Дунд бүлгийн С.Перрогийн "Бяцхан улаан малгайт" үлгэрээс сэдэвлэсэн уран зохиолтой танилцах хичээлийн хураангуй. Уран зохиолын унших хичээлийн хураангуй, танилцуулга

УРАН БИЧИГ УНШИХ ХИЧЭЭЛ

CH. PERRO "Бяцхан улаан нуугдмал малгай"

Зорилго: бүтээлийг чихээр хүлээн авч, өөрийн яриандаа хуулбарлахыг заах; оюутнуудын сэтгэлийн байдал, ажлын ерөнхий логик, аялгууны хэв маягийг ойлгох чадварыг хөгжүүлэх; уран зохиолын ойлголтууд, төрөл, сэдэв, зохиогч, гарчиг болгон баяжуулах; үгсийн санхөгжүүлэлтийн ажлыг үргэлжлүүлнэ аман яриа; хүмүүжүүлэх ёс суртахууны чанарууд;сэтгэлзүйн уур амьсгалыг сайжруулах, сурагчдын сэтгэл хөдлөлийн-сайн дурын хүрээг бэхжүүлэх, хөгжүүлэх.

Дидактик зорилго: бага насны хүүхдүүдийг уран зохиолын ертөнцөд уран зохиолын урлаг гэж танилцуулах, тэдний туршлагыг баяжуулах, төлөвшлийг дэмжих гоо зүйн амт, онцгой үүсэх унших чадвар: бүтээл, номыг зөв нэрлэх, зохиогчийн нэр, нэрийг олж, нэрлэх, унших сэдэв, бүтээлийн төрлийг тодорхойлох.

Тоног төхөөрөмж: Ч Перрогийн хөрөг, "Бяцхан улаан малгайт" үлгэрийн номын үзэсгэлэн. үлгэрийн баатрууд: Үнсгэлжин, Гуталтай идээ, Эрхий хуруу, Улаан малгайт, үлгэрийн баатруудын зураг: Улаан малгайт, эмээ, чоно, модчин, гар хийцийн номын хавтас.

Хичээлийн явц

    Зохион байгуулалтын мөч. Сэтгэл хөдлөлийн байдал.

Залуус аа, өнөөдөр бидэнд энгийн хичээл байхгүй. уран зохиолын уншлага, мөн сонсох хичээл, зочид бидэн дээр ирэв. Зочдоо хүлээн авцгаая.

- Хичээлийн эхэнд ямар мэдрэмж төрж байна вэ, бие бие рүүгээ инээмсэглээрэй

Хэн ажилдаа ээлтэй,

Өнөөдөр бидэнд хэрэгтэй юу?

Хичээлдээ ээлтэй хүн,

Өнөөдөр бидэнд хэрэгтэй юу?

Уншихад хэн ээлтэй вэ?

Өнөөдөр бидэнд хэрэгтэй юу?

Ийм залууст магтаал, хүндэтгэл,

Танай ангид ийм залуус байдаг уу?

II. Мэдлэгийг шинэчлэх.

Би чадах юмсан
Ид шидийн байшинд амьдар
Үлгэр хаана хадгалагддаг вэ?
Цомогт гардаг шүлэг шиг
Хуучин хатагтайн хана хаана байна?
Шөнөдөө хов жив
Үлгэрт гардаг бүх зүйлийн талаар
нүдээрээ харсан

Зуухны гал хаана байна
Тав тухтай байдлыг бий болгодог
Мөн номын тавиур дээр
Гайхамшгууд амьдардаг
Хуучин сандал дээр хаана байна,
Үзгээ бага зэрэг шажигнуулж,
Үлгэр зохиодог
Миний найз - Чарльз Перро

Өнөөдөр бидний хичээл Францын гайхамшигт түүхч Чарльз Перрод зориулагдсан болно.

II. Намтар Чарльз Перро.

Эрт дээр үед нэг улсад (Франц гэдэг) ах дүү таван хүн амьдардаг байжээ. Тэд бие биетэйгээ маш төстэй байсан тул нэг гараар бичдэг байв. Том ахын нэрийг Жан Перро гэдэг бөгөөд тэрээр хуульч болжээ. Пьер Перро ахлах татвар хураагч болжээ. Клод эмч болохоор бэлтгэгдсэн. Николас Перро бол мэдлэгтэй теологич, математикч болжээ. Харин бага нь Чарльз Перро төрийн хэрэгт өөрийгөө зориулжээ. Францын академийн гишүүн, физикч, анатомич, хэл шинжлэлийн...
Гэвч Чарльз Перрогийн төрийн үйлчилгээ удалгүй мартагдсан, учир нь огт өөр зүйл - ноён Жоннгийн үлгэрүүд санаанд оров. Ерөнхий нарийн бичгийн дарга. Тэднийг маш хүчтэй санаж байсан тул олон жилийн дараа хүмүүс эдгээр үлгэрийг хайрлаж, үнэлж, дахин дахин таашаалтайгаар уншдаг.

Чарльз Перро ер бусын түүхүүдийг гаргаж ирэв гайхалтай адал явдал, тэд оролцсон ба сайн дагина, мөн муу шулам, мөн үзэсгэлэнт гүнж, энгийн сайхан сэтгэлтэй охид. Олон жилийн турш эдгээр баатрууд дэлхийн өнцөг булан бүрт байгаа хүмүүст танил болсон. Энэ сайхан сэтгэлтэй, урам зоригтой зураачийн үлгэрийг хүмүүс үнэлж, хайрладаг.

Тэдний дотор энгийн бөгөөд үйл явдлын хувьд ойлгомжтой, үгийн их мастерийн сэтгэлийг мэдэрч байвал хүн яаж хайрлахгүй, яаж үнэлэхгүй байх билээ. Түүний үлгэрүүд амьдралын жинхэнэ гоо сайхныг үнэлж, хөдөлмөр, сайн сайхан, эр зориг, шударга ёсыг хайрлахыг сургадаг.

Та ч гэсэн багаасаа Чарльз Перрогийн үлгэрийг мэддэг, хайрладаг байсан байх. Тэгээд өнөөдөр бид дахин зочлох болно ид шидийн ертөнцТүүний үлгэрүүд, бид түүний үлгэрийн мэргэжилтэн болцгооё.

III. Чарльз Перрогийн бүтээлүүд.

Чарльз Перрогийн бичсэн үлгэрийг та нарын хэд нь мэддэг вэ?

1. Шидтэн (үлгэрийн бэлэг).

2. Үнсгэлжин.

3. Гутал өмссөн идээ.

4. Бяцхан улаан малгайт.

5. Эрхий хуруу.

6. Илжигний арьс.

7. Цагаан гаатай талхны байшин.

8. Цэнхэр сахал.

9. Нойрсож буй гоо сайхан.

10. Хөхлик (Хөөвөртэй rike).

Эдгээр үлгэрийг алдартай хүмүүс бичсэн Францын зохиолчЧарльз Перро. Чарльз Перрогийн үлгэрээс сэдэвлэн жүжгүүд зохиогдож, дэлхийн олон орны театруудаар тоглогддог.

IV. Тоглоом "Баатартай танилц"

Анхааралтай хар!Бидэнд үлгэр яагаад хэрэгтэй вэ? Бидэнд үлгэр яагаад хэрэгтэй вэ? Хүн тэднээс юу хайдаг вэ?
Эрт дээр үед хүмүүс шувууд шиг агаарт хөөрч, эсвэл далайн ёроолд живж, загас шиг мэдрэхийг мөрөөддөг байсан ... Тэд мөн ид шидийн зүйлсийг мөрөөддөг байсан - будаа өөрөө чанаж болгосон тогооны тухай үлгэрийг санаж байна уу? Цаг хугацаа өнгөрөхөд зарим мөрөөдөл биелсэн. Үлгэрээс бидэнд ирсэн, бидний аль хэдийн дассан хүний ​​гайхамшигт бүтээлүүдийг нэрлэ.

Гусли-самогуди (mp3)

Суварга (пуужин, онгоц)

Гайхамшигт толь (утас, компьютер, таблет)

Өд дулаан - шувууд (гар чийдэн)

Зуух (цахилгаан машин)

Замыг харуулсан бөмбөлөг утас (GPSновигатор).

