Бэлтгэл бүлэгт толгой дохих өргөдөл - намрын мод. Намрын мод Сэдвийн дагуу applique хичээлийн төлөвлөгөө, загварчлал (бэлтгэл бүлэг). Хүүхдэд зориулсан намрын хэрэглээний санаанууд: төсөөллийг ашиглацгаая

Маду цэцэрлэг№73 "Мишутка"

Белгород мужийн Старый Оскол хот

Хичээлийн тэмдэглэл

« Намрын мод»

Багш нар: Жаворонкова Татьяна Николаевна,

Шацких Светлана Владимировна

Старый Оскол

2014 он

Интеграци боловсролын бүсүүд: "Танин мэдэхүй" (ертөнцийн цогц дүр төрхийг бий болгох), " Уран сайхны бүтээлч байдал"("Applique", "Хөгжим"), "Унших уран зохиол"," Харилцаа холбоо.

Зорилтот:

Хүүхдүүдийн намрын тухай хуримтлагдсан санааг системчил. Танил модыг навчаар нь таних чадварыг бэхжүүлэх. Бүтээх сонирхлыг төрүүлэх"Намрын мод" хамтын ажил. Нэгдмэл дүрс (модны их бие) дээр үндэслэн зүссэн хэсгүүдээс (навчнаас) хамтын найрлагыг бий болгохыг хүүхдүүдэд заа.

Ур чадварыг хөгжүүлэх: контурын дагуу болгоомжтой зүсэж, хэсгийг наа.

Мэдрэмжтэй болон болгоомжтой хандлагабайгальд хандах, сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүлэх.

Хүүхдийн үйл ажиллагааны төрлүүд: тоглоом, бүтээмжтэй, харилцааны, танин мэдэхүйн болон судалгаа, уран зохиолын ойлголт, хөгжим, уран сайхны.

Хичээлийн явц

Намрын тухай яриа

Залуус аа, цонхоор харцгаая. Одоо жилийн хэдэн цаг вэ? (намар).

Намар болсныг яаж таасан бэ?

Уран зураг үзэж байна

Намрын улиралд байгальд, амьтан, шувууд, шавьжны амьдралд юу тохиолддог вэ?

Хүмүүсийн амьдрал хэрхэн өөрчлөгдсөн бэ?

Намрын улиралд цаг агаар ямар байдаг вэ?

Намрын саруудыг нэрлэ.

Одоо намар эрт үү, орой юу?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Намрын сүүлээр хүйтэн байна. Нар бага тусдаг бөгөөд бараг дулаацдаггүй. Тэнгэр саарал, гунигтай, намхан. Хүйтэн шиврээ бороо ихэвчлэн ордог. Мод унаж байна сүүлчийн навч. Өвс хатаж, цэцгийн мандал дахь цэцэг хатсан. Сүүлчийн шувууд урагшаа нисдэг. Амьтад өвөлдөө бэлдэж байна. Хүмүүс дулаан хувцас, гутал өмсдөг.

D/i "Хүүхэд аль салбараас вэ?"

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, хэдэн навч байгааг хараарай. Навч бүр ямар модноос гаралтай болохыг тодорхойлъё.

Хүүхдүүд навч авч, аль модноос ирснээ тодорхойлно.

Хүүхэд: Энэ навч нь хус мод (агч, эгц, царс, туулайн бөөр гэх мэт)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэгэхээр тэр ...

Хүүхэд: Хус

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна, та бүх "хүүхдүүдийг" таньсан. Бид навч болон хувирч, бага зэрэг амарцгаая.

Биеийн тамирын минут. Ухуулах хуудас Бид намрын навчис, (Толгой дээрх гараа гөлгөр савлах) Бид салбарууд дээр сууж байна. Салхи үлээж, тэд нисэв. (Гараа хажуу тийш) Бид нисч байсан, бид нисч байсан Тэгээд тэд газар дээр чимээгүйхэн суув. (Суух) Салхи дахин ирэв Тэгээд тэр бүх навчийг түүв. (Гараа толгой дээрээ зөөлөн эргэлдүүл) Эргэсэн, ниссэн (Ээрэх) Тэгээд тэд дахин газар суув. (Хүүхдүүд сууна)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, гадаа хүйтэн, бороотой, саарал өнгөтэй, тод өнгө үлдсэнгүй, энэ нь хүмүүсийг гунигтай болгодог. Мод нүцгэн, гунигтай зогсож байна. Бүгдэд илүү хөгжилтэй байхын тулд модоо өнгө өнгийн навчаар чимэглэцгээе.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид өнгөт цааснаас навчийг хайчилж ав. Манай цаас олон өнгөтэй тул та дуртай өнгөө сонгоорой. Дөрвөлжин бүр дээр навчны тоймыг зурсан.

Бид хайчаар ажиллах болно, тэдгээрийг зохицуулах дүрмийг санацгаая.

Хайчтай ажиллахдаа аюулгүй байдлын урьдчилан сэргийлэх арга хэмжээ

1. Хайчтай маш болгоомжтой харьц.

Та зөвлөгөөгөөр огтолж болохгүй, харин дунд нь зүсэж болно.

2. Хэрэв та багажийг өөр хүнд шилжүүлэх шаардлагатай бол.

Дараа нь цагирагуудыг өөрөөсөө тайвнаар эргүүл,

Тэгээд төгсгөлийг нь барьж, хайчаа түүнд буцааж өг!

3. Ажлаа дуусгаад,

Яг одоо хайчаа хаа,

Тиймээс хурц ирмэг хүртэл,

Өөр хэн ч түүнд хүрээгүй!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Ажлаа үзэсгэлэнтэй, цэвэрхэн болгохын тулд бид гараа сунгах хэрэгтэй.

Хурууны гимнастик "Намрын навч"

Нэг хоёр гурав дөрөв тав.

(Эрхий хуруунаас эхлээд хуруугаа нугалах)

Бид навч цуглуулах болно.

(нударгаа зангидан, тайлах)

Хусан навч,

Rowan навч,

улиас навч,

Улиас навч,

Бид царс модны навч цуглуулна,

Бид ээждээ намрын цэцгийн баглаа авчрах болно.

("Ширээн дээр хуруугаараа алхах").

Багш нь контурын дагуу навчийг хэрхэн яаж хайчлахыг харуулж байна.

Хүүхдийн ажил, багшийн тусламж

Сурган хүмүүжүүлэгч: Авсан цаасаа бие биедээ үзүүл. Сайн хийлээ. Өнөөдөр бид юу ярьсан бэ? Тэд юу хийж байсан бэ? Одоо бид модоо чимэглэх болно.

П.И.Чайковскийн хөгжим - Циклийн улирал "Аравдугаар сар. Намрын дуу." Хүүхдүүд аажим аажмаар багшид ойртож, түүний тусламжтайгаар модны навчийг наа.

Бид юу авснаа харцгаая? Аль нь сайхан мод! Одоо сэтгэл санаа ямар байна?

Та өнөөдөр сайн ажилласан. Таны бүтээлч байдалд баярлалаа.

Ном зүй:

    Коваленко В.И. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан биеийн тамирын хичээлийн ABC: Дунд, ахлах, бэлтгэл бүлгүүд, 2011 он.

    Никитина А.В. 33 лексик сэдэв. Хурууны тоглоомууд, дасгалууд, 2009

    Хувийн архиваас авсан зургууд.


