Ахлах бүлгийн сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийг дүрслэх урлагтай танилцуулах GCD-ийн хураангуй (ландшафтын зураач I. I. Шишкин). Ахмад бүлгийн хүүхдүүдийг хөрөг зурагтай танилцуулах нь багш "Тортой охин" зургийн хуулбарыг харуулж байна.

Марина Борисовна Радионова – Дүрслэх урлагийн багш, МАДОУ ЦРР д/с “Звездочка”, Ленск, Саха (Якут)
Уралдаанд бүтээл ирүүлсэн огноо: 2017.04.23.

Урлагтай танилцах ахлах бүлгийн хичээлийн хураангуй

Зорилтот:Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд урлагийн төрөл зүйлтэй танилцах нөхцлийг бүрдүүлэх.

Даалгаварууд:

Боловсролын. Төрөл бүрийн онцлог (хөрөг, ландшафт, натюрморт) дүрслэх урлагийн нэг хэлбэр болох уран зургийн санааг нэгтгэх, янз бүрийн жанрын зургийн зарим хуулбарыг танилцуулах.

Хөгжлийн. Алсын хараагаа тэлж, хүүхдийнхээ яриаг хөгжүүл.

Толь бичгийг идэвхжүүлэх (ландшафт, натюрморт, хөрөг, зураач, аялал, хөтөч)

Боловсролын. Хүүхдийг урлагтай танилцуулах, сонирхлыг нь хөгжүүлэх, болгоомжтой хандлагаурлагийн бүтээлүүд, уран сайхны амтыг бий болгох.

Урьдчилсан ажил: Төсөл "Ми-музей байгуулах" бэлтгэл бүлэг, урилга карт.

Явц:

Багш:

Залуус аа, өнөөдөр бидэнд гэнэтийн бэлэг байна! - Өнгөлөг урилгатай урилга үзүүлж, “Бид залуусыг урьж байна ахлах бүлэгманай бяцхан музейд хийсэн аялал. Бэлтгэл бүлэг».

Музейд юу үзэх боломжтой гэж та бодож байна вэ?

Хүүхдүүд:Уран зураг, шавар тоглоом, төрөл бүрийн эртний эдлэл, баримал.

Багш:Үнэн, гэхдээ аялан тоглолт хийхээсээ өмнө ёс зүйн дүрмийг санацгаая. Музейд биеэ хэрхэн авч явах ёстой вэ?

Хүүхдүүд:Тайвшир, хашгирах хэрэггүй, бусдад бүх зүйлийг харахад саад болохгүй.

Багш:Музейд тусгай алба хаагчид - хөтөч нар байдаг.

Хэрэв та музейд очвол

Үүнийг ойлгоход хэцүү байх болно

Сурсан хатуу авга эгчгүйгээр

Таны хяналт шалгалтыг хаанаас эхлэх ёстой вэ?

Нагац эгч аажмаар дагадаг

Бүхэл бүтэн бүлгийг тэргүүлдэг.

Тэд түүнийг хичээнгүйлэн сонсож,

Эцсийн эцэст тэр аяллын хөтөч юм.

Өнөөдрийн хөтөч нь бэлтгэл бүлгийн залуус байх болно. Тэд музейнхээ үзмэрүүдийг бидэнд танилцуулна. Тэднийг анхааралтай сонсож, асуултанд хариулцгаая. Бэлтгэл бүлэг рүүгээ явцгаая.

Бэлтгэл бүлэгт зураг өлгөгдсөн.

Багш:Анхны хөтөч бидэнтэй уулзаж байна.

Хөтөч:Сайн байна уу, намайг Соня гэдэг, манай музейд та зургийн хуулбарыг үзэх болно алдартай уран бүтээлчид. Бид зургийн танхимд байна. Энэ нэр нь "амьдаар будах" гэсэн утгатай, өөрөөр хэлбэл зурган дээрх бүх зүйлийг амьд мэт харагдуулна. Зураачдын тухайд тэд зураг зурдаг гэж ярьдаг. Та юу зурж болохыг мэдэх үү?

Хүүхдүүд:Цаасан дээр, даавуу.

Хөтөч:Тиймээ, модон дээр, цайруулсан ханан дээр ийм зургийг монументал гэж нэрлэдэг. Зураачид уран зурагтаа дэлхийн гоо сайхныг илэрхийлдэг. Хэрэв зураач байгаль эсвэл хот, тосгоныг зурдаг бол ийм зургийг юу гэж нэрлэх вэ?

Хүүхдүүд:Үзэсгэлэнт байдал

Хөтөч:Тийм ээ, энэ төрлийн уран зургийн төрлийг илүү сайн санахын тулд шүлгийг сонсоорой.

Хэрэв та зураг дээр харвал

Гол зурсан

Эсвэл гацуур, цагаан хяруу,

Эсвэл цэцэрлэг, үүлс,

Эсвэл цастай тал

Эсвэл талбай, овоохой, -

Шаардлагатай зураг

Үүнийг ландшафт гэж нэрлэдэг.

Хөтөч:Иван Шишкиний “Өглөө өглөө нарс ой" Зураг дээр юу харагдаж байна вэ?

Хүүхдүүд:Ойд баавгайн гэр бүл.

Хөтөч:Зургийг нь харахад амьд юм шиг байгаа юм. Баавгайн бамбаруушнууд өглөөний ойд зугаацдаг. Тиймээс тэд унасан мод руу авирч, баавгай тэднийг хамгаалав. Нэг баавгайн бамбарууш хажуу тийшээ гараад нэг юм харав.

Хөтөч:Гэхдээ энэ зураг танд танил байх болно. Үүнийг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Хүүхдүүд: « Алтан намар»

Хөтөч:Тийм ээ, энэ бол зураач Исаак Левитаны зураг юм. Үүн дээр бид дүрсийг харж байна намрын эхэнмод алтан өнгөтэй байхад. Зурган дээр Оросын ландшафт байдаг - талбай, төгөл, гол. Нар бүдэгхэн гэрэлтэж, тэнгэр үүлтэй цэнхэр байна.

Багш:Түүхийн төлөө Сонядаа баярлалаа гэж хэлье, одоо өөр хөтөч биднийг хүлээж байна.

Хүүхдүүд:Баярлалаа, Соня!

Багш:Бусад зургууд руугаа орцгооё.

Хөтөч:Сайн уу, намайг Паша гэдэг. Би ямар уран зургийн тухай ярихыг таагаарай:

Хэрэв та зураг дээр юу байгааг харвал

Бидний нэг нь хайж байна уу?

Эсвэл хуучин нөмрөгтэй ханхүү,

Эсвэл дээл өмссөн гадаачин,

Нисгэгч эсвэл балерина,

Эсвэл таны хөрш Колка, -

Шаардлагатай зураг

Үүнийг ... гэж нэрлэдэг.

Хүүхдүүд:Хөрөг зураг!

Хөтөч:Хөрөг бол хүн эсвэл хэсэг хүмүүсийг дүрслэх төрөл юм. Илья Крамской зурсан зургийг харцгаая. Бид тэнд хэнийг харж байна вэ?

Хүүхдүүд:Бид эртний хувцастай охиныг харж байна.

Хөтөч:Дараагийн зураг нь хэсэг хүмүүсийг дүрсэлсэн байна. Энэ хэн бэ?

Хүүхдүүд:Эдгээр нь баатрууд юм!

Хөтөч:Та яаж таамагласан бэ?

Хүүхдүүд:Тэд морьтой, хуягтай, зэвсэглэсэн байдаг.

Хөтөч:Баатруудын нэрийг мэдэх хүн байна уу?

Хүүхдүүд:Илья Муромец, Добрынья Никитич, Алёша Попович.

Хөтөч:Баатрууд газар нутгаа хамгаалсан. Тэд хүчирхэг морин дээр суудаг, хүчирхэг хуяг дуулга, дайны цохиур, нум сумтай. Баатрууд эргүүлд байдаг; тэд дайсныг нэвтрүүлэхгүй.

Багш:Түүхийн төлөө Пашадаа баярлалаа, цаашаа явцгаая.

Хүүхдүүд:Баярлалаа, Паша!

Хөтөч:Сайн уу, намайг Ира гэдэг. Би ямар уран зургийн талаар танд хэлэхийг таахыг хичээ.

Хэрэв та зураг дээр харвал

Ширээн дээр аяга кофе

Эсвэл том саванд жимсний ундаа ууна.

Эсвэл болор сарнай,

Эсвэл хүрэл ваар,

Эсвэл лийр эсвэл бялуу,

Эсвэл бүх зүйлийг нэг дор -

Үүнийг мэдээрэй ...

Хүүхдүүд:Натюрморт!

Хөтөч:Натюрморт бол амьгүй зүйлсийн дүрс, жишээлбэл, аяга таваг, хоол хүнс, цэцгийн баглаа юм. Өмнө нь чинээлэг иргэд гэр орноо тансаг амьдралын дүр төрхөөр чимэглэх дуртай байсан: тавьсан ширээ, үнэтэй аяга таваг, үнэтэй үнэт эдлэл. Илья Машковын "Хоёр хар сарнай ба нэг таваг гүзээлзгэнэ" хэмээх натюрмортыг харцгаая. Зургийн төвд ил тод ваар байна час улаан сарнай, хажууд нь улаан боловсорсон жимс байдаг. Жимс бүр ногоон сүүлтэй байдаг. Натюрморт гэрэл гэгээтэй, дэгжин. Ингээд зураач Г.Кончаловскийн “Сагсанд байгаа голт борын цэцэг” хэмээх бас нэгэн натюрмортыг толилуулж байна. Зураг дээрх голт бор өөр өөр өнгө: ягаан, цагаан, цэнхэр. Зураач голт бор цэцэг зурах дуртай байсан; Будсан цэцэг нь жилийн аль ч үед мөнхөд амьдарч, хүмүүст баяр баясгаланг авчрах болно.

