilvēkam var būt 1, 2, 3 acis?

Vai ir iespējams iekļūt govs ausī un ārā no otras?

Kā Khavroshechka sauca savu govi (govi māti)?

Kā govs izturējās pret Khavroshechku (viņa rūpējās, uztraucās, uztraucās, glāstīja, nomierināja, mierināja, mīlēja)

Kā govs sauca Khavroshechka (sarkanā jaunava)

Vingrinājums "Pastāsti man, kurš no tiem"

Vosp: Kāda pamāte?

Dusmīgs, nelaipns, kašķīgs, rupjš, nežēlīgs, neglīts, skaļš, slikts, stulbs.

Atskaņošana: Kāda veida havroshechka?

Laipna, sirsnīga, strādīga, pacietīga, skaista, žēlsirdīga, labi audzināta, laba, gudra.

Atskaņošana: Bērni, jūs sagatavojāt kabatlakatiņus, bet nezinājāt, kam tie paredzēti. Iesaku tās atdot Havrošečkai vai viņas pamātei. Kam tu tās dosi? Pameita vai pamāte? Kāpēc?

Nav ko darīt. Vecais vīrs sāka asināt nazi. Havrošečka to atpazina, ieskrēja laukā, apskāva govi ar kabatu un teica: "Govs māte!" Viņi vēlas tevi sagriezt. Un govs viņai atbild:

- Un tu, sarkanā jaunava, neēd manu gaļu, bet savāc manus kaulus, sasien tos lakatiņā, aprok dārzā un neaizmirsti mani: katru rītu aplej kaulus ar ūdeni.

Vecais vīrs nogalināja govi. Havrošečka darīja visu, ko govs viņai novēlēja: viņa bija izsalkusi, neņēma gaļu mutē, apraka kaulus un katru dienu laistīja dārzu.

Un no tiem izauga ābele, un kāda! - uz tā karājas āboli, čaukst zeltainas lapas, noliecas sudraba zari. Kas brauc garām, tas apstājas;

Atskaņošana: Puiši, kādi āboli auga uz ābeles? Vai tāda ābele var augt mūsu dārzā? Vai tas var izaugt no govs kauliem?

Nē, tas ir tikai pasakā.

Atskaņošana: No kā aug ābele?

Fiziskās audzināšanas minūte “Ābele”

Pie ceļa ir ābele (rokas uz augšu, izstieptas)

Ābols karājas uz zara (viņi krata rokas augšā)

Es enerģiski pakratīju zaru (rokas uz sāniem, kratot ar rokām)

Tagad mums ir ābols (apsit plaukstas virs galvas)

Es rakšos saldajā ābolā (rokas tiek pievilktas pie mutes)

Ak, cik patīkama garša!

Cik daudz laika ir pagājis, jūs nekad zināt - Viena acs, Divas un Trīs acis reiz staigāja pa dārzu. Toreiz garām brauca stiprs vīrietis - bagāts, cirtains, jauns. Es ieraudzīju dārzā sulīgus ābolus un sāku pieskarties meitenēm:

- Skaistā meitene, kas man atnes ābolu, apprecēs mani.

Trīs māsas viena otrai pa priekšu metās pie ābeles. Un āboli karājās zemu, zem rokām, bet tad tie pacēlās augstu, tālu virs viņu galvām.

Māsas gribēja tos notriekt - lapas aizmigs acīs, gribēja tās noplēst - zari atšķetināja bizes. Neatkarīgi no tā, kā viņi cīnījās vai steidzās, viņu rokas bija saplēstas, bet viņi nevarēja tās sasniegt.

Atskaņošana: Kādas sajūtas māsas piedzīvoja, kad viņas nevarēja dabūt ābolus (dusmas, skaudība, neapmierinātība, aizvainojums, bēdas...) Kāda bija viņu seja? Iztēlojies viņu nepatiku.

