"Хавар" боловсролын шууд үйл ажиллагааны нэгдсэн сэдэв (дунд бүлэг). Цэцэрлэгийн дунд бүлгийн GCD сэдвээр: Хавар. Танин мэдэхүйн хөгжил

"Шувууны байшин барих" (Хамтын ажил)

Интеграци:"Харилцаа", "Танин мэдэхүй", " Уран зохиол».

Зорилтот: хөгжил танин мэдэхүйн сонирхолертөнцийн цогц дүр төрхийг бий болгох үйл явц дахь хүүхдүүд.

Даалгаварууд:цаасыг хагас, диагональ байдлаар нугалах техникийг үргэлжлүүлэн сурталчлах. Дөрвөлжин дугуйлан хайчаар зүсэх техникийг бататгах. Нэгдсэн багийн ажлыг гүйцэтгэх чадварыг сурталчлах.

Санах ой, сэтгэхүй, нарийн моторт ур чадвар, объектыг зохион байгуулахад зохицох чадварыг хөгжүүлэх.

Нүүдлийн шувууд, хаврын шинж тэмдгүүдийн талаархи хүүхдийн мэдлэгийг нэгтгэх.

Шувуудыг сонирхох, тэдэнд халамжтай хандах хандлагыг төлөвшүүлэх.

Үйл ажиллагааны хэрэгсэл:Цавуу, сойз, тавиур, тосны даавуу, хайч.

Будсан мод бүхий өнгөт цаас. Тэгш өнцөгт өөр өөр өнгө 6х13см хэмжээтэй (хана), 6х6см хэмжээтэй дөрвөлжин (дээвэр), 1х3см хэмжээтэй тэгш өнцөгт (алага), 2.5см диаметртэй тойрог (цонх)

Хөгжим (шувуудын дуулах).

Байгууллагын хэлбэр:урд талын

Хичээлийн төрөл:семинар

Урьдчилсан ажил:алхах, шувууны байшин үзэх, шүлэг сурах. Хаврын шувуудын тухай яриа (сийлсэн шувууг гэрээс авчрах)

Үйл явдлын явц:Хүүхдүүд хивс дээр сууж, шувууд дуулж, багш оньсого асуудаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өглөө эрт гэрэлтдэг

Энд тэнд гэснэ

Гол горхи хүрхрээ мэт архирна

Оддын шувууд шувууны байшин руу нисдэг

Дээвэр дор дуслууд дуугарч байна

Баавгай гацуур модноос бослоо

Нар хүн бүрийг дулаанаар энхрийлдэг

Жилийн энэ цагийг хэн мэдэх вэ? (Хавар)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна! Та яаж таамагласан бэ?

Хүүхдүүд: Нар туяарч, одууд ирлээ, баавгай сэрлээ, горхи чимээ шуугиантай байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв. Хавар урдаас хэн манайд ирдэг вэ?

Хүүхдүүд: Шувууд.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та ямар шувууг мэддэг вэ?

Хүүхдүүд: дэгээ, од, хараацай, зэрлэг нугасболон галуу.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Шувууд бол бидний найзууд. Тэд хортон шавьжтай тэмцэж, бидний ургацыг сүйрлээс авардаг. Бид тэднийг хамгаалж, халамжлах ёстой. Шувууд үүрээ барьж, дэгдээхэйгээ өсгөдөг. Старлинг хаана амьдардаг вэ?

Хүүхдүүд: Тэр шувууны байшинд амьдардаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Оддын байшинг хэн хийдэг вэ?

Хүүхдүүд: Эр хүн.

Сурган хүмүүжүүлэгч: хайчилж авсан шувуутай тавиурыг харуулж байна.

Та өнөөдөр шувуу авчирсан. Манай найзууд хаана амьдрах вэ? Тэд дэгдээхэйгээ хаана гаргах вэ? Залуус аа, бид яах ёстой вэ? Бид шувуудад хэрхэн туслах вэ?

Хүүхдүүд: Бид тэдэнд зориулж шувууны байшин хийх хэрэгтэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та шувууны байшин хийхэд туслах уу?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид шувууны байшингаа найзуудынхаа амьдрах энэ том модон дээр байрлуулна. Бид зургийг бүхэлд нь авах болно. Бид хувцас солих өрөөнд өлгөх болно. Бүгд бидний ажлыг харж, биширч байх болно. Хүн бүр хаврын уур амьсгалтай байх болно.

Шувууны байшин юунаас бүрддэг вэ?

Хүүхдүүд: байшин, дээвэр, цонх, алгана.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв. Дээвэртэй, цонхтой байшин шиг харагдаж байна. Шувууд амархан нисч, мааждаггүй байхаар дугуй хэлбэртэй байдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Амрах цаг боллоо.

Нэг-хоёр (хоёр алга таших).

Дуслууд дуугарч байна (тэд хоёр удаа цохино долоовор хуруунэг гараа нөгөө гарынхаа алган дээр).

Гурав, дөрөв (хоёр алга ташина).

Бид дуулж эхлэв (тэд алгаа цээжиндээ хоёр удаа дардаг).

Таван зургаа (хоёр алга ташилт хийх).

Одонууд нисч байна, хаврын элч нар бидэн рүү нисч байна (тэд хөндлөн гараа даллана).

Долоо найм (хоёр алга таших).

Дуунууд урсдаг (гараа урагш сунгана).

Есөн арав (хоёр алга таших).

Бүгд инээнэ (гараа дээш өргөв).

Хүүхдүүд ширээн дээр сууна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид ямар геометрийн дүрсээс байшин барих вэ?

Хүүхдүүд: Тэгш өнцөгтөөс.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Дээвэр нь ямар геометрийн хэлбэртэй вэ?

Хүүхдүүд: Гурвалжин.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Шувууны байшин өөр өөр өнгөтэй байдаг. Би шар өнгөтэй болно. Би тэгш өнцөгтийг аваад хагасыг нь нугалав. Энэ нь байшин болж хувирсан.

Дараа нь би дөрвөлжин авч, диагональ (булангаас булан руу) нугалав. Үр дүн нь дээвэр юм.

Би жижиг талбайгаас цонх хийдэг. Би хайч аваад, дөрвөлжингийн булангуудыг жигд хайчилж ав (нэг талын дундаас нөгөө талын дунд гэх мэт тойрог хэлбэрээр). Цонх бэлэн боллоо.

Одоо би шувууны байшин хийх болно. (байшин, дараа нь дээвэр, дунд цонх, цонхны доор алгана). Би нааж байна.

Шувууны байшинг хийсэн хүн ирж модонд нааж болно.

Сайн байна! Шувууны байшинг хэнд зориулж хийсэн бэ?

Хүүхдүүд: Шувуу, оддын хувьд.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо шувууд гэртээ нүүж ирж болно.

Хүүхдүүд шувуугаа наадаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Аль нь вэ? сайхан зурагбид амжилтанд хүрсэн. Одоо хувцас солих өрөөнд өлгөх хэрэгтэй (хүүхдүүд зургийг авч, өлгөх).


Антонова Оксана Павловна

Төсөл дунд бүлэгсэдвээр

"Хавар улаан өнгөтэй."

Төсөл:богино.

Төслийн төрөл:боловсролын, бүтээлч.

Төслийн оролцогчид:дунд бүлгийн хүүхдүүд, багш нар, хөгжмийн найруулагч, урлаг, гоо зүйн мөчлөгийн багш, эцэг эх.

Асуудал:

Амьд ба амьгүй байгальд хаврын өөрчлөлтийн талаархи мэдлэгийг хүүхдүүд хөгжүүлээгүй. Хүүхдүүд хаврын янз бүрийн үеийг хэрхэн харьцуулахаа мэддэггүй, тэд сэрэх байгальд халамжтай ханддаггүй; Хүүхдүүд хаврын анхны цэцэгсийн талаар ямар ч ойлголтгүй байдаг. Хүүхдүүд нүүдлийн шувууд, хаврын амьдралын талаар бага зэрэг мэдлэгтэй байдаг. Хүүхдүүд ирэх гадаад улирлын нөхцөл, амьтан, шувуудын зан байдал, ургамлын төлөв байдлын хоорондох хамгийн энгийн холболтыг хэрхэн яаж тогтоохоо мэдэхгүй байна. Түвшин буурсан ярианы хөгжил, идэвхтэй, идэвхгүй үгсийн сан бага, ярианы дүрмийн бүтэц эвдэрсэн. Нарийвчилсан мэдэгдлийг бий болгоход ярианы уялдаа холбоо байдаггүй. Шалтгаан нь энэ сэдвээр материал хангалтгүй, нэвтрүүлэгт энэ сэдэвт бага анхаарал хандуулсан гэж бодож байна цэцэрлэг. Энэ сэдэв ялангуяа гэртээ эцэг эхчүүдийн анхаарлыг татдаггүй.

