Өвлийн бэлтгэл бүлгийн нээлттэй хөгжмийн хичээл. Бэлтгэл бүлгийн "Хөгжим, яруу найраг, уран зураг дахь өвөл" сэдэвт хөгжмийн нэгдсэн хичээл. Үгийн санг баяжуулах, идэвхжүүлэх

Нэр:Хөгжмийн хичээлийн хураангуй " Цагаан цаасөвөл"
Нэр дэвших:Цэцэрлэг, Хичээлийн тэмдэглэл, ГХД, хөгжим, Бэлтгэл бүлэг

Албан тушаал: хөгжмийн найруулагч
Ажлын байр: МДХ №65 “Спикелет”
Байршил: Москва мужийн Дмитровский дүүргийн Новосинково тосгон

Бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан хөгжмийн хичээл
"Өвлийн цагаан ном"

Зорилтот:Цагаан өнгөтэй холбоотой янз бүрийн дүрс бүхий хөгжим, бүтээлч ажлын нөхцлийг бүрдүүлэх. Хүүхдийн туршлага, мэдлэгийг нэгтгэн ертөнцийн цогц дүр зургийг бүтээх.

Даалгаварууд:

1. Хүүхдэд өнгө, дуу чимээ, хөдөлгөөн, тэдгээрийн янз бүрийн хослолын талаархи ойлголтыг бий болгох.

2. Цагаан өнгөний гүн гүнзгий илэрхийлэлд сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүлэх.

3. Хүүхдийн бүтээлч төсөөллийг хөгжүүлэх.

4. Харааны, сонсгол, хүрэлцэх, моторт мэдрэхүйг хослуулан хүүхдийн хөгжмийн чадварыг цогцоор нь хөгжүүлэх.

5. Хүүхдэд өөрийн мэдрэхүйн мэдрэмж (харааны, сонсголын, хүрэлцэхүйн) болон дуу авианы хооронд байнга ассоциаци хийх чадварыг хөгжүүлэх; хуванцар, график дүрс.

Гарын авлага, материал:Зурагтай цагаан ном, хонх, болор шил, металлофон, хонх, нэг хүүхдэд 2 мөнгөн саваа, дэлгэц, проектор, мольберт, будаг, багс.

Хичээлийн явц:

Хүүхдүүд хөгжимд танхимд орж, тойрог хэлбэрээр зогсдог

Хөгжмийн найруулагч: Залуус аа, би та бүхнийг хөгжмийн танхимд тавтай морилно уу.

Хоёулаа мэндчилье.

Тойрог дотор мэндчилье

Хөгжмийн найруулагч: Одоо оньсого сонс:

-Цэлмэг цаг агаар, цасны эмх замбараагүй байдал... Энэ бол бидний дууддаг жилийн цаг...? (өвөл)

Өвлийн саруудыг санацгаая. (Хүүхдүүд ярьж байна)

Өнөөдөр бид Өвлийн тухай ярих болно гэдгийг та аль хэдийн таамагласан байх.

Надад юу байгааг хар даа ер бусын ном, мөн үүнийг гэж нэрлэдэг

"Өвлийн цагаан ном". Та үүнээс юуны талаар уншиж болно гэж бодож байна вэ?

Энэ юуны тухай бичсэн бэ? (Хүүхдүүд ярьж байна)

Надад хэлээч, өвөл ямар өнгөтэй вэ? Тэр өөр хаана амьдардаг вэ? цагаан?(Хүүхдүүд ярьдаг)

Энэ юу байсан бэ? Зуны зөөлөн сэвшээ салхи байх болов уу? Ингээд бидний номын эхний хуудас нээгдлээ.

Өвлийн цасан шуургыг хоолойгоороо дүрслэн харуулахыг хичээцгээе? Тэгээд таны хоолойн хөдөлгөөнийг гараараа зурцгаая. "U" дуунд. Эхлээд охид, дараа нь хөвгүүд. Залуус аа, би айж, хүйтэн байсан. За өөр хуудас нээгээд харцгаая..... (өвлийн байгалийн зураг)

Бодоод хэл. Өвлийн байгальд ямар хөгжмийн зэмсэг сонсогдож болох вэ? Та багажаа аваарай, бид энэ зургийг дуугаргаж, өвлийн хөгжмийг тоглох болно.

Хөгжмийн найрал хөгжим"Өвлийн хөгжим"

Хөгжмийн найруулагч: Тэгээд бид номоо үргэлжлүүлсээр байна.

Дараагийн хуудсыг нээнэ үү. (Цасан ширхгүүдийн зураг)

Та юу харж байна вэ? Тийм ээ, цасан ширхгүүд. Тэд үнэхээр үзэсгэлэнтэй бөгөөд бүгд өөр өөр байдаг.

Эдгээр мөнгөн савааг ашиглан цасан ширхгийг дүрсэлж, бүтээлчээр ажиллахыг би танд санал болгож байна. Хоёр шидэт саваа ав.

Тоглоом: "Цасан ширхгийг нугалах"

Хөгжмийн найруулагч: Дараагийн хуудсыг нээх үү? (Балеринагийн зураг)

Тийм ээ, энэ бол балерина. Та нарын хэд нь балет үзэж байсан бэ?

Одоо бид харах болно жинхэнэ балет"Щелкунчик" үлгэрээс сэдэвлэсэн.

Балет гэж юу вэ? Итали хэлнээс орчуулбал "Балет" гэдэг нь "бүжиг" гэсэн утгатай.

Балетын гоцлол дуучид, корпус де балет (олон бүжигчид бүжиглэхийг корпус де балет) болон найрал хөгжим гэсэн гурван үндсэн бүрэлдэхүүн хэсэг байдаг. Аливаа балетын цөмд зарим зүйл байдаг уран зохиолын ажил. "Щелкунчик" балетыг зохиолч Хоффманы ижил нэртэй үлгэрээс сэдэвлэн бүтээжээ. "Щелкунчик" балетын хөгжмийг нэрт хөгжмийн зохиолч П.И.Чайковский бичсэн.
Мөн бид "Цасан ширхгийн вальс" дүр зургийг үзэх болно.

Балетын хэсгээс видео үзэх.

Хөгжмийн найруулагч: Бид өөр хуудас нээж байна уу...? (гарын зураг)

Тийм ээ, энэ бол төгөлдөр хуурын гар юм. Тэр яагаад энд байгаа юм бэ? Тийм ээ, түлхүүрүүд нь цагаан өнгөтэй байна. Хэрэв та "C" -ээс "C" хүртэлх бүх нотыг тоглуулбал цагаан масштабтай болно. (Маскаар дуулцгаая)

“Цагаан масштаб” гэдэг дууг дуулъя.

“Цагаан гамма” дууг дуулж байна.

Хөгжмийн найруулагч: Номынхоо дахин нэг хуудсыг эргүүлье. Тэгээд энд ...

("Цагаан бүжиг" зураг)

Бид хос бүжиглэж байхыг харлаа. Эрэгтэй, эмэгтэй хоёр. Тэд вальс бүжиглэж байна.

Бөмбөг, бүжгийн үдэшлэгт эрэгтэй хүн үргэлж хатагтайг бүжиглэхийг урьдаг.

Гэхдээ тэд "Цагаан бүжиг"-ийг зарлавал. Дараа нь охин бүжгийн хамтрагчаа сонгодог. Тийм ч учраас энэ зураг манай номонд байдаг. Тиймээс би Цагаан бүжгийг зарлаж байна! Охидууд, хөвгүүдийг урь.

"Вальс" тоглов

Хөгжмийн найруулагч: Ганцхан хуудас үлдлээ (цагаан хуудас)

Хөөрхий цагаан өнгийг өрөвдөж байна, байхгүй юм шиг.

Энд миний өмнө цагаан хуудас байна, тэр хуудас хоосон байгааг хүн бүр шууд харж болно.

