Хотын ландшафтын төрөл үүссэн түүх. Елена Ковалевагийн график ландшафтууд Материал ба тоног төхөөрөмж

Хичээлийн сэдэв:

"График дахь ландшафт"

6-р анги

Урлагийн багш Дзасохова Т.Г.

Зорилтот:

Оюутнуудад график зураачдын хийсэн ландшафтын графикийн төрлүүдийг танилцуулах, шугаман агаарын хэтийн төлөвийн тухай ойлголт өгөх, сэдвийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх."График урлаг", маажих техник ашиглан бүтээл туурвих.

Осетийн болон Оросын зураачдын график бүтээлийг танилцуулах.

Зурган дээр сэтгэлийн хөдөлгөөнийг дамжуулах чадварыг хөгжүүлэх.

Даалгаварууд:

1. Боловсролын:

Шугамын гоо сайхныг мэдрэх, тодорхойлох чадварыг хөгжүүлэх уран сайхны илэрхийлэл, түүний чадавхийг өөрийн бүтээлч байдалд ашиглах. Урлагийн зарим аргын онцлогийг танилцуулах;

Уран бүтээлчдийн зарим бүтээлийг танилцуулах;

2. Хөгжүүлэх:

Шинэ хэрэгсэл, арга техникийг эзэмшиж (шовхсон саваа, үзэг), график дүрслэлийн илэрхийлэлтэй хэрэгслийг ашиглах чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлээрэй (цэг, зураас, зураас), зурах ур чадвараа шилжүүлэх.

3, Боловсрол:

Бидний эргэн тойрон дахь ертөнцөд гоо зүйн хандлага, гоо үзэсгэлэнг хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Цэвэр цэмцгэр байдлыг төлөвшүүлэх.

4. Зохион байгуулалтын мөч.

Тоног төхөөрөмж:

Мэдээллийн материалхичээлийн хувьд график дахь ландшафтын зураг, танилцуулгад зураачдын (Орос, Осетийн) зургуудын хуулбар.

Ажлын материал (шовхсон саваа, өд).

Харааны хүрээ:

Хар ба цагаан чимэглэл (ландшафт, мод, ялангуяа өвлийн улиралд), хэвлэмэл графикийн хуулбар.

Дидактик материалхичээл рүү:танилцуулга "График дахь ландшафт".

Хичээлийн бүтэц:

  1. Зохион байгуулах цаг
  2. Хичээлийн үндсэн материалын талаархи яриа:

а) дүрслэх урлагийн төрлүүдэд хамаарах материалыг нэгтгэх

б) танилцуулах мэдээлэл

в) материалыг үзүүлэх, тайлбар.

3. Практик ажил

4. Хичээлийн хураангуй (сурагчийн бүтээлийн үзэсгэлэн, багшийн эцсийн үг)

5. Гэрийн даалгавар

Арга: Амаар (өгүүллэг), тайлбарлах.

Дүрсүүд: Хамтын, хувь хүн

Багшийн үйл ажиллагаа:

Хичээлийн сэдвийн мессеж. Хичээлийн сэдвээр сонгосон материалыг үзүүлэв (багшийн амьд яриа, илтгэлийн үзүүлэн)

Оюутны үйл ажиллагаа:

Үзүүлэн үзүүлэх материал. Ярилцлагын үеэр оюутнууд тавьсан асуултад хариулдаг.

Багш: Сэдвийн талаархи түүх-ярилцлага:

2 Харилцан яриа:

Өмнө нь бид график натюрморт ба хөрөг зургийн тухай ярьж байсан бол энэ хичээлээр график ландшафтын тухай ярих болно.

- Энэ ландшафт ердийнхөөс юугаараа ялгаатай вэ?

\График ландшафтыг шулуун, муруй, долгионтой шугам ашиглан хуулбарласан. Үндсэн материал нь харандаа эсвэл нүүрс юм./

График хэлний үндэс нь юу вэ?

/График хэлний үндэс нь цагаан дээр хараар эсвэл хар дээр цагаанаар ажилладаг./

Ландшафтын графикийн хамгийн түгээмэл төрөл бол зураачдын сэтгэгдлээ бичиж үлдээдэг ноорог, ноорог юм. Харандаа, үзэг, нүүрсээр хийсэн ийм зургууд нь сэдэл, зохиогчийн алсын хараагаар ялгаатай бөгөөд түүний бүтээлч агуулах, өөрөөр хэлбэл бүтээл хийх материал болдог.

Графикийн хөгжил нь ном бүтээх урлагтай нягт холбоотой. 15-р зууны сүүлчээс хэвлэмэл ном гарч ирэхэд,сийлбэр боломжтой болно өргөн тойрог руухүмүүсийн. Мастер сийлбэрчид цус харвалтын олон талт байдал, илэрхийлэлд илүү их анхаарал хандуулдаг байсан - график олон янз байдал. Цаг хугацаа өнгөрөхөд бие даасан утгаграфикууд зөвхөн нэмэгдсэн.

Зураг болгонд бүх эхлэлийн эхлэл нь хуудсан дээрх анхны мэдрэгч юм. Хар ба цагаан толбо, зураас, цус харвалт, цэг - энэ нь зураг үүсэх элемент юм.

График зураачид ертөнцийн талаарх сэтгэгдлээ хар ба ашиглан дамжуулдаг цагаан цэцэгцаасан дээр. Эргэн тойрноо хараад цагаан, хар объектуудыг нэрлээрэй. ( цагаан цас, од, сүйт бүсгүй, хар уулс, хар үүл.) Эдгээр өнгө нь хоорондоо ялгаатай, эсрэг тэсрэг байдаг.

