Өвлийн хөгжмийн хичээлийн хураангуй. "Өвөл - өвөл" хөгжмийн нэгдсэн хичээл. Хүүхдүүд өвлийн тухай бусад шүлэг уншдаг. Үүний дараа багш тэднээс асуулт асууна

Хотын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсрол боловсролын байгууллагаХүүхэд хөгжлийн төв - цэцэрлэг№2 "Сувдан"

КРИВКО Э . Б .

Нэгдсэн GCD-ийн хураангуй

урлаг, гоо зүйн хөгжилд (хөгжим):

"Зимушка - өвөл"

Майкоп дүүрэг

Тулский тосгон

2017 он

Зорилтот:
баяжуулах - сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн сэтгэл хөдлөл, гоо зүйн ойлголт

хөгжмөөр дамжуулан яруу найргийн үг, уран сайхны дизайн.Даалгаварууд:

Уран сайхны хувьд - гоо зүйн хөгжил: Хөгжим
Илэрхий дуулах замаар хөгжмийн дүрийг дамжуулах чадварыг хөгжүүлэх хөгжмийн хөдөлгөөн;
хэмнэлтэй сонсголыг сайжруулах;
-аас хүүхдэд сэтгэл ханамжийн мэдрэмжийг бий болгох бүтээлч үйл ажиллагаа; өвлийн байгальд гоо зүйн хандлагыг төлөвшүүлэх.

Уран сайхны дизайн

Геометрийн хэлбэрээс "цасан ширхгүүд" -ийн янз бүрийн зургийг бүтээх бүтээлч чадварыг бэхжүүлэх, уран сэтгэмж, бүтээлч төсөөллийг хөгжүүлэх.

Танин мэдэхүйн хөгжил : өвлийн шинж тэмдгүүд, цас, мөсний шинж чанаруудын талаархи мэдлэгээ нэгтгэх.

Нийгмийн хувьд ёс суртахууны хөгжил:

Хүүхдийн сэтгэл хөдлөлийн хариу урвалыг хөгжүүлэх урлагийн бүтээлүүд, эерэг харилцаа, нөхөрлөлийн мэдрэмж, хариуцлага.


Боловсролын орчныг бүрдүүлэх хэрэгсэл:мультимедиа проектор, өвлийн ландшафтын зураг бүхий слайд, сэдэвчилсэн зураг, өвөл, утсан дээрх цасан ширхгүүд, цасан ширхгийг байрлуулах геометрийн дүрсүүд хөгжмийн зэмсэг, хөгжмийн материал,видео "Өвлийн ид шидийн чимээ" (А. Вивалди "Өвөл").

Хөгжмийн материал: П.И. Чайковскийн "Цасан ширхэгийн вальс" (аудио бичлэг),"Цасан дуу"хөгжим D. Lvova – Companion дууны үг.С.Богомазова (хөгжим),"Мөсөн тааз" хөгжим. E. Honok sl. С.Островский (аудио бичлэг), "Оросын өвөл" хөгжим. гэх мэт. Л.Олифирова.

Хичээлийн явц

Слайд 1

П.И.Чайковскийн "Щелкунчик" балетын "Цасан ширхгийн вальс" дууны эгшигт хүүхдүүд танхимд орж, дугуйлан зогсоно.

Хөгжмийн найруулагч. Сайн байна уу залуусаа. Энэ хөгжим танд танил байна уу? Зохиогчийг нэрлэ (Энэ бол Оросын хөгжмийн зохиолч П.И. Чайковскийн хөгжим). Хөгжим ямар сонсогдож байна вэ? (хөнгөн, агаартай, хурдан, ид шидтэй, гайхалтай, эргэлддэг). Тэр биднийг Зимушкагийн хаант улсад урьж байна - өвөл. Цасан ширхгүүд бидэнд замаа олоход тусална.

Хүүхдүүд цасан ширхгийг утсан дээр авч, хөгжимд үлээж,

тойрог дотор тайван хурдаар хөдөлж байна.

Слайд 2

Хөгжмийн найруулагч. Энд бид Өвлийн хаант улсад ирлээ. Энд маш хүйтэн байна. Цасан ширхгүүд жигд эргэлдэж, аажмаар газарт унадаг.

Хөгжмийн найруулагч. Энд Зимушка өөрөө байна - өвөл.

Энд гэрийн эзэгтэй өөрөө байна

Бидэнд өвөл ирж байна, ирж байна

Би модыг хувцасласан,

Би туулайнд үслэг дээл өгсөн.

Бүх байшинг цайруулсан

Өө, тийм ээ, өвөл-өвөл!

(В. Томилина)

Хүүхэд.

Цагаан үслэг цувтай ирдэг
Өвлийн гоо сайхан
Хатан хаан шиг алхдаг
Малгай нь захтай.
Цасан ширхгээр чимэглэсэн
Гялалзсан хувцас
Тэр алчуураа даллах болно -
Цасан ширхгүүд нисэх болно.
Маш их өгөөмөр цацаж байна
Эргэн тойрон талбай, цэцэрлэгт хүрээлэн. 1.
Байгаль унтдаг
Зөөлөн мөнгөн доор
Цасан шуурга шуурч байна,
Хүйтрэлт нь аймшигтай биш юм.
Мод сайхан унтдаг,
Нарлаг хавар хүртэл.
(Е. Шаламонова)

Хөгжмийн найруулагч. Зимушка даллах болно - цасан ширхгүүд шиг өвөл болно - цасан ширхгүүд илүү хурдан эргэлддэг. Тэгээд тэр шидэт саваагаа даллавал цасан ширхгүүд хөлдөж мөсөн дүрс болно. Цасан бөмбөг шиг нисч, үзэсгэлэнтэй мөсөн дүрсүүд болон хувирцгаая.

Музауудын "Мөсөн дүрс" тоглоом тоглож байна. гэх мэт. М.Картушина

Хөгжмийн найруулагч сандал дээр суухыг урьж байна.

Хөгжмийн найруулагч. Өвлийн улирал ирэхэд Зимушка - өвөл дэлхий даяар аялахаар явдаг. Түүний хажуугаар өнгөрч байсан газар хүйтэн болж байв. Тэр бас манай нутгаар аялсан. Цаг агаар хэрхэн өөрчлөгдсөн бэ? (хүйтэн болж, цасан ширхгүүд нисч, хүйтэн салхи үлээж байна).

Шинэ слайд - өвлийн ландшафт. Слайд 3

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өвлийг дүрсэлсэн зургийг хараарай. Дэлхий хэрхэн өөрчлөгдсөн бэ!

Ой бол нууцлаг,
Ой бол нууцлаг,
Чимээгүй чимээгүй...

Хөгжим хянагч: Өвөл бидэнд тод, удаан хүлээсэн баяр болж ирдэг. Салбар бүр, мөчир бүрийг чимэглэсэн.