Сэдэв: “НАМРЫН МОД” БЭЛТГЭЛИЙН БҮЛГИЙН ХЭРЭГЛЭЭ.
(багаар ажиллах).
Даалгаварууд:
"Намрын мод" хамтын бүтээл бүтээх сонирхлыг бий болгох;
хүүхдүүдийг нэгтгэсэн дүрс (их бие, модны титэм) дээр үндэслэн зүссэн хэсгүүдээс (алга) хамтын найрлагыг бий болгохыг заах;
ур чадварыг хөгжүүлэх: контурын дагуу болгоомжтой зүсэж, хэсгийг наа;
хамтын бүтээлч хамтын ажиллагааны ур чадварыг хөгжүүлэх.
Бусад салбаруудтай нэгтгэх:
харилцаа холбоо;
танин мэдэхүй;
уран зохиол унших.
Баяжилт үгсийн сан: чимэглэл, өнгө, титэм, навч уналт.
Урьдчилсан ажил.
Байгалийн өөрчлөлтийг ажиглах, гербарийн навч цуглуулах намрын цэцэрлэгт хүрээлэнд аялал хийх. Уншиж байна урлагийн бүтээл"алтан" намрын тухай. И.И.Левитан, И.И.Шишкин нарын намрыг дүрсэлсэн уран зургийн үзлэг.
Материал ба багаж хэрэгсэл.
хэлбэр, хэмжээ, өнгөөр ​​ялгаатай өнгөлөг навчны гербари;
намрын модыг дүрсэлсэн I. I. Левитаны зургууд;
модны зураг;
өнгөт цаас;
энгийн харандаа;
хайч;
цавуу ба цавуу сойз;
даавуу эсвэл цаасан салфетка.
Хичээлийн агуулга.
1-р шат.
Хуурай навчнууд ширээн дээр хэвтэж байна янз бүрийн хэлбэрүүдболон өнгө. Хүүхдүүд тэднийг анхааралтай хардаг. Багш Ю.Каспаровагийн “Намрын навчис” шүлгийг уншиж байна.
Навчнууд бүжиглэж, навчнууд эргэлдэж байна
Мөн тэд миний хөл дор тод хивс шиг унадаг.
Тэд үнэхээр завгүй байгаа юм шиг
Ногоон, улаан, алтлаг...
Maple навч, царс навч,
Нил ягаан, час улаан, бүр бургунд...
Би навчаа санамсаргүй байдлаар шиддэг -
Би бас навч уналтыг зохион байгуулж чадна!
- Шүлэгт ямар модны навчийг дурдсан байдаг (агч, царс).
- Таны өмнө ямар модны навч харагдаж байна вэ? (хүүхдийн жагсаалт).
- Намрын улиралд манай нутгийн байгаль ямар сайхан байдаг билээ. Надад хэлээч, намар навчис юу болдог вэ? (өнгө өөрчлөгдөх, унах).
- Намрын улиралд навчны ямар өнгө, сүүдэр харагдах вэ? (хүүхдүүд дууддаг).
- Зөв. Олон янзын өнгө, нарны гэрэл, сүүдрийн тоглоом гэх мэт баярын салют, байгаль бидэнд бэлэглэдэг намрын өдрүүд. Уран бүтээлчид уран зурагтаа намрын сайхныг хэрхэн алдаршуулж байсныг хараарай. (Левитаны зургийг үзүүлэх). Намар моддыг тансаг чимэглэлээр чимэглэв. Ийм олон янзын өнгө нь нүдийг баясгадаг!
2-р шат.
Модны зургийг үзүүл.
- Модны бүх навчийг ямар үгээр нэрлэдэгийг хэн мэдэх вэ? (титэм).
- Зөв. Өнөөдөр хичээл дээр бид гайхалтай намрын мод хийх бөгөөд модны титэмийг бүтээхийн тулд танд алга, өнгөт цаас, энгийн харандаа, хайч, цавуу хэрэгтэй болно. Энэ бол огтолсон цаасан далдуу мод нь бидний модны навч болно. Үүний тулд:
Бид эхлээд далдуу модыг мөшгих болно энгийн харандаагаар;
дараа нь контурын дагуу зүсэх;
Дараа нь бид үүнийг урьдчилан бэлтгэсэн дэвсгэр дээр нааж болно (арын дэвсгэрийг хүүхдүүд багштай хамт өнгөт салфетка наасан).
3-р шат.
Хүүхдүүд багшийн тодорхой удирдлаган дор дараахь зүйлийг хийдэг.
Алга алга

хайчилж ав

Наасан

Хичээлийн хураангуй.
Гүйцэтгэсэн ажлын талаархи хэлэлцүүлэг.


Хавсаргасан файлууд

Юлия Медведева
“Намрын мод” эвдэрсэн аппликацын GCD-ийн хураангуй

Зорилтот: Хүүхдүүдийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх уламжлалт бус техник. Шинэ технологи нэвтрүүлэх - эвдэрсэн аппликейшн. Ажлаа болгоомжтой хийж сур. тухай мэдлэгээ нэгтгэх мод. Улирлын тухай мэдлэгээ бэхжүүлэх.

Материал: цомгийн хуудас, өнгөт цаас, цавуу, сойз, өөдөс, эсгий үзэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, цонхны гадаа хар.

Тэр алтан саравчтай бидэн дээр ирсэн.

Тэр ойн цаанаас бидэн рүү гараа даллаж,

Гэнэт бороо уулсын ард орогнов.

Энэ нь үргэлж зуныг дагадаг.

Шүхэр, гутал өмсгөх болно.

Хатан хаан Бидэнд намар ирлээ,

Тэгээд тэр бидэнд сагс мөөг авчирсан.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, яагаад? намрыг алтан гэж нэрлэдэг?

Хүүхдүүд: Навч шар болж, өвс нь шар өнгөтэй болно. тиймээс л бүх зүйл шар эсвэл алтлаг юм шиг санагддаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв. Навч нь шараас гадна ямар өнгөтэй вэ?

Хүүхдүүд: Улаан, хүрэн.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэгээд навчнууд нь юу болох вэ?

Хүүхдүүд: Тэд мөчрүүдээс салдаг мод, газарт унана.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв. "Аль гэдгийг нь таах" тоглоом тоглоцгооё. модны навч". (Багш ширээн дээр хэвтэв навч: царс, хус, агч, эгц, дүрс модтүүний дотор шилмүүст мод. Хүүхдүүд хүн бүрт тохирсон зүйлийг олох ёстой мод нь навчтай).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна уу залуусаа. Одоо би чамайг хийхийг урьж байна намрын мод. Эхлээд бид мөчиртэй их биеийг зурах болно. Одоо бид таславгурван өнгийн цаас, мөчир дээр наа.

"Намрын калейдоскоп" намрын модны өнгөт цаасаар хийсэн хэрэглээ. -тэй мастер анги алхам алхмаар зурагнууд.

Ажлын газар: MADO CRR d/s No 121, Калининград

Материалын тодорхойлолт:Цэцэрлэгийн ахлах бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан "Намрын калейдоскоп" өнгөт цаасаар хийсэн намрын модны хэрэглээний мастер анги, би та бүхэнд танилцуулж байна. бага сургууль. Энэхүү бүтээл нь хүүхдүүдэд алтан намрын дууны үгэнд шимтэж, намрын байгалийн гайхамшигт гоо сайхныг дахин бүтээхийг хичээх боломжийг олгодог. Энэ материал нь хүүхдийн ахлах бэлтгэл бүлгийн багш нарт хэрэг болно сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагууд, багш нар нэмэлт боловсрол, бага ангийн багш нар.

"...Би байгалийн өтгөн ялзралд дуртай,

Час улаан, алтаар хувцасласан ой мод ..."

Зорилтот:Намрын модны аппликейшн хийх

Даалгаварууд:

1. цаас урах техникийг ашиглан намрын модны дүрийг бүтээж сурах, баян хуур шиг эвхсэн өнгөт цааснаас навч, өвс, тэнгэр,

2. нарийн моторт ур чадвар, өнгө, хэлбэрийн мэдрэмжийг хөгжүүлэх;

3. хайчаар ажиллах ур чадвар, чадварыг нэгтгэх,

4. байгалийн сайхныг харах чадварыг төлөвшүүлэх,

5. ажилдаа тууштай, нягт нямбай байдлыг төлөвшүүлэх.

Материал:картон хуудас цэнхэр өнгөтэй, цаас Бор, жигд бус өнгөтэй (мод дуурайлган), өнгөт цаас, харандаа, захирагч, хайч, цавуу

Урьдчилсан ажил:"Алтан намар" зургийн үзлэг, яриа энэ сэдэв, намрын навчнаас гербарий бүтээх, П.И.Чайковскийн ("Улирал") - "Аравдугаар сар" ("Намрын дуу") жүжгийг сонсох, намрын тухай шүлэг сурах.

Намар яагаад мод навчаа урсгадаг вэ?

Мод яагаад өвөлд бэлэн байдаг вэ?

Эргэн тойрон хувцсаа тайлах уу?

Мөн мод хэрэгтэй

Унтахынхаа өмнө хувцсаа тайлаарай!

(В. Орлов)

Алхам алхмаар ажлын байрны тодорхойлолт

Бор өнгийн цаасан дээр жигд бус өнгөтэй (дуураймал мод) мод зур

Зөвлөмж: Та багшийн (багш) хийсэн загварыг ашиглаж болно, тэд үүнийг дугуйлна; цагаан цаасан дээр мод зурж, дараа нь харандаа, будгаар будах; цаас нь бор өнгөтэй, жигд өнгөтэй байж болно

Мод огтолж байна

Жич:Цэнхэр картон хуудасны формат нь А4 (арын дэвсгэр) байх тохиолдолд өндөр нь ойролцоогоор 19 см.

Навчны хоосон зай хийх - дөрвөлжин өөр өнгө(улаан, улбар шар, шар, цайвар ногоон) 3см х 3см

Бид мөн өвсний бэлтгэл хийдэг - ногоон тэгш өнцөгт 2см х 28см.

