Чимэглэлийн зургийн бэлтгэл бүлэг. "Алтан Хөхлома" бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан зургийн хичээлийн хураангуй.

Горбунова Любовь Николаевна

EMA: Гайхалтай, гайхалтай, гайхалтай, алтан Хохлома.

ЗОРИЛГО:

Сургалтын зорилго:

Загас агнуурын түүх, онцлогийг танилцуулах Хохлома зураг;

Загвар бүтээх дасгал хийх;

тухай мэдлэг дээр үндэслэсэн Хохломагоёл чимэглэлийн цэцэгсийн шинж чанар, алтан өнгө, баяр баясгалан, тансаг байдлыг илэрхийлэх бие даасан найрлага бий болгох чадварыг нэгтгэх гар урлал Хохлома;

Силуэтийн гадаргуугийн ихэнх хэсгийг хээгээр хэрхэн яаж дүүргэхийг заах, хэв маягийг тодорхой дарааллаар гүйцэтгэх. (салбар, навч, жимс, өвс).

Боловсролын зорилго:

Хайр, хүндлэлийг төлөвшүүлэх ардын урлаг, ялангуяа, мастеруудад Хохлома зураг.

Хөгжлийн зорилго:

Санах ой, ажиглалт, яриа, бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх.

МАТЕРИАЛ, ТОНОГ ТӨХӨӨРӨМЖ: аяга таваг Хохлома зураг, гуаш, сойз, усны шил, салфетка, сойз, цаас зураг - ширээний хэрэгсэл загвар, жишээ элементүүд Хохлома зураг; Орос хөгжмийн бичлэг ардын дуунууд "Талбайд хус мод байсан", "Калинка", "Бөөрөлзгөнө авахаар цэцэрлэгт явцгаая".

Хичээлийн явц

1. ЗОХИОН БАЙГУУЛАЛТЫН ШАТ.

Би юу харж байна, ямар гайхамшиг вэ

Эргэн тойронд маш их баяр баясгалан!

Хүүхдүүд ээ, энд үнэхээр үзэсгэлэнтэй юм.

Амьсгалж байна!

Сийлсэн халбага, шанага

Хараад үзээрэй, битгий яараарай

Тэнд өвс ногоо, цэцэг ургадаг

Урьд өмнө байгаагүй гоо үзэсгэлэн

Тэд алт шиг гялалздаг.

Нарны туяанд усанд орсон мэт.

Бүх навчнууд навч шиг,

Энд хүн бүр алтан байна.

Ийм сайхан хүмүүс

Дуудсан Хохлома.

2. ТУХАЙ МЭДЛЭГИЙГ ДАВТАХ ХӨХЛОМА ЗУРАГ.

Эдгээр бүтээгдэхүүнийг яагаад гэж нэрлэдэгийг та мэдэх үү? Хохлома?

- ХохломаВолга мөрний эрэг дээрх тосгон юм. Энд амьдардаг гар урчууд модон таваг хэрхэн алт болгохыг мэддэг. Үзэсгэлэн худалдаанд борлуулагчид гэж хашгирав: "Хоолны аяга таваг - окрошка, гайхамшиг - таваг, аяга, халбага хэнд хэрэгтэй вэ?"Худалдан авагчид гэж асуув: "Аяга таваг хаанаас ирсэн бэ?"Тэгээд тэд гэж хариулав: "Алтан өөрөө бидэн дээр ирсэн ХохломаТэгээд ийм зүйл болсон Хохлома, тиймээ Хохлома. Тэд аяга тавгаа дуудаж эхлэв Хохлома.

Энэ гайхалтай урлаг хэрхэн эхэлсэн бэ? Эрт дээр үед нэгэн хөгжилтэй дархан Волга мөрний цаадах ойд суурьшсан гэж тэд хэлэв. Тэрээр овоохой барьж, ширээ, вандан сандал барьж, модон аяга таваг сийлсэн. Би өөртөө шар будаа чанаж, шувуунд шар будаа цацахаа мартсангүй. Нэгэн өдөр Галт шувуу түүний үүд рүү нисэв. Тэр түүнийг эмчилсэн. Галт шувуу далавчаараа аягатай будаа хүрч, аяга нь алтлаг болсон... Энэ бол мэдээж үлгэр.

Энэ нь энгийн хоол юм шиг санагддаг, гэхдээ үүнийг хийхэд тийм ч хялбар биш юм. Эхлээд халбага, аяга, аяга, ялтсуудыг модоор хайчилж, дараа нь модыг будгийг шингээхгүй байхын тулд шавараар хучиж, маалинган тосоор бүрж, хөнгөн цагаан нунтагаар үрж, аяга таваг нь метал шиг харагдана. Аяга тавгийг янз бүрийн хээгээр будаж, лакаар будаж, халуун зууханд хийжээ. Температурын нөлөөлөлд өртөх үед лак нь шар өнгөтэй болдог. Дараа нь энэ гайхалтай зөгийн бал алтан өнгө гарч ирнэ. Ингэж хэллэг гарч ирэв "Алтан Хохлома»

Аяга тавгийг харцгаая. Ямар өнгө хэрэглэдэг вэ Хохлома мастерууд? (Улаан, хар, алт, ногоон, шар).

Мастерууд модон таваг дээр юу дүрсэлсэн бэ? (Жимс, навч, цэцэг, буржгар, өвсний ир).

Та өөрийнхөө хувьд туйлын зөв ханын зурагМастерууд гайхалтай гоо сайхныг ашигласан уугуул байгаль. Загварын хувиршгүй элемент Хөхлома зураг"өвс". Өвс нь нарийн навчийг санагдуулам том жижиг буржгараар тасардаг. Энэ загварт бас бусад зүйлс орно элементүүд: навч, жимс, цэцэг, шувуу. Заримдаа гол элементүүдийг төвд байрлуулсан байдаг (цэцэг, боодол). Мөн эргэн тойронд мөчрүүд, өвс ногоо ургаж байгаа мэт нугалж байна. Хохлома зураачид зурах дуртайтэдний бүтээгдэхүүн дээр гүзээлзгэнэ, бөөрөлзгөнө, бөөрөлзгөнө, үхрийн нүд, хар ба улаан үхрийн нүд, rowan.