Бид энэ хуудсыг юу хийж чадах вэ? (Хүүхдийн хариулт)

Мэдээжийн хэрэг бид ямар нэг зүйлийг зурж болно. Бидэнд хэдэн тэмдэглэл байгаа вэ?

Надад хэлээч, бидэнд долоон өөр юу байна? (долоон тэмдэглэл, долоо хоногийн долоон өдөр, солонгын долоон өнгө.....)

Хараач, надад том цагаан хуудас, долоон өнгийн будаг байна. Би бүгдээрээ хамтдаа энэ хуудсыг тод болгохыг санал болгож байна! Та сандал дээр суугаад гурвуулаа, мольберт дээр очоод ямар ч өнгөөр ​​будна.....

"Хамтдаа зурах" бүтээлч бүлгийн ажил

Хөгжмийн найруулагч: Бидний хичээл дууслаа. Та юу санаж, хамгийн их таалагдсан бэ? (хүүхдийн хариулт)

Тэгээд энэ бүтээлээ танд бэлэг дурсгал болгон өгч байна.....

Даалгаварууд:Дуураймал хөдөлгөөн, хөдөлгөөнгүй байрлалыг бий болгох бүтээлч чадвар, төсөөллийг хөгжүүлэх. Өвлийн шинж тэмдэг, цас, мөсний шинж чанаруудын талаархи мэдлэгийг нэгтгэх. Сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүлэх чадварыг төлөвшүүлэх урлагийн бүтээлүүд.

Зангилааны цус харвалт:
Уянгын хөгжмийн дагалдан хүүхдүүд хөгжмийн өрөөнд орж хагас тойрог хэлбэрээр зогсдог. Өвөл орж байна.

Өвөл:(хөгжмийн найруулагч):
Би Зимушка-өвөл, би маш хүйтэн цаг агаарт дуртай.
Надтай тоглосон хүн гайхалтай үлгэрт гарч магадгүй!
Өвөл: Миний хаант улсад тавтай морил. Над дээр хэдэн зочид ирсэн бэ? Та өвлийн талаар юу мэддэг вэ? Би ямар ажил хийдэг вэ? (Хүүхдийн хариулт) Одоо өвлийн ажлын тухай дуртай дуугаа дуулъя.

“ӨВЛИЙН” ДУУГ ТОГЛОЖ БАЙНА.

Өвөл:Өвлийн хаант улсад онцгой гайхалтай зүйл байдаг хөгжмийн зэмсэг. Энэ нь ямар харагдаж байна гэж та бодож байна вэ? (Би нэг хөгжмийн зэмсэг тоглодог, залуус үүнийг өвлийн шинж тэмдэгтэй харьцуулдаг. Жишээлбэл, хэнгэрэг - цасан ширхгүүд нисч байна; глокенспиелийн чимээ ижил төстэй - мөс гялалзаж байгаа мэт; хонх - морьд гүйж байна. цас, мөс гялалзсан маракас - салхи шуурга, цасан шуурга, цасан шуургыг сануулдаг гэх мэт.)
Өвөл:Өвлийн улиралд ямар хэрэгсэл тохирохгүй вэ? (бөмбөр тоглох) Яагаад? (Хүүхдийн хариулт) Залуус аа, эдгээр хөгжмийн зэмсгүүд дээр өвлийн хаант улсаа дүрслэн харуулахад туслаач. (Би хөгжимд хөгжмийн зэмсэг тоглохыг санал болгож байна)

ОРКЕСТР “ӨВЛИЙН ҮДЭШ” К.Сорокина

Өвөл:Одоо хөгжмийн зэмсгүүд амрах ёстой гэж би бодож байна, бид тантай хамт цааш явах болно! Та өвлийн зугаа цэнгэлд дуртай юу? (Хүүхдийн хариулт) Би ч бас тоглох дуртай.
Би чам дээр ирэх гэж яарч байсан бөгөөд бэлэг болгон цасан бөмбөг авчирсан!
Том тойрог руу хурдан орж, цасан бөмбөгийг бүү алдаарай!

ЦАСАН БӨМБӨГИЙН ТОГЛООМ Н.Вересокина

Өвөл: Та өвлийн өөр ямар зугаа цэнгэлийг мэдэх вэ? Бүх залуус тоглох дуртай, тэд маш их зүйлийг мэддэг гэдгийг би харж байна өвлийн зугаатай. Сайн байна! Гэхдээ өвлийн улиралд өөр юу тохиолдохыг Катя гайхалтай хоолойгоор бидэнд хэлэх болно!

Л.Вахрушевагийн “ӨВӨЛ-ӨВӨЛ” дуу (соло)

Өвөл: Ямар сайхан дуу вэ! Баярлалаа Катя! Би хэн рүү явуулж байгааг таагаарай Шинэ жилийн баярчам дээр очих уу? (Санта Клаус) Сонсооч, энэ ямар аялгуу вэ? (Би танил дууны оршилыг тоглож, хүүхдүүд таамаглаж байна).

“САНТА КЛАУС МОДОН ДЭЭР АМЬДАРСАН” ДУУ БҮЖИГ

Өвөл:Та ямар их баяр хөөртэй бүжиглэж, дуулж байсан бэ? Таныг хүйтэн жавараас айхгүй байгааг би харж байна. Орост ямар хүйтэн жавар байдаг вэ? (Хүүхдүүд эпитетүүдийг сонгодог) Өвлийн улиралд ямар хотууд хүйтэн жавартай байсан бэ? (Хотуудыг нэрлэсэн)
Өвөл:
Хөвгүүд бидэнд энэ тухай ярьж, охид сонсох болно.

М.Дунаевскийн “ӨВӨӨДИЙН ЖАРШ” дуу(хөвгүүд)

Өвөл:Охид, надад хэлээч, хөвгүүд энэ дууг хэрхэн дуулсан бэ? Түүний зан чанар ямар вэ? (хөгжилтэй, хөгжилтэй, баяр баясгалантай, дуугарах гэх мэт) Мөн би хярууг хэрхэн тайвшруулахыг мэддэг бөгөөд унтах үед цаг агаар салхигүй, тайван байдаг. Миний дуртай хөгжим танд үүнийг хамгийн сайн хэлэх болно!

“ӨВЛИЙН ҮЛГЭР” дуу(гурвал)

Өвөл:Би бэлтгэлээ базааж, жинхэнэ өвлийн ой руу явж, шинэ хүч чадал олж авах цаг болсон гэдгийг би мэдэрч байна. Би одоо гурван цагаан морь уяж, чамтай хамт хөгжилтэй дуу дуулъя!

“ГУРВАН ЦАГААН МОРЬ” ДУУНД ХӨГЖИЛТТЭЙ БҮЖИГ» Е.Крылатова

Өвөл:
Та маш их хөгжилтэй байгаа ч баяртай гэж хэлэх цаг боллоо!
Миний цасан шуурга таныг гэртээ харих болно!
Баяртай залуусаа! (Хөгжмийн дагуу явна.)