Khavroshechka piecēlās - zari paklanījās viņai, un āboli krita pret viņu. Viņa viņu ārstēja stiprs cilvēks, un viņš viņu apprecēja. Un viņa sāka dzīvot labi, nezinot grūtos laikus.

Atskaņošana: Ar to pasaka beidzas, un tas, kurš klausījās, labi darīts. Kā jūs saprotat - kauns nezināt? Atkārtosim šo rindiņu un mēģināsim arī to atcerēties (atkārtot) Tagad, bērni, mēs pārbaudīsim, kurš pasaku klausījās uzmanīgi. Par katru pareizo atbildi jūs saņemsiet no manis ābolu žetonu no šīs pasakas. Bet, vienosimies, ka atbildi pieņemu tikai ar paceltu roku.

Atskaņošana: Puiši, vai jums patika pasaka?

Kā to sauc?

Ar kādiem vārdiem tas sākas?

Pie kādiem cilvēkiem nonāca mazā Havrošečka?

Cik meitu bija un kā viņas sauca?

Kādi viņi bija?

Ko izdarīja Khavroshechka?

Kas palīdzēja Khavroshechka?

Ko viņa viņai palīdzēja izdarīt?

Ko viņa teica?

Kā īpašnieks uzzināja, kas palīdz Khavroshechka?

Un kura meita visu izstāstīja pamātei?

Ko izdarīja Khavroshechka?

Kas auga vietā, kur Khavroshechka iesēja sēklas?

Kurš brauca garām dārzam, un kas notika tālāk?

Kāpēc pamātes meitas nevarēja izturēties pret saimnieku?

Un kas ārstēja meistaru?

Kā beidzās pasaka?

Ar kādiem vārdiem jūs beidzāt?

Atskaņošana: Labi darīts, bērni. Jūs varat to pastāstīt saviem vecākiem. Ko mums māca pasaka (būt laipniem, labiem, sirsnīgiem, strādīgiem). Labais vienmēr uzvar ļauno. Jūs pat nevarat bez grūtībām izņemt zivis no dīķa. Kurš tev patika no šīs pasakas? Kāpēc?

Labi darīti puiši! Es arī vēlos, lai jūs izaugtu par laipniem, gudriem, labi audzinātiem puišiem, lai visi jūs mīlētu un cienītu. Mazajai govij un mazajai govs tiek dotas krāsojamās grāmatas par jūsu darbu. Bet jums tie ir jāatved, viņi apskatīs un novērtēs jūsu darbu.

Puiši, šodien iepazināmies ar krievu tautas pasaku “Havrošečka”, iemācījāmies jaunus vārdus, atcerējāmies citas pasakas, kā tās sākas un ar ko beidzas. Vai jums patika mūsu nodarbība? Ja tev viss patika, tad tu ņem sarkanu ābolu un pakar to ābelē. Ja jums kaut kas patika, tad tas ir dzeltens. Ja jums nekas nepatīk, tad zaļš. Lūdzu, nāc pie ābeles (play app. apples)

Skan V. Šainska dziesma “Pasaciņu pasaulē ir daudz”.

Man arī jūs visi patikāt. Tagad paspiediet roku, stāviet riņķa dejā un apskaujiet viens otru un sakiet viens otram "paldies".

Natālija Igošina

Mērķis: Uzziniet, vai bērni zina Krievu tautas pasakas.

Uzdevumi:

Iemācieties atpazīt cilvēkus, kurus pazīstat pasakas pēc ilustrācijām, nostiprināt spēju klasificēt tos divās grupās (Krievu tautas pasakas un oriģinālpasakas) .

Attīstīt runas kultūru.

Attīstīt bērnu komunikatīvās īpašības, sakarīga runa, atmiņa, loģiskā domāšana, radoša iztēle, uzmanība caur interesi par pasakas.