3. ШИНЭ МЭДЛЭГИЙН НЭЭЛТ

Залуус аа, бусад орноос манай улсад зочид ирдэг, бүгд Оросоос ямар нэгэн бэлэг дурсгалын зүйл авахыг хүсдэг гэдгийг та мэдэх үү? бэлэг дурсгалын зүйл: Dymkovo морь, будсан үүрлэсэн хүүхэлдэй, мөн мэдээж дэгжин Хохлома бүтээгдэхүүн!

Уул, далайгаар дамжуулан дэлхий даяар биширдэг -

Тийм ээ, Оросын бэлэг дурсгалын зүйл!

Өө, өнгөний гайхамшиг!

Мөн үлгэрүүд дэлхий даяар тэнүүчилж,

Бас инээмсэглэдэг Хохлома!

4. ҮЙЛ АЖИЛЛАГААНЫ СЭДЭЛЛЭЛ

Залуус аа, зочдод бэлэг дурсгалын зүйл сонгох боломжтой байх үүднээс өөрсдийн урлагийн салоныг нээцгээе. Та зураач болохыг хүсч байна уу? (Тийм). Бид хайчлах самбарыг будахаас өмнө бага зэрэг завсарлага авцгаая!

Физминутка

Манай час улаан цэцэг дэлбээгээ нээж байна... бид гараа дээш өргөхийг гөлгөр ойлгодог

Салхи салхи үл ялиг амьсгалж, дэлбээнүүд найгана... гараа баруун, зүүн тийш савлана

Манай час улаан цэцэг дэлбээгээ бүрхэж... бөхийж, нуугдана

Тэд толгойгоо сэгсрэн чимээгүйхэн унтдаг ... толгойгоо зүүн, баруун тийш хөдөлгөж, гараа хацрын доор байрлуулна.

5. ҮНДЭСЛЭЛИЙН МЭДЛЭГИЙГ НЭГТГЭХ

Чимэглэхээсээ өмнө дарааллыг санацгаая!

Та хаанаас эхлэх вэ? (- Бүтээгдэхүүний доод ба дээд талын хилээс, дугуй хэлбэртэй бол хэлбэрийн дагуу).

Та юу хийж байна вэ? дараа зурах? (- Муруй, муруй мөчир).

Яагаад? (- Curl бол гол элемент юм Хохлома зураг, учир нь бусад бүх элементүүд үүн дээр зурсан байдаг).

Та буржгар дээр эхлээд юу зурах вэ, дараа нь яах вэ? (- Эхлээд том нь элементүүд: жимс, навч, дараа нь жижиг элементүүд: дусал, өвс, буржгар гэх мэт).

Шаардлагатай бол өвс, буржгар зурах? (- Нимгэн сойзны үзүүрээр, ээлжлэн өнгө).

Бид юунд ашиглаж болох вэ жимс зурах? (- Сойз, нудрах).

Та ямар өнгө хэрэглэх вэ? (Улаан, хар, ногоон, шар).

Сайн байна, залуус аа, та бүгдийг мэднэ!

6. ХҮҮХДИЙН БҮТЭЭГДЭХҮҮН ҮЙЛ АЖИЛЛАГАА

Залуу мастерууд аа, одоо та ажилдаа аюулгүйгээр орж болно! Зочдоо гайхшруулаарай Хөхломын хэв маяг!

Хохлома, Хохлома,

Бидний гайхамшиг бол гайхалтай!

Бид зурж байна Хохлома -

Урьд өмнө байгаагүй гоо үзэсгэлэн.

Зурах"хогийн ургамал"

Нарлаг будаг

Жимс, гэрэл -

Үүр цайхаас авсан час улаан будаг.

(Оросууд дуугардаг ардын аялгуу, хүүхдүүд хөгжимд ажилладаг).

7. ТУСГАЛ

Таныг юу бодож олсныг би маш их сонирхож байна уу? Энэ нь ямар үзэсгэлэнтэй, тод, өнгөлөг, баяр баясгалантай болсныг хараарай - жинхэнэ алт Хохлома.

Ямар элементүүд Хохлома зурагзураг зурахдаа ашигласан.

Та залууст дуртай юу? Бие биенээ хар!

Танд юу хамгийн их таалагдсан бэ?

тухай маш сайхан шүлэг сонсоорой Хохлома зураг.

П.Синявскийн шүлэг « Хохлома»

Хохлома зураг

Ногоон зүлгэн дотор.

төгөл, шороон,

Торгоны цацрал

Нарлаг зөгийн бал

алтан навч

Үзэсгэлэнт нь зүсэгдсэн -

Brocade sundress,

Загварын долгионы дагуу

Дарвуулт онгоцнууд шатаж байна.

Ямар илбэчид вэ

Тэд Хохломаг хувцаслав

Үгээр хэлэхийн аргагүй байдалд

Баярын хувцас?

Хохлома зураг

Шулам шиг

Үлгэрийн дуунд

Тэр өөрөөсөө асуудаг.

Мөн дэлхийн хаана ч байхгүй

Ийм баг цэцэгтэй байдаггүй

Бүх гайхамшгуудын хамгийн гайхамшигтай нь

Манай Хохлома.

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

Хичээлийн хураангуй "Дымково уран зураг дээр суурилсан алчуурыг чимэглэх"Хөтөлбөрийн агуулга a) Боловсролын зорилт. Дымково тоглоомын зураг дээр үндэслэн гоёл чимэглэлийн найрлага үүсгэж сур.

Боловсролын чиглэлийг нэгтгэх: урлаг, гоо зүйн хөгжил, танин мэдэхүй, нийгэм, харилцааны хөгжил, ярианы хөгжил. Арга зүйн.