Хөтөч:Бид танд бэлэг бэлдлээ. Эдгээр нь натюрморт будах хуудас юм. Дараагийн удаа та манайд ирэхдээ өнгөт зураг авчрах боломжтой.

Багш:Бид эдгээр зургуудаас хийх болно сонирхолтой цомогТэгээд бид үүнийг танай музейд авчрах болно.

Хөтөч:Бид таныг дахин хүлээж байна! Удахгүй уулзъя, анхаарал тавьсанд баярлалаа!

Багш аа: Өгүүллэгт баярлалаа, баяртай, бүлэг рүүгээ явцгаая.

Бүлэгт хүүхдүүд аяллын талаархи сэтгэгдлээ хуваалцаж, "аль зургийг бусдаас илүү санаж, дуртай байсан" гэж натюрморт зурж, багштай хамтран цомог гаргадаг.

Хийсвэр

hхүүхдүүдтэй танилцах ангиуд

дүрслэх урлагийн бүтээлүүдтэй

болон дүрслэх урлаг

ахимаг насны хүүхдүүд

Тэм:Тэнгис бас өөрийн гэсэн шинж чанартай байдаг

nСурган хүмүүжүүлэгч: Прокофьева Г.Е.

Зорилго: Дүрслэх урлаг, хөгжим, урлагийн бүтээлүүдээр дамжуулан уран сайхны үгхүүхдүүдийн байгаль, хүрээлэн буй ертөнцийн гоо үзэсгэлэн, түүний янз бүрийн хэлбэр, үзэгдлийг сонирхох хайрыг сэрээх. Зөвхөн мэдлэгийн замд орсноор тэд байгалийн нууцыг тайлж сурах болно, үүнд уран зураг, зураач, хөгжим, яруу найраг бидэнд тусалдаг гэдгийг хүүхдүүдэд тайлбарла.

Үзэл баримтлалыг танилцуулах: далайн ландшафт. Санаж үз далайн ландшафтуудИ.Айвазовский “Леандерийн цамхагийн үзэмж”, “Феодосын зам дээрх хөлөг онгоцууд”, “ сартай шөнө"; И.Левитан “Борооны дараа”, “Шинэ салхи”; Ван Гогийн "Сент-Мари дахь эрэг дээрх завь". Эдгээр бүтээлүүдээр дамжуулан хүүхдүүдэд элемент бүр өөрийн гэсэн зан чанар, сэтгэлийн хөдөлгөөнтэй байдаг гэдгийг ойлгоход нь тусал.

Бийрээр зурах ур чадварыг бэхжүүлэх холимог хэвлэл мэдээллийн хэрэгсэл: гуаш + усан будаг; өргөн ба богино зураас зурах техник.

Хүүхдэд хайраар өөрийн "зураг" бүтээх чадварыг төлөвшүүлэх, өнгө, гэрэл, найрлага гэх мэт танил илэрхийллийн хэрэгслийг ашиглан сэтгэл санааг илэрхийлэх; сонссон хөгжимтэй зургийг тааруулах чадвар.

Зорилтот:Хүүхдүүдэд далайг янз бүрийн төлөв байдалд дүрслэхийг заах: тайван, эелдэг, ууртай, ууртай, догшин гэх мэт.

Өргөн ба богино, хөнгөн, хурдан цохилтоор зурах ур чадварыг бэхжүүлэх; үүсгэсэн зурагт тохирсон өнгөний схемийг сонгох чадвар.

Материал:алдартай зураачдын далайн ландшафт бүхий чимэглэл (дээрээс үзнэ үү); хуудас цаас, гуаш, усан будаг, сойз №6

Хичээлийн явц:хүүхдүүд ороход багш тэднийг үзэсгэлэнд урьдаг (самбар дээр).

Багш:Алдарт далайн зураачдын үзэсгэлэн өнөөдөр нээлтээ хийнэ. Эдгээр зургуудыг хараарай. Та нарын хэд нь далайн зураачид хэн болохыг таасан бэ?

Тийм ээ, далайн зураач бол далайг дүрсэлсэн зураач юм. Далайн зураач бүр далайг өөр өөрийнхөөрөө харж, мэдэрдэг тул тэдний бүтээлүүд хоорондоо ижил төстэй байдаггүй гэдгийг анхаарна уу.

Суугаад тус бүрийг нь сайн ажиглаарай... Одоо сонс хөгжмийн оньсогомөн тэдгээрийг задлахыг хичээ: зураг бүрийн тохирох хөгжмийн фрагментийг сонго.

(Р-Корсаковын "Гурван гайхамшиг" зохиолын хэсгийг тоглож байна. Хүүхдүүд сонсож, энэ бол ширүүн далай болохыг тодорхойлж, тохирох ландшафтуудыг олоорой. Дараа нь "Бяцхан долгион тоглох" - кассет, "Байгалийн ид шид" -ийг сонсоорой. далайн байгаль, тайван тэнгис бүхий ландшафтуудыг үзүүлээрэй).

Сайн байна, та маш анхааралтай байна. Энэ нь далай нь хүн шиг өөрийн гэсэн сэтгэл санаа, өөрийн гэсэн шинж чанартай байж болно гэдгийг бид аль хэдийн тодорхойлсон гэсэн үг юм. Сэтгэл санаа ямар байж болох вэ? (Муу, сайн, баяр хөөртэй, гунигтай, гунигтай гэх мэт) Энэ нь ямар зан чанартай байж болох вэ? (Сайхан, эелдэг, эелдэг, эелдэг, догшин, муухай, аймшигтай гэх мэт) Залуус аа, далайд байхдаа юу гэж боддог вэ? сайхан сэтгэл? (Нар туяарах үед хөнгөн сэвшээ салхи үлээнэ). Тэгээд хэзээ далайд мууддаг вэ? (Үйлсэх үед хүчтэй салхи, шуурга эхэлдэг - шуурга, бороо орж байна, аянга цахилгаан гэх мэт). "Далай нэг удаа догдолж байна ..." тоглоом тоглохыг санал болгож байна (тоглоом нь хүүхдүүдэд танил).

Далайг өөр өөр мужид дүрслэхийг хичээгээрэй, би далай ямар уур амьсгалтай болохыг тааварлах болно.

Одоо суугаад Давид Самойловын "Далайн мөрөөдөл" шүлгийг сонсоно уу. Энэ нь далайг хэзээ ч харж байгаагүй Иван хааны тухай өгүүлдэг.

Гэхдээ тэр далайг хэзээ ч харж байгаагүй ...

Шөнөдөө тэр цэнхэр ус мөрөөдөж,

Түүний дээр цагаан хөөс буцалж,

Тэгээд тал хээр тэнхээгээ амьсгалж байгаа мэт

Тэнгис дуулж, дуулж, дуулж,

Шөнөдөө шигүү ой яаж дуулдаг вэ.

Миний мөрөөдөж байсан шувууд хээрийн шувууд биш байсан, -

Ой биш -

Харагдаагүй, шинэ, өөр -

Шар нүдтэй шар шувуу биш,

Саарал алтан бүргэд биш,

Цэнхэр нүдтэй далайн шувууд,

Цагаан далавчтай галуу нь цагаан өнгөтэй.

Мөн бүргэд шиг муруй хошуутай.

Иван хаан далайн тухай ингэж зүүдэлж, далайн тухай ийм гайхалтай зүүд зүүдлэв. Та далайг харсан уу? (Далайд байсан хүүхдүүд дурсамжаа хуваалцдаг). Энэ нь танд илүү хялбар: та үүнийг харсан бөгөөд дүрсэлж чадна. Хэрэв та үүнийг хараагүй бол бүү уурлаарай: би одоо далайн чимээгээр хөгжим асаах болно, чи нүдээ аниад, далайгаа зөөлөн эсвэл ширүүнээр төсөөл. (Хүүхдүүд нүдээ аниад, далайн чимээг сонсож, оюун ухаанаараа төсөөлдөг).

За, чи өөрийнхөө далайг юу бодож олов? Энэ ямар байна вэ? (хэд хэдэн хүүхэд дүрсэлсэн). Одоо анхааралтай ажиглаарай, би танд далайг зурахдаа ямар техник ашиглаж болохыг харуулах болно. Энэ бол өргөн тархсан цус харвалт, тэдэнд далайн зайг дүрслэх нь илүү дээр юм; Энэ бол богино, хөнгөн цус харвалт бөгөөд далайн дунд хэсгийг цэнхэр, ногоон өнгийн будгийг хольж дүрслэх нь илүү дээр бөгөөд энэ нь өнгөт дусаах, хөх-ногоон өнгө, шаргал өнгөтэй бүдгэрүүлэх явдал юм. эрэг дээрх элс. Хургануудыг ингэж дүрсэлсэн байдаг - долгионы оройг ингэж нэрлэдэг. далайн хөөс. (багшийн үзүүлбэр).

