Яриа хөгжүүлэх бэлтгэл бүлгийн нээлттэй хичээл. Хэл ярианы хөгжлийн талаархи хичээлийн тойм (бэлтгэл бүлэг) "Эрдэнийн эрэл хайгуул" сэдэвт ярианы хөгжлийн бэлтгэл бүлгийн GCD-ийн хураангуй.

Ярианы эмчилгээний сесс"Үгийн төгсгөлд байгаа зөөлөн тэмдэг."

2-р анги

Зорилтот : Зөөлөн тэмдэг ашиглан гийгүүлэгч авианы зөөлөн байдлыг бичиж сур.

Даалгаварууд:

1) гийгүүлэгчийн зөөлөн байдлыг илтгэх хоёр дахь аргыг нэвтрүүлэх;
2) зөөлөн ба хатуу гийгүүлэгч авиаг ялгах чадварыг хөгжүүлэх;
3) үгийн төгсгөлд зөөлөн тэмдэг бүхий үгсийг зөв бичих чадварыг хөгжүүлэх;
4) фонемик ойлголт, ур чадварыг хөгжүүлэх дууны үсгийн шинжилгээба синтез,
5) тодруулах, баяжуулах толь бичиг;
6) анхаарал (тогтвортой байдал, төвлөрөл, шилжих чадвар), сонсголын болон харааны санах ой, логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх (нийтлэл, ангилал).

Тоног төхөөрөмж: зөөлөн тэмдгийн загварчилсан зураг, амьтан, шувууд, загас, нуурын сэдэвчилсэн зураг; дууны загвар, карт, будлиантай үсэг, зураг (шохой, судалтай, шон, зургаа), танилцуулга.

Хичээлийн явц

I. Зохион байгуулалтын мөч.

Л. Энэ үгийг тааж, түүний сүүлчийн дууг нэрлэсэн хүн суугаад тайлбар өгнө.

- Өглөөний дараа юу ирдэг вэ? (Өглөөний дараа DAY ирдэг; DAY гэдэг үгийн сүүлчийн авиа нь [N’]; энэ авиа нь гийгүүлэгч, зөөлөн)
-Долоо хоногт хэдэн өдөр вэ? (Долоо хоногт ДОЛОН өдөр байдаг; ДОЛООН гэдэг үгийн сүүлчийн авиа нь [М’]; энэ авиа нь гийгүүлэгч, намуухан)
– Зун, өвлийн хооронд ямар байдаг вэ? (Зун, өвлийн хооронд – НАМАР; НАМАР гэдэг үгийн сүүлчийн авиа нь [Н’]; энэ авиа нь гийгүүлэгч, зөөлөн авиа)
- Долоо хоногийн хоёр дахь өдрийг юу гэж нэрлэдэг вэ? (Долоо хоногийн хоёр дахь өдрийг МЯМАР ГАР гэж нэрлэдэг; Мягмар гэдэг үгийн сүүлчийн авиа нь [K]; гийгүүлэгч, хатуу)
II. Материал дээр ажиллаж байна.

1. Богино хугацааны сонсголын ой санамжийг хөгжүүлэх ба логик сэтгэлгээ (үйл ажиллагааны ерөнхий байдал, ангилал), мессежийн сэдвийг нэгтгэн дүгнэх.

Л. Бүх үгийг санаж, дахин хэл.

ТУХАЙ. НАМРЫН ДОЛОО, Мягмар гараг

L. Ямар үгийг илүүдэхгүй гэж бодож байна вэ? Яагаад?

ТУХАЙ. Илүүц үг- Мягмар гараг; Энэ үг нь илүүц, учир нь сүүлчийн дуу нь хатуу.

Л. Залуус аа, өдөр, долоо, намар гэсэн үгсийн сүүлчийн гийгүүлэгч яагаад зөөлөн байдаг вэ?

ТУХАЙ. Үгэнд: өдөр, долоо, намар, сүүлчийн авиа нь зөөлөн гийгүүлэгч, учир нь үгийн төгсгөлд гийгүүлэгч үсгийн дараа зөөлөн тэмдэг бичигдсэн байдаг.

Л. Зөөлөн тэмдэг нь үгэнд ямар үүрэг гүйцэтгэдэг вэ?

ТУХАЙ. Зөөлөн тэмдэг нь гийгүүлэгч авиаг зөөлрүүлэхэд үйлчилдэг

Л. Бидний хичээлийн сэдэв юу байх вэ?

2. Хичээлийн сэдэв, зорилгын мэдэгдэл.

ТУХАЙ. Үгийн төгсгөлд зөөлөн тэмдэг

Л. Сайн хийлээ. Өнөөдөр бид үгийн төгсгөлд байгаа зөөлөн тэмдгийн талаар ярилцаж, энэ үсгээр үгсийг зөв бичих, унших чадварыг нэгтгэх болно.

Бид хаанаас эхлэх вэ? Мэдээж хамтөөрөө массаж хийх: 1) Гараа үрнэ - НЭГ УГА, гараа үрнэ - ХОЁР, гараа үрнэ - ГУРАВ угаана. 2) Чихээ үрэх. (Би НЭГ, ХОЁР, ГУРАВ, ДӨРӨВ гэж тоолж, чихээ эсрэг чиглэлд үрж!) 3) Чихний дэлбээгээ доош нь татах (НЭГ, ХОЁР, ГУРАВ, ДӨРӨВ, дахин НЭГ, ХОЁР, ГУРАВ, ДӨРӨВ) Сайн байна!

Та бид хоёр бүх дууг зөв дуудахын тулд артикуляцийн гимнастик хийцгээе.

"Инээмсэглэл" (1-2-3-4-5)

"Томбо" (1-2-3-4-5)

(“Хашаа”) (1-2-3-4-5)

(“Хоолой”) (1-2-3-4-5)

"Байшин нээгдэнэ"

3. b үсгийн дүрсийг засах, хөгжил нарийн моторт ур чадвар, харааны анхаарал, харааны gnosis.

Л. Картон дээрх b үсэг бүрийг олж харандаагаар дугуйл.

Хариултаа картанд, зургийн доор бичнэ үү. Та хэдэн үсгийг дугуйлсан бэ?(ХОЁР)

4. Зөөлөн тэмдгийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх.

Л. b үсэг бусад бүх үсгүүдээс юугаараа ялгаатай вэ?

ТУХАЙ. Б үсэг нь дуугүй байдгаараа бусад үсгүүдээс ялгаатай.

5. Үсгүүдээс үг бүтээж, зурагтай нь тааруулж, гарын үсэг зур.

R, O, X

Э, М, Л

U, O, L, G зураг: шохой, булан, найрал дуу

Үг бүрийн төгсгөлд зөөлөн тэмдэг нэмнэ үү. Та ямар үг олсон бэ? Зургийнхаа доор тэдгээрийг бичээрэй.

Шохой-булан-хор-

Л. Эхний хос үгсийг утга, авиа, үсгийн хувьд харьцуулж үзье.

– CHALK гэдэг үг ямар утгатай вэ? гацсан уу?

(Шохой бол сургуулийн самбар дээр бичихэд ашигладаг материал; Шохой бол гол, далайн гүехэн газар юм)
– CHALK гэдэг үгийн сүүлчийн авиа аль нь вэ; гацсан уу?

(CHALK гэдэг үгийн сүүлчийн авиа нь [L], MEL – [L’] гэсэн үг)

(Эдгээр үгс нь сүүлийн үсгээр үсгийн хувьд ялгаатай байдаг - MEL үгийн зөөлөн тэмдэг)
– МЭЛ гэдэг үгэнд хэдэн авиа байдаг вэ? гацсан уу?

(CHALK гэдэг үг 3 авиа, МЭЛ гэдэг үг 3 авиатай)

CHOR гэдэг үг ямар утгатай вэ? ПЕТОР?

(НАЙРЛАГА - хамтдаа дуулдаг хэсэг хүмүүс; POLETA - махчин амьтан, мэрэгч)
– CHORUS гэдэг үгийн сүүлчийн авиа аль нь вэ; ПЕТОР?

(CHORUS гэдэг үгийн сүүлчийн авиа нь [P], KORH – [P’])
– Эдгээр үгс үсгийн хувьд ямар ялгаатай вэ?

(Эдгээр үгс нь сүүлийн үсгээр үсгийн хувьд ялгаатай байдаг - PETTER гэдэг үгийн зөөлөн тэмдэг)
– ЧОРУС гэдэг үгэнд хэдэн авиа байдаг вэ? ПЕТОР?

(CHORUS гэдэг үг 3 авиа, КОРХ гэдэг үг 3 авиатай)
-Ямар дүгнэлт хийж болох вэ?

ТУХАЙ. Зөөлөн тэмдэг нь дуу чимээгүй байдаг. Энэ нь үгийн сүүлчийн дууг зөөлрүүлж, үгийн утгыг өөрчилдөг.

6. Фонемик ойлголтыг хөгжүүлэх. (Биеийн тамирын минут)

Л. Залуус аа, зөөлөн тэмдэг бол маш чухал үсэг юм. Би таныг тоглохын зэрэгцээ сонсгол, сонсох чадвараа туршиж үзэхийг урьж байна. Би үгсийг нэрлэнэ, хэрэв та b-тэй үг сонсвол - чи гүдгэр, бгүй - чи үсэрнэ.

болсон , морь↓, нүх, саван, саван↓, бүхэл↓, уур, жин, өгсөн, ган↓, идсэн, гацуур↓.

7. Тогтвортой байдал, шилжих, анхаарал төвлөрүүлэх, санах ой, сэтгэхүйг хөгжүүлэх (ерөнхийлэх, ангилах), авиа үсгийн синтез, дүн шинжилгээ хийх.

Л. Бид бага зэрэг тоглосон, бид хичээлээ үргэлжлүүлж байна.

Зургуудыг хар, тэдгээрт хэн дүрслэгдсэнийг нэрлэ.

(Амьтдын зураг: хандгай, чоно, буга, шилүүс, баавгай.)

ТУХАЙ. Зурган дээр: хандгай, чоно, буга, шилүүс, баавгай.

Л. Харгалзах зургийг амьтдын нэрээр шошго.

Ямар үгэнд b орсон бэ?

ТУХАЙ. Зөөлөн тэмдэг нь хандгай, буга, шилүүс, баавгай гэсэн үгсээр бичигдсэн байдаг.

Л. Эдгээр үгсэд b яагаад хэрэгтэй вэ?

