Mana Tatarstānas saruna bērniem. Nodarbības kopsavilkums "Mana dzimtā zeme ir Tatarstāna." Spēle "Zelta vārti"

Jeļena Asanova
Nodarbība iekšā vecākā grupa"Mana dzimtene ir Tatarstāna"

MBDOU "Bērnudārza kompensācijas veids Nr.8 "Zorenka"

GCD kopsavilkums in vecākā grupa

Izglītības joma "Kognitīvā attīstība"

Priekšmets: "Mans Dzimtene - Tatarstāna» .

Darbs pabeigts

skolotājs

Asanova Jeļena

Konstantinovna.

Naberezhnye Chelny 2014

Priekšmets: "Mans Dzimtene - Tatarstāna» .

Mērķis: turpināt veidot bērnos priekšstatu par to, ko Dzimtene, dzimtene; iepazīstināt ar republikas dabas bagātībām Tatarstāna; attīstīt sakarīgu runu, aktivizēt vārdu krājumu; izkopt mīlestību pret dzimtā zeme, viņas dabai, uzmanīga attieksme Viņai. Iepazīstināt ģeogrāfiskā karte; attīstīt bērnu runu un atmiņu.

Programma: "No dzimšanas līdz skolai".

Vecums: Vecākā grupa(5-6 gadi).

Virziens: Holistiska pasaules attēla veidošana.

Pamatizglītība novads: Kognitīvā attīstība.

Izglītības integrācija reģionos: "Komunikācija", "Izziņa", "socializācija", "Mūzika", « Daiļliteratūras lasīšana literatūra", "Fizo".

Bērnu aktivitāšu veidi GCD: sociālā un komunikatīvā attīstība, kognitīvā attīstība, runas attīstība, fiziskā attīstība.

Uzdevumi:

Izglītojoši:

bagātināt bērnu zināšanas par republiku, to, kas ir bagāts un slavens viņu dzimtajā zemē;

vispārinātas republikas idejas veidošanās Tatarstāna;

holistiska pasaules attēla veidošana;

Runa:

paplašināt un aktivizēt lietvārdu vārdu krājumu par šo tēmu;

leksisko un gramatisko jēdzienu izstrāde;

aktivizēt vārdnīcu;

Izglītojoši:

izkopt mīlestību pret savu dzimto zemi;

veicināt draudzīgas attiecības un iecietību starp bērniem dažādas tautības; attīstīt spēju precīzi dzirdēt un izpildīt skolotāja norādījumus;

attīstīt komandas darba prasmes;

Metodes un tehnikas: metodes: spēļu, verbālā, vizuālā. Priyo Mēs: jautājumi, norādījumi, papildinājumi, atgādinājumi, mākslinieciskā izteiksme, pašcieņa.

Vizuālie mācību līdzekļi: slaidi, kas parāda republikas karti Tatarstāna, Republikas ģerbonis un karogs Tatarstāna, slaidi, kuros attēloti sūkņi, kas sūknē eļļu, KAMAZ transportlīdzeklis, pilsētas Tatarstāna, Republikas himnas ieraksts Tatarstāna.

Bērnu organizēšana: 1. Bezmaksas; 2. Uz krēsliem; 3. Uz paklājiņa;

Vārdu krājuma darbs: Dzimtene, kara itek, boileris, Kazaņa, eļļa, aka, multinacionāls.

Priekšdarbs: apskatot ilustrācijas no pilsētu attēliem Tatarstāna; republikas karoga un ģerboņa ekspertīze Tatarstāna; darbu lasīšana; demonstrācijas materiāla sagatavošana, audioierakstu atlase ar himnu Tatarstāna; atlase māksliniecisks vārds, metodiskās literatūras izpēte.

Struktūra:

1. daļas ievads (Organizācijas laiks);

2. daļa galvenā (saruna, jautājumi, stāsti);

3. daļas fināls (Rezumējot, bērni lasa sakāmvārdus par dzimtene) ;

Nodarbības gaita:

Audzinātāja: Puiši, nāciet pie mums šodien klasē atnāca zēns vārdā Marats. Kā jūs domājat, no kuras republikas viņš nāca pie mums?

Bērni: Marats pie mums ieradās no Republikas Tatarstāna.

Audzinātāja: Pa labi. Kā tu uzminēji?

Bērni: Uz tā, ģērbies Tatāru kostīms.

Audzinātāja: Labi padarīts. Uz tā, ģērbies tatārs Tautastērps . Jūs to esat redzējuši daudzas reizes Tatāru kostīmi, tie visi ir dažādi un ļoti skaisti. Puika Marats ir ģērbies melnās biksēs, skaistā kreklā, virs kura ir veste, kājās melni zābaki, galvā – galvaskauss. Puiši, atcerēsimies, kā viņi skanēs tatārs Marata apģērbu nosaukuma valoda. Vova, kā būs tālāk Tatāru valodas balts krekls?

Vova: Ieslēgts tatārs baltā krekla valoda būs - ak klmk.

Audzinātāja: Labi darīts Vova. Ilnur, kas notiks tālāk melnas bikses tatāru valodā?

Ilnur: Kara Čalbārs.

Audzinātāja: Tieši tā, Ilnur. Rozalīna, kā būs galvaskausa vāciņš tatāru valodā?

Rozalīns: Tbty.

Audzinātāja: Gudra Rozalīna. Bet Marats joprojām valkā melnus zābakus, tatārs Valodā tas izklausās tā - kara itek.

Puiši, pastāstiet man, lūdzu, kurā republikā jūs un es dzīvojam?

Ņikita: Mēs dzīvojam republikā Tatarstāna.

Audzinātāja: Labi darīts Ņikita.

Kad cilvēks piedzimst, vecāki viņam dod vārdu. Viņš visu mūžu bija nesaraujami saistīts ar šo vārdu. Tādā pašā veidā viņš ir nesaraujami saistīts ar savējo Dzimtene - vieta, Kur dzimis un audzis. Klausieties dzejoli par savu dzimto mala:

"Es mīlu savu zemi...

Cik dīvaini to dzirdēt:

Galu galā katrs cilvēks mīl savu zemi!

