Яриа хөгжүүлэх нь Оросын ардын үлгэрийн сэдэв юм. "Оросын ардын үлгэр" яриа хөгжүүлэх хичээлийн хураангуй. "Үлгэрийн хуудсуудаар". Бэлтгэл бүлгийн GCD-ийн хураангуй ⋆ Хүүхдийн гараг

Хэл ярианы хөгжлийн талаархи хичээлийн хураангуй бэлтгэл бүлэг

"Оросын ардын үлгэрүүд".

Зорилтот: Оросын ардын үлгэрийн талаархи хүүхдүүдийн мэдлэгийг нэгтгэх.

Даалгаварууд:

Боловсролын: Үлгэрийг дүрслэл, анги, оньсого зэргээр таньж сурах; хүүхдүүдийн үлгэр ярих чадварыг бэхжүүлэх, өргөжүүлэх үгсийн сан, ардын үлгэрийн нэрийг нэгтгэх.

Боловсролын: яриаг хөгжүүлэх ба танин мэдэхүйн үйл ажиллагаахүүхдүүд, харьцуулах, нэгтгэх, дүгнэлт гаргах, дүгнэлт хийх чадвар; сэтгэлгээ, төсөөлөл, харааны ой санамж, ажиглалтыг хөгжүүлэх.

Боловсролын: сонирхлыг төлөвшүүлэх ардын үлгэр, хамтын ажиллагаа, сайн санааны ур чадварыг хөгжүүлэх.

Хичээлийн явц: ( хүүхдүүд хагас тойрогт сууна )

Хэн нэгэн энгийн бөгөөд ухаалаг зохион бүтээсэн
Уулзахдаа: "Өглөөний мэнд!"
"Өглөөний мэнд!" нар, шувууд.
"Өглөөний мэнд!" инээмсэглэсэн царай.
Мөн хүн бүр эелдэг, итгэлтэй болдог!
Болъё Өглөөний мэндорой болтол үргэлжилнэ!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та үлгэрт дуртай юу? Та яагаад тэдэнд хайртай юм бэ? Үлгэр бидэнд юу заадаг вэ? (Үлгэрт маш их мэргэн ухаан байдаг, тэд биднийг хүчирхэг, эелдэг, өгөөмөр байж, асуудалд орсон хүнд туслахыг сургадаг. Шударга зорилгын төлөө тууштай тэмцэж, ялахыг заадаг.)
Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, бид ямар үлгэрийг ардын үлгэр гэж нэрлэдэг вэ?(хүмүүсийн зохиосон үлгэрүүд.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Ардын үлгэр нь зохиогчгүй, эдгээр нь маш эрт дээр үеэс гарч ирсэн үлгэрүүд бөгөөд тэдгээрийг уншаагүй, харин хүүхдүүдэд хэлдэг байсан бөгөөд ихэнхдээ тэдэнд шинэ зүйл нэмж өгдөг. Мөн ижил үлгэр урт эсвэл богино байж болно. Үлгэр нь нэг үеэс нөгөөд уламжлагдан ирсэн тул үлгэрт хамаарах болноаман ардын урлаг.

Одоо бид боловсруулж байгаа үлгэрүүдийг уншиж байна. Дасан зохицох нь эртний үлгэрийг орчин үеийн хүүхдүүдэд илүү ойлгомжтой болгодог. Үлгэрт олон гайхамшиг бий. Жишээ нь аль нь вэ?(амьтан, шувууд, загаснууд, хүн шиг аашилдаг, би ярьж чадна.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өнөөдөр би чамд бүхэл бүтэн үлгэрийн авдар авчирлаа. Үүнд ямар үлгэрүүд байгааг харцгаая.(багш цээжийг харуулж, хүүхдүүд цоожтой байгааг анзаарав. Цээжний доор Баба Ягагийн захидал байна.)

“Сайн уу, хүүхдүүд ээ! Цээж нээж чадахгүй байна уу??? Ха-ха-ха.. би л чиний цээжийг илбэн, зангидаж хааж өгөөч гэж хүчтэй салхи гуйсан. Зангилаа нээхийн тулд та хэд хэдэн ажлыг гүйцэтгэх хэрэгтэй. Гүйцэтгэсэн даалгавар болгондоо та үлгэрийн оронд ойртох болно. Тэнд та цээжин дээрх зангилаа тайлахад туслах шившлэгийг олох болно. Бод, таах. Надаас өгсөн хэдэн зөвлөгөө энд байна. Ха-ха-ха.. Энд таны анхны зөвлөгөө байна: олон үлгэрт үлгэрийн баатруудад хүрэх замыг зааж өгдөг ийм ид шидтэй зүйл байдаг. Та энэ зүйлийг юу гэж бодож байна вэ?(шидэт бөмбөг). Надад нэг л байгаа, нэг найз маань надад нэг удаа өгсөн. ид шидийн газарүлгэрүүд Гэхдээ тэр задарсан. Ха ха ха.. Тэгээд ид шидийн хүчийг нь буцааж өгөхийн тулд ардын үлгэрийн нэрсийг нэрлэж, нэг сүг хийх хэрэгтэй. Та олон үлгэр нэрлэх тусам утсыг бөмбөг болгон хурдан ороож, ид шидийг буцааж өгөх болно. . Энэ бол таны анхны даалгавар байх болно. Амжилт хүсье... хэ хэ хэ..."

Сурган хүмүүжүүлэгч: За, Баба Яга хэн нэгэнд хор хөнөөл учруулахгүйн тулд тайван амьдарч чадахгүй! Чи бид хоёрт хэцүү даалгавар байна - үлгэрийн оронд очиж, шившлэг олох. Та бэлэн үү?

Сурган хүмүүжүүлэгч: За залуусаа, шидэт бөмбөгний хүчийг буцааж өгье.(тоглоом « Үлгэр нэрлэ " Хүүхдүүд ээлжлэн үлгэрийн нэрийг дуудаж, утсыг бөмбөгөнд орооно.)

( тахиа, туулай, боов, Маша ба баавгай, үзэсгэлэнт Василиса, теремок, манжин, хяруу, кокерел, буурцагны үр, мэлхийн гүнж, хун галуу, гурван баавгай, сүх будаа, цасан охин, үнэгний эгч, саарал чоно, By цурхай тушаал.., Заюшкагийн овоохой, эгч Алёнушка, ах Иванушка, бух - давирхайн торх, цамхаг, үнэг, тогоруу.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, бид яагаад ийм том бөмбөгтэй болсон юм бэ? Маш олон үлгэр мэддэг болохоор чи мундаг. Бид эхний даалгавраа амжилттай гүйцэтгэсэн. гэж хэлье шидэт үгс: "Бяцхан бөмбөгөнд туслаач, биднийг үлгэрийн оронд аваач!"

(бөмбөг газрын зураг дээгүүр эргэлдэж, үлгэрийн орон руу эргэв..)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бидний замд хоёр дахь даалгавар байна. Баба Яга: "Энэ бол таны хувьд ер бусын үлгэр, үүнийг сонсоод алдаагаа олж, үлгэрийн нэрийг хэлээрэй."

Үлгэр" Катя ба гурван чоно

Тэнд нэг гэр бүл амьдардаг байсан. Тэд Катенка охинтой болжээ. Катя ганцаараа ой руу яваад төөрөв. Тэр ой дундуур тэнүүчилж яваад нэг овоохойтой таарав. Мөн овоохойд агнахаар явсан гурван чоно амьдардаг байв. Катя овоохой руу орж, түүнийг удирдаж эхлэв. Тэр бүх тавагнаас будаа идэж, бүх сандал дээр суугаад хамгийн жижиг орон дээр хэвтээд унтав. Чоно агнахаас буцаж ирээд гэрийг нь хэн нэгэн хариуцаж байгааг анзаарч, хараал урсгаж эхлэв. Катя сонсоод цонхоор үсрэн зугтав. Тиймээс чоно тэдний гэрийг хэн хариуцаж байгааг олж мэдсэнгүй.

("Гурван баавгай" үлгэр, охины нэр Маша, баатрууд нь чоно биш, харин баавгай юм. Маша ор дээр биш, харин орон дээр хэвтэв.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Дараах даалгавар энд байна: зургуудаас аль үлгэр шифрлэгдсэн болохыг тодорхойлох уу? Үлгэрийн баатрууд болон тэдэнд тохиолдсон явдлыг нэрлэ.

    Чоно ба 7 хүүхэд.

    Галуу хун.

    Рябка тахиа. гэх мэт.

Сурган хүмүүжүүлэгч: оньсого таавар.

Тэр өдөржин зуухан дээр хэвтэв

Тэгээд тэр ажиллах дургүй байсан.

Загасыг голоос гаргаж,

Би бүх уй гашуугаа мартсан. (Емеля)

Тэр цэцэрлэгт өссөн

Маш хүчтэй, дугуй, чихэрлэг.

Үүнийг нураах нь амаргүй -

Та хулганыг дуудаж тусламж авах хэрэгтэй. (манжин)

Гүн ойд, миний овоохойд,

Хөгшин эмэгтэй ганцаараа амьдардаг.

Тэр шүүрээр шал шүүрдэггүй,

Шүүр бол хөгшин эмэгтэйн онгоц юм. (Баба Яга)

Тэр үхэшгүй мөнх бөгөөд туранхай,

Тэгээд үргэлж аймшигтай ууртай байдаг.

Үлгэрт тэр бол гол муу санаатан,

Хаант улс байдаг ч найз нөхөд байдаггүй. (Кошей)

Би бүх найзуудынхаа ард хоцорсон,

Би баавгайнуудад зочилсон.

Би унтсан, будаа идсэн ...

Охины нэр хэн бэ? ... (Маша)

Тэр гар, хөлгүй,

Гэхдээ тэр гүйж эхлэв.

Тэр чанга дуу дуулж,

Энэ нь Лизагийн аманд шууд тусав. (Колобок)

Тэрээр далайн гүнд, ангалд амьдардаг,

Гэхдээ тэр хөгшин хүний ​​тусламжинд сэлж байна.

Тэр тоглож байхдаа ямар ч хүсэлтийг биелүүлэх болно -

Тэр алтан учир илбэчин бололтой. (Загас)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сүүлчийн даалгавар хүлээж байгаа бөгөөд бид эцэст нь үлгэрийн оронд очих болно.Дасгал: Амьтад таны өмнө ид шидтэй байдаг; (ямаа, баавгай, чоно, галуу, үнэг, тахиа, туулай.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна залуусаа. Ингээд бидний ид шидийн бяцхан бөмбөг үлгэрийн орон руу өнхрөв. Мөн энд шившлэгийн үгс байна. Бид гурван шидэт үг хэлэх хэрэгтэй янз бүрийн аргаар: нүдээ аних, хагацах! 1. Гайхаад нүдээ нээгээд гараа өргөн дэлгэ.