ТУХАЙ . Зөөлөн тэмдэг нь эдгээр үгсийн сүүлчийн дууг зөөлрүүлдэг.

Л . Эдгээр амьтдын аль нь хачирхалтай вэ? Яагаад?

ТУХАЙ. Энэ үгэнд зөөлөн тэмдэг байхгүй тул илүү амьтан нь ЧОНО.

Л. Баруун талын баганаас амьтан бүрийн үгийн шинж чанарыг сонгоод, үүссэн хэлцүүдийг шугамаар холбоно. (Хөлтэй баавгай, Саарал чоно, алаг буга, зальтай шилүүс, асар том хандгай)

Л. БУГ гэдэг үгэнд ямар үг нуугдаж байна вэ?

ТУХАЙ. ЗАЛХУРАЛ гэдэг үг БУГ гэдэг үгэнд “далд” байдаг.

Л. Дараагийн даалгавар. Үгнээс өгүүлбэр зохиож, бичнэ үү.

1. хандгай ойд алга болсон, илүү олон удаа. (Ойн шугуйд хандгай алга болов. Хандгай ойн шугуйд алга болжээ.)
2. өвс, мөчир, хандгай иднэ гэх мэт. (Хандгай өвс, мөчрийг иддэг. Хандгай өвс, мөчрийг иддэг. Хандгай өвс, мөчрийг иддэг.)
3. араатан, хандгай, асар том. (Хандгай бол асар том амьтан.)

Үр дүнд хүрсэн өгүүлбэрүүдийг уншина уу.Та ямар үгээр b-г олсон бэ? (Хандгай, араатан)

III. Хичээлийн хураангуй.

Л. Залуус аа, бид өнөөдөр ангидаа юу үзсэн бэ? (Үгийг зөв уншиж, бичих чадварыг б-ээр бататгасан) Өнөөдөр танд юу таалагдсан бэ? Хичээл дээр ажлаа дүгнэж, чипсээ өсгө: ногоон, хэрэв би сонирхож байсан бол бүх зүйл амжилттай болж, ангид бүх зүйл тодорхой байсан; шар - хичээл дээр надад тийм ч амар биш байсан эсвэл би ойлгохгүй байсан бол; улаан - хэрэв надад хэцүү байсан бол.


GCD-ийн хураангуй бэлтгэл бүлэг"Эрдэнэсийн эрэлд" ярианы хөгжлийн талаар

Боловсролын чиглэлүүдийг нэгтгэх:"Нийгмийн хувьд - харилцааны хөгжил»; « Танин мэдэхүйн хөгжил"; "Ярианы хөгжил".

Хүүхдийн үйл ажиллагааны төрлүүд:тоглоом, харилцаа холбоо.

Зорилго: бичил бүлгүүдэд ажиллах, тавьсан асуултын шийдлийг олох чадварыг хөгжүүлэх.

Даалгаварууд:

Боловсролын зорилго:

  • дүрслэлийн яриа үүсгэх.
  • дүрслэлийн илэрхийллийг сонгох чадвар.
  • асуултанд хариулж, санал бодлоо илэрхийлж сурах.
  • тухайн сэдвээр толь бичгийг шинэчлэх;
  • дүрмийн бүтцийг сайжруулах (өгөгдсөн үгийн тодорхойлолтыг сонгох дадлага хийх, эзэмшигчийн шинж чанарыг бүрдүүлэх, үгсийн санг өргөжүүлэх);

Хөгжлийн даалгавар:

  • яриа, ой санамжийг хөгжүүлэх.
  • уран сэтгэмж, уран сэтгэмж, бүтээлч байдал.

Боловсролын даалгавар:

  • гоо зүйн чанарыг төлөвшүүлэх.
  • нөхдийнхөө үгийг сонсож сур.
  • Багаар ажиллах чадварыг хөгжүүлэх.

GCD шилжих

Сурган хүмүүжүүлэгч. Цонхоор хараад: Өнөөдөр цаг агаар ямар байна вэ?

Хүүхдүүд. Үүлэрхэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Үүлэрхэг цаг агаар хүний ​​сэтгэл санааг ямар болгодог вэ?

Хүүхдүүд. Гунигтай, гунигтай, уйтгартай ...

Сурган хүмүүжүүлэгч. Ийм ааштай хүн юу хийдэг вэ?

Хүүхдүүд. Тэр уйдаж, хөмсгөө зангидаж, заримдаа уйлдаг ...

Сурган хүмүүжүүлэгч. Гунигтай уур амьсгал манай бүлэгт тогтохгүйн тулд би та бүхэнд гар барин мэндчилж, бие биенээ энхрийлэн дуудаж, гар барихыг санал болгож байна (үүнийг хий.) Таны сэтгэл санаа ямар байна вэ? Та хэрхэн мэдэрсэн бэ?

Хүүхдүүд. Бид найзуудынхаа халуун дулааныг мэдэрсэн. Сэтгэл санаа сайжирсан.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Таны инээмсэглэлээс тус хамтлаг хөнгөн, баяр баясгалантай, тухтай, дулаахан болсон. Өөр юу гэж хэлэх вэ дээ сайн төлөв байдал?

Хүүхдүүд. Эелдэг, хөгжилтэй, дулаахан, эелдэг, баяр баясгалантай ...

Хаалга тогшиж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Хараач, энэ бол манай бүлгийн босгон дээр олсон зүйл юм. Энэ бол цээж юм. Үүнд юу байгааг харцгаая? Тэмдэглэл ба газрын зураг. Тайлбарыг хойш суугаад уншаарай.

Бүгд дугуйланд суугаад уншдаг.

Багш тэмдэглэлийг уншина:"Сайн уу хүүхдүүд ээ! Сайн уу насанд хүрэгчид! Би цээжийг авчирсан, гэхдээ би мэдэхгүй: би тэнд очсон уу, үгүй ​​юу? Би түүнийг бэлтгэл сургуулийн бүлэгт аваачсан. Хэрэв та хөгжилтэй, ухаалаг, авхаалжтай бол захидлыг уншаарай."

Сурган хүмүүжүүлэгч. Хараач, энд өөр зүйл бичсэн байна (уншсан.)"Үсгүүдийг 1-ээс 10 хүртэлх тоонуудын дагуу байрлуул, тэгвэл танд үг байна."

Хүүхдүүд карт ашиглан "Кузя" гэдэг үгийг бүтээдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Тэмдэглэл хэнээс ирсэн бэ? Энэ Кузя гэж хэн гэж бодож байна вэ?

Хүүхдүүд. Брауни Кузигаас. Энэ бол Кузягийн жигнэмэг юм.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Захидал дээр юу бичсэнийг одоо уншъя.

“Залуус аа, шаазгай, миний сайн найз, та нар тоглох, оньсого тааварлах, бодлого бодох, ном унших дуртай гэж хэлсэн. Тэд бас ухаалаг, хөдөлмөрч, ямар ч бэрхшээлээс айдаггүй, ерөнхийдөө зоригтой, найрсаг залуус юм. Тиймээс би чамд "дэлхийн хамгийн үнэ цэнэтэй эрдэнэс" -ийг өгөхөөр шийдсэн бөгөөд Баба Яга эсвэл хортой, зальтай хэрээ үүнийг авахгүйн тулд би үүнийг танай бүлэгт нуусан. Би танд эрдэнэсийн агнуурын газрын зургийг илгээж байна. Болгоомжтой байгаарай: бэрхшээл таныг хүлээж байна. Хэрэв та миний бүлэгт нуусан асуултад хариулвал эрдэнэс олох болно. Амжилт хүсье"

Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аа, та юу хайхаар шийдсэн бэ?

Хүүхдүүд. Тийм ээ!

Сурган хүмүүжүүлэгч. Ингээд урагшаа. Эхний даалгавар хаана байгааг газрын зураг дээр хар. 1-ийн тоо, тэмдэглэл байх ёстой.

Хүүхдүүд даалгавар хайж явдаг. Тэд тэмдэглэл, бөмбөг олдог.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Даалгаврыг сонсоорой: "Би чамд "Хэний байшин" бөмбөг тоглохыг санал болгож байна.

Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож байна; Багш бөмбөгийг нэг нэгээр нь шидэж, асуулт асууна.

  • Баавгайн байшин хэнийх вэ? - Баавгай.
  • Хэний байшин туулай вэ? - Туулай.
  • Чонын байшин хэнийх вэ? - Чоно.
  • Хэрэм хэнийх вэ? - Хэрэм.
  • Дорго хэнийх вэ? - Дорго.
  • Яст мэлхийн байшин хэнийх вэ? - Мэлхий.
  • Мэлхийнх хэний байшин вэ? -Мэлхий.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Сайн хийлээ! Өө, хар даа, 1-р "К" бас байна. Энэ юу гэсэн үг вэ? Үргэлжлүүлээд олж мэдье. Хоёр дахь даалгавар, хаана байна? Газрын зургийг харцгаая. Энд бид олсон. Дараах даалгавруудыг сонсоорой - асуултууд:

  1. 2 үхэр хэдэн эвэртэй вэ? (4)
  2. 3 хулгана хэдэн чихтэй вэ?(6)
  3. Хоосон шилэнд хэдэн самар байна вэ? (хэн ч)
  4. 3 ах 1 эгчтэй. Гэр бүлд хэдэн хүүхэд байдаг вэ? (4)

Сурган хүмүүжүүлэгч. Асуудлыг шийдсэн. Та цааш явж болно, гэхдээ энд бас үсэг байна - энэ бол "N", 2-р үсэгтэй, бид үүнийг авч явдаг. Газрын зургийг цааш нь харцгаая. Гурав дахь даалгавартай газар олсон уу? Олдсон.

Залуус аа, бид жаахан амарч, бага зэрэг бие халаах хэрэгтэй гэж бодож байна.

Нэг нь босоод суниах.

Хоёр - бөхийлгөж, шулуун болго.

Гурав - гурван алга ташилт, гурван толгой дохих.

Дөрөв гэхэд таны гар илүү өргөн байна.

Тав - гараа даллаж,

Зургаа - чимээгүй зогс.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Бидний даалгаварт юу байгааг харцгаая. "Нэгэн удаа байдаг байсан, гэхдээ хэнийг нь таамаглаж байна:

Надад нэг зуршил бий -

Би өглөөнөөс хойш өндөг үүрч байна.

Та үүнийг амархан гэж бодож байна уу?