Un debesis šeit ir zilas, saule ir augstāk,

Un maijs šeit ir ceriņu krāsā!

Es mīlu savu reģionu!

Esmu redzējis daudz vietas

Un jūs varat apbraukt pusi pasaules,

Bet tuvāk un mīļāk par mūsu dzimto zemi,

Es domāju, ka es vairs nevarēšu atrast!

Tāpēc šodien es vēlos ar jums parunāt par savu dzimto zemi, par mūsu Dzimtene - par Tatarstānas Republiku. Mūsu republika ir ļoti liela un skaista. Viņai ir savs valsts karogs un ģerbonis (karoga un ģerboņa displejs, un viņai ir arī sava himna, kuru uzrakstīja tatārs komponists Rustems Jahins (rādīt fotoattēlu). Bērni, piecelsimies un klausīsimies Republikas himnu Tatarstāna(skan himna). Apsēdieties puiši. Tagad paskatīsimies uz republikas karogu Tatarstāna vēlreiz. Sakiet, lūdzu, kādās daļās karogs ir sadalīts Tatarstāna?

Bērni: Valsts karogs ir sadalīts trīs daļas: zaļa, balta un sarkana.

Audzinātāja: Pa labi. Katrai krāsai ir sava nozīme. Sarkans ir saules, uguns krāsa. Zaļā ir savvaļas un jaunības krāsa, un balta krāsa nozīmē tīrības un miera simbolu (karoga displejs).

Uz republikas valsts ģerboņa Tatarstāna(rāda ģerboni) attēlo spārnotu baltu leopardu uz sarkanas saules fona. Leopards simbolizē bagātību un spēku. Leoparda sānos ir apaļš vairogs, uz kura attēlota astere. Vairogs nozīmē aizsardzību, zieds nozīmē gara dzīve. Visas krāsas valsts emblēma atgādina valsts karoga krāsas. Zaļā gredzena iekšpusē ir rakstīts ar zeltu Tatāru ornaments , kas simbolizē skaistumu un mūsu zemes auglību.

Tagad paskatīsimies uz republikas karti Tatarstāna(rādīt karti). Puiši, paskatieties republikas kartē Tatarstāna. Ar kādu krāsu to norāda?

Bērni: Tas ir atzīmēts zaļš.

Audzinātāja: Pareizi, tas ir norādīts zaļā krāsā. Kurš zina, ko nozīmē zaļā krāsa kartē?

Bērni: Zaļā krāsa nozīmē zāles un meža krāsu.

Audzinātāja: Tieši tā, bērni ir meži un pļavas. Paskatieties, cik mežu ir mūsu republikā un mēs mēs mēģinām aizsargāt un palielināt tos. Kartē redzam arī zilas lentes, ko, jūsuprāt, tās nozīmē?

Bērni: Droši vien upes.

Audzinātāja: Labi darīti puiši - tās ir upes. Kura mūsu republikā plūst platākā upe?

Bērni: Volga.

Audzinātāja: Labi padarīts. Volga, viena no garākajām un dziļākajām upēm Krievijā. Kā sauc upi, uz kuras atrodas mūsu pilsēta?

Bērni: Šī ir Kamas upe.

Audzinātāja: Pa labi.

Laikam jau esi nedaudz noguris? Mazliet atpūšamies. Nāciet pie manis visi, un mēs kopā ar jums nedaudz pavingrosim.

“Mūsu republikas teritorija ir ļoti liela (rokas uz sāniem). Skaisti kuģi kuģo pa dziļām upēm (attēlo viļņus). Mežos aug augsti koki (rokas augšā). Meža biezoknī dzīvo lāču lāči (mēs attēlojam lāčus, pelēkie zaķi(lēkšana, sarkanās lapsas (attēlot lapsas). Laukos plīvo daudzkrāsaini tauriņi (vicina rokas, lēkā zaļi sienāži (lekt)».

Labi, puiši, ieņemiet vietas. Turpināsim sarunu par Republiku Tatarstāna.

Puiši, kurš var man pateikt republikas galvaspilsētas nosaukumu? Tatarstāna?

Vova: Republikas galvaspilsēta Tatarstāna - Kazaņa.

Audzinātāja: Labi darīts Vova.

Kazaņas pilsēta ir ļoti liela un skaista pilsēta. Ar šīs pilsētas nosaukumu ir saistītas daudzas leģendas. Kazaņa - iekšā Tatāru katls: trauki ēdiena gatavošanai. Kā stāsta leģenda, vakarā nogurušie karotāji apstājās uz nakti un sāka gatavot ēdienu. Viens no karotājiem paņēma katlu, devās pēc ūdens, iemeta to upē un sāka kliedziens: "Ak, katls, katls!": no šejienes tas nāca - šo vietu sāka saukt par Kazaņu, un Tatāru Kazaņa. Puiši, kādas republikas pilsētas Jūs joprojām zināt Tatarstānu?

Bērni: Naberezhnye Chelny, Ņižņekamska, Bugulma, Čistopole, Almetjevska, Elabuga un citi.

Audzinātāja: Labi darīts, viss ir pareizi. Puiši, vai jūs zināt šīs automašīnas nosaukumu?

Bērni: Jā, šī ir Kamaz automašīna.

Audzinātāja: Tieši tā, šī ir Kamaz automašīna. Un kurā pilsētā tas tiek izlaists?

Bērni: Naberezhnye Chelny pilsētā.

Audzinātāja: Jā, tas ir izlaists mūsu iecienītākajā un dzimtajā pilsētā Naberežnije Čelnijs. Pastāsti man, kas ir nepieciešams automašīnām, lai tās varētu pārvietoties?

Bērni: Benzīns, degviela.

Audzinātāja: Pa labi. Kurš zina, no kā ražots benzīns?

Bērni: Benzīnu ražo no eļļas.