Магадгүй сайхан сэтгэл, хайр.
Магадгүй өчигдрийн цас.
Үлгэрт баяр баясгалан ялдаг
Үлгэр биднийг хайрлахыг заадаг.
Үлгэрт амьтад амь орж,
Тэд ярьж эхэлдэг.
Үлгэрт бүх зүйл шударга байдаг:
Эхлэл, төгсгөл хоёулаа.
Зоригтой ханхүү гүнжийг удирддаг
Мэдээжийн хэрэг хонгилоор.
Цасан цагаан ба лусын дагина,
Хуучин одой сайн гном
Бид үлгэрийг орхисон нь харамсалтай,
Яг л тухтай сайхан гэр шиг.
Хүүхдүүдэд үлгэр уншаарай!
Тэдэнд хайрлахыг заа.
Магадгүй энэ ертөнцөд
Энэ нь хүмүүсийн амьдрахад хялбар болно

V. Хичээлийн сэдэв, зорилтыг тодорхойлох.

Эмээ охин
Маш их таалагдсан
Бяцхан улаан малгайт
Түүнд өгсөн.
Охин нэрээ мартжээ.
За, түүний нэрийг хэлээрэй!

Харанхуй ойнэг охин явж байсан
Сайхан сэтгэлтэй эмээ - хөгшин эмэгтэйд
Гутал, хантааз, малгай,
Мөн цэцгийн гарт нэг гарт байдаг
Бас нэг сагс амттан
Бялуу, чанамалтай. (Бяцхан улаан малгайт)

Залуус аа, та хичээлийн сэдэв юу гэж бодож байна вэ? - Ч Перрогийн үлгэр

"Бяцхан улаан малгайт"

Бид ангидаа өөрсдөдөө ямар даалгавар тавих ёстой вэ? –

1. Чарльз Перрогийн намтар, уран бүтээлийн талаар мэдэх,

2. үлгэр сонсож сурах, аман яриагаа хөгжүүлэх, үгийн сангаа баяжуулах;

3. НОМ УНШИХ СОНИРХОЛЫГ НЭМЭГДҮҮЛНЭ. ёс суртахууны чанарыг төлөвшүүлэх

4. өөрийнхөөрөө үнэл боловсролын үйл ажиллагаа: таны ололт амжилт, бие даасан байдал, санаачлага, бүтэлгүйтлийн шалтгаан.

VI. Шинэ материалыг судлах.

Сэдэв дээр ажиллах. - Сонсоход бэлэн байгаарай.

1. Бүтээлийн багшийн уншлага (АУДИО ҮЛГЭР).

2. Сэтгэл хөдлөлийн хувьд - үнэлгээний харилцан яриа.

Үлгэр сонсоход ямар мэдрэмж төрсөн бэ?

Таны сонссон бүтээл үлгэр гэдгийг батална уу?

Энэ үлгэрийг яагаад "Бяцхан улаан малгайт" гэж нэрлэдэг вэ? Бяцхан улаан малгайт эмээ рүүгээ явах замдаа юу цуглуулсан бэ?(цэцэг)

Түүний сагсанд юу байсан бэ?(бялуу, цөцгийн тос)

Улаан малгайт эмээгийн гэр хаана байсан бэ?(ойн ард, тээрмийн ард)

Хэн эмээгийн амь насанд халдсан бэ?(чоно)

Эмээ, Улаан малгайт хоёрыг хэн аварсан бэ?(модчин)

Бяцхан улаан малгайт чононыг хувиргаж хэдэн асуулт асуусан бэ? (4)

Биеийн тамирын минут

“Бяцхан улаан малгайт” киноны улаан малгайтны дуу.

4. Тайлбар толь бичгийн ажил.

Ялангуяа санаж байгаа, ойлгомжгүй үгсийг санаж, нэрлэ.

Самбар дээр бичнэ үү:

тосгон
мод бэлтгэгчид
тээрэм
гутал
Бяцхан улаан малгайт
эмээ
чоно

ТАНЫ ойлгохгүй байгаа зарим үгсийг та яаж тайлбарлах вэ?

(багш тайлбарлах үгсийг санал болгодог: модчин, тээрэм, гутал.)

Үлгэрт гардаг “Ээж Улаан малгайтыг ой санамжгүй хайрладаг байсан...”, “Чоно хамгийн дөт замаар чадлаараа гүйв...” гэсэн хэллэгийг та юу гэж ойлгох вэ?

5. Ажилтай ажиллах (Агуулгын хэлэлцүүлэг, боловсруулсан төлөвлөгөөний дагуу сурах бичигт байгаа чимэглэл дээр үндэслэн зэрэгцүүлэн ярих, дүрүүдийн шинж чанар).

Сурах бичгийн 48-50-р хуудсан дээрх зургуудыг харна уу.

Энэ бүхэн хаанаас эхэлсэн гэдгийг санаарай

Дараа нь юу болсон бэ?
- Үлгэр хэрхэн төгсдөг вэ?

Үлгэрийн баатруудын дүрийг авч үзье.
-Та ямар төрлийн Улаан малгайтыг төсөөлдөг вэ?
- Чоно ямар байсан бэ?
- Ямар мод бэлтгэдэг хүмүүс вэ, эмээ?

(хүүхдийн хариулт)

Багшийн нэмэлт: зурагт хуудас өлгөгдсөн - дэмждэг бөгөөд зарим үгсийн лексик тайлбар байдаг.

6. Баатруудын үйл ажиллагааны онцлог

Үлгэр болгонд үлгэрийн баатрууд байдаг тул тэдгээрийг нэрлэе.

Аль нь эерэг, аль нь сөрөг вэ?

Өгөгдсөн үгсээс Улаан малгайтыг дүрслэх үгсийг сонго

(1. Итгэлтэй. 2. Хөнгөн. 3. Ухаалаг. 4. Бодлогогүй. 5. Тэнэг.

6. Айдасгүй. 7. Болгоомжгүй.)

Үлгэрийн бусад баатруудын дүрийг өөрсдөө гаргахыг хичээцгээе.

6. Унших дасгал.

Үлгэрийн төгсгөлд чоно, Улаан малгайт хоёрын яриаг санаарай. Бяцхан улаан малгайтны асуултуудыг та ямар өнгөөр ​​унших вэ?
- Тэгээд чонын хариултууд?

Би сонгох даалгавруудыг санал болгож байна.

1) 50-р хуудасны хэсгийг уншаад, Улаан малгайт ба чоно хоёрын дүрийг илэрхийлэхийг хичээ.
2) 51-р хуудсан дээрх үлгэрийн үг, өгүүлбэрийг уншина уу.
3) Дөнгөж уншиж сурч байгаа хүмүүст би үеийг цуглуулахыг санал болгож байна. Унших шалгалт.

VII. Номын үзэсгэлэнтэй ажиллах.

С.Перрогийн “Бяцхан улаан малгайт” үлгэрийг агуулсан номын үзэсгэлэнд хэрэв та үлгэрийг эргүүлж, унших хүсэлтэй байвал номын сангаас номоо авч эсвэл найз нөхдөөсөө асууж болно.

VIII. Хичээлийн хураангуй.

Үлгэрийг гомдоохгүйн тулд -
Бид тэднийг илүү олон удаа харах хэрэгтэй.
Хичээл хэнд таалагдсан бэ? - Өнөөдөр бид ямар бүтээл дээр ажилласан бэ? - Энэ үлгэр бидэнд юу заадаг вэ? Би чамд эелдэг, халамжтай байхыг хүсч байна, Бяцхан Улаан малгайт, өрөвдмөөр, зоригтой, ... модчин.

ХИЧЭЭЛИЙН ЭХЛЭЭД ӨӨРСДӨӨ ӨӨРСДӨӨ ӨГСӨН ДААЛГАВАРАА ХИЧЭЭЛИЙН ТӨГСГӨЛД ТА ЯМАР МЭДРЭЛТЭЙ БАЙНА?

ТА АНГИДАА ХЭРХЭН АЖЛЫГ ҮНЭЛДЭГ ВЭ?