Ко-ко-ко. (Тахиа)

Тэр нуга дундуур тэнүүчилж,

Энэ нь уснаас хуурай гарч ирдэг,

Улаан гутал өмсдөг

Зөөлөн өдний ор өгдөг. (Галуу)

Сурган хүмүүжүүлэгч. Эдгээр нь ямар шувууд вэ?

Хүүхдүүд. Гэрийн хийсэн.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Илүү олон оньсого сонсоорой:

Тэр бол бяцхан шувуу

Түүний нэр ....(titmouse)

Улаан хөхтэй, хар далавчтай,

Үр тариа ховхлох дуртай.

Уулын үнсэн дээрх анхны цастай

Тэр дахин гарч ирэх болно. (Бульфинч)

Сурган хүмүүжүүлэгч. Эдгээр нь ямар шувууд вэ? Одоо та гурав дахь даалгавраа дуусгалаа. Мөн бид 3 дугаарын доор "I" үсгийг олсон. Үүнийг бүү мартаарай.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Дөрөв дэх ажлыг хайж байна уу? Газрын зургийг харцгаая. Дөрөв дэх даалгавартай газар энд байна. Энэ тэмдэглэлд хариулах шаардлагатай асуултууд багтсан болно.

Хэрэм хаана амьдардагийг хэн мэдэх вэ? (хөндийд.) Хөндий хаана байдаг вэ? (мод дээр.) Хэрэм хаана самар цуглуулдаг вэ? (модны доор.) Тэр хаана нуугдаж байна вэ? (модны ард.) Хэрэм яаж үсэрдэг вэ? (салбараас, салбар руу.)

Сурган хүмүүжүүлэгч. Сайн байна, тэд бүх асуултанд хариулав. Бид 4-р дугаарын доор "G" үсэгтэй карт авдаг. Бид яаравчлаарай. Эцсийн даалгавар биднийг хүлээж байна. Энэ нь хаана нуугдаж байна вэ? Газрын зургийг харцгаая. Явж шалгацгаая. Энд тэмдэглэл байгаа бөгөөд үүнд "Эсрэгээрээ" тоглоом байна. Бид энэ тоглоомыг мэднэ, тийм үү?

Хүүхдүүд. Тийм ээ!

Сурган хүмүүжүүлэгч. Тоглоцгооё, тойрог дээр зогсоо.

Багш бөмбөгийг хүүхдүүдэд шидэж, дараах үгсийг хэлдэг.өндөр - нам, өргөн - нарийн, зүүн - баруун, урд - хойд, том - жижиг, доор - дээш гэх мэт.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Тиймээс бид жигнэмэгийн бүх ажлыг гүйцэтгэсэн. Сүүлчийн даалгавраар бид 5 дугаартай "А" үсгийг хүлээн авлаа. Гэхдээ яагаад бидэнд тоотой үсэг хэрэгтэй байна вэ? Залуус аа, хар даа, цээжинд өөр үсэг байна. Түүнийг хүндэтгэцгээе.

"Баяр хүргэе! Та миний бүх асуултад хариулж, даалгавраа гүйцэтгэсэн тул та "эрдэнэс" авч болно. Гэхдээ энэ нь юу болохыг олж мэдэхийн тулд 1-ээс 5 хүртэл дугаарласан үсгүүдээс үг хэлэх хэрэгтэй. Энэ хариулт байх болно. Хариулт нь ... "ном". Үүнээс та олон асуултын хариултыг олох боломжтой. Энэ бол энгийн ном биш, харин "ухаалаг ном" эсвэл "нэвтэрхий толь" юм. Би бас танд зориулж "Онцгой чухал ажлыг гүйцэтгэсний төлөө" медалийг бэлдсэн. Баяртай. Чиний жигнэмэг Кузя."

Тусгал: Өнөөдрийн хичээл танд таалагдсан уу? Танд юу таалагдсан бэ? Даалгавруудын хувьд юу хэцүү байсан бэ? Аль даалгавар амархан санагдсан бэ?


Хэл ярианы хөгжлийн талаархи хичээлийн хураангуй

бэлтгэл бүлэгт.

Сэдэв: "Винни Пүүхээс ирсэн илгээмж."

Зорилтот:Өгөгдсөн үгийн тодорхойлолтыг сонгох дасгал хийх.

Даалгаварууд: 1. Эзэмшлийн шинж тэмдэг үүсгэж сурах;

2. үг хэллэгээр унших чадварыг бий болгох;

3. үгсийн санг өргөжүүлэх;

4. хүүхдүүдийг бие биедээ болон эргэн тойрныхоо ертөнцөд найрсаг хандлагыг төлөвшүүлэх.

Хичээлийн явц

Хүүхдүүд хивсэн дээр сандал дээр сууна.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Цонхоор хараад: Өнөөдөр цаг агаар ямар байна вэ?

Хүүхдүүд. Үүлэрхэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Үүлэрхэг цаг агаар хүний ​​сэтгэл санааг ямар болгодог вэ?

Хүүхдүүд. Гунигтай, гунигтай, уйтгартай ...

Сурган хүмүүжүүлэгч. Ийм ааштай хүн юу хийдэг вэ?

Хүүхдүүд. Тэр уйдаж, хөмсгөө зангидан, заримдаа уйлдаг ...

Сурган хүмүүжүүлэгч. Манай бүлэгт уйтгар гунигтай байхаас урьдчилан сэргийлэхийн тулд би та бүхэнд гар барин мэндчилж, бие биенээ энхрийлэн дуудаж, гар барихыг зөвлөж байна.( гүйцэтгэх)Одоо сэтгэл санаа ямар байна? Та хэрхэн мэдэрсэн бэ?

Хүүхдүүд. Бид найзуудынхаа халуун дулааныг мэдэрсэн. Сэтгэл санаа сайжирсан.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Таны инээмсэглэлээс тус хамтлаг хөнгөн, баяр баясгалантай, тухтай, дулаахан болсон. Сайхан сэтгэлийн тухай өөр яаж хэлэх вэ?

Хүүхдүүд. Эелдэг, хөгжилтэй, дулаахан, эелдэг, баяр хөөртэй ...

Сурган хүмүүжүүлэгч. Хараач, би өнөө өглөө манай бүлгийн үүдэнд олсон юм. Энэ бол багц юм. Гэхдээ энэ нь хэнд зориулагдсан бэ? Хэнээс ирсэн юм бэ?

Хүүхдүүд ширээнд суугаад багшийн хамт хаягтай дугтуйг харж, уншдаг .

Сурган хүмүүжүүлэгч. Манай хаяг, гэхдээ хэнийх вэ? Энд юу гэж бичсэнийг хараарай: "Үсгүүдийг 1-ээс 10 хүртэлх тоонуудын дагуу байрлуул, тэгвэл та үг авах болно."

Хүүхдүүд карт ашиглан "баавгай бамбарууш" гэдэг үгийг бүтээдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Илгээмж хэнээс ирсэн бэ?

Хүүхдүүд. Баавгайн бамбараас.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Одоо тэр бидэнд юу илгээсэнийг харцгаая?

Бид хайрцгийг онгойлгоход хоосон сав, даалгавар бүхий цасан ширхгүүд байна.

"Сайн уу залуусаа! Миний сайн найз Сорока чамайг тоглох дуртай, оньсого тааварлах дуртай, аливаа бэрхшээлээс айдаггүй, ер нь зоригтой, найрсаг залуус гэж хэлсэн. Би та нарт зориулж тоглоом, бас маш хэцүү даалгавар бэлдсэн. Хэрэв та бүх зүйлийг зөв хийвэл даалгаврын төгсгөлд тогоо дүүрэн байх болно. Чиний найз Винни Пух баавгай."

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бүх цасан ширхгийг тоогоор харж, 2-р тоотой цасан ширхгийг гаргаж аваад уншаарай: "Та "Теремок" үлгэрийг мэддэг, бүх амьтдыг дарааллаар нь нэрлээрэй: хэн хэнийг цамхаг руу дагаж явсан бэ - картуудыг байрлуул. амьтдын дүрсийг ижил дарааллаар, үсгүүдээс нь эдгээр амьтдын нэрийг бүрдүүлдэг.

Хүүхдүүд даалгавраа биелүүлдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Бид 2 дугаартай цасан ширхгийг гаргаж авдаг . Даалгаврыг сонсоорой: "Би чамд "Хэний байшин" бөмбөг тоглохыг санал болгож байна.

Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож, багш бөмбөгийг бүгдэд нь шидээд асуулт асуудаг.- Баавгайн байшин хэнийх вэ? - Баавгай.

Хэний байшин туулай вэ? - Туулай.

Чонын байшин хэнийх вэ? - Чоно. гэх мэт.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Сайн хийлээ! Винни Пух одоо юу хийж байна гэж та бодож байна вэ?

Хүүхдүүд. Унтаж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Баавгай юуг мөрөөддөг гэж та бодож байна вэ?

Хүүхдүүд. Зөгийн бал, бөөрөлзгөнө, гол, нар, ногоон зүлэг...

Сурган хүмүүжүүлэгч. За залуусаа. Баавгай хэний сүүлтэй болохыг хэн мэдэх вэ? (баавгай). Баавгай хэний савартай вэ? (баавгай) гэх мэт.

Энд 4 цасан ширхгүүд ба даалгавар байна. "Винни Пүүх зөгийн балтай хөндий рүү очихын тулд юу ашиглахаар шийдсэнийг хэн санаж байна?" (хариулт.) Зөв, би бас авахыг санал болгож байна Бөмбөлөгмөн тэдгээрийг хий. Тэд ямар харагддаг, ямар өнгөтэй вэ?

Хүүхдүүд бөмбөгийг хараад дараа нь "SS-SS-s!" Гэж дуугаар суллана.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Энд 5 дахь цасан ширхгүүд ирлээ. Энд маш их зүйл бичсэн байна ... Асуултуудыг анхааралтай сонсоорой.

2 үхэр хэдэн эвэртэй вэ?

3 хулгана хэдэн чихтэй вэ?

Далайд ямар чулуу байдаггүй вэ?

Хоосон шилэнд хэдэн самар байна вэ? гэх мэт.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Тиймээс бид баавгайн бамбаруушны бүх ажлыг гүйцэтгэсэн. Та одоо бэлгийн савыг нээж болно .