Audzinātāja: Jā, benzīnu ražo no eļļas. Nafta tiek ražota Bugulmas un Almetjevskas pilsētās. Naftas darbinieki urbj akas, sūknē eļļu no zemes ar jaudīgiem sūkņiem (slaidrāde, kurā redzami sūkņi, kas sūknē eļļu). Republika Tatarstāna nodrošina naftu visai mūsu valstij. Bet pilsētas Tatarstāna Viņi ir slaveni arī ar citām lietām. Piemēram, Čistopoles pilsētā pulksteņu rūpnīca ražo skaistus pulksteņus. Ņižņekamska ir slavena ar automašīnu riepu ražošanu. Katra pilsēta Tatarstāna ir slavena ar kaut ko, bet mūsu republikā bez pilsētām ir arī ciemi, kuros audzē bagātīgas ražas. Tatarstāna– Šis ir lauksaimniecības reģions. Tās laukos tie aug daudz dažādas kultūras. Kādas kultūras mēs audzējam?

Bērni: Laukos audzē griķus, auzas, zirņus.

Audzinātāja: Tieši tā, un mūsu republikas galvenā bagātība ir maize. Laukstrādnieki audzē rudzus un kviešus.

Republika Tatarstāna daudznacionāla republika. Visā Tatarstāna, cilvēki dzīvo dažādi tautības: tatāri, udmurti, krievi, čuvaši un daudzi citi. Viņi visi dzīvo mierā un harmonijā. Kopā viņi strādā, atpūšas, ceļ mājas, pilsētas, vairo savas dzimtās zemes bagātību un kopj to.

Lai koki aug sulīgi mūsu dārzos un mežos, lai putni mierīgi dzied. Lai ūdens avotos un akās ir tīrs un caurspīdīgs, lai dīķos un ezeros ir daudz zivju. Tas viss ir mūsu bagātība. mīlu savu Dzimtene, daba nozīmē to aizsargāt, rūpēties un draudzēties ar to!

Audzinātāja: Puiši, vai jūs mīlat savējos? Dzimtene?

Bērni: Jā.

Audzinātāja: Kāpēc tu mīli savējo? Dzimtene?

Bērni: Jo mēs esam šeit dzimuši.

Audzinātāja: Puiši, beigsim sarunu ar jums klases atcerieties sakāmvārdus un teicienus par Dzimtene.

Nav nekā skaistāka par Mūsu dzimtene.

Tiešraide - Kalpot Dzimtenei.

Mūsu varonis ir tas, kurš ir par Dzimtene pie kalna.

Katrs mīl savu pusi.

Vīrietis bez no savas dzimtenes Kas gan ir lakstīgala bez dziesmas?

Bez Dzimtene Tu būsi jauks putns bez spārniem.

Mīlestība Dzimtene, kā māte.

Dzimtene ir skaistāka par sauli, dārgāks par zeltu.

Priekš Netaupiet savas dzimtenes spēkus.

Audzinātāja: Mūsējais ir beidzies klasē. Vai jums patika? Kas tieši tev patika? Ko jaunu esi uzzinājis par mūsu republiku?

Mērķis: patriotisko jūtu audzināšana - mīlestība pret Dzimteni, dzimtā valoda, cieņa pret Tatarstānas karogu un ģerboni.

Uzdevumi:

  1. Izkopt mīlestību pret dzimto valodu, dzimto zemi, dabu, cieņu pret to, cieņu un lepnumu par savu tautu.
  2. Attīstīt interesi par krievu un tatāru tradīcijām.
  3. Sniegt bērniem priekšstatu par to, kas ir Dzimtene, iepazīstināt viņus ar Tatarstānas Republikas vēsturi un simboliku, kā arī pastāstīt par dzimtās zemes dabas bagātībām.
  4. Bagātināt un aktivizēt vārdu krājumu: prezidents, mošeja, templis, karogi, stabs, ģerbonis, sakāmvārdu pārzināšana par tatāru un krievu tautu dzimteni, mākslinieciskā izteiksme.

Priekšdarbi: sarunas par Tatarstānas Republiku un tās pilsētām. Albumu apskatīšana, ilustrācijas par tēmu, iepazīšanās ar ģeogrāfisko karti, ģerboni, karogu, klausoties Tatarstānas Republikas himnu, lasot Gabdullas Tukajas, Abdullas Ališas pasakas, mācoties dzejoļus par dzimteni.

Nodarbības-spēles gaita

Bērni ir tērpti Volgas reģiona tautu tautastērpos.

Vadošais: Sveiki, dārgie puiši, dārgie viesi! Šodien esam pulcējušies savā zālē, lai runātu par dzimteni un dzimto valodu. Mūsu dzimtene - Tatarstānas Republika - ir daļa no milzīgas valsts, Krievijas. Mēs visi mīlam savu dzimteni. Galu galā pasaulē nav nekā dārgāka par to. 10.grupas bērni par to stāstīs dzejoļus un dziedās.

Bērni lasa dzejoļus par savu dzimteni.

Min yaratam sine Tatarstan,
Arish kyryn, Urmannaryn ochen,
Al tannaryn ochen yaratam.
Kүk үkerәp, yashen yashnәp yaugan
Yangyrlaryn ochen yaratam.

tatārs dzimtā zeme,
Mēs nevaram saskaitīt jūsu tradīcijas.
Mēs nezinām citu galu
Kur viņus arī cienītu.

Min yaratam sine, Tatarstāna,
Gorur halkyn ochen yaratam.
Җan heretә torgan әnkәm tele-
Tatāru tele ochen yaratam.

Šeit ir tik mierīgi un droši.
Šeit viss patīk acij un ausij,
Nav iespējams dzīvot ārpus dzimtenes,
Galu galā viņai ir īpašs gars.

Tugaylaryn ochen yaratam.
Tukaylaryn, Seydәshlәren өchen,
Җәліләрң өн ярутам.

Jūs esat brīnišķīga pasaka
Mūsu modernā Tatarstāna.
Mierīgi toņi un krāsas
Un jauna, majestātiska figūra.

Idel yarlarynanurlarsibep,
Matur bulyp ata bezdi tan.
Tan Shikelle Yakty Tugan Ilem,
Bakhet birgan hirem – Tatarstāna.

Virs zemes spīd saule.
Balodis griežas zilā krāsā
Mūsu dziesma plūst skaļi
Slava tev Dzimtene!

