Хоёрдугаар бага бүлэгт зургийн хичээл явуулж байна. Бага бүлгийн зургийн хичээлийг төлөвлөх зорилго, зорилт Бага бүлгийн зургийн ажил

Цэцэрлэгийн нэгдүгээр бүлгийн хүүхдүүдтэй хийсэн "Тахиануудыг ялцгаая" (хөвөн арчдастай зурах) уламжлалт бус зургийн техникийг ашиглан хийсэн хичээлийн хураангуй.

Ахсенова Елена Алексеевна, MBDOU CRR "Үлгэр" цэцэрлэгийн багш. хотын аж ахуйн нэгжУльяновск мужийн Цилнинскийн дүүрэг. Большой Нагаткино
Энэ материалцэцэрлэгийн багш нарт хэрэг болно.
Зорилтот:Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн урлагийн болон бүтээлч чадварыг уламжлалт бус зургийн аргыг ашиглан хөгжүүлэх.
Даалгаврууд:
- Хүүхдийн шувууны аж ахуйн талаархи хүүхдүүдийн мэдлэгийг нэгтгэх;
- Үрийг хөвөн арчдасаар дүрслэх чадварыг бэхжүүлэх;
- Зурах сонирхлыг хөгжүүлэх.
Материал:модон гар хийцийн тоглоом - тахиа, тахианы зурагтай цомгийн хуудас, хөвөн нахиа, хар гуаш.

Хичээлийн явц:

Оньсого сонсох: Байсан Цагаан ордон,
гайхалтай байшин. гэтэл түүний дотор ямар нэгэн зүйл тогшив. Тэгээд тэр сүйрч, тэндээс амьд гайхамшиг гарч ирэв, маш дулаахан, сэвсгэр, алтан (Тахиа)
– Эдгээр хүүхдүүд өнөөдөр манайхаар ирсэн (тахиатай тоглоом үзүүлэв). Тахиа юу гэж хэлдгийг та мэдэх үү? Тахианы эх нь хэн бэ? Тэгээд аав? Сайн хийлээ! Тэд ямар шувууд вэ? (Гэр рүү). Та өөр ямар шувуу мэддэг вэ? (хүүхдийн хариулт) - Галуу (залуу шувуу), - Нугас (дэгдээхэй), - Турк (цацагт хяруулын дэгдээхэй).
"Тахиа, дэгдээхэй" тоглоом тоглоцгооё. Би тахиа болно. Та бол миний тахиа.
Сурган хүмүүжүүлэгч:
Тахиа зугаалахаар гарч,
Шинэхэн өвсийг чимхээрэй.
Түүний ард хөвгүүд -
Шар тахиа.

(Хүүхдүүд багшийн ард дугуйлан алхдаг.)
Хамтран ажиллах, хамтран ажиллах!
Битгий хол яв.
Сарвуугаа эгнээ,
Үр тариа хай!
(Хүүхдүүд тахианы хөдөлгөөнийг дуурайдаг: тэд сарвуугаараа сэлүүрдэж, үр тариагаа гацдаг)
Сурган хүмүүжүүлэгч:Өө, хүүхдүүд энд байна, хивсэн дээр тариа огт байхгүй, тахианууд идэх юм алга. Үр тариаг будгаар будцгаая. Үүнийг хийхийн тулд бид ширээний ард сууна. Тахианы үрийг зурахаасаа өмнө хуруугаа бэлдээрэй.
Хурууны тоглоом: Тахиа тахиатай,
Галуу нь зулзагатай
Цацагт хяруул нь цацагт хяруулын дэгдээхэйтэй,
Нугас нь дэгдээхэйтэй,
Ээж бүр хүүхэдтэй, бүгд үзэсгэлэнтэй, сайхан байдаг.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо би та нарт үр тарианы талаар танилцуулах болно. Тэд ямар өнгөтэй вэ? (хар). Бид хөвөн арчдасыг хар будгаар дүрж, тахианы хөндийгөөр "үр тариа тараана" (би тахианы зурган дээр хөвөн арчдастай зурсан зургийг харуулж байна). Хүүхдүүд тахианы зурагтай цомгийн хуудсан дээр хөвөн арчдасаар хэмнэлээр "толбо" хийдэг.
-Сайн байна уу залуусаа, та маш их хичээсэн.
Тахиануудаа баярлуулах массаж хийлгэе.
Нар сэрээд духан дээр минь хүрэв.
(Хүүхдүүд гараа духан дээрээ гүйлгэдэг)
Нар сэрээд хацарт минь хүрэв
Тэр туяагаар илж, илбэв.
(Гараа хацар дээгүүр гүйлгэх)
Нар миний нүүрийг дулаацуулж, дулаахан, дулаахан болсон.
Бидний гар гараа сунгаж, уруул маань инээмсэглэв.
(Хүүхдүүд бие бие рүүгээ инээмсэглэдэг).
Тусгал:
Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, та юу зурсан бэ? Хэний төлөө?
Дэгдээхэйнүүдийн ээжийг хэн гэдэг вэ? Тэр хүүхдүүдээ юу гэж дууддаг вэ? Тахиа хэрхэн хариу үйлдэл үзүүлэх вэ?

Хоёр тахиатай гар хийцийн тоглоомыг үзүүлж байна
Соронзон самбар дээр тахиа зурах


Үр тариа


Хар гуашийг усаар шингэлнэ


Үрийг хөвөн арчдасаар зурж буй тахианы зургийг үзүүлж байна


Хүүхдийн зураг

IN цэцэрлэгХүүхдүүд унтаж, тоглож, хооллож зогсохгүй идэвхтэй хөгжиж байна. Багш нар ихэвчлэн хүүхдүүдийг аль болох шинэ, хэрэгцээтэй зүйлд сургах үүрэгтэй. 2-т зурах залуу бүлэгЭнэ нь зөвхөн хүүхдүүдийг зугаацуулах арга зам биш, харин бас юм чухал үе шатхүрээлэн буй ертөнцийн хөгжил, мэдлэг. Тийм учраас хичээлийг маш болгоомжтой бэлтгэх хэрэгтэй.

Дүрслэх урлаг юу нөлөөлдөг вэ?

Юуны өмнө ертөнцийг үзэх үзлийн тухай. Зарим хүүхэд мэдэрч, ойлгож, мэддэг зүйлээ үгээр илэрхийлэхэд бэрхшээлтэй байдаг. Энд зураг зурах нь таны сэтгэл хөдлөлийг харуулах арга зам болж аврах ажилд ирдэг. Хүүхэд ямар өнгө сонгох нь маш их зүйлийг хэлдэг. Тиймээс 2-р бага бүлгийн зураг зурах нь маш чухал юм. Энэ бол хүүхдийг ойлгох нэг арга юм. Тэр ч бүү хэл, энэ нь бас түүний сургалтын арга. Энэ хэлбэрээр шинэ мэдээлэл илүү хурдан, хялбар шингэдэг.

Та ямар сэдвүүдийг сонгох ёстой вэ?

Мэдээжийн хэрэг байдаг бүхэл бүтэн шугамулсын бараг бүх цэцэрлэгт хэрэглэгддэг стандарт сэдвүүд. Гэсэн хэдий ч бусад хүмүүс байдаг. Багш дангаар нь сонгож, томилдог. Жишээлбэл, 2-р бага бүлгийн зураг нь улирлын чанартай (өвөл, хавар, зун, намар) сэдэв, "Анхны дусал", "Анхны цас", "Анхны ногоон өвс", "Амьтад юу хийдэг вэ" гэх мэт дэд сэдвүүдийг багтааж болно. намар ойд" болон бусад олон. Энэ бүхэн багш яг юу санал болгож байгаагаас, хүүхдүүдийг ийм даалгаварт хэрхэн бэлтгэж байгаагаас хамаарна. Мэргэжилтнүүд (хүүхдийн сэтгэл зүйчид) амьдралын янз бүрийн салбар, хүрээг хамарсан аль болох олон сэдвийг сонгохыг зөвлөж байна.

