Миний хүүхдүүдэд зориулсан Татарстан яриа. Хичээлийн хураангуй "Миний төрсөн нутаг бол Татарстан". Тоглоом "Алтан хаалга"

Елена Асанова
Хичээл орох ахлах бүлэг"Миний эх орон бол Татарстан"

MBDOU "Цэцэрлэгийн нөхөн олговрын төрөл No8 "Зоренка"

GCD-ийн хураангуй ахлах бүлэг

Боловсролын бүс "Танин мэдэхүйн хөгжил"

Сэдэв: "Миний Эх орон - Татарстан» .

Ажлаа дуусгасан

багш

Асанова Елена

Константиновна.

Набережные Челны 2014 он

Сэдэв: "Миний Эх орон - Татарстан» .

Зорилтот: хүүхдүүдэд юу гэсэн санааг үргэлжлүүлэн бий болго Эх орон, төрөлх нутаг; Бүгд найрамдах улсын байгалийн баялгийг танилцуулах Татарстан; уялдаа холбоотой яриа хөгжүүлэх, үгсийн санг идэвхжүүлэх; хайрыг төлөвшүүлэх уугуул нутаг, түүний мөн чанар, болгоомжтой хандлагатүүнд. Танилцуулах газарзүйн газрын зураг; хүүхдийн яриа, ой санамжийг хөгжүүлэх.

Хөтөлбөр: "Төрсөн цагаасаа сургууль хүртэл".

Нас: Ахлах бүлэг(5-6 жил).

Чиглэл: Дэлхий ертөнцийн цогц дүр төрхийг бий болгох.

Боловсролын суурь бүс нутаг: Танин мэдэхүйн хөгжил.

Боловсролын интеграци бүс нутаг: "Харилцаа холбоо", "Танин мэдэхүй", "Нийгэмшил", "Хөгжим", « Уран зохиол уншихуран зохиол", "Физо".

Хүүхдийн үйл ажиллагааны төрлүүд GCD: нийгэм, харилцааны хөгжил, танин мэдэхүйн хөгжил, ярианы хөгжил, бие бялдрын хөгжил.

Даалгаврууд:

Боловсролын:

бүгд найрамдах улсын тухай хүүхдийн мэдлэгийг баяжуулах, төрөлх нутаг нь юугаараа баялаг, алдартай байх;

Бүгд найрамдах улсын ерөнхий санааг бий болгох Татарстан;

дэлхийн цогц дүр төрхийг бий болгох;

Яриа:

энэ сэдвээр нэр үгийн санг өргөжүүлэх, идэвхжүүлэх;

лексик ба дүрмийн ойлголтыг хөгжүүлэх;

толь бичгийг идэвхжүүлэх;

Боловсролын:

эх орноо хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх;

хүүхдүүдийн хоорондын найрсаг харилцаа, хүлцлийг төлөвшүүлэх өөр өөр үндэстэн; багшийн зааврыг үнэн зөв сонсож, дагаж мөрдөх чадварыг хөгжүүлэх;

багаар ажиллах чадварыг хөгжүүлэх;

Арга, техник: аргууд: тоглоом, аман, харааны. Приё Бид: асуулт, заавар, нэмэлт, сануулга, уран сайхны илэрхийлэл, өөрийгөө үнэлэх.

Харааны сургалтын хэрэглүүр: Бүгд найрамдах улсын газрын зургийг харуулсан слайд Татарстан, Бүгд найрамдах улсын сүлд, туг Татарстан, газрын тос шахдаг насос, КамАЗ машин, хотуудыг дүрсэлсэн слайд Татарстан, Бүгд найрамдах улсын сүлд дууны бичлэг Татарстан.

Хүүхдийн зохион байгуулалт: 1. Үнэгүй; 2. Сандал дээр; 3. Дэвсгэр дээр;

Тайлбар толь бичгийн ажил: Эх орон, кара итек, бойлер, Казань, тос, худаг, үндэстэн дамнасан.

Урьдчилсан ажил: хотуудын зургаас чимэглэлийг үзэж байна Татарстан; Бүгд найрамдах улсын төрийн далбаа, сүлдийг шалгах Татарстан; бүтээл унших; үзүүлэх материал бэлтгэх, сүлд дуутай аудио бичлэг сонгох Татарстан; сонголт уран сайхны үг, арга зүйн ном зохиол судлах.

Бүтэц:

1-р хэсэг танилцуулга (зохион байгуулалтын мөч);

Үндсэн хэсэг 2 (яриа, асуулт, түүх);

3-р хэсэг эцсийн (дүгнэлт, хүүхдүүдийн тухай зүйр цэцэн үг уншдаг эх орон) ;

Хичээлийн явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, өнөөдөр манайд ирээрэй ангиМарат гэдэг хүү ирэв. Түүнийг аль бүгд найрамдах улсаас манайд ирсэн гэж та бодож байна вэ?

Хүүхдүүд: Марат бүгд найрамдах улсаас манайд ирсэн Татарстан.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв. Та яаж таамагласан бэ?

Хүүхдүүд: Үүн дээр, хувцасласан Татар хувцас.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна. Үүн дээр, хувцасласан Татар үндэсний хувцас . Та үүнийг олон удаа харсан Татар хувцас, тэд бүгд өөр, маш үзэсгэлэнтэй. Марат хүү хар өмд, гоёмсог цамц өмссөн, дээр нь хантааз, хөлөндөө хар гутал, толгой дээрээ гавлын малгай өмссөн байна. Залуус аа, тэд хэрхэн дуугарахыг санацгаая ТатарМаратын хувцасны нэрний хэл. Вова, энэ нь яаж байх вэ Татар хэлний цагаан цамц?

Вова: Асаалттай Татарцагаан цамцны хэл нь - ak klmk байх болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна Вова. Илнур, юу болох бол Татар хэл дээрх хар өмд?

Илнур: Кара Чалбар.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм шүү Илнур. Розалина, юу болох вэ Татар хэл дээрх гавлын малгай?

Розалин: Tbty.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Ухаалаг Розалина. Гэхдээ Марат хар гутал өмссөн хэвээр байна. ТатарХэлний хувьд ийм сонсогддог - kara itek.

Залуус аа, та бид хоёр ямар бүгд найрамдах улсад амьдардаг вэ?

Никита: Бид бүгд найрамдах улсад амьдардаг Татарстан.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна Никита.

Хүн төрөхөд, эцэг эх нь түүнд нэр өгдөг. Тэрээр амьдралынхаа туршид энэ нэртэй салшгүй холбоотой байв. Үүний нэгэн адил тэрээр өөрийнхтэй салшгүй холбоотой Эх орон - газар, Хаана төрж өссөн. Төрөлх нутгийнхаа тухай шүлэг сонсоорой ирмэг:

"Би нутагтаа хайртай ...

Үүнийг сонсох ямар сонин юм бэ:

Эцсийн эцэст хүн бүр эх орондоо хайртай!

Энд тэнгэр цэнхэр, нар илүү өндөр,

Тавдугаар сар бол голт борын өнгө юм!

