Цэцэрлэгийн ахлах бүлгийн "Энэ ялалтын өдөр" хичээлийн хураангуй. Ахлах бүлгийн ярианы хөгжлийн хичээл "5-р сарын 9

Аугаа их ялалтын өдөр...

"Ладушки 18-р цэцэрлэг" хүүхдийн боловсролын байгууллагын багш, Гай

Зорилтот : Аугаа их ялалтын тухай, цэргүүдийн тухай, эх орныхоо төлөө дайсантай тулалдаж байсан хүүхдүүдийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх. Харилцан уялдаатай яриаг хөгжүүлэх, баяжуулах үгсийн сан(партизанууд, ахмад дайчид, ерөнхий командлагч Г.К. Жуков, дайны баатар Леня Голиков). Фашистуудыг ялсан ард түмнийхээ төлөөх хүндэтгэл, бахархлыг төлөвшүүлэх.

Материал:Дэлхийн 2-р дайны тухай зураг, гэрэл зураг, маршал Г.К. Жуков морьтой; Ю Королковын өгүүллэгээс ишлэл "Леня Голиков.

Хичээлийн явц

IN. Тийм ээ, Ялалтын баяр. Энэ жил манай ард түмэн нацистуудын эсрэг хамгийн аймшигт дайны ялалтын 73 жилийн ойг тэмдэглэж байна. Германы эзлэн түрэмгийлэгчид эх орноо булаан авч, ард түмнийг боол болгохыг хүссэн. Хөгшин залуу гэлтгүй бүх ард түмэн эх орноо хамгаалахаар боссон. Зөвхөн эрэгтэй, эмэгтэй хүмүүс төдийгүй хүүхдүүд фронтод явсан. Манай ард түмэн ялж, нацист Германыг ялсан амьд, амь үрэгдэгсдийн дурсгалд зориулж эх орондоо хөшөө босгосон.

Фашист муу ёрын сүнснүүд дайрчээ
Дайсны танкуудын тоо байхгүй,
Брест цайз тулалдаж байна,
Цутгамал тугалгатай мөндөр дор.
Севастополь галд шатаж байна,
Гэгээн Эндрюгийн туг дэлгэрч,
Мөн цээжээрээ хамгаалдаг,
Одессын уугуул далайчин.
Москваг Панфилов хамгаалдаг.
Нива Ленинград дээрх рингэн дээр
Гэвч ядарсан хүмүүс шивнэнэ:
"Нэг алхам ч биш, ухрах ч биш."

1 . “Үл таних дайчдын хөшөө”-г дүрсэлсэн зураг

IN. Залуус аа, олон цэргүүд тулалдаанд нас барж, хүмүүс бүгд булшинд оршуулж, нэр нь тодорхойгүй хэвээр байв. Дайны талбарт амь үрэгдэгсдэд зориулсан хөшөөг улс даяар босгосон. Тэдэн дээр "Чиний нэр үл мэдэгдэх, чиний эр зориг үхэшгүй" гэсэн үгс сийлсэн байна.

Манай Гай хотод эх орноо чөлөөлөх тулалдаанд амь үрэгдэгсдийн дурсгалыг хүндэтгэн цэцэг өргөж, чөлөөлөгч-цэрэгт зориулсан хөшөө бий.

2. Гэрэл зургийг G.K. Жуков морьтой, К.К. Рокосовский.

Манай армийг Василевский, Конев, Батутин, Г.Жуков, К.Рокосовский зэрэг чадварлаг командлагч нар удирдаж байв. Тэдний цэргийн авьяас, эр зориг, дайчдынхаа баатарлаг байдлын ачаар бид ялалт байгуулсан Агуу ялалтэнэ аймшигт дайнд эх орон, гэр орон, эцэг эх, үр хүүхдүүдээ хамгаалж байна. Манай цэргүүд М.А. Егоров, М.В. Кантариа фашист Берлин дэх Рейхстагийн дээгүүр туг мандууллаа.

Г.К. Жуков 1945 онд Москвад болсон анхны Ялалтын парадыг Улаан талбайд зохион байгуулж байжээ.

Физминутка

Дэлхий дээрх бүх зүйл ижил өнгөтэй байсан бол яах вэ?
Энэ нь таныг уурлуулах уу эсвэл баярлуулах уу?
Хүмүүс ертөнцийг харж дассан
Цагаан, шар, цэнхэр, улаан.
Бидний эргэн тойрон дахь бүх зүйл байх болтугай
Гайхалтай, өөр!

IN. Ийм аймшигт, урт удаан дайныг манай ард түмэн даван туулсан. Орост баатар нь мартагдашгүй гэр бүл байдаггүй... Дайн гэр бүл болгонд нөлөөлсөн... Энэ бол зөвхөн цэргийн эрчүүд төдийгүй эмэгтэйчүүд ч дайны талбараас шархадсан хүмүүсийг авч явсан аймшигт дайн юм... Жирийн хүмүүспартизан отрядуудыг байгуулсан.

Өнөөдөр би та бүхэнд насанд хүрэгчидтэй адил тэгш байдлаар дайсантай тулалдаж байсан баатар, партизан Лена Голиковын тухай Ю.Королковын түүхийг унших болно.

3. Ю Королковын "Лионя Голиков" түүхийг унших нь (богино хувилбар).

Усан онгоцны нэг Оросын флотбаатар Леня Голиковын нэрэмжит. Партизан хүүгийн баатарлаг үйлсийг хүндэтгэн Москва, Новгород хотод хөшөө босгов.

Эдүгээ бид эх орныхоо төлөө тэмцсэн хүмүүсийн ачаар амар амгалан улсад амьдарч, толгой дээрээ цэлмэг тэнгэртэй, нар гийж байна. Жил бүрийн тавдугаар сарын 9-ний өдөр манай улс даяараа түрэмгийлэгчдийг ялсан их ялалтын баяраа тэмдэглэдэг. Тэр аймшигт дайны ахмад дайчид одон медалиа бүх шагналаа зүүж, дайны он жилүүдийг дурсах гэж цугладаг. Тэд бүгд маш өндөр настай, олон хүн алхаж чаддаггүй ... Хэрэв та Дэлхийн 2-р дайны ахмад дайчин тушаалтай хүнтэй уулзвал түүн дээр очиж "баярлалаа" гэж хэлээд баярын мэнд хүргэе, амар амгалан тэнгэрт талархаж, Эх орноо дайснуудаас хамгаалах.

Он жилүүд улиран одох ч бид тэрхүү Аугаа их ялалтыг үргэлж санах болно...

“Ялалтын өдөр” дуу эгшиглэж байна.

Галя Бжасова
"Ялалтын өдөр" сэдвээр яриа хөгжүүлэх хичээлийн хураангуй

Энэ сэдвээр яриа хөгжүүлэх хичээлийн хураангуй: « Ялалтын өдөр»

Зорилтот:

1. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд эх оронч үзлийг төлөвшүүлэхэд хувь нэмэр оруулах;

2. Эх орноо хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх;

3. Сэдвийн талаархи материалыг нэгтгэн дүгнэх « Ялалтын өдөр» ;

Даалгаврууд:

1. Боловсролын: Эх орны бүх хамгаалагчдыг хүндэтгэх, талархах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

2. Боловсролын: Сонирхлыг бий болгох янз бүрийн төрөлцэргүүд; баярын өдрийн талаархи хүүхдийн мэдлэгийг бүрдүүлэх, тодруулах Ялалт; нэр үгийн нэр үгтэй тохирч сурах; эх орон, цэргүүдийн тухай зүйр цэцэн үг цээжлэх; Хүүхдэд үзүүлэн дээр үндэслэн үлгэр зохиох дасгал хий.

3. Хөгжлийн: манай ард түмэн ямар үнээр авсан талаар ойлголт өгөх ялалт, Оросын эрэлхэг цэргүүд шиг байх хүслийг төрүүлдэг.

Урьдчилсан ажил: зураг, чимэглэл, дайны тухай ил захидал, сэдэвт зураг (медаль, одон, мөнхийн дөл, баглаа, С. Михалковын шүлэг) үзлэг « Ялалтын өдөр» .

Тайлбар толь бичгийн ажил: дайн, баатрууд, эр зориг, Мөнхийн дөл, жагсаал, хөшөө, ахмад дайчид.