Ландшафтын гэрэлтүүлгийг үзүүлэх нь чухал үүрэг гүйцэтгэдэг. Өдрийн янз бүрийн цагт гэрэлтүүлгээс хамааран: өглөө, үдээс хойш, орой, шөнө - ландшафт хэлбэрээ өөрчилдөг.

Өглөө нь ландшафтын контурууд манангаар бүрхэгдсэн байдаг. Өглөө ландшафтын зураг зурахдаа арын дэвсгэрийн контурыг бүдгэрүүлэх хэрэгтэй. Урд талын контурыг онцлон тэмдэглэ.

Орой нь эсрэг үзэгдэл ажиглагдаж байна: тэнгэрийн эсрэг байгаа бүх объектууд тод харагдаж, дүрс хэлбэрээр, сүүдэр нь зузаан, нягт, объектын хэлбэрүүд илүү тод харагддаг. Саарал, үүлэрхэг өдөр газар болон түүн дээрх объектууд бараг үргэлж тэнгэрээс бараан өнгөтэй байдаг. Нартай өдөр газар, ургамал нь тэнгэрээс бараан өнгөтэй байдаг тул шууд гэрлээр гэрэлтдэг хөнгөн объектууд байж болно. тэнгэрээс хөнгөн. Нарлаг, үүлэрхэг өдөр, өглөө, үд дунд, орой, сартай шөнө гэрэл сүүдрийн ялгаа өөр байдаг.

Өнөөдөр хичээл дээр та цэг, зураас, зураас, толбо гэх мэт илэрхийлэлтэй график хэрэгслийг ашиглан ландшафтыг бүтээж, янз бүрийн хэрэгслийг эзэмшсээр байх болно: үзүүртэй саваа, үзэг. Хичээлийн төгсгөлд бид таны бүтээлийн үзэсгэлэнг зохион байгуулах болно.

Бидний хичээлийн сэдэв:"График дахь ландшафт".

Энэ юу болохыг өнөөдөр санацгааяграфик урлаг.

(График урлаг - энэ бол үзэл бодол дүрслэх урлаг, үүнд илэрхийлэх гол хэрэгсэл нь шугам, цэг, цус харвалт, толбо, ая).

График зураачид ямар материалыг ашигладаг вэ?

/ Бэх, усан будаг, пастел, шохой, нүүрс, сангвиник, харандаа, эсгий үзэг гэх мэт. /

Та ямар төрлийн сийлбэрийг санаж байна, сийлбэр гэж юу вэ?

/ Сийлбэр - Энэ бол зураг зурсан гадаргуугаас хэвлэсэн зураг юм. Мод, хулдаас, төмөр дээр сийлбэр хийж болно./

Сийлбэр гэдэг нь хэвлэсэн графикийг хэлнэ.Номын график(зураг).

Аж үйлдвэрийн графикэсвэл хэрэглэсэн (ил захидал, шошго, дугтуй, хуанли).

3. Практик ажил.

Тайзны зорилго:

Зурах үе шатуудын талаархи мэдлэгийн түвшинг тодорхойлох.

Ур чадвар:

График дахь ландшафтын дүрслэлд эв найрамдал, гоо үзэсгэлэнг олоорой.

Багшийн үйл ажиллагаа:

Гүйцэтгэлийг зохион байгуулдаг практик даалгавар.

Оюутны үйл ажиллагаа:

Гүйцэтгэх практик ажилграфик технологид (зураг).

Дасгал:

Гратажийн график техникийг ашиглан ландшафтыг бүтээ.

Материал:

Хар гуаштай харандаа, цомог, өнгөт цомгийн хуудас. Шовх саваа, өд.

Харандаа (цагаан дэвсгэр дээр хар зурах) болон маажих техник (хар дэвсгэр дээр цагаан эсвэл өнгөт) ашиглан хаврын график ландшафтыг бүтээ.

Даалгавраа эхлүүлэхийн өмнө ирээдүйн зургийнхаа санааг шийдэж, найрлага зур.

Зургийн найрлагад хэтийн төлөвийг харгалзан үзэх, уран сайхны илэрхийлэл, гэрэл ба харанхуйн харьцааг ашиглах, зураг дээрх орон зайг дамжуулах.

Уран зураачид зураас, цус харвалт, толбоны тусламжтайгаар дэлхийн олон янзын ойлголтыг бий болгодог.

Урд талд байгаа объектуудыг хэрхэн дүрслэх ёстой вэ? (Объект бидэнд ойр байх тусам бид түүн дээр илүү дэлгэрэнгүй дүрсэлдэг).

Алсын зайд байгаа объектыг хэрхэн дүрслэх вэ?

/Объектыг холдуулах үед нарийн ширийн зүйл нь мэдэгдэхүйц багасч, холдох нь жижигрээд зогсохгүй агаарт хайлж, тодорхой тоймыг олж авдаг./

Ажиллаж байхдаа аюулгүй байдлын урьдчилан сэргийлэх арга хэмжээг дагаж мөрдөх ёстой.

4. Хичээлийн хураангуй.

Бүтээлийг үзэх.

Залуус аа, тэд ямар ялгаатай болохыг харцгаая сонирхолтой бүтээлүүдболсон. Аль нь илэрхийлэх хэрэгсэлашигласан уу?

Ямар ажил нь цус харвалтыг хамгийн сайн ашигласан бэ?

Аль шугам?

Ямар үед?

Ямар ажил танд хамгийн их таалагдсан бэ?

Яагаад?

Оюутны бүтээлийн үзэсгэлэн.

5. Гэрийн даалгавар

Тайлбар гэрийн даалгавар.