МОСКВА ХОТЫН УЛСЫН ТӨСВИЙН БОЛОВСРОЛЫН БАЙГУУЛЛАГА ЗҮҮН ӨМНӨДРИЙН УДИРДЛАГА 2089 ДУГААР ДУГААР БОЛОВСРОЛЫН СУРГУУЛЬ.

Мишнева Ирина Владимировна

Хотын бие даасан сургуулийн өмнөх боловсрол боловсролын байгууллага"Хүүхдийн хөгжлийн төв - Белгород мужийн Шебекино, 6-р цэцэрлэг"

Сурган хүмүүжүүлэгч

OOD-ийн хураангуй гоёл чимэглэлийн зураг В бэлтгэл бүлэг: "Curl" (Хохлома зураг дээр үндэслэсэн)

Хөтөлбөрийн даалгавар :

Хүүхдүүдэд буржгар, жимс бүхий том мөчир бүхий ваарны дүрсийг чимэглэхийг заа (гоёл чимэглэлийн зүйлсийг будах ердийн гол элемент).

Салбаруудыг засахын тулд янз бүрийн танил элементүүдийг (цэцэг, навч, жимс, нуман хаалга, жижиг буржгар) ашиглаж сур.

Олон талт хөдөлгөөнийг хөгжүүлэх, гараа эргүүлэхэд хялбар байдал, жигд байдал, хөдөлгөөний нэгдмэл байдал, хуудсан дээрх орон зайн чиг баримжаа (зүүн ба баруун талын элементүүдтэй салбарыг чимэглэх).

Зохиолын мэдрэмжийг хөгжүүлэх.

Ардын урчуудын хөдөлмөрийг хүндэтгэх сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Боловсролын чиглэлүүд: "Танин мэдэхүйн хөгжил"; " Яриа хөгжүүлэх"; "Нийгэм, харилцааны хөгжил"; "Биеийн хөгжил".

Материал:

Үзэсгэлэнд зориулсан Хөхлөг аяга таваг, "Ол, хэл" тоглоомын ардын гар урлал, Хөх хээний элемент бүхий зураг, зураг дээрх төлөвлөгөө, Хөхломын гар урлалын тухай танилцуулга, зөөврийн компьютер, аудио бичлэг ардын хөгжим, гуаш, сойз, салфетка, лонхтой ус (аягатай аяга),палитр, будах зориулалттай бэлэн цаасан загвар: ваарны дүрс.

Урьдчилсан ажил.

Хөхлөг бүтээгдэхүүн хийх үйл явцтай танилцаж, судалж, ярилцаж байна. Гоёл чимэглэлийн зургийн техниктэй танилцах, цомог, ном, аяга таваг, тоглоом, жижиг баримал зэргийг үзэх.

Ажлын явц:

Тайвшруулах:

Өглөөний мэнд
Нар, шувууд!
Өглөөний мэнд!
Найрсаг царай!
Тэгээд хүн бүр болдог
Сайхан сэтгэлтэй, итгэлтэй!

(Гараа бариад бие бие рүүгээ инээмсэглэн хар).

Хүсэл эрмэлзэл, чиг баримжаа олгох үе шат

Хүүхдүүд хагас тойрог хэлбэрээр багшийг тойрон зогсдог.

Залуус аа, манай Винни Пүүх Америкт зочлох гэж байна Винни Пүүх, мөн надтай хамт Оросын бэлэг дурсгалын зүйл - Хохлома хоол авч явахыг хүсч байна. Бусад улс оронд Оросын гоёл чимэглэлийн зүйлсийг өндөр үнэлдэг гэдгийг та мэднэ. хэрэглээний урлаг. Эцсийн эцэст манай Орос улс ардын урлаг, гар урлалаараа эрт дээр үеэс алдартай байсан. Гэхдээ тэр энэ хоолны талаар юу ч мэдэхгүй. Авах газар байхгүй. Бид Винни Пүүхд хэрхэн туслах вэ?

Хайлтын үе шат:

Зураг дээрх төлөвлөгөө:

1. Бидний мэддэг гар урлалын талаар ярина уу.

2. Хохлома хоолны талаар бүгдийг олж мэдээрэй.

3.Винни Пухын аяга тавагны дизайн.

Практик үе шат:

Тэгээд би бүхэл бүтэн хайрцаг урлаг, гар урлалын зүйл авчирсан, би яаж үүнийг ялгаж, Хөхлома хоол олох вэ? Үүнийг хийхэд надад туслаач. Би хүүхдүүдийг "Ол, хэл" тоглоом тоглохыг урьж байна. Цээжинд урлагийн гар урлалын объектууд байдаг: Дымково, Семёновская матрешка, Борисовын керамик, Гжель, Хохлома аяга.

Ажлын зорилго: сургуулийн өмнөх насны ахимаг насны хүүхдүүдэд урлаг, гар урлалын үндсийг танилцуулах
Тоног төхөөрөмж:

Гжель хувцас, аяга тавагны хүүхэлдэйний үзэсгэлэн

Гоёл чимэглэлийн болон хэрэглээний урлагийн зүйлс (Жостово тавиур, Палех хайрцаг, Филимонов шүгэл, Хохлома таваг, үүрлэсэн хүүхэлдэй (Семёнов гэх мэт), Гжель аяга таваг, "Гжель" хувцастай хүүхэлдэйний үзэсгэлэн (Хичээлийн эхэнд энэ нь цэнхэр, цагаан номын хавтасны хучилттай), Cut-out pictures To дидактик тоглоом“Зургийг эвлүүлж, зургийг тааж үз”, Цэнхэр хээтэй цагаан будгаар будсан Гжель аяганы зураг, Гжель тавагны контурын хоосон зай, цэнхэр гуаш, 1, 2-р багс.
1. Зохион байгуулалтын хэсэг.
Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аа, өнөөдөр бид гоо үзэсгэлэн, сайн сайхны ертөнц, ардын гар урчуудын гайхалтай бүтээлүүдийн ертөнцөд аялах болно. Үүний тулд бид бие бие рүүгээ инээмсэглэж, мэндлэх ёстой.
Сайн уу, алтан нар аа!
Сайн уу, хөх тэнгэр!
Сайн уу, хөнгөн сэвшээ салхи!
Сайн уу бяцхан навч!
Бид төрөлх нутагтаа амьдардаг.
Би та бүхэнд мэндчилж байна! (Багшийн араас хүүхдүүд хөдөлгөөнийг давтана)
Сурган хүмүүжүүлэгч. Ардын урлагэрт дээр үеэс үндэстэй. Хүмүүс өөрсдийнхөө амьдралыг байнга хүрээлж байдаг зүйлсийг чимэглэх хэрэгцээтэй байсаар ирсэн. Тэд юу дүрсэлсэн бэ? ардын уран бүтээлчид? (Хүүхдүүд ширээн дээр хэвтэж буй зүйлсийг жагсаав)
Эдгээр бүх сайхан, хэрэгцээтэй зүйлсийг ардын гар урчууд өөрсдийн гараар хийсэн. Тэд бидэнд болон бүх хүмүүст жинхэнэ баяр бэлэглэсэн. Эдгээр бүх зүйл нь өдөр тутмын амьдралд хэрэгтэй төдийгүй бидний амьдралыг чимэглэдэг гэдэгт тэд итгэдэг.
Энд ирээрэй. Энд байгаа мозайкийн хэсгүүдийг нэгтгэн бүхэл бүтэн зургийг бүтээж, юу бодож олохыг хараарай.
Дидактик тоглоом "Зургийг цуглуулж, зургийг таах"
Тоглоомын үеэр яриа. Таны зурган дээр юу байгаа вэ? Энэ ямар төрлийн зураг вэ? Энэ зурган дээр Городецын уран зургийн ямар элементүүдийг харж болох вэ? Городецт ямар төрлийн аяга таваг будсан бэ? Филимоновын тоглоом бусад бүх тоглоомоос юугаараа ялгаатай вэ? Филимоновын шүгэл дээр ямар хээ зурсан бэ? Тэд ямар тосгонд бүтээгдсэн бэ? сайхан тоглоомууд? Дымковогийн хэв маягийг ямар элементүүд бүрдүүлдэг вэ?
Мөн би танд маш их зүйл бэлдсэн сайхан зураг. Түүний дээрх ид шидийн цэнхэр Gzhel хээг хараарай. Өө, энэ юу вэ, би юу ч ойлгохгүй байна уу?
Хэн үүнийг хийсэн бэ? Хөлдсөн юм шиг цэнхэр өнгийн бүх хээг зурсан......
Сурган хүмүүжүүлэгч. Гайхаа. Цэнхэр Гжель цасаар хучигдсан өвөл. (бид ширээ рүү ойртдог). Өчигдөр зурсан аяга таваг маань цасан ширхгээр хучигдсан, ямар ч хээ харагдахгүй байв. Ээж, аавуудыг гайхшруулах зүйл ч байхгүй. Бид аяга тавагны хэв маягийг буцааж өгөхийн тулд дахин шаргуу ажиллах хэрэгтэй болно. Магадгүй тэр үед Гжэл бидэн рүү буцаж ирэх байх.
2. Практик хэсэг.
Та жинхэнэ гар урчууд, гар урлалын мастерууд учраас үүнийг хийхэд хэцүү биш байх гэж бодож байна. Эхлээд бид өчигдөр аяга таваг будахдаа ашигласан зургийг юу гэж нэрлэдэгийг санацгаая? (Гжель зураг)
Бидэнд ямар будаг хэрэгтэй вэ?
Та будахдаа ямар сойз техник ашигласан бэ? (Бүтэн сойзоор, сойзны үзүүрээр будах, түрхэх, түрхэх)
3. Бие даасан ажилхүүхдүүд.
Сурган хүмүүжүүлэгч. Одоо хойш суугаад ажилдаа ор. Яарах хэрэггүй, Оросын ард түмэн яарч байгаа хүмүүсийн тухай зүйр цэцэн үгсийг санаарай. (Яарвал хүмүүсийг инээлгэх болно. Хурдан хийвэл дахин хийнэ.)
4. Эцсийн хэсэг.
Үзэсгэлэнд бэлэн бүтээлээ авчир. Бүтээлийн дүн шинжилгээ.

Чимэглэлийн зураг

"Curl"

(Хохлома зураг дээр үндэслэсэн)

(бэлтгэл бүлэг) Сурган хүмүүжүүлэгч: Пермякова В.Н.

Хөтөлбөрийн агуулга.

Хүүхдүүдийг гоёл чимэглэлийн урлагтай танилцуулах өөр өөр үндэстэн. Зохиол, үндсэн элементүүд, өнгө зэргийг тодруулж, зураг зурахдаа ашиглаж сур. Сойзны үзүүрээр янз бүрийн чиглэлд буржгар үсийг чөлөөтэй, хялбар зурах чадварыг бэхжүүл. Гарын олон талт хөдөлгөөнийг сайжруулж, тэдгээрийн харааны хяналтыг сайжруулна. Хөгжүүлэх гоо зүйн мэдрэмж(өнгө, найрлага). Даалгаврын дагуу гүйцэтгэсэн зургийг үргэлжлүүлэн үнэлж сур.

Материал.

"Хохломын үлгэр" танилцуулга; "Хохлома" видео ("Fidgets" бүлэг); зураг зурах хөгжмийн аудио бичлэг. Хөхлома зургаар чимэглэсэн гэр ахуйн эд зүйлс, Хөхлома дээр үндэслэн хийсэн. Шар, улаан, хар, ногоон өнгийн хайчлах самбарыг хайчилсан цаасан тойм; будаг: усан будаг, гуаш; палитр; сойз; ус; салфетка; дээж.

Бусадтай холбогдох боловсролын бүсүүд.

Урлаг, гар урлалын танилцуулга болон орчин үеийн урлаг(даавуу, аяга таваг, ороолт гэх мэт), Хөхлома зургийн цомог үзэх, "Хөхломын зургийн музей" байгуулах.

Хичээлийн явц.

I Зохион байгуулалтын мөч.

"Хохлома" клип ("Fidgets" бүлэг).