Vadošais: Tatarstānā dzīvo dažādu tautību cilvēki. Zem Tatarstānas debesīm vietas pietiek visiem. Tatarstānas iedzīvotāji dzīvo mierīgi, draudzībā un cieņā pret citu tautu paražām. Lielākā daļa Tatarstānas iedzīvotāju ir tatāri un krievi. Bet ir arī udmurti, čuvaši, baškīri, mari, mordovieši un citas tautības. Un katrai tautai ir sava dzimtā valoda. Dzimtā valoda ir tā, kurā kādreiz runāja tavi vecvecvectēvi un vecvecmāmiņas, bet tagad ģimenē runā vecvecāki, mammas un tēti. Krievu cilvēkiem krievu valoda ir dzimtā valoda. Tatāriem ir tatāri. Visiem cilvēkiem ir jāzina sava dzimtā valoda, jārunā tajā, jālasa grāmatas, jādzied dziesmas savā dzimtajā valodā. Par to dzejoli rakstīja izcilais tatāru dzejnieks G. Tukajs. (G. Tukay slaids)

Ak, dzimtā valoda, melodiskā! Ak vecāku runa!
Ko vēl pasaulē es zināju, ko man izdevās izglābt?

Šūpodama manu šūpuli, mamma klusi dziedāja,
Pieaugot, es sāku saprast savas vecmāmiņas pasakas...

Ak, mana mēle, mēs esam mūžīgi nešķirami draugi,
Kopš bērnības tavs prieks un skumjas man ir kļuvušas skaidras.

Vadošais: Tagad klausieties dziesmu, kas balstīta uz šiem G. Tukay pantiem. "Tugan tel"

Un tugan tel. un nobrieduši ķermeņi, әtkәm-әnkәmneң tele!
Donyada kүp nәrsә beldem sin tugan tel arkyly.
In elek bu tel belen әnkәmbishektәkoylәgәn,
Annary tөnnәr bue әbkәm hikәyat soylәgәn.
Un tuganu ķermeņi! Sindi bulgāns elek kyylgan dogam:
Yarlykagyl, dziļi, үzem һәm әtkәm-әnkәmne, kustēties!

Vadošais: Katrai tautai ir izveidojušās savas nacionālās tradīcijas un paražas. Tie ir svētki, dziesmas, dejas, pasakas, rotaļas, sakāmvārdi, tērpi. Šodien mūsu bērni uzvelk Volgas reģiona tautu tautastērpus un vēlas tos demonstrēt. Skan mūzika. Bērni demonstrē tautastērpus – skolotāja komentē un nosauc tērpu detaļas. Tatāru tautastērps meitenēm. Tatāru kostīms zēniem. Krievu tērpi. Udmurtu tautastērps. Čuvašu tautastērps.

Vadošais: Tagad atcerēsimies krievu sakāmvārdus un Tatāru tauta, slavinot mīlestību pret Dzimteni.

Bērni:

  • "Cilvēks bez dzimtenes ir kā lakstīgala bez dziesmas"
  • "Svešā zemē pat pavasaris nav sarkans"
  • “Dzimtene ir māte, zini, kā par viņu pastāvēt”
  • "Dzimtene ir skaistāka par sauli, vērtīgāka par zeltu"
  • "Bez dārgās dzimtenes tu būsi bezspārnu putns"

Vadošais: Puiši, ko mums māca šie sakāmvārdi - Mīlēt savu dzimteni?

Vadošais: Bērniem visos laikos patika spēlēt tautas spēles.

Tagad 3.grupas bērni spēlēs krievu tautas spēli “Zelta vārti”.

Spēle "Zelta vārti".

Un tagad mēs vēlamies jūs, dārgie puiši, iepazīstināt ar tatāru tautas spēle, ko sauc par “Pie Timerbai bērniem”.

Spēle "Timerbai's Little Kids"

Vadošais: Puiši, mūsu Republikā ir divas oficiālās valodas: krievu un tatāru. Visiem Tatarstānas iedzīvotājiem ir jāzina abas šīs valodas. Tāpēc viņi mācās bērnudārzā un skolā tatāru valoda vienā līmenī ar krievu valodu. Tagad mēs pārbaudīsim, kā jūs mācāties tatāru valodu klasē.

Spēle "Kurš mans?"

Bērniem tiek piedāvātas savvaļas un mājdzīvnieku maskas. Bērns paņem masku un saka tatāru valodā: “Min kuyan”, “Min ayu” utt. Šajā gadījumā jums ir jāattēlo dzīvnieka kustības un paradumi.

Vadošais: Un tagad mēs iesim pie interesants ceļojums mūsu republikā.
Apskatīt albumu “Tatarstāna ir mana dzimtā zeme”.

Vadošais: Vai jums patika ceļojums? Un tagad, puiši, jūs atrisināsiet krustvārdu mīklu, un mēs pārbaudīsim, vai jūs uzmanīgi klausījāties un vai jums patika ceļojums caur mūsu republiku.

Krustvārdu mīkla:

  1. Republiku, kurā dzīvojam, sauc... (Tatarstāna)
  2. Tatarstānas galvaspilsēta (Kazaņa)
  3. Kāds dzīvnieks ir attēlots Tatarstānas ģerbonī? (Leopards)
  4. Kurš dzejnieks sacerēja pasaku “Šurale”? (Tukay)
  5. Upe, kuras krastā atrodas Elabugas apmetnes tornis. (Kama)
  6. Pilsēta, kurā mēs dzīvojam.. (Elabuga)
  7. lielisks mākslinieks, krievu dabas dziedātājs (Šiškins)
  8. Kāds putns ir attēlots Elabugas ģerbonī? (Dzenis)
  9. Valsts svētki... (Sabantuy)
  10. Galvenā Tatarstānas bagātība. (Eļļa)
  11. Kurā pilsētā tiek ražoti KAMAZ transportlīdzekļi? (Naberežnije Čelnijs)

Vadošais: Labi padarīts. Jūs pareizi atbildējāt uz visiem jautājumiem. Dzimtene, puiši, pirmkārt, ir tuvākie cilvēki: mamma, tētis, vecmāmiņa, vectētiņš. Šī ir tava māja, iela, pilsēta, kurā tu esi dzimis un dzīvojis, tā ir bērnudārzs kur jūs dodaties, ir daba, kas jūs ieskauj. Jūs esat mazie krievi, jo dzīvojat Krievijā, un tatarstānieši, jo dzīvojat Tatarstānas Republikā. Kamēr tu vēl esi mazs un neko nevari izdarīt savas dzimtenes labā. Bet jūs varat padarīt mūsu valsti stipru un varenu, ja mīlat savu dzimto valodu, savus draugus un tuviniekus un nestrīdaties. Paskatīsimies viens uz otru, pasmaidīsim un neaizmirsīsim, ka mēs ar jums esam krievi, ļoti gudra, pacietīga, laipna tauta. Teiksim visi kopā: “Ja draudzība ir lieliska, Dzimtene būs stipra!”