Izkopt labo gribu, komunikāciju,

Audzinātāja: Puiši, iepriekšējās grupās katru gadu mēs daudz lasām stāsti, dzeja, met Krievu tautas pasakas. Kā noteikt pasaka? Tieši tā, iekšā pasakās ir daudz brīnumu. Dzīvnieki, zivis, putni uzvedas kā cilvēki, runā. Un arī iekšā pasakas ir atkārtojums maģiskais skaitlis trīs, burvju priekšmeti. IN pasakās ir tik daudz gudrības! Viņi māca būt stipram, laipnam, dāsnam, palīdzēt tiem, kas nonākuši grūtībās, pat ja tā ir tikai kāda varde. Pasakas māca, netaupot pūles, cīnieties par taisnīgu lietu un uzvariet. Un ko Vai atceries krievu tautas pasakas?? ( ievietojam bildes pasakas)

(Bērni bieži sauc par autortiesībām pasakas. Tad skolotājs to paskaidro tautas pasakām nav autora: "Šīs pasakas parādījās ļoti, ļoti sen, un tie netika lasīti, bet stāstīja bērniem, bieži vien pievienojot tiem kaut ko jaunu. Un tas pats pasaka kļuva īss vai garš.)

Bet jūs un es lasām pasakas apstrādē. Handlers ražo vintage pasakas saprotams mūsdienu bērniem. Un tagad es jums noteikti pastāstīšu hendleriem.

Ak, puiši, paskatieties, pati Baba Yaga ir atnākusi pie mums! (rotaļlieta bibabo)

Baba Yaga: - Sveiks! Es esmu Baba Yaga! Saki man, kur labais vienmēr uzvar ļauno! Tieši tā, iekšā pasakas. Tur mēs dosimies. Aizveriet acis! Abrakadabra! Brīnums! Kreks-pex-fex! Lidosim! (Skan mūzika) Iedomājieties, kā mēs lidojam pāri laukiem, pāri mežiem, pāri plašām jūrām. Virs tālās karaļvalsts, trīsdesmitā valsts.

Vai esat ieradušies? Tagad izpildiet manus uzdevumus! Es iemetu burvestību pasakas. Uzminiet, kas tas ir pasakas.

Audzinātāja: -Puiši, paskaties, šim ir pasakām trūkst burtu. Tagad es jums nolasīšu, kas ir palicis, un jūs mēģināt uzminēt. Labi?

Zhi. būtu. de. un bah. Un es to darītu. ne pie viena. Ku. Rya. Sapņot. ku. Es neesmu pro., bet zo. De. bi.

Bi--- nelauz to. Bah. bi. bi--- nelauz to. Mēs. būt., hvo. ma., i. upa. un ra. De.

Pla., ba. pla., un ku. Rya. G. Nav pla. de., nevis pla. ba. Es esmu sapnī. va. Es nerunāju par to, bet par to.

Bērni: Šis Krievu tautas pasaka"Cālis Rjaba".

Audzinātāja: Puiši, šeit ir nākamais Baba Yaga uzdevums. Klausieties uzmanīgi. Ir nepieciešams noteikt, kurš šie fragmenti no pasakām.

Gatavojos cilvēkiem, aizgāja uz upi, iemeta zīda tīklus un izvilka (Alenuška) (Māsa Aļonuška un brālis Ivanuška. A. N. Tolstoja tēlā)

Viņa paņēma tīrus sietus, mazos sietiņus, izsijāja kviešu miltus, samīca balto mīklu, izcepa klaipu - irdenu un mīkstu, izdekorēja klaipu ar dažādiem rakstiem izsmalcināts: pilsētas malās ar pilīm, dārziem un torņiem, augšā lidojoši putni, apakšā ložņājoši dzīvnieki. (Varžu princese. Modelējis M. Bulatovs)

Audzinātāja: Puiši, atgādiniet man, kāds tagad ir gada laiks? (rudens) Kurā mēnesī? Ko lauku iedzīvotāji savāc savos dārzos septembra sākumā? Par kādu slaveno dārzeņu jūs visi zināt? pasaka(rāceņi)

