Хийлийн тухай сонирхолтой баримтууд. Агуу хийлчдийн тухай сонирхолтой баримтууд. Хийл хөгжимд зориулж ямар бүтээл бичсэн бэ?

Ирина Морозова
"Бяцхан хийлийн түүх" хөгжмийн сэдэвчилсэн хичээл

« БЯЦХАН ХИЙЛИЙН ТҮҮХ»

(Сэдэвчилсэн хичээл)

Зорилго, зорилтууд:

Алсын хараагаа тэлэх, тэзариус, бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх, дуу авиаг ялгаж сур хийл. Төрөл бүрийн дүрүүдийг дүрслэхдээ хүүхдийн төсөөллийг хөгжүүлэх, илэрхийлэлтэй хөдөлгөөнийг эрэлхийлэхийг дэмжих.

Материал:

"Хоолой ба хүрд"И.Чукаш, "Хүүхдийн нэвтэрхий толь бичиг. А-аас Я хүртэлх хөгжим» Э.Финкелштейн, "Багажийн тухай оньсого"П.Синявский, хийл, нум, видео кино "хийх хийл» , видео бичигч, таяг хийл, царцаа, зөгий хувцас, дуу « Бяцхан царцаа» sl. С.Козлова, хөгжим. М.Сутягина, фонограммууд ( "Каприз"Н.Паганини, "Өвөл"мөчлөгөөс "Улирал"А.Вивалди)

Хичээлийн явц.

Хүүхдүүд танхимд орж, суудалдаа сууна.

Хөгжмийн найруулагч(М.Р.)Оньсого тааварлаарай.

Гөлгөр нумын хөдөлгөөн

Утас нь чамайг чичрүүлдэг.

Зорилго нь холоос бувтнаж,

Сартай үдшийн тухай дуулдаг.

Дуу чимээ хэчнээн тодрох бол,

Тэдний дотор баяр баясгалан, инээмсэглэл байдаг.

Мөрөөдлийн ая шиг сонсогдож байна

Түүний нэр...

Хүүхдүүд Хийл.

M.R. Өнөөдөр бид ярих болно хийл. (Үзүүлэлтүүд хийл, нум) Хараач ямар үзэсгэлэнтэй юм бэ хийл. Тэр үзэсгэлэнтэй юм "зураг"- урт дэгжин хүзүүтэй, толгой нь хадаастай, буржгар хэлбэртэй биетэй. (Хүүхдүүд рүү харав хийл) Дээд тал гэж нэрлэгддэг биеийн дээд тал нь гацуураар, доод тал нь нуруу нь агч модоор хийгдсэн байдаг. Дээд талын дууны самбар дээр нүхнүүд байдаг, учир нь тэдгээр нь латин үсгийн f хэлбэрээр хийгдсэн байдаг. F-нүхний хооронд утсыг дэмждэг тавиур байдаг. Хэрэв та f-нүхний ангархай руу харвал доор нь баруун талТа индэрүүдийг харах болно жижиг саваа, хоёр тавцанг холбох. Ийм л байна "сэтгэл" хийл, түүнийг ингэж дууддаг - хонгор минь. Эдгээр үндсэн хэсгүүд юунд зориулагдсан вэ? хийл?Дөрвөн чавхдас барьдаг: E мөр, A мөр, D мөр, G мөр. Эдгээр дуу авианд тааруулсан учраас ингэж нэрлэдэг. Хавчаарыг эргүүлэх хийлч утсыг тааруулах. Утаснууд нь хурууны самбар дээр сунадаг. Хийлчтэдгээрийг зүүн гарынхаа хуруугаар дардаг - энэ нь тэр утсандаа уртыг өөрчилж, доод эсвэл өндөр дуу авиаг олж авдаг. Одоо та дизайн ямар нарийн төвөгтэй болохыг харж байна хийлгайхалтай хоолойтой. Хийлнэлээд залуу гэж үздэг хөгжмийн зэмсэг, гэхдээ үүнийг бүтээхэд маш их цаг зарцуулсан орчин үеийн хэлбэр. Ямартай нум хийлчутсыг дуугаргадаг, анх нуман хэлбэртэй байсан. Яг нум шиг, зөвхөн үсийг нь чангалаагүй. Гэсэн хэдий ч ийм нум ашиглах нь тийм ч тохиромжтой биш байв. БА хийлТүүний орчин үеийн загварыг бий болгохын тулд гар урчууд шаргуу ажиллах ёстой байв. Нумын зэгсийг Бразилийн фернамбуко модоор хийсэн. Ихэнхдээ цагаан адууны үсээр хийсэн үс нь толгой ба таягны блок хооронд сунадаг. Нумны урт нь 75 см, жин нь ойролцоогоор 60 гр байхын тулд нум нь хөнгөн байх ёстой хөгжимчинамархан зохицуулж чадсан. Эхнийх нь нэрийг бид мэдэхгүй хийл үйлдвэрлэгч, гэхдээ би танд нэрсийг хэлье алдартай сургуулиуд хийл үйлдвэрлэгчид. Тэдгээрийн хамгийн алдартай нь Италийн хойд хэсэгт - Бреши хотод (Гаспар да Сало, Жованни Магини, Кремонад) үүссэн. (Амати, Страдивариус, Гуарнери, Бергонци). Одоо бид тэд үүнийг хэрхэн хийхийг харах болно хийлийн мастер.

Видео материал үзэж байна "хийх хийл»

M.R. Хэрэв та нумыг утсаар дамжуулбал тэр даруйд ер бусын дуу сонсогдоно. Сонсооч!

Фонограмм сонсогдож байна "КАПРИС"Н.Паганини

M.R. Хамгийн шилдэг нь хийлНикколо Паганини тоглосон. Тэр эрт дээр үеэс амьдарч байсан. Энэ хүн ер бусын хөгжилтэй байсан мюзиклсонсголтой, ер бусын уян хатан хуруутай. Тэр зөвхөн тоглосонгүй хийл, гэхдээ бас зохиосон хөгжимТаны дуртай хөгжмийн зэмсгийн хувьд. Бид үүнийг одоо сонссон. Манайд ч гэсэн гайхалтай хүмүүс байсан хийлчид бол Л. Коган, Д.Оистрах. (Хөрөг зургийг харуулж байна хийлчид) . Чуулганууд дэлхий даяар алдартай хийлчид"Вивалди", "Москвагийн виртуозууд". Одоо би та бүхнийг тэдний тоглолтын хэсгээс сонсохыг урьж байна хийлийн концерт А. Вивалди "Улирал"

Фонограмм сонсогдож байна "ӨВЛ"А.Вивалди ( "Улирал").