Залуус аа, та бүхнийг ойлгож байна уу? За, одоо, хайрт далайн зураачид, таны зохион бүтээсэн далайн ертөнцөд амжилт хүсье. Зургандаа сэтгэл, хайрынхаа нэг хэсгийг оруулж, далайн сэтгэл, зан чанарыг илүү тод харуулахаа бүү мартаарай.

(Хүүхдүүд зурдаг, багш өгдөг хувь хүний ​​тусламжтэмцэж буй хүүхдүүдэд зөвлөгөө өгөх хэлбэрээр. Хүүхдүүдийг зурж байх хооронд багш орон зай гаргахын тулд зургуудыг арилгадаг шинэ үзэсгэлэн- хүүхдийн бүтээл).

Далайн бүх зургийг өлгөж, хүүхдүүд үздэг. Шинжилгээг "Үзэсгэлэнгийн аялал" тоглоомын хэлбэрээр явуулдаг. Хүүхдүүд аялалын хөтөч мэт дүр эсгэж, ажлаа дүрсэлдэг.

Багш далайн төрөл зүйлийг дүрсэлсэн бүтээлүүдийг эргэн санахыг санал болгож байна (А.С. Пушкин “Загасчин ба загасны үлгэр”, “Цар Салтаны үлгэр...”, “Садко” үлгэр, П.Ершовын “Бяцхан” үлгэр. Бөгтөр морь” гэх мэт.).

Петр Ершов "Бяцхан бөгтөр морь" үлгэрт хэрхэн хэлснийг санаарай.

Гайхамшигт халим хөдөлж эхлэв;

Уул нь эргэчихсэн юм шиг

Тэнгис үймүүлж эхлэв

Мөн эрүүнээс нь шид

Усан онгоцны араас хөлөг онгоцууд

Далбаат болон сэлүүрт онгоцтой.

Далайчидтай завь гарч ирэв. Далайчин хөвгүүд завинаас гарч ирээд "Яблочко" бүжиглэдэг - далайчин бүжиг.

Хүүхдийг танилцуулах хичээлийн хураангуй дүрслэх урлагсэдэвт мөн чанар: "И.И.-ийн бүтээлч байдлын тухай яриа. Левитан"

ОХУ-ын Боловсролын яамны №32 "Березка" Туапсе хотын захиргаа

(Бэлтгэл бүлэгт)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Колосова Е.Б.

Хөтөлбөрийн агуулга:

  • хүүхдүүдэд хөгждөг уран сайхны ойлголтдүрслэх урлагийн бүтээлүүд, зургийн агуулгыг ойлгоход сургах;
  • байгальд гоо зүйн хандлагыг бие даан илэрхийлэх чадварыг нэгтгэх харааны хэрэгсэл, бүжиглэх;
  • хайрыг төлөвшүүлэх уугуул нутаг, хүүхдийн алсын харааг өргөжүүлэх бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх.

ландшафт, ландшафтын зураач, өвлийн илбэчин, ёроолгүй хөх, нимгэн, ил тод хус мод, цэнхэр сүүдэр.

Урьдчилсан ажил:

  • I.I-ийн ландшафтын зургийг хүүхдүүдтэй хамт үзэх Левитан, I.I. Шишкина

В.М. Васнецова;

  • П.И.-ийн бүтээлүүдийг сонсож байна. Чайковскийн мөчлөг "Улирал" ; яруу найраг сурах, орос, зөвлөлтийн зохиолчдын байгалийн тухай бүтээлүүдийг унших
  • зүйр цэцэн үг, үг хэллэг, байгалийн шинж тэмдгүүдтэй танилцах
  • слайд үзэх.

Тоног төхөөрөмж: ландшафтын зураг I.I. Левитан, уран зургийн чимэглэл бүхий слайд, бичлэг "Циклээс дөрөвдүгээр сар" "Улирал" II. И.Чайковский, цаас, будаг, сойз бүхий эвхдэг.

Хичээлийн явц.

Багш хүүхдүүдэд хандан:

Өнөөдөр бид бүтээлч байдлын талаар ярих болно алдартай зураач. Одоо би танд түүний хэд хэдэн зургийг үзүүлэх болно, та хариулах болно: энэ зураач хэн бэ, түүний зургуудын нэр юу вэ?

(багш хүүхдүүдэд И.И. Левитаны зургуудыг үзүүлэв "Алтан намар" , "Гуравдугаар сар" )

Хүүхдэд зориулсан асуултууд:

Та ямар зураачийн зургийг харсан бэ? Тэднийг нэрлэ.

Та энэ зураачийн талаар юу мэдэх вэ?

0 тэр зурган дээрээ юу гэж хэлдэг вэ?

Зураг дээр та юу харж байна "Алтан намар" ? Энэ зураг ямар сэтгэл хөдлөлийг төрүүлдэг вэ?

Оросын яруу найрагчдын шүлгийн аль нь энэ зурагтай таарч байна вэ?

Багш зурган дээр анхаарлаа хандуулдаг "Гуравдугаар сар" Тэгээд залуусаас асуув:

Энэ зураг дээр Левитан юу ярьсан бэ? Энэ нь танд ямар сэтгэл хөдлөлийг төрүүлдэг вэ? - Зургийг хараад ямар ардын шинж тэмдгийг санаж байна вэ?

(2-р сар цасан шуургатай хүчтэй, 3-р сар дусал. Хичнээн ууртай өвөл байсан ч хавартаа захирагдана).

- Хүүхдүүд ээ, I.I-ийн зургийг харж байна. Левитан "Гуравдугаар сар" , би F.I-ийн шүлгийг санав. Тютчева "Дэлхий одоо ч гунигтай харагдаж байна" , түүнийг сонс:

Дэлхий гунигтай харагдаж байна

Мөн хавар агаар аль хэдийн амьсгалж байна,

Талбай дээр үхсэн иш найгаж,

Мөн газрын тосны салбарууд хөдөлдөг.

Байгаль хараахан сэрээгүй байна

Харин нимгэрэх нойроор дамжин

Тэр хаврын тухай сонссон

Тэгээд тэр өөрийн эрхгүй инээмсэглэв...

Багш хүүхдүүдэд:

Өнөөдөр би та нарт I.I-ийн өөр нэг зургийг үзүүлэх болно. Левитана, үүнийг гэдэг

"Хавар. Том ус" . П.И.-ийн ажил энэ зургийн гоо сайхныг мэдрэхэд тусална. Чайковский "Дөрөвдүгээр сар" .

(Хүүхдүүд П.И. Чайковскийн жүжгийн хамт байгаа зургийг хардаг "Дөрөвдүгээр сар" ) .

Багш хүүхдүүдээс асуултанд хариулахыг хүснэ.

Зураач энэ зурган дээрээ юу хэлэхийг хүссэн гэж та бодож байна вэ?

Зурган дээр нар дүрслэгдээгүй ч мэдрэгддэг.

Зураач үүнийг хэрхэн илэрхийлсэн бэ?

Та энэ зургийг хараад хаврын тухай ямар шүлгийг уншмаар байна вэ?

Бид I.I-ийн гурван зургийг үзсэн. Левитан. Тэд яагаад биднийг татдаг вэ?

Тэд ямар мэдрэмжийг төрүүлдэг вэ?

Хүүхдүүдийн хариултын дараа багш хэлэв:

Мөн олон сонирхолтой болон сайхан газрууд, энэ нь Левитаны зургуудыг санагдуулдаг. Та эцэг эхтэйгээ зугаалж байхдаа тэдний олонхыг харсан. Та манай байгалийн унаган төрхийг харуулсан зургуудыг харсан.

Тэр бидэнд маш их баяр баясгаланг өгдөг бөгөөд ингэснээр бид ой, нуга, цөөрмийн гоо үзэсгэлэнг үргэлж биширч, хамгаалж, хамгаалах ёстой.

Байгаль нь зөвхөн зураачдыг төдийгүй хөгжмийн зохиолчдод урам зориг өгсөн

улирлын тухай олон бүтээл бичсэн.

Хүүхдүүдийг дуу дуулахыг урьж байна "Хавар"

Бид гэрэл гэгээтэй ойн цоорхойд байна гэж төсөөлөөд үз дээ

хаврын нар, хаврын анхны цэцэгс гэрэл рүү эргэлдэж байна.

Эдгээр нь ямар цэцэг вэ? Зөв. Цасан ширхгүүд. Өөрийгөө цасан ширхгүүд гэж төсөөлөөд хөгжим сонсож байхдаа эдгээр цэцэг хэрхэн ургаж, наранд хүрч байгааг харуул.

Хүүхдүүд бүжиглэж байна "Цасан ширхгүүд" Германы дор ардын аялгуу.

Ингээд бид зочиллоо хаврын ой. Одоо мобайл руу яв. Өнөөдөр та жилийн энэ цаг үеийн онцлог шинж чанартай зүйлээ зурах болно.

(Залуус П.И. Чайковскийн хөгжим дээр зурдаг). Ажлаа дуусгасны дараа багш хүүхдүүдийн ажилд анхаарлаа хандуулдаг.

Байгаль сэрэх нь ямар баяр баясгалантай дүр зураг болсныг хараарай. Зурган дээр маш их нар, хөх байдаг. Энэ бүхэн бидэнд баяр баясгалантай уур амьсгалыг бий болгодог. Бөөрөнхий бүжигт орцгоо, хаврыг хөгжилтэй дуугаар угтцгаая.