Хамааралтай байдал:

Хүүхэд өсч томроод эзэн болж, бүх зүйлд хариуцлага хүлээх ёстой ан амьтантүүнийг хүрээлж буй. Бидний эргэн тойрон дахь дэлхийг үр удамд маань авраач. Насанд хүрэгчид, сурган хүмүүжүүлэгчид, сурган хүмүүжүүлэгчид бид багаас нь шаардлагатай мэдлэгийг өгч, байгаль дэлхийгээ хайрлаж, хайрлаж сургах ёстой.

Зорилтот:

Амьд ба амьгүй байгаль дахь хаврын өөрчлөлтийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх: хаврын янз бүрийн үеийг харьцуулах чадварыг хөгжүүлэх: хүүхдүүдэд байгаль сэрээх талаар баяр хөөртэй, халамжтай хандлагыг төлөвшүүлэх; бүс нутгийнхаа байгалийн онцлогийн талаар илүү ихийг мэдэх хүсэл.

Даалгаварууд:

- Ирэх хаврын улирлын нөхцөл ба амьтан, шувуудын зан байдал, ургамлын төлөв байдлын хоорондох хамгийн энгийн холболтыг тогтооно.

Тоглоомын үеэр үе тэнгийнхэнтэйгээ харилцах хүслийг хөгжүүлэх.

Байгаль орчны талаархи шинэ мэдлэгийн эх сурвалж болох унших хэрэгцээг бий болгох.

Насанд хүрэгчидтэй харилцах, уншсан зүйлийн талаархи асуултанд хариулах, харилцан яриа өрнүүлэх чадварыг хөгжүүлэх.

Хүүхдийн эрүүл мэндийг бэхжүүлж, эрүүл амьдралын хэв маягт оруулах.

Хөгжүүлэх танин мэдэхүйн үйл ажиллагаа, сэтгэлгээ, төсөөлөл, харилцааны ур чадвар.

Хүүхдүүдийн үр бүтээлтэй үйл ажиллагааг хөгжүүлэх, зурах, загварчлах, хавсрах ур чадварыг дээшлүүлэх, бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх.

Хөгжмийн илэрхийлэх чадвар, янз бүрийн сэтгэл хөдлөл, сэтгэлийн хөдөлгөөнийг дамжуулах чадварын талаархи үндсэн санааг бий болгох.

Арга зүйн дэмжлэг : Хаврын тухай уран зохиол, өгүүллэг, шүлэг, оньсого.

Харааны хэрэглүүр : уран зураг, гэрэл зураг, танилцуулга хуулбарлах.

Дидактик материал : харилцан яриа, уран сайхны бүтээлч байдал, зураг, applique, загварчлал, цаасан дизайн.

Хүлээгдэж буй үр дүн :

1. Байгалийн үзэгдлийг ажиглах танин мэдэхүйн сонирхол;

2. Эрэл хайгуул, судалгааны үйл ажиллагаанд танин мэдэхүйн сонирхол;

3.Ажиглалт, бүтээлч үйл ажиллагаа, харилцааны ур чадварыг хөгжүүлэх;

4. Бүтээмжтэй үйл ажиллагаа, багаар ажиллах явцад үе тэнгийнхэнтэйгээ харилцах хүсэл.

Төслийн хэрэгжилт:

Төслийн үе шатууд:

1-р шат бэлтгэл:

Сэдэв сонгох, зорилго, зорилтыг тодорхойлох;

Үндсэн үе шатны төлөвлөгөө гаргах, сонгох шаардлагатай материалсэдвээр.

2-р шат үндсэн :

- Хаврын шинж тэмдгүүдийн талаархи хүүхдүүдийн мэдлэгийг нэгтгэх (хаврын тухай улирал болгон ярих, хаврын тухай шүлэг уншиж, цээжлэх, байгалийн үзэгдлийг ажиглах, хэд хэдэн ургамлын мөчрийг судлах, "нахиалах" ("навчны байшин") гэсэн ойлголтыг бий болгох). асуудлын нөхцөл байдал: янз бүрийн хэлбэрийн янз бүрийн навчнууд мөчир дээр гарч ирдэг).

Сэдвийг хөгжүүлэх орчинг нөхөх.

Төслийн асуудлыг шийдвэрлэх ажлыг зохион байгуулах.

Хүүхэдтэй ажиллах:

1. Хэлэлцүүлэг: “Далавчин дээрээ хавар авчирсан дэгээнүүд ирлээ”

"Мөс зүсэгч гэж юу вэ"

"Бүх байгаль өвлийн нойрны дараа сэрдэг"

2. GCD: - "Хавар улаан!";

- "Хавар цонхоор үлээв";

- "Хавар бидэнтэй уулзахаар ирдэг";

- "Холж ашиглан хаврын тухай үлгэр зохиох."

Зурах: " Хаврын ландшафт","Хавар улаан!";

Ажиглалтын явцад мөчрүүдийг зурах (нахиа, навчтай),

Хэрэглээ: багийн ажил " Хусан төгөл", "Мөсөн гулгах", "Хөндий сараана".

Загварчлал: "Хаврын гялбаа" хамтын ажил.

"Завь" цаасан дээр хийсэн загвар.

3. Нөхцөл байдлын яриа "Юу өөрчлөгдсөн бэ?"

Хаврын тухай шүлэг, А.Плещеевагийн “Цас хэдийнэ хайлж байна...”, С.Маршакийн “Хуанли”, А.Кузнецовын “Улирал”, В.Виноградова “Хаврын дуу”, Е. Тараховская “Бид шувууны байшин барьсан” , “Цамц талбай дээр хэрхэн өссөн бэ” Ушинский, В.Сухомлинскийн үлгэрүүд: “Дэлбээ ба цэцэг”, “Дэгдээхэйгээ үүрнээсээ унасан”, “Том хулгана яагаад уйлж байна вэ? ”, Л.Толстой “Өвөө Мазай ба туулайнууд”, х. n.s. "Заюшкинагийн овоохой", өнгөлөг үлгэр, дотоод, гадаадын уран зохиолын бусад бүтээлүүд.

5. Цэцэрлэгт хүрээлэн болон хотын гудамжаар зорилтот алхалт, аялал хийх, “Манай цөөрөм” цөөрөм рүү чиглэсэн алхалт, алхаж байхдаа шалбааг ажиглах.

6. Дидактик тоглоомууд:

"Болгоомжтой байгаарай", "Үг хэл", "Дуу хоолойгоор таних", "Шувууд", "Тодорхойлолтоор нь таних", "Зураг цуглуул".

Гадна тоглоомууд:

"Саад тотгорын зам", "Галуу туулай", "Галуу-Хун", "Бид хөгжилтэй залуус", "Ой дахь баавгай дээр", "Гайхамшигт цүнх", "Юу дутуу байна вэ?". “Улирал”, “Тэгдэг юм уу, үгүй ​​юу?”, “Уран бүтээлч юу хольсон бэ”, “Байгалийн ертөнцөд аялсан нь”, “Зөв нэрлэ” гэх мэт.

Дүрд тоглох тоглоомууд:

“Цэцгийн дэлгүүр”, “Амьтны эмнэлэг”, “Байгалийн амралтаараа явцгаая”.

Тоглоом, судалгааны үйл ажиллагаа "Сэлж, дарвуул, миний завь."

7. Дуу сурах: үг, хөгжим “Хаврын ялаа”, үг, хөгжим “Цасан дусал”, шувууны дууг сонсох.

Эцэг эхтэй ажиллах :

Зөвлөгөө: "Бидний гэр бол байгаль", "Байгаль дахь чөлөөт цаг".

"Байгалийн тухай бидний ном" номын буланд үзэсгэлэн

Эцэг эхийн буланд мэдээлэл оруулах: "Мөсөн дээрх зан үйлийн дүрмийн тухай санамж", "Энэ бол таны мэдэх ёстой зүйл";

"Хавар бол улаан!" Сэдэвт ханын сонины хамтарсан хэвлэл;

-“Хавар ирлээ” сэдэвт “Эцэг эхтэй хамт урласан бүтээл” үзэсгэлэн.

- "Цонхон дээрх ногооны цэцэрлэг" - хамтарсан үйл ажиллагаа: газар болон усанд сонгино тарих, туршилтын болон сонирхолтой судалгааны үйл ажиллагаадотор ургамал ургах талаар.

Талбай дээрх цэвэрлэгээний өдөр.

3-р шат эцсийн :

Хүүхдүүдтэй чөлөөт цагаа өнгөрөөх "Хавар улаан"

Хөгжмийн цэнгээнт "Бид хавар угтах гэж байна"

Төслийн үр дүн:

1. Хүүхдүүд байгалийн үзэгдлийг ажиглах сонирхолтой болж, модыг навчны хэлбэрээр нь ялгаж эхлэв.

2. Хүүхдүүд илүү ажигч, нийтэч, санаачлагатай болсон;

3. Үр бүтээлтэй үйл ажиллагаа, хамтын хөдөлмөрийн явцад хүүхдүүд үе тэнгийнхэнтэйгээ илүү найрсаг болсон.

4. Хүүхдүүд байгаль дээрх зан үйлийн бүх дүрмийг дагаж мөрдөхийг хичээсэн. Олон хүмүүс бид бүгдээрээ (амьтад, хүмүүс) тийм гэж дүгнэсэн том байшин, тэд хамтдаа амьдрах ёстой, цэвэр ариун байдал, дэг журмыг сахих ёстой.