M.R. Одоо бид Э.Огнецветийн шүлгийг сонсох болно « Хийл»

Ногоон царцаа

Тоглодог хийл,

Эрвээхэй сонсов

Шувууд, загаснууд.

Эхнийх нь байг хийл

Тэд бас надад өгөх болно

Дууны нууц хаана байна?

Мөр бүрт.

Би сурч эхэлнэ

Тэгээд дараа зун

Царцаатай хамт

Би дуэт тоглоно.

Дууг жүжиглэх « ЖИЖИГ ЦАРЦАА» sl. С.Козлова, хөгжим. М.Сутягина (Хавсралт No2)

M.R. Эцэст нь би чамаас дахиад нэг оньсого асуумаар байна.

Ойд сийлсэн

Зөөлөн бичсэн

Дуулдаг, дуулдаг.

Нэр нь юу вэ?

Хүүхдүүд Хийл.

ХЭРЭГЛЭЭ:

ЖижигЦарцаа үд болтол унтав.

Үдээс орой хүртэл хийл тоглосон.

Нэг чухал зөгий нисч ирээд суув.

Бяцхан хөгжимчинг сонсож эхлэв.

Гэрэл ба дулааны алтан тойрог

Ногоон нуга дээгүүр хөгжим хөвж байв.

Хөгжим сонсогдов, мөн зүйлийг мартаж,

Чухал зөгий толгой сэгсэрлээ.

Мөн царцаа бяцхан нь хийл тоглодог,

Тэр хүн болгонд атга аз жаргал тарааж байгаа юм шиг.

Оргилоогүй, уйлсангүй, нэг ч үг хэлээгүй,

Ногоон дээр хийлийг өвсний ирээр хөтлөв.

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

"Бяцхан гацуур модтой шинэ жилийн түүх" бэлтгэл бүлгийн шинэ жилийн үдэшлэгийн сценари.Сценари Шинэ жилийн үдэшлэгУчир нь бэлтгэл бүлэгДүрүүд: Насанд хүрэгчид: Хөтлөгч, Баба Яга, Дед Моро, Цасан охин, Хүүхдүүд: зараа, бөжин,.

Нэр: Шууд нэгдсэн боловсролын үйл ажиллагаахөгжмийн боловсролын талаар ахлах бүлэгцэцэрлэг "7 цэцэг.

Нэгдсэн хөгжмийн хичээл MADOU-ийн хөгжмийн найруулагч Цэцэрлэг No2 "Галт" Мануиленко В.В. Боловсролын бүс:.

Бяцхан хийлийн түүх.Бяцхан хийлийн түүх. Хөтөлбөрийн даалгавар: Хүүхдүүдийн хийлийн талаархи мэдлэгийг нэмэгдүүлэх. (Түүний дизайн хаанаас ирсэн бэ); танилцлаа үргэлжлүүлэх.

цогцоор нь - сэдэвчилсэн төлөвлөлт"Эх орны түүх" -ийг Кузнецова Марина Рафаильевна бэлтгэсэн - хөгжмийн найруулагч, Егорова.

Хүүхэд өсгөхөөс илүү цаг алдах нь хаана ч байхгүй байх. Насанд хүрсэн хүн буйдан дээр хоосон ном бариад хэвтэж байгаа хүн дараа нь унтвал тэр цагаа нөхөж чадах байх. Хөдөлмөр, оюун ухаан, бие бялдар, хөгжим гэх мэт хүмүүжлээсээ хоцорсон хүүхэд эргэж ирэхэд хэцүү зарим нандин зан чанараа алддаг. Хэцүү, гэхдээ боломжтой. Тиймээс бид нөхцөл байдлыг хэтрүүлэхгүй. Хэрэв та эхний алхамаа хийгээгүй бол хөгжмийн боловсролмаш их бага нас, тэгвэл үүнийг өнөөдөр хүүхэд тань 4, 5 настай байхад эхлүүлээрэй.

Хөгжим сонсох

Хөгжмийн зөв хөгжсөнөөр энэ насны хүүхдүүд хөгжим сонсохоосоо өмнө ая тухтай болж, чимээгүй болдог. Тэд танил хөгжмийг таньж, насанд хүрэгчдэд энэ тухай баяртайгаар хэлдэг. Тэд хөгжмийн талаар сэтгэгдлээ илэрхийлж болно: "Сайхан дуу байна", "Тэнд шувуу дуулж байна", "Би салхины чимээг сонсож байна" гэх мэт. Зарим нь хүүхдийн хөгжмийн зэмсэг эсвэл жинхэнэ төгөлдөр хуур дээр сонссон аялгуугаа авч чаддаг.

Хүүхдүүд өөр. Зарим нь нийтэч, бүх зүйлийг хамтдаа хийх дуртай, тодорхойгүй зүйл байвал асуудаг; бусад нь асуултынхаа хариултыг өөрсдөө хайдаг. Эхнийх нь олонхи. Орон сууцны эргэн тойронд ийм жижиг энерги байдаг бөгөөд юу ч түүний анхаарлыг удаан хугацаанд зогсоож чадахгүй юм шиг санагддаг. Харин дараа нь тэр таныг хөдөлгөөнгүй суугаад хөгжим сонсож байгааг хардаг. Нийтлэг хүүхдүүд үүнийг тэсвэрлэхгүй бөгөөд мэдээжийн хэрэг:

- Та юу хийж байгаа юм бэ?
- Би хөгжим сонсдог.
-Ямар хөгжим?
-Энэ бол симфони.
-Өөр ямар симфони?
-Симфони гэдэг бол олон хөгжмийн зэмсэг хамт тоглож, чухал зүйлийн тухай өгүүлэхийг хэлдэг.
- Энэ сонирхолтой юу?
-Маш.

Хүүхэд дараахь зүйлийг асуух боломжтой.

-Би сонсож болох уу?
- Чи чадна, зүгээр л битгий тогло. Битгий ярь. Тэгээд ядраад байвал яв.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийг хөгжим сонсоход нэвтрүүлэх энэ арга нь үргэлж үр дүнтэй байдаггүй ч энэ чиглэлд ажиллахыг хичээх нь зүйтэй. Хүүхэд хөгжим анхааралтай сонсдогийг насанд хүрэгчдийн жишээнээс сурдаг. Үүний зэрэгцээ тэд ярихгүй, бусдад саад болохгүй. Үргэлж завгүй байдаг насанд хүрсэн хүн хэрхэн цаг заваа зарцуулж, анхаарлаа төвлөрүүлж хөгжим сонсож, анхаарал сарниулахгүй байхыг хүүхдүүд харах нь бас чухал юм. Хувийн үлгэр дуурайлал нь уран яруу үгсээс илүү үр дүнтэй байдаг.