Хүүхдүүд дугуй бүжиг хийдэг "Веснянка" П.И.-ийн найруулсан орос ардын аялгуунд. Чайковский.

Ахлах бүлэгт урлагийг танилцуулах хичээлийн хураангуй

Сэдэв: "Гуравдугаар сар - хаврын үүр » .
Зорилтот.
Хүүхдийн бүтээлч санааг хэрэгжүүлэх нөхцөлийг бүрдүүлэх.
Даалгаврууд.
Хүүхдэд уран зураг, яруу найраг, хөгжимд сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүлэх, зурган дээрх сэтгэгдлийг илэрхийлэх чадварыг бий болгох.
Хөгжүүлэх уран сайхны алсын харааландшафтын зураг, зургийн дүрсийг яруу найргийн болон хөгжмийн дүрстэй харьцуулах чадвар.
Урлагийн бүтээлд сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүлэх.

Тоног төхөөрөмж.И.Левитаны “Март” зургийн хуулбар. Хөгжмийн аудио бичлэг: П.И. Чайковский, А.Вивалдигийн "Улирал" циклээс "Хавар". Төрөл бүрийн харааны материал, цомгийн хуудас, сойз, eases.

Хичээлийн явц.

Хүүхдүүд битүү зурагтай мобайлны өмнө дэрэн дээр тухтай сууна.
Сурган хүмүүжүүлэгч.
Залуус аа, одоо жилийн хэдэн цаг вэ? Энэ нь зөв, хавар, эс тэгвээс түүний эхлэл. Хавар нь цайвар хөх, маргад, оюу болон бусад ногоон өнгийн сүүдэр зонхилдог. Нэг улиралд богинохон хаврын улирал бие биенээ орлодог: гэрлийн булаг, усны булаг, ногооны хавар, зуны хавар. Хавар бүх байгаль амь орж, эргэн тойрон дахь бүх зүйл сэрж, ногоон өнгөтэй болно! Байгалийн хаврын цэцэгсийг биширч буй ландшафтын зураачид өөрсдийн сэтгэгдлээ зотон зургандаа тусгажээ. Одоо бид хаврын тухай ландшафтуудын нэгийг харах болно (би зургийг нээнэ). Энэхүү гайхамшигт бүтээлийг биширч, Петр Ильич Чайковскийн "Улирал" цомгийн богино хэмжээний хөгжмийг сонсоорой.

Би зураг харж, хөгжим сонсох цаг гаргадаг.
-Хөгжим бидэнд юу гэж хэлсэн бэ? Та юу сонссон бэ?
Хүүхдүүдийн хариулт.

- Энэ жүжгийн дүр нь юу вэ: гунигтай эсвэл баяр баясгалантай, цоглог; чанга эсвэл чимээгүй?
Хүүхдүүдийн үндэслэл.

- Зургийг сайтар ажиглаарай. Таны бодлоор хөгжим нь уран бүтээлчийн бүтээсэн сэтгэл санааг илэрхийлдэг үү?
Хүүхдүүдийн үндэслэл.

- Зураг дээр хаврын эхний сар буюу гуравдугаар сарыг харуулж байна. Саяхан бид уулзсан ардын тэмдэгхаврын тухай, 3-р сарын шинж тэмдгүүдийг санацгаая.
1 хүүхэд. Гуравдугаар сар бол хаврын өглөө юм. Дээр үед дусаагуур гэж нэрлэдэг байсан. Эцсийн эцэст, хаврын эхэн үед дуслууд хаа сайгүй хангинаж, цас хавдаж, хайлж, гэссэн толбо үүсдэг. Тиймээс 3-р сарыг "3-р сар" гэж нэрлэдэг. Түүний яруу найргийн нэр нь "жилийн өглөө" юм!

2 дахь хүүхэд. Гуравдугаар сард өдөр бүр дулаарч, харин гуравдугаар сарын дулааныг хуурч байна. Оройдоо ихэвчлэн хүйтэрч, өдрийн цагаар нар төөнөж, тэнгэр ёроолгүй тунгалаг хөх өнгөөр ​​гялалзаж, шалбааг газар даяар тархаж, шувуудын жиргээ өндөрт сонсогдоно.

- Хаврын эхэн үеийн зургийг бүрэн дүүрэн авахын тулд би шүлэг сонсохыг санал болгож байна.
Хүүхдүүд бүтээл уншдаг А.Н.Плещеева ,А.А. Фета.

- Ландшафтыг сайтар харцгаая. Үүнийг зураач Исаак Ильич Левитан бичсэн бөгөөд товчхондоо "Март" гэж нэрлэсэн. Зураачийн анхаарлыг юу татсан бөгөөд тэр зураг дээрээ буулгахаар шийдсэн бэ?
Хүүхдүүдийн үндэслэл.

- Яг л хаврын эхэн үеийг тосгон эсвэл зуслангийн газар хаа нэгтээ дүрсэлсэн байдаг. Урд талд нь гэссэн зам, гэссэн хэсгүүдээс шаргал хүрэн өнгөтэй, байшин руу хөтөлдөг. Наранд халсан модон байшингийн сийлсэн банзнаас гарч буй уур, нойтон хайлсан цасны үнэрийг бид мэдэрч байх шиг байна. Чарганд уясан морь үүдний дэргэд зогсоод нүдээ цавчина нарны гэрэл. Зураач нь байшинг бүхэлд нь зурдаггүй, харин зөвхөн нэг хэсгийг нь - хана, үүдний танхим, том ногоон нарсны дэвсгэр дээр хэд хэдэн улиас их биеийг зурдаг болохыг анхаарна уу. Алсдаа харанхуй болж байна ногоон ой. Саравчны цаадах улиас наранд өөрийн эрхгүй хүрнэ. Зураг дээрх бүх зүйл хөдөлгөөнтэй байгааг бид харж байна: нарс модны орой, онгорхой хаалганы сүүдэр нь хаалга савж байгаа мэт мэдрэмжийг төрүүлдэг, үүдний дээвэр дээрх хайлсан цас чимээ шуугиантай унахад бэлэн байна, морь. хөлөөс хөл рүү аажмаар хөдөлдөг.

- Уран зургийн палитрыг тодорхойлох өнгийг нэрлэж, харуулах.
Хүүхдүүд өнгө, тэдгээрийн сүүдэрийг жагсаадаг.

— Зургийн өнгө аяс нь цасны сэрүүн саарал хөх туяанд харагдах чарганы замын улаавтар өнгө, байшингийн наранд туссан хананы өнгө, гялалзсан улиас, хус модны өнгөний хослолоор тодорхойлогддог. нарны туяанд алт, цасан дээр гялалзсан хөх ягаан голт бор, сүүдэрт - тод цэнхэр цасан шуурга.
-Зураг дээр хүн байгаа юу?
"Гэхдээ зотон дээр хэн ч байхгүй ч бид энд хүн байгаа мэт санагдаж байна." Энэ юу хэлж байна вэ?
Хүүхдүүдийн хариулт.

"Та хүний ​​байгаа бүх шинж тэмдгийг зөв анзаарсан: байшингийн онгорхой хаалга, цонхны хаалт, эзнээ хүлээж буй морь."
- Та ландшафтын сэтгэл санааг хэрхэн тодорхойлох вэ, энэ нь ямархуу байна вэ?
Хүүхдүүдийн үндэслэл.

- Тийм ээ, миний бодлоор энэ ландшафт баяр хөөртэй, гэрэлтэй, нартай! Энэ нь тунгалаг, харалган агаараар дүүрэн байдаг тод нар, хаврын гэрэл, байгалийн сэрэх. Энд байгаль дэлхий дахин сэргэж, өвлийн урт нойрны дараа сэрдэг.
Чамайг мольбертны ард очоод пүршээ өөрөө будахыг санал болгож байна.
Би танд сануулж байна янз бүрийн техникгүйцэтгэл, харааны материалын боломжит хослол!
Хүүхдүүд жүжигт зурдаг А.Вивалдигийн "Улирал" циклээс "Хавар".
Ажил дууссаны дараа би хүүхдүүдийг ажил бүрийн онцлог шинж чанаруудыг шалгаж, тодруулахыг зөвлөж байна.

Гарчиг: "Гуравдугаар сар - хаврын үүр" ахлах бүлэгт урлагийг танилцуулах хичээлийн хураангуй »
Нэр дэвшүүлэх: Цэцэрлэг, Хичээлийн тэмдэглэл, ГХТ, харааны үйл ажиллагаа, Ахлах бүлэг

Албан тушаал: дээд зэрэглэлийн багш
Ажлын байр: MBDOU DS No71 "Почемучка" Старый Оскол хотын дүүрэг
Байршил: Белгород муж, Старый Оскол хот

Ахмад насны хүүхдүүдтэй танилцах хөрөг зураг.