Сайн байна уу залуусаа, би Хохлома тосгоноос тантай уулзахаар ирлээ Нижний Новгород муж. Манай бүс нутагт Хөхлома уран зургийн гайхамшигтай музей байдаг бөгөөд олон сонирхолтой, үзэсгэлэнтэй объектууд байдаг. Энэ бүх зүйлийг манай ардын урчууд урлаж, зурсан. Та тэднийг өөрийн нүдээр харахыг хүсч байна. Тэгвэл та бүхнийг “Хохломын үлгэр” киног үзэхийг урьж байна. Сандал дээр суу.

II Үндсэн хэсэг.

Багш "Хохломын үлгэр" илтгэлийг үзүүлж эхлэв. Хүүхдүүд багштай хамт илтгэлийн гарчгийг уншина.

Хохломагийн үлгэр. Үлгэр бидний тухай биш, чиний тухай биш, харин гайхалтай зургийн тухай эхэлдэг шидэт өвс.

Эрт дээр үед Москва хотод зураач зураач амьдардаг байсан гэж тэд ярьдаг. Хаан түүний ур чадварыг өндрөөр үнэлж, хөдөлмөрийг нь харамгүй шагнажээ. Мастер гар урлалдаа дуртай байсан ч чөлөөт амьдралдаа хамгийн их дуртай байсан тул нэг өдөр хааны ордноос нууцаар гарч Кержений гүн ой руу нүүжээ.

Тэрээр өөртөө овоохой барьж, ижил зүйлийг хийж эхлэв. Тэрээр энгийн орос дуу шиг хүн бүрийн танил болсон урлагийг мөрөөдөж, түүнд гоо үзэсгэлэн тусгагдсан байх болно. уугуул нутаг. Цэцэг, нимгэн мөчрөөр чимэглэсэн анхны Хөхлома аяганууд ингэж гарч ирэв.

Их багшийн алдар алдар нутаг даяар тархав.

Түүний ур чадварыг бишрэх гэж хаа сайгүй хүмүүс ирдэг. Олон хүмүүс энд овоохой барьж, ойр орчимд нь суурьшсан.

Эцэст нь эзний алдар нэр сүр хүчит эзэн хаанд хүрч, оргогчийг олж авчрахыг харваачдын отрядад тушаажээ. Гэвч алдартай цуу яриа харваачдын хөлөөс хурдан нисэв. Мастер түүний азгүйтлийн талаар олж мэдээд, тосгоныхоо хүмүүсийг цуглуулж, тэдний гар урлалын нууцыг дэлгэв. Өглөө нь хааны элч нар тосгонд орж ирэхэд бүгд гайхамшигт зураачийн овоохой хурц дөлөөр шатаж байгааг харав. Овоохой шатсан бөгөөд тэд эзнийг өөрөө хэрхэн хайсан ч тэр хаана ч байсангүй. Галын илч, үнсний хар хоёрыг хоёуланг нь шингээсэн мэт газар дээр зөвхөн түүний өнгө л үлджээ.

Мастер алга болсон ч ур чадвар нь арилсангүй, Хөхлома өнгө тод дөлөөр дүрэлзсээр, хүн бүрт эрх чөлөөний аз жаргал, хүнийг хайрлах халуун, гоо үзэсгэлэнг цангаж буйг сануулдаг. Мастерын сойз нь энгийн биш байсан бололтой - нарны туяагаар хийсэн сойз.

Ийм домог байдаг. Тэд үүнийг үргэлж арай өөрөөр хэлдэг бөгөөд сонирхож буй хүн бүр үүнийг Нижний Новгород мужийн домог, үлгэрийн цуглуулгаас уншиж болно. Аливаа домгийн нэгэн адил түүнд маш олон уран зохиол байдаг, гэхдээ түүний үнэн нь маш их ур чадвар юм агуу урлаггараас гарт, багшаас шавь руу дамжих үед л хадгалагдана. Хохломад ийм зүйл тохиолдсон.

Хохлома мастеруудын бүтээлийг биширцгээе.

Та юу харж байна вэ? Ямар төрлийн хоолыг амаар тайлбарлана уу? ( сайхан хоол, тод, баяр хөөртэй, баян, өнгөлөг!)

Энэ тогоо ямар материалаар хийгдсэн бэ? (Модоор хийсэн.)

Бүх гэр ахуйн эд зүйлсийг адилхан будсан уу? Та энэ зургийг мэдэх үү? (Хохлома)

Энэ бол Хохлома зургийн музей юм. Одоо бид энэ музейн танхимаар алхах болно. Энэ нь юу агуулдаг вэ?

Хохлома бүтээгдэхүүн - тавиуруудыг нарийвчлан авч үзье. Хөхломын мастерууд ямар үндсэн өнгө ашигласан бэ? (Улаан, шар, ногоон, хар).

Хүмүүс өнгө болгонд өөрийн гэсэн утгыг холбодог. Улаан - гал, хайр, чин бишрэл. Алтан - нар, гэрэл, дулаан. Хар - дэлхий, баяр ёслол. Ногоон бол амьдрал.

Ургамлын гаралтай чимэглэл буюу "өвс",

Энэ нь бүх Хохломагийн хувьд ердийн зүйл юм.

Гайхалтай зураг ид шидийн газар!

Өвс будгийн элементүүд.

Уран зурагт цөөн эсвэл олон элемент байгаа гэж та бодож байна уу? Мэдээж маш их.

"Седж" бол хамгийн энгийн элемент юм. Энэ нь сойзны үзүүрийг дээрээс доош нь бага зэрэг хөдөлгөх замаар гүйцэтгэдэг.

"Curls" нь "антенн" шиг зөвхөн элементийн дунд хэсэгт хөнгөн даралтаар хийгддэг.

Бүтээгдэхүүнд сойз түрхэх замаар "дусал" хийдэг.

"Бутнууд" нь спираль хэлбэрээр эрчилсэн ижил зузаантай тасралтгүй шугамаар дүрслэгдсэн байдаг.