Зураасан цаасны техникийг ашиглан хотын дүр төрхийг харандаагаар зур

хэтийн төлөв дизайны шийдлийг харгалзан монотип.

Зураачдын зурсан зургуудын хуулбарыг эндээс олоорой янз бүрийн техник, чимэглэл, сийлбэр зэргийг дараагийн хичээлд авчрах.


Ландшафтын элементүүд нь эртний урлагт олддог. Ландшафт нь дүрслэлийн гол сэдэв болох байгаль нь урлагт бие даасан төрөл болж аажмаар бий болж байна. Эхэндээ үргэлж шинэчлэгдэж байдаг байгалийг амьдралын хамгийн харааны илэрхийлэл гэж үздэг графикт голчлон зонхилон дүрсэлсэн ландшафт байсан.

Хожим нь энэ нь тухайн хүний ​​онцлог шинж чанар, сэдэл, сэтгэл хөдлөлийг тусгадаг урлагийн чиглэл- классикизм, романтизм болон бусад.

20-р зуунд хот суурин, аж үйлдвэр зэрэг ландшафтын төрлүүд хөгжиж эхэлсэн.

Хотжилт (Латин хэлнээс urbanus - хот) гэдэг нь нийгмийн хөгжилд хотуудын гүйцэтгэх үүргийг нэмэгдүүлэх үйл явц юм. Хотжилтын урьдчилсан нөхцөл нь хотуудын аж үйлдвэрийн өсөлт, тэдний соёлын хөгжил юм улс төрийн чиг үүрэг, хөдөлмөрийн нутаг дэвсгэрийн хуваарилалтыг гүнзгийрүүлэх. Хотжилт нь хөдөөгийн хүн амын хот руу шилжин суурьших, хөдөө орон нутаг болон ойр орчмын жижиг хотуудаас хүн амын дүүжин шилжилт хөдөлгөөн нэмэгдэж байгаагаараа онцлог юм. том хотууд(ажил, соёлын болон өдөр тутмын хэрэгцээ гэх мэт).

График ландшафт

Ландшафт бол уран зохиол, уран зураг дахь байгалийн дүр төрх, эс тэгвээс энэ нь байгалийн дүр төрх юм Урлагийн ажил(P. гэдэг үг нь Францын төлбөрөөс гаралтай - улс, газар нутаг). Бүс нутгаас орон зайн урлаг"P" гэсэн нэр томъёо. утга зохиолын шүүмжлэл рүү шилжсэн. П.-д албан ёсны болон гоо зүйн талаас нь хандсан урлаг судлаачид мэдээж П.-г сонирхох болсон шалтгаан болон түүний тайлбарт гарсан өөрчлөлтийн шинж чанарын талаар хангалттай тайлбар өгч чадаагүй нь мэдээж. Тэд П.-г хүний ​​нийгмээс салж, зураачийн дүрсэлсэн зүйлийг ямар ч “сонирхолгүй” “объектив” эрх чөлөөгөөр дүрсэлсэн зүйл гэж үзэж байв. Ландшафт бол дүрслэх урлагийн төрөл бөгөөд түүний сэдэв нь байгаль, газар нутгийн төрөл, ландшафтын дүрслэл юм.

Үзэсгэлэнт газар - уламжлалт төрөл стакан зурагболон график. Ландшафт нь түүхэн, баатарлаг, гайхалтай, уянгын, баатарлаг байж болно. Ландшафтын хэв маягийн шинж чанараас хамааран бид хөдөө, хот, үйлдвэрлэлийн ландшафтыг ялгаж чадна. Ландшафтыг дүрслэхийн тулд ажиглалтын болон агаарын хэтийн төлөвийн талаархи мэдлэг шаардлагатай. Бид зургийн цар хүрээг тодорхойлж, ландшафтын зураг дээрх гол зүйлийг тодруулж сурах ёстой. Амжилт нь үүнээс ихээхэн шалтгаална зөв дараалалажил. Илэрхий ландшафтын хэв маягийг сонгох нь чухал юм. Дараа нь та давхрын шугамын өндрийг сонгох талаар бодох хэрэгтэй. Ижил ландшафт нь бага өнцгөөс харахад сүр жавхлантай харагдах бөгөөд ихэвчлэн давхрын шугам нь хуудасны төв дундуур өнгөрдөг. Тэнгэрийн хаяаны шугамын өндөр байрлал эсвэл хуудасны гадна талд шилжүүлэх нь дэлхийн гадаргуугийн ихэнх хэсгийг харуулах боломжийг олгодог.

Ландшафтын зураг дээр тэнгэрийн дүр төрх нь бүхэл бүтэн ландшафтын сэдвийн сэтгэл санааг тодорхойлдог. Дээр дэлхийн гадаргуутэнгэр нь бөмбөгөр, хагас бөмбөрцөг үүсгэдэг.