Хичээлийн явц.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, сонс оньсого:

Парад болж байна, салют буудаж байна,

Энд тэнд найрал хөгжим эгшиглэж,

Зөвхөн элэнц өвөө нар ч биш

Тэд сайхан хүнтэй уулздаг.

Хүүхдүүд: Ялалтын өдөр

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм шүү залуусаа, өнөөдөр биднийх ангиэнэ гайхалтай огноонд зориулах болно. Ирэхээс өмнө Ялалтын өдөр, урт удаан, цуст дайн байсан. Манай өвөг дээдэс, өвөг дээдэс эх орноо түрэмгийлэгчдээс хамгаалж, хамгаалж ирсэн. Дайн маш их уй гашуу, сүйрэл авчирсан ч ард түмэн амьд үлдэж, эх орноо хамгаалсан. Зургийг хараад цэргүүд ямар байсныг хэлээч?

Хүүхдүүд: Цэргийн дүрэмт хувцас, гартаа пулемёт, винтов.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, манай Эх орон юу гэсэн үг вэ?

Хүүхдүүд: Энэ бол бидний гэр.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та ч бас ингэж хэлж болно. Залуус аа, Эх орон бол бидний амьдарч буй улс юм. Эх орон, эх орон, эх орон - та үүнийг дуудаж болно өөр үгээр, утга нь өөрчлөгдөхгүй. Гэтэл манай улсын нэр юу вэ?

Хүүхдүүд: Орос!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Манай эх орноо хэн хамгаалж, хамгаалж байна вэ?

Хүүхдүүд: Цэрэг, цэрэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна уу залуусаа. Одоо тоглоом тоглоцгооё "Хэн хаана үйлчилдэг вэ"Мөн санаж явцгаая, мөн мэдэхгүй хүмүүс цэргийн ямар мэргэжил байдгийг сурах болно. Би өгүүлбэрээ эхлүүлье, чи дуусга.

Далайчид далайд үйлчилдэг

Тэнгэрт Эх орноо... нисгэгчид манаж байна

Хил дээр эх орноо... хилчид манаж байна

Танкийн хүчинд Эх орноо ... танкчид хамгаалдаг

Сурган хүмүүжүүлэгч: Гайхалтай, залуусаа, та гайхалтай! За одоо надад хэлээч, цэрэг, цэргүүд ямар байх ёстой вэ?

Хүүхдүүд: Зоригтой, зоригтой, хүчтэй, хурдан.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүчтэй байхын тулд юу хийх хэрэгтэй вэ?

Хүүхдүүд: дасгал хийх, спортоор хичээллэх хэрэгтэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Гайхалтай залуус аа, тэгвэл жаахан дулааццгаая!

Биеийн тамирын минут.

Яг л парадад оролцож буй цэргүүд шиг

Бид эгнээ эгнээ алхаж,

Зүүн - нэг удаа, баруун - нэг удаа,

Бид бүгдийг хараарай.

Бид алгаа ташив

Найзууд аа, хөгжилтэй байгаарай!

Бидний хөл тогшиж эхлэв

Илүү чанга, хурдан!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, манай улс хэрхэн тэмдэглэхийг надад хэлээч Ялалтын өдөр?

Хүүхдүүд: Улаан талбайд парад, салют буудуулах, цэцэг өргөх.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ өдөрДайны ахмад дайчиддаа баяр хүргэе. Эдгээр ахмад дайчид хэн бэ?

Хүүхдүүд: Ахмад дайчид бол эх орноо хамгаалсан дайны оролцогчид юм.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм шүү дээ, дайны үед эр зориг, баатарлаг үйлсээрээ бас одон медалиар шагнуулж байсан. Ахмад дайчдын хүндэтгэлийн жагсаал болж, дараа нь ахмадууд алхаж, баяр хүргэж, цэцэг өргөж, талархал илэрхийлдэг. Бүх хотод амь үрэгдсэн цэргүүдийн хөшөө, хэзээ ч унтардаггүй Мөнхийн гал байдаг. Жил бүр хүмүүс мөнхийн галд цэцэг өргөдөг.

Энэ дайнаас хойш олон жил өнгөрсөн ч хүмүүс тэдэнд зориулж олон кино, уран зураг, дуу, шүлэг бичсэн хэвээр байна. Энд, сонс шүлэг:

Дайн ялалтаар өндөрлөв

Тэр он жилүүд ард хоцорчээ.

Одон, одонгууд шатаж байна

Олон хүний ​​цээжин дээр. (С. Михалков).

Багш нь одон, медалийг дүрсэлсэн зургуудыг харуулж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Цэргүүдэд ямар шагнал олгосон бэ?

Хүүхдүүд: Баатарлаг, эр зоригийн төлөө.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөвхөн эрчүүд шагнал авдаг юм уу?

Хүүхдүүд: Үгүй ээ, гэхдээ эмэгтэйчүүд ч хүлээн авсан.

Тоглоом "Холбогдох үгсийг сонгох"

Хүүхдүүд үгтэй холбоотой үгсийг сонгодог ялалт, баатар.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Манай хотод дайны баатруудын дурсгалыг хүндэтгэж, жил бүр энэ агуу баярыг тэмдэглэдэг; Ялалтын өдөр! Цэргүүддээ - ахмад дайчиддаа баярлалаа гэж хэлцгээе, тэдний өмнө бөхийцгөөе!

Энэ бол биднийх анги дуусна, Залуус аа.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Чамд юу таалагдсан бэ? Та өнөөдөр ямар шинэ зүйл сурсан бэ?

Хүүхдүүд: Эх орноо хайрлах хэрэгтэй, манай цэргүүд шиг зоригтой, хүчтэй байх хэрэгтэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна, залуусаа! Эх орноо хайрлаж, зоригтой, хүчтэй, шударга өс!

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

"Ялалтын өдөр" ярианы хөгжил, зургийн талаархи цогц хичээлийн хураангуй.Зорилго: "Ялалтын өдөр" сэдвээр материалыг нэгтгэн дүгнэх. Зорилго: Хүүхдийн сэтгэхүй, санах ой, фонемик үйл явцыг хөгжүүлэх; Толь бичгийг идэвхжүүл.

"Ялалтын өдөр" ахлах бүлгийн ярианы хөгжлийн шууд боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй.Шууд конспект боловсролын үйл ажиллагаахэл ярианы хөгжлийн талаар ахлах бүлэг. Сэдэв: "Ялалтын өдөр". Хөтөлбөрийн агуулга: Өргөтгөх.

"Аугаа их ялалтын өдөр" бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдийн ярианы хөгжлийн талаархи боловсролын нөхцөл байдлын хураангуй."Аугаа их ялалтын өдөр" Зорилго: Аугаа эх орны дайны талаархи мэдлэгийг системчлэх. Боловсролын зорилтууд: Үгийн санг тодруулах, идэвхжүүлэх.

Хийсвэр нээлттэй хичээл"Өвөл" сэдвээр ярианы хөгжлийн ахлах бүлэгт. Даалгавар: - "Өвөл" сэдвээр үгсийн санг идэвхжүүлэх; - бэхлэх.

Сэдвийн хичээлийн хураангуй: "Ялалтын өдөр" Зорилго: Хүүхдүүдэд эх оронч үзэл, ард түмнээрээ бахархах, Аугаа эх орны дайны ахмад дайчдыг хүндэтгэх сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Ялалтын 70 жилийн ойд зориулсан хичээлийн хураангуй,

сэдвээр: "Сайн уу, Ялалтын баярын өдөр!"

("Речецветик" ярианы эмчилгээний бүлэг)

Зорилтот:Аугаа эх орны дайны талаархи хүүхдийн санаа бодлыг бий болгох, мэдлэгийг системчлэх.

Даалгаварууд:

1. Аугаа их эх орны дайны үед хүмүүс эх орноо хэрхэн хамгаалж байсан, амьд хүмүүс тэднийг хэрхэн санаж байгаа тухай хүүхдүүдийн мэдлэгийг нэгтгэх.

2. Харилцан уялдаатай яриаг хөгжүүлэх, харилцан яриа, монолог яриаг сайжруулах, асуултанд хариулах чадварыг бэхжүүлэх чиглэлээр үргэлжлүүлэн ажиллана.

3. Сэдвийн үгсийн санг идэвхжүүлэх, хүүхдийн яриаг баяжуулах.