Хичээлийн сэдэв: Чарльз Перро. Бяцхан улаан малгайт

Зорилтот:оюутнуудыг Чарльз Перрогийн бүтээлүүдтэй үргэлжлүүлэн танилцуулах; илэрхийлэлтэй, зөв, ухамсартай унших, текстийн дүн шинжилгээ хийх чадварыг хөгжүүлэх; хайртай хүмүүстээ сайхан сэтгэл, хүндэтгэлтэй хандах хандлагыг төлөвшүүлэх.

Хичээлийн төрөл:мэдлэг, ур чадварын нэгдсэн хэрэглээний хичээл

Тоног төхөөрөмж: танилцуулга, хосоор ажиллах картууд.

Төлөвлөсөн үр дүн:Оюутнууд илэрхийлэлтэй уншиж, уншсан зүйлийнхээ гол санааг тодруулах чадвартай байх; текст дэх хэсгүүдийг олох; дүрүүдийг тодорхойлох; бүтээлийн үйл явдал, дүрийг үнэлнэ.

Хувийн үр дүнсургалт: сайн санааны хөгжил, бие даасан байдал; уран зохиолын хайрыг бий болгох; судалж буй сэдвийн үнэ цэнийн талаарх ойлголтыг дэмжих; шинэ сонирхолтой материалыг сонирхох; хайртай хүмүүс, хамаатан садандаа хүндэтгэл үзүүлэх.

CognitiveUUD: мэдрэх урлагийн бүтээл, судалж буй үзэгдлийн хүрээнд шалтгаан-үр дагаврын холбоо тогтоох чадвартай байх.

Зохицуулалтын UUD: хичээлийн үйл ажиллагааны зорилгыг багшийн тусламжтайгаар бие даан тодорхойлох; боловсролын хамтын ажиллагааг төлөвлөх; хүүхдийн үйл ажиллагааны үр дүнд дүн шинжилгээ хийх, нэгтгэх, үнэлэх чадварыг хөгжүүлэх.

CommunicativeUUD: үйлдлээ зохицуулахын тулд яриаг ашиглах, харилцан ярианы харилцааны соёлыг төлөвшүүлэх, өөрөөр хэлбэл ярилцагчийн байр суурийг харгалзан хосоор ажиллах чадварыг хөгжүүлэх.

Сэдвийн сургалтын үр дүн: ухамсартай зөв, илэрхийлэлтэй унших, өгүүлэх чадварыг бий болгох; уншсан, сонссон зүйлд хандах хандлагыг илэрхийлэх чадвар.

Хичээлийн явц.

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Сайн уу хүүхдүүд ээ! Хичээл эхлэхээс өмнө бие биедээ эргэж, бие биедээ сайн сайхныг хүсэн инээмсэглээд, одоо над руу хараарай. Би чамд инээмсэглэлээ өгч, хичээл танд баяр баясгаланг авчирна гэж найдаж байна.

Залуус аа, та хичээлийг сонирхолтой болгохыг хүсч байна уу? (Тийм)

Багш аа: - Би ч бас үүнийг хүсч байна. Бүх зүйл бидний төлөө ажиллахын тулд ажиллацгаая.

2. Хичээлийн сэдвийн мессеж.

Эмээ охин
Маш их таалагдсан
Бяцхан улаан малгайт
Түүнд өгсөн.
Охин нэрээ мартжээ.
За, түүний нэрийг хэлээрэй!

(Бяцхан улаан малгайт)

- Залуус аа, та хичээлийн сэдэв юу гэж бодож байна вэ?? - Ч Перрогийн үлгэр

"Бяцхан улаан малгайт"

Уран зохиолын уншлагын хичээлээр бид юу сурдаг вэ? –

3.Мэдлэгээ шинэчлэх

Залуус аа, та Чарльз Перрогийн талаар юу хэлэх вэ? Та юу санаж байсан бэ?

Өнөөдөр би танд өөр нэгийг танилцуулах болно сонирхолтой баримт C. Perrault-ийн амьдралаас. Чарльзын бага нас цэцэглэн хөгжсөн. Түүнийг бусад хөвгүүдийн адил сайхан хувцаслаж, сүйх тэргэнд суулгаж, тоглоом бэлэглэжээ. Хамгийн дуртай нь "Цайз" байсан - дундад зууны үеийн цайзын яг хуулбар нь хүүгийн өөрийнх нь хэмжээтэй байв. Цайзын дээврийг буулгаж, хонгил, шат, гарц, жижигхэн тавилга, хувцастай хүмүүс олджээ. Хүмүүсийн толгойг лаваар цутгаж, цогцсыг модоор сийлсэн байв.

Үлгэрийг орос хэл рүү хэн орчуулсан бэ? (I. S. Turgenev)

4. Гэрийн даалгавраа шалгах.

Гэрийн даалгаварт юу оноогдсоныг санаарай.

Уншихад бэлдцгээе.

Амьсгалын дасгалууд .

    Гүнзгий амьсгаа аваад бүх агаарыг нэг дор гарга. "Нэг том лаа үлээ."

    Таны гарт 3 лаа байгаа гэж төсөөлөөд гүнзгий амьсгаа аваад гурван хэсэгт хуваана. Лаа бүрийг үлээлгэ.

    "Угаалгын усаар шүрших" - нэг алхамаар, гурав, тав.

Дуудлагаа тодорхой болгохын тулд бид хэлээр ярих болно.

Хэл эргүүлэх (найрал дуугаар).

    33 Егорки толгод дээр толгод дээр зогсож байгаа шиг (гүнзгий амьсгал). Нэг Егорка, хоёр Егорка... (амьсгаагаа бүрэн гаргах хүртэл гэх мэт).

Хэдхэн хичээлийн дараа хангалттай агаар байх болно их тооЕгор.

5. Үлгэрт дүн шинжилгээ хийх.

Тиймээс бид сүүлчийн хичээлээр үлгэртэй танилцсан. Бие даан суралцахдаа үлгэрийг илэрхий уншиж сурсан.

Залуус аа, бид үлгэрийг ижил аялгуугаар унших уу?

Бид охины үгийг хэрхэн унших вэ? (айсан)

Бяцхан улаан малгайт ойд хэнтэй уулзсан бэ?

- Үлгэрийн энэ хэсгийг уншъя.

Чоно яагаад түүнийг шууд идээгүй юм бэ?

Вольф ямар төлөвлөгөөтэй байсан бэ?

Тэр охиныг яагаад холын замд явуулсан юм бэ?

Тэр төлөвлөгөөгөө хэрхэн хэрэгжүүлсэн бэ?

Бяцхан улаан малгайт эмээгийнхээ гэрт очиход юу болсон бэ?

Текстийн үгээр асуултын хариулт.

За, сайн байна. Даалгаврыг хүндрүүлье. Асуултанд өгсөн хариултаа текстийн үгээр дэмжээрэй.

Чоно эмээгээ хэрхэн хуурсныг уншъя?

Чоно Улаан малгайтыг хэрхэн хуурч чадсаныг уншина уу?

Дараа нь юу болсон бэ?

Одоо бид Чоно Бяцхан Улаан малгайттай юу ярьж байгааг харилцан ярианаас мэдэж байна.

Хосоор ажиллах.

Дугтуй №1 ав. Дугтуйнаас агуулгыг нь гарга.

Хэлэлцүүлгийн хэсгүүдийг энд оруулав. Эдгээр хэсгүүдийг байрлуул зөв дарааллаарҮүний үр дүнд үүссэн харилцан яриаг дүрээр нь уншина уу (эмээгийн гэрт чоно ба Улаан малгайт хоёрын хоорондох яриа). (Хүүхдүүд хосоороо ажилладаг. Дараа нь багш 2-3 хосыг дуудаж, чанга унших).

Биеийн тамирын минут.

Бидний үлгэрийн зохиол дээр үндэслэн Владимир Басовын найруулсан телевизийн кино бүтээгдсэн бөгөөд Бяцхан Улаан малгайт дуу дуулжээ. Одоо энэ дууны найрал дууг дуулж байхдаа биеийн тамирын хичээл хийнэ. (Хөгжмийн дуу чимээ: үг нь Юрий Михайлов, хөгжмийн зохиолч Алексей Рыбников).