"Ой дахь хавар" дунд бүлгийн нэгдсэн хичээлийн хураангуй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Манаева И.Г.

Зорилтот: хүүхдийн танин мэдэхүйн болон бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх нөхцөлийг бүрдүүлэх.

Даалгаварууд: Хүүхдүүдтэй тэмдгүүдийн талаархи санаа бодлыг нь тодруул хаврын эхэн, primroses (тэдгээрийн олон янз байдал, бүтэц), ойд зан үйлийн дүрмийн тухай;

булангуудыг дугуйлах замаар дугуй хэлбэртэй (дэлбээ) огтлох ур чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх; үнэн зөв наах ур чадварыг нэгтгэх;

сэтгэл хөдлөлийн ойлголт, бүтээлч төсөөллийг хөгжүүлэх;

амьд байгальд анхаарал халамж тавих, тусламж үзүүлэх хүслийг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж, материал: тоглоом - pig Piggy; хаврын ойн булангийн зохион байгуулалт; гар хийцийн бухын шувуу, цасан дусал; primroses бүхий чимэглэл; "Байгалийн дуу чимээ, дуу хоолой" фонограмм; мольберт; цэцгийн хэсгүүдийн багц; хэрэглэх материал.

Хичээлийн явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, би хэн нэгний алхмыг сонсож байна гэж бодож байна. Сонсооч. Чи юу ч сонсохгүй байна уу?

"Хэн ийм чимээгүй өнгөрөв - чимээгүйхэн

Заан биш, мэдээжийн хэрэг,

Мэдээжийн хэрэг, хиппопотамус

Би үүнийг чимээгүйхэн даван туулж чадаагүй.

Мөн та нарын хэн нь ч сонсоогүй

Нахианаас гарч буй навч шиг

Тэгээд чи сонсож чадаагүй

Ногоон өвс шиг

Ногоон гутлаа тайлж,

Тэд чимээгүйхэн газраас гарч ирэв.

Цасан ширхгүүд чимээгүйхэн гарч ирэв,

Мөн хаа сайгүй чимээгүй байна.

Энэ нь гэсэн үг, энэ нь гэсэн үг

Чимээгүйхэн ирлээ... (хавар).

Тэгэхээр энэ бол хэний хөлийн чимээ юм. Хавар ирлээ! Залуус аа, хавар ирж байгальд юу өөрчлөгдсөн бэ?

Хүүхдүүд: тэнгэрийн өнгө, нар илүү гэрэлтэж, цас харанхуйлж, хайлж эхлэв, горхи урсаж, дуслууд дуугарч, шувууны дуу хаа сайгүй сонсогддог.

Ингээд л хавар ирж биднийг баярлуулсан. Бид ч бас хаврыг баярлуулж, хаврын сайхан дууг бэлэглэе.

Хүүхдүүд хаврын тухай дуу дуулдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, явцгаая хаврын ойтэгээд хаврын эхэн үед тэнд юу болохыг харцгаая. Та санал нийлж байна уу? Гэхдээ эхлээд ойд хэрхэн биеэ авч явахаа санацгаая.

Хүүхдүүд: Дуу чимээ гаргахгүй, хог хаяхгүй, мод бутны мөчрийг хугалж болохгүй, шувуу барихгүй, амьтныг айлгахгүй байх.

"Ой руу явах зам дээр" тойм зураг (хүүхдүүд зам дагуу алхаж, "овойлт" -оос "овойлт" руу үсэрч, горхи дээгүүр "гүүр" гаталж, дахин замаар алхдаг).

Багш хүүхдүүдийг хаврын ойг дүрсэлсэн дэлгэц рүү аваачна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: За, бид энд ирлээ.

"Уулан дээр, бүс шиг,

Залуу ой шуугиж байна.

Ховор, богино,

Тэгээд тэр насанд хүрсэн хүн шиг шуугиан тарьдаг."

Сууж, амарч, ойн чимээг сонсоцгооё.

"Ойн дуу чимээ" фонограмм. Сонссоныхоо дараа хүүхдүүдээс юу сонссоныг асууна уу?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, би ойд хэн нэгний мөрийг харж байна. Эдгээр хачин харанхуй овойлтууд юу вэ? (гэссэн хэсгүүд) Тийм ээ, хавар бас ирсэн нь тодорхой байна. Түүний дулаан хөл дор цас хайлж, газар гэссэн толбо гарч ирэв.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хавар ойд орж, эргэн тойрноо хараад хамгийн түрүүнд хус модыг сэрээхээр шийдэв. Хавар цасан цагаан их биенд хүрч, гайхамшиг тохиолдов. Мод нойрноосоо сэрж, мөчир дээр нь өтгөн бөөгнөрөл гарч ирэв (Нахиа руу анхаарлаа хандуулав) Залуус аа, энэ юу вэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, би бөөрөнд хүрч болох уу? (боломжгүй, бөөр нь маш нарийн)

Хүүхдүүд: Удахгүй эхний навчнууд гарч ирнэ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: За, энэ ямар хачин мод вэ? Навч байхгүй, зүгээр л унжсан жимс.

Хүүхдүүд: Энэ бол туулай.

Хүүхдүүд: Бухын шувууд бүх өвөл уулын үнс рүү нисэв. Bulfinches-ийн хувьд энэ нь хамгийн амттай жимс юм.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хэрэв одоо хавар ирсэн бол шувууг тэжээхгүй байх боломжтой гэж та бодож байна уу?

Хүүхдүүд: Хүйтэн эргэж магадгүй тул бид шувууг үргэлжлүүлэн тэжээх хэрэгтэй. Шувууд цасан доороос хоол хүнс авахад хэцүү, шавжнууд хараахан сэрээгүй байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та маш эелдэг, маш их зүйлийг мэддэг. Ойд саяхан гарч ирсэн нэг гайхамшгийг би танд үзүүлэхийг хүсч байна. Гэхдээ эхлээд оньсого тааварлаарай:

"Энэ нь цасан доороос цэцэглэдэг,

бусдаас түрүүлж хавар угтдаг"

Одоо та зөв таасан эсэхийг шалгацгаая. Нүдээ ань. (Дэлгэц дээр цасан ширхгүүд гарч ирнэ)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ хаврын гэсгээсэн хэсэгт юу ургасан бэ? (Хүүхдийн хариулт) Тийм ээ, залуус аа, энэ бол жинхэнэ примула. Примула гэж юу болохыг надад тайлбарла.

Хүүхдүүд: Эдгээр нь эхнийх нь юм хаврын цэцэг.

Багш хаврын нугын гоо үзэсгэлэнд анхаарлаа хандуулдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Ойн цэвэрлэгээнд

Цэцгийн далай!

Дэлхийг чимэглэ

Дараа нь өвлийн мөрөөдөл

(Л.М. Герасимова)

Залуус аа, бид хаврын гайхамшигтай цэцэгс болж хувирцгаая.

Цэцэгтэй бүжиглэ .

Сурган хүмүүжүүлэгч: Надад хэлээч, би ойд цэцэг түүж болох уу?

"Хэрэв би цэцэг түүвэл

Хэрэв та цэцэг сонговол

Чи бид хоёр хамт байвал

Бид хамтдаа цэцэг түүж,

Бүх цэвэрлэгээ хоосон байх болно.

Тэгээд ямар ч гоо үзэсгэлэн байхгүй болно."

Сурган хүмүүжүүлэгч: Ээждээ цэцэг өгөхийг хүсвэл бид юу хийх ёстой вэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Би таныг ойн цехэд очихыг урьж байна.

Хүүхдүүд ширээн дээр очдог. Тэдний урд моберт дээр иштэй хаврын гэсгээсэн нөхөөсийн дүрс байдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хараач, бидний өмнө цэцэг цэцэглэх гэж буй "хаврын гэсгээсэн хэсэг" байна. Бид цэцгийн аль хэсгийг харж байна вэ? (иш)

Манай цэцэг юугаараа дутаж байна вэ? (навч, цэцэг)

Алга болсон хэсгүүдийг байрлуулж, багш цэцгийн хэсгүүдийг харахыг санал болгож байна. Дэлбээ нь ямар хэлбэртэй вэ? (зууван)

"Цэцэг" хурууны гимнастик

Манай час улаан цэцэгс дэлбээгээ нээж байна.

(Бөөрөнхий алгаа бие биедээ түрхээд ("нахиалах") хуруугаа аажмаар хажуу тийш нь сунгана)

Салхи бага зэрэг амьсгалж, дэлбээнүүд найгана.

(Сайн хуруугаараа)

Манай час улаан цэцэг дэлбээгээ бүрхдэг.

(Хуруугаа аажмаар холбоно)

Тэд толгойгоо сэгсрэн чимээгүйхэн унтдаг.

("нахиалах" хэсгийг зүүн, баруун тийш эргүүлээрэй)

(М. Рудина, А. Афонкин)

Дууссан ажлын тойм.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та бид хоёр ойд хэсэг хугацаа өнгөрөөсөн. Бид цэцэрлэгтээ буцах цаг болжээ.