Бид квадратуудыг баян хуур шиг нугалж, булангаас эхлэн (диагональ), өвсийг баян хуур шиг яг өргөнөөр нугалав.

Бид толгод хийдэг. Бид 9 см х 4 см хэмжээтэй ногоон өнгийн цаасны тэгш өнцөгтийг хагасаар нугалж, булангуудыг хайчаар бөөрөнхийлж, задлахад бид хагас тойрог авдаг.

Бид навчийг үүсгэж дуусгана. Бид үүссэн дөрвөлжин баян хуурыг хагасаар нь нугалж, дундыг нь нааж, ийм навч авдаг

Цэнхэр картон хуудасны доод ирмэгийн дунд толгодыг наа

Сүрьеэгийн голд доод ирмэгээс 1.5 см зайд хоосон модыг нааж, ногоон баян хуурыг (өвс) картонны доод ирмэгийн дагуу сунгаж, "өвс" нь модны суурийг бүрхэнэ.

Бид модныхоо титэмийг үүсгэж эхэлдэг. Навчийг нааж, өөр өнгөөр ​​солино.

Жич: Илүү их навч, титэм нь илүү гайхамшигтай. Та навчнууд хэрхэн нисч, мөчрөөсөө салж байгааг дүрсэлж болно (салхинд урагдсан)

Бид тэнгэр, үүл үүсгэдэг. Бид цэнхэр цаасны үлдэгдлийг үрчийлгэж, аппликешны дээд ирмэг дээр наа. Эндээс авсан калейдоскоп байна намрын өнгөБид үүнийг хийсэн!

Жич:

Хүүхэдтэй ажиллаж дууссаны дараа та ашиглаж болно
Биеийн тамирын минут:

Навч унах гэж юу вэ?

Таны гар навч байна гэж төсөөлөөд үз дээ. Хуруугаа дэлгээд аль модны навч таны гарыг санагдуулж байгааг хараарай. (Maple.) Навчнуудаа хатуу, чанга, чанга болго. (Багш хурууны хурцадмал байдлыг шалгана.) За. Одоо навчнууд өлгөөтэй байна: гараа тайвшруулаарай. Дасгалыг дахин давтъя. Одоо навчнууд салхинд хэрхэн найгадагийг харуулъя. Надтай хамт хий. (Гар нь тохойгоороо бөхийж, гар нь бага зэрэг унжиж, хажуу тийшээ найгадаг.) ​​Одоо навчис салхинд чичирч байна. (Хуруугаараа хурдан хөдөлгөөн хийх.)

Би бүтээлийн үзэсгэлэн зохион байгуулахыг санал болгож, ямар моднууд өөр өөр байдаг, намар бидэнд хичнээн тод, баяр баясгалантай өнгийг авчирч, хүүхдүүд намрын өнгөт калейдоскопыг бүтээж, жинхэнэ шидтэн болж хувирсныг тэмдэглэхийг санал болгож байна!

Хэрхэн татаж авах вэ үнэгүй эссэ? . Мөн энэ эссэгийн холбоос; Бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан өнгөт цаасаар хийсэн намрын модТаны хавчуургад аль хэдийн орсон байна.
Энэ сэдвээр нэмэлт эссе

    Гурван хэмжээст уран зураг"Улирал". Цаасан хуванцар. Алхам алхмаар зураг бүхий мастер анги Зохиогч: Евгения Геннадьевна Черемискина, 1-р зэрэглэлийн нэмэлт боловсролын багш, MKOU DOD Хүүхдийн төв, Зуевка хот. Зургууд нь өнгөт ксероксын цаас, өнгөт картоноор цаасан-хуванцар техникээр хийгдсэн бөгөөд улирлын онцлогт зориулагдсан болно. Энэхүү мастер анги нь бага, дунд насны хүүхдүүдэд зориулагдсан. сургуулийн нас, нэмэлт боловсролын багш, сурган хүмүүжүүлэгч, технологийн багш, гурван хэмжээст зураг зурах хүсэлтэй насанд хүрэгчид. Зорилго: бэлэг, дотоод засал чимэглэл. Зорилго: зураг зурах
    Сэдвийн мастер анги: "Аз жаргалын мод!" бөмбөлгүүдийгээс Зохиогч: Наушаева Гулсара Николаевна, багш биеийн тамир MBDOU "Алча тосгоны 13-р цэцэрлэг "Интоор" 5-7 насны хүүхдүүдэд зориулсан мастер анги, гэхдээ энэ нь маш анхны тул хүүхэд, насанд хүрэгчдэд сонирхолтой байх шиг байна. Би эхлэхийг хүсч байна. Бяцхан түүхтэй бол манай гэр бүлд баяр ёслолын үеэр (3-р сарын 8 болон бусад) хүүхдүүд маань бидэнд өөрсдийн гараар хийсэн бэлэг өгдөг, тэдний санааг хаанаас авдагийг би мэдэхгүй.
    Намрын гар урлалөөрийн гараар сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдтэй Мастер анги. "Намрын" уран зураг Удирдагч: Ольга Васильевна Силантьева, Иваново мужийн "Хүүхдийн хөгжлийн төв - 4-р цэцэрлэг" хүүхдийн боловсролын байгууллагын багш. Шуяа. Сурагч: Ульяна Силантьева, 5 настай, Хүүхдийн хөгжлийн төвийн сурагч - 4-р цэцэрлэг "Намрын" зураг Зорилго: хаягдал материалаар хийсэн зураг нь ямар ч өрөөг засах болно. Энэ нь анхны бөгөөд маш үзэсгэлэнтэй болж хувирах болно. Энэ намрын зургийг хүүхэдтэйгээ хамт хийж үзээрэй. Намар бол гайхалтай цаг үе юм! Тэр маш үзэсгэлэнтэй.
    Магистрын анги. "Цэцэгтэй ваар" өргөдөл Зохиогч: Кира Платнова, оюутан ахлах бүлэгМосква хотын GBOU 289-р дунд сургууль (1867-р цэцэрлэг). Дарга: Татьяна Геннадьевна Бородина, Москвагийн Улсын төсвийн боловсролын байгууллагын 289-р дунд сургуулийн ахлах бүлгийн багш (1867-р цэцэрлэг). Ажлын зорилго: Мастер анги нь ахимаг насны хүүхдүүдийн багш нарт зориулагдсан сургуулийн өмнөх насболон эцэг эх. Энэ ажил"Цэцэг" сэдэвт аппликейшн үзэсгэлэнд ашиглахаас гадна бүлгийг чимэглэхэд ашиглаж болно. Зорилго: Өнгөт цааснаас цэцэг бүхий ваар бүтээх. Даалгаварууд:
    Магистрын анги. Ээждээ зориулсан ил захидал "Намрын шүхэр" Зохиогч: Таранина Жанна Николаевна, багш анхан шатны ангиудСтаврополь мужийн Левокумскийн дүүргийн 3-р MKOU дунд сургууль. Мастер анги нь сургуулийн өмнөх болон бага сургуулийн насны хүүхдүүдэд зориулагдсан болно. Зорилго: хайртай хүмүүст зориулсан баярын бэлэг. Зорилго: Баярт зориулж ил захидал хийх. Зорилго: - бүтээлч төсөөлөл, сэтгэлгээг хөгжүүлэх, - хөгжүүлэх гоо зүйн амт, - ажил гүйцэтгэхдээ нарийвчлалыг төлөвшүүлэх. Тоног төхөөрөмж: PVA цавуу, өнгөт картон, Атираат картон, хайч, дүрстэй нүх, хиймэл цэцэг, өнгөт цаас,
    "Намрын" сэдэвт өргөдөл. Мастер анги Програм Намрын модыг өөрийн гараар Зохиогчид: Бормина Полина 7 настай багш Бормина Нина Геннадьевнагийн удирдлаган дор Мастер анги нь дунд болон ахлах сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд, багш, эцэг эхчүүдэд зориулагдсан болно. Зорилго: дотоод засал чимэглэл. Ажлын хувьд танд хэрэгтэй болно: 1. картон, 2. PVA цавуу, цавуу сойз, 3. нийлэг будгаар будсан будаа, 4. сонголтоор өнгөт кварцын элс. Бид намрын модыг энгийн харандаагаар картон дээр зурж эхэлдэг. Бид анхаарч үзсэн газруудаа буддаг
    Хүүхдэд зориулсан өнгөт цаас, квиллинг элементүүдээр хийсэн хэрэглээ "Ялааны гэр бүл" мастер анги Зохиогч: Савельев Егор, Улсын төсвийн боловсролын байгууллагын 821-р дунд сургуулийн сурагч, Москва хотын сургуулийн өмнөх боловсролын тэнхим. Нас: 6 настай Дарга: Галина Евгеньевна Будилова, багш, ГБОУ-ын 821-р дунд сургуулийн сургуулийн өмнөх боловсролын хэлтэс, Москва. Зорилго: Мастер анги нь сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд, багш нар, эцэг эхчүүдэд зориулагдсан. Зорилго: өнгөт цаас, квиллинг туузаар аппликейшн хийх. Зорилтууд: анхаарал, тэсвэр тэвчээр, тэвчээр, нарийвчлал, шаргуу хөдөлмөрийг сургах; хөгжил
Бэлтгэсэн, явуулсан: GBDOU №88-ийн багш Пасечник Ю.М.