Хөгжмийн тухай яаж ярих вэ

Олон хүмүүс хүүхдэд симфони эсвэл сонат гэж юу болохыг тайлбарлах шаардлагагүй гэж үздэг. Гэсэн хэдий ч тэр ойлгохгүй гэж тэд хэлэв. Мэдээжийн хэрэг, тэр симфонийн мөн чанар юу болохыг ойлгохгүй байх болно. Энэ нь зөв. Гэхдээ тэр ийм хэлбэр байдаг, хөгжим байдаг гэдгийг мэддэг янз бүрийн хэлбэрүүд. Хөгжим, хөгжмийн зэмсэг, хөгжмийн зохиолч, хөгжимчдийн талаархи мэдлэгийг эзэмших нь (мэдээжийн хэрэг, хэрэв энэ бүгдийг хүүхдүүдэд ойлгомжтой хэлээр хэлсэн бол) тусалдаг. хөгжмийн хөгжилхүүхэд. Хөгжмийн зэмсгийн талаар ийм хэлбэрээр ярих нь дээр бяцхан хүнхамгийн ойр. Үлгэрийн хэлбэрээр.

Хийлийн үлгэр

Хийл хөгжимтэй бүтээл сонс. Үлгэрийг өөрөө намуухан хийлийн хөгжмийн дэвсгэр дээр ярьж болно.

Хүүхэддээ хийлийн зургийг үзүүл. Эсвэл өөрөө зур. Хэрэв та гэртээ тоглоомон хийлтэй бол илүү дээр юм. Жинхэнэ байгаа бол их сайн. Одоо хийлийн тухай бидний зохиосон үлгэрийг ярьж өгөөч. Биднээс илүү төсөөлөлтэй олон эцэг эхчүүд илүү сайн үлгэр зохиож чадна гэдэгт бид итгэлтэй байна. Хэрэв та үлгэр сонсохдоо тоглоомын элементүүдийг нэвтрүүлж чадвал сайн хэрэг.

Анхаар, тоглоом.Та үлгэрийн сэдвээр энд өгөгдсөн болон бусад асуултын хариултыг урьдчилан бичиж, цаасан хуудсыг харгалзах тоонуудын дагуу ширээн дээр тавь. Та үлгэр ярьж эхлэхээсээ өмнө хүүхдэд тоглоомын нөхцөлийг тайлбарла. Жишээлбэл, иймэрхүү:

-Одоо би та нарт хөгжмийн хатан хаан гэгддэг хөгжмийн зэмсэг болох хийлийн тухай үлгэр ярьж өгье. Дараа нь би асуулт асуух болно. Анхааралтай сонсох. Зөв хариулт бүрийн хувьд та оноо авна. Буруу хүний ​​хувьд - би. Илүү олон оноо авсан хүн ялна.

Ийм танилцуулгын дараа хүүхэд үлгэрийг анхааралтай, маш их сонирхон сонсох болно гэдэгт бид итгэлтэй байна.

Нэг хаант улсад, нэг мужид нэгэн охин амьдардаг байв. Түүний эцэг эх хөгжимд дуртай байв. Тиймдээ ч охинд Хийл гэж нэр өгч, хийл тоглож сургасан. Охин өсч том болж хөгжимчин болжээ. Тэрээр хот, тосгоноор аялж, хийл тоглож, хүмүүст баяр баясгаланг авчирсан.

Энэ хаант улсад амьдарч байсан муу хүн. Тэр хөгжимд дургүй, хийлийн дууг сонсоход хүмүүс баярлах нь түүнд дургүй байв. Тоглолт болохоос нэг өдрийн өмнө хийл хэвтэх өрөөнд нууцаар орж ирээд гурван чавхдас таслав. Гэхдээ сүүлийн дөрөв дэхийг нь огтолж амжсангүй. Гэсэн хэдий ч охин нэг утсан дээр маш сайн тоглож чадсан.

Дараа нь өөр нэг концерт дээр нөгөө муу хүн хийл хэвтэх өрөөнд дахин сэмхэн орж, хийл дуугарч байсан нумны бүх үсийг урж хаяв. Энэ удаад муу санаатан охинд өөр нум байхгүй байсан тул тоглолтыг үймүүлж чадсан байна. Хамгийн гол нь энэ хаант улсад сүүлнээс нь үсээ нум болгон авч болох морь байгаагүй.

Хийл хөгжим нумгүйгээр тоглож чадахгүй байв. Охин зам дээр суугаад уйлав. Энэ үед зэргэлдээх вант улсын нэгэн ханхүү цагаан морь унан өнгөрөв.

- Чи яагаад уйлаад байгаа юм? гэж ханхүү асуув.
"Надад нум хийх морины хялгас байхгүй, би хийл тоглож чадахгүй" гэж Хийл хэлэв.
- Битгий уйл. "Би чамд мориныхоо сүүлний үсийг өгнө" гэж ханхүү хэлэв.

Тэрээр мориныхоо сүүлний үсийг нуманд хийж, Хийл тоглож эхлэв. Ханхүү хийл, хийл тоглоход маш их дуртай байсан тул охиныг хаант улсад нь очиж, эхнэр болохыг нь урив.

Тиймээс Хийл хатан хаан болж, хийл нь хөгжмийн хатан болжээ.

Үлгэрт зориулсан асуултууд

— Охины нэр, тоглодог зэмсэг нь хэн байсан бэ?
- Хийл хөгжим хэдэн утастай вэ?
— Утасны дагуу хөдөлж, дуу гаргахад ашигладаг зүйлийг юу гэж нэрлэдэг вэ?
-Нумны үсийг юугаар хийдэг вэ?
— Муу хүн яагаад хийлийн утсыг хайчилж, нумнаас үс урж хаяв?

Мэдээжийн хэрэг, бусад асуултууд, түүнчлэн бусад хөгжүүлэлтүүд боломжтой. үлгэрийн өрнөл. Хариултуудыг цаасны нөгөө талд жижиг үсгээр тодорхой бичээрэй, ингэснээр уншиж чаддаг хүүхдүүд өөрсдөө уншина.

Хөгжмийн тухай хүүхдэд сонирхолтой байдлаар ярих нь тийм ч хялбар биш юм. Бяцхан сонсогчид хөгжимчин, хөгжмийн зохиолчийн бага насыг хамгийн их сонирхдог нь анзаарагдсан. Эсвэл баатрууд нь хүүхдүүд байдаг түүхүүд.