Би нутагтаа хайртай!

Би маш олон газар үзсэн

Та дэлхийн талыг тойрч болно

Гэхдээ эх нутгаасаа илүү ойр, эрхэм

Би дахиж олохгүй гэж бодож байна!

Тиймээс би өнөөдөр та бүхэнтэй эх орныхоо тухай, бидний тухай ярихыг хүсч байна Эх орон - Бүгд Найрамдах Татарстан улсын тухай. Манай бүгд найрамдах улс маш том, үзэсгэлэнтэй. Тэрээр өөрийн гэсэн төрийн далбаа, сүлдтэй (туг, сүлдний дэлгэц, мөн өөрийн гэсэн дуулалтай. Татархөгжмийн зохиолч Рустем Яхин (зураг харуулах). Хүүхдүүд ээ, бүгдээрээ босоод Бүгд найрамдах улсын сүлд дууг сонсоцгооё Татарстан(Дуулал эгшиглэдэг). Сууцгаа залуусаа. Одоо Бүгд найрамдах улсын далбааг харцгаая Татарстан дахин нэг удаа. Туг ямар хэсгүүдэд хуваагддагийг надад хэлж өгөөч Татарстан?

Хүүхдүүд: Төрийн далбааг гурав хуваадаг хэсгүүд: ногоон, цагаан, улаан.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв. Өнгө бүр өөрийн гэсэн утгатай. Улаан бол нарны өнгө, гал юм. Ногоон бол зэрлэг ан амьтад, залуучуудын өнгө, мөн цагаанцэвэр ариун, амар амгалангийн бэлгэдэл гэсэн үг (туг дэлгэц).

Бүгд найрамдах улсын төрийн сүлд дээр Татарстан(сүлд харуулж байна)улаан нарны дэвсгэр дээр далавчтай цагаан ирвэсийг дүрсэлсэн. Ирвэс нь эд баялаг, хүч чадлыг илэрхийлдэг. Ирвэсний хажуу талд асттер дүрсэлсэн дугуй бамбай байдаг. Бамбай нь хамгаалалт, цэцэг нь хамгаалалт гэсэн үг урт нас. Бүх өнгө төрийн сүлдтөрийн далбааны өнгөтэй төстэй. Ногоон цагираг дотор алтаар бичигдсэн байдаг Татар чимэглэл , гоо сайхныг бэлэгддэг ба манай газрын үржил шим.

Одоо бүгд найрамдах улсын газрын зургийг харцгаая Татарстан(газрын зураг харуулах). Залуус аа, Бүгд найрамдах улсын газрын зургийг хар Татарстан. Энэ нь ямар өнгөөр ​​тэмдэглэгдсэн бэ?

Хүүхдүүд: Энэ нь тэмдэглэгдсэн байна ногоон.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв, ногооноор тэмдэглэсэн байна. Газрын зураг дээрх ногоон өнгө ямар утгатай болохыг хэн мэдэх вэ?

Хүүхдүүд: Ногоонөвс, ойн өнгө гэсэн үг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм ээ, хүүхдүүд бол ой, нуга юм. Манай бүгд найрамдах улсад хичнээн ой мод байгааг хараарай бид хичээдэгхамгаалах, нэмэгдүүлэх. Бид бас газрын зураг дээр цэнхэр туузыг харж байна, энэ нь юу гэсэн үг вэ?

Хүүхдүүд: Гол мөрөн байх магадлалтай.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна уу залуусаа - эдгээр нь гол мөрөн юм. Манай бүгд найрамдах улсад урсдаг хамгийн өргөн гол юу вэ?

Хүүхдүүд: Волга.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна. Волга бол Оросын хамгийн урт, хамгийн гүн голуудын нэг юм. Манай хот дээр байдаг голын нэр юу вэ?

Хүүхдүүд: Энэ бол Кама гол юм.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв.

Та аль хэдийн жаахан ядарсан байх? Жаахан амарцгаая. Бүгд над дээр ирээрэй, бид тантай бага зэрэг дасгал хийх болно.

“Манай бүгд найрамдах улсын нутаг дэвсгэр маш том (гараа хажуу тийш). Үзэсгэлэнт хөлөг онгоцууд гүн голын дагуу явна (долгионыг дүрслэх). Ойд өндөр мод ургадаг (Гараа дээш өргөх). Ойн шугуйд хөлт баавгай амьдардаг (бид баавгайг дүрсэлсэн, саарал туулай(үсрэх, улаан үнэг (үнгийг дүрсэлсэн). Талбайд олон өнгийн эрвээхэй нисэж байна (гараа даллаж, ногоон царцаа үсэрч байна (үсрэх)».

Сайн байна уу залуусаа, суудалдаа суу. Бүгд найрамдах улсын тухай яриагаа үргэлжлүүлье Татарстан.

Залуус аа, хэн нэгэн надад Бүгд найрамдах улсын нийслэлийн нэрийг хэлж чадах уу? Татарстан?

Вова: Бүгд Найрамдах Улсын нийслэл Татарстан - Казань.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна Вова.

Казань хот нь маш том бөгөөд сайхан хот. Олон домог энэ хотын нэртэй холбоотой байдаг. Казань - онд Татар тогоо: хоол хийх зориулалттай сав суулга. Домогт өгүүлснээр орой нь ядарсан дайчид хонож, хоолоо бэлдэж эхлэв. Дайчдын нэг нь тогоо авч, ус хайж, гол руу унагаж эхлэв хашгирах: "Өө, тогоо, тогоо!": эндээс ирсэн - тэр газрыг Казань гэж нэрлэж эхэлсэн бөгөөд - Татар Казань. Залуус аа, Бүгд Найрамдах Улсын ямар хотууд вэ Татарстаныг одоо ч мэднэ?

Хүүхдүүд: Набережные Челны, Нижнекамск, Бугулма, Чистополь, Альметьевск, Елабуга болон бусад.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна, бүх зүйл зөв байна. Залуус аа, та энэ машины нэрийг мэдэх үү?

Хүүхдүүд: Тийм ээ, энэ бол Камаз машин.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв, энэ бол Камаз машин. Мөн аль хотод гарч байгаа вэ?

Хүүхдүүд: Набережные Челны хотод.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм ээ, энэ нь бидний дуртай болон гарсан байна төрөлх хотНабережные Челны. Надад хэлээч, машин хөдөлж чаддаг байхын тулд юу хэрэгтэй вэ?

Хүүхдүүд: Бензин, түлш.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв. Бензинийг юугаар хийдэгийг хэн мэдэх вэ?