Criul Curls нь энгийн хэлбэртэй боловч нүдэнд тааламжтай байдаг.

Гайхамшигтай загвар нь баялаг, гоёмсог юм.

Алтан дэвсгэр дээр нарийн төвөгтэй могой

Чимэглэл энд буржгар - үзээрэй!

Орос улсад удаан хугацааны туршид цэцэглэж буй бут, жимсний зургийг сайн сайхан, хөгжил цэцэглэлт, аз жаргалын хүсэл гэж үздэг байв.

Хохлома зураачид жимсийг энхрийлэн дууддаг бөгөөд нэг зураач тэднийг хэзээ ч адилхан зурахгүй.

Үхрийн нүд жимс

Үхрийн нүд, үүлдрийн жимсийг "нудрах" эсвэл "мэлхий" (саваанд ороосон хонины ноос) зурдаг бөгөөд бид тэдгээрийг зурж болно. хөвөн арчдас.

Гэхдээ хараарай - танил хуйвалдаан.

Та үлгэрийг таньсан уу? Та мэдсэн үү, үгүй ​​юу?

Галт шувууг хэн ч хараагүй тул мастер бүр өөр өөрийнхөөрөө зурдаг. Та өөрийн санаа бодлын дагуу програмд ​​ижил зүйлийг аль хэдийн хийсэн байна.

Слайд 18-20

Хохлома бол орчин үеийн урлаг юм. Та үүнийг хаана ч, ямар ч объект дээр будаж болно.

Хэн гэж бодож байна? (Уран зургийн мастерууд.)

Хохлома сойз! Маш их баярлалаа!

Амьдралын баяр баясгалангийн төлөө үлгэр ярь!

Та хүмүүсийн сүнс шиг үзэсгэлэнтэй,

Та хүмүүс шиг эх орондоо үйлчил!

Залуус аа, Хөхлома хоолны үзэсгэлэнг хараарай, би ямар нэгэн зүйл хольсон уу?

Тоглоом "Нэмэлт объектыг арилгах"

Залуус аа, та нар намайг ямар гоёмсог хормогч өмсөж байгааг анзаарсан уу?

Тоглоом "Миний хормогч дээрх буржгарыг ол."

Сайн байна! Та Хөхлома зургийн "Curl" элементийг маш сайн санаж байна.

Та өнөөдөр Хөхлома зургийн мастераар ажиллахыг хүсч байна уу? би - ахлах мастер, мөн та нар бол миний шавь нар.

Өнөөдөр би танд "буржгар" элементүүдийн аль нэгийг хэрхэн зурахыг зааж өгөхийг хүсч байна, энэ нь Хөхломад маш чухал юм. Бид зургийн ямар элементийг зурж сурах вэ? (буржгар). Зөв буржгар.

Зургийг хаанаас эхлэхээ сануулмаар байна.

Сойзны үзүүр дээр гуаш түрхэж, гарын хөнгөн хөдөлгөөнөөр сойзны үзүүрийг ашиглан нэг чиглэлд, нөгөө тал руу нь нимгэн мөчир зурна.

Одоо бид нэг талдаа салбараас "буржгар" зурж, нөгөө талдаа урт, богино байна. Салбар бүрт гэх мэт. Curl нь урт эсвэл богино байж болно гэдгийг сануулъя.

Энэ нь маш сайхан зураг болж хувирдаг. Та өөр ямар элементүүдээр салбарыг чимэглэж болох вэ? (жимс, навч, өвс). Та нарын хэн нь миний сэдэвт нэмэхийг хүсэж байна вэ? (Хүүхэд өөрийн сонгосон хээгээр мөчрийг чимдэг.)

Одоо би танд Хөхлома хээг өөрөө зурахыг санал болгож байна. Гэхдээ бүү мартаарай: зургийн гол загвар нь буржгар юм. Та самбарыг будах болно. Би чамд бэлтгэл авчирсан. Би танд самбарын дэвсгэрийг улаан, шар, хар сонгохыг санал болгож байна. Юутай ажиллахаа сонгоод суу.

Та ажилдаа ямар өнгө гуаш хэрэглэхээ бодож үзээрэй. Самбарын дэвсгэр дээр аль өнгө нь илүү тод харагдах вэ.

Гартаа хуурай сойз авч, агаарт хөдөлгөөн хийхийг хичээцгээе, одоо самбар дээр, та дарахгүйгээр мөчрийг нэг чиглэлд эсвэл нөгөө чиглэлд хялбархан зурж байгаа мэт. Мөн түүнээс буржгар байна. Одоо сойзны үзүүр дээр гуаш түрхээд самбараа будаж эхлээрэй.

Хүүхдүүд хөгжимд зурдаг.

Та ямар гайхалтай уран зураг зурсан бэ? Бүх самбарууд үнэхээр үзэсгэлэнтэй юм. Та бүхний бүтээлээр үзэсгэлэн гаргая. Би танд энэ талаар туслах болно. Бүх хүүхдүүд ээ цэцэрлэгүзэсгэлэндээ хүрэлцэн ирж бүтээлүүдээ сонирхоорой


Пермякова Вера Николаевна

Марина Михайлова
Бэлтгэл бүлгийн хичээлийн хураангуй "Curl. Хохлома зурагтай танилцах"

Зорилтот:Оросын мастеруудын ардын урлагийн гар урлалын талаархи хүүхдүүдийн мэдлэгийг нэгтгэн дүгнэх.

Даалгаварууд:

хохлома зураг, түүний онцлогийг танилцуулах;

гоёмсог, тод өнгө, найрлага, хохлома хэв маягийн элементүүдийг (буржгар, дусал, өвс ир) тодруулж сурах, бүтээгдэхүүний гоо сайхныг харж сурах;

гоёл чимэглэлийн элементүүдийг бийрээр будах арга техникийг заах цэцгийн хэв маягХохлома зураг;

өнгөний ойлголт, хэмнэлийн мэдрэмж, бүтээлч төсөөллийг хөгжүүлэх;

ардын гар урлалын талаархи хүүхдийн мэдлэгийг хөгжүүлэх: Дымково, Городец, Гжель;

ардын урчуудын хөдөлмөрийг хайрлах, хүндлэх сэтгэлгээг төлөвшүүлэх;

Урьдчилсан ажил: Боловсролын түүхХохлома бүтээгдэхүүний тухай багш.