Зорилтот: тухай мэдлэгийг нэгтгэх намрын сүүл;

Даалгаварууд: Намрын оройн шинж тэмдгүүдийн талаархи хүүхдийн санаа бодлыг нэгтгэх;

Тэдгээрийг байгальд олж сурах;

Намрын улиралд ургамлын амьдралд тохиолддог өөрчлөлтүүдийн талаархи санаа бодлыг тодруулах;

Хүмүүжүүл танин мэдэхүйн сонирхол, байгальд болгоомжтой хандах, намрын ландшафтыг мэдрэх мэдрэмж;

Хайч ашиглах чадварыг бэхжүүлж, аюулгүй байдлын урьдчилан сэргийлэх арга хэмжээг дагаж мөрдөж, наасан элементүүдийг хуудсан дээр сайхан байрлуулж, болгоомжтой наа.

Хүүхдийн бүтээлч байдал, төсөөллийг хөгжүүлэх;

Урьдчилсан ажил:

Хотын цэцэрлэгт хүрээлэнд намрын аялал. Энэ сэдвээр уран зохиол уншиж байна. Намрын тэмдэг, үгстэй танилцах. Уран зураг, чимэглэлийг харж байна. Таавар таавар. Цаасан аппликешны техник ашиглан зурсан эсвэл хийсэн янз бүрийн гоёл чимэглэлийн найрлагад үзлэг хийх.

Материал: Намрын сүүлийг дүрсэлсэн зураг, А 4 форматтай өнгөт цаас (апликац хийхэд зориулсан өнгөт цаас, манна, хайч, цавуу, салфетка.

GCD шилжих:

Хүүхдүүд хагас тойрог хэлбэрээр сандал дээр сууж, багш А.С.Пушкины "Тэнгэр аль хэдийн намар амьсгалж байсан ..." шүлгийг уншиж байна.

Намар тэнгэр аль хэдийн амьсгалж байсан,

Нар бага тусдаг,

Өдөр богиносож байв

Нууцлаг ойн халхавч

Тэр гунигтай чимээнээр өөрийгөө нүцгэлэв.

Талбайн дээгүүр манан хэвтэж,

Дуу чимээтэй галууны цуваа

Урд зүгт сунасан: ойртож байна

Маш уйтгартай цаг;

Хашааны гадаа аль хэдийн арваннэгдүгээр сар болсон.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, энэ шүлэг жилийн аль цагийн тухай ярьж байгааг хэлж өгөөч? (намар)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та намрын ямар саруудыг мэддэг вэ? (9-р сар, 10-р сар)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Намар ямар байдаг вэ? (эрт, хожуу, алтан)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Шүлэгт зохиолч ямар намрын тухай ярьж байна вэ? (дараа)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Намрын оройн шинж тэмдгүүд юу байдгийг санацгаая (шувууд дулаан цаг агаар руу нисдэг. Бороо байнга ордог, заримдаа цас нисдэг, гадаа үүлэрхэг, хүйтэн байдаг. Хүмүүс гадагш гарахдаа дулаан хувцас (гутал, хүрэм, малгай) өмсдөг. C Модны навчнууд бүгд унаж, голуудын ус мөсөөр хөлдөв.)

Намрын тухай ямар шүлгийг санаж байна вэ? (хүүхдүүд шүлэг уншдаг)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та нар бүгд гайхалтай, намрын тухай олон шүлэг мэддэг. Гэхдээ бага зэрэг дулаарах цаг болжээ.

Биеийн тамирын минут.

Бид ядарсан, бид хэтэрхий удаан байсан,

Бид дулаацахыг хүссэн. (Нэг гараа дээшээ, нөгөө гараа доошлуул, гараа огцом солино.)

Дараа нь тэд хана руу харав.

Тэгээд тэд цонхоор харав.

Баруун, зүүн эргэх,

Тэгээд эсрэгээрээ. (Биеийг эргүүлнэ.)

Скват хийж эхэлцгээе

Бид хөлөө бүрэн нугалав.

Дээш доош, дээш доош,

Хэвлийдэх гэж бүү яар! (Хөлсөх)

Тэгээд дотор сүүлийн удаасуух,

Тэгээд одоо тэд суув. (Хүүхдүүд сууна.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хараач, бид намрын ойд орлоо. Энд хичнээн мод байна! Тэднийг юу гэж нэрлэдэгийг та мэдэх үү?

Тоглоом "Модыг нэрлэ"(тайлбарын дагуу)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо та ойд хэн амьдардаг вэ?

Таавар:

1. Нарсны доорх гацуур модны доор уут зүү бий. (зараа)

2. Салбараас мөчир рүү зөв үсрэнэ. (хэрэм)

3. Өвлийн улиралд асар том нарсны доор үүрэнд унтдаг.

Тэгээд хавар ирэхэд тэр нойрноосоо сэрдэг. (баавгай)

4. Энэ ямар малгай болохыг тааварлаарай, бүхэл бүтэн үслэг эдлэл байна.

Малгай ойн дундуур гүйж, хонгилын холтосыг хазаж байна уу? (туулай)

5. Саарал, аймшигтай, шүдтэй байдал нь шуугиан тарьсан.

Бүх амьтад зугтав. Эдгээр амьтдыг айсан (чоно)

6. Улаан үстэй хууран мэхлэгч модны доор нуугджээ.

Зальтай нь туулай хүлээж байна. Тэр эмэгтэйн нэрийг хэн гэдэг вэ?. (үнэг)

7. Өвсөнд туурайгаараа хүрч, царайлаг эр ой дундуур алхаж,

Эвэр нь өргөн тархсан зоригтой, амархан алхдаг. (хандган)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна уу залуусаа! Та ойн бүх амьтдыг мэддэг. Одоо би эдгээр амьтдын амьдардаг намрын сүүлээр ойг дүрслэхийн тулд аппликейшн ашиглахыг санал болгож байна. Ажлаа хаанаас эхлэхээ санацгаая (зүйлийн зураг гаргаж, аппликешны элементүүдийг хайчилж, дараа нь зургийг дэвсгэр дээр нь тавь).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зул сарын гацуур модыг хайчлахын тулд ямар өнгийн цаас авах ёстой вэ? Юун дээр геометрийн дүрсЭнэ "хэсэг" цаас ямар харагдаж байна вэ? (тэгш өнцөгт)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв. Тэгш өнцөгтийг урт талаас нь хагасаар нугалаад дахин хагасаар нь нугалав. Дараа нь бид зул сарын гацуур модны нэг хэсгийг загварын дагуу тоймлож, дунд хэсэг нь нугалах шугам дээр байна. Бид үүнийг хайчилж аваад хоёр зул сарын гацуур модтой болсон.

Өнгөт олс ашиглан бид навчит модны их бие, мөчрийг зурна (наав).

Бид модыг чимэглэж, навчаар цэвэрлэнэ (урагдсан цаас, цасан бөмбөлөг (манна)) (Хүүхдүүд ажил хийдэг, дууссаны дараа тэд соронзон самбар дээр тавьдаг).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та өнөөдөр ямар агуу хүн бэ! Бүгд сайн ажилласан. Бидний зургуудыг анхааралтай ажигла: юу сайхан ойБид үүнийг хийсэн! Тэнд амьтдын аль нь амьдрах вэ? Үүнд ямар мод байдаг вэ? Энэ нь танд ямар сэтгэл хөдлөлийг төрүүлдэг вэ?

Марина Шаблаева

Зорилтот:Гоо сайхныг харахад тусална уу уугуул байгаль, түүнийг халамжилж, хамгаалах хүсэл.

Даалгаварууд:

Намрын шинж тэмдгүүд, намрын үзэгдлүүд, ойн тухай хүүхдийн мэдлэгийг системчлэх, нэгтгэх.

Модны дүрсийг тэгш хэмтэй огтолж авах ур чадварыг бэхжүүл - их бие, хагасаар нугалсан цааснаас задгай титэм.

Зохиолын ур чадварыг хөгжүүлэх.

Байгалийг ойлгох сонирхол, зөрчилдөөнийг шийдвэрлэх чадварыг хөгжүүлэх.

Хүүхдүүдэд намрын гэрэлт байгальд сэтгэл хөдлөл, баяр баясгалантай хандлагыг бий болгох уран сайхны үг, хөгжим, уран зураг.