Хүүхдүүд: Бензин нь газрын тосоор хийгдсэн байдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм ээ, бензинийг газрын тосоор хийдэг. Бугульма, Алметьевск хотуудад газрын тос үйлдвэрлэдэг. Газрын тосны ажилчид худаг өрөмдөж, газрын тосыг хүчирхэг насосоор шахдаг (тос шахаж буй насосыг харуулсан слайд). Бүгд Найрамдах Улс Татарстанманай улсыг бүхэлд нь газрын тосоор хангадаг. Гэхдээ хотууд ТатарстанТэд бас бусад зүйлээрээ алдартай. Жишээлбэл, Чистопол хотод цагны үйлдвэр сайхан цаг хийдэг. Нижнекамск нь автомашины дугуй үйлдвэрлэлээрээ алдартай. Хот болгонд Татарстан ямар нэг зүйлээр алдартай, гэхдээ манай бүгд найрамдах улсад хотуудаас гадна баялаг ургац ургуулсан тосгонууд бас байдаг. Татарстан- Энэ бол газар тариалангийн бүс нутаг. Түүний талбайд тэд маш их ургадаг өөр өөр соёл. Бид ямар үр тариа тарьдаг вэ?

Хүүхдүүд: Талбайд Сагаган, овъёос, вандуй тарьдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм шүү, манай бүгд найрамдах улсын гол баялаг бол талх юм. Талбайн ажилчид хөх тариа, улаан буудай тарьдаг.

Бүгд Найрамдах Улс Татарстанүндэстэн дамнасан бүгд найрамдах улс. Бүх зүйлд Татарстан, хүмүүс өөр өөр амьдардаг үндэстэн: Татарууд, Удмурт, Орос, Чуваш болон бусад олон хүмүүс. Тэд бүгд амар амгалан, эв найрамдалтай амьдардаг. Тэд хамтдаа ажиллаж, амарч, байшин, хот байгуулж, төрөлх нутгийнхаа баялгийг арвижуулж, халамжилдаг.

Манай цэцэрлэгт хүрээлэн, ойд мод ургаж, шувууд тайван дуулах болтугай. Булаг шанд, худгийн ус тунгалаг тунгалаг байж, цөөрөм, нуурын загас ихтэй байг. Энэ бүхэн бидний баялаг. хайртай шүү Эх орон, байгаль дэлхийгээ хамгаалж, хамгаалж, түүнтэй нөхөрлөнө гэсэн үг!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та өөрт хайртай юу? Эх орон?

Хүүхдүүд: Тийм ээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Чи яагаад өөрт хайртай юм бэ? Эх орон?

Хүүхдүүд: Учир нь бид энд байна төрсөн.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та нартай яриагаа өндөрлөе ангиудтухай зүйр цэцэн үгсийг санаарай Эх орон.

Үүнээс илүү үзэсгэлэнтэй зүйл байхгүй Манай эх орон.

Амьд - Эх орондоо үйлчил.

Бидний баатар бол түүний төлөө байдаг Уулын дэргэдэх нутаг.

Хүн бүр өөр өөрийн талдаа хайртай.

Ямар ч хүнгүй эх орнооДуугүй булшин гэж юу вэ?

Үгүй Эх оронЧи далавчгүй хөөрхөн шувуу болно.

Хайртай Эх орон, ээж шиг.

Эх орон нарнаас ч үзэсгэлэнтэй, алтнаас илүү үнэтэй.

Учир нь Эх орныхоо хүчийг бүү харамлаарай.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Манайх дууслаа анги. Танд таалагдсан уу? Танд яг юу таалагдсан бэ? Та манай бүгд найрамдах улсын талаар ямар шинэ зүйл сурсан бэ?

Зорилтот:эх оронч сэтгэлгээг төлөвшүүлэх - эх орон, төрөлх хэлээ хайрлах, Татарстаны туг, сүлдийг хүндэтгэх.

Даалгаварууд:

  1. Эх хэл, эх орон, байгаль дэлхийгээ хайрлах, түүнийг хүндэтгэх, ард түмнээ хүндлэх, бахархах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.
  2. Орос, Татарын уламжлалыг сонирхох.
  3. Хүүхдүүдэд эх орон гэж юу болох талаар ойлголт өгөх, тэднийг Бүгд Найрамдах Татарстан улсын түүх, бэлгэдэлтэй танилцуулах, төрөлх нутгийнхаа байгалийн баялгийн талаар ярих.
  4. Тайлбар толь бичгийг баяжуулж, идэвхжүүлэх: ерөнхийлөгч, сүм хийд, сүм хийд, туг, шон, сүлд, Татар, Оросын ард түмний төрөлх нутгийн тухай зүйр цэцэн үгстэй танилцах, уран сайхны илэрхийлэл.

Урьдчилсан ажил:Бүгд Найрамдах Татарстан Улс болон түүний хотуудын тухай яриа. Цомог, сэдэвчилсэн зураг үзэх, газарзүйн газрын зураг, төрийн сүлд, тугтай танилцах, Бүгд Найрамдах Татарстан улсын дууллыг сонсох, Габдулла Тукай, Абдулла Алиша нарын үлгэр уншиж, эх орны тухай шүлэг сурах.

Тоглоомын хичээлийн явц

Хүүхдүүд Волга мужийн ард түмний үндэсний хувцас өмсдөг.

Тэргүүлэх:Сайн байна уу, эрхэм залуус аа, эрхэм зочид! Өнөөдөр бид танхимдаа цугларч, эх орон, төрөлх хэлнийхээ тухай ярилцлаа. Манай эх орон - Бүгд Найрамдах Татарстан Улс бол асар том Орос улсын нэг хэсэг юм. Бид бүгд эх орондоо хайртай. Эцсийн эцэст, дэлхий дээр үүнээс илүү үнэтэй зүйл байхгүй. Энэ тухай 10-р бүлгийн хүүхдүүд шүлэг хэлж, дуулна.

Хүүхдүүд эх орныхоо тухай шүлэг уншдаг.

Мин яратам сине Татарстан,
Арыш кырын, урманнарын очен,
Ал таннарын очен яратам.
Күк үкерәп, яшен яшнәп яуган
Янгырларын очен яратам.

Татар уугуул нутаг,
Бид таны уламжлалыг тоолж баршгүй.
Бид өөр төгсгөлийг мэдэхгүй
Тэд бас хаана хүндлэгдэх бол.

Мин яратам сине, Татарстан,
Горур халгын очен яратам.
Җан эндә торган әнкәм теле-
Татар теле очен яратам.

Энд маш тайван, аюулгүй байна.
Энд байгаа бүх зүйл нүд, чихэнд тааламжтай,
Эх орноосоо гадуур амьдрах боломжгүй,
Эцсийн эцэст тэр онцгой сүнстэй.

Тугайларын очен яратам.
Тукайларын, Сейдәшләрен өчен,
Җәлиләрн он ярутам.

Та бол гайхалтай үлгэр юм
Манай орчин үеийн Татарстан.
Тайван өнгө, өнгө
Мөн залуу, сүрлэг дүр.

Идэл ярларынанурларсибэп,
Матур булып ата безди тан.
Тан шикеллэ якты туган илэм,
Бахет бирган хирем – Татарстан.

Нар дэлхийн дээгүүр гэрэлтэж байна.
Тагтаа цэнхэр өнгөөр ​​эргэлдэж байна
Манай дуу чанга урсдаг
Эх орон тань алдар болтугай!