Гарчиг: Хөгжмийн хичээлийн хураангуй бэлтгэл бүлэг, өвлийн улиралд “Ээжид зочлох нь – өвөл”
Нэр дэвших: Цэцэрлэг, Арга зүйн хөгжил, Хөгжмийн найруулагч


Албан тушаал: хөгжмийн найруулагч
Ажлын байр: MADO цэцэрлэгхосолсон төрөл No99
Байршил: Томск муж, Томск

Бэлтгэл сургуулийн бүлгийн эцсийн иж бүрэн хичээлийн хураангуй, сэдэв: "Өвлийн илбэчин"

Хөтөлбөрийн агуулга:

Хүүхдэд гоо үзэсгэлэн, байгалийг хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх. уугуул нутагдамжуулан дүрслэх урлаг, хөгжим, яруу найраг.
Уран зураг, хөгжим, яруу найргийн жишээг сэтгэл хөдлөлөөр нь харьцуулж, гоо зүйн үнэлгээ өгөх, дүгнэлт гаргах чадварыг хөгжүүлэх. Уран сайхны дүр төрхөд сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүлэх.
Шүлэг уншиж, дуу дуулахдаа хүүхдийн урлаг, ярианы чадварыг үргэлжлүүлэн сайжруулах; яруу найргийн үгэнд мэдрэмж төрүүлэх.
Хүүхдүүдэд сэтгэлийн байдал, хөгжмийн мөн чанарын өөрчлөлтийг ялгахыг заа. Дуу, хөдөлгөөн, бүжигт хөгжмийн сэтгэл санаа, зан чанарыг илэрхийлэх. Өөрийнхөө бүжгийн импровизацийг бүтээ.

Толь бичгийг баяжуулах, идэвхжүүлэх:

Саруудын эртний нэрс: гунигтай, догшин, цастай; балет, балерина, номин.

Зургийн хуулбарууд:

I. Velts "Рим"; И.Грабар " Хоёрдугаар сар цэнхэр"; А.Саврасов "Өвөл".
Хөгжмийн бүтээлийн аудио бичлэг: П.И. Чайковский "Өвлийн мөрөөдөл", "Тройка дээр"; А.Вивалди “Өвөл”; Свиридов "Цасан шуурга" (вальс).
П.И. "Щелкунчик" балетын хэсгээс видео бичлэг хийсэн. Чайковский "Цасан шуурга"

Тоног төхөөрөмж, материал:

Хөгжмийн төв, компьютер, чавга (цагаан, мөнгө).

Урьдчилсан ажил:

Байгаль дахь өвлийн үзэгдлийн ажиглалт. Өвлийн ландшафтыг дүрсэлсэн зургийн хуулбарыг шалгах; өвлийн сэдвээр хөгжим сонсох.
Өвлийн тухай шүлэг унших, агуулгын талаар ярих, мэдэхгүй үгсийг тайлбарлах. Өвлийн тухай шүлэг, дуу, зүйр үг цээжлэх. П.И. "Щелкунчик" балетын хэсгүүдийг үзэж байна. Чайковский видео бичлэг дээр.

Хичээлийн явц:

Хүүхдүүд хөгжмийн аяны дор танхимд орж, зочдыг угтдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, одоо жилийн хэдэн цаг болж байгааг хэлж өгөөч? (Өвөл). Тийм ээ, гэхдээ харамсалтай нь өвөл дуусч байгаа бөгөөд бид өнөөдөр өвлийг санаж, жилийн энэ сайхан цагийн талаар ярихыг хүсч байна. Залуус аа, та өвөлд дуртай юу? Яагаад? (Хүүхдийн хариулт).

Үнэндээ өвөл бол хөгжилтэй цаг юм. Манай Дэлхий хэмээх асар том гариг ​​дээр маш олон байдаг өөр өөр улс орнууд, гэхдээ улс орон бүрт өвөл өөр өөр байдаг. Хэзээ ч цас ордоггүй улс орнууд байдаг. Тэднийг халуун орнууд гэж нэрлэдэг. Залуус аа, бид ямар улсад амьдардаг вэ?
Манайд ямар орос өвөл байдгийг хэлж өгөөч?

Хүүхдүүдийн хариулт:

Цагаан, сэвсгэр, мөнгөлөг, хүйтэн, цастай, үзэсгэлэнтэй, мөстэй, ид шидтэй, үлгэрийн, хүйтэн жавартай, цасан шуургатай, гялалзсан, ширүүн, хөгжилтэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Тийм ээ, залуус аа, та нарын зөв, манай өвөл үнэхээр өөр. Хүйтэн, гэссэн, цасан шуурга шуурч, дусал дуслаар дүүрэн цастай.

(Багш хүүхдүүдийг хивсэн дээр суугаад ярилцахыг урьж, өөрөө сууна).

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Улирал бүр өөрийн гэсэн 3 сартай. Өвлийн бүх сарыг нэрлэ.

Хүүхдүүдийн хариулт:

12, 1, 2.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, эрт дээр үед хүмүүс арванхоёрдугаар сарыг "гунигтай" гэж нэрлэдэг байсан. Та яагаад бодож байна вэ? (Хүүхдийн хариулт) Зөв, учир нь арванхоёрдугаар сард нар намхан саарал үүлний завсраар харагдах нь ховор, бүрхэг, наргүй сар, өдөр богино, шөнө урт, эрт харанхуй болдог.

Хуучин өдрүүдэд 1-р сарыг "догшин" гэж нэрлэдэг байв. Та яагаад бодож байна вэ? (Хүүхдийн хариулт). Хүйтний эрч чангарч, жавар хагарч, цас хөл дор шаржигнаж байгаа болохоор би чамтай санал нэг байна. Хоёрдугаар сарыг "цас" гэж нэрлэдэг байв. Яагаад? Тийм ээ, энэ сард цасан шуурга, цасан шуурга шуурч, цасан шуурга шуурч, хүчтэй салхи шуургатай цасыг газар даган урсдаг.

Багш нь "Өвлийн тэмдэг" тоглоом тоглохыг санал болгож байна.

Тоглоом "Өвлийн тэмдэг"

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хэрэв шөнө хүйтэн байвал
Чимээгүй, одтой,
Яндангаас утаа гарч байна...

Хүүхдүүд:

Тиймээс өдрийн цагаар тодорхой болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Ойн дээгүүр цэнхэр толбо,
Сайхан цасан хөшиг,
Хүйтэн бага зэрэг суларсан,
Салхи өмнөөс...

Хүүхдүүд:

Цасан шуургыг хүлээнэ үү.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хэрэв загас өвлийн өдөр байвал
Яг мөсөн дор алхдаг
Яг мөсөн дор алхдаг
Мөн түүний сүүл мөсөнд хүрэв -
Тиймээс эргэлзээгүй ...

Хүүхдүүд:

Урин дулаан цагийг хүлээж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хэрэв орой нар жаргах юм бол
Бага зэрэг ногоон өнгөтэй байсан
Хэрэв мөчир дээр хүйтэн жавар байгаа бол
Шилэн дээр сарнайн баглаа байна,
Хэрэв утаа нь цэнхэр далдуу мод байвал
Одод хүрдэг
Мөн салхи сүрдмээр исгэрдэггүй ...

Хүүхдүүд:

Энэ нь тодорхой, хүйтэн жавартай байх болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Та өвлийн тухай зүйр цэцэн үгс мэдэх үү?

Хүүхдүүд:

(нэг нэгээр нь)

Хэт хүйтэнд хамраа болгоомжтой байгаарай.
Цасан шуурга, цасан шуурга хоёр найзууд.
Өвлийн хүйтэнд хүн бүр залуу байдаг.
Арванхоёрдугаар сард жил дуусч, өвөл эхэлдэг.
Цасгүй өвөл бол талхгүй зун.
Хүйтэн өвөл - халуун зун.
Өвөлдөө цасан шуурга, зун цаг агаар муу.
Хүйтэн, цас авчирсанд баярлалаа.
Эцэг 1-р сар - хяруу, 2-р сар - цасан шуурга.

Багш хүүхдүүдтэй 1-2 зүйр цэцэн үг хэлнэ.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Яруу найрагчид, зураачид, хөгжмийн зохиолчид өвлийн сэтгэл хөдлөлөө хөгжим, яруу найраг, өнгөөр ​​илэрхийлдэг. Одоо Оросын зураачдын зурсан зургуудыг харцгаая.

(Хүүхдүүд багшийн хамт уран зураг руу ойртож, П.И. Чайковскийн "Өвлийн мөрөөдөл" хөгжмийг хардаг).