П.И.Чайковскийн “Модон цэргүүдийн марш”-ын тухай өгүүллэг

Петр Ильич Чайковский 8 настай ач хүү Володя Давыдовтой байв. Тэрээр тоглоомон цэргүүд тоглох дуртай байсан бөгөөд хөгжмийн зохиолч түүнд энэ маршийг зориулжээ. Володя цэргүүдийг хайрцагнаас гаргаж ирэв. Хүсвэл цэргээ гаргаад дараалан тавьж болно. Харж байна уу, тэд шулуун зогсож, тушаал хүлээж байна. Захиалга өгөөд хөгжим эгшиглэж, тэд явлаа. Сонсооч, та тэдний ямар хөгжилтэй, тод алхаж байгааг сонсох болно: "Нэг-хоёр! Нэг хоёр! Цэргүүд жагсаалыг хүлээн авч буй Володягийн хажуугаар өнгөрөв.

Ийм үлгэрийн дараа хүүхдүүд хөгжим нь тодорхой зүйлийг илэрхийлэх чадвартай гэдгийг ойлгодог. Тэд хөгжим юу илэрхийлж байгааг ойлгох сонирхолтой болж, улмаар хөгжим сонсох хүсэл эрмэлзэлтэй болдог.

Хүүхдийн сэтгэлийн байдлын тухай

Хүүхдүүдийн сэтгэл санааны талаар хэдэн үг тусад нь. Өнөөдрийн агшин зуурын сэтгэлийн байдал нь хүүхдэд чухал үүрэг гүйцэтгэдэг (ихэнх хэмжээгээр). илүү их хэмжээгээрнасанд хүрсэн хүнээс илүү), хөгжим сонсох, хөгжмийн зэмсгээр дасгал хийх үед. Өчигдөр, нартай, амжилттай өдөр түүний хувьд бүх зүйл баяр баясгалантай байв. Гэвч өнөөдөр ямар нэг зүйл болохгүй байгаа бөгөөд хөгжим нь зөвхөн түүнийг уурлуулдаг. За! Хүүхдүүдийн хувьд, ялангуяа жижиг хүүхдүүдийн хувьд нарийн дэг журам, хатуу сахилга бат нь үргэлж тохиромжтой байдаггүй. Үүний эсрэгээр, энд бидний бодлоор уян хатан байдал, буулт хийх чадвар зайлшгүй шаардлагатай.

Таван хүүхдийн өдөр тутмын ажлыг хамгийн жижиг зүйл хүртэл төлөвлөж байсан гэр бүлийг бид мэднэ. Мөн эцэг эхчүүд хуваарийг чанд баримтлах үүрэг даалгавар өгсөн. Үүнээс хазайсан тохиолдолд хатуу шийтгэл оногдуулдаг. Үр дүн нь аймшигтай байсан. Хүүхдүүд өсч том болж, эцэг эхийнхээ хяналтаас гармагц тэд "маш их урт удаан явсан" гэж хэлдэг: тэд гэр бүлээ орхиж, эрт гэрлэжээ. бэлгийн харилцаа, хар тамхи хүртэл уусан. Насанд хүрэгчдийн хүсэл тэмүүлэлтэй тэр бүр давхцдаггүй хүүхдийн хүслийг дарах тогтолцооноос ангижрах хүсэл ялалт байгуулав. Энэ нь далан дээр удаан хадгалагдсан ус урсаж, эргэн тойрон дахь бүх зүйлийг үерлэх үед тохиолддог.

Та хүүхдүүдийг өнөөдөр хиймээргүй байгаа зүйлийг хийхийг албадах ёсгүй.

Хүүхдүүдийн хөгжмийн амт нь ихэвчлэн эцэг эхийнх нь амтаас хамаардаг.

Би ямар хөгжим сонсох ёстой вэ? сургуулийн өмнөх насны? Хүүхдүүдийн хөгжмийн амт дөнгөж хөгжиж байгаа бөгөөд тэд ялгаж салгаж чадахгүй байгаа тул энэ асуултад зөв хариулах нь чухал юм. сайхан хөгжиммуугаас, сонирхолгүй. Хүүхдүүдийн амтыг сонгодог урлагт сургаж, сайхан хөгжимд дасгах ёстой гэж бид үздэг.

С.Маршакийн хүүхдийн уран зохиолд өгсөн тодорхойлолт нь хүүхдэд зориулсан хөгжимд маш тохиромжтой: "Насанд хүрэгчдэд зориулж бичих ёстой, зөвхөн илүү дээр". Хэрхэн орох вэ сонгодог хөгжим, мөн "хялбар" хэсэгт (хуваалт нь нэлээд дур зоргоороо байдаг) хүүхдүүд өөрийн гэсэн дуртай байдаг. Бид учрыг нь тайлбарлах үүрэг хүлээгээгүй ч жишээлбэл, бяцхан хүүхдүүд Моцартыг дуртайяа сонсдог нь анзаарагддаг. Яагаад гэдгийг хэн мэдэх вэ? Хүүхэд насандаа гоц ухаантны алдар нэрийг авсан хөгжмийн зохиолч томчуудын бидний хагас мартагдсан ертөнцийн тухай гэгээлэг, хүүхэд шиг төсөөллийг хөгжимдөө хадгалсан байж магадгүй юм. Тиймээс энэ нь ялангуяа залуу сонсогчдод ойлгомжтой байдаг ...

Нэг охин Шопены хөгжмийг сонсох дуртай гэр бүлийг бид мэднэ. Өөр нэг гэр бүлд аав нь орчин үеийн хөгжимд дуртай байсан бөгөөд зургаан настай охиныхоо дуртай хөгжмийн зохиолч нь Хиндемит байв. Нэг зохиолчийн хүү дөрвөн настайдаа сонсох дуртай байсан. Сарны сонат» Бетховен. "Хүүхдүүд" гэж И.П.Павлов бичжээ, "насанд хүрэгчдийн дадал зуршил, зан үйлийг төдийгүй тэдний сэтгэл хөдлөлийг нарийн шингээдэг."