Үүнийг үүлний байршлаар илүү тодотгож өгдөг. Ижил хэлбэртэй, ижил өндөртэй үүлнүүд тэнгэрийн хаяа руу урагшлах тусам бие биенээсээ жижиг, ойртож харагддаг. Үүлэнд үзүүлэх гэрэл, сүүдрийн нөлөө нь өдрийн цаг хугацаанаас хамааран ихээхэн ялгаатай байдаг. Энэ нь нарыг бүрхэж, сүүдэр үүсгэдэг үүл нь сэтгэгдэлийг эрс өөрчилж чаддаг. Хөнгөн үүлний тойм нь зураг дээр романтик уур амьсгалыг нэмж өгдөг. Боловсролын зураг нь ландшафтын хурдан тойм зураг, түүний бие даасан нарийн ширийн зүйлс, мөн хэдэн цагийн турш гүйцэтгэсэн зургуудыг багтаадаг. Шугаман зураг нь гурван хэмжээст объектыг барихад зориулагдсан. Зураас, зураасыг контур, гэрэл, сүүдрийг илэрхийлэхэд ашигладаг. Жишээлбэл, тосгоны энэ хурдан шугаман тойм зураг нь хиароскуро зургаас эрс ялгаатай. Шугаман ноорог зурахдаа зураач зам, тулгуур багана, байшингийн хэтийн зүсэлт дээр анхаарлаа хандуулсан. Мөн таслагдсан зураг дээр гэрэл, хагас өнгө, сүүдрийн толбо зэргийг харуулах нь чухал байв. Хурц наргэрлийн тодосгогчийг сайжруулдаг. Хамгийн амжилттай найрлагын шийдлийг урт зургийг гүйцэтгэхэд ашиглаж болно. Ландшафтын зураачийн шийддэг боловсролын ажил нь өдрийн тодорхой цаг, байгалийн байдал, улирлыг дамжуулах явдал байж болно. Төрөл бүрийн урлагийн материал, тухайлбал шифер болон нүүрс харандаа, үзэг, эсгий үзэг, гелий, баллистик үзэг Архитектурын дурсгалыг зурах нь зураг зурахад ихээхэн сонирхолтой байдаг. Жишээлбэл, өөр өөр хотуудын тойм зураг архитектурын байгууламжуудОросын эртний үеийн сэтгэл татам байдлыг дамжуулах.

Эдгээр зургийг өнгөний харьцааг харгалзан мод, бэхээр хийсэн болно.

Графит харандаа нь ландшафтын өнгөний ялгааг бэхээс илүү нарийн илэрхийлэх боломжийг олгодог. Хотын гудамжууд хөдөлгөөнөөр дүүрэн, эсгий үзэгний тойм зурагнууд үүнийг дүрсэлдэг.

Урт хугацааны ландшафтын зураг зурах ажил нь найруулгын тоймоор эхэлдэг том хэмжээ. Өөр өөр формат, урлагийн материалыг ашиглах нь дээр. Хамгийн амжилттай найрлагын шийдлийг урт зургийг гүйцэтгэхэд ашиглаж болно.






Төлөвлөгөөтэй байх Төлөвлөлт Сансар огторгуйн хэтийн төлөвийн дүрсийн гол шинж чанарууд Объектуудын өндөр ба өргөний харьцаа өөрчлөгдөөгүй хэвээр байгаа бөгөөд зөвхөн гурав дахь хэмжээсийн бүх харилцаа эрс өөрчлөгддөг. Үзэгчээс холдох тусам объектын бүх хэмжээ багасдаг; ар араасаа байрладаг объектууд бие биенээ нуудаг (уулзвар). Зургийн хавтгайгаас холдож буй бүх шугамууд багассан (урт богиноссон). Хэрэв эдгээр шугамууд хоорондоо параллель байвал зураг дээр тэд тэнгэрийн хаяанд нэг цэг дээр нийлдэг. Гэсэн хэдий ч үүнийг туйлын зөв гэж бодож болохгүй геометрийн барилгахэтийн төлөв нь гүн гүнзгий сэтгэгдэл төрүүлэхэд хангалттай юм.


Төлөвлөлтийн төлөвлөлт Та бүхний мэдэж байгаагаар бидний хоёр нүд байгаль дээр хоёр өөр дүр төрхийг хардаг бол зураач зөвхөн нэг бүтээцийг өгдөг. Үүнээс гадна, төв хэтийн төлөвт зориулагдсан босоо байрлалуран зураг, үзэгчийн нүд нь зураг дээрх үзэл бодолтой давхцаж байгаа бол бодит байдал дээр зураг нь хананд хүчтэй өнцгөөр өлгөгдсөн байж болох бөгөөд түүний давхрага нь үзэгчийн бодит тэнгэрийн хаяатай огтхон ч таарахгүй байж болно. Тиймээс зураач ихэвчлэн туйлын зөв хийцээс хазайж, зарим эффектийг онцолж, заримыг нь уран сайхны үнэний нэрээр живүүлдэг (Вероне хэл дээрх хоёр давхрага). Төвийн хэтийн төлөв гэж нэрлэгддэг зүйл бол ертөнцийг танин мэдэх, орон зайг дамжуулах цорын ганц арга зам гэж бодох ёсгүй. Үүнийг нээхээс өмнө, зарим талаараа түүнтэй зэрэгцэн зураачид орон зайг дүрслэх бусад арга техникийг ашигласан.


Шугаман хэтийн төлөвийн хуулиуд Perspective (фр. p perspective from lat. p erspicio тодорхой харж байна) (1) харааны ажиглалтын явцад биетүүдийн харьцаа, хэлбэр дүрс нь илт гаждаг үзэгдэл. Жишээлбэл, хоёр зэрэгцээ төмөр зам нь тэнгэрийн хаяанд хоёр цэг дээр (ажиглагчийн урд ба ард) нийлж байгаа мэт харагддаг (2) хавтгай дээрх эзэлхүүнтэй биетүүдийг дүрслэх, орон зай дахь өөрийн орон зайн бүтэц, байршлыг дамжуулах арга. Дүрслэх урлагт хэтийн төлөвийг янз бүрийн аргаар ашиглаж болох бөгөөд үүнийг нэг болгон ашигладаг уран сайхны хэрэгсэл, зургийн илэрхийлэлийг сайжруулах.