Залуус аа, эдгээр бүх зургууд танд аль хэдийн танил болсон. Тэднийг нэрлэж, зохиогч нь хэн бэ. (Хүүхдийн хариулт).
Тэд ямар төстэй болохыг надад хэлж өгөөч? (Ландшафт, өвөл, мод)
Тэд юугаараа ялгаатай вэ? (Өдрийн цаг, өнгө гэх мэт)
Уран бүтээлчид цасыг хэрхэн дүрсэлсэнийг хараарай? Цасны өнгийг юу тодорхойлдог вэ? (Эргэн тойрон дахь объектуудаас, цаг агаараас, өдрийн цагаар, гэрэлтүүлгээс) Гэхдээ үнэхээр цас нь эдгээр зургуудад үзүүлсэн шиг тайван, нам гүм, нам гүм мэдрэмжийг бий болгодог. Зураач бүр өөрийн сэтгэл санаа, мэдрэмжээ уран зурагтаа илэрхийлдэг.

Иван Вельцын "Рим" зураг таны сэтгэлд ямар сэтгэл хөдлөлийг төрүүлдэг вэ?
Тэр ямархуу хүн бэ? (Нууцлаг, түгшүүртэй, гунигтай, ид шидтэй, үлгэр гэх мэт). Та яагаад үүнийг шийдсэн бэ? (Хүүхдийн хариулт).

Алексей Саврасовын "Өвөл" зургийг яах вэ? Таны бодлоор тэр ямархуу хүн бэ? (Тайван, бодолтой, чимээгүй гэх мэт) Та яагаад ингэж шийдсэн бэ? (Хүүхдийн хариулт). Мөн Игорь Грабарын "February Azure"? Зураач яагаад ингэж нэрлэсэн бэ? (Хүүхдийн хариулт) Энэ зургийг хараад танд ямар санагдаж байна вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт:

Сайхан сэтгэл, баяр баясгалан, хөгжилтэй, таашаал гэх мэт)

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Эдгээр зургуудыг хараад бид зураачид будаг ашиглан өвлийн уур амьсгалыг хэрхэн илэрхийлж байгааг харлаа. Та эхлээд харахад бүх зураг адилхан, гэхдээ сайн ажиглавал тэд бүгд өөр бөгөөд энэ нь бидний өвөл өөр өөр байдагтай холбоотой юм. Тэр аз жаргалтай, гунигтай эсвэл чимээгүй, тайван байж болно.

(Багш хүүхдүүдийг амарч, тоглохыг урьж байна.)

Биеийн тамирын хичээл "Цасан бөмбөг"

Цасан бөмбөг,
Цасан бөмбөг
Энэ нь зам дагуу мөлхөж байна.
(Хүүхдийн гар дээш өргөгдөж, аажмаар доошилно)

Цасан бөмбөг,
Цасан бөмбөг
Цагаан цасан шуурга.
Цасан бөмбөг,
Цасан бөмбөг
Замууд цасанд дарагдсан байв. (Гараа зүүн, баруун тийш зөөлөн сэлгэх)

Цасан бөмбөг,
Цасан бөмбөг
Алган дээр хайлдаг.
(Баруун, зүүн гараа ээлжлэн урагш сунгана)

Бид цасан бөмбөг хийх болно
Хамтдаа тоглоцгооё
("Тэд цасан бөмбөг хийж байна")

Мөн цасан бөмбөлөгүүд бие биендээ ордог
Шидэхийг сайхан өнгөрүүлээрэй
("Цасан бөмбөг шидэх")

Гэхдээ хашаандаа дулаахан байна
(Гараа алгадах)

Чих нь хөлддөггүй
(Алгаараа чихээ үрнэ)

Бид цас хийнэ
(Хуруунуудаа нударгаараа зангидаж, цээжнийхээ өмнө эргүүл.)

Том цагаан бөөн болж хувирав. (Гараа хажуу тийш нь тараана).

(Хүүхдүүд сандал дээр сууна).

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, зураачид зөвхөн уран зурагтаа өвлийн уур амьсгалыг илэрхийлээд зогсохгүй яруу найраг, хөгжмөөр ч сэтгэл санааг илэрхийлж болно. Хөгжмийн хэсгээс (П.И. Чайковскийн "Тройка дээр") сонсоорой.

Энэ ажлын нэр юу вэ? Хөгжмийн зохиолчийг нэрлэ (Хүүхдийн хариулт). Залуус аа, та энэ хөгжмийг сонсож байхдаа юу төсөөлж байсан бэ? (Хариулт: зөөлөн цас орж, цасан ширхгүүд эргэлдэж, гурван морь зам дагуу гүйж, хонх дуугарч байна.) Хөгжмийн шинж чанар юу вэ? (цэлгэр, өргөн, орос дуу шиг, ёслол төгөлдөр, хөгжилтэй, баяр хөөртэй).

Манай уран бүтээлчид, хөгжимчид, яруу найрагчид зориулсан өвөл сайхан, заримдаа золгүй, заримдаа нам гүм, зүүд шиг байдаг. Энэ нь A.S.-д ингэж сонсогддог. Пушкина хүйтэн, тайван, сүр жавхлантай. (Хүүхэд “Энд үүлс хойд зүгт гүйцнэ...” шүлгийг уншина) Өвөл бол хөгжилтэй цаг, хүн бүр ээжийн тоглоомд баярладаг - өвөл, хүйтэн жавар хацар улайж, хамар цочирддог. Цас нь зөөлөн сэвсгэр, маш гулгамтгай, чарга дээгүүр нисдэг бөгөөд энэ нь таны амьсгалыг авч, өвлийн улиралд хөгжилтэй байдаг! (Хүүхдүүд А. Блокийн “Дэггүй ач нартаа...”, И. Суриковын “Миний тосгон энд байна...” шүлгийг уншина)

Шүлэг нь үргэлж хүний ​​​​сэтгэл санааг илэрхийлдэг бөгөөд байгалийн тухай бичдэг хүмүүс түүнд өөрийн мэдэрсэн мэдрэмжийг өөрийн эрхгүй өгдөг. Тэгээд шүлэг дэх сар гунигтай, залхуу болж, цасан шуурга үнэхээр муухай харагдаж байна. (хүүхэд А.С. Пушкиний "Орой, чи санаж байна уу ..." шүлгийг уншдаг)

Өөр нэг яруу найрагч Сергей Есенин өвлийн тухай бага зэрэг гунигтай зурдаг. Мөрүүд нь тайван, гунигтай сонсогдож байна: "Би явлаа. Чимээгүй. Дууны чимээ сонсогддог. Нугад туурайн дор..."

Мөн эдгээр шүлгүүдэд зориулж хөгжим бичсэн. "Пороша" дууг сонсоорой, хөгжмийн зохиолч Г.Струве (Хүүхэд дуу хийдэг).

Мөн хөгжмийн зохиолч З.Рот С.Есениний "Хусан" шүлэгт зориулж хөгжим бичсэн (Дуэт дуу хийдэг).

Залуус аа, өвөл бол ид шид юм! Тэр байгалийг илбэдэг. Өнөөдөр бид яаж гэдгийг харлаа янз бүрийн төрөлУрлаг нь сэтгэлийн хөдөлгөөнийг илэрхийлдэг: уран бүтээлчид - өнгөөр, хөгжимчид - дуугаар, яруу найрагчид - үгээр. Гэхдээ бүжгээр сэтгэл санаа, дүр төрхийг хөдөлгөөнөөр дамжуулдаг урлагийн өөр нэг төрөл байдаг. Энэ урлагийн төрлийг балет гэж нэрлэдэг. Одоо бид П.И. "Щелкунчик" балетын хэсгээс үзэх болно. Чайковскийг "Цасан шуурга" гэж нэрлэдэг бөгөөд балетчид цасыг дүрсэлдэг бөгөөд илбэчин Өвөл тэдэнтэй хамт бүжиглэдэг. (Фрагментийг үзэх).