Хөгжим зохиож байна

Энэ нь бас тохиолддог: үлгэртэй хослуулсан хөгжим сонссоны дараа хүүхдүүд өөрсдөө хөгжим зохиохыг хичээдэг. Энэ нь ялангуяа зарим хөгжмийн зохиолч, хөгжимчид бага насандаа хөгжим зохиосон гэдгийг мэдсэний дараа ихэвчлэн тохиолддог. Хэрэв байшинд төгөлдөр хуур эсвэл хүүхдийн хөгжмийн зэмсэг байгаа бол хүүхэд удаан хугацаагаар сууж, товчлуурыг дарж, дууг сонсдог. Дуу чимээ нь танд утгагүй мэт санагдаж байсан ч үүнийг зогсоох шаардлагагүй. Эсрэг. Ийм оролдлогыг бүх талаар дэмжих хэрэгтэй: "Өө, сайн байна! Алив, дахин хэлээрэй! Та ямар мундаг юм бэ! Баавгай өнгөрчихсөн ч юм шиг... Хэрэм гүйсэн ч юм шиг...” гэх мэт.

Энд хэдэн зөвлөгөө байна

  • Дуу хураагуурт аяыг бичээрэй. Дараа нь хүүхэдтэйгээ хамт сонс.
  • Хүүхдийнхээ бичсэн хөгжим ямар байдаг, ямар сэтгэл хөдлөлийг илэрхийлж байгааг үгээр илэрхийлэхийг хичээ.
  • Залуу хөгжмийн зохиолчтой хамт аялгууны нэрийг гаргаж ирээрэй.
  • Боломжтой бол бичээрэй хүүхдийн эссэтэмдэглэлд.
  • Хөгжмийн зэмсэг тоглож сурч байгаа хүүхдүүд урын сандаа өөрийн гэсэн бүтээлийг оруулаарай.
  • Таны даалгавар хөгжим зохиоход сайн хөшүүрэг болж чадна. Гунигтай аялгуу зохиож ирээрэй. Эсвэл инээдтэй. Эсвэл хүүхэлдэйнд зориулсан бүүвэйн дууны ая. Шүлэгт зориулж ая зохио. Бидний бодлоор эдгээр зорилгоор А.Барто, С.Маршак, К.Чуковский болон бусад алдартай зохиолчдын хүүхдийн шүлгийг ашиглах нь зүйтэй юм. Хүүхдийн сайн шүлэг хөгжимтэй сайхан зохицдог.

Хөгжим, зураг

Хүүхдүүд дүрсээр боддог. Тиймээс тэд сонссон зүйлээ зурахдаа баяртай байдаг. Энэ нь ялангуяа харааны шинж чанартай хөгжмийн бүтээлүүдэд хамаатай. Хөгжимд шингэсэн дүр төрхийг тодорхой, тод илэрхийлдэг. Заримдаа жүжгийн нэрэнд, жишээлбэл, П.И.Чайковский, Р.Шуманн, эсвэл С.Майкапар, А.Гречанинов болон бусад хөгжмийн зохиолчдын хүүхдэд зориулсан жүжгийн "Хүүхдийн цомог"-д гардаг.

Хийл бол уран сэтгэмжийг хөгжүүлэх хамгийн тохиромжтой хэрэгсэл юм. Бүтээлч ойлголттой болох боломжийг олгодог учраас тоглох нь бас сайн хэрэг.
Зуу гаруй мэргэжлийн хөгжимчид дундаас та үүнийг мэдэх үү симфони найрал хөгжимгуч гаруй нь хийлчид үү?
Хийлийн аялгууны гоо үзэсгэлэн, дуу авианы илэрхийллийн өргөн цар хүрээг бусад хөгжмийн зэмсгүүдээс хамаагүй дээр гэж үздэг.

Хийл, бараг цорын ганц хөгжмийн зэмсэг, зан үйлийн бөмбөр болон Грекийн босоо ятгыг тооцохгүй бол бурханлиг болсон. Хийлийн хэсгүүдийн нэрс хадгалагдан үлдсэн: толгой, хүзүү, цээж, бэлхүүс, хонгор минь. Хийлийг хүний ​​дуу хоолойны аналог болгон бүтээжээ. Өнөөг хүртэл, тэр ч байтугай хамгийн орчин үеийн технологи, хүний ​​хоолой, хийлийн тембрийг нэгтгэх боломжгүй байсан. Олон зууны турш түүнийг үйлдвэрлэх технологи, материал, аргыг боловсруулсан бөгөөд 18-р зууны дунд үеэс хойш бараг өөрчлөгдөөгүй хэвээр байна. Хийл бол хамгийн сонгодог хөгжмийн зэмсгүүдийн нэг болсон.

Хийлийн бүтэц нь физик, акустик, материалын эсэргүүцлийн хувьд хамгийн төвөгтэй байдаг. Үнэн хэрэгтээ энэ нь нарийн тааруулах, тохируулах шаардлагатай нарийн төвөгтэй акустик төхөөрөмж юм.
Хийлийн яг төрсөн он сар өдөр нь тодорхойгүй байгаа ч түүний гарал үүслийн цагийг ойролцоогоор дүгнэх боломжтой хэвээр байна - энэ бол XV-ийн төгсгөл буюу XVI зууны эхэн үе юм. Хамгийн анхны хийл хөгжмийг хийл хөгжим, хийл хийдэг ижилхэн урчууд хийж, дараа нь хийл хөгжимчид гарч ирэв. Тэдний нэг Гаспаро Бертолотти 1562 онд Италийн Брешиа хотод суурьшиж, амьдралынхаа эцэс хүртэл тэнд ажиллажээ. Бертолотти олон шавьтай байсан бөгөөд тэдний дунд дараа нь өөрийн мастеруудын сургуулийг үүсгэн байгуулсан Жованни Паоло Магини байсан.

Бертолотти, Магини болон тэдний шавь нар бидний мэддэг хийлийн үндсэн хэлбэрт аль хэдийн хүрсэн байв. Мөн хөгжмийн зэмсгүүдийн дуу нь тэдэнтэй хамт хэлбэржсэн - хийл хөгжимөөс илүү чанга, тод болов. Анхны Брешианы мастерууд өөрсөддөө өөр даалгавар тавиагүй бололтой. Тэдний ажлыг алдарт Кремончууд үргэлжлүүлэв. Гэсэн хэдий ч "үргэлжлэл" гэдэг нь бүрэн зөв биш юм.

Хийл хөгжмийн олон сургууль, чиглэлүүд байдаг ч хамгийн алдартай нь Итали, Франц, Герман хэл юм. Тэд бүгд давуу болон сул талуудтай бөгөөд дууны болон үйлдвэрлэлийн аргаар бие биенээсээ эрс ялгаатай. Италийн сургуулийн хөгжмийн зэмсгүүдийн дуу нь хамгийн тембр, уян хатан, удирдах боломжтой гэж тооцогддог. Өөрөөр хэлбэл хөгжимчин тухайн хэрэгслийн тембрийн шинж чанарыг хянаж чаддаг. Багаж хэрэгслийн дуу чимээ Герман сургуульгэрэл гэгээ, хоосон чанараар тодорхойлогддог. Францын хэрэгслүүдТэд бага зэрэг шилэн, хөндий сонсогддог. Хэдийгээр бүх сургуульд "гадаадын" шинж чанартай багаж хэрэгсэл байсан.