4. Бардамнал, эх оронч үзэл, өнгөрсөн үеэ хүндэтгэх мэдрэмжийг төлөвшүүлэх, амь үрэгдсэн баатруудын дурсгалыг хүндэтгэхийг заах.

Интеграци боловсролын бүсүүд: нийгэм-харилцааны, танин мэдэхүйн, ярианы, уран сайхны-гоо зүйн, бие бялдрын хөгжил.

Өмнөх ажил:

1. Ярилцлага: “Ялалтын 70 жилийн ой”, “Арми өчигдөр ба өнөөдөр”, “Хүүхдүүд дайны баатрууд”, “Цэргийн мэргэжил” дөхөж буй тухай.

2. Дэлхийн хоёрдугаар дайны тухай зохиол унших, цээжлэх.

3. Уншлагын уралдаанд оролцох.

4. “Дэлхийд баярлалаа” мэндчилгээний хуудас хийх.

5. Хамтарсан үзэсгэлэн сайхан бүтээлүүдхүүхдүүд, эцэг эхчүүд "Ялалт тавдугаар", "Хэн ч мартагддаггүй, юу ч мартагддаггүй."

6. Баярын багийг чимэглэх.

Тоног төхөөрөмж:хувийн архивын гэрэл зураг, "Цэргийн зам" цомог, "энх тайван", "5-р сар", "Ялалт" гэсэн бичигтэй шоо, утас, дуран, тоглоомон пулемёт, газрын зурагтай таблет, олс, илгээмжийн хайрцаг, оймс, ороолт, бээлий, саван, дайны захидал, мэндчилгээний картууд, "Нарлаг тойрог" дууны үг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, чимээгүй байдлыг сонсоцгооё. Чимээгүй байдалд салхины чимээ, шувуудын дуулж, машины чимээ, хэн нэгний хөлийн чимээ сонсогддог. Амар амгалан чимээгүй. Та буун дуу, танкийн архирах чимээг сонсож чадахгүй.

Нар гэрэлтэж, талхны үнэр,

Ой мод чимээ шуугиантай, гол мөрөн, өвс ногоотой.

Амар амгалан тэнгэрийн дор сайхан байна

Сайхан үгсийг сонс.

Өвөл, зуны улиралд сайн,

Намар, хаврын өдөр

Хурц гэрлийг сайхан өнгөрүүлээрэй

Резонант, тайван нам гүм.

Тун удахгүй 5-р сарын 9-нд манай улс агуу баяр болох Ялалтын баярыг тэмдэглэх болно. Бүтэн дөрвөн жил үргэлжилсэн аймшигт, хэрцгий дайн энэ өдөр дуусч байгаа нь гайхалтай юм.

Зуны ням гарагийн өглөө хүмүүс амрах, нарны туяа, дулааныг мэдрэх ердийн зүйлээ хийж байх үед гэнэтийн зүйл. Тэгээд гэнэт онгоцны чимээ гарав. Тэд ойртож, одоо тэсрэх бөмбөгнүүд архирах чимээнээр дэлбэрч байна. Тиймээс манай улс дайсан болох нацист Германы дайралтанд өртөв. Агуу эхэллээ Эх орны дайн.

Дайн гэж юу вэ?

Дайн бол уй гашуу, айдас, сүйрэл, үхэл юм.

Дайн бол дайсан довтолж, хамгаалагчид газар нутгаа дайснуудаас чөлөөлсөн тэмцэл юм.

Дайн бол улс хоорондын зэвсэгт тэмцэл юм.

Манайхан хэнтэй тэмцсэн бэ? (Фашистуудтай хамт)

Нацистууд манай улсад юу хийхийг хүссэн бэ? (Нацистууд манай улсыг эзлэн авч, ард түмнийг боол болгохыг хүссэн)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Энэ дайн олон хүний ​​амийг авч одсон. Бүх баатруудын дурсгалыг хүндэтгэцгээе - ялагчдыг нэг минут чимээгүй өнгөрөөцгөөе.

Нэг минутын чимээгүй байдал зарлав (Бүгд босдог).

Та сууна уу.

Бүх ард түмэн дайсантай тулалдсан тул нацистууд эх орноо ялж чадсангүй.

Лиза, Эх орон гэж юу вэ?

"Миний эх орон"

Их нутаг

Хайртай нутаг

Бидний төрж, амьдарч байсан газар,

Бид бол гэрэлт эх орон,

Бид хайрт минь эх орон

Бид үүнийг эх орон гэж нэрлэдэг.

М.Лисянский

Сурган хүмүүжүүлэгч:Улс даяар хүмүүс дайны баатруудын хөшөөг босгосон. Манай Миасс хотод Аугаа эх орны дайны баатруудын дурсгалд зориулсан ямар хөшөө байдаг вэ? (дурсгалын цогцолбор"Гужигдсан ээж")

Тэд бидэнд сануулж, дайны хүнд хэцүү жилүүдийг мартахыг зөвшөөрдөггүй. Шүлэг сонс (хүүхэд уншдаг).

"Би дайныг хараагүй"

Би дайныг хараагүй, гэхдээ би мэднэ

Ард түмэнд ямар хэцүү байсан

Мөн өлсгөлөн, хүйтэн, аймшигтай -

Тэд бүх зүйлийг мэдрэх ёстой.

Тэд дэлхий дээр тайван амьдрах болтугай

Хүүхдүүд дайныг бүү мэдрээрэй,

Хурц нар туяарах болтугай!

Бид найрсаг гэр бүл байх ёстой!

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, манай цэргүүд тулалдаанд ямар байсан тул бид ялсан бэ? (зоригтой, зоригтой, зоригтой, айдаггүй, зоригтой, шийдэмгий, зоригтой, тэд эх орныхоо төлөө амиа өгөхөд бэлэн байсан)

Тулалдаанд эр зориг, эрэлхэг зориг, аймшиггүй байдлыг харуулсан хүнийг юу гэж нэрлэдэг вэ? (баатар)

Тэд юуг баатарлаг, аминч бус гэж нэрлэдэг вэ? зоригтой үйлдэл? (бүтээл)

Та баатруудын тухай ямар зүйр үг мэддэг вэ?

  • Баатар хэзээ ч үхдэггүй - тэр үүрд амьдардаг.
  • Баатар хүн алдар нэрийн хойноос хөөцөлдөхгүй.
  • Чадварлаг тулаанч - хаа сайгүй сайн байна!
  • Бүтээлийн хувьд сайн - тулалдаанд хүчтэй!
  • Охин нь сүлжихээрээ үзэсгэлэнтэй, цэрэг нь тушаалтай!
  • Сурахдаа оюун ухаан, тулалдаанд эр зориг олж ав!
  • Бие биенийхээ төлөө зогс - тэгвэл та тулалдаанд ялах болно!

За, чи бид хоёр яг л цэргүүд шиг жаахан дулаацах болно (Хүүхэд удирддаг).

Физик. минут "Цэргүүд"

Бид бол цэрэг, бид бол цэрэг

Бид хурдан алхаж байна.

Манай армид, залуусаа,

Бид зүгээр л тэнд хүрэхгүй.

Та чадварлаг байх хэрэгтэй

Хүчтэй, зоригтой.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Манай ард түмний хувьд хүнд хэцүү дайн байсан. Олон жилийн өмнө тулалдаж байсан хүмүүс одоо ч амьд байна. Гэхдээ тэд аль хэдийн маш өндөр настай.

Эдгээр хүмүүсийг юу гэж нэрлэдэг вэ? (ахмад дайчид)

Мөн бидэнтэй хамт байхгүй байгаа баатруудыг дурсмаар байна. Олон гэр бүл урдаас ирсэн захидал, гэрэл зургийг хадгалсаар байна.

Та бүхнийг эцэг эхийнхээ хамт дайны үеийн элэнц эмээ өвөөгийн амьдралын талаар ярилцахыг урьж байна.

Бидэнд ертөнцийг бэлэглэсэн хүмүүсийг бид үргэлж санаж байх болно.

"Тэр үед ч бид дэлхийд байгаагүй" шүлэг

Нэг захаас нөгөө зах хүртэл салют буух үед

Цэргүүд ээ, та нар гаригт өгсөн

Гайхалтай 5-р сарын ялалт, 5-р сарын ялалт!