Noslēgumā bērni dzied dziesmu tatāru valodā “Min yaratam sine, Tatarstan”
Vārdi R. Rakipova mūzika. R. Andrejeva

Min yaratam sine, Tatarstāna,
Al tannar ynochen yaratam,
Kүkkүkerәp, yashen yashnәp yaugan
Yangyr laryn ochen yaratam.

Min yaratam sine, Tatarstāna,
Gorur halkyn ochen yaratam,
Җan eretk әnәnәm teleң өchen -
Tatāru telen ochen yaratam.

Min yaratam sine, Tatarstāna,
Tugaylaryn ochen yaratam,
Tukaylaryn, Saydәshlәreңөchen,
Җәліләрң өн ярутам.

Lielākais un vienīgais arābu studiju centrs Tatarstānas Republikā. Centrs Arābu kultūra"Al-Hadara". Stāsts. Centra studenti. Izbrauciens pie dabas ar izklaides un izglītojošu programmu. Jordānija. Centra misija. Valodu prakse studentiem arābu valstīs. Starptautiskā sadarbība. Atrodas Austrumu studiju un starptautisko attiecību institūta ēkā. Aktivitāte. Iepazans ar kultru un nacionālie ēdieni Arābu valstis.

"Tatarstānas ekoloģija" - Volga-Kama dabas rezervāts. Bosom. Rūpējieties par visiem dzīvniekiem dabā. Ūdens resursi Tatarstāna. Tehnogēna ietekme. Meža resursi Tatarstāna. Lielākās upes Tatarstāna. Zemes resursi. Tatarstānas ekoloģija. Minerālvielas. Stepes fauna. Ūdens stāvoklis. Savstarpēja iekļūšana mežā un stepē. Art. Ziemas makšķerēšana. Dabas katastrofas. Dzīvnieku pasaule Tatari. Meža kodekss.

"Volga-Kama rezervāts" - Rāpuļi. Dzīvnieks. Nuthatch. Rezervuāra rezervuāri. Rezerve. Crossbill. Saralinska sadaļa. Izejmateriāli. Stepa dejas. Rowan. Crossbill cāļi. Iekļauts Tatarstānas Republikas Sarkanajā grāmatā. Vaska spārns. Palieņu pļavas. Temperatūra. Priede. Tipiski meža iemītnieki. Raibā dzenis. Nacionālais parks"Apakšējā Kama". Salo. Pūce. Kukaiņi. Egle. Sarkanajā grāmatā uzskaitītie putni. Lapu koks. Kurā ziemas mežs siltāks.

“Kazaņas Kremlis” ir vēstures, arhitektūras un kultūras piemineklis, kas savā izskatā apvieno musulmaņu un pareizticīgo, tatāru un krievu motīvus. Kazaņas kirm?ne, Qazan kirm?ne) ir vēsturisks cietoksnis un Kazaņas sirds. Kremļa gubernatora pils ir Tatarstānas prezidenta rezidence. Muzejrezervāta teritorija ir 13,45 hektāri. Kremlis. Kazaņas Kremlis (tat. Kazaņas Kremlis. Objekts Pasaules mantojums UNESCO kopš 2000.

“Tatarstānas muzeji” - Tatarstānas Republikas pašvaldību muzeji pēc līdzekļu apjoma. Numurs muzeja priekšmeti. Tatarstānas Republikas pašvaldību muzeju juridiskais statuss. Tatarstānas Republikas Nacionālā muzeja fondu raksturojums. Karatunas dārgumu monētu nodošana uz Nacionālais muzejs. Muzeju fondu attiecība Volgas federālajā apgabalā. Muzeja koordinācijas centrs. Datorizācijas līmenis valsts muzeji(ieskaitot filiāles).

“Tatāru tradīcijas” - rotājumi. Cieņa pret vecākajiem. Ģimenes tradīcija. Citu cilvēku bērnu nav. Tradicionālā viesmīlība. Ģimene ir tradīciju glabātāja. Ģimenes tradīcijas tatāru vidū. Seniori un juniori. Savstarpēja palīdzība. Kas strādā, to pabaro. Tatāru mājas tradīcijas. Ģimenes brīvdienas. Attieksme pret māti. Ieejot mājā, tatāri nekavējoties novelk apavus.

Organizācija: MBDOU Shalinsky DS "Turgai" Pestrechinsky MR no Tatarstānas Republikas

Atrašanās vieta: Tatarstānas Republika, Šali ciems

Mērķis: turpināt iepazīstināt bērnus ar tatāru tautas nacionālajām tradīcijām; audzināt cieņu pret paražām un tradīcijām; audzināt cieņu pret dzimto valodu ar nacionālās dziesmas un dejošana; paaugstināt leksikā bērniem.

Rakstzīmes: vecmāmiņas, mazmeita, viesi - bērni.

Zāles dekorēšana: Zāle ir iekārtota svinīgi - izšūti dvieļi, samovārs ar krūzītēm un vilnas dzija uz galda.

Priekšdarbi: dzejoļu, dziesmu, sakāmvārdu iegaumēšana; bērnu iepazīstināšana ar tatāru valodu tautas paražas; apgūstot dejas.

Pasākuma gaita.

Vecmāmiņa vērpa dziju, meitene sēdēja malā ar portatīvo datoru. Šajā laikā pie durvīm ir dzirdams klauvējiens.

Vecmāmiņa: meita, šķiet, ka pie durvīm klauvē. Ej un paskaties.