Сийлбэр сийлбэр (Франц eau-forte Азотын хүчил, шууд утгаараа "хүчтэй ус"), мөн aquaforta төрлийн сийлбэр, уран сайхны техник, энэ нь метал гадаргууг хүчилээр сийлсэн хэвлэх хавтангаас сэтгэгдэл авах боломжийг олгодог. 15-р зуунаас хойш мэдэгдэж байсан. Анхны сийлбэр нь 1513 оноос эхтэй. 15-р зууны үеийн металл хүчлээр сийлсэн хэвлэлийн хавтангийн азотын хүчлийн сийлбэрүүд Хэвлэх хавтанг хийхийн тулд металл хавтанг хүчилд тэсвэртэй лакаар бүрсэн бөгөөд түүн дээр ирээдүйн сийлбэрийн загвар бий. тусгай зүү (тасархай шугам) ашиглан зураастай байна. Дараа нь хавтанг хүчилд хийж, дараа нь будаг нь өнхрөх нүхийг гаргаж авдаг. Хэвлэх үед зургийн хонхорхой хэвлэх элементүүдээс бэхийг цаасан дээр шилжүүлдэг (ингэснээр сийлбэр хийх арга нь нэг төрлийн наалдамхай хэвлэх явдал юм).


Linocut Linocut нь хулдаас дээр сийлбэр хийх арга юм. Энэ нь XIXXX-ийн төгсгөлд хулдаасыг зохион бүтээснээр үүссэн.XIXXXX хулдаас хулдаас нь том хэмжээтэй сийлбэр хийхэд тохиромжтой материал юм. Сийлбэрийн хувьд 2.5-аас 5 мм-ийн зузаантай хулдаасыг ашигладаг. Линосуралтын хэрэгсэл нь уртааш сийлбэртэй адил байна: булангийн болон уртааш цүүц, түүнчлэн жижиг хэсгүүдийг нарийн зүсэх хутга Сийлбэр Хувцасны зураг хэвлэхдээ модон сийлбэр хэвлэхтэй адил хэвлэх бэхийг ашигладаг. Будгийг хулдаас дээр өнхрүүлэн өнхрүүлэх нь хамгийн сайн арга бөгөөд хулдаас дээр түрхэх будгийн хэмжээг тохируулах нь чухал юм: жижиг зураасыг дүүргэхгүйн тулд хэт их байх ёсгүй, мөн байх ёсгүй. хэвлээгүй модон сийлбэр үүсгэхгүйн тулд хэтэрхий бага


Литограф Литографийн үүсэл Литограф (Грекийн “lithos” чулуу, “grapho” би бичдэг, зурдаг” гэсэн үгнээс гаралтай) 1798 онд Богемид Алойсиус Сенефельдер бүтээсэн бөгөөд энэ нь 15-р зууны үед сийлбэр зохион бүтээснээс хойшхи анхны цоо шинэ хэвлэх арга техник юм. зуун 1798 Aloysius Senefelder Алоис СенефельдерБогемийн сийлбэрүүдXV зуун [ засварлах ] Хавтгай хэвлэх аргад суурилсан эргэлтийн графикийн нэг төрөл. эргэлтийн график хавтгай хэвлэх [засварлах] Зургийн эх засварыг бий болгох Түүхэнд зураач мөхлөгт гадаргуу дээр зурах замаар чулуун бичгийг бүтээжээ. зузаан чулуун харандаа бүхий тусгай чулуун чулууны . Дараа нь боловсруулахад илүү хялбар байсан тул чулуун чулууг бараг бүх нийтээр металл хавтангаар сольсон. Хагас өнгийг дамжуулахын тулд зузаан литографийн бэхээр хэрэглэдэг. Мөн анхны зургийг бүтээхийн тулд тусгай литографийн цаас, эрдэнэ шишийн цаасыг ашиглаж болох бөгөөд үүнээс зургийг аль хэдийн бэлтгэсэн литографийн чулуу эсвэл хавтан дээр шилжүүлсэн болно. Зургийг бүтээсний дараа чулууг литографийн чулуун литографийн харандаа литографийн бэхний эрдэнэ шишийн цаасаар хучаагүй гадаргуу дээр үйлчилдэг хүчилээр сийлсэн


Модон сийлбэр Одоо Британийн номын санд хадгалагдаж буй "Очир эрдэнийн судар" (МЭ 868 он)-д Ван Чи "нас барсан эцэг эхийнхээ дурсгалыг хүндэтгэхийн тулд" самбарыг хайчилж, ном хэвлүүлсэн гэж тэмдэглэжээ. д. Британийн номын сан Британийн шувуудын түүх (1847). Т.Бьюикийн модон сийлбэр1847Т. Бевик Баруун Европын сийлбэрийн анхны жишээнүүд нь 14-15-р зууны төгсгөлд иртэй модон сийлбэрийн техникээр хийгдсэн байдаг. 1780-аад онд зураач, сийлбэрч Томас Бевик төгсгөлийн зүсэлт хийх аргыг (хатуу модны их биений хөндлөн огтлол) зохион бүтээжээ. Тэр өөрөө зураг чимэглэлийг бүтээсэн " Ерөнхий түүхдөрвөн хөлт" болон "Британийн шувуудын түүх" гэсэн хоёр боть. Самбарын өнгөлсөн гадаргуу дээр зураг зурсан (хэрэв сийлбэрийг хэвлэх машинд хуулбарлахаар төлөвлөж байгаа бол ойролцоогоор 2.5 см зузаантай), дараа нь энэ зургийн шугамыг хоёр талдаа хурц хутгаар таслав. ба дэвсгэрийг 2-5 мм-ийн гүнд өргөн цүүцээр сонгоно. Үүний дараа самбарыг будгаар өнхрүүлж, цаасан дээр хэвлэж болно.