Тэргүүлэх:Татарстанд янз бүрийн үндэстний хүмүүс амьдардаг. Татарстаны тэнгэр дор хүн бүрт хангалттай зай бий. Татарстаны оршин суугчид бусад ард түмний ёс заншлыг хүндэтгэж, найрамдалт, тайван амгалан амьдардаг. Татарстаны оршин суугчдын гол хэсэг нь Татар, Оросууд юм. Гэхдээ бас Удмурт, Чуваш, Башкир, Мари, Мордов болон бусад үндэстнүүд байдаг. Мөн үндэстэн бүр өөрийн гэсэн төрөлх хэлтэй байдаг. Нэгэн цагт элэнц өвөө, элэнц эмээгийн тань ярьж байсан, одоо айлын дунд эмээ өвөө, ээж, аавын ярьдаг хэл бол төрөлх хэл юм. Оросын ард түмэн орос хэлээ төрөлх хэлээ болгосон. Татарууд Татартай. Бүх хүмүүс төрөлх хэлээ мэддэг, ярьдаг, ном уншиж, эх хэлээрээ дуу дуулах ёстой. Татарын агуу яруу найрагч Г.Тукай энэ тухай шүлэг бичсэн. (Г.Тукай слайд)

Ай эх хэл, уянгалаг! Өө, эцэг эхийн яриа!
Би энэ хорвоо дээр өөр юу мэдэхэв, би юуг хадгалж чадсан бэ?

Өлгийг минь сэгсэрч ээж минь намуухан дуулжээ.
Өсөж том болоод эмээгийнхээ үлгэрийг ойлгодог болсон...

Өө, хэл минь, бид үүрд салшгүй найзууд
Багаасаа л чиний баяр баясгалан, уйтгар гуниг надад тодорхой болсон.

Тэргүүлэх:Одоо Г.Тукайгийн эдгээр шүлгүүдээс сэдэвлэсэн дууг сонсоорой. "Туган утас"

Мөн туган утас. мөн боловсорсон бие, әткәм-әнкәмнең бие!
Доняда күп нәрсә белдем син туган тел аркылы.
Элек бу тел белен әнкәмбишектәкойләгән,
Аннари тоннәр буе әбкәм хикәят сойләгән.
Мөн туган бие! Синди булган ин элэк хялган догам:
Ярлыкагыл, гүн, үзем һәм әткәм-әнкәмне, хөдөл!

Тэргүүлэх:Үндэстэн бүр өөрийн гэсэн үндэсний уламжлал, зан заншилтай байдаг. Эдгээр нь амралт, дуу, бүжиг, үлгэр, тоглоом, зүйр цэцэн үг, хувцаслалт юм. Өнөөдөр манай хүүхдүүд Ижил мөрний ард түмний үндэсний хувцсыг өмсөж, үзүүлэхийг хүсч байна. Хөгжим тоглож байна. Хүүхдүүд үндэсний хувцсыг үзүүлж байна - багш тайлбар хийж, хувцасны нарийн ширийн зүйлийг нэрлэнэ. Охидын Татар үндэсний хувцас. Хөвгүүдэд зориулсан Татар хувцас. Оросын хувцас. Удмурт үндэсний хувцас. Чуваш үндэсний хувцас.

Тэргүүлэх:Одоо Оросын зүйр цэцэн үгсийг санацгаая Татар хүмүүс, Эх орноо хайрлах хайрыг алдаршуулсан.

Хүүхдүүд:

  • “Эх оронгүй хүн дуугүй булбул шиг”
  • “Харийн нутагт хавар ч улаан байдаггүй”
  • "Эх орон бол чиний ээж, түүнийхээ төлөө хэрхэн зогсохоо мэддэг"
  • "Эх орон нарнаас үзэсгэлэнтэй, алтнаас үнэтэй"
  • "Хайрт эх оронгүй бол чи далавчгүй шувуу болно"

Тэргүүлэх:Залуус аа, эдгээр зүйр цэцэн үгс бидэнд юу сургадаг вэ? - Эх орноо хайрлах.

Тэргүүлэх:Бүх цаг үед хүүхдүүд ардын тоглоом тоглох дуртай байсан.

Одоо 3-р бүлгийн хүүхдүүд орос ардын “Алтан хаалга” тоглоом тоглоно.

Тоглоом "Алтан хаалга".

Одоо бид та нарт, эрхэм залуусаа Татар хэлтэй танилцуулахыг хүсч байна ардын тоглоом, "Ат Тимербайн хүүхдүүд" гэж нэрлэдэг.

Тоглоом "Тимербайн бяцхан хүүхдүүд"

Тэргүүлэх:Залуус аа, манай Бүгд Найрамдах Улсад албан ёсны хоёр хэл байдаг: Орос, Татар. Татарстаны бүх оршин суугчид эдгээр хоёр хэлийг мэддэг байх ёстой. Тиймдээ ч цэцэрлэг, сургуульд сурдаг Татар хэлОростой эн зэрэгцэж байна. Одоо бид татар хэлийг ангидаа хэрхэн сурч байгааг шалгах болно.

Тоглоом "Минийх хэн бэ?"

Хүүхдүүдэд зэрлэг болон гэрийн тэжээвэр амьтдын маск санал болгодог. Хүүхэд маск аваад татараар: "Мин куян", "Мин аю" гэх мэт. Энэ тохиолдолд та амьтны хөдөлгөөн, зуршлыг дүрслэх хэрэгтэй.

Тэргүүлэх:Тэгээд одоо бид явах болно сонирхолтой аялалманай бүгд найрамдах улсад.
"Татарстан бол миний төрөлх нутаг" цомгийг үзээрэй.

Тэргүүлэх:Танд аялал таалагдсан уу? Залуус аа, одоо та кроссворд тааварыг шийдэж, та анхааралтай сонссон эсэх, манай бүгд найрамдах улсаар аялах нь танд таалагдсан эсэхийг шалгах болно.

Кроссворд:

  1. Бидний амьдарч буй бүгд найрамдах улсыг... (Татарстан) гэдэг.
  2. Татарстаны нийслэл (Казань)
  3. Татарстаны сүлдэнд ямар амьтан дүрслэгдсэн бэ? (Ирвэс)
  4. “Шүрэлэ” үлгэрийг ямар яруу найрагч зохиосон бэ? (Тукай)
  5. Элабуга суурингийн цамхаг эрэг дээр байрладаг гол. (Кама)
  6. Бидний амьдарч буй хот.. (Элабуга)
  7. Агуу зураач, Оросын байгалийн дуучин (Шишкин)
  8. Элабугагийн сүлдэнд ямар шувуу дүрслэгдсэн бэ? (Тоншуул)
  9. Үндэсний баяр.... (Сабантой)
  10. Татарстаны гол баялаг. (газрын тос)
  11. КамАЗ машиныг аль хотод үйлдвэрлэдэг вэ? (Набережные Челны)

Тэргүүлэх:Сайн байна. Та бүх асуултанд зөв хариулсан. Эх орон, залуус аа, хамгийн ойрын хүмүүс: ээж, аав, эмээ, өвөө. Энэ бол таны гэр, гудамж, таны төрсөн, амьдарч байсан хот, энэ цэцэрлэгхаашаа явж байгаа бол чамайг хүрээлж буй байгаль. Та нар Орост амьдардаг болохоороо бяцхан оросууд, Бүгд Найрамдах Татарстан улсад амьдардаг учраас татарстанчууд. Та нар жаахан ч гэсэн эх орныхоо төлөө юу ч хийж чадахгүй байхад. Харин та эх хэлээ, найз нөхөд, хайртай дотны хүмүүстээ хайртай, хэрүүл маргаангүй байвал эх орноо хүчирхэг, хүчирхэг болгож чадна. Бие бие рүүгээ харж, инээмсэглэж, чи бид хоёр орос хүмүүс, маш ухаалаг, тэвчээртэй, сайхан сэтгэлтэй ард түмэн гэдгийг мартаж болохгүй. “Нөхөрлөл агуу бол эх орон бат бөх байх болно” гэж бүгдээрээ хамтдаа хэлцгээе.