2. сэтгэл хангалуун бус царайтай, хөлийг нь дарах.

3. хөгжилтэйгээр инээмсэглэх, алга таших.

(эдгээр үгсийн дараа багш цээжин дэх зангилаа тайлна. Багш цээжийг онгойлгож, хүүхдүүдтэй хамт үлгэрийн ном, тэдгээрийн чимэглэлийг харна. Мөн авдарны ёроолд тэд бэлэг олдог - будах. ардын үлгэрийн баатруудтай ном хүүхдүүд бие даан чөлөөт цагтэдгээрийг будна.)

Боловсролын чиглэл: ярианы хөгжил.

Оролцогчид: Бэлтгэл бүлгийн багш, хүүхдүүд.

Нас: 6-7 жил.

Ангийн төрөл: Хосолсон.

Зорилго: Оросын ардын үлгэрийн талаархи хүүхдүүдийн мэдлэгийг нэгтгэх.

Даалгаварууд:

Боловсролын: Зураг чимэглэл, оньсого, цувралаас үлгэрийг таньж сурах; үлгэрийг дахин ярих хүүхдийн ур чадварыг бэхжүүлэх.

Хөгжүүлэлт: Хүүхдийн яриа, танин мэдэхүйн үйл ажиллагааг хөгжүүлэх, харьцуулах, нэгтгэх, дүгнэлт хийх, дүгнэлт хийх чадварыг хөгжүүлэх; сэтгэлгээ, төсөөлөл, харааны ой санамж, ажиглалтыг хөгжүүлэх.

Боловсрол: Оросын ардын үлгэрт сонирхлыг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:

Цээж, бөмбөлөг утас, үлгэрийн чимэглэл, хавтас - номын хавтасны дуураймал, олон өнгийн 7 хуудас, загвар хийх дугтуй, оньсого бүхий дугтуй, үсэг.

Арга, техник:

Амаар: гэнэтийн мөч; харилцан яриа; асуултын хариулт; хүүхдийн туршлагад уриалах; оньсого асуух; сурган хүмүүжүүлэх үнэлгээ, урамшуулал;

Үзүүлэн: үзүүлэх, зураг үзэх

Практик: үлгэрийг загварчлах; асуудлын нөхцөл байдлыг шийдвэрлэх; хайлтын үйл ажиллагаа; дидактик тоглоомууд; эрүүл мэндийг хэмнэх технологи (хурууны гимнастик, харааны гимнастик, биеийн тамирын дасгал, нүүрний дасгал).

Урьдчилсан ажил:

Орос ардын үлгэр унших ( "Маша ба баавгай" , "Гурван баавгай" , "Колобок" , "Үнэг ба туулай" , "Манжин" , "Теремок" , тэдэнд зориулсан чимэглэлийг үзэх; үлгэрийг дахин ярих; дидактик тоглоом "Ямар үлгэрийн баатар болохыг олж мэд" .

Хүлээгдэж буй үр дүн:

  • Хүүхэд үлгэрийн тухай ойлголттой, нэрийг нь мэддэг, үлгэрийн баатруудыг таньдаг.
  • Үзэл бодлоо илэрхийлэх, ярих чадварыг эзэмшдэг.
  • Олж авсан мэдлэгээ бие даасан үйл ажиллагаанд ашиглах.
  • Хүүхэд янз бүрийн материалтай ажиллах практик ур чадварыг бий болгох.

Хичээлийн үргэлжлэх хугацаа: 30 мин

1. Зохион байгуулалтын асуудал:

Хүүхдүүд орж ирээд тойрог дээр зогсдог.

Сэтгэцийн эрүүл мэндийн тоглоом.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд. Өнөөдөр ямар сайхан өдөр вэ. Бие биедээ инээмсэглэл, мэндчилгээ дэвшүүлцгээе.

Хэн нэгэн энгийн бөгөөд ухаалаг зохион бүтээсэн

Уулзахдаа: - Өглөөний мэнд!

Өглөөний мэнд! Нар, шувууд!

Өглөөний мэнд! Инээмсэглэсэн царайнууд.

Мөн хүн бүр эелдэг, итгэлтэй болдог ...

Өглөөний мэнд орой болтол үргэлжлэх болтугай.

2. Үе мөчний гимнастик "Инээмсэглэл" , "Үлэглэх үнсэлт"

2. Үндсэн хэсэг:

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, та үлгэрт дуртай юу? (Хүүхдийн хариулт)

Та яагаад тэдэнд хайртай юм бэ? (Хүүхдийн хариулт)

Залуус аа, үлгэрийг яагаад ардын үлгэр гэж нэрлэдэг вэ? (хүүхдийн хариулт) (тэдгээрийг хүмүүс зохиосон учраас). Үлгэр нэг хүнээс нөгөөд дамждаг байсан. Тиймээс үлгэр нь аман аман урлагт хамаарна.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, би чамайг авчирсан шинэ номүлгэрүүд Тэр ямар үзэсгэлэнтэй болохыг хараарай! (Би үүнийг нээвэл бүх хуудас алга болсон байна).

Залуус аа, номын хуудас хаашаа алга болсон гэж та бодож байна вэ? (хүүхдүүд тайлбарлаж, таамаглалаа илэрхийлэх).

Нэг хуудасны оронд захидал байна. Энэ нь хэнээс байж болох вэ? Уншаад үзье. “Сайн уу, хүүхдүүд ээ! Номынхоо хуудсыг олохгүй байна уу? Үлгэрийн орон даяар тэднийг тараахыг Хүчит Салхинаас гуйсан хүн бол би Баба Яга юм! Хай, магадгүй та олох болно! Гэхдээ надаас тусламж хүлээх хэрэггүй!"

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Баба Яга хэнд ч хор хөнөөл учруулахгүйгээр амьдарч чадахгүй. Чи бид хоёрт хэцүү даалгавар байна: бид номоо уншихын тулд бүх хуудсыг олох хэрэгтэй. Энэ үлгэрийн орон хаана байдгийг бид мэдэхгүй. Тэнд яаж хүрэх вэ? Хэн бидэнд замыг зааж өгөх вэ? (хүүхдийн мэдүүлэг.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Оросын олон ардын үлгэрт баатруудад хүрэх замыг харуулсан нэг ид шидийн зүйл байдаг. Энэ юу болохыг санаж байна уу? Энэ бол шидэт бөмбөг. Надад ийм бөмбөг байна, миний нэг шидтэн найз надад өгсөн. Энэ гайхалтай уутанд хадгалагддаг. (Би цүнхийг онгойлгоод тэндээс задарсан бөмбөг оллоо)Өө, залуус аа, Баба Яга энд бас бидэнд хор хөнөөл учруулж, бөмбөгийг бүхэлд нь тайлж чадсан. Юу хийх вэ, бөмбөгний ид шидийн хүчийг хэрхэн буцааж өгөх вэ? Би нэг арга замыг мэднэ - би нэг skein хийдэг, тэр үед та Оросын ардын үлгэр гэж нэрлэдэг. Бид хэдий чинээ их нэрлэнэ төдий чинээ их ид шидийн хүчбөөрөнцөр дээр байх болно.

Тоглоом "Үлгэрүүдийг нэрлэ" : хүүхдүүд бөмбөгийг бие биедээ дамжуулж, утсыг ороож, үлгэр дууддаг).

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Бөмбөг хэрхэн болсныг хараарай! Тэр яагаад ийм том юм бэ? (хүүхдийн хариулт).

Энэ нь зөв, учир нь та маш олон үлгэр мэддэг! Энэ бөмбөг бидэнд үлгэрийн оронд хүрэх замыг харуулах болно. (Хүүхдүүд багштай хамт шидэт үгсийг хэлдэг: "Бяцхан бөмбөгөнд туслаач, биднийг үлгэрийн оронд аваач!" , бөмбөг цээж рүү өнхрөв).

Энд бидэнд даалгавар байна. Одоо би танд унших болно ер бусын үлгэр, намайг сонсож, үлгэрт ямар алдаа гарсныг надад хэлээрэй.

Үлгэр "Катя ба гурван чоно"

Нэгэн цагт нэгэн гэр бүл амьдардаг байсан: ээж, аав, охин Катенка. Катя ганцаараа ой руу яваад төөрөв. Тэр ой дундуур тэнүүчилж яваад овоохойтой таарав. Мөн овоохойд агнахаар явсан чонын гэр бүл амьдардаг байв. Катя овоохой руу орж, түүнийг удирдаж эхлэв. Тэр тавган дээрээс будаа идэж, сандал дээр суугаад хамгийн жижиг орон дээр хэвтэв. Чоно агнахаас буцаж ирээд хэн нэгэн гэрийг нь хариуцаж байгаад дургүйцэж эхлэв. Катя чимээг сонсоод цонхоор үсрэн зугтав. Тиймээс чононууд тэдний овоохойд хэн байсныг олж мэдсэнгүй.

(Үлгэр "Гурван баавгай" . Үлгэрт охины нэрийг Маша гэдэг. Баатрууд нь чоно биш, харин баавгай юм. Маша ор дээр биш, харин орон дээр хэвтэв.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тиймээс бид нэг хуудас олсон! Хараач, ямар өнгөтэй вэ? (улаан)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бөмбөг, найз минь, номын үлдсэн хуудсыг олоход бидэнд туслаач! (Бөмбөлөг нь хүүхдүүдийг Баба Ягагийн захидал байгаа ширээнд хүргэдэг “Сайн байна, хүүхдүүд ээ! Тэд эцэст нь замыг олсон бөгөөд зөвхөн нэг хуудас. Хэт их баярлах хэрэггүй, харин дугтуй руу хараарай. Би чиний дуртай дүрүүдийг юу болгосныг харж байна уу? Хэрэв та шившлэгийг эвдэж, баатрууд, ямар үлгэрийнх болохыг олж мэдвэл өөр хуудас авах болно!" (Үлгэрийн загварчлал: "Маша ба баавгай" , "Ряба тахиа" , "Манжин" , Хүүхдүүд үлгэр, баатруудыг нэрлэдэг).

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Одоо өөр хуудас олдлоо! Ямар өнгөтэй (улбар шар).

Өөрсдийгөө хайцгаая, магадгүй үлдсэн хуудсууд нь ойролцоо хаа нэгтээ нуугдаж байгаа болов уу?

Нүдэнд зориулсан гимнастик: "Алс руу харцгаая, ойр орчноо харцгаая, дээшээ, доошоо харцгаая, нүдээрээ бөмбөг зурцгаая." .

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хаана ч нэг ч хуудас харагдахгүй байна. Орооцолдоорой, биднийг цааш хөтөлж, замыг зааж өг! (Тэд алхаж, сандал руу ойртож, сууна).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энд өөр нэг захидал байна, дугтуйн дээр бичсэн байна "Туслаач!" . Хэнд бидний тусламж хэрэгтэй байгааг би ойлгохгүй байна уу? (Би дугтуйг нээж, картуудыг гаргана).