ТӨЛӨВЛӨГӨӨ
1. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдийг цогцоор нь хүмүүжүүлэх, хөгжүүлэх арга хэрэгсэл болох хөрөг зургийг хүүхдүүдэд танилцуулах.
2. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийг хөрөг зургийн бүтээлтэй танилцуулах зорилго.
3. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд хөрөг зургийг танилцуулах дүрслэх урлагийн бүтээлийг сонгох зарчим.
4. Хүүхдийг хөрөг зурагтай танилцуулах арга, техник
5. Уран зохиол
6. Практик хэсэг"Оросын хөрөг зургийн музейд аялах" бэлтгэл бүлгийн хөрөг зурагтай танилцах хичээл

1. Дүрслэх урлаг- Энэ бол гоо үзэсгэлэнгийн ертөнц юм! Дүрслэх урлагийг ойлгож сурахын тулд дүрслэх урлагийн хэлийг эзэмшиж, түүний төрөл, төрлийг ойлгох хэрэгтэй.
Урлагийн ертөнцтэй танилцах нь сурган хүмүүжүүлэх үйл ажиллагааны хамгийн чухал бүрэлдэхүүн хэсэг юм.
Хөрөг гэдэг нь нэг хүн эсвэл хэсэг бүлэг хүмүүсийн дүрслэлээр тодорхойлогддог дүрслэх урлагийн төрөл юм. Зураачид гадаад, хувь хүний ​​ижил төстэй байдлаас гадна хүний ​​зан чанар, түүний зан чанарыг илэрхийлэхийг хөрөг зурахыг хичээдэг. сүнслэг ертөнц. Хөрөг зургийн олон төрөл байдаг. Хөрөг зургийн төрөлд: хагас урт хөрөг, цээж баримал (уран барималд), бүрэн хэмжээний хөрөг, бүлгийн хөрөг, дотоод хөрөг, ландшафтын дэвсгэр дээр хөрөг зураг орно. Зургийн шинж чанараас хамааран ёслолын болон танхимын хөрөг гэсэн хоёр үндсэн бүлэг байдаг. Дүрмээр бол, ёслолын хөрөг зурагдоторх хүний ​​дүр төрхийг агуулдаг бүрэн өндөр(морьтой, зогсож эсвэл сууж). Тасалгааны хөрөг зураг дээр бэлхүүс, цээж, мөрний урттай дүрсийг ашигладаг. Ёслолын хөрөг зурагт дүрсийг ихэвчлэн архитектур эсвэл ландшафтын дэвсгэр дээр, танхимын хөрөг дээр ихэвчлэн төвийг сахисан дэвсгэр дээр харуулдаг.

Хөрөг зураг- дүрслэх урлагийн хамгийн хэцүү, чухал жанруудын нэг. Хөрөг зураг - нарийн төвөгтэй төрөлуран зураг. Үүнийг ойлгохын тулд хүүхдүүдээс тодорхой нийгмийн туршлага, тухайн хүний ​​өөрийнх нь тухай, түүний сэтгэл хөдлөл, ёс суртахууны илрэл, нийгэмтэй харилцах харилцааны талаар мэдлэгтэй байх шаардлагатай бөгөөд үүнийг амаар (ярианы хэлбэрээр) болон аман бус хэлбэрээр (нүүрний хувирал, пантомима), харааны талаар илэрхийлэх шаардлагатай. урлаг, түүний хэл, уран сайхны дүр төрхийг бий болгох арга замууд. Тиймээс хүүхэдтэй урт хугацааны ажил хийх шаардлагатай бөгөөд агуулга нь хоёр чиглэлийг багтаасан болно.
Эхнийх нь хүн, түүний мэдрэмж, сэтгэл хөдлөлийн талаархи санаа бодлыг бий болгох явдал юм. ёс суртахууны хувьддотоод болон гадаад байдлаар илэрхийлэгдсэн амьдралын олон үзэгдэлд.
Хоёрдахь чиглэл бол хүүхдүүдэд хөрөг зургийн хэл дээрх ойлголтыг аажмаар бий болгох явдал юм. Эхний чиглэлийг хэрэгжүүлэх болно янз бүрийн үйл ажиллагаа, тоглоом, өдөр тутмын амьдрал, өдөр тутмын үйл ажиллагаанд. Хоёр дахь нь хөрөг зурагтай танилцах, уран сайхны үйл ажиллагаа явуулах хичээлүүд юм.
Хөрөг зургийн төрөлтэй танилцаж, ландшафтын болон натюрмортод зориулсан хичээлийн дараа, төрөл, төрөлд зориулсан хичээлүүдээс өмнө эхлэхийг зөвлөж байна. түүхэн зураг. Хичээл бүрийг нэг хөрөг зурагт зориулах ёстой, гэхдээ хичээлийн эхэнд хүүхдүүдийн өмнөх хичээл дээр таарсан хөрөг зургуудыг дарааллаар нь үзэх нь зүйтэй.
Хүүхэд хөрөгтэй танилцахдаа байгальд унтсан тариачин хүү, хөгжилтэй цэрэг, өөдгүй "Соно", эсвэл нүүр хувиргах үдэшлэгт яаран ирж буй хүүхдүүд шиг мэдрэх боломжтой. Өөрийгөө бусдын оронд тавьж, тэдний баяр баясгалан, гайхшрал, уй гашууг мэдрэх чадвар нь сонирхол, өмчлөх, хариуцлагын мэдрэмжийг төрүүлдэг. Олон амьдралаар амьдарч, мэдрэх нь өрөвдөх, ойлгох боломжийг бий болгодог. Өөр хүнтэй танилцсанаар хүүхэд өөрийгөө илүү гүнзгий таньдаг; Бусад хүмүүсийн мэдрэмж, харилцааны туршлагаар дамжуулан тэрээр өөрийн сэтгэл хөдлөл, мэдрэмжийг таньж, тодруулж, засаж сурдаг. Тиймээс хүүхдүүд эргэн тойрныхоо хүмүүсийг ойлгох чадварыг хөгжүүлж, бэхжүүлж, тэдэнд эелдэг байдал, харилцах хүсэл эрмэлзэл, харилцан үйлчлэл, мэдрэмж, халамжийг харуулдаг. Хөрөг зурагтай танилцсаны ачаар хүүхэд түүхтэй танилцдаг соёлын амьдралнийгэм, тухай мэдлэг олж авдаг алдартай зохиолчид, уран бүтээлчид, хөгжимчид, эрдэмтэд, яруу найрагчид, олон нийтийн зүтгэлтнүүд, тэдний өвөг дээдэс, нийгэм дэх анги, үндэстний харилцаа, янз бүрийн цаг үеийн хүмүүсийн мэргэжил, амьдрал, дүр төрх, тэдний харилцаа, ёс суртахууны хэм хэмжээ, дүрмийн тухай.
Сэтгэл судлаачдын судалгаагаар хөрөг зураг нь уран зургийн төрөл болох 4 наснаас эхлэн хүүхдийн гоо зүйн ойлголтод хүрдэг болохыг тогтоох боломжийг олгодог. Энэ насанд тэд хөрөг зургийн илэрхий дүр төрхөд сэтгэл хөдлөлөөр хариу үйлдэл үзүүлэх (инээх, инээх, цохих гэх мэт), түүнд эерэгээр хандах, ашиглах. хувийн туршлага, тэд өөрсдийн хувийн амьдралд ойр нөхцөл байдлыг гаргаж ирдэг холбоогоор. Уйтгарлах ерөнхий агуулгахөрөг зураг, энэ насны хүүхдүүд аль нэг хөрөг зургийг сонгохыг илүүд үздэгийг бүрэн тайлбарлаж чадахгүй байна. Гэсэн хэдий ч зарим илэрхийлэх арга хэрэгсэл нь тэдний ойлголтод аль хэдийн хүртээмжтэй байдаг. Тиймээс хөрөг зураг дээрх хүний ​​сэтгэл хөдлөлийн байдлыг тодорхойлоход тэдний хувьд гол зүйл бол нүүрний ерөнхий илэрхийлэл, ихэнхдээ нүд юм. Хүүхдүүд хөрөг дээр дүрсэлсэн сэтгэл хөдлөлийг "инээх", "инээх", "уйлах" гэж ойлгож, нэрлэж чаддаг. Анхан шатны түвшинд хүүхдүүд хөрөг зургийн гоо зүйн үнэлгээтэй байдаг ч энэ нь үндэслэлгүй байдаг. Хувцас, үс, нэхсэн тор гэх мэт өчүүхэн жижиг зүйлсийг хүүхдүүд ихэвчлэн "сайхан" гэж нэрлэдэг. Тэд хөрөг зургийг уран зургийн төрөл, илэрхийлэх хэрэгслийн талаар хараахан мэддэггүй. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн хувьд уран зургийн эв нэгдэлтэй ойлголтод хамгийн тохиромжтой нь эмэгтэй ба эрэгтэй хөрөг, түүнчлэн янз бүрийн насны хөрөг зураг (хүүхэд, залуучууд, насанд хүрэгчид, хөгшин хүмүүс).
IN дунд бүлэгХүүхдэд хөрөг зургийг уран зургийн төрөл болгон анх удаа танилцуулж байна. Энэ үйл явцад багшийн үндсэн үүрэг бол:
Хүүхдэд хөрөг зураг сонирхох, түүнийг сайтар судлах хүслийг төрүүлэх; дүрслэгдсэн хүмүүсийн сэтгэлийн байдалд сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүлэх; сэтгэл хөдлөл, мэдрэмж, хүлээн авсан зүйлд хандах хандлагыг ойлгох, зураачийн ур чадвар, авъяас чадварын баяр баясгаланг мэдрэх; Өөрийнхөө мэдрэмж, туршлагад хүлээн зөвшөөрөгдсөн зүйлийг харьцуулах, өөрийн туршлага, мэдрэмжийг илэрхийлэх.
Зургийн хөрөг дээр зураач нь бодит, тодорхой хүнийг (эсвэл бүлэг хүмүүсийг) дүрсэлж, түүнд хандах мэдрэмж, хандлагыг илэрхийлдэг гэдгийг хүүхдүүдэд ойлгуулах; урлагийн салшгүй дүр төрхийг эвдэхгүйгээр хүүхдүүдийг зургийн хөрөг зургийн илэрхийлэлийн зарим арга хэрэгсэлтэй танилцуулах, ингэснээр уран сайхны дүрсийн утгыг гүнзгийрүүлэх; Хүүхдэд дүрслэгдсэн хүний ​​царайг харах, түүний дотоод сэтгэл хөдлөлийн байдлыг нүд, хөмсөг, уруулын гаднах илэрхийллээр харах, өөрөөр хэлбэл нүүр царай нь тодорхой илэрхийлэгддэг тул зургийг "унших" зэргийг заах. сэтгэлийн байдалхүн, түүний хувь хүн; Хүүхдийн анхаарлыг дохио зангаа (гар, хөлийн хөдөлгөөн) болон биеийн байдлын илэрхийлэл, нүүрний хувиралтай эв нэгдэлтэй байлгах, түүнчлэн хөрөг зургийн өнгөөр ​​​​ялгах, дүрсэлсэн хүний ​​​​сэтгэл санаа, зураачийн хандлагыг ойлгоход тусалдаг. түүнийг; хүүхдүүдийг хөрөг зургийн найруулгын зарим элементүүдийг үзэхэд чиглүүлээрэй: зотон формат, нүүрний хөрөг, цээжний доорх хөрөг, энгийн поз, гар дохио бүхий хөрөг.
Хүүхдэд хүртээмжтэй түвшинд хөрөг зургийн санааг бий болго тусгай жанруран зураг ба түүний зарим төрлүүд: (эмэгтэй, эрэгтэй, өөр насныхан), уран зургийн хэл, хөрөг зургийг үзэх дараалал; хүүхдийн үгсийн санг сэтгэл хөдлөлийн-гоо зүйн, урлаг-түүхийн нэр томъёо, хүүхдийн шүүлтэнд ашиглаж болох дүрслэлийн үг хэллэгээр баяжуулах; Эдгээрт тусгагдсан сэтгэл хөдлөлийн байдал дээр үндэслэн уран зургийн дүрс ба бусад урлагийн дүрүүдийн хоорондын хамаарлын мэдрэмжийг хөгжүүлэх.
Энэ бүлгийн хөрөг зурагтай танилцах нь хүүхдүүд уран зураг, түүний жанрын натюрморт, ландшафтын талаар тодорхой ойлголттой болсон үед эхлэх ёстой. Ихэвчлэн энэ нь жилийн хоёрдугаар хагаст байдаг.