Дизайн гэдэг нь амьдралыг дэмжихэд шаардлагатай объектыг олж авахын тулд объект эсвэл эд ангиудыг тодорхой дарааллаар байрлуулах үйл явц юм. Нийгмийн хөгжлийн явцад хүүхдийн дизайн нь хүний ​​​​үйл ажиллагааны энэ талбараас үүссэн. Хүүхдийн үйлдэл илүү хялбар, загвар нь илүү хялбар байдаг. Гэхдээ хүүхдийн дизайн бас байж болно практик хэрэглээ- хүүхэд үүссэн объектыг тоглоомын үйл ажиллагаанд ашигладаг. Та дизайн хийх боломжтой төрөл бүрийн материал: бодит дизайнер, байгалийн болон хаягдал материал, цаас, картон. Үүний зэрэгцээ цаасан бүтцийг бий болгох (үүнтэй холбоотой байж магадгүй юм нэмэлт материал) Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд цэцэрлэгийн дунд бүлэгт танил болсон нь хамгийн төвөгтэй;

Цэцэрлэгийн дунд бүлгийн цаасан хийц

Хүүхэд амьдралынхаа эхний жилд цаастай танилцдаг. IN бага бүлгүүдЦэцэрлэгт байхдаа цаасан аппликейшн хийж сурдаг, картонон карт чимэглэдэг, цаасан загвар хийдэг. 3-4 насны хүүхдүүд хэлбэрийн тухай ойлголтыг эзэмшиж, цаас хайчлах чадварыг хөгжүүлдэг. Бага сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдЦаашид цаасан дээр ажиллах мэдлэг, ур чадварыг хуримтлуулах. Багш яарах хэрэггүй, анхааралтай байх ёстой насны онцлогбүлэг бүр. Аливаа үйл ажиллагаа нь хүүхдэд баяр баясгалан, сэтгэл ханамжийг авчрах ёстой бөгөөд хүүхэд даалгавраа биелүүлж чадвал хамгийн их баяртай байдаг. 4-5 насандаа сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд шоо, хуванцар хийцтэй иж бүрдэл бүхий үйл ажиллагаануудаар барилгын үндсэн ойлголтуудын талаар ойлголттой болж, хуванцар гуалингаар байшин барьж, модоор дээвэр наадаг. үйл ажиллагаа. Цаасан материалаас (цаас, картон, хайрцаг, шүдэнзний хайрцаг, картон өнхрөх гэх мэт) дизайн хийх нь дунд бүлгээс эхэлдэг.

Зорилтот

Дунд бүлгийн цаасан дизайны хичээлийн зорилго нь хүүхдүүдийг цаасан материал ашиглан дизайн хийх үйл ажиллагаанд оролцуулах явдал юм.

Даалгаврууд

  • дизайн хийхэд ашигладаг цаасны шинж чанарыг оюутнуудад танилцуулах;
  • хүүхдүүдэд цаасан барилгын үндсэн техникийг заах (атираа, урах, өнхрөх, мушгих);
  • тэвчээр, үнэн зөв, эелдэг харилцааг төлөвшүүлэх;
  • хамтын үйл ажиллагаанд сонирхлыг хөгжүүлэх.

Үйл ажиллагааны төрлүүд

  1. Бүрэн үзүүлэн, дээж (анхны цаасан дизайны ангиудад, дараа нь - нарийн төвөгтэй бүтцийг бий болгоход ашигладаг);
  2. Загварын дагуу (энэ тохиолдолд багш нь тухайн объектыг хэрхэн бүтээх талаар аман заавар, тайлбарыг өгдөг).

Дизайны хичээлд бэлтгэхдээ зорилго гэдгийг санах хэрэгтэй дүрслэх урлагхүүхэд - гар урлал бүтээх биш, харин хөгжил гоо зүйн амт, төсөөлөл, бүтээлч сэтгэлгээ, ёс суртахууны чанаруудын боловсрол.

Дунд бүлгийн дизайны төрлүүд

Барилга угсралтын материал

  • Загаслах ба өнгөт цаасА4 формат.
  • Өнгөт картон.
  • Хилэн өнгийн цаас.
  • Ханын цаасны чимэглэл.
  • Хаягдал цаасны материал: шүдэнзний хайрцаг, ороомог цаас, цаасан таваг, аяга гэх мэт.
  • Скрапбук хийх цааснууд нь сэдэвчилсэн хэвлэмэл бүхий зузаан цаасан хуудас юм. Хүүхдийн гар урлалын үнэтэй материал.

Зураг дээрх цааснаас барилгын материал

Цааснаас дизайн хийх үндсэн материал Цааснаас дизайн хийх үндсэн материал Эргэн тойрон дахь объектын янз бүрийн гадаргууг дуурайлган хийх маш сайн сонголт
Үзэсгэлэнтэй, анхны, гэхдээ үнэтэй материал Цаасан хавтан ашиглан барилгын жишээ Картон судал ашиглан барилгын жишээ Шүдэнзний хайрцаг ашиглан барилгын жишээ Хилэн цаас ашиглан барилгын жишээ Боодлын цаас нэмсэн оригамигийн жишээ Нэг удаагийн аягатай барилгын жишээ

Цаасан дизайныг бусад урлагийн техниктэй хослуулах

Цааснаас объект үүсгэхийн тулд та дараах техникийг ашиглах хэрэгтэй. дүрслэх урлаг, зурах, будах, будах, баримал хийх гэх мэт. 4-5 насны сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд эдгээр аргуудын үндсэн техникийг эзэмшдэг бөгөөд тэдэнтэй хамт цаасан загварыг нөхөж байгаадаа баяртай байдаг. Амьтан, хүмүүсийн дүрсийг бүтээхдээ оюутнууд нүүр, биеийн хэсэг, сарвууны хэсгийг нэмж болно. Шувууны өд, модны титэм, зүлгэн дээрх өвс гэх мэтийг дуурайлган хийх аргыг хэрэглэж болно. Хуванцар эдлэлийг цаасан урлалыг нөхөх, чимэглэхэд ихэвчлэн ашигладаг. Зузаан картоноор хийсэн эсвэл цаасаар хийсэн ажил нь будаг түрхэхэд хэв гажсан тохиолдолд будах хэрэгтэй.

Цаасан барилгын ажилд янз бүрийн техникийг нэгтгэх жишээ

Цаасан хавтангийн дэлгэрэнгүй мэдээллийг будсан байна Заавал хийх даалгавар - чимэглэ дууссан ажил Plasticine detail Бүтээлийг чимэглэхийн тулд шууд аппликешны аргыг ашигласан бөгөөд амьтны нүүр царайг энгийн зургийн техник ашиглан хийсэн.

Цаасан дизайны хичээлийн олон түвшний даалгавар

Багш нь хүүхэд бүрийг заах хувь хүний ​​хандлагыг үргэлж санаж байх ёстой. Барилга угсралтын ажлыг гүйцэтгэх үед оюутан сонирхолгүй болно бүтээлч үйл явц, хэрэв даалгавар нь түүний хувьд энгийн зүйл болж хувирвал. Тиймээс хичээл бүрийг боловсруулахдаа багш энгийн дизайны ур чадварыг илүү сайн эзэмшсэн оюутнуудад нэмэлт даалгавар бэлтгэх ёстой. Жишээлбэл, бариултай аяга бүтээх хичээлийн үеэр бэлэн болсон ажлыг цаасан хэрэглүүрээр чимэглэхийг санал болго. Онгоцон дээр дизайн хийх ажилд суурь дээрх дэлгэрэнгүй мэдээллийг дэвсгэр зураг болгон бөглөх нь сайн ажил юм. Эхлээд даалгавар өгнө өөр өөр түвшиннарийн төвөгтэй байдал нь буруу, багийг хуваах нь амжилтанд хүрч байгаа болон хоцрогдсон хүмүүсийг салгаж байгаа мэт санагдаж магадгүй юм. Ийм нөхцөлд энгийн даалгавар авсан оюутнуудад хэцүү даалгавар өгсөн хүмүүст түгшүүр төрж, түрэмгийллийн мэдрэмж төрж магадгүй ч илүү сонирхолтой эсвэл үзэсгэлэнтэй үр дүн гарч ирдэг.

Хичээлдээ урам зориг өгөх материалыг ашиглах

Хичээл бүрийн бэлтгэл үе шатанд урам зориг өгөх материалыг оруулах шаардлагатай. Энэ нь сурагчдын төсөөллийг идэвхжүүлэх, тэдний алсын харааг өргөжүүлэх, сонирхлыг нэмэгдүүлэхэд шаардлагатай. бүтээлч үйл ажиллагаа, гоо зүйн амтыг хөгжүүлэх. Материал нь янз бүр байх ёстой:

  • Визуал материал (сэдвийн талаархи объект эсвэл объектын зураг бүхий картууд, зурагт хуудас, тараах материал).
  • Аудио дагалдах (тоглоом эсвэл биеийн тамирын хичээлийн үеэр хичээлийн сэдвээр дуу сонсох эсвэл аялгууны арын чимээ).
  • Шүлэг, хүүхдийн шүлэг, зүйр цэцэн үг, хэллэг унших.
  • Оньсого.
  • Тоглоомын нөхцөл байдлыг бий болгох (сэдвийн дагуу тоглоом эсвэл объект ашиглах).
  • Хичээлийн сэдвээр слайд эсвэл танилцуулга үзүүлэх.