Тоглоом "Туслаач!" .

Тусламж хэрэгтэй байгаа хүмүүсийг нэрлэхээс гадна тэдэнд туслахыг оролдохыг санал болгож байна).

"Туслаач, гурван баавгай намайг хөөж байна!" ("Гурван баавгай" )

"Туслаач! Би амьтдын гэрийг эвдсэн! ("Теремок" )

"Туслаач! Би жаахан ямаа болж хувирав!" ("Алёнушка эгч, Иванушка ах" )

"Туслаач, миний сүүл мултарсан!" ("Үнэг, саарал чоно эгч" )

"Туслаач! Би үүл болж хувирав!" (Цасан охин")

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Чи ямар мундаг хүн бэ! Энд бас нэг хуудас олдлоо. Ямар өнгөтэй вэ? (шар)

Тэнд юу гэж бичсэнийг та мэдэх үү? БАЯРЛАЛАА! Эдгээр нь танд талархаж буй баатрууд юм!

Бид аяллаа үргэлжлүүлэхээсээ өмнө бага зэрэг тоглож, бөмбөгөө амрахыг санал болгож байна!

Биеийн тамирын минут "Үлгэр"

Энд бид түүнийг тарьсан (тонгойх)

Тэгээд тэд түүн дээр ус асгав (хөдөлгөөний загварчлал)

Манжин сайн, хүчтэй ургасан (гараа хажуу тийш нь сунга)

Одоо татъя (хөдөлгөөний загварчлал)

Мөн бид манжингаас будаа хийх болно (дуураймал хоол)

Мөн бид манжингаас эрүүл, хүчтэй байх болно ("хүч"-ийг харуулах)

Сурган хүмүүжүүлэгч:

- Залуус аа, хар, надад хэлээч, энэ зураг ямар үлгэрийн үлгэр вэ? - "Чоно ба долоон бяцхан ямаа" үлгэрийн жишээг үзүүлэв.

Энэ үлгэр бидэнд юу заадаг вэ? (Танихгүй хүнд хаалга онгойлгож болохгүй, ээжийнхээ үгийг сонс, чоно шиг битгий уурла, гэхдээ эелдэг байх хэрэгтэй.)

"Галуу хун" . Энэ үлгэрийн нэр юу вэ? Хун галуу яагаад миний дүүг аваад явсан юм бэ? Зуух, алимны мод, гол яагаад Алёнушкад тусалсан бэ? Хэрэв та ийм байдалд орвол юу хийх байсан бэ?

Энэ дүрслэл аль үлгэрээс гаралтай болохыг хараад надад хэлээч? - үлгэрийн жишээг үзүүлэв "Ряба тахиа" (Энэ бол үлгэр "Ряба тахиа" .)

Энэ үлгэрийн аль тахиа сайн эсвэл муу вэ? (Тахиа сайн байна. Өвөө, эмээ хоёртоо алтан өндөг өгөөд хулгана хагалж, өрөвдөж, дахин өндөглөв.)

Ингээд бид номын дахиад хоёр хуудсыг олсон. Тэд ямар өнгөтэй вэ? (Ногоон ба цэнхэр).

Та оньсого тайлах дуртай юу? Хэрэв бид бүх оньсого тааварлавал Баба Яга бидэнд өөр хуудсыг буцааж өгөх болно!

1. Сум нисч, намаг руу унасан,

Энэ намагт хэн нэгэн түүнийг барьж авав.

Хэн ногоон арьстай салах ёс гүйцэтгэсэн.

Та хөөрхөн, хөөрхөн, хөөрхөн болсон уу? (Гүнж - мэлхий)

2. Эмэгтэй хүн тэнгэрт, газарт шүүр унадаг,

Аймшигтай, муу, тэр хэн бэ? (Баба Яга)

3. Гайхамшигт Теремокт аль амьтан хоёрдугаарт ирсэн бэ?

4. Ямар үлгэрийн амьтан тогоруутай үдийн хоол идэж чадаагүй бөгөөд Колобокийг онгирох хичээл заасан бэ? (Үнэг)

5. Ямар үлгэрт “Халуун байна уу, охин минь, чи дулаахан уу, гоо үзэсгэлэн минь? (Морозко)

6. Емелягийн бүх хүслийг хэн биелүүлсэн бэ? (Цурхай)

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Сайн байна, хүүхдүүд ээ, та бүх оньсого тааварлалаа! Энд өөр хуудас байна. Ямар өнгөтэй вэ? (цэнхэр)

Бөмбөг биднийг урагш дуудаж байна! Дахиад нэг хуудас үлдлээ, бид номоо угсарч болно.

Дугуйлан зогсоо, би чамайг тоглохыг урьж байна.

Тоглоом: "Чи надад өг - би чамд өгнө" .

(Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож байна. Тойргийн дундах удирдагч бөмбөгийг хүүхдүүдэд шидэж, амьтныг нэрлэнэ. Хүүхдүүд энэ баатар аль үлгэрт гарч ирснийг ээлжлэн хариулдаг.)Жишээ нь: үхэр - үлгэр "Бяцхан - Хаврошечка" .

Ямаа -…; Баавгай -…; Чоно -…; Галуу -...; Үнэг -…; Тахианы мах -…; Туулай-…; Морь… -; Сайн байна! -

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хамгийн сүүлд олдсон хуудас энд байна! Ямар өнгөтэй вэ? (ягаан)

Манай номын бүх хуудас олон өнгөтэй. Бүгдийг нь нэрлэе. Улаан, улбар шар, ..., нил ягаан.

Эдгээр өнгө танд юуг сануулж байна вэ? (Хүүхдийн хариулт).

Солонгон өнгө. За одоо номоо жинхэнэ үлгэрийн ном болгоцгооё. Манай шидэт цээж. Номоо авдарт хийгээд шидэт үгсээ хэлцгээе "Чамайг, хальт, хальт!" . Гайхамшиг тохиолдохын тулд бид эдгээр шидэт үгсийг янз бүрийн аргаар 3 удаа хэлэх хэрэгтэй.

  • гайхшруулж, нүдээ том нээж, гараа хажуу тийш нь тараана;
  • нүүр царай нь сэтгэл ханамжгүй байдлыг илэрхийлж, ид шидийн үгсийг хэлж, бидний хөлийг дарах;
  • хөгжилтэй, инээмсэглэж, алга таших.

(Хүүхдүүд багштай хамт тоглодог)

Тусгал:

3. Сурган хүмүүжүүлэгч: Цээж рүүгээ харцгаая! Бид ямар ном цуглуулж чадсаныг хараарай! Бид үүнийг орой бүр тантай хамт унших болно! Та нар бүгд агуу юм! Та бол Оросын ардын үлгэрийг хамгийн сайн хайрлагчид, хамгийн сайн мэддэг хүмүүс юм! Үлгэрт итгэх нь аз жаргал юм. Мөн итгэдэг хүмүүсийн хувьд үлгэр бүх хаалгыг нээх нь гарцаагүй. Мөн тэр танд сонирхолтой зүйлийг өгөх болно. (Хүүхдүүд будах номыг авдраас бэлэг болгон авдаг). Баба Яга эр зориг, хичээл зүтгэл, орос ардын үлгэрт дурласанд тань бэлэг илгээсэн. Би тэднийг гэртээ өөрөө будаж, ээж, аавдаа энэ баатрын тухай үлгэр ярьж өгөхийг санал болгож байна. Би бөмбөгөө үлгэрт илгээхийг санал болгож байна, энэ нь тэнд байгаа бусад баатруудад хэрэгтэй байж магадгүй бөгөөд тэд өөрсдөө манай бүлэгт очиж болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Үлгэр бидэнд юу заадаг вэ?

Ямар үлгэрүүд байдаг вэ?

Та бидний хичээлээс юуг хамгийн их санаж байна вэ? (хүүхдийн хариулт)

Сайн байна уу залуусаа! Би бүгдээс нь баярлалаа гэж хэлмээр байна үлгэрийн баатрууд. Та орос ардын үлгэрийг сайн мэднэ.

Лавлагаа

  1. Гербова В.В. Сургуулийн өмнөх бүлгийн ярианы хөгжил цэцэрлэг. -М.: МОЗАЙК-СИНТЕЗ, 2015 он
  2. Гурович М.Л. Хүүхэд ба ном: Цэцэрлэгийн багш нарт зориулсан гарын авлага /Л. М.Гурович, Л.Б. Береговая - Санкт-Петербург: Хэвлэлийн газар "ХҮҮХЭД НАСНЫ ХЭВЛЭЛ" , 2000
  3. Корякина L.V. Хөгжилтэй биеийн тамирын минут. //Сургуулийн өмнөх боловсрол. 2006. - №5
  4. ХӨТӨЛБӨР сургуулийн өмнөх боловсрол "ТӨРСӨС СУРГУУЛЬ ХҮРТЭЛ" шинжлэх ухааны редакторууд N.E. Веракса, Т.С. Комарова, М.А.Васильева, MOSAIKA-SYNTHESIS хэвлэлийн газар, Москва, 2015 он.
  5. Сухин И.Г. « Уран зохиолын асуулт хариултуудСургуулийн өмнөх болон бага сургуулийн хүүхдүүдэд зориулсан тест, үлгэр-таавар" - М.: « Шинэ сургууль» , 2007.
  6. Таны анхны номын сан "Оросын ардын үлгэр" - М.: "Хүүхэд насны гараг" , 2003.
  7. Фалкович Т.А., Барылкина Л.П. "Яриа хөгжүүлэх, бичих чадварыг эзэмшихэд бэлтгэх" - М.: "WACO" , 2005.

Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын ярианы хөгжлийн талаархи хичээл. Бэлтгэл бүлэг. Сэдэв: "Оросын ардын үлгэрээр аялах"

Сэдэв:"Оросын ардын үлгэрээр аялах нь"
Боловсролын бүс:ярианы хөгжил.
Оролцогчид:Бэлтгэл бүлгийн багш, хүүхдүүд.
Нас: 6-7 жил.
Хичээлийн төрөл:Хосолсон.
Зорилтот:Оросын ардын үлгэрийн талаархи хүүхдүүдийн мэдлэгийг нэгтгэх.
Даалгаварууд:
Боловсролын:Үлгэрийг дүрслэл, оньсого, цувралаар таньж сурах; үлгэрийг дахин ярих хүүхдийн ур чадварыг бэхжүүлэх.
Боловсролын:Хүүхдийн яриа, танин мэдэхүйн үйл ажиллагааг хөгжүүлэх, харьцуулах, нэгтгэх, дүгнэлт хийх, дүгнэлт хийх чадварыг хөгжүүлэх; сэтгэлгээ, төсөөлөл, харааны ой санамж, ажиглалтыг хөгжүүлэх.
Боловсролын:Оросын ардын үлгэрт сонирхолтой байх.
Тоног төхөөрөмж:
Цээж, бөмбөлөг утас, үлгэрийн чимэглэл, хавтас - номын хавтасны дуураймал, олон өнгийн 7 хуудас, загвар хийх дугтуй, оньсого бүхий дугтуй, үсэг.
Арга, техник:
Амаар:гэнэтийн мөч; харилцан яриа; асуултын хариулт; хүүхдийн туршлагад уриалах; оньсого асуух; сурган хүмүүжүүлэх үнэлгээ, урамшуулал;
Харааны:жагсаал, чимэглэл үзэх
Практик:үлгэрийн загварчлал; асуудлын нөхцөл байдлыг шийдвэрлэх; хайлтын үйл ажиллагаа; дидактик тоглоомууд; эрүүл мэндийг хэмнэх технологи (хурууны гимнастик, харааны гимнастик, биеийн тамирын дасгал, нүүрний дасгал).
Урьдчилсан ажил:
Оросын ардын үлгэрүүдийг унших ("Маша ба баавгай", "Гурван баавгай", "Колобок", "Үнэг ба туулай", "Манжин", "Теремок", тэдэнд зориулсан чимэглэл үзэх; үлгэр ярих; дидактик тоглоом "Аль үлгэр баатрынх болохыг олж мэд".
Хүлээгдэж буй үр дүн:
- Хүүхэд үлгэрийн тухай ойлголттой, үлгэрийн баатруудын нэрийг мэддэг, мэддэг.
- Үзэл бодлоо илэрхийлэх, ярих чадварыг эзэмшсэн.
- олж авсан мэдлэгээ бие даасан үйл ажиллагаанд ашиглах.
- Хүүхдэд янз бүрийн материалтай ажиллах практик ур чадварыг бий болгох.
Хичээлийн үргэлжлэх хугацаа: 30 мин
1. Зохион байгуулалтын үе nt:
Хүүхдүүд орж ирээд тойрог дээр зогсдог.
Сэтгэцийн эрүүл мэндийн тоглоом.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүүхдүүд. Өнөөдөр ямар сайхан өдөр вэ. Бие биедээ инээмсэглэл, мэндчилгээ дэвшүүлцгээе.
Хэн нэгэн энгийн бөгөөд ухаалаг зохион бүтээсэн
Уулзахдаа: - Өглөөний мэнд!
- Өглөөний мэнд! Нар, шувууд!
Өглөөний мэнд! Инээмсэглэсэн царайнууд.
Мөн хүн бүр эелдэг, итгэлтэй болдог ...
Өглөөний мэнд орой болтол үргэлжлэх болтугай.
2. Үе мөчний гимнастик “Инээмсэглэл”, “Үлээлт үнсэлт”
2. Үндсэн хэсэг:
Сурган хүмүүжүүлэгч:
- Залуус аа, та үлгэрт дуртай юу? (Хүүхдийн хариулт)
-Яагаад тэдэнд хайртай юм бэ? (Хүүхдийн хариулт)
- Залуус аа, үлгэрийг яагаад ардын үлгэр (хүүхдийн хариулт) гэж нэрлэдэг вэ (ард түмэн зохиосон учраас). Үлгэр нэг хүнээс нөгөөд дамждаг байсан. Тиймээс үлгэр нь аман аман урлагт хамаарна.
Сурган хүмүүжүүлэгч:
- Залуус аа, би та нарт үлгэрийн шинэ ном авчирлаа. Тэр ямар үзэсгэлэнтэй болохыг хараарай! (Би үүнийг нээвэл бүх хуудас алга болсон байна).
- Залуус аа, номын хуудаснууд хаана алга болсон гэж та бодож байна вэ? (хүүхдүүд шалтгаан, тэдний таамаглалыг илэрхийлэх).
- нэг хуудасны оронд үсэг байна. Энэ нь хэнээс байж болох вэ? Уншаад үзье. “Сайн уу, хүүхдүүд ээ! Номынхоо хуудсыг олохгүй байна уу? Үлгэрийн орон даяар тэднийг тараахыг Хүчит Салхинаас гуйсан хүн бол би Баба Яга юм! Хай, магадгүй та олох болно! Гэхдээ надаас тусламж хүлээх хэрэггүй!"
Сурган хүмүүжүүлэгч:
Баба Яга хэнд ч хор хөнөөл учруулахгүйгээр амьдарч чадахгүй. Чи бид хоёрт хэцүү даалгавар байна: бид номоо уншихын тулд бүх хуудсыг олох хэрэгтэй. Энэ үлгэрийн орон хаана байдгийг бид мэдэхгүй. Тэнд яаж хүрэх вэ? Хэн бидэнд замыг зааж өгөх вэ? (хүүхдийн мэдүүлэг.)
Сурган хүмүүжүүлэгч: Оросын олон ардын үлгэрт баатруудад хүрэх замыг харуулсан нэг ид шидийн зүйл байдаг. Энэ юу болохыг санаж байна уу? Энэ бол шидэт бөмбөг. Надад ийм бөмбөг байна, миний нэг шидтэн найз надад өгсөн. Энэ гайхалтай уутанд хадгалагддаг. (Би цүнхийг онгойлгоод тэндээс задарсан бөмбөг оллоо) Өө, залуус аа, Баба Яга энд бас биднийг хорлож чадсан, тэр бөмбөгийг бүхэлд нь тайлсан. Юу хийх вэ, бөмбөгний ид шидийн хүчийг хэрхэн буцааж өгөх вэ? Би нэг арга замыг мэднэ - би нэг ширхгийг хийдэг, тэр үед та Оросын ардын үлгэр гэж нэрлэдэг. Бид нэрлэх тусам бөмбөг илүү их ид шидийн хүч чадалтай байх болно.

Тоглоом "Үлгэрүүдийг нэрлэ": хүүхдүүд бөмбөгийг бие биедээ дамжуулж, утсыг ороож, үлгэр дууддаг).
Сурган хүмүүжүүлэгч:
- Энэ ямар бөмбөг болсныг хараарай! Тэр яагаад ийм том юм бэ? (хүүхдийн хариулт).
- Тийм ээ, учир нь та олон үлгэр мэддэг! Энэ бөмбөг бидэнд үлгэрийн оронд хүрэх замыг харуулах болно. (Хүүхдүүд багшийн хамт: "Бидэнд бөмбөгөөр туслаач, үлгэрийн оронд аваач!" гэсэн ид шидийн үгсийг хэлдэг, бөмбөг цээж рүү эргэлддэг).
- Энд бидэнд даалгавар байна. Одоо би чамд ер бусын үлгэр уншиж өгье, намайг сонсож, үлгэрт ямар алдаа гарсныг хэлээрэй.

"Катя ба гурван чоно" үлгэр
Нэгэн цагт нэгэн гэр бүл амьдардаг байсан: ээж, аав, охин Катенка. Катя ганцаараа ой руу яваад төөрөв. Тэр ой дундуур тэнүүчилж яваад овоохойтой таарав. Мөн овоохойд агнахаар явсан чонын гэр бүл амьдардаг байв. Катя овоохой руу орж, түүнийг удирдаж эхлэв. Тэр тавган дээрээс будаа идэж, сандал дээр суугаад хамгийн жижиг орон дээр хэвтэв. Чоно агнахаас буцаж ирээд хэн нэгэн гэрийг нь хариуцаж байгаад дургүйцэж эхлэв. Катя чимээг сонсоод цонхоор үсрэн зугтав. Тиймээс чононууд тэдний овоохойд хэн байсныг олж мэдсэнгүй.
("Гурван баавгай" үлгэр. Үлгэрт охиныг Маша гэдэг. Баатрууд нь чоно биш, харин баавгай юм. Маша орон дээр биш, харин орон дээр хэвтдэг.)
Сурган хүмүүжүүлэгч:Энд нэг хуудас олдлоо! Хараач, ямар өнгөтэй вэ? (улаан)
Сурган хүмүүжүүлэгч:Бөмбөг, найз минь, номын үлдсэн хуудсыг олоход бидэнд туслаач! (Бөмбөлөг хүүхдүүдийг ширээн дээр хөтөлж, дээр нь Баба Ягагийн захидал байдаг: "За сайн байна аа, хүүхдүүд ээ! Бид эцэст нь замаа олсон, зөвхөн нэг хуудас. Зүгээр л битгий баярлаарай, гэхдээ илүү сайн хараарай. Дугтуй руу чинь би таны дуртай баатруудыг юу болгож хувиргасаныг харна уу?
Сурган хүмүүжүүлэгч:
- Одоо өөр хуудас олдлоо! Ямар өнгөтэй (улбар шар).
- Өөрсдийгөө хайцгаая, магадгүй үлдсэн хуудсууд нь хаа нэгтээ ойрхон нуугдаж байна уу?
Нүдэнд зориулсан гимнастик:"Алс руу харцгаая, ойр орчмоо харцгаая, дээшээ, доошоо харцгаая, нүдээрээ бөмбөг зурцгаая."
Сурган хүмүүжүүлэгч:Хаана ч нэг ч хуудас харагдахгүй байна. Орооцолдоорой, биднийг цааш хөтөлж, замыг зааж өг! (Тэд алхаж, сандал руу ойртож, сууна).
Сурган хүмүүжүүлэгч:Энд бас нэг захидал байгаа бөгөөд дугтуйнд нь "Тусламж!" Хэнд бидний тусламж хэрэгтэй байгааг би ойлгохгүй байна уу? (Би дугтуйг нээж, картуудыг гаргав.)
Тоглоом "Тусламж!"
Тусламж хэрэгтэй байгаа хүмүүсийг нэрлэхээс гадна тэдэнд туслахыг оролдохыг санал болгож байна).
"Туслаач, гурван баавгай намайг хөөж байна!" ("Гурван баавгай")
"Туслаач! Би амьтдын гэрийг эвдсэн! ("Теремок")
"Туслаач! Би жаахан ямаа болж хувирав!" (“Алёнушка эгч, Иванушка ах”)
"Туслаач, миний сүүл мултарсан!" (“Үнэг, саарал чоно эгч”)
"Туслаач! Би үүл болж хувирав!" (Цасан охин")
Сурган хүмүүжүүлэгч:
- Та нар ямар мундаг хүмүүс вэ! Энд бас нэг хуудас олдлоо. Ямар өнгөтэй вэ? (шар)
- Тэнд юу бичсэнийг та мэдэх үү? БАЯРЛАЛАА! Эдгээр нь танд талархаж буй баатрууд юм!
- Бид аяллаа үргэлжлүүлэхээсээ өмнө бага зэрэг тоглож, бөмбөгөө амрахыг санал болгож байна!