Monotype Monotype Monotype (m it... болон Грек хэлнээс τυπος дардас) нь хэвлэмэл графикийн нэг төрөл юм. Монотипийн техник нь хэвлэх хавтангийн төгс гөлгөр гадаргуу дээр гараар будаг түрхэж, дараа нь машин дээр хэвлэх; Цаасан дээр олж авсан хэвлэл нь үргэлж цорын ганц, өвөрмөц байдаг. 2000 онд монотипийн нэлээд хэсэг нь фрактал шинж чанарыг тогтоож, фрактал монотип гэсэн нэр томъёог нэвтрүүлсэн.


Хэвлэлийн гоёл чимэглэлийн байдал Хэвлэмэлийн гоёл чимэглэлийн чанар Хэвлэх нь онцгой шинж чанартай байдаг хамгийн их хэмжээгээрбусад бүх төрлөөс ялгах уран сайхны бүтээлч байдал. Энэ өмч нь эргэлт юм. Тодорхойлолтоор нь тусгайлан боловсруулсан модон, металл эсвэл чулуун хавтангаар хийсэн хэвлэлт нь үргэлж хэд хэдэн, ихэвчлэн олон хувь байдаг. Асуултыг ихэвчлэн асуудаг: энэ нь хэвлэмэлийг өвөрмөц чанараас нь салгахгүй гэж үү, энэ нь түүнийг уран сайхны бүтээлч байдлын үндсэн төрлүүдийн нэг гэж үзэх боломжийг олгодог уу, энэ нь түүнийг хуулбарлах түвшинд хүргэхгүй гэж үү? Энд бид юуны түрүүнд цаасан дээрх дардас нь бүх зүйлийн зорилго гэдгийг тэмдэглэх хэрэгтэй. бүтээлч үйл явцЗураач, самбар нь өөрөө уран зургийн материал, багаж хэрэгсэлтэй харьцуулах үүрэг гүйцэтгэдэг, өөр юу ч биш. Хэвлэх урлаг анх үүссэн цагаасаа л ярьдаг тусгай хэл, түүнийг зурах, будахаас эрс ялгах тусгай хэрэгслийг ашиглаж эхэлсэн.



















Grattage Grattage (франц хэлээр gratter, gratter - хусах, зураас), цаас, картоныг лаа дээр бэхээр үзэг, хурц үзүүртэй багажаар маажиж зураг зурах арга. Г.-д ажиллах үйл явц нь литографийн асфальтан дээр хусахыг санагдуулдаг. Геометрийн техникийг ашиглан хийсэн бүтээлүүд нь дизайны цагаан шугам, хар дэвсгэрийн ялгаатай байдал, модон сийлбэр эсвэл хулдаастай төстэй байдлаар ялгагдана. 20-р зууны графикт Г. Орос улсад гратографи нэрийн дор газарзүйн хэллэгийг анх 1920-иод оны бүтээлүүдэд М.В.Добужинский ашигласан. Scratch (дуураймал сийлбэр). Цаас эсвэл картоныг лав эсвэл парафинаар бүрж, бага зэрэг өнгөлөг (ихэвчлэн бараан өнгөтэй) түрхэж, ил гаргахын тулд маажин хийдэг. цагаан цаас(эсвэл эсрэгээр). Энэ зүйл маш эмзэг, эмзэг юм. Миний хувийн бодлоор үүнийг ашиглахад тохиромжтой цэцэрлэгшатаах, хөөхтэй хослуулан, энэ бизнесийг мэдэрч, маш үзэсгэлэнтэй, сонирхолтой зүйлсийг бий болгодог хүмүүс байдаг.




Нэг удаа би харсан гайхалтай бүтээлч байдалЕлена Ковалева түүнд дахин дахин эргэж очихыг хүсдэг. Үзэг болон бэхний сүүдэр бүрийг удаан хугацаанд ажигла. Түүний бүх ландшафтуудад өвөрмөц хөнгөн байдал, түүний бүтээлийг амилуулах боломжгүй зүйл байдаг.

Минийх бүтээлч замСанкт-Петербургийн залуу, авъяаслаг зураач буцаж ирэв бага нас. Елена долоон настайгаасаа эхлэн зурж байсан бөгөөд 8 жилийг ардаа орхижээ урлагийн сургуульболон их сургуулийн урлаг, графикийн факультет.


Авьяас бол Бурханы ач ивээл биш, харин байнгын шаргуу хөдөлмөр юм. Тэрээр өдөр бүр ур чадвараа дээшлүүлж, шинэ уран бүтээлээ хуудсандаа нийтэлдэг.



"Багадаа танилцсан Литвийн зураач Стасис Красаускас надад маш их сэтгэгдэл төрүүлсэн - Би түүний бүтээлүүдийн цомогтой байсан бөгөөд миний анхны бүтээл бол түүний зургуудын нэг хуулбар байсан : график, бэх, хар цагаан.



Зураач уран бүтээлдээ байнга урагшилж, шинэ техник, техник, материалыг эрэлхийлдэг. Тухайлбал, графикийн стандарт болсон бэх, үзэг гээд бага зэрэг байгальд ээлтэй цай эсвэл кофегоор тоглодог.




Еленагийн зургуудыг Оросын газарзүйн нийгэмлэгийн ханан дотор саяхан болсон "Өндөр Петербург" үзэсгэлэнгийн дизайнаас олж болно.


Тэрээр одоо идэвхтэй ажиллаж байна. Олон улсын эдийн засгийн форум 6-р сард эхлэх бөгөөд түүний бүтээлийг дизайнд ашиглах болно. Хувийн захиалгаас гадна түүний бие даасан томоохон үзэсгэлэн удахгүй гарах гэж байна.