Хүүхдүүд савыг нээнэ. Үүнд 2 өнгийн цасан ширхгүүд багтсан бөгөөд "Хэрэв танд таалагдсан бол улаан цасан ширхгийг аваарай, үгүй ​​бол шарыг аваарай" гэсэн тэмдэглэлтэй. Хүүхдүүд цасан ширхгийг ялгадаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аа, Винни Пүүдэд бэлэг бэлдье - түүний хөргийг зурж, дараа нь ойд түүнд илгээгээрэй.

Хүүхдүүд хөрөг зурж, үзэсгэлэн зохион байгуулдаг

Хичээл дууслаа.

Зохиогчоос

Хөтөлбөрийн зорилтуудыг амжилттай хэрэгжүүлэх нь хэд хэдэн хүчин зүйлээс хамаардаг бөгөөд юуны түрүүнд сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын амьдралын хэв маяг, хүүхдийн хүмүүжсэн уур амьсгал, тусгайлан боловсруулсан, сэтгэлгээтэй хөгжлийн орчин зэргээс хамаарна.
Боловсрол, сургалтын үр нөлөө нь хүүхдүүдтэй шууд ажилладаг багш нар, өдрийн цагаар сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдтэй харьцдаг сургуулийн өмнөх боловсролын бүх ажилчдын шаргуу хөдөлмөрөөр хүрдэг.
Хүүхдүүдэд төрөлх хэлээ сургах, уран зохиолтой танилцуулах ажлын тогтолцоог В.В.Гербовагийн "Хэл ярианы хөгжил" бүтээлд тусгасан болно. цэцэрлэг", "Хүүхдийг уран зохиолтой танилцуулах нь" (М.: Мозайка-Синтез, 2005).
М.А., "Цэцэрлэгийн боловсрол, сургалтын хөтөлбөр"-ийн нэг хэсэг болох "Сургуульд бэлтгэх цэцэрлэгийн бүлгийн ярианы хөгжлийн хичээл" гарын авлага. Васильева, В.В. Гербова, Т.С. Комарова, хамгийн чухал чиглэлийн зөвлөмжийг нэмж оруулав сурган хүмүүжүүлэх үйл ажиллагаа- сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийг зорилготой, системтэй сургах. Номын практик зорилго нь багш нарт хичээл төлөвлөх (сэдэв, сургалтын зорилго, тэдгээрийг хэрэгжүүлэх арга замыг тодорхойлох) ойролцоо удирдамжийг өгөх явдал юм.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн ярианы хөгжлийн онцлог

Амьдралын долоо дахь жилийн хүүхдүүдэд ярианы хөгжлийн хичээл дээр багшийн тайлбарыг ойлгож, байгалийн түүх, түүх, математикийн мэдлэгийг яриандаа тусгах; сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн ойлгож чадах объектын үндсэн шинж чанаруудыг тодруулах; объектуудыг бие биентэйгээ харьцуулж, ялгаатай болон ижил төстэй шинж чанаруудыг зааж өгөх; хамгийн энгийн үзэгдлийн шалтгааныг тодорхойлох; нийтлэг шинж чанартай объектуудыг бүлэглэх.
Хүүхэд яриандаа энгийн төдийгүй нийлмэл дүрмийн бүтцийг хэрхэн ашиглахаа мэддэг, нэлээд баялаг идэвхтэй үгсийн сантай байж л аливаа үзэгдлийн харьцуулалт, дүн шинжилгээ, ерөнхий дүгнэлт, харилцан хамаарлыг тайлбарлах чадвартай болно.

Тайлбар толь бичгийн ажил

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн яриаг хөгжүүлэх арга зүйд хүүхдийн үгсийн санг баяжуулах, тодруулах, идэвхжүүлэх гэсэн гурван үндсэн ажил байдаг. Ахимаг насны сургуулийн өмнөх насны эдгээр асуудлыг шийдвэрлэх нь өмнөх насны бүлгүүдтэй харьцуулахад хэд хэдэн онцлог шинж чанартай байдаг.
Тайлбар толь бичгийг баяжуулах, тодруулах нь хүүхдийн бүтээмжийн үйл ажиллагааны явцад бий болсон ойлголтыг зөвхөн үг хэллэгээр дамжуулан төдийгүй хүүхдийн хүрээлэн буй орчны талаархи санаа бодлыг үндэслэн хийдэг.
Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн үгсийн сан нэлээд баялаг, олон янз байдаг ч үгийн нийтээр хүлээн зөвшөөрөгдсөн утга, хүүхдийн одоо байгаа санааны хооронд мэдэгдэхүйц ялгаа байдаг. Энэхүү "семантик микросистем" (А. Леонтьевын тодорхойлсон) байнга өргөжиж, тодруулах хандлагатай байдаг. Гэхдээ энэ нь насанд хүрэгчид хүүхдүүдэд системчилсэн тусламж үзүүлэх тохиолдолд л боломжтой юм.
Энэ насанд хүүхдүүд үгийн олон утгатай танилцдаг. Насанд хүрэгчдийн тусламжгүйгээр тэд энэ үзэгдлийг ойлгож чадахгүй. Маш өвөрмөц, жишээлбэл, хүүхдүүд энэ үгийг ойлгодог диплом: "Үсэг бол ном бөгөөд дотор нь янз бүрийн цагаан толгой байдаг."
К.Чуковский, Л.Пантелеев, В.Филатов нарын бүтээлүүд нь хүүхдүүд бие даан үүсмэл үгсийг бий болгодог жишээг дүрсэлсэн байдаг, жишээлбэл: долоовор хуруу, шумбах малгай(резин усан малгай), бороо улам ширүүсэв(илүү хэцүү). Үүний зэрэгцээ ахимаг насны сургуулийн өмнөх насны холбогдох үгсийг бий болгох, ойлгоход хэцүү байдаг.
Заримдаа сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд үг хэллэгийг бусад хэсгүүдээр сольдог. Хүүхдүүдийн нэр үг ашиглах чадвар нь энэ ажлыг ангид хэр олон удаа хийхээс ихээхэн хамаардаг.
Анги доторх үгсийн сангийн ажил, өдөр тутмын амьдралын харилцааны явцад хүүхдүүд өөр өөр сонсогдож байгаа үгс ижил эсвэл ижил утгатай байх үед ижил утгатай үзэгдэлтэй тулгардаг. Синонимууд нь ижил объектуудыг өөр өөр өнцгөөс тодорхойлох боломжийг олгодог тул хүүхдүүдэд янз бүрийн үгсийг анзаарч, тодорхой тохиолдол бүрт хамгийн тохиромжтойг нь сонгоход сургах нь чухал юм.
Антонимууд нь мөн илэрхийлэлтэй ярианы хэрэгсэл юм - эсрэг утгатай үгс. Антоним үгс нь сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийг татдаг бөгөөд тэд үүнийг ихэвчлэн ухамсаргүйгээр ашигладаг. Антонимтэй ажиллах нь сэтгэлгээ, орон зайн болон цаг хугацааны ойлголт, харьцуулах чадварыг хөгжүүлэхэд тусалдаг. Эсрэг тэсрэг үгсийн хосууд хоорондоо уялдаа холбоотой байх ёстой гэдгийг санах нь зүйтэй (өөрөөр хэлбэл аль нэг онцлог шинжийг, жишээлбэл, хэмжээ, орон зайн харилцаа гэх мэт). Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн эсрэг утгатай үгсийг сонгох чадварыг хөгжүүлэх нь "Энэ харандаа урт, нөгөө нь ..., Энэ соронзон хальс нь өргөн, энэ нь ... , Энэ тавиур ханан дээр өндөр өлгөөтэй, энэ нь нэг...” Энэ зорилгоор багш эсвэл хүүхэд үг нэрлэх, хамтрагч нь эсрэг утгатай үгийг дууддаг тоглоомуудыг ашиглаж, дасгал хийдэг. өвөл - зун, баруун - зүүн, ойр - цааш, зөөлөн - хатуу, өргөн - нарийнгэх мэт.
Толь бичгийг эзэмшинэ гэдэг нь тухайн үгийг өөртөө шингээх, ойлгохоос гадна идэвхтэй ашиглах явдал юм. Зөвхөн энэ тохиолдолд бид хүүхдийн үгсийн сангийн баялаг байдлын талаар ярьж болно. Тиймээс үгсийн санг идэвхжүүлэх нь хүүхэдтэй сурган хүмүүжүүлэх ажлын онцгой ажил юм.
Идэвхтэй толь бичигт ихэвчлэн түгээмэл хэрэглэгддэг үгсийн сангууд багтдаг. Гэхдээ үүнийг хүүхдүүд дахин ярих, жүжиглэх тоглоом гэх мэт дүрслэлийн хэллэгээр баяжуулах хэрэгтэй.
Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн ярианд цөөхөн байдаг нэр үг, үйлчлэлээр үгсийн санг баяжуулах, идэвхжүүлэх гол арга замуудын нэг бол бүтээлтэй танилцах явдал юм. уран зохиол. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд голчлон зохиолын хөгжлийн динамик байдал, дүрүүдийн үйлдэл, үйл ажиллагааны бүрэн бүтэн байдал зэргээр тодорхойлогддог зүйлсийг голчлон ойлгодог.
Шинжилгээний техникийг ашиглахгүйгээр уран сайхны дэлгэрэнгүй мэдээлэлтодорхой үгсийг тодруулж, нэгтгэсэн бүтээлүүдэд олон тодорхойлолт нь хүүхдийн идэвхтэй толь бичгийн өмч болж чадахгүй байж болно. Үүний зэрэгцээ, мэдээжийн хэрэг, сургуульд тайлбарлах уншихаас ялгаатай нь цэцэрлэгт уран зохиолын зохиол уншихын гол ажил бол хүүхдүүдэд текстийг бүхэлд нь ойлгох явдал гэдгийг мартаж болохгүй.