Драмын, заримдаа ид шидийн үйл явдлууд хийлийн эргэн тойронд үргэлж тохиолддог. Дэлхий дээр нэг ч хөгжмийн зэмсэг ийм олон гэмт хэргийн түүхэнд, тэр дундаа цуст аллагад оролцож байгаагүй. Уран урчууд ямар ч хөгжмийн зэмсэгт сэтгэл зүрхээ зориулж байгаагүй бөгөөд бүтээгдэхүүн бүрдээ тухайн хөгжмийн зэмсэгт хамаарах өвөрмөц шинж чанарыг өгдөг. өөрийн нэр. Ямар ч хөгжмийн зэмсэг байнга гарч ирдэггүй алдартай дуудлага худалдаа, одон орон судлалын, ихэвчлэн долоон оронтой тоонууд үүнтэй холбоотой гарч ирдэг. Хэн ч биш! Хийл хөгжмөөс бусад нь.

Ийм үйл явдал яагаад үргэлж түүний эргэн тойронд өрнөдөг юм бэ?! Түүхийг ухаад үзье! Эртний хийл хөгжимөөс "буусан" хийл нь хүзүүндээ залгууртай нэлээд том зэмсэг юм. Виолыг суугаад, хоёр хөлийн завсраар барьж эсвэл гуяндаа хажуу тийш нь тавьж тоглодог байв. Олон жил өнгөрөх тусам хэрэгсэл өөрчлөгдсөн. Түүх нь хийл хөгжмийг хийл болгон хувиргах үйл явцыг гурван гэр бүлийн хийлчидтэй холбодог Итали хотКремона: Амати, Гуарнери, Страдивари. Энэ бол Страдивари гүрнийг үндэслэгч Антонио (1644-1736) бөгөөд орчин үеийн хийлийн гол бүтээгч гэдгээрээ хүндлэгддэг.

Шинэ хэрэгсэл нь олон нөлөө бүхий өрсөлдөгчид, тэр ч байтугай шууд дайснууд байсан. Хийлийн техникийг урагш ахиулсан агуу хөгжимчдийн ачаар л хийл хөгжим зохих байр сууриа эзэлжээ. Тэдний хамгийн алдартай нь агуу Никколо Паганини байв.
Түүний үзүүлбэрүүд үзэгчдийн сэтгэлийг хөдөлгөсөн.
Оролцогчид түүний гайхалтай, "хүнлэг бус" гүйцэтгэлийг үргэлж гайхшруулдаг. Ямар ч хүчин чармайлтгүйгээр тэрээр хийлээс уран триллиг гаргаж аваад нэг чавхдас дээр ч гэсэн хамгийн төвөгтэй хувилбаруудыг хийжээ.
Түүний урлаг бол тэнгэрийн хөгжим, сахиусан тэнгэрүүдийн дуу хоолой байсан гэж тэд хэлэв. Харин хөгжимчний араар шивнэх хүмүүс ч бий.
Амжилтын бүхий л талыг мэдэрсэн гайхамшигт хийлч 58 нас хүртлээ хэдэн сая франк, түүний бичсэн олон арван бүтээлийг үлдээжээ. хөгжмийн бүтээлүүд, зарим нь маш хэцүү тул хэн ч тэднийг тоглож чадахгүй. Хүн төрөлхтөн хоёр дахь Паганини төрөөгүй байна.

Амати Николо (1596 - 1684) - Италийн хийл хөгжимчин. 2-оос XVI хагасВ. Кремонад удаан хугацаагаар амьдарч байсан Амати гэр бүлийн хийсэн хийл Итали даяар алдартай болсон. Тэдний бүтээлүүдэд сонгодог төрлийн хөгжмийн зэмсэг бий болсон бөгөөд энэ нь өнөөг хүртэл хадгалагдан үлджээ. Амати овгийн хамгийн алдартай мастер Никологийн бүтээсэн цөөхөн хийл, морин хийл хадгалагдан үлдсэн бөгөөд тэдгээр нь онцгой өндөр үнэлэгддэг. Н.Аматигаас А.Гуарнери, А.Страдивари нар хийл бүтээх хамгийн төвөгтэй урлагийг сурчээ.

Гуарнери - гэр бүл Италийн мастерууднумтай хэрэгслүүд. Гэр бүлийг үндэслэгч Андреа Гуарнери (1626 - 1698) нь алдарт Н.Аматигийн шавь байжээ. Ялангуяа түүний ач хүү Жузеппе Гуарнери (1698 - 1744) дел Гесу хочтой бүтээсэн зэмсгүүд нь алдартай бөгөөд алдартай байв. Дель Гесугийн хийсэн цөөхөн зэмсэг (10 хийл, 50 хийл) амьд үлдсэн; одоогийн байдлаар тэд онцгой үнэ цэнэтэй юм.


Страдивари (Страдивариус) Антонио (ойролцоогоор 1644 - 1737) - Италийн хийл хөгжимчин, алдарт Н.Амати (1596 - 1684) -ийн шавь. ХАМТ залуучуудөмнө сүүлийн өдрүүдАмьдралынхаа туршид Страдивари хийл хөгжмийг төгс төгөлдөрт хүргэх хүсэлдээ хөтлөгдөн урландаа ажилласан. Их мастерын урласан 1000 гаруй хөгжмийн зэмсэг ганган хэлбэр, давтагдашгүй дуу авианы чанараараа ялгагдаж хадгалагдан үлджээ. Страдиваригийн залгамжлагчид мастерууд К.Бергонзи, Г.Гуарнери нар байв.

Олон оронд лам нар сайн хийлчдийн эсрэг зэвсэг барьдаг байсан - нам гүмхэн Норвегид ч гэсэн тэднийг хамсаатан гэж үздэг байв. харанхуй хүч, болон Норвеги ардын хийлшулам шиг шатсан.
Гэхдээ шууд эсрэг тэсрэг түүхүүд байсныг хүн бүр мэддэггүй!
Хэрэв бид цаг хугацааны илүү эртний "давхарга"-ыг харвал бид үүнийг олох болно нумтай хэрэгслүүд, хийлтэй холбоотой, үнэн хэрэгтээ сахиусан тэнгэрүүдийг сүм хийдийн гэрэл зураг, гараар бичсэн Библид дүрсэлсэн байдаг бөгөөд эртний нэгэн гар бичмэлд Христийг хэн ч биш, харин "хайртай хийлч" гэж нэрлэдэг байв.
Ийм зүйлсийг хожим нь таглаж, гэрэл зургуудыг устгасан ч Киев дэх Гэгээн Софийн сүмийн гэрэлт хөшөөн дээрээс нум хөгжмийн зэмсэг тоглож буй хөгжимчинийг одоо ч харж болно.