Танд таалагдсан уу? Та анзаарсан уу: балетчид бүжигт хөгжмийн зөөлөн, ид шидийн мөн чанарыг илэрхийлэхийг хичээсэн. Тэд эелдэг, намуухан, маш хуванцар, дэгжин бүжиглэв. Бид балетын балетчид бүжгийн хөдөлгөөнд цасны дүр төрхийг хэрхэн илэрхийлж байгааг харлаа. Одоо би танд хөвгүүдийн байх дүр төрхийг бий болгохыг санал болгож байна өвлийн мод, охид цас орж байна.

(Хүүхдүүдэд чавга, "бороо" өгдөг, хүүхдүүд Свиридовын "Цасан шуурга. Вальс" хөгжимд импровизаци хийдэг. Хөгжмийн төгсгөлд хүүхдүүд сандал дээр суугаад шинж чанаруудыг нь холдуулдаг. Багш тэднийг магтаж, баяртай байна. Шидтэн-Өвөл орж байна).

Шидтэн-Өвөл:

Сайн байна уу, бүх шударга хүмүүс!

Хүүхдүүд:

Сайн байна уу!

Шидтэн-Өвөл:

Өнөөдөр хэцүү өдөр байна
Би чамтай баяртай гэж хэлэхээр ирсэн!
Талбай дээгүүр, ой мод дээгүүр
Би удаан хугацаанд гэрийн эзэгтэй байсан.
Дулаан цагаан цамц
Ээж нь дэлхийг бүрхэх гэж оролдов
Бүх байгаль усанд автсан
Миний цасан цагаан хувцастай
Гурван сар дараалан.
Хүүхдүүд надаас айгаагүй
Цас, салхи тэднийг айлгасангүй:
Тэшүүр, цанаар гулгах, чаргаар гулгах
Үслэг дээл, бээлий, малгайнд
Хүйтэнд хөгжилтэй байх
Тэгээд бид гэртээ харих гэж яарсангүй!
Би чамд яаж үйлчлэх вэ?
Тэр надад гайхалтай амралт өгсөн.
Өнгө өнгийн гэрлүүдтэй
Зул сарын гацуур мод, конфетти, бөмбөгтэй.
Цаг хугацаа хурдан өнгөрөв
Надад анзаарах цаг байсангүй
Миний ээлж дууслаа
Хавар намайг дагаж байна!

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Зимушка-Өвөл, таны цаг дуусч байгаа ч бид тантай уулзахдаа баяртай байна.
Бидэнтэй тоглож, хөгжилтэй сайхан үдээрэй. ("Өвөл-Өвөл" тоглоомын дугуй бүжиг тоглодог - 2 удаа, Өвөл хүүхдүүдийг магтдаг).

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Өвлийн шидтэн, манай хүүхдүүд өвлийн тухай гайхалтай дуу мэддэг, тэд одоо танд дуулах болно. (Хүүхдүүд "Оросын өвөл" дууг дуулдаг).

Шидтэн-Өвөл:

Таны дуу надад үнэхээр таалагдсан ч харамсалтай нь явах цаг болсон.
Тэгээд өөрийнхөө дурсамжинд бэлэг үлдээж, балет үзэж, хөгжим сонсож, намайг дурсмаар байна. Баяртай! (Навчнууд).

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Тиймээс бид өвөлдөө баяртай гэж хэлсэн ч хавар удахгүй ирнэ, хавар яг л өвлийн улиралтай адил хөгжмийн зохиолч, яруу найрагчид, зураачдад урам зориг өгдөг өөрийн гэсэн өнгө аястай, тэдний уран бүтээлтэй танилцах болно.

Бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан нэгдсэн хичээл.

Хөгжмийн хичээлийн тойм.

Сэдэв: "Өвөл-өвөл"

Хичээлийн төрөл: нэгдсэн.

Зорилтот : Урлагийн төрөл бүрийн төрлүүдийг нэгтгэх замаар хөгжмийн талаарх ойлголтыг гүнзгийрүүлэх, сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагуудад хөгжим, зугаа цэнгэлийн ажлыг зохион байгуулах.

Даалгаварууд:

  1. Боловсрол - хөгжим, яруу найраг, дүрслэх урлагийн нөлөөгөөр хүүхдүүдэд гоо үзэсгэлэнгийн мэдрэмжийг төлөвшүүлэх.
  2. Хөгжүүлэлт - сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн хөгжмийн болон бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх янз бүрийн төрөл хөгжмийн үйл ажиллагааэрүүл мэндийг хэмнэх технологийг ашиглах.
  3. Боловсролын - хүүхдүүдийг үргэлжлүүлэн танилцуулах инновацийн үйл ажиллагаахувь хүний ​​олон талт, эв нэгдэлтэй хөгжилд хувь нэмэр оруулдаг.

Урьдчилсан ажил:

  1. Өвлийн сэдэвт шүлэг уншиж, цээжлэх, дуу, бүжиг цээжлэх;
  2. Хүүхэдтэй бие даан ажиллах;
  3. Байгаль дахь өвлийн үзэгдлийг ажиглах; шалгалт хүйтэн жавартай хэв маягцонхнууд дээр.

Тоног төхөөрөмж, материал:

  1. Хөгжмийн материал:
  1. "Улирал" циклээс "Хоёрдугаар сар" (П.И. Чайковскийн хөгжим);
  2. "Өвөл" (А. Вивалдигийн хөгжим);
  3. "Гадаа хүйтэн байна" биеийн тамирын дасгал;
  4. “Мөсөн тааз” (үг С.Островая, хөгжим Э.Ханок);
  5. А.Пушкиний “Цасан шуурга” өгүүллэг хүртэлх хөгжмийн дүрслэлээс “Вальс” (хөгжим Г. Свиридов)

2. Тараах материал, TCO:

  1. Сийлсэн цаасан цас, лаа, гуаш, картон хуудас, хүүхэд бүрт зориулсан сойз;
  2. Хөгжмийн төв, компьютер, мультимедиа проектор, бүтээлийн фонограмм;

Хичээлийн явц:

Хүүхдүүд танхимд ордог.

Хөгжмийн найруулагч : Сайн байна уу залуусаа! Би чамайг харсандаа маш их баяртай байна. Өнөөдөр цаг агаар үнэхээр гайхалтай байна! Нар гэрэлтэж байна! Би зүгээр л бүгдэд нь хүсч байна: " Өглөөний мэнд

Валеологийн дуу - "Өглөөний мэнд" эрүүл мэндийн массажтай дуулах (Хавсралт No1)

ноён .: Хүүхдүүд ээ, оньсого тааварлаарай:

Замуудыг нунтагласан

Би цонхыг чимэглэсэн,

Хүүхдүүдэд баяр баясгаланг бэлэглэв

Тэгээд би чаргаар гулгах гэж явсан.

(Хариулт: өвөл)

M.R.: Тийм ээ, өнөөдөр бид өвлийн ойд зугаалах болно. Өвлийн замаар алхаж, эргэн тойрноо харцгаая, гоо үзэсгэлэнг биширцгээе.

Хүүхдүүд тойрог хэлбэрээр алхаж, өвдгөө өндөрт өргөж, хөлийн хуруугаа татна. (Тэд "хөрөг" дундуур алхдаг).

ноён .: Хараач, бид гайхалтай өвлийн ойд орлоо. Энд ямар үзэсгэлэнтэй юм бэ! Та эргэн тойронд юу харж байна вэ?

Хүүхдүүд : Цас, цасан шуурга, мод.

M.R.: Энд хэн амьдардаг гэж та бодож байна вэ?

Хүүхдүүд : Баавгай, туулай, үнэг гэх мэт.

M.R.: "Аа!" гэж хашгирцгаая. Магадгүй хэн нэгэн хариулах байх.