Ярианы грамматик бүтэц

Ахлах сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн яриаг тодруулах, идэвхжүүлэхийн тулд дараахь ур чадварыг хөгжүүлэхэд чиглэсэн тусгай лексик, дүрмийн тоглоом, дасгалуудыг ашигладаг.
inclinable нэр үгийг зөв хэрэглэх;
олон тооны нэр үгийг зөв хэрэглэх генийн тохиолдол;
өгүүлбэр дэх үгсийг хүйс, тоогоор нь тохиролцох;
Дагаврыг ашиглан нэр үг, угтварыг ашиглан үйл үг бүтээх.
Өдөр тутмын болон тоглоомын үйл ажиллагааны явцад хүүхдүүд өгүүлбэрийн нарийн төвөгтэй хэлбэрийг ашиглах шаардлагагүй. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд урлагийн бүтээлээс зээлэх нь бас хэцүү байдаг. Тиймээс багш нь хүүхдүүдэд янз бүрийн (энгийн ба нарийн төвөгтэй) өгүүлбэр зохиох чадварыг хөгжүүлэхэд чиглэсэн зохих ажлыг хийх ёстой. Түүний асуултууд (яагаад? Хэзээ?), таамаглалууд (ямар дарааллаар хийх вэ ... бол...) багш хүүхдүүдийг дэлгэрэнгүй хариулт өгч, нарийн төвөгтэй өгүүлбэрүүдийг ашиглахыг дэмждэг.

Ярианы зөв соёл

IN ахлах бүлэгХүүхдүүд үгэнд байгаа зарим авиаг чихээр ялгах, үгэнд байгаа авианы байрлалыг тодорхойлох чадварыг хөгжүүлсэн. Амьдралын долоо дахь жилийн хүүхдүүдэд сонсголын анхаарал, фонемик ойлголт сайжирдаг. Энэ насанд тэд төрөлх хэлнийхээ бүх дууг аль хэдийн тодорхой хэлэх ёстой. Сургуулийн өмнөх бүлэгт хүүхдүүд шинэ бөгөөд нэлээд төвөгтэй ур чадварыг хөгжүүлдэг - үгийн утгыг өөрчилсөн дуу авиаг тодорхойлох. (намуу - хорт хавдар, халим - муур).
Сонсголын анхаарлыг хөгжүүлэхийн тулд хүүхдүүдэд тодорхой үеээс эхэлсэн үгсийг санаж байх ёстой дасгалуудыг санал болгож, дараа нь багшийг дагаж 10-12 үг хэлэхийг багш толь бичгээс уншдаг. Дараа нь сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд эдгээр үгс ямар утгатай болохыг тайлбарлахыг хичээдэг.
Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн сонсгол нь яруу найргийн мөрүүдийг сонгох дасгалын үеэр сайжирдаг.
Бэлтгэл бүлэгт хүүхдийн дуу авианы дуудлагыг хөгжүүлэх зорилгоор хэл эргүүлэх аргыг өргөн ашигладаг. З.Савковагийн зөвөөр тэмдэглэснээр: “Хэлний мушгиа – ардын аман зохиолын энэ гайхалтай төрөл бий болсон. ардын мэргэн ухаандэмий хоосон ярианд зориулагдаагүй, харин төрөлх хэлний бүх авиаг дахин гаргах чадвартай яриа үүсгэх эрхтний хөдөлгөөнийг тусгайлан сургахад зориулагдсан."
Гэсэн хэдий ч, дүрмээр бол хэлний мушгиалагчдын үүрэг үүгээр хязгаарлагдахгүй. Эдгээрийг ярианы янз бүрийн талыг хөгжүүлэхэд маш амжилттай ашиглаж болно: артикуляцийн аппаратын идэвхгүй байдал, хөдөлгөөнгүй байдлыг даван туулах (хэл, уруул, доод эрүүний булчингийн хөдөлгөөнийг сайжруулах), дуу авианы зөв дуудлагыг бэхжүүлэх, ялгаатай хөгжүүлэх. мөн тодорхой яриа (дикция).

Холбоотой яриа

Амьдралын долоо дахь жилийн хүүхдүүдтэй ажиллахдаа уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх дараахь ажлуудыг шийддэг.
сонирхолтой, уялдаатай, тууштай дүрслэх чадварыг хөгжүүлэх энгийн тохиолдлуудтаны амьдралаас;
хуйвалдааны хөгжлийн логикийг дагаж сурах;
ажиглагдсан үзэгдлүүдийн хоорондын зарим холбоог ойлгох, ярих чадварыг сайжруулах, дүгнэлт гаргах;
Үе тэнгийнхнийхээ ярьж буй үзэгдэл, үйлдлийг үнэлж дүгнэх, дүрүүдийн зан байдлыг урам зоригтойгоор үнэлж сурах;
удаан, хангалттай чанга, хурцадмал байдалгүйгээр ярьж сурах; ярианы интонацын илэрхийлэлийг хөгжүүлэх.
Харилцан уялдаатай яриаг хөгжүүлэх - агуулгыг үнэн зөв, дүрслэн харуулсан бодлыг логикийн хувьд нийцтэй, дүрмийн хувьд зөв илэрхийлэх нь тийм ч амар ажил биш юм.
Сургуулийн бэлтгэлийн бүлгийн хүүхдүүд дараалсан хөгжиж буй үйлдэл бүхий зураг дээр үндэслэн бие даан үлгэр зохиож, ярианд нийлмэл, нийлмэл өгүүлбэрийг ашиглах, шууд яриа, уриалгыг ашиглах ёстой.
Хүүхдэд зориулсан түүхүүд нь агуулга, логик, уран сэтгэмжийн хувьд үргэлж сонирхолтой байдаггүй. Тэдгээр нь ихэвчлэн нийтлэг бус нэрлэсэн өгүүлбэрүүдээс бүрддэг. Хүүхдийн үлгэрт олон давталт, хувийн төлөөний үгс байдаг ("тэр хэлсэн", "тэд явсан"). Хүүхдүүд ихэвчлэн шууд яриаг буруу ашигладаг, холбоо үг, угтвар үг ашигладаг, шууд бус ярианд үйл үгсийг буруу ашигладаг.

Хүүхдийг бичиг үсэгт сургахад бэлтгэх

Бичиг үсгийн бэлтгэлийн хөтөлбөр нь хүүхдийн үг, өгүүлбэрийн талаархи санаа бодлыг хөгжүүлэх явдал юм.
Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд өгүүлбэрийг үг болгон хуваахыг заахдаа багш тэднийг өгүүлбэр дэх үгсийг (холбоо, угтвар үггүйгээр) тоолж, үр дүнг ямар ч аргаар (алгаа таших, чип тоолох, шаардлагатай тоо баримт бүхий математикийн картуудыг харуулах) хийхийг урьж байна. тоо геометрийн хэлбэрүүдгэх мэт). Дараа нь багш хүүхдүүдээс үгсийг өгүүлбэрт байгаа дарааллаар нь нэрлэхийг хүснэ. Хүүхдүүд энэ даалгаврыг сэтгэл хангалуун, нэлээд хурдан гүйцэтгэхийн тулд багш тэдэнд "гараа өгдөг", жишээлбэл: " Хавар- Оле, ирсэн- Дима гэх мэт. Хэрэв сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд үгсийг буруу дарааллаар нэрлэсэн бол багш бусад хүүхдүүдэд "тарааж" өгдөг.
Сургуулийн өмнөх бүлэгт хүүхдүүдэд үг хэллэг, дууны дүн шинжилгээ хийхийг заадаг. (Олон хүүхэд авиа, үеийг андуурдаг.) ​​Үүнтэй холбогдуулан багш эхлээд хүүхдүүдээс үгийн хэсгүүдийг тоолж, нэрлэхийг даалгадаг "Би чамд, чи надад" дасгалыг хийж, дараа нь томъёолсон даалгаврыг гүйцэтгэнэ. хүүхэд үнэлж баршгүй тусламж үзүүлдэг. ("Валентина Викторовна, миний үгэнд байгаа хэсгүүдийг тоолж, нэрлээрэй.") Хүүхэд багшид хандаж хэлсэн үгэндээ, нэр томъёоны дагуу ажиллахаас өөр аргагүй болсон явдал. үгийн нэг хэсэг, дуу авиа, эдгээр ухагдахууныг өөртөө шингээхийг дэмждэг.
Шинжилгээ хийхийн тулд багш хүүхдүүдэд хоёр ба гурван үетэй үгсийг санал болгодог нээлттэй үе; гурваас дөрвөн авианаас бүрдсэн үгээр дуу авиаг нэрлэхийг хүсдэг.