Бас ид шидээр жаахан дутаж байна. Сандал дээр суу. Би таныг усанд орохыг урьж байна ид шидийн ертөнцАнтонио Вивалдигийн хөгжим.

Хөгжим хянагч: АнтониоВивалди - Италийн хөгжмийн зохиолч. Тэр байсан алдартай хөгжмийн зохиолч, хөгжимчин, удирдаач. Тэр зохиосон их тоохөгжмийн бүтээлүүд бөгөөд бид сүүлчийн хичээл дээр тэдний нэгийг сонссон. Энэ нь "Өвөл" гэж нэрлэгддэг. Одоо бид энэ хөгжим, сайхан хөгжмийг дахин сонсож, өвлийн байгалийн зургийг үзэх болно.

Өвөл" (Видео "Өвлийн ид шидийн чимээ")

Хөгжмийн зохиолоос хэсэг сонсож байна "Өвөл"

Хөгжим хянагч: Та энэ хөгжмийн талаар ямар бодолтой байсан бэ?

Хүүхдүүд: Сэтгэл хөдөлсөн. Сэтгэл түгшсэн. 2.

Хөгжим хянагч: Түүний зан чанар ямархуу хүн бэ?

Хүүхдүүд: Эелдэг, ид шидтэй, гайхалтай

Хөгжим хянагч: Надад хэлээч, та энэ хөгжмийн зохиолд ямар гол зэмсгийг сонссон бэ? (Хүүхдийн хариулт). Уг бүтээлийг бүхэлд нь нэг хийл хөгжим эсвэл хийлийн чуулга тоглосон эсэхийг хэн хэлж чадах вэ? (Хүүхдийн хариулт). Зөв. Энэхүү бүтээл нь гоцлол хөгжим болон хийлийн чуулгын аль алинаар нь гүйцэтгэсэн хэсгүүдтэй. Хөгжмийн эхэнд та юу сонссон бэ?

Хүүхдүүд: Хагархай хөвч.

Хөгжим хянагч: Салхи гаслан, цасан үүл үүсгэнэ. Байгаль нь хөлдсөн.

Хөгжмийн найруулагч: Одоо бид дуу хоолойгоо бэлдэж, дуулах болно, өвлийн ойд цуурай гарч байна, би дуулж эхэлнэ. Чи миний цуурай байх болно, бүгдийг давт.

Хүүхдүүд дуу хоолой, чихийг нь хөгжүүлэх дасгалын дуу дуулдаг.

"Хөгжмийн цуурай" хөгжим М.Андреева

Хөгжмийн найруулагч: Залуус аа, өвлийн улирлыг надад хэлээрэй

юу болох вэ? (хатуу, хүйтэн, өргөст) Өөр ямар өвөл байдаг вэ?
Хүүхдүүд: Хөгжилтэй, хөгжилтэй, ид шидтэй, дэггүй, гайхалтай!

Слайд 5
Хөгжмийн найруулагч: Би та нарт зориулж өвлийн дууны тухай дуулах болно

шинэ дуу, үүнийг "Цасан дуу" гэж нэрлэдэг. Сонсооч.

Хөгжмийн найруулагч нь дуу хийдэг."Цасан дуу"

хөгжим Д.Львова – Companion дууны үг. С.Богомазова

    Дууны зан чанарыг (хөгжилтэй) тодорхойлох

    Дууны бүтцийг тодорхойлох (найрал, найрал дуу)

    "Үймээн самуун" гэдэг үгийн утгыг тайлбарла.

    Дууны эхний бадаг сурах, аяыг зөв дамжуулах

Хөгжмийн найруулагч Залуус аа, та "Оросын өвөл" хөгжөөнт дууг аль хэдийн сурчихсан байна, үүнийг хөгжилтэй, хамтдаа тоглоцгооё.

Хүүхдүүд дуу тоглодог"Оросын өвөл" хөгжим гэх мэт. Л.Олифирова

3.

Слайд 6 "Амьтад"

Зимушка хажуугаар өнгөрөв - цаст ойн дээгүүр өвөл. Амьтад даарч, дулаацах гэж оролдов - зарим нь гүйж, зарим нь үсэрч, зарим нь нисч, зарим нь нүхэнд нуугдаж, өвлийн улиралд хөлдөхгүйн тулд өвөлд бэлтгэж, "Өвөл" үлгэрийг санацгаая. Ойд” хэмээх үлгэрийн дууг сонсоход Хөгжмийн зэмсэг бидэнд туслах болно.

ҮЛГЭР-ЧУУ ЧИГЛЭГЧ"ОЙД ӨВӨЛ"

Намрын улиралд хулгана өглөөнөөс орой болтол ой дундуур гүйж, өвлийн идэш тэжээлээ цуглуулдаг байв.(хайрцаг, бөмбөр ). Мөн хэрэмүүд мөчир дээр үсэрч, самар цуглуулав( кастанет). Тэгээд цасан ширхгүүд тэнгэрээс унаж эхлэв(гурвалжин). Цас газрыг сэвсгэр цагаан хөнжлөөр бүрхэж, цасан дээр жижиг сарвууны ул мөр харагдах болов.(гурвалжин). Хэрэм модонд өөрсдөө нүх гаргаж, хулганууд нүхэндээ нуугдаж, өвсөөр үүрээ засаж эхлэв.(цүнх, цаас ). Хүн бүр маш их хоолтой байсан. Хэрэм самар хазав( ксилофон - глиссандо ), хулгана үр тариа зажлав(сам ). Өвлийн хүйтэн салхи ойд сэгсэрнэ( фонограмм) . Харин хэрэм үүрэндээ дулаахан байв( хэл дээр дарах ), хулгана жижиг нүхэндээ баяртай байв( шээх-шээх).

Хөгжим хянагч: Залуус аа, та нар юу гэж бодож байна?цас хаанаас ирдэг вэ?

Хүүхдүүд: Тэр үүлнээс унадаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Цасан ширхгүүд нь үүлэн дэх жижиг мөсөн талстуудаас үүсдэг. Үүл дотор уур нь хатуу мөсөн талст руу шилжсэний улмаас мөсөн талстууд ургадаг. Маш их хугацаанд хүчтэй хярууМөсөн талстууд "гялалзсан алмаазан тоос" хэлбэрээр газарт унадаг. Мөн нимгэн мөсөн зүүгээс бүрдсэн маш сэвсгэр цасны давхарга үүссэн бөгөөд өмнө нь цас орж ирснийг хараарай Тэд хайлж, хоёр ижил төстэй хоёрыг хурдан хайж, хүүхдүүд хайсан боловч олдоггүй.

"Цасан ширхгүүд" слайд

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хоёр цасан ширхгүүд адилхан байдаггүй юм байна. Залуус аа, бүх цасан ширхгүүдэд ямар нийтлэг зүйл байдаг вэ?(Хүүхдийн хариулт)

4.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Үнэхээр үнэн, бүх цасан ширхгүүд зургаан туяатай байдаг, гэхдээ аль нь ч адилхан байдаггүй, хяруу хамгийн сайнаараа хийсэн.