Эрдэмтэд нэгэн цагт виртуоз гэдэг үгийг хэрэглэж байсан. Олон хийлчид зөвхөн зураач, зураач, хийлийн яруу найрагч төдийгүй эрдэмтэд, зохион бүтээгчид байсан. (Тэр үед бичсэн хийлийн нэг бүтээлийг "шинэ бүтээлийн хийлийн сонат" гэж нэрлэдэг байсан).
"Виртуоз" гэдэг үгийг одоо (хэрэв бид хөгжмийн тухай ярьж байгаа бол) зөвхөн "техникийн" гэсэн утгаар ашигладаг. Үүний зэрэгцээ нөхцөл байдал өөрчлөгдөөгүй: хийл хөгжим, тэр дундаа уран хөгжмийг сайн тоглохын тулд булчин хөгжөөгүй, харин уян хатан оюун ухаан, хүчтэй зөн совинтой байх шаардлагатай.

Сонирхолтой нь бас эсрэгээрээ: хийл нь тархийг өдөөдөг (түүний талаар шинжлэх ухааны тайлбар байдаг). Олон шилдэг оюун ухаантнууд шинэ санаа төрөхөд оюун ухаанаа бэлтгэхийн тулд чөлөөт цагаараа энэ ид шидийн зэмсгийг тоглох дуртай байсан нь утгагүй биш юм. (Шерлок Холмс, Эйнштэйн хийл зэргийг үзнэ үү).

Сонирхолтой баримтуудхийлийн талаар тэд энэ чавхдаст хөгжмийн зэмсгийн талаар олон шинэ зүйлийг танд хэлэх болно.

Орчин үеийн хийл 500 гаруй жилийн настай. Үүнийг 1500-аад онд Андреа Амати зохион бүтээжээ.

2003 онд Энэтхэгийн иргэн Атхира Кришна 32 цагийн турш тасралтгүй хийл тоглож, Гиннесийн амжилтын номонд бичигджээ.

Зэмсэг тоглоход шатдаг Цагт 170 ккал.

Хийлийг ихэвчлэн гацуур эсвэл агч модоор хийдэг. Хийл хөгжим маш хэцүү байдаг. Илүү 70 төрлийн модорчин үеийн хийл бүтээхийн тулд нэгтгэсэн.

1750 оноос өмнө уяа хийдэг байсан хонины гэдэснээс.

Уг хэрэгсэл нь тархийг өдөөдөг.

Хийл гэдэг үг нь дундад зууны үеийн Латин хэлний vitula гэсэн үгнээс гаралтай чавхдаст хөгжим;

Дэлхийн хамгийн жижиг хийл, 1 см урт нь Гуанжоу (Хятадын өмнөд хэсэг) хотод бүтээгдсэн.

Страдивари, Гуарнери нарын хийсэн хийл маш их үнэлэгддэг.

Хувийн хөрөнгө оруулагчийн худалдан авч байсан хамгийн үнэтэй хийлийг худалдаж авсан 16 сая доллар.Гэсэн хэдий ч Эшмолены музей одоогоор 20 сая долларын үнэтэй хийл хөгжим эзэмшдэг.

Алдарт хийлчид:

  • Арканжело Корелли (1653-1713) - Италийн хийлч, хөгжмийн зохиолч, концерт гроссо жанрыг үндэслэгчдийн нэг.
  • Антонио Вивалди (1678-1741) - Венецийн хөгжмийн зохиолч, хийлч, багш, удирдаач.
  • Жузеппе Тартини (1692-1770) - Италийн хийлч, хөгжмийн зохиолч. Тэрээр нумны хийцийг сайжруулж, уртасгаж, нум бөхийлгөх үндсэн арга техникийг боловсруулсан нь Итали, Францын орчин үеийн бүх хийлчдэд хүлээн зөвшөөрөгдөж, нийтлэг хэрэглээ болсон юм.
  • Жованни Баттиста Виотти (1753-1824) - Италийн хийлч, хөгжмийн зохиолч, хийлийн 29 концерт зохиогч.
  • Николо Паганини (1782-1840) - Италийн хийлч, гитарчин, хөгжмийн зохиолч, хийл хөгжим, концерт зохиогч.
  • Анри Виетан (1820-1881) - Бельгийн хийлч, хөгжмийн зохиолч, үндэсний хийлийн сургуулийг үндэслэгчдийн нэг. Хийл хөгжимд зориулсан олон бүтээлийн зохиогч - найрал хөгжимтэй долоон концерт, олон уран зөгнөл, вариаци, концертын этюд гэх мэт.

Мэдээж хүн бүр хийл хөгжим мэддэг. Хамгийн боловсронгуй, боловсронгуй утсан хөгжмийн зэмсэгХийл бол чадварлаг уран бүтээлчийн сэтгэл хөдлөлийг сонсогчдод дамжуулах арга юм. Заримдаа гунигтай, даруухан, бүр бүдүүлэг ч гэсэн тэр зөөлөн, эмзэг, үзэсгэлэнтэй, мэдрэмжтэй хэвээр байна.

Бид танд зориулж цөөн хэдэн зүйлийг бэлдсэн сэтгэл татам баримтуудэнэ ид шидийн хөгжмийн зэмсгийн тухай. Та хийл хөгжим хэрхэн ажилладаг, хэдэн чавхдастай, хөгжмийн зохиолчид хийл хөгжимд зориулж ямар бүтээл бичсэнийг мэдэх болно.

Хийл хөгжим хэрхэн ажилладаг вэ?

Түүний бүтэц нь энгийн: бие, хүзүү, утас. Хэрэгслийн хэрэгслүүд нь зорилго, ач холбогдлоороо маш олон янз байдаг. Жишээлбэл, утаснаас дуу гардаг нум, эсвэл эрүү, гүүр зэргийг үл тоомсорлож болохгүй, энэ нь хөгжимчинг зүүн мөрөн дээр хамгийн тухтай байрлуулах боломжийг олгодог.

Мөн машин зэрэг дагалдах хэрэгслүүд байдаг бөгөөд энэ нь хийлчдэд ажиллахад хамаагүй хэцүү чавхдаст бэхэлгээ буюу шонг ашиглахаас ялгаатай нь ямар ч шалтгаанаар өөрчлөгдсөн аяыг цаг алдахгүйгээр засах боломжийг олгодог.