Уншиж байна. Гоёл чимэглэлийн болон хэрэглээний урлагийн цомгийн үзлэг: "Гжель", "Хохлома", "Городец", " Дымково тоглоом" Гоёл чимэглэлийн болон хэрэглээний урлагийн бүтээгдэхүүний үзлэг.

Оросын ардын гар урлалын тухай хүүхдийн шүлэг, шүлэг цээжлэх. Оньсого хийх.

Хүүхдүүдтэй хоосон зай хийх - Хохлома зургийн загварууд. Toning загварууд.

Материал: Городецын уран зураг бүхий Хохлома, Гжель, Дымкагийн бүтээгдэхүүн, Хохломагийн бүтээгдэхүүнийг дүрсэлсэн чимэглэл, ардын хэв маягийн хүүхэлдэй, хүүхдийн тоогоор "Ардын гар урлал" гэсэн хайчилбар зураг, бэлэн загваруудбудгийн халбага, сойз, салфетка, лонхтой ус, гуаш, диаграмм алхам алхмаар зурахуран зургийн элементүүд ба найрлага, Хөхломагийн өнгөний схем.

Тайлбар толь бичгийн ажил:Хохлома, уран зураг, өвс, будгийн элементүүд, буржгар, дусал, навч, өнгө.

Хичээлийн явц:

Залуус аа, хагас тойрогт зогсоорой.

Бид өнөөдөр зочидтой. Тэдэнтэй мэндчилж, дахиж сатааралгүй байцгаая. Мөн бид өнөөдөр нэгээс олон зочинтой. Матреона алс холын орноос биднийг харж, өөрийгөө гайхуулж, бараагаа гайхуулах гэж ирсэн. Матрона бидэнд юу бэлдсэнийг харцгаая.

(хүүхдүүд манантай бүтээгдэхүүнийг хардаг, Городецын зураг, Гжель)

Эдгээр бүтээгдэхүүнийг хараарай залуусаа. Та алийг нь мэддэг вэ?

Залуус аа, та ямар ардын гар урлал үзсэн бэ? (хүүхдийн хариулт)

Тийм ээ, энэ бол Городецын зураг (нэрийг нь харуул, энэ бол Гжель (нэр, энд Дымково хатагтай нар (нэр... Тэгээд энэ ямар гайхамшиг вэ?))

Хараач, эдгээр нь ер бусын модон аяга, халбага, шанага, аяга шиг боловч алт юм!

Мөн энэ гоо үзэсгэлэнг Алтан Хөхлома гэдэг.

Бид өнөөдөр энэ тухай ярих болно, энэ нь хаана төрсөн, юунд ашиглагддаг, энэ зургаар ямар объектыг зурж, хэрхэн хийдэг талаар олж мэдэх болно.

Ороод суудалдаа суу.

Хуучин домогт өгүүлдэг: нэгэн цагт Нижний Новгородын ойд, нам гүм голын эрэг дээр нэгэн хүн амьдардаг байжээ. Түүнийг хэн, хаанаас ирснийг бид мэдэхгүй. Тэр хүн модон аяга, халбага сийлбэрлэн, маш их будсан (түүнийг шижир алтаар хийсэн бололтой будсан. Хаан үүнийг мэдээд уурлан өгүүлрүүн: "Яагаад миний ордонд ийм эзэн байдаггүй юм бэ! Яаралтай над дээр ир!” гэж хэлэн хөлөө цохиж, дарханыг ордон руу авчрахаар цэрэг илгээсэн боловч тэд яаж хайсан ч олж чадсангүй Гайхамшигт эзэн тэрээр үл мэдэгдэх газар очсон боловч тэр тосгонд "алтан" аяга таваг хийж өгөхийг анхлан заажээ Хөхлома гэдэг нэр ингэж төрсөн.

Гэхдээ жинхэнэ хохлома хийх нь тийм ч хялбар биш юм.

Нэгдүгээрт, мастер модноос хоосон сийлбэр хийдэг - ирээдүйн аяга. Дараа нь тэр үүнийг хатааж, нимгэн шавраар хучдаг. Одоо аяга нь шавар шиг харагдаж байна, дараа нь маалинган тосонд дэвтээнэ. Мөн "алтан хохлома" -д алт шаардлагагүй! Үнэтэй алтны оронд аяга нь цагаан тугалга эсвэл хөнгөн цагаан нунтагаар үрдэг. Аяга нь мөнгө шиг гялалзаж байна. Дараа нь аяга нь лакаар будаж, зууханд хийнэ. Будаа хийх биш, хатаах, "хатууруулах" зорилгоор. Гайхамшиг тохиолдох болно: модон аяга нь алтан өнгөтэй болж, гоёмсог, өнгөлөг дизайнтай болно!

Алгоритм "Хохлома бүтээгдэхүүнийг үйлдвэрлэх дараалал"

1. Машин дээр бүтээгдэхүүн эргүүлэх.

2. Шаваас - шаврыг нимгэн давхаргаар бүрхэнэ.

3. Элс - зүлгүүрээр арчих.

4. Хатаах тос – модон гадаргууд зориулсан тусгай найрлагаар бүрсэн.

5. Цагаан тугалгатай - хөнгөн цагаан нунтагаар бүрсэн, маш халуун зууханд хатууруулсан.

6. Бүтээгдэхүүнийг тусгай лакаар хучих.

Температурын нөлөөлөлд өртөх үед лак нь шар өнгөтэй болдог. Дараа нь энэ гайхалтай зөгийн бал алтан өнгө гарч ирнэ.

Уран дархан бүсгүйчүүд зөөлөн сойз ашиглан нарийн хээ угалз бүхий бүтээгдэхүүнийг гараар зурсан байна.

Хохлома зураг - час улаан жимсний тархалт.