Хурууны будаг

2-р бага бүлгийн зураг зурахыг ихэвчлэн ийм материалаар санал болгодог. Яагаад? Нэгдүгээрт, нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлдэг. Хоёрдугаарт, энэ нь залуу бүлгийн уламжлалт бус зураг гэж үздэг. Энэ бол хөгжүүлэх, сайжруулах, төсөөлөх бас нэг арга юм. Нэмж дурдахад хүүхдүүд сойз эсвэл харандаагаар зурахаас илүү хуруугаараа зурах нь илүү хялбар байдаг. Залуу бүлгийн уламжлалт бус зураг нь зөвхөн ийм будгаар ирдэггүй нь анхаарал татаж байна. Өөрийгөө бүтээлчээр илэрхийлэх өөр аргууд байдаг.

Альтернатив зургийн материал

Хүүхдүүдийн дүрслэх урлагаар хичээллэх маш олон материал байдаг. Жишээлбэл, улирлын чанартай сэдвээр сурган хүмүүжүүлэгчид дараахь зүйлийг санал болгодог.


Энэ нь хол байна бүрэн жагсаалтГэсэн хэдий ч залуу бүлгүүдийн хамгийн алдартай материалуудын нэг юм. Цавуу хэрэглэхтэй холбоотой бүх ажлыг зөвхөн багш л хийдэг нь хүүхдүүд өөрсдөө юу ч наадаггүй нь анхаарал татаж байна. Наад зах нь залуу бүлэгт.

Намар бол бүтээлч байдлын сэдэв юм

Жилийн энэ үед байгаль дэлхий өвлийн бэлтгэлээ хангаж, навчис нь навчисаа урсгаж, өвс ширгэж эхэлдэг. Тус цэцэрлэгт намрын сэдэвтэй төрөл бүрийн амралт, урлагийн хичээлүүд зохион байгуулагддаг. Энд багш хичээлийг бүхэлд нь бодож үзэх нь чухал юм. Намрын сэдвээр зурах (хоёр дахь бага бүлэг) нь гурван сарын турш тараагдсан хэд хэдэн хичээлийг нэг дор багтааж болно. Ямар дэд сэдвүүдийг ихэвчлэн ашигладаг:

  • Намрын уулзалт.
  • Эхний навчнууд нь өнгийг өөрчилдөг.
  • Улаан эгнээ.
  • Ойд цаг агаар.
  • Малыг өвөлжүүлэхэд бэлтгэх.

Заримдаа энэ жагсаалтад багшийн үзэмжээр нэмэлт сэдэв, түлхүүрүүдийг оруулдаг. Уламжлалт бус зургийн техник (цэцэрлэгийн бага бүлэг) нь тайлбарласан сэдвүүдийн дор хаяж нэгийг нь зөвхөн будаг эсвэл харандаагаар хийх ёсгүй гэсэн үг юм. Тиймээс, жишээлбэл, та дүрсэлж болно намрын ойжинхэнэ наасан навч, мөчир, өвстэй. Зарим элементүүдийг гараар зурдаг. Энэ бол уламжлалт бус техник юм.

Энэ техник яагаад хэрэгтэй вэ?

Нэгдүгээрт, нэг ажилд хэд хэдэн үйлдлийг хослуулах нь хөгжихөд тусалдаг логик сэтгэлгээ. Хүүхэд юу хийж байгаагаа идэвхтэй дүн шинжилгээ хийж, өөр юу хэрэгтэй болохыг тооцоолж эхэлдэг. Хоёрдугаарт, дүрслэх урлаг нь мэдрэмж, сэтгэл хөдлөлийг илэрхийлэх хэрэгсэл болдог бөгөөд энэ нь хаалттай, нууцлаг хүүхдүүдэд маш их хэрэгтэй байдаг. Уламжлалт бус хэлбэрээр зурах (цэцэрлэгийн хоёрдугаар бага бүлэг) нь хөгжил, нээлт, мэдлэг зэрэг хэд хэдэн зорилгод чиглэгддэг. Хичээл бүрээр хүүхэд илүү ихийг сурч авдаг шинэ мэдээлэлЭнэ нь түүнд ирээдүйд хэрэгтэй болно. Жишээлбэл, зарим хоол хүнс нь зүгээр л хоол биш харин өөрийгөө илэрхийлэх, бүтээлч байх хэрэгсэл болдог. Нэмж дурдахад энэхүү аргын ачаар хүүхдүүд ертөнцийг өөр өөр өнцгөөс харж сурдаг. Тэд зураг зурах нь зөвхөн хавтгай төдийгүй гурван хэмжээст байж болно гэдгийг мэддэг янз бүрийн арга замуудзураг зурах нь гэнэтийн боловч сонирхолтой үр дүнг өгдөг.

Намрын ой бол тусдаа сэдэв юм

Яг л ес, арав, арваннэгдүгээр сард цэцэрлэгт дүрслэх урлагийн хичээлийг уламжлалт бус аргаар явуулдаг. Энэ нь ажилд идэвхтэй ашиглагддаг байгалийн материалын элбэг дэлбэг байдалтай холбоотой юм. Зураг зурах нь үүнтэй ямар холбоотой вэ (бага бүлэг 2)? Намрын улирал бол хүүхдүүдэд бие даан дүрслэх хамгийн хялбар цаг юм. Жишээлбэл, ой мод. Модны их биеийг ихэвчлэн мөчрөөр хийдэг, навчийг өнгөт цаас эсвэл будгаар зурдаг, цаасан дээрх гурван хэмжээст амьтдыг боргоцой эсвэл самраар хийдэг. Энэ бүхэн хамтдаа сайхан найрлагыг бүтээхээс гадна хөгжүүлэх боломжийг олгодог. Хоёр дахь хамгийн залуу бүлгийн ихэнх хүүхдүүд тоглох дуртай төрөл бүрийн материал, тэдгээрийг өөрийн хэрэгцээнд тохируулан зур.

Хүүхдийн сэтгэл зүйчид юу гэж хэлдэг

Бүтээлч байдал хүний ​​хөгжилд эерэг нөлөө үзүүлдэг гэдгийг анагаахын мэргэжилтнүүд эртнээс тэмдэглэсээр ирсэн. Тиймээс цэцэрлэгт зурах нь заавал байх ёстой журам юм. Энэ нь сэтгэн бодох чадварыг хөгжүүлэхээс гадна тууштай, шийдэмгий, төсөөлөн бодох чадварт сургаж, залхууралыг арилгадаг. IN хожмын амьдралЭдгээр бүх чанарууд нь хүүхдүүдэд маш их хэрэгтэй болно. Хэрэв маш бага насны хүүхдүүд тэсвэр тэвчээртэй холбоотой асуудалтай тулгарвал тэд байнга хөдөлж байх шаардлагатай байдаг бол хоёрдугаар залуу бүлэгт энэ чанарыг хөгжүүлэх нь маш чухал бөгөөд эс тэгвээс сурган хүмүүжүүлэгчид ийм олон идэвхтэй, байнгын хөдөлгөөнтэй хүүхдүүдийг даван туулж чадахгүй байх болно. . Сургуулийн 1-р ангид тодорхой хугацаанд "хөдөлгөөнгүй суух" чадвар нь бас ашигтай байх болно. Зурах нь танд үүнийг бас сургадаг.