Хичээлдээ урам зориг өгөх эхлэлийг ашиглах жишээ

Хичээлийн сэдэв Урам зориг өгөх эхлэл
"Тамблер" Хичээлийн эхэнд багш хүүхдүүдээс оньсого асууна.
Бидэнтэй уулзахаар ирлээ, найзуудаа,
Хүүхэлдэй бол ер бусын юм.
Суудаггүй, худлаа ярьдаггүй,
Зөвхөн өөрөө мэдээрэй, энэ нь үнэ цэнэтэй юм.
Сашка, Наташа нар мэднэ
Эдгээр хүүхэлдэйнүүд ... (аягатай аяга).
Сурагчид тэдэн дээр очихоор яарч байсан аяга таваг үзүүлэв. Багш хүүхдүүдтэй ярилцаж, "Яагаад энэ хүүхэлдэйг аяга гэж нэрлэдэг гэж та бодож байна вэ?", "Хэрхэн аягатай тоглох вэ?", "Энэ тоглоом ямар дүрсээс бүрддэг вэ?" гэх мэт.
"Түүний нуугдаж байсан газрыг олох" тоглоом тоглогдоно.
Багш нь хүүхдүүдтэй уулзахаар өөр аяга ирсэн боловч ичимхий байсан бөгөөд өрөөний нэг тоглоомын ард нуугдаж байсан гэж багш хэлэв. Хүүхдүүдээс хүүхэлдэйг амаар таах замаар олохыг даалгадаг (ээлжлэн хэлнэ): "Тамбар машины ард нуугдаж байна", "аягатай аяга бөмбөгний ард байна", "аялуур Катягийн хүүхэлдэйний ард байна" гэх мэт. олдсон.
Хичээлийн эхэнд багш хүүхдүүдэд зэрлэг амьтдын зургийг харуулдаг. Залуус тэднийг нэрлэж, багш зургуудыг самбар дээр өлгөдөг. Дараа нь багш зэрлэг амьтад аюултай, тэдний зан авир нь урьдчилан таамаглах аргагүй байдаг гэж хэлээд, зураг дээрх амьтдыг тоглоом (тоглоомын элемент) болгохыг санал болгож байна. Үүнийг хийхийн тулд сурагчид нүдээ аниад нэгэн зэрэг гараа гурван удаа чанга алгадах ёстой. Энэ үед багш ширээн дээр амьтдын тоглоом тавьдаг бөгөөд хүүхдүүдийн зураг зурах болно.
"Гоо сайхан цасан ширхгүүд" Багш гэнэтийн мөчийг бий болгодог:
Ширээн дээр шуудангийн хайрцаг байгаа бөгөөд багш хүүхдүүдэд шуудан зөөгч үүнийг бүлэгтээ хүргэсэн гэж хэлээд хаягийг уншиж өгдөг (цэцэрлэгийн жинхэнэ хаягийг бичсэн - хот, гудамж, байшин, цэцэрлэгийн дугаар, бүлэг). Хайрцагнаас захидал олдсон бөгөөд түүний агуулгыг багш чангаар уншдаг: алс холын Африкийн амьтад хүүхдүүдэд хандаж, төрөлх нутгийнхаа уур амьсгал ямар байдгийг хэлж, цас үзээгүйдээ харамсаж байна, гэхдээ сонссон. Энэ нь ямар гайхалтай, үзэсгэлэнтэй үзэгдлийн талаар маш их . Багш нь Африкийн хүмүүст цасыг хэрхэн үзүүлэх талаар асууж, зөвлөмж, зөвлөмжөөр дамжуулан цаасан дээрээс цасан ширхгийг хийж, Африк руу шуудангаар илгээх боломжтой гэсэн санааг өгдөг.
Залуусдад оньсого өгдөг:
Бид өвс шиг ногоон өнгөтэй
Манай дуу: "Ква-ква" (мэлхий/бяцхан мэлхий).
Багш хүүхдүүдтэй яриа өрнүүлдэг: мэлхий ямар өнгөтэй, тэд ихэвчлэн хаана амьдардаг, юу иддэг вэ. Сурагчдад намаг дахь мэлхийг харуулсан зураг/плакат үзүүлэв. Бяцхан мэлхий гунигтай байна гэж багш хэлээд "Мэлхийнүүд" биеийн тамирын хичээл дээр хөдөлгөөнийг хэрхэн хийхийг зааж өгснөөр хүүхдүүдийг баярлуулахыг урив.
Намагт хоёр найз охин, хоёр ногоон мэлхий байдаг.
Өглөө нь бид өөрсдийгөө эрт угааж, алчуураар үрж,
Тэд хөлөө гишгэж, алгаа ташиж,
Тэд баруун, зүүн тийш хазайж, буцаж ирэв.
(Тохирох хөдөлгөөнийг хийх).
Гэвч багш мэлхий намагт ганцаараа байгаа болохоор гунигтай хэвээр байгааг анзаарч, хүүхдүүдэд цаасаар мэлхий хийж, зурагт хуудас дээр байрлуулж болно гэсэн санааг өгдөг.

Заасан хичээлийн сэдвээр хийсэн ажлын жишээ

Цаасан туузаар дизайн хийх Цаасан туузаар дизайн хийх Хавтгай дээрх цаасан туузаар дизайн хийх Оригами техникийг ашиглан цаасан дээрээс дизайн хийх

Дунд бүлгийн хичээлийн тэмдэглэлийг цаасан дизайн дээр зурах

Хичээл бүрийн хувьд багш нарийвчилсан хичээлийн хураангуйг бэлтгэх ёстой. Зорилго, зорилтууд нь насны онцлогт тохирсон байх ёстой хувь хүний ​​онцлогхүүхдүүд. Багшийн харааны болон техникийн хэрэглэгдэхүүн, мөн хүүхдүүдийн ашиглах хэрэглүүр, хэрэглүүрийг тэмдэглэнэ. Дараа нь та хичээлийн явцыг тайлбарлах хэрэгтэй. Хичээлийн дараа дүн шинжилгээ хийхэд энэ бүхэн зайлшгүй шаардлагатай: ямар мөчүүд амжилттай болсон, юу нь бүтэлгүйтсэн, ямар сурган хүмүүжүүлэх арга барилууд үр дүнтэй байсан, хүүхдүүдийн сонирхлыг юу татсан, хичээлийн үе шат бүрт тэдний сэтгэл хөдлөлийн байдал ямар байсан. .

Хичээлийн цагийн төлөвлөгөө

Дизайны хичээлийн үргэлжлэх хугацаа дунджаар 15-20 минут байна.

  1. Зохион байгуулалтын үе 1 минут.
  2. Урам зориг өгөх үе шат 3-5 минут.
  3. Багш 2-3 минутын турш ажиллах арга техникийг харуулдаг.
  4. Сурагчдын бие даасан ажил 6-8 минут.
  5. Ажлын үзүүлэн, хэлэлцүүлэг 2 минут.
  6. 1 минутыг дүгнэж байна.

Зорилго, зорилтуудыг тодорхойлох

Зорилго, зорилтууд нь тодорхой хэв маяг, гүйцэтгэлийн техниктэй ажиллахад шаардлагатай ангид эзэмшсэн ур чадварын дагуу тодорхой байх ёстой; Тодорхой ажлын аргуудтай жишээнүүдийг ашиглан зорилго, зорилтын хувилбаруудыг авч үзье.

Хичээлийн сэдэв Зорилтот Даалгаврууд Даалгаврыг гүйцэтгэх техник
"Гүүрүүд" ашиглан гар урлал хийх геометрийн хэлбэрүүдцааснаас. - объектын дүн шинжилгээ хийх сургалт;
- бэлэн хэлбэрийг ашиглан барилга байгууламж барих чадварыг хөгжүүлэх;
- орон зайн сэтгэлгээ, дизайны ур чадварыг хөгжүүлэх.
Картонон дүрс (шоо, тоосго, блок, цилиндр) ашиглан барилга барих.
"Хаврын гайхамшиг" Цааснаас цэцэг хийх. - орон зайн болон дизайны сэтгэлгээг хөгжүүлэх;
- хослуулах чадварыг хөгжүүлэх;
- гоо зүйн амтыг хөгжүүлэх.
"Дэлбээ" үүсгэхийн тулд цаасан туузыг нааж, дунд хэсгийг ашиглан цэцэг болгон холбоно.