"Ау" дасгал - энэ дасгалын гол элемент нь гулсах (гулсах), нэг регистрээс нөгөө рүү огцом шилжсэн интонацийг нэмэгдүүлэх явдал юм. Энэ дасгалын гол зорилго нь дуу авиа гаргах амьсгалыг идэвхжүүлэх, өөрөөр хэлбэл ярианаас эрчим хүчний зардлаар ялгаатай хоолойг амьсгалахтай холбох явдал юм.

ноён .: Би хариу сонсохгүй байна. Чи яах вэ?

Хүүхдүүд: Үгүй ээ.

Хүүхдүүд багшийн хүсэлтээр хивсэн дээр сууна.

M.R.: Өнөөдөр би та бүхэндээ П.И.Чайковскийн “Улирал” циклээс нэгэн бүтээлийг танилцуулахыг хүсч байна. Хөгжмийн зохиолч жил бүрийг зориулдаг хөгжмийн хэсэг. Хоёрдугаар сар бол өвлийн сүүлчийн сар юм. Хөгжим биднийг хол, алс хол авч явах болно. Бид цаст ой дээгүүр нисэх болно, та цасан ширхгүүдийн салхитай ярихыг сонсох болно. Сонсохыг хүсч байна уу? Сонсооч!

Хөгжим сонсож байна П.И.Чайковскийн "Улирал" циклээс "Хоёрдугаар сар"

M.R.: Энэ ямар хөгжим вэ? Тэр чамд юу гэж хэлсэн бэ? Та юу сонссон, юу харсан бэ? Одоо бид хөгжмийн зан чанар, сэтгэл санааг үгээр илэрхийлэхийг хичээх болно. Энд цасан ширхгүүд байна, бид үүнийг бие биедээ дамжуулж, сэтгэгдлээ хуваалцах болно.

Тоглоом "Ид шидийн ой"». Хүүхдүүд цасан ширхгийг өнгөрөөж, сонссон хөгжмийн уур амьсгалд үндэслэн өвлийн ойн тухай үгсийг гаргаж ирдэг. (Ой бол гайхалтай, болор, дуугарах, ид шидтэй ...)

Энэ тоглоомын зорилго: үгсийн санг идэвхжүүлэх, хүүхдүүдэд ярианы бүх хэсгийг идэвхтэй ашиглах чадварыг хөгжүүлэх.

ноён .: Олон хөгжмийн зохиолчид, яруу найрагчид, зураачид жилийн энэ цагийг ид шидийн гоо үзэсгэлэн, цэвэр, тод, гялалзсан өнгөөрөө хайрладаг байв.

Удаан хөгжим тоглож, багш "Өвлийн" хувцастай орж ирэв. Хүүхдүүдтэй мэндчилж байна.

ноён . "Сайн уу, өвөл-өвөл!" шүлгийг уншдаг. Г.Ладонщикова:

Сайн уу, өвөл-өвөл!

Бид цагаан цасаар бүрхэгдсэн:

Мөн мод, байшингууд.

Хөнгөн далавчтай салхи исгэрэв -

Сайн уу, өвөл-өвөл!

Нарийн төвөгтэй зам салхилж байна

Цэлмэгээс толгод хүртэл.

Туулай үүнийг хэвлэсэн -

Сайн уу, өвөл-өвөл!

Бид шувуунд тэжээгч тавив,

Бид тэдэнд хоол хийж,

Шувууд сүргээрээ дуулдаг -

Сайн уу, өвөл-өвөл!

Зимушка, хүүхдүүд чиний тухай ийм сайхан дууг мэддэг! Үүнийг сонсоод хүүхдүүдтэйгээ хамт дуул.

Хүүхдүүд дуу тоглодог“Өвөл”, үг, хөгжим С.Насауленко. Л.Гераскиний "Гайхамшиг хүлээж байна".

Дараа нь Кирилл Д. шүлэг уншиж байна:

Ойн дээгүүр цайвар үүл

Үлгэр хөврөв

Мөн цасан ширхгүүдэд хүрсэн

Гацуур мод зөөлөн мөчиртэй

Эргэн тойрон цасан шуургатай

Цагаан, сэвсгэр,

Бүх гарц, нүхийг нууж,

Мөн зам нь хурдан,

Надад цагаан үстэй дээл өгсөн

Бүх дэггүй туулайнууд...

Эмзэг нууцлаг байдалд ууссан

Цэвэр өвлийн амралт.

Өвөл: Ой мод, хээрээр дамжин

Би чам дээр очих гэж яарч байсан.

Уулс, зам дагуу

Би цасан ширхгүүдийг овооллоо

Би тэднээс хивс нэхэж,

Далайгаас уул хүртэл!

Эргэн тойрон цастай

Тийм ээ, хүйтэн жавар хагарч байна.

Та хөлдөж байна уу? Алив, хүүхдүүд, охид, хөвгүүд, жаахан дулааццгаая! Миний араас давт!

Хүүхдүүд өөрсдөө массаж хийдэг"Гадаа хүйтэн байна..." гэж дуулж байна.

(Биеийн тодорхой хэсэгт өөрөө массаж хийснээр хүүхэд бүхэлдээ бие махбодид нөлөөлдөг. Тоглоомын массаж нь амьсгалын дээд замын болон бүх биеийн хамгаалалтын шинж чанарыг нэмэгдүүлж, ургамлын-судасны аяыг хэвийн болгодог. vestibular аппарат болон дотоод шүүрлийн булчирхайн үйл ажиллагаа).

Өвөл: Залуус аа, бие чинь дулаарсан уу? Сайн байна! Хүйтэнд суудаггүй хүн хэзээ ч хөлдөхгүй!

М.Р .: Хөөх, Өвөл! Залуус бид хоёр дулаарлаа! Бүгдээрээ суугаад амарцгаая.

Тайвшруулах "Цасан ширхгүүд" (Хавсралт No2)

Танхимын гэрэл унтарч, цасан ширхгүүд хөдөлж буй дүрсийг таазанд тусгав. Хүүхдүүд Г.Свиридовын “Вальс” хөгжмийг сонсдог.

Гэрэл асдаг.

Өвөл: Ямар сайхан хөгжим, тийм ээ? (Хүүхдийн хариулт)

Залуус аа, би та нарыг овоохойд минь зочлохыг урих уу?

Хүүхдүүд “Мөсөн тааз” хэмнэлтэй бүжгийг үзүүлэв (Хавсралт No5)

Залуус модон байшинд ордог.

ноён: Залуус аа, Зимушкагийн овоохойд цонхон дээр хээ угалз байдаг.

Өвөл: Хэн надад зориулж цонхны хээг зурсан бэ?

Би ч, чи ч зураагүй, яагаад цонхон дээр цэцэг байдаг вэ?

Хүүхэд:

Намайг унтаж байхад, тэр унтаж байхад,

Санта Клаус тэднийг зурсан.

Цонхны дэргэд Фрост өвгөн

Би үүнийг мөсөөр зурсан.

Өвөл: Залуус аа, бид Мороз ямар хэв маягийг зурж болохыг харах болно.

М.Р. мультимедиа ашиглан дүрслэлийг харуулж байна. (Хавсралт No3)

ноён .: Бүгдээрээ цонхоо хээгээр чимэглэцгээе. Мөн хөгжим бидэнд сайхан хэв маягийг зурахад тусална.

А.Вивальдигийн “Өвөл” дуу сонсогдож байна.

Өвөл нь хүүхдүүдэд жижиг лаа ("мөсний хэсгүүд") өгдөг, хүүхдүүд картон хуудсан дээр лаагаар зурж, дараа нь зургийг бүхэлд нь цэнхэр гуашаар бүрхдэг. Хүүхдүүд өвлийн улиралд "цонхоо" өгдөг.