Бийр нь будагтай,

Энд би нэг удаа тэвэрсэн,

Мөн аяга таваг дээр алтан буржгар гялалзав.

Сойз нь сормуусыг буддаг

Тэр буржгар хажууд.

Мөн хөгжилтэй сойз цохих дор өвс хуурай ир

Өвсний ир болон хувирав

Антеннууд мөлхөж байна...

П.Синявскийн шүлэг “Хохлома”

Надад хэлээч, хээ нь ямар өнгө байдаг вэ? (дөрвөн өнгө: улаан, хар, шар, ногоон)

Хараач, Хөхлома хээ нь ямар ургамлын элементүүдээс бүрддэг вэ? (Хүүхдүүд тэднийг нэрлэх үед зөв нэрийг нь өгдөг.)

Та элементүүдийг жагсаасан боловч Хохлома зураг дээр тэдгээрийг өөрөөр нэрлэдэг: буржгар, навчнууд нь судлууд хэлбэрээр хөдөлгөөнт дүрсээр чимэглэгддэг. Тэнд час улаан баглаа, боловсорсон гүзээлзгэнэ, буржгар ургамал, навчнууд бий.

Chokhloma зургийн гол элемент бол буржгар юм.

Загвар бүтээхдээ гол дүрэм юу вэ? (загварын элементүүд нь хэмнэлтэй, ижил зайд байрлаж, элементүүдийг жигд давтах ёстой).

Элементүүдийг зурах ур чадварыг олж авах.

Хохлома зургийн зарим элементүүдийг зурахыг хичээцгээе. (элементүүд бүхий диаграммыг харуулав)

Хүүхдүүд багшийн удирдлаган дор тусдаа цаасан дээр зурж, зурах арга техникийг харуулдаг.

Залуус аа, манай зочин Матрена та нарт даалгавар, бэлэг бэлдсэн. Дугтуйнуудыг аваад, нээж, картуудыг гарга. Картуудыг анхааралтай ажиглаж, Хөхлома зураг хаана байгааг тодорхойлж, манай Галт шувуунд авчир. (самбар дээр ханын зураг хэмээх шувуу зурсан байна) (даалгавраа гүйцээж байна) Сайн байна.

Хохломагийн бүтээгдэхүүнийг дахин харцгаая. Тэд хичнээн их дулаан ялгаруулдаг, зөөлөн, хүрэхэд гөлгөр, нүдэнд тааламжтай. Өнгө нь маш тод гэрэлтдэг

Алтан Хөхлома,

Түүний дулаан туяанд юу байдаг вэ

Бид дулаарч байна.

Ийм гайхалтай хоолноос идэх нь ямар амттай вэ! Мөн алтан будсан халбагаар ч гэсэн. Хохлома нь дулаан, чийг, хүйтнээс айдаггүй. Түүний өнгө нь гялалзаж, "алт" нь бүдгэрэхгүй. Учир нь мастеруудын алтан гар энэ гайхамшгийг бүтээжээ.

-Өнөөдөр бид бас товчхон хугацаанд Оросын мастерууд болж, Хөхлома зургаар аяга таваг зурахыг хичээж болно гэж бодож байна.

Энэ талаар Firebird бидэнд туслах болно.

Хамтдаа хэлье шидэт үгсид шидийн хөдөлгөөн хийж, дараа нь бид Хохломын мастерууд болно.

Биеийн тамирын минут.

Хохлома шувуу далавчаа хийв (Гараа хажуу тийш нь хийв)

Тэр далавчаа дэлгэж, алт цацав. (Савлуур, гараа сэгсэр)

Тэр толгойгоо сэгсэрч, толгойгоо хажуу тийш нь сэгсэрэв (Толгойгоо хазайлган)

Тийм ээ, би орос өвсийг газраас түүсэн. (Шалан руу бөхийж, цуглуул)

Би өвс цуглуулж, аяга чимэглэсэн (цугл, гараараа тойрог зур)

Тэр ур чадвараа бидэнд хайраар дамжуулсан. (Гараа зүрх рүү, гараа урагшаа.)

За, бид энд байна, мастерууд, гар урчууд. Байрнууд руугаа явцгаая.

- Залуус аа, Матреона танд ямар бэлэг авчирсан бэ? (модон халбага). Мөн Галт шувуу танд Хохлома болон түүний ур чадварын талаар мэдлэг өгсөн. Тиймээс, одоо бид эдгээр халбагануудыг будахыг хичээх болно.

Гэхдээ эхлээд бид тэдгээрийг зурах дарааллыг хараарай. (багш алхам алхмаар хөгжүүлэх дагуу халбага будах дарааллыг шинжилдэг).

Хүүхдүүдээр ажил хийдэг. (Хүүхдүүд ажиллаж байх хооронд орос ардын аялгуу чимээгүйхэн сонсогддог.)

- Сайн байна уу, залуус аа, өнөөдөр та жинхэнэ Хөхлом зураачид, та бүхэл бүтэн үзэсгэлэнд хүрэлцэхүйц гайхалтай халбага зурсан.

Одоо эдгээр бүтээгдэхүүнийг хараад надад хэлээч, Хөхлома хоол ямар сэтгэл хөдлөлийг төрүүлдэг вэ?

Хамгийн гоё халбага сонгоод үзүүлээрэй. Энэ тухай бидэнд хэлээрэй: энэ нь ямар өнгөтэй, ямар өнгөөр ​​будсан, ямар жимсгэнэ хээ дээр байгаа, яагаад энэ халбага бусдаас илүү дээр вэ.

Алтан Хөхлома!

Мөн баян, үзэсгэлэнтэй,

Зочноо чин сэтгэлээсээ харж байгаадаа баяртай байна.

Аяга, аяга, шанага -

Тэгээд энд байхгүй юу байна!

Баглаа галт уулын үнс,

Нарлаг зуны намуу цэцэг,

Мөн нугын сарнай цэцэг,

Улаан туяаны үүр

Мөн хээтэй чимэглэл

Эртний Суздаль brocade!