"Бидний хаврын урсгал" хичээлийн хураангуй.
Зохиогчид: Петрухина А.В. багш, Татаркина Ю. V. багш, MADOOU No 96 "Умничка", Набережные Челны

Үйл ажиллагааны төрлүүд Хөгжилтэй, үр бүтээлтэй, боловсрол, судалгаа.
Зорилго Цаастай ажиллах ур чадварыг бэхжүүлэх, анхаарал, хариу үйлдэл үзүүлэх, багаар харилцах соёлыг төлөвшүүлэх.
Хүлээгдэж буй үр дүн Дизайн хийх чадвартай цаасан завь, бүтээлч үйл явцын бүх оролцогчидтой эерэг, идэвхтэй харилцах.
Хэрэглэсэн материалууд Урсгалын дүрс бүхий ватман цаас, хуудас цаас, далбаатай цавуу, тосон даавуу, ажлын байрыг цэвэрлэх зориулалттай өөдөс.
Хичээлийн явц Багш хүүхдүүдтэй ярилцаж байна: одоо жилийн хэдэн цаг (хавар), хаврын саруудыг нэрлэ, одоо хэдэн сар байна, өнөөдөр гадаа цаг агаар ямар байна.
Хэрэглээ харааны материал: Багш нь гол горхины зурагтай ватманы цаасыг самбар дээр өлгөж, хэрэв тэд ийм горхи харсан бол алхаж байхдаа юу хийх байсныг төсөөлөхийг хүснэ. Зургийг цаасан завиар чимэглэхийг санал болгож байна.
Багш нь завь бүтээх үйлдлүүдийн шууд үзүүлбэрийг явуулдаг.
Хүүхдүүд үзүүлсэн үйлдлүүдийг бие даан давтдаг.

Биеийн тамирын минут:
Баавгай үүрнээсээ мөлхөж,
Босгон дээр эргэн тойрноо харав (зүүнээс баруун тийш эргэх)
Тэр нойрноосоо гараа сунгав. (гараа сунгах)
Манайд дахин хавар ирлээ. (Толгой эргүүлэх)
Хурдан хүч чадал олж авахын тулд
Баавгайн толгой эргэлдэж байв.
Урагшаа хойш бөхийх (урагш хойш бөхийх)
Тэр энд байна ой дундуур алхах. (баруун гараараа хазайлгана
зүүн хөл ба эсрэгээр)
Баавгай үндэс хайж байна
Мөн ялзарсан хожуул.
Эцэст нь баавгай цадлаа
Тэгээд тэр модон дээр суув. Хүүхдүүд сууна.

Багш нь хийсэн ажилд нь хүүхдүүдэд талархаж, хүн бүрийг өөрийн завиар горхины урсгалыг чимэглэхийг урьж байна.

Хичээлийн хураангуй "Нохойн үүр".
Загварын шинэ аргыг ашиглан цаасан урлал хийх - цаасыг хагасаар нугалах. Даалгаврууд - цаасан гар урлалд дүн шинжилгээ хийх сургалт (гар урлалын хэсгүүд, тэдгээрийн байрлал, бие биентэйгээ харьцуулахад сонгох);
- цаасыг хэрхэн нугалж сурах;
- дөрвөлжингийн булангуудыг дугуйруулж, зууван хэлбэрийг бий болгож сурах;
- нарийвчлалын боловсрол. Материал Нэг хуудас цагаан цаас, туузан хүрэн цаас, дөрвөлжин хуудас хар цаас, цавуу, сойз, хайч, нохойны дүрс, тосон даавуу, өөдөс. Хичээлийн явц "Хэн аль байшинд амьдардаг" бөмбөг тоглоом:
Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож, багш төвд байна. Багш сурагчдын аль нэгэнд бөмбөг шидэж, хүүхдийн даалгавар бол энэ амьтан хаана амьдардагийг хэлэх явдал юм. Дараа нь хүүхэд бөмбөгийг дараагийн сурагч руу шидэж, өөр амьтныг нэрлэх гэх мэт.

Багш хүүхдүүдэд бэлэн цаасан лангууг үзүүлж, тэргүүлэх асуултуудыг ашиглан цаасны бүтцэд дүн шинжилгээ хийхийг заадаг.
Цаасан лангууг бий болгох алхмуудыг шууд харуулах.

Биеийн тамирын минут.
Нэг - бос, сунга, (сунга.)
Хоёр - бөхийж, шулуун, (нуруугаа бөхийлгөж, гараа бүсэндээ наа.)
Гурав - гурван алга таш, (Гараа алгадах.)
Толгойгоо гурван дохих. (Толгойн хөдөлгөөн.)
Дөрөв - гар илүү өргөн, (Гараа хажуу тийш нь.)
Тав - гараа даллах, (Гараа даллах.)
Зургаа - дахин суу. (Суу.)

Сурагчид цаасан лангуу барих үйлдлүүдийг бие даан гүйцэтгэдэг.
Дууссан бүтээлийн үзүүлэн, хэлэлцүүлэг.
Цаасан урлал, нохойн барималаар тоглох цаг болжээ.

"Хөгжилтэй цасан хүмүүс" хичээлийн хураангуй.
Цаасан салфеткаас гар урлал хийхийг сур. Даалгаврууд Өвөл, түүний үзэгдлийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх, оюутнуудын үгсийн санг өргөжүүлэх;
- онгоцны баримжаа олгох сургалт;
- хайч, цавуу хэрэглэх ур чадварыг бэхжүүлэх;
- бүтээлч сэтгэлгээг хөгжүүлэх;
- нарийвчлалын боловсрол. Материал Шинэ жилийн сүлд модны зураг бүхий жааз. Фрост эцэг, цасан охин, цасан хүн, бухын шувуу, цасан хатан хааныг дүрсэлсэн зургууд. Цаасаар хийсэн "мөсөн блокууд". Өөр өөр царай төрх бүхий цасан хүмүүсийн дүр төрх. Хайч ба цавуу, цавуу сойз, цасан хүн, тэдгээрийн чимэглэлийг огтлох цаасны хоосон зай. Хичээлийн явц Хичээлийн эхэнд битүү мөсний таван зураг самбар дээр өлгөөтэй байна. Багш хүүхдүүдийг цаст хаант улсад зочлохыг урьж байна. Өвөл, жилийн энэ цагийн онцлогийн талаар яриа өрнүүлдэг.
Хүүхдүүд цаст хаант улсын оршин суугчидтай уулздаг (тэдний зургууд мөсөн дор нуугдаж байсан): Эцэг Фрост, Цасан охин, Бульфич, Цасан хатан, Цасан хүн. Багш эхлээд эдгээр дүрүүдийн талаар оньсого хийж болно.
Гэнэтийн мөч: Цасан эмэгтэй өрөөнд орж ирэв. Тэр уйтгар гунигтай, сайхан өвөлжсөн гэж хэлэв (зураг харуулав), гэхдээ хавар ирэхэд бүх цасан хүмүүс явсан. Багш нар Цасан эмэгтэйд зориулж цасан хүн бүтээхээр шийджээ.
Биеийн тамирын боловсрол.
Багш нь салфеткаас цасан хүнийг хэрхэн бүтээхийг харуулж байна.
Сурагчдаар давт.
Ажил дууссаны дараа цасан хүмүүсийг хатаана.
Энэ үед хүүхдүүд цасан эмэгтэйтэй хамт "Цасан хүн угсрах" тоглоом тоглодог (тэд бие даасан хэсгээс цасан хүнийг угсардаг).
Залуус Цасан Баба цаасан цасан хүмүүсийг өгч, баяртай гэж хэлнэ.

Дунд бүлэгт зориулсан оригами клубын хөтөлбөр

Оригами клубын хөтөлбөр нь уран сайхны болон гоо зүйн чиг баримжаатай байх ёстой. Үүний ач холбогдол нь сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн хувийн шинж чанарыг цогцоор нь хөгжүүлэх нөхцлийг бүрдүүлэх, тэднийг соёлын үнэт зүйлстэй танилцуулах, танин мэдэхүйн болон бүтээлч үйл ажиллагааны сэдлийг бий болгох, багш, сурагч, тэдний эцэг эхийн хоорондын эерэг харилцааг хэрэгжүүлэхэд оршино.

"Ladybug" оригами бүтээх бүтээлч үйл явц

Хөтөлбөрийн зорилго

Оригами цаасан барилгын техникийг эзэмшсэнээр оюутнуудын оюуны болон гоо зүйн хөгжил.

Даалгаврууд

  • геометрийн үндсэн ойлголтууд (тойрог, дөрвөлжин, гурвалжин, цэг, шугам, өнцөг, тал, орой гэх мэт) болон оригами дүрстэй танилцах;
  • цаастай хэрхэн ажиллах талаар сурах;
  • найруулгын сургалт;
  • аман зааврыг дагаж сурах;
  • хөгжил нарийн моторт ур чадваргар, нүд;
  • анхаарал, бүтээлч, орон зайн сэтгэлгээг идэвхжүүлэх;
  • санах ойг хөгжүүлэх;
  • төсөөлөл, бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх;
  • нямбай байдлын боловсрол, болгоомжтой хандлагаматериалд, ажлын байрны цэвэр байдал, дэг журмыг сахих;
  • баг дотор ажиллах, харилцааны соёлыг төлөвшүүлэх.