Бүх цасан ширхгүүд ижил өнгөтэй -
Гэхдээ надад итгээрэй, ихрүүд байдаггүй.
Та үүнтэй төстэй зүйлийг эндээс олж чадахгүй -
Frost оролдсон боловч дэмий хоосон биш.

"Цасан ширхгүүд" слайд

Хөгжмийн найруулагч. Зимушка - өвөл шөнө цастай чарга унах дуртай. Тэр цонх руу харж, цасны хээ зурж, Зимушкагийн дүрсээр гоёмсог цасан ширхгийг хийцгээе.

Хөгжмийн найруулагч.

Нарийхан хөлтэй цэцэг энд байна

Цастай цонхон дээр,

Өвлийг зунтай андуурч,

Тэд цагаан цэцэглэдэг.

Миний хамар хөлдөж байна, гэхдээ энэ нь ашиг багатай -

Өвөл тэднийг будсан.

Хөгжмийн найруулагч. Залуус аа, өвлийн улиралд бяцхан амьтад нүхэндээ амьдардаг, ойн захад ойн хажууд хэн амьдардаг вэ?

Хүүхдүүдийн хариу үйлдэл : Овоохойд өвөл!

Слайд. "Эмэг дээрх овоохой"

Хүүхдүүд дуунд бүжиглэдэг"Тааз мөстэй байна."

хөгжим E. Honok sl. С.Островский

Бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан нэгдсэн хичээл.
"Аялал өвлийн ой»

Хөгжмийн хичээлийн тойм.

Зорилтот : Урлагийн төрөл бүрийн төрлүүдийг нэгтгэх замаар хөгжмийн талаарх ойлголтыг гүнзгийрүүлэх, сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагуудад хөгжим, зугаа цэнгэлийн ажлыг зохион байгуулах.
Сэдэв: "Сайн уу, Зимушка-өвөл!"
Үйл ажиллагааны төрөл : нэгдсэн.
Даалгаварууд:
1. Боловсролын - давхих алхмыг хос хосоор нь нэгтгэх, дүүжин хөдөлгөөний ур чадварыг сайжруулах, тоглоомын үйлдлийг дуурайж сурах.
2. Хөгжлийн - сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн хөгжмийн болон бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх янз бүрийн төрөл хөгжмийн үйл ажиллагааэрүүл мэндийг хэмнэх технологийг ашиглах.
3. Боловсрол - хөгжим, яруу найраг, дүрслэх урлагийн нөлөөгөөр хүүхдэд гоо сайхны мэдрэмжийг төлөвшүүлэх.
Урьдчилсан ажил :
1. Өвлийн сэдэвт шүлэг уншиж, цээжлэх, дуу, бүжиг цээжлэх;
2. Хувь хүний ​​ажилхүүхдүүдтэй:
3. Байгаль дахь өвлийн үзэгдлийн ажиглалт: авч үзэх хүйтэн жавартай хэв маягцонхнууд дээр.
Тоног төхөөрөмж, материал:
Хөгжмийн материал:
- "Улирал" циклээс "Арванхоёрдугаар сар" (П.И. Чайковскийн хөгжим);
- "Өвөл" (А. Вивалдигийн хөгжим);
- Физик. "Гадаа хүйтэн байна" минут;
- Ц.Пунигийн “Март”
- “Side gallop” хөгжим. А.Зилина
- "Цасан ширхгүүд" хөгжим. А.Стоянова
Тараах материал, TCO:
- Сийлсэн цаасан цас, лаа, гуаш, картон хуудас, хүүхэд бүрт зориулсан багс;
- Хөгжмийн төв, компьютер, мультимедиа проектор, бүтээлийн фонограмм;

Хичээлийн явц :
Хүүхдүүд танхимд орж, тойрог дээр зогсдог.
Хөгжим хянагч: (дуулах)Сайн уу залуусаа!
Хүүхдүүд: (дуулах)Сайн байна уу!
Хөгжмийн найруулагч : Надад шидэт саваа байна. Бид бие биедээ эрүүл энхийг хүсэн тойрон өнгөрөх болно (Багш баруун талд нь зогсож буй хүүхдийн нэрийг энхрийлэн дуудаж, саваагаа дамжуулж, тойрог хэлбэрээр үргэлжлүүлнэ).
ноён .: Хүүхдүүд ээ, оньсого тааварлаарай:
Замуудыг нунтагласан
Би цонхыг чимэглэсэн,
Хүүхдүүдэд баяр баясгаланг бэлэглэв
Тэгээд би чаргаар гулгах гэж явсан.
(Хариулт: өвөл)
M.R.:
Тийм шүү залуусаа. (өвлийн тухай ярих) Та биднийг өнөөдөр өвлийн ойд зугаалахыг хүсч байна уу? Гоо сайхныг биширцгээе. Өвлийн замаар алхаж, эргэн тойрноо харцгаая.
Хүүхдүүд тойрог хэлбэрээр алхаж, өвдөгөө дээш өргөөд, хөлийн хуруугаа татдаг. (Гамшиж байна
"Дрифт") Ц.Пунигийн "Март" хөгжимд

M.R.: Тэгээд одоо цэвэрлэсэн зам дагуу.
Хүүхдүүд "Хажуугийн давхих" музагийн хөгжимд хажуу тийшээ давхина. А.Зилина
ноён .: Хараач, бид гайхалтай өвлийн ойд орлоо. Энд ямар үзэсгэлэнтэй юм бэ! Та эргэн тойронд юу харж байна вэ?
Хүүхдүүд: Цас, цасан шуурга, мод.
ноён .: Энд хэн амьдардаг гэж та бодож байна вэ?
Хүүхдүүд : Баавгай, туулай, үнэг гэх мэт.
ноён .: Залуус аа, хар даа, та нарт бас шидэт саваа байгаа. Тэдэнтэй "Хөгжилтэй саваа" тоглоом тоглоцгооё. Магадгүй Өвөл өөрөө биднийг сонсоод манайд ирэх байх.
Хүүхдүүд тоглож байна хэмнэлтэй тоглоом "Jolly Sticks" .
Яагаад ч юм Өвөл биднийг сонсохгүй байна. Залуус аа, та өвлийн сайхан хөгжим сонсмоор байна уу? Өвөл түүнийг сонсох болно.
Хүүхдүүд багшийн хүсэлтээр хивсэн дээр сууна.
ноён
.: Өнөөдөр би танд танилцуулахыг хүсч байна хөгжмийн хэсэгП.И. Чайковский "Улирал" цомогт багтсан. Хөгжмийн зохиолч жил бүрийн сар бүрт нэг хөгжмийн бүтээлээ зориулжээ .(хүүхдэд зориулсан асуулт)Өвлийн саруудыг надад хэлээч. Арванхоёрдугаар сар бол өвлийн эхний сар юм. Сонсоцгооё, дараа нь хөгжим тоглож байх үед сонссон, төсөөлж байсан зүйлээ хэлээрэй. Хөгжим биднийг хол, алс хол авч явах болно. Бид цаст ой дээгүүр нисэх болно, та цасан ширхгүүдийн салхитай ярихыг сонсох болно. Сонсохыг хүсч байна уу? Сонсооч! – үндэслэл, хүүхдэд зориулсан санал.
“Улирал” циклээс П.И.Чайковскийн “Арванхоёрдугаар сар” хөгжмийг сонсож байна.
M.R.:
Залуус аа, энэ хөгжим танд юу гэж хэлсэн бэ? (хүүхдийн хариулт).Та юу сонссон, юу харсан бэ? (хүүхдийн хариулт).Одоо бид сэтгэлийн хөдөлгөөнийг илэрхийлэхийг хичээх болно