Meitene: labi, vecmāmiņ.

Ienāk blakus esošā vecmāmiņa.

Vecmāmiņa blakus: sveiki! Kā tev iet?

Vecmāmiņa: Sveiks, kaimiņ. Ienāca laicīgi. Bērni devās ciemos. Apsēdīsimies un lūgsim (Vecmāmiņas lasa lūgšanu). Te mēs ar mazmeitu sēžam un paliekam garlaicīgi. Ak, mums bija jauni gadi. Puiši staigāja pa ielām, dziedāja un spēlēja akordeonu, bet meitenes sēdēja mājās un gaidīja puišus. Eh, mūsdienu jaunieši ir aizmirsuši spēles, kuras mēs spēlējām agrāk. Galu galā tagad ir datoru un televizoru laikmets.

Blakus vecmāmiņa: Tātad jums ir taisnība, visi paliek mājās. Viņi neprot ne skaisti dziedāt, ne dejot. Viņi nezina, kā izklaidēties. Viņi nezina, kas ir pulcēšanās (aulak oh)

Meitene: Vecmāmiņ, kas ir aulak oh? Pasaki man lūdzu.

Vecmāmiņa: šī ir māja, kurā meitenes tika atstātas vienas; un puiši nāca pie meitenēm. Un tad visi jokoja, dziedāja, dejoja un stāstīja daiļrades.

Meitene: Vecmāmiņ, vectētiņ, iemāci mums, kā tu spēlēji, dziedāji un dejoji.

Vecmāmiņa: ar prieku. Šodien ciemos devās tavi vecāki. Atcerēsimies pagātni.

Blakus vecmāmiņa: Patiešām, atcerēsimies viņus.

Meitene: Vienkārši nesaki citiem.

Vecmāmiņa: meita, sakārto māju. Mājai, kurā ierodas viesi, jābūt tīrai un skaistai.

Vecmāmiņa blakus: meitenes ir atbraukušas. Apsveicam viesus.

(Meitenes sēž pie mūzikas un sāk izšūt.)

Blakus vecmāmiņa: ja mēs dziedātu dažas dziesmas, tad meitenes strādātu ātrāk, un tas būtu jauki. Dziedāsim mūsu dzimto dziesmu “Dzimtā valoda” (dziesma skan)

Manu dzimto valodu sauc tatāru valoda:

To man un manai mātei uzdāvināja Allāhs.

Es to runāju, un mana sirds lepni pukst -

Es esmu tatārs, es esmu tavs dēls, Tatarstāna!

Tajā ir Tukai dziesma, Gali domas,

Musa Džalila ugunīgais testaments.

Vai es spēšu viņu aizmirst vai nemīlēt?

Viņš ir gudrības krātuve viņš ir patiesība mūsu gaisma.

Es lasu dzejoli, es dziedu ar godbijību -

Viss tajā ir skaists: katra skaņa un zilbe.

Viņš ir mans mīlestības un iedvesmas avots,

Visu manu zemes ceļu sākums!

Vecmāmiņa: meitenes, kad sanācām kopā, spēlējāmies dažādas spēles. Spēlēsim kādu no senajām spēlēm “Jozek Salysh”.

Spēle: "Jozek Salysh."

Meitenes! meitenes! Vai puiši ir šeit? Ielaidīsim iekšā?

Aicinām. Ļaujiet viņiem kādu brīdi pasēdēt pie mums.

(puiši nāk iekšā)

Sveikas, skaistās meitenes!

Sveiki!

(Visi kopā dzied dziesmu "Chelterle")

Vecmāmiņa: Ak, mūsu jaunība ir lieliska! Kad ieradāmies aulak oy, spēlējām dažādas spēles. Piemēram: “Kapkaly”, “Achyk avyz”, “Takmak әity”, “Tәgәrәteshle” un citas spēles.

Meitene: spēlēsim spēli “Slazdi”.

Spēle: "Pilītes".

Dziesma: “Biyu takmaklary”

Tatāru deja meiteņu izpildījumā.

Spēle: “Plague Urdek”

(skan mūzika)

Vecmāmiņa blakus: ak, cik skaista melodija, es gribu dejot.

(Sāk dejot)

Dziesma: "Shoma bass"

Deja "Chyn Egetler" zēnu izpildījumā

Dziesma "Epipe"

Vecmāmiņa: Mūsu bērni kopā ar iepriekšējām dziesmām un dejām ļoti labi dzied modernā deja. Tagad mūsu meitenes prezentē savu deju.

Ritmiska deja

Vecmāmiņa: Paldies visiem, mums bija jautri laiks.

Meitene: (runā pa telefonu) meitenes! Vecāki drīz būs klāt.

Vecmāmiņa: Bērni, sakārtojiet māju! (Mājas tīrīšana)

Blakus vecmāmiņa: bija ļoti jautri, atcerējāmies jaunību. Labi, ka atnāci. Tātad mūsu paražas nav zaudētas, ir, kas tās turpina. Paldies puiši! Lai tas vienmēr būtu šādi! Es tagad iešu, dzīvo labi. Nāciet ciemos paši.

Bērni: Paldies. Un mums ir pienācis laiks doties prom. Uz redzēšanos!

Dziesma: "Matur bulsyn"


Pirmsskolas vecuma bērnu prezentācija par tatāru kultūru un tradīcijām.

Izklaide par tēmu “Tatāru viesmīlība”

Pedagogi:

Ignatova Tatjana Aleksandrovna(pirmā kvalifikācijas kategorija);

Kļiškina Nadežda Borisovna(augstākā kvalifikācijas kategorija).

MADO bērnudārzs Nr.186 Tjumeņā

Mērķis: Iepazīstiniet bērnus pirmsskolas vecums ar tatāru tautas tradīcijām un kultūru .

Programmatūras uzdevumi:

Kognitīvā attīstība: Veidot bērnos zināšanas un priekšstatus par tatāru dzīvesveidu, paražām, tradīcijām, folkloru un tautastērpu.

Runas attīstība: Nostipriniet bērnu zināšanas Tatāru sakāmvārdi par viesmīlību, par tējas priekšrocībām.