Өвлийн амралт

Энэ бол хүүхдүүдийн хамгийн дуртай сэдвүүдийн нэг юм. Нэгдүгээрт, та тэдэнд маш их хайртай бүх зүйлийг зурж болно: Шинэ он, цас, чарга, гацуур мод. Хоёрдугаарт, багш нар үргэлж онцгой, шинэ зүйлийг гаргаж ирдэг. Жишээлбэл, загвараар жолоодох техник. Энэ нь юу гэсэн үг вэ? Энэ бол сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагад (бага бүлэг) хөвөн арчдас эсвэл арчдас ашиглан цаасан дээр будгийг цаасан дээр буулгаж байгаа мэт тусгай зураг юм. Энэ аргыг ихэвчлэн гацуур мод, цасан ширхгүүд, конфетти эсвэл олон өнгийн салют дээр цас будахад ашигладаг. Багшийн даалгавар бол эхлээд техникийг будаггүйгээр зааж, харуулах явдал юм. Энэ нь дүрсийг тод, тод болгодог. Заримдаа хичээлийг тоглоом, шүлэг, оньсого, дуу дагалддаг. Энэ нь хүүхдүүдийг санахад хялбар болгож, зурахад илүү сонирхолтой болгодог. Хичээлийн гол зорилго нь дүрслэх урлагийн шинэ техникийг судлах, баярын, хөгжилтэй уур амьсгалыг бий болгох, хөгжүүлэх явдал юм. нарийн моторт ур чадвар.

Цэцэрлэгт зургийн талаархи дүгнэлт

Хүүхдүүд мэдлэгийг маш хурдан шингээдэг. Зургийн хичээл нь уран сэтгэмж, сэтгэлгээ, гоо зүйн ойлголтыг хөгжүүлэх, гоо сайхны амт, мэдрэмжийг бий болгох боломжийг олгодог. Гэртээ байгаа эцэг эхчүүд хүүхдүүдээ дэмжиж, тэдэнтэй хамт байх ёстой Чөлөөт цаг, тэдэнд шинэ мэдлэгийг тогтмол өгөх.

I.V. Баграмян, Москва

Өсөх хүний ​​зам нэлээн өргөстэй байдаг. Хүүхдийн хувьд амьдралын анхны сургууль бол дэлхийг бүхэлд нь төлөөлдөг гэр бүл юм. Гэр бүлд хүүхэд хайрлаж, тэсвэрлэж, баярлаж, өрөвдөж, бусад олон чухал мэдрэмжийг сурдаг. Гэр бүлийн орчинд сэтгэл хөдлөл, ёс суртахууны өвөрмөц туршлага бий болдог: итгэл үнэмшил, үзэл баримтлал, үнэлгээ, үнэ цэнийн чиг баримжаа, хүрээлэн буй хүмүүс, үйл ажиллагаанд хандах хандлага. Хүүхэд өсгөн хүмүүжүүлэхэд тэргүүлэх ач холбогдол нь гэр бүлд хамаарна (М.И. Розенова, 2011, 2015).

Хоёулаа салцгаая

Хуучин, хоцрогдсон зүйлээ орхиж, дуусгах нь ямар чухал болохыг маш их бичсэн. Тэгэхгүй бол шинэ нь ирэхгүй (байр эзэлсэн), энерги байхгүй болно гэж тэд хэлдэг. Биднийг цэвэрлэх сэдэл төрүүлдэг ийм нийтлэлүүдийг уншихдаа бид яагаад толгой дохидог ч бүх зүйл байрандаа байсаар байна вэ? Хаясан зүйлээ хойш тавьж, хаях олон мянган шалтгааныг бид олдог. Эсвэл нуранги, агуулахын өрөөг огт цэвэрлэж болохгүй. Тэгээд бид өөрсдийгөө "Би бүрэн эмх замбараагүй байна, би өөрийгөө татах хэрэгтэй байна" гэж загнадаг.
Шаардлагагүй зүйлийг амархан, өөртөө итгэлтэйгээр хаяж чаддаг байх нь "сайн гэрийн эзэгтэй"-ийн заавал байх ёстой хөтөлбөр болдог. Ихэнхдээ энэ нь ямар нэг шалтгаанаар үүнийг хийж чадахгүй байгаа хүмүүст өөр нэг мэдрэлийн өвчний эх үүсвэр болдог. Эцсийн эцэст бид "зөв" хийх нь бага байх тусам бид өөрсдийгөө сайн сонсох тусам аз жаргалтай амьдардаг. Мөн энэ нь бидний хувьд илүү зөв юм. Тиймээс, энэ нь танд үнэхээр хэрэгтэй эсэхийг олж мэдье.

Эцэг эхтэй харилцах урлаг

Эцэг эхчүүд хүүхдүүдээ насанд хүрсэн ч зааж сургах дуртай байдаг. Хувийн амьдралд нь хөндлөнгөөс оролцдог, зөвлөдөг, буруушаадаг... Хүүхдүүд эцэг эхийнхээ ёс суртахууны сургаалаас залхсандаа тэднийг харахыг ч хүсдэггүй болтлоо хүрдэг.

Юу хийх вэ?

Алдаа дутагдлыг хүлээн зөвшөөрөх. Хүүхдүүд эцэг эхээ дахин хүмүүжүүлэх боломжгүй гэдгийг та хичнээн хүсч байгаагаас үл хамааран тэд өөрчлөгдөхгүй гэдгийг ойлгох ёстой. Тэдний дутагдлыг хүлээн зөвшөөрвөл тэдэнтэй харилцах нь танд илүү хялбар болно. Та өмнөхөөсөө өөр харилцааг хүлээхээ болино.

Хууран мэхлэхээс хэрхэн сэргийлэх вэ

Хүмүүс гэр бүлийг бий болгоход хэн ч, ховор тохиолдлуудыг эс тооцвол хажуу тийшээ харилцаагаа эхлүүлэх талаар боддоггүй. Гэсэн хэдий ч статистикийн дагуу гэр бүлүүд ихэнхдээ үнэнч бус байдлаас болж салдаг. Эрэгтэй, эмэгтэй хүмүүсийн бараг тал хувь нь хууль ёсны харилцааны хүрээнд түншүүдээ хуурдаг. Нэг үгээр үнэнч, үнэнч бус хүмүүсийн тоог 50-аас 50-д хуваадаг.

Гэрлэлтийг хууран мэхлэхээс хэрхэн хамгаалах талаар ярихаасаа өмнө үүнийг ойлгох нь чухал юм

Ялагч бүх Оросын тэмцээн"Сарын хамгийн алдартай нийтлэл" 2017 ОНЫ 11 САР

(хэрэгжүүлэх хугацаа 1 жил) 3-4 насны хүүхдийн нас

Дарга: Лазарева Наталья Евгеньевна, Благовещенск №35 MDAU DS-ийн багш 2014 - 2015 он.

….Энэ бол үнэн! За, нуух юу байна?

Хүүхдүүд зурах дуртай, дуртай!

Цаасан дээр, асфальтан дээр, ханан дээр

Мөн трамвайн цонхон дээр ...