Биеийн тамирын минут "Үлгэр"
Энд бид түүнийг тарьсан (тонгойлгож)
Тэд түүн дээр ус асгав (хөдөлгөөнийг дуурайлган)
Манжин сайхан, хүчтэй болсон (гараа хажуу тийш нь сунга)
Одоо татъя (хөдөлгөөний дуураймал)
Мөн бид манжингаар будаа хийх болно (дуураймал хоол)
Мөн бид манжингаас эрүүл, хүчтэй байх болно ("хүч" -ийг харуулах)
Сурган хүмүүжүүлэгч:
- Манай бөмбөг амарч, өнхрөхөд бэлэн боллоо! Энэ нь хаашаа явж байгааг харцгаая. (Бид үлгэрт зориулсан чимэглэл байгаа ширээнд ойртоно.)
- Залуус аа, хар, надад хэлээч, энэ зураг ямар үлгэрийн үлгэр вэ? - "Чоно ба долоон бяцхан ямаа" үлгэрийн жишээг үзүүлэв.
- Энэ үлгэр бидэнд юу зааж байна вэ? (Танихгүй хүнд хаалга онгойлгож болохгүй, ээжийнхээ үгийг сонс, чоно шиг битгий уурла, гэхдээ эелдэг байх хэрэгтэй.)
- Хараач, энэ зураг аль үлгэрээс гаралтай болохыг надад хэлээч? - "Галуу ба хун" үлгэрийн жишээг үзүүлэв. Энэ үлгэрийн нэр юу вэ? Хун галуу яагаад миний дүүг аваад явсан юм бэ? Зуух, алимны мод, гол яагаад Алёнушкад тусалсан бэ? Хэрэв та ийм байдалд орвол юу хийх байсан бэ?
- Хараач, энэ зураг аль үлгэрээс гаралтай болохыг надад хэлээч? - "Хэн Ряба" үлгэрийн жишээг үзүүлэв (Энэ бол "Хэн Ряба" үлгэр юм.)
- Энэ үлгэрийн аль тахиа сайн эсвэл муу вэ? (Тахиа сайн байна. Өвөө, эмээ хоёртоо алтан өндөг өгөөд хулгана хагалж, өрөвдөж, дахин өндөглөв.)
-Тэгэхээр бид номын дахиад хоёр хуудас оллоо. Тэд ямар өнгөтэй вэ? (Ногоон, цэнхэр).
- Тэгээд бөмбөг биднийг цааш хөтөлдөг. (Хүүхдүүд багштайгаа хамт оньсоготой ширээн дээр ирдэг)
- Та оньсого тайлах дуртай юу?Хэрэв бид бүх оньсого тааварлавал Баба Яга бидэнд өөр хуудсыг буцааж өгөх болно!
1. Сум нисч, намаг руу унасан,
Энэ намагт хэн нэгэн түүнийг барьж авав.
Хэн ногоон арьстай салах ёс гүйцэтгэсэн.
Та хөөрхөн, хөөрхөн, хөөрхөн болсон уу? (Гүнж - мэлхий)

2. Эмэгтэй хүн тэнгэрт, газарт шүүр унадаг,
Аймшигтай, муу, тэр хэн бэ? (Баба Яга)

3. Гайхамшигт Теремокт аль амьтан хоёрдугаарт ирсэн бэ?

4. Ямар үлгэрийн амьтан тогоруутай үдийн хоол идэж чадаагүй бөгөөд Колобокийг онгирох хичээл заасан бэ? (Үнэг)

5. Аль үлгэрт: "Охин минь, чи дулаахан байна уу, гоо сайхан уу? (Морозко)

6. Емелягийн бүх хүслийг хэн биелүүлсэн бэ? (Цурхай)
Сурган хүмүүжүүлэгч:
- Сайн байна, хүүхдүүд ээ, та бүх оньсого тааварлалаа! Энд өөр хуудас байна. Ямар өнгөтэй вэ? (цэнхэр)
- Бөмбөг биднийг урагш дуудаж байна! Дахиад нэг хуудас үлдлээ, бид номоо угсарч болно.
- Тойрог дээр зогс, би чамайг тоглохыг санал болгож байна.
Тоглоом: "Чи надад өг, би чамд өгнө."
(Хүүхдүүд тойрог дээр зогсдог. Тойргийн дундах удирдагч бөмбөгийг хүүхдүүд рүү шидэж, амьтныг нэрлэнэ. Хүүхдүүд энэ баатар ямар үлгэрт гардаг болохыг ээлжлэн хариулдаг.) ​​Жишээ нь: үхэр - "Крошечка" үлгэр. - Хаврошечка."
Ямаа -…; Баавгай -…; Чоно -…; Галуу -...; Үнэг -…; Тахианы мах -…; Туулай-…; Морь... - ; Сайн байна!
Сурган хүмүүжүүлэгч:
- Сүүлийн хуудас олдлоо! Ямар өнгөтэй вэ? (ягаан)
- Манай номын бүх хуудас олон өнгөтэй. Бүгдийг нь нэрлэе. Улаан, улбар шар, ...., нил ягаан.
- Эдгээр өнгө танд юуг санагдуулдаг вэ? (Хүүхдийн хариулт).
- Солонгийн өнгө. За одоо номоо жинхэнэ үлгэрийн ном болгоцгооё. Бидний шидэт цээж бидэнд туслах болно. Номоо цээжиндээ хийж, “Чих, хагацах” гэсэн шидэт үгсийг хэлцгээе. руу гайхамшиг тохиолдов, бид эдгээр шидэт үгсийг янз бүрийн аргаар 3 удаа хэлэх хэрэгтэй:
гайхшруулж, нүдээ том нээж, гараа хажуу тийш нь тараана;
нүүр царай нь сэтгэл ханамжгүй байдлыг илэрхийлж, ид шидийн үгсийг хэлж, бидний хөлийг дарах;
хөгжилтэй, инээмсэглэж, алга таших.
(Хүүхдүүд багштай хамт тоглодог)

Тусгал:
3. Сурган хүмүүжүүлэгч:Цээж рүүгээ харцгаая! Бид ямар ном цуглуулж чадсаныг хараарай! Бид үүнийг орой бүр тантай хамт унших болно! Та нар бүгд агуу юм! Та бол Оросын ардын үлгэрийг хамгийн сайн хайрлагчид, хамгийн сайн мэддэг хүмүүс юм! Үлгэрт итгэх нь аз жаргал юм. Мөн итгэдэг хүмүүсийн хувьд үлгэр бүх хаалгыг нээх нь гарцаагүй. Мөн тэр танд сонирхолтой зүйлийг өгөх болно. (Хүүхдүүд будах номыг авдраас бэлэг болгон авдаг). Баба Яга эр зориг, хичээл зүтгэл, орос ардын үлгэрт дурласанд тань бэлэг илгээсэн. Би тэднийг гэртээ өөрөө будаж, ээж, аавдаа энэ баатрын тухай үлгэр ярьж өгөхийг санал болгож байна. Би бөмбөгөө үлгэрт илгээхийг санал болгож байна, энэ нь тэнд байгаа бусад баатруудад хэрэгтэй байж магадгүй бөгөөд тэд өөрсдөө манай бүлэгт очиж болно.
Сурган хүмүүжүүлэгч:
- Үлгэр бидэнд юу заадаг вэ?
-Ямар үлгэрүүд байдаг вэ?
- Та бидний хичээлээс юуг хамгийн их санаж байна вэ? (хүүхдийн хариулт)
- Сайн байна уу залуусаа! Үлгэрийн баатруудын нэрийн өмнөөс танд баярлалаа гэж хэлмээр байна. Та орос ардын үлгэрийг сайн мэднэ.

Лавлагаа
1. Гербова В.В. Цэцэрлэгийн бэлтгэл бүлгийн ярианы хөгжил. -М.: МОЗАЙК-СИНТЕЗ, 2015 он
2. Гурович М.Л. Хүүхэд ба ном: Цэцэрлэгийн багш нарт зориулсан гарын авлага / Л.М. Гурович, Л.Б. Береговая - Санкт-Петербург: "ХҮҮХЭДИЙН ХЭВЛЭЛ" хэвлэлийн газар, 2000 он.
3. Корякина L.V. Хөгжилтэй биеийн тамирын минут. //Сургуулийн өмнөх боловсрол. 2006. - №5
4. "ТӨРСӨН СУРГУУЛЬ ХҮРТЭЛ" сургуулийн өмнөх боловсролын ХӨТӨЛБӨР эрдэм шинжилгээний редактор Н.Э. Веракса, Т.С. Комарова, М.А.Васильева, MOSAIKA-SYNTHESIS хэвлэлийн газар, Москва, 2015 он.
5. Сухин И.Г. "Сургуулийн өмнөх болон бага сургуулийн хүүхдүүдэд зориулсан уран зохиолын асуулт хариулт, тест, үлгэр-оньсого" - М.: "Шинэ сургууль", 2007 он.
6. Таны анхны номын сан “Орос ардын үлгэр” - М.: “Хүүхэд насны гараг”, 2003 он.
7. Falkovich T.A., Barylkina L.P. "Яриа хөгжүүлэх, бичих чадварыг эзэмшихэд бэлтгэх" - М.: "VAKO", 2005 он.

Зорилтот: Хүүхдүүдийн мэддэг Оросын ардын үлгэрийг санаарай. Оросын ардын үлгэр “Хаврошечка” (А.Толстой зохиосон)-ыг танилцуулна.

Даалгаварууд:

Боловсролын:

Дүрс, дүрийг дүрслэх чадварыг хөгжүүлэх;

Уншсан бүтээлийнхээ талаар багшийн асуултад хариулахыг хүүхдүүдэд үргэлжлүүлэн заах;

монолог, харилцан яриа хөгжүүлэх;

Харааны болон илэрхийлэх хэрэгслийг ойлгох чадварыг хөгжүүлэх;

Хүүхдүүдийг шинэ, танил бус үгстэй танилцуулах, тэдгээрийн утгыг тайлбарлах;

Хөдөлмөрч, эелдэг, муу хүний ​​тухай хүүхдийн санаа бодлыг бий болгох;

Бүтээлийн эхлэл ба төгсгөлийг санахад тусалж, үлгэрийн дүрслэлийн хэллэгийг шингээхийг дэмжинэ.

Боловсролын: аман ардын урлагийн сонирхлыг төлөвшүүлэх, уран зохиол; хэлбэр сэтгэл хөдлөлийн хандлагауран зохиолын бүтээлүүд.

Боловсролын: үлгэрийг анхааралтай, сонирхолтой сонсох чадварыг хөгжүүлэх; хөгжлийг дэмжих эерэг сэтгэл хөдлөл, материалыг шингээхэд нөлөөлдөг. сэргээн босгох төсөөлөл, сонсголын ой санамжийг хөгжүүлэх; болж буй зүйлд аль болох анхаарлаа төвлөрүүлэх чадвар.

Арга, техник: харааны (үзүүлэх, үзүүлэх)

аман: унших, хэлэлцүүлэг, асуулт хариултын тоглоом

тоглоом: зохион байгуулалтын мөч, биеийн тамирын хичээл, гэнэтийн мөч, эцсийн хэсэг.