Тэр үед ч бид дэлхийд байгаагүй,

Цэргийн галын шуурганд өртөх үед

Ирээдүйн олон зууны хувь заяаг шийдэж,

Та ариун тулалдаанд тулалдсан!

Тэр үед ч бид дэлхийд байгаагүй,

Ялалтын хамт гэртээ ирэхэд.

5-р сарын цэргүүд ээ, та нарыг үүрд алдаршуулна

Бүх дэлхийгээс, бүх дэлхийгээс!

Баярлалаа, цэргүүд ээ.

Амьдрал, хүүхэд нас, хавар,

Чимээгүй байдлын төлөө, амар амгалан гэр орны төлөө

Бидний амьдарч буй дэлхийн төлөө!

М.Владимов

Одоо бид тоглож, гурван багт хуваагдана. Хүн бүрт үсэг бүхий шоо өгдөг бөгөөд үүнээс та үг үүсгэх хэрэгтэй (энх тайван, тавдугаар сар, ялалт).

Нэг дуугаар хашгирцгаая: "ЯЛАЛТ! ХОЁР!!!"

Ялалтын баяр гэж юу вэ?

Шүлэг "Ялалтын өдөр гэж юу вэ?"

(Хоёр хүүхэд ээлжлэн уншдаг)

Ялалтын баяр гэж юу вэ?

Энэ бол өглөөний парад:

Танк, пуужин ирж байна,

Цэргийн цуваа жагсаж байна.

Ялалтын баяр гэж юу вэ?

Энэ баярын салют:

Салютууд тэнгэрт нисдэг

Энд тэндгүй тарсан.

Ялалтын баяр гэж юу вэ?

Эдгээр нь ширээн дээрх дуунууд юм.

Эдгээр нь яриа, яриа,

Энэ бол миний өвөөгийн цомог.

Эдгээр нь жимс, чихэр,

Энэ хаврын үнэр...

Ялалтын өдөр гэж юу вэ -

Энэ нь дайн байхгүй гэсэн үг.

Усачев Андрей

Эх орныхоо төлөө хэн эрэлхэг зоригтой тулалдаж байсныг та мэдэх үү?

Тоглоом "Хэн тулалдсаныг надад хэлээч"

(Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож, үгсийг нэрлэж, одыг бие биедээ дамжуулдаг: нисгэгчид, далайчид, танкийн багийнхан, цэргүүд, захирагчид, эмч нар, их буучид, миномётчид, саперчид, хилчид, дохиочин, пулемётчид, утасны операторууд).

Сурган хүмүүжүүлэгч:Гэхдээ энэ нь зөвхөн цэргүүд, далайчид, танкийн багийнхан, нисгэгчдэд ч хэцүү байсан. Дайны үед бүх хүмүүст хэцүү байсан.

Ар талд эмэгтэйчүүд юу хийсэн бэ? Тэд үйлдвэрүүдийн машинуудын дэргэд зогсож, өдөр шөнөгүй ажиллаж, фронтод зэвсэг, хясаа, танк, онгоц үйлдвэрлэдэг байв.

Өсвөр насныхан хэрхэн, юугаар тусалсан бэ? (зураг) Тэд бас машинуудын дэргэд зогсоод, сумны хайрцаг бэлдэж, винтов угсарч, цэргүүдэд хувцас оёж байв.

Залуус аа, талбай дээр ямар ажил байсан бэ? (зураг) (Тэд газар хагалж, үр тариа тарьж, ургуулсан)Тийм ээ, учир нь хүнд хоол хүнс хэрэгтэй. Хүмүүс эрүүл мэнд, цаг хугацаа, нойр гээд бүгдийг золиосолжээ. Хүмүүс дайныг аль болох хурдан дуусгахыг үнэхээр хүсч байсан.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, манай Миасс хот фронтод юу, хэрхэн тусалж байсныг санаж байна уу? Манай үйлдвэрүүд фронтод юу үйлдвэрлэсэн бэ? (Үйлдвэрүүд нь алдарт Катюша, онгоц, танкийн хөдөлгүүр, мина, хясаа суурилуулсан машин үйлдвэрлэсэн)

Одоо тэр дайны жилүүдийг урагшлуулж, байлдааны хэд хэдэн ангиа үзэцгээе.

(Хүүхдүүд цэргийн дүрэмт хувцасны элементүүдтэй хувцас өмсөн гарч ирдэг)

С.Михалковын "Бид цэргийнхэн" ноорог

Утасны оператор (утастай)

Сайн байна уу, сайн уу, "Бархасбадь", би "Алмаз" байна.

Би чамайг бараг сонсохгүй байна.

Бид тулалдаанаар тосгоныг эзэлсэн,

Чи яах вэ? Сайн уу, сайн уу.

Далайчин (дуррангаар харах)

Тэнгэрийн хаяанд нисэх онгоц байна.

Үнийн дагуу бүрэн хурд, урагшаа!

Тулалдаанд бэлэн байгаарай, багийнхан,

Биднийг тайван орхи, бидний тэмцэгч.

Автомат буучин (пулемёт зөөвөрлөх)

Тэгээд би мансарда руу авирав.

Магадгүй дайсан энд нуугдаж байгаа болов уу?

Байшингийн ард гэрээ цэвэрлэж байна

Бид дайсныг хаа сайгүй олох болно.

Нисгэгч (таблет болон газрын зурагтай)

Явган цэргүүд энд, танкууд энд байна

Нисэхэд долоон минут үлдлээ.

Байлдааны дараалал тодорхой байна:

БҮГД: Дайсан биднийг орхихгүй!

Зөвхөн хүчирхэг, айдасгүй, чадварлаг дайчид л энэ дайнд ялж чадсан. За, та нарын дунд ухаантай дохиочин байгаа эсэхийг шалгая?

"Дохиочид" татах

(хүүхдүүд хоёр багт хуваагдаж, "утасны утсыг" холбоно)

Зөвхөн насанд хүрэгчид төдийгүй хүүхдүүд ч дайсныг ялахад тусалсан. Бид хүүхдүүд - дайны баатруудын талаар маш их ярьсан (үзэсгэлэнд анхаарлаа хандуулаарай).Сургуулийн сурагчид насанд хүрэгчдийн адил үйлдвэрт сурч, ажиллаж байв. Охид, хөгшин эмээ нар цэргүүдэд зориулж зүйл нэхэж, дараа нь фронтод илгээмж цуглуулдаг байв.

Хүмүүс цэргүүдэд зориулж өөр юу хийж чадах вэ? (Нэхмэл оймс, ороолт, дулаан бээлий, саван, тамхи, нацистуудыг ялахыг хүссэн захидал бичихээ мартуузай)

Одоо бид ийм илгээмж цуглуулахыг хичээх болно.

Релей "Хэн илүү хурдан угсарнаурд талын илгээмж"

(тус бүр 6 хүний ​​бүрэлдэхүүнтэй хоёр баг оролцоно. Оролцогчид гартаа нэг зүйлийг барьдаг: сүлжмэл ороолт, оймс, бээлий, саван, "Тамхи" гэсэн бичээстэй хайрцаг, гурвалжин үсэг. 4 зайд. -Багуудаас 5 метрийн зайд илгээмжийн хайрцаг байдаг бөгөөд хүүхдүүд ээлжлэн гүйж ирээд, даалгавраа түрүүлж дуусгасан баг ялна.

Тэгээд одоо орлоо тайван цагДайн хаа нэгтээ, алс хол байх үед бид чин сэтгэлээсээ: "Ялалтын баатруудад баярлалаа" гэж хэлдэг.

Шүлэг сонс (Хүүхэд уншиж байна, өөр хоёр хүүхэд "Ялалтын баярын мэнд" ялалтын тугийг хэвтээ байдлаар барьж байна).

“Ялалтын баатруудад баярлалаа”

Баатруудад баярлалаа,

Цэргүүддээ баярлалаа

Дэлхийд юу өгсөн бэ,

Дараа нь - дөчин тавны дараа !!!

Та бол цус, хөлс юм

Бид ялалт авсан.

Чи залуу байсан

Одоо тэд өвөө болсон.

Бид энэ ялалт -

Бид хэзээ ч мартахгүй!!!

Амар амгалан нарлаг

Бүх хүмүүст гэрэлтдэг !!!

Аз жаргал, баяр баясгалан байх болтугай

Тэд дэлхий дээр амьдардаг!!!