Боловсролын чиглэлүүдийг нэгтгэх: Танин мэдэхүйн хөгжил, нийгмийн болон харилцааны, ярианы хөгжил, уран сайхны болон гоо зүйн.

Технологи:Хувь хүний ​​​​баримтлал, тоглоомын, боловсролын, хамтын ажиллагааны технологи, харилцааны соёлтой.

Сурган хүмүүжүүлэх үйл явцын тоног төхөөрөмж:зөөврийн компьютер, проектор, танилцуулга, дуу хураагуур, тоглоомон хүүхэлдэй: gnome Lesovichok, Намрын навчхүүхдийн тоогоор өнгөт цаас, өнгөт цаас, хайч, салфетка, цавуу.

Урьдчилсан ажил:намрын шинж тэмдгүүдийн тухай яриа, чимэглэлийг үзэх намрын ландшафтууд, намрын тухай шүлэг уншиж, сурах, алхаж байхдаа байгалийн өөрчлөлтийг ажиглах.

GCD явц: Багш хүүхдүүдэд оньсого санал болгодог:

Өглөө нь бид хашаа руугаа явдаг -

Навч бороо шиг унаж,

Тэд хөл дор чимээ шуугиантай

Мөн тэд нисдэг, нисдэг, нисдэг.

Өдөр улам бүр богиносч байна

Энэ хэзээ тохиолддог вэ? (Намар)

Намрын ямар саруудыг та мэдэх вэ? (9-р сар, 10-р сар)

слайд №1 - "Алтан намар" - И.Левитаны зургийн хуулбар

Багш: Намрын байгалийн сайхныг гайхшруулсан зураачид бийр барьж, зураг зурав. Байгаль дүрсэлсэн зургуудыг юу гэж нэрлэдэгийг санацгаая? (Үзэгдэл)

Тоглоом "Сайн ба муу"

Хүмүүс: Линден мод шар навчисаа анивчиж, намар ирсэн нь сайн уу, муу юу?

Хүүхдүүд "Намар ирсэн нь сайхан байна, навчис дээр гүйж болно, тэд таны хөл дор шуугиж байна" гэсэн үгээр өгүүлбэр бүтээдэг. Намар сайхан, бүх зүйл дэгжин, өнгөлөг. Хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ ихтэй болохоор намар сайхан. .За - хүүхдүүд сургуульдаа явж, найзуудтайгаа уулзав. гэх мэт, эсвэл “Намар бороо орохоор хөл доор шавар их байдаг болохоор муу байна. Шувууд нисээд дахиж дуулахаа больсон болохоор муу. Та гадаа нэг их алхаж чадахгүй, дулаан хувцас өмсөх хэрэгтэй гэх мэт."

Тиймээс намрын улирал сайн, муу хоёрыг зэрэгцүүлдэг.

Улирал бүр өөрийн гэсэн шинж тэмдэгтэй байдаг. Намрын шинж тэмдгүүдийг санацгаая:

Хатуу, урт өвлийн улиралд навчис хожуу уналт;

Борооны үеэр хүчтэй салхи нь өвлийн улиралд сайн цаг агаарыг зөгнөдөг;

9-р сард аянга цахилгаан нь сайн цаг агаарыг зөгнөдөг;

Вэб нь ургамлын дээгүүр тархдаг - дулаан;

Намрын сүүлээр шумуул гарч ирэх нь зөөлөн өвөл болно гэсэн үг юм.

Та намрын шинж тэмдгийг мэддэг. Багш гном хүүхэлдэй Лесовичийг гаргаж ирээд шүлгийг уншив.

Намар өнгөний ирмэг дээр цэцэглэж байв

Би чимээгүйхэн сойзоор навчис дээгүүр гүйж,

Хусанд хүрч, агч цэцэглэж,

Улиасны алтанд зөвхөн царс нь ногоон өнгөтэй байдаг.

Лесовичок гном хүүхдүүдийг намрын ойд очиж, зугаалахыг урьж байна. Бид түүний урилгыг хүлээж авах уу?

Гномын хажууд очоод ой руу явах замыг хайцгаая. (Хүүхдүүд могой шиг ар араасаа алхдаг.)

Слайд №2- "Намрын ой"

Залуус аа, бид хаана ирснээ хараарай? (Ойд)

Чимээ шуугиулж, чимээ гарга, ногоон ой!

Би чиний сүр жавхлант чимээг мэднэ,

Таны амар амгалан, тэнгэрийн туяа

Буржгар толгойн дээгүүр... И. Никитин

Одой Лесовичок: Хамгийн чухал оршин суугчид ой мод, олон бий, тэд өндөр. Ойд ямар мод ургадагийг та мэдэх үү?

слайдын дугаар 3 - "Царс"

Олон яруу найрагчид биширдэг намрын байгаль, олон өнгийн, тод өнгөтэй:

Царс мод нь бороо, салхинаас огт айдаггүй.

Царс нь ханиад хүрэхээс айдаг гэж хэн хэлсэн бэ?

Эцсийн эцэст намрын сүүл хүртэл ногоон өнгөтэй хэвээр байна.

Энэ нь царс мод нь хатуурсан гэсэн үг юм. Токмакова Ирина

слайдын дугаар 4 - "Гацуур"

Захын гацуур - тэнгэрийн орой хүртэл -

Тэд сонсож, дуугүй байж, ач зээ нараа хардаг.

Мөн ач зээ нарын гацуур мод нь нимгэн зүү юм

Ойн үүдэнд дугуй бүжиг байдаг. Токмакова Ирина

слайдын дугаар 5 - "Агч"

Магадгүй энэ агч анхны навч унахыг угтаж байгаа байх.

Тэрээр анх удаа баярын хувцсаа салхинд хийсгэжээ.

Зургаан зүссэн навчийг мөчир дээр тавьдаг.

Тэдгээр нь том хэмжээтэй адил улаан, өргөн юм. Валентин Берестов

слайдын дугаар 6 - "Нарс"

Нарс тэнгэрт ургахыг хүсдэг,

Тэд тэнгэрийг мөчрөөр шүүрдэхийг хүсч байна,

Тиймээс нэг жилийн дотор

Цаг агаар тодорхой байлаа. Токмакова Ирина

слайдын дугаар 7 - "Хус"

Хус минь, хус минь, цагаан хус минь,

Буржгар хус!

Чи зогсож байна, бяцхан хус мод, хөндийн дунд;

Та, хус мод, ногоон навчтай;

Таны доор, бяцхан хус, улаан охид дуулж байна;

Таны доор, хус мод, охид улаан өнгөтэй байна

Цэцэг зүүж байна. (Оросын ардын дуу)

слайдын дугаар 8 - "Руэн"

Чи, буржгар эгнээ,

Хэзээ өссөн бэ, хэзээ өссөн бэ?

Би хавар босч, зун өссөн,

Энэ нь наранд боловсорч гүйцсэн үүрээр цэцэглэв. (Оросын ардын дуу)

Одой Лесовичок: Янз бүрийн төрлийн ой байдаг: хэрэв тэдгээрт мод ургадаг, мөчрүүд нь навчаар бүрхэгдсэн бол түүнийг ямар ой гэж нэрлэдэг вэ? (навчит). Гэхдээ зөвхөн нарс ургадаг ой мод байдаг. Ийм ойн нэрийг юу гэж бодож байна вэ? (нарс). Зөвхөн эзэд нь иддэг харанхуй, гунигтай ой байдаг. Энийг юу гэдэг вэ? (гацуур). Нарс болон хоёулаа гацуур ойюу гэж дуудсан бэ? (шилмүүст)

Та нарын хэд нь зөвхөн хус ургадаг ойн нэрийг мэддэг вэ? (хус); Царс мод? (Дубов руу) Янз бүрийн мод нягт хамтран ургадаг ойг юу гэж нэрлэдэг вэ? (Холимог ой)

Ойн гном түүнд зориулж өнгөлөг унасан навч цуглуулахыг санал болгож байна. Хүүхдүүд цуглуулж, аль модны навч болохыг тодорхойлно.

Хөгжимтэй биеийн тамирын хичээл.

Царсны навч, агч навч

Тэд шар өнгөтэй болж, чимээгүйхэн унадаг.

Салхи чамайг барьж аваад овоо руу шиднэ.

Навчнууд чимээгүйхэн эргэлдэж байна.

Тиймээс чамайг нисч, эргүүлдэг,

Тэр ингэж тоглож, хөгжилдөж байна.

Навчнууд дугуй бүжгээ бүжиглэж байна,

Тэд жилийн дараа л эргэж ирнэ.