Африкт голууд ийм өргөн (гар талдаа),

Африкт уулс маш өндөр (гараа дээш өргөв),

Аа матрууд, хиппос (гараа холбож, салгах),

А-болон халим сармагчингууд (үсэрч, хуруугаа нударгаараа зангидаж, тайлах),

Өө, ногоон тоть (гараа хажуу тийш, дээш доош даллаж).

Баатруудын шинж чанар.

Үлгэрийн гол баатрууд хэн бэ гэдгийг сануулаарай?

Тэднийг тайлбарлахыг хичээцгээе.

Таны бодлоор үлгэрийн баатруудын хэн нь сайн сайхныг, хэн нь мууг илэрхийлдэг вэ?

Нүдэнд зориулсан дасгал.

Ангийн эргэн тойронд самар, цэцэг, эрвээхэйг дүрсэлсэн зургууд өлгөөтэй байдаг.

Бяцхан улаан малгайт эмээ рүүгээ явах замдаа юу хийсэн бэ?

Одоо та ч гэсэн самар, цэцэг цуглуулж, эрвээхэй хөөх болно, гэхдээ би "тав" гэж хэлэнгүүт шууд л хариулах болно.

Охин хэдэн шар цэцэг цуглуулсан бэ?

Бяцхан улаан малгайт хэдэн самар цуглуулсан бэ?

Охин хэдэн хонх цуглуулсан бэ?

Бид шар эрвээхэйг харав, хөх, ногоон, нил ягаан, улбар шар, шар

Тую. Одоо бид цонхоор харан хамгийн алсын цэгийг харахыг хичээв. Тэд нүдээ анив.

Нүдээ аниад амарлаа.

Сэтгэн бодох малгай 6 арга

Залуус аа, үлгэрийн гол дүрийн нэр хэн бэ?

Түүнийг яагаад ингэж дуудсан юм бэ?

Одоо чи бид хоёр ч бас малгай өмсөх болно. Бидэнд 6 малгай байна өөр өөр өнгө.

1-цагаан - мэдээллийн малгай

Ээж нь охиныг хаашаа явуулсан бэ?

Эмээ хаана амьдардаг байсан бэ?

2 - сэтгэл хөдлөлийн улаан малгай

Үлгэрийг уншаад танд ямар мэдрэмж төрсөн бэ?

3-хар - гутранги малгай (шүүмжлэгчид)

Муухай…

4 - шар - өөдрөг малгай

Саналыг үргэлжлүүлэх шаардлагатай байна.

Сайн байна...

5-ногоон малгайтай санаанууд

- Одоо би ..... биш, харин Бяцхан Улаан малгайт.

Та газар дээр нь юу хийх байсан бэ? гол дүр?

6-цэнхэр малгай

Залуус аа, үлгэр яагаад ийм гунигтай төгсгөлтэй байна вэ, нөхцөл байдалд дахин дүн шинжилгээ хийцгээе. Баатрууд ямар алдаа гаргасан бэ?

Ээж нь охиныг эмээ рүү дагалдан явна (Нэг хүүхдийг ой руу оруулах боломжгүй). 2. Охин Чонотой уулзав. (Танихгүй хүнтэй хамт байж болохгүй). 3. Чоно ба Улаан малгайт хоёрын яриа. (Та түүнтэй харилцан яриа хийх боломжгүй танихгүй хүн, та хэтэрхий итгэмтгий байж болохгүй). 4. Чоно эмээгийн гэрт ирэв. (Хаалгаа онгойлгохын өмнө хэн байгааг шалгах хэрэгтэй).5. Чоно ба Улаан малгайт хоёрын яриа. (Явахын тулд Чоныг сатааруулах шаардлагатай байсан). 7. Чоно Улаан малгайт руу дайрдаг (тусламж дуудах). Хүүхдүүд аливаа нөхцөл байдлаас гарах арга замыг санал болгодог.

6. Хичээлийн хураангуй.

Юу вэ гол санааүлгэр үү? (Та маш их итгэмтгий байх албагүй).

Бяцхан улаан малгайтны ямар алдаанаас болж үлгэр эмгэнэлтэй төгсдөг вэ? (Бяцхан Улаан малгайт Чоно эмээ рүүгээ явах замыг хэлсэн).

Манай үлгэр сайхан төгсгөлтэй юу? (үгүй)

7. Гэрийн даалгавар.

Гэрийн даалгавар: Үлгэрийн аз жаргалтай төгсгөлийг бодож олоорой. Нөхцөл байдал: ойд модчин байдаггүй.

8. Тусгал.

Залуус аа, одоо Улаан малгайтны алхаж байсан замыг цэцэгсээр чимэглэцгээе. (Бяцхан Улаан малгайтны алхаж байсан зам нь самбар дээр бэхлэгдсэн).

2-р дугтуйг ав. Дотор нь гурван цэцэг бий. Хэрэв та хичээлийг сонирхож байсан бол улаан цэцэг, тийм ч сонирхолтой биш бол шар, огт сонирхоогүй бол цэнхэр өнгийн цэцэг хавсаргана уу.

Эхлээд 1-р эгнээний охид, дараа нь 2-р эгнээний охид гарч ирнэ. Одоо хөвгүүд цэцэг хавсаргана.

Чимэглэсэн замыг хараад хичээл хэр сонирхолтой байсныг дүгнэнэ үү?

Надад ч бас зам тохижуулахыг зөвшөөрнө үү. Хичээл дээр тантай хамт ажиллах нь надад бас сонирхолтой байсан, бүх зүйл бидний хувьд амжилттай болсонд баяртай байна. Би улаан цэцэг хавсаргана.

-Хичээл дууслаа. Баярлалаа.

Ботвинникова Н.В.

багш анхан шатны ангиуд MBOUSOSH №10

Зорилго:

Бүтээлийг чихээр хүлээн авч, өөрийн яриандаа хуулбарлаж сурах;

Оюутнуудын ажлын сэтгэлийн байдал, ерөнхий логик, аялгууны хэв маягийг ойлгох чадварыг хөгжүүлэх;

Төрөл, сэдэв, зохиолч, гарчиг зэрэг уран зохиолын ойлголтыг бүрдүүлэх ажлыг үргэлжлүүлэх;

Үгсийн санг баяжуулж, аман яриаг хөгжүүлэх ажлыг үргэлжлүүлэх;

Ёс суртахууны чанарыг хөгжүүлэх;

Оюутнуудын сэтгэл хөдлөлийн-сайн дурын хүрээг бэхжүүлэх, хөгжүүлэх сэтгэлзүйн уур амьсгалыг сайжруулах.

Тоног төхөөрөмж:

Ч Перрогийн хөрөг.

Чарльз Перрогийн "Бяцхан улаан малгайт" үлгэрийн номны янз бүрийн хэвлэлтийн үзэсгэлэн

“Үлгэрт зочлох нь” дууны бичлэг.

Баатруудын шинж чанар (дэмжих зурагт хуудас),

Сэтгэлийн байдал (дэмжих зурагт хуудас),

Үлгэрийн баатруудын зургийг хайчилж ав: Улаан малгайт, эмээ, чоно, модчин,

Гар хийцийн номын хавтас.

Хичээл нь сэдвийн талаархи танилцуулга, харааны материалыг багтаасан болно.

Хичээлийн явц:

I. Зохион байгуулалтын мөч.

Багшийн үйл ажиллагаа:

Залуус аа, өнөөдөр бидэнд зочин ирсэн тул ер бусын хичээл байна. Зочдоо хүлээн авцгаая.

Бид хичээл дээрээ шаргуу ажиллах ёстой.

Оюутны үйл ажиллагаа:

Хүүхдүүд багшийн асуултанд хариулдаг.

(Хүүхдийн хариултыг хаалтанд оруулсан болно.)

Хэн ажилдаа ээлтэй,

Өнөөдөр бидэнд хэрэгтэй юу?

(-Хэрэгтэй!)

Хичээлдээ ээлтэй хүн,

Өнөөдөр бидэнд хэрэгтэй юу?