Хичээлд бэлтгэхдээ багшийн ашигласан эх сурвалжууд:

  1. Интернетийн нөөц;
  2. "Цэцэрлэгийн хөгжим, зугаа цэнгэлийн ажлын тогтолцоо" Зохиогч - эмхэтгэгч О.Н. Арсеневская;
  3. Power Point програм;
  4. Л.Гераскиний “Гайхамшиг хүлээж байна”;
  5. В.Гербовын “Цэцэрлэгийн боловсрол, сургалтын хөтөлбөр”;
  6. "Арга зүй хөгжмийн боловсролцэцэрлэгт" Н. Ветлугина.

Хотын уралдаанд оролцох өргөдөл

"21-р зууны уламжлалт бус сургамж"

Хотын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсрол боловсролын байгууллагаХүүхэд хөгжлийн төв - "Жемчужинка" 2-р цэцэрлэг

КРИВКО Э . Б .

Нэгдсэн GCD-ийн хураангуй

урлаг, гоо зүйн хөгжилд (хөгжим):

"Зимушка - өвөл"

Майкоп дүүрэг

Тулский тосгон

2017 он

Зорилтот:
баяжуулах - сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн сэтгэл хөдлөл, гоо зүйн ойлголт

хөгжмөөр дамжуулан яруу найргийн үг, уран сайхны дизайн.Даалгаварууд:

Уран сайхны хувьд - гоо зүйн хөгжил: Хөгжим
Илэрхий дуулах замаар хөгжмийн зан чанарыг илэрхийлэх чадварыг хөгжүүлэх хөгжмийн хөдөлгөөн;
хэмнэлтэй сонсголыг сайжруулах;
-аас хүүхдэд сэтгэл ханамжийн мэдрэмжийг бий болгох бүтээлч үйл ажиллагаа; өвлийн байгальд гоо зүйн хандлагыг төлөвшүүлэх.

Уран сайхны дизайн

Зохиол бичих бүтээлч чадварыг бэхжүүлэх геометрийн хэлбэрүүд"Цасан ширхгүүдийн" янз бүрийн дүр төрх, төсөөлөл, бүтээлч төсөөллийг хөгжүүлэх.

Танин мэдэхүйн хөгжил : өвлийн шинж тэмдгүүд, цас, мөсний шинж чанаруудын талаархи мэдлэгээ нэгтгэх.

Нийгмийн хувьд ёс суртахууны хөгжил:

Хүүхдэд урлагийн бүтээлд сэтгэл хөдлөлийн мэдрэмж, эерэг харилцаа, нөхөрлөл, хариуцлагын мэдрэмжийг төлөвшүүлэх.


Боловсролын орчныг бүрдүүлэх хэрэгсэл:мультимедиа проектор, өвлийн ландшафтын зураг бүхий слайд, сэдэвчилсэн зураг, өвөл, утсан дээрх цасан ширхгүүд, цасан ширхгийг байрлуулах геометрийн дүрс, хөгжмийн зэмсэг, хөгжмийн материал,видео "Өвлийн ид шидийн чимээ" (А. Вивалди "Өвөл").

Хөгжмийн материал: П.И. Чайковскийн "Цасан ширхэгийн вальс" (аудио бичлэг),"Цасан дуу"хөгжим Д.Львова – Companion дууны үг.С.Богомазова (хөгжим),"Мөсөн тааз" хөгжим. E. Honok sl. С.Островский (аудио бичлэг), "Оросын өвөл" хөгжим. гэх мэт. Л.Олифирова.

Хичээлийн явц

Слайд 1

П.И.Чайковскийн "Щелкунчик" балетын "Цасан ширхгийн вальс" дууны эгшигт хүүхдүүд танхимд орж, дугуйлан зогсоно.

Хөгжмийн найруулагч. Сайн байна уу залуусаа. Энэ хөгжим танд танил байна уу? Зохиогчийг нэрлэ (Энэ бол Оросын хөгжмийн зохиолч П.И. Чайковскийн хөгжим). Хөгжим ямар сонсогдож байна вэ? (хөнгөн, агаартай, хурдан, ид шидтэй, гайхалтай, эргэлддэг). Тэр биднийг Зимушкагийн хаант улсад урьж байна - өвөл. Цасан ширхгүүд бидэнд замаа олоход тусална.

Хүүхдүүд цасан ширхгийг утсан дээр авч, хөгжимд үлээж,

тойрог дотор тайван хурдаар хөдөлж байна.

Слайд 2

Хөгжмийн найруулагч. Энд бид хаант улсад байна Зимушки - өвөл. Энд маш хүйтэн байна. Цасан ширхгүүд жигд эргэлдэж, аажмаар газарт унадаг.

Хөгжмийн найруулагч. Энд Зимушка өөрөө байна - өвөл.

Энд гэрийн эзэгтэй өөрөө байна

Бидэнд өвөл ирж байна, ирж байна

Би модыг хувцасласан,

Би туулайнд үслэг дээл өгсөн.

Бүх байшинг цайруулсан

Өө, тийм ээ, өвөл-өвөл!

(В. Томилина)

Хүүхэд.

Цагаан үслэг цувтай ирдэг
Өвлийн гоо сайхан
Хатан шиг алхдаг
Малгай нь захтай.
Цасан ширхгээр чимэглэсэн
Гялалзсан хувцас
Тэр алчуураа даллах болно -
Цасан ширхгүүд нисэх болно.
Маш их өгөөмөр цацаж байна
Эргэн тойрон талбай, цэцэрлэгт хүрээлэн. 1.
Байгаль унтдаг
Зөөлөн мөнгөн доор
Цасан шуурга шуурч байна,
Хүйтрэлт нь аймшигтай биш юм.
Мод сайхан унтдаг,
Нарлаг хавар хүртэл.
(Е. Шаламонова)

Хөгжмийн найруулагч. Зимушка даллах болно - цасан ширхгүүд шиг өвөл болно - цасан ширхгүүд илүү хурдан эргэлддэг. Тэгээд тэр шидэт саваагаа даллавал цасан ширхгүүд хөлдөж мөсөн дүрс болно. Цасан бөмбөг шиг нисч, үзэсгэлэнтэй мөсөн дүрсүүд болон хувирцгаая.

Музауудын "Мөсөн дүрс" тоглоом тоглож байна. гэх мэт. М.Картушина

Хөгжмийн найруулагч сандал дээр суухыг урьж байна.

Хөгжмийн найруулагч. Өвлийн улирал ирэхэд Зимушка - өвөл дэлхий даяар аялахаар явдаг. Түүний хажуугаар өнгөрч байсан газар хүйтэн болж байв. Тэр бас манай нутгаар аялсан. Цаг агаар хэрхэн өөрчлөгдсөн бэ? (хүйтэн болж, цасан ширхгүүд нисч, хүйтэн салхи үлээж байна).

Шинэ слайд - өвлийн ландшафт. Слайд 3

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өвлийг дүрсэлсэн зургийг хараарай. Дэлхий хэрхэн өөрчлөгдсөн бэ!

Ой бол нууцлаг,
Ой бол нууцлаг,
Чимээгүй чимээгүй...

Хөгжим хянагч: Өвөл бидэнд тод, удаан хүлээсэн баяр болж ирдэг. Мөчир бүр, мөчир бүрийг чимдэг.

Бас ид шидээр жаахан дутаж байна. Сандал дээр суу. Би таныг усанд орохыг урьж байна ид шидийн ертөнцАнтонио Вивалдигийн хөгжим.

Хөгжим хянагч: АнтониоВивалди - Италийн хөгжмийн зохиолч. Тэр байсан алдартай хөгжмийн зохиолч, хөгжимчин, удирдаач. Тэр зохиосон их тоохөгжмийн бүтээлүүд бөгөөд бид сүүлчийн хичээл дээр тэдний нэгийг сонссон. Үүнийг "Өвөл" гэж нэрлэдэг. Одоо бид энэ хөгжмийг дахин сонсох болно. сайхан хөгжиммөн өвлийн байгалийн зургийг үзнэ үү.