Е.Успенский

Харааны үйл ажиллагааны чадвар нь бага наснаас эхэлдэг бөгөөд сургуулийн өмнөх насны хамгийн дээд хөгжилд хүрдэг. Хүүхэд бүр амьдралынхаа зарим үед урам зоригтойгоор зурдаг. Харааны үйл ажиллагаанд хүүхэд өөрийгөө илэрхийлж, хүч чадлаа сорьж, чадвараа сайжруулдаг. Энэ нь түүнд таашаал өгдөг ч юуны түрүүнд ертөнцийн талаарх түүний санаа бодлыг баяжуулдаг.
Маш олон техник байдаг уламжлалт бус зураг, тэдний ер бусын байдал нь хүүхдүүдэд хурдан хүрэх боломжийг олгодогт оршино хүссэн үр дүн. Жишээлбэл, хуруугаараа зурах, өөрийн гараар зураг зурах, цаасан дээр толбо хийж, хөгжилтэй зураг авах сонирхолгүй байх болно. Уламжлалт бус зургийн техник нь хүүхдийг хөгжүүлэхэд тусалдаг анхны санаанууд, төсөөлөл, бүтээлч байдал, хурууны нарийн моторт ур чадвар, бие даасан байдал. Та уламжлалт бус зургийн техникийг аль болох эрт зааж эхэлж болно залуу нас, аажмаар тэдгээрийг илүү төвөгтэй болгодог. Уламжлалт бус зургийн техникийг ашиглан зурах нь хүүхдийг ядраадаггүй, харин ч эсрэгээрээ үүнийг хийхийг хүсдэг. сонирхолтой зүйл. Тэд ажлаа өөрөө хийх үйл явцыг сонирхож байна.
Аас бага насХүүхдүүд хүрээлэн буй ертөнцийн талаарх сэтгэгдлээ дүрслэх урлагт дүрслэх мэдрэмжээр тусгахыг хичээдэг. Хүүхдүүд хуруугаараа, алгаа манантай шилэн дээр, элсэнд саваагаар, асфальтан дээр шохойгоор зурдаг. Үүний зэрэгцээ хүүхдүүд зөвхөн харж, мэдэрч буй зүйлээ тусгах төдийгүй өөр өөр шинж чанар, чанарын материал, объектуудтай танилцдаг. Нас ахих тусам сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд эхлээд уламжлалт арга, хэрэгслийг ашиглан зурах хамгийн энгийн ур чадвар, чадварыг эзэмшдэг. Цаг хугацаа өнгөрөхөд тэд эргэцүүлэн бодох шинэ аргуудыг эрэлхийлдэг эргэн тойрон дахь бодит байдалөөрийн уран бүтээлд. Тухайн үед багш энэ ажлыг зорилготой болгож, хүүхдүүдэд болж буй үйл явдлуудыг танилцуулж чадна дүрслэх урлагуламжлалт бус техник. Ийм стандарт бус шийдэл нь хүүхдийн төсөөлөл, төсөөлөл, болон сөрөг сэтгэл хөдлөл, бүтээлч чадвараа нээж, баяжуулах, эцэг эхчүүдэд хүүхдийнхээ амжилтад баярлах боломжийг олгодог.

Дүрслэх урлагийн үйл ажиллагаа нь тоглоом хэлбэрээр явагддаг бөгөөд зорилго нь хүүхдүүдэд нэг хуруугаараа, дараа нь хэд хэдэн хуруугаараа зурахыг заах явдал юм; орон зай дахь өнгө, хэлбэр, хэмнэл, байрлалыг танилцуулах, зургийн уламжлалт бус арга техникийг үзүүлж, тэдгээрийг практикт хэрхэн хэрэгжүүлэхийг заана. Ийм үйл ажиллагаа явуулах нь хүүхдүүдийн айдсаас ангижрах, тэдний хүч чадалд итгэх итгэлийг олж авах, өөртөө болон эргэн тойрныхоо ертөнцтэй дотоод эв найрамдлыг бий болгоход тусалдаг бөгөөд хүүхдүүдэд илүү баялаг, бүрэн дүүрэн, гэрэл гэгээтэй болох шинэ өргөн хүрээний мэдрэмжийг өгөх болно.

Зорилго: хүүхдүүдийн уламжлалт бус зургийн аргуудыг сонирхож, тэдэнтэй хамтран ажиллах хүслийг бий болгох.

*уран сайхны сэтгэлгээ, ёс суртахууны зан чанарыг төлөвшүүлэх уламжлалт бус аргуудзурах.

* Хүүхдийн үйл ажиллагааны бүтээгдэхүүн болох зураг нь бусдад (багш, хүүхэд, эцэг эх) сонирхолтой байх мэдрэмжийг төрүүлэхэд хувь нэмэр оруулах.

*гоо зүйн ойлголтыг хөгжүүлж, үндсэн өнгийг хөгжүүлэх нөхцөлийг бүрдүүлэх.

*Хүүхдийн ойлголтын аяндаа, тод байдлыг хадгалж, илэрхий дүр төрхийг бий болгоход нь туслах.

* ажиглалт, нарийвчлал, сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл, тэсвэр тэвчээрийг төлөвшүүлэх.

Тэдгээрийг хэрэгжүүлэх арга, арга замууд:

* Системчилсэн хичээлүүд.

*Тоглоом, тоглоомын техник.

*Хүүхдийн бүтээлийн үзэсгэлэнгийн зохион байгуулалт, дизайн.

*Эцэг эхчүүдэд дугуйлангийн ажил, ямар чиглэлээр үйл ажиллагаа явуулж байгаа талаар танилцуулах зорилгоор эцэг эхийн булан тохижуулах.

Клубын үйл ажиллагааны зохион байгуулалт:

Долоо хоногт 2 удаа 15 минут хичээллэнэ.

Тойргийн хүлээгдэж буй үр дүн:

1. Төрөл бүрийн харааны материал, арга техникийг ашиглан хүүхдүүдийн дүрсийг бүтээх.

2. Хүүхдийн харааны чадвар, чадварыг насны онцлогт тохируулан хөгжүүлдэг.

3. Хурууны нарийн моторт ур чадвар, төсөөлөл, бие даасан байдлыг хөгжүүлэх.

4. Хүүхдүүд бүтээлч үйл ажиллагаа явуулж, өөртөө итгэх итгэлийг бий болгодог.

Уламжлалт бус урлагийн арга техник

Хуруугаараа зурах: хүүхэд хурууны будганд хуруугаа дүрж, цаасан дээр цэг, толбо тавина. Хуруу бүрийг өөр өнгөөр ​​буддаг. Ажлын дараа хуруугаа салфеткаар арчиж, дараа нь будгийг угаана.

Алга зурах: хүүхэд алгаа хурууны будгаар дүрж, эсвэл сойзоор (5 наснаас эхлэн) будаж, цаасан дээр дарна. Тэд баруун, зүүн гараараа зурж, өөр өөр өнгөөр ​​буддаг. Ажлын дараа гараа салфеткаар арчиж, дараа нь будгийг угаана.

Хатуу, хагас хуурай сойзоор нудрах: хүүхэд сойзоо гуаш руу дүрж, цаасыг босоогоор нь барина. Ажиллаж байх үед сойз нь усанд унахгүй. Тиймээс хуудас, тойм эсвэл загварыг бүхэлд нь бөглөсөн болно. Үр дүн нь сэвсгэр эсвэл өргөст гадаргуугийн бүтцийг дуурайлган хийдэг.

Төмсний тэмдгээр дарах: хүүхэд тамга тэмдгийг будагтай маркийн дэвсгэр дээр дарж, цаасан дээр сэтгэгдэл төрүүлдэг. Өөр өнгө авахын тулд аяга болон тэмдэг хоёулаа өөрчлөгдөнө.

Цаасыг өнхрүүлэх: Хүүхэд гартаа цаасыг зөөлөн болтол нь үрчийнэ. Дараа нь тэр бөмбөгийг эргэлдүүлнэ. Түүний хэмжээ өөр байж болно: жижиг (жимс) -ээс том (үүл, цасан хүн бөмбөг). Үүний дараа цаасан бөмбөгийг цавуугаар дүрж, суурь дээр наасан байна.

Манна үрээр зурах: хүүхэд урьдчилан хэрэглэсэн загварын дагуу цавуугаар зурдаг. Цавууг хатаахгүйгээр цавуу дээр үрийн шингэн цацна (зурагны дагуу).

Урт хугацааны төлөвлөгөөтойрог ажил.

Хичээлийн сэдэв

Уламжлалт бус техник

Материал

"Миний дуртай бороо"

Хурууны зураг

Хуруу зурах уламжлалт бус дүрслэх урлагийн техникийг танилцуулна. Оноо авах арга техникийг харуулах ба богино мөрүүд. Үүлнээс бороо зурж, түүний шинж чанарыг (жижиг дусал, аадар бороо), цэг, шугамыг илэрхийлэх хэрэгсэл болгон ашиглаж сур.

Хоёр хуудас гэрэл сааралянз бүрийн хэмжээтэй будсан үүл, цэнхэр гуаш, салфетка.

"Merry fly agarics"

(1 хичээл)

Хурууны зураг

Хурууны зургийн уламжлалт бус дүрслэх урлагийн аргуудыг үргэлжлүүлэн нэвтрүүлэх. Цаасан дээрх бүх гадаргуу дээр цэгүүдийг хэмнэлээр түрхэж сур.