Оригами дугуйланд оюутнууд 8-10 хүнтэй дэд бүлгүүдэд ажилладаг. Хичээл 20-25 минут үргэлжлэх бөгөөд долоо хоногт нэг удаа явагдана. Дугуйлангийн ажлын дараа хүүхдийн бүтээлийн үзэсгэлэн гардаг.

Дунд бүлгийн оригами аяганд зориулсан сэдвүүдийн картын индекс

Хичээлийн сэдэв Цаасан дизайны ур чадварыг эзэмших ба/эсвэл нэгтгэх
"Хөөрхөн" - квадратыг диагональаар нугалах,
- дундыг олох,
- талбайн булангуудыг дундуур нь нугалах.
"Эрвээхэй" - квадратаас гурвалжин үүсгэх,
- янз бүрийн чиглэлд булангуудыг нугалах.
"Зул сарын гацуур мод чимэглэл" - тойргийг хагасаар нугалах,
- дундыг олох,
- дүрсний хэсгүүдийг наах.
- цаасыг янз бүрийн чиглэлд нугалах,
- цавуугаар ажиллах.
- квадратыг дөрөв нугалах,
- хайчаар ажиллах.
"Загас" - цаасан квадратаас гурвалжин хийх,
- хайчаар ажиллах.
- гурвалжин авах,
- гурвалжны хэсгүүдийг гулзайлгах, эргүүлэх.
"Хавчуурга" - үндсэн "чихэр" хэлбэрийг нугалах.
- үндсэн "цаасан шувуу" хэлбэрийг нугалах.

Оригами дасгал хийх схем, зураг дээрх ажлын жишээ

Санамж Технологийн газрын зурагоригами дээр технологийн зураг Оригами дээрх технологийн зураг Оригами дээрх технологийн зураг Хамтын ажил Оригамигийн хоёр элементээс гар урлал Ажлын жишээ Ажлын жишээ Ажлын жишээ “Цаасан шувуу” хэлбэрийг эвхэх, модулиудыг холбох Хамтын ажил

Дунд бүлэгт зориулсан сонирхолтой санаа, дизайны схемүүд.

Дүрслэх урлагийн сонирхлыг нэмэгдүүлэхийн тулд багш хичээлдээ тоглоомын элементийг нэвтрүүлж, уламжлалт бус материалыг ашиглахад татан оролцуулж, практик зорилготой гар урлал хийхийг санал болгох ёстой.

Хичээлийн ажлын загварууд

Зүсэх, наах загвар Оригами диаграмм Барилгын заавар Оригами диаграмм Барилгын заавар Барилгын заавар Гэнэтийн байшин барих заавар Шүдэнзний хайрцагнаас хүүхэлдэй тавилга хийх санаа Барилгын заавар Хүүхэлдэйнд толгойн гоёл хийх санаа диаграм Зураг төсөл боловсруулах заавар Зураг төсөл боловсруулах заавар Зураг төсөл боловсруулах заавар

Дууссан ажлын жишээ

Шүдэнзний хайрцаг ашиглан цаасан барилгын жишээ. Гар урлалыг тоглоомд ашиглах эсвэл дүрмийн дагуу төсөл зохиоход ашиглаж болно замын аюулгүй байдалЦааснаас барилгын жишээ Цааснаас барилгын жишээ Картон судал ашиглан барилгын жишээ Цааснаас барилгын жишээ. Та өрөө, цонхыг чимэглэж болно. Зул сарын гацуур модСүүний хайрцаг ашигласан дизайны жишээ Цаасыг ашигласан дизайны жишээ. Энэ ажил нь 3-р сарын 8-нд зориулсан ил захидал хэлбэрээр бүтээгдсэн. Өргөтгөсөн хувилбарт цаасан дээр хийсэн дизайны жишээ. Багаар ажиллах. Дэнлүүний зүүлт нь баярын үеэр өрөөг чимэглэх болно Цаасаар хийсэн дизайны жишээ. Шувуудыг цонхон дээр өлгөх боломжтой цаасан хийцийг ашиглан хийсэн дизайны жишээ. Сагсыг цаасан цэцэгээр дүүргэж болно Шүдэнзний хайрцгийг сууринд нь ашигласан дизайны жишээ Хаягдал материал ашиглан дизайны жишээ (шүдэнзний хайрцаг, зайрмагны савх) Картон ханцуйвч ашиглан дизайны жишээ Цаас ашигласан дизайны жишээ. Багаар ажиллах. Тугны зүүлт нь өрөө эсвэл зул сарын гацуур модыг чимэглэхэд ашиглагддаг. Шинэ жилийн үдэшлэгЦаасны барилгын жишээ. Гар урлалыг бүлгийн ажил хийх эсвэл шүдэнзний хайрцагнаас бүтээх жишээнд ашиглаж болно. Гар урлалыг хүүхэлдэй тоглоход ашиглаж болно, шүдэнзний хайрцагнаас бүтээх жишээ. Гар урлалыг хүүхэлдэйгээр тоглоход ашиглаж болно цаасан барилгын жишээ. Хаврын баярт зориулж өрөөг засахын тулд гар урлалыг ашиглаж болно

GCD танин мэдэхүйн хөгжлийн технологийн зураг (дизайн)

Сэдэв: "Хаврын анхны цэцэгсийн эрэлд"
Зорилтот:Бүрэн карт ашиглан хувиргах боломжтой "ТИКО" барилгын багцтай ажиллах хүүхдийн ур чадварыг хөгжүүлэх.
Даалгаварууд:
Боловсролын:
1. Хаврын цэцэг (цасан дусал) тухай хүүхдийн санаа бодлыг баяжуулах.
2. Баяраа тэмдэглэж сур онцлог шинж чанаруудцэцгийн бүтэц.
3. 5 дотор оноог засах.
4. Ярианы яриа хэлбэрийг сайжруулах, үзэл бодлоо илэрхийлэх оролдлогыг дэмжих;
5. Бүтцийн үндсэн хэсгүүд, онцлог шинж чанаруудыг (хэлбэр, хэмжээ) тодорхойлох чадварыг бэхжүүлэх;
Боловсролын:
1. Байгалийн сонирхлыг хөгжүүлэх, сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүлэх.
2. Бүрэн схем дээр үндэслэн алгоритмын дагуу ажиллах чадварыг хөгжүүлэх;
3. Аман зааврын дагуу ажиллах чадварыг хөгжүүлэх;
Боловсролын:
1. Хөдөлмөрлөх, гүйцэтгэсэн ажилд ухамсартай, хариуцлагатай хандах хандлагыг төлөвшүүлэх.
Бусад хүүхдүүдтэй хамтран ажиллах, эхлүүлсэн зүйлээ дуусгах чадварыг хөгжүүлэх.
Нэгдсэн боловсролын бүсүүд: танин мэдэхүйн, ярианы, нийгмийн - харилцааны, бие бялдар, урлаг-гоо зүйн хөгжил
Тоног төхөөрөмж: Тоног төхөөрөмж: мультимедиа танилцуулга, хөгжмийн дагалдан"Хаврын ойн чимээ", ТИКО барилгын багц "Бөмбөлөг" (багш хийх сагс хийх), бие даасан картууд - "Цасан ширхгүүд" иж бүрэн хавтгай дүрсийн диаграмм, "ТИКО" барилгын багц - мөрөөдөгч - хоёр хүүхдэд зориулсан 1 багц .

Хичээлийн явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хараач, залуус аа, зочид бидэн дээр ирлээ, тэдэнтэй ч бас мэндчилье.
Бид хүүхдүүдтэй дугуйлан зогсоод:
Сайн уу баруун гар
(урагш сунгах)
Сайн уу зүүн гар
(бид нөгөөг нь сунгана)
Сайн уу найзаа
(бид хөршөө нэг гараараа барина),
Сайн уу найзаа
(өөр нэгийг ав)
Сайн уу, сайн уу нөхөрсөг тойрог (бид гараа сэгсэрнэ).
Бид хөтлөлцөн зогсож, хамтдаа том тууз,
Бид жижиг байж болно
(бид суудаг)
Бид том байж чадах уу?
(босох)
Гэхдээ хэн ч ганцаараа үлдэхгүй
(дунд нь холбох).
(Хаврын нугад баавгайн бамбарууш дэлгэцэн дээр гарч ирэв)
Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, энэ хэн бэ?
Хүүхдүүд: Тедди баавгай.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Тэр яаж бидэнд ирсэн бэ? Баавгай бол зэрлэг амьтан бөгөөд хаана амьдардаг ... (ойд)?
Сурган хүмүүжүүлэгч:Бяцхан баавгай, чи яагаад манайд ирсэн юм бэ? (бяцхан баавгай хэлэхдээ: "Би энэ өвөл төрсөн бөгөөд саяхан ээжтэйгээ үүрнээсээ гарсан. Ойд цас хэвээр байгаа бөгөөд шувууд хаврын тухай, цэцэгсийн тухай дуулж байна. Гэхдээ би" Энэ юу болохыг мэдэхгүй.")