үгтэй хөгжим. Энд цасан ширхгүүд байна, бид үүнийг бие биедээ дамжуулж, сэтгэгдлээ хуваалцах болно.
Тоглоом "Ид шидийн ой".Хүүхдүүд цасан ширхгийг өнгөрөөж, сонссон хөгжмийн уур амьсгалд үндэслэн өвлийн ойн тухай үгсийг гаргаж ирдэг. (Ой бол гайхалтай, болор, дуугарах, ид шидтэй ...)
Энэ тоглоомын зорилго
: толь бичгийг идэвхжүүлэх, хүүхдийн ярианы бүх хэсгийг идэвхтэй ашиглах чадварыг хөгжүүлэх.
ноён
.: Олон хөгжмийн зохиолчид, яруу найрагчид, зураачид жилийн энэ цагийг ид шидийн гоо үзэсгэлэн, цэвэр, тод, гялалзсан өнгөөрөө хайрладаг байв.
Удаан хөгжим тоглож, багш "Өвлийн" хувцастай орж ирэв. Хүүхдүүдтэй мэндчилж байна.
Хүүхэд "Сайн уу, өвөл-өвөл!" шүлгийг уншиж байна. Г.Ладонщикова:

Сайн уу, өвөл-өвөл!
Бид цагаан цасаар бүрхэгдсэн:
Мөн мод, байшингууд.
Хөнгөн далавчтай салхи исгэрэв -
Сайн уу, өвөл-өвөл!
Нарийн төвөгтэй зам салхилж байна
Цэлмэгээс толгод хүртэл.
Туулай үүнийг хэвлэсэн -
Сайн уу, өвөл-өвөл!
Бид шувуунд тэжээгч тавив,
Бид тэдэнд хоол хийж,
Шувууд сүргээрээ дуулдаг -
Сайн уу, өвөл-өвөл!
Хөгжим гар: Зимушка, хүүхдүүд чиний тухай ийм сайхан дууг мэддэг! Үүнийг сонсоод хүүхдүүдтэйгээ хамт дуулаарай.
М.Красевын хөдөлгөөн, үг, хөгжимтэй “Өвлийн дуу” дууг хүүхдүүд тоглодог
Дараа нь хүүхэд шүлгийг уншина:
Ойн дээгүүр цайвар үүл
Үлгэр хөврөв
Мөн цасан ширхгүүдэд хүрсэн
Гацуур мод зөөлөн мөчрүүд
Эргэн тойрон цасан шуургатай
Цагаан, сэвсгэр,
Бүх гарц, нүхийг нууж,
Мөн зам нь хурдан,
Надад цагаан үстэй дээл өгсөн
Бүх дэггүй туулайнууд...
Эмзэг нууцлаг байдалд ууссан
Цэвэр өвлийн амралт.

Өвөл : Ой мод, хээрээр дамжин
Би чам дээр очих гэж яарч байсан.
Уулс, зам дагуу.
Би цасан ширхгүүдийг овооллоо
Би тэднээс хивс нэхэж,
Далайгаас уул хүртэл!
Эргэн тойрон цастай
Тийм ээ, хүйтэн жавар хагарч байна.
- Та хөлдөж байна уу? Алив, хүүхдүүд, охид, хөвгүүд, жаахан дулааццгаая! Миний араас давт!
Хүүхдүүд “Гадаа хөлдөж байна...” дууг дуулж байхдаа өөрөө массаж хийж байна.
Мөн гадаа хүйтэн байна!
Алив, бүгд гараа хамар дээрээ тавиад,
Тэд миний өвдөг дээр тогшлоо
Тэд толгой сэгсэрч,
Мөрөн дээр нь алгадсан
Тэгээд тэд бага зэрэг живсэн!
(Биеийн тодорхой хэсэгт өөрөө массаж хийснээр хүүхэд бүхэлдээ бие махбодид нөлөөлдөг. Тоглоомын массаж нь амьсгалын дээд замын болон бүх биеийн хамгаалалтын шинж чанарыг нэмэгдүүлж, ургамлын-судасны аяыг хэвийн болгодог. vestibular аппарат болон дотоод шүүрлийн булчирхайн үйл ажиллагаа).
Өвөл
: Залуус аа, бие чинь дулаарсан уу? Сайн байна! Хүйтэнд суудаггүй хүн хэзээ ч хөлдөхгүй!
М.Р .: Хөөх, Өвөл! Залуус бид хоёр дулаарлаа! Бүгдээрээ суугаад амарцгаая.
Тайвшрах "Цасан ширхгүүд" хөгжим Стоянова
Танхимын гэрэл унтарч, цасан ширхгүүд хөдөлж буй дүрсийг таазанд тусгав.
Гэрэл асдаг.
Өвөл:
Аль нь сайхан хөгжим, Үнэн үү? (Хүүхдийн хариулт)
Залуус аа, би та нарыг овоохойд минь зочлохыг урих уу?
Хүүхдүүд "Зул сарын гацуур модыг тойрон бүжиглэх" Чех ардын хөгжим тоглодог
Залуус модон байшин руу ойртоно.
ноён
.: Залуус аа, Зимушкагийн овоохойд цонхон дээр хээ угалз байдаг.
Өвөл : Цонхны хээг хэн надад зориулж зурсан бэ?
Би ч, чи ч зураагүй, яагаад цонхон дээр цэцэг байдаг вэ?
Хүүхэд:
Намайг унтаж байхад, тэр унтаж байхад,
Санта Клаус тэднийг зурсан.
Цонхон дээр хөгшин Frost
Би үүнийг мөсөөр зурсан.
Өвөл : Залуус аа, бид Frost ямар хээ зурж болохыг харцгаая.
ноён. мультимедиа ашиглан дүрслэлийг харуулж байна.