Цагаан цааснаас хайчилж авсан ялаа янз бүрийн хэлбэрүүд; цагаан гуаш, салфетка, ялаа цэцгийн дүрслэл.

"Merry fly agarics"

(2-р хичээл)

Хурууны зураг

Хуруугаараа өвс зурж сур. Хуурай навчаар ажлыг чимэглэж сурах, наах ур чадварыг эзэмшүүлэх (үндсэн эвлүүлэг хийх)

Өмнөх хичээлээс + хуурай навч.

"Зөгийн бал мөөг бол нөхөрсөг залуус"

(мөөг зурах)

Хурууны зураг

Хүүхдүүдийг энгийн найрлагыг бий болгоход чиглүүл.

Хуруугаараа мөөг зурах дасгал хий: хуруугаа бүхэлд нь өргөн зураас (зөгийн бал мөөгний таг), хурууныхаа төгсгөлд шулуун зураас (мөөгний иш) хий.

Цаас 1/2 ландшафтын хуудасны хэмжээ, бор гуаш

"Шар навчнууд нисч байна."

Алгаар зурах.

Алгаар шивэх техникийг танилцуулах. Будгийг хэрхэн хурдан түрхэж, хэвлэмэл хуудас хийхийг сур. Өнгөний ойлголтыг хөгжүүлэх.

Цаас 1/2 ландшафтын хуудасны хэмжээ, шар гуаш.

"Намрын мод" (багийн ажил).

Алгаар зурах

Алгаар шивэх техникийг танилцуулах. Хурдан сур, алган дээрээ будаг түрхэж, хэвлэ. Өнгөний ойлголтыг хөгжүүлэх.

Гуаш, сойз, даавуу, салфетка бүхий өргөн таваг.

"Дахин намар ирлээ"

Хурууны зураг, хөөсөн хээ.

Намрын шинж тэмдгүүдийн талаархи ойлголтоо өргөжүүл. Бүх хуруугаараа зурж сур, янз бүрийн өнгөт будгийг авч, зургийн дэвсгэрийг хөөсөөр резинэн хэвлэ.

Будсан мод, хөөс резин, шар, улаан гуаш бүхий ландшафтын 1/2 хэмжээтэй цаас.

"Энд зараа байна - толгойгүй, хөлгүй ..."

Үрчийсэн цаасан дардас, Хурууны зураг

Зурах шинэ аргыг танилцуул. Үрчийсэн цаасан дээр дарах аргыг ашиглан амьтдыг зурж сур. Хуруугаараа зараа нарийн ширийн зүйлийг гүйцээнэ

Цаас 1/2 ландшафтын хуудасны хэмжээ, сонин, саарал, бор гуаш.

"Шувууд жимсгэнэ."

Хурууны зураг.

Хуруу зурах арга техникийг ашиглан мөчир зурж, чимэглэж сур. (Янз бүрийн хэмжээ, өнгөт жимс хийх). Зурах чадвараа бэхжүүл. Зохиолын мэдрэмжийг хөгжүүлэх.

Төрөл бүрийн өнгөт 1\2 хуудас, бор гуаш, сойз, улаан гуаш, улбар шар цэцэгаяга, бөглөө, хуучин номноос хайчилж авсан шувуудын зураг.

"Найзууддаа зориулсан цамц."

Алга, хуруугаараа зурах.

Хуруу, далдуугаараа зурах техникийг үргэлжлүүлэн нэвтрүүлэх; санаачлагыг хөгжүүлэх, өнгөний талаархи мэдлэгийг нэгтгэх; сурах

энгийн загвар гаргах.

Хоёр хүүхэлдэй - хүү, охин, гуашь, янз бүрийн өнгийн цамцны дүрс, өөр өөр хээтэй цамцны ноорог.

"Нар"

Алгаар зурах.

Шар тойрог бүхий цэнхэр цаасан хуудас.

"Тавган дээрх жимс."

Хурууны зураг.

Дуудлага хийх гоо зүйн мэдрэмжбайгаль, түүний уламжлалт бус дүр төрх уран сайхны техник; өнгөний мэдрэмж, гар нүдний зохицуулалтыг хөгжүүлэх.

Дугуй хуудас (хавтан), улаан гуаш.

"Намрын навчны баглаа."

Навчтай хэвлэх

Навч хэвлэх арга техникийг танилцуулах. Нэг хуудас цаасыг будганд дүрж, цаасан дээр тэмдэг үлдээж сур. Цэвэр цэмцгэр байдлыг төлөвшүүлэх.

Хуурай навч, аяганд гуаш, зузаан хуудас, салфетка.

"Руэн" (1-р хичээл)

Хурууны зураг

Мөчир дээр жимс (хуруугаараа), навч (шүрж) зурж сур. Эдгээр зургийн техникийг бататгах. Өнгөний мэдрэмж, найрлагын мэдрэмжийг хөгжүүлэх.

Будсан мөчир бүхий өнгөт цаас, ногоон, шар өнгийн гуаш, багс, аяганд хийсэн улбар шар, улаан гуаш, салфетка, эгнээний мөчир бүхий чимэглэл.

"Руэн" (2-р хичээл)

Өнхрөх цаас

Цаасан өнхрөх шинэ техникийг нэвтрүүлэх. Анхааралтай зааж, зурган дээр мөчрүүдийг наа. Зохиолын мэдрэмжийг хөгжүүлэх.

Улаан салфетка, оо, эгнээний мөчрүүдийн дүрс бүхий суурийн өнгөт картон.

"Бид хүссэн зүйлээ зурдаг."

Бүх зүйл боломжтой.

"Усан үзэм"

Хурууны зураг.

Уламжлалт бус урлагийн арга техникийг ашиглан байгаль, түүний дүрслэлд гоо зүйн мэдрэмжийг төрүүлэх; өнгөний мэдрэмж, гар нүдний зохицуулалтыг хөгжүүлэх

Хуудас цагаанбудсан усан үзмийн навч, цэнхэр гуаш болон Ногоон өнгө.

"Буужин"

Хурууны зураг.

Бөжин дүрс бүхий саарал цаасан хуудас, цагаан гуаш.

Хурууны зураг

Уламжлалт бус урлагийн арга техникийг ашиглан байгаль, түүний дүрслэлд гоо зүйн мэдрэмжийг төрүүлэх; өнгөний мэдрэмж, гар нүдний зохицуулалтыг хөгжүүлэх.

"Сайхан цэцэгс"

Алгаар зурах.

Уламжлалт бус урлагийн арга техникийг ашиглан байгаль, түүний дүрслэлд гоо зүйн мэдрэмжийг төрүүлэх; өнгөний мэдрэмж, гар нүдний зохицуулалтыг хөгжүүлэх.

Цагаан цаас, гуаш, салфетка.

"Анашанд зочлох"

Хурууны зураг

Объект дээр будгийн толбыг жигд тарааж сурах, нарийвчлал, тод байдлыг хөгжүүлэх

Картон, анаашны дүрс, гуаш

"Цасан бөмбөг"

Хатуу сойзоор нудрах

Дугуй хэлбэртэй зүйлсийг дүрсэлж, хатуу сойзоор нудрах замаар болгоомжтой зурах дасгал хий. Хуудасны бүх орон зайг дүүргэж, зургийг давтаж сур.

Цаас 1/2 ландшафтын хэмжээтэй саарал, сойз, цагаан гуаш.

"Шувууд жимсгэнэ"

Хурууны зураг, үйсэн дардас

Мөчир зурж сурах, хуруугаараа будах, үйсэн хэвлэх арга техникийг ашиглан чимэглэх (өөр өөр хэмжээ, өнгөт жимс хийх); зурах ур чадвараа бэхжүүлэх. Цэвэр цэмцгэр байдлыг төлөвшүүлэх. Зохиолын мэдрэмжийг хөгжүүлэх.

Цаасны хэмжээ 1\2 ландшафтын хуудас өөр өөр өнгө, бор гуаш, сойз, улаан, улбар шар, гуаш burgundy өнгөаяга, үйсэн, шувууны зураг, цавуу, салфетка зэрэгт

"Бяцхан зул сарын гацуур мод өвлийн улиралд хүйтэн байдаг."