Эцсийн эцэст дэлхий маш хэрэгтэй -

Насанд хүрэгчид, хүүхдүүд хоёулаа!!!

Ольга Маслова

(Хоёр залуу Ялалтын тугийг өргөж, хүүхдүүд, зочид найрал дуугаар бичээсийг уншина)

Ялалтын баярт зориулж бид ахмад дайчдад зориулж мэндчилгээ дэвшүүлсэн. Хэрэв та 5-р сарын 9-ний өдөр тушаалтай хөгшинтэй уулзвал баярын мэнд хүргэж, эх орноо дайснуудаас хамгаалсанд нь "Баярлалаа" гэж хэлээрэй. Тэр хүнд хэцүү, гайхалтай ялалтыг санаж байгаадаа ахмад дайчид баяртай байх болно.

Амралтаа дуугаар дуусгамаар байна

"Нарлаг тойрог" дуу.

Хүүхдүүд самбар дээр жагсч, эцэг эхтэйгээ хамт дуулдаг.

Багш хүн бүрийг цайнд урьж байна.

багш

MBDOU №63, Миасс, Челябинск муж

Нийгэм-тоглоомын технологи, МХХТ (мэдээлэл, компьютерийн технологи) ашиглах элемент бүхий ахлах бүлгийн "Энэ ялалтын өдөр" нэгдсэн хичээлийн хураангуй.

Маягт:харилцан яриа (багш ба хүүхдүүдийн хоорондын яриа, хэлэлцүүлэг шиг явагддаг одоогийн сэдэв).
Боловсролын чиглэлүүдийг нэгтгэх: "нийгмийн - харилцаа холбооны хөгжил», « танин мэдэхүйн хөгжил», « ярианы хөгжил"," уран сайхны болон гоо зүйн хөгжил "," бие бялдрын хөгжил ".

Зорилтот:Дэлхийн 2-р дайны үйл явдлуудтай хүүхдүүдийг үргэлжлүүлэн танилцуулах, хүмүүс эх орноо хэрхэн хамгаалж байсан талаарх мэдлэгээ нэгтгэх; хүүхдийг ёс суртахуун, эх оронч үзэлтэй хүмүүжүүлэх.

Програм хангамжийн даалгавар:

1. Хүүхдүүдэд дэлхийн 2-р дайны баатрууд болох цэргүүдэд сэтгэл хөдлөлийн эерэг, үр дүнтэй хандлагыг төлөвшүүлэх.
2. Эх оронч үзэл, эх орноо хайрлах, эх орноороо бахархах үзлийг төлөвшүүлэх.
3. "Улаан талбай дээрх парад", "Аугаа эх орны дайн" гэсэн ойлголтыг өг.
4. Ярианы яриаг хөгжүүлэх.

Боловсролын зорилго:
1. Дэлхийн 2-р дайны (1941-1945) үйл явдал, ард түмний баатарлаг өнгөрсөн үеийн тухай хүүхдийн мэдлэгийг өргөжүүлэх;
2. Ялалтын баярын ач холбогдлын талаар хүүхдүүдэд ойлголт өгөх;
3. “Аугаа эх орны дайн” гэсэн ойлголтыг өг, яагаад 1941-1945 оны дайн. ингэж нэрлэсэн.

Хөгжлийн даалгавар:
1. Хүүхдийн сониуч зан, алсын харааг хөгжүүлэх, эх орныхоо түүхийн талаар илүү шинэ, хэрэгцээтэй, сонирхолтой зүйлийг сурах хүслийг хөгжүүлэх;
2. Өрөвчлөх чадварыг хөгжүүлэх;
3. Ой тогтоолт, анхаарал, сэтгэлгээ, уялдаа холбоотой яриа, сонсох чадварыг хөгжүүлэх;
4. Асуултанд хариулах чадварыг хөгжүүлэх бүтэн өгүүлбэр, багштай харилцах ярианд идэвхтэй оролцоорой.

Боловсролын даалгавар:
1. Ялсан цэргүүдийн дурсгалыг хүндэтгэх, үе залгамжлах уламжлалыг төлөвшүүлэх;
2. Нөхөддөө мэдрэмжтэй, нөхөрсөг хандлагыг төлөвшүүлэх.

Арга, техник:
Нийгэм-тоглоомын технологийн техник: ажлын сэтгэл хөдлөлийг бий болгох тоглоом: "Шидэт саваа"; тоглоом "Ялаа - нисдэггүй"; Хүүхдийг баг болгон хуваах нийгэм-тоглоомын техник.
- визуал: цэргийн тулаан, хөшөө дурсгал, ялалтын жагсаалын гэрэл зураг, зураг, зургуудын слайдын компьютерийн танилцуулга.
- аман: багшийн түүх, агуулгын талаар хүүхдүүдтэй ярилцах, хүүхдүүд шүлэг унших, аудио бичлэг сонсох, асуултанд хариулах.

Материал:слайд шоу бүхий зөөврийн компьютер; видео проектор; онгоц, танкийг дүрсэлсэн бүхэл бүтэн зураг; дайны жилүүдийн зураг (коллаж хийх); хамаатан садны зураг - Дэлхийн 2-р дайны оролцогчид "үхэшгүй мөнхийн дэглэм"; Цэнхэр тэнгэр, салют буудуулах дүрс бүхий ватман цаас; тагтаа бэлтгэсэн дүрс - энх тайвны элч; цавуу, сойз, салфетка; "Ариун дайн", "Ялалтын өдөр", "Утаанд", "Төгөө тамхи татаж байв", "Өнгөрсөн үеийн баатруудаас" дууны бичлэг.

Урьдчилсан ажил:

1. Дайны тухай түүх унших:
— Л.Касиль “Зөвлөлтийн дайчдын хөшөө”, “Эгч”, “Богатирууд” “Таны хамгаалагчид” номноос;
- Твардовскийн "Василий Теркин" шүлгийн хэсгээс;
- З.Александова "Цаглах";
— А.Митяев «Дүгэ»;
— А.Барто “Засгийн газар”;
— Ю.Макаренко “Ялалтын туг”;
— С.Михалков “Ялалт” (шүлэг).

2. Уран зураг үзэх:
- Ю.Непринцев "Тулааны дараа амрах",
— А.Худяков “Сувилагч”,
— В.Бабиков “Умардын хил дээр”,
- М.Самсонов "Хил дээр."

3. Дэлхийн 2-р дайны баатруудын тухай багшийн түүх– Манай хотын гудамжуудыг нэрлэсэн Григорий Екимов, Евгения Рудаков нар Рудаковын гудамжаар хийсэн аялал.

4. Дэлхийн 2-р дайны баатруудын тухай бичлэг, слайдыг компьютерт үзүүлнэ.

5. Нийгэм-тоглоомын технологийн арга, техникийг судлах, тоглоомыг дараахь байдлаар ангилах.
- ажлын сэтгэлийн хөдөлгөөнд зориулсан тоглоомууд;
- тоглоомууд - халаалт (цэвэрлэх);
- бүтээлч өөрийгөө батлах тоглоомууд;
- чөлөөт тоглоомууд (гадаа).

6. Хүүхдүүдтэй дайны тухай шүлэг сурах.

7. “Бидний үхэшгүй дэглэм” МДХ-ны хөгжмийн танхимд байрлах стенд зураг төсөл.

8. Ханын сонинд зориулж будсан салютаар ватман цаас хийх -эвлүүлэг "Агуу ард түмний агуу үйлс"

9. Дэлхийн 2-р дайны сэдэвт хүүхдийн зураг– хөгжмийн танхимд хүүхдийн бүтээлийн үзэсгэлэн.

10. Зорилтот алхалт 5-р сарын 9-ний өдөр болсон жагсаалд зочлон музейд аялах (эцэг эхийн хамт), амь үрэгдсэн цэргүүдийн дурсгалд цэцэг өргөх.

11. Зураг чимэглэлийг харж байна"Энэ нь Карелийн фронт дээр байсан" номонд дайны жилүүдийн гэрэл зургуудыг оруулсан болно. "Карелия", Петрозаводск.

12. Хүүхдүүдтэй хамт Ялалтын баярын ил захидал хийх.

Хичээлийн явц.