Өнгө өнгийн навчис газарт унах байгалийн үзэгдлийг юу гэж нэрлэдэг вэ (Навч унах)

слайдын дугаар 9- "Навч унах"

Слайд №10- "Намрын бороо"

Лесовик: Намар бол жилийн маш сайхан цаг юм. Тэр ч байтугай онцгой үнэртэй: зэрлэг мөөг, намрын алимны сайхан үнэр, өглөө нь намрын агаар шинэхэн үнэртэй. Намрын улиралд илүү олон удаа бороо ордог.

Намар зам дагуу алхаж,

Хөлийг шалбаагт норгочихлоо.

Бороо орж байна, гэрэл алга.

Зун хаа нэгтээ алдагдсан.

Намар алхаж байна, Намар тэнүүчилж байна.

Салхи агч модны навчийг унагав.

Таны хөл дор шинэ хивс байна,

Шар-ягаан, агч. (В. Авдиенко)

Лесовик хүүхдүүдийг модны дор амрахыг урьж, К.Д.Ушинскийн "Модны маргаан" түүхийг дахин ярьж өгдөг.

Лесовик: Мод нь хүмүүс шиг өвөрмөц байдаг - тус бүр өөрийн гэсэн дүр төрх, зан чанар, өөрийн гэсэн сэтгэл санаатай байдаг. би хайртай Алтан намармод нүцгэн болоход би гунигтай байдаг.

Багш хүүхдүүдийг бүтээхийг урьж байна зохиолын найруулгабуржгар намрын модны дүрстэй, Лесовичид бэлэг дурсгалын зүйл болгон өг.

Лесовик: Баярлалаа, залуусаа, би та нарт талархаж, надтай дахин уулзахыг хүлээх болно.

Бид хамтдаа ой дундуур алхаж,

Бид удахгүй цэцэрлэгт явна.

Багш хүүхдүүдэд тэгш хэмтэй аппликешны аргыг сануулдаг. Хүүхдүүд мод огтолж, хуйвалдааны найрлагыг бүтээдэг. үед практик үйл ажиллагаахүүхдүүд "Улирал" цомогт багтсан П.Чайковскийн хөгжмийн зохиолыг 10-р сар - Намрын дууг сонсдог.

Хичээлийн юу нь танд хамгийн их таалагдсан бэ? (Хүүхдийн хариулт)

















Танд бидний ажил таалагдсан гэж найдаж байна.

Анхаарал тавьсанд баярлалаа!

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

"Намрын мод" хэрэглээний хичээлийн хураангуй (үржүүлгийн бүлэг) Зорилго. Багштай хамт намрын модны дүр төрхийг бий болгох: навчны үйрмэгийг бэлэн хоосон зайд нааж, наах. Хөгжил.

Өргөдөл гаргах GCD-ийн хураангуй бэлтгэл бүлэг"Мөчир дээрх бульфинчүүд" "Мөчир дээрх бульфин" бэлтгэл бүлгийн "Аппликэйшн" сэдэвт GCD хичээлийн хураангуй КожемякинаК. K. Зорилго: Өвөлжсөн санааг нэгтгэх.

Зорилго: хүүхдүүдэд хэрэглээний найрлагыг бий болгох чадварыг хөгжүүлэх. Зорилго: - аппликешны техникийг сайжруулах - мэдрэмжийг хөгжүүлэх.

Бэлтгэл бүлэгт хэрэглэх GCD-ийн хураангуй: " алтан загасаквариумд"

Юлия Медведева
“Намрын мод” эвдэрсэн аппликацын GCD-ийн хураангуй

Зорилтот: Хүүхдүүдийн уламжлалт бус аргын талаархи мэдлэгийг нэгтгэх. Шинэ технологи нэвтрүүлэх - эвдэрсэн аппликейшн. Ажлаа болгоомжтой хийж сур. тухай мэдлэгээ нэгтгэх мод. Улирлын тухай мэдлэгээ бэхжүүлэх.

Материал: цомгийн хуудас, өнгөт цаас, цавуу, сойз, өөдөс, эсгий үзэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, цонхны гадаа хар.

Тэр алтан саравчтай бидэн дээр ирсэн.

Тэр ойн цаанаас бидэн рүү гараа даллаж,

Гэнэт бороо уулсын ард орогнов.

Энэ нь үргэлж зуныг дагадаг.

Шүхэр, гутал өмсгөх болно.

Хатан хаан Бидэнд намар ирлээ,

Тэгээд тэр бидэнд сагс мөөг авчирсан.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, яагаад? намрыг алтан гэж нэрлэдэг?

Хүүхдүүд: Навч шар болж, өвс нь шар өнгөтэй болно. тиймээс л бүх зүйл шар эсвэл алтлаг юм шиг санагддаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв. Навч нь шараас гадна ямар өнгөтэй вэ?

Хүүхдүүд: Улаан, хүрэн.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэгээд навчнууд нь юу болох вэ?

Хүүхдүүд: Тэд мөчрүүдээс салдаг мод, газарт унана.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв. "Аль гэдгийг нь таах" тоглоом тоглоцгооё. модны навч". (Багш ширээн дээр хэвтэв навч: царс, хус, агч, эгц, дүрс модтүүний дотор шилмүүст мод. Хүүхдүүд хүн бүрт тохирсон зүйлийг олох ёстой мод нь навчтай).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна уу залуусаа. Одоо би чамайг хийхийг урьж байна намрын мод. Эхлээд бид мөчиртэй их биеийг зурах болно. Одоо бид таславгурван өнгийн цаас, мөчир дээр наа.

Намрын улирал зөвхөн яруу найрагчид, уран бүтээлчдэд урам зориг өгсөн. Жилийн энэ цаг нь хүүхдийн гоо сайхны мэдрэмжийг хөгжүүлэх үржил шимтэй газар байсаар ирсэн. Намрын сэдэвтэй өргөдөл нь үүний тод баталгаа юм. Цэцэрлэг, сургуулийнхан энэ сэдвийг ажилдаа байнга ашигладаг. Хүүхэд өөрийн гараар ямар нэгэн сайхан зүйл хийхдээ баяртай байдаг. Энэ нь түүнд илүү төлөвшсөн, ач холбогдолтой гэдгээ мэдэрч, эцэг эхийнхээ магтаалыг сонсох боломжийг олгодог. Энэ төрлийн хэрэглээ нь хүүхдэд хүрээлэн буй ертөнцийн гоо үзэсгэлэнгийн мэдрэмжийг бий болгох чадварлаг сурган хүмүүжүүлэх алхам юм. Мөн та ийм техникээс татгалзаж чадахгүй.

Намрын улирал зөвхөн яруу найрагчид, уран бүтээлчдэд урам зориг өгсөн

Бэлтгэл бүлгийн "Алтан намар" сэдвээр өргөдөл гаргах: хүүхдүүдийг баярлуулах мастер анги

Цэцэрлэгийн багш нарын гол ажил үргэлж ижил байсан - хүүхдийг зүгээр суухгүйн тулд завгүй байлгах. Цаг үрэх шаардлагагүй. Хүүхдийг сургахад зарцуулж чадвал. Хүүхэд алтан намрын сэдвээр өөрийн гараар аппликейшн хийцгээе. Цонхны гадна талд - үзэсгэлэнт газрууд, эдгээр нь байгалийн юм харааны тусламжямар ч төрлийн гар урлалын хувьд.

Бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдэд төлөвлөгөөгөө биелүүлэхэд юу шаардлагатай вэ:

  • өнгөт картон;
  • өнгөт цаас;
  • хайч;
  • цавуу.

Эхний алхам бол суурийг бэлтгэх явдал юм. Дараа нь модны их бие (мод), навчийг таслав. Төлөвлөсөн бүх хоосон зайг хийсний дараа тэдгээрийг сууринд наах үйл явц эхэлнэ.

  1. Модны их биеийг эхлээд картон цаасан дээр наасан байна. Эдгээр нь ямар төрлийн мод болохыг урьдчилан тооцоолох нь дээр.
  2. Дараа нь навчны эргэлт ирдэг. Модны титэм нь баялаг, зузаан, том байхын тулд тэдгээрийг наасан байх шаардлагатай. Бэлтгэл бүлэгт та жишээлбэл, агч, царс, хус навчийг хайчилж болно.
  3. Зүссэн хэсгийн бүх гадаргуу дээр цавуу түрхэж болохгүй. Зөвхөн ирмэгийг нь бүрэх нь хангалттай. Энэ нь наасан хэсгүүдийг хатаасны дараа деформацид орохгүйн тулд хийгддэг.
  4. Та нэг цаасан хуудсан дээр хоёроос илүү мод хийж болохгүй: энэ нь хүүхдэд хэцүү байх болно, тэр зүгээр л энэ хоосон ойд эргэлзэх болно. Нэг юмуу хоёр хангалттай.