Mākslinieciskā un estētiskā attīstība: Iepazīstināt ar tatāru tautas dejām; izraisīt pozitīvu emocionālu reakciju uz tatāru skaistumu tautas dejas, mūzika, drēbes.

Fiziskā attīstība: Iepazīstināt ar tautas tatāru spēlēm.

Sociālā un komunikatīvā attīstība: Radīt bērnos interesi par tatāru tautas tradīciju iepazīšanu. Attīstīt bērnos spēju pielietot iegūtās zināšanas un idejas par tatāru tautu patstāvīgās darbībās (produktīvās, rotaļīgās).

Aprīkojums: galds, klāts ar galdautu, samovārs, trauki, sadzīves priekšmeti, trauki, kas palīdz atjaunot tatāru būdiņas interjeru; tatāru tautas virtuves produkti (no sāls mīklas), tatāru dvielis, čak-čaks (tautas Tatāru recepte), dvielis, ziepes, kauss ūdens, tradicionālie krievu konditorejas izstrādājumi (no sāls mīklas (grozā), auduma gabaliņi, krāsoti kabatlakatiņi, samovāra vāciņš (atribūts) bērnam, divas paplātes, auduma bumbiņas ar līmlente - 30 gab. (Spēlei).

Pasākuma vieta: mūzikas zāle

Pasākuma gaita:

Bērni ir tērpti krievu un tatāru tautas tērpos.

Klusi skan mierīga tatāru melodija.

Skolotājs krievu kostīmā: Dārgie puiši, kā jūs zināt, mūsu valsts ir mājvieta daudziem dažādas tautības. Katrai tautai ir sava kultūra, savas paražas un tradīcijas. Un tas ir ļoti labi, ka mēs visi esam tik dažādi. Cik daudz interesantāka kļūst mūsu dzīve, kad tiekamies un uzzinām tik daudz jauna un sev noderīga.

Bērns: Dzīvo Krievijā dažādas tautas no seniem laikiem.
Vieniem patīk taiga, citiem stepes plašums.
Bērns: Katrai tautai ir sava valoda un tērps.
Viens valkā čerkesu mēteli, otrs uzvilcis halātu.
Bērns: Viens no dzimšanas ir zvejnieks, otrs ir ziemeļbriežu gans.
Viens gatavo kumisu, otrs gatavo medu.
Bērns: Vieni mīl rudeni, citi mīl pavasari.
Un mums visiem ir viena Dzimtene, Krievija.

Kas atšķir vienu cilvēku no otra? ( bērnu atbildes) Jā, jums ir taisnība: valoda, apģērbs, virtuve, paražas, tradīcijas, reliģija Šodien mēs piedāvājam jūsu uzmanībai nelielu daļu no tatāru tautas kultūras, kas ir raksturīga jebkuras tautības cilvēkiem. Par tatāru viesmīlību klīst leģendas. Šodien bijām uzaicināti ciemos pie tatāru ģimenes – Alfija-apa (vecmāmiņa) un viņas mazbērniem. Apciemosim savus draugus? Tatāru ģimene redz labu zīmi tajā, ka mājā ierodas ciemiņš, viņš ir godājams, cienīts, dārgs cilvēks. Tatāri jau sen ir bijuši ļoti uzmanīgi, gādīgi un pieklājīgi pret viesiem. Viņi cenšas gaumīgi klāt galdu un grezni pacienāt ar dažādiem ēdieniem. . Bija ierasts ne tikai ciemiņus cienāt, bet arī dāvināt. Pēc paražas viesis atbildēja tādā veidā. Ļaujiet mums savākt dāvanas Alfiya-apa un viņas mazbērniem.

Bērns: Paņemšu izšūtu dvieli.

Bērns: Esmu smaržīgās ziepes.

Bērns: Un man ir krāsots kabatlakats.

Kaimiņš: Es ņemšu līdzi mūsu karstos pīrāgus.

Viņi pieiet pie mājas, skolotājs un bērni iznāk tatāru drēbēs ar čak-čaku uz dvieļa.


Saimniece: Isenmesez, Nikitichna Isenmesezbalalar! (bērni sveicina).

Kaimiņš: Miers jūsu mājām! ( viņi ienāk, nodod cienastu, paspiež rokas, nomazgā rokas, noslaukās dvielī).

Saimniece: Viesi ir labi. “Kam nepatīk aicināt viesus, tam nav prieka” – tā saka manā ciemā. (stāsta mazbērniem) Ja vēlies, lai tevi ciena, esi viesmīlīgs, draudzīgs, dāsns. Jūsu labums no tā nemazinās, un, iespējams, tas kļūs vairāk.

Bērns tatāru kostīmā:“Ja nav cienasta, laipni sveicini viesus ar vārdu”

Bērns tatāru kostīmā:"Neviesmīlīgs cilvēks ir zemāks"

Bērns tatāru kostīmā:"Ja piedāvājat kādu cienastu, pat dzeriet ūdeni," māca tatāru tautas sakāmvārdi.

Visi sēž ap galdu, meitenes vienā pusē, zēni otrā. Saimniece lej bļodiņās tēju no samovāra un pasniedz viesiem.

Saimniece: Pēc senās tatāru paražas, par godu ciemiņam, uzklājām svētku galdautu un uz galda likām labākos gardumus: saldo čak-čaku, šerbetu un, protams, smaržīgu tēju. Izbaudi savu tēju!

Bērns: Ak, kāds samovārs,

No tā plūst tvaiks.

Mēs ar tevi dzeram tēju,

Mēs runājam par veselību.

Bērns: Man vajag pagatavot piparmētru

Aizmirstiet visu par slimībām.

Pie mums tēja vienmēr tiek turēta lielā cieņā,

Labāka dzēriena nav.

Jo tu dzer tēju

Daudzus, daudzus, daudzus gadus.

Saimniece: Dārgie viesi, tagad redzēsim, ko jūs zināt par tēju, es teikšu sakāmvārdus, un jums tas ir jāturpina.

- Dzeriet tēju un aizsargājiet savu veselību

- Dzert tēju - bez problēmām.

- Tēja nekad nekaitē, bet tā uzlabo veselību.