Төгсгөлд нь хүүхдүүд татар хэлээр "Мин яратам сине, Татарстан" дууг дуулж байна.
Үг нь Р.Ракиповын хөгжим. Р.Андреева

Мин яратам сине, Татарстан,
Ал таннар иночен яратам,
Күккүкерәп, яшен яшнәп яуган
Янгыр ларын очен яратам.

Мин яратам сине, Татарстан,
Горур халкын очен яратам,
Җан еретк әнәнәм телең өчен -
Татар телен очен яратам.

Мин яратам сине, Татарстан,
Тугайларын очен яратам,
Тукайларын, Сайдәшләреңөчен,
Җәлиләрн он ярутам.

Бүгд Найрамдах Татарстан улсын хамгийн том, цорын ганц араб судлалын төв. Төв Арабын соёл"Аль-Хадара". Өгүүллэг. Төвийн оюутнууд. Үзвэр үйлчилгээ, танин мэдэхүйн хөтөлбөртэй байгальд аялал. Жордан. Төвийн эрхэм зорилго. Арабын орнуудад оюутнуудад хэлний дадлага хийх. Олон улсын хамтын ажиллагаа. Дорно дахины судлал, олон улсын харилцааны дээд сургуулийн байранд байрладаг. Үйл явдал. Соёлтой танилцах ба үндэсний хоолАрабын орнууд.

"Татарстаны экологи" - Волга-Кама байгалийн нөөц газар. Цээж. Байгаль дээрх бүх амьтдыг халамжил. Усны нөөцТатарстан. Техноген нөлөө. Ойн нөөцТатарстан. Хамгийн том голуудТатарстан. Газрын нөөц. Татарстаны экологи. Ашигт малтмал. Тал хээрийн амьтан. Усны байдал. Ой хээр харилцан нэвтрэн орох. Урлаг. Өвлийн загасчлал. Байгалийн гамшиг. Амьтны ертөнцТатар улс. Ойн тухай хууль.

"Волга-Кама нөөц газар" - мөлхөгчид. Амьтан. Nuthatch. Нөөцийн усан сангууд. Нөөц. Crossbill. Саралинскийн хэсэг. Хангамж. Товч бүжиглэх. Роуэн. Загалмайлсан дэгдээхэйнүүд. Бүгд Найрамдах Татарстан Улсын Улаан номонд орсон. Waxwing. Үерийн тамын нуга. Температур. Нарс. Ойн ердийн оршин суугчид. Толботой тоншуул. Үндэсний цэцэрлэгт хүрээлэн"Доод Кама". Сало. Шар шувуу. Шавж. гацуур. Улаан номонд орсон шувууд. Навчит мод. Юунд өвлийн ойилүү дулаахан.

"Казань Кремль" бол лалын шашинт, Ортодокс, Татар, Оросын хэв маягийг хослуулсан түүх, архитектур, соёлын дурсгалт газар юм. Казань кирм?нэ, Казан кирм?нэ) нь Казань хотын түүхэн цайз, зүрх сэтгэл юм. Кремль дэх Засаг даргын ордон бол Татарстаны Ерөнхийлөгчийн ордон юм. Музей-нөөц газрын нутаг дэвсгэр нь 13.45 га юм. Кремль. Казань Кремль (тат. Кремль Казань. Объект Дэлхийн өв 2000 оноос хойш ЮНЕСКО.

"Татарстаны музей" - Бүгд Найрамдах Татарстан улсын хотын музейн сангууд. Тоо музейн эд зүйлс. Бүгд Найрамдах Татарстан улсын хотын музейн эрх зүйн байдал. Бүгд Найрамдах Татарстан Улсын Үндэсний музейн сангийн шинж чанар. Каратуна эрдэнэсийн зоосыг шилжүүлэх Үндэсний музей. Волга Холбооны дүүргийн музейн сангийн харьцаа. Музейн зохицуулалтын төв. Компьютержуулалтын түвшин улсын музейнүүд(салбаруудыг оруулаад).

"Татаруудын уламжлал" - Гоёл чимэглэл. Ахмадуудыг хүндэтгэх. Гэр бүлийн уламжлал. Өөр хүний ​​хүүхэд гэж байхгүй. Уламжлалт зочломтгой байдал. Гэр бүл бол уламжлалаа хадгалагч юм. Гэр бүлийн уламжлалТатаруудын дунд. Ахмад болон бага насныхан. Харилцан туслалцах. Ажил хийдэг хүн хооллодог. Татар байшингийн уламжлал. Гэр бүлийн амралт. Ээжид хандах хандлага. Татарууд гэрт орохдоо гутлаа шууд тайлдаг.

Байгууллага: МБДОУ Шалинский ДС "Тургай" Пестречинский МР Татарстан

Орон нутаг: Бүгд Найрамдах Татарстан Улс, Шали тосгон

Зорилтот:хүүхдүүдийг татарын ард түмний үндэсний уламжлалтай үргэлжлүүлэн танилцуулах; ёс заншил, уламжлалыг хүндэтгэх сэтгэлийг төлөвшүүлэх; эх хэлээ дээдлэх сэтгэлгээг төлөвшүүлэх үндэсний дуунуудба бүжиглэх; өсгөх үгсийн санхүүхдүүдэд.

Дүрүүд:эмээ, ач охин, зочид - хүүхдүүд.

Танхимын чимэглэл:Танхимыг баярын хэлбэрээр чимэглэсэн - хатгамал алчуур, аягатай самовар, ширээн дээр ноосон утас.

Урьдчилсан ажил:шүлэг, дуу, зүйр цэцэн үг цээжлэх; хүүхдүүдийг татар хэлтэй танилцуулах ардын ёс заншил; бүжиг сурах.

Үйл явдлын явц.

Эмээ нь утас ээрдэг, охин нь зөөврийн компьютертэй хажууд сууж байв. Энэ үед хаалга тогших чимээ сонсогддог.

Эмээ: охиноо хаалга тогшиж байх шиг байна. Очоод үзээрэй.

Охин: За эмээ.

Хажуу талын эмээ орж ирдэг.

Хажуугийн эмээ: Сайн уу! Сайн байна уу?