Хүүхдийг уран зохиолтой танилцуулах

Ахлах сургуулийн өмнөх насныМэргэжилтнүүд үүнийг "номын сан" гэж нэрлэдэг - хүүхдүүд тодорхой сэдэв, тодорхой жанрын номыг сонирхох чадвар, зарим хүүхдүүд дуртай номоо олоход тууштай байхын тулд.
Сургуулийн бэлтгэлийн бүлэгт унших бүтээлийн жагсаалтад (өмнөх бүх бүлгүүдийн нэгэн адил) дэлхийн ард түмний ардын аман зохиол, Оросын яруу найрагч, зохиолчдын бүтээл, гадаадын зохиол, яруу найраг багтсан болно.
орос ардын яруу найрагхуанлийн зан үйл (Карол, Масленица), хошигнол, үлгэр, зүйр цэцэн үг, хэлийг эргүүлэх, тоолох шүлэг, оньсого зэрэг илүү төвөгтэй дуунуудаар илэрхийлэгддэг.
Оросын ардын үлгэрүүдээс багш нарын төдийлөн мэддэггүй бүтээлүүд байдаг (“А.Афанасьевын цуглуулгаас “Цагаан нугас”, Е.Поленовагийн дахин бичсэн “Сон-Филип-ко”, Л. Елисеева гэх мэт). Хүүхдүүдийг туульстай танилцуулахыг зөвлөж байна: "Илья Муромец ба дээрэмчин Nightingale", А.Хилфердингийн бичлэг (ишлэл); "Добрынья ба могой", Н.Колпаковагийн дахин өгүүлсэн; "Садко", П.Рыбниковын бичлэг (ишлэл).
Програмын жагсаалт руу яруу найргийн бүтээлүүдА.Пушкин, А.Блок, М.Волошин, А.Ремизов, П.Соловьева болон бусад яруу найрагчдын шүлгийг багтаасан.
Санал болгож байна уран зохиолын үлгэрүүддотоодын (П. Ершов, А. Ремизов, К. Ушинский, К. Паустовский гэх мэт), гадаадын (А. Линдгрен, Б. Поттер, С. Тонелиус гэх мэт) зохиолчид. Жагсаалтад бидний ажигласнаар 6-7 насны хүүхдүүдийн сонирхлыг татсан роман, богино өгүүллэгүүд багтсан байна (А. Куприн, “Заан”; Н. Телешов, “Уха” (товчилсон); К. Коровин, “Хэрээм” "; Ю. Ковалын түүхүүд гэх мэт).
Хүүхдийг уран зохиолтой танилцуулахдаа насны онцлогтой холбоотой хэд хэдэн зүйлийг анхаарч үзэх хэрэгтэй.
урт хугацааны уншихад зориулагдсан номыг хүүхдийн байнгын сонирхол;
урлагийн бүтээлийг гоо зүйн хувьд мэдрэх чадвар байгаа эсэх;
сонирхол мэдэгдэхүйц нэмэгдсэн яруу найргийн үг;
Зарим хүүхдийн бие даан унших чадвар.
Энэ насны бүлэгтэй ажиллах арга зүй нь 5-6 насны хүүхдүүдтэй ажиллах аргачлалаас бага зэрэг ялгаатай. Багш нар сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдтэй урлагийн бүтээлийн агуулгын талаар ярилцахдаа өмнөхөөсөө илүү төвөгтэй асуултуудыг тавьж, илүү бодолтой, үндэслэлтэй хариултуудыг баталдаг нь үнэн.
Бүлгийн номын санг хүүхдүүдийн оролцоотойгоор дүүргэх; Тэдэнтэй хамт та ямар номыг арга зүйн албанд шилжүүлж, хүүхдүүдэд өгөхийг шийдэх хэрэгтэй дунд бүлэг. Ном гардуулах журам нь хоёр талдаа маш их баяр баясгаланг авчирдаг.
Номын буланд хүүхдийн дуртай номууд (жишээлбэл, А. Пушкин, Г.Х. Андерсен, Д. Мамин-Сибиряк гэх мэт үлгэрүүд), түүнчлэн толь бичиг, антологи, хүүхдийн нэвтэрхий толь бичиг, жишээлбэл, "Би" цувралаас байх ёстой. Дэлхий ертөнцийг судлах ", өөрөөр хэлбэл багшийн байнга ханддаг номууд. Мөн хүүхдүүд хүссэн үедээ авах эрхтэй.
Сургуулийн бэлтгэл бүлэгт номын үзэсгэлэнг үе үе зохион байгуулдаг. Тэдний сэдэв нь маш олон янз байдаг: зохиолчийн номууд, жишээлбэл, А.Пушкины үлгэрүүд; алдартай хүүхдийн зураачийн зохиосон номууд, жишээ нь В.Чижиков; ижил үлгэрийн өөр өөр хэвлэлүүд, зурагтай янз бүрийн уран бүтээлчид; Оросууд ардын үлгэр; байгалийн тухай шүлгийн цуглуулга; инээдтэй түүхтэй ном гэх мэт. Үзэсгэлэнгийн сэдвийг номын олдоцоор тодорхойлдог. сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага. Нэмж дурдахад, хүүхдийн сонирхсон номыг номын сангаас зээлж авах (захиалах) боломжтой (үүнтэй зэрэгцэн сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийг номын сан, номын санчийн ажилтай танилцуулдаг).
Ном үзэх сонирхлыг бий болгохдоо сургуулийн өмнөх бүлгийн олон хүүхэд уншихыг хичээдэг гэдгийг мартаж болохгүй. Тэд ном үзэхдээ өмнөхөөсөө өөр мэдээлэл олж авахыг эрмэлздэг: номын гарчиг, зургийн дор бичсэн тайлбарыг уншихыг хичээдэг; Номыг агуулгын хүснэгттэй эсэхийг шалгасны дараа тэд энэ эсвэл өөр бүтээл дотор байгаа эсэх, аль хуудаснаас олж болохыг олж мэдэхийг хичээдэг. Энэ нь хүүхдээс хүчин чармайлт, багшийн цаг тухайд нь тусламж шаарддаг. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд багшийн тусламжтайгаар зурагтай номыг (нэг загварын хэв маяг: төгсгөлийн цаас, гоёл чимэглэл, зураг) зориудаар харж сурсаар байна.
Хүүхдийн уран зохиолын ачаа өөр өөр байдаг. Амьдралын зургаа дахь жилийн сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд хоёроос арван нэгэн хүртэлх янз бүрийн жанрын бүтээл, нэгээс таван зохиолчийн нэрийг нэрлэж болно. А.Пушкин, К.Чуковский, С.Маршак нартай хамт хүүхдүүд М.Зощенко, Н.Носов, Д.Хармс, А.Милне, Г.Снегирев нарыг нэрлэжээ. Олон хүүхэд дуртай номтой байдаг.
Багшийн хүүхдүүдэд танилцуулах гэж буй бүтээлүүдийг урьдчилан уншиж, чанга дуугаар унших ёстой бөгөөд харамсалтай нь багш нар үүнийг маш ховор хийдэг. Хүүхдийн номын тухай анхны сэтгэгдэл ихээхэн хамаардаг чангаар унших соёл нь багшийн текстийн талаарх ойлголт, түүний ажилд хандах хандлагаас хамаардаг. Хүүхдүүдийн сэтгэл хөдлөлийн туршлага нь тухайн ажлын өнгө аястай шууд холбоотой бөгөөд үүнийг тэдэнд мэдрэхийн тулд өгөх ёстой. Хэрэв ямар нэг шалтгааны улмаас багш ажилдаа дургүй бол хүүхдэд уншиж өгөхгүй байх нь дээр (хөтөлбөрийн бүтээлийн сонголт нэлээд том).
Ном уншихаасаа өмнө багш хэлэх ёстой сайхан үгсэнэ болон түүний зохиогчийн тухай, энэ бүтээлийн баатруудад таалагдсан гэдгээ онцлон тэмдэглэв. Хэрэв энэ зохиолчийн бүтээлүүд хүүхдүүдэд аль хэдийн танил болсон бол та үүнийг заавал сануулах хэрэгтэй. Хүүхдэд бие даан судлах ном санал болгохын өмнө багш өөрөө үүнийг сайтар шалгаж үзэх ёстой: сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд өөрсдөө юуг анхаарахгүй байхыг тодорхойлох (жишээлбэл, зураач дүрүүдийн баяр баясгалан, цөхрөлийг өнгө ашиглан хэрхэн илэрхийлж байгааг) тодорхойлох.
Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийг уран зохиолын бүтээлтэй танилцуулах ажлын системд дараахь зүйлс орно.
өмнөх бүх бүлгүүдийн нэгэн адил өдөр бүр үлгэр, үлгэр, шүлэг унших; хүүхдүүдийн номыг бие даан үзэх;
тусгай ангиуд;
уран зохиол дээр суурилсан багш, хүүхдүүдийн хоорондын чөлөөт харилцаа холбоо.
6-7 насны хүүхдүүдэд уншихад зориулсан бүтээлийн жагсаалт нь гайхалтай юм. Мөн аль хэдийн танил болсон бүтээлүүдийг давтах төлөвтэй байна. Тиймээс нэг сарын турш зохиол, зохиол, үлгэр, шүлэг, номын бүлгүүдийг ээлжлэн уншсан зохиол, төрөл зүйлд тулгуурлан блок болгон нэгтгэхийг зөвлөж байна.
Уран зохиолын олон бүтээл, ялангуяа шүлэг нь жилийн тодорхой цаг хугацаа, заримдаа сартай холбоотой байдаг. Учир нь цаг уурын нөхцөлМанай орны өөр өөр бүс нутгууд өөр өөр байдаг тул зарим ангиудыг яаралтай өөрчлөхийн тулд сурган хүмүүжүүлэгчид бидний зөвлөмжтэй урьдчилан танилцах хэрэгтэй.
Хүүхдүүдтэй чөлөөтэй харилцах явцад багш нь тэдний анхаарлыг татаж буй үйл ажиллагааны төрлийг санал болгож болно: ном үзэх, жүжиглэх, хүүхэлдэйн жүжиг, бүтээлийг биечлэн унших, нэлээд том шүлэг эсвэл үлгэрийг шүлгээр хамтдаа унших (хүүхдүүд, насанд хүрсэн хүн унших үед түр зогсолтоор удирдуулж, үг, бие даасан хэллэгийг дуусгах), дуртай номоо дүрслэх, дохио зангаагаар шүлгээ хэлэх (багш маш Хүүхдүүдэд танил шүлгийг аажуухан уншдаг бөгөөд тэд бараг бүх үгэнд дохио зангаагаар хариу үйлдэл үзүүлдэг: "Таван ... хөгжилтэй ... бор... дэггүй болсон ... маш ..."), гэх мэт.
"Гараараа шүлэг ярь" номын дасгалууд гадаадад маш их алдартай. Орос хэл дээр бас ийм ном хэвлэгдсэн: "Гараараа яруу найраг ярь. Англи ардын аман зохиолд үндэслэсэн" (В. Егоровын үнэгүй дахин өгүүлсэн. - М., 1992). Ийм дасгалууд нь хөгжихөд тусалдаг уран сэтгэмж, хөдөлгөөний эрх чөлөө. Сургуулийн өмнөх насны ахимаг насны хүүхдүүд орос ардын дуу, Д.Хармс, С.Черный нарын шүлэг, К.Чуковскийн үлгэрийн ишлэлүүдийг уншихдаа маш нарийн бөгөөд илэрхийлэлтэй дохио зангааг олж хардаг.
Уран зохиолоор дамжуулан хүүхэдтэй харилцах гол зорилго нь хүүхэд бүрт өөрийгөө сорих боломжийг олгох явдал юм янз бүрийн төрөлүйл ажиллагаа, баяр баясгаланг мэдрэх, хичээл зүтгэлээсээ сэтгэл ханамжийг мэдрэх, таны сэтгэл ханамжийг баяжуулах уран зохиолын туршлага.
Бүх насны бүлгүүдэд багш хүүхдүүд үлгэр, богино өгүүллэг, шүлэг мэддэг эсэхийг үе үе шалгадаг. Хөндлөн огтлолын ажил хийхдээ "Та ямар үлгэр (түүх) мэддэг вэ?" гэх мэт асуултаас зайлсхийх хэрэгтэй. Тэднийг нэрлэ”, "Та ямар шүлгийг санаж байна?" Тухайн бүтээлийн жагсаалтад анхаарлаа хандуулахыг зөвлөж байна насны ангилал, янз бүрийн жанрын 5-6 бүтээлээс дээж авч, хүүхдүүдэд бүтээлийн эхлэл эсвэл түүнээс ишлэлийг сануул. Хэрвээ хүүхэд үлгэр (түүх) мэддэг бол түүний нэр (түүний хувилбарт) болон агуулгыг санах болно. Хэрэв бид шүлгийн тухай ярьж байгаа бол насанд хүрсэн хүн өөрөө уншиж эхлэх хэрэгтэй бөгөөд дараа нь хүүхдийг үргэлжлүүлэн уншихыг урь.
Тиймээс ойлгох чадвартай уншигчийг өсгөж байна урлагийн бүтээлбүх баялагтаа үйл явц нь урт бөгөөд хэцүү байдаг. Харин хүүхдийг номын соёлд оруулах эхний шат амжилттай болбол номоор дамжуулан хүн төрөлхтний оюун санааны туршлагад нэгдэх боломжгүй, эсвэл хүсэхгүй байгаа хүмүүсийн тоо эрс цөөрөх болно.