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, бяцхан баавгайд хаврын тухай ярьж өгөөч? Үүнийг хийхийн тулд бид хаврын ой руу явах хэрэгтэй. Та санал нийлж байна уу? Та ойд хэрхэн биеэ авч явахаа мэдэх үү? Надад хэлээч.
Хүүхдүүд: Та ойд чимээ шуугиан тарьж, мөчрүүдийг хугалж, хог хаяж болохгүй.
Тэгээд явцгаая!
"Хаврын ойн чимээ" хөгжимд хүүхдүүд "Зам дээр!" Мотор дасгал хийдэг.
Бид хаврын ой руу алхаж байна
Бид хөлөө дээш өргөдөг
(марш хурдаар алхах).
Хөл гишгэх
Шулуун зам дээр
(гүсгэх алхамаар алхах).
Нарийн зам дагуу
Бяцхан хөл алхах болно
(хөлийн хуруун дээр алхах).
Тэд бие биенийхээ араас гүйв.
Тэд хаврын ой руу гүйв
(хөлийн үзүүрээр гүйх).
Сурган хүмүүжүүлэгч: Энд бид ойд байна! ("Ой дахь хавар" зураг дэлгэцэн дээр гарч ирэв.)
Сурган хүмүүжүүлэгч:Зурган дээр жилийн аль цагийг харуулсан бэ? Та яагаад үүнийг шийдсэн бэ?
Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, хар даа, энд бас нэг дугтуй байна (цэвэрт дугтуй гарч ирэх ба дотор нь оньсого байна) мөн дотор нь оньсого байна:
Хамгийн анхны, хамгийн нимгэн
Тендер нэртэй цэцэг бий.
Сайн уу гэж дуугарах дусал шиг
Үүнийг ... (цасан ширхгүүд) гэж нэрлэдэг.
(дэлгэц дээр цасан ширхгийн дүрс гарч ирнэ.)
Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, манай цэвэрлэгээнд юу гарч ирсэн бэ?
Хүүхдүүд: Цэцэг.
Та яагаад үүнийг цэцэг гэж бодож байна вэ?
Хүүхдүүд: энэ нь иш, цэцэг, навчтай.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв шүү залуусаа, энэ бол цэцэг бөгөөд түүний нэрийг "Цасан дусал" гэдэг. Энэ цэцгийг яагаад "цасан дусал" гэж нэрлэсэн гэж та бодож байна вэ?
Хүүхдүүд: Энэ нь цасан дор ургадаг - "цасан дор" ургадаг тул энэ жижиг ургамал арван градусын хүйтэнд ч тэсвэрлэдэг.
(Хаврын ойд дэлгэцэн дээр баавгай бамбарууш гарч ирээд: "Ямар сайхан цэцэг вэ. Би тэднээс баглаа хийж, ээждээ өгөхийг хүсч байна" гэсэн үгсийг хэлдэг.)
Сурган хүмүүжүүлэгч: Бяцхан баавгай чи юу яриад байгаа юм бэ, чи тэднийг урж чадахгүй. Энэ тухай түүнд хэлье. (хүүхэд шүлэг уншдаг)
Хүүхэд:
Хэрэв та цэцэг түүвэл,
Хэрэв би цэцэг түүвэл,
Хэрэв бүх зүйл бол: би ч, чи ч,
Хэрэв бид цэцэг түүвэл
Бүх цэвэрлэгээ хоосон байх болно
Мөн гоо үзэсгэлэн байхгүй болно.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүүхдүүд ээ, бяцхан баавгай баглаа цэцэг түүвэл сайн байх болов уу?
Сурган хүмүүжүүлэгч:Ингээд л болоо, бяцхан баавгай минь, чи яагаад цэцэг түүж чадахгүйгээ одоо мэдэж байна. (Бяцхан баавгай: "Би бүгдийг ойлгож байна!" Гэж хариулав.)
Сурган хүмүүжүүлэгч: Бяцхан баавгай, чи яагаад гунигтай байна вэ? (бяцхан баавгай "Би ээжийгээ баярлуулахыг хүссэн, гэхдээ тэр одоо уурлах болно" гэж хариулав)
Сурган хүмүүжүүлэгч: Битгий уурлаарай, одоо хүүхдүүд бид хоёр цэцэг болж, бидэн рүү харна.
"Цэцэг цэнэглэх" динамик түр зогсолт
Цэцэг цэцэг рүү: "Навчаа түү.
хүүхдүүд гараа өргөж, буулгана.
Зам дээр гараад хөлөө дар
хүүхдүүд өвдөгөө дээш өргөөд байрандаа алхаж,
Толгойгоо сэгсэрч, өглөөний нарыг угтаарай.
толгой эргэх
Ишийг бага зэрэг хазайлгах - энэ нь цэцгийн төлбөр юм.
Их биеийг хажуу тийш нь нугална
Одоо шүүдэрээр угааж, сэгсэрч, тайвшир.
гар барих
Эцэст нь энэ өдрийг бүх сүр жавхлантайгаар угтан авахад бэлэн байна.
(Тоглолтын дараа бяцхан баавгай "Залуус аа, та нар ямар сайхан цэцэгс вэ, би чамайг ээждээ өгье" гэж хэлдэг)
Сурган хүмүүжүүлэгч: Бяцхан баавгай, чамд яаж туслахыг хүүхдүүдээс асууя?
Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм ээ, хаврын анхны цэцгийг барилгын иж бүрдэл ашиглан хийцгээе, бяцхан баавгай хаврын анхны цэцэгсийг өөртөө хадгалж, ээждээ бэлэглэх боломжтой.
("Цасан ширхгүүд" дүрсний иж бүрэн диаграмм дэлгэцэн дээр гарч ирнэ. Хүүхдүүд дэлгэцийн ойролцоо хагас тойрог хэлбэрээр зогсоод цэцгийг бүрдүүлдэг нарийн ширийн зүйлийг дууддаг)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Барилгад ямар хэсгүүд хэрэгтэйг диаграммыг анхааралтай ажигла.
Хүүхдүүд: Том, жижиг гурвалжин, дөрвөлжин, зургаан өнцөгт, тэгш өнцөгт
Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, бидэнд хэрэгтэй хэсгүүдээ тоолъё. Жижиг гурвалжин, тэгш өнцөгтийг тоолоорой? Нийт хэдэн гурвалжин, тэгш өнцөгт байгаа вэ?
Хүүхдүүд: 1 гурвалжин, 2,3, 4, нийт 4 жижиг гурвалжин. 1 тэгш өнцөгт, нийт 2, 2 тэгш өнцөгт.
(Хүүхдүүдийг ширээн дээр суухыг урь. Хүүхэд бүрийн ширээн дээр цасан ширхэгийн бүрэн диаграмм байдаг)
Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна, бүх зүйл зөв байна. Би чамайг ширээн дээр суухыг санал болгож байна. Ширээн дээр хүн бүр "Цасан ширээ" дүрсний диаграмм, дизайнерын дэлгэрэнгүй мэдээлэлтэй байна. Би чамайг ажилдаа орохыг санал болгож байна.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Гайхалтай! Та маш сайхан цэцэг авсан. Хараач, надад эдгээр цэцгийн сагс байгаа (сагсыг мөн "ТИКО" дизайнер Шарагаас угсарсан), баавгай таны гэртээ хийсэн хаврын анхны цэцэгсийг аваад ээждээ өгөхөд хэрэгтэй байна. (Хүүхдүүд сагсанд цэцэг цуглуулж, баавгайд өгдөг). Хаврын ойд хийсэн аялал маань дуусч байна. Бид зочинтойгоо баяртай гэж хэлээд цэцэрлэг рүүгээ буцах хэрэгтэй. Тэд бидэнд эргэж ирэхийн тулд бид хэлэх хэрэгтэй шидэт үгс:
Бид ойгоос алхаж байна
Бид хөлөө дээш өргөдөг
(марш хурдаар алхах).
Хөл гишгэх
Шулуун зам дээр
(гүсгэх алхамаар алхах).
Нарийн зам дагуу
Бяцхан хөл алхах болно
(хөлийн хуруун дээр алхах).
Тэд бие биенийхээ араас гүйв.
Тэгээд бид цэцэрлэг рүү гүйв
(хөлийн үзүүрээр гүйх).
Энд бид буцаж ирлээ. Хүүхдүүд ээ, надад хэлээч, бидний аялал танд таалагдсан уу?
Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, бидэнтэй уулзахаар хэн ирсэн бэ? Бид хаашаа явсан бэ? Ойд таалагдсан уу? Бидний яриад байсан хаврын анхны цэцэг юу байсан бэ, яагаад үүнийг цасан ширхгээр нэрлэдэг вэ? Хүүхдүүд ээ, бид өнөөдөр юуг, хэнээс зохион бүтээсэн бэ? Та ямар хэсгүүдийг ашигласан бэ? Бид дахин аялах уу?
Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, хар л даа, бяцхан баавгай бидэнд цэцгийн тухай ном бэлэглэсэн нь цасан ширхгүүд болон бусад хаврын анхны цэцэгсийн талаар илүү ихийг мэдэх болно.