2. Чухал ажилГоо зүйн боловсрол гэдэг нь хүүхдүүдэд өвөрмөц байдлыг ойлгоход сургах үр дүнтэй аргыг эрэлхийлэх явдал юм илэрхийлэх хэрэгсэл янз бүрийн төрөлурлаг.
Сэтгэл судлаачдын судалгаагаар хөрөг зураг нь уран зургийн төрөл болох 4 наснаас эхлэн хүүхдийн гоо зүйн ойлголтод хүрдэг болохыг тогтоох боломжийг олгодог. 4-5 насны хүүхдүүдтэй хөрөг зураг хэлэлцэх үед онцгой анхааралта хөрөг зургийн цогц сэтгэл хөдлөлийн ойлголт, зургийн гоо үзэсгэлэн, ерөнхий болон нарийвчилсан байдлаар, хүүхдийн дүрслэгдсэн хүнд хандах хувийн хандлагыг анхаарч үзэх хэрэгтэй (хөрөг зураг түүнд таалагдаж байна уу; ярихыг хүсч байна уу; хэрэв та" таалагдсан бол яагаад) 6-7 насны хүүхдүүдтэй бол дээр дурдсан зүйлсээс гадна та зохиогчийн загварт хандах хандлага, загвар өмсөгчдийн сэтгэл зүй, нийгмийн шинж чанаруудын талаар ярилцаж, энэ хөрөг зургийг өмнө нь авч үзсэн зургуудтай харьцуулах хэрэгтэй. (ижил төстэй байдал ба ялгаа), авч үзэх, харьцуулах зэрэг урлагийн хэвлэл мэдээллийн хэрэгсэл, зохиогч ашигласан.
Уран бүтээлчид хүүхдүүдэд тусгайлан зориулж хөрөг зурдаггүй тул сурган хүмүүжүүлэх үйл явцад ашиглахаар сонгох нь нэлээд хэцүү байдаг.

3 Сонгох зарчим:
Нэгдүгээрт, эдгээр нь агуулгын хувьд ч, илэрхийлэх арга хэрэгслийн хувьд ч өндөр уран сайхны бүтээл байх ёстой.
Хоёрдугаарт, уран сайхны дүр төрхЗургийн агуулга, хэлбэрийн хувьд хөрөг нь хүүхдүүдэд ойлгомжтой, тэдний сэтгэл хөдлөлийн түвшинд ойр байх ёстой. Та нүүрний хувирал, дохио зангаа, маягийн харьцаагаар харуулсан сэтгэл хөдлөлийн байдлыг тодорхой илэрхийлсэн хөрөг зургийг сонгох хэрэгтэй.
Гуравдугаарт, төрөл, арга хэрэгсэл, дүрслэх хэлбэрээрээ олон янзын хөрөг зургийг сонгох хэрэгтэй.

Ажлын үе шатууд:
Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдтэй ажиллах эхний үе шатанд хөрөг зургийг бусад төрлөөс (натюрморт, ландшафт) ялгааг харуулсан уран зургийн төрөл болгон танилцуулах шаардлагатай. Хүүхдүүд хөрөг рүү хардаг - тод илэрхийлэлтэй царай (жишээлбэл, инээх, баярлах, гайхах). Дараа нь нүүрэн дээрх сэтгэл хөдлөлийн байдал (нүүрний хувирал) -ын зэрэгцээ гарыг ямар нэгэн хөдөлгөөн, дохио зангаагаар харуулсан цээжийг цээж рүү хөрөг зургийг санал болгож болно.
Дараагийн шатанд нүүрний хувирал, гарын дохио зангаа, поз, хувцас хунарыг онцолсон хөрөг зургийг сонгож болно. нийгмийн үүрэгхүн. Илүү хэцүү үе шат бол хүүхдүүдийг хөрөг зурагтай танилцуулах явдал юм орчинзураг дээр тодорхой нэмэлтийг авчирч, түүний санааг илүү гүнзгий ойлгоход хувь нэмэр оруулдаг.
Өвөрмөц өвөрмөц онцлогхөрөг зураг гэдэг нь тухайн хүний ​​дүр төрхийг үнэмшилтэй, үнэн зөвөөр илэрхийлэх, тухайн хүний ​​зан чанарын онцлог, сэтгэл санааны байдлыг илтгэх, зураачийн төлөвлөгөөнд тусгагдсан байх ёстой дүрслэгдсэн хүний ​​харьяалагддаг эрин үе.
Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд хөрөг зургийн төрлийг ойлгоход хэцүү байдаг ч орос хэлтэй танилцах тал дээр ажилла. жанрын зурагВ цэцэрлэгСургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд хүмүүсийн хөрөг зургийг сонирхож, нүүр царай, гараараа зураачийн илэрхийлсэн сэтгэл хөдлөлийг ойлгохыг хичээдэг болохыг харуулсан.
Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийг хөрөг зурагтай танилцуулах хичээлүүд нь төрөл, ландшафтын зурагтай харьцуулахад бүтэц, хэрэгжүүлэх арга барилын хувьд арай өөр бүтэцтэй байдаг. Энэ нь хөрөг зургийн жанрын онцлогтой холбоотой юм.
Хөрөг зургийн бүтээлийг ойлгож, мэдрэхийг заахын тулд хүүхдүүдэд онцлог шинж чанарыг эзэмшихэд нь туслах шаардлагатай дүрслэлийн хэлэнэ жанрын. ...хөрөг зургийн бүтээлүүдтэй системтэй уулзаж, зохион байгуулалттай яриа өрнүүлдэг.
Хөрөг зургийн талаархи яриа нь гурван бүлгийн асуултанд үндэслэсэн болно.
Зургийн агуулгын талыг илчлэх хүүхдүүдийг цогц ойлголттой болгоход түлхэц өгөх асуултууд: “Хэнийг дүрсэлсэн бэ? Та түүний тухай юу хэлж чадах вэ? Зураг дээр хэн (юу) хамгийн түрүүнд анзаарагдсан бэ? Өөр юу харуулсан бэ? Эдгээр объектууд (арын дэвсгэр) тухайн хүний ​​талаар юу гэж хэлсэн бэ?" Хөрөг зургийг үзэхдээ түүний агуулгаас давсан асуултуудыг асууж болно: "Охин юу бодож байна вэ? Тэр хаана байсан бэ? Тэр юу хийх вэ? Иймэрхүү асуултууд нөхөж байна үйл явдлын шугам, хүний ​​сэтгэл хөдлөлийн байдлыг ойлгоход туслах, хүүхдийн төсөөллийг хөгжүүлэх.
Дүрсэлсэн хүний ​​​​сэтгэл хөдлөлийн байдал, сэтгэлийн байдал, мэдрэмжийг ойлгох боломжийг танд олгодог асуултууд: "Хүний царай юу гэж хэлсэн бэ? Зураач яагаад түүнийг ингэж дүрсэлсэн бэ? Нүд юу хэлэх вэ? Хүний гар, хувцас, нарийн ширийн зүйл ямар “нууц”-ыг илчилсэн бэ?”
Хүүхдэд илэрхийлэх арга хэрэгслийг (өнгө, амт, найрлага: хөдөлгөөн, байрлал, байршил, дэвсгэр, дэлгэрэнгүй мэдээлэл, гэрэл, сүүдэр гэх мэт) тодорхойлоход тусалдаг асуултууд: "Зургийн өнгө яагаад байна вэ? Яагаад нүүрний нэг хэсэг нь цайвар, нөгөө хэсэг нь харанхуй байдаг вэ? Зураач яагаад хүнийг ийм позоор дүрсэлсэн юм бэ?"
Асуулт асууснаар багш хүүхдүүдэд агуулга ба илэрхийлэх хэрэгслийн хоорондын нягт холбоог илчилдэг: дуугүй, бараан өнгө - гунигтай агуулгатай уран зураг, тод, ханасан - баяр баясгалантай зургуудад өнгөт ялгааг гол зүйлийг тодруулахад ашигладаг. Ярилцлагын явцад тайлбар, харьцуулалт, нарийн ширийн зүйлийг онцлон тэмдэглэх арга, хангалттай сэтгэл хөдлөлийн арга, утга зохиол, дууны дүрсийн тусламжтайгаар сэтгэл хөдлөлийг сэргээх арга, зураг руу "орох" арга, арга. хөгжмийн дагалдан, тоглоомын техник.
Анхны ярианы үеэр хүүхдийн санааг тодруулахын тулд тайлбарыг өргөн ашигладаг.
Харьцуулалт. Энэ техниксэтгэцийн үйл ажиллагааны хөгжлийг дэмждэг: дүн шинжилгээ, синтез, дүгнэлт. Янз бүрийн сэтгэл хөдлөлийн бүтээлүүдийг харьцуулж үзэхэд бид зургийн ерөнхий сэтгэл хөдлөлийн агуулгаас илэрхийлэх хэрэглүүрүүдийн хамаарлыг анхаарч үзсэн.
Нарийвчилсан мэдээллийг тодотгох. Үүний мөн чанар: хөрөг зургийг хүлээн авахдаа бүхэл бүтэн зургийг цаасаар бүрхэж, зөвхөн нүдийг ... эсвэл өөр нарийн ширийн зүйлийг үлдээдэг. Энэ нь хөрөг зургийн чухал хэсгийн илэрхийлэлийг онцолж, анхаарлаа төвлөрүүлж, хүүхдүүдэд хэсэг ба бүхэл бүтэн хоорондын харилцааг тогтооход тусалдаг. Хүүхдүүдээс асуусан асуултууд нь зургийн утгыг тайлахад тусалдаг.