Хурууны зураг

Хуруугаараа зурах ур чадвараа бэхжүүл. Хуудасны бүх гадаргуу дээр (цасан ширхгүүд, цасан бөмбөг) хэвлэж сур. Зул сарын гацуур мод зурж сур.

Өнгөт цаас (цэнхэр, нил ягаан), ногоон гуаш, сойз, аяганд хийсэн цагаан гуаш, салфетка, зул сарын гацуур модны дээж.

1. “Хивс дээр тоглож буй сэвсгэр зулзага”

(багийн ажил)

Нухах техникээр зурах

Хагас хуурай хатуу сойзоор нудрах техниктэй үргэлжлүүлэн танилцах (амьтны үслэг эдлэлийг дуурайлган хийх). Муурын зулзагын дүрсийг ватманы цаасан дээр (хивс) нааж байна.

Өнгөт ватман цаас, цаасаар хайчилж авсан зулзага, сойз, саарал гуаш

"Интоорын компот"

үйсэн сэтгэгдэл

Үйсэн, төмсний матрицаар хэвлэх техниктэй үргэлжлүүлэн танилцаж, хэвлэх (интоорын жимс) олж авах арга техникийг үзүүлээрэй. Савны дүрс дээр жимс зурах.

савны дүрс, улаан гуаш

“Бөмбөлөг, салхинд дуулгавартай...”

Янз бүрийн изоматериалуудын хослолыг сонирхох: агаарын бөмбөлгүүдсойзоор дүрсэлж, тэдгээрийн утсыг хөвөн арчдасаар дүрсэл.

Цаасны 1/2 хэмжээтэй ландшафтын хуудас, сойз, хөвөн арчдас, янз бүрийн өнгөт гуаш.

"Цайны багц чимэглэл"

Тэмдэгтийн дардас

Загварыг цаасны бүх гадаргуу дээр аль болох жигд түрхэж, энгийн хэлбэртэй объектуудыг чимэглэх чадварыг бэхжүүлнэ. Шивэх техникээр дадлага хийх.

Цаасан зүссэн аяга янз бүрийн хэлбэрүүдхэмжээ, аяганд хийсэн олон өнгийн хурууны будаг, янз бүрийн тэмдэг, салфетка, аяга тавагны үзэсгэлэн

"Миний бээлий"

үйсэн сэтгэгдэл

Үйсэн хэвлэх арга техник, хурууны зураг зурах дадлага хийх. Загварыг тодорхой газар жигд хэрэглэж, энгийн хээ зурж сур.

Янз бүрийн өнгийн бээлий, үйсэн, гуашийн дүрс

"Бяцхан зул сарын гацуур мод өвлийн улиралд хүйтэн байдаг ..."

Хуруугаараа зурж, хөвөн даавуугаар зурж, хуудасны бүх гадаргуу дээр (агаарт цасан ширхгүүд, модны мөчир дээр) зурж сур. Шинэ уламжлалт бус изоматериал - хөвөн, түүгээр зурах аргыг (газар дээрх цасыг дарах) танилцуулах.

Цаас 1/2 ландшафтын хэмжээтэй саарал, хөвөн, хөвөн арчдас, цагаан гуаш

"Хөөрхөн салфетка."

Хурууны зураг.

Хуруугаараа зурах чадварыг бэхжүүлэх. Зохиолын ур чадвар, өнгөний мэдрэмж, гоо зүйн мэдрэмжийг хөгжүүлэх.

Цагаан цаасны хэмжээ 50*50 янз бүрийн өнгөтэй.

"Хөгжилтэй цасан хүн"

Хурууны зураг.

Хуруугаараа контурын дагуу зурж сур. Зохиолын мэдрэмжийг хөгжүүлэх.

Цасан хүн зурсан цаасан хуудас. Цэнхэр гуаш.

"Цас эргэлдэж байна."

Хурууны зураг.

Хуруугаараа зурах чадварыг бэхжүүлэх. Сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүлэх.

Цэнхэр цаасан хуудас.

"Цасан ширхгүүд".

Лаа + усан будаг

Лаагаар зурах шинэ техникийг танилцуул. Хуудасны бүх гадаргуу дээр зураг зурж сур, дараа нь хуудсыг нэг буюу хэд хэдэн өнгөөр ​​усан будгаар буд.

Лаа, зузаан цаас, усан будаг, сойз.

"Аавдаа зориулсан цэцэг."

Дал модны зураг.

Ватман цаас, янз бүрийн өнгөт гуаш.

"Аавд зориулсан завь" (1-р хичээл).

Өнхрөх цаас

Техникийг аюулгүй болгох - цаасыг өнхрүүлэх. Цаасыг бөмбөлөг болгон хэрхэн үрчийлгэж, зураг дээр нааж сурахыг үргэлжлүүлээрэй. Цэвэр цэмцгэр байдлыг төлөвшүүлэх.

"Аавд зориулсан завь" (2-р хичээл).

Өнхрөх цаас

Техникийг аюулгүй болгох - цаасыг өнхрүүлэх. Цаасыг бөмбөлөг болгон хэрхэн үрчийлгэж, зураг дээр нааж сурахыг үргэлжлүүлээрэй. Цэвэр цэмцгэр байдлыг төлөвшүүлэх

Салфетка, завины дүрс, оо, салфетка

"Ягас яс"

Лав өнгийн харандаа + усан будаг

Хүүхдийг зурах шинэ техниктэй танилцуулах. Лав өнгийн харандаагаар зураг зурж сур, дараа нь хуудсыг усан будгаар нэг буюу хэд хэдэн өнгөөр ​​буд. Сонирхол, нарийвчлалыг төлөвшүүлэх.

Лав өнгийн харандаа, зузаан цагаан цаас, усан будаг, багс.

"Ээждээ зориулсан цэцэг"

Алгаараа шивэх техникээ дадлага хий. Ажил хийх сонирхлыг хөгжүүлэх.

Gouache, зузаан өнгийн хуудас, салфетка.

"Ээждээ зориулсан цэцэг" (үргэлжлэл).

Алга, хуруу, тэмдгээр зурах.

Алгаар бичих техникээ сайжруул. Цэвэр цэмцгэр байдлыг төлөвшүүлэх

Шар гуаш, дугуй дүрс бүхий зузаан хуудас, салфетка.

"Ид шидийн зургууд"

Дал модны зураг.

Алгаараа зурах дасгал хий. Зурж дуусгах чадварыг бэхжүүлэх. Бүтээлч төсөөлөл, найруулгын мэдрэмжийг хөгжүүлэх.

20*20 хэмжээтэй цагаан цаасны хуудаснууд нь янз бүрийн өнгөтэй.

"Хөгжилтэй наймаалж"

Алгаар зурах.

Алгаа хэрхэн ашиглахыг үргэлжлүүлэн заа харааны хэрэгсэлүүнийг будаж, дардас хийнэ. Зургийг дэлгэрэнгүй мэдээллээр нөхөх чадварыг бэхжүүлэх.

Цэнхэр гуашийн хэмжээтэй 20*20 хэмжээтэй цагаан цаас.

"Эрвээхэй"

Хөвөн хуруугаар зурах, тампон хийх

Хөвөн арчдас, лацаар зурах чадварыг бэхжүүлэх. Хэмнэл, хэлбэрийн мэдрэмжийг хөгжүүлэх.

Хөвөн арчдас, гуаш, эрвээхэйний дүрс.

"Миний дуртай амьтан"

Нухах техникийг дадлага хий. Амьтныг бүтэцтэйгээр дүрсэлж сур

Бэлэн болсон амьтны дүрс

"Зүлгэн дээрх хатагтайнууд."

Хурууны зураг.

Хуруу зурах арга техникийг дадлага хийх. Объектын бүх гадаргуу дээр цэгүүдийг жигд түрхэх чадварыг бэхжүүлж, өвс зур янз бүрийн сүүдэр(хувийн үйл ажиллагаа).