Та Еленагийн ажлын талаар илүү ихийг олж мэдэх боломжтой

Хичээлийн сэдэв:"График дахь ландшафт"

6-р ангив

Зорилтот :

Танилцуулах мастер график зураачдын хийсэн ландшафтын графикийн төрлүүд (эскиз, ноорог) бүхий оюутнууд шугаман агаарын хэтийн төлөвийн тухай ойлголт өгөх, сэдвийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх "График урлаг",маажих техник ашиглан бүтээл туурвих.

Танилцуулах Оросын зураачдын график бүтээлүүдтэй.

Зурган дээр сэтгэлийн хөдөлгөөнийг дамжуулах чадварыг хөгжүүлэх.

Даалгаварууд:

1. Боловсролын:

Уран сайхны илэрхийллийн хэрэгсэл болох шугамын гоо сайхныг мэдрэх, тодорхойлох чадварыг хөгжүүлэх, түүний чадварыг өөрийн бүтээлч байдалд ашиглах. Урлагийн зарим аргын онцлогийг танилцуулах;

Уран бүтээлчдийн зарим бүтээлийг танилцуулах;

2. Хөгжүүлэх:

Шинэ хэрэгсэл, арга техникийг эзэмшиж (шовхсон саваа, үзэг), график дүрслэлийн илэрхийлэлтэй хэрэгслийг ашиглах чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлээрэй ( цэг, зураас, зураас), зурах ур чадвараа шилжүүлэх.
3, Боловсрол:

Бидний эргэн тойрон дахь ертөнцөд гоо зүйн хандлага, гоо үзэсгэлэнг хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Цэвэр цэмцгэр байдлыг төлөвшүүлэх.

4. Зохион байгуулалтын мөч.

Тоног төхөөрөмж:

Хичээлийн мэдээллийн материал, график дахь ландшафтын зураг, танилцуулгад зураачдын (Орос, Осетийн) зургуудын хуулбар.

Ажлын материал (шовхсон саваа, өд, гель үзэг).

Харааны хүрээ:

Хар ба цагаан чимэглэл (ландшафт, мод, ялангуяа өвлийн улиралд), хэвлэмэл графикийн хуулбар.

Хичээлийн дидактик материал:танилцуулга "График дахь ландшафт".

Хичээлийн бүтэц:

    Зохион байгуулах цаг

    Хичээлийн үндсэн материалын талаархи яриа:

а) дүрслэх урлагийн төрлүүдэд хамаарах материалыг нэгтгэх

б) танилцуулах мэдээлэл

в) материалыг үзүүлэх, тайлбар.

3. Практик ажил

4. Хичээлийн хураангуй (сурагчийн бүтээлийн үзэсгэлэн, багшийн эцсийн үг)

5. Гэрийн даалгавар

Арга: Амаар (өгүүллэг), тайлбарлах.

Дүрсүүд: Хамтын, хувь хүн

Багшийн үйл ажиллагаа:

Хичээлийн сэдвийн мессеж. Хичээлийн сэдвээр сонгосон материалыг үзүүлэв (багшийн амьд яриа, илтгэлийн үзүүлэн)

Оюутны үйл ажиллагаа:

Үзүүлэн үзүүлэх материал. Ярилцлагын үеэр оюутнууд тавьсан асуултад хариулдаг.

Багш:Сэдвийн талаархи түүх-ярилцлага:

2 Харилцан яриа:

Өмнө нь бид график натюрморт ба хөрөг зургийн тухай ярьж байсан бол энэ хичээлээр график ландшафтын тухай ярих болно.

- Энэ ландшафт ердийнхөөс юугаараа ялгаатай вэ?

График ландшафтыг шулуун, муруй, долгионтой шугам ашиглан хуулбарладаг. Үндсэн материал нь харандаа эсвэл нүүрс юм.

График хэлний үндэс нь юу вэ?

График хэлний үндэс нь цагаан дээр хараар эсвэл хар дээр цагаан дээр ажилладаг.

Ландшафтын графикийн хамгийн түгээмэл төрөл бол зураачдын сэтгэгдлээ бичиж үлдээдэг ноорог, ноорог юм. Харандаа, үзэг, нүүрсээр хийсэн ийм зургууд нь сэдэл, зохиогчийн алсын хараагаар ялгаатай бөгөөд түүний бүтээлч агуулах, өөрөөр хэлбэл бүтээл хийх материал болдог.

График хөгжүүлэлт ном бүтээх урлагтай нягт холбоотой. 15-р зууны сүүлчээс хэвлэмэл ном гарч ирэхэд, сийлбэр өргөн хүрээний хүмүүст хүртээмжтэй болно. Мастер сийлбэрчид цус харвалтын олон талт байдал, илэрхийлэлд илүү их анхаарал хандуулдаг байсан - график олон янз байдал. Цаг хугацаа өнгөрөхөд графикийн бие даасан ач холбогдол улам бүр нэмэгдэв.

Зураг болгонд бүх эхлэлийн эхлэл нь хуудсан дээрх анхны мэдрэгч юм. Хар ба цагаан толбо, зураас, цус харвалт, цэг - энэ нь зураг үүсэх элемент юм.

График зураачид Цаасан дээр хар цагаан өнгийг ашиглан ертөнцийн талаарх сэтгэгдлээ илэрхийлэх. Эргэн тойрноо хараад цагаан, хар объектуудыг нэрлээрэй. (Цагаан цас, од, бэр, хар уулс, хар үүл.) Эдгээр өнгө нь хоорондоо ялгаатай, эсрэг тэсрэг байдаг.