ноён.: Бүгдээрээ цонхоо хээгээр чимэглэцгээе. Мөн хөгжим бидэнд сайхан хэв маягийг зурахад тусална.
А.Вивальдигийн “Өвөл” дуу сонсогдож байна.
Өвөл нь хүүхдүүдэд жижиг лаа ("мөсний хэсгүүд") өгдөг, хүүхдүүд картон хуудсан дээр лаагаар зурж, дараа нь зургийг бүхэлд нь цэнхэр гуашаар бүрхдэг. Тэдний зурсан зүйлийг хэлэхийг санал болгож байна. Хүүхдүүд өвлийн улиралд "цонхоо" өгдөг.
Хөгжмийн найруулагч: хичээлийн дүгнэлт
-
Ямар хөгжим бидэнд хээ зурахад тусалсан бэ?
- Бид өвлийн ойгоор ямар хөдөлгөөнөөр аялсан бэ?
- Бид өвлийн улиралд ямар дуу дуулсан бэ?
Хүүхдүүд асуултанд хариулдаг.
Хөгжмийн найруулагч хүүхдүүдтэй хөгжмийн дуугаар баяртай гэж хэлдэг. Хүүхдүүд багштайгаа хамт бүлэгтээ очдог.

Хөгжмийн найруулагч Русакова А.Г.

АХЛАХ БҮЛЭГД.

Хөгжмийн найруулагч Семенова С.Х.

Зорилтот:

    Хүүхдүүдийн өвлийн тухай мэдлэгийг нэгтгэн дүгнэх, тодруулахөвлийн хөгжилтэйӨө ;

    өргөжүүлэх, эрчимжүүлэх үгсийн сансэдвээр"Өвөл, өвлийн хөгжилтэй » .

    Зохиолын зураг дээр үндэслэн өгүүлбэр зохиож сур.

    Яриа, ой санамж, анхаарал, сэтгэлгээг хөгжүүлэх.

    тухай хүүхдийн санаа бодлыг бэхжүүлэх геометрийн хэлбэрүүд, урагш болон хойшоо тоолох чадварыг бэхжүүлэх;

    тооны "хөрш"-ийг нэрлэх дасгал хийх, анхаарлыг хөгжүүлэх, логик сэтгэлгээ, төсөөлөл; танин мэдэхүйн сонирхлыг төлөвшүүлэх.

Хичээлийн явц:

Хөгжмийн дуугаар хүүхдүүд хөгжмийн өрөөнд ордог.

Хөгжмийн найруулагч шүлэг уншдаг.

Өвлийн сайхан цаг ирлээ.

Бидэнд маш их цас авчирсан.

Мөн түүнтэй хамт хүйтэн жавар ирэв.

Чихийг чинь хатгаж, хамрыг чинь хатгана.

Муу хяруу биш. Тэр маш их баяр баясгаланг авчирсан!

Тэр өвлийн зугаа цэнгэлийг авчирсан.

Хүүхдүүдэд баяр баясгаланг өгдөг бүх зүйл!

Хүүхдүүд ээ, бид жилийн хэдэн цагт хичээлээ эхэлсэн бэ?(хүүхдийн хариулт) .

Хөгжмийн найруулагч: Тийм ээ, өвлийн тухай. Тэгээд одоо өвлийн үг хэлье, гурван үгийн нэг нь илүүднэ, та таамаглаж байна уу?

тоглоом"Гурав дахь дугуй" .

2. Чарга, цасан бөмбөг, дугуй.

3. Цэцэг, цасан хүн, цасан бөмбөг.

4. Хүйтэн, мандарин, цасан шуурга.

5. бээлий, алим, эсгий гутал.

Хөгжмийн найруулагч: Залуус аа, юу өвлийн тоглоомуудбас хөгжилтэй та мэдэх үү? Тэднийг нэрлэ.

D: хүүхдүүдийн хариулт.

Хөгжмийн найруулагч: Сайн байна! Залуус аа, одоо би та нарт өвлийн зугаа цэнгэлийн тухай оньсого хэлж, анхааралтай сонсож, зөв ​​хариултыг хэлье.

Намрын дараа ирлээ.
Мөн цасан шуурга хийсэн.
(Өвөл)

Талбай дээр цас орно
Усан дээрх мөс
Цасан шуурга алхаж байна.
Энэ хэзээ тохиолддог вэ?
(Өвөл)

Цастай гараа нээж,
Моднууд бүгд хувцас өмссөн байв.
Цаг агаар хүйтэн байна.
Энэ жилийн аль цаг вэ?
(Өвөл)

Шувууд аль хэдийн өмнө зүгт ниссэн,
Хүйтрэлт, цасан шуурга ирлээ.
Моднууд мөнгөлөг өнгөтэй,
Бид хашаандаа цайз барьж байна.
(Өвөл)

Зам дээр цагаан хөвсгөр хэвтэж,
Шат, босгон дээр.
Хүн бүр мэддэг -
Энэ хөвсгөр гэж нэрлэдэг ...
(Цас)

Хэн цагаан өнгийг цайруулдаг вэ
Ханан дээр шохойгоор бичдэг,
Өдөн ор оёж,
Та бүх цонхыг чимэглэсэн үү?
(Өвөл)

Би халууныг тэсвэрлэхгүй:
Би цасан шуургыг эргүүлэх болно
Би бүх шилийг цайруулах болно,
Би гацуур модыг чимэглэх болно,
Би байшинг цасаар шүүрдэх болно,
Учир нь би...
(Өвөл)

Тэд могой шиг газар эргэлдэж,
Тэд хоолойд өрөвдмөөр уйлж,
Гацуур мод цасаар хучигдсан байдаг.
Эдгээр нь өвөл ...
(Цасан шуурга)

Надад хийх зүйл их байна -
Би цагаан хөнжил
Би бүх дэлхийг бүрхэж,
Би үүнийг голын мөсөөс салгаж,
Цагаан талбайнууд, байшингууд,
Миний нэр...
(Өвөл)

Тэр оров - хэн ч хараагүй
Тэр хэлэв - хэн ч сонсоогүй.
Тэр цонхоор үлээж, алга болов.
Тэгээд цонхон дээр ой ургасан.

(Хөлдөж байна)

"Цас ба зул сарын гацуур мод" бүжиг.

Хөгжмийн найруулагч : Өвлийн улиралд хийх ажил их байна. Одоо би өөр өөр зүйлийг хэлье өвлийн үйл ажиллагаа, хэрэв би зөв хэлсэн бол алгаа ташаарай. Хэрэв энэ нь буруу бол бид гишгэнэхөл :

Өвлийн улиралд тэд мөөг цуглуулдаг.

Өвлийн улиралд тэд жимс цуглуулдаг.

Өвөл чарга

Өвлийн улиралд тэд цанаар гулгадаг.

Өвлийн улиралд тэд голд сэлдэг.

Өвлийн улиралд тэд мөсөн дээр гулгадаг.