Сийлсэн, будсан хатагтай хорхойар талдаа цэггүй, ватман цаас, салфетка, цайвар, хар ногоон өнгийн цаас, аяганд хар гуаш.

"Дэгжин үүрлэсэн хүүхэлдэй"

Тэмдэгтийн дардас

Цаасны бүх гадаргуу дээр дизайныг аль болох жигд түрхэж, энгийн хэлбэрийн объектуудыг чимэглэх чадварыг бэхжүүл. Шивэх техникээр дадлага хийх. Хэмнэл, найруулгын мэдрэмжийг хөгжүүлэх.

Матрешка хүүхэлдэйг цаасаар хайчилж, янз бүрийн тэмдэг, хурууны будаг, салфетка

"Алтан самнаа тахиа"

(багийн ажил)

цаас хийх техник

Цаасан салфеткийг бөмбөлөг болгон үрчийлгэх, өнхрүүлэх дасгал хийх (цаас-хуванцар техник). Аппликешны ур чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх (цаасан бөмбөгийг сүүлний дүрс дээр наах).

Cockerel-ийн дүрс, цавуу, салфетка

"Хоёр шуналтай баавгай"

Үрчийсэн цаас, хөвөн арчдас бүхий дардас.

Амьтад зурахыг заадаг

Сонин, хөвөн арчдас, 1/2 ландшафтын цаас, бор гуаш.

"Шөнө ба одод"

Манна, өнхрөх салфетка бүхий зураг

Манна будаагаар зурах уламжлалт бус харааны техникийг нэвтрүүлэх. Тэнгэрийн дүрсээр байгальд гоо зүйн хандлагыг төлөвшүүлэх.

Шөнийн тэнгэрийн тойм зураг бүхий хуудас, цавуу, манна, салфетка

"Буужин"

Хатуу хагас хуурай сойзоор нудрах

Хүүхдийн ур чадварыг янз бүрийн чиглэлээр сайжруулах дүрслэх урлаг. Зурган дээрх амьтдын дүр төрхийг хамгийн тод харуулж сур. Зохиолын мэдрэмжийг хөгжүүлэх.

Бөжин, цагаан гуаш, хатуу багс, салфетка бүхий өнгөт хуудас (цайвар цэнхэр)

"Аквариум дахь загас"

Алга, хуруугаараа зурах

Гарын хээг загас болгон хувиргаж, янз бүрийн замаг зурж сур. Төсөөлөл, найруулгын мэдрэмжийг хөгжүүлэх. Зургийг дэлгэрэнгүй мэдээллээр нөхөх чадварыг бэхжүүлэх.

Өнгөт цаас (цайвар цэнхэр), хурууны будаг, салфетка, чимэглэл.

Хурууны зураг

Богино мөрүүдийг хүлээн авах арга техникийг үзүүл. Pin энэ техникзурах. Өнгөний ойлголтыг хөгжүүлэх.

Тойм дүрс бүхий цаасан хуудас, хурууны будаг, салфетка

"Мимоза салбар"

Өнхрөх салфетка

Салфетканы бөмбөлөг өнхрүүлэх дасгал хий. Зохиолын мэдрэмжийг хөгжүүлэх. Наалт хийх ур чадварыг бэхжүүлэх. Объектын өнгө (шар), хэлбэр (дугуй), хэмжээ (жижиг), тоо хэмжээ (олон), чанар (сэвсгэр) тухай мэдлэг, санаа бодлыг нэгтгэх; хэрэглээний техникийн ур чадварыг хөгжүүлэх.

Салбарын хуудас, шар салфетка, мимоза мөчир

"Хоёр хөгжилтэй галуу эмээтэйгээ амьдардаг байсан"

далдуу модны зураг

Дэлгэрэнгүй мэдээллийг нэмж, далдуу модыг харааны хэрэгсэл болгон үргэлжлүүлэн ашигла

Урьдчилан зурсан нуур, гуаш, маркер зэргийг зурах дэлгэрэнгүй мэдээлэл

лав өнгийн харандаагаар зурах

Хамтран ажиллах арга техникийг заах график материал, хэмнэлийн мэдрэмжийг хөгжүүлэх

Объектын тойм, лав өнгийн харандаа, цагаан цаас

"Лууван"

Хурууны зураг.

Хуруугаараа контурын дагуу зурж сур, өнгөний мэдрэмж, гар нүдний зохицуулалтыг хөгжүүл.

Лууван, улбар шар, ногоон гуашийн дүрс бүхий цагаан цаасан хуудас.

"Зөгийд зориулсан сайхан цэцэг"

Дал модны зураг

Цаасан дээр алга, хуруугаараа зурж, улаан, ногоон өнгөний талаархи мэдлэгээ бататгаж, бүтээлч төсөөллийг хөгжүүлээрэй.

Цагаан цаас, ногоон, улаан гуаш, салфетка

"Өвс"

Дал модны зураг.

Алгаар бичих арга техникийг дадлага хийх. Хуудасны гадаргууг бүхэлд нь хэвлэмэл хэлбэрээр дүүргэх чадварыг бэхжүүлэх. Өнгөний ойлголтыг хөгжүүлэх.

Цагаан цаас, ногоон гуашийн хуудас.

"Dandelion"

Хурууны зураг.

Уламжлалт бус урлагийн арга техникийг ашиглан байгаль, түүний дүрслэлд гоо зүйн мэдрэмжийг төрүүлэх; өнгөний мэдрэмж, гар нүдний зохицуулалтыг хөгжүүлэх.

Цагаан цаас, шар, ногоон гуашийн хуудас.

6. “Усан доорх хаант улс” эвлүүлэг зохиох.

Бэлэн болсон загасны дүрсийг нэг эвлүүлэг дээр болгоомжтой нааж байхыг хүүхдүүдэд заа. Хуруугаараа далайн замаг зурж сур. Багштай хамтран ажиллах хүслийг бий болгох.

Зузаан цэнхэр Whatman цаас, загасны дүрс, ногоон гуаш, оо, салфетка.

"Голт бор цэцгийн баглаа"

Өнхрөх салфетка

Салфетканы бөмбөлөг өнхрүүлэх дасгал хий.

Зохиолын мэдрэмжийг хөгжүүлэх. Наалт хийх ур чадварыг бэхжүүлэх.

Сагс, голт борын салфетка, цавуу, сойз, голт борын мөчир бүхий наасан дүрс бүхий хуудас.

"Бид хүссэн зүйлээ зурдаг."

Уламжлалт бус харааны техникээр ажиллахад шаардлагатай материалаар үнэ төлбөргүй туршилт хийх ур чадварыг сайжруулах.

Бүгд боломжтой.

Ном зүй:

"Ид шидийн ертөнц ардын урлаг”, p/r Shpikalova T.Ya., M.: Боловсрол, 2001 он.

Доронова Т.Н. "Хүүхдийн байгаль, урлаг, дүрслэх үйл ажиллагаа", М.: Боловсрол, 2004.

Комарова Т.С. “Хүүхдийн уран сайхны бүтээлч байдал", М.: Мозайка-Синтез, 2005.

Комарова Т.С. " Харааны үйл ажиллагаацэцэрлэгт", М.: Мозайка-Синтез, 2006.

"Ер бусын зураг", "Хүүхдэд зориулсан урлаг" цувралын боловсролын хэвлэл, М.: Мозайка-Синтез, 2007, №2.

Никологорская О.А. " Шидэт өнгө", М.: AST-Press, 1997.

Фатеева А.А. "Бийргүй зурах", Ярославль, 2004 он

Шайдурова Н.В. “Сургуулийн өмнөх насны хүүхдэд зураг зурах арга зүй”, М.: Сфер худалдааны төв, 2008 он.