Дөрвөн чавхдас байдаг бөгөөд үргэлж ижил нотоор тааруулдаг - E, A, D, G. хийл үү? -аас янз бүрийн материал- тэдгээр нь судал, торго эсвэл металл байж болно.

Баруун талд байгаа эхний чавхдас нь хоёр дахь октавын Е-д таарсан бөгөөд танилцуулсан бүх чавхдаст хамгийн нимгэн нь юм. Хоёрдахь мөр, гурав дахь мөр нь "А" ба "D" тэмдэглэлийг тус тус "хувьд" болгодог. Тэдгээр нь дундаж, бараг ижил зузаантай байдаг. Хоёр нот хоёулаа эхний октавт байдаг. Сүүлчийн, хамгийн бүдүүн, дарстай чавхдас нь жижиг октавын "G" нотоор тааруулсан дөрөв дэх чавхдас юм.

Утас бүр өөрийн гэсэн тембртэй байдаг - цоолохоос ("E") зузаан хүртэл ("Sol"). Энэ нь хийлчдэд сэтгэл хөдлөлөө маш чадварлаг илэрхийлэх боломжийг олгодог. Дуу нь нумаас хамаардаг - зэгс өөрөө, үс нь сунадаг.

Ямар төрлийн хийл байдаг вэ?

Энэ асуултын хариулт нь будлиантай, олон янз байж болох ч бид маш энгийнээр хариулах болно: бидний хувьд хамгийн сайн мэддэг модон хийл байдаг - акустик гэж нэрлэгддэг, бас цахилгаан хийл байдаг. Сүүлийнх нь цахилгаанаар ажилладаг бөгөөд өсгөгчтэй "чанга яригч" -ын ачаар тэдний дуу сонсогддог. Эдгээр хэрэгслүүд нь гадаад төрхөөрөө адилхан боловч өөр өөр загвартай гэдэгт эргэлзэхгүй байна. Акустик болон электрон хийл тоглох техник нь тийм ч их ялгаатай биш боловч аналог электрон хэрэгсэлд өөрийн гэсэн арга барилд дасах хэрэгтэй.

Хийл хөгжимд зориулж ямар бүтээл бичсэн бэ?

Бүтээлүүд нь тусад нь эргэцүүлэн бодох сэдэв юм, учир нь хийл нь гоцлол дуучин гэдгээрээ ч, хөгжимд ч гайхалтай харагддаг. Тийм учраас хийл хөгжимд зориулж зохиол бичдэг бие даасан концертууд, соната, партита, каприз болон бусад жанрын жүжгүүд, түүнчлэн бүх төрлийн дуэт, дөрвөл болон бусад чуулгад зориулсан хэсгүүд.

Хийл хөгжим бараг бүх төрлийн хөгжимд оролцох боломжтой. Ихэнхдээ асаалттай байдаг Энэ мөчЭнэ нь сонгодог, ардын болон рок хөгжимд багтдаг. Хүүхдийн хүүхэлдэйн киноны хийл хөгжим, тэдний Японд дасан зохицсон анимэ-г хүртэл сонсох боломжтой. Энэ бүхэн нь зэмсгийн нэр хүндийг нэмэгдүүлэхэд хувь нэмэр оруулдаг бөгөөд хийл хэзээ ч алга болохгүй гэдгийг баталж байна.

Алдарт хийл хөгжимчид

Мөн хийл үйлдвэрлэгчдийн талаар бүү мартаарай. Магадгүй хамгийн алдартай нь Антонио Страдивари юм. Түүний бүх хэрэгсэл нь маш үнэтэй, урьд өмнө нь үнэлэгддэг байсан. Хамгийн алдартай нь Страдивариус хийл юм. Амьдралынхаа туршид тэрээр 1000 гаруй хийл хийсэн боловч одоогийн байдлаар 150-600 хөгжмийн зэмсэг хадгалагдан үлджээ - янз бүрийн эх сурвалжийн мэдээлэл заримдаа олон янзаараа гайхалтай байдаг.

Хийл хөгжимтэй холбоотой бусад гэр бүлд Амати гэр бүл багтдаг. Италийн энэ том гэр бүлийн янз бүрийн үеийнхэн нум хөгжмийн зэмсгүүдийг сайжруулж, хийлийн бүтцийг сайжруулж, түүнээс хүчтэй, илэрхий дуугаралттай болгожээ.

Алдарт хийлчид: тэд хэн бэ?

Нэгэн цагт хийл хөгжим байсан ардын хөгжмийн зэмсэг, гэхдээ цаг хугацаа өнгөрөх тусам тоглох арга техник нь төвөгтэй болж, ард түмний дундаас бие даасан уран урчууд гарч ирж, урлагаараа олон нийтийг баясгаж эхлэв. Итали нь Сэргэн мандалтын үеэс эхлэн хийлчдээрээ алдартай. Вивалди, Корелли, Тартини гэсэн хэдхэн нэрийг нэрлэхэд л хангалттай. Никколо Паганини мөн Италиас ирсэн бөгөөд түүний нэр домог, нууцаар бүрхэгдсэн байдаг.

Оросоос ирсэн хийлчдийн дунд Ж.Хейфец, Д.Оистрах, Л.Коган зэрэг мундаг хүмүүс бий. Орчин үеийн сонсогчид энэ урлагийн салбарын одоогийн оддын нэрийг мэддэг - эдгээр нь жишээлбэл, В.Спиваков, Ванесса-Мэй нар юм.

Энэ зэмсгийг тоглож сурахын тулд дор хаяж сайн ур чадвар, хүчтэй мэдрэл, тэвчээртэй байх ёстой бөгөөд энэ нь таныг таваас долоон жил сурахад тусална гэж үздэг. Мэдээжийн хэрэг, ийм зүйл тасалдал, бүтэлгүйтэлгүйгээр хийж чадахгүй, гэхдээ дүрмээр бол эдгээр нь зөвхөн ашиг тустай байдаг. Хичээл хийх цаг нь хэцүү байх болно, гэхдээ үр дүн нь өвдөлттэй байх болно.

Хийл хөгжимд зориулсан материалыг хөгжимгүйгээр үлдээж болохгүй. Сонсооч алдартай хөгжимСент-Санс. Та өмнө нь сонсож байсан байх, гэхдээ энэ нь ямар төрлийн ажил болохыг та мэдэх үү?

C. Saint-Saens танилцуулга ба Рондо Каприччосо