(-Хэрэгтэй!)

Уншихад хэн ээлтэй вэ?

Өнөөдөр бидэнд хэрэгтэй юу?

(- Шаардлагатай!)

Ийм залууст магтаал, хүндэтгэл,

Танай ангид ийм залуус байдаг уу?

(- ид!)

“Үлгэрт зочлох нь” дууны бичлэг тоглож байна

Залуус аа, яагаад энэ дууг тоглосон гэж та бодож байна вэ? (- Үлгэртэй танилцацгаая)

II. Мэдлэгийг шинэчлэх.

Тоглоом "Баатартай танилц"

Ямар төрлийн үлгэрүүд түгээмэл байдаг вэ, та дүрүүдийг задлахдаа олж мэдэх болно (танилцуулга)

Багшийн ерөнхий дүгнэлт.

Үлгэрийг Францын нэрт зохиолч Шарль Перро бичсэн. Мөн тэрээр "Нойрсож буй гоо бүсгүй", "Цэнхэр сахал", "Төцгийтэй Рикке" үлгэрийн зохиолч юм. Чарльз Перрогийн үлгэрээс сэдэвлэн жүжгүүд зохиогдож, дэлхийн олон орны театруудаар тоглогддог.

Та ангидаа эдгээр үлгэрийг сонсмоор байна уу?

Өнөөдөр та баатруудыг цуглуулж байхдаа бид ямар үлгэртэй уулзахыг мэдэх болно.

III. Хичээлийн сэдвийг тодорхойлох.

Бүлгээр ажиллах.

(Хүүхдүүд бүлгээрээ "Бяцхан улаан малгайт" үлгэрийн баатруудын зүссэн картуудыг цуглуулдаг).

Баатруудыг нэрлэ. Тэд ямар үлгэрт уулздаг вэ?

IV. Хичээлийн сэдэв, зорилгыг тодорхойлох.

Хичээлийн сэдэв юу вэ?

(Ч. Перро "Бяцхан улаан малгайт")

Та ямар зорилго тавих вэ? (хүүхдийн хариулт)

Чарльз Перрогийн "Бяцхан улаан малгайт" үлгэрийн нууцыг нээцгээе.

V. Сэдэв дээр ажиллах

Сонсоход бэлэн байгаарай.

1. Багш бүтээл уншиж байна (хүүхдийн сурах бичиг хаалттай)

2. Сэтгэл хөдлөлийн хувьд - үнэлгээний харилцан яриа.

Үлгэр сонсоход ямар мэдрэмж төрсөн бэ?

Таны сонссон бүтээл үлгэр гэдгийг батална уу?

Яагаад үлгэрийг "Бяцхан улаан малгайт" гэж нэрлэдэг вэ?

"Бяцхан улаан малгайтны дуу" хөгжимд зориулсан биеийн тамирын хичээл

3. Номын хавтасыг загварчлах.

Таны ширээн дээр навчнууд байна. Одоо бид эдгээрийг ашиглан сонссон бүтээлийнхээ хавтасны загварыг хийх болно. Самбарыг анхааралтай ажигла. Бүх зүйлийг зөв дүрсэлсэн үү?

(самбар дээр алдаатай загвар байна)

Та юутай санал нийлэхгүй байна вэ? (- Бид шүлэг биш, үлгэр сонссон тул нүүрэн дээр гурвалжин биш тойрог байх ёстой)

Хавтас юу гэж бичсэн бэ? (- Бид С. Перрогийн “Бяцхан улаан малгайт” үлгэртэй танилцсан)

4. Тайлбар толь бичгийн ажил.

Танд хамгийн их таалагдсан, санаж байгаа эсвэл ойлгомжгүй үгсийг санаж, нэрлээрэй (үгүүдийг самбар дээр илчилсэн)

тосгон

мод бэлтгэгчид

тээрэм

гутал

1) Үгээр унших.

2) чөлөөтэй унших.

Дүү, дүүдээ үлгэр ярьж байна гэж төсөөлөөд үз дээ. Зарим үг тэдэнд ойлгомжгүй байна, яаж тайлбарлах вэ?

Үлгэрт гардаг “Ээж Улаан малгайтыг ой санамжгүй хайрладаг байсан...”, “Чоно хамгийн дөт замаар чадлаараа гүйв...” гэсэн хэллэгийг та юу гэж ойлгох вэ?

5. Бүтээлтэй ажиллах (агуулгын талаар ярилцах, сурах бичигт байгаа чимэглэл дээр үндэслэн, боловсруулсан төлөвлөгөөний дагуу зэрэгцүүлэн ярих, дүрүүдийн шинж чанар).

Сурах бичгийн 48-50-р хуудсан дээрх зургуудыг харна уу.

Энэ бүхэн хаанаас эхэлсэн гэдгийг санаарай

Дараа нь юу болсон бэ?

Үлгэр хэрхэн төгсдөг вэ?

(багш самбар дээр байгаа бөгөөд газар дээрх хүүхдүүд төлөвлөгөө гаргаж, баатруудад зориулсан "орлогчдыг" танилцуулж, хүүхдүүдийг зэрэгцүүлэн ярьж байна)

Үлгэрийн баатруудын дүрийг авч үзье.

Бяцхан улаан малгайтыг та хэрхэн төсөөлж байна вэ?

Чоно ямар харагдаж байсан бэ?

Ямар мод бэлтгэдэг хүмүүс вэ, эмээ?

(хүүхдийн хариулт)

Багшийн нэмэлт: зурагт хуудас өлгөгдсөн - дэмждэг бөгөөд зарим үгсийн лексик тайлбар байдаг.

Самбар дээр:

Биеийн тамирын минут

6. Унших дасгал.

Үлгэрийн төгсгөлд чоно, Улаан малгайт хоёрын яриаг санаарай. Бяцхан улаан малгайтны асуултуудыг та ямар өнгөөр ​​унших вэ?

Тэгээд чонын хариултууд?

Самбар дээр:

Унших шалгалт.

V. Номын үзэсгэлэнтэй ажиллах.

Номуудыг хар. Үзэсгэлэн ямар сэдэвт зориулагдсан бэ?

(хүүхдийн хариултууд, тэд төрөл, зохиогчийг нэрлэх ёстой).

С.Перрогийн “Бяцхан улаан малгайт” үлгэрийг агуулсан номын үзэсгэлэнд хэрэв та үлгэрийг эргүүлж, унших хүсэлтэй байвал номын сангаас номоо авч эсвэл найз нөхдөөсөө асууж болно.

VI. Хичээлийн хураангуй. Тусгал.

Залуус аа, та Улаан малгайтдаа ямар зөвлөгөө өгөх вэ?

Чамайг ... Бяцхан Улаан малгайт шиг, өрөвч сэтгэлтэй, зоригтой, ... модчин шиг сайхан сэтгэлтэй, халамжтай байхыг хүсч байна.

Гар хийцийн ном хийх. “Үлгэрт зочлох нь” аялгуу тоглогдоно.

(Багш хүүхдүүдийн хавтасны загвар зурсан цаас цуглуулж, өөрөө хийсэн хавтасанд хийж, хүүхдүүдтэй хамт гар хийцийн ном зохиодог).

Зорилтот : бүтээлийг театрын тайзнаа тавих замаар хүүхдийн сэтгэл хөдлөл, уялдаа холбоотой ярианы хүрээг хөгжүүлэх.

Даалгаварууд:

Хүүхдүүдэд дүрүүдийн дүрийг дамжуулахыг заа.

Тоглолтыг бэлтгэх, явуулах явцад бие биетэйгээ харилцах чадварыг хөгжүүлэх.

Сурагчдыг сорь эерэг сэтгэл хөдлөлтеатрын үйл ажиллагаатай холбоотой.

Урьдчилсан ажил:

Перрогийн “Бяцхан улаан малгайт” үлгэрийг унших, үзэх, үлгэрийн чимэглэл үзэх, яруу найргийн зохиол цээжлэх, дүрүүдийн талаар ярилцах, багаж хэрэгсэл бэлтгэх театрын илэрхийлэл(үзэгдэх орчин, хувцас).