Эмээ: Сайн уу хөршөө. Цагтаа орж ирлээ. Хүүхдүүд зочлохоор явлаа. Суугаад залбирцгаая (Эмээ нар залбирал уншина). Энд ач охин бид хоёр уйдаж суугаад байна. Өө, бидний залуу нас байсан. Залуус гудамжаар алхаж, дуулж, баян хуур тоглож, охид гэртээ сууж, залуусыг хүлээж байв. Өө, одооны залуучууд бидний өмнө нь тоглож байсан наадмыг мартчихаж. Эцсийн эцэст одоо бол компьютер, телевизийн эрин үе.

Хажуу талын эмээ: Таны зөв, бүгд гэртээ үлддэг. Тэд сайхан дуулах, бүжиглэхийг мэддэггүй. Тэд яаж зугаацахаа мэдэхгүй байна. Тэд цугларалт гэж юу болохыг мэддэггүй (аулак).

Охин: Эмээ, аулак гэж юу вэ? Надад хэлээч.

Эмээ: энэ бол охидын ганцаараа үлдсэн байшин; Тэгээд залуус охид дээр ирэв. Дараа нь бүгд хошигнож, дуулж, бүжиглэж, сайхан яриа өрнүүлэв.

Охин: Эмээ, өвөө, яаж тоглож, дуулж, бүжиглдэгээ бидэнд зааж өгөөч.

Эмээ: баяртай байна. Өнөөдөр аав ээж чинь очихоор очсон. Өнгөрсөн үеийг санацгаая.

Хажуугийн эмээ: Үнэхээр тэднийг санацгаая.

Охин: зүгээр л бусдад битгий хэлээрэй.

Эмээ: Охин минь, гэрээ цэгцлээрэй. Зочид ирэх байшин цэвэрхэн, үзэсгэлэнтэй байх ёстой.

Хажуугийн эмээ: охидууд ирлээ. Зочдыг угтаарай.

(Охид хөгжимд суугаад хатгамал хийж эхэлдэг.)

Хажуу айлын эмээ: хэдэн дуу дуулвал охидууд хурдан ажиллана, сайхан л байна. "Эх хэл" дуугаа дуулцгаая (дууны эгшиг).

Миний төрөлх хэлийг Татар гэдэг:

Үүнийг Аллах надад болон ээжид өгсөн.

Би үүнийг ярьж, зүрх минь бахархалтайгаар цохилж байна -

Би татар хүн, би чиний хүү Татарстан!

Үүнд Тукайгийн дуу, Галигийн бодол,

Муса Жалилын галт гэрээслэл.

Би түүнийг мартаж чадах болов уу эсвэл хайрлахгүй байх болов уу?

Тэр бол мэргэн ухааны агуулах юм тэр бол үнэнбидний гэрэл.

Би шүлгийг уншиж, хүндэтгэлтэйгээр дуулдаг -

Түүний бүх зүйл сайхан: дуу авиа, үе бүр.

Тэр бол миний хайр, урам зоригийн эх сурвалж,

Миний дэлхийн бүх замуудын эхлэл!

Эмээ: охидоо, бид 2 нийлээд тоглосон янз бүрийн тоглоомууд. "Жозек Салыш" хэмээх эртний тоглоомуудын нэгийг тоглоцгооё.

Тоглоом: "Жозек Салыш."

Охидууд! охид! Залуус энд байна уу? Бид оруулах уу?

урьцгаая. Тэд бидэнтэй бага зэрэг сууцгаая.

(залуус орж ирлээ)

Сайн байна уу, хөөрхөн охид!

Сайн байна уу!

(Бүгд хамтдаа “Челтэр” дууг дуулдаг)

Эмээ: Өө, манай залуучууд сайхан байна! Аулак ойд ирээд янз бүрийн тоглоом тоглов. Жишээ нь: “Капкалы”, “Ачык авыз”, “Такмак әити”, “Тәгәрәтешле” болон бусад тоглоомууд.

Охин: "Захиа" тоглоом тоглоцгооё.

Тоглоом: "Дусал".

Дуу: "Бию такмаклары"

Охидын тоглосон Татар бүжиг.

Тоглоом: "Үрдек тахал"

(хөгжим тоглодог)

Хажуу айлын эмээ: өө ямар сайхан аялгуу вэ, бүжиглэмээр байна.

(Бүжиглэж эхэлнэ)

Дуу: "Шома басс"

Хөвгүүдийн тоглосон "Чын Эгтлүүд" бүжиг

"Эпипе" дуу

Эмээ: Манай хүүхдүүд өмнөх дуу бүжигтэй зэрэгцэн их сайхан дуулдаг орчин үеийн бүжиг. Одоо манай охид бүжгээ толилуулж байна.

Хэмнэлтэй бүжиг

Эмээ: Бүгдэд нь баярлалаа, цагийг хөгжилтэй өнгөрүүллээ.

Охин: (утсаар ярих) охидоо! Удахгүй эцэг эхчүүд энд ирнэ.

Эмээ: Хүүхдүүд ээ, байшингаа эмх цэгцтэй болго! (гэр цэвэрлэх)

Хажуугийн эмээ: их хөгжилтэй байсан, бид залуу насаа санав. Та ирсэн чинь сайн байна. Тиймээс бидний зан заншил алдагдаагүй; Баярлалаа залуусаа! Үргэлж ийм байг! Би одоо явъя, сайхан амьдар. Та өөрөө ирж манайхыг зориорой.

Хүүхдүүд: Баярлалаа. Тэгээд бид явах цаг боллоо. Баяртай!

Дуу: "Матур булсын"


Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн Татарын соёл, уламжлалыг танилцуулах.

"Татар зочломтгой байдал" сэдэвт зугаа цэнгэл

Сурган хүмүүжүүлэгчид:

Игнатова Татьяна Александровна(анхны мэргэшлийн ангилал);

Клишкина Надежда Борисовна(хамгийн өндөр мэргэшлийн ангилал).

Тюмень хотын 186-р МАДО цэцэрлэг

Зорилтот:Хүүхдүүдийг танилцуулах сургуулийн өмнөх насныТатар ард түмний уламжлал, соёлтой .

Програм хангамжийн даалгавар:

Танин мэдэхүйн хөгжил:Татаруудын амьдралын хэв маяг, тэдний зан заншил, уламжлал, ардын аман зохиол, үндэсний хувцасны талаархи мэдлэг, санаа бодлыг хүүхдүүдэд төлөвшүүлэх.

Яриа хөгжүүлэх:Хүүхдүүдийн мэдлэгийг бататгах Татар зүйр цэцэн үгсзочломтгой байдлын тухай, цайны ашиг тусын тухай.

Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжил:Татар ардын бүжгийг танилцуулах; Татарын гоо үзэсгэлэнд эерэг сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүлэх ардын бүжиг, хөгжим, хувцас.

Биеийн хөгжил:Татар ардын тоглоомуудыг танилцуулах.