Өвлийн улиралд тэд дугуй унадаг.

Өвлийн улиралд тэд цасан хүн хийдэг.

Өвлийн улиралд тэд хөл нүцгэн алхдаг.

Өвлийн улиралд тэд цасан бөмбөг тоглодог.

Muz.ruk: Сайн байна, одоо оньсого тааварлаарай:

Ямар хөгийн хүн бэ

Хорин нэгдүгээр зуунд хөл тавьсан уу?

Луувангийн хамар, гартаа шүүр,

Нар, халуунаас айдаг.

(Цасан хүн)

Хөгжмийн найруулагч: Сайн байна.

Биеийн тамирын дасгал.

Хүүхдүүд ээ, бүгд тойрог дээр зогсож,

Тоглоомоо хурдан эхлүүл.

(Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож, хөдөлгөөнийг дуурайдаг) .

Өвлийн улиралд цасан дээр тоглодог, тоглодог, тоглодог.

Бид цасан шуурга дундуур алхаж, алхаж, алхдаг.

Мөн цанаар бид гүйдэг, гүйдэг, гүйдэг.

Мөсөн тэшүүр дээр бид гулсдаг, гулсдаг, гулсдаг.

Тэгээд бид цасан охиныг баримал, баримал, баримал хийдэг.

Бид өвлийн улиралд зочлон дуртай, бид дуртай, хайртай.

Хөгжмийн найруулагч: Одоо "Эелдэгээр нэрлэ" тоглоом тоглоцгооё.

Өвөл бол өвөл.

Цас - цасан бөмбөг.

Зул сарын гацуур мод

Салхи бол сэвшээ салхи юм.

Бөөн - бөөн.

Чарга - чарга.

Хөгжилтэй "Цасан бөмбөгийн тулаан"

Хөгжмийн найруулагч: Би ээлжлэн цасан бөмбөг шидэж, асуулт асууна. Та түүнийг барьж аваад хариулаад цасан бөмбөгийг буцааж шидээрэй.

Одоо жилийн хэдэн цаг вэ? Одоо хэдэн сар вэ? Та өвлийн ямар саруудыг мэдэх вэ? Долоо хоногийн өдрүүдийг нэрлэ. 10 хүртэл тоол. 10-аас 1 хүртэл тоол. Тооны хөршүүдийг нэрлэ.

Хөгжим Менежер: Хүүхдүүд ээ, бид өнөөдөр та нартай жилийн хэдэн цагийн талаар ярилцсан бэ?

Та өвөлд дуртай юу? Эцсийн дуу нь “It’s Winter Outside Again” юм.

Хотын улсын сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага

"8-р цэцэрлэг"

Шууд хийсвэр боловсролын үйл ажиллагаа By хөгжмийн боловсролахмад бүлэгт

"Сайн уу, өвөл-өвөл!"

Хөгжүүлэгч:

Хөгжмийн найруулагч

Перутская Г.Н.

2013 он

Зорилтот: хөгжил хөгжмийн чадварсургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд.

Даалгаврууд.

П.И.Чайковскийн "Цасан ширхгийн вальс" шинэ хөгжмийн бүтээлтэй хүүхдүүдийг танилцуулж, хөгжмийн бүтээлийн дүрслэлийн агуулгыг сэтгэл хөдлөлөөр ойлгож, ойлгох.

Хөгжмийн мөн чанарыг ялгаж сур, түүний сэтгэл санааг хөдөлгөөнөөр дамжуулж, "цас бөмбөлгийг эргүүлэх" - хялбар гүйлт, гөлгөр гар хөдөлгөөн.

Аяыг тод дуулах, үгийг тод хэлэх, ил тод дуулахыг урамшуул.

Хүүхдэд хөгжимд хөдөлгөөн хийх, тексттэй уялдуулах чадварыг хөгжүүлэх.

Хонхыг хэмнэлээр тоглох чадварыг дадлагажуулах.

Багаар ажиллахдаа хөгжим сонсох соёл, нөхөрсөг харилцааг төлөвшүүлэх.

Газар нутгийг нэгтгэх.

"Биеийн тамир"- хүүхдийн моторт туршлагыг үргэлжлүүлэн хуримтлуулж, баяжуулж, цанаар гулгах дууриамал хөгжмийн аятайхан, хэмжсэн шинж чанарыг хөдөлгөөнөөрөө дамжуулахыг заах.

"Танин мэдэхүй" - байгалийн улирлын өөрчлөлтийн талаархи хүүхдийн ойлголтыг баяжуулах.

"Уншаж байна уран зохиол " - уран сайхны үгэнд дурлах.

"Уран сайхны бүтээлч байдал"- програмын сонирхлыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх. Цэвэрхэн наах ур чадвараа бэхжүүл. Хамтын зохиол бүтээхдээ үе тэнгийнхэнтэйгээ харилцах хүслийг бий болгох.

Урьдчилсан ажил.

1. Өвөл, зэрлэг амьтдын тухай хүүхдүүдтэй хийсэн яриа.

2. “Нимгэн мөс шиг” дугуй бүжгийн үг, “Өвөл” дууны үгийг сурах.

3. Амьсгалын дасгал хийх.

4. Физик минут “Бид цасан хүн хийж байна”.

5. "Хонх дарах" дасгал.

6. Хөгжмийн дасгалууд: "Цөлд чимээгүйхэн дуугарна", "Сайн уу."

7.Цасан ширхэгтэй бүжгийн хөдөлгөөн хийх.

8. Дуураймал янз бүрийн хөдөлгөөн(чага, тэшүүр, цана).

Материал ба тоног төхөөрөмж. Телеграм, зул сарын гацуур мод, цасан ширхгүүд, хонх, дэлгэц, проектор, ватман цаас (самбарт хавсаргасан.

Хичээлийн явц.

Хүүхдүүд танхимд ордог хөгжмийн найруулагчтэднийг угтан авч байна.

Хүүхдүүд зочдод "сайн уу" гэж дуулдаг.

Хөгжим гар Залуус аа, өнөөдөр манай цэцэрлэгт цахилгаан утас авчирсан - энд байна(уншдаг).

“Алтан загас” цэцэрлэгийн хүүхдүүдэд зориулав.

"Бид таныг өвлийн ойд урьж байна

Энд олон гайхамшиг бий

Та үсэрч, давхиж болно

Энэ нь тоглоход хөгжилтэй байж болно.

Цэвэрлэгээнд ирээрэй

Зул сарын гацуур мод сонгоход минь туслаач!" Туулай.

Хөгжим гар Залуус аа, та туулайнуудад гацуур модыг сонгож, шинэ жилээр чимэглэхэд нь туслахын тулд ой руу явахыг хүсч байна уу?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Хөгжим гар Одоо жилийн хэдэн цаг вэ?

Хөгжим гар Тэгэхээр ямар ой вэ? (өвөл)

Хөгжим гар Бид юу үргэлжлүүлэх вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Восс. Цанаар гулгацгаая.