Хүүхдүүддээ юуг сайжруулах вэ, яаж илүү сайхан болгох вэ гэдгийг хэлээрэй: тэд ахмадаасаа зөвлөгөө авахыг хүсдэггүй ч гэсэн.

Бүжиглэж буй навч: намрын сэдэвт аппликейшн (видео)

Галерей: "Намрын" сэдэвт аппликейшн (25 зураг)































Бага бүлгийн "Намрын" сэдвээр өргөдөл гаргах: хүүхдэд гоо сайхныг заа

Хамгийн энгийн, гэхдээ маш сонирхолтой сонголтхүүхдүүдэд бага бүлэгЖинхэнэ намрын навчны аппликейшн байх болно. Хүүхдээ алхаж байхдаа намрын гоо сайхныг дурсгал болгон үлдээхийг урь. Түүнийг өөр өөр навч цуглуулахыг зөвшөөр. Түүнд сайн, хуурай, урагдсан навчийг сонгоход нь тусал. Хүүхдүүдтэйгээ янз бүрийн модны навчийг цуглуулахыг хичээ.

Ажлыг үргэлжлүүлэхэд шаардлагатай материалууд:

  • цавуу, сойз;
  • дэвсгэр болох цаас - навчны суурь;
  • заримыг нь бодож болох уу жижиг элементүүдчимэглэл.

Цуглуулсан намрын "алт"-ын нийт массаас хамгийн үзэсгэлэнтэй, ялзарч амжаагүйг нь сонгох шаардлагатай. Тэдгээрийг нэг эгнээнд байрлуулж, бага зэрэг хатаана. Навчийг хэт их хатаах шаардлагагүй - тэдгээрийг нааж эхлэхэд тэд хагарна. Дараа нь та сонгох хэрэгтэй шаардлагатай хэмжээөнгөт дэвсгэр цаасны хуудас.

Навч бүр дээр сойзоор цавуу түрхэж, навчийг цаасан дээр наа. Үүнийг ямар ч тэгш хэмийг ажиглахгүйгээр эмх замбараагүй хийх нь дээр - ингэснээр алтан намрын сэдэвт хэрэглэх нь илүү байгалийн байх болно. Та цаасан дээр нэг төрлийн модны навч биш, харин өөр өөр навч байгаа эсэхийг шалгах хэрэгтэй. Хуудсыг дүүргэсний дараа цавуу хурдан хатахын тулд жишээлбэл, батерейнд ойртуулах хэрэгтэй.

Сонголтын хувьд ирээдүйн хэрэглээний дэвсгэр болох цаасан дээр та мод зурах хэрэгтэй - зүгээр л нүцгэн их бие. Дараа нь цуглуулсан навчийг түүн дээр наа. Ийм хосолсон аппликейшн нь дан навчнаас бүр ч илүү сонирхолтой харагдах болно.

Бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан "Мод" сэдэвт програм: заавар, ашигтай зөвлөмжүүд

Бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүд зөвхөн цаасан дээрээс төдийгүй хуванцараас "Мод" сэдвээр аппликейшн хийж болно. Гэхдээ хамгийн түрүүнд хийх зүйл.

Эхлээд өнгөт цааснаас applique хэрхэн хийхийг харцгаая.

  1. Үүнийг хийхийн тулд та нэг хуудас хүрэн цаас авах хэрэгтэй. Хэрэв энэ нь монохромат биш, харин гуравдагч этгээдийн жижиг оруулгатай байвал зүгээр. Сонгосон хуудсан дээр мод зурсан байна. Ашиглаж болно бэлэн загварууд, хэрэв тэд байгаа бол. Гэсэн хэдий ч хэрэв хүүхэд өөрөө мод зурвал энэ нь илүү ашигтай байдаг.
  2. Дараа нь зурсан модыг хайчаар болгоомжтой хайчилж ав.
  3. Модны ойролцоогоор өндөр нь А4 хуудаснаас 20 см байх болно. Дараа нь бид навчийг бэлтгэдэг: та навчны дараа 3 см х 3 см хэмжээтэй дөрвөлжин зүсэх хэрэгтэй - 2 см х 28 см хэмжээтэй ногоон тэгш өнцөгтийг баян хуур шиг нугалах хэрэгтэй. булангаас эхэлнэ. Өвсний хоосон зайг баян хуур шиг нугалж байх ёстой, гэхдээ өргөн.
  4. Модны хоосон зай бэлэн болмогц та мод ургадаг жижиг овоо хийх хэрэгтэй. Үүнийг хийхийн тулд 9см х 4см хэмжээтэй ногоон тэгш өнцөгтийг хагасаар нугалав. Нуман дагуу хайчаар хайчлаарай. Нээх - та ердийн хагас тойрог авах болно. Одоо та навчис үүсэхийг дуусгах хэрэгтэй. Өнгөт дөрвөлжин хэлбэрээр хийсэн баян хуурыг дундуур нь нугалж, дундуур нь наа. Цэнхэр картон хуудасны доод ирмэгийн голд зүсэгдсэн толгодыг наа. Довгоны төв хэсэгт картон хуудасны ёроолоос 1.5 см зайд ухарна. Модны хоосон зайг наа. Картоны доод ирмэгийн бүх уртын дагуу өвсний баян хуурыг сунгана. Өвс нь модны "үндэс" -ийг бүрхэх ёстой.
  5. Одоо модны титэм үүсэх ажил эхэлж байна. Та навчийг нааж, өнгө нь дараалан гарахгүй байхыг хичээх хэрэгтэй. Илүү олон навч нь илүү тансаг титэм гэсэн үг юм. Та ямар нэгэн зүйлд наалдаагүй хоёр навчийг нааж, салхинд урагдаж, агаарт хөвөх навчны эффектийг бий болгож чадна. Тэнгэрийг бүтээх л үлдлээ. Үнэн хэрэгтээ тэнгэр өөрөө аль хэдийн бий болсон - картон нь цэнхэр өнгөтэй, дээр нь тэнгэрийг тодруулах шаардлагагүй. Гэхдээ үүлийг хийх хэрэгтэй болно. Үүнийг хийхийн тулд цэнхэр цаас ав. Та үүлийг хайчилж болно, эсвэл цаасыг жижиг хэсэг болгон урж болно. Үлдсэн зүйл бол тэдгээрийг картонон дээр ямар ч захиалгагүйгээр наах явдал юм.

Намрын тэнгэрийн арын дэвсгэр дээрх мод бэлэн байна, санаарай, ямар ч хүчин чармайлтгүйгээр. Гэхдээ хэрэв та зургийг хүндрүүлэхийг хүсч байвал энэ бүхэн хэн аппликейшн хийж байгаагаас хамаарна. Хүсэл эрмэлзэл байх болно. Доорх зургууд нь хэд хэдэн сонголтыг харуулсан бөгөөд үүнийг хийхэд маш хялбар байдаг.



Хүүхдэд зориулсан намрын хэрэглээний санаанууд: төсөөллийг ашиглацгаая

Хэрхэн жижиг хүүхэд, тэр илүү их шаардлага тавьдаг. Хүн төрөлхтний хамгийн залуу хэсэг нь бусадтай харьцуулахад үргэлж хэцүү байдаг. Энд төсөөлөл, бүх төрлийн жижиг заль мэх нь эцэг эхчүүдэд туслах болно. Жишээлбэл, та хэдхэн минутын дотор хөгжилтэй намрын applique хийж болно. Үүний зэрэгцээ хүүхэд баяр хөөрөөр инээх болно.

Энгийн сонголт, аль хэдийн хялбар олоход хэцүү байдаг. Салхинд тагтан дээр унасан навчнаас ердөө ганц шар навч ав (эсвэл хамгийн сүүлчийн арга болох шар өнгийн цаас ав).

Ухуулах хуудас нь зураг дээрх шиг байх ёстой.

Өргөн хэсгийг нь доош харуулан эргүүлээрэй. Картон цаасыг наа. Түүнд хөл, гараа зур, тэдгээрийн нэг нь шүхэртэй болно. Навч дээр хэд хэдэн том товчлуурыг наа. Мөн тэдгээрийн дээр - хэд хэдэн жижиг диаметртэй. Борооны дуслыг зурж, үр дүнд нь зальтай нүүрэн дээр инээмсэглээрэй. Бүгд. Хөгжилтэй шар намрын хүн - навч бэлэн боллоо.

Цаг хугацаа - 15 минут. Хүүхэд аз жаргалтайгаар инээдэг. Эцэг эх нь тайвширсан амьсгал авна.