Хичээлийн төлөвлөгөө

8-р сар 9-р сар

Эдгээр саруудад зугаалахын өмнө, мөн зугаалах үеэр (улсын өмнөд бүс нутгууд) хүүхдүүдэд ирэх намрын тухай шүлэг уншиж, А.Пушкиний үлгэрийн хөтөлбөрийг уншдаг ("Цар Салтаны үлгэр ..." ”, “Үлгэр үхсэн гүнжба долоон баатар"). Үлгэр уншсаны дараа эдгээр бүтээлийг энэ үйл явцад таатай үед аудио бичлэгээр сонсохыг зөвлөж байна.
Мөн хүүхдүүд Ж.Родаригийн “Шидэт бөмбөр” үлгэрийг (гурван төгсгөлтэй цуврал үлгэрээс) уншаарай. Дараа нь та сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийг үлгэрийн төгсгөлийг бичихийг урьж болно.
Хэрэв цэцэрлэгт унтахынхаа өмнө хүүхдүүдэд ном уншдаг уламжлалтай бол ижил түлхүүрээр ихэвчлэн уншдаг жижиг, чимээгүй бүтээлүүдийг сонгох нь дээр. Эдгээр нь бас бүлгээр уншдаг ном байж болно: А.Гайдар, “Чук ба Гек”, А.Линдгрен “Дээвэрт амьдардаг Карлсон дахин ирлээ” (Швед Л.Лунгинагаас орчуулав), Т. Энгер, “Эльки-он-Горка ойд тохиолдсон адал явдал” (Норвеги хэлнээс Л. Брауд орчуулсан) гэх мэт.
Хүүхдүүдийг шинэ тоглоомуудтай танилцуулах хэрэгтэй

Шалан дээр гүехэн аяга тавь. Тоглогч бүр таван алхамын зайнаас гурван теннисний бөмбөг шидэх ёстой. Тэд ээлж дараалан шиддэг. Хамгийн их бөмбөг шидсэн хүн ялна.

Есдүгээр сар

Хичээл 1. Бэлтгэл ажил

Зорилтот.Тэдний бүлгийг одоо юу гэж нэрлэдэг, яагаад байгаа талаар хүүхдүүдтэй ярилцаж, тэд оюутан болохыг хүсч байгаа эсэхийг олж мэд. Хүүхдэд өгүүлбэрийг зөв бүтээхэд нь тусал.

Хичээлийн явц

"Чи одоо цэцэрлэгийн хамгийн ахмад нь" гэж багш яриагаа эхлэв. -Манай бүлгийн нэр хэн бэ? Сургуулийн бэлтгэл.
Та сургуульд сурахад хялбар болгохын тулд юу хийх хэрэгтэй гэж бодож байна вэ? Асуултанд хариулахдаа яриагаа хянахаа бүү мартаарай. Одоо та үүнийг хийж чадна. Тэгэхээр таны бодлоор ирээдүйн оюутан юу хийх чадвартай байх ёстой вэ?"
Багш хүүхдүүдийн хариултыг сонсож, үе тэнгийнхнийхээ хэлсэн үгийг хэлэлцэхэд оролцуулдаг. "Би тэгж бодож байна ...", "Надад ийм юм шиг санагдаж байна ..." гэх мэт ярианы хэлбэрийг ашиглах нь зүйтэй гэдгийг багш сануулж байна.
"Ингэснээр та найзынхаа шийдвэрийн зөв эсэхэд эргэлзэж, гомдоохгүй байх болно" гэж багш тайлбарлав.
"Тэд танд сургуульд хэрхэн уншиж, бичихийг мэдээж заах болно" гэж багш яриагаа үргэлжлүүлэв. - Одоо бид багш нарыг сонсож, сонсож сурах хэрэгтэй; анхаарал сарниулахгүйгээр ажиллах; ухаалгаар, ямар нэг зүйлийн талаар тодорхой ярих, дахин ярих; шүүлт, үйлдлээрээ хараат бус бай. Бид үүнийг зохицуулж чадах уу? Чамайг сонсож, сонсож чадах эсэхийг харцгаая."
Багш М.Лапыгины дөрвөлжингийн эхний хоёр мөрийг уншиж байна.

GBOU сургууль 1375 DO No 6 Москва.

"Намрын"

Бэлтгэл бүлгийн ярианы хөгжлийн хичээлийн хураангуй... Зорилго: хүүхдийн яриаг баяжуулах...

"Намрын" сэдвээр яриа хөгжүүлэх бэлтгэл бүлгийн хичээлийн хураангуй.

Зорилго:

1. Объект, үзэгдлийг мэдрэх чадварыг сайжруулах эргэн тойрон дахь бодит байдалуялдаа холбоотой яриа, логик сэтгэлгээ, артикулятор, нарийн болон бүдүүн моторт ур чадвар, хөдөлгөөний зохицуулалтаар дамжуулан.
2. Намар, намрын байгалийн үзэгдлийн талаархи хүүхдийн санаа бодлыг системчилж, нэгтгэх.
3. Хүүхдэд байгалийн улирлын өөрчлөлтийн сонирхлыг бий болгох.

Хичээлийн явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна уу залуусаа, өдрийн мэнд. Над дээр ирээрэй.
Бүх хүүхдүүд тойрогт цугларч,
Би чиний найз, чи бол миний найз.
Гараа чанга атгацгаая
Тэгээд бие бие рүүгээ инээмсэглэцгээе.
Залуус аа, одоо би та нарт шүлэг унших болно, та нар энэ шүлэг жилийн аль цагийн тухай ярьж байгааг бодоод хэлээрэй.
Ой бол будсан цамхаг шиг,
Голт бор, алт, час улаан,
Хөгжилтэй, алаг хана
Гэрэлт клирингийн дээгүүр байрладаг.
Шар сийлбэртэй хус мод
Цэнхэр номин туяанд гялалзаж,
Цамхаг шиг гацуур мод харанхуйлж,
Мөн агч модны хооронд тэд цэнхэр болж хувирдаг
Навчны дундуур энд тэнд
Цонх шиг тэнгэрт цэлмэг.
Ой нь царс, нарсны үнэртэй,
Зуны улиралд наранд хатаж,
Намар бол нам гүм бэлэвсэн эмэгтэй юм
Алаг харшдаа орлоо.
(И. Бунин)

Хүүхдүүд: Намар боллоо!
П.И.Чайковскийн “Намар” аялгуу эгшиглэж байна
Сурган хүмүүжүүлэгч: Ямар сайхан, тайван хөгжим сонсогдож байгааг сонсоорой. Хөгжмийн зохиолч Петр Ильич Чайковский энэ аялгууг "Намар" гэж нэрлэсэн. Өнөөдөр бид намрын чухал, үзэсгэлэнтэй, сонирхолтой зүйлсийг санахыг хичээх болно.
Одоо би чамайг цэцэрлэгт хүрээлэнгээр зугаалахыг урьж, намар байгальд юу болж байгааг харцгаая.
Хүүхдүүд сууна.

Слайд дээрх яриа (9 ширхэг).

– Зурган дээр жилийн аль цагийг харуулсан бэ? - Намар.
-Та намрын ямар саруудыг мэдэх вэ? - Есдүгээр сар 10-р сар.
- Моднууд дээр ямар навчнууд байдаг вэ? - Шар.
-Зургийг яагаад нэрлэсэн юм бэ? Алтан намар? - Бүх зүйл алт шиг шар өнгөтэй.

Амьтдын амьдралд намар ирэхэд юу тохиолддог вэ? (Бүх амьтад өвөлдөө бэлдэж байна. Зарим нь өвөлдөө өвөлждөг, тухайлбал, баавгай, зараа, дорго. Зарим нь хэрэм, шишүүхэй гэх мэт өвөлдөө хангадаг)

- Өөр ямар нэг зүйл нэмэхийг хүсч байгаа хүн байна уу? (Намрын улиралд амьтад хайлдаг: зуны дээлээ дулаан өвөл болгон сольдог)
- Хоёр нутагтан, шавжнууд ч өвлийн бэлтгэлээ хангадаг байх? (Үгүй ээ, хоёр нутагтан, шавж хавар хүртэл өвөлждөг)
- Намар ирэхэд шувуудын амьдралд ямар өөрчлөлт гарах вэ? (өвлийн улиралд дулаан цаг руу нисдэг шувууд байдаг)
-Өвөлдөө биднээс хол нисдэг шувуудыг юу гэж нэрлэдэг вэ? (Ийм шувуудыг нүүдлийн гэж нэрлэдэг)
- Тэд яагаад нисдэг вэ? Хэрээ, хязаалан, бор шувуу жилийн турш бидэнтэй хамт үлддэг. (Намрын улиралд нар бага зэрэг халж, сэрүүн болж, шавьж цөөхөн байдаг)
- Бидэнтэй хамт үлдсэн шувууд хэрхэн амьд үлддэг вэ? (Эдгээр шувууд хүний ​​хажууд амьдардаг бөгөөд тэднийг өлсөж, хөлдөхгүйн тулд та тэднийг тэжээж, тэжээгч барих хэрэгтэй)
- Зөв. Ийм шувуудыг өвөлждөг шувууд гэж нэрлэдэг. Тэгээд мэдээж өвлийн улиралд тэд биднээс тусламж хүлээж байгаа. Та болон таны ээж, аавууд тэдэнд зориулж тэжээгч барих ёстой.
– Намар хүйтэн байна уу, дулаан уу?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Би чамтай тоглохыг хүсч байна. Би өгүүлбэрийн эхлэлийг нэрлэх бөгөөд та утгын дагуу дуусга. Зун солигдсон...(намар) Намар унаж байна...(навч) Хүйтэн үлээж байна...(салхи) Мөлхөж байна...(манан) Ойд ургана...(мөөг) Хөнгөн шиврээ бороо ...(бороо) Нар ар талаас нь харна...(үүл) улам бүр багасна ) Шувууд сүргээрээ цугларч ... (дулаан цаг агаар руу ниснэ) - Сайн байна! Та өгүүлбэрүүдийг зөв бөглөсөн!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо бид амарч, биеийн тамирын дасгал хийх болно.
- Над руу хараад, миний араас хөдөлгөөнийг давт
- Дахин давтъя, одоо хөдөлгөөнийг санаарай.
Салхи үлээв (уруулаа хоолойд хийв - үлээв)
Навч чимээ шуугиантай (алгаа үрж)
Зараа унтав (гараа толгойнхоо доор тавь)
Шиврээ бороо орж байна (тэд хуруугаараа ширээн дээр тогшдог)
Шувууд нисэв………………(алгаа даллах)

- Чи санаж байна уу? Одоо би хэлж байна, чи үзүүлээрэй ...
Салхи үлээж, зараа унтсан гэх мэт.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо бид "Үйлдлийг сонго" тоглоомыг тоглоно.
Залуус аа, та нар намрын улиралд ихэвчлэн салхи шуурдаг гэж хэлсэн. Өнөөдөр өглөөнөөс хойш үлээж байна, би түүнтэй зам дээр тааралдсан, тэр надад шидэт бөмбөг өгсөн.
Бөмбөг бол намар, ид шидтэй,
Тэр чиний гарт үсрэх болно
Мөн асуулт асуу.