Нийгмийн болон харилцааны хөгжил:Хүүхдүүдийн Татар ард түмний уламжлалтай танилцах сонирхлыг бий болгох. Хүүхдэд Татарчуудын тухай олж авсан мэдлэг, санаа бодлыг бие даасан үйл ажиллагаанд (бүтээмжтэй, хөгжилтэй) ашиглах чадварыг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:ширээний бүтээлэг, самовар, аяга таваг, гэр ахуйн эд зүйлс, татарын овоохойн дотоод засал чимэглэлийг сэргээхэд туслах хэрэгслүүдээр бүрхэгдсэн ширээ; Татар ардын хоолны бүтээгдэхүүн (давстай зуурмагаас), Татар алчуур, чак-чак (ардын Татар жор), алчуур, саван, шанага ус, Оросын уламжлалт нарийн боов (давстай зуурмагаар хийсэн (сагсанд), даавуу, будсан алчуур, хүүхдэд зориулсан самовар малгай (шинж чанар), хоёр тавиур, даавууны бөмбөлөг наалдамхай тууз - 30 ширхэг (тоглоомын хувьд).

Үйл явдлын байршил:хөгжмийн танхим

Үйл явдлын явц:

Хүүхдүүд Орос, Татар ардын хувцас өмсдөг.

Татар аялгуу намуухан сонсогддог.

Орос хувцастай багш:Эрхэм залуус аа, манай улс олон хүний ​​өлгий нутаг гэдгийг та бүхэн мэдэж байгаа өөр өөр үндэстэн. Улс үндэстэн бүр өөрийн гэсэн соёл, зан заншил, уламжлалтай. Мөн бид бүгд өөр өөр байдаг нь маш сайн хэрэг. Бид өөрсдөдөө хэрэгтэй олон шинэ, хэрэгтэй зүйлтэй танилцаж, сурч мэдсэнээр бидний амьдрал хичнээн сонирхолтой болдог вэ.

Хүүхэд:Орос улсад амьдардаг янз бүрийн ард түмэнэрт дээр үеэс.
Зарим нь тайгад дуртай, зарим нь хээр талдаа дуртай.
Хүүхэд:Улс үндэстэн бүр өөрийн гэсэн хэл, хувцастай байдаг.
Нэг нь Черкес дээл өмсдөг, нөгөө нь дээл өмсдөг.
Хүүхэд:Нэг нь төрсөн цагаасаа загасчин, нөгөө нь цаа буга малладаг.
Нэг нь кымыз, нөгөө нь зөгийн бал бэлтгэдэг.
Хүүхэд:Зарим нь намар, зарим нь хавар дуртай.
Мөн бид бүгд нэг эх орон, Оростой.

Нэг ард түмнээс юугаараа ялгаатай вэ? ( хүүхдийн хариулт)Тийм ээ, та зөв: хэл, хувцас, хоол, зан заншил, уламжлал, шашин шүтлэг, Татар хүмүүсийн соёлын багахан хэсгийг танилцуулж байна. Татарын ард түмний зочломтгой байдлын тухай домог бий. Өнөөдөр бид Татар гэр бүлд зочлохыг урьсан - Альфия-апа (эмээ) болон түүний ач зээ нар. Бид найзуудтайгаа уулзах уу? Татар гэр бүл гэрт зочин ирэхэд сайн шинж тэмдгийг хардаг, тэр бол нэр хүндтэй, хүндэтгэлтэй, эрхэм хүн юм. Татарууд эрт дээр үеэс зочдод маш анхааралтай, халамжтай, эелдэг ханддаг байсан. Тэд амттай ширээ засч, янз бүрийн хоолоор тансаг хооллохыг хичээдэг. . Зөвхөн зочдод хандахаас гадна бэлэг өгөх нь заншилтай байв. Ёслолын дагуу зочин ижилхэн хариулав. Альфия-апа болон түүний ач зээ нарт бэлэг цуглуулцгаая.

Хүүхэд:Би хатгамал алчуур авъя.

Хүүхэд:Би анхилуун үнэртэй саван.

Хүүхэд:Бас надад будсан алчуур бий.

Хөрш:За, би халуун бялуугаа аваад явъя.

Тэд гэрт ойртож, багш, хүүхдүүд татар хувцастай, алчуур дээр чак-чактай гарч ирдэг.


Эзэгтэй: Исенмесез, Никитична Исенмесезбалалар! (хүүхдүүд сайн уу гэж хэлдэг).

Хөрш: Танай гэрт амар амгалан! ( тэд орж ирж, амттан гардуулж, гар барьж, гараа угааж, алчуураар арчдаг).

Эзэгтэй:Зочид сайн байна. "Зочин урих дургүй хүн баяр баясгалангүй" гэж манай тосгонд хэлдэг. (ач, зээ нартаа хэлэв) Хүндлэхийг хүсвэл зочломтгой, найрсаг, өгөөмөр бай. Үүнээс таны сайн сайхан байдал буурахгүй, магадгүй улам нэмэгдэх болно.

Татар хувцастай хүүхэд:"Хэрэв амттан байхгүй бол зочинтой үгээр мэндчил"

Татар хувцастай хүүхэд:"Зочдоггүй хүн бол дорд"

Татар хувцастай хүүхэд:Татар ардын зүйр цэцэн үгэнд "Та амттан өргөвөл ус ч уу" гэж сургадаг.

Бүгд ширээ тойрон сууж, нэг талд охид, нөгөө талд хөвгүүд. Гэрийн эзэгтэй самовараас цай аяганд хийж, зочдод өгдөг.

Эзэгтэй:Эртний Татарын ёс заншлын дагуу бид зочдыг хүндэтгэн баярын ширээний бүтээлэг тавьж, ширээн дээр хамгийн сайхан амттанг тавьдаг: чихэрлэг чак-чак, шербет, мэдээжийн хэрэг анхилуун үнэртэй цай. Цайгаа уугаарай!

Хүүхэд:Өө, ямар самовар вэ?

Үүнээс уур гарч байна.

Бид тантай цай ууж байна

Бид эрүүл мэндийн тухай ярьж байна.

Хүүхэд:Би жаахан гаа исгэх хэрэгтэй байна

Өвчний тухай бүх зүйлийг март.

Цай нь бидний дунд үргэлж өндөр үнэлэгддэг.

Илүү сайн ундаа байхгүй.

Учир нь та цай уудаг

Олон, олон, олон жил.

Эзэгтэй:Эрхэм зочид, одоо та цайны талаар юу мэддэгийг харцгаая, би зүйр цэцэн үгс хэлэх болно, та үүнийг үргэлжлүүлэх хэрэгтэй.

- Цайгаа ууж, эрүүл мэндээ хамгаалаарай

- Цай уух - ямар ч асуудал гарахгүй.

- Цай хэзээ ч өвддөггүй, гэхдээ таны эрүүл мэндийг сайжруулдаг.

- Хэрэв та цай уухгүй бол хүчээ хаанаас авах вэ?

- Цай бүх ядаргааг тайлж, сэтгэл санааг тань өөдрөг болгоно.

- Цай уух нь амьдралыг тааламжтай болгодог.