Урьдчилсан ажил: хүүхдүүд алчуур чимэглэх, алим зүсэх, будах; ажил, сайн ба муугийн тухай зүйр цэцэн үгс дээр ажиллах; биеийн тамирын дасгал сургуулилт.

Тоног төхөөрөмж: "Хаврошечка" орос ардын үлгэрийн текст, түүнд зориулсан чимэглэл; соронзон самбар, алимтай алимны модны загвар; шидэт хайрцаг; орос ардын үлгэр, А.Н.Толстойн хөрөг болон түүний номуудын үзэсгэлэн, жетон (инээмсэглэсэн алим); будах ном; шидэт бөмбөг, зөөврийн компьютер.

Толь бичгийг баяжуулах: Нэг нүдтэй, хоёр нүдтэй, гурван нүдтэй, жижигхэн Хаврошечка, алаг үхэр, сайн сайхан амьдрахад хэцүү, гацах, ээрэх, нэхэх, өлсөх, наранд шарах, жигнэх, асгарах.

Хичээл явуулах арга зүй

Хүүхдүүд хагас тойрогт сууна. Е.Птичкиний "Үлгэр дэлхийг тойрон алхдаг" дууг эгшиглэв.

Хүүхдүүд босоод багш руу урагш алхаж, дугуй бүжиг хийдэг.

Тоглуулах:Бүх хүүхдүүд тойрогт цугларав

Би чиний найз, чи бол миний найз

Гараа чанга атгацгаая

Тэгээд бие бие рүүгээ инээмсэглэцгээе.

Ямар баяр хөөртэй вэ, өглөөний мэнд. Өнөөдөр залуус аа, бид ганцаараа биш. Бидэн дээр зочид ирэв. Тэдэн рүү бас инээмсэглэ.

Таныг тоглоомонд дуртай гэдгийг би мэднэ

Дуу, оньсого, бүжиг

Гэхдээ үүнээс илүү сонирхолтой зүйл байхгүй

Бидний үлгэрээс илүү!

Хүүхдүүд ээ, та манай үзэсгэлэнг аль хэдийн анзаарсан байх. Та энд ямар номнууд байгаа вэ?

харсан уу? Тийм ээ, эдгээр нь үлгэр юм. Та хэрхэн таамагласан бэ (зураг дээр үндэслэн)

Та бид хоёр олон ном үзэж, уншсан. Бид номонд дуртай, тийм үү?

Би та нарт хандан уриалж байна, нөхдүүд, хүүхдүүд:

Дэлхий дээр ном шиг хэрэгтэй зүйл байхгүй!

Номууд гэрт найз нөхөд шиг ирэх болтугай

Насан туршдаа унш, оюун ухаанаа олж ав!

Эдгээр үгс нь хүн бүрт зориулагдсан байдаг хүүхдийн зохиолчС.Михалков.

Тоглуулах:Залуус аа, одоо би та нарыг үлгэрийг хэр сайн мэддэгийг шалгахыг хүсч байна.

Манай бүлэгт ер бусын алимны мод ургасныг та харж байна. Та алим идмээр байна уу? Ид шидтэй юу? Энэ ямар үлгэр вэ?

Багш алим урж, асуултыг уншина. Алимыг сагсанд хийнэ.

Замд хэн эргэлдэж байсан бэ? (Колобок.)

Тэд юуг зодсон, зодсон, гэхдээ эвдэж чадаагүй юм бэ? (Өндөг.)

Цамхагийг хэн сүйтгэсэн бэ? (Баавгай.)

Маша бялуугаар хэнийг хуурсан бэ? (Баавгай.)

Хэний сүүл цөөрөмд хөлдсөн бэ? (Чоно дээр.)

Кокерел ямар үр тарианд багалзуурдсан бэ? (Бобов.)

Өвөө ямар ногоог гаргаж чадахгүй байсан бэ? (Манжин.)

Иванушкагийн дуртай газар - тэнэг үү? (Зуух.)

Бүжин ямар овоохойтой байсан бэ? (Лубяная.)

Баба Ягагийн байшингийн нэр юу вэ? (Тахианы хөл дээр овоохой.)

Оросын ардын үлгэр ямар үгээр эхэлдэг вэ?

Тэд ямар үгээр төгсдөг вэ? Тэд яагаад Оросын ард түмэн юм бэ?

Тоглуулах:Залуус аа, одоо сандал руугаа явцгаая. Өнөөдөр би танд Оросын ардын үлгэр "Хаврошечка" уншиж өгөх болно. Энэ үлгэрийг Оросын ард түмэн эрт дээр үеэс зохиосон. Тэгээд ард түмнээс (ард түмэн) сонссон Оросын агуу зохиолч А.Н. Толстой үүнийг бичжээ. Тэгээд одоо үүнийг хэвлээд өнгө өнгийн зураг зурдаг. Ингээд зохиолчийн хөрөг болон түүний зарим номыг хүргэж байна. Бид тэднийг заавал харж, унших болно. Алексей Николаевич "Алтан түлхүүр буюу Пиноккиогийн адал явдал" үлгэрийг бичиж, Оросын олон ардын үлгэрийг боловсруулж, тэмдэглэж авсан.

Тоглуулах:Залуус аа, энэ үлгэрт та үл мэдэгдэх үгстэй тулгарах болно. Бид яриандаа заримыг нь ашиглахаа больсон.

Хаврошечка - хуучин эмэгтэй нэрТариалах.

пуд - 16.35 кг жинтэй Оросын хуучин жингийн нэгж

эргүүлэх - мушгих (утас хийх утас)

нэхэх - утаснаас хийх (даавуу материал).

алаг үхэр - өөр өнгийн толботой алаг

өлссөн - эрүүдэн шүүсэн

наранд шатаасан - дулаарсан

аймаар муухай

бөөнөөр (алим) - шүүслэг, боловсорсон. Амрах ойлгомжгүй үгсУнших явцад би танд тайлбарлах болно.

“Үлгэр манай хаалгыг тогшиж байна

Ороод ир гэж үлгэр ярьж өгье.

Энэ бол залуусаа хэлэх үг

Үлгэр урагшлах болно"

Үлгэр уншиж байна

Энэ хорвоо дээр сайн хүмүүс ч байна, муу нь ч бий, ахаасаа ичдэггүй нэгэн ч бий.( Та эдгээр үгсийг хэрхэн ойлгож байна вэ)

Тэд ахаасаа ичдэггүй гэж юу гэсэн үг вэ?

Бяцхан Хаврошечка энд л дууссан. Тэр өнчирч хоцорсон, энэ хүмүүс түүнийг авч, хооллож, ажил хөдөлмөрөөр хөнөөдөг: тэр нэхдэг, ээрдэг, цэвэрлэдэг, тэр бүх зүйлийг хариуцдаг.

Мөн түүний эзэн гурван охинтой байв. Хамгийн том нь Нэг нүдтэй,

дундах нь Хоёр нүд, жижиг нь Гурван нүд.

Охидууд хаалганы дэргэд суугаад гудамж руу харахыг мэддэг байсан бөгөөд жижигхэн Хаврошечка тэдний төлөө ажилладаг байсан: тэр тэднийг бүрээстэй, ээрч, нэхэж байсан - тэр хэзээ ч сайхан үг сонссонгүй.

Тоглуулах:Залуус аа, Хаврошечкагийн амьдрал хэцүү байсан уу? Тэр ямар мэдрэмжийг мэдэрсэн бэ (гуниг, уй гашуу, гомдол, бухимдал). Хаврошечка хэрхэн уйлж байсныг дүрслэхийг хичээ.

Залуус аа, надад хэлээч, Tiny Khavroshechka ямар байсан бэ? (жижиг, хөдөлмөрч, эелдэг, ухаалаг). Охидууд ямар байсан бэ? (залхуу, ууртай, атаархсан, зальтай)

Бид түүнийг өрөвдөж чадах уу? Түүнд сайн зүйл хэлцгээе сайхан үгс.

(бөмбөгийг харуулах) Энэ бол шидэт бөмбөг. Таны эелдэг, энхрий үгсээс нэмэгдэх болно.

Тоглоом "Шидэт бөмбөг"

Эхлээд би хэлье ... (хүүхдүүд эелдэг үгс хэлдэг, хүүхэд бөмбөгийг тойруулан утас ородог) Тэр ямар том болсон бэ!

Биеийн тамирын минут "Үлгэр"

Хулгана хурдан гүйв (газар дээрээ гүйж)

Хулгана сүүлээ даллав (хөдөлгөөнийг дуурайлган)

Өө, би өндөг унагасан (тонгойлгож, "өндөгөө авах")

Хараач, би үүнийг хугалсан (сунгасан гараа "төмсөг" -ийг харуул)

Тоглуулах:Одоо оньсого тааварлаарай.

Том муруй хөл дээр,

Том муруй эвэртэй,

Архидаггүй, дуулдаггүй

Гэхдээ тэр үргэлж зажилдаг.

Амьтан зогсож, хэвтэж байхдаа зажилдаг.

Тэр зажлахгүйгээр амьдарч чадахгүй

Тэр маш хачирхалтай амьдардаг:

Бүх зүйл зажлах, зажлах, зажлах.

Тиймээс тэр зажилж, чимээгүй байна,

Тэгээд тэр "Мүү-өө-өө" (үхэр) гэж дуугарч эхэлдэг.

Залуус аа, би та нарт энэ оньсогыг дэмий л хэлсэнгүй. Эцсийн эцэст, Tiny Khavroshechka үнээтэй байсан.

Бяцхан Хаврошечка хээр гарч, өлөн үхрээ тэврээд, хүзүүн дээр нь хэвтээд, амьдрахад ямар хэцүү байдгийг хэлдэг байсан.

- Ээж үхэр! Тэд намайг зодож, загнаж, талх өгөхгүй, уйл гэж хэлдэггүй. TO маргаашНамайг шүүж, нэхэж, цайруулж, таван фунтаар хоолой болгон өнхрүүлэхийг тушаасан. Тэгээд үнээ түүнд хариулав:

- Улаан охин, миний нэг чихэнд орж, нөгөө чихнээс гар - бүх зүйл бүтнэ.

Ингээд биелэлээ олов. Хаврошечка нь үнээний нэг чихэнд багтах бөгөөд нөгөөгөөс нь гарах болно - бүх зүйл бэлэн болсон: нэхэж, цайруулж, хоолойгоор эргэлддэг.

Тэр зурагнуудаа эзэнд нь аваачих болно. Тэр үүнийг хараад, хашгирч, цээжиндээ нууж, бяцхан Хаврошечка илүү ажилгэж асуух болно.