Восс. Бид цана өмсөж, шонгоо аваад туулайнуудад туслахаар явна.

Хүүхдүүд "Тэшүүрчдийн вальс" хөгжимд "цанаар гулгаж" байна

(дараа нь тэд чарга, тэшүүрээр гулгадаг)

(хүүхдүүд "унаж" байхад хөгжмийн найруулагч танхимд гацуур модыг засдаг)

Восс. Бид энд байна!

Хөгжим гар Чи бид хоёр өвлийн ойд орлоо. Одоо ямар үзэсгэлэнтэй вэ: бүх мод цасанд дарагдсан, тэд ид шидийн хувцас өмссөн, шувуудын дууг сонсохгүй байна, бүх байгаль унтдаг. Чимээгүй. Цас наранд гялалзана.

Восс. Зул сарын гацуур мод руу хичнээн цасан ширхгүүд дайрсныг хараарай(зул сарын гацуур модонд цасан ширхгүүдийг наасан).

Хөгжим гар Залуус аа, нэг удаад нэг цасан ширхгийг ав, одоо бид тэдэнтэй тоглох болно.

Хөгжим гар Том цасан ширхгүүд алган дээр хэвтэж байна.

Би энэ цасан ширхгийг бага зэрэг үлээх болно.

Зөөлөн үлээх - цасан ширхгүүд хэвтэж байна,

Илүү хүчтэй үлээх - цасан ширхгүүд нисдэг(амьсгалын дасгал).

(бид үлээхдээ хацраа хийсгэдэггүй)

Хөгжим гар Туулайнууд хаана байна? Тэднийг дуудъя: "Та нар туулайнууд хаана байна аа!"

Хөгжим гар

Тэд сонсохгүй байна ...Дахин залгая

Восс. (нэр).

Тэд дахин сонсохгүй байна. Тэд ойд нуугдаж байсан бололтой. Хөгжмийн гар:

Өвлийн тухай дууг санаж, дуулцгаая, магадгүй бөжин биднийг сонсох болно.

Хөгжим гар "Өвөл" дуу

Одоо би өвлийн ойн хөгжмийг сонсож, байгаль хэрхэн өөрчлөгдсөнийг харахыг санал болгож байна.

Хүүхдүүд хөгжим сонсдог. П.И.Чайковский "Цасан ширхгийн вальс"

("Өвлийн ой" илтгэлийг үзэх) Хөгжим гар:

Та үүнийг сонссон, одоо энэ ямар хөгжим болохыг надад хэлээч?

Хөгжим гар Энэ нь бидэнд ямар мэдрэмж төрүүлдэг вэ? Ямар зэмсэг шиг сонсогдож байсан бэ? Хөгжмийн зохиолч өвлийг хэрхэн дүрсэлсэн бэ? (хүүхдийн хариулт). Залуус аа, одоо хөгжмийн зэмсгүүдийг аваад сонссон хөгжмөө чимэхийг хичээцгээе. Танд тохирох хэрэгслийг сонго

(хүүхдүүд багаж авдаг)

Хөгжим гар Өмнө нь сонсож байсан хөгжмөө тоглуулах

(хүүхдийн хариулт)

Восс. Залуус аа, надад хэлээч, та яагаад халбага, хэнгэрэг сонгоогүй юм бэ?Хөгжим гар Мөн ойд хүйтэн жавар улам хүчтэй болж байна. Хүйтэн!

Зүгээр дээ, одоо дулаацна. Залуус аа, та өвлийн улиралд юу тоглох дуртай вэ? Мөн би цасан хүн бүтээхийг санал болгож байна.

Хөгжим гар "Бид цасан хүн хийж байна" биеийн тамирын дасгал

Бид огт хөлдөхгүйн тулд "Нимгэн мөсөн дээрх шиг" хэмээх Оросын ардын дууг дуулъя.

(Орос ардын дуу) (2 удаа)

Хөгжим гар За, халсан уу? (Хүүхдүүдийн хариулт).

Восс. Залуус аа, оньсого тааварлаарай.

Нууцлаг

Манай амьтан түгшүүртэй амьдардаг

Таны хөлийг бэрхшээлээс холдуулдаг

За, хурдан таах,

Энэ амьтны нэр юу вэ...

Хүүхдүүд. Бөжин! (дэлгэц дээр туулай гарч ирнэ)

Хөгжим гар Мэдээжийн хэрэг, энэ бол туулай юм. Тэр ганцаараа биш, ээжтэйгээ хамт байгаа юм шиг надад санагддаг. Сонсооч!

(давхиа илрүүлэх тоглоом)Энэ бол эх туулай(эхний октав дахь туулайн сэдэв).Энэ бол туулайн хүү юм(хоёр дахь октав дахь туулайн сэдэв).Одоо бүх нүдээ аниад чихээрээ сонсож, зул сарын гацуур модны эргэн тойронд хэн цасан дээр үсэрч байгааг таагаарай: ээж нь туулай эсвэл хүү нь бөжин юм.

(тоглоом 2-3 удаа давтагдана)

Хөгжим гар Өө, эргэн тойрон дахь бүх зүйл ямар харанхуй байсан бэ. Цас орж эхлэв. Цас аажуухан, аажуухан орж байна. Цагаан ширхэгүүд эргэлдэж байна. Тэр өнөөдөр хүн бүрийг маш их баярлуулж байна. Мэдээжийн хэрэг, залуус.

Хөгжим гар Одоо охид цагаан ороолт авч, цасан ширхгүүдийн вальст өд шиг эргэлдэнэ.

Цасан ширхгүүдийн вальс.

Хөгжмийн найруулагч Одоо хамгийн сайныг нь сонгох цаг болжээ сайхан зул сарын гацуур модМанай туулайнуудад(сонгох.) Удахгүй Шинэ жил! Мөн энэ зул сарын гацуур модны эргэн тойронд ойн амьтад тойрог хэлбэрээр бүжиглэнэ: туулай, хэрэм, үнэг. Мөн илүү гоё болгохын тулд бид хонхоороо чимэглэх болно. Тэд өвлийн салхинд хангинаж, ойн амьтдыг баярлуулж байг.

Хөгжим гар Бид ойд баяртай гэж хэлэх цаг болжээ

Бид цэцэрлэгтээ буцаж очих хэрэгтэй!

Восс. Цанаа өмсөөд замд гар.

"Тэшүүрчдийн вальс" хөгжим дахин сонсогдов

Хүүхдүүд цанаар гулгахыг дуурайдаг.

Восс. За тэгээд цэцэрлэгтээ буцаж ирлээ.

Өнөөдөр бид өвлийн ойгоор аялсан бөгөөд одоо өвлийн ойн зургийг өөрийн гараар бүтээж, хийсэн гацуур модыг наацгаая.