4. Хангалттай сэтгэл хөдлөлийн арга нь зурган дээр дүрслэгдсэн хүний ​​төлөв байдалд тохирсон мэдрэмж, сэтгэлийн хөдөлгөөнийг хүүхдүүдэд бий болгоход чиглэгддэг.
Зурган дээр "орох" арга техникийг ашиглан хүүхдүүдийг хөрөг дээр дүрсэлсэн хүний ​​оронд өөрсдийгөө төсөөлөхийг хүснэ. Энэ нь ойлголтыг сэргээж, төсөөллийг сэрээж, өрөвдөх сэтгэл, оролцоог бий болгодог.
Хөгжмийн дагалдах арга. Хөрөг зураг үзэх үед хөгжим ихэвчлэн сонсогддог бөгөөд түүний мөн чанар нь зургийн агуулга, сэтгэл санааны байдалд нийцдэг. Энэ нь ойлголтын үйл явцыг хөнгөвчилж, гүнзгийрүүлдэг. Хөгжим нь хөрөг зургийг төсөөлөхөөс өмнө эсвэл дүрсэлсэн хүний ​​тухай багш, хүүхдүүдийн хоорондох түүхийн арын дэвсгэр байж болно.
Тоглоомын техник нь бүтээлийн сонирхлыг төрүүлэх, хүүхдийн анхаарлыг хөрөг зургийн ойлголтод шаардлагатай хэсэгт төвлөрүүлэхэд тусалдаг ("Гараа (нүд, хувцас гэх мэт) таамагла, бид таах болно"; "Аль нь болохыг тодорхойлох. хөрөг энэ хөгжимд тохирно "; "Хөрөг зургийнхаа нэрийг гарга"; "Зураг дээр дүрслэгдсэн хүний ​​гар (толгой гэх мэт) байрлалыг хөдөлгөөнд шилжүүлэх.)
Хөрөг зургийг үзэх эцсийн яриа янз бүр байна. Үүнд багшийн хөрөг зурганд хандах хандлага, холбогдох шүлэг уншиж, дуу дуулж, хүүхдүүдийн зургийн талаар санал бодлоо илэрхийлж, үүнтэй холбогдуулан үүссэн бодол, мэдрэмжийн тухай өгүүлсэн байж болно.
Хөрөг зурагтай танилцсаны ачаар хүүхэд нийгмийн түүх, соёлын амьдралтай танилцаж, нэрт зохиолч, зураач, хөгжимчин, эрдэмтэн, яруу найрагчид, нийгмийн зүтгэлтнүүд, түүний өвөг дээдсийн тухай, нийгэм дэх анги, үндэстний харилцаа, мэргэжил, мэргэжил, мэдлэгтэй болно. Янз бүрийн цаг үеийн хүмүүсийн амьдрал, дүр төрх, тэдний харилцаа, ёс суртахууны хэм хэмжээ, дүрэм журам.
Тиймээс хөрөг зургийн төрөл нь хүмүүсийн мэдрэмж, амьдралын ертөнцийг харуулдаг. Энэ нь хүүхдүүдийн сурахад маш чухал юм сэтгэл хөдлөлийн хүрээхүмүүс ба хүмүүсийн харилцаа. Хөрөг зурагтай танилцах явцад хүүхдүүд зураач, график зураач, уран барималчаар дүрсийг нь дамжуулж буй хүний ​​гоо зүйн үнэлэмжийг аажмаар хөгжүүлдэг. Тиймээс in сургуулийн өмнөх наснынөлөөлдөг дүрслэх урлагийн асар их боломжуудыг дээд зэргээр ашиглах шаардлагатай байна дотоод ертөнцхүүхэд, түүний сэтгэл хөдлөлийн туршлагаа өргөжүүлж, амьдралын гоо зүйн баялгийг ойлгохыг түүнд заадаг.
5. Уран зохиол
1 Волынкин В.И. Уран сайхны-гоо зүйнСургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн боловсрол, хөгжил / V.I. Volynkin - Ростов n/D, 2007.-P.14-44.
2 Ерөнхий боловсролын хөтөлбөрийн жишээ сургуулийн өмнөх боловсролТөрөхөөс сургууль хүртэл Н.Е.Веракса, Т.С.Комарова, М.А.Васильева, МозайкаСинтез хэвлэлийн газар Москва, 2014 он.
Хөтөлбөрийн агуулга:
Хүүхдүүдийн зургийн төрлүүдийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх. Хөрөг зургийн талаархи мэдлэгээ тодруулах. Хөрөг зургийн тухай ойлголтыг нэгтгэх, өргөжүүлэх: эрэгтэй, эмэгтэй, хүүхдийн хөрөг, өөрийн хөрөг, бүлгийн хөрөг. Хөрөг зургийг дүрслэхдээ өнгөний илэрхийлэлтэй боломжуудыг харж, дамжуулж сур: баатрын сэтгэлийн байдал, зан чанар, зураачийн түүнд хандах хандлагыг илэрхийлэх нь хөрөг зургийн гол зүйл юм.

Материал:Василий Тропинины өөрийн хөрөг, түүний бүтээлүүдийн хуулбар (зураачийн хүү Арсений хөрөг, “Уяач”, “Алтан оёдолчин”, В. Серовын бүтээлийн (хөрөг) хуулбар “Мика Морозов”, Б. Кустодиев “Хөрөг Зураачийн охин”, И.Репин, А.Венецианов, Ораст Кипренский, Леонардо да Винчи “Ла Жоконда”, И.Крамской “Үл мэдэгдэх”, П.Соколов, В.Васнецов нарын зурсан хөрөг зургийн хуулбар, өөрийн хөрөг зургийн хуулбар. уран бүтээлчид, бүтээлийн хөрөг бүхий ил захидлын багц янз бүрийн уран бүтээлчид.