Дүрүүд:

  • Өгүүлэгч
  • Бяцхан улаан малгайт
  • Модчин
  • Эмээ

1 ҮЗЭГДЭЛ

Урд талд нь хэд хэдэн мод, зүүн талд нь байшин, баруун талд нь өтгөн ой байдаг.

Өгүүлэгч:Нэгэн цагт нэгэн бяцхан охин амьдардаг байжээ. Ээж, эмээ нь түүнд маш их хайртай байсан. Нэг удаа түүний төрсөн өдрөөр эмээ нь ач охиндоо сайхан улаан малгайт бэлэг бэлджээ. Шинэ зүйл нь охинд маш их таалагдсан тул хаа сайгүй өмсдөг байв. Тосгоны хүмүүс түүнийг Бяцхан Улаан малгайт гэж дууддаг байв.

(Ээж сагс бариад гэрээс гарч ирдэг).

Ээж:Бяцхан улаан малгайт, яв, эмээтэйгээ уулз. Түүнд бялуу, цөцгийн тос авчир. Тийм ээ, миний хүүхэд эрүүл эсэхийг олж мэдээрэй.

(Ээж нь Улаан малгайтад сагс өгдөг.)

Бяцхан улаан малгайт:За ээж ээ.

(Бяцхан Улаан малгайт ой руу явж, замдаа цэцэг түүж байна. Ээж нь охин руугаа гараа даллан гэрт оров. Охин ой руу ойртоно. Чоно түүнтэй уулзахаар гарч ирэв).

Чоно:Бяцхан улаан малгайт чи хаашаа явж байгаа юм бэ?

Бяцхан улаан малгайт:Би эмээтэйгээ уулзах гэж байна. Би түүнд бялуу, цөцгийн тос авчирдаг.

Чоно:Танай эмээ хэр хол амьдардаг вэ?

Бяцхан улаан малгайт:Үгүй ээ, тийм ч хол биш. Тэнд, тээрмийн ард.

Чоно:Тэгээд би эмээг чинь шалгана. Би энэ замаар явна, чи тэр замаар яв. Бидний хэн нь түрүүлж ирэхийг харцгаая.

Өгүүлэгч:Чоно ингэж хэлээд хамгийн дөт замаар хамаг хурдаараа гүйв. Тэгээд Бяцхан Улаан малгайт эргэн тойрон эргэв. Тэгээд тэр удаан алхаж, замдаа зогсоод цэцэг түүж байв.

(Хөгжим эгшиглэнэ. Чоно баруун талын модны ард нуугдана. Бяцхан улаан малгайт замдаа цэцэг түүж эсрэг зүгт аажуухан алхаж, эцэст нь модны ард алга болно. Хөшиг хаагдана).

ҮЗЭГДЭЛ 2

(Хөшиг нээгдэв. Баруун талын моднуудын урд эмээгийн гэр харагдана. Зүүн талын модны цаанаас чоно гүйж гарав. Эргэн тойрноо хараад хүндээр амьсгалж хаалгыг нь тогшив. Нүдний шилтэй, малгайтай эмээ толгой нь цонхоор харав).

Эмээ: Тэнд хэн байна?

Эмээ:Утсаа тат, хүүхэд минь, хаалга онгойх болно!

(Чоно утсыг татаж, байшин руу яаран оров. Тоглодог сэтгэл түгшээсэн хөгжим. Эмээ цонхны дэргэд дахин гарч ирэх боловч чоно түүнийг буцааж чирэв).

Өгүүлэгч:Чоно эмээ рүү гүйж очоод түүнийг бүхэлд нь залгив. Тэр маш их өлсөж байсан - тэр гурван өдрийн турш юу ч идээгүй. Дараа нь тэр хаалгыг хаагаад Бяцхан Улаан малгайтыг хүлээж эхлэв.

(Цонхон дээр шил зүүсэн, толгой дээрээ малгай өмссөн чоно харагдана. Тэр толгойгоо сарвуу дээрээ тавиад, үе үе хурхирч унтдаг. Бяцхан улаан малгайт зүүн талд байгаа модны цаанаас баглаатай гарч ирэв. цэцэг аваад эмээгийнх нь гэрт очив. Охин хаалгыг тогшлоо.

Бяцхан улаан малгайт:Энэ бол би, чиний ач охин. Би чамд бялуу, цөцгийн тос авчирсан!

Чоно:Утсаа тат, хүүхэд минь, хаалга нээгдэнэ.

(Бяцхан Улаан малгайт утсыг татаж, гэрт орох боловч тэр даруйдаа цэцэг, сагс унагаж ухарна. Чоно гарч ирэн түүн рүү ойртож эхлэв. Охин ухарна).

Бяцхан улаан малгайт:Эмээ, гар чинь яагаад ийм том юм бэ?

Чоно:Энэ бол чамайг илүү чанга тэврэх гэсэн юм, үр минь.

Бяцхан улаан малгайт:Эмээ, чиний чих яагаад ийм том юм бэ?

Чоно:Илүү сайн сонсохын тулд миний хүүхэд.

Бяцхан улаан малгайт:Эмээ, нүд чинь яагаад ийм том юм бэ?

Чоно:Илүү сайн харахын тулд миний хүүхэд.

(Бяцхан Улаан малгайт ухарч, Чоно ойртож байна).

Бяцхан улаан малгайт:Эмээ та яагаад ийм том шүдтэй юм бэ?

Чоно: Тэгээд чамайг хурдан идэх гэж байна, миний хүүхэд!

(Сэтгэл түгшсэн хөгжим эгшиглэнэ. Чоно Улаан малгайт руу гүйнэ. Энэ үед мөрөн дээрээ сүх барьсан модчин моддын цаанаас гүйн гарч ирэн чоно руу гүйв. Чоно ой руу гүйв. Мод зүсэгч түүнийг дагаж явав.

(Хэдэн минутын дараа модны цаанаас модчин гарч ирдэг, араас нь эмээ ирдэг).

Модчин:Би чонын гэдсийг урж, түүний төгсгөл болсон! Харин эмээ чинь эрүүл саруул байгаа биз дээ.

(Бяцхан Улаан малгайт эмээ рүү гүйж очоод түүнийг чанга тэврэв.)

Хөшиг хаагдана. Жүжигчид үзэгчдийн өмнө бөхийж байна.

Бүтэн нэр: Иванова Елена Сергеевна (бага сургуулийн багш)
Сэдэв: Уран зохиолын уншлага
Анги: 3-р анги
Технологийн газрын зурагхичээл
Хичээлийн сэдэв: Л.Пантелеевийн “Шударга үг” бүтээлтэй ажиллах нь

Оюутны зорилго
1. Бүтээлд дүн шинжилгээ хийх, дүгнэлт гаргах
Хүсэл эрмэлзэлтэй байх нь хүнд хичнээн чухал вэ
зөв зүйл хийхэд өөрийгөө хүчлэх;
2.Чадвартай ярих, хариултаа бүтээх чадварыг хөгжүүлэх. Үзэл бодлоо хамгаалж, ангийнхаа үгийг сонсож чаддаг байх.
3. Хамтарсан үүрэг даалгаврыг хэлэлцэн шийдвэрлэх.
Багшийн зорилго
1. Леонид Пантелеевын бүтээлийн гүн гүнзгий агуулга, гол санааг ойлгож сур.
2. Хэл яриа, сэтгэлгээг хөгжүүлэх чиглэлээр ажиллах.
3. тухай санааг төлөвшүүлэхэд хувь нэмэр оруулах шударга хүнгол дүрийн дүрийг бүтээх замаар.

Даалгаварууд:
Боловсролын: - текстийг хэрхэн шинжлэхийг үргэлжлүүлэн заах;
-унших чадварыг илэрхийлэх ажил;
- текстээс шаардлагатай мэдээллийг хайх чадварыг хөгжүүлэх;
- хүүхдүүдэд уншиж, жүжиглэхдээ янз бүрийн интонацийг дамжуулахыг заах.
Хөгжүүлэлт: - сурагчдын яриа, текстийг дахин ярих чадварыг хөгжүүлэх;
-уншсан зүйлдээ сэтгэл хөдлөлөөр хариулах чадварыг хөгжүүлэх.
Боловсролын: - иргэншил, эх оронч үзлийг төлөвшүүлэх;
- бие биедээ эелдэг хандах;
-өгөгдсөн ажлын хариуцлага.