Хүүхдүүд багшийн хамт чимээгүй хөгжимд танхимд ордог. "Шидэт саваа" дугуйлан тоглоом найзынхаа нүд рүү хар.) Жишээ нь: баяр, цирк, бэлэг, инээд, гижиг, алхах гэх мэт үгс. (- Бас байдаг гунигтай үгс, Залуус аа. Та ямар "гунигтай" үгсийг нэрлэж чадах вэ? (хүүхдийн хариулт). Жишээ нь: өвчин, тариа, салах, эм гэх мэт.

- Залуус аа, "аймшигтай" гэдэг нь "дайн" гэсэн үг байдаг. Яагаад ийм аймшигтай юм бэ? (хүүхдүүд хариулдаг) сандал дээр суу.)

- Цонхоо нээцгээе. Гудамжинд ямар чимээ сонсогдож байна вэ? - хүүхдүүдийн хариулт, жишээлбэл: шувууд дуулдаг, салхи, машин жолооддог, дуугардаг гэх мэт. Эдгээр нь сайн, тайван дуу чимээ, тайван амьдралын чимээ юм.

Олон жилийн өмнө, эс тэгвээс 71 жилийн өмнө яг л дулаахан, нарлаг өдөр байсан. Манай эх орныг фашист дайснууд довтолж, Аугаа эх орны дайн эхэлснийг хүмүүс гэнэт мэдэв. (Гайхалтай - энэ нь түр зуурын болон хүний ​​хувьд маш өргөн цар хүрээтэй байсан тул: 4 жил үргэлжилсэн, олон хүн фронтод явж, амиа алдсан; Эх оронч - хүмүүс эх орон, эх орныхоо төлөө тулалдаж байсан учраас.)

К.Симонов “Жилийн хамгийн урт өдөр.”

Жилийн хамгийн урт өдөр
Үүлгүй цаг агаартай
Бидэнд бүгдэд тохиолдсон нийтлэг золгүй явдал тохиолдсон
Бүх дөрвөн жилийн турш.
Тэр ийм тэмдэг тавьсан
Тэгээд тэр маш олон хүнийг газарт тавив.
20 жил, 30 жил гэж юу вэ
Амьд хүмүүс амьд гэдэгтээ итгэж чадахгүй.

Эдгээр дуу чимээ бүх талаас сонсогдов. (агаарын бөмбөгдөлтийн аудио бичлэг). Дайны аймшигт чимээ? Тэднийг сонсоход таатай байна уу? (хүүхдийн хариулт).

Фашистын онгоцууд нисч, танкууд ирж, фашистууд зэвсэг барин ирэв. Дайн маш их уй гашуу авчирсан. Фашистын онгоцнууд манай хотуудыг бөмбөгдөж, тосгоныг шатааж байв. Байшингууд шатаж, нурж, хүмүүс үхэв.
Манай ард түмэн бүгдээрээ нэг хүн шиг эх орноо хамгаалан зогссон. Эрчүүд хөгшин залуу гэлтгүй фронтод баатарлагаар тулалдаж, хамгаалж байв эх орон, тэдний гэр бүл. Тэд өлсгөлөн, хүйтэн, зовлон зүдгүүрийг тэвчсэн ч алхам алхмаар, өдрөөс өдөрт ялалт руу ойртож, дайсныг цохиж байв.

Дууг нь Василий Лебедев - Кумач бичсэн дууг сонсоорой, түүний хөгжмийг Александр Александров сонгосон.
Тэр жилүүдэд аав, хүү, охин нь фронтод явахгүй нэг ч айл байсангүй.

Манай хотыг баатрууд хамгаалж байсан бөгөөд тэдний нэрээр хотын гудамжууд нэрлэгдсэн байдаг. Эдгээр нь Рудаков, Екимовын гудамж юм.
Рудаковын гудамжийг Баатар Евгений Рудаковын нэрэмжит болгожээ Зөвлөлт Холбоот УлсОросын жилүүдэд энд тулалдаж байсан хүмүүс - Финландын дайн. Зоригтой офицерын сүүлчийн тулалдааны талаар би танд хэлэх болно. Т-26 танк дээрх аймшиггүй батальоны командлагч дайсны буудах цэгүүдэд ойртож, их бууны сумаар хэд хэдэн ухсан нүхийг устгасан. их тоодайсны хүчнүүд, винтовын ангиудын дэвшилтийг хөнгөвчлөх. Энэ тулалдаанд зоригтой баатар - офицер нас барав.

Григорий Екимов - ЗХУ-ын баатар, Карелийн фронтын 7-р армийн ахлах түрүүч 1944 оны 6-р сарын 21-нд өөрийн взводын хамт Лодейное Поле хотын ойролцоох Свир голыг гаталж, голын баруун эрэг дээрх гүүрэн гарцыг авч, няцаав. олон тооны дайсны довтолгоо. Тэрээр Питкяранта чиглэлийн тулалдаанд баатарлаг байдлаар нас барж, оршуулжээ бөөн булшПиткяранта дахь Горькийн гудамжинд.

Дайсны ар талд эмэгтэйчүүд байтугай хүүхдүүд ч өдөр шөнөгүй ажиллаж байв. Тэд манай армийг тэжээхийн тулд талх, ногоо, мал тариалж, цэргүүдэд зориулж бээлий, ороолт нэхэж, үйлдвэрт машин техник дээр ажиллаж, буу, хясаа хийдэг байв.
Эмэгтэйчүүд гэр бүл, үр хүүхэд, эх орноо хамгаалж, эрчүүдтэй эн тэнцүү тулалдаанд айхгүйгээр оролцов. Тэд сувилагч байсан бөгөөд шархадсан цэрэг, офицеруудыг тулалдааны талбараас татан гаргасан; онгоцонд нисч, танканд тулалдсан.

Манай бүх ард түмний ялалтад итгэх агуу итгэл, фронт дахь цэргүүдийн баатарлаг байдал, тууштай байдал нь дайснаа ялахад тусалсан. Тэд нацистуудыг хөөж эхлэв уугуул нутагТэдний хамгийн чухал хот болох Берлин рүү. Яг энэ өдөр (1945 оны 5-р сарын 9 байсан) тэд дайсныг ялж, нацист Герман бууж өгснөө зарлав.

Дайны төгсгөлд хүмүүс ямар их баярласан бэ! Бүгд л баярласандаа уйлж, инээмсэглэж, бие биедээ баяр хүргэж, дуу дуулж, бүжиглэж,... өөд болсон нөхдөө санав.

Манай эх орны нийслэл Москва хотын шөнийн тэнгэрт баярын тод, ялалтын салют буудлагын гэрэл анивчив.
Тэгээд цаашаа гол талбайМосква-Улаан талбайд ЗХУ-ын маршал Георгий Константинович Жуков тэргүүтэй ялалтын цэргүүдийн жагсаал боллоо.

Дайн 4 жил үргэлжилсэн. Энэ хугацаанд цэргүүд, офицерууд, хөгшин хүмүүс, эмэгтэйчүүд, хүүхдүүд гэсэн 20 сая гаруй хүн нас баржээ. Дэлхийн 2-р дайны үеэр амь үрэгдэгсдийн дурсгалыг хүндэтгэн нэг минут дуугүй зогсдог заншилтай.

Дайнд оролцсон тэр баатруудыг ихэвчлэн ахмад дайчид гэдэг, одоо аль хэдийн өндөр настай, нүүрэндээ олон үрчлээстэй, буурал болсон ч царайлаг, үзэсгэлэнтэй, зоригтой хэвээр байна. Жил бүрийн тавдугаар сарын 9-нд буюу Ялалтын баярын өдөр ахмад дайчид цугларч, дайнаас буцаж ирээгүй нөхдийн дурсгалыг хүндэтгэдэг. Бид ахмад дайчдаа хүндэлж, хүндэлж, хайрлаж, тэдний эр зоригийг санах ёстой.

Амиа алдсан дайчин баатруудын хөшөөг босгосон. Тэдний хөлд мөнхийн гал үргэлж шатаж байдаг. Энэ нь хэзээ ч унтардаггүй бөгөөд "дайн" гэсэн аймшигт үгийг хүмүүст сануулж, ийм зүйл хэзээ ч давтагдах ёсгүй, тэр дайнд цаг бусаар нас барсан тухай сануулдаг. Эдгээр дурсгалт газруудад болон мөнхийн дөлхүмүүс нас барсан баатруудын дурсгалыг хүндэтгэж, цэцэг өргөж, нацистуудыг ялж, газар нутгаа дайснуудаас чөлөөлсөн дайчид - ахмад дайчдад талархал илэрхийлж байна.