Хичээлийн төлөвлөгөө.
1. Уран зургийн төрлүүдийн тодорхойлолтыг давт.
2. Москвагийн хөрөг зураач Василий Андреевичтэй танилц
Тропинин.
3. Зураачийн хүү Арсений хөрөг дээр үндэслэн зохиол зохио.
4. В.Серовын “Мика Морозов” бүтээлийн хөргийг авч үзээд 2-ыг харьцуул.
хөрөг: Арсений, Мики Морозов нар.
5. Мики Морозовын хөрөг дээр тулгуурлан үлгэр зохио. (Уран зөгнөл).
6. "Шидэт цээж" тоглоом
7. Б.Кустодиевын охины график хөрөг зургийн үзлэг.
8. График хөрөг болон зураач, график зураачийн тодорхойлолт.
9. Төрөл бүрийн хөрөг зургийн үзлэг: эрэгтэй, эмэгтэй, хүүхэд, бүлэг, өөрийн хөрөг зураг.
10. Тоглоом “Аль хөрөг зургийг тодорхойлох
А.-Ландшафт гэж юу вэ?
Үзэсгэлэнт байдал.
Та харж байна: зураг дээр
Гол зурсан
Эсвэл гацуур, цагаан хяруу,
Эсвэл цэцэрлэг, үүлс,
Эсвэл цастай тал
Эсвэл талбай, овоохой,
Шаардлагатай зураг
Үүнийг "ландшафт" гэж нэрлэдэг.
М.Ясное
P. - Зураг дээр мод, байшин, гол мөрөн, байгалийг зурсан үед.
V. - Натюрморт гэж юу вэ?
Натюрморт.
Хэрэв та зураг дээр харвал
Ширээн дээр аяга кофе
Эсвэл том саванд жимсний ундаа ууна.
Эсвэл болор сарнай,
Эсвэл хүрэл ваар,
Эсвэл лийр, эсвэл бялуу,
Эсвэл бүх зүйлийг нэг дор,
Энэ бол "начир амьдрал" гэдгийг мэдэж аваарай.
Р. - Хэрэв зураг дээр янз бүрийн зүйл, хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ зурсан бол зургийг "натюрморт" гэж нэрлэдэг.
V. - Мөн гурав дахь төрлийн зургийг хөрөг гэж нэрлэдэг.
Хөрөг зураг. М.Яснов
Хэрэв та зураг дээр юу байгааг харвал
Биднийг харж байгаа хүн байна уу?
Эсвэл хуучин нөмрөгтэй ханхүү,
Эсвэл тахир дутуу хүн шиг.
Нисгэгч эсвэл балерина,
Эсвэл Колка бол таны хөрш,
Шаардлагатай зураг
Үүнийг "хөрөг" гэж нэрлэдэг.
V. - Одоо энэ зургийг хараад ямар жанр болохыг надад хэлээч
хамаарах уу?
Р. - Энэ зураг нь уран зургийн төрөлд хамаарах хөрөг.
Хичээлийн явц:
V. - Өнөөдөр би аялалын хөтөч болно. Би таныг музейд урьж байна. Бид аялалаа эхлэхээс өмнө би мэдэхийг хүсч байна: Та ямар уран зургийн төрлийг мэддэг вэ? Р. - Ландшафт, натюрморт, хөрөг.
(Би Василий Андреевич Тропинины өөрийн хөрөг зургийг үзүүлж байна)
Р.- Энэ зураг зураачийг дүрсэлсэн байдаг.
V. - Та яаж таамагласан бэ?
Р. - Түүний гарт палитр байгаа.
V. - Энэ зургийг хараад энэ залуу ямар хотод амьдарч байсныг тааварлах боломжтой юу?
зураач?
Р. - Зурган дээр Кремлийн цамхаг дүрслэгдсэн тул Москвад амьдарч байсан.
мөн энэ зураг зураач В.Тропинин өөрийгөө дүрсэлсэн гэж хэлж байна. Тэгэхээр энэ бол өөрийн хөрөг зураг юм.
Түүний гарт палитр, бийр байгаа учраас бид үүнийг зураач гэж харж байна.
Тэрээр Москвад Кремлийн өндөр цамхаг, хагархай мэт амьдардаг байв
хана.
Зураач В.Тропинин хөрөг зураач байсан. Тэрээр олон хөрөг зурсан.
Тэдний нэг дээр тэрээр хүү Арсенийгээ дүрсэлсэн байв. Энэ бол хөрөг зураг.
А - Арсений царай ямар вэ?
R - Үзэсгэлэнтэй, зөв, гэрэлтсэн
А - Түүний нүд юу хэлэх вэ?
R - Тэд Арсений ухаалаг, хөгжилтэй, дэггүй гэж хэлдэг.
А - Залуус аа, хөрөг дээрх хүүгийн нүүрний нэг хэсэг байгааг та анзаарсан уу?
гэрэл, нөгөө нь харанхуй. Яагаад?
R- Энэхүү техникээр зураач нүүрний илэрхийлэлийг онцлохыг хүссэн
Арсениа.
А - Арсений хөргийн талаар хэн ярихыг хүсч байна вэ?
Залуус аа, бид ямар хөрөгтэй танилцсан, хэн зурсан бэ, зураачийн нэр хэн бэ?
Дараа нь би В.Серовын "Мика Морозов" зургийг үзэсгэлэнд гаргаж байна.
- Залуус аа, энэ 2 хөрөг зургийг хараад: Энэ хоёрын аль нь вэ?
том хөвгүүд үү?
- Арсений.
-Яаж таамагласан бэ?
- Царайгаараа, харцаар.
- Мика Морозов сандал дээр суумаар байна гэж та бодож байна уу?
- Үгүй ээ, тэр тоглохыг, гүйхийг хүсч байна.
-Сандлын түшлэг дээр хэвтэж буй түүний нүүр, гар юу хэлэх вэ?
- Тэр зугтахыг хүсч байна.
- Мика суухаасаа өмнө юу хийснийг төсөөлөөд үз дээ
сандал?
- (2-3 хүүхдийн уран зөгнөл).
Асуулт - Залуус аа, та нар төсөөлөхдөө маш сайн тул "Шидэт цээж" тоглоом тоглоцгооё.
Б - "Энд шидэт цээждотор нь мөнгөн бөмбөг байна
Бид гоо сайхны замаар явах болно. Би ч, чи ч гэсэн."
Бөмбөлөг авсан хүн бүр гэртээ, цэцэрлэгт явах замдаа, байгальд ямар гоо сайхныг олж харснаа хэлээд зураач шиг зурахыг хүсдэг. Магадгүй та хөрөг, ландшафт эсвэл натюрморттой болно.
Бүгд хэлсний дараа:
Асуулт - Одоо гоо сайхны тойруулга дээр явцгаая:
Хүүхдүүд: Дөнгөж, барагтай
Карусель эргэлдэж байна
Тэгээд дараа нь, дараа нь, дараа нь
Бүгд гүй, гүй, гүй, гүй.
Чимээгүй, чимээгүй, бүү яар
Карусель зогсоо.
Б - Аяллаа үргэлжлүүлье.
Одоо бид будгаар будсан хөрөг зургуудыг харлаа. Зураач зотон дээрх бүх зүйлийг амьд харагдуулахыг хичээдэг. Эндээс "уран зураг" гэдэг үг гарч ирсэн бөгөөд зураачдыг "зураачид" гэж нэрлэдэг. Уран бүтээлчид өөр өөр байдаг:
Зарим хүмүүс будгаар, зарим нь харандаагаар зурах дуртай, хүн бүр ертөнцийг өөр өөрийнхөөрөө харж, бидэнд харуулдаг. Бид зургуудыг хараад, хөрөг зурсан хүмүүсийн тухай янз бүрийн зураачдын түүхийг сонсож байгаа мэт санагддаг. -Одоо би харандаагаар зурсан зургийг үзүүлье. Б - Энэ бол зураач Б.Кустодиевын охины хөрөг зураг юм. А - Харандаагаар зурсан зураг танд таалагдаж байна уу? Хүүхдүүд: - Таалагдсан (дургүй). А: - Тэр охин ямар царайтай юм бэ? Хүүхдүүд: - Энгийн, үзэсгэлэнтэй, даруухан.
А: -Түүний нүд ямар вэ?
Хүүхдүүд: - Нүд нь том бөгөөд илэрхийлэлтэй.
А: - Ийм хөрөг зургийг харандаагаар зурдаг учраас “график” гэж нэрлэдэг. Мөн зураачийг "график зураач" гэж нэрлэдэг.
А - Ийм хөрөг зургийн нэр юу вэ?
R - График хөрөг зураг.
Асуулт - Өнөөдөр бид зураачдыг зураач, график зураач гэж хуваадаг болохыг олж мэдсэн. |
Уран бүтээлчид эрчүүдийн хөргийг зурдаг, ийм хөргийг эрэгтэй гэж нэрлэдэг.
Б- мөн хэрэв хөрөг нь эмэгтэй хүнийг дүрсэлсэн бол эмэгтэй хүний ​​хөрөг, хэрэв хүүхэд бол хүүхдийн хөрөг зураг.
Уран зурагт хэд хэдэн хүнийг дүрсэлсэн байхыг бүлгийн хөрөг гэж нэрлэдэг. Энэхүү ил захидлын багцыг хөрөг зургийн төрлөөр нь ангилах хэрэгтэй.
(Тоглоом "Аль хөрөг зургийг тодорхойлох вэ?")
Өнөөдөр бид сурсан:
1. Хөрөг зураг гэж юу вэ?
2. Хөрөг зургийг юугаар зурдаг вэ?
3. Ямар төрлийн хөрөг зураг байдаг вэ?
4. Хөрөг зураг юунд зориулагдсан вэ?

Уран зохиол
Ажлын хөтөлбөрбагш "Төрсөн цагаас сургууль хүртэл" хөтөлбөрийн дагуу өдөр тутмын төлөвлөлт N.E. Веракси, Т.С. Комарова, М.А. Васильева. Бэлтгэл бүлэг. Боловсролын холбооны улсын боловсролын стандарт, 2016 он