Төлөвлөсөн үр дүн:
Сэдэв:
-бүхэл үгээр, илэрхий унших
- асуултанд хариулах
- текстээс хариултыг ол
Хувийн:
-сурагчдаар үйлдлээ өдөөж сурдаг;
- зан үйлийн хэм хэмжээг дагаж мөрдөх, зөв ​​зүйл хийхэд бэлэн байгаагаа илэрхийлэх;
- тодорхой нөхцөл байдалд хүний ​​хамгийн сайн чанаруудыг харуулах.
Мета субьект:
-үйл ажиллагааныхаа үр дүнг зорилготой уялдуулж, дүгнэх;
-хичээл дэх бүх сурагчдын үйл ажиллагаанд сэтгэл хөдлөлийн үнэлгээ өгөх.
Танин мэдэхүйн:
-ерөнхий боловсрол - сурах бичгийн текст, хувийн туршлагыг ашиглан асуултын хариултыг олох;
- логик - үр дүнгийн талаар дүгнэлт гаргах хамтын ажиллагааанги, бүлэг.
Харилцааны:
- монолог ярианы техникийг эзэмшиж, өөрийн байр сууриа бусдад илэрхийлэх.

Хичээлийн төрөл
хосолсон

Анги дахь ажлын хэлбэр
урд талын, ганцаарчилсан, хос, бүлэг

Үндсэн ойлголт, нэр томъёо
Сайхан сэтгэл, хариу үйлдэл, үнэнч шударга байдал.

Шинэ ойлголтууд
Нэр төр, шударга байдал

УУД байгуулсан
Зохицуулалтын UUD: хичээл дэх үйл ажиллагааны зорилгыг багшийн тусламжтайгаар тодорхойлж, томъёолох; Өгүүллийн текст болон нэмэлт эх сурвалжтай ажиллахад үндэслэн өөрийн таамаглалыг илэрхийлж, үйлдлээ төлөвлө.
Харилцааны UUD: бусдыг сонсох, ойлгох чадварыг хөгжүүлэх;
ярианы мэдэгдлийг бий болгох чадварыг хөгжүүлэх; өгөгдсөн даалгаврын дагуу харилцаа холбоо, зан үйлийн дүрмийг хамтран тохиролцох чадварыг хөгжүүлэх;
аман яриагаар бодлоо илэрхийлэх чадварыг хөгжүүлэх.
Танин мэдэхүйн UUD: мэдлэгийн системээ удирдах; асуултын хариултыг олох; асуултын хариултыг гаргах, шалтгаан-үр дагаврын холбоо тогтоох.
Хувийн: үлгэрийн баатруудын үйлдлийг үнэлэх, амьдралын нөхцөл байдалнийтээр хүлээн зөвшөөрсөн хэм хэмжээ, үнэт зүйлсийн үүднээс; уншсан үлгэрийн баатрууд болон тэдний үйлдэлд хандах хандлагаа илэрхийл.

Хичээлийн тоног төхөөрөмж: L.A. Ефросинина "Уран зохиолын уншлага" сурах бичиг 3-р анги. Л.А.Ефросинина Уран зохиолын уншлага: 3-р ангийн сурагчдад зориулсан ажлын ном. Ожегов Толь бичигорос хэл. Нийтлэгч: Onyx, 2010
Нэмэлт эх сурвалж (даалгаврын карт,)
Компьютерийн танилцуулга.

Хичээлийн үе шат
Багшийн үйл ажиллагаа
Оюутны үйл ажиллагаа
Ашигласан арга, техник, хэлбэр
Харилцааны үр дүн (хамтын ажиллагаа)

1. Зохион байгуулалтын үе шат.
Урам зоригийн үе шат.

Оюутны үйл ажиллагааг зохион байгуулдаг

Багш нараас мэндчилж байна
Слайд дээр шүлэг унш
Өөрийгөө зохион байгуулах
Слайд 1.
Ном бол хүүхдийн үнэнч найз,
Түүнтэй хамт амьдрал илүү хөгжилтэй байдаг!
Номууд гэрт найз нөхөд шиг ирэх болтугай
Насан туршдаа уншиж, оюун ухаанаа олж ав.

Зан үйлийн дүрмийн талаар багштай тохиролцож, тэдгээрийг дагаж мөрдөх чадвар (Харилцааны UUD).

Танин мэдэхүйн болон харилцааны асуудлыг шийдвэрлэхэд уншихын үүргийг ойлгох (Хувийн UUD)

Гэрийн даалгавраа шалгаж байна.
- Залуус аа, бид өчигдөр юу уншсан бэ? Бүтээлийн төрлийг тодорхойлох. Гэртээ та бүрхэвчний загваруудыг бэлдсэн.
Надад юу байгааг харуулах уу?
- Энэ бол түүх, учир нь үйл явдлууд бие биенээ дагаж, бодит амьдрал дээр тохиолдож болох тул бид баатрын туршлагыг түүхээс мэдэж болно.

Шалгаж байна
урд талд.

(Харилцааны UUD)

2. Шинэчлэх. Тексттэй ажиллах.
Хичээлийн сэдвийг оюутнуудаар боловсруулах ажлыг зохион байгуулдаг.

Тэд багшийн асуултад хариулж, дүгнэлт гаргадаг.

Багшийн тусламжтайгаар тэд хичээлийн сэдэв, зорилгыг томъёолдог.

Судалгааны маягт дахь даалгавруудыг унших (Хавсралт No1)
Сурагчидтай нүүр тулан ярилцдаг.
Слайд 2.
-Слайд дээр хэнийг харж байна вэ? (Хүү, зохиолч, хошууч).
-Тэднийг юу нэгтгэж чадах вэ? Бид ангидаа ямар бүтээл дээр ажиллах вэ? Слайд 3.
Хичээл дээр бид ямар зорилго тавих вэ?
-Таны өнөөдрийн ажил хариултыг олж, нотлох байх болно асуулт асуусанмөн санал бодлоо илэрхийл. Бид хосоороо ажиллах болно.

Зураг чимэглэлээс мэдээлэл гаргаж авах чадвартай байх; Бид гол зүйлийг нэгтгэх, харьцуулах, тодруулах чадварыг хөгжүүлдэг.
(Танин мэдэхүйн UUD)
Өөрийн бодлоо амаар илэрхийлэх, бусдыг сонсож ойлгох чадвартай байх.
(Харилцааны UUD)
Хичээлийн сэдэв, танин мэдэхүйн даалгавруудыг багшийн тусламжтайгаар томъёолж чаддаг байх.
(Зохицуулалтын UUD)

3. Шинэ мэдлэгийг нээх үе шат. Сурах бичгийн текст болон нэмэлт эх сурвалжтай ажиллах.

Физминутка

Сурагчидтай нүүр тулан ярилцдаг
- Эхний үгтэй холбоотой үгсийг сонгоно уу.

"Шударга" гэдэг үгийг хөвгүүн хэрхэн ойлгодог вэ?

Ожеговын толь бичигт энэ үгийн тайлбар ямар байгааг харцгаая. Би энэ үгийн утгыг слайд дээр тавьсан.

Л.Пантелеевийн бүтээлийг хэр анхааралтай уншиж байгаагаа шалгахын тулд бүлгээрээ ажилла. Хүүхдийн үйл ажиллагааг зохион байгуулж, хяналт тавьдаг
- Шалгацгаая.

Бүх ангийн хамт найрал дуунд
- Үнэнийг хэлэхэд.

Шударга, нэр төр, шударга

(Хүүхдүүд хариултаа санал болгодог)

Хэрэв та үгээ өгсөн бол юу ч байсан хамаагүй!

Слайдын текстийг уншина уу

Хүү хүнд үгээ хэлж, түүнийгээ биелүүлдэг нь хүний ​​хүндтэй чанар юм.
1-р утгаараа: хүндэтгэл, бахархахуйц хүний ​​ёс суртахууны чанарууд.