Навчнаас хийсэн сайхан гар урлал (видео)

Мэдээжийн хэрэг, "Алтан намар" сэдвээр маш олон санаа байгаа. Намар, мод, бусад бүх зүйлийг хүн бүр өөр өөрөөр хардаг. Энд хамгийн их байна энгийн техникүүдболон хэрэглээний сонголтууд. Хэрэв уран зөгнөл нь туслахыг хүсэхгүй байвал та энэ сэдвээр ном худалдаж авах боломжтой. Одоо дэлгүүрүүдэд маш олон байдаг сонирхолтой уран зохиолийм төрлийн сэдвээр. Эцэг эхтэйгээ хамтарсан төслөөрөө бахархахын тулд хүүхэдтэйгээ хамт уншиж, онцгой зүйлийг бүтээ.

БОЛОВСРОЛЫН БАЙДАЛЫН ТЕХНОЛОГИЙН ЗУРАГ

(Системийн үйл ажиллагааны аргын технологи, зохиогч Л. Г. Петерсон)

Үйл ажиллагааны төрөл: Бүтээмжтэй (хэрэглээ)Бэлтгэл бүлэг

Сэдэв: "Намрын мод".Зорилтот: Хүүхдийн нэгдмэл дүрс (их бие, титэм) дээр үндэслэн зүссэн хэсгүүдээс (алга) хамтын найрлагыг бий болгох чадварыг сайжруулах нөхцлийг бүрдүүлэх;

Даалгаварууд: - үйл ажиллагааг зохион байгуулахнайруулгын мэдрэмжийг хөгжүүлэх (цаасан дээр дүрсийг сайхан зохион байгуулж сурах). - Хүүхдийг хөгжүүлэх үйл ажиллагааг зохион байгуулах нарийн моторт ур чадвар, бүтээлч төсөөлөл. - хүүхдийн тусгал үйл ажиллагааг зохион байгуулах. Арга, техник: Аман, харааны, хүлээн авах. Материал ба тоног төхөөрөмж: хэлбэр, хэмжээ, өнгөөр ​​ялгаатай олон өнгийн навчны гербарий; намрын модыг дүрсэлсэн I. I. Левитаны зургууд; модны зураг; өнгөт цаас; энгийн харандаа; цаас,хайч, цавуу, цавуу сойз, салфетка.Урьдчилсан ажил: Эрүүл мэндийг хэмнэх технологи: "Намрын" биеийн тамирын дасгал.

Намар зам дагуу алхаж,
Нугад хөл минь норсон.
Намар алхаж, намар тэнүүчилж байна,
Салхи агч модны навчийг унагав. Бид хамтдаа ойд алхаж байна (газар дээр нь алхах)
Бид навч цуглуулдаг (урагшаа бөхийлгөж)
Хүн бүр тэднийг цуглуулахдаа баяртай байдаг
Зүгээр л гайхалтай навч уналт! (газар дээрээ үсрэх, алга таших)

Үе шатууд

OS

Багшийн үйл ажиллагаа

Текстийг үйлдлийн систем + багшийн үйлдлийн дагуу (багшийн шууд яриагаар) бичсэн болно.

Хүүхдийн үйл ажиллагаа

Текстийг бичсэн байна

(хүүхдээс шууд ярих боломжтой) үйлдлийн системийн хувилбарын дагуу + хүүхдийн үйлдэл.

Хүлээгдэж буй үр дүн

Төвийн байгууллагаар дамжуулан бүртгүүлсэн (боловсролын, хөгжлийн, боловсролын)

1. Нөхцөл байдлын танилцуулга (сэдэл, асуудлын мэдэгдэл)

Мотивацын технологи.Залуус аа, та намрын тухай ихийг мэддэг болсон. Чамайг дундуур нь аялуулъя намрын ой. Хэн хүсэх вэ?

Хүүхдүүд багшийг сонсож, асуултад хариулж, санал нийлдэг.

Эерэг сэтгэл хөдлөлийн суурь бий болгох.

2. Мэдлэг, ур чадварыг шинэчлэх (давталт, нэгтгэх).

Харилцаа холбооны технологи.Ширээн дээр янз бүрийн хэлбэр, өнгөтэй хуурай навчнууд байдаг. Хүүхдүүд тэднийг анхааралтай хардаг. Би Ю.Каспаровагийн "Намрын навчис" шүлгийг уншиж байна.

Навчнууд бүжиглэж, навчис эргэлдэж, миний хөлд тод хивс шиг унана. Тэд маш их завгүй байгаа юм шиг, Ногоон, улаан, алт ... Агч навч, царс навч, Нил ягаан, час улаан, бүр бургунд ... Би навчийг санамсаргүй байдлаар шиддэг - Би навч унахыг ч зохион байгуулж чадна!

Шүлэгт ямар модны навчийг дурдсан байдаг (агч, царс). Таны өмнө ямар модны навч харагдаж байна вэ? (хүүхдийн жагсаалт).

Хүүхдүүдийн мэдлэгийг нэгтгэх.

Хүүхдүүдийн хариулт.

Артикуляторын яриаг хөгжүүлэх. Хүүхдэд байгаа мэдлэг, санааг шинэчлэх.

3. Нөхцөл байдлын хүндрэл (асуудлын тухай мэдэгдэл)

Асуудал нь хайлтын технологи юм.

Намрын улиралд манай нутгийн байгаль ямар сайхан байдаг билээ. Надад хэлээч, намар навчис юу болдог вэ? Навч, намрын улиралд ямар өнгө, сүүдэр харж болох вэ?

Асуултанд хариулна уу.

(өнгө өөрчлөгдөх, унах).

Логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх.

4. Шинэ мэдлэгийг "нээх" (үйл ажиллагааны хэлбэр)

Судалгааны технологи.Зөв. Намрын өдрүүдэд баяр ёслолын салют буудуулах мэт олон янзын өнгө, нарны туяа, сүүдрийн тоглоомыг байгаль бидэнд бэлэглэдэг. Уран бүтээлчид уран зурагтаа намрын сайхныг хэрхэн алдаршуулж байсныг хараарай. (Левитаны зургийг үзүүлэх). Намар моддыг тансаг чимэглэлээр чимэглэв. Ийм олон янзын өнгө нь нүдийг баясгадаг!

Модны зургийг үзүүл. Модны бүх навчийг дүрслэхийн тулд ямар үг хэлдгийг хэн мэдэх вэ? (титэм). Зөв. Өнөөдөр хичээл дээр бид гайхалтай намрын мод хийх бөгөөд модны титэмийг бүтээхийн тулд танд алга, өнгөт цаас, энгийн харандаа, хайч, цавуу хэрэгтэй болно. Энэ бол огтолсон цаасан далдуу мод нь бидний модны навч болно. Үүнийг хийхийн тулд: эхлээд бид далдуу модыг энгийн харандаагаар тоймлох болно; дараа нь контурын дагуу зүсэх; Дараа нь бид үүнийг урьдчилан бэлтгэсэн дэвсгэр дээр нааж болно (арын дэвсгэрийг хүүхдүүд багштай хамт өнгөт салфетка наасан).

Одоо жаахан амарцгаая.

Дүрслэлүүдийг хараад багшийн асуултад хариулна уу. Тэд програмын гүйцэтгэлийн дарааллыг ажиглаж, асуултанд хариулдаг.

Биеийн тамирын дасгал хий.

Хүүхдэд аппликейшн хэрхэн, ямар дарааллаар хийж болох тухай ойлголтыг бий болгох. Ажил гүйцэтгэх үед нарийвчлал.

5. Мэдлэг, ур чадварын тогтолцоонд шинэ мэдлэгийг оруулах

Бүтээмжтэй технологи.

Хэрэв бүх зүйл тодорхой бол ажилдаа ороорой. Гэхдээ эхлээд хайчаар хэрхэн ажиллахыг надад сануулаарай? (хайчтай харьцах дүрмийг тодорхойлсон). Бие даасан ажилхүүхдүүд. Хүнд хэцүү хүүхдүүдэд тусламж үзүүлэх.

Хүүхдүүд бие даан хэсгүүдийг хайчилж, наа.

Мэдлэг, ур чадвараа ажилдаа ашиглах. Хайч ашиглах дүрмийг бататгах.

Цавуутай ажиллахдаа болгоомжтой байгаарай.

6. Тусгал

(үр дүн, тусгал)

Рефлекс технологи.Тэдний ажлыг дүгнэж, дүгнэ. Залуус аа, хэн тэдний даалгаврыг даван туулсаныг харцгаая? Чи юу хийсэн бэ? Таны хувьд бүх зүйл бүтсэн үү? Хэрэв та бүх зүйлд сэтгэл хангалуун байгаа бол ямар нэг зүйлийг сайжруулах шаардлагатай бол босоорой;

Тэд өөрсдийгөө дүгнэж, дүгнэдэг.

Хүүхдүүдийн бие даасан мэдэгдэл.

Өөрийн амаар, өөрийн бодлоо илэрхийлэх чадвар.