Өвөл" (Видео "Өвлийн ид шидийн чимээ")

Хөгжмийн зохиолоос хэсэг сонсож байна "Өвөл"

Хөгжим хянагч: Та энэ хөгжмийн талаар ямар бодолтой байсан бэ?

Хүүхдүүд: Сэтгэл хөдөлсөн. Сэтгэл түгшсэн. 2.

Хөгжим хянагч: Түүний зан чанар ямар вэ?

Хүүхдүүд: Эелдэг, ид шидтэй, гайхалтай

Хөгжим хянагч: Надад хэлээч, та энэ хөгжмийн зохиолд ямар гол зэмсгийг сонссон бэ? (Хүүхдийн хариулт). Уг бүтээлийг бүхэлд нь нэг хийл хөгжим эсвэл хийлийн чуулга тоглосон эсэхийг хэн хэлж чадах вэ? (Хүүхдийн хариулт). Зөв. Энэхүү бүтээл нь гоцлол хөгжим болон хийлийн чуулгын аль алинаар нь гүйцэтгэсэн хэсгүүдтэй. Хөгжмийн эхэнд та юу сонссон бэ?

Хүүхдүүд: Хагархай хөвч.

Хөгжим хянагч: Салхи гаслан цасан үүл үүсгэнэ. Байгаль нь хөлдсөн.

Хөгжмийн найруулагч: Одоо бид дуулах, дуулах дуу хоолойгоо бэлтгэх болно өвлийн ойцуурай амьд, би дуулж эхэлнэ. Чи миний цуурай байх болно, бүгдийг давт.

Хүүхдүүд дуу хоолой, чихийг нь хөгжүүлэх дасгалын дуу дуулдаг.

"Хөгжмийн цуурай" хөгжим М.Андреева

Хөгжмийн найруулагч: Залуус аа, өвлийн улирлыг надад хэлээрэй

юу болох вэ? (хатуу, хүйтэн, өргөст) Өөр ямар өвөл байдаг вэ?
Хүүхдүүд: Хөгжилтэй, хөгжилтэй, ид шидтэй, дэггүй, гайхалтай!

Слайд 5
Хөгжмийн найруулагч: Би та нарт зориулж өвлийн дууны тухай дуулах болно

шинэ дуу, үүнийг "Цасан дуу" гэж нэрлэдэг. Сонсооч.

Хөгжмийн найруулагч нь дуу хийдэг."Цасан дуу"

хөгжим Д.Львова – Companion дууны үг. С.Богомазова

    Дууны зан чанарыг (хөгжилтэй) тодорхойлох

    Дууны бүтцийг тодорхойлох (найрал, найрал дуу)

    "Үймээн самуун" гэдэг үгийн утгыг тайлбарла.

    Дууны эхний бадаг сурах, аяыг зөв дамжуулах

Хөгжмийн найруулагч Залуус аа, та "Оросын өвөл" хөгжөөнт дууг аль хэдийн сурчихсан байна, үүнийг хөгжилтэй, хамтдаа тоглоцгооё.

Хүүхдүүд дуу тоглодог"Оросын өвөл" хөгжим гэх мэт. Л.Олифирова

3.

Слайд 6 "Амьтад"

Зимушка хажуугаар өнгөрөв - цаст ойн дээгүүр өвөл. Амьтад даарч, дулаацах гэж оролдов - зарим нь гүйж, зарим нь үсэрч, зарим нь нисч, зарим нь нүхэнд нуугдаж, өвлийн улиралд хөлдөхгүйн тулд өвөлд бэлтгэж, "Өвөл" үлгэрийг санацгаая. Ойд”, үлгэрийн дууг дуулахад Хөгжмийн зэмсэг бидэнд туслах болно.

ҮЛГЭР-ЧУУ ЧИГЛЭГЧ"ОЙД ӨВӨЛ"

Намрын улиралд хулгана өглөөнөөс орой болтол ой дундуур гүйж, өвлийн идэш тэжээлээ цуглуулдаг байв.(хайрцаг, бөмбөр ). Мөн хэрэмүүд мөчир дээр үсэрч, самар цуглуулав( кастанет). Тэгээд цасан ширхгүүд тэнгэрээс унаж эхлэв(гурвалжин). Цас газрыг сэвсгэр цагаан хөнжлөөр бүрхэж, цасан дээр жижиг сарвууны ул мөр харагдах болов.(гурвалжин). Хэрэм модонд өөрсдөө нүх гаргаж, хулганууд нүхэндээ нуугдаж, өвсөөр үүрээ засаж эхлэв.(цүнх, цаас ). Хүн бүр маш их хоолтой байсан. Хэрэм самар хазав( ксилофон - глиссандо ), хулгана үр тариа зажлав(сам ). Өвлийн хүйтэн салхи ойд сэгсэрнэ( фонограмм) . Харин хэрэм үүрэндээ дулаахан байв( хэл дээр дарах ), хулгана жижиг нүхэндээ баяртай байв( шээх-шээх).

Хөгжим хянагч: Залуус аа, та нар юу гэж бодож байна?цас хаанаас ирдэг вэ?

Хүүхдүүд: Тэр үүлнээс унадаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Цасан ширхгүүд нь үүлэн дэх жижиг мөсөн талстуудаас үүсдэг. Үүл дотор уур нь хатуу мөсөн талст руу шилжсэний улмаас мөсөн талстууд ургадаг. Маш их хугацаанд хүчтэй хярууМөсөн талстууд "гялалзсан алмаазан тоос" хэлбэрээр газарт унадаг. Мөн нимгэн мөсөн зүүгээс бүрдсэн маш сэвсгэр цасны давхарга үүссэн бөгөөд өмнө нь цас орж ирснийг хараарай Тэд хайлж, хоёр ижил төстэй хоёрыг хурдан хайж, хүүхдүүд хайсан боловч олдоггүй.

"Цасан ширхгүүд" слайд

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хоёр цасан ширхгүүд адилхан байдаггүй юм байна. Залуус аа, бүх цасан ширхгүүдэд ямар нийтлэг зүйл байдаг вэ?(Хүүхдийн хариулт)

4.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Үнэхээр үнэн, бүх цасан ширхгүүд зургаан туяатай байдаг, гэхдээ аль нь ч адилхан байдаггүй, хяруу хамгийн сайнаараа хийсэн.

Бүх цасан ширхгүүд ижил өнгөтэй -
Гэхдээ надад итгээрэй, ихрүүд байдаггүй.
Та үүнтэй төстэй зүйлийг эндээс олж чадахгүй -
Frost оролдсон ч дэмий хоосон биш.

"Цасан ширхгүүд" слайд

Хөгжмийн найруулагч. Зимушка - өвөл шөнө цастай чарга унах дуртай. Тэр цонх руу харж, цасны хээ зурж, Зимушкагийн дүрсээр гоёмсог цасан ширхгийг хийцгээе.

Хөгжмийн найруулагч.

Нарийхан хөлтэй цэцэг энд байна

Цастай цонхон дээр,

Өвлийг зунтай андуурч,

Тэд цагаан цэцэглэдэг.

Миний хамар хөлдөж байна, гэхдээ энэ нь ашиг багатай -

Өвөл тэднийг будсан.

Хөгжмийн найруулагч. Залуус аа, өвлийн улиралд бяцхан амьтад нүхэндээ амьдардаг, ойн захад ойн хажууд хэн амьдардаг вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт : Овоохойд өвөл!

Слайд. "Эмэг дээрх овоохой"

Хүүхдүүд дуунд бүжиглэдэг"Тааз мөстэй байна."

хөгжим E. Honok sl. С.Островский