Оюутнууд ажлын хуудас дээр ажилладаг.

Бүх ангийн хамт найрал дуунд
Бүтээлийн гарчгийг дахин уншина уу.

4-р слайд дээр
Нэр төр бол хүндлэл, бахархахуйц хүний ​​ёс суртахууны шинж чанар юм;
Нэр төр - сайн, өө сэвгүй, сайн нэр (гэр бүлийн нэр төр; бага наснаасаа нэр төрд санаа тавих);
Хүндэтгэл-хүндэтгэл, хүндлэл (ажлын нэр төр).

Хавсралт 1

Урд талын шалгалт.

Дахин нэг удаа бид биеийн тамирын хичээлтэй байна.
Бөхийцгөөе, алив, алив!
Шулуун, сунгасан,
Тэгээд одоо тэд хойшоо бөхийв.
(Урагшаа хойш бөхийлгөнө.)
Бид гар, мөрөө сунгаж,
Биднийг суухад хялбар болгохын тулд
Бичих, унших, тоолох
Мөн огтхон ч битгий ядраарай.
(Гараа цээжний урд бариад тонгойх.)
Миний толгой бас ядарч байна.
Тиймээс түүнд тусалцгаая!
Баруун, зүүн, нэг ба хоёр.
Бод, бод, толгой.
(Толгой эргүүл.)
Хэдийгээр төлбөр богино ч гэсэн
Бид бага зэрэг амарлаа.
(Хүүхдүүд ширээн дээрээ сууна.)

Өөрийн бодлоо амаар илэрхийлэх, бусдын яриаг сонсож ойлгох, багаар ажиллах чадварыг хөгжүүлэх. (Харилцааны UUD)

Мэдлэгийн системээ удирдах чадвартай байх. (Танин мэдэхүйн UUD)

Урьдчилан таамаглах чадвартай байх
даалгаврын дагуу үйлдлээ төлөвлө (төлөвлөгөө гарга). (Зохицуулалтын UUD)

Зураг, бичвэрээс мэдээлэл гаргаж авах чадвартай байх;
Мэдээллийг нэг хэлбэрээс нөгөө хэлбэрт шилжүүлэх чадвартай байх: асуултанд хариулт бичих. (Танин мэдэхүйн UUD)

4.Анхдагч нэгтгэх. Уншсаны дараа текст болон нэмэлт уран зохиолтой ажиллах.

Түүх дэх үйл явдлын дарааллыг санаж, дахин бүтээхийг танд зөвлөж байна. Одоо үлгэрийн хэсэг бүрийг хамтдаа үзээд текстийн хэсгийг слайд дээрх зургуудтай тааруулъя.
- Сайн байна! Та бүгд даалгавраа гүйцэтгэсэн нь энэ ажлыг маш анхааралтай уншсан гэсэн үг юм.

Зурагт тохирсон хэсгийг олж уншина уу.

Холимог зургуудтай 5-р слайд.


(Харилцааны UUD)

Бүрэлдэхүүн танин мэдэхүйн үйл ажиллагаа. Мэдээллийг нэг хэлбэрээс нөгөө хэлбэрт шилжүүлэх чадвартай байх: асуултанд хариулт бичих, уншсан дүн шинжилгээнд үндэслэн дүгнэлт гаргах чадвартай байх;
Мэдлэгийн системээ удирдах чадвартай байх. Сурах бичиг болон бусад эх сурвалжаас баатрууд болон тэдний үйл ажиллагааны талаар шаардлагатай мэдээллийг олж, тодруулж чаддаг байх (Боловсролын UUD)


(Зохицуулалтын UUD)

Тухайн дүрд хандах хандлагаа илэрхийлэх, үйлдлийг тодорхой нөхцөл байдалд тохируулан дүгнэх чадвартай байх (Хувийн UUD)

5.Өөрийгөө шалгах бие даасан ажил

Би чамд зүйр цэцэн үгсийг санаж, карт дээрх үгсээс зохиохыг санал болгож байна.
Эдгээр зүйр цэцэн үгс юу вэ, та тэдгээрийг хэрхэн ойлгож байна вэ?
Хүүхдүүд үгнээс зүйр цэцэн үг цуглуулж, цаасан дээр бичдэг.
Тэд асуултанд хариулж, зүйр цэцэн үг бүрийн утгыг тайлбарлахыг хичээдэг.
Хавсралт 2.
Слайд 6 (шалгах)
Тэгээд би хүсч байна, тариа хийнэ.
Найзууд асуудалтай тулгардаг.
Гэрээ гэдэг мөнгөнөөс илүү үнэ цэнэтэй зүйл.
Үг өгсөн бол хүлээ, өгөөгүй бол хүчтэй бай.
Дахиад хувцас хунараа арчиж, нэр төрөө бага наснаасаа авч яваарай.
Хүсэл болгонд тэвчээр гэж байдаг.
Энэ үг бол бор шувуу биш, хэрэв энэ нь нисч байвал та үүнийг барьж чадахгүй.
Нэр төр зам дагуу, нэр төр нь хажуу тийшээ явдаг.

Өөрийн бодлоо амаар илэрхийлэх, бусдын яриаг сонсож, ойлгох чадвартай байх.
(Харилцааны UUD)

Мэдлэгийн системээ удирдах чадвартай байх.
(Танин мэдэхүйн UUD)
Мэдээллийг нэг хэлбэрээс нөгөө хэлбэрт хөрвүүлэх чадвартай байх. (Танин мэдэхүйн UUD)
Даалгаврын дагуу үйл ажиллагаагаа төлөвлөх чадвартай байх.
(Зохицуулалтын UUD)
Шинжилгээнд үндэслэн дүгнэлт гаргах чадвартай байх;
(Танин мэдэхүйн UUD)
Ёс суртахууны агуулгыг тодорхойлох замаар зан үйлийн ёс суртахуун, ёс зүйн хэм хэмжээг эзэмших. (Хувийн UUD)

6. Тусгал

Гэрийн даалгавар
- Зохиолч яагаад энэ түүхийг бичсэн бэ гэдэг гол асуултад хариулъя? Бид түүхийг уншсанаар юу олж авсан бэ?
-Яагаад энэ ажлыг судлах шаардлага гарсан бэ?

Бие даасан байдлаа үнэлж, ажлаа дүгнэхийг хүсч байна.

68-р хуудасны “Ажлын дэвтэр”-ийн 3, 4-р даалгаврыг гүйцэтгээрэй
эсвэл түүхийн үргэлжлэлийг бичнэ үү.
Ингэснээр бид эелдэг, өрөвч, шударга байх болно.

Энэ түүх нь тэвчээр, эр зориг, үнэнч шударга байдлыг төлөвшүүлэхэд тусалдаг.

Ажлыг бие даан үнэлэх, асуултанд хариулж, хичээлийн ашиг тусын талаар дүгнэлт гаргах.

Гэрийн даалгавар сонгох
слайд 7 харуулах
Амьдралд хүн бүр өөрийн гэсэн замыг сонгодог. Энэ нь ямар байх нь зөвхөн түүнээс хамаарна. Бага наснаасаа эхлэн та өөртөө зан чанарын зарим шинж чанарыг бий болгох хэрэгтэй бөгөөд амьдралд юу ч тохиолдсон та үргэлж хүн хэвээр байх ёстой.

Номууд найзууд болцгооё
Тэд байшинд ордог.
Насан туршдаа унш
Ухаалаг бай.

Слайд: Хичээл өгсөнд баярлалаа!
Танин мэдэхүйн болон хувийн тусгал хийх чадвартай байх.

Ашигласан эх сурвалжууд:
Л.А.Ефросинина. Уран зохиолын уншлага. Арга зүйн гарын авлага. 3-р анги. М., "Вентана-Граф", 2013 он

[Холбоос үзэхийн тулд файлыг татаж авна уу]
[Холбоос үзэхийн тулд файлыг татаж авна уу]
[Холбоос үзэхийн тулд файлыг татаж авна уу]
[Холбоос үзэхийн тулд файлыг татаж авна уу]
http://nsportal.ru/nachalnaya-shkola/chtenie/fizminutki-na-urokah