(Хөвгүүд зочдод зориулж шүлэг бэлдсэн.)

Ваня I. "Дайн байсан" шүлэг

Дайн болж, хүмүүс үхсэн
Тэгээд цэрэг эх орныхоо төлөө явсан.
Тэр тулалдаж, зоригтой байсан
Тэгээд тэр фашистуудыг бүгдийг нь дараалан цохив.
Тэгээд тэр Берлинд хүрч,
Тэр дөрвөн жил тулалдсан.
Тиймээс би эмээгийн аавын тухай ярьж байна
Би бүгдэд нь Ялалтын баярын тухай хэлсэн.
Ярик К. "Ялалт"
Их дайнялалт
Бид мартах ёсгүй!
Өвөө нар тулалдаанд тулалдаж байсан
Ариун эх орон - Ээж ээ!
Тэр тулалдаанд илгээв
Таны хамгийн сайн хөвгүүд.
Тэр залбиралд тусалсан
Мөн та нарын зөвт итгэлээр.
Аугаа дайны ялалт
Бид мартах ёсгүй
Бидний өвөг дээдэс бидний төлөө боссон
Амьдрал, эх орон - ээж!

Энэ өдөр “Ялалтын баяр” дуу үргэлж эгшиглэж, баярын салют буудуулдаг. Гайхамшигтай, баяр баясгалантай, ёслол төгөлдөр дууг сонсоцгооё.

- Залуус аа, надад асуух зүйл байна уу?

(Хүүхдүүд өгүүллэг, слайд шоуны туршид асуулт асууж болно).

"Одоо бид жаахан амрах болно."

Би чамайг тоглохыг санал болгож байна сонирхолтой тоглоом"Энэ нисдэг - нисдэггүй."

- Би энэ үгийг (нэр үг) нэрлээд, та миний даалгавруудыг гүйцэтгээрэй. Хэрэв энэ объект нисч байвал та далавчаа харуулж, нисэхгүй бол анхаарлаа хандуулаарай. (Жишээ нь: нисдэг тэрэг, нүх, онгоц, нүх, нисэх онгоцны буудал, цэрэг, агаарын хөлөг, онгоцны нисгэгч, харуулууд Катюша миномёт, сум, пулемёт, Т-34 танк, винтовоос буудсан сум, гранат, цэргийн шидсэн гранат .

Тэгээд одоо: Шулуун босоорой, залуусаа,
Бид цэргүүд шиг алхсан.
Зүүн, баруун тийш хазай.
Хөлийн хуруугаа сунгана.
Нэг - цочрол (үсрэх),
Хоёр - новш,
Найз минь чи амарсан уу?
Сойзнуудаа хамт даллана
Бид одоо ажиллах хэрэгтэй байна!

- Залуус аа, одоо би анхаарал хандуулахыг хүсч байна!

Хэд хэдэн хэсэгт хуваасан зургууд энд байна. Та бүгд 1 ширхэгийг авч, ширээн дээр очиж, бусад залуустай хамт зургийг бүхэлд нь цуглуулна. Цуглуулсан - "Бид бэлэн" гэж хэлээрэй (бүгд хамтдаа). Хүүхдүүд юу цуглуулж байгаагаа харахын тулд ширээн дээр бүхэл бүтэн зургууд байдаг. (Танк, онгоцны зураг).
Хүүхдүүд өөрсдийнхөө зургийг цуглуулсан ширээний ард зогсож байна (ингэснээр хүүхдүүд багуудад хуваагдана): танкчдын баг, нисгэгчдийн баг.

- Танкчид, таны даалгавар: Ялалтын баярт зориулсан дайны жилүүдийн гэрэл зургууд, гэрэл зургуудын эвлүүлэг хийх. Үүний тулд бид гайхалтай салют буудуулсан бөгөөд үүний эсрэг бид гэрэл зургийн эвлүүлэг хийх болно.

- Нисгэгчид ээ, та нарын даалгавар бол энх тайвны цагаан тагтаа хөөргөх явдал юм цэнхэр тэнгэрИнгэснээр тэнгэр үргэлж амгалан, цэвэр байх болно.

Ажилдаа ор.

Та дуусмагц "Бид бэлэн байна" гэж нэгэн дуугаар хэлээрэй.
(Бид авч үзэж байна дууссан ажлуудзочдод үзүүл).

Эцсийн хэсэг:

- Залуус аа, дугуйлан зогсоод гар барина уу.
-Өнөөдөр ямар шинэ зүйл сурсан бэ?
- Аль нь вэ аймшигт үг?
-Дайн ямар мэдрэмжийг төрүүлдэг вэ?

Би хүн бүрийг харж байна сайхан сэтгэл. Алга алгаа хооронд нь үрээрэй. Танд ямар санагдаж байна? (дулаан). Энэ бол таны талархалтай хүмүүсийн халуун дулаан сэтгэл юм. сайхан сэтгэлба шүршүүр. Мөн чухал үгс байдаг: эх, эх орон, аз жаргал. Бас нэг чухал үг бол Энх тайван. Дэлхий бол дэлхий, дэлхий бол тэнгэр, одод. Дэлхий бол хүмүүс, дэлхий бол хүүхдүүд, ертөнц бол тайван, баяр баясгалантай амьдрал юм. Хүн бүрт амар амгалан хэрэгтэй!

хийсвэр

Нийтлэлийн текст HTML хувилбар

Дунд сургуулийн хэл яриаг хөгжүүлэх (эх оронч хүмүүжил) хичээлийн хураангуй

Ялалтын баярт зориулсан "Тэд эх орныхоо төлөө тулалдсан" сэдэвт бүлэг.

Зорилтот:
Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд эх оронч сэтгэлгээг төлөвшүүлэхэд хувь нэмэр оруулах: харилцан яриа, монолог яриаг хөгжүүлэх, асуултанд хариулах чадварыг бэхжүүлэх;
Даалгаварууд:
1. Боловсролын: Эх орны бүх хамгаалагчдыг хүндэтгэх, талархах сэтгэлийг төлөвшүүлэх. 2. Боловсрол: Ялалтын баярын тухай хүүхдийн мэдлэгийг бүрдүүлэх, тодруулах; янз бүрийн төрлийн цэргүүдийн сонирхлыг хөгжүүлэх; Оросын армийн тухай ойлголт өгөх. Нэр үгийг нэр үгтэй уялдуулж, үгсийн сангаа өргөжүүлж, эх орон, Оросын цэргүүдийн тухай зүйр үг, зүйр цэцэн үгсийг цээжилж сур. 3. Хөгжүүлэх: Ялалтын төлөө ард түмэн маань ямар өндөр үнэ төлсөн тухай ойлголт өгөх; хүчирхэг, зоригтой Оросын цэргүүд шиг байх хүслийг төрүүлдэг. Өмнөх ажил: дайны тухай хуулбар, чимэглэл, ил захидлыг судлах; В.Твардовскийн түүхийг унших
"Танкчны үлгэр"
, Белозеровын шүлгүүд
"Өдөр