Элсэн чихэрээс гадна халуун, хүчтэй цайнд сүү эсвэл хайлсан цөцгий эсвэл цөцгийн тос нэмнэ. Мөн Астрахань Татарууд давс, цөцгийн тос, заримдаа хар цай нэмж халуунаар уух дуртай газрын чинжүү. Марат хүүд юу тохиолдсоныг сонсоорой.

Инээдмийн үзэгдэл

Марат хүү үндэсний хувцастай орж ирлээ.

Марат.

Исамесез, найзууд минь!
Баяраар би чам дээр ирлээ.
Намайг Марат гэдэг!
Бабайгийн тосгоны бүх хүмүүс намайг хараад маш их баяртай байна!
Би хөгжилтэй, зальтай!
Энэ бол надад тохиолдсон түүх юм!
Нэг удаа манай хөгшин цай авч өгөв...

Бабай. Та үүнийг хоол хийх ёстой!

Марат.

Гэхдээ би огт мэдэхгүй
Гүрж цайг яаж исгэх вэ?!

Бабай.

Нэг хувин ус аваад,
Бүх цайгаа саванд хурдан хийнэ.....

Бабай (уруул руугаа өргөөд, нулимж, нулимна)

Цайны дараа таны ходоодны бүх зүйл мушгив
Хурдлаарай, яараарай!
Намайг эмч урь...

Марат.

Би удаан бодсон, гайхсан
Би яаж баярлуулахгүй гэж?!
Тэгээд би ойлгосон
Би цайнд давс нэмэхээ мартчихаж!

Эзэгтэй:Өнөөдөр манай ширээн дээр Татарын ардын хоолны олон амттан байдаг: белиш, ечпочмак, сумса, перемячи, элеш. Татар ардын "Самовар" тоглоом тоглоцгооё?

Хүүхдүүд Татар амттантай таваг аваад тойрог хэлбэрээр зогсдог. Дунд нь хүүхэд (самовар) байна.

"Самовар" тоглоом

Тоглоомын явц: Ямар ч хөгжилтэй татар аялгуунд хүүхдүүд тойрог хэлбэрээр алхдаг. Үг дуусахад "самовар" түүний эсрэг талд байгаа хүүхэд рүү ойртож, түүний гарт байгаа таваг тааварлав.

Бүх хүүхдүүд асуудаг : "Би цайгаа юугаар ууж байгааг хурдан таамаглаж байна уу?"

Хүүхэд - "Самовар" гараараа зааж, үндэсний бялуу эсвэл амтат хоолыг нэрлэнэ. Хэрэв тэд зөв таамаглавал хүүхдүүд хоёр хосоороо бүжиглэнэ, хэрэв буруу таамаглавал тэд удирдагчийг сонгодог. 2 удаа тогло.

Эдгээр үгсийг эхлээд татараар, дараа нь орос хэлээр дууддаг.

Тэнд, тэнд, тэнд, тэнд,

Тамуйнны яратам,

Тэнд, тэнд, тэнд, тэнд,

Тамуйнн яратам.

Самвардан сүм итеп,

Chey echerge яратам.

Самовараас цай асгаж байна

Самоварт бүү саад бол

Өө, самовараас цай асгарч байна

Надад зөгийн балтай халбага өг

Бид үлээж, үлээж, цай ууж байна

Тэгээд бүгд найрал дуугаар дуулна...

Эзэгтэй:Манай ширээн дээрх хамгийн амттай амттан бол амтат чак-чак юм. Чак-чакийн тухай Татар үлгэр ярьж өгөөч гэж та хүсч байна уу? Мөн та мөрөөдлөөрөө тоглодог. (хүүхдүүд босдог).

Хөдөлгөөнөөр тоглох.

Эрт урьд цагт нэгэн өвөө, нэг эмэгтэй амьдардаг байжээ

Голын эрэг дээрх хөндийд. ( туузан дээр гараа, эргэлдсээр squats)

Мөн өвөө, эмээ хоёр хайртай байсан

Зөгийн балтай амттай чак-чак . (гэдсээ илбэх)

Эмээ зуурсан гурил зуурав

Тэгээд чак-чак сохорсон, (гараараа зуурсан гурил зуурах)

Би үүнийг тосонд хийнэ

Тэгээд би ингээд орхичихсон. (алгаа харуулах)

Тэр бүдүүлэг, царайлаг гарч ирэв

Тэгээд тэр нар шиг харагдаж байна. (хацраа илбэх)

Тэр зугаалахыг хүссэн

Эмээ, өвөөгөөсөө зугт, ( байрандаа гүйх)

Зам дагуу эргэлдэв

Тийм ээ, би салсан ... (гараа хажуу тийш нь сунгах)

Өө, залуус аа, чак-чак жижиг хэсгүүдэд хуваагдав! Өвөө, эмээ хоёрт тусалж, чак-чак цуглуулцгаая?

Тоглоом тоглогдоно: Үзэгчдээс 5 хүн, уран бүтээлчдээс 5 хүн сонгогдож, хөгжимд бөмбөгнөөс чак-чак оруулдаг янз бүрийн хэлбэрүүд: эрвээхэй, цэцэг, гулсуур гэх мэт)

Эзэгтэй:Эрхэм хүндэт зочдод зориулан "Татар бүжиг" (бүжгийн үзүүлбэр) бэлэг бэлдлээ.

Татар бүжиг тоглож байна.



Эзэгтэй:

Анхаарал тавьсан та бүхэнд баярлалаа

Амжилт хүсье, амжилт хүсье!

Хөрш.Яг одоо тантай уулзахыг хүлээнэ үү! Бие биедээ зочилж, нээлттэй, найрсаг, найрсаг бай. Эцсийн эцэст зочлохдоо гол зүйл бол найр биш, харин харилцах баяр баясгалан юм эрхэм хүмүүсээ, бидний мэдэж байгаагаар дэлхий дээр тулгуурладаг.

Лавлагаа:

  1. Төрсөн цагаасаа сургууль хүртэл. Ерөнхий боловсролын суурь хөтөлбөр сургуулийн өмнөх боловсрол/ ред. ҮГҮЙ. Веракси, Т.С. Комарова, М.А. Васильева. М.: МОЗАЙК-СИНТЕЗ, 2014, 304.
    1. Багш нарын архиваас авсан зургууд: Игнатова Т.А, Клишкина Н.Б.

Бид Тюмень муж, Ямал-Ненецкийн автономит тойрог, Ханты-Мансийскийн автономит тойрог-Юграгийн сургуулийн өмнөх боловсролын багш нарыг урьж байна. арга зүйн материал:
- Сурган хүмүүжүүлэх туршлага, анхны хөтөлбөрүүд, арга зүйн гарын авлага, хичээлд зориулсан танилцуулга, цахим тоглоом;
- Хувь хүнийхээ боловсруулсан тэмдэглэл, скрипт боловсролын үйл ажиллагаа, төсөл, мастер анги (видео бичлэгийг оруулаад), гэр бүл, багш нартай ажиллах хэлбэр.

Бидэнтэй хамт нийтлэх нь яагаад ашигтай вэ?