Хаврошка дахин үхэр дээр ирж, түүнийг тэвэрч, илж, нэг чихэнд нь багтаж, нөгөө чихэнд нь гарч ирээд, бэлдсэн зүйлийг нь аваад эзэгтэйд нь авчирна. Тиймээс гэрийн эзэгтэй охиноо Нэг нүдтэй дуудаж, түүнд хэлэв.

-Сайн охин минь, хөөрхөн охин минь, өнчин хүүхдэд хэн тусалдаг, нэхэж, ээрэх, гаанс эргэлдэж байгааг хараарай?

Нэг нүдтэй Хаврошечкатай хамт ой руу явж, түүнтэй хамт талбай руу явсан боловч ээжийнхээ захиалгыг мартаж, наранд шарж, зүлгэн дээр хэвтэв. Хаврошечка: "Унт, бяцхан харагч, унт, бяцхан харагч!"

Бяцхан нүд, нэг нүд унтжээ. Нэг нүдийг унтаж байх хооронд бяцхан үнээ бүх зүйлийг нэхэж, цайруулж, хоолойгоор өнхрүүлэв. Тиймээс гэрийн эзэгтэй юу ч олж мэдээгүй бөгөөд хоёр дахь охиноо Хоёр нүдтэй явуулав.

-Сайн охин минь, хөөрхөн охин минь, өнчин хүүхдэд хэн тусалж байгааг хар даа.

Хоёр нүд Хаврошечкатай хамт явж, ээжийнхээ захиалгыг мартаж, наранд халж, зүлгэн дээр хэвтэв. Хаврошенка өлгийтэй: "Унт, бяцхан харагч, унт, бяцхан минь!"

Хоёр нүдтэй нүдээ анив. Бяцхан үнээ үүнийг нэхэж, цайруулж, хоолойгоор өнхрүүлж, Хоёр Нүд унтсаар байв.

Эмгэн уурлаад гурав дахь өдөр нь гурав дахь охин Гурван нүдээ явуулж, өнчин хүүхдэд улам их ажил өгчээ.

Гурван Нүд үсэрч, харайж, наранд ядарч зүлгэн дээр унав. Хаврошечка дуулдаг: - Унт, бяцхан нүд, унт, өөр нэг!

Тэгээд би гурав дахь нүдээ мартчихаж. Гурван Нүдний хоёр нүд нойрсож, гурав дахь нь бүх зүйлийг харж, харав: Хаврошечка үхрийн нэг чихэнд орж, нөгөөгөөс нь гарч, бэлэн зурагнуудаа авав.

Гурван нүд гэртээ буцаж ирээд ээждээ бүх зүйлийг хэлэв. Хөгшин эмэгтэй баярлаж, маргааш нь нөхөр дээрээ ирэв. - Хагастай үнээ хайч! Өвгөн ийш тийшээ: -Хөгшин эмээ чи юу гэж бодож байна? Үхэр залуу, сайхан байна! - Таслаарай, тэгээд л болоо!

Тоглуулах:Хаврошечка охиндоо хурдан унтуулахын тулд нугад ямар дуу дуулсан бэ?

Бяцхан нүдээ унт, нөгөө нүдээ унт.

Тоглуулах:Хүн 1, 2, 3 нүдтэй байж болох уу?

Үхрийн чихэнд орж, нөгөө чихэнд нь орох боломжтой юу?

Хаврошечка үнээгээ юу гэж дуудсан бэ (эх үхэр)

Үхэр Хаврошечкад хэрхэн хандсан бэ (асарч, санаа зовж, санаа зовж, энхрийлж, тайвшруулж, хайрласан)

Үхэр Хаврошечка (улаан охин) гэж юу гэж дуудсан бэ?

"Аль гэдгийг нь хэлээч" дасгал

Vosp: Ямар хойд эх вэ?

Ууртай, эелдэг бус, бүдүүлэг, бүдүүлэг, хэрцгий, муухай, чанга, муу, тэнэг.

Тоглуулах:Ямар хаврошечка вэ?

Сайхан сэтгэлтэй, эелдэг, хөдөлмөрч, тэвчээртэй, үзэсгэлэнтэй, энэрэнгүй, хүмүүжилтэй, сайн, ухаалаг.

Тоглуулах:Хүүхдүүд ээ, та алчуур бэлдсэн боловч хэнд зориулагдсан болохыг мэдэхгүй байв. Би тэднийг Khavroshechka эсвэл хойд ээжид нь өгөхийг санал болгож байна. Та тэднийг хэнд өгөх вэ? Хойд охин эсвэл хойд эх үү? Яагаад?

Хийх юм алга. Өвгөн хутгаа хурцалж эхлэв. Хаврошечка үүнийг мэдээд, талбай руу гүйж очоод, үхрийг тэврэн: "Үхэр ээж!" Тэд чамайг таслахыг хүсч байна. Тэгээд үхэр түүнд хариулав:

- Улаан охин, чи миний махыг идэж болохгүй, харин ясыг минь цуглуулж, алчуураар боож, цэцэрлэгт оршуулж, намайг хэзээ ч мартахгүй: өглөө бүр ясыг усаар услаарай.

Өвгөн үхрийг алсан. Хаврошечка үнээний гэрээсэлсэн бүх зүйлийг хийсэн: тэр өлсөж, махаа амандаа аваагүй, ясыг нь булж, өдөр бүр цэцэрлэгээ усалдаг байв.

Тэднээс алимны мод ургасан бөгөөд ямар мод вэ! - түүн дээр алим өлгөөтэй, алтан навчис чимээ шуугиан, мөнгөн мөчрүүд нугалж байна. Хажуугаар нь явсан хүн ойрхон хардаг.

Тоглуулах:Залуус аа, алимны мод дээр ямар алим ургасан бэ? Ийм алимны мод манай цэцэрлэгт ургаж чадах уу? Энэ нь үхрийн яснаас ургаж чадах уу?

Үгүй ээ, энэ нь зөвхөн үлгэрт гардаг.

Тоглуулах:Алимны мод юунаас ургадаг вэ?

Биеийн тамирын минут "Алимны мод"

Замын хажууд алимны мод байна (гараа дээш, сунгасан)

Алим мөчир дээр өлгөөтэй байна (дээд талд нь гараа сэгсэрнэ)

Би мөчрийг хүчтэй сэгсэрлээ (гараа хажуу тийш нь хөдөлгөж, гараараа сэгсэрнэ)

Одоо бидэнд алим байна (толгой дээрээ гараа алгадах)

Би чихэрлэг алим ухах болно (гараа амандаа хүргэсэн)

Өө, ямар сайхан амт вэ!

Хичнээн их цаг хугацаа өнгөрснийг та хэзээ ч мэдэхгүй - Нэг нүдтэй, хоёр нүдтэй, гурван нүдтэй цэцэрлэгт хүрээлэнгээр нэг удаа алхсан. Тэр үед баян, буржгар үстэй, залуухан нэгэн хүчирхэг эр өнгөрч байв. Би цэцэрлэгт шүүслэг алим хараад охидод хүрч эхлэв:

-Надад алим авчирсан хөөрхөн охин надтай гэрлэнэ.

Гурван эгч нэгнийхээ урдуур алимны мод руу гүйв. Алимнууд нь гар дороо унжсан байсан ч дараа нь тэд толгойноосоо хол өндөрт өргөгдөв.

Эгч нар тэднийг цохихыг хүссэн - навчнууд нь нүдэн дээр нь унтдаг, тэднийг урж хаяхыг хүссэн - мөчрүүд нь сүлжихийг нь тайлах болно; Хэрхэн тулалдаж, гүйсэн ч гар нь урагдсан ч хүрч чадаагүй.

Тоглуулах:Эгч нар алим авч чадахгүй байхдаа ямар мэдрэмжийг мэдэрсэн бэ (ууртай, атаархал, дургүйцэл, гомдол, уй гашуу...) Тэдний царай ямар байв? Тэдний дургүйцлийг төрүүл.

Хаврошечка гарч ирэв - мөчрүүд түүнд бөхийж, алимууд түүн рүү унав. Тэр түүнийг эмчилсэн хүчтэй хүн, мөн тэр түүнтэй гэрлэсэн. Тэгээд тэр хүнд хэцүү үеийг мэдэхгүй сайхан амьдарч эхлэв.

Тоглуулах:Энэ бол үлгэрийн төгсгөл бөгөөд хэн ч сонссон, сайн байна. Таны ойлгож байгаагаар - мэдэхгүй байгаа нь харамсалтай? Энэ мөрийг давтаж, мөн санаж байхыг хичээцгээе (давтан) Одоо хүүхдүүд ээ, бид үлгэрийг хэн анхааралтай сонссоныг шалгана. Зөв хариулт бүрийн хувьд та надаас энэ үлгэрээс алимны тэмдэг хүлээн авах болно. Гэхдээ би хариултыг зөвхөн гараа өргөхөд л хүлээн зөвшөөрч байна.

Тоглуулах:Залуус аа, үлгэр танд таалагдсан уу?

Үүнийг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Ямар үгээр эхэлдэг вэ?

Бяцхан Хаврошечка ямар хүмүүстэй болсон бэ?

Хэдэн охин байсан бэ, тэдний нэр хэн бэ?

Тэд ямар байсан бэ?

Хаврошечка юу хийсэн бэ?

Хаврошечкад хэн тусалсан бэ?

Тэр түүнд юу хийхэд тусалсан бэ?

Тэр юу гэж хэлсэн бэ?

Эзэмшигч нь Хаврошечкад хэн тусалж байгааг хэрхэн олж мэдсэн бэ?

Аль охин нь хойд эхдээ бүгдийг хэлсэн бэ?

Хаврошечка юу хийсэн бэ?

Khavroshechka үрийг тарьсан газарт юу ургасан бэ?

Цэцэрлэгийн хажуугаар хэн өнгөрсөн, дараа нь юу болсон бэ?

Хойд эхийн охид яагаад эзнээ эмчилж чадаагүй юм бэ?

Тэгээд хэн мастерыг эмчилсэн бэ?

Үлгэр хэрхэн төгсөв?

Та ямар үгээр төгссөн бэ?

Тоглуулах:Сайн байна, хүүхдүүд ээ. Та үүнийг эцэг эхдээ хэлж болно. Үлгэр бидэнд юу заадаг вэ (эелдэг, сайхан сэтгэлтэй, хөдөлмөрч байх). Сайн мууг үргэлж ялдаг. Та цөөрөмөөс загасыг ч төвөггүй гаргаж чадахгүй. Энэ үлгэрийн хэн нь танд таалагдсан бэ? Яагаад?

Сайн байна уу залуусаа! Мөн та бүхнийг эелдэг, ухаалаг, зөв ​​хүмүүжилтэй залуус болж өсөж, хүн бүхэн таныг хайрлаж хүндэлдэг байгаасай гэж хүсч байна. Бяцхан үнээ, үхэр хоёрт таны ажилд зориулж будах ном өгдөг. Гэхдээ та тэднийг буцааж авчрах ёстой, тэд таны ажлыг харж, дүгнэх болно.