ялалт"
, С.Богомолова
"Дэлхий"
. Хичээлийн явц. Удахгүй болох баярын тухай яриа - Ялалтын баярын өдөр. Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, манай улс 5-р сарын 9-нд ямар сайхан баяр тэмдэглэдэг вэ? Хүүхдүүд: Ялалтын өдөр. Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм ээ, өнөөдөр бидний хичээл тэр чухал өдөр зориулагдсан болно. Ялалтын баяр болохоос өмнө урт удаан, цуст дайн болсон. Манай өвөг дээдэс, өвөг дээдэс эх орноо түрэмгийлэгчдээс хамгаалж, хамгаалж ирсэн. Дайн маш их уй гашуу, сүйрэл авчирсан боловч Оросын ард түмэн амьд үлдэж, эх орноо хамгаалсан. Хурууны гимнастик
"Бид энэ өдрийг мартаж болохгүй.."
Энэ өдрийг мартаж болохгүй (эрхий хуруугаараа хуруу бүрт ээлжлэн хүрнэ)Ингэснээр дайн дууссан. Ялагч - цэрэг, газарт хэдэн зуун удаа бөхий! (баруун далдууцээжин дээр, толгойгоо хазайлгах)
Сурган хүмүүжүүлэгч: Манай эх орон юу гэсэн үг вэ? Хүүхдүүд: Энэ бол бидний гэр. Сурган хүмүүжүүлэгч: Та бас ингэж хэлж болно. Залуус аа, Эх орон бол бидний амьдарч буй улс юм. Эх орон, эх орон, эх орон... өөр өөр үгээр нэрлэж болно, утга нь өөрчлөгдөхгүй. Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, манай улс ямар нэртэй вэ? Хүүхдүүд: Орос! Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид аль хотод амьдардаг вэ? Хүүхдүүд: Ноябрск хотод. Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм ээ, энэ бол бидний жижиг эх орон. Залуус аа, Оросын газар нутаг үзэсгэлэнтэй, өгөөмөр боловч өөрийгөө хамгаалж чадахгүй. Тиймээс эх орноо хамгаалах нь хүн бүрийн үүрэг юм. Эх орноо хэн хамгаалж, хамгаалж байна вэ? Хүүхдүүд: Цэрэг, цэргүүд. Сурган хүмүүжүүлэгч: Гайхалтай. Тоглоом тоглоцгооё
"Хэн хаана үйлчилдэг вэ?"
Мөн санаж явцгаая, мөн мэдэхгүй хүмүүс цэргийн ямар мэргэжил байдгийг сурах болно. Би өгүүлбэрээ эхлүүлье, чи дуусга. Далайд... далайчид тэнгэрт алба хааж байна... Нисгэгчид танкийн цэрэгт эх орноо хамгаална... Хил дээр танкчид эх орноо хамгаална... Хилчид эх орноо хамгаална Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна, залуусаа, та нар хийж байна. гайхалтай! Надад хэлээч, цэрэг, цэргүүд ямар байх ёстой вэ? Хүүхдүүд: Хүчтэй, зоригтой, зоригтой. Сурган хүмүүжүүлэгч
: Мэдээжийн хэрэг, тэд Оросын цэргийн тухай хэлсэн нь хоосон биш юм.
Орос цэрэг ямар ч саад бэрхшээлийг мэддэггүй, зоригтой хүн ялдаг, харин хулчгар хүн үхдэг. (хэлэлцүүлэг)Оросын дайчин эх орныхоо амар амгалан, алдар нэрийг хамгаалдаг.
Тэр үүрэг гүйцэтгэж байгаа бөгөөд манай ард түмэн армиараа бахархаж байна! Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, хүчтэй байхын тулд танд юу хэрэгтэй вэ? Хүүхдүүд: Гүйх, спортоор хичээллэх, дасгал хийх. Сурган хүмүүжүүлэгч: Гайхалтай, тэгвэл бага зэрэг дасгал хийцгээе, дулаацаарай!
Биеийн тамирын минут:
Гараа хажуу тийш нь - нисээрэй Онгоцоо явуулцгаая! Баруун жигүүрийн довтлогч, Зүүн жигүүрийн довтлогч. Нэг, хоёр, гурав, дөрөв - Манай онгоц нислээ! Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, яагаад эх орноо хамгаалах хэрэгтэй байна вэ? 70 жилийн өмнө манай цэргүүд яагаад түрэмгийлэгчдийн эсрэг тулалдсан бэ? Тэд юуны төлөө тэмцэж байсан бэ? Хүүхдүүд: Энх тайвны төлөө! Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм шүү, залуус аа! амар амгалангийн төлөө, тайван, аз жаргалтай, амар амгалан амьдралын төлөө! Багш шүлэг уншдаг. Энх тайван бол дэлхийн хамгийн чухал үг бөгөөд манай гаригт энх тайван маш их хэрэгтэй! Насанд хүрэгчдэд амар амгалан, хүүхдүүдэд амар амгалан хэрэгтэй! Хүн бүрт амар амгалан хэрэгтэй! (С. Богомолов.)Сурган хүмүүжүүлэгч: Манай хотод дайны баатруудын дурсгалыг хүндэтгэж, нандигнаж байдаг. Хотын төвд Аугаа эх орны дайны үед тулалдаанд амь үрэгдсэн хүмүүсийн дурсгалд мөнхийн гал асаж байна. Жил бүр бид энэхүү агуу баярыг - Ялалтын өдрийг тэмдэглэдэг! Бидэнд амьдрах боломж, аз жаргалыг өгсөн өдөр! Цэргүүддээ баярлалаа гэж хэлье - ахмад дайчид аа, та бүхэнд бөхийлгөж байна! Үүгээр бидний хичээл өндөрлөж байна, залуусаа. Сурган хүмүүжүүлэгч: Та өнөөдөр ямар шинэ зүйл сурсан бэ? ямар дүгнэлт хийсэн бэ? чамд юу таалагдсан бэ? Хүүхдүүд: (хариултын сонголтууд)Эх орноо хайрлах, хамгаалах хэрэгтэй гэдгийг; Та цэргүүд болон бусад хүмүүс шиг зоригтой, хүчтэй байх хэрэгтэй. Эх орноо хайрлаж, шударга, зоригтой, зоригтой болж өс!

Өргөдөл

"Танкчны үлгэр" Александр Твардовский
Хэцүү барилдаан болсон. Одоо бүх зүйл би унтаж байгаа юм шиг, Би өөрийгөө уучилж чадахгүй байна: Би тэр хүүг олон мянган царайнаас таньдаг байсан ч нэрийг нь хэн бэ гэж асуухаа мартав. Арав, арван хоёр настай. Хөөрхий, Хүүхдийн манлайлагчдын нэг, Урд эгнээний хотуудын нэг нь эрхэм зочид шиг биднийг угтдаг. Тэд зогсоол дээр машинаа бүслэнэ, Усыг хувингаар нь зөөнө гэдэг хэцүү биш, сав руу саван, алчуур авчирч, боловсорч амжаагүй чавгыг түлхэж байна ... Гудамжны төлөө тэмцэл болов. Дайсны гал аймшигтай байв. Тэр хадаж байна - та цамхгаас харж чадахгүй, - Тэгээд чөтгөр түүний хаанаас цохиж байгааг ойлгох болно. Энд, тэр ямар байшингийн ард суусныг тааварлаарай - олон янзын нүхнүүд, гэнэт нэг хүү машин руу гүйж ирээд: - Нөхөр командлагч, нөхөр командлагч! Тэдний буу хаана байгааг би мэднэ. Би тагнууллаа... Би мөлхөв, тэд тэнд, цэцэрлэгт байна ... - Гэхдээ хаана, хаана?.. - Тантай хамт танк дээр явцгаая. Би шууд өгье. За, ямар ч тулаан хүлээхгүй. - Наашаа ор, найзаа! - Тэгээд бид дөрөв тэр газар руу машинаар явж байна. Хүү зогсож байна - мина, сум исгэрч, зөвхөн цамц нь хөөстэй байна. Бид ирлээ. - Яг энд. - Тэгээд бид эргэлтээс хойшоо явж, бүрэн тохируулна. Мөн энэ буу, багийн хамт, Бид сул, өөхөн хар хөрсөнд буталсан. Би хөлсөө арчив. Утаа, хөө тортогоор боогдов: Айл айлаар том гал гарч байлаа. Тэгээд би: "Баярлалаа, хүү минь!" гэж хэлснийг санаж байна. -Тэгээд тэр нөхөр юм шиг гараа сэгсэрлээ... Хэцүү тулаан байлаа. Одоо бүх зүйл би унтаж байгаа юм шиг, Би өөрийгөө уучилж чадахгүй байна: Би тэр хүүг олон мянган царайнаас таньдаг байсан ч нэрийг нь хэн бэ гэж асуухаа мартав.

Ялалтын өдөр Белозеров Т
Тавдугаар сарын баяр - Ялалтын баярыг улс орон даяар тэмдэглэдэг. Манай өвөө нар Цэргийн одонг зүүдэг. Өглөө нь зам тэднийг ёслолын жагсаалд дуудаж, эмээ нар тэднийг босгон дээрээс харж байна.
Дэлхий (С. Богомолов.)
Энх тайван бол дэлхийн хамгийн чухал үг бөгөөд манай гаригт энх тайван маш их хэрэгтэй! Насанд хүрэгчдэд амар амгалан, хүүхдүүдэд амар амгалан хэрэгтэй! Хүн бүрт амар амгалан хэрэгтэй!