Ландшафтын гэрэлтүүлгийг үзүүлэх нь чухал үүрэг гүйцэтгэдэг. Өдрийн янз бүрийн цагт гэрэлтүүлгээс хамааран: өглөө, үдээс хойш, орой, шөнө - ландшафт хэлбэрээ өөрчилдөг.

Өглөө нь ландшафтын контурууд манангаар бүрхэгдсэн байдаг. Өглөө ландшафтын зураг зурахдаа арын дэвсгэрийн контурыг бүдгэрүүлэх хэрэгтэй. Урд талын контурыг онцлон тэмдэглэ.

Орой нь эсрэг үзэгдэл ажиглагдаж байна: тэнгэрийн эсрэг байгаа бүх объектууд тод харагдаж, дүрс хэлбэрээр, сүүдэр нь зузаан, нягт, объектын хэлбэрүүд илүү тод харагддаг. Нартай өдөр газар, ургамал нь тэнгэрээс бараан өнгөтэй, шууд гэрлээр гэрэлтдэг гэрлийн объектууд тэнгэрээс хөнгөн байж болно. Нарлаг, үүлэрхэг өдөр, өглөө, оройд гэрэл сүүдрийн ялгаа өөр байдаг.

Өнөөдөр хичээл дээр та цэг, зураас, зураас, толбо гэх мэт илэрхийлэлтэй график хэрэгслийг ашиглан ландшафтыг бүтээж, янз бүрийн хэрэгслийг эзэмшсээр байх болно: үзүүртэй саваа, үзэг. Хичээлийн төгсгөлд бид таны бүтээлийн үзэсгэлэнг зохион байгуулах болно.

Бидний хичээлийн сэдэв: "График дахь ландшафт".

Энэ юу болохыг өнөөдөр санацгаая график урлаг.

(График урлаг дүрслэх урлагийн нэг төрөл бөгөөд гол илэрхийлэл нь шугам, цэг, зураас, толбо, аялгуу).

График зураачид ямар материалыг ашигладаг вэ? Бэх, усан будаг, пастел, шохой, нүүрс, сангвиник, харандаа, эсгий үзэг гэх мэт.

Та ямар төрлийн сийлбэрийг санаж байна, сийлбэр гэж юу вэ?

Сийлбэр - Энэ бол зураг зурсан гадаргуугаас хэвлэсэн зураг юм. Та мод, хулдаас, металл дээр сийлбэр хийж болно.

Сийлбэр гэдэг нь хэвлэсэн графикийг хэлнэ.

Номын график (зураг).

Аж үйлдвэрийн график эсвэл хэрэглэсэн (ил захидал, шошго, дугтуй, хуанли).

3. Практик ажил.

Тайзны зорилго:

Зурах үе шатуудын талаархи мэдлэгийн түвшинг тодорхойлох.

Ур чадвар:

График дахь ландшафтын дүрслэлд эв найрамдал, гоо үзэсгэлэнг олоорой.

Багшийн үйл ажиллагаа:

Практик даалгаврын хэрэгжилтийг зохион байгуулдаг.

Оюутны үйл ажиллагаа:

График технологи (зураг) дээр практик ажил гүйцэтгэх.

Дасгал:

Гратажийн график техникийг ашиглан ландшафтыг бүтээ.

Материал:

Хар гуаштай харандаа, цомог, өнгөт цомгийн хуудас. Шовх саваа, өд.

Харандаа (цагаан дэвсгэр дээр хар зурах) болон маажих техник (хар дэвсгэр дээр цагаан эсвэл өнгөт) ашиглан хаврын график ландшафтыг бүтээ.

Даалгавраа эхлүүлэхийн өмнө ирээдүйн зургийнхаа санааг шийдэж, найрлага зур.

Зургийн найрлагад хэтийн төлөвийг харгалзан үзэх, уран сайхны илэрхийлэл, гэрэл ба харанхуйн харьцааг ашиглах, зураг дээрх орон зайг дамжуулах.

Уран зураачид зураас, цус харвалт, толбоны тусламжтайгаар дэлхийн олон янзын ойлголтыг бий болгодог.

Урд талд байгаа объектуудыг хэрхэн дүрслэх ёстой вэ?

(Объект бидэнд ойр байх тусам бид түүн дээр илүү дэлгэрэнгүй дүрсэлдэг).

Алсын зайд байгаа объектыг хэрхэн дүрслэх вэ?

(Объектыг холдуулах үед нарийн ширийн зүйл нь мэдэгдэхүйц бага байдаг; объектууд холдох нь жижиг болж зогсохгүй агаарт хайлж, тодорхой бус тоймтой болдог.)

Ажиллаж байхдаа аюулгүй байдлын урьдчилан сэргийлэх арга хэмжээг дагаж мөрдөх ёстой.

4. Хичээлийн хураангуй.

Бүтээлийг үзэх.

Залуус аа, ямар өөр, сонирхолтой бүтээлүүдтэй болохыг харцгаая. Та ямар илэрхийллийн хэрэгсэл ашигласан бэ?

Ямар ажил нь цус харвалтыг хамгийн сайн ашигласан бэ?

Үүнд - шугам?

Үүнд - цэг?

Ямар ажил танд хамгийн их таалагдсан бэ?

Оюутны бүтээлийн үзэсгэлэн.

5. Гэрийн даалгавар

Гэрийн даалгаврын тайлбар.

Зураасан цаасны техникийг ашиглан хотын дүр төрхийг харандаагаар зур

хэтийн төлөв дизайны шийдлийг харгалзан монотип.

Зураачдын хуулбарыг олох - өөр өөр техникээр хийсэн зураг, чимэглэл, сийлбэр гэх мэт тэдгээрийг дараагийн хичээлд авчрах.