- Залуус аа, намрын нугад очиж тоглоом тоглоцгооё.
Би та нарын хэн нэгэнд бөмбөг шидэж асуулт асуухад та бөмбөгийг барьж аваад хариулна.
Намрын навчис (тэд юу хийдэг вэ?) - Намрын улиралд навч шар болж, унах гэх мэт.
Намрын бороо - Намрын бороо шиврээ бороо, бороо гэх мэт.
Намрын улиралд ургац хураах - Намар ургац хураана.
Намрын шувууд - Намар шувууд нисэн оддог.
Намрын мод - Намрын улиралд мод навчис урсдаг.
Намрын амьтад - Намрын амьтад өвөлдөө бэлтгэж, дээлээ сольдог

- Намрын дараа ... (Өвөл)
- Тэгээд өвлийн дараа ... (хавар)
- Хавар ирсний дараа ... (зун)
- Тэгээд зун ирсний дараа ... (намар)
-Тэгвэл байгальд бүх зүйл давтагддаг.
-Та намрын ямар саруудыг мэдэх вэ? (9-р сар, 10-р сар)
- Намрын 2-р сарыг нэрлэ (10-р сар)
- Намрын 3-р сарыг нэрлэ (11-р сар)
- Намрын тэргүүн сарыг нэрлэ (9-р сар)
- Есдүгээр сараас арваннэгдүгээр сарын хооронд намрын хэдэн сар байдаг вэ? (10-р сар)

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Одоо "Намрын үгс" тоглоом тоглоцгооё. Би залгая түлхүүр үг, гэхдээ ойролцоо утгатай нэр үг эсвэл нэр үгийн үгсийг гаргаж ирэх ёстой.
Түлхүүр үг: Намар, Сэтгэлийн байдал, Навч, Тэнгэр.
Хүүхдүүд: - Намар (алтан, гунигтай, золгүй, илбэчин, зураач, бороотой, хүйтэн); Сэтгэлийн байдал (баяр хөөртэй, гунигтай, баяр хөөртэй, гунигтай баяр),
Навч (алаг, алтан, намар, час улаан, час улаан, сийлбэр, нил ягаан, бургунд), тэнгэр (саарал, гунигтай, бороотой, үүлэрхэг, тунгалаг, цэвэр, цэнхэр, тунгалаг)
Сурган хүмүүжүүлэгч: Эрт дээр үед намрын саруудыг юу гэж нэрлэдэг байсан бэ? Хэн мэдэх вэ?
Хэн ч биш үү? Дараа нь сонс!

1. Есдүгээр сар – талбайн талбай. Үүнийг яагаад хээрийн талбай гэж нэрлэсэн гэж та бодож байна вэ? (учир нь энэ үед rowan гарч ирдэг).
2. Аравдугаар сар бол навчит сар (навч унадаг учраас).
3.11-р сар – өвлийн зам (өвөл шиг хүйтэн болдог).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Би "Үйлдлийн үг сонгох" тоглоом тоглохыг санал болгож байна. (ургамал, шувуудын нэрэнд зориулсан үйлдлийн үгсийг сонгож сурах)

Навч (Юу хийж байна вэ?) - шарлаж, хатаж, унаж, хатаж, чимээ шуугиантай, чимээ шуугиантай.
Шувууд (Тэд юу хийж байна вэ?) - нисч, нисч, жиргэж, дуулж байна.
Бороо (юу хийж байна вэ?) - шиврээ бороо орох, цутгах, унах, дуслах.
Салхи (Юу хийж байна вэ?) - үүлийг тарааж,
Сурган хүмүүжүүлэгч: "Хаах үгс" тоглоом. (Зорилго: хүүхдүүдийн үгийн синонимыг сонгох чадварыг бэхжүүлэх; өгүүлбэр зохиохдоо бодлоо илэрхийлэх нарийвчлалыг хөгжүүлэх)
Намрын улиралд өдөр бүрхэг, ..... (саарал, уйтгартай ...)
Намрын улиралд цаг агаар ихэвчлэн хүйтэн, ..... (салхитай, бороотой ...)
Намрын улиралд сэтгэлийн байдал гунигтай, ….. (гунигтай, уйтгартай ...)
Намрын улиралд бороо байнга ордог, ….. (хүйтэн, аадар бороо…)
Тэнгэр саарал үүлээр бүрхэгдсэн, ..... (харанхуй, бороотой ...)
Намрын эхэнд цэлмэг өдрүүд байдаг, ..... (үүлгүй, тод ...)
Намрын сүүлээр гадаа хүйтэн байна, ..... (үүлтэй, салхитай ...)
Сурган хүмүүжүүлэгч: Биеийн тамирын дасгал хийцгээе
Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид намрын тухай яриагаа үргэлжлүүлж байна. Одоо бид таах тоглоом тоглох гэж байна. Залуус аа, анхааралтай сонсож, оньсого тааварлаарай.

1. Модны хооронд зүүтэй дэр хэвтэж байв.
Тэр чимээгүйхэн хэвтэж байгаад гэнэт зугтав. (зараа)

2.Хэн мөчир дээр нарсны боргоцой хазаж, хаягдал хаясан.
Хэн мод дундуур үсэрч, царс мод руу нисдэг вэ?
Хэн самарыг хонхорт нууж, өвлийн улиралд мөөгийг хатаадаг вэ? (хэрэм)

3. Эмээ орон дээрээ сууж байна,
Тэр бүхэлдээ толботой,
Мөн та нөхөөсийг урж хаяна -
Чи уйлаад явах болно. (Сонгино)

4. Алдрын төлөө төрсөн,
Дугуй, цагаан, буржгар.
Байцааны шөлөнд хэн дуртай вэ
Тэднээс намайг олоорой. (Байцаа)

5. Ногоон судалтай бөмбөг,
Дулаан шиг час улаан дүүргэлттэй,
Ачаа шиг цэцэрлэгт хэвтэж байна
Энэ юу болохыг надад хэлээч. (тарвас)

6. Боксчид түүний тухай бүгдийг мэддэг
Түүнтэй хамт тэд цохилтоо хөгжүүлдэг.
Тэр болхи ч гэсэн
Гэхдээ энэ нь жимс шиг харагдаж байна. (Лийр)

7. Хэн шөнөжин дээвэр дээр цохидог вэ?
Тиймээ тэр тогшдог
Тэр бувтнаж, дуулж байна,
Чамайг унтуулж байна уу? (Бороо)

8.Гаргүй, хөлгүй,
Энэ нь цонхыг онгойлгох уу? (Салхи)
Сурган хүмүүжүүлэгч:. Сайн хийлээ! Бид бүх оньсого тааварлалаа, одоо бид хуруугаараа тоглох болно.
"Намрын баглаа" хурууны тоглоом:
Залуус аа, намрын цэцгийн баглаа цуглуулцгаая.
Нэг хоёр гурав дөрөв тав-
Бид навч цуглуулах болно (хүүхдүүд нударгаа зангидаж, тайлах).
Хусан навч,
Rowan навч,
улиас навч,
Улиас навч,
Царсны навч (хуруугаа ээлжлэн нугалах)
Бид цуглуулна.
Ээжид зориулсан намар
Бид баглааг авна (тэд нударгаа зангидаж, тайлдаг).

- Залуус аа, өнөөдөр бид намрын тухай ярьж, маш их зүйлийг санав. Бид намрын олон шинж тэмдгийг жагсаасан. Залуус та нар намар хэрхэн ажилласан бэ? (Бид жижүүрт туслахын тулд талбайн навчийг арилгасан, ингэснээр цэвэрхэн байх болно)

Одоо ширээн дээр анхаарлаа хандуулаарай. Бид гараа зөв барьж, нурууг нь тэгшлээд, сайхан, аажуухан зурсан.
Тасалсан зураасыг зурж, навчийг овоолон цуглуулцгаая.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна уу залуусаа, та маш сайн ажилласан.

"ТИЙМ эсвэл ҮГҮЙ" тоглоом

- Би асуултуудыг уншина, хэрэв "тийм" гэж хариулвал алгаа таших, "үгүй" гэж хариулвал бүсэндээ гараа тавих хэрэгтэй.
Намрын улиралд цэцэг цэцэглэдэг үү?
Намрын улиралд мөөг ургадаг уу?
Үүлс нарыг бүрхэж байна уу?
Хурц салхи ирж байна уу?
Намрын улиралд хяруу байдаг уу?
За, шувууд үүрээ засдаг уу?
Алдаанууд ирж байна уу?
Амьтад нүхээ хаадаг уу?
Хүн бүр ургацаа авч байна уу?
Шувуудын сүрэг нисч байна уу?
Байнга бороо ордог уу?
Нар маш халуун байна уу?
Хүүхдүүд наранд шарах боломжтой юу?
За, та юу хийх ёстой вэ - хүрэм, малгай өмсөх үү?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, бид өнөөдөр юу ярьсан бэ? Хичээл таалагдсан уу?