(Хүүхдүүд бэлтгэсэн гацуур модыг аваад өвлийн ойн зураг дээр наа.)

П.И.Чайковскийн "Цасан ширхгийн вальс" хөгжим сонсогддог.

Хүүхдүүд аппликейшн дээр хамтын ажил хийдэг. Дараа нь ажлын үр дүнг хянаж, хэлэлцдэг.

Хөгжим гар Одоо зочдод баяртай гэж хэлцгээе. (Хүүхдүүд "Баяртай" гэж дуулдаг.)


Даалгаварууд:Дуураймал хөдөлгөөн, хөдөлгөөнгүй байрлалыг бий болгох бүтээлч чадвар, төсөөллийг хөгжүүлэх. Өвлийн шинж тэмдэг, цас, мөсний шинж чанаруудын талаархи мэдлэгийг нэгтгэх. Урлагийн бүтээлд сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүлэх.

Зангилааны цус харвалт:
Уянгын хөгжмийн дагалдан хүүхдүүд хөгжмийн өрөөнд орж, хагас тойрог хэлбэрээр зогсдог. Өвөл орж байна.

Өвөл:(хөгжмийн найруулагч):
Би Зимушка-өвөл, би маш хүйтэн цаг агаарт дуртай.
Надтай тоглосон хүн гайхалтай үлгэрт гарч магадгүй!
Өвөл: Миний хаант улсад тавтай морил. Над дээр хэдэн зочид ирсэн бэ? Та өвлийн талаар юу мэддэг вэ? Би ямар ажил хийдэг вэ? (Хүүхдийн хариулт) Одоо өвлийн ажлын тухай дуртай дуугаа дуулъя.

“ӨВЛИЙН” ДУУГ ТОГЛОЖ БАЙНА.

Өвөл:Өвлийн хаант улсад онцгой гайхалтай хөгжмийн зэмсгүүд байдаг. Энэ нь ямар харагдаж байна гэж та бодож байна вэ? (Би нэг хөгжмийн зэмсэг тоглодог, залуус үүнийг өвлийн шинж тэмдэгтэй харьцуулдаг. Жишээлбэл, хэнгэрэг - цасан ширхгүүд нисч байна; глокенспиелийн чимээ ижил төстэй - мөс гялалзаж байгаа мэт; хонх - морьд гүйж байна. цас, мөс гялалзсан маракас - салхи шуурга, цасан шуурга, цасан шуургыг сануулдаг гэх мэт.)
Өвөл:Өвлийн улиралд ямар хэрэгсэл тохирохгүй вэ? (бөмбөр тоглох) Яагаад? (Хүүхдийн хариулт) Залуус аа, эдгээр хөгжмийн зэмсгүүд дээр өвлийн хаант улсаа дүрслэн харуулахад туслаач. (Би хөгжимд хөгжмийн зэмсэг тоглохыг санал болгож байна)

ОРКЕСТР “ӨВЛИЙН ҮДЭШ” К.Сорокина

Өвөл:Одоо хөгжмийн зэмсгүүд амрах ёстой гэж би бодож байна, бид тантай хамт цааш явах болно! Та өвлийн зугаа цэнгэлд дуртай юу? (Хүүхдийн хариулт) Би ч бас тоглох дуртай.
Би чам дээр ирэх гэж яарч байсан бөгөөд бэлэг болгон цасан бөмбөг авчирсан!
Том тойрог руу хурдан орж, цасан бөмбөгийг бүү алдаарай!

ЦАСАН БӨМБӨГИЙН ТОГЛООМ Н.Вересокина

Өвөл: Та өвлийн өөр ямар зугаа цэнгэлийг мэдэх вэ? Бүх хүүхдүүд тоглох дуртай, өвлийн зугаа цэнгэлийг мэддэг гэдгийг би харж байна. Сайн байна! Гэхдээ өвлийн улиралд өөр юу тохиолдохыг Катя гайхалтай хоолойгоор бидэнд хэлэх болно!

Л.Вахрушевагийн “ӨВӨЛ-ӨВӨЛ” дуу (соло)

Өвөл: Ямар сайхан дуу вэ! Баярлалаа Катя! Би хэн рүү явуулж байгааг таагаарай Шинэ жилийн баярчам дээр очих уу? (Санта Клаус) Сонсооч, энэ ямар аялгуу вэ? (Би танил дууны оршилыг тоглож, хүүхдүүд таамаглаж байна).

“САНТА КЛАУС МОДОН ДЭЭР АМЬДАРСАН” ДУУ БҮЖИГ

Өвөл:Та ямар их баяр хөөртэй бүжиглэж, дуулж байсан бэ? Та хүйтэн жавараас айдаггүйг би харж байна. Орос улсад ямар хүйтэн жавар байдаг вэ? (Хүүхдүүд эпитетүүдийг сонгодог) Өвлийн улиралд ямар хотууд хүйтэн жавартай байсан бэ? (Хотуудыг нэрлэсэн)
Өвөл:
Хөвгүүд бидэнд энэ тухай ярьж, охид сонсох болно.

М.Дунаевскийн “ӨВӨӨДИЙН ЖАРШ” ДУУ(хөвгүүд)

Өвөл:Охид, надад хэлээч, хөвгүүд энэ дууг хэрхэн дуулсан бэ? Түүний зан чанар ямархуу хүн бэ? (хөгжилтэй, хөгжилтэй, баяр баясгалантай, дуугарах гэх мэт) Мөн би хярууг хэрхэн тайвшруулахыг мэддэг бөгөөд унтах үед цаг агаар салхигүй, тайван байдаг. Миний дуртай хөгжим танд үүнийг хамгийн сайн хэлэх болно!

“ӨВЛИЙН ҮЛГЭР” дуу(гурвал)

Өвөл:Би бэлтгэлээ базааж, жинхэнэ өвлийн ой руу явж, шинэ хүч чадал олж авах цаг болсон гэдгийг би мэдэрч байна. Би одоо гурван цагаан морь уяж, чамтай хамт хөгжилтэй дуу дуулъя!

“ГУРВАН ЦАГААН МОРЬ” ДУУНД ХӨГЖИЛТТЭЙ БҮЖИГ» Е.Крылатова

Өвөл:
Та маш их хөгжилтэй байгаа ч баяртай гэж хэлэх цаг боллоо!
Миний цасан шуурга таныг гэртээ харих болно!
Баяртай залуусаа! (Хөгжмийн дагуу явна.)

Гарчиг: Хөгжмийн хичээлийн хураангуй бэлтгэл бүлэг, өвлийн улиралд “Ээжид зочлох нь – өвөл”
Нэр дэвших: Цэцэрлэг, Арга зүйн хөгжил, Хөгжмийн найруулагч


Албан тушаал: хөгжмийн найруулагч
Ажлын байр: МАДОУ хосолсон 99-р цэцэрлэг
Байршил: Томск муж, Томск