(Fiziskās audzināšanas minūte)

Audzinātāja: Šeit mēs viņu iestādījām (noliecies)

Un viņi ātri ielēja ūdeni (kustības simulācija)

Rāceņi auga labi un spēcīgi (izpletiet rokas uz sāniem)

Tagad velkam to (kustības simulācija)

Un mēs vārīsim putru no rāceņiem (pārtikas imitācija)

Un no rāceņa būsim veseli un stipri (šovs "spēks")

Audzinātāja: - Puiši, šis ir Baba Yaga pēdējais uzdevums, esmu pārliecināts, ka jūs ar to tiksit galā. Tagad es jums pateikšu kaut ko nepareizi, un jūs mani izlabosiet.

Koloboks ēda lapsu.

Rāceņi iestādīja vectēvu.

Koka celms sēdēja uz lāča un dzirdēja.

Un vecmāmiņa norija vilku.

Cālis raud, un vectēvs un sieviete runā.

Pelīte stāv un skrien garām mazajai mājiņai.

Audzinātāja: Tātad mēs esam pabeiguši visus Baba Yaga uzdevumus un pasakas ir apmulsušas.

Baba Yaga: Ak, labi darīti zēni un skaistas meitenes. Tagad jūs varat spēlēt. Vai jūs zināt kādu spēli par Baba Yaga?

(Tiek spēlēta āra spēle. Bērni stāv aplī, atdarina vārdus, tad aizbēg un Baba Jaga viņus noķer)

IN tumšā valstība Ir būda, kas stāv aizmuguri uz priekšu.

Un būdā ir vecmāmiņa Ezītis.

Tamborēts deguns, lielas acis kā degošas ogles

Eu, kas par pretīgu, man mati ceļas stāvus! (2 reizes)

(Runā Baba Jaga)– Kurš ir nejauks, vai es esmu nejauks? (panāk bērnus)

Baba Yaga: Oho, viņi mani nogurdināja. Labi tev, bet man jāiet. Es stingri apsolu pasakas Neesi nerātns un palīdzi varoņiem! Uz redzēšanos!

Audzinātāja: Jūs esat lieliski, un es jums atnesu vairākas labi ilustrētas grāmatas, lai jūs varētu redzēt, cik pārsteidzoši un spilgti ir zīmējumi. pasakas.

Publikācijas par šo tēmu:

Krievu tautas pasakas kā līdzeklis saskaņotas runas attīstīšanai vecākiem pirmsskolas vecuma bērniem Pašizglītības plāns par tēmu: 1. Skolotājas pilns vārds - Oļesja Anatoļjevna Ponomarenko 2. Izglītība - augstākā LPI 2003 3. Pašizglītības tēma: “Krievi.

Izglītojošo aktivitāšu kopsavilkums runas attīstībai vidējā grupā “Krievu tautas pasakas” GCD kopsavilkums par runas attīstību vidējā grupa Tēma: “Ceļojums pa krievu tautas pasakām” Sastādīja: 1.kvalifikācijas skolotājs.

Nodarbības kopsavilkums runas attīstības sagatavošanas grupai “Krievu tautas pasakas” Mērķis: nostiprināt bērnu zināšanas par krievu tautas pasakām un, pamatojoties uz pasaku materiālu, radīt bērnos vēlmi piedalīties sarunā par “pasaciņām”.

Atklātā nodarbība “Krievu tautas pasakas. Didaktiskā spēle "Kas, kurš dzīvo mazajā mājā?" Abstrakts atklātā klase Krievu tautas pasakas. ( Didaktiskā spēle“Kurš, kurš dzīvo mazajā mājā?”), otrais junioru grupa. Izgudroja.

Runa ir līdzeklis cilvēka psihes augstāko daļu attīstībai. Mācot bērnam viņa dzimto runu, pieaugušie veicina viņa augstākā intelekta attīstību.