Залуус аа, өнөөдөр бид "Хаврошечка" хэмээх Оросын ардын үлгэртэй танилцаж, шинэ үг сурч, бусад үлгэрүүд, хэрхэн эхэлж, хэрхэн төгсдөгийг санаж байна. Манай хичээл таалагдсан уу? Хэрэв танд бүх зүйл таалагдсан бол улаан алим аваад алимны мод дээр өлгө. Хэрэв танд ямар нэгэн зүйл таалагдсан бол шар өнгөтэй байна. Хэрэв танд юу ч таалагдахгүй бол ногоон өнгөтэй байна. Алимны модны дэргэд ирээрэй (апп. алим тоглох)

В.Шаинскийн “Дэлхий дээр олон үлгэр бий” дууг тоглодог

Та бүгд надад бас таалагдсан. Одоо гар барьж, тойрог бүжиглэж зогсоод бие биенээ тэвэрч, бие биедээ "баярлалаа" гэж хэлээрэй.

Наталья Игошина

Зорилтот: Хүүхдүүд мэддэг эсэхийг олж мэдээрэй Оросын ардын үлгэрүүд.

Даалгаврууд:

Танидаг хүмүүсээ таньж сур чимэглэл дээр үндэслэсэн үлгэрүүд, тэдгээрийг хоёр бүлэгт ангилах чадварыг нэгтгэх (Оросын ардын үлгэр, анхны үлгэрүүд) .

Ярианы соёлыг хөгжүүлэх.

Хөгжүүлэххүүхдийн харилцааны чанар, уялдаа холбоотой яриа, ой санамж, логик сэтгэлгээ, бүтээлч төсөөлөл, сонирхолоор дамжуулан анхаарал үлгэрүүд.

Сайн санаа, харилцаа холбоог төлөвшүүлэх,

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, өмнөх бүлгүүдэд бид жил бүр маш их уншдаг түүхүүд, яруу найраг, танилцсан Оросын ардын үлгэрүүд. Хэрхэн тодорхойлох вэ үлгэр? Энэ нь зөв, дотор үлгэрт олон гайхамшиг байдаг. Амьтад, загас, шувууд хүн шиг аашилж, ярьдаг. Мөн дотор үлгэрүүддавталт байна ид шидийн тооГурав, ид шидийн зүйл. IN Үлгэрт маш их мэргэн ухаан байдаг! Тэд чамайг хүчирхэг, эелдэг, өгөөмөр байж, мэлхий ч гэсэн асуудалд орсон хүмүүст туслахыг заадаг. Үлгэр заадаг, хүчин чармайлтаа харамгүй, шударга ёсны төлөө тэмцэж, ялах. Тэгээд юу Та Оросын ардын үлгэрийг санаж байна уу?? (бид зураг нийтэлдэг үлгэрүүд)

(Хүүхдүүд ихэвчлэн зохиогчийн эрх гэж нэрлэдэг үлгэрүүд. Дараа нь багш үүнийг тайлбарлав ардын үлгэр зохиогчгүй: "Эдгээр үлгэрүүд их гарч ирэв, маш удаан хугацааны өмнө, мөн тэдгээрийг уншаагүй, гэхдээ хүүхдүүдэд хэлэв, ихэвчлэн тэдэнд шинэ зүйл нэмдэг. Мөн адил үлгэрбогино эсвэл урт болсон.)

Гэхдээ та бид хоёр уншиж байна боловсруулалтанд байгаа үлгэр. Ажиллагчид хувцасны чимэг хийдэг үлгэрүүдорчин үеийн хүүхдүүдэд ойлгомжтой. Тэгээд одоо би та нарт гарцаагүй хэлье.

Өө, залуус аа, хар даа, Баба Яга өөрөө бидэн дээр ирлээ! (бибабо тоглоом)

Баба Яга: -Сайн уу! Би бол Баба Яга! Сайн мууг үргэлж ялдагийг надад хэлээч! Энэ нь зөв, дотор үлгэрүүд. Бид тийшээ л очно. Нүдээ ань! Абракадабра! Гайхамшиг! Крекс-пекс-фекс! Нисье! (Хөгжмийн дуу чимээ)Бид талбайнууд, ой мод, өргөн далай дээгүүр хэрхэн нисч байгааг төсөөлөөд үз дээ. Алс холын хаант улсын дээр гучин муж.

Та ирсэн үү? Одоо миний даалгавруудыг гүйцэтгээрэй! Би шившлэг хийсэн үлгэрүүд. Энэ юу болохыг таагаарай үлгэрүүд.

Сурган хүмүүжүүлэгч: -Залуус, хар даа, энэ нь байна Үлгэрт үсэг алга. Одоо би танд юу үлдсэнийг унших болно, чи таах гэж оролдоно. Сайн уу?

Жи. болно. де. мөн бах. Тэгээд би тэгэх болно. аль алинд нь. Ку. Рая. Мөрөөдөл. ку. Би мэргэжлийн биш, харин зо. Де. би.

Би--- битгий эвдээрэй. Бах. би. би--- битгий эвдээрэй. Бид. байх., хво. ма., би. upa. ба ра. Де.

Пла., ба. пла., ба ку. Рая. G. Пла биш. де., пла биш. ба. Би зүүдэндээ байна. ва. Би энэ тухай биш, харин энэ тухай ярьж байна.

Хүүхдүүд: Энэ Оросын ардын үлгэр"Ряба тахиа".

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, Баба Ягагийн дараагийн даалгавар энд байна. Анхааралтай сонс. Аль нь болохыг тодорхойлох шаардлагатай үлгэрийн эдгээр ишлэлүүд.

Бэлтгэлээ хүмүүс, голын эрэг дээр очоод торгон тор шидэж, суга татав (Аленушка) (Алёнушка эгч, Иванушка ах нар. А. Н. Толстойн дүрд)

Тэр цэвэр шигшүүр, жижиг шигшүүр авч, улаан буудайн гурилыг шигшиж, цагаан зуурсан гурил зуурч, сул, зөөлөн талх жигнэж, талхыг янз бүрийн хээгээр чимэглэв. боловсронгуй: Ордон, цэцэрлэг, цамхаг бүхий хотын хажуу талд, дээр нь нисдэг шувууд, доор нь тэнүүчилж буй амьтад. (Мэлхийн гүнж. Загварчилсан М.Булатов)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, одоо жилийн хэдэн цаг болж байгааг сануул? (намрын)Аль сард? 9-р сарын эхээр хөдөөгийн иргэд цэцэрлэгтээ юу цуглуулдаг вэ? Та ямар алдартай хүнсний ногооны талаар мэддэг вэ? үлгэр(манжин)

(Биеийн тамирын минут)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энд бид түүнийг тарьсан (тонгойх)

Тэгээд тэд хурдан ус асгав (хөдөлгөөний загварчлал)

Манжин сайн, хүчтэй ургасан (гараа хажуу тийш нь сунга)

Одоо татъя (хөдөлгөөний загварчлал)

Мөн бид манжингаас будаа хийх болно (дуураймал хоол)

Мөн бид манжингаас эрүүл, хүчтэй байх болно (шоу "хүч")

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Залуус аа, энэ бол Баба Ягагийн сүүлчийн даалгавар, та үүнийг даван туулж чадна гэдэгт итгэлтэй байна. Одоо би чамд буруу зүйл хэлье, чи намайг засаарай.

Колобок үнэгийг идэв.

Манжин өвөөг тарьсан.

Модны хожуул баавгай дээр суугаад сонсов.

Тэгээд эмээ нь чоныг залгисан.

Тахиа уйлж, өвөө, эмэгтэй хоёр ярилцаж байна.

Цамхагийн хажуугаар жижигхэн хулгана зогсож, гүйж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тиймээс бид Баба Ягагийн бүх даалгаврыг гүйцэтгэсэн үлгэрүүд унасан.

Баба Яга: Өө, сайхан охид, хөвгүүд ээ. Одоо та тоглож болно. Та Баба Ягагийн тухай тоглоом мэдэх үү?

(Гадаа тоглоом тоглодог. Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож, үгсийг дуурайж, дараа нь зугтаж, Баба Яга тэднийг барьж авав)

IN харанхуй хаант улсУрд талд нь овоохой байдаг.

Мөн овоохойд зараа эмээ байдаг.

Зүүгээрээ хамар, шатаж буй нүүрс шиг том нүд

Өө, ямар жигшүүртэй юм бэ, үсийг минь босгож байна! (2 удаа)

(Баба Яга ярьж байна)- Хэн муухай юм бэ, би муухай юу? (хүүхдүүдийг гүйцэх)

Баба Яга: Хөөх, тэд намайг ядраалаа. Чамд сайн, гэхдээ би явах ёстой. Би хатуу амлаж байна үлгэрүүдБитгий дэггүй байж, баатруудад туслаарай! Баяртай!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та нар мундаг юмаа, би та нарт хэд хэдэн сайн зурагтай ном авчирсан бөгөөд ингэснээр зургууд нь ямар гайхалтай, тод байгааг харах болно. үлгэрүүд.

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

Оросын ардын үлгэрүүд нь сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх хэрэгсэл юмСэдвийн бие даасан боловсролын төлөвлөгөө: 1. Багшийн овог нэр - Олеся Анатольевна Пономаренко 2. Боловсрол - дээд LPI 2003 3. Өөрийгөө хүмүүжүүлэх сэдэв: "Оросууд.

"Оросын ардын үлгэр" дунд бүлгийн яриаг хөгжүүлэх боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй.Хэл ярианы хөгжлийн талаархи GCD-ийн хураангуй дунд бүлэгСэдэв: "Орос ардын үлгэрээр аялах" Эмхэтгэсэн: 1-р мэргэшлийн багш.

"Оросын ардын үлгэр" ярианы хөгжлийн бэлтгэл бүлгийн хичээлийн хураангуй.Зорилго: Оросын ардын үлгэрийн талаархи хүүхдүүдийн мэдлэгийг нэгтгэх, үлгэрийн материалд үндэслэн хүүхдүүдийг "үлгэр" ярианд оролцох хүсэл төрүүлэх.

Нээлттэй хичээл "Оросын ардын үлгэр. Дидактик тоглоом "Бяцхан байшинд хэн амьдардаг вэ?"Хийсвэр нээлттэй хичээлОросын ардын үлгэрүүд. ( Дидактик тоглоом"Бяцхан байшинд хэн, хэн амьдардаг вэ?") хоёрдугаарт бага бүлэг. Зохиосон.

Яриа бол хүний ​​сэтгэцийн дээд хэсгийг хөгжүүлэх хэрэгсэл юм. Хүүхдэд төрөлх хэл яриаг нь зааж өгснөөр насанд хүрэгчид түүний өндөр оюун ухааныг хөгжүүлэхэд хувь нэмэр оруулдаг.