Давыдова Г.Н. Цэцэрлэгийн уламжлалт бус зургийн техник. 1 ба 2-р хэсэг. – М.: “Scriptorium Publishing House 2003”, 2008 он.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдтэй зурах: Уламжлалт бус арга техник, төлөвлөлт, хичээлийн тэмдэглэл / Ed. Р.Г. Казакова - М.: ТК Сфера, 2006.-128х. ("Хүүхдүүдтэй хамт" цуврал.)

Новицкая С.А. Цаасан гар урлал. Багш ба сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн хамтарсан бүтээлч байдал: Хэрэгслийн хэрэгсэлсургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын багш нарт - “ХҮҮХЭД-ХЭВЛЭЛИЙН ГАЗАР”, 2012.-96 х., хуурмаг. + өнгө дээр

I.A.Lykova Өнгөт алга

Лебедева Е.Н. Уламжлалт бус техник ашиглах [Цахим нөөц]:

Харандаа зургийн зорилго, зорилтууд:

· Харандаагаа зөв барьж сурах; цаасан дээр жолоодох, шулуун шугам, тойрог зурах гэх мэт.

· Нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.

· Яриа хөгжүүлэх.

· Зураг зурах сонирхлыг хөгжүүлэх.

Материал:

Өнгөт харандаа, цаас, төрөл бүрийн тоглоом, эд зүйлс.

Зураг зурах арга зүй:

· Агаарт зурах - шулуун хөдөлгөөн ашиглан агаарт шугам, дүрс зурах долоовор хуруутэргүүлэх гар. Энэ техникийг ашиглах нь хөдөлгөөний зөв чиглэлийг мэдэрч, моторын түвшинд санахад тусална. Та мөн хуруугаараа ямар ч гөлгөр гадаргуу дээр (шил, ширээ) зурж болно.

· Хамтарсан зураг - зурах явцад насанд хүрсэн хүн, хүүхдийн хамтарсан үйлдэл. Насанд хүрсэн хүн хүүхдийн гарт харандаа байрлуулж, өөрөө авч, цаасан дээр хөдөлгөж, дүрсийг бүтээж, нэгэн зэрэг зураг дээр тайлбар өгдөг. Энэ аргыг ашигласнаар хүүхдэд харандаа хэрхэн зөв барьж, тодорхой хүчээр зурж байхдаа дээр нь дарж, зурж сургах боломжтой. өөр өөр шугамуудболон тоонууд.

· Төгсгөлийн дэлгэрэнгүй - зургийг дуусгах үйл явц. Зурах үндэс болгон зургийн зөвхөн нэг хэсгийг зурсан хоосон зайг санал болгож, дутуу дэлгэрэнгүй мэдээллийг хүүхэд бөглөх ёстой. Зургийн өрнөлийг насанд хүрсэн хүн тоглож, тайлбар хийдэг. Энэхүү заах аргыг ашигласнаар хүүхдийнхээ сурсан ур чадвар (харандаагаа зөв барих, тодорхой шугам, дүрс зурах) бататгах боломжтой. Үүний зэрэгцээ, насанд хүрэгчид бүлгийн хүүхдүүдийн нас, ур чадварын түвшингээс хамааран зургийн нарийн төвөгтэй байдлын түвшин, даалгаврыг гүйцэтгэх хугацааг төлөвлөх боломжтой.

Бие даасан зураг - насанд хүрэгчдийн өгсөн талбайн дагуу эсвэл түүний дагуу хүүхдийн зураг зурах хүслээролж авсан ур чадвараа ашиглах.

Будгаар будах зорилго, зорилтууд:

· Будгийг зөв, болгоомжтой хэрэглэх чадварт суралцах, сойз эсвэл хурууны үзүүрийг дүрэх; сойзыг зөв хэрэглэх: сойз барих; хөнгөн хөдөлгөөнөөр шугам зурах, цэг зурах гэх мэт; сойзоо угааж, үсийг нь дээш харуулан хадгална.

· Цаасан дээр жолоодож сурах.

· Өнгөний мэдрэмжийг хөгжүүлэх.

· Сэтгэл хөдлөл, төсөөллийг хөгжүүлэх.

· Нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.

· Яриа хөгжүүлэх.

· Хүрээлэн буй ертөнцтэй танилцах.

Материал ба багаж хэрэгсэл:

· Усан будаг ба гуаш будаг, хурууны будгийн тусгай будаг;

Дугуй ба хавтгай багс өөр өөр хэмжээтэй;

· Янз бүрийн төрлүүдцаас, өнгөт царцсан картон;

· Палитр;

· Модон геометрийн дүрсүүд(шоо, конус гэх мэт).

Нэмэлт тоног төхөөрөмж:

· Ширээний даавуу;

· Хормогч буюу дээл (хүүхдийн тоогоор);

· өөдөс эсвэл салфетка;

· Лааз - ус асгардаггүй сав.

Зурах техник:

Бийрээр будах

Сойз ашиглан цаасан дээр будаг түрхэх. Энэ тохиолдолд та эхлээд сойзоо норгоод дараа нь будгаа аваад цаасан дээр даралгүйгээр хөнгөн түрхэх хэрэгтэй. Энэ техник нь сойз - дугуй ба хавтгай, будаг - усан будаг ба гуаш (хоолой дахь гуашийг урьдчилан шингэлсэн), цаас - усан будаг болон бусад зузаан цаасыг ашигладаг. Та сойзоор гурван аргаар будаж болно.

· будах - цаасан дээр будагтай багс түрхэх замаар суурь дээр өнгөт толбо тавих. Цаасанд хүрсний дараа сойзыг сойзгүйгээр шууд урж хаях хэрэгтэй;

· цус харвах - янз бүрийн урттай зураас татах замаар бийрээр зурах өөр өөр чиглэлүүд(дээрээс доош, зүүнээс баруун тийш гэх мэт);

· харандааны ноорог дээр бийрээр зурах - энгийн зураас, дүрсээс (шулуун босоо болон хэвтээ шугам, тойрог, хагас тойрог, зууван) бүрдсэн энгийн харандаа ноорог дээр будаг түрхэх.

Ажилд бэлтгэх:

Хичээл эхлэхээс өмнө бэлтгэл хийх хэрэгтэй ажлын байр. Ширээн дээр агч хавтанг тавих шаардлагатай бөгөөд хүүхдүүд тусгай тосны даавууны хормогч эсвэл уян ханцуйтай дээл өмсөх ёстой. Ширээн дээр зөвхөн зайлшгүй шаардлагатай зүйлс байх ёстой. Эхлээд тэд ширээн дээр нэг хуудас цаас, хүүхэд бүрт нэг будаг, сойз, савтай ус тавьдаг. Хүүхдүүд анхааралтай будаж сурахад (гараа салфеткаар арчиж, ус асгаж болохгүй, ширээ, хувцасыг будгаар будаж болохгүй) хэд хэдэн будгийг санал болгож болно.

Будаг, сойз хэрэглэх дүрэм

Юуны өмнө хүүхдэд будаг, багстай харьцах дүрмийг зааж өгөх шаардлагатай. Сойз дээр будгийг бохирдуулахгүйгээр хэрхэн болгоомжтой авахыг харуулах; Ажил дууссаны дараа будгийг сайтар хадгалж, будгийн савыг хааж байх ёстойг тайлбарла. Хүүхдэд сойз хэрхэн хэрэглэхийг үзүүлээрэй - түүнийг хэрхэн барьж, усанд норгоод ваарны ирмэг дээр байгаа илүүдэл усыг арилгах, сойзны үзүүрт хэрхэн будаг авах, хөнгөн хөдөлгөөнөөр будах, сойз дээр дарахгүй байх. , сойзыг цаасан дээр үрж болохгүй, өөр будаг авахын өмнө сойзоо угаана. Сойзыг усанд удаан байлгаж болохгүй, эс тэгвээс энэ нь гажиж, будсаны дараа угааж, үсийг нь дээш харуулан шилэн аяганд хийх ёстойг тайлбарла. Ажил дууссаны дараа зураг дээрх будгийг хатаахыг хүлээх хэрэгтэй.