- Ja tu nedzer tēju, kur tu ņem spēkus?

- Tēja mazina nogurumu un uzlabo garastāvokli.

- Tējas dzeršana padara dzīvi patīkamu.

Karstai un stiprai tējai papildus cukuram pievieno pienu vai kausētu krējumu vai sviestu. Un Astrahaņas tatāriem patīk dzert tēju karstu, pievienojot sāli, sviestu un dažreiz melnu malti pipari. Klausieties, kas notika ar zēnu Maratu.

Komiska aina

Puika Marats ienāk tautastērpā.

Marats.

Isamesez, mani draugi!
Es atnācu pie jums svētkos.
Mani sauc Marats!
Visi Babai ciematā ir ļoti priecīgi mani redzēt!
Esmu dzīvespriecīga un nerātna!
Un šis ir stāsts, kas notika ar mani!
Reiz mans vecais vīrs nopirka tēju...

Babai. Jums tas jāpagatavo!

Marats.

Bet es nemaz nezinu
Kā pagatavot gruzīnu tēju?!

Babai.

Paņem spaini ūdens,
Ielejiet visu tēju ātri katlā.....

Babai (paceļ to pie lūpām, saraujas, spļauj)

Pēc tējas vēders bija sagriezies
Pasteidzies un steidzies!
Uzaicini mani ārstu...

Marats.

Es ilgi domāju, biju pārsteigts
Kā es nevarēju lūdzu?!
Un tad es sapratu
Es aizmirsu tējai pievienot sāli!

Saimniece: Uz mūsu galda šodien ir daudz tatāru tautas virtuves gardumu: belish, echpochmak, sumša, peremyachi, elesh. Spēlēsim tatāru tautas spēli "Samovar"?

Bērni paņem šķīvi ar kādu no tatāru gardumiem un stāv aplī. Vidū ir bērns (samovārs).

Spēle "Samovar"

Spēles gaita: Pie jebkuras jautras tatāru melodijas ar vārdiem bērni iet pa apli. Kad vārdi beidzas, “samovārs” tuvojas bērnam pretī, kuru viņš apstājās, un uzmin ēdienu, kas atrodas viņa rokās.

Visi bērni jautā : “Ātri uzmini, ar ko es dzeru tēju?”

Bērns - “Samovar” norāda ar roku un nosauc nacionālo pīrāgu vai saldo ēdienu. Ja viņi uzmin pareizi, bērni dejo pa pāriem, ja viņi uzminē nepareizi, viņi izvēlas vadītāju. Spēlē 2 reizes.

Vārdi vispirms tiek izrunāti tatāru valodā, pēc tam krieviski.

Tur, tur, tur, tur,

Tamuinijs jaratam,

Tur, tur, tur, tur,

Tamuynny yaratam.

Samvardan temple itep,

Chey echerge yaratam.

No samovāra lej tēja

Nejaucieties ar samovāru

Ak, no samovāra lej tēja

Dod man karoti ar medu

Pūtam, pūšam, dzeram tēju

Tad mēs visi dziedāsim korī...

Saimniece: Gardākais cienasts uz mūsu galda ir saldais čak-čaks. Vai vēlaties, lai mēs jums pastāstītu tatāru pasaku par čak-čaku? Un jūs spēlējaties ar saviem sapņiem. (bērni pieceļas kājās).

Spēlēšanās ar kustībām.

Reiz dzīvoja vectēvs un sieviete

Izcirtumā pie upes. ( rokas uz jostas, pietupieni ar rotāciju)

Un vectēvs un vecmāmiņa mīlēja

Garšīgs čak-čaks ar medu . (glāstām vēderu)

Vecmāmiņa mīcīja mīklu

Un čak-čak viņa padarīja aklu, (mīklu mīcīt ar rokām)

Ieliku eļļā

Un es to atstāju tā. (parādīt plaukstas)

Viņš iznāca rupjš un izskatīgs

Un viņš izskatās kā saule. (glāstīja vaigus)

Viņš gribēja pastaigāties

Bēg no vecmāmiņas un vectēva, ( darbojas vietā)

Ripoja pa taciņu

Jā, es izkritu... (izpleti rokas uz sāniem)

Ak, puiši, čak-čaks sabruka mazos gabaliņos! Palīdzēsim vectētiņam un vecmāmiņai un savāksim čak-čak?

Spēle tiek spēlēta: No publikas tiek izvēlēti 5 cilvēki un no māksliniekiem pie mūzikas tiek likts čak-čaks no ballēm dažādas formas: tauriņš, zieds, slidkalniņš utt.)

Saimniece: Mūsu mīļajiem viesiem esam sarūpējuši dāvanu “Tatāru deja” (deju priekšnesums)

Tiek dejota tatāru deja.



Saimniece:

Paldies visiem par uzmanību

Veiksmi un veiksmi!

Kaimiņš. Gaidiet, kad mēs jūs tagad ciemosim! Apmeklējiet viens otru, esiet atvērti, pretimnākoši un draudzīgi. Galu galā galvenais, dodoties ciemos, nav mielasts, bet gan prieks sazināties ar mīļie cilvēki, uz kura, kā zināms, pasaule balstās.

Bibliogrāfija:

  1. No dzimšanas līdz skolai. Vispārējās izglītības pamatprogramma pirmsskolas izglītība/ red. NAV. Veraksijs, T.S. Komarova, M.A. Vasiļjeva. M.: MOZAĪKA-SINTĒZE, 2014, 304.
    1. Fotogrāfijas no skolotāju arhīva: Ignatova T.A un Klishkina N.B.

Aicinām Tjumeņas apgabala, Jamalas-Ņencu autonomā apgabala un Hantimansu autonomā apgabala Jugras pirmsskolas skolotājus publicēt savu metodiskais materiāls:
- Pedagoģiskā pieredze, oriģinālas programmas, metodiskās rokasgrāmatas, prezentācijas nodarbībām, elektroniskās spēles;
- Personīgi izstrādātas piezīmes un skripti izglītojošas aktivitātes, projekti, meistarklases (t.sk. video), darba formas ar ģimenēm un skolotājiem.

Kāpēc ir izdevīgi publicēties pie mums?